a DE PAUS LUIDT DE NOODKLOK. DE TWEEDE KAMER AANVAARDT DE CLEARINGWET. VRIJDAG 3 JUNI 1932 GEBED EN BOETE. Vastberaden stemming. TRANSPORT VAN VLOEIBAAR HELIUM. Per vliegtuig van Leiden naar Londen. HET HOOFD VAN DRIE SOCIALIS- TISCHE RAADSLEDEN GEEISCHT. De loonsverlaging voor het gemeentepersoneel AFZET VAN BOLLEN IN DE TROPEN. DE NOOD DER OUD-GEPENSION- NEERDEN- DUITSCHE NOODVERORDENING OP HET CADEAU-STELSEL. M. A. VAN LOON. f EEN DOODE HERLEEFT, ANGSTWEKKENDE ROOKKOLOM. TELEURGESTELDE SOLLICITANTEN, BRANDSTICHTING TE MONSTER. I A Dit korte artikel, op dezen dag den katho lieken lezer voorgelegd, wil enkel een vraag stellen. En dat is deze> Katholieken 1 zijt ge wakker geschrokken Hebt gij het angstig luiden van de groote noodklok der wereld, die God zelf in den Vaticaan-ioren hing, gehoord en verstaan Gehoord hebt gij ze zeker. Anders zoudt ge doover zijn dan anderen, die Uw geloof en Uw volg zaamheid aan Rome niet deelen en die toch, naar uit hun woorden en daden blijkt, de beangstigende stem dier klokken hebben beluisterd. De eenige vraag, die overblijft, is: hebt gij ze begrepen en zijt ge bereid ter hulp te snellen? Er is altijd iets majestueus in gelegen, als de Paus van Rome op gewichtige of kritieke oogenblikken der wereldgeschiede nis het woord vraagt in de vergadering der menschheid. Zelfs al doet hij dat in keerpunten der geschiedenis, waarin het geweldige rad der historie met krakend geweld zioh baan breekt door de stormende en steigerende wateren, vaker achtereen, toch valt er telkens weer stilte over de mil- lioenen Katholieken en gelukkig ook nog over millioenen niet-katholieken, en wordt er met aandacht en hoop geluisterd naar wat de herder der volkeren te zeggen heeft. Dat hebben wij, kinderen van 't begin der XXe Eeuw, wel heel bijzonder ondervonden. De echo van 't forsohe woord van Leo XIII, die met den kraohtigen hamerslag van zijn pauselijk gezag het woord vroeg voor zijn „Rerum Novarum", voor hetgeen hij meen de te moeten zeggen in de sociale en econo mische worsteling der menschheid, leefde nog voort in de stil luisterende hallen der wereld, toen Pius XI veertig jaren later weer den leerstoel betrad en met hetzelfde gezag en denzelfden ernst in zijn „Quadra- gesimo Anno" dezelfde leer aan nieuwe tijden en nieuwe toestanden aanpaste. Nog grootscher ■wordt de pauselijke ver schijning tusschen de verzamelde volkeren, els de wereld in nood en angsten verkeert. Dat zagen we in de jaren van den oorlog, toen de plaatsbekleeder van Christus den vrede preekte en aan den vrede werkte; toen uit bijna alle landen, onverschillig van welk geloof, de „luisterposten" in Rome werden uitgezet om den invloed en de actie van den Vattcaan-vorst te beluisteren en tot nut te maken. Mijns inziens beleven wij thans een oogen- bltk van niet minder gewicht. Wie den toon en den ernst, maar vooral wie de let terlijke woorden beluistert, waarin de groote grijsaard van vijf en zeventig jaren in zijn laatste schrijven over den nood en het leed der wereld spreekt, staat er versteld van. Met denzelfden durf, waarmee onze heilige Vader reeds zoovele problemen en kwalen heeft aangegrepen, roept hij ons thans voor het tragische tooneel der wereld en wijst ons op een leed, dat zoo zegt hij letterlijk wellicht grooter is dan ooit na den zond vloed op de aarde werd aanschouwd, it weet wel, dat er lezers en luisteraars zullen zijn, die hier aan „oratorische wendingen" denken en wellicht de wereld-historische lijn dezer gedachte willen inkorten door er meer uitdrukking dan werkelijkheid in te zoeken. Het komt er ook niet zoo op aan, of wij die zinswending letterlijk hebben op te vatten, al staat het toch wel vast, dat Zijne Heiligheid met allen nadruk aan een wereld-tragedie moet hebben gedacht, wier gelijke de geschiedenis zelden heeft ver toond. De herder der volkeren acht het noodig, dat allen zioh den nood bewust worden. En inderdaad, dat bewustzijn is noodig. We mogen toch niet allen vergaan, zonder dat we het weten. We mogen ook niet rustig en gerust blijven, omdat we zelf misschien maar weinig van de wereld ramp ondervinden. Als het daarom ooit noodig en nuttig was het woord des Pau sen t« lezen en te overwegen, dan zeker nu. Eigenlijk moest ons aller Vader in Chris tus nooit eon wool-d tot de wereld richten, dat wij niet met kinderlijke volgzaamheid lazen, eigenlijk moesten wij, katholieke Ne derlanders, die, ais we n.aar Rome trekken, daai in blakende begeestering van onze liefde tot den Paus Weten te getuigen (zoo dat onze i eugrle en Spontaan enthousias me bij gelegenheid der Paus-audiëntie spreekwoordelijk begon te worden in de jaren, dat ik die vaker mocht meemaken), eigenlijk moesten wij onze katholieke cou ranten dankbaar zijn, dat zij ons met zujke voorbeeldige zorg en spoed den volledigem tekst der Pauselijke brieven weergeven; eigenlijk moesten wij er een echte studie van maken dat verdienen die stukken miat enkel om hun gezag ®aar evenzeer om hun inhoud en de studie der laatste Encyclieken zou nu nog wellicht menigeen verbaasd doen staan maar dat alles zal helaas wel niet altijd zoo zijn. Laat he. echter dezen keer wol zoo wezen. Waarlijk, de inhoud van 's Pausen woord is te urgent om het naast ons neer te leg gen. Wij moeten ons naar aanleiding Van dit schrijven de nooden der tijden trachten te realiseeren. Voor korten tijd sprak ik met een hoogstaand priester, die volop in de sociale actie staat. Met pijnlijken ernst zei de hij me, dat hij telkens, als een werk- looze bij hem kwam klagen, met een mach teloos medelijden daar stond. Alweer een man, een sterke man met vrouw en kinde ren, die niet kan werken, die straks onte vreden en lui zal afbrokkelen wellicht als een vergaande en vermolmende steen m het toch al ruïneuze gebouw der gemeen schap. ik kon zoo echt begrijpen, toen hij zeide, dat hij telkens het bezoek van zulke arme mensohen vreesde. Een werklooze vader, een werklooze jonge man, men be- peft eerst wat het is als men hen maand I in maand uit, wellicht jaar in jaar uit ziet rondslenteren langs de wegen. En dan te moeten denken, dat de wereld er vol van is; dat er landen zijn, waar millioenen en millioenen in gedwongen gemakzucht ver gaan; dat er telkens nieuwe rijen bij komen; dat er geen uitzicht is op beterschap. Maar eigenlijk is dat nog maar een „ver schijnsel" en geenszins de kwaal zelf. Gelijk de uiterlijke wonden dikwijls maar het ge volg zijn van innerlijke kwalen, zoo ook hiermee. Het dieptreurige van de economi sche wanverhoudingen is, dat er een ver schrikkelijke latente kwaal achter steekt, die men zelfs niet eens voldoende kent, laat staan, dat men ernstig poogt haar te genezen. Misschien moet ik me juister uit drukken: de oorzaken zijn wel bekend; Zijne Heiligheid heeft er reeds dikwijls op gewezen en de kennis dier oorzaken maakt de bezorgdheid waarlijk niet kleiner. Want er blijkt uit, dat de kwaal de kern der krachten heeft aangetast. Er blijkt uit, dat alleen redding mogelijk is, als de mensch zelf, in zijn verhouding tot God en tot den evenmensch wil veranderen. Er blijkt uit, dat een beangstigende ontkerstening het openbare leven der wereld heeft ondermijnd en dat slechts hernieuwing der mensch heid uitkomst zal kunnen geven. Maar dat is een reuzen-taak, die wel eens voor de krachten van één geslacht te zwaar zou kunnen wezen- Vooral als men daarbij be denkt, dat de kwade machten nooit zoo sterk zich toonden dan juist nu; dat heele landen zelfs dreigen mee te werken aan den triomf der goddeloosheid. Er moet hulp en raad geschaft worden. Laten we toch niet zijn als de zonen van het oude volk, die de profeten lieten pree- ken en waarschuwen en eerst te laat den ernst der woorden beseften. Diezelfde hard heid en doofheid zou een komend geslacht nog wel eens in ons kunnen laken, als wij de angstwekkend-duidelijke woorden van onzen „profeet" in onverschilligheid naast ons neer zouden leggen. Daarom „gebed en boete". Onze Bisschop pen hebben ons het woord des Pausen in concrete wejxschen verduidelijkt. God alleen kan redding brengen. Wij zullen ze Hem vragen met al de innigheid va.n ons hart, voor ons en voor onze broeders 1 Roermond, Dr. FR. FéRON. Heden zou vanuit bet Cryogeenlaboratorium van prof. Keesom te Leiden een experiment plaats vinden, dat als het eerste van dit eoort ter wereld kam beschouwd wordem. Vanmiddag namelijk werd per vliegtuig eem vacuumflesch gevuld met vloeibaar helium naar Londen gezonden met bestemming voor de Royal Academy. Het helium zou vam Leiden per auto naar „oii phol worden vervoerd en daar In het vliegtuig worden ingeladen. Het zal de eerste maal zijn in de geschiedenis van het vloeibaar helium, dat dit van het eene naar het andere land wordt getransporteerd. Men meldt ons uit Amsterdam: Woensdagavond kwam de Federabievergaderiing van de S.D.A.P. bijeen, op welke vergadering de besturen van alle afdeelingen tegenwoordig waren. In deze vergadering werd besproken het stemmen van de raadsleden van den Bergh. Ossendorp' en W. Polak voor de voordracht tot verlaging der loonen van gemeentewerk lieden. De houding van deze raadsleden werd aan ernsitge critiek onderworpen. Alle besturen verklaarden, dat in de afdee lingen de ontsteming over de houding van deze d-rie partijgenooten groot is. Mr. van den Bergh verdedigde de houding van zichzelf en zijn twee medestanders. Hij legde namens hen drieën de verklaring af, welke echter door de vergadering onbevredi- gen werd geacht, waarna met algemeene stem men de volgende motie werd aangenomen: ,,De vergadering van de Federatie Amster dam van de S.D.A.P- overwegende het stand punt der Partij inzake loonsverlaging: gezien het door de Federatievergadering met alge meene stemmen gegeven advies inzake de loon- korting voor de gemeentewerklieden: keurt het standpunt, ingenomen door de partijgenoo- ten v. d. Bergh, Ossendorp en W. Polak in de Raadsvergadering van 19 Mei j.l. bij de be handeling van de loonsverl^gingsvoordraeht af en verzoekt dezen partijgenooten hun man daten ter beschikking te stellen. Naar wij vernemen, zullen de <Jrle raadsle den aan dezen wensch gevolg geven en zullen 0 ontslag aanvragen als raadslid spoedig wor den ingediend. Als hun opvolgers wijst de S.D.A.P.-lijst aan mej. A. de Jong, lid <jer Tweede Kamer C de Dood en P. van Eek. De drie sociaal-democratische raadsleden bedanken. Bij den burgemeester, den heer W. de Vlugt, is gistermiddag een schrijven binnengekomen, waarin de heeren mr. G, van den Bergh, dr! w- Polak en F. L. Ossendorp hun ontslag als lid van den raad nemen. Hiermede hebben zij aan de uitnoodiging van e D-A,p..fe(jerat;ie vo](jaan. BOERDERIJ afgebrand. Door onbekende oorzaak is de boerderij, toe- behoorende aan dear landbouwer B. M. te dorp Tubbeigen tot don grond toe afgebrand. Ook de iinboedel en gewassen gingen verloren; een hond en eemg pluimvee kwamen in de vlam- men om. Yerzekermg dekt da schade, w. ,,GOLD RUSH" TE ZAANDAM. Mevrouw Beek, beter bekend als „Madame Sylvia" heeft de schatgraver^' te Zaandam niet opgegeven. Haar zoon en zijn helpers arriveeren met het graaf-materiaal op het kerkhof. De wet-Wijnkoop Minister Verschuur. ER IS NOG GENOEG TE DOEN Welke voorstelling de Duitschers van de Lamme Goedzak-figuur hebben, moge een uit stekend onderwerp zijn voor een dissertatie, een niet te weerspreken stelling voor een toe komstig promovendus zal zijn, dat de stem ming over de Clearingwet in de Tweede Ka mer zeer vastberaden was. Hadde een van de twee communisten geen stemming gevraagd, de wet zou zonder hoofdelijke stemming zijn aangenomen, terwijl zij er nu kwam met 77 tegen 2 stemmen. Dit beteekent iets voor een ontwerp, dat aan de regeering een geweldige machtsbevoegdheid geeft en het tee kent ook wel eenigszins het sterke vertrouwen, dat Minister Ver schuur in de Ka mer heeft weten te winnen. Natuurlijk maken de omstan digheden, dat de Minister den wind In de zeilen heeft, maar men weet ook,, dat hier iemand is, die met forsche hand en koel hoofd het roer omklemt. Sober en strak heeft Minister Verschuur de wet, toegelicht. Hij heeft haar gevraagd als een uiterste middel om de levensbelangen der natie te verdedigen. Wars van romantische be vliegingen over een „frisschen en vroolijken strijd" heeft de Minister duidelijk te verstaan gegeven, dat hij hoopte door clearing-overeen- komsten zijn doel te bereiken en het hem ge boden forceerend middel pas zou gebruiken bij uiterste noodzaak. Over die noodzaak denkt de Minister niet licht: het is geen frase in zijn mond als mr. Verschuur zegt, dat hij zijn geweten pas veilig acht, indien hij, de wet gebruikend, kan zeggen: „Ik ben de laatste geweest". Nederland heeft er allerminst belang bij zich halsoverkop in de algemeene wereld ver dwazing te storten, maar het kan zich even min onder den voet laten loopen als een fat soenlijk mensch, die, ongewild in een gedrang geraakt, verpletterd wordt indien hij zijn elle bogen niet gebruikt. Zeker wil Nederland rekening houden met Duitschiand's bijzondere positie, met zijn financieele verzwakking, zijn verminderde koopkracht, met de door mr. van Rappard ge memoreerde millioenen, die het hier aan rente moet betalen. Dat hebben onze onderhandelaars ook duidelijk gezegd. Maar wij willen al dus heeft Minister Verschuur, duidelijk ant woordend op verkeerde voorstellingen in Duit- sche bladen alleen de vroegere verhouding bewaren en juist op die basis Duitschland hel pen. Want, naarmate onze export naar Duitsch land groeit, kan de Duitsche import naar hier toenemen en daarmee het surplus van devie zen voor Duitschland. Stokt onze export, dan dwingt trouwens de economische realiteit tot verzanding van den import-stroom. Maar daar van kan Nederland niet de dupe worden. Hoe de regeering haar bevoegdheid zal ge bruiken, heeft de Minister nog niet ge openbaard. Het spreekt vanzelf, dat boe ook toegepast, de handel er altijd nadeel van zal ondervinden, maar met contingenteering kan de Regeering haar doel niet bereiken, daar de Crisis-invoerwet haar onvoldoende bevoegd heid geeft. Dé bevoegdheid, welke zij nu heeft ge vraagd niet te Iaat, meent de Minister en hij wijst op Zwitserland, dat sinds lang een sterke actieve handelspolitiek heeft en toch ook voor groote deviezenmoeilijkheden staat zal slechts noodgedwongen worden gebruikt en men zal vooraf nog wel eens uitzien, hoe Duitschland reageert op het krasse verweer van Italië. Vast staat in elk geval, dat een normale verhouding met Duitschland niet door goederenruil, maar alleen op grond van een redelijk devlezenverkeer mogelijk Is. Tot een zoover gaand overleg als maar mogelijk is met de Kamer, heeft Minister Verschuur zich bereid verklaard en de Voor zitter heeft een wijziging van het Reglement van Orde in uitzicht gesteld, zoodat de door verschillende leden der Kamer verlangde vaste commissie voor handelspolitiek zal worden in gesteld Althansde Voorzitter zal over wegen. Wie zich de bezwaren herinnert, in gebracht tegen het op 31 Mei 1925 ingediende yoorstel om de werkwijze der vaste commis sies te veranderen, zal zich deze aarzeling wel eenigszins begrijpen en in dat licht was de motie-v. d. Waerden om zoo maar het besluit tot instelling van zulk een commissie uit te lokken, wel een beetje vreemd. De voorsteller trok haar dan ook in, toen de president be loofde zelf een initiatief te overwegen. De wet is nog veranderd in dezen zin, dat zij, evenals de andere crisiswetten op 1 Januari 1935 zal vervallen tenzij de Regeering anders beschikt. Zullen zij, die met dr. v. d. Waer den tegen dien tijd op stijging der conjunctuur hopen, gelijk krijgen? Faxit Deus In elk geval gelooft de heer de Visser daar niets van. Voor een uitgestorven Kamer heeft deze communist den ondergang der kapitalis tische wereld aangekondigd en den triumf der sovjettistische gedachte. Deze profetie werd uitgesproken in een rede, welke ten doel had een wet-Wijnkoop te verdedigen, die de heer Kupers, voorzitter van het socialistisch N. V. V. qualificeerde als „geniaal indien niet de on zin er zoo duidelijk mogelijk op lag", quali- ficatie, welke de voorzitter niet kon toelaten, maar die er niet ver neven was. De heer Wijnkoop toch heeft een wet gemaakt, die lederen werklooze boven den leeftijd van 18 jaar wil geven „een uitkeering gelijk aan het volle loon", (art. 1). Dit loon moet gelijk zijn „aan het loon, dat voor den arbeid, die de rechthebbende als normalen beroepsarbeid verricht, in de plaats van zijn Inwoning pleegt betaald te worden" (art. 2). Als de man of vrouw 3 maanden werkloosheidsloon getrok ken heeft, wordt verstrekt „een uitrusting in kleeding en schoeisel voor zich zelf en voor ken, voor wie hij (of zij?) te zorgen heeft" (art. 4). In werkverschaffingen gewoon loon en tewerkstelling mag niet worden afgedwon gen (art. 5). Arbeiderscommissies zorgen voor naleving der wet (art. 8) en „de openbare kassen" betalen „In de eerste plaats (met) de gelden, die thans voor leger en vloot zijn aan gewezen" (art. 9). Een grappenmaker vroeg: „En hoe moet dat met die soldaten en ma trozen?" „Ook vol loon natuurlijk", zei generaal Duymaer van Twist onmiddellijk. Het bleek, dat de heer de Visser het wets voorstel alleen toepasselijk achtte in de „kapi talistischs" maatschappij. In deze maat schappij mag ook geen gedwongen werkver schaffing bestaan. De spreker zei niet, dat dit in Rusland wèl mag, maar dat hebben wij wel begrepen. De heer Wijnkoop zelf, die de wet Indiende, vroeg den voorzitter beleefd of hij morgen niet mocht spreken, want er was nog een vergadering, die hem wachtte. De Voorzitter stond dat natuurlijk toe. „Als wij de macht hebben, hebben we geen parlement noodig", zei de neer de Visser. Inmiddels mis bruiken zij het onze. Maar als de heer Wijn koop morgen spreekt en ook zoo uitpakt over de Russische heerlijkheid, laat hij dan ook de- pas verschenen „Temps" eens meenemen, waarin de Moskousche correspondent schrijft over de stakingen en onlusten in het textiel centrum Iwano-Wosnessenks, een bericht, dat bevestigd werd door mededeelingen in de „News Chronicle". En laat hij dan ook eens uitleggen, waarom de werkloozen hier gev.^r schuwd worden niet naar dat paradijs te »a<i en hoe het komt, dat zooveel soviet"t>e^rr!r,.aaw die in den vreemde zijn, heelemaal terugkeeren. Behalve de heer svoorstel Kamer over dit merkwaardige wetsvoorstel gezwegen. genoeg te doen, want d^6 heer 'wijnkoop zal nog interpelleeren want de heer vv u yan het sp0orwegperso- over de beeit nog een motie en de heTr Cramer wil Interpelleeren over den krulShèt w'on'der, dat de Voorzitter geschrokken is toen Minister Terpstra ook zijn Lager On der wijs wetsherziening nog op de agenda wilde nebben? De president zag daarvan noch de ur gentie in, noch een objectieve reden voor ur gent tefteft voorgesteld op bet ministe- Hoe tewerk dient te worden gegaan. Voorloopig advies van den Prov- Y oorlichtingsdienst. BANDOENG, 2 Juni. (ANETA). Naar aanleiding van de herhaaldelijk mis lukkende kostbare proefnemingen ter vergroo ting van het afzetgebied van de Hollandsche bollenkweekers in de tropen, heeft de Prov. Landbouwvoorlichtingsdienst een voorloopig advies uitgebracht, hetwelk is gebaseerd op proefnemingen, welke plaats vonden in samen werking met prof. Blaauw te Wageningen. Voor de tropische gebieden beneden de 1600 meter hoogte boven het zeeniveau is volle grond-cul tuur uitgesloten. Hyacinten-bollen moeten in Holland na het afsterven van het loof, zoo spoedig mogelijk worden verpakt en verzonden desnoods nadat zij na het rooien gedurende 5 dagen bij een temperatuur.van 32 tot 34 gra den C. sterk zijn gedroogd. Daarna mocten zij met turfmolm verpakt worden. Het transport per boot geschiede in de koelkamer bijeen tem peratuur van 2 tot 4 gr. C. met vermijding van de warme kaden en loodsen voor bet vertrek en na aankomst. Na aankomst NeL-Indm moeten de bollen 9 tot 10 weken worden be waard bij een temperatuur van 24 tot 27 gr. Dan heeft de bloemvorming plaats. Daarna moeten zij naar het bergland worden ve tenzij een gekoelde ruimte beschlaar 3 een temperatuur van 13 tot 18 gr. C. e kers in de bergen kunnen de planten, w*n de neuzen 3 tot 6 c.M. uit den bol zijn ge on naar de laagte brengen, waar zij bij particult - ren tot bloei kunnen komen. Overleg over tegemoetkoming door het rijk. Naar wij vernemen, Is tusschen de Departe menten van Financiën en vam Defensie over leg gaande in zake een eventueels tegemoetko ming in de nooden derr z.g. oud-gepensionneer- den, tot welk overleg de Minister van Defensie zich bij de behandeling in de Tweede Kamer van de Defensiebegrootdng voor 1932 bereid verklaarde. Benamingen als „cadeau", „gratis toegift" e.d. wettelijk verboden. Over waarde uitgereikte cadeau* omzet belasting verschuldigd. Het Nationaal Comité tot beteugeling van het Cadeaustelsel verzoekt mededeeling vaD het volgende: Op 10 Juni a.s. treedt in Duitschland de noodverordening op het cadeaustelsel enz. in werking, waardoor o.a. het geven van cadeaux verboden wordt, tenzij de cadeaugever de koo- per in de gelegenheid stelt om in plaats van het aangeboden cadeau, een bedrag in geld te ontvangen, welk bedrag niet kleiner mag zijn dan de aankoopprijs van het z.g. cadeau. De cadeaugever is verplicht om ten opzichte van ieder cadeau het daarvoor naar keuze van den kooper te verlangen bedrag in contan ten, in ciifers aan te géven. De cadeaugever mag bij het aanbieden van toegiften noch spre ken van geschenken, noch den indruk probee- ren te wekken, dat inderdaad van een gratis toegift of iets dergelijks sprake is. Nog vóór deze wet in werking treedt, blijkt echter reeds uit een uitspraak van den Duit- schen Rijksminister van Financiën, d.d. 16 April 1932 gedaan in een schrijven aan de „Reiehsausschuss für das Zugabeverbot e. V." dat, als een gevolg van het niet wettelijk er kennen van cadeaux, deze tot den omzet gere kend worden en door den cadeaugever als 100 danig moeten worden opgegeven en daarover omzetbelasting moet worden betaald. De dragen in geld, uitbetaald aan de koopers, ie deze verkiezen in plaats van de aangebo e cadeaux, mogen echter van het om zet be ra worden afgetrokken. Door dit bijkor"a> belangrijk financieel nadeel voor den ca u. gever zal deze noodverordening op het ca stelsel een veel sterkere belemmering v verdere toepassing van dit verkoopsys ee men, dan aanvankelijk in kringen van hebbenden werd verwacht. DE AFSLUITING DER ZUIDERZEE. De filmfabriek Polygon heeft «jja8den°de namen vervaardigd van heZui- laatste opening in de af®'u' h voor dit doel derzee. De operateur massa geworsteld met zijn camera door de d„k> teneinde op het uiterste puntje van het met van dat punt af de be yagt te leggen. geweld doorstroomen^ sc^ keteekenis> dle Een opname van a koeien op de malsche ■zeker jaren later e_hoAem grazen, weer te wei van den Zuid gehaald. voorschijn zal Waterstaat, de heer mr. P. J. De Minister op verBoek Van Polygoon Reymer, nee de beteekenis van het groot- bereid ver gtan(J gghracht is, voor de sche ujteen te zetten. SPnSk deze opname moet zeer geslaagd zijn. i°filmpje zal van heden af in de meeste Nederlandscbe bioscooptheaters worden ver toond. Na 'n kortstondige ziekte is "Woensdag op 67 jarigen leeftijd overleden de heer M. A. van Loon, De overledene was lid van de Contin- genteerimgscommissiq en behoorde in Waal wijk, waar hij vroeger woonachtig was en veel voor de Rijksvakschool deed, tot de vooraan staande personen. f Dood verklaarde juffrouw meldt zich aan. Lastig geval voor de politie. Gisterenmiddag vervoegde een juffrouw zich aan een der loketten van den Burgelijken Stand aan den Singel te A'dam, die te kennen gaf, dat zij haar papieren in orde wilde laten maken. De ambtenaar ging tusschen de paperassen zoeken en wie schetst zijn verbazing toen hij ontdekte, dat de bewuste vrouw bij hem inge schreven stond alls overleden. Dit was in Januari van dit jaar reeds geschied. Het was voor den ambtenaar een lastig ze val en teneinde raad belde hij het politiebureau Raampoort op om nadere inlichtingen. De poli tie begon toen onmiddellijk haar bescheiden na te zien en na ©enig zoeken kwam inderdaad aan het licht, dat zij de betreffende juffrouw als verdronken had opgegeven aan den Burge- iijken Stand. Het lijk werd in Januari uit den Buitensingel opgehaald en pertinent door den wettögen echtgenoot en eenige familieleden van de vrouw herkend. Ter verduidelijking moet hier worden bijgevoegd, dat de vrouw reeds ge- ruimen tijd van haar man gescheiden leefde. Om zioh nu wettelijk van haar man te kun nen scheidien, wilde de vrouw nu bij den Bur gelijken Stand haar papieren in orde laten ma/ken. De taak van de politie, om na te gaan wie er dan wed verdronken is, is niet erg gemakke lijk, daar er reeds na de begrafenis een half jaar verstreken is. Het eenige houvast voor haar schijnt de sprekende gelijkenis, tusschen de levende en de verdronken vrouw. rieele verlangen afwijzend te beschikken. Daarmee heeft de Kamer zich vereenigd. Met den minister hopen we, dat zijn wet althans vóór de begrooting in orde komt. Anders zou mr. Terpstra wel eens hebben kunnen zaaien voor een ander. Maar dat is het lot van som mige Ministers. En niet altijd van de slecht ste! Zooals Loeff's arbeidscontract bewijst. Brand in.... een asfaltketel. Gistermiddag ontstond te 's Hage in de bin nenstad een groote beweging door een geweldi gen rookkolom, welke over de stad dreef en in het bijzonder In de omgeving van het Binnen hof en den Vijverberg ontsteltenis verwekte. Iedereen kreeg den indruk dat een der groots gebouwenin lichte laaie stond en van alls kanten repten zich de voorbijgangers naar den kant waarvan de rook kwam. Ook de brand weer, die van verschillende kanten gealarmeerd werd kwam zoo snel mogelijk aanrijden. Het bleek echter, dat de zware rookkolom af komstig was van een brand, welke In zijn ge volgen niet ernstig Is geweest. Op het Tournooiveld, waar asfalteeringswerk- zaamheden werden verricht, was een ketel met asfalt en teer in brand geslagen en hierdoor ontstond de dikke angstwekkende rookkolom. Door werklieden, geholpen door de brandweer werd het vuur met zand en ijzeren platen ge- blnscht. De belangstelling van bet publiek was zeer groot. i Opstootjes van schoonmaaksters. Bij 'm firma aan dien .Singel te A'dam is t gisteren tot een opstootje gekomen van een groot aantel aspirant-schoonmaaksters, allemaal bij dezelfde firma wilden worden te- werk gesteld. De firma had een advertentie geplaatst en de belangstelling van de candidaten was boven iedere verwachting groot. Toen een van haar was aangenomen en zulks werd bekend gemaakt door een briefje, dat op de buitendeur werd aangebracht, ont. vlamden de candidaat-sohoon,maaksters in hef tige verontwaardiging. Met alle macht dron gen zij het kantoor van de firma binnen en lieten den zaakwaarnemer in even duidelijke als onvriendelijke bewoordingen merken, dat niet van plan waren zich te laten af- scihepeai. Toen het al te bar werd, is de politie van het bureau Singel erbij gehaald, die de vrouwen met een zoet lijntje wist weg te loodsen. Dinsdagmiddag heeft voor de Haagsche Rechtbank terecht gestaan de 33-jarige koop man H. de J., uit Poeldijk, gem. Monster, verdacht van opzettelijke brandstichting ge pleegd op 6 Maart j.l. in een perceel aan de Ohoorstraat te Monster. Volgens het proces-verbaal iter terechtzit ting voorgelezen, heeft verdachte zich te zamen met zekeren van V. naair di't peroeel begeven, omstreeks middernacht. De bedoeling was het huis in brand te steken. Het plan lekte echter uit, zoodat toen beide mannen ter plaatse wa. ren, zij bespied werden door den hoofdagent Jae. van Bemimel te Monster. Deze zag dat verdachte na zich naar boven op een kamertje te hebben begeven, alwaar znah een matras bevond, een lucifer aanstreek en deze op de matras wierp. Doordat deze geen vlam vatte streek verdachte een andere lucifer aan, doch toen trad de politieman tussehenbeide. Verdachte bekende en zeide door zekeren D. daartoe te zijn aangezet. Er zou een belooning van 300 op staan als het huis werkelijk zou branden. Het O. M. elschte na het verhoor van den verdachte zes maanden gevangenisstraf. Mr. Teebaal uit Leiden pleitte vrijspraak Subs, verzocht pleiter dementie. Vonnis 16 Juni a.s. Verdacht van medeplichtigheid aan voor noemd feit stond daarna terecht de 40-jarige tuinder A. P. D. uit Poeldijk. Verdachte D. bekende. Hij had een vordering van 500 op E. Deze had heim aangezet den brand te stichten dan zou hij uit de premie zijn schuld betelen en nog 300 toe. Verd. die niets voor het plan voelde zeide toen wel iemand te kennen, die het zaakje zou opknappen en heeft daarvoor de J., aangezocht, die zioh bereid verklaarde voor 300, het huis iu brand te steken Eisoh tegen dezen verdachte wegens mede plichtigheid 5 maanden gevangenisstraf. Mr. A. S. Weijl pleitte voor een voorwaar. delij'ke veroordeeling. Ten slotte stond terecht de bakker J. P. E. te Den Haag wegens uitlokking van misdrijf. Mr. Bekker trad als raadsman voor E. op. Getuige J. van V. loswerkman te Poeldijk ver klaarde door de J. te zijn aangezocht om brand te stichten en dat hij aanvankelijk 'n houding had aangenomen alsof hij er mee in stemde Get. is daarna onmiddellijk de politie gaan waar. schuwen. Verdachte ontkende iets met deze brand stichting te makerf te hebben. E. heeft volgens het O. M. dit misdrijf uit gelokt. Spreker achtte dit de ergste van de drie zaken en daarom een strengere straf name lijk die van een jaar gevangenisstraf noodig. Mr. Bekker concludeerde tot vrijspraak, wa. geus gebrek aan bewijs. i j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5