Mill, H 1 ayjir-j-Y I VRIJDAG 17 JUNI 1932 rjyoPi ê§a# (fe/ H SI UTRECHTSCH STED. ORCHEST. k r H. van Goudoever definitief voor een jaar tot dirigent benoemd. H. M. DE KONINGIN NAAR HET BUITENLAND. C^ROMIJN. f DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN HET DANSVRAAGSTUK. R. K. CHARITATIEVE VEREENIGING VOOR GEESTELIJKE VOLKS- GEZONDHEID. STEENZETTERSRELLETJES BEGINNEN WEER. AANRIJDING HET SCOTTSBORO-RECHTSGEDING. P- H. M- ERAS- t NEDERLANDSCH FABRIKAAT. j i JAN HAMMENECKER. f :R%'t:vM 'li Xi:*:':<-iT; i V.--> '~t Prima zijden Frisé lm Japon in de nieuwste noppendessins m. roy ale Uni Crêpe Maroc shawl, fraaie leercein- tuur en breede rokplooien voor en achter Chique Crêpe Geor gette Impr. Namiddag japon in pracht-dessins en fleurige tinten, met apart gedrapeerde hals extra Spotkoopjel Fleurig Wandeltoiletje, bolero model, v. prima Arizona Impr. in* de nieuwste tinten en aparte dessins met Uni Soie Art. blouse. Aparte Damesjapon v. prima Flamenga met blouse- en mouw-garn. van Flamenga Impr., euke shawlkraag en diepe plooi en rondom. In div. tinten Voor iedere beurs Sportieve Tennisjurk v. prima Uni Matting met apart kraagje, aardige garneèring en rok met diepe plooien. U vraagt den Aardige MouSseline lm pr. Zomerjurk in div. frissche tinten en nieu we dessins, met leuke garneering en diepe plooien in den rok. Slechts. me, klokken de rok. Slechts. Slechts DE OVERWEGINGEN VAN HET BESTUUR. Wij ontvingen thans het volgende commu niqué: Wegens de onzekere geldelijke omstandig heden, waarin het U.S.O. verkeert, heeft het bestuur gemeend aanvankelijk geen vast diri gent te kunnen benoemen. Mocht de nieuwe leider zich moeten losmaken van een thans ver zekerde positie, dan zou het bestuur mede voor een verantwoordelijkheid zijn. gesteld, die be zwaarlijk te aanvaarden ware. Het bestuur besloot daarom, als in circulaires en in de pers gemeld, voorloopig de exploitatie voort te zetten met enkele gastdirigenten en vond den heer Ed. van Reinum, die in het afgeloo- pen seizoen op voortreffelijke wijze zijn mede werking verleende, bereid in het aanstaande eeizoen 19321933, tot 1 Januari 1933 een gastdirigentschap op zich te nemen. Voor het gedeelte van het seizoen, vallende In de eerste helft van 1933 werd nog geen oplossing gevonden, aangezien de daarvoor aangezochte musicus, de heer H. van Goud oever, zich op grond van zijn verbintenis te Goburg, niet beschikbaar kon stellen, doch daarentegen een vaste positie durfde prijsge ven in het volle vertrouwen, dat 't Utrechtsch Orkest slechts uit zijn hachelijke omstandig heden te redden is door een persoonlijkheid, die zich geheel aan het orkest kan wijden en zich tot taak oplegt, In contact en samen werking met de verschillende groepen van belangstellenden, tot nieuwe onit^looiïng van het muzikale leven te geraken. De onderhandelingen met het bestuur van de N.V. „Het Concertgebouw" te Amsterdam, hoe tegemoetkomend in allerlei opzicht dit bestuur zich ook betoonde inzake de beschik baarstelling van hunnen tweeden dirigent, maakten evenwel duidelijk, dat een gasitdiri- gentsahap, op deze .wijze verkregen, geen vol doende zekerheid kan bieden voor de geregel de leiding, die een orkest behoeft, ook bij de ztudiie der werken, die tot voorbereiding van hetgeen im het seizoen ten gehoore zal worden gebracht, den aanvang der concerten gea-ui- pien tijd dient vooraf te gaan. Na ampele overweging en na gepleegd over leg met de Orkest-organisatie heeft het be- ztuur van het U.S.O. derhalve gemeend de be kend gemaakte oplossing te moeiten laten varen en alsnog besloten den heer H. van Goudoever uit te noodigen voor één jaar de leiding van het U.S.O. op zich te nemen. Het bestuur vertrouwt, dat de genomen be slissing in ruimen kring bijval moge vinden en inderdaad door de belangstelling die uit de kringen van het Utrechtsohe publiek ver wacht wordt en reeds op bijzondere wijze blijkt bij hen, die de Volksconcerten volgen, voor het U.S.O. een nieuwe tijd moge aan breken, waarin een gezond en hoogstaand muziekleven zal voeren tot het doel: de al- gemeene erkenning van de hooge cultureele beteekenis en de onmisbaarheid van ons Utrecht ach Orkest, Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin het voornemen op 24 Juni a.s. voor eenigen tijd rus^ te gaan nemen in het buitenland. In den ouderdom van 81 jaar is te Delft overleden de heer C. Romijn, lid van den Bij- zonderen Raad der St. Vincentiusvereeniging. „St. Raphael" in actie Maandag vergaderdien te Utrecht het Hoofd bestuur en de afdeelingsbesturen van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tnaimwegper- Bouieel, ter bespreking van den stiamd van za ken in de actie tegen de aangekondigde loonsverlaging van het spoorwegpersoneel. Voor het R. K. Werkliedenverbond werd de vergadering bijgewoond door zijn voorzitter, den heer A. C. de Biruyn., Hfst Hoofdbestuur gaf een uitvoerige uiteen- setting van zijn beleid in deze actie. Tal van afgevaardigden hebben hun bezwa ren tegen de loonsverlaging naar voren- ge- hraobt. Ojm. werd gewezen op het feit, dat van het spoorwegpersoneel een zwaarder of fer werd verlangd dan van personeel in overheidsdienst; dat nu het spoorweg bed r ij f tnet verliezen te kampen heeft, alleen van het personeel offers worden gevraagd, terwijl de winst vain het „Kapitaal" gegarandeerd blijft; de vergadering voelde diit heel sterk als miict-ln-overeenstamimung met die recht vaardigheid dat door het ulitiblijven van maatregelen tot ordening van het vervoers wezen, de spoorwegen met den dag sterker on dervinden de gevolgen van de onredelijke en oneerlijke concurrentie van bet autowezen; dat door genomen en -nog in uitzicht zijnde regeeringsmiaaüregelen de kosten voor levens onderhoud reeds gestegen zijn en nog meer zulLan stijgendat door toepassing van de loonsvermindering vooral de laagste inko mens zeer sterk getroffen zullen worden, wijl deze het bedrag der loonsverlaging in hoofd zaak moeten uitzuinigen op de uitgaven voor eerste levensonderhoud. De vergadering was onverdeeld van mee- ming, dat er naar gestreefd moet worden om de voor het personeel meest voord eel ige transactie te bereiken en dat daarbij zeer ernstig moet worden getracht de laagste loonschalen het meest te beschermen en den kinidiertoeslag zoo dicht mogelijk te doen aansluiten bij de regeling voor het rijksperso neel. Alle omstandigheden overwegende, sprak de vergadering eenstemmig haar goedkeu ring uit over het door het H. B. gevoerde beleid en gaf dit in het volste vertrouwen machtiging voor verder optreden in deze ac tie. TWEE WONINGEN AFGEBRAND. Gisterochtend zijn te Bameveld twee woningen, bewoond door de weduwe H. en P. W., benevens een kistenmakerij, totaal ver brand. De gebouwen behoorden in eigendom aan de familie Romeyn. Alles was verzekerd. Behandeling door het comité ter bestrijding van openbare zedeloosheid. Te Utrecht vergaderde het Comité tot bestrij ding van de open-bare zedeloosheid en hare gevolgen onder leiding van dr. J. Lamimerts van Bueren. Op verzoek van het Oomlté hield m-r. H. de Bie, vice-president der Arr. Rechtbank te Rot terdam, een inleidende bespreking over het rapport der regeerin.gscomimissie inzake het Dans-vraagstuk, van welke commissie hij voor zitter was. Spreker begon met te herinneren aan den hoon, waarmede het Regeertn-gsibe&luit tot in stelling dezer oommissie door een deel van de pers was ontvangen. Spr. zette daarna uiteen, wat het onderzoek naar de dansgelegenheden aan het licht had ge bracht. In het algemeen acht spr. het gevaar minder groot in de volksdanszalen, waar jonge menschen van denzelfden maatschappelijken kring elkander ontmoeten, dan in de „sjiekere" gelegenheden, waar vooral meisjes uit de arbei dende kringen groot gevaar loopen. Bij behoor lijk toezicht en handhaving van de orde en goede zeden acht spr. het dansgevaar binnen de perken te houden. Samenwerking van po litie en houders der gelegenheden maakt het wel mogelijk verkeerde elementen te weren. De voorstellen der commissie sluiten zich bij de Drankwet aan. Verlangd wordt dat het toezicht op de naleving ervan aou worden toe vertrouwd aan de Drankwet-inspectie. Uit de discussie bleek, dat het rapport der commissie algemeen groote waardeeringvond. Sommigen waren van oordeel dat het dans- gevaar grooter was, zoowel in de openbare dansgelegenheden als in de besloten clubs, dan de commissie meende. Anderen spraken over het sluitingsuur en het gevaar van dansvergun- ning voor lokaliteiten die door haar ligging of andere omstandigheden een bijzonder gevaar opleveren voor de goede zeden. De aanwezige vertegenwoordigers van vereenigingen betuig den in het algemeen adhaesie aan de voorstel len der commissie en verklaarden zich in prin cipe bereid deze bij de Regeering te steunen en de Regeering op te wekken de. Gemeente besturen aan te schrijven om aan hét dans- vraagstuk meer dan te voren hun aandacht te schenken, alsmede in eigen kiéng afdeelingen aan te sporen plaatselijke toestanden na te gaan om te zien of er aanleiding bestaat tot meer dere actie op dit gebied. VISITATIE-REIS. De Hoog Eerwaarde Broeder Adon M., alge meen overste van de Congregatie der Broeders van Onze Lieve Vrouw van Gourdes, waarvan de zetel der Nederlandsche Provincie te Don gen is gevestigd, zal einde dezer maand een visitatie-reis maken naar de Missie der Broe ders op Java. NAAR DE MISSIE. De Eerw. Broeder Felix M. van de Congre gatie der Broeders van Onze Lieve Vrouw van Lourdes (in de wereld genaamd de heer C. J. Bos, geboren te Haarlemmermeer) zal zich 29 Juni a.s. inschepen naar Ned.-Oost-Indië, waar hij in de missie zal werkzaam zijn bij het on derwijs. 2e jaarvergadering te Utrecht. De R.K. Charitatieve Vereeniging voor Geestelijke Volksgezondheid hield dezer dagen hare 2de Jaarvergadering in 't „Kasteel van Antwerpen" te Utrecht. De bijeenkomst stond onder praeeidlum van mr. J. R. H. van Schalk. Uit 't verslag van den secretaris bleek, dat een belangrijk jaar verstreken was. Een innige samenwerking met de Nat. Federatie 't Wit- Gele Kruis was tot stand gekomen. Het re sultaat dezer besprekingen is verwerkt in f praeadvies voor het Congres voor Gezond heidszorg, dat 9 Juli a.s. te Amsterdam wordt gehouden, welk praeadvies binnenkort zal ver schijnen en rondgezonden worden. Van zeer groot belang werd het besluit ge acht door de Provinciale Staten van Noord- Brabant genomen om den arbeid der Charita tieve Vereenlging met een subsidie van 500 te steunen. Noord-Brabant- is de éérste pro vincie die in dezen voorgaat. De rekening en verantwoording en begroo ting werden goedgekeurd en de aftredende be stuursleden mr. v. Schalk, mr. Ummels en dr. Moll als herkozen verklaard. Prof. Salsmains S.J., professor in de Godge leerdheid aam het Theologisch College van de Sociëteit van Jesus te Leuven, behandelde het vraagstuk van het geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk van moraal-tbeologiseh standpunt. In aansluiting aan de encycliek over 't Christelijk Huwelijk ontvouwde spre ker 't groote belang van 't geneeskundig on derzoek vóór het huwelijk in verband met de geestelijke volksgezondheid. Een zeer geani meerde gedachtenwisseling ontspon zich hier na, waaraan een tiental aanwezigen, w.o. vele hoogleeraren van de Seminaries en de Uni versiteiten deelnamen. Men meldt ons uit Amsterdam: Na een tijd van betrekkelijke rust zijn gis terenmorgen de relletjes veroorzaakt door de syndicalistische steenzetters, w®er eri!onrien' De katholieke steenzettersgroep E- M. M. heeft een werk gekregen aan de Elandsgracht naast de St. Bernardusschool. De steenen voor dit werk worden gelost in de van Reigersbergen- straat. Nauwelijks was gistermorgen het eerste transport steenen vertrokken, of de steenzet ters, georganiseerd in Emos, kwamen opda gen en namen een min of meer dreigende hou ding aan. Onmiddellijk werd politiehulp ge vraagd en deze zette de Elandsgracht, af. Ook de steentransporten werden onder politie- geleide verricht. Tot bijzonder meiden tem. is het nog niet gekomen. Een 62-jarige man, die bij de Willemsbrug te Utrecht den Catharijnesingel wilde oversteken, maar bij het zien aankomen van een auto, haastig naar het trottoir poogde terug te kee- ren, werd door een motorrijder tegen den grond gesmakt, waardoor hij een been brak en naai' de rijksklinieken moest worden vervoerd, Een professoraal protest. De communistische agitatie heeft nieuw voedsel gevonden in de strafzaak togen een aantal negers, die volgens de meening dezer agitators onschuldig of althans ongemotiveerd ter dood zijn veroordeeld. Prof. G. Mannoury boogleeraar te Amsiter. dam, ofschoon sinds ©enigen tijd buiten de communistische partij staande, heeft zich noch tans genoopt gezien van zijn gevoelens ten dezen te doen blijken door een expresse-brief te richten aan de Amerikaansche rechters, waarin hij volgens een V. D. bericht; constateert, dat de ontleding van stof en geest ons leert ten eerste: dat zekerheid slechts een vorm van waarschijnlijkheid to ten tweede: dat misdaad wraak en de ver geldingsidee uit dezelfde onbewuste neisin_ gen voortspruiten en ten derde dat eën verschijnsel in anderer levens to. moet afgeleid worden:dat een d<>0'(*v0!^hter wijze van vergelding: wellicht held uitmaakt. Wij willen ons in deffle spotten laten verleiden- *-0°h 89- ker wel even opm®^.®"' professor het ons maakt. Voor zulke „argumenten zullen de Ameri kaansohe rechters ziah zonder aarzelen gewon nen geven! ïu het groot-ziekenhuis te '&-Hertogenbosch, tv aar hij seduronde eenige weken ter verple- ging was opgenomen, is gistermorgen onver wacht overleden de heer P. H. M. Eras, di recteur der N.V. P. Mercx's IJzer- en Staal- handel te Tilburg. De heer Eras, de eenlge broeder van den Procurator van het Ned. Episcopaat te Rome, deh D. H. H. Mgr. dr. B. Eras, bereikte den leeftijd van 65 jaar. Z.H. de Paus benoemde hem om zijn ver diensten op kerkelijk en charitatief gebied tot Ridder in de Orde van den H. Gregorius den Groote. De plechtige uitvaart zal gehouden worden op Maandag 20 Juni te 10 uur in de Parochie van den H. Dionysius ('t Heike) te Tilburg. NED. TOONKUNSTENAARS BO ND Het dezer dagen gehouden congres van den Ned. Toonkunstenaarsbond heeft het alge- meene en het financieel verslag goedgekeurd. Besloten is o.m. tot oprichting van een werk- loozenkas en tot vestiging van een ouderdoms- fonds, waaruit aan behoeftige oude leden een wekelijksche uitkeering kan worden verstrekt. Dit fonds wordt een onderdeel van het tot dus ver bestaan hebbende vrijwillig fonds tot on dersteuning van behoeftige musici, waarvan het lidmaatschap nu verplicht wordt. Het nemen van een besluit omtrent aanslui ting bij het N.V.V. werd uitgesteld. De leden van het dagelijksch bestuur, de heeren J. Olman, voorzitter en E. Harmsen, penningmeester, werden bij enkele candidaat- SteUiag herbenoemd, HET DRAMA TE PÜTBROEK Ook de verdediger teekent hooger beroep aan Hedenmorgen heeft ook Mr. P. Triepels, da verdediger van vader en zoon v. d. Elzen na mens zijn cliënten hooger beroep aanigeteekend tegen het vonnis der Raemondsch» rechtbank va/n 14 Juni j.'l. waarbij beide verdachten werden veroordeeld tot reep- en Jaiea ge. vangenisstiraf. 1 Gebruik van Ned. klompen in het leger. op de vragen van den heer Lockef eer be« tr0ffende het nemen van maatregelen tot ver plicht gebruik van klompen van Nederlandsch fabrikaat in het leger, de marine en de Rijks werkinrichtingen, 'heeft Minister Deckers ge antwoord, dat de'klompen bij het leger, de ma- rine en hun instellingen in gebruik, worden betrokken door tusschenkomst van het Rijk®- inkoopbureau en vervaardigd worden bij d« Rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen. Onze Brusselsche correspondent meldt on® Da Vlaamsche priester-dichter Jan Hamme- necker, pastoor te Wolverfchem, is in den ouder dom van 54 jaar overleden. Hij was afkomstig uit het schilderachtige visscliersdorp Maria» kerke aan da Schelde. De overledene was ©ett gevoelig, lyrisch gestemd dichter, die aanvanke lijk sterk onder den invloed stond van Gezelle, anaar later vooral een groot vereerder van Vondel werd. BALIEFF'S „CHAUVE-SOURIS" NAAR 1 NEDERLAND. Onder auspiciën van impresario Krauiss zal Ntkita Balieff met rijn artistiek revue-theater een tournée door Eu«>PaTIiakea en ook bier te lande omstreeks half Septem- ber voorstellingen geven. Balieff zou men den uitvinder kunnen noe- men van het genre Russische revues, zooal® we het kennen van Jushnys au wen Vogel, ONTSLAG DU RADIO-HOLLAND I Naar we vernemen zijn tegen 1 Juli a.S. bij de N.V. Nederl. Telegraaf Mij. Radio Hol- land te Amsterdam, ongeveer 90 radio-telegra fiste,, waaronder die meer dan 20 dienstjaren hebben, ontslag aangezegd. Diit ontslag is een gevolg van het nog steeds uit de vaart blijven van een groot aantal Nederlandsche koopvaar» dij-schepen. FEDERATIE-EXAMEN. Voor de op Woensdag 29 en Donderdag 30 Juni 1932 te houden examens in boekhouden hebben zich aangemeld 2122 candidate®. De examens worden gehoudente Amsterdam in het feest gebouw „Bellevue", Leidschekade 90; te Rotter dam in het Algemeen Verkooplokaal, Goudsch® Singel 33a; te 's Gravenhag<j in den „Dieren tuin", Koningskade; te Utrecht in het gebouw „Park Tivoli", Wittevrouwensingei 1; te Arn hem in Musis Sacrum" Velperplein; te Hengelo in de zaal van Hotel het Centrum; te Groningen in het Concert'huis, Poelestraat; te Eindhoven in de Bedrijfsschook Glaslaan; te Maastricht in het Feestgebouw „Mastreechter Staar", St. Ser- vaasklooster 25; te Roosepdaal in het gebouw; van de Kon. Harmonie „Unie", Vughtstraat 4a.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 8