DE EERSTE LUCHTVAARTEN IN NEDERLAND. UIT OUDE DAGEN AUGUSUN'S LUCHTREIS VANUIT, AMSTERDAM. j] DE EERSTE LUCHTVAART IN NEDERLAND. 213 rmi aaar. Z H- Prins Erf Stad- hbuaie belden ter middagmaal DE EERSTE BATAAFSCHE LUCHTVAARDER. HOPMANS OPSTIJGING TE ROTTERDAM. In den kop geven wij links een gravure van J. Smies (1804), voorstellende het kantoor der heeren Hopman en Laude, rechtseen spotprent, eveneens van Spies, op de moeilijke vulling van de ,JLust tot OnderzoekIn het midden een onbe mande luchtballon, die 18 December 1783 te s-Gravenhage werd opgelaten. Haarlemmer In de volgende bewoordingen uiting gaf aan de bittere gevoelens die de snoode Amsterdammers na bet avontuur ach ter den Overtoomschen weg in zijn. goedig gemoed badden opgewekt:. TER GELEGENHEID VAN MIJN LUCHT REIS TE ROTTERDAM. Dat misgunst hare Tanden scherpe:' 't Aan grijzen van de Lasterzucht, Brengt thans, hoe zeer die Roede snerpa, Mijn Luchtbal is veel reiner lucht. 'Klim op ten spijt van tegenstander^ Verhef mij boven Wolk en Zwerk. Ziet, nu, gij spijtige Eer-aanranders! Mijn Luchtreis als de proef op 't Werk 'k bedoel geen gunst, geen geld, geen voordeed Mijn schaë duldt ed'ler oogwit aan: Dat nu een leder beter oordeel: Want Hopman heeft de reis gedaan. Hier drijve ik, schoon miskend, hoog boven u verheven, "te Verloor bij Amstels Volk, onschuldig Naam en Eer, Doch vlmde ln Rottes stad ook met gevaar van 't leven, Mijn Naam, mijn Roem, mijn Eer, Gezondheid alles weer. j|Li|j|; A. HOPMAN. Eindelijk flouden ook de Amsterdammers een ballonopstijging te beleven krijgen. De be drijver was een zekere Augustin. Ook Augus- tin had groote moeite de voor de vertooning benoodigde gelden bij elkaar te krijgen, maar zetten tenslotte maar voor eigen rekening door. Het groote gebeuren voltrok zich 3 Sep tember 1806 terwijl tooneel van opstijging het Dril veld was. De toeloop van belangstellenden was weer „onbesefbaar talrijk", maar het was natuurlijk weer ver over den aangekondigdea tijd, dat de gasbol zich uit den greep van moe der aarde losmaakte. Augustin kwam neer in de vlakte van Thermlet, tusschen Schouw en Buiksloot. Dat de Amsterdammers, die dttreet klaas! stonden de luohtvaarders met steenen en dak pannen naar hun hoofden te smijten wanneeft zij meenden lang genoeg te hebben gewacht, toch nog zoo kwaad niet waren, blijkt, waa? het krantenverslag ons vertelt:. De luchtballon van Hopman en Laude, „Aandoenlijk zeker was het zien opgaan van den kloekmoedigen man; vooral zag men de aandoening op het gelaat der aanschouwers, met nadruk op, dat der vrouwen geprent, toen men den reiziger uit het gezigt kwijt raakte; leder vreesde voor een ongeluk hetwelk men zichzelf te wijten zou hebben; voornamelijk voor dat van uit het schuitje te vallen." Maar Augustin viel niet uit het schuitje. En ook enkele weken later niet toen hij, op 1 October nogmaals vanaf het Drilveld opsteeg. Wel glipte na de landing de nog gevulde bal lon uit do handen der gedienstige helpers zoodat aldus Augustin ..ik het verdriet had van mijn ballon zonder mij in de lucht te zien verheffen". Hij schijnt echter spoedig over zijn verdriet te zijn heengeholpen. Want woor medelijdende burgers werd een Inteekening geopend om den luchtvaarder voor het geleden verlies ech*« deloos te stellen, Wel is het bezoek door het trotscho lucfht- seMp „Graf Zeppelin" aan Twente en Maas stad gebracht, een wellkome aanleiding, den blik eens terug te slaan in het verre, gi ij verleden, en te waren door die heroïeke dagen van weleer, toen er nog geen „Koninklijke Luchtvaart", geen Fokkers en geen Zeppelins waren, doch het menscfhdom pas de machtige voldoening mocfht smaken, door de uitvlnddng van den luchtballon, diie wondere schepping der Monlgolüers, bet eeuwen-oude verlangen de lucht te kunnen 'bevaren, in vervulling te zien gaan. Al zou het nog wel even duren, voordat ook In. ons land de eerste bemande „konstige iugt- bol" in het hlauwe zwerk zou opstijgen, nog in hetzelfde jaar 1783, dat Joseph en Etienne Montgolfier in het dorp Annonay ln Frankrijk het probleem van luchtbevaTen tot een prac- tische oplossing brachten, namen in Nederland liefhebbers der natuurkunde, aerostatische proefnemingen. De eerste ballon-opstijging te Amsterdam ±.door Augustin op 3 September 1806- Nadat in Rotterdam reeds in de laatste dagen van November 1783 bet Natuurkundig Gezelschap op de hofstede van den heer Osy «en luchtballon had laten opgaan, vergastte de heer Dil'ler op 18 December van genoemd jaar de Hagenaars op de voorplaats van het Stadhouderlijk Hof op het schouwspel van een luchtbol-opstijging. De ballon, die ^n runder darm was gemaakt en gas als vulling bad werd eerst in tegenwoordigheid van de prinses van Oranje aan een zijden draad opgelaten, waarna Hare Koninklijke Hoogheid den draad doorknipte en de luchtbal zich voor de blik ken der toeschouwers spoedig in de wijde on eindigheid verloor, ln Amsterdam hadden ln Maart en April 1784 geslaagde proeven met onbemande ballons plaats, in Maart door de heeren Blanöbi vanaf het exercitieveld en in pril door de heeren Joh. Dentzel en Pierre Esaye Duyvené op het land achter de herberg de Beerebijt aan den Omstel. Maar niet aiiQ experimenten met een „koek- Bak of m<^s1jfr van een lugtbol", zooals de brave luchtballon in die dagen door den volks mond werd genoemd, verliepen even geluk kig. Zoo mislukten de proeven te Amsterdam genomen „door de beeren van Barnebeld, berugt apotekar, D- Engert medeberugt apo- tekar en niet minder vloeker eil gpeelder ook wel genaamd het wandelend geraamte weègens zijn gedaante; A. van Moerkerk, nied. doctor en F. Weddik, voornaam koopman". Dat noemde heeren weinig vreugde van hun „koek- eak" mochten beleven, blijkt o.m. uit een piaat voorstellende een gekkenhuis, waarin zij an6 vier zitten opgesloten, en welke prent het vol gende fraaie rijmsel bevat: „Beschouw eens wel ter deeg dees vier berugte sotten, Die met de gansche stad in 't openbaar dus spotten. Dit is 't verdiende loon van die verwaande He», Die ieder nu alhier in 't sottenhuis kan sien. Nog moest daarbij hun beurs zoo plat ook zijn geslagen Dat hun dees sotte grap sou heugen al hun dagen." Twee jaren na de uitvinding van den lucht ballon zou men ook ln ons land het gTootsche schouwspel te gen ie tea krijgen van de opstij ging met een bemanden ballon, een gebeuren, dat plaats had te 's Gravenhege op 12 Juli 1785. Reeds waren de ballon en de installatie yoor het maken van het gas gedurende eenige dagen op het Oude Hof te zien geweest. Eindelijk was de groote dag aangebroken. Roods des morgens was de ballon op de plaats van opstijging gebracht en werd tegen twaalf uur met de vulling begonnen. Was de eerste luchtballon der gebroeders Montgolfier gevu'ld met verwarmde lucht, wel ke verkregen werd door het onder de ballon opening in een komfoor verbranden van nat gemaakt stroo en gebakte wol, al spoedig werd, het eerst door Charles, waterstofgas als vulling gebruikt. Dit gas werd op de plaats van op stijging gemaakt in een aantal tonnen, die ge vuld waren met ijzervijlsel en water en waarin door toevoeging van zwavelzuur, als nieuwe verbinding waterstofgas ontstond, dat door pij pen tusschen de tonnen en den ballon in bet b|all|onomliuls^i kon stroomen. Deze manier van gas fabrioeeren, werd ook in den Haag toegepast. Doordat de buizen slecht gemaakt waren, kon een gedeelte van 'het gas ontsnappen. Maar ook het feit dat het ballonomhulsel, zooals later bleek, aan de bovenzijde met pennemes- sen en spelden baldadlglljk was doorstoken was oorzaak, dat de ballon om 7 uur des avonds voor twee derden gevuld was. De Fransch- man Pierre Blanchard, die de opstijging zou uitvoeren, zag de onmogelijkheid in om met de beide reisgenooten die zich voor den tocht hadden opgegeven, de heeren De BTuilpont en Honinchthun op te stijgen. Doch belden „even heet op de reis zijnde", vertikten bet om weer uit te etappen. De kwestie liep zoo hoog, dat zelfs de prins van Oranje erbij te pas moest komen, die met Salomons wijsheid een einde aan het gekibbel maakte door een gulden uit zijn zak op te diepen en „kruis of munt" gooide. Het wreede lot trof den heer De Bruil- pont, die den ballon mocht nakijken. Eindelijk kwart voor achit, was het groote oogenblik daar. Nog enkele slingeringen en daar steeg de ballon omhoog. Al vóór de opstij ging had Blanchard kwade blikken geworpen naar een hoogen schoorsteen, die precies op den weg van opstijging van den ballon lag. Zijn angstige voorgevoelens bleken niet over dreven te zijn geweest, want voor men het wist, zat de mooie ballon aan „cette maudiite cheminée" vast. „De twee lugtreizigers", zegt 't verhaal van "n ooggetuige „betoonden groote stoutmoedigheid en bedaardheid in het losmaken der touwen en van het net van de schoorsteen, waarin de heer F. Broers van Amsteldam, welke in het venster stond van een nabijgeleegen huis, en over het dak klom, alle mogelijke hulp aan de lugtreizigers toebragt. Na deeze kleine schok steeg de bol tot boven de wolken." Daar het schoorsteen-incident tot het prijs geven van veel ballast bad genoopt, kon de luchtreis niet lang duren. De ballon kwam neer in de buurt van Zevenhuizen. De ont vangst, die den luchtreizigers ten deel viel, was niet bepaald vriendelijk te noemen. De boe ren, die gewapend waren met stokken en hooi vorken, vielen als verwoed op het schuitje aan, dat zij' in stukken hakten, terwijl zij de ver siering als aandenken meenamen. Wijders eischte de boer, op wiens land de ballon was neergekomen, tien du ca ten schadevergoeding, ofschoon geenerlei schade was toegebracht. De slimme Blanchard zeide toen, hij monde van den aanwezigen heer Outhertson, die Hol- landsoh en Fransch sprak, dat hij geen geld bij zich had, maar gaarne een briefje wildfc geven, op vertoon waarvan de boer den vol genden dag het geld in Den Haag kon afhalen. Dit briefje, dat geschreven was ln het Fransch luidde vertaald als volgt: „Ik ondergeteekende verklaar neergekomen te zijn op een leeg weilandbehoorende aan een lompen brutalen Boer, die hierdoor niet de minste schade heeft geleden en nochtans de onbeschaamdheid had tien ducaten te eischen na geholpen te hebben om mijn ballon en het schuitje te vernielen". ty.g.) BLANCHARD. boer, die geloofde, dat het briefje goed Was voor tien ducaten, was nn heel behulp zaam, bracht een schuit aan en hielp de lucht- re zigerg met hun materiaal aan boord. Na vvee...ni"f!n varens werd Rotteirdam bereikt, ei wij 9 reizigers den volgenden dag hun glorieu® entree i„ Den H makten, waar noodde. Of de beschuldiging M.n woners van Zevenhuizen geheel verdiend Is schijnt niet zoo geheel zeker Kort geleden pas ontdekten we het bestaan van een zeer zeld zaam klein geschrift, getiteld „De eer van onze landgenooten en dorpelingen van Zeevenhuizen verdeedigt tegen zeeker geschrift hetwelk ge vonden in de 's Gravenkaagsche Courant van 15 July 1785". Uit bedoeld geschrift blijkt, dat de Inwo ners van Zevenhuizen toch niet zoo slecht zou den zijn geweest, als de ,,'s-Gravenhaagsche Courant" heeft beweerd. De schrijver stelt vast, dat de boeren den Franschman alle hulp hebben verleend, dat de tekst van het briefje en Loude, naar het schijnt geheel voor eigen reke ning toch maar door te zetten. Dies lieten zij ba kend maken, dat de op stijging zou plaats vinden op Woensdag 4 Juli, te 5 uur des middags. De belangstelling was buitengewoon groot Ofschoon men reeds 's morgens met de vul ling van den ballon 'n aanvang had gemaakt, wilde hij in den loop van den dag maar niet gedijen, zoodat Loude des avonds om 9 uur bekend moest maken, dat de opstijging moest worden uitgesteld tot den volgenden dag. Na tuurlijk waren de oommentaren, die het volk op deze mededeeling leverde, voor de onder nemers niet bijster vleiend. Ook Donderdag 5 Juli kou van een opstijging niets komen, daar de ballon lek bleek te zijn. Toen de Amster dammers des avonds de boodschap ontvingen, dat ook nu de vertooning niet kon doorgaan, liep hun geduld ten einde. Er ontstonden rel letjes, terwijl de beide „volksbedriegers" zelfs met 'steeniging bedreigd werden. Gelukkig bleef 't slechts bij dreigementen, want „de krachtdadige assistentie van den WelEd. Heer Stockelaar van Eijck, als ook van de Stads Commandant, belette, dat men aan hun of hun nen ballon èenlg leed koude toebrengen". Vrijdag 6 Juli werd door den stadsomroeper bekend gemaakt, dat de luchtballon dien mid dag te 5 uur zou opgaan. Ondanks de reeds ondervonden teleurstellingen, was bet publiek ook nu weer in grooten getale komen opdagen. Doch ook nu weer hadden de ondernemers met pech te kampen. Om 2 uur moest Loude aan het op het terrein aanwezige publiek de mede deeling doen, dat men den ballon onvoldoende gevuld zou moeten laten opgaan, bij gebrek aan de noodige „ingrediënten", doch dat hij en zijn collega niettemin zouden pogen met den alzoo slecht gevulden ballon, de reis te ondernemen. Maar met beide heeren in de mand, verroer de de gaszak geen vin. Toen verzocht Hopman zijn compagnon hem alleen te laten vertrek ken, maar daarvan wilde Loude niets weten. Dan wordt het lot tot scheidsrechter benoemd. Loude wint en stapt zegevierend aan boord. Maar nog komt er in de „Lust tot Onderzoek", zooals de naam van den ballon luidt, geen be weging. Hopman raadt zijn vriend aan het zware schuitje te verwisselen voor een wijn mand, doch Loude beantwoordt dit voorstel volgens geloofwaardige getuigen, door woorde lijk te zeggen: „Ik wil op die wijs den hals niet breken!" Samuel maakt zich daarna nit de voeten, en laat Abraham met den ballon ln den steek. Hopman, die bereid scheen om, tot behoud van eer en goeden naam, zijn leven op het spel te zetten, verzocht dringend om eenig mandewerk, dat lichter was dan 't schuitje: 't kwam er niet op aan wat, zoo het hem maar kon dragen. Daar komt iemand aanzetten met een aftandsehe kinderwieg Hopman stapt blijmoedig „aan boord" weet dat hij voor ballonvaarder in de wieg is gelegd. Maar be vallen doet het babymeubel hem toch niet, want direct al schiet hij met zijn voeten door den bodem. Een ander brengt een klein mandje waarin hij nauwelijks zijn voeten kan bergen. Eindelijk vindt Hopman een mand naar zijn hart, bindt die in alle haast aan den ballon vast, neemt afscheid van zijn huisvrouw, „die bij alles tegenwoordig, er nu zeer voor wa3, dat beur man de reis zou ondernemen" en stapt, „zoo het scheen met blijde hoop" in de mand. Maar ach, de ballon blijft als aan den grond genageld. Dan trekt de wanhopige lucht- „Alles los De opstijging van de „Bat avia" (26 Februari 1910) op het Konings- plein te Batavia. De eerste wetens ehappelijke luchtreis Ut Ned^IndiiL, van Blanchard ver draaid Is weerge geven en dat de boer, Jan Paul, op wiens land Blan chard landde, schadevergoeding vroeg voor zijn op de omliggende lan den plat getrapt gewas. Nadat Blancharu op 30 Juli 1785 nog een opstijging ge maakt had te Rotterdam, waarna hij, na jen vaart van 1 uur, nabij Uselsitedn landde, zou Amsterdam aan de beurt voor een ballonopstijging komen. Dóór door Blanchard's landgenoot Romain. Maar Romain was al heel weinig fortuinlijk. Nadat zijn voor 20 Juli aan gekondigde opstijging al geen uitvoering had kunnen vinden, zou het groote gebeuren plaats hebben op 9 Augustus. Maar des morgens maakte een advertenie in de „Amsterdamsche Courant" bekend, dat de opstijging eerst den volgenden dag zou plaats hebben. Natuurlijk kwam deze mededeeling te laat. Want vóór de krant was rondgebracht, had de Intocht binnen de stad van de talrijke omwonenden reeds een aanvang genomen. Volgens de krant uit die dagen wekte bet bericht, dat de opstijging niet zou plaats hebben zulk een misnoegen „dat er sterk met steenen en dakpannen op het veld gesmeeten en de beer Romain met den naam van bedrieger begroet wierdt!" „Hij vluigtte daarop zoo lezen we verder in een wijnhuis voor hetwelk een groot aan tal volks vergaderde, dreigende, het huis om ver te zullen halen en wplk geweld niet bedaarde, dan nadat er twee compagniën burgers in de wapens gekomen waren, en dus is die historie met veel gemoeyelijkheid en gevaar afgelopen". Eerst negentien jaar later, ln 1804, kreeg de bevolking van Amsterdam opnieuw een kans een bemanden ballon in het zwerk te zien opstijgen. Nu door twee landgenooten de Haarlemmer Abraham Hopman, van beroep hande laar in bonten en gazen, en Louis Samuel Loude, ie mand die het land rondreisde met een cabinet van physi- sche instrumenten. Heiaas zou den Am sterdammers ook ditmaal een groote teleurstelling wach ten. Want bet bleef bij een kans. Abraham Hopman, De opstijging zou de eerste Bataafsche P'aats hebben van- af een land achter luchtreizigerdo herberg Braa menburg op den Overtoomschen weg, waar de met lucht opgepompt® ballon, in een speciaal voor dat doel opgetrokken loods, te kijk was ge steld. Dat was in April. Op 10 Mei bevatte de „Amsterdamsche Courant" de mededeeling, dat de „extra groote" ballon nog steeds te bezich tigen was en dat hij „in deeze maand met 2 personen zal opwaarts gaan". Maar van een opwaarts gaan kwam vooralsnog niets, want het volk, dat uitgenoodigd was door bet ne men van een inteekenbiljet van 1, 2 of 3. in de onkosten bij te dragen, hield de beurs stevig gesloten. Na opnieuw tevergeefs om steun te hebben aangeklopt, besloten Hopman reiziger ineens zijn jaa uit Die moet het m doen doch te vergeefs. Of het verhaal van de wieg en de jaa authen tiek is, durven we niet beweren, ofschoon de wieg wel degelijk op prenten uit die dagen staat weergegeven. Maar feit is toch, dat Hop man zich verplicht zag, den ballon moederziel alleen te laten vertrekken. Te 3 uur opge stegen zijnde, daalde deze te half ze» in de nabijheid van Loohem bij Zutphen. De Fransche luchtvaarder Blanchard, die 12 Juli 1785 te 's.Gravenhage de eerste ballon-opstijging in Nederland maakte. Dit aerostatisch fiasco gaf natuurlijk weer stof aan de makers van spotdichten en spot prenten. Van de prenten zijn zeker de bestge- slaagde die van J. Smies. De eene illustreert de wanhopige pogingen om den ballon gevuld te krijgen, terwijl de andere ons Hopman en Loude in hun kantoor laat zien waar zij onder veel misbaar, juist bezig ziju ten overstaan van een notaris hun „Uiterste wille" op te maken. De brave eega's en kindertjes der waaghalzige heeren zijn ten prooi aan de hevigste smart. Als om het harteleed der dames, die zich de haren uit het hoofd trekken, nog meer te vergrooten, treedt brutaal de stadsomroeper binnen, met de mededeeling dat de opstijging zal plaats vinden „te 5 uuren precies". Bui ten aan het loket verdringt zich een groote menigte belust op het koopen van „lootjes", terwijl men op den achtergrond, tusschen de palen, de „Lust tot Onderzoek" ziet bollen. Abraham Hopman liet zich echteT door geen mislukking noch bespotting uit de lucht slaan. Hij toog naar Rotterdam en vond daar inderdaad de noodige pecunia en blijkbaar ook de noodige „ingrediënten" om zijn koeksak voldoende te doen rijzen. En zoo slaagde hij erin op 19 September 1804 vanaf de plaats Conoordia een geslaagde opstijging te vol brengen. De ou-d-vaderlandsche rijm- en dicht-manie liet zich ook nu weer niet onbetuigd. Vóór Hopman' in het wijde zwerk opsteeg, werd hem door den predikant Weiland in de volgende dichtregelen vaarwel gezegd. Vaar nu op en klief de wolken, Hopman met nw Luchtgevaart; Daal weer zachtkens naar deez' aard', Vei'lig voor des afgronds kolken! Daal, kan 't zijn aan Amstels kant; Zoo moet men uw luchtreis roemen U, ten spijt des lasters, noemen Den Blanchard van Nederland! Na op ontroerend© wijze afscheid genomen te hebben van vrouw en kinderen, steeg de eerste Bataafsche luchtreiziger kort na vier in den middag op. Allerminzaamst groette de dappere Abraham vanuit zijn opstijgende verhevenheid de massa beneden hem, die 'm met open mond nagaapte. Toen de ballon „tot een aanmerkelijke hoogte was gekomen", bleek ook Hopman zijn ge dichtje klaar te hebben. Want eensklaps wierp hij een bundel papieren omlaag, waarop de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9