STAATSSTEUN AAN DE SCHEEPVAART. Roem en incognito fe DONDERDAG 23 JUNI 1932 r CONTINGENTEERING VAN AARDEWERK Moties-Kupers vertvorpen en ipotie-Kortenhorst aan- vaard. EERSTE-KAMERVERKIEZINGEN. KATHOLIEKE STATENFRACTIE IN GELDERLAND. SALARISKORTING SPOORWEG PERSONEEL. HANDELSVERDRAGEN MET BELGIE. BEHARTIGING BELANGEN VAN R.K. OPVOEDINGSGESTICHTEN. BROEDERSCHAP NOTARISSEN IN NEDERLAND. DE CONVENTIE MET BELGIE EN. LUXEMBURG. Nog enkele bijzonderheden over het accoord. DE LIMBURGSCHE KOLENMIJNEN. WET OP DE GRONDBELASTING. CRISIS-STEUNCOMITE VOOR NED.-INDIE. DE PELGRIMSREIZE NAAR DUBLIN. Een „Biëncorf' van blij en bedrijvig Roomsch leven. EEN WEGKRUIS VAN P. L. DOUWES. u -- De fleurige en kleurige meisjes van „De Graal" zongen voor den Pauselijken Legaat en trokken duizenden belangstellenden tijdens het tuinfeest. Vergadering van Woensdag 22 Juni. Er moeten tegenwoordig heel wat dingen geschieden eer een mensch aan het nabijzijn van het einde denkt. Zelfs het feit, dat de Rotterdamsche reeders, de mannen van „the survival of the fittest", de hulp ran den Staat inroepen en hem subsidie vragen, schijnt aan de meeste menschen voorbij te gaan als een doodgewone zaak. De Kamer die haast heeft, begint 's namiddags half vijf over deze aan gelegenheid van waarlijk nationalen aard te praten, nadat o.a. de heer Wijnkoop een hee- len tijd heeft kunnen vermorsen over een in. terpeliatie betreffende de, Inmiddels reeds opgeloste salariskwestie van het spoorwegper soneel. Dit personeel zal verstandiger doen op den wereldtoestand te letten, die o.a. ook onze scheepvaart in den put hielp, dan te luisteren naar de fanfaronnades van burger .Wijnkoop, die uit de loge werd bekeken door de heeren Oudegeest en Moltmaker. Het scheepvaartbedrijf verkeert in noodtoe. stand. Niemand, die Rotterdam kent en thuis Is in de havens dezer stad, aal het betwijfelen. De Nederlandsche Reedersvereeniging, die practisch onze geheele koopvaardijvloot om vat, heeft zich ten einde raad tot de Regeering gewend om subsidie „de meest ver gaande vorm van protectie", spotten zij, die met kwalijk verholen vreugde zien, hoe hier het puik der vrijhandelaars om Staatssteun vraagt en de Regeering heeft zich gelukkig niet ongenegen betoond ook dit nationale bedrijf te helpen. Nu de banken haar natuurlijke functie staken, bedacht op lijfsbehoud als ze zijn, en de scheepvaart zich moet reformeeren, wil de Regeering haar helpen. Niet echter door subsidies, maar door tijdelijke credieten van staatswege. En deze voorschotten zullen dan niet lukraak gegeven worden, doch zij zitten als het ware vastgekleefd aan den eisch der regeering: reorganisatie van het bedrijf, betgeen practisch neerkomt op minder ton nage en meer concentratie. De Staat houdt toezicht, maar onrecht streeks. Hij sticht een „Maatschappij tot be hartiging van de Nationale Scheepvaartbe- Jangen", neemt daarvan de meerderheid der aandeelen in handen en zal deze maat schappij aan financiën helpen door voor schotten uit 's Rijks kas. De statuiten zijn vanmiddag onder vuut genomen door de heeren Schouten, v. d. Waer- den en Rutgers van Rozenburg. De drie hee ren zijn eensgezind voor het bieden van steun, maar zij zijn van oordeel, dat de Re- geering allesbehalve vlot is. De „steun-ven- nootschap wil haar doel de versterking van de positie der Ned. Koopvaardijvloot in het Jiit^rnationaal zees-cheepvaartverkeer be- reTken door, zegt art. 2 der Staten, „het be vorderen van een nauwere aaneensluiting en Samensmelting der daarvoor in aanmerking, ïfMiehde reederijen, van een doelmatiger en meer aan de behoeften van het verkeer aan passende inrichting van de Nederlandsche koopvaardijvloot en van een zoo productief mogelijke verdeeling van die vloot over de verschillende internationale scheepvaartlij nen". En de Vennootschap zal aan scheep vaartondernemingen crediet geven, mits zij aandeelhouder zijn( er zijn 5000 aandeelen, elk 1000 nominaal, die niet vrijelijk overge dragen kunnen worden) en dan tegen onder pand, tegen rente en „onder voor elk concreet geval nader te bedingen voorwaarden". Mildelijk in zijn oordeel over de strekking van dit artikel was Jhr. Rutgers van Rozen burg en het scheen ons, dat deze afgevaardig de zich daarvoor met reden kon beroepen op de memorie van antwoord. Maar de heer Schouten legde het artikel stringent uit en Ja, dan kon bij het terecht een barrière tegen hulp noemen. Want de eischen in art. 2 der statuten zijn niet gemakkelijk te vervullen en het is de vraag of één vrachtvaartmaatschappij kans op hulp heeft als dit artikel inderdaad wordt toegepast ad litteram. De anti-rev. afgevaardig de wil dan ook wijziging. Hij kan dit niet per amendement, omdat zijn bezwaar zich richt tegen de Statuten, die een bijlage vormen van het wetsontwerp. Zijn wijzigings-verlangen strekt zich trouwens nog verder uit: ook de rente- en onderpand-eischen wil de heer Schou ten verzachten. Er zou zoo noodig progressieve rente geëischt kunnen worden om oneerlijke concurrentie te weren. En wat het geven van zakelijk onderpand betreft, de mogelijkheid bestaat, dat een maatschappij, die overigens goed is, het eenvoudig niet kan doen zonder haar naam te verliezen. Heelemaal los van dit wetsontwerp wil de heer Schouten de reorganisatie van den Kon. Holl. Rloyd tot stand zien gebracht en hij scheen ,er niet zoo gerust op, dat men met deze reorganisatie, door de Kamer geëischt, niet was gaan slabakken, toen dit wetsontwerp in zicht kwam. De afgevaardigde uit Rotterdam wil de heele Amsterdamsche maatschappij wel uit de wet lichten zoolang daar niet om in den stijl van het ontwerp te blij ven schoon schip gemaakt is. Schoon schip gemaakt moet er ook inter nationaal en nationaal op scheepvaartgebied. De heeren Schouten en v. d. Waerden waren jhet er roerend over eens, dat de heele wereld, en Nederland ook, te veel scheepsruimte hebben en dat internationaal de tonnage en de nieuw bouw moeten worden geregeld. De heeren te Genève krijgen zoo weer werk: ze zijn toch bijna klaar met het objectief uitmaken van het aanvallend karakter van wapenen. Wij vreezen, dat de verwarring op scheep vaartgebied nog niet gauw opgelost is en dat het staate-ingrijpen wel eens langer kon duren dan menigeen nu denkt. Als men de cijfers hoort, welke dr. v. d. Waerden gaf over de financieele politiek der reederijen 17 onder nemingen met een kapitaal van 139 millioen, verdienden, in 1918 ruim 160 millioen of 120 pet. en betaalden 120 millioen aan dividend kan men ook niet zeggen, dat er hier ge financierd werd met een voorzichtigheid als zulk een veracht politiek wezen gelijk Minister de Geer kenmerkt. Het zon geen kwaad kun- fnen als heeren van dit slag eens een oogje in ■t zeil hielden voor vorming der reserves. Dit klinkt echter veel menschen als vloeken in de ooren. Zij denken, dat na deze mondiale crisis de wereld weer zoo gewoon wordt als rond J1913, terwijl het al lang en breed 1931 is ge- jWeest De toekomst zal hen wel anders leeren, al zijn wij bang, dat de partij van den heer ,v. d. Waerden ook niet hard genoeg meer marcheert om deze toekomst te zien, los van veel voorstellingen, die samen geweven zijn piet de toestanden uit oude dagen. Aan de bezwaren tegen te stroeve hulpver lening, zal de regeering wel tegemoet willen komen. Minister Verschuur heeft althans reeds een nota van wijziging in uitzicht gesteld, welke ons spoedig zal bereiken. Er is dus nog ruimschoots gelegenheid op het wetsontwerp terug te komen. De contlngenteering van rijwiel-buiten- en binnenbanden is zonder bespreking onder den hamer doorgegaan, maar die van porselein, fijn en sanitair aardewerk en tegels, wekte de be strijding van den heer IJzerman. De soc.-dem. fractie vond de invoerbeperking der laatste producten ethisch en economisch bedenkelijk. Dat is geen kleinigheid, zou men denken, maar heel andere bedenkingen had de heer Henri Hermans. Stemde de roode fractie te gen deze contingenteering, de Katholieke af gevaardigde herinnerde er aan, hoe onze in dustrie werd afgeslacht o.a. door de bewezen Duits oh e dumping en met schrikbarende cijfers toonde hij aan, hoe de Maastrichtsche industrie door den eenzijdigen vrijen invoer geknakt was. De 7000 arbeiders in de keramische indus trie zijn op 2337 teruggevallen. Hermans wenscht ook contingedteering ten gunste van de glasindustrie, daar hij. anders den onder gang der bedrijven te Leerdam en Maastricht vreest- Minister Verschuur zeilde tusschen de heeren Hermans en IJzermans door. Z.Exc. moest toegeven, dat de cijfers van eerstgenoemde over de aardewerkindustrie niet te bestrijden waren en betoogde togen de soc. dem. afge vaardigde, dat de invoerbeperking van porse lein de logische consequentie was van de con- timgenteeriug van aardewerk. De Invoerbeper king van glas overweegt de Minister, maar hij verheelde niet bij eiken maatregel rekening te moeten houden met onmiddellijke reacties in het buitenland, nog gezwegen van gevolgen, die blijken bij onderhandeling als nu met België en Duitschland zijn gevoerd. Onbegrijpelijk is voor ons, dat de S. D. A. P. nog tegen contingenteeringen stemt van een regeering, die zoo hyper-voorziohtig op treedt als de onze en die zich maar voortdu rend zit te wapenen tegen een „zuiver" een zijdige Nederlandsche beschermingswijze". Als anderen ook eens zoo braaf veelzijdig waren als het Nederlandsche gouvernement Zooals voorspeld: de interpellatie-Kupers eindigde met de aanneming van de motie— Kortenhorst, welke de regeering uitnoodlgt: „na het advies ingewonnen te hebben van de betrokken organisaties der werkgevers en werk nemers Jn het bouwbedrijf, de voorwaarden bekend te maken, waaronder zij bereid is, bouwcredieten te verleenen en de bouwvak arbeiders te brengen onder de regeling der crisiswerkloosheid." De motie werd aanvaard met 69 tegen 10 stemmen. Tegen de motie stemden de aan wezige anti-revolutionairen. Afgewezen werden de beide moties-Kupers. Verwacht werd, dat verworpen zou worden de motie, welke uitsprak, dat het Rijk 5/6 der orisisuitgaven van de gemeenten ziou moeten betalen. Dit verlangen was onredelijk en onver dedigbaar; het kreeg alleen de stemmen der sociaal-democraten en communisten. Maar meer stemmen behaalde de motie, waarin de Regeering werd gevraagd de bouw vakarbeiders onder de crisiswerkloozen te scharen. Hier vereenigden zich met de S. D. A, P. de vrijz.-dem. fractie en de katholieken Kuiper en v. d. Meys. Het tegenstemmen van het overgroots deel der katholieke fractie is echter niet zonder meer gegaan. Want namens zijn politieke vrienden verklaarde de heer Henri Hermans „Het is niet gebleken, dat de Regeering ge daan heeft hetgeen redelijkerwijze van haar mocht worden verwacht, om voor den steun aan werkloozenkassen in het bouwbedrijf, waar in ook de Regeering het bestaan van crisis werkloosheid erkent, een bevredigende oplos sing tot stand te brengen. Anderzijds staat het voor ons niet vast, dat, zonder nadeelige neven gevolgen, de crisisregeling voor de werkloos heidsverzekering zonder meer op de werkloozen kassen voor het bouwbedrijf in alle plaatsen des lands kan'worden toegepast. Dd&rom zullen de meeaten van mijn politieke vrienden hun stem aan de tweede motie-Kupers niet kunnen geven. De verantwoordelijkheid van den toestand, zooals die ia ontstaan, latend voor de Regeering. bedoelen wij met onze stem vóór-de motie-Kor- tenbor&t tot uitdrukking te brengen, dat wij met stelligheid verwachten, dat de Regeering thans in zeer korten tijd haar concrete plannen bekend zal maken om een oplossing van den In meerdere opzichten onhoudbaren toestand in het bouwbedrijf met alle haar. ten dienste staande middelen te bevorderen". Deze verklaring liet aan duidelijkheid niets te wensohen over. En het slot rekende af met de zuiver-liberale loontiheorie, toen Hermans nog zei „Ons oordeel omtrent de redelijkheid van eventueels plannen der Regeering om haar medewerking onder meer afhankelijk te stellen van wijzigingen van arbeidsvoorwaarden, met name loonsverlaging, zal beslissend worden be ïnvloed, ook door de houding ten opzichte van te lage loonen in bedrijven, welke door Regee- Tingsmaatregelen op ©enigerlei wijze worden gesteund". Dit standpunt trekt groote lijnen het is niet star, maar toont duidelijk tot hoever de katho lieke fractie wil gaan. De heeren IJsselmuiden en Ruyter op de voordracht. Maandagavond is eir ten Provinciehuize te Arnhem vergadering geweest van de Katho lieke Statenfractie in Gelderland. In deze ver gadering werd de kwestie van candidaatstel- ling van leden voor de Eerste Kamer der Staten-Generaai besproken, en werden hierom trent besluiten genomen, meldt het „Cen trum". Naar verluidt komen op de definitieve voordracht voor de heeren J. J W. IJsselmui den, lid van den Gemeenteraad en lid van de Prov. Staten van Gelderland en H. Ruljter, secretaris van den A. B. T. B., resp. als no. 2 en no. 3 van de voordracht. (Op het advies voor Groep II staat J. C. v. d. Lande no. 1, Ant. J. Schoemaker no 2, H. Ruijter no. 3). JUBILEUM. Gisteren vierde mej. M. van Kooten te Haar lem den dag, waarop zij 40 Jaren geleden in dienst trad bij den Z. E. Heer van Zutphen, toen pastoor te Wormer. ZIJ werd begiftigd met de Pauselijke onderscheiding „Bene Me- renti", Het nieuw artikel in het Reglement Dienstvoorwaarden. De Minister vau "Waterstaat heeft de sala riskorting ten bedrage van 5 pet., ingaande 1 Juli a.s. goedgekeurd. In verband hiermede is het Reglement Dienstvoorwaarden aangevuld met een Nieuw Artikel 181. (1) Behoudens het bepaalde in het volgen de lid wordt bij elke uitbetaling van bezoldi ging, toelagen, premiën, uitkeeringen en ver dere vergoedingen, welke over den na 30 Juni 1932 gelegen tijd verschuldigd zijn, een bedrag ter grootte van 5 pet. gekort. (2) Op de vergoedingen van verblijfkosten, opgenomen in de gewijzigde bijlage V van dit reglement, vindt geen korting als bedoeld in vorige lid plaats. De korting op de in art. 40 bedoelde kindertoelage geschiedt in dier voege, dat niet minder dan 50.en niet meer dan 200.per kind en per jaar uit hoofde van deze toelage genoten wordt. (3) De in het eerste lid bedoelde korting wordt voor de toepassing van de wachtgeldre geling geacht een verlaging der bezoldiging, toelagen en premiën ten bedrage van 5 pet. te zijn. (4) Inkomstenderving, die het gevolg is van de nieuwe verblijfkostenregeling, geeft geen aanspraak op vergoeding, als bedoeld ln art. 45. Clearing-overeenkomst met Turkije. De Commfasie -voor de Herziening van de Handelsverdragen hield haar 102e vergadering, voorzitter 'dr. J. A. Nederimaigt; Uitvoerige besprekingen werden- gevoerd' over het ontwerp-handolsverdrag met België. Over den tekst van het verdrag bestaat behou dens op enkele bijkomstige punten, eenstem migheid tusschen partijen eh In de Commissie. Slechts maken enkele bij het verdrag behoo- rende stukken^ met name de tarieven van in voerrechten betreffende, nog punten van be raadslaging uit. Voorts werd in den breide van gedachten gewisseld over» een Nederlandsoh-Belgisch plan om in een kleinen kring van staten te begin nen met afbraak van de handelsbelemmeringen, teneinde door adhesie van andere landen aan een tot dit doei te sluiten conventie te komen tot verbetering van de economische verhoudin gen in Europa. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat van een Tunksche delegatie een voorstel is ontvangen, over te gaan tot de sluiting van een ciearingovereenkomst, aangezien Turkije het voornemen heeft niet langer in deviezen te betalen, maar uitsluitend bij wijze van ver. rekening met goederen. Het ontwerp dat d- .r de Turksehe delegatie is aangeboden, is mon deling met haar besproken en is thans bij de betrokken departementen in studie. Ten slotte wordt door den voorzitter in het kort medegedeeld, welke de stand van het vraagst.uk der sluiting van handelsverdragen met Spanje en Portugal is. Wat dit laatste land betreft, kan geconstateerd worden, dat naar alle waarschijnlijkheid tot een bevredigende oplossing met Portugal gekomen kan worden. Jaarvergadering te 's-Gravenhage. In het St. Vincentiuskinderhuis aan de Ko ninginnegracht te 's-Gravenhage heeft de ver- eeniging ter behartiging der belangen van de R. K. Weeshulzen en Opvoedingsgestichten in het bisdom Haarlem onder leiding van haar nieuwen voorzitter, kapelaan H. M. van Spanje uit Amsterdam een algemeene jaarvergadering gehouden. Na een kort openingswoord van den voorzit ter en voorlezing van eenige berichten van ver hindering hield rector S. Braakman uit 's-Gra- venhage een inleiding over „De jeugdbeweging onder "de jongens". Spr. deed een greep uit zijn ervaring in de jeugdbeweging en besloot met een krachtige aansporing heit jeugdwerk onder de jongens te bevorderen. Eenige gedacbtenwisseling volgde. Het jaarverslag van de secretaresse, de eerw. zuster M. Gerardine werd onder applaus goed gekeurd. Het financieel verslag vermeldt een batig saldo van ƒ213.75. Br. Prudentius Wolters, redacteur van .Richt lijnen", werd met algemeene stemmen tot be stuurslid. gekozen. Na de koffietafel hield mej. Bouwman, hoofd van het Graalhuis aan het Cornelia Troostplein te Amsterdam, een inleiding over ,De Graal". Vervolgens werd het examen besproken. Dit jaar zal voor het eerst het examen ter verkrij ging van bet opvoedersdiploma worden afgeno men. Noch t Rijk, noch 'n neutrale instelling heeft op t oogenblik zulk een examen. De vakken zijn godsdienst, opvoeding en algemeene ontwikkeling. Het examen zal op 26 Augustus schriftelijk, op 1, 2 en 3 September mondeling worden gehouden op Groenesteijn te 's-Graven hage. COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUID-HOLLAND. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland zal verhinderd zijn Woensdag 29 Juni audiëntie te verleenen, Jaarvergadering te Maastricht. Onder leiding van den heer Vlug had Dins dag-voormiddag in de Ooncert-Zaal te Maas tricht de Jaarlijksche Algemeene Vergadering van de Broederschap er Notarissen in Neder-, land plaats. Na, afhandeling der gebruikelijke jaarversla gen werd de heer G. Vlug te Rotterdam tot voorzitter herkozen. In de vacature van den heer J. Tilleman werd voorzien door de ver kiezing van den heer R. C. A. van Cranenburgh te Haarlem, als bestuurslid, terwijl voorts de heer Ph. J. van der Werf te Joure ln zijne be stuursfunctie werd herkozen. De prse-advlezen, uitgebracht door de heeren Prof. Mr. E. J. J. van der Heijden, hoogleeraar te Nijmegen en F. W. Swane, notaris te Utrecht, over het onderwerp: „De naamlooze Vennootschap ln wording" lokten wetenschap pelijke en breedvoerige discussies uit. Tot beide prae-adviseurs richtte de Voorzit ter dankwoorden. Na het sluiten der jaarvergadering recipieer de het Hoofdbestuur in de Redoutezalen en vereenigden zich de congressisten aan een ge meenschappelijk diner. Een auto-tocht door het mooiste gedeelte van Zuid-Limburg, met. een bezoek aan de werken van het Juliana-kanaal en de Staatsmijn „Mau- rits" vulde het programma van den derden Congresdag, welke werd besloten in Valken burg met 'n afscheidsdiner in hotel „Schaep- kens van SInt-Fijt". Reuter seint ons uit Lausanne d.d. 21 dezer In de overeenkomst wordt voorzien in een geleidelijke vermindering van de tarieven met 10 pet. per jaar, teneinde te komen tot 50 pet. verlaging in vijf jaar, met de bepaling, dat de vermindering niet tot minder dan 8 pet. ad valorem van afgewerkte en 4 pet. van half» fabrikaten kan gaan. Betreffende de meestbegunstiging wordt op gemerkt, dat of wel andere landen tot het ac. coord zullen toetreden, waartoe verscheidene reeds het voornemen hebben te kennen gege ven, of dit niet zullen doen, in welk geval België de thans van kracht zijnde overeenkom sten zou opzeggen om daarna over nieuwe te onderhandelen. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. Het Mariaspel van Teo de Witte te Brugge. Verleden Zondag Is te Brugge door een vijf tigtal zusters van de Normaalschool te Brugge voor de overige zusters vau de communauteit een opvoering gegeven van Teo de Witte's Mariaspel. Het geheel stond onder leiding van Cecelia Ghesquiere, dochter van den bekenden organist-componist en leider van de Zingende Meisjes van Halle. Productie en werkdagen. De metto-praduetle der Limbuirigsdhe steen kolenmijnen bedroeg over Mei 1932 lm. totaal 997.476.701 ton (v. j. 996.952.669). Het totaal bovengrondS'Cbe arbeiders bedroeg 11.301 (v. j. 11.243), omdergróndadhe arbeiders 25.470 (v. j. 27.296), in totaal 36.771 (38.539). Het aantal dogen, waarop bet bedrijf regel matig werd uitgeoefend bedroeg bij de Staats mijnen 24 bij d© Domanial© mijn en Oranje Nassau II 23, bij d© Oranje Nnssaumijmen I, III ©n IV en d» mijnen WillemSophia 22 en bij d© mijnen Laiura en Vereen iging 20 dagen. Verleden, jaar was het aantal werkdagen voor allle mijnen 24. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van art. 15 en enkele andere artikelen der wet op de grondbelasting, strekkende om de uit komsten van de meting en van de schatting niet meer ter visie te leggen, doch deze door middel van een kennisgeving aan de belang hebbenden mede te deelen. Het ligt in de be doeling van den minister van Financiën, de ze kennisgeving zoodanig in te richten, dat de belastingplichtigen duidelijk en zoo volledig mogelijk worden ingelicht. Het aardsch paradijs van vergetelheid EEN ALGEMEEN MENSCHELIJK VERSCHIJNSEL In leder onzer huist eerzucht en verlangen naar roem. In onze prilste jeugd worden wij zelfs bij de meest profane handelingen opgevoed met prikkels, die op onze eerzucht werken. Tij dens de eerste jaren van verstand, die aan stonds duchtig worden uitgebuit, drijft de eer zucht ons naar den roem, om de eerste van de klas, ofwel de allerlaatste van de klas te wor den en te blijven, en indien deze twee plaatsen niet meer vacant zijn, om de beste midden voor, keeper, back of half-back te wezen, en indien deze tweeentwintig vacatures ook bezet mochten zijn, om de grootste vechtersbaas of de hardste schaatsenrijder te worden. Nog la ter beroemt een ieder zich er op, dat hij de mooiste en de beste vrouw ter wereld getrouwd heeft, althans, dat bij met het mooiste meisje van Gods Schepping verloofd is geweest, 0f dat zij den liefsten man getrouwd heeft, althans met den Toyaalsten of spaarzaamste^ verloofd is geweest en dan komt de tijd, dat gij U er op beroemt 't meest verdiend te hebben, dan komt de tijd, dat de eene 'tbest biljart en de ander 't beste flesschen ontkurkt, dat de een het hardst foetert en de ander't stTafste conserva tief is, en voor wij den vorm beleven van een allerwelwillendst bidprentje, hunkeren we naar de eer van eenige jubilea, en gaan we 'n poos prat op onze ervaring, onze menschenkennis en levensondervinding, die, gebaseerd op een paar kdrte levensjaren alle andere eer en roem pleegt te overtroeven. Zoodat hiermede duidelijk Is gemaakt, dat ieder sterveling op zijn manier met roemzucht behept of verrijkt is, dat de roem een alge meen menschelijk verschijnsel ls. Omdat de mensehen verstrooid zijn over een serie klassen en standen, en de een een trede lager staat dan de ander we erkennen zel den, dat een ander hóóger staat dan we zelf daarom is alle mogelijke menschelijke roem ook over eenige staten en standen verspreid, wat eigenaardig genoeg in het spraakgebruik tot uiting komt. Na den dood schijnt zich alle befaamdheid eenigermate te nivelleeren. D© roem van Bis marck en de roem van Rembrandt en de roem van Sarah Bernard en de roem van Edison iaten zich gedwee samenbinden. Maar de roem van Mussolini, die glorie be- teekent, verschilt van den roem van Buziau, die populairteit heet, en deze is anders dan de roem van Hitler, die weer verschilt van dien der Pausen. Over den roem van staatslieden en groote kunstenaars ln ideale tijden staan dezen broederlijk naast elkander, maar 't is nog al tijd een toer om 'n idealen tijd te krijgen, zoo als u weet over den roem van ware staats lieden en groote kunstenaars, heeft Mussolini eens in een van zijn weinige minder geestdrif tige oogenblikken gezegd „Ach, wat blijft er per slot van rekening van den roem over Een buste op de Pincio. En 'njong verliefd paar, dat elkaar heimelijk kussen wil, zal 'n afspraakje maken bij diezelfde buste van Mussolini". Leggen we dezelfde woorden In die van een groot kunstenaar, bijvoorbeeld den beeldhou wer van de buste van Mussolini op de Pincio, dan hoeft aan dit citaat niets veranderd. 'Wanneer Greta Garbo, of een barer mede sterren'ook soms last zoude hebben van een melancholisch moment, dan kan zij verzuch ten „Ach, wat blijft er per slot van rekening van den roem over D© vrouwen laten haar haren la Greta Garbo permanenten. Gaan ze naar 'n première van Maurice Chevalier, en komt er 'n stortbui op haar coiffure geregend, dan is de Garbo permanent wave naar de maan." En Pola Negri kón zeggen „Wat blijft er van den roem over Ontvettingspillen die worden langzaam op de tong gesmolten Zij, die mij vereeren, slinken per pil een half ons." Is het wonder, dat zij, die in zulke stemming over den roem mediteeren, hun toevlucht zoe ken in bet incognito Het incognito is een aardsch paradijs van vergetelheid, waar men zeker is deftig gezelschap te vinden men ont moet 6t graven, die koning burgers, die artist zijn, en men houdt er zijn zelfrespect ongerept. Nu is het wel 'n kunst, om zich in het fan tastische rijk „Incognito" behoorlijk te gedra gen. Dit behoeft alweer geen verwondering te baren, want, is 't al ©en heele toer om zich wel te gedragen bij graven, die koning, en blir" ge'rs, die artist zijn het is nog veel moeilijk®1 om te weten, hoe men schijn en werkelijk!"1©1 fantasma en fantasie zoo regelen moet, dat et wezenlijke niet Irreëel wordt. Daarvoor moet men bijv. een goed volksverteller wezen o een sprookjesdichter. Wat weten graven, die koning zijn, nu van volksvertelsels en wat heeft n modern too- neelschrijver nu van 'n sprokendicbter De Deensche Kai Munk heeft althans weinig van het incognito begrepen- In ieder geval is van hem te leeren, d,at„.<Je vl"cht in bet in cognito nog zoo makke ij c niet is. Laten de velen, die zich zelf al zoo beroemd achten, dat zij deze vlucht overwegen, dit wel bedenken. Kai Munk dan, een Ster, die neg niet ver ho ven den Deenschen horizon poogt te twinkelen, woonde de première van zijn drama „Cant bij. Voor alle zekerheid had hij zich gehuld in den valen, maar met bont© zij gevoerden man tel van het incognito, en daarin gewikkeld, was hij tweede amphi gaan zitten. Dit alles nu was zeer dom van Kal Munk, want zijn roem was nog te jong, dan dat hij waardig was, 't land van Incognito te betre den. Kai Munk was benauwd voor het fluiten van 't publiek; hij durfde bet vagevuur, dat hij door moest om 't paradijs van den 'roem te be reiken, niet aan hij maakte zich zelf wijs, dat 't goed was, wanneer hij zich zelf al be roemd genoeg waande voor het incognito. Misschien was 't wonder boven wonder, mls- Onze vertegenwoordiger aan boord van de „Marnix van St. Aldegonde" meldt ons nog Bij heerlijk weer en onder de meest ideale stemming legden wij onze pelgrimreize naar Ierland af. 't Was voor alle pelgrims ongemeen treffend, dat wij bij de K. R. O.-uitzending met „Schaep- mans lied „Aan U, o Koning der Eeuwen" over de baren heen 'n echt-Katholieken groet konden zenden aan onze broeders in het geloof in Hol land; Maar 'tdeed ons niet minder goed, dat wij in eenige vaderlandsehe liederen uiting konden ge.ven aan onze liefde voor 't kleine landje, dat nog te harder trekt naarmate wij er ons ver der van verwijderen. Het geestdriftig verloop van de uitzending is teekenend voor de stemming, die steeds aan boord van de „Marnix van St. Aldegonde heeft geheerscht en die den tocht naar het Eucha ristisch 'Congres van Dublin voor alle deelne- mers onvergetelijk zal maken. Er heerschte voortdurend een opgewekte en devote geest, door de uitstelling van het Aller heiligste en de Kerkelijke plechtigheden, onder voorgaan onzer bisschoppen steeds gevoed en onderhouden. Mgr. jansen, mgr. Diepen en mgr. Smit bewogen zicjj imm6r met de grootste vriendelijkheid onder de pelgrims. De „Marnix van St. Aldegonde" werd tot een „Biëncorf" van een blij en bedrijvig Roomsch leven alles wat leeft uit de H. Eucharistie, leeft nu een maal duurzaam, zelfs ondanks geniaaMelle aan vallen Wij gelooven, dat geen der talrijk© priesters, die hun H. Misoffer opdroegen in de voor-wa randa van de „Marnix", met de wijde zee vóór zich, als beeld van den Oceaan van liefde van den Christus Eucharisticus, ooit die uren zal vergeten aan boord van de „Marnix". Het Eucharistisch leven vierde hoogtij in voortdurende aanbidding, lof met acte van eer herstel, tallooze H.H. Communies, Hoogmis door pastoor Lucassen, met assistentie van de paters Wesseling en Schelstraete, die zooveel verdiensten hebben voor de voorbereiding van de Congressen, en met preek van pastoor Wü- lemborg. Zijn woord over de onderlinge liefde viel wel in een zeer vruchtbaren grond. Iets bijzonders werd de ontspanningsavond, op Zaterdag aangeboden door de K. J. V. Lied en voordracht, ernstig en luimig, toonden overtuigend welk een religieuse verdieping en. fijne beschouwing er van die beweging uitgaan. De avond groeide uit tot een „verzustering" tusscheh Graal en K. J. V., toen directeur Frencken met zijn bekende welsprekendheid en enthousiasme een hooggestemde rede hield over de eenheid in verscheidenheid tusschen IC. J. V. en Graal. Spontaan en echt uit het hart sloot de aarts bisschop zich daarbij aan met ©en warme, geest driftige improvisatie, waarbij Hij God dank bracht voor al het goede, dat uit de Katholieke jonge vrouwenbeweging opbloeit, en beteeke- nlsvol voegde Hij er aan toe, dat de bisschop pen van een kerk, die in geheel haar wezen en leven steeds de rijkste schakeeringen had ontplooid, ook geen bezwaar konden hebben te gen een rijke schnloeering op "het t.pTretn VaW" het organisatie wezen. Mgr. Diepen sloot zich met een hartelijk woord van dank voor den heerlijken avond daarbij aan en gaf op verzoek aan de dicht© schare, in de tweede klas-eetsalon aanwezig (zelfs de Javaantjes waren een en al belang stelling) plechtig zijn bissohoppelijken zegen. Met lied van Graal en K. J. V. en Scbaep- man's koninklijk huidelied werd deze onver getelijke avond gesloten. Heden wordt te Broekhuizen aan den linker- Maasoever ten Noorden van Venlo een nieuw wegkruis geplaatst. Het is w«rk van den bekenden beeldhouwer P. L. Douwes, thans wonende te Ulvenhout. Het kruis met een levensgroot corpus, gemeen van hout, komt aan den weg te staan tegen de ji.K. Kerk. Het is verheugend, dat d© actie voor weg- kruisen voortgang beeft en dat na de aan vankelijke mis tastin gen op dit gdbied, aan kunstenaars opdrachten worden gegeven. Het is hun werk en alleen zij zijn in staat om aan de sympathieke beweging een waardig resultaat te geven. schien viel 't Kai Munk hard mee, dat 't pu bliek geestdriftig werd en in zijn geestdrift riep om den dichter van het stuk. De dichter was evenwél nergens te vinden, totdat iemand op de tweede amphi hem meende te herkennen en informeert„Kent u niet de dichter Kal Munk Kai Munk echter loog dit was een aperte leugen, want 'tware zijn plicht geweest, nu op te staan, en 'n Napoleon's gebaar te imitee- ren hij loog dus „Ik ben de graaf van Toledo." „Ja, maar, op de tweede amphi „Ik ben incognito hield hij dom en dwaas vol. 's Anderen daags stond naturlijk in a|'e kran ten, dat de graaf van Toledo de première van „Cant" had bijgewoond, op de tweede amphi, en dat hij wel sterk geleek op den auteur van het stuk. Maar verder werd er ook niet over Kai Munk gerept. En deze gaat als een een zame in 't land van incognito rond En op zijn dorp vervloekt Kai Munk den graaf van Toledo. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin- Moeder een belangrijke gift geschonken aan het Crisis-Steuncomité voor Nederl.-Ind'ië, als blijk van Harer Majesteits waardeering voor Met streven van het comité. ;j| - t - -sSO;/ r" -l.-::./ ■V 'i - v.. ïf' IN HET FH0EN1XPARK TE DUBLIN zijn meer dam vierhonderd luidsprekers opgestti^ IS0B Öl9 plechtigheden jaa è§tj guchaffietigOh gongre§ i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6