^WlRACT^ JbipiIBdi II! m WOENSDAG 6 JULI 1932 MGR. DR. METHOD ZAVORAL. Zijn godsdienstige politiek en cultureele werkzaamheden. LITURGISCHE DAG IN HET BISDOM HAARLEM. R. K. KERKMUZIEKSCHOOL. STEUN AAN DE VARKENSHOUDERIJ. EERSTE KAMER-VERKIEZINGEN. NED. R. K. GRAFISCHE BOND. Petronella bewondert Monsieur Francois. lair DE MAN MET DE GELEERDE TITELS. JONGEN" VERDRONKEN. BEROOFD IN EEN D-TREIN COMMUNISTEN ZINGENHET WILHELMUS. Moedige reddingspogingen zonder resultaat. PATER EN POLITIE-INSPECTEUR DUIKEN. Internationale treindief slaat zijn slag. PORTEFEUILLE MET 22.000.— VERDWENEN. TWEE DOODEN NA AUTO. AANRIJDING. DE AANRANDING TE TUBBERGEN. DE H. O. V.-BRIEFJES. TREINBOTSING. Personentrein op een goederen trein geloopen. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN EENlGE SPELLEN UIT DE Praktijk. tós-3 •CriO 6 .O - 1 O - 1 3 O 5 6 O 1 "0*5 A-V-B-8 S-4-10-H-A (fl 6 "9? 2-10-V <0 2-B-V «f* down fwnltaü aQ» tea öt te Bezoek aan de abdij van Beme te Heeswijk. Maandag werd de abdij van Berne te Heeswijk vereerd met het bezoek van Mgr. Dr. Methodius Zavoral, abt van Strahov. De Hoogwaardige Prelaat was daarbij vergezeld van Zijne Exc. M. PlesingerBozinov, gezant van Tsjecho-Slo- wakië hij de Nederland sche regeering. Vanzelf rioht deze gebeurtenis de gedachte en herinne ring naar Strahov en de veelzijdige werkzaam heid van haar roemruohtigen Prelaat, Dr. Zavoral. Gelegen op een hoogte, vanwaar men een heerlijk uitzicht heeft op het torenrijke Praag aan beide zijden van de Moldau, draagt deze abdij ook den naam „Berg Sion". Zoo werd ze eertijds door den Zal. Hendrik Zdik gedoopt. Als bisschop van Olmütz, had deze tijdens een reis In Palestina (1137) de daar gevestigde Nor bertijnen leeren kennen. Hij nam daarop zeli het wit habijt aan en gaf aan zijn stichting te Praag (1140) dien Palestijnschen naam wegens de opvallende overeenkomst van die hoogte met den berg, dien hij in het Heilig Land gezien had. De abdij hield stand tot op den huldigen dag, hoezeer zij was bezocht door de vele politieke en godsdienstige rampen, die Bohemen teister den, Doch ook had zij het geluk, door voortref felijke mannen te worden bestuurd. In den persoon van Mgr. Dr. Zavoral wordt de traditie van Strahov waardig voortge zoowel op godsdienstig als op politiek en c tureel gebied. Met groot gemak spree Prelaat meerdere talen .Geboren re hij jarenlang de élite van Praag, zonder ^der- scheid van godsdienst, naar zijn maandelijksche oonferenties over de H. Eucharistie. Pater Lacordaire was zijn voorbeeld een belangrijk deel van diens oratorisch oeuvre werd door hem in de nationale taal overgezet. Daarbij gaf hij leiding in het tijdschrift voor de gewijde rede, waarvan hij de redactie op zich had genomen. Het Apostolaat der Hereeniging vindt in hem een sterken steun. De oorsprong van zijn abdij herinnert hem niet minder aan het treurig lot der Grieken, als zijn patroon, de H. Methodius, aan de moeilijke godsdienstige verhouding bij de Slaven. Zijn voorzitterschap van de Tsjechi sche afdeeling der „Unie voor godsdienstige Studie" waarborgt den ernst van zijn streven. Bij de vrijwording der Republiek werd hij uit- genoodigd deel te nemen aan het werk der Constituante tot 1926 was hij voorzitter van de Katholieke fractie in den Senaat. Dank zijn bijzondere hoedanigheden, was hij als aangewe zen, om de betrekking tusschen de Tsjeoho- Slowaksche republiek en Roemenië te verster ken. Zijn Roemeensche reis in de lente van 1928 geleek één zegetocht. Eere-doctoraten wer den hem aangeboden stadspleinen naar hein genoemd een standbeeld te Boekarest voor hem opgericht. Vooral de Slavische bevolking juichte en in Frankrijk werd hij geëerd als een groote kracht tot het behoud der Kleine Etente. Moge de godsdienstige, politieke en cultureele werkzaamheid van den sympathieken Prelaat tot welzijn strekken van Kerk en Staat, van zijn Orde en glorieuze Abdij. Bezoek aan De Maasbode. 'Gisterenmiddag bracht de hoogwaardige heer monseigneur dr. Methodius Zavoral, abt van Strahov, die op terugreis was uaar zijn vaderland, een bezoek aan onze courant. De hoogwaardige prelaat was daarbij verge zeld van Z.Exc. M. Plesinger Bozinov, gezant van Tsjecho-Slowakië en van mevrouw Plesin ger Bozinov en eveneens van den heer J. Rücke, geheim kamerheer van Z.H. den Paus en van mevrouw J. Rücke. Met levendige be langstelling werd van ons bedrijf kennis geno. men. Het zingen van het volk in de kerk. Op Maandag 1 Augustus zal de jaarlijksche liturgische dag in het bisdom Haarlem wordeD gehouden en wel in de stad Haarlem Uitgaande van het bekende adagium: „Die goed zingt, bidt dubbel", zal het hoofdthema voor dezen dag wezen: „Het zingen van het volk in de kerk". Om 10.00 zal een Pontificale Hoogmis worden opgedragen in de Kathedrale Kerk van St. Bavo, waaronder Z. H. Exc. Mgr J. D. J. Aengenent, zelf de predikatie zal houden. Onder de H. Mis zullen de vaste mtseezan gen (8ste Mis en 3e Credo) door het volk wor den gezongen, terwijl de wisselende gezangen zullen geschieden door de priesterstudenten. Na de H. Mis is er gelegenheid om het kort geleden verfraaide bisschoppelijk museum te bezichtigen. 's Middags om 2.30 uur heeft de algemeene vergadering plaats in den Schouwburg a weg 53, welke vergadering voor ie ®re*askin gankelijk is. Spreker: Mgr. H. president van het Groot Seminar e Wat wil de Paus (het meezingen in de kerk) Daarna inleiding door rector IL ^VulUnghs. over de zangmethode Ward. Een zangdemon stratie van schoolkindereu zal duidelijk het doeltreffende van deze methode aantoonen. Het bestuur der Liturgische Vereeniging is. zooals bekend als volgt samengesteld Mgr. H. J. M. TASKIN voorzitter Pastoor F. C. VAN BEUKERING Rector J. BOELE Pastoor M. HASE O.F.M. Prof. Z. DE KORTE Pastoor L. WANNA Pastoor L. J. WILLENBORG Regent M. W. WYTENBURG. BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. F. JOOSTEN. Op 28 Augustus. De bisschopswijding van Z. H. Exc. Mgr. F. Joosten, apostoldsch-vicaris van Tatury, die **®*-r wij reeds mededeelden, zal geschieden Z.Em. W. kardinaal van Rossum zal vol. de „N.K." plaats hebben te Sparrendaal hdag 28 Augustus a.s. De einduitvoering der leerlingen Naar wij vernemen zal de einduitvoering der leerlingen van de R K. Kerkmuziekschool „St. Caecilia" plaats hebben op Donderdag 14 Juli a.s., des namiddags vijf uur in de Kathedraal te Utrecht. ,Het programma vermeldt de Passacaglia en twee Koraal-voorspelen van Bach, uit te voe ren door den heer H. Strategier uit Arnhem en de Passacaglia van Hendrik Andriessen te spe len door J. Vermeulen uit Beek bij Didam. Onder het Lof worden Gregoriaansche ge zangen uitgevoerd en het lied „Maria, onze M T^n "slotte speelt de heer J. Vermeulen nog de Pièce héroïque van César Franck. Mesters en baconbedrijven. De Bond van Kaasprod u-centen te Gouda, welks leden tot de grootste mesters van zware varkens behoor en zet in een adres aan de Eer. ste Kamer zijn zeer ernstige bezwaren uiteen tegen bet ontwerp tot steun aan de varkens houderij. Adr. betoogt ojm., dat de minister deze zaak veel te eenvoudig heeft gezien, door slechts aandacht te schenken aan den bacon, export met de weinig floreerende bacomlbedrij. ven, terwijl de varkensmes ter ij voor bet bin nenland en voor andere landen dan Engeland een veel grooteren omvang beeft. Adr. verzoekt de Kamer bet wetsontwerp in zijn touidigen vorm niet aan te nemen maar terug te wijzen naar de regeering tot breedere voorbereiding. De Katholieke lijst voor Gelderland. Naar wij vernemen is de Katholieke lijst voor Gelderland voor de Eerste Kamerverkie zingen als volgt samengesteld: 1. J. J. W. van IJsselmuiden te Arnhem, 2. H. Ruyper te Arn hem, 3. J- W. Andriessen te Utrecht, 4. mr J. R. H. van Schaik te Den Haag, 5. G. W. J. van Koeverden te Buren, 6. mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst te Beek bij Nijmegen. De thans zitting hebbende Kamerladen zijn dus in Gelderland niet opnieuw gecandideerd Jaarvergadering te Zeist. In hotel BosoMust te Zeist houdt bovenge noemde boud haar jaarvergadering, ond-eir lei ding van den algemeenen voorzitter Chr. J. v. d. Dries uit Utrecht. In z'n openingswoord zeid-e spr. o.a. dat de bond nog nimmer onder zulke slechte omstan digheden was bijeengekomen. Hij wees er op, dat zij, die redding brengen kunnen, door niet verstaan of willen verstaan, den terugkeer naar normale toestanden en ver houdingen verhinderen. De -toestand der binnenland-sche industrie heeft ook de grafische bedrijven voor groote moeilijkheden geplaatst, welke zich scherp af. teekenden in een vrij snel en sterk oploopend werkloosheidcijfer. Was diit aantal in begin 1931 plm. 140, het laatst verschenen o-verzicht geeft reeds het cijfer van 352 werkloozen aan. Hierbij gevoegd r-uirn 150 leden, welke het vak hebben verlaten, maakt dit ongeveer 15 van het totaal ledental uit. Spr. ging de beroeringen na, welke de oor. zaak waren van de contract herziening van 1930 om tot de conclusie te komen, dat een algemeen typografen conflict zeer diep in het maatschappelijk leven zou ingrijpen, maar dat dit geen reden was, om daarmede elke mogelijk heid van een conflict uit te sluiten. Wij erkennen al-dus spr. dat de doel. stelling onzer organisatie, slechts in het uiter ste geval mag worden bevorderd door een sta king en dat zij beter bevorderd kan en mag worden, indien dergelijk© algemeen© conflic ten vermeden kunnen worden. Ook de vaktechnische ontwikkeling der leden blijft de volle belangstelling de-r besturen heb. ben. Wij moeten ook denken aan de vaktechni sche ontwikkeling der werkloozen. Zoo eenigs. zins mogelijk moeten daartoe cursussen worden ingericht, die deze ontwikkeling kunnen be vorderen. In op-dracht van het hoofdbestuur heeft het vakkundig bureau -een daartoe strek kend plan aan de afdeelingen en studieclub voorgelegd. Nadat spr. de nagedachtenis van de door den dood ontvallen medewerkers had herdacht, ver. klaarde hij op de gebruikelijke wijze de verga, derin-g voor geopend. Vervolgens kwam het jaarverslag alsmede het financieel verslag 1931 aan de orde, welke z.h.s. werden goedgekeurd. De verkiezing der drie hoofdbestuursleden, wegens periodiek aftreden van de beeren H. Cox, Maastricht; W. Langen-huizen, Eindhoven; en M. L. A. Schuts, Amsterdam, had tot resul taat dat alle drie herkozen werden. Hierna kwamen de diverse voorstellen van het hoofdbestuur aan de orde. Z.h.s-. werd het voorstel A. t.z.t. Verplaatsing van het hoofd kantoor van Utrecht naar Amsterdam, evenals punt B. dat voorstelt, indien de stand der werkloozen,kas het noodig maakt, de bijdrage der werkloozenkas te verhoogen, p-unt C. Nieu we eontributieregelin-g en punt D. uitkee-ring van ziekengeld tijdens werkloosheid, aangeno men. Punt E. het besluit tot opheffing van de vrij. stelling van contributie-betaling bij ziekte of ongeval, gedurende de periode dat het lid 100 uitkeeriing van zijn loon ontvangt, waarbij door het hoofdbestuur een concept voorstel was in. gediend, werd na gehouden stemming met 2288 tegen 1437 aangenomen. Vervolgens is de beurt aan de voorstellen der verschillende afdeelin-gem. Na eenige dis cussies konden de aanwezigen zich met het hierop uitgebrachte praeadvies van het hoofd bestuur vereenigen. Aa-n het slot van dezen eersten dag, sprak namens het R. K. Werklieden Verbond de heer Veldman eenige propagandistische woorden. De heer Hofman voerde namens de Christelijke Typografenvereeniging het woord. 7 37. Monsieur Frangois zoekt Max wel eens op, om over beenen en andere belangrijke on derwerpen te praten. Max laat zich nogal voor staan op zijn Fransch. „Moi, je préfère les os bien cults", zegt Monsieur Frangois. 38. „J'aussi", antwoordt Max in zijn beste Fransch. Petronella zit ondertusschen de prach tige haardracht van Monsieur Frangois te be wonderen. Ze zou ook wel zoo mooi willen zijn. 39. „Zeg, Jaap, vindt je Monsieur Frangois niet een mooien hond. Zou er niets op te vin den zijn, mij ook zoo mooi te maken? Denk eens na". Ze heeft altijd gehoord, dat apen zoo vindingrijk zijn. NED. BOND VAN PERSONEEL IN OVERHEIDSDIENST. Fusie met den C. N. A. B. In bet te Arnhem gehouden congres van den N-ed. Bond van Personeel in Overheidsdienst is in principe besloten over te gaan tot fusie met den Centr. Ned. Ambtenaars Bond (C.N.A.B.) De zetel van den bond zal van Amsterdam naar Den Haag overgeplaatst worden. I-n verband met deze zetelverplaatsing naar Den Haag zal de voorzitter van den Bond van Overheidspersoneel de heer F. van Meu-rs, die tevens 'lid van den Amsterdamschen Gemeente raad is, binnenkort dit raad-lidmaatschap op houden te bekfleeden. De N-ed. Bond van Personeel in Overheids dienst telt 18.000 leden en de N.C.A.B. 13.000. Mr. dr. ir. Heer van Laarwijk. BANANENPLUKKER OF MENSCHEN- OPLICHTER Een oude bekende van politie en justitie, de Surinamer J. J. J. V., stond gisteren voor de zoovee-lste maal terecht voor de Amsterdam- sche rechtbank. Zooals gewoonlijk, had hij zich ook ditmaal te verantwoorden wegens diefstal en flesschentrekkerij. De president mr. Dons las het weinig afwis seling biedend strafregister van den man voor, waarop 12 veroordeelingen voorkomen. Pres.: Is dat juist? Verd.: Ik weet 't niet, ik heb 't niet bijge houden. Pres.: U voert de titels mr. dr. ir. Hoe komt u daaraan Verd.: 't Zijn allemaal Nederlandsohe di ploma's. Ik heb in Delft gestudeerd. Pres.: Bent u ook meester in de rechten Verd.; Neen, maar je hebt toch óók mees-ter in de theologie, meester in de lettere-n De Officier: Ja, meester timmerman bestaat óók. In de periode Maart '31Mei '32 had hij o.m. handschoenen en een rijwiel gestolen, terwijl hij op 30 Mei in een winkel te Amsterdam een jas, een regenjas en twee costumes had ge kocht zonder te betalen. De man ontkende zooals zijn gewoonte is alles. Hij heriep zich op zijn hooggeplaatste „connecties" en vol trots noemde hij zich ,,heer van Laarwijk". De Officier van Justitie, Mr. van Dullemen. was echter weinig onder den indruk van 's mans rad betoog. Hij betreurde het, dat onze strafwet nog geen instituut voor bewaring kent; verd. zou dan op een eiland kunnen worden geïnterneerd om bananen te plukken inplaats van menschen op te lichten. In weer wil van de politio-neele waarschuwingen tegen verd. maakt hij nog steeds slachtoffers. Spr. requireerde ten slotte drie jaar gevan genisstraf tegen hem wegens diefstal en fles schentrekkerij. Vonnis 19 Juli a.s. Vragen aan den burgemeester In verhand met de demonstratieve betoo ging der communisten te Haarlem heeft het Roomsch-Katholiek lid van den Haarlemschen gemeenteraad, mr. dr. F. A. Bijvoet, vragen ge richt tot den burgemeester, waarin de aandacht er op wordt gevestigd, dat tijdens den optocht door verschillende groepen liederen werden ge zongen en spreekkoren werden gezegd, waarin o.m. bij herhaling voorkwam „Hang op, hang op, Ruys m-oet in den strop". De heer Bijvoet vraagt, of de burgemeester, als hoofd der politie, het toelaatbaar acht, dat in een door de plaatselijke overheid geautori- seerden en onder politiebescherming voorttrek- kenden optocht luidkeels de wensch wordt ken baar gemaakt, den minister-president der Ne- derlandsche regeering op te hangen. Hij vraagt, of de burgemeester bereid is, maatregelen te nemen, dat dergelijke stuitende en ergerniswekkende feiten voortaan de Haar- lemsche burgerij bespaard zullen blijven. Bij de nieuwe brug over 't Noord-Holl. ka naal, aan den overkant van 't IJ te A'dam, waren eenige jongens op den walkant aan het spelen. Een van hen, een 6-jarig knaapje uit de Spirolastraat, gleed daarbij van den wal en raakte te water. Op het hulpgeroep van zijn kameraadjes kwam Pater Agati van de nabijgelegen St. Rita- kerk te hulp gesneld. Hij bedacht zich geen oogenblik, trok zijn jas uit, en sprong geheel gekleed te water en dook verscheidene keeren, doch zonder resultaat Intusschen waren eenige menschen in een kano te hulp gekomen, terwijl ook de inspec teur Schuurman zich te water begaf. Zij slaagden er echter evenmin in het knaapje te vinden. Eerst na een half uur dreggen werd de jon gen opgehaald. Het bleek, dat hij in ijzerdraad was ver ward geraakt. Door de doktoren de Haas en Bekema werd gedurende anderha-lf uur kunst matige ademhaling toegepast en toen dit geen resultaat had werd de jongen naar het Binnen gasthuis vervoerd. Daar stelde men den dood vast. Gedurende de reis met den nacht-D-treln van Amsterdam naar Berlijn is de hoofdver tegenwoordiger van een Ne-derlandsche firma te Berlijn van 22.000 beroofd. Maandagavond was de bestolene uit Amster dam vertrokken en gisterenmorgen om half acht te Berlijn aan het station Friedrichstrasse aangekomen. Eerst in het hotel bemerkte hij het verlies van zijn portefeuille, waarin zich het geld bevond. Naar hij aan de politie mededeelde, had hij voorbij Benitheim zijn slaapooupé opgezocht. Hij had de deur achter zich gesloten. De porte feuille zat in een jas, welke hij aan den kap stok had gehangen. Vermoed wordt, dat eea internationale treindief de portefeuille in den loop van den nacht heeft gestolen. De automobilist veroordeeld. De rechtbank te Utrecht heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak tegen den 24-jarigen student W. die zich te verantwoorden had ge had wegens het veroorzaken van dood door schuld. Hij had met zijn auto op den Amster. darasohestraatweg een man en een vrouw aan gereden; heiden -zijn aan de gevolgen van de bekomen verwón-dingen overleden. De rechtbank veroordeelde W. tot één maand hechtenis m-et ontzegging van het recht tot het besturen van een motorrijtuig voor dsn tijd van één jaar. De Officier van Justitie had drie maanden hechtenis geëisoht. De Rechtbank te Almelo deed gisteren uit spraak in de zaak tegen G. H. T., koopman te Almelo, die beschuldigd was van aanranding en mishandeling van mej. L. op 14 April j.l. aan het Kanaal AlmeloNo-rd-horn nabij Reu- turn onder de gemeente Tubbergen. De behandeling dezer zaak geschiedde met gesloten deuren. De Officier van Justitie Jhr. Mr. Twiss Quarles van Ufford heeft toen 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief en ter beschikkingstelling van de Regeering ge- eischt. De Rechtbank veroordeelde verdachte tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventief en ter beschikkingstelling van de re geering. De reeds verkochte briefjes nemen geen deel aan de trekking. De In den Lotlsioo bond vereenlgde hoofd agenten deelen ons mede, dat zij vanaf hedeü hun verdere medewerking niet meer zullen verfeenen voor den verkoop der s.g. H.O.V. briefjes. De reeds verkochte briefjes nemen geen deel aan de trekkingen en kunnen bij hoofdagenten en agenten bij wie het publiek ze gekocht heeft, worden ingeleverd tegen in ontvangstneming van het betaalde bedrag. Nadere Inlichtingen zijn bij de verkoopera in te winnen. Het is dus in ieders belang, reeds gekochte briefjes onmiddellijk bij den verkooper tegen geld in te wisselen. Gisterenmorgen liep de personentrein van 10 uur uit de richting Arnhem vlak. voor het station Aalten door verkeerden wisselstand op een op het eerste perron staanden goederen* trein. Deze goederentrein werd in de flank aan gereden, waardoor twee leege goederawagens geheel werden vernield. De locomotief van den personentrein werd van voren ernsitig bescha digd. Een hulptrein uit Winterswijk was spoedig aanwezig om de baan vrij te maken. De trein van één uur kon zoodoende weer passeer en. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Wij geven weeT e matches, waaruit 't !,nige spellen uit duplicate- uitkomt. erschii in bieden duidelijk A-7-4-2 B-10-8-4-3-2 2-6-7. •9-b-h ét 8-9-10-B 9-H<> 7* j Eet bieden. Tafel I. Z W N O 2 5 O Tafel II W N O 10 2 Sa 3 Sa 2* 3 O - Aan tafel I Is de opening met 2 O met Ts 5^ Ss te hoog. N heeft 3 Ts in 5Ss en ver engt dus correct. De 6 van Z zijn >n ver end met zijn te zwakke opening gewaagd. n tafel ix achten wij de opening niet 1 O j ii i s te i echter geflatteerd, het antwoord van - Sa achten wij in verband met het ge mis aan geheel verkeerd, het 3 O bod vac N is daarentegen weer goed, ofschoon 4 O be- fer ware geweest na de 2 Sa. Het daarop vol gend 3 Sa-bod is verkeerd, de gevolgen ble ven ook niet uit en het bod bleef bij 3 Sa ter wijl bij betere bieding een veel hooger resul taat bereikt zou zijn geworden. Aan tafel I werd Klein Slam gemaakt, terwijl aan tafel II 5 Sa gemaakt werden. Wij zouden het bieden als volgt gedacht heb ben: O Na de opening met 1 O ls 1 bet juiste antwoord, het geeft op z'n minst 1y, Ts aan en maakt daardoor een eventueel slambod mo gelijk bij de sterke kaart van Z. Deze wil meer informatie hebben en biedt daarop 3 -0- tenein de N gelegenheid te geven zich nogmaals te laten hooren. Deze biedt nu 5 C* en geeft daar mede een voldoende -C> steun aan, waarop Z ge voegelijk. 6 <0 kan wagen. Toch blijft dit een gewaagd bod, al wordt het ook gemaakt door bet goed zitten van <0» H. 9 H V 10 2 3 B 7 9 3 6 4 2 Eet Biedent Tafel I. N O Z W 1 3 5 N Tafel II. O Z W S 6 V-7-6-5 <V) 9-8-7-2 Ö-B-A'v' 3-10-H O 9-H 4 2 5 7 4 8 10 8 5 B V A 6 Aan helde tafels 6 gemaakt Wij kunnen het bieden aan heide tafels niet fraai vinden. Het 3 bod aan beide tafels is natuurlijk goed en geeft als sprongbod zoowel goeden steun in troef als kracht in het hij- spel aan. Nu heeft O niet minder dan 19 Sa- punten en kan dus gevoeglijk na een verhoo ging van zijn maat 3 Sa bieden. Dit mag niet als een stopbod beschouwd worden, want het openingsbod in kleuT moet W de mogelijkheid doen inzien, dat O een singleton of waarde- looze dubleton kan hebben en dat zijn 3 Sa-bod alleen wilde aangeven, dat veel Ts in handen van O zitten en deze wil weten waarop W ver hoogde. Bovendien doet de singleton van W hem kleur boven Sa prefereeren. Op O's ver zoek om nadere inlichting moet hij dus 4 bieden, waarop deze zijn C? A toont, waarin geen gevaar zit, want W kan daar gemakkelijk een even- hoog aantal op doen volgen. Deze begrijpt nu zeer goed, dat O het slambod wil bereiken en voelt zich krachtig door zijn sin gleton O met 4 troeven, daarom biedt hij niet 4 maar 5, want met slechts 1 A in handen moet het slambod niet door hem, maar door O gedaan worden; hij geeft slechts aan, dat zijn steun zoowel in troef als in 4* zeer be hoorlijk is. Dat O nu het slambod doet, is na tuurlijk. Aan tafel I waren OW Mrs. Culbertson en Ely Culbertson, aan tafel II de Oostenrijkers von Foregger en von Spanier. Dat Culbertson, die anders niet bang is voor een gewaagd bod, op het duidelijke verzoek van zijn vrouw om het slambod, daar niet op in ging, achten wij onbegrijpelijk, al voelen wij ook niet veel voor biedingen, waarin niet uit gedrukt wordt waarin de kracht der handen zit. 8 A B A 5 9 9 2 7 4 4 2 2 <2b A-B-l-2 V-9-8-0 O V-6-5 •j* H-7 3-7-10-V-H 4* 3-B-H A<> 3-6-10-B 3 5 4 8 5 6 7 10 8 9 10 H V Het toppunt. Kerel jij kan niet begrijpen hoe eigenzinnig znijn wouw is, zelfs den aankondiger in de j radio «preekt se tegen". Eet Bieden i Tafel I. Z W N O 1 Sa 3 4 6 d Tafel II. Z W N O 1 Sa 5 4 1 down. resultaat was en wij niet verder wilden gaan. Nu moet onze maat, O., genoeg vertrouwen in ons heb ben om niet verder te gaan. Hij gaf kracht in di aan en wij steunden daarin, maar juist de minimum-verhooging, hetgeen in verband met de Sa-opening voldoende te kennen geeft, dat zeker geen voldoende azen in ons spel zitten en dat daar het struikelblok voor een slambod in zit. Dit voorbeeld is duidelijk om te doen Inzien, dat de theorie met den logischen gedachten- gang tot een goed resultaat komt. Volgens de punten mocht O zekeT 4 Sa bieden, maar het bezit van een mooie hiedbare kleur naast een singleton deed hem terecht kleur bieden (theo rie) en ondanks zijn mooie spel gaf de logica hem i-n, dat W niet sterk kon wezen, daar deze na zijn Sa-opening en het kracht-aangevende antwoordbod van 3 eenvoudig 4 bood, geen andere kleur liet h-ooren er blijkbaar niet aan dacht een slambod uit te lokken. Daarom liet hij het hierbij. A H B 30 7 5 H A 8 10 7 8 Tafel I. Het Sa-bod voldoet aan alle eische-n, het 3 bod is een goed antwoord, evenals het 4 bod, maar uit dit laatste bod had O moeten begrijpen, dat W een zwakke Sa-ope ning had (inderdaad juist het minimum van 12 Sa-punten) en geen slam-mogelijkheid, want dan ware hij naar 5 geloopen. Dit maal was het mrs. Culbertson, die het onjuiste slambod deed. Tafel II. Wat heeft O aan een 5 bod? Hij drijft veel te snel naar een slambod. Een 3 bod geeft kracht genoeg aan al moet toe gegeven worden, dat O een fraai en sterk spel heeft. Dat hij geen 3 Sa bood (hij heeft 15 Sa- punten) is logisch in verband met zijn mooie en singleton O. W. geeft hier een staaltje van zeifbeheersching en past met slechts 1 A in handen. Wij zouden na het 3 4|» bod in W's plaat© evenals Culbertson 4 geboden hebben en dit moet voor Q feet teeken zijn, dat onze ga s wak jlt 9-8 V-4-3 B-6-4-2 9-6-4-3 2-3-5-6-B-H-A ét 2 4 6 5 5 10 8 9 7 V 9 A H Eet Biedem Tafel I. N O Z W 3C? 3* 4(? 4 d Tafel II. N O Z 3C? 3* 4 W 3. Waar NZ kwetsbaar waren, kunnen wij 't bieden aan tafel I rechtvaardigen; waren beide partijen niet kwetsbaar, dan zouden wij het bieden aan tafel II veel juister vinden. O bere kende terecht, dat hij niet veel down kon gaan en dit verkiest hij boven een winnen van spel 'n robber door NZ. Dit laatste brengt 820 op (nu zelfs met 1 overtrek 870), terwijl 2 gedub beld down slechts 200 punten kost. Hier zien wij een diudelijk voorbeeld van de andere wijze van bieden door de lichte strat voor down-gaan In de eerste manche bij de hui dige telling volgens de Portland-regels. Dit ia juist de reden, waarom de Nederlandscha Bridge Bond zich zoo lang verzet tegen de in* voering ervan en waar ook in Amerika krach tige en machtige stemmen zijn opgegaan omi de strafpunten in de eerste manche zwaarder te maken (zij komen dan onze telling nabij), daar hebben wij hoop, dat spoedig een herzie ning der telling Bal plaats hebben. Hierin zien wij een mooi werk voor de International Bridge League, het door de vertegenwoordigers der verschillende Europeesche bonden tijdens de bridge-week in Scheveningen opgerichte een. trale lichaam, dat voor eenheid op bridge-gebied zal trachten te zorgen. Zoodra de telling ver anderd wordt, vervallen onze bezwaren tegen de kwetsbare zóne, want dan wordt het bieden er niet meer zoo zwaar door beïnvloed, kunnen de niet-kwetsbaren geen dwaze biedingen meer doen, zonder dat zij daarvoor zeer zwaar ge. straft worden. „Zit mijn hoed goed, Johan V* „Hij zit scheef",

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5