LUISTERRIJKE FEESTEN TE LISIEUX. tmnvm UIT BIADEM EH TIJDSCHRIFTEN F én ONDER VERDENKING. DONDERDAG f JULI 1932 1 DE INZEGENING DER CRYPTE VAN DE ST. THERESIA' BASILIEK. DE PROCESSIE MET DE SYMBO- LIEKE GROEPEN. mwÉ EEN BRAHMS-FEEST. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. BENOEMING TWEEDE-KAMERLID. PRINSES JULIANA. Ds. V. D. HEIDE UIT DE KAMER PROTEST VAN DEN NEDERL- CEMENTHANDEL- HET WEREN VAN VREEMDE ARBEIDERS. Wettelijke regeling in overweging. VERDRONKEN. DE TRIBUNE-VERVOLGING. VERDUISTERING yAN 54.000. Administrateur van de spaarbankvereen.; te Zutphen veroordeeld. 1 i Van onzen Parijschen correspondent). Lisieux, 3 Juli 1932. Een week lang zijn de luisterrijke feesten voor de ingebruikneming van de Crypte van de nieuwe basiliek voortgezet, zonder dat ook maar een oogenblik de ijver der tallooze bede- vaortgangers kon verflauwen. De eene groep is de andere gevolgd en nog nimmer is het aan tal vreemde pelgrims zoo groot geweest. Zater dagavond echter bereikte het ontroerend festijn zijn grootste pracht met de de plechtige over brenging van het bekende schrijn, dat de resten der jonge heilige bevat, naar de basiliek. Men kent zoo langzamerhand over de geheele wereld die Indrukwekkende avondprocessdes van Lisieux, die de groote jubeldagen vooraf gaan. Evenals te Lourdes heeft mem ook hier voor de plechtigheden een geijkten vorm ge vonden en dat is juist zoo bijzonder ontroerend, daar er een gemeenschap tusschen alle pel grims bestaat, die van voorheen en die van de toekomst, zoodat voor de jongste heilige van de Carmel het eerbewijs onophoudelijk is geworden. Alleen ditmaal is de weg voor de processie Verlengd. Ze heeft haar definitieve afbakening gevonden, nu de pelgrims het schrijn op de jubelfeesten niet meer zullen naderen in de oude, eerbiedwaardige kathedraal, die maar één fout had, te klein te zijn geworden, maar In de basiliek zij het dan voorloopig nog slechts in haar Crypte. De stroom van vreemdelingen had reeds doen Vermoeden wat 't Zondag zou worden. Dezen keer werd zelfs de schare van den terugkeer der relieken na de canonisatie in St. Pieter overtroffen. Maar hoeveel toeschouwers de straatbanden ook dragen, waar de pelgrims zoo veel mogelijk in de processie willen plaats ne men, daar was zelfs Zaterdagavond de orde volkomen. Van half negen af ontrolde zich van de Carmel-kapel uit een lint van goud stippen door de weelderig versierde straten. En de microfoon vervulde geheel Lisieux van den gewijden zang. De vereenigingen en pelgrims gingen voorop, een door missionarissen gedragen kruis volgend en het duister was reeds gevallen, eer het schrijn zelf kon worden uitgedragen. Door hon derden en honderden orde-geestelijken, missio narissen en seculiere priesters omgeven, werd het prachtige schrijn met de kostbare relieken yoortgedragen tusschen de devote menigte door. Mgr. du Bois de Villerabel en een groot aantal kardinalen bisschoppen en gemyterde abten Jvolgdén. Indrukwekkend schouwspel, schoon ook Voor het oog, als de processie langzaam den heuvel bestijgt, waarop het vooruitspingend platvorm tot monumentaal parvis van de toe komstige Basiliek is geworden. De gereedgekomen benedenhouw draagt een 'op kolommen rustende péristyle, die tijdens den bouw als kapel kan dienst doen bij de plechtig heden op het parvis. Toen daar het schrijn kon worden geplaatst werd door mgr. Rumeau, bisschop van Angers een toespraak gehouden om de tienduizenden pelgrims tot een vervoe ging te brengen, waarin de geestelijke vruchten Van het jubelfeest niet vergeefs kunnen worden hfgebeden. En na den zegen met het Allerheilig ste werd het schrijn in de crypte binnengedra gen, waar onmiddellijk de nachtelijke bidwake aanving. Het was toen reeds zeer laat, maar ter waren er niet veel die aan rusten dachten. In de crypte werden metten gebeden en buiten bleef men den rozenkrans bidden. Een poosje pa het middernachtelijk uur droeg de abt van de Trappe van Soligny het H. Misoffer op paar de Benedictijnsche liturgie en ving ook bij de talrijke zijkapellen de uitreiking der OH. Communie aan. Toen de dageraad inviel [werd de H. Communie ook in de Carmelskapêi Uitgereikt; duizenden en duizenden zijn tot ld» H. Tafel genaderd. Later in dep ochtend werd de Crypte ont- puiimd en alleen de offioieele stoet kon om half tien de crypte binnengaan, waarvan de inzege ning ging gebeuren. De stoet van kerkvorsten plaatste zich aan den ingang om Z.Exc. mgr. Maigidone, de apostolische nuntius te Parijs te Verwelkomen, en proceseiegewijs binnen te lei den. De Crypte was nagenoeg geheel met gees telijken gevuld. Buiten op het parvis, op de toegangswegen en in heel Lisieux stelde de teiorofoon de pelgrims in staat de liturgische plechtigheden te volgen. Hun aantal was in de vroege morgenuren nog ontzaglijk toegenomen, door Ihet groote aantal extra-treinen, dat uit Rile deden van Frankrijk naar Lisieux was geleid en door de respectabele files van auto cars, uit de omliggende provincies gekomen. £n hied die menigte beantwoordde devotdijk de litanie van alle heiligen. Precies tien uiur ving de Pontificale Hoogmis aan, opgedragen door den bisschop, die de eerste hoeder is geweest der relieken van de H. Theresia, mgr. Suhard, die sinds den dood van kardinaal Lug on, den bisschopszetel van de vereemigde bisdommen van Bayeux en Lisieux verlaten heeft voor den Relmsohen aartsibis- Böhopszetd. Rood den altaarvoet had een breede schare van kerkvorsten en prelaten plaats genomen, en daaromheen vonmiden de ex-voto-vaandels van alle naties een nieuwen kleurband. De aanblik van het interieur was onbeschrijflijk. Maar ook was ontroerend die krans van godvruchtigen, om de ingangen van de cryipte en op het parvis, die ondanks de enorme ruimte der crypte binnen geen plaats hadden kunnen vinden. In den namiddag had de ndeuiwe glorificatie van de H. Theresia plaats in den jubedamme- gung voor het terugleiden deT relieken naar de Cannelkapel. Even na één uur was men reeds met het opstellen van den stoet begonnen. Om half drie werd het schrijn uitgedragen en werd op het parvis het Magnificat aangehe ven. Op dat oogenblik berekende men, dat 30.000 pelgrims voor het Allerheiligste kniel den. Zij hadden de zeer indrukwekkende toe spraak van den kardiina al-aartsbisschop van Parijs in zich opgenomen en ontvingen in het stof gebogen den zegen met het Allerheiligste. Van den heuvel begon toen de ontzaglijke processie af te dalen. Na de groep der parochie- kruisen eindelooze rijen kinderen, met talrijke groepen, die bloemen meevoerden. Oolk in Frankrijk worden de symibolieke stoeten meer en algemeen en zoo vroegere processies te Lisieux reeds schoon» groepen met zich voer den, dezen keer had het symibolieke deel een omvang gekregen, waarover onze Graal zich zou verheugen. Een der Interessantste groepen was die van het Onze Vader. In een aanzienlijke groep jeug dige knapen en meisjes, in engelentunieken, werden op 'banderolles de smeekIngen van het Pater Naster meegedragen. De dames van den kathol, vrouwenbond volgden. Daarna 't Kruis. Dat kruis was een ontzaglijk kruishout, uit Palestina door missionarissen meegebracht en ook hier door een groot aantal missionarissen horizontaal gedragen. Het was een zeer indruk wekkende groep, door alle katholieke mannen gevolgd, maar In indrukwekkendheid nog over troffen door de groep van de H. Eucharistie. Dan de heerlijke groep met het reliekenschrijn door missionarissen gedragen. Ook de burger lijke autoriteiten hebben haar medewerking wil len verleenen en rondom deze groep vormt een compagnie van de mobiele garde escorte. Een groot aantal vaandels, ex-voto's der naties en tenslotte de stoet van kardinalen, bisschoppen en prelaten, waarvan velen zoo pas uit Dublin zijn gekomen. Met een ware devotie ontvangt Lisieux den stoet. Nog eenmaal zal het schrijn rusten voor de portiek der kathedraal en als de groepen zijn „opgerold" op het groote voorplein, dan heft de menigte daar, en evenzeer die, welke zich moet vergenoegen met een plaats in de straten der stad, het Credo aan. En als ten slotte de Carmel wordt bereikt en daar een laatste maal de zegen wordt gegeven, maakt Lisieux zich reeds op voor de luisterrijke illu minatie, waarmee Lisieux het heerlijk feest besloten heeft. IMIMMlll.. IN DRUIVENLAND. Op initiatief van den Bond „Westland" wordt het publiek in de gelegenheid gesteld, op de kweekerijen druiven te eten. DE MALVERSATIES BIJ DEN PENSIOENRAAD. i Behandeling voor het Haagsch Gerechtshof. De vacantlekamer van het Haagsch Gerechts hof behandelde de zaak tegen de gewezen amb tenaren bij den Pensioenraad J. J. Z., J. L. P. en H. F. E. F. R., die op 5 Januari jl. door de Reohtbank te 's-Gravenhage, wegens verduiste ring en valschheid in geschrifte zijn. veroor deeld: Z. en R. tot 2 jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek van 3 maanden voor arrest en P. tot 2 jaar gevangenisstraf met af trek van 3 maanden voorarrest. Evenals ln eerste Instantie werden de ver dachten, bijgestaan door hun resp. verdedigers m<r. C. J. Goudsmit uit Leiden, mr. H. Parfu meur alhier en mr. G. H. Wissenburgh uit Lei den. Het eerste kwam voor de verdachte Z., die evenals in eerste instantie een volledige be kentenis aflegde, doch thans om een lichtere straf verzocht. Mr. J. A de Visser, die het O.M. waarnam, achtte de opgelegde straf in overeenstemming met de gepleegde feiten en concludeerde tot bevestiging van het vonnis. Mr. C. J. Goudsmit wees op eenige omstan digheden, die naar zijn meening wel aan leiding kunnen zijn, tot het opleggen eener lichtere straf, gezien ook de langdurige preven tieve hechenis. Vervolgens stond terecht de 30-jarige arbelds- contractant J. L. P., die eveneens de hem ten laste gelegde feiten toegaf, doch zeide, dat het salaris, dat hij verdiende na 7 jaren diensttijd, veel te laag was, en dat het onder zijn toezicht werkend personeel meer verdiende dan hijzelf. De advocaat-generaal achtte ook hier de opge legde straf niet te hoog en vroeg bevestiging van het vonnis Mr. H. Parfumeur verzocht uiterste clementie. Tenslotte stond terecht de 44-jarige schrijver H. F. E. F. R.., die de dementie van het Hof inriep. De advocaat-generaal eischt bevestiging van bet vonnis. Verdacbte's raadsman mr. Wissenburgh, pleit te ter wille van verdacbte's gezin clementie. Het Hof zal in deze drie zaken op 13 Juli a.s. arrest wijzen. In het Concertgebouw te Amsterdam. Ter herdenking van den lOOsten geboortedag van Job. Brahms (geboren 7 Med 1833) wal aan het einde van ihet volgend seizoen in het con certgebouw een Braihms-feast worden gegeven onder leiding van dr. Willem Mengelberg, met vooraanstaande solisten en met medewerking van het Toonkunstkoor en de Mannemanigver- eeniging „Apolllo". Ten getooore zullen warden gebracht om. alle vier symiphonieën van den meester, Ein Deut- soheg Requiem en de Altrhapsodie, miet Ilona Durigo alls soliste. Ellly Ney zal het 2e piano concert en Carl Flesdh het vioolconcert voor dragen. Het Haagsche Strijkkwartet naar Ostende. Op 28 Juli zal te Ostende een kamermuziek feest worden gehouden. Op dit feest zal het Haagsche Strijkkwartet, bestaande uit de hee- ren Sam Swaap, eerste viool; Adolf Poth twee de viool; Jean Devert, alt-viool en Charles van Iaterdael, cello» conoerteeren. De voorzitter van het centraal stembureau heeft ln de vacature Heemskerk na het be danken voor zijn benoeming door mr. H. Bijle- veld thans tot lid van de Tweede Kamer be noemd verklaard, den heer H. A. Damtorink te Utrecht. j. V "V flet Kruis van Jeruzalem door missionarissen medegedragen in de processie ter eere vqn de H. Theresia van Lisieux, t- Het telegram luidde 1 „Engageeren V mits Woensdag te Rome. Gegarandeerd honorarium vijf duizend lire. Opera Constanzi". Liane vouwde het formulier op en borg het In haar hamdtasch. Met een taxi reed ze naar het station. „Neemt U wat adalin", bood Liane aan. „U is erg vriendelijk", 'klonk het terug. „Puur egoïsme", lachte Liane. „Als men genoodzaakt is den slaapcoupé met een ander te deeien ls de slaap van de reisgenoot» van veel belang! Gaat U ook naar Rome, mevrouw?" „Neen, niet verder dan Florence. Em U „Naar Rome. Ik zing morgenavond in de opera Tosca". „Vindt U het prettig 7" „Natuurlijk. Het ls mijn groote kans. De oorspronkelijke zangeres is plotseling ziek geworden. En dan, ik krijg vijf duizend lire honorarium vertelde Liane stralend. Zij nam het telegram uit haar taschje. „Als het U interesseert Haar medeieizlgster, een opgeprikte oude dames, las het telegram. „Wel gefeliciteerd hoor kind", zei ze geaffec teerd. „Dank U. Zal ik U nu wat adalin geven „Heel graag. Dank U vriendelijk". In Verona hield de trein met een schok stil Liane was klaar wakker. Voorzichtig keek ze over den rand van haar couohette. Haar mede- reizigster sliep vastBehoedzaam greep ze het kléine, groene koffertje, dat aam het voeten einde van de slapende lag. B. v. S. stond er op. Het elot' ging gemakkelijk open. „Wat zijn sommige menschen toch onvoorzichtig", fluis terde Liane. Met streelende vingers bewonderde zij een prachtig paarlen-collier. „Een vermogen onaf gesloten en dan een slaapmiddel Met het collier in haar hand drukte ze het groene koffertje in het slot en legde het weer op zijm plants. Toen opende ze den leeren hoe- denkoffer van de slapende vrouw. De trein arriveerde te Florence. Liane sliep rustig. „Pardon madame", wekte haar een stem. „Wat is er „Neemt U me niet kwalijk dat Ik U stoor", ging dezelfde stem voort", er schijnt een mis verstand „Heelemaal geen misverstand", krljsohte de dame, die in de beneden couohette geslapen had". Bestolen ben ik, gemeen bestolen „Ik begrijp het niet goed", zei Liane slaap dronken. „Deize dame beweert, dat men onderweg een paarlencollier van haar gestolen heeft. Toen ze gisterenavond giag slapen, heeft ze het in haar koffertje gedaan en vanochtend vroeg was de ketting verdwenen". „Nu, en vroeg Liane rustig. „Wat heb ik daarmee te maken „Het beste zal zijn mengde zich een andere stern in het gesprek, „dat U ook hier uitstapt. Dan kunnen we de zaak onderzoeken". „En wie bent U, als ik vragen mag", vroeg Liane. ,Ik ben rechercheur. Ik reds altijd met dezen trein mee". „Goed, ik zal me direct aankleeden", „U ontkent dus niet, dat U deze dame een slaapmiddel gegeven hebt „Heelemaal niet, waarom sou ik dat ont kennen 7" „U zult me toegeven, dat de schijn toch wel heel erg tegen U ls „Zeker". „En toch beweert U, dat U het collier niet gestolen hebt V' „Beslist", zei Liane met nadruk. „En ik maak er nogmaals op attent, dat ik vanmiddag om vier uur in Rome moet zijn. Et staan voor mij vijf duizend lire op het spelOver drie minuten vertrekt de trein „Daar is niets aan te doen. Deze dame heeft U beschuldigd en ls dus verantwoordelijk voor eventueele gevolgen". „Ik denk er niet aan", krijschte de bestolene. „Ze heeft me eerst verdoofd en toen bestolen „Maar als het blijkt, dat ze onschuldig is, bent U aansprakelijk", zei de rechercheur gedecideerd. „Maar ze heeft me bestolen", schreeuwde de oude dame opgewonden. „Ik herinner me abso luut zeker Op dat oogenblik vertrok de trein. „Mijn trein!" gilde Liane en wilde wegloopen. De rechercheur echter hield haar tegen. „Het spijt me wel, maar U moet hier blijven. U staat onder ernstige verdenking". Liane wendde zich plotseling tot haar mede- reizigster „Wat wilde U straks eigenlijk zeggen 7" „Dat ik het collier in mijn groene koffertje had geborgen". „Dat is niet waar. U vergist zich". Iedereen luisterde. „Ik heb duidelijk gezien, dat U het in Uw hoedenkoffer geborgen hebt!" „Uitgesloten. Ik berg, op reis, mijn sieraden altijd in dat groene koffertjeMaar waarom beeft U dat niet eerder gezegd 7" „Eerder gezegd 7" Ik wist niets van een groen koffertje. U schreeuwde alleen, dat Uw collier gestolen was De hoedenkoffer werd geopend. Het collier lag bovenop 1 „Onverantwoordelijke slordigheid", zei de politiebeambte streng. „En boe denkt U bet tegenover deze dame weer goed te maken „Wat, goedmaken Het was toch best moge lijk geweest Je leest tegenwoordig zoo veel lm de kranten „Praat U geen onzin", klonk het barseh. „Ik maak U er op attent, dat het deze dame vrij staat een aanklacht tegen U in te dienen „Dat zal Ik dan ook zeker doen", zei Liane beleedigd. „Maar eerst wil ik wel eens weten wie mij nu mijn misgeloopen gage van vijf duizend lire zal vergoeden „Bestaat er dan geen mogelijkheid, dat U nog op tijd in Rome kunt zijn vroeg haar gewezen reiegenoote nederig „Neen, dat was de eenige trein". Liane haalde het telegram uit haar handtasch en gaf het aan den politiebeambte. „Ik zou U raden om tot een schikking te komen", adviseerde hij. „Hoeveel verlangt U dan „Vijf duizend lire", zei Liane beslist. „Daar mee wil Ik dan de zaak als afgedaan beschou wen. Ik laat dan heelemaal buiten beschouwing mijn kans op een. langer engagement enzoo- voorts". Er zat voor de andere dame niets anders op dan haar verontschuldigingen aan te bieden en het bedrag van vijf duizend lire te betalen I Den volgenden ochtend arriveerde Liane te Rome. Een heer kwam haar afhalen. „Dat was een reuzen idee, Fred,, van dat telegram", begroette Liane baar broer. „Hoe maken ze het thuis informeerde Fred. „Best hoor. Vader moet nog drie weken zitten en moeder knapt vier maanden op voor een winkeldiefstal. Maar Willy ls weer vrij „Prachtig. En j« Goed gegaan?" „Tip-top Niemand beeft ook maar één oogen blik aan de echtheid van dat telegram getwij feld Dat collier ln dien anderen koffer te stoppen was een klein kunstje. Ze moesten eens weten, dat ik geen toon zïïngen kan 1" (Nadruk verboden) u>\tvn EEN NIEUW GELUID Terwijl ln de gelederen van den Vrijheids bond als bezwaar tegen de evenredige verte genwoordiging opgeld pleegt te doen het zgn. gemis aan een band tusschen kiezers en geko zenen, laat de heer Roodhuijzen, wiens erva ring op politiek gebied ook in liberalen kring wel niet zal betwijfeld worden, zich in gansch tegengestelden zin uit over dit verlangen van de kiezers naar den man uit eigen omgeving. Men vergete niet aldus schrijft bij dat dit verlangen onjuist ls, en een noodlot tig gevolg is geworden van het districten stelsel, dat eigenlijk miskende dat ons land een eenheidsstaat is, en dat de Staten-Gene- raal het gansche volk vertegenwoordigen. Men kan Thorbecke niet euvel duiden, dat hij, toen hij de trapsgewijze verkiezing van de leden der Tweede Kamer door de recht- streeksche verving, het districtenstelsel gaf, want dat was toen het eenige middel om tot rechtstreeksche verkiezingen te komen. Maar het heeft vaak geleld tot provincialis me en het behartigen van distrlctsbelangen, die waarlijk ten koste van het algemeen be lang werden verdedigd. En zoo openlijk werd toen betuigd, dat men niet het gansche volk vertegenwoordigde, maar voor een bepaald district zat, dat de afgevaardigde van een district vaak met den naam daarvan werden aangeduid; de ouderen in de Kamer hebben dat zeer lang volgehouden. Schrijver dezes herinnert zich nog, hoe hij met verwonde ring, nadat Treub èene van zijne vele be langrijke redevoeringen had gehouden, een van de oudere leden, die daarop reageerde, hoorde beginnen met een: „Wij mochten zoo even uit Assen vernemen". Maar dat was het ergste niet; het provincialisme vierde toen vaak hoogtij ten koste van het algemeen be lang, ook in dien zin, dat het maakte dat de groote gaven van onze eerste mannen vaak ongebruikt bleven. HARDE FEITEN In „De Blijde Wereld" probeert ds. v. d. Hei de, die krachtens zijn positie als een der onaf hankelijkste leden van de soc.-dem. Kamerfrac tie kan gelden, zijn vrienden te waarschuwen tegen „het ontkennen van de harde feiten der werkelijkheid". Hij constateert, dat velen geen flauw begrip hebben van de huidige econo mische en financieele toestanden en vervolgt: En dan zijn er velen, die, nu ja, toegeven, dat er een crisis heerscht, maar die van oor deel zijn, dat desondanks allerlei nog mog» lijk is, dat op zichzelf gewenscht ls en zelfs noodzakelijk en In dezen tijd in stand moet worden gehouden of tot stand zal moeten worden gebracht, maar die verzuimen zich 4e eenige vraag, die hier aan de orde moet ko men, te stellen, of de feiten, de verwezenlij king van de wenschen en eischen toelaten." Ds. v. d. Heide waarschuwt ten slotte „Al zou op ons initiatief deze regeering tot aftreding kunnen worden gedwongen, zouden wij, in deze omstandigheden, belusd en in staat zijn de regeering over te nemen 1 Is het een voorrecht te besturen met een. schatkist, die van maand tot maand minder ontvangt Niemand zal het beweren. Zeker, wij zouden niet schromen over te gaan tol drastische maatregelen om de inkomsten- en vermogensbelasting te verhoogen. Ongetwij feld kan daar nog wel een behoorlijk bedrag uit gevonden worden. En velen zouden dan de versobering, die ze anderen prediken, in praotijk kunnen brengen. Maar, men moet wel een vreemdeling in de wereld zijn, om niet te weten, dat sen re geering, waarin icij een aandeel zouden heb ben, zeer velen zou teleurstellen, omdat die zeer velen zich een. volslagen onjuist beeld van de huidige werkelijkheid vormen, (car*. Red.) Zoo spreekt een sociaal-democraat. En merk waardig genoegeen theoloog, al werd hij dan ook al een dertig jaar geleden door Troel stra voor de partij gewonnen. Het typische is echter, dat deze niet-practicus zoo nuchter de realiteit ontleedt. Naar wij vernemen is Prinses Juliana voor. nemens 12 dezer uit deu Harz te vertrekken en zich naar Mecklenburg te begeven, waar H. K. H. met den Prins eenige® tijd bij haar familie denkt te verblijven, alvorens naar Nederland terug te keeren. SLAPTE BIJ DE A. K. U. Ontslagen te Ede. Naar wij vernemen zijn de laatste weken aan de A. K. A. ie Ede wegenis bedrijfsslapte een 200 meisjes ontslagen. Voorts zou nog een aantal meisjes, vooral uiit Utrecht en (Nijmegen, <*le een betrekkelijk Innige treinreis moeten melken^ yoor ontslag in aanmerking komen. Beroepen als predikant. Naar wij vernemen is het soc. dem. Tweede Kamerlid ds. A. van der Heide beroepen als predikant door de Ned. Herv. Gemeente te Re- tranobement. Zou de heer v. d. Heide dit beroep aannemen, dan moet hij de Kamer verlaten, daar het re glement van het Ned. Herv. Kerkgenootschap de combinatie van predikant en Kamerlid niet toelaat. Ds. v. d. Heide is sedert 1925 lid der Kamer en heeft emeritaat. ALBERTINE STEENHOFF-SMULDERS Van de laatste H.H, Sacramenten voorzien. De bekende schrijfster en leidster der Ka tholieke Vrouwenbeweging, mevr. Albertlne SteenhoffSmulders ls in de St Gerardus Ma- Jella-Stichting te Bussum ter verpleging opge nomen en daar van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. DE STAKING TE BORN. De rijksbemiddelaar roept de partijen samen. De rijksibemiddelaar in het vierde district, prof. mr. P. J. M. Aalberse, heeft de partijen, betrokken bij de staking aan het Julianaka- naal te Born, opgeroepen tot_ een nieuwe be spreking op Woensdag 13 Jul' a-S-> in bet de partement van Economie011® Zaken en Arbe te 's Gravenhage. De vereeniging van cementhandelren heeft een telegram aan den ml»ister van Binnen- landsche Zaken gezonden, waarin wordt ge protesteerd tegen de circulaire van dat Depar tement aan de gemeentebesturen, welke aan dringt op het uitsluitend gebruik van Neder- landsch cement. Opvolging van dat advies zal volgens de cementhandelaren den Nederland- schen handel ernstige schade berokkenen, de werkgelegenheid verminderen, tot deloyale concurrentie lelden en de overheidslichamen tot onnoodlge Uitgaven dwingen. Naar de „Volkskrant" verneemt, overweegt de minister van Binoenlandeche Zaken de In voering van een wettelijke regeling, waarbij het In dienst nemen van vreemde arbeiders afhankelijk wordt gesteld van een vergunning der overheid. Te Purmerend is bij het baden in de Rlng- sloot verdronken de 20-jarige w. H. De jonge man kt® niet zwemmen. Vermoe delijk is hij in een der kleiputten, welke zich in do ondiepe sloot bevinden, geraakt. Te zeven uur werd het ongeval ontdekt, toen men de kleeren van het slachtoffer vond. De bekende duiker Van Moerdijk slaagde er, na tweemaal te hebben gedoken, in, het lijk op te halen. In het kanaal tusschen Axel en de Sasslng is Dinsdagavond bij het baden verdronken C. werkzaam als onderbaas in een der fabrie ken te Sluiskil. Gisteren is te Westereinden bij het baden ver dronken de 16-jarige J. S. VRIJGESPROKEN Door het Haagsche Gerechtshof is vrijgespro ken de metaalbewerker W. C. P. die door de Rotterdamsche rechtbank wegens diefstal met Inbraak in een directiekeet was veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. 'Voor de reohtbank te Middelburg is Dinsdag een jaar gevangenisstraf gevorderd tegen den 35-jarigen A. C. B., te Vltssingen, thans gede tineerd wegens verduistering van 142.60, zijn de de opbrengst van een viertal Corona medi sche apparaten, die hij voor een firma te Rot terdam had verkocht. Officier van Justitie gaat in hooger beroep. Naar wij vernemen, heeft de officier van Justitie mr. van Dullemen appèl aangeteekend tegen de vonnissen van de Amsterdamsche reohtiliank ln de Tribune-zaak, waarbij een In genieur en de directeur van de drukkerij „Ata lanta" wegens smaadschrift reap, tot 100 en 250 boete werden veroordeeld, terwijl een advocaat wegens eenvoudige beleediging werd veroordeeld tot 100 boete. Verdachten hadden in de „Tribune" artike len doen plaatsen naar aanleiding waarvan, de officier een vervolging instelde. De rechtbank te Zuitfen deed gister uitspraak in de zaak van F. L. administrateur van de spaarbankvereeniging te Zutfen, die terzake van verduistering van ƒ64.000 terecht had ge staan. De rechtbank veroordeelde verd. tot een. gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden met aftrek van voorarrest. De eisch luidde 2 jaren, en 6 maanden. NIETS VERANDERLIJKER DAN EEN VROUW Motorrijder rijdt tegen een boom. Op de Valken boschlaan te 's Hage reed 4e torrijder G. de R. uit de Badhuisetr. tegen c.. n boom waardoor hij kwam te vallen en wonden aan 't hoofd en arme® bekwam. Hij werd door den Geneeskundigen Dienst naar het zie kenhuis Zuldwal gebracht. Het ongeval zou te wijten zijn aan een wiel- rijdster, dis toen zij den motorrijder passeerde, plotseling van richting veranderde, zonder zoo als voorgeschreven is, een teeken te geven. TEGEN DE INKRIMPING DER P- T. T.- DIENSTEN. De besturen van de vereeniging „Handelsbe lang" en de afdeelingen van den Chr. Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand en de R.-K. Middenstandsvereenlging „De Hanze" te Middelburg, hebben een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin zij krachtig steun ver leenen aan het adres van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zee-uwSche eilan den, waarbij er bij de Tweede Kamer op wordt aangedrongen de regeering ervan te overtuigen dat het niet aangaat met ©en beroep op da slechte uitkomsten van het bedrijf de diensten van de P. T. T., daar dit bedrijf toch het al gemeen belang moet dienen, steeds in te krim pen tot sohade voor het publiek in het alge meen en van den handel en de nijverheid lal h§t WtatgLdec,J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6