I „ONPARTIJDIGE" VOORLICHTING OVER NIEUW RUSLAND. VRIJDAG 8 JULI 1932 HELIOMARE GEOPEND. DE „LIQUIDATIE" VAN PROSTITUTIE EN DRONKENSCHAP. Mr. L. S. Z. H. EXC. MGR. AENGENENT VERRICHT DE INZEGENING. MAX EN ZIJN VRIENDEN. De gedaanteverandering van Petronella. HANDELSPOLITIEKE BETREKKIN GEN MET ONZE OVERZEESCHE GEWESTEN. OP REKENING VAN SIJMEN, DEN BELASTINGBETALER. EEN ROYAAL GEBAAR VAN HET RIJK. VERSIERING DER KERKEN. DE STAKING TE BORN. PERSONEEL BIJZONDER NIJVER HEIDS-ONDERWIJS. TEXTIEL-INDUSTRIE IN NED.-INDIE. HET ONTSLAG AAN DE HEMBRUG. GOEDERENTREIN ONTSPOORD DE BROEIING AAN BOORD VAN DE „DEMPO". DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. GISTEREN, M £1 WIJK AAN. ZEE, haj nieuwe ^anatomium te MS& Aengeutw JJ I. Het verwijt van „partijdigheid" en „voor oordeel", dat bij haast ieder verschil van meening vernomen wordt, ia zoo oud als de weg naar Rome. Reeds in den strijd tusschen Patriciërs en Plebejers verweten beide tegenstanders elkander, dat zij alleen oog hadden voor het belang der eigen partij en de argumen ten der tegenpartij zonder onderzoek terug Wezen. Zoo was het in den ouden tijd en zoo is het gebleven tot op den huidigen dag. Maar in de vorige eeuw hebben we een nieuw exemplaar zien ontstaan van de oude soort. Wij bedoelen de partijdigheid, die zich be hendig weet te verschuilen achter het mom der onbevooroordeelde wetenschap, en waar van de vrijzinnigen van allerlei gading ja renlang niet groot succes het monopolie heb ben gevoerd. Volgens hun bewering staan, zoowel de staatkunde, als de wetenschap en de kunst. ia dienst van de zuivere rede, die door geen dogma's belast en aan geen vooropgezette stellingen gebonden, ten doel heeft het ge luk van den mensch te bevorderen, in volle dige vrijheid van denken en handelen. Hoewel de gouden eeuw der vrijzinnigheid reeds lang voorbij is, en naast de vrije ge tiachte de geloovige wetenschap haar plaats onder de zon heeft veroverd, werkt de oude Euurdeesem van het liberalisme nog na in menige uiting van den laatsten tijd. Zoo poogde de A.V.R.O. een poos lang het ipude sprookje der vrijzinnige onpartijdig he id te doen herleven onder de snel-wassen- fle scharen der radioluisteraars. Zoo wezen wij niet lang geleden op de typische uiting Van het tijdschrift „Maatschappij-belangen", waarin letterlijk te lezen stond „ai8 er één lichaam is, dat onbevooroordeeld tegenover de groote vraagstukken van onzen tijd staat, dan is dit zeker wel de Nederlandsohe Maat schappij voor Nijverheid en Handel", ter wijl in hetzelfde nummer van dit vereeni- gingsorgaan de hoofdredacteur, Mr. J. Bie- rens de Haan, de geboortebeperking verde digde als een onafwijsbare „noodzakelijk heid" van de moderne samenleving. j,-n zo0 ligt thans vóór ons het Juni-num van het tijdschrift „Nieuw Rusland' orgaan van het genootschap „Nederland- Nieuw-Rusiand", dat zijn streven op blz. 95 als volgt omschrijft: „De vereeniging stelt eich ten doel door onpartijdige voorlichting het contact tusschen de Nederlandsohe cul tuur en de cultuur der volkeren van U.S.S.R. ie bevorderen0e vereeniging onthoudt gich van iedere partij stelling, bemoeiing of propaganda in kwesties van politiek en poonomie, in den ruimsten zin". Maar als wij na deze herhaalde belijdenis van onpartijdigheid en onzijdigheid het tijd schrift doorbladeren, dan worden we ge troffen door de meest krasse apologie van het Bolsjewisme, die men zich kan voor- Stellen. Het eenige redactioneels en oorspronke lijke artikel in dit nummer „Rusland, een land van jonge menschen" bevat een onaf gebroken, hooggestemde lofrede op de „plan- [wirtsohaft" van Sovjet-Rusland. En met dezen term bedoelt de schrijver piet de industrieels of agrarische plannen, po aar de poging tot oplossing van de „maat schappelijke problemen": volksgezondheid, 0nderwij8j misdadigheid, dronkenschap en prostitutie. „Eh deze plannen staan niet los van el kaar"- 200 schrijft hij op blz. 85, „er is geen plan v00r de verpleging naast en tegenover een Djedisch plan en geen onderwijs-plan naast andere sociale plannen, die er door een muU1 van gescheiden zijn. De dokter, de yerple®gs er''de opvoeder en de maatschap pelijke er bouwen het Communisme Óp.... Ook cie Phy,8ikus bouwt mee aan het CommurusmJ' Hij doet dat op realistische wijze erl een grooten eerbied voor 'de feiten- 1 ze niet te weerspre ken; hij WL v'°°t stuk gebruiken... Een wetensc- ij vastgesteld feit wordt pen deel van het leven". Veel nieuws de redactie met hare uiteenzetting wij wisten het reeds: alles wordt m Rusland gecoördineerd door, gooobordineerd a, koste, die e.n verder „bet lever.de, JU Busiand" noemt. Rusland", vervolgt hij, herkent op ditoogenbl'ik de menschen, dle bezig zi£ aix oog op te bouwen. fi„ het Commune P de rest ..Liquidatie is een geliefd woord In Sovjet Rusland Men neemt daar gaarne het een of andere probleem ter hand en tracht het dan te liquideeren. Het probleem van de hak looze kinderen is geliquideerd. Men is nu bezig met het alcoholisme en de prostitutie Toen de revolutie uitbrak waren er.viif en twintig duizend ingeschreven prostituees in Moskou. Onmiddellijk na de revolutie werd de registreering afgeschaft. In 1924 werd het eerste Prophylactorium voor Prostitutie opgericht (er zijn er nu vijf in Moskou) en 'men schatte het aantal prostituees op vijf duizend, in 1928 was dit gedaald tot drie duizend en men neemt aan, dat er nu niet meer dan vier of vijf honderd zijn. Het pro bleem zal over twee jaar „geliquideerd" zijn. Dat wordt ten minste aangekondigd en bet zou mij niets verwonderen als het zoo was. Ook ons zou het niet verbazen, als reeds op het huidig oogenblik de prostitutie te Moskou nagenoeg geheel verdwenen was. zij het om heel andere redenen dan de schrij ver aangeeft. Immers betaalde ontucht kan uiteraard slechts zeer sporadisch voorkomen in een land, waar zelfs voor de eerste levensbe hoeften, voeding en kleeding, de noodige contanten ontbreken. En zij is bovendien overbodig, sinds de Christelijke zedenleer, officieel afgeschaft, en de „vrije liefde", al dan niet geregistreerd, tot levensnorm ver heven is. De drang tot polygamie van de zijde der mannen speelt derhalve in Rusland geen ml van beteekenis meer, evenmin als de neiging tot weelde en opschik van den kant der vrouwen. Maar bij ontstentenis van deze beide hoofdfactoren der prostitutie is de ontucht geenszins verdwenen, doch alleen van ge daante veranderd. Welke gruwelijke gevolgen de van over heidswege niet slechts gedulde, maar aan gemoedigde zedeloosheid heeft, hebben we in onze artikelen over het „Huwelijksrecht in Sovjet-Rusland" breedvoerig uiteen ge zet. En wie nadere bijzonderheden wenscht omtrent de ginds heerschende "moraa raadplege het reisverhaal van Rnic er ker, met name op blz. 115 tot 118, waar h het bad- en strand-leven schetst aan de kust der Zwarte Zee, de Riviera van het Oo,ten De welvoeglijkheid weerhoudt ons van aan halingen uit deze al te realistische schets. Wij bepalen ens tot het constateeren van het feit, dat de „bewuste proletaren" van Nieuw-Rusland zijn afgedaald tot het zede lijk peil van den „orang letjo" in de binnen landen van Sumatra. Het liquideeren van de prostitutie is der halve gepaard gegaan met het generalisee ren van de grofste immoraliteit, die waar lijk geenerlei verwondering of bewondering, maar alleen afschuw en walging wekt. Met den strijd tegen de dronkenschap is het nagenoeg hetzelfde gesteld. Toen de werklieden te Tsjeliabinsk in den Oeral nog van drie vier roebels per dag een vroolijk leventje konden leiden, waren er onder hen minstens evenveel „Maandaghouders" als onder hun collega's in de kapitalistische landen van het Westen. En het feit, dat de voormannen het zelfs tot twaalf roebels per dag brachten, had tot onmiddellijk gevolg „dat al de champagne van Tsjeliabinsk in korten tijd werd opgedronken". (Zie Knic kerbocker, bilz. 60). Maar thans, nu door het beperken der goedkoope distributie, het verscherpen der rantsoeneering en het gedeeltelijk herstel der vrije markt, twaalf roebels nauwelijks toereikend zijn om naakte bestaan in stand te houden, blijft mét de champagne ook de wodka onaangeroerd, eenvoudig bi; gebreke van de noodige kopeken, om den duren drank te betalen. Het liquideeren van de dronkenschap hangt dus ten nauwste samen met het ver vluchtigen van de koopkracht van den roe bel en het getuigt van Bolsjewistische naï veteit de oorzaak dieper of verder te zoeken. Ook hier schuilt dus niet de minste reden tot verbazing voor wie de symptomen na gaat van de aldoor stijgende nooddruft bij het Russische volk. „Het werk van „Heliomare" berust op de gaven Gods, zon, zee en liefde Te Wijk aan Zee is gietermorgen de plech tige inzegening en ingebruikneming geschied van het R. K. Sanatorium „Heliomare De plechtigheid werd verricht door Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, die tegen half tien op het met Pauselijke en Nederlandsohe vlaggen versierde voorplein van „Heliomare" aankwam. Het eerst verrichtte Mgr. Aengenent dan de inzegening van de kapel, welke (wij gaven reeds eerder een uitvoerige 'beschrijving van het gebouw) op de eerste verdieping aan de voorzijde gelegen is. Om tien uur droeg de bisschop een plechtige H. Mis op met assistentie van deken Lucassen en pastoor van der Pavoort, beiden uit Bever wijk. Leden van den raad van bestuur, auto riteiten en verschillende genoodigden waren in de stemmig versierde kapel aanwezig- oor zoover er plaats beschikbaar bleef, waren e jonigiste patientjes van „Heliomare e sanatorium is, gelijk men weet, reeds eenlgen tijd in gebruik in hun bedjes naar de kapel geNfafloop der H. Mis heeft mgr. Aengenent in plechitigen rondgang door de Sanatorium ingezegend, hetgeen enorme uitgestrektheid van „Hel ruimen tijd vergde. De openingszitting. Om half twaalf vereenigden de zich in den rechtervleugel van h waar de plechtige openingszitting T-n -« Aengenent. umucu, - „„„„end door plaats nam. De bijeenkomst wen dr N den voorzitter van den raad van harte P. van Spanje, die de aanwezig bPllar,„ 43. Als een volleerd kapper tijgt hij aan het werk. Zij tong steekt uit zijn bek van de inspanning. „Je zult tevreden zijn, Petronella", verzekert hij wel tien keer. „Je wordt zoo mooi als een leeuw". 44. Nu nog de staart. Dat is een heel kunst werk. De pluim mag geen centimeter te groot maar ook geen centimeter te klein zijn. Geluk kig schijnt Jaap een waar kunstenaar in het kappersvak te zijn. Hij heeft eer van zijn werk. 45. Nu, of Petronella tevreden is! De ijdele poes bekijkt zich van alle kanten in den spie gel. Ze herkende eerst zichzelf bijna niet. En dan nog die prachtige strik aan haar hals! weiKom ueen-e. uomcu „v M/wder in dn stelling van H. M. de Koning i - g bestrijding der tuberculose hadden wij gaarne Haar mede inroepen bij de opening. Maar hoogen leeftijd meenden wij nietHaa n verzoek om naar Wijk aan Zee te mo<*en vallen. Spr. hoopte later H. - ler, evenals indertijd op Dekkerswadd, te mogen ont- vaneen op een tijd, die Haar schiKte. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de wondling-sgeschiedemis van het gebouw. Daarna was het woord aan den heer Lietaert Peerbolte. Met bijzonder genoegen wilde spr. opening verrichten. Want het werk van „Helio mare" berust op de gaven Gods, zon, zee en liefde. Namens den Minister van Binnenland- sche Zaken verklaarde de heer Lietaert Peer bolte, vertrouwende, dat de liefde hier altijd betracht zal worden, Heliomare voor geopend. Onmiddellijk daarna verihef zich Mgr. Aen. genent, om de stichters met het Sanatorium te feliciteeren. Persoonlijk was Mgr. er van over tuigd, dat dit gebouw met Gods hulp aan zijn doel zal beantwoorden, zoowel onder stoffelijk als geestelijk opzicht. Verder sprak nog de geneesheer-directeur van Heliomare, dr. van Haeff, die een korte uiteen zetting gaf van de bestemming van het gebouw en van de geschiedenis der behandeling van been- en gewrichtstuberculose. Tot slot maakten de aanwezigen een rond gang door het nieuwe sanatorium. Instelling van een studie-commissie inzake economische toenadering. Naar wij vernemen overweegt de regeering de instelling van een commissie ter bestudee ring van het vraagstuk der economische toe nadering tusschen Nederland en de gebiedsdee- len van het Rijk in andere werelddeelen. Binnen korten tijd zijn nadere mededeelingen omtrent de samenstelling dezer commissie, die gevormd zal worden uit vooraanstaande perso nen uit de zakenwereld, uit handels-, bank-, scheepvaart- en industrieel© kringen, te ver wachten. Aan deze commissie zal worden opgedragen de bestudeering van alle vraagstukken, welke verband houden met de handelspolitieke be trekkingen tusschen het moederland en de ge- biedsdeelen in andere werelddeelen. WERKTIJDENBESLUIT VOOR APOTHEKERS. Advies Hooge Raad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid komt op Zater dag 9 Juli bijeen ter vaststelling van zijn adres over het voor-ontwerp van een werktijdenbe sluit voor apotheken. MR R. H. A. M. ROMME. Morgen 70 jaar. Heden wend mr. R. H. A. M. Rommie, lid van dein Raad van State 70 jaar. Mr. Romme werd 8 Juli 1862 te Oosterhout (N.B.) geboren. Na zijn studies aan het gym nasium te '8-Hertogenbosch, studeerde hij aan de Universiteit te Lelden, vaar hij In 1885 in de •echten promoveerde. En kele jaren was mr. Rom- ine advocaat te 's-Herto- ganboech. In 1887 werd hij benoemd tot adjunct- oommies van de provin ciale griffie in Noord- Brabant. Van 1890 tot i898 was hij kantonrech ter te Olirschot, waarna uij benoemd werd tot rechter bij de arrondisse mentsrechtbank te Roer mond. In 1902 werd mr. Romme in diezelfde func tie benoemd bij de recht bank te 's-Gravenhage. In 1907 volgde zijn benoe ming tot raadsheer van het Gerechtshof te Am sterdam, van welk rechtscollege hij in 1912 vice-presildent werd tot 1923, ln welk jaar hij lid werd van den Raad van State. Mr. Romme, die sedert 1910 curator is van de universiteit te Amsterdam is ridder in de orde van den Nederiandschen Leeuw en rid der in de orde van den H. Gregorius den Groote. Mr. Romme verzocht ons te melden, dat hij Mr. R. Romme. De Kamerleden krijgen een twaalf tal reproducties van aquarel len cadeau. Aan de leden van de beide Kamers der Staten Generaal o.a. is een portefeuille toegezonden betreffende de afsluiting en gedeeltelijke droog making van de Zuiderzee, inhoudende een twaalftal reproducties van aquarellen van H. Heuff, Roeland Koning, J. H. van Masten, broek, C. Vreedenburgh en Ype Wenning. Het Eerste Kamerlid de heer Blomjous is van oordeel dat deze reproducties niet het ge ringste nut hebben om zich technisch n oerdeel te vormen over de Zuiderzeewerken, maar zui ver moeten worden beschouwd als een kostbare weelde-uitgaven, welke het Rijk zich niet mag veroorlooven, en zeker niet in deze zware tijden, waarin met den allergrootsten ernst moet wor den gestreefd naar het herstel van het even wicht van 's Lands financiën. Hij wendt zich daarom tot den Minister van Waterstaat en vraagt hoe groot het aantal de zer portefeuilles is, welke gratis zijn rondge deeld, hoe groot het totale bedrag der kosten van deze portefeuilles en derzelver verspreiding is, en uit welken begrootingspost deze kosten bestreden zijn. Ten slotte vraagt de heer Blomjous of Mi- I Het tewerkstellen van buitenlandsche arbeiders. Het Tweede Kamerlid de heer Maenen heeft aan den Minister van Waterstaat een vijftal schriftelijke vragen gesteld, waarin hij er op duidt dat de werkstaking bij de werken aan het Juliana-kanaal te Born is uitgebroken om dat de bepalingen van het collectief contract, zooals deze vrij algemeen in de mijnstreek ivorden toegepast, niet worden nagekomen. Het tewerkstellen van buitenlandsche arbei ders verwekt zeer groote verbittering bij de stakende arbeiders en de bevolking der streek, terwijl het meermalen uittartend optreden dier vreemde arbeiders orde- en rustverstoringen Het Kamerlid vraagt den dezen dag onopgemerkt voorbij wenscht te la- nj3ter Reymer bereid is te verklaren in de toe ten gaan. komst, zeker zoo lang de toestand van s Rijks schatkist de allergrootsteinperking der uit gaven dringend eischt aan dergelijke onnoodige uitgaven zijn goedkeuring te zullen weigeren. ten gevolge heeft. Weg met gipsfiguren en oleographieën, I Minister ten slotte of deze niet van meening is dat, temeer waar deze werken voor rekening kwam te vallen, van den Nederiandschen Staat worden uitge voerd, het tewerkstellen van buitenlandsche arbeiders moet worden onmogelijk gemaakt, Geen toepassing van de Ziektewet. De Minister van Econ. Zaken en Arbeid deelt mede dat ingevolge de bepalingen van het Kon. besluit van 28 Januari 1931, Staatsblad no. 24, tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in art. 22, eerste lid, der Ziektewet, in werking getreden op 1 Juli 1931, het personeel, werkzaam bij het bijzonder nijverheidsonderwijs van af dien datum ver- plicht verzekert was krachtens de Ziektewet. Bij Kon. besluit van 19 Maart 1932. Stsbl. no. 120, werd dat Kon. besluit aldus gewijzigd, dat vanaf 1 April 1932 vorenbedoeld personeel niet langer onder de toepassing van de Ziektewet Plannen tot oprichting van een fabriek. In verband met de plannen tot oprichting van een textielfabriek in Ned. Indië verneemt Aneta-Holland, dat de Internationale Crediet- en Handelsvereeniging Rotterdam zich tot de Indische regeering heeft gewend met het verzoek, aan deze bedrijven steun te verleenen. De Internationale beeft verzocht, de invoer rechten op garens af te schaffen. met afgietsels en alle massaproducten", zegt de bisschop van Rottenburg. Is water over ut»* hat is «mder be den dijk den stroom der gebeurtenis. teekenis voor een". T- „.Un-n Russen die buiten de Com- De 155 mi Ut n, kunnen het zich monistische partijde twee of dus voor ge zeg ^i hebben recht van drie millioen BolsObeWiki sproken en regeeren al zjj zijn even valeurs zij tellen niet ■weinig waard als „wan" „,tiP heeft niets dan De onpartijdige redactu ndij van lof voor deze minderheids cornmuniSten twee of drte percent orthodo Russisdle over de onmondige massa van volk- En hoe onwaarschijnlijk het kUnke. e „onbevooroordeelde" schrijver gelooft d j - baar oprecht in de oostersohe grootspraak van. deze hedendaagsohe „verlichte c espo ten", die de sociale vraagstukken, wier op lossing het Westen zooveel zorgen baai hiet een paar scherpgeformuleei'de decieten Uhnen vijf jaren heioven te zullen „Ufoi" ^eeren". .Met dezelfde naïveteit, die hij bij zijn Rus yrienden constateert getuigt hij; NAAR DE MISSIE. Gisteir vertrok de Eerw. Broeder Benedictus (J. Hes te Alkmaar) van de Congregatie van Oudenbosch, naar de Missie op Java. De Eerw. Zuster Louisa van Huygevoort (Tilburg) en Liduina Hansen (Volendam), van de Dochters der Liefde van den H. Vincentius a Paulo, vertrokken gisterenmorgen naar Ge nua, vanwaar zij heden met de „Marnix van Siat Aldegonde" verder doorreizen naar de missie van Soerabaïa. AARDAPPELZIEKTE. Volgens mededeeling van het K. N. M. I. te De Bilt zijn ln het etmaal van des avonds 5 tot des avonds 6 Juli in Friesland de weers omstandigheden gunstig geweest voor het op treden van aardappelziekte. De bisschop van Rottenburg in Dultschland, Mgr. Dr. Johannes Sproll, heeft de geestelijk heid van zijn diocees gewezen op de noodzake lijkheid om wegens gebrek aan middelen een lange reeks voorgenomen verbouwingen en nieuwe stichtingen op kerkelijk gebied tot beter tijden uit te stellen. In geval van nood dient men zich tot hulpkerken e.d. te bepalen. De bisschop heeft het echter bij deze door d« ongunstige omstandigheden ingegeven nega tieve wenken niet gelaten, maar er eenige be schouwingen aan toegevoegd over het besteden van kerk-gelden, waar deze door een gelukki gen gang van zaken nog beschikbaar zijn. Wan neer een parochie, zoo zegt Mgr. Sproll, door de bijdragen van stichters en weldoeners of uit andere plaatselijke hulpbronnen voldoende mid delen ter beschikking heeft om te gaan bouwen of restaureeren, dan is het wenschelijk orn zulk werk onmiddellijk in opdracht te geven teneinde in de kunst en de kunstnijverheid gelegenheid te scheppen om brood te verdienen. Het zou onverantwoordelijk zijn om eventueel beschikbare gelden, ook wanneer ze gering zijn, niet ten goede te laten komen aan de noodlij dende kunst, maar ze aan waardelooze schijn- versiering, aan prullen en onechten rommel weg te smijten. En dan zegt de bisschop (en het ware te wenschen dat hij ook buiten zijn diocees en buiten zijn land gehoord werde): „Weg met platen en beelden, met gipsfiguren en oleb' graphieën, met afgietsels, en alle door middel van massaproductie in fabrieken vervaardigde zoogenaamde „kunstwerken". Dergelijke indus trieproducten en werkstukken van onbekwame handwerkslieden zijn de dood van de ware kunst; zij nemen schilders, beeldhouwers en andere kunstenaars het brood uit den mond De edelsmid krijgt geen opdrachten meer, wan neer kelken, monstransen, wierookvaten, kanon- borden en nog veel andere zaken grof en ruw gietwerk zijn". Het is beter, zoo besluit Mgr. Sproll, de binnenkomende gelden te sparen en lang!»" merhand de benoodigde voor werpen op artistiek waarde volle wijze te laten uitvoeren, dan de geheele kerk ln den kortst mogelijken tijd met onwaardige pruilen vol te stoppen. Onderhoud met den minister van Defensie. Naar aanleiding van het aan de Artillerie- Inrichtingen te Hembrug aan een 13-tal arbei ders gegeven ontslag op grond van bun ver meende revolutionnai-re gevoelens hebben eenige bestuurders van de vakgroep Rijkswerk lieden, voorheen aangesloten hij de Landelijke Federatie van personeel in openbaren dienst een langdurig onderhoud gehad met den Minis ter van Defensie. Het verzoek van het bestuur het ontslag on gedaan te maken daar het onderzoek terzake door den Minister ingesteld op vermoedens be rust, kon de minister niet inwilligen. Wel zeg de de Minister toe de bezwaren, die werden aangevoerd ten opzichte van het ontslag, dat aan enkelen is verleend, te zullen onderzoeken. Voor de arbeiders voor wie het ontslag gehand haafd blijft, wordt de wachtgeld-regeling der ambtenaren toegepast. Van 1 Juli 1931 tot 1 April 1932 viel het per soneel bij het bijzonder nijverheidsonderwijs derhalve onder de Ziektewet, aoodat over dat tijdvak terecht door de Raden van Arbeid pre mie wordt of is gevorderd. Minister Versohuur zegt voorts dat maatre gelen ter terugbetaling van de gestorte gelden bereids in voorbereiding zijn Machinist op slag gedood Vanmorgen is de goederentrein van de Erachter Stoomtramimiaatsctoappij, die om half zeven uit Groningen vertrekt, bij Peize ont spoord, doordat plotseling eenige koeien op de rails kwamen. De locomotief en vieT wagens vielen om. De machinist kwam onder de locomotief terecht en was op slag dood. De conducteur en de reserve-conducteur kwamen met den schrik vrij. Het slachtoffer, A. Verhoeven uit Gronin gen was gehuwd en vader van een kind. De lijn is geheel versperd. De dienst wordt met autobussen onderhouden. Het vertrek van het schip BATAVIA, 7 Juli (ANETA). Hedenmorgen werd definitief besloten dat de „Dempo" Vrijdag nog niet zal vertrekken, Gisterenavond werd de aandacht geconcentreerd op de luiken, die om 5 uur 30 werden geopend. De scheepsofficieren werden na inspectie van luik IV duizelig door de hitte en keerden te rug. Zij constateerden dat het ruim was ge vuld met een dikke rookmassa. Zij hadden ech ter geen vuur gezien. Des avonds om circa 10 uur was het ruim nog niet gaszuiver, weshalve het luik opnieuw werd gesloten en gas werd toegevoerd. In den loop van den nacht is <le temperatuur om het broeipunt sterk gedaald, doch de R'damsche Lloyd acht opening van het luik vóór 8 Juli niet wenschelijk. De ta baksinspectie acht het onwaarschijnlijk, dat de brand aan boord van de „Dempo" ontstaan is door broeiing van de tabak. Het vertrek van de „Dempo" is voorloopig vastgesteld op Zaterdag in den loop van den dag. t „De Uil" naar Indie vertrokken. Gistermorgen te 4.20 uur is bet vliegtuig De Uil" naar Indië vertrokken. Het toestel heeft aan boord 230,437 K.G. post en 16,360 K.G. lading. Het K.L.M.-vliegtuig de Duif is Woensdag 4 17 van Djask vertrokken, 9.05 te Bushire aan gekomen, 10.07 vandaag vertrokken, teBagdad aangekomen 14.25, van daar gegaan 15.35 en 18.27 geland te Rutbah. De „Ijsvogel" is gisteren om 5.24 uit Rangoon vertrokken, om 10.21 te Bankok en om 16.Ut® Alorstar aangekomen en vandaar naar M gevlogen, waar het vliegtuig om 18.15 landde. De Duif" (thuisreis) vertrok gisteren om 7 44 uit Rutbah en landde om 12.31 tè Cairo. BOTER NAAR FRANKRIJK. Naar Reuter uit Parijs meldt zal de Staats courant morgen een besluit publiceeren, waar in de invoer van boter uit België, Luxemburg en Nederland niet zal kunnen plaats hebben, tenzij na een overeenkomst. MOND- EN KLAUWZEER IN BELGIë Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Wegens het heerschen van mond- en klauw zeer is bet bijeenbrengen van herkauwers en varkens verboden in de streek gelegen tusschen de Nederlandsche grens, de vroegere grens van Duitschland, de Maas en de Vesder, met inbe grip van het grondgebied van de stad Verviers. GRAANSILO AFGEBRAND- Te Winschoten is de graansilo van den beer Kuiper afgebrand. LUCHTLIJN ROTTERDAM—HAAMSTEDE— VLISSINGEN. de lijn De K. L. M. deelt mede, dat op RotterdamHaamstedeVlissingen gedu rende de maanden Juli en Augustus ook op Maandagen een dubbeldaagsohe dienst in beide richtingen gai Yivi'lea jtitgeyoeri GENEESHEEREN EN VREDESACTIE. De algiemeene vergadering van de Nederland sche maatschappij tot bevordering der genees kunst 'heeft de volgende motie aangenomen en naar Genève geseind: De Nederlandsche maatschappij ter bevorde ring der geneeskunst, bestaande uit 4200 dok toren, verzoekt den diplomaten ter ontwape. ningsoonferentie de gelegenheid moedig te be nutten om de wereld eindelijk te bevrijden van de gevaren van de oorlogsvoorbereiding, waar door het leven en de gezondheid der volkeren Worden bedreigd. Het telegram was geteekemd door dr. Mau. riitz ©n (Lr. Roorda. De eerste steenlegging van het moederhulp der Liefdezusters v. d. H. Juliana Fc Iro* nieri te Hf Ho door Z. H, Exc. Mgr- Aengenent.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5