i ?t» INSTELLING VAN EEN REGEERINGSPERSDIENST. ■ill VRIJDAG 5 JULI 1932 RAPPORT VAN DE COMMISSIE VAN ADVIES. Weerloosheid van den staat tegen tendentieuse perscampagnes gevaarlijk. DE LEIDING VAN DEN DIENST. IS W NL-PLAAT IN ORDE? ECHTELIJK DRAMA, ZIJN VROUW DOODGESTOKEN. NOODLOTTIG ONGELUK BIJ HET VUURWERK. SENSATIE OP DE BRUILOFT. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. ONGELUK OP EEN BOUWWERK. AUTO DOOR 'N TREIN GEGREPEN HET ECHTPAAR BON BEGINT WEER =f Aan het door de Commissie van Advies voor de instelling van een regeeringspersdienst aan de Aegeering uitgebrachte rapport is het volgende ontleend: Samenstelling der commissie. In het najaar van 1931 is door den Minister van Buitenlandsche Zaken een commissie in het leven geroepen welke tot taak zou hebben de regeering van advies te dienen omtrent de instelling van een Regeeringspersdienst. De commissie was als volgt samengesteld: voor zitter prof. mr. J. P. A. Frangois, chef van de afdeeling Volkenbondszaken van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken; lid, tevens secre taris J. G. Pater, chef van den persdienst van het Staatsbedrijf der P. T. T.; leden D. J. von Balluseck, hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad, dr. M. van Blankenstein, redac teur-correspondent van de Nieuwe Rotterdam- sche Courant, oud-voorzitter van de „Associa tion Internationale des Journalistes accrêdités auprès de la Société des Nations", mr. J. J. van Bolhuis, redacteur van de Nieuwe Rotter damsche Courant, voorzitter van de Haagsche Journalistenvecreeniging, T. Cnossen, redacteur van de Standaard, H. Kuijpers, directeur van de Maasbode, voorzitter van de Katholieke Ne- derlandsche Dagbladpers en vice-voorzitter van de Nederlandsohe Dagbladpers, A. J. Lievegoed, redacteur van de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant, docent voor het dagbladwezen aan de Rijksuniversiteit te Leiden, mr. L. J- Plemp van Dulveland, referendaris aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, eere-voorzltter van den Nederlandschen Journalisten' Kring, J. J. de Roode, redacteur van Het Volk, Th. F. M. Schaepman, lid van de Tweede Kamer der Staten-GeneTaal en P. Visser, chef van de af deeling Kunsten en Wetenschappen van het Ministerie van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen. De commissie werd op 4 November 1931 door den Minister van Buitenlandsche Zaken ge ïnstalleerd en heeft totaal 10 vergaderingen gehouden. Zij is haar arbeid begonnen met een onderzoek omtrent de wijze waarop in andere lauden de regeeringspersdienst is georgani seerd. Nadat de commissie de onderscheidene ter zake rijzende vraagstukken aan onderzoek en bespreking had onderworpen, is zij overeen komstig den wensch door den Minister van Bui tenlandsche Zaken in zijn installatierede geuit, overgegaan tot het hooren van een aantal per sonen, welke door hun functie of beroep nauw bij de in bespreking komende problemen zijn betrokken en van wier ervaring ten aanzien van speciale onderdeelen van de te behandelen materie de commissie profijt wenschte te trek ken. Het resultaat van haar onderzoek en haar bevindingen heeft de commissie neergelegd In een eenstemmig vastgesteld rapport. Voorlichting van het buiten land. De commisise wenschte er den nadruk op te leggen dat de voorlichting steeds zoo objectief mogelijk zal moeten zijn, en dat de dienst zich zal hebben te onthouden van het maken van „propaganda". De rol van een regeeringspers dienst, gelijk door de commissie beoogd, Is geen andere dan zakelijke voorlichting te verschaf fen; alleen op deze wijze opgevat is de instel ling van. een zoodanlgen dienst in overeenstem ming met Nederlands internationale positie. De commissie wenseht met groote beslistheid atelling te nemen tegen de opvatting, dat voor bet rechtzetten van feiten en het verschaffen van zakelijke voorlichting een Regeeringspers dienst geen geschikt orgaan zou zijn op grond dat het officieel karakter de inlichtingen in de oogen der ontvangers bij voorbaat verdacht zou maken. Zij acht deze bewering blijk geven van Verouderde journalistieke opvattingen. Voorgesteld moet verder worden, dat een Regeeringspersdienst slechts die inlichtingen aan de buitenlandsche pers kan verstrekken, die de verantwoordelijke Regeeringsorganen voor publicatie vatbaar achten. Evenwel kan de persdienst het verschaffen van berichten Btimuleeren; hij moet de betrokken overheids organen opmerkzaam maken op in de buiten landsche pers verspreide berichten, welker te genspraak of rectificatie gewenscht is, of wij- Ben op het nut van het doen van mededeelln- gen in gevallen, waarin te verwachten is dat algeheel stilzwijgen aanleiding tot onjuiste be richten zal geven, en hij kan een snelie reactie in dergelijke gevallen, die voor het effe*t van zoo beslissend belang zijn, bevorde ren. Voorlichting van het binnen land. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft in sijn installatie red o doen uitkomen, dat het in de bedoeling der Regeering zou liggen, den Persdienst mede dienstbaar te maken aan het verstrekken van voor het publiek hier te lande i en in de overzeesche gewesten bestemde voor- lchting omtrent Nederlandsche overheidsbe moeiingen. Deze combinatie van binnen- en buitenland- che voorlichting acht ook de commissie in den aard der zaak te liggen. Het is niet wei dn te zien hoe de taak van een persdienst ware te begrenzen, hetzij tot het binnen-, hetzij tot 1 bet buitenland. Wenseht derhalve de commissie het arbeids veld van den Persdienst mede over het bin nenland uit te strekken, zij stelt er prijs op de woorden, die de Minister van Buitenlandsche Zaken te dien aanzien sprak, tot de hare te maken, te weten: dat in het bijzonder dit deel der voorlichtingstaak met de grootste objecti viteit moet worden uitgevoerd, en dat nimmer de Persdienst zich zal mogen leenen als werk tuig van politieke propaganda. Behoefte aan een Nedregee ringspersdienst. De commissie is van oordeel, dat instelling |ten een Nederlandschen Regeeringspersdienst iflringend noodzakelijk is. Het is zaak onware voonstelliïigen zoo spoe dig mogelijk te achterhalen en ze den kop in te drukken, alvorens zij een omvang hebben aangenomen, die de bestrijding in de hoogste t&ate bemoeilijkt, i v i 'I De machteloosheid, waarin Nederland zich be vindt tegenover onjuiste berichtgeving is in de laatste decennia met beklemmende duidelijk heid aan den dag getreden. De commissie ver meldt tal van gevallen ten bewijze van deze stelling. Ook de voorlichting van de binnenlandscbe pers omtrent overheidsbemoeiingen of voorval len in Nederland of de overzeesche gewesten geeft meermalefi aanleiding tot critiek, gelijk het rapport nader uiteenzet. De groote terughoudendheid door de Neder landsche overheidspersonen getoond waar het geldt het verschaffen van inlichtingen aan de pers, is naar het oordeel der commissie, ge deeltelijk toe te schrijven aan gebrek aan in zicht in bet nut van snelle en volledige voor lichting en aan een te sterk gevoel van ge bondenheid van den ambtenaar. De Commissie is op grond van verschillende overwegingen van oordeel, dat een behoorlijke regeeringspuhllciteit allen door inschakeling van een deskundig, speciaal met deze taak be last, organisme kan worden verkregen. Verhouding tot de regeerings- departementen. Aangezien de persdienst in de eerste plaats bestemd is tot voorlichting van de buitenland sche pers, is het logisch, dat hij ressorteert onder den bewindsman, die voor het buiten- lamdsoh beleid verantwoordelijk is, m.a.w. onder den Minister van Buitenlandsche Zaken. Dit neemt niet weg dat de persdienst een orgaan van de geheele Regeering is en derhalve ten dienste zal staan van alle Departementen. De samenwerking met de Departementen zal zich in de eerste plaats moeten uiten in een wederkeerig signaleeren van voor elkander belangrijke berichten. De bedoeling is niet, den persdienst verantwoordelijk te stellen voor de documentatie van de onderscheidene regee- ringsdiensten omtTent alles, wat op hun gebied in de buitenlandsche pers verschijnt, maar uit sluitend om de belangrijke, in de buitenlandsche pers de aandacht hebbende berichten, die den persdienst door den aard zijner werkzaamheid onder de oogen komen, aan de betrokken over heidsorganen te signaleeren. Van nog meer belang is echter de samenwer king met de Departementen ten aanzien van het verstrekken van berichten aan de pers. In dien het betreft berichten, die rechtstreeks be- trekking hebben op de verhouding van Neder land met het buitenland, zal geen Departement persinillchtlngen mogen verstrekken zonder voorafgaand overleg met den algemeenen pers chef. Van wien ten slotte het bericht zal uit gaan, is een kwestie van beleid. Betreft het berichten die niet de verhouding tot het huiten- land raken, dan zal de zelfstandigheid der De partementen geheel onaangetast blijven, al is ■het te wenschen dat zich ook te dien aanzien een zeker contact met den algemeenen pers dienst in de praktijk zal ontwikkelen. Wijze van verwerving van be richten. De persdienst zal geregeld kennis dienen te nemen van de voornaamste binnenlandscbe dagbladen en periodieken. De belangrijke arti kelen zullen moeten worden uitgeknipt, opge plakt, bewaard en gecatalogiseerd. Men zal zich hierbij tot het allernoodzake lijkst moeten bepalen, ten einde de administra tie beperkt te honden. Om dezelfde reden zal de kennisneming van de buitenlandsche pers niet verder dan tot eenige der voornaamste dagbladen kunnen wor den uitgestrekt. Aan de Nederlandsche gezantschappen kan worden opgedragen geregeld kennis te nemen van eeuige belangrijke dagbladen en tijdschrif ten In het land waar het gezantschap gevestigd is, verschijnende en in een voor het gezant- achapspersonel verstaanbare taal gesteld. De commissie zou aanstelling van persatta- ché'e niet wenschen aan te bevelen; zij acht toot zoodanige ambtenaren aan de Nederland sche diplomatieke posten geen voldoende taak aanwezig. De ©omissie zet dan uiteen, hoe een ver betering van de journalistieke voorlichting door gezantschappen en consulaten tot stand kan komen. Teneinde te waarborgen, dat de persdienst in dringende gevallen onmiddellijk is Ingelieht, Is het wenschelijk, dat de dienst de berichten rechtstreeks van een pers-agentschap ontvangt. Een abonnement, op denzelfden voet als de dag bladen, zou uitermate kostbaar en voor het beoogde doel geenszins noodzakelijk zijn. Oprichting van een eigen draadloos ontvang station of het treffen van speciale overeenkom sten omtrent directe mededeeling door bestaan de draadlooze ontvangstations wordt overbodig geacht. Het contact van den persdienst met de hoof den van de departementen en de hoogere regee- ringsambtenaren moet op gemakkelijke en een voudige wijze worden geregeld en zooveel moge lijk mondeling of telefonisch geschieden. Verspreiding der berichten in de pers. Naar het oordeel der commissie kan de be richtgeving met gebruikmaking van de bestaan de agentschappen en bureaux voldoende ver zekerd worden geacht. Wat het contact met de journalisten betreft wordt opgemerkt, dat de perschef steeds zooveel mogelijk voor de journalisten toegankelijk moet zijn. Het wordt wenschelijk geacht dat hy bovendien geregeld, b.v. wekelijks, aan de bin- nenlandsche journalisten gezamenlijk gelegen heid geeft hem te ontmoeten, a. h. w "JOUJ houdt. „Persconferenties" kunnen worden be legd indien daartoe speciale aanleiding bestaa en ook in den aanvang, om het Instituut meer- dere bekendheid te geven. Dit stelsel zou ook kunnen worden dienstbaar gemaakt aan bevor dering van het contact met de provinciale pers. Teneinde meer waarborgen te scheppen voor opneming van berichten en dementi's in belang rijke buitenlandsche bladen is persoonlijk con tact van den persohaf met zijn ambtgenooten in andere landen en met vooraanstaande buiten landsche journalisten noodzakelijk. Om dit con tact te onderhouden zal de perschef als regel de voornaamste internationale conferenties althans gedurende eenigen tijd moeten bijwonen. Het nut, dat van de diplomatieke en consu laire posten kan worden getrokken ter versprei ding van berichten in de buitenlandsche pers, kan niet hoog worden aangeslagen. Instandhouding van de „Gazette de HoTlande" ter geregelde verspreiding van berichten om trent Nederland en de overzeesche gebieden In een algemeen verstaanbare taal, acht de oom- missie van groot belang. Personeelsformatie en kosten. Wat betreft de personeelsformatie en de ra ming der kosten meent de commissie, dat de leider van den dienst moet zijn een regeerkigs- anubtenaar, reesortoerende onder den Minister van Buitenlamdeche Zaken. Hij zal een hoogen administratieven rang moeten hebben, teneinde EEN NIEUWTJE. Het eerste restaurant in Engeland dat uitsluitend is bestemd voor bezitters van parti culiere vliegtuigen, die zich onderweg wenschen tet verfrisschen. hem zoowel in de am/btelijke wereld als daar buiten een positie te verschaffen. 'De Perschef zall moeten zijn een volkomen betrouwbaar, 'bekwaam en vooral ook tactvol Journalist mist groote activiteit eu werkkracht, met practtisohe ervaring in 'de binnen- eD bui- temlanidsdbe journalistiek en met goede relaties onder de binnen- en buitenlandsche journalis ten. Teneinde dit contact te onderhouden zal hij zloh meermallen buiten zijn standplaats zoo- wel in heit binnen- als in het buitenland hebben te verplaatsen. De nauwe relaties met een eventueel Indisch persbureau maken 'het wen schelijk dat hij ook Nederiamdsoh-Inidië uit eigen aanschouwing kent; wederzijdsche tijde lijke uitwisseling van personeel der ibeiide dien eten wondt zeer aanbevelenswaardig geacht. De functie van den Perschef zal veel repre sentatie vereischen, niet in dien zin dat hij een girooten staat zou 'behoeven te voeren, maar wed, dat hij (herhaaldelijk als gastheer van bui tenlandsche journalisten zal moeten optreden. Het komt de commissie niet noodig, en zelfs niet wenschelijik voor, om, gelijk in enkele lan den geschiedt, den Perschef een diplomatieken titel te gaven. De ©omimlissie is van oordeel, dat 'het gansche instituut van den regeeringspersdienst staat of valt met de geschiktheid van den Perschef voor zijn functie. Het ml daarom zaak zijn, de keuze van den persoon met de grootste zorg te doen geschieden. De commissie meent, dat de funic- tionnaris ten minste den adiministrateursiramg moet befcleeden, terwijl hem een betrekkelijk hoog 'bedtrag aan representatiekosten ware toe te kennen, ongeacht de vergoeding van reis- en verblijfkosten ingeval van verplaatsing bui ten de standplaats. Aan dan Perschef zal een plaatsvervanger moeten worden toegevoegd. Dit zal moeten zijn een journalist, bij wien de eigenschappen aan wezig wonden geacht om zich op den duur tot zelfstandig leider van den Persdienst te ont wikkelen. Aan den functionaris ware aanvan kelijk de rang van hoofdcommies toe te ken nen; representatiekosten zouden te zijnen aan zien slechts zijn vereischt, voor zoover hij in derdaad als leideir van den Persdienst optreedt. Een drietal administratieve krachten waren aan deze beide functionarissen toe te voegen. De commissie is van oordeel, dat een totaal bedrag van pl.m. 40.000 per jaar aanvankelijk voldoende zou zijn en dat aldus een deugdelijke grondslag zou zijn gelegd voor eventueel© ver dere ontwikkeling van den dienst. Spoedige instelling dringend gewenscht. Tenslotte verklaart de commissie dat zij spoedige instelling van een Regeeringspers dienst dringend gewenscht acht; dat instelling van een doelmatigen Reigee- rlngsparsdienst zal kunnen plaats hebben zon der groote offers uit de eohattoist te vereischen; dat zij zich er van 'bewust is, dat in een tijd van economische en fttnancieele crisis als de onderhavige de grootst mogelijke bezuiniging moet worden toegepast, doch'dat juist in een tijd van crisis de weerloosheid van een staat tegenover tendentieuze perscampagnes in hooge mate gevaarlijk kan zijn, waarbij de commissie o.a. denkt aan campagnes ter ondermijning van het vertrouwen in het crediet of in het ruiiimiid- del van den Staat; dat op deizen grond de regeering moge over wegen, of niet de uitgaven voor de organisatie van een Regeeringspersdienst ten volle zullen worden gerechtvaardigd door het nut dat zoo danige instelling, in het 'bijzonder onder de huidige omstandigheden, zal afwerpen. Het 'blijkt ons, dat autotoeristen in verschil lende landen moeilijkheden aan de grens on dervinden, omdat de NL-plaat op hun auto of motorfiets niet aan de wettelijke eiscben vol doet. De letters NL mogen alleen in zwarte teekens worden aangebracht op een ovale, wit geschilderde plaat, welke verticaal aan de achterzijde van bef motorrijtuig moet worden bevestigd. Ook is het toegestaan, de letters op een ovaal Wit vlak aan te brengen, dat op een. verticaal deel van de carrosserie (a. d. achter zijde) is geschilderd. Afmetingen in millimetert. Auto'» rijwielen A10080 B15tO D300180 E180120 Gekleurde velden of biezen zijn niet toege staan, terwijl de afmetingen van plaat en let ters nauwkeurig voorgeschreven, uijn (zie bij gaande afbeelding). Voorts moöt tf.e plaat in donker verlicht kunnen worden^ men kan aan de grens niet volstaan m/et de belofte „o, ik rijd toch niet bij avond", de douanebeambte kan in zoo n geval het 'binnenrijden verbieden, en meermalen reeds is van deze bevoegdheid gebruik gemaakt! Voor verdere inlichtingen, kan men zich o.m. wenden tot den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland, van wien wij deze waarschuwing ontvangen hebben. Op vele auto's en motorrij wielen ontbreekt vooTts het eveneens voorge schreven nummer- en gewlchtsplaatje, en ook die nalatigheid (kan tot oponthoud en kosten aanleiding geven, zelfö in het vaderland! LIJK OPGEHAALD. Gisterenmiddag omstreeks vijf uut is uit de Muidervaart te Diemen het lijk opgehaald van een vrouwspersoon, van naar schatting 40 50 jaar oud. Omdat hij haar liefhad. In den avond van den 19en April heeft zich in een logement aan de Delftsohevaart te Rot terdam een echtelijk drama afgespeeld, dat ge ëindigd is met den dood van een jonge vrouw. De 38-jarige scheepskok C. G. v. E. gedeti neerd, heeft zich voor de Rotterdamsche Recht bank te verantwoorden gehad terzake dat hij, opzettelijk, met het oogmerk om zijn vrouw E. de Roo van het leven te berooven, baar met een mes eenige steken in het lichaam heeft toegebracht, waarvan een doordrong in den linker long, tengevolge waarvan de vrouw korten tijd later is overleden. Subsidiair wordt verdachte ten laste gelegd zware mishandeling den dood tengevolge hebbend. Verdachte bekent zijn vrouw gestoken te hebben. Verdachte woonde al ©enigen tijd- in het pension van den Hagenaar aan de Delft sohevaart. Zijn vrouw woonde niet bij hem. Verdachte heeft veel met deze vrouw meege maakt. Zijn groote liefde voor haar, heeft de vrouw er niet toe kunnen brengen een goed leven te leiden. Een paar dagen vóór bet feit, was zijn vrouw weer bij hem gekomen. Toen verdachte in den avond van den 19en April thuis kwam was zijn vrouw uit. Zij kwam kor ten tijd later thuis, en deelde verdachte toen mee, dat zij hem weer zou gaan verlaten. Ver dachte is toen zoo opgewonden geraakt dat hij een dolkmes dat op tafel lag en dat gebruikt was bij het broodsnijden, had gegrepen en daarmee had hij in den blinde gestoken. Op dat oogienblik had verdachte niet geweten, wat hij deed. De pensionhouder S. G. A„ den Hagenaar, had op den 19en April de vrouw hooren thuis komen. Dadelijk daarop waren er oneenigheden ontstaan tusschen verdachte en zijn vrouw. Hij had de vrouw „moord" hooren roepen en getuige was toen naar boven gegaan. Op de kamer gekomen had getuige gezien, dat de vrouw nog' met haar hoed op en mantel aan, dwars over het bed lag. Verdachte zwaaide met een mes. „Hij heeft mij gestoken" zei de vrouw. Verdachte was zeer opgewonden. Getuige had hem zooveel mogelijk gekalmeerd en had toen de politie gewaarschuwd. Getuige kende ver dachte als een kalmen en rustigen man. Dr. E. C. van Rijssel heeft de lijkschouwing verricht. Getuige had geconstateerd dat het slachtoffer door zes messteken was getroffen. Een daarvan die van den rug doorliep tot in den long was doodelijk. geweest. Dr. W. N. Donkersloot heeft een psychiatrisch rapport toegelicht, dat tot de conclusie komt, dat het feit verdachte niet ten volle kan wor den toegerekend, aangezien verdachte gehan deld heeft in een oogenblik van bewustzijns vernauwing. Verdachte w-ordt in dit rapport geschetst als een kalm en ©rustig man, wien vele goede karaktereigenschappen sieren. Ver dachte heeft in zijn huwelijksleven veel mee gemaakt; hij heeft zich steeds ingehouden, en de bewustzijnsvernauwing kan een reactie zijn geweest van dat steeds zich inhouden. Het O.M. waargenomen door mr. J. C. V. Meischke achtte den ten laste gelegden doodslag niet bewezen, wel eohter de zware mishandeling met doodelijk gevolg. Verdachte heeft in zijn huwelijk veel narigheid ondervonden. Hij is een zuinig man, en na het huwelijk -begon de vrouw al dadelijk de bloemetjes buiten te zet ten. Zij was zoo verkwistend, dat verdachte om harentwil verduistering pleegde, voor welk feit hij voorwaardelijk is gestraft Als ver dachte op zee was, leidde de vrouw een zeer losbandig leven. Herhaaldelijk heeft verdachte de vrouw, waarvan hij zielsveel hield, getracht op den goeden weg te houden. Hij hield ook van haar op het oogenblik, dat aan de daad voorafging. Van hem kan zeker gezegd wor. den, dat hij gedood heeft, wat hij liefhad. Hij heeft haar gedood om te voorkomen dat zij een slechte toekomst zou tegemoet gaan. Het O.M. wil in aanmerking nemen dat ver dachte veel geleden heeft en het eischte 5 Jaren gevangenisstraf. De verdediger mr. F. Eikelemboom meende, dat het zeer moeilijk is uit te maken welk delict verdachte gepleegd heeft, welke bedoe ling bij gehad heeft, en of hij bewuat gehandeld heeft. Uit het psychiatrisch rapport blijkt, dat er gereede twijfel kan bestaan of de dood van de vrouw hem juridisch kan woeden aange'e kend. Pleiter aarzelt niet in zijn conclusie dat verdachte niet strafbaar is. Br is nie doende bewustzijn geweest om tot opz- - kunnen ooncludeeren. Bovendien komen oo in de litteratuur dergelijke gevallen voor- pr. wijst op het werk van Oscar Wilde, era te s daad was dus zoo algemeen mens e i] dat deze in de litteratuur uitdrukking vindt. Over verdachte te ook een reclasseermgsrapport uit gebracht, dat echter in zeer sterke ma,te af wijkt van den indruk die de psychiaters van verdachte gekregen hebben. Pleiter meent, dat men hier te doen gehad heeft met een daad van opperste liefde, die mensohelijk ten volle verantwoord was. Hij dringt er op aan, dat als de rechtbank niet zou komen tot een ont slag van rechtsvervolging, in dit exoeptioneele geval een voorwaardelijke straf zal worden opgelegd. Uitspraak 12 Juli, Monteur van de firma Kat gedood. Gisterenavond is hij het vuurwerk op het strand te Scheveningen een ernstig ongeluk gebeurd. Tijdens het afsteken van het vuur werk, sprong te ongeveer tien minuten voor elf een z.g.n, donderbus uiteen. De monteur Bakker, van de firma J. Kat, te Leiden, werd door de scherven aan de borst zoodanig ge troffen, dat hij oogenblikkelijk dood ineen- zonk. Het verder afsteken van het vuurwerk werd afgelast. De talrijke toeschouwers bemerkten wel dit ontijdig einde, doch slechts enkelen waren er zich van bewust, welk droevig ongeluk daar van de oorzaak was. Het stoffelijk overschot van den monteur werd door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Nader vernemen wij nog: Omstreeks kwart voor elf stak zekere Harte- velt een mortier af van 20 c.M. Door onbekende oorzaak sprong biervan de ketel uiteen en trof Bakker, die naast Hartevelt stond ter hoogte van de hartstreek. Doodelijk getroffen stortte de ongelukkige ter aarde. Twee dokto ren, dir. Guijé uit Uitgeest en dr. Funkenberg uit Gravenzande, snelden onmiddellijk toe. Zij konden echter niets dan den dood constateeren. Hetzelfde constateerde ook even later dr. For- tuyn van den Geneeskundigen dienst. Het slachtoffer was ongeveer 60 jaar oud en woonde aan dén' Ouden Rijn te Lelden. Van de Pier af konden wij waarnemen, dat een tiental strandstoelen in elkaar was ge slagen door de ontploffing, terwijl een politie man aan autoriteiten een zware ijzerscherf toonde, klaarblijkelijk afkomstig van de ont ploffing. Nadat de ramp had plaats gehad werden onmiddellijk alle lichten ontstoken en moest de pier worden ontruimd. I Gasten door de vloer gezakt. Op een bovenhuis aan de Kogelstraat te Utrecht had men Zich Woensdagavond opge maakt- eens echt bruiloft te vieren. Zooals meer bij dergelijke gelegenheden voorkomt, steeg te gen het nachtelijk uur de vreugde ten top, men hoste en danste totdato schrikop eens de vloer zich begaf. Een angstkreet weer klonk, een wolk van puin en stof steeg omhoog en een panische schrik maakte zich van de aanwezigen meester. Bij onderzoek bleek gelukkig niemand ern stige letsels te hebben bekomen. Daar de benedenburen ook tot de genoodig- den behoorden, gaf dit vreemdsoortig einde der feestvreugde ook voor hen slechts alleen wat materieel© schade. De koopman Bakx uit Oosterhout, die bij de Dongebrug te Raamsdonksveer met het hoofd in aanraking was gekomen met de tram, is aan. de gevolgen overleden, ZELFMOORDEN IN EEN HUIS VAN BEWARING. De Minister van Justitie heeft in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid dr. v. d. Heide inlichtingen verstrekt betreffende een tweetal gevallen van zelfmoord in bet huis van bewaring te Assen, waaruit blijkt dat niet behoeft te worden gedacht aan eenige schuld d-oor tekort in tact of waakzaamheid by per soneel of directie, Twee metselaars gewond- Terwyi gisteren twee metsel v. d. K. en de 27-jarige Z. m de Koralenstraat te Haarlem werkzaam ^a^en oPeen touw werk, waarby zij zich bedienden van een lad der, die weer op eef fidderh St Wa®' braken plotseling beld® 1.^ b<^°men. waar door de arbeiders naar beneden vielen en ern stig gewond werden- Per ziekenauto naar het &t- Elisabeth Gasthuis 0V9rgobracbt, waar bleek, dat v. a. K. een kaakfractuur en Z. een schouderfractuur had bekomen. VALBRUG INGESTORT. Ongeval bij de Berkelsche groentenveiling. Gistermiddag viel de valbrug nabij de haven Tau de Berkelsohe groentenveiling op den ver. keersweg van de veiling naar Rotterdam bij het ophalen plotseling naar beneden. De schipper T. K. geraakte eronder en werd ernstig gewond. Het verkeer werd gestremd doordat de brug niet zoo spoedig in orde kon worden gebracht. Het slachtoffer overleden. De 48-jarige vellingachipper T. Kapteyn uit Berkel, die gisterenmiddag werd getroffen door de vallende brugklep, is gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. De on gelukkige was vader van een groot gezin- Van de brug blijkt de as te zijn gebroken. De politie heeft de vernielde brugdeelen in beslag genomen. Het scheepvaartverkeer is nog steeds gestremd. HET TRANSATLANTISCH PASSAGIERS. VERVOER. Gunstige invloed der verlaagde passagetarieven. De prijsverlaging van de passagetarieven in bet transatlantisch passagiersvervoer schijnt de gewenschte resultaten op te leveren. Uit de jongste gepubliceerde cijfers omtrent het aan tal vervoerde passagiers naar de Europeescbe havens valt n.l. een opleving van het vervoer te constateeren. Wanneer de thans bestaande stroom van Amerikaanscbe toeristen naar Eu ropa in dit seizoen verder blijft aanhouden kan dit jaar op een aanzienlijke toeneming van het vervoer in vergelijking met 1931 gerekend worden. Zoo vervoerde de „Leviathan" op zijn laatste reis naar Europa 1265 passagiers tegen 951 passagiers voor dezelfde vaart in 1931. OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Bestuurder gewond, wagen vernield. Gisteren is op den onb-ewaakten overweg te Rottum bij Heerenveen de zeswielige melk- auto van den melkrijder Jetle Brats uit Delf. terhuize, 'beladen met ledige melkbussen ge grepen door den trein uit Zwolle, die te 'l3,10 uur in Hee<renveen aankomt. De cabine werd van den auto afgerukt, terwijl de bestuurder In een sloot werd geworpen. Hij bleek ernstig aan het hoofd gewond te zijn en ds na voor. loopig venbonden te zijn, per ziekenauto naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd. De auto was geheel vernield, terwijl de le. dige bussen overal verspreid lagen. Opstootjes in de Kinkerbuurt. Men meldt ons uit Amsterdam: Het echtpaar Bon en zijn compagnon Link doen de laatste dagen weer van zich spreken, zy hebben zich eenigen ttfd merkwaardig kalm gehouden, waaraan misschien de veroordeelin- gen, welke zij van den kantonrechter opliepen niet vreemd zijn. De vorige week zijn zij weer met hun anti katholieke brochures op de vlakte verschenen zonder dat dit echter veel opzien baarde. Dinsdagavond kwam het tot de eerste schermutselingen tusschen hen en een troep leden van de R.-K. Propagandaclub, die op nieuw den strijdbijl tegen het echtpaar hebben opgegraven. Nieuwe aspecten opende de strijd niet. De echtelieden en hun geestverwant, die tn de omgeving van de Jacob van Lennepkade colporteerden, ontmoetten de propagandisten. Scheldpartijen over en weer, gevolgd door een verzoek van het echtpaar om bescherming door de politie. Die bescherming werd verleend, waarna het echtpaar naar het pothuis in de Borgerstraat en vervolgens naar huis werd ge bracht. Woensdagavond herhaalde zich lm dezelfde buurt het tooneel. Doch nu werd het ©enigs zins ernstiger. Het echtpaar Bon werd weder om eerst naar het pothuis in de Borgerstraat gebracht. Dit trok de aandacht van de bevol king. die het echtpaar niet o£ nauwelijks kent en nog veel minder de zaak, waarvoor zij zich als martelaars opwerpen. Doch de Borgerstra- fers zagen, dat de politie iets aan de hand had en dit was voor hen genoeg om een opstootje te maken, waaraan de politie ten laatste met de wapenstokken een einde moest maken. Daar na is het echtpaar Bon veilig door de politie naar huis gebracht, vergezeld van een grooten aanhang van buurtbewoners. Als resultaat blijven over twee klachten, een van een beleedigden propagandist en een van het beleedigde echtpaar. Dat m-o-gen de com missaris van het bureau Overt-oom en de Offi cier van Justitie dus weer uitzoeken. I. I yOOB MOEDER. In het hols' van den^ nacht van Zondag op Maandag verraste de politie een tweetal jongens die zich ophielden m de portiek van den win kel van de r'"'' U. B. aan de Boddenstraat te Alm©1,0- De Politie dacht natuurlijk aan kwade bedoelingen, van de jongelui en onderzocht een en ander. Het bleek toen echter, aldus de „Volkskr." dat van kwade bedoelingen geen sprake was, doch dat de jongens, twee broers van reep. 17 en 13 jaar, hier stonden te wachten in verband met den uitverkoop, die den volgenden morgen ®ou plaats 'hebben. In de etalage namelijk had het tweetal een mantelpak opgemerkt, dat maar 3.48 kostte en nu hadden de jongens besloten dit te koopen voor moeder. Natuurlijk werden zij toen ongemoeid gelaten en .hun geduld Maandagmorgen beloond, door dat zij de hand konden leggen op het mantel pak. MISSIEHUIS TE STEYL. Zondag 7 Augustus a.s. zal-In het Moeder, huis van het Gezelschap van het Goddelijk: Woord te Steyl het jaarlijksch afscheidsfeest der missionarissen gevierd worden. Niet min. der dan 62 priesters en 28 broeders zullen op dien dag het missiekruis ontvangen en in den loop van het jaar naar de verschillende missie# landen vertrekken. CRISISVARKENSWET. De drie centrale landbouw-organisaties, Chr. Boeren- en Tuinderabond, het Kon, Ned. Land- bouw-Comité en de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersband betoogen in een adres aan de Eerste Kamer dat het gewenscht is bet ont- werp-Orisis-varkenswet tot wet te verheffen en doet een dringend beioep op de Kamer haar medewerfctog daartoe te wUiea jmUvum, De Oceaanvliegers Mattem en Grif fin, bij hun aankomst te Berlijn, j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6