LEZERS VAN ONS BLAD. GEADVERTEERDE ARTIKELEN. HET BEZUINIGINGSRAPPORT. DE CRISISMAATREGELEN DER REGEERING IN DE EERSTE KAMER. VRIJDAG 22 JULI 1932 rALGEMEENE BEZUINIGINGEN. 6r98e00V0erv,rojnt,geheel- Een meevallertje van k m r mster Rnys de Beeren- brouck, die overigens op zijn begrooting zoo vele voor de volksgezondheid nuttige subsi dies heeft staan, waarvan w Ts KATHOLIEK PROPAGANDA- WERK". Moderne kooplieden geven door hunne advertentiën in de dagbladen blijk, met hunne aanbiedingen de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Zij treden met hunne producten en de prijzen, welke zij er voor rekenen, openlijk op en leveren hierdoor het bewijs, aan het publiek de beslissing in daden van koop te durven overlaten. De meest geadverteerde goederen vinden den groot sten aftrek. Zij zijn bijna altijd de beste en de goed koopste. Koopt dus uitsluitend MAX EN ZIJN VKIENBEN. Wat er met Jaaps nieuwe broek gebeurt# NATIONALE BEDEVAART NAAR DOKKUM. DE MALTHEZER-ORDE. WERKZAAMHEDEN DOOR PERSONEN IN VASTEN OF OVERHEIDS DIENST. DE BUITENLANDSCHE REIS VAN H. M. DE KONINGIN. KRANSLEGGING TE VLISSINGEN. DEVIEZENREGELING EN CON- TINGENTEERING. OVERZICHT VAN DE ZITTING. UITVOERING CRISISPACHTWET WETENSCHAPPELIJKE BEDRIJFS ORGANISATIE. DE VROUWELIJKE REFERENDARIS. DE REMBRANDTZAAL TE BRUNSWIJK 2. Materiëele behoeften en overige uitgaven. Onder dit hoofd vat de Commissie de kos ten van de administratie en diensten van den Staat, zooals: bureelkosten, verzending van dienststukken, vracliten, aandeel in de kosten van den Rijksgebouwendienst, huur «n gebruikskosten van gebouwen, aankoop, huur en gebruikskosten van vaartuigen, reiskosten, vacatiegelden, verplaatsingskos ten, commissiën, vergoeding aan openbare diensten voor inning van belastingen, en overige uitgaven. Op grond van de ingetreden prijsvermin deringen wil de Commissie de uitgaven voor aanschaffing van materieel verminderen met 15 pet. Evenzoo de vergoeding voor dien sten wegens daling van den loonstandaard. De commissie meent, dat deze posten over 't algemeen vrij hoog zijn geraamd, en dat men ze, om verlaging in het volgend jaar te voorkomen, tegen 't einde van 't jaar, liefst opmaakt. Er kan dus best wat af, en als ze wat te laag zullen worden, zal dit tot het betrachten van soberheid en beper king dwingen. Maar dan zal men ook over schrijding van de geraamde bedragen van den aanvang af krachtig moeten tegengaan. Natuurlijk moet de Commissie erkennen, dat het aannemen van het percentage 15 willekeurig is. Waarom niet 12, of 18? Maar met het oog op de prijsdaling acht ze toch 15 pet. wel bereikbaar. In 't geheel zal, daar deze uitgaven onge veer 19 millioen bedragen, deze verminde ring een bezuiniging opleveren van 2.850.000. Wij willen het helpen hopen! Als curiosum mogen wij hier wel bijvoe gen, dat in ons exemplaar van het Bezui nigingsrapport de bladzijden 65—80, waarop juist deze bezuiniging op de materieele be hoeften behandeld wordttweemaal voorkomen! Dat had alvast zuiniger ge kund, o Landsdrukkerij! 3. Subsidiën. Heel wat tragischer achten wij de voor gestelde verlaging van de subsidiën met 15 pet. Buiten deze verlaging vallen de sub sidies, die op eene wettelijke regeling of op contractueele verplichtingen of tractaten e- rusten, al zou men kunnen opmerken, dat ook wettelijke regelingen, contracten en tractaten indien noodig te zijnei tijd voor wijziging of opzegging vatbaar zijn. Maar pure demagogie is het, wanneer men nu. het volk opzweepend, verkondigt: in dit schandstuk wordt voorgesteld de subsidies aan sanatoria met 15 pet. te verminderen, maar niet de bijdrage in de kosten van onderhoud der vuurtorens in de Roode Zee! De Commissie verdedigt deze verlaging van de subsidies met 15 pet. met de prijs- en loondalingen, waardoor met een zelfde be drag thans meer kan worden verricht dan vroeger. Nu de Staat zelf door de omstandig heden gedwongen wordt tot zoo krasse be zuiniging van 100 millioen per jaar over te gaan, is het billijk, dat nu ook de gesub sidieerde instellingen en vereenigingen zoo zuinig mogelijk administreeren. Hier staat echter tegenover, dat alle ver eenigingen en instellingen, die van contri buties en donaties moeten bestaan, juist door de ongunst der tijden hare inkomsten soms zelfs heel sterk, zien terugloopen. Evenwel: de Commissie bedoelt niet, dat elke subsidie met 15 pet. verminderd behoeft te worden, maar alleen dat het totaal-bedrag van op de begrootingen voorkomende sub- lelies met 15 pet. verminderd moet worden, ^aardoor een bezuiniging van rond één mil joen bereikt wordt. Gelukje vergist de Commissie zich hier en aar, en noem|; zij onder de subsidies, die verlaag^ 2uUen moeten warden, ook en- lie ie maar voor één tosgestaan zijn en dus m 1933 voor 100 pet. zullen vervallen. Zoo bijv- het sUbsidie aan de Ned. Vereeni- ging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardigen (A.v.o.) ƒ8.000, welke al leen is toegestaan ter gemoetkoming in de dit jaar gehouden telling. Verder is daar nog een subsidie van ƒ20.000 ten behoeve van het in Nederland te houden 8e Inter nationale Tuberculosecongres. Ook dit sub- Tim n het z°nde en jam- mer, ze v®rminderd moeten worden, zooals bijv. die voor de kinderuit- zending, de tu -^estrijd^r^- kerinstituut, het Groene en Wit-Geie Kruis enz. Zijn dit nu niet voorbeelden van bezui nigingen, die de wijsheid bedriegen? Laat men dan maar liever andere, zeker ook zeer goede en gewenschte doeleinden bevorde rende, subsidies, waarvan echter het directe sociale nut veel minder groot is, geheel schrappen of met een grooter percentage ver lagen. Vooral de post voor kinderuitzending, die ten slotte aan Staat en Maatschappij mil- lioenen bespaart, en Voor welker behoud in de vroegere bezuinigingsperiode de Minis ter, onder wien ze toen ressorteerde, bereid was zijn ministerieel leven te laten, moge met aandrang bij den Minister voor onver kort behoud worden aanbevolen! Bezuini gen is ten slotte toch iets anders dan het begaan van domheden. 4. Gratificatiën. Op de, op alle hoofdstukken voorkomende, gratificatiën, tezamen bedragende ƒ951.613 stelt de Commissie voor 25 pet. te bezuini gen, dus ƒ239.403. Wij zijn er niet zoo zeker van, dat zonder gruwelijke hardheden op deze posten 25 pet. kan bezuinigd worden. Wellicht zijn er en kele onder, die „met het oog op de tijdsom standigheden wel geheel zullen kunnen ver vallen. Maar zeker zijn we ervan, dat er ver schillende onder zijn, waarvan juist „met het oog op de tijdsomstandigheden" niets af mag worden genomen. Men zij zuinig ten aanzien van het nieuw toekennen van gra tificatiën, maar late de bestaande liever uit sterven. Zijn er, ook niet onder, die op, althans moreele, overeenkomsten berusten? 5. Kosten van voor 's Rijks dienst gedane reizen. Deze materie is geregeld in het Reisbe- sluit-1916. In totaal gaat het hier, met inbe grip van de vacatiegelden, over een bedrag van 5.7 millioen. De Commissie stelt nu voor de vergoeding voor eigen rijwiel van 3 tot 2% cent pei a gelegden kilometer, en voor eigen automo biel van 12 tot 10 ets. te verlagen. Deze ver goeding wordt lager gesteld, wanneer een bepaald aantal kilometers in eenzelfde ka lenderjaar wordt overschreden. Ook wil zij de vergoedingen per etmaal eenigszins verlagen, zoo ook voor de dag uren en nachturen. Gestreefd zal voorts moeten worden naar beperking van het aan tal dienstreizen, rijwielvergoedingen, rui mer toepassing van de ministerieele be voegdheid, voor bepaalde personen de ver- blijfvergoedingen te verminderen, herzie ning van het stelsel van abonnement. Alles bijeen zal hierdoor een besparing van 15 pet. verkregen worden, dus ongeveer 634 ton. Zeker niet te versmaden! 6. Arbeidsovereenkomstenbesluit en tijdelijke ambtenaren. liet instituut der arbeidsovereenkomsten is geregeld bij het Koninklijk Besluit van 3 Aug. '31. Het wordt echter aan het eene De partement heel anders, n.l. veel minder, toe gepast dan aan het andere, wat tot onbillijk heden en gerechtvaardigde ontevredenheid aanleiding geeft. Het is gewenscht, dat hier eenheid van toepassing komt, en het insti- tuur der tijdelijke ambtenaren afgeschaft worde. Zij kunnen door arbeidscontracten worden vervangen. Werk, dat in particuliere ondernemingen door een typiste verricht wordt, moet in de Departementen niet opge dragen worden aan schrijvers en adjunct commiezen. Te dezen aanzien geeft de Commissie ver schillende wenken. Maar uit het Rapport blijkt niet, welke finantieele gevolgen de toe passing ervan zal hebben. 7. Personeels-formaties van de Departementen. In de wijzigingen hierin ziet de Commissie de mogelijkheid van een bezuiniging van 12 pet., al zijn de toestanden in de verschillen de Departementen nogal verschillend. Noo dig zal het echter zijn, hierover het advies in te winnen van een commissie bestaande uit enkele hoofdambtenaren. Bestaat het college van secretarissen-generaal niet meer? Zoo ja, dan zou dit kunnen geraadpleegd worden, mits de werkwijze van dit college w&t vlotter worde dan deze voorheen wel eens bleek te zijn. Ziedaar de algemeene bezuinigingen, die op alle Departementen betrekking hebben. Na ernstige toetsing zullen er ongetwijfeld velschillende door de Regeering kunnen vvor- den overgenomen. Bisschoppelijke waarschuwing. Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, schrijft in ,,Sancta Maria": Bij herhaling bereikten ons klachten over een te laken wijze van propaganda maken voor godsdienstige uitgaven. Wijl die propaganda van uit ons Bisdom wordt gevoerd en wij te vergeefs onze waarschuwing daartegen hebben gericht, blijft ons niets meer over dan openlijk onze stem te verheffen tegen de misleidende circulaire, waarin op zeer afkeurenswaardige wijze, tot steun der propaganda, de naam va-n het Episcopaat wordt genoemd. Ter verduide lijking laten we den inhoud der circulaire hier afdrukken. Katholiek Propagandawerk Damstraat 66a, Roosendaal Onder de Doorluchtige Bescherming van het Episcopaat. Achtbaar Schoolhoofd, In heuglijk herdenken aan de 10e verjaring der verheffing Zijner Heiligheid onzen H. Va der den Paus Pius XI tot het Pontificaat, zen den wij aan onze ijverigste scholen 50 post. kaarten met vriendelijk verzoek deze te wil len plaatsen aan 3 cent per stuk. Als dankbaar aandenken zullen wij aan onze schoolhoofden twee staande plaatjes met gods. dienstig onderwerp aanbieden, onmiddellijk na de betaling. Gelieve ons de onverkocht© kaarten terug te zenden. Het Bestuur. Onze bemerkingen op vorenstaand© circu lair© zijn de volgen-dé: 1.De woorden onder Doorluchtige nes ener. mlng Van het Episcopaat zijn zeer misleidend. Niemand der Hoogw. Bisschoppen van Neder land heeft ooit ©enige goedkeuring of aanbeve ling aan bovengenoemd propagandawerk ge geven of dat werk ook maar op eenige wijze onder zijn bescherming genomen. Integendeel namens geheel het Hoogw. Epis copaat van Nederland moeten we tegen die misleidende woorden verzet aanteekenen en verklaren, dat het propagandawerk voornoemd geschiedt tegen zijn uitdrukkelijken wil en dat het Episcopaat de Katholieken van Neder - la.nd dringend verzoekt dat werk. niet te steunen. Vroeger reeds hebben we een afdoend mid. del aan de hand gedaan om onbehoorlijk on gevraagd toezenden van kaarten enz. te stuiten n.l. de ongevraagd toegezonden kaarten niet te betalen en niet terug te zenden. 2. Het opgegeven adres Damstraat 66 A be staat niet, zooals ons van bevoegde zijde werd verzekerd. Zulke geheimdoenerij is niet het middel om vertrouwen te wekken. Wij vertrouwen, dat de gegeven inlichtingen voldoende zullen zijn om te besluiten het Ka tholiek Propagandawerk, dat zoo onbehoorlijk optreedt, in geenen deele meer te steunen en bij ons geen inlichtingen meer te vragen. De Bisschop van Breda, f P. HOPMANS. BRAND. Te Rustenburg gem. Ursem, is het woon- en winkelhuis van -den heer Jacob Jong tot den grond toe afgebrand. De brand werd 's nachts door kinderen ontdekt. Met moeite kon de be woner zich en zijn groot gezin redden. Huis en inboedel waren verzekerd. Jaap gaat er van door, en merkt niet dat hij met zijn mooie nieuwe broek blijft haken aan een spijker- of splinter van de winkel kast. Het 'breiwerk rafelt uit. Houd-den-dief 1" schreeuwt de kappers bediende. „Dat is meenens", denkt Jaap, en rent uit alle macht. Maar zijn vervolgers zijn hem op de hielen: voorop de bediende, met het scheer mes (waarvoor Jaap nu doodsbang is) nog in de hand, en een eind daarachter mijnheer Jansen en de ingezeepte klant. 81. De een na den ander raken in den draad van Jaaps uitgerafeld broekje verward. Jaap zelf ook. Hij maakt een buiteling, en krijgt den heelen inhoud vaq de Pillicultuur fleseh over zich heen. Onder leiding van Mgr, Jansen. Z.H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. J- H. G. Jansen, zal de zevende Nati onale Bedevaart op 21 en 22 Augustus a.s. naar de martelplaats van de H.H. Bonifatius en Gezellen te Dokkum leiden. Bij die gelegen heid zal Z.H. Exc. Zondag 21 Augustus om 7 uur in de St. Bouifatluskerk te Leeuwarden een Pontificaal Lof, Maandag 22 Augustus om 10 uur op het St. Bonifatiusterrein te Dok kum een Pontificale H. Mis en 'e namiddags om 3 uur een Pontificaal Lof celebreeren, en tijdens het Lof vóór de H. Sacramentsprocessie een predikatie houden. H. M. de Koningin houdt thans verblijf te Zinal (Valais, Zwitserland) in het hotel Des Diablons. Het weer is minder gunstig, maar toch kan de Koningin In de omgeving enkele tochten maken, terwijl Hare Majesteit dikwijls de ge legenheid benut om te schilderen. Bij het standbeeld van de Ruyter. De Zweedsche Marine-attaché te Parijs, te vens geaccrediteerd te 's Gravenhage, heeft de oefeningen der marine te Vlissingen bijge woond. Gistermorgen heeft de attaché een krains ge legd bij het standbeeld van de Ruyter, waarbij hij een toespraak in het Nederlandsch hield. Vervolgens spraken de burgemeester van Vlis singen en kapitein-ter-zee Ruhl, onder-comman dant der Marine. De plechtigheid werd besloten met het spe len van het Wilhelmus door de kleine marine- kapel. Steun aan de kippenhouderij. (Ad Interim), 't Was Donderdag de dag van Minister Verschuur in den Senaat En het is een goede dag voor hem geworden, want de verschillende crisismaatregelen, die hij te ver dedigen had, zijn er alle met vlag en wimpel doorgekomen, de meeste zelfs met algemeene stemmen. Dit laatste was ook het geval met het wets ontwerp, dat den langen naam draagt van: „Opheffing van maatregelen, bij Verdrag, of op andere wijze te treffen, ter breideling van de gevaren voortspruitende uit de beperkende bepalingen, die steeds veelvuldiger op het inter nationale betalingsverkeer worden toegepast", kort gezegd: regeling van het deviezen-ver keer. Deze eenstemmigheid achten we een ge lukkig verschijnsel, want daaruit blijkt, dat ih deze moeilijke kwestie de Volksvertegenwoordi ging achter de regeering staat. Het prestige van de re-geering, als zij genoodzaakt zal zijn tegenover het buitenland op te treden, kan er slechts door versterkt worden. Van verschillende zijden en ook door den Minister werd de hoop uitgesproken, dat de preventieve werking van deze wet, n.l. als stok achter de deur, voldoende zou zijn om met het buitenland tot een bevredigende regeling te komen, maar als men dan tegelijk uit den mond van den Minister zelf moet vernemen, dat de regeering in haar onderhandelingen ten dezen met Duitschland om zoo te zeggen nog geen stap verder is gevorderd, dan voelt men duidelijk, dat die stok wel eens achter de deur vandaan gehaald kan moeten worden. Intusschen kan men er van verzekerd zijn, dat de regeering met de noodige behoedzaamheid dit gevaarlijke wapen een twee-snijdend zwaard, waaraan men licht zich zelf ook kan bezeeren, noemde de heer van Lanschot het zal han toeren. Dat intusschen dit wapen zijn goede dien sten kan bewijzen, is gebleken in Italië, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije en Denemarken, die daardoor bevredigende deviezen-regelingen met Duitschland hebben kunnen maken. Uit politiek oogpunt zou het echter voor Duitsch land verstandiger zijn, het zoover niet te laten komen, want van eiken strijd is het gevolg, dat wederzijds schade wordt geleden, merkte Minister Verschuur op. Het i? te hopen, dat deze ministerieele waarschuwing tot over onze Oostergrenzen zal worden gehoord en daar ook ter harte genomen. Bij het wetsontwerp tot oontingenteering van den invoer van schoeisel, tricotgoederen, wol len en halfwollen stoffen en bovenkleeding, kwam de heer Wibaut verklaren, dat hij en zijn partijgenooten tegen dit voorstel zouden stem men. Bezoek van den Vorst-Grootmeester aan de Ned. afdeeling. De Vorst-Grootmeester der Souvereine Orde van Malta te Rome, Prins Chigi Albani, zal, vergezeld van zijn secretaris, baron de Ves que, een bezoek brengen aan de Nederlandsche afdeeling dier orde en a.s. Zondag in het Mal- thezer Ridderhuis aan de Nieuwe Gracht to Utrecht worden ontvangen. Z. H. komt Zaterdagmorgen om 10.28 uur met den Parijschen trein aan het HollandSche Spoorstation te den Haag aan en zal geduren de zijn verblijf in Nederland de gast zijn van den Malthezer Ridder jhr. mr. L. E. M. von Fisenne te Rijswijk. Door het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis zal Zaterdagmiddag aan den Vorst- Grootmeester in het gebouw van het Roode Kruis aan de Prinsegraoht te den Haar een thee worden aangeboden. Bij afwezigheid van Z. K. H. Prins Hendrik die op het oogenblik in Duitschland vertoeft, zal Z. H. ontvangen worden door den tweeden onder-voorzitter van het Roode Kruis, generaal-majoor Die-hl, in specteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht. Zondagavond biedt de Italiaansche gezant den hoogen bezoeker een maaltijd aan, terwijl voor Maandag een bezoek aan de Zuiderzee werken op het programma staat. In verband met de tijdsomstandigheden is het de wensch van prins Ohigi Albani om in allen eenvoud te worden ontvangen. Deze houding werd terecht door Minister Verschuur als „raadselachtig" gekwalificeerd, want heeft de heer Wibaut niet vóór de alge meene crlsis-invoerwet gestemd en zijn deze maatregelen daar geen directe uitvloeisels van De heeren Ter Haar en Koster verklaarden zich tegen oontingenteering van den invoer van damesconfeotie, omdat zij meenden daarrn een maatregel te moeten zien ter bijzondere bescherming der binnenlan-dsche confectie fabrieken. De minister toonde aan, dat daarvan geen sprake is, want de contingenteering naar 62% procent der waarde komt bij de tegenwoordige prijsdaling overeen met ongeveer 100 der kwantiteit. De hoeveelheid, welke wordt inge voerd, is dus even groot als vroeger. Als er on dernemingen zijn, die op grond van de contin genteering hebben uitgebreid, dan is dat een gevaarlijke maatregel, waarvoor minister Ver schuur meende te moeten waarschuwen. Intusschen mocht de minister met voldoe ning constateeren, dat tengevolge van de con tingenteering het confectiebedrijf in Neder land thans behoorlijk loopt. Voorts vernamen wij nog, dat het de bedoe ling is, om de contingenteering van tricot bo- venkleeding tot 100 te verhoogen een mede- deeling, welke in de betrokken kringen zeker met vreugde zal worden begroet. De wetsontwerpen werden tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De critiek van de heeren Gelderman, Van Cit- ters, Steger en Diepenhorst op de garantierege ling ten behoeve van de kippenhouderij, kon door den minister als met één slag worden weg gevaagd met de mededeeling, dat deze rege ling voor dit jaar althans haar taak reeds heeft verricht en dat het doel, dat ermede werd be oogd, n.l. den inzinkenden eierprijs op te van gen, volkomen is bereikt. En het mooiste van alles is daarbij, dat het 'tRijk geen cent heeft gekost. Alle eieren toch, welke met garantie der Regeering zijn op geslagen, zijn reeds verkocht en wel boven den prijs, welke door de Regeering was gegaran deerd. Hier is weer een keer te meer gebleken, dat de Regeering de bevoegdheid moet hebben om, zoo noodig, snel te kunnen ingrijpen. Dan toch kunnen met de minste kosten de meest doel treffende maatregelen worden genomen. De critiek, welke geuit was op het uitscha kelen van den vrijen handel ln eieren, zou de Minister voor een volgenden keer gaarne ter harte nemen en met den wensch, dat de eieren in Nederlandsche koelhuizen zouden worden op geslagen, zou hij zooveel mogelijk rekening hou den. Maar men moest niet vergeten, dat men de eischen van den handel niet altijd kan en mag negeeren, vooral niet, wanneer, zooals hier bij het opslaan van eieren in buitenlandsche koelhuizen het geval is geweest, alle risico's van bederf en wanbetaling door speciale verze keringen zijn gedekt. De knappe verdediging van den Minister be zorgde hem het succes, dat ook dit wetsont werp, zonder hoofdelijke stemming werd aangc nomen. - ~i— -11.1,1 i Een Limburgsche belangengroep stelt zich te weer. Tal van Limburgsche ingenieurs, architecten en bouwkundigen in het vrije beroep hadden Woensdagmiddag gehoor gegeven aan een op roep tot het houden van een bespreking te Maastricht over het voeren van een actie ten einde paal en perk te stellen aan het verrich ten van civiele- en bouwkundige werkzaamhe den door ambtenaren en personen in vasten dienst. Dat eene dergelijke actie dringend noodzake lijk is, was aller gevoelens, terwijl bovendien de secretaris der K. v. K. te Maastricht, mr. W. Karn, de adhaesie van dit lichaam betuig de. In het comité van actie namen zitting de hee ren A. J. N. Boosten, Ir, H. T. A. Huydts, Th. H. M. Korn, ir. D. C. van Schaik, W. F. L. Sprenger, J. Zanders en Beurskens. Vijfde congres te Amsterdam. Distributiekosten en omzetsnelheid van voorraden. Onder voorzitterschap van den heer Mr. van Hellenberg—Hubar werd in de kleine aula van het Koloniaal Instituut een zitting gehou den, waarin het vraagstuk der distributiekos ten in den tusschen,handel beschouwd tegen over de omzetsnelheid van den voorraad, werd besproken. De heer Schmal, secretaris van het econo misch instituut voor den middenstand, open de als inleider de discussies. Spreker wenscht zich uitsluitend bij den detailhandel te be palen, waarbij hij opmerkt, dat de detaillist bij de keuze zijner artikelen zich niet alleen tot de artikelen met hooge omzetsnelheid kan beperken. Ook is z.i. de vraag te stellen of niet evenzeer met bet bij debiteuren uitstaande be drag rekening moet worden gehouden. Afzon derlijke controle op den voorraad van elk artikel zou, indien mogelijk, onder het oog moeten worden gezien. Meer aandacht zou naar spreker's meening geschonken moeten worden aan z.g. functioneel© kostenindeeUng. Inter nationale vergelijking van bedrijfsresultaten gaat din vele gevallen door de aanzienlijke afwijkingen der voorraadsamenstelliag in de verschillende landen niet op. Vervolgens gaf Dr. O. Bredt eenige voor beelden om aan te toonen, dat men het onder havige probleem niet alleen dient te zien van uit het standpunt der omzetsnelheid doch ook rekening dient te houden met de rentabiliteits overwegingen. Een voorname rol speelt ook die z.g. ,,Kundendienst", waardoor betere prij zen bedongen kunnen worden. Hieruit volgt, dat v.n.l. in den groothandel een voldoend assortiment gehouden wordt. Ir. Cahen Nederland, bepleitte de noodzake lijkheid van voorraden voor de toekomstige verkoopen waarbij de grootte van deze voorra den langs mathematischen weg moet worden bepaald aan de band van de vereisebte leve ringstermijnen. Jules Menken, departement of business ad ministration te Londen, wijst erop, dat het personeel met grooter interesse steeds nieuwe artikelen behandelen zal terwijl dit tévens sti- muleerend werkt op de kooplust van het pu bliek. De kosten verbonden aan het houden van een grooten voorraad zijn naar sprekers mee ning tevens sociaal verlies. Onder voorzitterschap van prof. ir. Dresden werd beraadslaagd over het onderwerp: „Vor men van rationalisatie bij oontinuprod-uctie. serie-fabricage en fabricage van afwisselende- produoten". Tijdens de zitting van het congres ontving Signor Biagi telegrafisch bericht, dat hij be noemd was tot minister van economische en sociale zaken in Italië. Hij is onmiddellijk naar Rome vertrokken. De colleges voor de rechtspraak nog niet gevormd. Terwijl de „Kamers voor crisispaohtzafeen bij het Kantongerecht" nog niet zijn saamge- steld, daar de benoeming der deskundige leden, die volgens art. 5 der Crisispachtwet 1932 met den kantonrechter die Kamers moe ten vormen, nog niet heeft plaats gehad, heb ben ziclh reeds gevallen voorgedaan, waarbij de kantonrechter partijen niet tot een schikking heeft weten te brengen, weshalve hij die par tijen volgens genoemd wetsartikel, 1ste alinea, ten spoedigste behoorde op te roepen ter zit ting van de Kamer voor crisispaohtzaken. Zulks is hem onmogelijk geweest, omdat dergelijk rechtscollege nog slechts op papier, docih niet in werkelijkheid bestond. Het Eerste Kamer lid Mendels vestigt hierop de aandacht van den Minister van Justitie en informeert of aan dezen processueel en wantoestand onverwijld een einde kan komen. Het Kamerlid Braaf; Is bet juist, dat de bij het Hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie aangestelde vrouwelijke ambtenaar, met rang van referendaris en belast met de functie van psycho-techmisch adviseur, een salaris geniet van meer dan 5000 en daar nevens vergoeding ontvangt voor reis- en verblijfkosten^ dat deze laatste kosten worden gemaakt tengevolge van het feit, dat bedoeld* ambtenares bijna doorloopend studiereizen onderneemt en congressen in het buitenland bijwoont, zelfs o.a. een jaar geleden, een te Moskou enz. enz. Minister Reymer: Inderdaad is bij het Hoofdbestuur der P. T. en T. een vrouwelijk ambtenaar in dienst, met den rang van refe rendaris en belast met de functie van psycho technisch adviseur. Haar salaris is in over eenstemming met den rang, dien zij bekleedt, terwijl zij bij afwezigheid van haar stand plaats vergoeding ontvangt voor reis- en ver blijfkosten volgens het voor alle Rijksambte naren geldende Reisbesluit 1916. De meening, dat de psychotechnisch adviseur bijna door- loopend studiereizen onderneemt, moet op een. misverstand berusten. Sinds haar aanstelling bij het hoofdbestuur, thans ruim 2 jaar gele den, heeft zij drie buitenlandsche dienstreizen gemaakt, enz. enz. Op de vraag waarom geen mannelijke kracht genomen is. zegt de Minister: De keuze van de thans in dienst zijnde psychotechnische adviseur werd 'bepaald door den eiscb, van de 'beschikbare krachten de meest geschikt geachte aan het Staatsbedrijf te verbinden. Er is geen reden daarin thans wijziging te bren gen. Een attentie van Nederlandsche zijde. Naar de ,,Voss. Zeit." verneemt, hebben eeni ge Nederlandsche kunstvrienden aan het Her- zog-Anton-Ulrich-Museum te Bronswijk een som van 2000 mark geschonken als bewijs van dankbaarheid voor. het uitleenen van Rem brandt's beroemd „Familiestuk" aan de Rem- brandttentoonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam. De schenking heeft ten doel de hoognoodige restauratie van de hoofdzaal der Hollandscbe school in genoemd museum mo gelijk te maken en voor Rembrandt's meestef- werk eea waardiger omgeving te scheppen., Deelnemers aan het intern, congres van wet. bedrijfsorganisatie tijdens een bootm tocht door de Amsterdamsche haven. V.l.n, r. Prof. Hausivold, havenmeester v. d. Poll) en prof. Limperg. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5