i 1! ^kabouter! M f t f Zt éfpaatbanh, Jinno ^0 accountant f BELASTING BETALEN afhaaldienst KLEIME-AririOIKf INCASSO-BANK N.v. ADVERTENTIEN R. MEES ZOONEN ISRAEL QUERIDO t Steunt de Collecte Nationale Stichting K. ROVERS - der Sp83rb3flk van den Ned. R.K. Volksbond - Lange Haven 71 BIJKANTOOR SCHIEDAM. behandeling van alle bankzaken bezorging van alle assurantiën SAFE-DEPOSIT. AANGEBODEN ƒ4000.- a 5000.- voor eerste hypotheek. een nette jongen gesloten autotje ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1032 Als ziener en verbeelder een figuur buiten de maat. JOOD EN AMSTERDAMMER. COMMUNISTISCHE ZWENDEL. ANKIE VAN WICKEVOORT CROMMELIN Het zangersdiploma bij den Weenschen wedstrijd. UIT VLAARDINGEN UIT SCHOONHOVEN WiCOLAAS JACOBUS HUBERTUS VAN GR0ENEMDAEL Martina Wilhelmina Maria Gorter ELISABETH ZEEGERS JOHANNES GERARDUS WESSELS Hslena Johanna de Winter DENKT OM DE KABOUTERS Zijt gij tevreden over het schoolrapp01 van Uw zoon en-of dochterZ°° la' Toont dan Uw tevredenheid en geeft tot belooning een Syaar^n"^boeHie van Kantoren: Lange Haven 80, Leliestraat 1 TE KOOP CADEAU BERNARDUS JOHANNES TEN D0ESCHATE Mechelina Cornelia van Eyck. middelen wordt vergemakkelijkt door den Vraagt inlichtingen. Zitiing op werkdagen van 3-5u.n.m. ƒ21 TROUWEN 29 MANUFACTUREN VERKOOPSTER WONING TE HUUR OVERTREKKEN GEVESTIGD "TE AMSTERDAM KANTOOR SCHIEDAM TEL. 69070-69071 - TUINLAAN 80 Volgestort Kapitaal f 30.000.000 Reserve f 9.300.000 ALLE BANKZAKEN MEUBELREPARATIE GEVRAAGD BOEKHOUDEN Omtrent het overlijden van Is. Querido in de Boerhaave-kliniek te Amsterdam vernemen •wij nog, dat het einde geheel onverwacht is gekomen. In de ochtenduren was de patiënt nog goed. Te half één bracht de zuster hem zijn lunch; toen zij hem eenige minuten later een kopje koffie kwam brengen, lag hij beweging loos in bed. Prof. Snapper, die toevallig in het gebouw aanwezig was, werd onmiddellijk ge waarschuwd, doch hij kon slechts den dood eonstateeren. Een hartverlamming had aan het werkzame leven een einde gemaakt. Ofschoon men wist dat het hart van den kunstenaar niet sterk meer was, zijn noch zijn behande lende geneesheer, noch degenen, die hem van nabij kenden, op dit plotselinge sterven voor bereid geweest. Alles aan hem was van bijzondere verhoudin gen. Wie aan zijn werkdrift, zijn belezenheid, zijn intellectueelen hartstocht denkt, gaat on willekeurig in superlatieven spreken. En als romanschrijver, als ziener en verbeelder van zijn stad vooral, van zijn Joodsche volk en van oude vergane beschavingen, was hij een figuur buiten de maat. Het is waarachtig geen wonder, dat men aanvankelijk in hem een schrijver van den Vliereersten rang heeft gezien, een die in onze taal boeken zou schrijven welke, zooals men ihet later noemde, van „Europeesch peilzou den zijn. Zijn werk en vooral de persoonlijk beid die er achter stond, hadden iets over- rompelends en meesleepends; men was vöör of tégen Querido. Dit vulcanisch temperament dat geweldige boeken spoog, liet niemand on verschillig. Hij had een eigenaardige, geladen sfeer om zich heen, hij wekte bij zijn tijd- genooten de hoogste verwachtingen. Eerst gaandeweg werden de grenzen van zijn onge wone kracht duidelijker bepaald, maar ook ds jongeren van nu bleven met respect over hem spreken. Reeds over zijn jeugd lag een glorie-schijn van lijden en ontbering en bovenmenschelijken strijd om zich te ontworstelen aan zijn maat schappelijke omgeving. Gaarne sprak hij daar van en met de vergeeflijke ijdelheid van den self-made man kon hij erop wijzen, dat hij geheel auto-didact was en na de lagere school geen onderwijs meer genoot. Geboren uit Portugeesch-Israëlitische ouders, in een talrijk Amsterdams-ch gezin van Joodsche kleine lui den, (beschreven door Joost Mendes, Querido's broer, in „Het Gezin der Santiljano's") zou hij aanvankelijk worden opgeleid voor horloge maker, maar een oog-operatie maakte hem voor dit vak ongeschikt. Zeer muzikaal van aanleg, speelde hij als violist in kleine schouwburgen, maar daar hij wegens godsdienstige bezwaren van zijn ouders geen beroepsmusicus mocht worden, kwam hij in het diamantvak. Walg van zijn omgeving daar was hem een reden te meer om zich vrij te maken, maar niet dan na veel moeilijkheden en opofferingen bij was ook zeer jong getrouwd vond hij in de journalistiek en literatuur zijn weg. Hij begon met de publicatie van verzen onder het pseudoniem Theo Reeder. Maar hij »u romanschrijver worden en gaf in „Levensgang" een beeld van de diamantbewerkerswereld, in „Menschenwee" een schets van het leven der arbeiders op de tuinderijen in de buurt van Beverwijk. Het is een heftig en brutaal realis me, overladen en abrupt en met een socialis- tischen inslag. Er valt niet veel goeds te zeggen van deze boeken, al wijzen zij de rich ting van Querido's bijzondere talent duidelijk aan. Het ongewone in een boek als „Menschen wee" is ongetwijfeld de overrompelende kracht van de plastische voorstelling, die zich in som mige fragmenten tot het visioenaire verheft, zoo b.v. in de beschrijving van den nachtelijken strooptocht of van het houthakken in het wintersche bosch. Daarbij was echter de taal rammelend en gezocht; het was een on-rijp, on-edel en dik-drabbig impressionistisch proza dat Querido schreef. Het ontzaglijk werken van die eerste jaren heeft den jongen auteur op het ziekbed gewor pen. Zijn moeilijk bestaan van den aanvang beschreef hij in het autobiografische „Kunste naarsleven zijn ziekte en herstel in „Zege praal Ook dit was een overladen, als ge wilt overspannen boek maar het is van Queri do s zelfbeschouwingen het sympathiekst. Het is van een echte Joodsche hartelijkheid en het leed van een kind van het oude volk, dat op school al gemeden en geminacht en „smaus" gescholden wordt, is er zonder bitterheid in beschreven. Een roman was op den duur Querido niet genoeg, hij zal een „epos" schrijven. Het wordt een Amsterdamsch epos „De Jordaan", een cyclus, waarvan het eerste deel in 1912 ver scheen en waarin achtereenvolgens niet alleen de Jordaan, maar ook Nes en Zeedijk (van eer tijds) beschreven werden. De eigenschappen van Querido's vroegste boeken vindt men ook in zijn epo-s terug. Zijn taal is wel wè.t eenvoudiger geworden, maar het blijft toch een woordenrijk proza, dat vol doende strakheid en klaarheid mist. Maar sterk is het plastisch vermogen van den auteur in het scheppen van zijn primitieve figuren (b.v. Burk en zijn vrouw) en van het decor, de om geving van de karakteristieke stadswijken, waar zich het stuk forsch en fel leven van zijn sujetten afspeelt. Diep gaat het niet, het is een leven van beperkte elementaire aandoenin gen op één plan. In zooverre is het nog een laat naturalisme. Jn „Manus Peet", het derde deel van den cyclus dat tien jaar na het eerste verscheen, trachtte Querido een proces van dieper bewust wording te teekenen in de figuur van een be gaafden volkschen bultenaar. Geslaagd is het niet. Querido heeft z(jn gestalten na zooveel tijd niet mee-r hetzelfde natuurlijke leven kun nen instorten en veel wankele redeneering ver vangt de direkte en overtuigende plastiek van de eerste deelen. Intusschen had Querido zich op het verleden gericht van Griekenland en Perzië en naast het Amsterdamsch kwam hij met een historisch epos „De Oude Wae-reld", met de boeken „Ko ningen", „Zonsopgang" en „Morgenland", in de eerste jaren na den wereldoorlog versche nen. Een enorme voorstudie was aan het schrij ven van dezen cyclus voorafgegaan. Diep is de schrijver doorgedrongen in het leven der oudheid en met een zeer groote macht van evocatie heeft hij den strijd van Xerxes ver beeld. Het element echter, wat ook al die boeken missen, ook het latere „Simson, de Godgewijde" is wat we zouden willen noemen wijsheid. Wat uit de groote klassieke epen der menschheid spreekt, n.l. kennis, een levende en natuurlijke en nederige kennis van ons lot, van onze ver houding tot het Opperwezen en onze medemen- schen waaruit dan de verheven zielsgestelte- nis voortspruit, die den dichter boven het hier en nu verheft dht missen we te zeer in het ont zaglijke oeuvre van Querido, niet op de laatste plaats in zijn verbeeldingen van de oudheid. Hij roept bonte, uitbundige en glanzende tafereelen op, hij bevolkt zijn wereld met fel-levende ge stalten, maar de fijnere elementen van geest en gemoed, die het bijzonder contact bewerken, die de groote ontroering over ons doen komen, die ontbreken. En geen „Boek der Toelichtingen" kan dan aanvullen, wat aan het werk essen- tiëel ontbreekt. Over den criticus behoeven we hier niet te spreken, hij is niet van bijzondere beteekenis geweest, want het gemis aan denktucht, aan zelfbeperking, aan klaarheid van hegrip en for muleering hebben hem hier al te zeer in den weg gestaan. Ook als tooneelschrijver heeft Querido geen beduidend succes gehad, hoewel zijn „Saul en David" (een Bijbelsch spel) en zijn „Aron Laguna" (een Joodsche familie-tra gedie) toch wel kwaliteiten hebben. Nu is dit geweldig arbeidzaam leven afge sloten. Wat Querido maken mocht, heeft hij met ontzaglijke inspanning, misschien op den duur met zijn gezondheid, gekocht. Het is een machtig, gewaardeerd en zelfs verheerlijkt, maar ook aangevochten ceuvre. Bekend is de critische analyse van wijlen Frits Hopman. Ge- loofsgenooten, die zich in het werk van Que rido (dat in het algemeen zeer veel voorbehoud verdient) willen orienteeren, kunnen wij arti kelen van Prof. A. Slijpen aanbevelen in „Stu diën". Het oeuvre van Querido is werk van een man, die enkele beslissende eigenschappen miste om als kunstenaar zéér groot te zijn. Maar zooals hij daar staat in onze herinnering, met zijn weelderige Oostersche verbeelding, met zijn heftig Joodsch temperament en zijn bovenmenschelijke energie en werkkracht, is hij een geheel éénige figuur, die in het kalme Holland eigenlijk een groote verrassing is. Rouw is er nu in de Nederlandsche letteren, rouw in Amsterdam, de prachtige stad, die hij zoo hartstochtelijk heeft bemind en met vu rige intensiteit steeds weer beschreef. Rouw is er ook wellicht hier en daar op een klein ka mertje, in de overbevolkte straajes van de Jor daan. Want Querido woonde zelf eenigen tijd in de buurten van zijn boeken, hij trok er des nachts met boeven en kwaad volk op uit en maakte heel het leven van de achterbuurten mee. Onder de allerarmsten had hij vrienden en ook zij zullen den vreemden man herdenken met het dikke, grijzende haar, die in hun kleine woningen huisde en deel wou hebben aan het vele leed en de kleine vreugden van hun be staan. In den Hollandschen Schouw burg herdacht. Voor den aanvang van de voorstelling van „De Kribbebijter" heeft de heer Willem Hun- sche, op verzoek van de directie van den Holl. Schouwburg te Amsterdam, de volgende woor den gesproken ter nagedachtenis van den over leden schrijver Is. Querido „Hedenmiddag is, zooals u zult gelezen heb ben, onze groote Hollandsche schrijver Is. Que rido, overleden in de Boerhaave-kliniek. Er past hier een woord van diepe vereering voor hem, die ook voor het Vaderlandsche tooneel zooveel heeft gestreden en geschreven. Werken als „Saul en David" en „Aaron La guna" blijven hoeksteenen der Hollandsche tooneelliteratuur." Aan het verzoek van den spreker, om zich een oogenblik van hun zetels te verheffen, werd door de aanwezigen voldaan. Hoe gemaskeerd de communisten hun pro paganda drijven, blijkt recht duidelijk uit een artikel in ,,Het Volk". Moskou prepareert een zoogenaamd anti-oorlogs'congres, maar men moet hooren, hoe dit gaat; Het congres comité is door de communisten samengesteld uit eenige idealistische schrij vers als Rolland, die niet bij de communisti sche partij zijn aangesloten. Zoo heeft men ook in Nederland een comité ingesteld waarvan kunstenaars als dr. Berlage en mevr. Roland Holst deel uitmaken, bene vens de sterk naar het communisme nei gende predikant Snethlage. Dit is echter maar de gevel. De communistische partij zorgt het zaakje stevig in handen te hebben, door ook zijn beide Kamerleden in het comité te zetten. Precies zoo geschiedt het internationaal. Romain Rolland wordt bij wijze van reclame in het oongrescomité ge zet, maar voorzitter en secretaris zijn geor ganiseerde communisten n.l. Henri Barbus- se en L. Gibartd, ook al secretaris van zulke vroegere congressen. Het heele zaakje moet onder communisti sche leiding staan, maar de buitenwacht be hoeft dit niet te weten. Hoe zij bij den neus genomen wordt, blijkt uit de mededeelingen van Adler, den bekenden Oostenrijkschen so cialist: Wij allen mijn vrouw en Sturmthal waren bij het onderhoud aanwezig kre gen den jammerlijken indruk, dat de groote schrijver een hem onwaardige rol speelde; ik weet natuurlijk niet of zijn gezellin, die veeleer den indruk maakt zijn gouvernante dan zijn secretaresse te zijn, een regelrecht aangestelde Tsjekiste is, maar zij is in elk geval, naar ik bemerkte, een goede commu niste, in wier handen zich de gansche zaak bevindt en die door Barbusse den heelen tijd aangekeken werd met de angstige uit drukking van een leerling, die uit de ge baren van zijn meester lezen wil, of hij zijn les goed opzegt". Het mooiste is dan, hoe Romain Rolland beweert, dat deze „dame" geen communiste is, terwijl ze zelf zegt het wel te zijn. De boven genoemde Gibarti is den eenen keer bediende van Barbusse en een andere maal secretaris van het anti-oorlogscongres. Dat deze geheimzinnige kunstenmakerij al leen de bedoeling heeft onnadenkenden te mis leiden, is duidelijk. Even duidelijk is, dat er iets mankeert aan de partij, welke dergelijke methodes noodig heeft. VERDRONKEN Te Zwaay, bij Hoorn, is gisterenmiddag het 3-jarig zoontje van den heer J. B. te water ge raakt en verdronken. Het lijkje is opgehaald. Gisterennacht is aan de sluis te Lieshout de hulpbrugwachter van den rijkswaterstaat te water geraakt en verdronken. EEN VOORDEELIGE REIZIGER I Voor de Haarlemsche rechtbank stond Don derdagmiddag terecht een handelsreiziger van een Duitsche firma, die zijn arbeid tevens in dienst wilde stellen van een Haarlemsche fir ma. Bij zijn aanmelding had hij een zeer gun- stigen 'indruk gemaakt en het bovendien laten voorkomen, alsof van hem zeer gunstige re sultaten te verwachten waren. Nadat hij voor de firma op reis was geweest, kwam hij dan ook met eenige orders thuis. Daarbij dischte hij nog groote-verwachtingen-gevende verhalen op, doch om spoedig succes te hebben, had hij een bedrag noodig voor reis- en verblijfkosten. Hij vroeg en verkreeg het gel'd als voorschot op zijn provisie. Bij thuiskomst van een twee de „zaken"-réis deed hij weer blijken, een han dig reiziger te zijn en hij bracht ook nu eenige orders mede, welke spoedig moesten worden uit gevoerd. Ook nu wist hij geld van de firma los te krijgen tot dekking van gemaakte en nog te maken onkosten. Daar de firma niet over 'de levering gecor respondeerd had, omdat zij de orders direct had uitgevoerd, moest zij eerst later ontdekken dat zij gefingeerd waren. Tegen 'den fantaseerenden „harden werker", die niet ter verantwoording was verschenen en die zich reeds meer aan verduistering had schuldig gemaakt en daarvoor negen maanden gezeten had, werd thans zes maanden gevan genisstraf geëisebt. Uitspraak 16 Augustus. Men schrijft ons; Toen wij dezer dagen de zangeres mevrouw Ankie van Wickevoort Crommelin ontmoetten, meenden wij toch even te moeten vragen hoe haar bevinden was geweest op het groo te „Internationaler Wettbewerk für Ge- sang und Violine", dat in Juni j.l. te Weenen is gehouden, en waar zij als eeni ge Nederlandsche een diploma heeft verworven. Toevallig had zij via een Engelsch Ankie van Wickevoort Mad den oproep ge lezen en gemeend daaraan te moeten beantwoorden. Temeer had dit zin, waar deze wedstrijd in de stad der muziek bij uitstek plaats vond, „in dessen Mauern zooals het in de aankondiging staat Gluck, Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Brahms, Bruck ner, Hugo Wolf, Mahler un-d Richard Strauss schufen". Er is daar een traditie, die als een stimulans waarde kan hebben. De wedstrijd diende eigenlijk om talenten te ontdekken en denzulken daarvan een bewijs te geven ter aanmoediging voor hun carrière. Aan den wedstrijd voor een uitgebreide jury van paedagogen, Kammersanger, dirigenten, enz, ging een „zeefproef" vooraf, waarbij al reeds heel wat uitvallers te noteeren waren. Die wer den dan in de eenzaamheid van de proefkamer als unfahig verklaard en konden met stille trom vertrekken. Er kraaide verder geen Ween- sche haan naar. Maar het eigenlijke Wettbewerb vond plaats in de groote concertzaal, voor bovengenoemde jury, en ten overstaan van een uiterst select en critisch publiek. Wel een stevige vuurproef dus en wel een bewijs dat een diploma, daar behaald, ook waarde heeft. Ieder deelnemer was vrij in keuze van taal en repertoire. Prof. Clemens Krauss, directeur van de Weensche staatsopera was voorzitter van de jury. Hij was gewapend met een groote bel en wanneer het nu en dan eens dat kwam ook voor al te bar werd, brak hij het experiment bellende af. Maar zoo iets gebeur de zelden, want de deelnemers aan den eind strijd hadden alle de voorproef al doorstaan. Men liet de deelnemers na afloop van den wedstrijd nog eenigen tijd in het onzekere om trent den uitslag van hun pogen, want mevr. van Wickevoort was reeds geruimen tijd weer in haar vaderland terug, toen zij het diploma ontving De jonge Nederlandsche zangeres heeft dus op' de haar eigen bescheiden wijze den Nederlandschen naam in Weenen hoog gehou den. VISSCHERIJ. Van de viseoherij kwam<en bier binnen: VL 197, A. van Roon, met 14 last haring; VL 205, A. v. d. Zwan. met 14 last haring; KW 4S, A. Hazenoot, met 11 last haring; KW 158, J. v. Duijn, met 12 last hari.g; KW 172, M. de Jong met 12 last haring; SCH 181, C. Buijs, met 20 last haring. VOETBAL TE VLAARD.-AMBACHT. Te Vlaardiniger-Amlbacht is opgericht oen Voetbalvereeniiging met aanvankelijk 30 leden. Het bestuur is als volgt samengesteld: E. Post, voorzitter; P. Vlas, secretaris, Rozenlaan 45; A. J. van Waardenburg, le penningmeester; A. Reijgersberg, 2de penningmeester; A. Mul ler, alg. secretaris. AANBESTEDING. Bij de door de architecten Snijders en van der Vlis gebonden aanbesteding van bet ver. bouwen van het pand Emous 72, te Vlaardinger. Ambacht, waren Ingekomen 17 biljetten. Hoog. ste inschrijver was P. Onderdelingen, te Vlaar- dingen, voor 7790.Laagste Inschrijvers Gebrs. Van Vliet, te Vlaardin-gen, voor J580O. Gunning aangehouden. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Broeik, S-poorsingel 15, hond;1 Verw-eij, Markgraatstraat 1, duif; Letterman, Afrol 30, pakhuissleutelsPolitiebureau, kin- ders-cilioentjes en sokjes, huissleutel; Van Eijck, le Spoorstraat 12, rijwielplaatje; Goedknegt, 4de Maassteeg 12, rijwielplaatje; Droppert, 2de van Leijden Gaelstraat 92, damssp-eldDe Haan, Schiiedamisoheweg 98, zilveren ketting met hanger; Stuifzand, Landstraat 37, kinder sokje; Van der Windt, le van Leijden Gael- straat 19, jasje; Stenis, Weetnieuwland 21, zweep en kinderparaplui; De Bruijn, Steijn- straat 32, rijwiriplaatj-e. GESLAAGD. Mej. C. E. de Monchy, alhier, slaagde voor de acte Fransoh M.O. A. WATERPOLO. Donderdagavond speelde V.Z.C. I voor de Haringserie tegen Merwede I uit Dordrecht. De wedstrijd eindigde in een 22 gelijk spel. Ruststand 2—0 voor V.Z.C. I Maandagavond wordt in de Spoorhaven ge speeld tegen de 3de kiasser De Zijl I. SPREEKUREN B. EN W. De Burgemeester en de beide wethouders hebben uren vastgesteld, waarop zij ten stad- huize voor een ieder zijn te spreken en wel: De Burgemeester Donderdagmorgen van 10 12 en zooveel mogelijk Maandagmorgen van ^0uur. Behoudens hooge uitzondering is de Burgemeester aan huis niet te spreken. De wethouders hebben hun spreekuur vast- gesteld Zaterdagsmiddags van 45 uur. GESLAAGD. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen volgens art 55 der M. O. wet H. B. S. voor Extranei, onze stadgenoot de beer J. T. A. Nienbuis. Mej. H. Bron, onderwijzeres en wej. B. v. d. Bergh alhier, slaagde voor net exa men Engelsch. OPBRENGST NOTENGEWAS. Bij de jaarlijksche verpachting van het no tengewas der gemeente is voor oogst 1932 pachter geworden den heer P. van Kekum te Ameide voor 20. ANGSTIGE UREN. Donderdag heeft het gezi-n H„ alhier, een angstigen middag en avond doorgebracht. In hun woning logeerde het echtpaar P. v. A. uit den Dolder Toen men gezamenlijk een wande lingetje wilde maken bleek de 70-jarige mevr. v. A. verdwenen te zijn. Direct werd de geheele omgeving afgezocht doch. zon-der resultaat. Daarna wend-en de politie en de burgemeester gewaarschuwd dié de hulp van den radl-o- omroep inriep en niet een auto in de richting ging van Groot-Ammers omdat men intusschen vernam dat een d-ame van dien leeftijd het pontveer was overgegaan, echter zonder beta ling Eerst tegen 11 uur 's avonds von en kin deren van de familie H. die eveneens per auto op zoek waren gegaan, met ver van Papendrecht bedoelde dame, die den weg ge heel te voet had afgelegd, s Nachts omstreeks half één uur bracht men haar w-eer hij haar familie. Onze lieve Ouders LOUIS VERSTRIJDEN en JO VERSTRIJDEN—Hartog hopen 21 Augustus a.s. hun 25-jarig huwelijksfeest te herdenken. HANNIE EUGèNXE LOEK Amsterdam, 6 Augustus 1932. P. C. Hooftstraat 81. Ontvangdag Zondag 14 Augustus 35 uur. 35981 12 VERLOOFD MIEP HENDRIKS EN en FRANZ SCHULTE. Amsterdam, Marnixstraat 386. 21. Street-Lane Roundhay Leeds, England. Tijdelijk adres: Parnassusweg 37, Amsterdam. Ontvangdag 7 Augustus van tot 4 uur, Marnixstraat 386. 36006 11 VERLOOFD: CORRIE ASSELBERGS en CHRéTIEN TIEBACKX Jur. Cand. Markt 26, Bergen op Zoom. Joh. Vermeerstraat 44, A'dam Z. 14 Augustus 1932. 35993 8 ONDERTROUWD DINI VAN SCHENDEL en SJOEKE TEERNSTRA. Huwelijksvoltrekking 25 Augustus, des voormiddags 10 uur in de Kerk van den H. Jacobus, Parkstraat, Den Haag. Den Haag, Riouwstraat 71. Scheveningen, Corn. Jolstraat 34. 36008 10 De Heer en Mevrouw P. BERGMANS—MEIJER geven met vreugde kennis van de voorspoedige geboorte hunner Dochter MARIE-ANNE. Tilburg, 5 Augustus 1932. Langestraat 67. 36010 8 Tot onze groote droefheid over- leed heden, voorzien van de laatste H.H. Sacramenten, mijn dierbare Man en der kinderen beste Vader, de Heer Echtgenoot van in den ouderdom van 68 jaar. Mevr. de Wed. M. W. M. VAN GROENENDAEL Gorter JAN MARIA FRANS MATHIEU TINY NETTY JACQUES HENRlëTTE AGNES GRETA JOZEF FONS LOEKI GUUSJE TREESKE Overtuigd van Uw deelneming in dit voor ons zoo smartelijk verlies, bevelen wij den dier baren Overledene in Uwe ge beden aan. De plechtige H. Mis van Re quiem zal plaats hebben in de Parochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart, Ginneken- straat, Breda, waarna de be grafenis op bet Kerkhof Zuilen. Heden overleed, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramen ten, onze beste Tante, Mej. in den ouderdom van 81 jaar. Rotterdam. 4 Augustus 1932. St. Antonius Gesticht. CHR. ZEEGERS C. ZEEGERSTrompert en Kinderen. Walenburgerweg 65. 36039 15 [Eenige en algemeene kennisgeving. Alvorens in te gaan op dienstbe trekkingen aangeboden in adver tenties, verzulme men nimmer voor af inlichtingen aan te vragen welke GRATIS gegeven worden door de K K. VER. TER BESCHERMING VAN MEISJES IN NEDERLAND In tedere Parochiekerk vindt men kaarten me» het adres van dames, waar U deze inlichtingen kunt be komen. WERPT EEN LICHTSTRAAL IN DE DUISTERNIS met toestemming van Burgemees ter en Wethouders op Maandag en Dinsdag te houden ten bate van de TE WOLFHEZEN Tehuis voor alleenstaande Blinden. 11432S 12 Heden overleed tot onze diepe droefheid, na kortstondig doch geduldig lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze lieve zorg zame Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de Heer Weduwnaar van Mevrouw in den ouderdom van 82 jaar. Familie WESSELS. Rotterdam, 4 Augustus 1932. Jan Sonjéstraat 19a. 36027 20 wanneer gij <n eeniger lei zaak hulp of bijstanc noodig mocht hebben Twee te bouwen Heerenhuizen en Garage met vrij Bovenhuis op prima stand Sterrebosch. r>. Kruidenier. Overschieschestraat 16a. Tel. 69523. 2915S 4k\ een vergrooting, wanneer TT rol- films laat ontwik, en afdrukk. bij v. d. Arend, Hoogstr. 91, Tel. 68814. Ontw. rolf. 'i- m. 20 ct„ afdr. 6x9 5 ct., 61/, x 11 VA ets. 29173 ÏOIS 46 Waschinrichting „EDELWEISS G. A. DE WINTER, Westmolenstraat 1618. Tel. 68519 100S 20 1e Tuinsingel 19 Leeraar M. O. Boekhouden Telefoon no. 68184 Staathuishoudkunde GEBOREN: zoon van HERMAN MART. VALE en JO VALE—Horuan Arnhem. 4 Augustus. Brqnbeeklaan 4? Heden overleed onverwacht, na een langdurige ziekte, in den ouderdom van 52 jaar, onze lieve Echtgenoot en Vader Echtgenoot van M. TEN DOESCHATE— Van Eyck en Kinderen Zwolle, 4 Augustus 1932. Bloemendalstraat 5. De gezongen H. Uitvaartdienst zal plaats hebben op Maandag 8 Augustus a.s., 's morgens 9 uur in de Parochiekerk van O. L. Vrouw ten Hemelopne ming, daarna de begrafenis vanuit de Kerk. MAANDAG 8 AUGUSTUS Brosds Leverworst per half pond10 ct. 1 pd. lange Gort mat 1 pd. lichte Keukenstroop 25 ct. Verscho Worst, per pond 19 ct. es Leerameublem., moquette stellen, tafels, bedstellen, divans, karpetten vloerzeilen, dressoirs. Spotkoopjes. Simonstr. 57-55-44 bij Schiek. R'dam 3263 Gevraagd per 1 October een nette R, K. Juffrouw, goede en met het geheele vak bekend. Deze betrekking is geheel intern. Brieven met opgave van verlangd salaris onder no. 36047 Bureau Maasbode, Rotterdam. Hoofdstraat. Bev. kamer, groote keukenkamer, zolder, tuin k 3.40 per week. Bevr. St. Biduinastr. 59a. 2921S Brieven onder no. 11433S aan het bureau van dit blad. van stoelen, clubs, divan, Fransch-,- Duitsch- Engelsch Stoffeerwerk. Gaat naar Plate' Stoffeerder»), Gr. Markt 12, achterzijde stadhuis. 2922S G regels f 0.60 10 regels 1.— 15 regels f 1.50 36079 MVS 32 antieke meubelen repareeren, stof- feeren, gaat naar den vakm. Plate, Gr. Markt 12, achterzijde stadhuis. 2923S goed kunnende lakschrijven. Bas v. d. Heyden, Bergweg 222, Rotterdam Voor 10°-gesloten autotje te koop gevraagd. Br. no. 36095 bur, Maasb°ae' Rotterdam. Opleiding voor praktijk en alle examens volgens mijne van 1905 af bekende vlugge methode. Jaarlijks vele geslaagden. Voor afgewezen candidaten speciale examen trai ning. Billijke conditiën. J. Rade. makers. Accountant, Telef. 32438, Heemraadssingel 142, Rotterdam. 311*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 8