DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS 55sïe JAARGANG WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1932 No. 1G407 BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 DE KUNST IN DE KERK „En ik zag een beest opstijgen Wat God Zijn volk gelastte. NIEUWE MIDDELEN VOOR HET CRISISCOMITé GEVAAR AAN ALLE KANTEN UIT KETHEL. UIT WADDINXVEEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco hij vooruitbetaling Per drie maanden 3.25; per maand L10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3-75' vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a. 6 cents per stuk. POSTCHEQUE, en GIRODIENST No. 81440. COURANT Pe ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels ƒ1.55 elke regel meer 25 cta. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig» heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.—. 16 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500— bij overlijden door een ongeval; ƒ500— bij verlies van beide banden, voeten of oogen; 250. J»j verliep van eenl han* een j^enmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, een wijsvin «er; 50— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verhes van eiken anderen vinger. c er g Men zegt wel eens, dait deze contreien, waarin men zoovele kranen hoort dreunen en zwarte gevels ziet met luiken in plaats van ramen, men zegt wel eens, dat deze gebieden van groot® booten en zware vrachtauto's cul tuurloos zijn; dat er althans weinig aan kunst en wetenschap wordt gedaan en traditie wordt verwaarloosd. De schijn mag tegen ons zijn, maar dit wijt behoeven wij zoo maar miet op one a e zitten. Waar heeft men zooveel vereemgmgen op muzikaal- en tooneelgebied als Mei-En daaronder zijn er zelfs, die vaak in a steden moeten optreden. Het oude, onbeteekenend is, ruimen wij op, niet in het minst ter wille van de schoonheid, maar wij zi« er, «m to ~n tegenop, om een flink bedrag o» stellen voor de restauratie van een oud maar welgebouwd gUdehuisje. Godsdienstigheid en zin voor cultuur vinden elkaar in het ver- ieveoe streven onzer burgerij om de heiligs nagedachtenis van St. Lidulna zoo hoog en zoo levend mogelijk te houden. De mensoh leeft niet van brood alleen. Ook de geest en de ziel hebben beproefde en nobele spijzen noodig. Het is ook in dit besef, dat er onlangs in ons midden een besluit werd ge nomen om bijzondere aandacht te wijden aan de kerkelijke kunst Heit gebeurde maar in een eenvoudig gedeelte van onze stad en in de laatst gestichte parochie, maar de opzet was edel, de medewerking groot, en ten opzichte van de moeilijkheden was het enthousiasme als een verkleinglas. Pastoor Möller had dus een schilder naar Schiedam geroepen. Men hegTijpt, dat die pries, ter niet alleen uit liefde voor die kunst zijn kerk schilderen liet. Voor den apostoliscihem inensch besitaat er geen „Tart pour Tart.". Maar een wijze priester verzamelt leeken om zich heen, geheel volgens den geest van de Kerk, die sommige leekenapostelen de jeugd laat on derrichten, andere propaganda laat maken en kr a n ten schr ij venweer anderen de rijkdom des geloofs laat verspreiden door den aether en ©r ook religieuze kunstwerken doet maken, ln klank, ln woord, in beeld. Bn zoo kwam Willem Adolfs naar de H. Hartkerk. Hij kreeg de opdracht de voornaam ste geloofswaarheden uit te beelden, belichaamd tr de zrootsebe en verhevene Apocalys van Joannes Het gold hier dus een opdracht van beteeken is - een stevig, degelijk, verheven en mannelijk onderwerp en gelukkig niet de uit werking van een zoetelijk devotie n» le Nu werd er bard gestudeerd om de diep •beteekenis van Joannes' profetiën zooveel mogelijk te doorgronden, om de rijke symbo- liek te verwerken en na te gaan, hoe het onder Goddelijke inspiratie ontstane stuk lite ratuur te herscheppen was in een monument yan beeldende kerkelijke kunst. Na verloop van tijd rees er een stelling vóór het priesterkoor en langzamerhand groeiden de fignren langs de gewelven,, beheerscht van stijl doch in gloedvolle kleuren. Hoog boveu het altaar versahenen de symbolen der H. Drieëemheid, Die aangebeden wordt door de twaalf Aartsvaders en de twaalf apostelen: „En rond de troon waren vier-en-twintig zetels, gekleed in witte gewaden. En op hun hoofden waren kronen van goud...." Later glo01* de tooverende hand van den schilder over djen mum- boiven, bieit Maria- altaar en toen doemden op de gestalten der vier Apocalyptische ruiters, van wie de witte het Christendom verbeeldt, de roode: den oorlog, de zwarte: den honger en de vale: den d°pt 1, de ruimte boven het andere zijaltaar onder handen genomen. Hier werd geschilderd het verschrikkelijke visioen, waarvan de bal ling vaT1 Patmos o.a. schrijft: „En er ver scheen een ander teeken aan den hemel, en zie: een groote rossige draak met zeven kop pen en tien hoorens en op zijne koppen tien koningskronen. En zijn staart sleepte het derde gedeelte van de sterren des hemels mee, en hij wierp ze op de aarde. En ik zag uit de zee een beest opstijgen, iflat tien horens en zeven koppen had, e® op zijne horens tien koningskronen, en op zijne koppen godslasterlijke naimen. Én het beest, dat ik zag, geleek op een panter, en zijne poo- ten waren als van een beer, en zijn muil was als een leeuwenmuil Bn zag een ander beest, dat opsteeg uit de aarde, en het had twee horens gelijk een lam en helt sprak als de draak En ik zag uilt ,'(len hemel een engel neder» dalen, die den sleutel van den afgrond had en een groote keten in zijn hand Dit da Micha®1' die deze duivelsche machten, belagend de hei van Christus, door Gods kracht te overwinnen weet. Een uitvoerige beschrijving der schildering zou te ver voeren. Ti ouwens, de H. Joannes gaf er al eene op onverbeterlijke wijze, lang voordat mei de schildering werd begonnen! Wel verdient het aanbeveling om aan de hand van den Bijbel of een uitl«8 zich eerst eeniger- mate op de hoogte te stellen van den inhoud en de strekking van Joauries penbaring, al vorens de diepzinnige tafe'©© en gaan be zichtigen. Nog heter is het na IJ een des kundigen gids mee te nemen- e weet, kan men den schilder zelfs berd' v °m zijn werk toe te lichten. Het is intusschen opmerk©'H v- be langstelling voor den artistieken ai ei n de H. Hartkerk voornamelijk door VIP^ lngen wordt getoond. Maar ver-ziendiheid een speciaal Nederlandsche kwaal te zijn- hier de Pyreneeën beter dan die K P een, en er is haast geen Amsterdammer, ie zoo goed als een Amerikaan weet, 10® Paleis op den Dam er van binnen u Tijdens een vacantietochtje door Zui - burg kwamen wij eens in Valkenburg in een café terecht, dat „Catacomben-zicht" heette, omdat het vlak tegenover de onzichtbare Imitatie-catacomben was gelegen, maar de eigenaars va,n het café ras-echte Valken burgers waren nog nooit in diie catacomben geweest. Zoo gaat het ook hier. Wij durven er om te wedden, dat de meeste katholieke Schiedam mers alleen maar den toren van de H. Hart kerk kennen (Toch wel een nuttug ding zoon toren') Natuurlijk is zoo'n veronachtzaming van het goede en schoone in ons onmiddellijk bereik uit den booze, en in casu wellicht dub. bel verkeerd, omdat er misschien een minder juiste meening tegenover alles wat aan de overzijde van de Varkenssluis is gelegen, ten grondslag ligt De schildering heeft nu juist bijzondere be langstelling noodig, orndat zij zóóver is gevor derd, dat men er al een vrij voüediig oordeel over kan vormen en tevens tot de conclusie kan komen, dat een langdurige stilstand in de voltooiing ervan ten zeerste betreurd zou moeten worden. Bestaat hier dan gevaar voor? Ja, helaas! Er drukken op de kerk zware lasten, wtaar de crisis nog een schepje heeft opgedaan, en nu blijken de middelen niet meer aanwezig te zijn om de kunst (die wel niet betaald wordt!te betalen. Nog belangrijke doelen van het project moe ten ten uitvoer worden gebracht. Midden boven het altaar zal nog een Christus worden afge beeld met als bruid de Kerk en ook zal er een Joannes verschijnen. Vlak boven het Maria al taar zullen vijf vrouwelijke heiligen als de wijze maagden worden geschilderd en aan den anderen kant eenige martelaren. Het tafereel geheel bovenaan zal nog wat afgewerkt en „op kleur" gezet moeten worden. Er is dus een belangstelling noodig, die de activiteit weet te voeden een lieven&ige interesse, dlie zicih uit in een bezichtiging der artistieke kerkverfraaiing en die zich ook even tueel zonder bezwaar op inteekenlijsten negls- treeren laat. We gelooven wel, dat er veel van die belang stelling is te vinden, al sluimert er hier en daar in het verborgene. Maar misschien is het goed nog een paar vooroordeelen te „kraken". Sommigen vinden, dat een arme kerk niet mag latein schilderen, en. zeker niet in een tijd als dieze. We kunnen hier tegenover stellen, dat de architectuur der onderhavige kerk een beschildering zoo niet noodzakelijk dam toch zeer gewenscht maakt. Dan moeit men beden ken, dat het werk werd ondernomen o-p een tijdstip, dat de conjunctuur de vormiing van girooite plannen rechtvaardigde. Staking van 't werk zou beteekanen, dat men zich gedurende geruimen tijd ergeren zou aan de ontsiering, welke een onvoltooide schilderij eigenlijk is. Doch dit niet enkel: het gevaar is niet denk beeldig, dat er dan nooit meer iets van een verdere voltooiing zou komen. Wie weet im mers waar de schilder dan naar toe gaat en wat hij dan onderhanden neemt. Bovendien moeten wij one in geen enkel ge val door den dooddoener „Daar is het nu geen tijd voor" knock-out laten slaan. Wie arbeid en ondernemingslust vermindert, vermeerdert de crisis. Onze tegenstanders en concurrenten gaan wèl gewo-on door. En dan: bij een heilig doel mag men wat meer wagen dan anders, omdat men dan op meer genade mag rekenen. Er zijn er ook, die meenen, dat een „kerk voor arbeiders" niet zoo mooi behoeft te wezen. Misschien hebben dezulken een prachtig huis tusschen scham©i6 woningen in. En nu mag men, volgens hen, in een volkswijk geen huis voor God bouwen, dat Hem zoo waardig moge lijk zij! De geest van het Protestantisme, dait zijn bedehuizen zoo kaal en vaal mogelijk laat, mag de onze niet worden. Verstaan wij den Bijbel beter! Lezen we niet in het boek Exodus, hoe de Heer aan Mozes uitvoerig en nauwkeurig voorschreef, hoe Hem een waardig heiligdom zou worden gebouwd, van goud en zilver en koper, van marmer, edelgesteenten en ver scheidenheid van houit? En daarom brachten de kinderen Israels de kostbaarste gaven aan ter oprichting van „den tabernakel der getuige nis". De mannén boden met de vrouwen: arm banden en oorringen, vingerringen en hand- ketens aain; alle gouden voorwerp, zoo lezen wij', werd tot geschenk voor den Heer afge zonderd. ,Unde artifices venire compu'lsi". Daarom werden de kunstenaars genoodzaakt te komen En zouden wij er ze niet laten, totdat de tempel voltooid is?. Op de uitgestrekte velden in den Wieringermeerpolder is men begonnen met het dorschen van het eerste koolzaad. Het verwerkte koolzaad wordt meteen in zakken verpakt. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere offic'©e'e af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Ingekomen is een verzoek vam de N-V. Ne derlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft om vergunning tot uitbreiding van haair be drijf in het pand Noordvest 35-37, kadaster Sectie A no. 1718, door bijplaatsing, verplaat sing en verwijdering van diverse eleetromoto ren en arbeidswerktuigen. Dit verzoek is met de bijlagen op de seore- 1 tariie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 24 Augustus, des namid dags ten 2 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen heit toe staan va,n dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der S©" meente van die schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis wonden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep PP ©ene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, d'ie niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of imeer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam; 10 Augustus 1932. CONTROLE OP RIJWIELBELASllNG- MERKEN Gisterenmiddag is hier ter stede een con trole gehouden op die nieuwe belastingmer- ken op rijwielen. Op Nieuwe Haven en Oran- j'elbrug hadden belastingambtenaren zich op gesteld en iedere wielrijder werd aangehou den. Voor zo-over wij kondien nagaan, waren al le wielrijders, dlie passeerden in het bezit van het koperen plaatje van ƒ2,50, uitgezonderd één dame en één heer, die de fiets moesten achterlaten, eerst een plaatje moesten gaan koopen en daarna nog een boete op den koop toekregen. Reeds eenige keeren heeft de burgemeester als voorzitter van het plaatselijk crisiscomité pogingen in het werk gesteld om van het Nationaal Crisieoomité nieuwe middelen te krijgen ten behoeve van de kleederverstrek- kimg. Vandaag is ten slotte, naar wij vernemen, uiit Den Haag bericht ontvangen, dat het natio nale comité 5 cent per inwoner beschikbaar zal stellen, met dien verstande dat de ge meente eenzelfde bijdrage aan het plaatselijk comité verleent Dit zal dus in totaal een be drag van ongeveer 5700 ontvangen. Den eersten keer was zooals men weet, een dergelijke regeling getroffen op de basis van 10 cent per ingezetene. HERMES-D.VS.—XERXES Gisteravond speelde Hermes D. V. S. op baar terrein aan de Damlaan een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen Xerxes. Beide elftal len hadden eenige invallers: zoo misten de gasten o.im. Lagendaal. De vlot gespeelde wedstrijd, welke door een talrijk pulblüelk werd gevolgd; eindigde met een gelijk spel 4—4. De stand met de rust was 32 ivoor Xerxes. R. K. KINDERVACANTIESPELEN Morgen zullen de leerlingen van de vol gende scholen aan de R. K. Kindervacantie- speleu deelnemenSt. Thomas, St. Joseph, St. Bernardus> St. Vincentius, St. Aloysius, St wilHbrordus en St. Jan. UITSTAPJE VAN WERKLOOZEN Het comité der R. K. Werkloozen verzoekt ons, zijn dank over te brengen aan alle milde gevers vain bijdragen voor het uitstapje naar Breda. Een bedrag van 6, dat overgebleven was, is afgestaan aan het comité der R. K. Kindervacamtiespeleo. BEDEVAART NAAR HEILOO Dit jaar zal Schiedam voor het eerst zelf standig ter bedevaart gaan naar O. L. Vrouw ter Nood te Hetloo, en wel op Woensdag 24 Augustus. BEGRAFENIS EM.-PASTOOR p p. W. SOEPNEL. In de kerk van den H. Joannes den Dooper te Hoofddorp werden Maandagavond de Metten gezongen voor wijlen den zeereerw. heer P. F. W. Soepnel, rustend pastoor van deze parochie. Agens was Deken J. P. Huibers van Hoorn; deze werd geassisteerd door oud-pastoor «H. A, V. IJzermans a's diaken en rector A. M. Nie- kel uit Wassenaar, oud-kapelaan der parochie, als sub-diaken. Cantor was pastoor P. Hut van de parochie. De Lauden werden Dinsdagmorgen gezon gen en de plechtige H. Mis van Requiem op gedragen door Deken Huibers. Assistentie verleenden daarbij oud-kapelaan Th. Th. van Outersterp, thans pastoor te Moordrecht, als diaken, pater J. van Leeuwen O.F.M., zoon der parochie, sub-diaken. Cantores waren pas. toor F. H. J. H. Cornet van De Lijnden en prof. A. C. D. Andreo'.i van „Hageveld" en ceremoüiarius oud-kapelaan, thans rector J. p, A. Bots. De lijkrede werd gehouden door rector Niekel. Onder de vele belangstellenden, die de plech tigheden bijwoonden, merkten wij op burge meester mr. A. Slob en het dagelijksch bestuur van de gemeente Haarlemmermeer, heeren doctoren, het bestuur van het Witte Kruis, eenige deputaties van vereenigingen met om floerste vaandels, en een groot aantal geeste lijken uit de omgeving. De begrafenis vond plaats met dezelfde as sistentie als bij de H. Mis op het kerkhof te Hoofddorp. VOETBAL Hedenavond te 7 uur speelt H. D. V. S. 2 tegen Martitnit 1 op het groot® veld aan de Daimlaaa. LEENING ST. LIDUINA-GESTICHT Uitgifte der tweede tranche 5'A pet. obligaties groot 100.000. Het bestuur van het St. Liduina-Gesticht te Schiedam bericht, dat vanaf Vrydag 12 Augustus 1932 de inschrijving op de 5% pct. le Hypothe caire Obligatieleening groot 100.000 (zynde de tweede tranche eener leening in totaal groot 400.000) verdeeld in stukken van 1000, 59® en 100 nom. aan toonder ten laste van het St. Liduina-Gesticht (beheerd door de Vereeniging van den H Vincentius van Paulo) te Schiedam tot den koers van 100 pct. is opengesteld by de navolgende kantorenNederlandsche Landbouw- bank, Lentjes Dmssaerts. De storting zal plaats hebben op Donderdag 1 September 1932, ten kantore van inschryving, te gen afgifte der toegewezen obligaties. Oo een gedeelte van het aangrenzend terrein van het bestaande St Liduina-Gesticht is de Ver eeniging van den H. Vincentius van Paulo te Schiedam in den loop van 1931 den bouw begon nen van een nieuwe afdeeling genaamd Huize St. Liduinaen bestemd als pension voor dames en heeren. Tevens zijn een grote kapel en een nieuw zus terhuis aangebouwd. Deze nieuwbouw is thans geheel voltooid en is gefinancierd uit een door de Maatschappy voor Kerkelyk Crediet te Amsterdam verstrekt bouw- crediet op korten termyn, dat uit de opbrengst der eerste tranche gedeeltelik werd afgelost. De tweede tranche dient ter verdere consolidatie van het opgenomen bouwcrediet en betaling der laatste bouw- en inrichtingskosten. Voor verdere byzonderheden verwyzen wy naar het reeds eerder gepubliceerde prospectus. DE SCHIEDAMSCHE REDDINGSBRIGADE Het eerste lustrum Het bestelur van de Schiedamsche Reddings brigade organiseert op Zondag 28 Augustus a.s. in de gemeentelijke zweminrichting voor hoeren aan den Havendijk wedstrijden ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan der ver eeniging. Op deze wedstrijden zullen o.m. de kampioenschappen gekleed popduiiken en 1®" meter gekleed acboo 1 alagzwemmen worden verzwommen voor dames en heeren van den Nederlandsche Bond tot het Redden van Dren kelingen, zoodat deze wedstrijden bijzonder interessant beloven te worden. OM DEN ALLARD BEKER De wedstrijd SchiedamS. F. C., die onder leiding van den heer Harkmian werd gespeeld, eindigde in een verdiende overwinning voor Schiedam- De ruststand was 21. De eind stand 41. Voor a.s. Donderdag is vastgesteld de wed strijd The Rising Hope tegen het S. E. V.- elftail, welke wedstrijd op het terrein vam S. F. c achter de Boschwachterswonimg wordt gespeeld. De wedstrijd vangt aan om 7 uur. De leiding berust bij den heer Barkman. De 14-jarige P. O., wonende aan de Breed- gitinaat alhier, stond gistermiddag düdhit bij de tiramlbaan op dein Rotterdamechedijk om een vrachtauto gelegenheid te geiven, te passes- ren. De jongen had een uit Schiedam komen de traim niet opgemerkt en kreeg hiervan julisit nog een klap, waardoor hij tegen de straat sloeg en met zijn linkerbeen terecht kwam onder één der wielen van den pas- seerenden vrachtauto. Hij werd met een auto naar zijn woning gebracht, waar de inmiddels ontboden geneesheer alleen maar een onbe duidend wondje had te verbinden. VerwBicht wordt: Zwakkej, veranderlijke wiind, later uit Zuidelijke richtingen, aan vankelijk helder tot licht bewolkt, later toe nemende bewolking, droog zeer warm weer. ik Lichten op van 'savonds 9.04 tot 'emer gens 4.07. ONGEVAL OP EEN SPORTTERREIN Gistermiddag werd eir op een sportterrein aan den Laanslootscheweg een voetbalwed strijd gespeeld. Tijdens dezen wedstrijd wil den de spellers J. W. en P. v. d. V., beiden van hier tegelijkertijd naar den bal „koppen' Hun hoofden stootten tegen elkaar en J. W. zakte bewusteloos op den grond. Met een deuk in den sdhedel werd hij per pOlitie-brancard naar het R. K. Ziekenhuis vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. ONDANK IS 'S WERELDS LOON Gisterenavond wilde C. T. van hier, die on der den invloed van sterken drank verkeerde, met zijn auto uit de garage aan de Jozef Is naëlstnaat rijden. De monteur H. F. de R. wil de hem dat beletten en T. maakte zich hier over zoo kwaad, dat hij De R. een duw gaf en daarna een zenuwtoeval kreeg. Hij sloeg te gen den grond. Dokter De Mayer constateer de een lichte hersenschudding. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond. 8 uur. Aanmelding nieuwe lede». Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot halt U, repetitie van het gemengd koor van den K. K, Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdagavond van 67 uur repetitie van het kinderkoor van den K. K. Gorzen ln het Parochiehuls. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaaibewerkersbond „St. Eloy". Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen Schiedam L Ver» eenigtngsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige Onderwerpen, door den praeses. lederen Woensdag om half 9 bestuur» vergadering van het afdelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul T. <L Putten). Groote zaal van den E. K. Volksbond. lederen Donderdag om 8 nur repetitie R. K. Gemengde Tooneelvereeniging „Aiberdlngk Thljm''. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond van 8—10 nn* repetitie Polyhymnia R- K. Volksbond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereentging Schiedam* Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. Iederefa tweeden Vrijdag der maand bestuur» vergadering van de afd. Schiedam van den Ned R K Bond van Overheidspersoneel „bt. Paulus". TusBChen 8 en 8.30 „klachten voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K- Bond ran Houtbewekers, Meubelmakers, Behanger, en aanverwante vakken „St. J" naif 8 tot half 9 zitting van het bestuur, Gelegenheid tot aanmelding van leden. KANO OMGESLAGEN Vanmorgen gingen de 20-jarige A. JL en de 18-jarige F. E. In een twee peTSoons kano varen op de Maas,. Ter hoogte van den Maas kant sloeg de kano ten gevolge van een hoo- gen golfslag om en de beide inzittenden, die geheel gekleed waren, geraakten te water. Zij wisten spedig den walkant ln het Sterrebosch te bereiken, waar zij door handreiking nit het waiter werd-en getrokken. De kano werd later opgevisicht. Niad'at beide drenkelingen van droge kleeren waren voorzien, zijn zij naar huis terug gekeerd. IN ZIJN BEEN GEBETEN De politie heeft aan den politiepost aan den Buitenhavenweg den 9-jarigen F. D. ver bonden, die in het Broersveld door een hond in één der -beenen was gebeten en daardoor een bloedende wonde had opgeloopen. DIEFSTAL H. J. van H. uit Ket.hel deed bij de politie alhier aangifte, dat een houten slede van heit gemeentelijk sportterrein aan den Havendijk wordt vermist. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 9 Aug. Aangekomen: zeesleep- boot Noordzee, van Maassluis; Noorsch s.s. Iris, ledig van Rotterdam beide om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 9 Aug. Vertrokken: Noorsch m.s. Uyhaug, ledig naar Rotterdam; Ned. m.s Mamura, ledig naar Rotterdam. FASCISTISCHE MAATREGEL Gistermorgen heeft de politie bij J. v. d. K aan de Nieuwe Baiven een gevaarlijken hond doodgeschoten. AANRIJDING. Gdsteremawond is oip die Keizerslbrug te Rot- berdiaim aangetreden de heer B. van Dorp uit de Schietbaainsstraat alhier. Hij liep daarbij een hensensabUMintg qp. De hieer Bergers vrm de R. K. E. H. B. O. uit Schiedam ver leende de eerste huiïip, waarna hen; slaahtof fer vervoerd werd naar het gem. Ziekenhuis aan den Goodsingel te Rotterdam. 10 Aug.: Groote Schouwburg, De Hof. slachter (Rotterd. Hofstadtooneel), 8)4 uur. 12 A u g.: Diergaarde, avondconcert Rotit. Philh. Gen. Dagelijks: Arena-variété, 2)4 en 8)£. Zondag ook 5 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 11 dezer in: Grand- théatre, Mamsell Nitouche (voor volwassenen) Thalia, De sensatie-journalist (voor volwasse nen); Luxor, Hans de overwinnaar (voor vol wassenen) Royal, Zwei in einem Auto (voor volwassenen); City, Moedertje; Ooster-theater, Das Lied vom Leiben en Wereldstad (voor voL wassenen)Roxy, Afzwaaien en Taboe (voor volwassenen); Corso, Het congres danst (voor volwassenen); Olympia, Grootmoeders jongen (voor volwassenen). TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in de Ge meentelijke zweminrichtingen bedroeg heden 70 graden F. GESLAAGD Voor het te Den Haag gehouden examen Handenarbeid, slaagde de heer M. D. Moes van hier. Mej. S. E. Wiebes van hier slaagde voor het te Rotterdam gehouden examen nuttige handwerken. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 8 Augustus GEBOREN: J*cob, zoon van J. van der Kraan en G. Vethaiak, Jan Vermeerstraat 12 Cornells J. M., zoon van M. J. M. van de Merendonk en L. van Rij, Vlaard.dijk 51 Karl F. W., zoon van K. F. W. Kipsch en N. Bras, Lerentzlaan 11 Hubertha J., dochter van P. B. de Snaijer en J. Meeder, Jan Vermeer- straat 8. OVERLEDEN: A. M. H. J. B. A. Nijs, 20 j., Stationsplein 9. VERLAGING VAN HUUR GEWENSCHT Door 140 onderteekenaars, allen bewoners der woningen van de Woningbouwvereniging, is aan het bestuur van deze vereeniging een adres gezonden, waarin beleefd doch dringend wordt verzocht den huurprijs der woningen te herzien en aanmerkelijk te verlagen, daar door de tijdsomstandigheden het niet mogelijk is, de hooge huur te blijven betalen. Zij vertrouwen dat aan dit verzoek ten spoe digste zal worden voldaan. SCHIEDAM, 10 Augustus. Offcieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pot. 8.50. HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling l 0.80 a l 0.90. Het stoffelijk overschot van ex-koning Manuel wordt door Portugeesche matrozen v-, van de kade van Lissabon gedragen na dó aankomst van de „Concord'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 1