mm Sf ■1 p 1 ADVERTEEREIE ZAKEN I I :|gi ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1932 BIJ DE PADVINDERS IN WASSENAAR. f OVER VERKENNERS-IDEALEN EN EEN LICHTSPEL, Wat voor leiders en wat voor jongens BADEN POWELLDAG. V *0 P'f ;HÉ| 1 De Chief Scout in het kamp. HET SLOT VAN DEN BADEN POWELL-DAG. F eestdiner te Scheveningen. HET EINDE VAN HET GQ.ETHE-JAAR DUREN HET LANGST UIT SCHOONHOVEN UIT VLAARDINGEN Welpendag. Wassenaar, Woensdagmiddag. Woensdag Welpendag. Wanneer wij. de schaduwrijke kastanjelaan langs het voortrekkerskamp doorgaan waar wij prof. Steger, den onder-hoofdkwartier- commissaTis der R. K. Verkenners met pater Beuns ontmoeten zien wij in de verte den maaltijd der welpen.- De voor trekkers noemen dat „het voederen der dieren" Kan het ook anders? Het zijn jonge wolven, dus zij eten als wolven. Zij zijn juist met een grooten sliert autobussen door de stad en langs Scheveningen getrokken, behalve de Haagsclie welpen, die de omgeving al kennen en om half. tien al het kamp begonnen binnen te loopen. In het katholieke kamp zitten de verkenners ook te eten. De boter heeft in de bakkende zou een tusschentoestand gekregen en wordt op de boterham gegoten. Een uitnoodiging van de Hilversumsche Pranciscusgroep om „Sa- novite", een voedzaam biscuitgebak te proeven kunnen wij niet afslaan, 't Voldoet zeer. Aan den overkant op den hoek van het pad Is hopman. Moester van de Heldersche St. Ni- colaasgroep er in geslaagd een zonnewijzer te construeeren. Aan de Bossche brug wordt nog steeds doorgewerkt. We trekken spoedig weg naar het demon stratieterrein, waar de welpen de aandacht vragen voor hun demonstraties. Z. K. H. Prins Hendrik, die op den openings dag zijn opgetogenheid over het kamp had te kennen gegeven had toen beloofd nog eens te komen, het daarbij aan de verkenners overla tend wanneer dit zou zijn. Deze welpendag was hiervoor uitgekozen. Het terrein lag in gloeihitte omzoomd door eenige duizenden bezoekers de belangstel ling is steeds huiten verwachting toen Z. K. H. in padvinderscostuum gekleed met het .Wilhelmus werd ontvangen. Het Vrijwillig muziekkorps van het Derde half regiment Huzaren'schettert zijn koperen geluid over het veld en de 1250 welpen, doen hun opmarsch. Zij voeren de „racewagens", die door de verkenners zijn vervaardigd, en waar mee zij straks zullen rennen mee. Vervolgens komen de gidsen met hun totems rond de raadrots staan en neemt mevr. L. D. van Doorn-Chesset, de hoofdkwartlerscommissa- resse voor welpen op de rots staande den hor- denroep In ontvangst. Het figuurloopen houdt de aandacht even bezig en dan komt er meer leven in de brouwerij wanneer de welpen over gaan tot vlaggetjes plaatsen, een race met ver sierde koepels en zakjes opblazen en stukknal- Jen. Het is een heen en weer hollen en een Juichen wanneer een horde het eerbt is. Et- wordt fanatiek gewerkt. De wagen-race, gaat zoo vlot, dat hier en daar de wagenmenner verloren wordt. Het rimboes-pel ia wel hert mooist het spreekt en zegt geweldig vee-1 voor de 'jonge hoofden. Hieirin kan hun fantasie grooten- deels -bevredigd worden. Br kruipt een fae-ele groote slang, Koa, over het veld eigenlijk door de -rimboe. Zij is een vriend van Mowgli een jon-gen, die door wolven is opgevoed Baloe' de -bruine beer wil hem de wet van de natuur leeren, maar Mowgli gaat liever met Bagiera de zwarte panter, uit en met andere panters een hert besluipen. De Sluiptocht wordt ver stoord door bet apenvolk. Doch Koa vangt de apen met haar vreeselijke oogen en ver slindt ze. De welpen met wie Mogli speelt weten zit® ten slotte den begeerden buit te "veroveren. De geschiedenis is spannend, de opvoering "Was het ook. Zij werd intens beleefd. Na zoo'n opvoering begrijpen we den grooten groei der welpen-dag bij te wonen. Met een hordenroep aan den hoofdverkenner istaatsraad Rambonnet, behoorde de succesvolle (welpendemonstratie weer tot het verleden. De -headquarter commissioner Colquhoun. het hoofd van alle welpen van heel de- wereld was speciaal uit Londen overgekomen om deze welpenda-ge nbij te wonen. Hopman Stok-huijzen had weer eer van zün leiding. Wassenaar, Woensdagavond. Nadat wij in de dagen, die achter ons lig- igen onze opwachting hebben gemaakt bij com missaris van der Werf uit Den Bosch, bij hop man van der Weide uit Den Haag en bij hop man Maks uit Arnhem komen wij nu in het kampement der Eindhovensche St. Jorisgroep In kennis met oubaas van den Donk met wien |Wij een tijd over de onderscheiden distinctie ven in de padvinders hiearchle boomen. 't Komt ook hier er weer op neer dat alles maar een weet is. Het gesprek komt dan op de -leiding der verkennerij, en zoowel naar aanlei ding van hetgeen wij hier opvingen als in ver band met hetgeen wij gisteren van dr. Berger hoorden, zijn wij blij als wij pater Beuns, den hoofdverkennersgeestelijke aan zijn jas kun nen trekken en hem naar den stand van zaken mogen vragen. De beweging heeft op het oogenblik twee remmen, aldus pater Beuns. Vooreerst een ge mis aan intellectueele, voldoend zelfstandige leideTS. Ten tweede gebrek aan financiën voor hoofd- en diocesane leiding. De afzonderlijke troepen hebben soms middelen, soms niet, naar mate een groepoomitê hart of geen hart voor 'U groep heeft. Leiders noodig. De leiders moeten per week een avond, voor binnenwerk en één middag voor buitenoefe- ning kunnen geven, en dan moet de beweging menschen voor jaren hebben. Het meest in aanmerking komen dan ook heeren op kantoor en hooger technisch personeel, deze laatsten mede troor de technische scholing. Wat de moreele zijde van de eischen voor het leiderschap aangaat: het moeten menschen zijn jong van hart en met een open oog, bereid In de natuur te leven, een vrijen, ruimen blik hebbend, niet opziend tegen soberheid van le venswijze, De ondervinding is, dat de leiders na korten tijd eer te veel dan te weinig voor htin troepen zullen doen. Geschikte menschen pakt de beweging tótaal. IDe leider moet iets apostolisch in zich voelen. Maar apostolisch is niet genoeg, indien hij ook geen belangstelling heeft voor gezonde lichaamscultuur. Er is nog veel onbekendheid, Hoe veel jonge imannen kennen de beweging niet en weten niet welke verplichtingen zij op zich nemen. Onder de geschikte personen zal men zeer veel bescheiden menschen vinden, die zich niet op den voorgrond dringen. Dit is een handicap. Degenen, die vooruit willen in de maat- Schappij en de beweging willen gebruiken om glchzelf vooruit te brengen£ zullen het bij de verkennersbeweging niet vinden, omdat hun vele opofferingen verborgen blijven. Men werkt met weinig jongens en er blijkt weinig van naar buiten. De beweging werkt zeer sterk op het karakter van de jongens, daar de opvoe ding lief3t plaats heeft in afgelegen streken, hei en bosch, en veld, in de vrije natuur. De geschiktste verkenners. Een afzonderlijke vraag is: Voor welke jon gens is het verkennen geschikt? Voor iedereen? Zelfs indien dit toegegeven zou worden, zijn er dan voldoende leiders? Dit in 't midden la tend: er zijn meer speciaal geschikten. Niet in de eerste plaats de jongens, die reeds een goede opvoeding ontvangen, hoewel deze er ook nut van zullen trekken. Volkomen onjuist is de meening, dat alleen jongens van beteren stand of die een intellectueele opvoeding ont vangen in het verkennen van tegengif tegen het al te gekunstelde moeten ontvangen. De verkennersbeweging heeft den meesten invloed op de jongens, die nog openstaan voor de na tuur, die nog weinig vorming ontvingen, die durven, die moedig zijn, die graag hun han den gebruiken maar niet geleerd hebben hoe. Onder de onbedorven volksjongens vindt men het schitterendste materiaal voor de verken nersbeweging. Want de jongensziel moet ge grepen kunnen worden door de verkennersbe lofte en de verkennerswet. Het ideaal dat men op de eer van den verkenner kan vertrouwen, moet bij den jongen levend worden. Iemand^ die b.v, dokter, onderwijzer, leeraar wordt, ziet in zijn maatschappelijke positie zijn ideaal en wordt er door gegrepen. Een jongen, die aan de schaafbank staat vindt zijn ideaal niet zoo gemakkelijk in de maatschappij, maar wel in het verkennen. Die jongen is niet geschikt voor het verken nen, die iit het uniform een parademiddel ziet, omdat het uniform zich geheel aanpast aan de werkzaamheden, welke in uniform verricht worden. Loopt een jongen met een bijl om zien aan te stellen, dan begrijpt hij niets van het verkennen, maar een echte verkenner weet, dat hij in het kamp de bij] een groot gedeelte van den dag noodig heeft voor vermoeiende, zwaTe werkzaamheden, aldus pater Beuns. Het lichtspel. De tijd is intusschen gevorderd en wij spoe den ons naar het dem-onstratie-terrein waar een recreatie wordt gehouden, dat is zooveel als een kampvuur zonder vuur. De mannetjes van subkamp J zijn al met liedjes en yells op de planken geweest en als wij aankomen trekt juist een bepluimde Hongaarsche hopman met zijn boomerangs van leer. Hij krijgt veel bijval en oubaas van Voorthuisen verdient er een boomerang aan. De maca-ronimarsch, de gees tige parodie op de Sehotsche doedelzakspelers, welke Zondagavond in eigen kring reeds zoo is ingeslagen, wordt ook hier een groot succes. Zutfen heeft een aardige seindemonstratie, waarbij een doek ontrold wordt: Den hoofdver kenner heil! Jammer genoeg is deze niet aan wezig.-Hij haalt aan een der stations den Chief Scout lord Baden Powell af, die in alle geheim zinnige stilte tijdstip van aankomst was en is in het kamp niet te achterhalen is aan gekomen. Beide oude grijze wolven tijgen naar de Witte Brug, waar zij omstreeks half tien aankomen. De 76-jarige Chief Scout overnacht hier. •In het kamp blijft de belangstelling gaande, want er is een lichtspel op komst! Nadat de verschillende executanten de plan ken, die hun succes dragen, hebben verlaten, verdwijnen de verkenners uit .de demonstratie ruimte, de schijnwerpers worden gedoofd, het lichtspel gaat beginnen. De hoplieden Schaap en Van Woerkom, twee veteranen bij de Pad vinderij, hebben de leiding. In groote kringen staan de jongens met den fakkel in de hand, een aardig gezicht van ongewone levendigheid. Plots worden de fakkels gedoofd en de schijn werpers verlichten een gymnastischen stand van jongens in het wit op het podium Bravo! Opnieuw gaan de fakkels aah. Men stelt zich in een nieuwe formatie en de vurige vlammen beschrijven groote cirkels. Buitengewoon is de spiraalloop een keurige en smaakvolle uitvoe ring. Telkens weer flitsten de schijnwerpers aan om een nieuwen stand te verlichten en tot slot staan de fakkeldragers voor de tribune, <ïp ïptters N P. V. vormend. Een waardig eind. 't Is met al deze voortreffelijke dingen elf uur geworden. De katholieke verkenners dui ken gauw onder de dekens, want Donderdag, den grooten dag, is het zes uur reveille. Hoog bezoek. Pontificale Hoogmis in de tentenstad. Wassenaar, Donderdagmiddag. Het kaai ook te mooi weer zijnEen felle zon scheen vanmorgen op het kamp en "den heelen dag bleef de gloeiende bol op de tentenstad op „Oosterbeek" stralen. Maar 't is zóó beter, veel beter dan regen. Vanmorgen was 't een onophoudelijk binnen trekken van Katholieke troepen uiit alle deelen des lands. Een vroolijk en fleurig gezicht de verkenners en welpen met hun felle dassen, met de totempalen grijnzende w-olven-ko-ppen binnentrekkend in 't groene middenveld van subkamp J. De jongens schaarden zich in orde lijke rijen voor de groote kapeltent en alles was gereed voor de ontvangst van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent. Deze arriveerde om kwart over 9 aan den hoofdingang van het kamp. Monseigneur werd er begroet door "den hoofd verkenner, Z. Exc. Rambo-nnet, commissaris Diemont, Commissaris Ph. Baron van Pallandt, den Katholieken Hoofdverkennersgeestelijke -mr. dr. J. Beuns S. J. en de Kath. commissa rissen mr. Anton Fens, d-r. L. Berger en mr. Ernest Lamers. Langs een eerewacht van ver kenners schreed de Bis-schop door de groene lanen naar het Katholieke kamp, waar de aal moezeniers Z. H. Exc. begroetten. Op "den Benoordenhou'bschenweg, vanwaar men een vrij uitzicht heeft op het Katholieke kamp, stond het zwart van de menschen, waar van het overgroote deel de plechtigheden bleef volgen. Het was bijzonder indrukwekkend te zien hoe vol aandacht de verkenners aan het H. Offer deelnamen en hoe keurig ze de Mlssa brevis zongen. Voor buitenstaanders was het een open baring. Natuurlijk kon 't niet anders, of enkele jongens werden ondèr den invloed der warmte onwel, maar 't was betrekkelijk een klein per centage. Toen commissaris Crebolder, die in ihet geïmproviseerd ziekenkampje de flauwge- vallenen wilde bijbrengen en een der bewuste- loozen een scheutje wijn tussc-hen de lippen goot, was deze weer zóó paraat, dat hij 't onder protest weigerde en verklaarde lid te zijn van 't Kruisverbond. Werkelijk, 't verkennersmotto „Weest paraat" wordt zeilfs onder de merk waardigste omstandigheden nog strikt nage leefd. Na de H. Mis schaarden de verkenners zich in een vierkant en vormde de wacht aan den ingang een eerepoort van verkennersstokken. Allen stonden in gespannen verwachting om nu eindelijk een-s hun Chief te zien, die 'n 25 jaar geleden dat prachtige verkennerssysteem ontwierp, een systeem dat bij zoovelen karak tervormend werkte en nog werkt, waaraan dus zoovelen dank verschuldigd zijn. EET KASTEEL WIJNANDSRADE, thans college „Christus Koning" der Mtnderb roeders-Conventueelen, is onder toe zicht der Mcmumentenoommissie gerestaureerd Nadat Monseigneur plaats genomen had bij het altaar arriveerde de grijze Chief, geleid door Z.Exc. Rambonnet_ Aan den kampingang begroette hem de commissarissen Fens en Fro- ger, en mr. dr. Beuns S.J. De „chief' konut. ,,Wat zijn er hier veel aalmoezeniers" was een der eerste indrukken, die de Chief van 't subkamp J kreeg. Aan het altaar drukten Mon seigneur en de Chief elkaar d-e hand, een' moment, dat natuurlijk van alle kanten ver eeuwigd werd. De Bisschop sprak er zijn vol doening over uit, kennis te kunnen maken met den Chief en deze informeerde belang stellend naar de zoo juist geëindigde plechtig heid. Het gesprek werd In de Fransche taal ge voerd. Hopman E. de Bekkers, die zich gedu rende 't geheele kamp voor de organisatie bui tengewoon verdienstelijk heeft gemaakt, leidde enkele demonstraties. Tevoren klonk echter nit honderden kelen de kampkreet ter eere van B-P.: „B-P! B-P! B-P! Chief!! Come now come now Here he Is! Rah!" Dan traden nl-t de dichte rijen de jongens, die ordelijk en buitengewoon correct een pad vinderslelie vormden. Enkele jongens demon streerden -touwdraaien en vlagseinen en dan verliet de Opper-verkenner weer het terrein om zich naar de Raadrots te hegeven, w-aar in wijde kringen zich de wolfjes hadden opge steld. In de veTte bliezen de Sehotsche pijpers en. toen wisten we, dat de Chef er was gearri veerd, want ze behoorden tot zijn geleide. De Grijze Wolf nam een van zijn jongere broeder- wolven aan de hand en die was wat verguld, dat hij den stichter en opperleider naar de rots m-ocht leiden. De rots mocht er zijn, 't leek een geweldige klip en 't was doodstil toen B. P. op 't „ge steente verscheen. M-aar die stilte duurde niet lang„Yalahi" riep de Grijze Wolf en alle welpen gilden: „Aheila, wij doen ons best! „Djib, djib, djib!" riep de Chief (een afkorting van „doe je best") en de jongens gilden: „wij dob, dob, dob, dob, wolf!" (ze kortten hier hnn belofte af: wij doen ons best). Dan klonk een luid hoera en de Chief daalde van de rots af en maakte een wandeling langs den grooten welpenkring. We gaan n-u weer terug naar het Kath. kamp, waar de uitzending voor den K. R. O. in vollen gang is. De Sehotsche pijpers worden afgelost door Duitsche zangers en dan komt mgr. Aen genent terug van zijn rondwandeling door het andere gedeelte van 't kamp zelfs fourage- en ziekenbamp werden niet vergeten! om voor de jongens en de microfoon een toespraak te houden. Toespraak Mgr. Aengenent. „Beste jongens", aldus de Bisschop en zoo wel toon als vorm van dit begin, bewezen, dat de w-oorden Mgr. uit het hart kwamen, „ik ben vandaag zeer gaarne Mer gekomen om voor u bet H. Misoffer op te dragen, teneinde een -hoogere wijding aan dit kam-p te geven en mijn groote sympathie voor uw beweging -te toonen. Iedere vorm van jeugdbeweging trekt mijn bijzondere belangstelling- De jeugd Is de hoop der toekomst en wat wij nn voor de -katholieke jeugd doen, zal groote vruch ten voortbrengen; vandaar mijn -belangstelling. Ik zal u de redenen aangeven, waarom wij een zoo hartelijke sympathie juist voor uw bewe ging hebben. Dit is de eerste maal, dat ik een padvinderskamp bezoek en mijn indruk is van dien aard, -dat ik -er steeds een -zeer aangename ■herinnering aan zal behouden. Was ik veertig jaar jonger dan zou ik zeker ook padvinder geworden zijn! Hier was het enthousiasme der jongens niet meer te houden en, gedisciplineerd als ze zijn ook in bun uitingen, brak hun enthousiasme uit in de kreet: ib-r-a-v-o, bravo? „Wat mij bijzonder trekt", aldus de Bis schop, „Is allereerst, dat ge voortdurend zoo onder tucht en orde werkt. Bat zijn twee elementen, die in het latere leven van den -mensch van groote -beteekenis zijn. Immers, wij weten en de H. Schrift leert het, dat, wan neer men zich in zijn jeugd went aan orde en tucht, men later niet van dezen weg zal af wijken. Ten tweede: omdat uw devies is: dienen. Dit beh-aerscht geheel uw beweging en leert, dat ge niet alleen voor u zelf moet leven, maar dat gij vooral oudere-n dienen moet. Het is een praoht-devies voor deze tijden. Nog pas sprak Z. H. de Paus in een zendbrief tot de wereld over de groote kwalen van deze tijden: harte loosheid en liefdeloosheid; uw devies is een protest daartegen: juist anderen dienstbaar te zijn, te helpen, liefdevol tegemoet te pramen. Tenslotte en ten derde: lm uw bewe-ging wordt moe-d bijgebracht om alle gevaren en moeilijkheden zonder vrees tegemoet te tre den en ze te overwinnen. Hat doen verdwijnen van deze vrees voor gevaar is iets, dat mijin bijzondere waardeering heeft. St. Joris, uw groote patroon, gaf het voor beeld van waren heldenmoed, want hij had den moed om al zijn bezit, zelfs zijn leven, veil te hebben voor zijn beginselen en voor zijn geloof. St. Joris staat afgebeeld met een lans, waarmede hij den draak doorsteekt om te too nen, dat hij alle aanvallen van den helschen draak der zonde wist te overwinnen. Ik hoop van ganscheir harte, dat gij, zooals hij, steeds den moed hebt trouw te blijven aan het geloof, moedig zult zijn als helden, ook wanneer de omstandigheden het moeilijk maken. Ziedaar, beste jongens, waarom ik zooveel sympathie voor uw beweging heb. Ik ben verheugd, dat gij ia twee jaren tijds reeds zij-t gegroeid tot een t yereeniging van 3300 leden, Ik hoop, dat ge over twee jaar minstens het dubbele aa-nt-al hebt: zeker 6600. Moge zoo onder Gods zegen de katholieke verkennerObeweging -blijven groeien! Enthousiaste bijval van d-e verkenners: rik- tik, ri-kketikketik. Monseigneur werd na -deze toespraak voor gesteld aan het lid van -dein raad der Neder- landsche padvinders, -generaal Collette en aan den heer Vinkesteijn, oud-inspecteur der .-gymnasia. Intussöben maakte -de Chief-scout een ron-d- ga.ng door de overige sub-kam-pen hij ha-d het katholieke kamp bet eerst bezocht en tenslotte 'hield hij voor het huis van bet land goed een rede voor de geluidsfilm. „Ik ben -buitengewoon verheugd'', zei-de B. P., „weer eens de Nederlandsdhe verkenners -te bezoeken en te zien -met hoeveel succes hun aantal de laatste jaren is gegroeid. Ik zie, hoe <le jongons -bier leer-en, gelukkig, ge-zond en hulpvaardig te -zijn en hoe zij -zi-oh' vrien den weten te snaken ook van de -verkenners uit de andere landen van de wereld. Er zijn ruim twee millioven verkenners over de ge heele wereld verspreid, die allen in kameraad schap leven en ik iwsht dit een groot middel -ter handhaving van -den wereldvrede. I-k wensch verder de verkenners van Nederland zeer veel succes". Hier eindigde de korte toespraak, van den Chief-soout. - Donderdagmiddag. Er heerscht een sfeer van hooggestemde ge ladenheid in het kamp nu Baden P-owell, de Chief Scout of all the world, in den kring van zijn beminde jeugd verblijft. In het huis „Oosterbeek" waar de offici-eele gasten worden ontvangen heeft de oude grijze wolf geluncht en na dezen maaltijd wandelen de leden van het Nedei-landsche MelsjeagUde voorbij. Frm Begeert de hooge gast zich in gezelschap van den hoofdverkenner Rambonnet, den. kampleid6r Diemont, den commissaris voor het buitenland, dr. Egidius, en den commissaris van ontvangst Ph. baron van Pallandt van EeTde naar de tribune op het demonstratie terrein waar hij met het Wilhelmus, gespeeld door de huzaren wordt ontvangen. Dan begint dadelijk de opmarsch van alle kampeerders. Voorop de Schotten met hun doedelzakmuziek, dan de kampstaf, vervolgens de Engelachen, de Belgen en de Denen, de Duitschers In witte blouses op den voet gevolgd door de Fran- schen, daarop de Noren met hun vaandel-s, ver volgens de voortrekkers en de verkenners uit alle sub-kampen. Achter sub-kamp J, het ka, tholieke, volgen de zeeverkenners. Lord B. P. volgt het défilé met de voor hem neigende vaandels met zichtbaar genoegen, den padvindersgroet brengend. Hij is vergezeld van zijn zoon Peter en zijn dochters Haether en Betty. Onder de gasten bevinden zich minister Beelaerts van Blokland, gouverneur van Kar- nebeek, de Deensche, Zweedsche en Fransche gezanten, graaf van Lynden van Sanden-burg, vice-president van den Raad van. State, jhr. J. Loudon, H. M.'s gezant te Parijs en jhr. Hugo Loudon. De voortrekkers met de St. Joiisvlag in hun midden vormen een „veiligheids" cordon voor de tribune en dan komt de rally. Van den over kant van het terrein stormen alle verkenners, de vaandels voorop naar de trlbume onder luid gejuich. De hoeden gaan op de stokken om hoog, de vaandels zwaaien, het gejuich zwelt aan tot een ovatie een moment van imposan te grootschheid. Baden Powell komt voor de microfoon, die zijn h-el-detre, zeer duidelijke stem tot alle hoe ken va-n het veld voortplant en zegt in het En- gelsdh: Scouts, Ik wil in enkele korte woorden zeggen boe -blij ik ben -de gelegenheid te hebben jullie vandaag bier te zien, in zoo grooten ge tale opgekomen. Ik heb veel gehoord over jullie groei in Holland sinds mijn vo-rig bezoek hier. Br ben daar blij over. Nooit hoorde i-k een beteren welkomstgroet dam hier. Ik -bem blij je zoo schoon en keurig te zie-n im je kamtP- Gewoonlijk breng ik regen en modder mee, maar van-dhag niiet omdat je zoo schoon en fijn e-r uitziet. N-u is het mooi weer. Ik roem de voortrekkers, die zonder morren bun w-er-k en diensten gedaan hebben. Mogen jullie altijd en overal zoo wer-ke-n. Dank aau de hoplieden voor h-un nobel werk in Nederland, voor land, jongens en beweging. Ik ben Mij an dere landen hier te zien, allen als broeders bijeen. Ik kan geen onderscheid zien, allen de zelfde bloote knieën, dezelfde blijde gezichten. Het is niet de eenige rally die lk meemaak. In Zwitserland, waar lk vandaan koon, waren 3000 jongens, lm Kent in Engeland 6000. In Po len moest ik vandaag zijn, maar ik heb er mijn vrouw naar toe gestuurd. Wanneer jullie jezelf tot goede scouts maakt doe je goed werk voor het land, wordt flinke burgers en bren-gt verbroedering, vrede en vriends-chap onder alle vol-ken. (Applaus). Hebt dank, dat jul-lie hier gekomen -bent. Aan één speciaal woord van dank, jullie chief scout Rambonnet. Ik schenk hem voor al hetgeen hij voor de beweging in Nederland heeft gedaan een totem, n.1. de zilveren wolf. Bij het vernemen, dat hun hoofdverkenner do hoogste onderscheiding in de -beweging had verworven gaat onder de verkenners een schier eindeloos gejuich op. De lioofd-verkenner spreekt hierop een dank woord tot allen. Doordat iedereen zijn best deed kon dit kamp zoo slagen. Tot de girl guides, die in de verte stonden opgesteld, zegt lord Baden Powell, dat hij blij is haar te zien. Ik hoop, dat mijn vrouw spoedig in Nederland zal komen voor inspectie. Best Luck to you. Hoofdverkenner Rambonnet spreekt dan nog een enk ei woord, waarin hij dankt voor de on derscheiding en zegt, dat het hem een groote eer is, deze uit de handen van Baden Powe-lil ont vangen te hebben. Dadelijk daarop vingen de demonstraties der verkenners aan. Eerêt de zeeverkenners, die met lassowte-rk, seinen en mastopriohten de aandacht der ve'le duizenden, die het terrein omzoomden gespannen houden. Verschillende andere vaardigheidsp-roeven en demonstraties volgen en oogstten telkens bij-val. Om hal-f vier vertrek de chief scout naar de Witte Bru,g om te rusten, want de dag is voor hem, noch voor de kampeerders voorbij. Gisterenavond Is ter eere van het bezoek van Baden Powell een diner gegeven in bet Kurhaus té Scheveningen. Voor het Kurhaus had zich een eerewacht van ver-kenners gevormd, terwijl de politie de entrée van het restaurant vrij hield. Tegen half 7 arriveerde Z.K.H. Prins Hen- dri-k, terwijl aan den ingang der zaal bestuurs leden, commissarissen en leiders de hooge gas ten opwachten. In de serre klonken de eigen aardige tonen van een doedelzak, die nog wat ingeblazen moest worden. Dan kozen de leiders hun plaatsen en nauwelijks bad de d-inerzaal zich gevuld of doedelzakmuziek kondigde de komst van Lord Baden Powell aan, die, naast Z. K. H. den Prins, zich naar zijn plaats aan tafel begaf, gevolgd door hoofdverkenmer Ram bonnet die het lint met den zilveren Wolf om den hals droeg. De muziekkapel, die in den rechter-uith-oek der zaal was opgesteld, zette het Wilhelmus in en daarna werd een dronk ingesteld op den Chief Scout. De muziek der kapel werd afgewisseld door het spel van 'n eenzamen Schot, die de hee-le serre met 'n geluid ais 'n orkaan vulde. Het karakteristieke van doedelzakmuziek is, dat er 'n stuk of drie grondtonen maar blijven doorvloeien, terwijl op één der fluitpijpen een melodie wordt gespeeld. Enkele tonen dier melodie harmpnieeren met de groudton-en, ter wijl andere ons w-eer tamelijk valsch in de ooren klinken. Tens-lotte.'t brengt wat variatie in de tafelmuziek! De genoodigden luisterden vol interesse naar de bizarre klanken en onder deze genoodigden bevonden zich vele vooraanstaanden in den lande. P B. gedecoreerd Minister Beelaerts van Blokland hi-e-ld na het geestig woordje van den Chief eeq tafelrede, waar de leiders erg enthousiast over waren. Geen wonder, want deze rede had een verras send slot, verrassend zoowe-l voor den Chief als voor zijn tafelgenooten. De Minister zeide namelijk dat de Nederland- sche regeering ten volle besefte welke beteeke nis Baden Powell heeft voor de jeugdbeweging en deelde mede, dat het Hare Majes-teit be haagd bad den Chief het Grootkruis i-11 de orde van Oranje Nass-au toe te kennen- Onder luide toejuichingen hechtte Z- K- H' Pnins Hendrik den Chief-Scout de onderschei ding op de borst. De Chief dankte met een kort woord, waarin hij zeide, dat deze onderscheiding eigenlijk de Beweging en niet hem alleen betrof. Tot slot sprak de hoofdv-erkenmer Z. K. H-, de Excellenties en overige gasten namens de padvinders toe. Nadat gelegenheid tot gebe-d was gegeven begaf men ziob weer naar het kamp, waar allen ook Z. K. H. de Prins en de Chief rond een allergezelligst kampvuur zatem, waar- bij menig lied weerklonk en aardige demon- s-tratdes werden gegeven. En toenden laatsten nacht onder 't tentlinnen! I Een herdenkingsweek te Frankfort. Het Goethe-Jaar zal plechtig wonden beslo ten m-et een Herden-ki ng3weekwelke van 21 tot 28 Augustus te Frankfort zal worden gehouden en georganiseerd is doa>r de stad Frankfort in samenwerking met het Rijksml- nisite-rio van Binn-enlan-disohe Zaken, het Prui sische Ministerie van Onderwijs en'het Freie Deutsche Hochstift". Het gansche te Berlijn geaccrediteerde diplomatieke korps -zal tot de plechtigheid, waarmede deze „Herdenkings week" eindigt, worden uitgen-oodi-gd. De week begint m-et feestelijkheden in alle scholen en fees-tvoorstellingen in de Opera en o-p den Röme-rberg. Opgevoerd worden ,,Ur-göfz" en ,.Egmon,t". Op 26 Augustus zal in de Keizer- zaal van den Romer tot de p-Iec-hti-ge oprich ting van de „Wilhelm-Meister-Schule" worden overgegaan. De volgende dag w-ordt voorbe houden voor de plechtigheid van de „Freie Deutsche Hochstift", waarop de dichter Wil helm Schafer d-e feestrede zal houden. Op den avond van dezen dag wordt een volksfeest ge houden, terwijl d-e oude stad verlicht zal zijn. Op Zondag 28 Augustus, den geboortedag van. Goethe, zal de ,,H©rdenkingswee-k" haar hoog- epunt bereiken me-t de overhandiging van den ,,Goethe-prijs" aan Ger-hart Hanptma.nm en de .Rijksherd-enking" oP den Römeriberg. Ver- egenwoordlgers van de Rijks-regeerin-g, van de stad Frankfort en van de Duitsche dichters zullen toer het woord voeren. De „Herden kingsweek eindigt met een feestvoorstelling van de Meistersinger" in de Opera en een openlucht-voorstelling op den Römenberg. Ver schillende ,,Go-eithe-Tentoanst©llingen" zullen, ook gedurende d-e „Herdenkingsweek" te Frankfort worden gehouden. _JÜ GESLAAGD. De heer F. H. Genreen slaagde te Amster dam voor het examen Fransch 1. o. D!RUK VERKEER. Over de week van Donderdag 411 Augus tus zijn met het veer overgezet 8265 personen, 382 personen auto's, 50 wagens, 392 vracht auto's en 2601 rlj-wilelen. CRISISVARKENSWE'T. Vrijdagavond i-s ten stadhulze een vergade ring gehouden van de slagers uilt den Keu- riingskriing Schoonhoven en omstreken, waar de uitvoering van de wet nader is besproken. D-e volgorde dii-e zal worden toegepast is, dat het varken wordt gekeurd en gewogen, het keurloon behaald en -dlaarna gestenypeü HENGELEN. I-n dien laatsten tijd bevinden zi-ch weer veel scholen karpers in de Lek. Don heer Buurman alhier mocht het dezer dagen gelukken een. exemplaar te vangen van 6 pond, Jerwijl een cluib Rotterd-amische vi-sschers dezer diagen 3 stuks op eeh morgen vingen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Willemiina, Axlriana, d. van JV va,n Sparr*e-ixtalt en "W. Baas. GEHUWD; A. Vendriig 23 3. en A. M Munc 24 j. VISSCHERIJ. Van de harin-gvlscherij kwam hier binnen:' VL. 49. M. Westeirdijk m-et 15 last haring. BINNENGEKOMEN SCHEPEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „s. N. A. 66" om 3500 ton kolen te laden. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Van der Wiel, Hoogstraat 82, 'besje sleutels; Postkantoor, laotetaeche politiebureau, huissleutel; De Bruyn, Wes-t. havenplaats 6, armband; Bouman, Prlns Hen drikstraat 4, portemonmaie; Bonman, Karn. Speelmainstraat 29, rijwiel; Rood-enbuirg Stadhuis, bniil; Van Ravemzwaai, Piet Hein. straat 24, portefeuille; Don Otter, Station straat 18, konijn; Van der Windt, Hoogstraat 194, rijwiel; Sonnieveld, Maaseluissche Dijk 104, Maasland, japon met lap stof; Van der Lugt, Spoorsi-ngel 33, bankbiljet. GESLAAGD. De heer W. Brink-man alhier, slaagde te 's-Grawetiihage voor de aet-e bandteekenen L. O. mej. C. Kolkman slaagde te Rotterdam voor de acte Nuttige Handwerken. De heer B. van Duffelen slaagde te 's-Gra- venhage voor de Nijverheidsacte N. j. DE VOOROEFENINGEN. De aangifte voor die vooroefeningen i-s be vredigend- Op Maandagen, Dinsdagen, Donder dagen van 7 t»t 10 uur n.m. is er echter als nog gelegenheid zich aan te melden op het Vulcaanterrein bij den heer W. K. v. d. Bosch. POSTDUIVENVEREENIGING „DE ADELAAR". De uitslag van de wedvlucht van N-eufvilles, afstand 159 K.M., luidt als volgt; 1, 4, 6, 30, 31, 41, 46, 52, A. Heindijk en Co.; 2. 3, 9 10, 16. 26, 28, 29 P. van Roon: 5, 12, 54 A. Smit; 7, 20, 21, 36, 38, 47 W. van Rijn; 8, 19, 24, 25 C. S-tolk; 11 Brandwijk: 13, 23, 37, W. A. de Römph; 14, 33 Jo Priem; 15, 32, 42, 43, 48, 49 50 J. en H. Priem; 17 l. van 't Woud-t; 18, 40 51 A. van den Berg; 22 27, 34, 35, 37, 44 45 B. Zijdenbos; 53 R. Vons, In concours 217 duiven. Gelost te 10.20 uur. Aankomst le duif 12 u. 69 ui. 40 sec.; 54e duif 1 u. 29 min. 34 sec. LICHT. EN RECLAMESTOET OP AUGUSTUS A.S. Door eenige Oranjever. alhier is besloten, om op Dinsdag 30 Augustus a.s. een Lichtt en Reclaim-esitoet te oti gani see ren, waaraan, alle vereenigingen, particulieren en onderne mingen kunnen deelnemen. Om tet dit doel te geraken, zal Dinsdagavond a.s. in -het R. K. Vereenigingsgebouw, Ma-rkigraaflaian, een ver gadering wordien gehouden, waartoe een Ieder die zich hiervoor Interesseert, wordt uitge. noodigd. WATERPOLO. De polo-wedstrijd, welke voor de Haring&e- rle werd gespeeld tusschen V. Z. C. I en S. V. H. II, eindigde in een 50 overwinning viooy S. H. H. H-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10