RH m DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. i „ADRESSEN iké STADSNIEUWS „MUSIS SACRUM39 F\ Wed.C.v.d. MostSü'ü'.iJ1, wmmm «MER 55ste JAARGANG DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1932 No. 16415 BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 CONCERT- EN FEESTGEBOUW LANGE HAVEN 115 TELEFOON 68883 R. K. kindervacantiespelen geslaagd NOG GOED AFGELOOPEN SCHEEPVAART ZONNEN UIT KETHEL. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. GEMEENTERAAD NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling Per drie maanden 3,25; per maand 1-10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 16 regels 1.55 elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.—. 15 regels 1.60, bU vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis Oneevalleaverzekeringƒ500— bij overlijden door een ongeval; ƒ500— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250— bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150— bij verlies van een duim; 75. bij verlies van !..0°g'v.ller.' a;; Jeen b..J, fu, „Uren viever. De Verrekering loep. op de voorwaarden al, eenmaal per maand m d,t blad worden afgedrukt. een wijsvinger; 50-— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. NAAR O. L. VROUW TER NOOD De eerste Schiedamsche processie I Men schrijft ons: Dit jaar zullen die Schiedamsche Mariiaver- eerdere en vereersters voor den eersten keer per eigen extra-trein ter bedevaart optrekken naar één van die mooie mididieleeuwsohe heilig dommen van Maria, naar O. L. Vrouw ter Nood in de kapel vjn Runxputte bij Heiloo. en haar aanroepen als bijzondere hulp in nood en als troost der bedrukten. Niet zoo gemakkelijk zullen de katholle en van onze dagen ten volle beseffen en gevoe en, met wat diepe smart en droefheid de trouw gebleven kinderen der Kerk In de treurige tij den der Hervorming het dulden moesten, dat hun kerken geroofd, hun kloosters en heilig dommen verwoest werden. Maar al bestormden de Geuzen in ons Holland de beelden van Maria, ieder van onze voorvaderen droeg toch met stille piëteit in het intieme van zijn eigen ziel de liefde voor zijn hemelsche Moeder, een liefde sterker dan de dood. En na vele eeuwen van zielloos Lutheranisme en levenloos Janse nisme is toch gebleven tot onze dagen toe een groote machtige liefde tot Maria. Daarom verrezen na bevochten vrijheid alom de Mariakerken op de drukste punten onzer steden, gelijk in Schiedam twee van de vier parochiekerken aan de Lieve Vrouwe zijn toe gewijd. Die groote liefde tot Maria, van uit den tijd der middeleeuwen zorgvuldig bewaard door de kettërscbe eeuwen heen, dbet ook de kinderen van Maria met duizend tallen pelgri meeren naar de bevoorrechte heiligdommen niet alleen huiten de grenzen van ons dierbaar vaderland, naar Lourd.es of Kevelaer, maar ook naar de Maria bedeoorden In Sititard, Roer mond, 's Hertogenbosck en in ons eigen Haar- lemisch Bisdom, naar O. L. Vrouw ter Nood in Noord-Holland te Heiloo bij Alkmiaax. Kennend het verlangen van velen om Maria heel bijzonder eens fe gaan dankzeggen of heel bijzonder bij Haar te gaan smeeken, meen den wij goed te doen dit jaar hiertoe de ge legenheid te moeten uitbreiden. Daar zijn nog zoo vele Maria-kinderen in Schiedam, mannen en vrouwen, jongens en meisjes voor wien een pelgrimstocht naar Lourdes en Kevelaer èn wat tijd. èn wat financieel© kosten betreft te be zwaarlijk is. Voor hen en voor alle andere Marla-kinderen is de bedevaart één dag naar O. L. Vrouw ter Nood een buitengewoon ge schikte gelegenheid om hun Maria-devotie tot uiting te brengen. Op Woensdag 24 Augustus zal die „eerste" pelgrimstocht ons voeren naar een plek van die niige duingronden, Runxputte geheeten, onder oe gemeente Heiloo. Daar heeft in vroeger eeuwen een beevaartkapel gestaan van Onze Lieve Vrouw ter Nood met een put voor den ingang. De kapel had een vicaris in 1409. Meer was tot nog toe niet bekend. Die kapel nu werd in 1573 bij het beleg van Alkmaar ver woest, en niet meer dan een déél der muren was als bouwval blijven staan. Daarheen bleven de trouwe katholieken te beevaart gaan en zielfs met groote blijmoedig heid, want het platte land rondom Heiloo was nog ln overgroots meerderheid katholiek en bet getal protestanten uiterst gering. Op wat manier aldaar openlijk beevaart en gebed ge schiedden, bleef ons bewaard in afbeeldingen van schilder- en graveerwerk uit die dagen. Zoo wist bijvoorbeeld een voornaam heer als toen (1630) geen beteren achtergrond te kie zen voor zijn portretetuk met vrouw en kinde ren erbij, dan datzelfde Runxputte met bouw val en pelgrims. De vrome schilder plaatste in den afgehrokkeldem boog van een koomiuur een afbeelding van O. L. Vrouw, staande met het GoddeUijk Kind op den arm, als wilde hij aanduiden dat de pelgrims daar nog altijd als weleer hunne Moeder bleven vereeren en aan roepen, als hulp en troost ln hunne nooden en behoeften. Ook beevaarts-penningen werden geslagen en vertoonden het Mariabeeld staande tusschen riruiken, want, zooals men in de liedekens zong; men offerde daar „Wierook der ge beden op 't groen altaar", men knielde „daar: voor 't waerdigh Altalter groen". Op die plek waren „kruyden en bloempjes, blaedjès en cier- t'es 't kerckcieraet" daar kwam „selfs de vo gels muslceeren", daar moest het gegons van vliegjes en bietjes het kerkorgel vervangen. De keerzijde der penningen droeg het beeld van Sint Wiillibrordus, den Vaderliandöchen apolsltel, wiens waterput, tle Heiloo zelf gelegen, al van nog vroeiger tijden eene bedevaartplaats was, dien de vrome pelgrims tegelijk plachten te bezoeken. De vrijmoedigheid der beevaart-gan- gers wekte klachten der predikanten en in het jaar 1637 werd helaas het bouwval met funda ment en al uitgeroeid. Maar de godsvrucht tot de Lieve Moeder kon niet gerukt worden uit de harten der katholieken. Men bleef daar komen en bidden tot Maria, zoodat in het jaar 1647 opnieuw een plakkaat uitkwam tolt- verbod. Toch kon dlat alles, zelfs geen vervolging de Maria- kinderen weerhouden, de steeds geliefde „Ca- pelle" te bezoeken. Zoo bleef het heel de 18e eeuw door. In 1704 werd er zelfs een „Reis- kaartje" in koper gesneden en uitgegeven ten gerieve van de pelgrims, hetwelk ook ten Oos ten van de kapel 't Kruysbergje, vermeldt. Daar stond in katholieken tijd een kruis opge richt, hetwelk ook later bleef bezocht worden. Sedert 1713 namen de processies naar O. L. Vrouw -ter Nood nog zelf» toe. Wat toch was er gebeurd? Eene heérsichende veepest deed de katholieken het water van de Runxputte ruet gelojvig vertrouwen halen en aanwenden. Spoedig en wel in 1714 volgde een mieuw plak kaat der Staten tegen de „procession met kruy- °en, vaemen, brandende waskaersem en wat dies meer is", ja zelfs heel de put werd tot den bo dem vernield. En toch in 1750 was het bezoek der katholieken nog van zulk een beteekenis dat men besloot op „Capetle" een armenbus te plaatsen voor de algemeene donpsarmem. Ook uit het jaar 1789 bestaat er eene ge tuigenis over eerbewijs aan deze plek gebracht. Al kwamen ook in het begin van de 19 e eeuw, niettegenstaandte hunne vrijzinnige begrippen den ministers van justitie en de politie, in de jaren 1807 tot 1810 hunne aanschrijvingen en dreigementen sturen, toch hielden de beevaart- gangers niet op, naar Heiloo en „Capelle" fe komen. Eerst omstreeks 18301840 is de bede vaart vervallen geraakt. De overlevering echter werd niet uitgewischt. Daarvoor heeft blijkbaar Maria zelf gezorgd. MONNIKENDAMMERS stappen de „electri- sehe" in, die haar feeetelijken openingstocht hield op de lijn AmsterdamMonnikendam. 99 SCHIEDAM RecL 10239S 7 Rund- Kalfs- en Varkensslaqeri) - Tel.6834? - Autofriqoi Koolino De leerlingen van de navolgende scholen zullen morgen aan de R. k. Vacantiekinderspe- !en deelnemen: St. Thomas, St. Aloysius, St. Henricus, St. Catherina, St. Agnes, St. Liduina, St. WiUibrord'US en St. Jan. BAZAR VOOR „O, B. K." De toebereidselen tot het houden van een drledaageche bazar door het muziekgezelschap „Oefening baart kunst" zijn weer aangevangen. Ook ditmaal zullen de zalen van Musis Sacrum voor dit doel aangewezen zijn om de verschil lende attracties op 29, 30 en 31 October te herbergen. Voor het examen nijverheidsonderwijs slaag de te 's Gravenhage onze stadgenoot J. J. Rob- berecht. Voor het examen handteekenen L.O. de heer K. Steens, alhier. SCHIEDAMSCHE REDDINGSBRIGADE Hier volgt het voorloopig programma van de wedstrijden op Zondag 28 Augustus die ooor de s. R. B. gehouden zullen worden in de hieerenafdeeling van de Gem. zwemplaatsen san den Havendijk, aanvang 1 uur namiddags 1- Adlspiirainten: 50 M. zwemmen, waarvan 25 M. rugsiag en 25 M. schoolslag. 2. Lede® zonder diploma: 50 M. in zwem- tricöt waarvan 25 M. met drenkeling. 3. Kampioenschap van Nederland: 100 M. ge kleed schoolslag. 4. Kampioeusoj^p yian Nederland: gekleed popduiiken. 5. Leden: gekleed hindlerniszwemmen, waar van 20 M. mot drenkeling. 6. Adspiiranten: 50 M. zwemmen in tricot, waarvan 15 M. met drenkeling. 7. Leden zonder diploma: 100 M. zwemmen in tricot, waarvan 50 M. schoolslag en 50 M. rugslag met handen in de heupen. 8. Gekleed popduikem om den wilsselprijs. Iedere baan is voor dames en hee-ren, resp. jongens en meisjes. De inschrijving sluit 20 Augustus a-S- DE NATIONALE ATLETIEK WEDSTRIJDEN Nu de inschrijving gesloten is, blijkt al weer, dat de athlatiekwedistrijden op het S.V.V.-ter- reiiij zeer gewild zijn. Er schreven in 270 deel nemers op plm. 400 nummers. Het nummer polshoogspringen vervalt. Het nationale pro gram (Zondagmiddag) is wat deelname aan gaat, niet bijzonder groot, doch dqar het alle maal A-cracks zijn, is de kwaliteit dezer athle- tiek zooveel te heter. Onderstaande vareenlgin- gon zullen haar beste krachten sturen: Haar lem, Pro Piaitria, V. en L„ Graaf Willem II, D- O. S„ P.S.V. 1930, A. V. A. C. (A'dam), Drachten (Groningen), D.F.C. (Dordt), Olym- pia (Gouda), Zwaluwen (Den Haag), S- V. A C. (Amsterdam) enz. Een hoekje van de 15de Nationale Klompenheurs in de eierhal te Epe. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëe'e af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Ingekomen zijn verzoeken van: le. de firma W. Hasekamp Co. om ver- gunning tot verandering van hare gistfabriek met nevenbedrijven in het fabriekscomplex, be. grensd door de Willemskadie, Groenelaan, Haga, straat en Spuistraat, kadaster Sectie L nog, 2128, 2129, 2269, 2270 en 599 t.m. 609, door bijplaatsing van 18 electroniotaren van totaal 76 p.k., drijvende diverse pompen, Jacobslad- ders, ventilators, slijpsiteenen, ee>n draaibank en een hijechlior, zulks mat verwijdering van 21 electromotoren van totaal 195 p.k. en verplaat sing van 6 electromotoren van totaal 104 p.k.. drijvende diverse arbeldswerktuigen. 2. De N.V. W. H. van den Toorn's Industri eel© Ondernemingen, Capsulefabriek „Holland" om vergunning tot uitbreiding van de capsule- fabriek in het pand Schie 88 a.b., kadaster Sectie A no®. 1708, 1428, 1389, 156 en 1408, door bijplaatsing, verplaatsing en verwijdering van diverse electromiotoeen en arbeldswerktui gen, in dier vosge, dat dan aanwezig zulle® zjjn 49 electromotoren van totaal 119.7 p-k. (t.w. 1 x 12, 1 x 10, 2 x 7, 2 x 6, 4 x 5, 2 x 3, 2 x 2,5, 9 x 2, 6 x 1,5, 6 x 1, 13 x 0.5 en 1 x 0.2 p.k.), drijvende luchtpompen, een lift, een exhauster en diverse arbeidswarktuigen. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Donderdag 1 September 1932, des na middags ten 2 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge- meenté van de schrifturen, diie ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op ee®ie beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niét overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mom,deling toe te lich ten. SCHIEDAM, 18 Augustus 1932. VERGADERING VAN R. K. TECHNICI Gisteren hield de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Technici een vergade ring in hotel Beijersberg. De bijeenkomst was matig bezet. Van bestuurszijde werd meege deeld, dat binnenkort een excursie naar da Standaard-orgelfabrieik zqu worden onderno men. Uit een brief van het hoofdbestuur bleek dat pogingen in het werk woiden gesteld, om niet vóór 1 Januari de 100 pet. bijdrage voor de werkloozenkais door de werklooz© leden te laten,betalen. Tenslotte behandelde men in het kort de actie betreffende de Werf Gusto inzake de schadeloosstelling voor ontslagen technici. De 14-jarige H. B. wonende aan de Huis- mamSitraat is in de Bnrgem. Knappertlaan aan gereden door een auto, oestuurd door den 24-jarigen J. G. uit Den Haag. B's rijwiel wend licht beschadigd, hij kwam met den schrik vrij. SCHIEDAM, 17 Aug. Aangekomen: Duitsok m.b. Rheinland, met stukgoed van Antwerpen; Deensch s.s. Afrika, met stukgO'ed van Ant werpen. beide in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 16 Aug. Aangekomen: s.s. Drechitdijk, ledig van Rotterdam om te dokkon in de Wiltonhaven; Eng. s.s. Bradfyne, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wilhel minahaven. SCHIEDAM, 15 Aug. Vertrokken: Dultsch s.s. Kelkheim, ledig maar Rotterdam. SCHIEDAM, 17 Aug. Vertrokken: Fransch s.s. Fort de Douaumont, met stukgoed naar Hamburg; Duitsch s.s. Nackar, met stukgoed naar Brisbane via Antwerpen. SCHIEDAM, 18 Aug. Aangekomen: Noorsch s.s. Marie Bakke, ledig van Ahus; Portugeesclh s.s. Lobito ledig van Hamburg, beide om te dokken in de Wilhelmmiahaven. GOEDE GEZONDHEID OP DE SCHOLEN Maar de kiezen bleven slechlt Jhr. dr. J. die Ranitz heeft verslag uitge bracht van heit geneeskundig schoottoiezicht over 1931. Hier volgt dit rapport: Het betrekkelijk geringe verzuim der school kinderen geeft aan, dat de gezondheidstoestand der leerlingen gedurende het afgeloopen jaar 1931 goed genoemd mag worden. Zonderen wij de verzuimen ingevolge van besmettelijke ziek ten uit, dan zijn weinig ernstige gevallen te vermelden. Schoolgebouwen. In 1931 was de toeneming van bet aantal inwoners van Schiedam nog aanzienlijk, zoodat ook het aantal leerlingen der scholen voortdurend vermeerderde. Hoewel de plannen voor bat bouwen van een nieuwe school voor G1 en G2 wel gereed zijn, kon hiertoe door de tijdsomstandigheden nog niet worden overgeg'a^n. Wel werden voor die R. K. leerlingen in het Westen twee nieuwe schoolgebouwen in September in gebruik genomen, n.l. de St. Agneeschool voor meisjes en de St. Bemar- d naschool voor jongens. De schoollokalen, welke allen op het Zuiden liggen, ontvangen door breede ramen volop licht en lucht, zoodat de lokalen een prettigen en vroolijken indruk maken. De speelplaatsen zijn voor het groote aantal kinderen niet over matig groot, maar voldoende, omdat enkele klassen ook buiten de school het vrije kwartier doorbrengen. Gangen en W. C.'s beantwoorden san hygiënische eiisdhen. De in het vorige jaar in gebruik genomen R. K. St. Janeschool kreeg een te grooten toevloed van leerlingen, waardoor het noodlg werd deze school in een afdeeling A en B. te splitsen. Voor deze laatste afdeeling bestond geen vol. doende ruimte, zoodat die werd ondergebracht in de aangrenzende R. K. bewaarschool; 2 klassen kregen tezamen een plaats toegewezen in het speellokaal. Uit medisch-hygiënisch oog punt va.lt deze oplossing niet toe te juichen, nog daargelaten welken invloed deze samenvoe ging op het onderwijs moet hebben. School C werd definitief opgeheven en ver- Plaatst als school H naar het gebouw ln de Huijsmansstraiat; die school had dit jaar geen derde klasse. Aantal leerlingen. Het aantal gemeente scholen bleef gelijk. Door de splitsing van de St. Jansschool zijn er nu 8 R. K. meisjes- en 6 R. K. jongensscholen. Het aanital leerlingen hij den aanvang van den cursus 19311932 (opgaaf plm. 15 Sept. 1931) bedroeg: 2 gem. bewaarscholen 267 jon gens, 249 meisjes; 4 R. K. bewaarscholen, 360 jongens; 333 meisjes; 18 Gem.scholen L. O. en U. L. O.: 1961 jongens, 1761 meisjes; 2 scholen Centr. 7e Leerjaar: 257 jongens, 127 meisjes; 1 Buitengewone school: 77 jongens, 36 meisjes; 6 R. IC; jongensscholen: 1491 jon gens; 8 R. K. meisjesscholen: 1558 meisjes; totaal 4413 jongens, 4064 meisjes. Onderzoek. Het onderzoek der klassen had ook dit jaar weer geregeld plaats; hiervoor kan ik verwijzen naar mijn vorig verslag. Ook omtrent hoofdonrein en secundaire huiduitslag zie verslag 1930. Hetgeen ik omtrent carieuze tanden en kie zen in mijn vorig verslag vermeldde, zou' ik thans letterlijk kunnen herhalen. Bestond toen echter de hoop, dat door het spoedig in functie treden van den schoolitandarts aan den toe stand van het gebit volle aandacht zou geschon ken worden en dientengevolge een groote ver betering mocht verwacht worden, daarin werd dit jaar den bodem ingeslagen door de mede- deeling van B. en W„ dat door de slechte omstandigheden het onmogelijk was tot aanstel ling van genoemden functionaris over te gaan. Evenals vorige jaren bestond ook dit jaar een prettige samenwerking met de schoolver- pleegster. Meer en meer blijkt, hoe deze dienst zonder haar arbeid, onvoldoende moet werken en is haar ijver en toewijding voor mij van onschatbare waarde. Besmettelijke ziekten. Officieel werden ter secretarie de volgende gevallen van besmette lijke ziekten aangegeven: 21 gevallen van mazelen; 82 van roodvonk; 53 van diphterie; 8 van typhus abdomalis; 1 van paratyphus; 1 van meningitis ceirebrosip. epid. De gevallen van roodvonk en dihpterie kwa men over het geheele jaar verspreid voor; bij zonder ingrijpende maatregelen behoefden niet te worden genomen. Daarentegen vertoonden de mazelengevallen zich meer opgehoopt in de maanden voor de zomervacantie en in September en October. Aangezien de mazelen op den kleutersleeftijd dikwijls een ernstig verloop kunnen nemen, acht ik het mijn plicht zooveel mogelijk pogin gen aan te wenden om de besmetting op de be waarscholen tegen te gaan. In Juni werden dan ook op mijn advies 2 klassen van de Mariarbewaarschool voor korten Gul en gulden schijnt de zon nu, Onbekrompen is haar gloed, En haar penetrante stralen Schieten zoo maar door je goed. Eind'lijk dat mevrouw Natura Ons die ware warmlte geeft, Waar wij zooveel tijd naar snakten Die men hier zoo zelden heeft. Ja helaas, zoo uiterst zelden! Jammer niet slechts voor den tuin, Maar wij ver-beschaafde blanken Worden o zoo gaarne bruin. Josephine Baker leerde, Hoe men zingen, dansen moet, En nu neemt men ook een voorbeeld Aan haar kokosnoten-snoet. 't Is zoo lollig niet, dat zonnen: Uren liggen op één plek. En dan weldra koorts en koppijn En de vellen in je nek. Maar het is een oude regel. Dat wie jong en chJique wil zijn, Dit meestal niet kan bereiken Zonder heel banale pijn. Onze oma's gingen, wand'len Met een fraaie parasol. Maar daarover lacht het kleinkind Zich met haar vriendinnen dol, En zij vindt, dat zoo'n blank huidje (Eens het toeken van de jeugd) Op het oogenblik uog enkel Voor een oude mummie deugt! TINUS. tijd gesloten, waardoor een verdere uitbreiding der ziekte kon worden tegengegaan. Toen ook na de zomervacantie opnieuw miazelengevallen o-p de bewaarscholen werden geconstateerd, heb ik tot denzelfden maatregel mijn toevlucht genomen en warden telkens voor korten tijd één of meer klassen van de Alida- en de Mariarbewaarschool en van de R. K. bewaarscholen aan de Lange Singel straat en aan de Lange Haven gesloten. Dat de mazelen zich stdeds kunnen uitbrei den komt o.a. ook hierdoor, dat het uog te weinig bekend is, dat de mazelen volgens poli tieverordening moeten worden aangagevn en dat de ouders deze ziekte, dank zij haar mild verloop, nog steeds voor een onschuldige kin derziekte aanzien. Gezondheidskolonie. Door bemiddeling van de vereeniging voor Schiedamsche Gezondheids- kolonies konden 103 kinderen naar het Kolo niehuis te Voorthuizen en 4 kinderen naar Eg- mond aan Zee uitgezonden worden. De meeste kinderen konden daar gedurende 4 weken vol op genieten van de gezonde buitenlucht en krachtige voeding; aan de goede resultaten bij terugkomst kon men de gunstige uitwerking van deze factoren opmaken. In November gingen nog een 11-tal kinderen, voor wie een langer verblijf zeer wensclvslijk was, gedurende 6 weken naar Voortibuizen. Van de gelegenheid om kinderen naar huiten in gezinnen te zenden, konden dit jaar 45 kinder-en gebruik maken. Ook hier waren de resultaten over het algemeen gunstig. De kinde ren werden gezonden naar gezinnen in Appel- tiern (8 en 22 k.) en naar Velp (15 k.) Op mijn spreekuur kwamen 4339 kinderen: voor onderzoek der oogen (231)van het ge hoor (77), voor algemeen onderzoek, voor ec zemen enz. In het begin van dit jaar héb ik aan den wethouder van Onderwijs een uitvoerig rap port omtrent den werkkring en de werkwijze van den schooltandants ter hand gesteld. ER VANDOOR GEWEEST De maréchaussees te Tilburg heeft aange houden en naar hiier overgebracht den minder jarigen J. H. de W., wiens opsporing door de ouders was verzocht. BURGERLIJKE STAND Aangif te van 1416 Augustus GEBOREN: Harhert, zoon van H. Kroon en M. M. Meesters, Strijenschestraat 14 Elisa beth C. L., dochter van W. M. van der Tuijn en C. M. A. Leusen, Willem de Zwijgerlaam 42 Neeltje J., dochter van L. J. Grootendorst en P. van der Louw, Frans Halspletn 31. GEHUWD: H. Kooij 22 jaar en A. M. van Beek 19 jaar G. M. van Zeist 25 jaar en A. C. Verhoeven 24 jaar. OVERLEDEN: M. KIoos 1 jaar, dr. Nolet- straat 1 M. Schol te, 59 jaar, echtgenoote van C. J. Duimel, Korte Haven 54. Verwacht woTdt: Meest zwakke wind, hoofd zakelijk uit Westelijke richtingen, gedeelte lijk bewolkt, waarschijnlijk droog, warm weer. Lichten op van 's avonds 8.48 tot 's morgens 5.20. lederen Maandagavond repetitie Harmonie gezelschap St. Ambrosiua. R. K. Volksbond, 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den K. K, Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdagavond van 6—7 uur repetitie van het kinderkoor van den K. K. Gorzen ln het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", Uebuuw R. K- volksbond. lederen Woensdagavond half 9 verplichte öijeenkomst St. Jos. Gezellen Schiedam L Ver- eenlgingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige Onderwerpen, door den praeses. lederen Woensdag om half 9 bestuur» vergadering van be^ afdeelingshestuur van den tied. R. K. Volksbond. tederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Jchledamg, Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volksbond. lederen Donderdag om 8 uur repetitie R. K. Gemengde Tooneelvereeniging „Aiberdlngk Thijm". Gebouw R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond van 810 uw repetitie Polyhymnia R. K. Volksbond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot ball 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam'» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. ifiipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuur» vergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K Bond van Overheidspersoneel „St Paulus". Tusschen 8 en 8.30 „klachten" voor ae leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond ran Houtbewekers, Meubelmakers, Behangen en aanverwante vakken „St. Antonius Van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. De burgemeester weer in den raad terug Burgemeester Verveen, die na een ernstige ongesteldheid van vijf maanden gisteren weer voor het eerst den raad presideerde, dankte voor de hartelijke belangstelling tijdens zijn ziekte betoond. Sprekers dank ging ook uit naar de beide wethouders, den raad, de ge meente-ambtenaren en last not least ook tot den loco-burgemeester, weth. de Jong, die op zulk een voorbeeldige wijze epr.'s functie ge durende zijn ziekte heeft waargenomen. Wethouder- de Jong verklaarde zeer erkente lijk te zijn voor de woorden tot hem en den raad gericht. Wat hem zelf betrof, meende hij niet anders gedaan te hebben dan zijn plicht, waarbij spreker een buitengewone steun had ge vonden in „den heer de Graaf, uit Schiedam, die gedurende de afwezigheid van den burge meester,, spr. bij zijn werkzaamheden op het secretarie terzijde stond. Weth. de Jong hoopte dat de gezondheid van den burgemeester van blijvenden aard zou zijn en hij nog vele jaren de leidsman der gemeente zal blijven. Van den heer de Graaf was een schrijven in gekomen, waarin het college van B. en W. en den Raad dank werd gezegd voor de aange name samenwerking. Voorts zei de voorzitter dank voor de vrien delijke wijze waarop hem met ingang van 16 Augustus eervol ontslag was verleend als ge meente-secretaris. Heit had spr. moeite gekost om voor deze post te bedanken, doch om ge- 19 Aug.: Groote Kerk, argelvoordracht J, H. Besselaar (Ital. werken) Diergaarde, avondconcert Haagsche Harmonie. 21 A u g.: Diergaarde, middagconcert Rotterd. Solisten-ensemble. Bioscopen,: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 18 Augustus in: Grand Théatre, De millioenendief, (voor volw.); Thalia, Het adelaarsjong (voor volw.); Royal, Zwei im einem auto (voor volwassenen); Luxor Hans de overwinnaar (voor volw.); Ooster theater, De geheimzinnige dr. Fu Manchn (voor volw.); Roxy, Redding( voor volwassenen); Colosseum, Het bestuurbare luchtschip (voor volwassenen); Corso, Het congres danst, (voor volwassenen); City, Een avontuur op de korte golf; Capitol, Van je familie moet je 't hebben (voor volwassenen). SCHIEDAM, 18 Aug. Officieel© noteering van 'de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn peT H.L. ad 46 pet. 8.50. HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling 0.80 a 0.90. zondheidsredenen heeft spreker ertoe moeten besluiten. Hierna was aan de orde de beëedi- ging van den tijdelijken gemeente-secretaris, den heer C. Brunt. Nadat de heer Brunt naast den voorzitter had plaats genomen, wei-den door den voor zitter enkele mededeelingen gedaan. Een reclame inzake de schoolgeldregeling werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies Nog deelde de voorzitter mede, dat de heer M. J. Tempelaars, sedert 1 Nov. 1903 als gemeente-veldwachter alhier werk- :aam, tegen 1 Nov. 1932 ontslag had aange vraagd. Tegen 1 Oct. a.s. heeft de heer Tempe laars^ tevens ontslag gevraagd uit zijn ver schillende functies als gemeentebode, contro leur der bevolking enz. Hierna werd de zitting gesloten. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 616 Augustus GEBOREN: Leendert J„ zoon van C. Ket ting en C. Rasser, Spoorstraat 18. ONDERTROUWD: Pieter Korpershoek 24 j. en Geertje van der Meer .21 jaar. OVERLEDEN: Johannes A. Gebbe, 56 jaa* echtg. van M. C. van der Meer, Harre weg i.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 1