SPAARBANK l NUISHETTIJD TE KOOP OUDE COURANTEN HET WONDER VAN BUCKFAST. GESLOTEN AANVANG N. BERCK-FELTZER, Nieuwe Clublessen INSTITUUT PONT HET INTERVIEW. ADVERTENTIEN f f 'n Adverteerder vergaat niet LICHT STRAALT IN HET WESTEN. Hoofd- en Bijkantoor Woensdag 31 Aug. a.s. HAV Bank, Nieuwe HAV Bank en Prov. Crediet- en Deposito-Bank ONGEBRUIKTE EXEMPLAREN. Maandag 29 augustus 1932 WAT ENGELANDS KATHOLIEKEN NIET VERMOCHTEN. HET ROTTERDAMSCH-FOFSTAD- TOONEEL. Plannen voor het komend seizoen. MGR. FRANS JÖOSTEN. UIT MAASSLUIS UIT VLAARD1N GEN EEN NIEUW GROOT HOTEL TE MOSKOU. JACOBUS VAN LEEUWEN PETR0NELLA ALEXANDRINA KONINGS— Lemmens MILGE OLIFANTS-THEEPQT CADEAU LangeHaven 80 V /i£vens:' (middelen) .bedrijf. J0SEPHUS MARIA ANT0NIUS TUSSEN De PIANOLESSEN worden 1 SEPT. a.s. hervat le Tuinsingel 23, Schiedam. 21 TROUWEN 29 Privé-Secretaresse Steno-Typist (e) Typen f 7.50 het geheel Ondergeteekenden berichten hiermede, dat hunne kantoren hier ter stede op den geheelen dag gesloten zullen zijn: AMSTERDAMSCHE BANK Correspondentschap Nederlandsche Bank INCASSO BANK LOOPUYTS BANK R. MEES ZOONEN ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING De Kantoren der zullen 31 AUGUSTUS GESLOTEN zijn. Rzr en. Let op het nieuwe adres: Singel 72 Singel 72, Schiedam j machlneschrijven Tol en mei 1000 Ko,4 cl. p. Ko. Boven 1000 Ko. to! en met 2500 Ko. 3V2 ci. p. Ko. Boven 2500 Ko. ioi en met 5000 Ko. 3 ct. p. Ko. (Van onzen correspondent.) Lon den, 24 Augustus 1932. Dat de Heilige Vader den aartsbisschop van Westminster, kardinaal Bourne, als zijn legaat afgevaardigd heeft bij de plechtige inwijding van de nieuwe kloosterkerk te Buckfast, ge tuigt van de buitengewone beteekenis. welke aan deze gebeurtenis geheoht moet worden Een zeldzame onderscheiding valt Buckfort al dus ten deel, en wij mogen ervan overtuigd zijn, dat de Paus haar niet willekeurig ver leend heeft, en dat zij niet uitsluitend den overigens bijna wonderbaarlijken prestaties van een kleine groep Benedictijner monniken en broeders geldt. Indien wij naar 's Pausen beweegredenen mogen gissen, dan heeft de Heilige Vader zijn primaat in Engeland tot afgezant bij de inwijding.splechtigheid benoemd, omdat deze een symbolische beteekenis heeft, welke ver uitgaat boven het zuiver-plaatselijke belang, dat de inwijding eener kerk, hoe mach tig ook, in een afgelegen district van Enge land zou kunnen hebben. En die beteekenis vinden wij welluidend be- zongen in twee regels van een hymne aan Onze Lieve Vrouwe van Buckfast, geschreven door Dom Romuald Alexander, en afgedrukt in het jongste nummer van de „Universe" England's glory is returning, 1 Light is shining in the West. De herrijzenis eener beroemde twaalfde- feeuwsche kloosterkerk, die opgetrokken was op de fundamenten eener nog vele eeuwen oudere, en waarschijnlijk door Keltische mis sionarissen gestichte abdij, is op zich zelf een gebeurtenis van bijzonder belang. En toch is het slechts de herrijzenis van een kerkgebouw. Er zijn eenige schatrijke Katholieke edellieden in Engeland, die zonder op te houden schatrijk te zijn, elk den wederopbouw eener middel- eeuwsche kloosterkerk voor hun rekening zou. den kunnen nemen. Maar allen te zamen zou den zij met hun millioenen weinig of niets kunnen doen voor de herrijzenis der Katho lieke kerk in Engeland zelf. Want zoo dertig zilverlingen al voldoende geweest zijn om Christus te verkoopen, voor geen dertig millioen zilverlingen kan men Hem terugkrijgen. Het bouwen van kerken is een kwestie van Geloof. De nieuwe Buckfast Abbey is verrezen door het Geloof. Het aanvangskapitaal bedroeg pre cies een pond sterling. De bouwheeren waren tevens de bouwmeesters en de bouwmeesters de arbeiders. Voltooid, is zij het monument1 niet van een rijk, niet van een materieel machtig Katholi cisme, maar van een Geloof dat gesteund werd door geen andere kracht dan de bovennatuur, lijke, waaruit het geboren was. En nu aarzelen wij Engelands glorietijd keert weder; in het Westen gloort weer licht De Heilige Vader zelf schijnt, door de be noeming van een Legaat, die blijde mare te willen verkondigen. Hoe zouden wij dan kun nen twijfelen! Hebben wij handje vol" katholieken in Engeland niet alle recht en reden om te juichen over Buckfast Staat de Paus zelf het ons niet toe Wekt hij ons niet ertoe op door de benoeming van een legaat Als ik nogmaals gissen mag neen Wat als gebouw een machtige Abbey is, is voor de kerk in Engeland niets anders 'dan een fundament. En op dit fundament moet de eigenlijke bouw der kerk nog beginnen, en wij allen moeten naar ons vermogen bouw heeren, bouwmeesters en arbeiders zijn. Wanneer wij, Katholieken in Engeland, iets ©peischten als ons aandeel in de verdiensten van een kleine gemeenschap Benedictijnen die voor de overgroote meerderheid vreemde lingen waren dan zouden wij klaploopen op de verdiensten van anderen, een ondeugd die jliet minder verachtelijk wordt door het feit dat zij zoo wijdverspreid is. Het Middeleeuwsche Engeland was niet groot, doordat het schatrijk was aan heerlijke kloos terkerken; maar het was schatrijk aan heer lijke kloosterkerken, doordat het groot was. Door den wederopbouw van één dier ker ken wordt het Katholiek Engeland van onzen tijd niet grooter, maar zien wij dien wederop bouw als een onmiskenbare uiting van Gods wil, dan mogen wij met de volste overtuiging en in de diepste nederigheid mede zingen England's glory is returning, Light is shining in the West. Maar de fakkeldragers zijn wij daarom niet. Wij, katholieken in Engeland, mogen elkaar bij het aanschouwen van het wonder van Buckfast, niet op de schouders kloppen, en zeggen: „Well done, old chap!" Want in wer kelijkheid hebben wij niets gedaan. Gedurende de vijf-en-twintig jaren, dat de nieuwe Buck fast Abbey steen voor steen werd opgebouwd, is in alle dioceesen van Engeland een schrij- r.emd te kort aan kerken en desondanks ook een schrijnend tekort aan priesters blijven heerschen. Reis Engeland door en bezoek er de schamele katholieke kerken, gebouwd uit de beperkte middelen, en vaak met zware schulden belast. Het is hartbrekend Welk recht hebben wij ons op Buckfast Abby te be roemen, terwijl, onze parochiepriester bet geld niet bijeen krijgt voor de bescheiden uitbrei ding van zijn al te kleine kerk Waarom zopden wij prat mogen gaan op de prestaties van een aantal Benedictijnen te Buckfast, ter. wijl tal van snel groeiende parochies met geen mogelijkheid een geestelijke kunnen krijgen voor bet lezen van een derde H. Mis op Zon- dag Alleen de Katholiek, die voor God ge tuigen kan, dat hij zijn plicht doet in zijn parochie, heeft aandeel in de glorie van Buck, fast. Maar indien wij onzen plicht deden, dan zou tegenover een jaarlijkschen toevloed van enkele tienduizenden bekeerlingen niet een zeker even groote afval staan. Wij zijn licht geneigd ons zeiven de verdienste toe te ken nen van de jaarlijksche bekeeringen. Het „goede voorbeeld", zeggen of denken wij zelf voldaan. Maar zelden of nooit voelen wij ons bezwaard door den ontzettanden afval. Het slechte voorbeeld Gaan wij in onze zelfingenomenheid niet zóó ver, dat wij den Paus en diens onfeilbaar heid voorstellen als het voornaamste struikel blok voor Angelicanen met romaniseerende tendenzen Ondanks al onze verknochtheid aan den H. Vader maken wij liever hem tot „zondebok" dan aan de mogelijkheid te den ken dat wij, Katholieken in Engeland, zelf de schuld dragen aan de vooroordeelen der Anglicanen tegen onze kerk. Maar wat wij, met ons allen bijn'a drie millioen zielen sterk niet vermogen, zal wellicht binnen het bereik liggen van Buck fast Abbey, gebouwd door een klein aantal Benedictijnen. Wij, katholieken, kunnen door het glorierijke voorbeeld worden gelouterd en aangevuurd (mits wij ons ervan bewust zijn hoe weinig glorierijk wij zijn), maar zij, de „andersdenkenden", kunnen erdoor worden bekeerd. Niet als door een wonder, niet in één dag. Maar wat doet dit ertoe Wat de monniken van Buckfast volbracht hebben, beeft in meer dan drie eeuwen geen Angli. caansche gemeenschap ooit gewrocht of ook maar ondernomen. Want het geloof, ofschoon verkeerd gericht, kan siterk zijn onder Angli canen, maar nimmer heeft het iets, dat op een wonder lijkt, gewrocht, of is het door een wonder geschraagd geworden. De smartelijke kreet die opstijgt uit de rangen der Angli. canen is de kreet naar een wonder, geboren uit bet geloof. Buckfast Abbey is een voor allen zichtbaar wonder. Niet om baar schoonheid of om haar groot heid. Maar om haar ontstaan en bestaan. In 1882 vestigden eenige dooT de Fransche regee ring verbannen Benedictijnen zich in een huis, dat i,n het begin der negentiende eeuw op de plaats der voormalige abbey gebouwd was. Den 28 October werd voor het eerst sinds de her vorming te Buckfast de H. Mis gelezen. De kleine gemeenschap beoefende den bijen teelt, en deze bracht haar genoeg op om scha-* mei te leven en bovendien den grond te koo- pen. Zij maakte een aanvang met het uitgra ven van de fundamenten der oude Abbey, een ontzettende arbeid die jaren duurde. Uit de naburige steengroeve bouwden de broeders bet bouwmateriaal. 1 Dit werk legt misschien heerlijker getuige nis af van de geloofskracht der Benedictijnen dan de kerk zelf. Heit was zwaar en op zich zelf in de hoogiste mate onaantrekkelijk. Der gelijk werk verrichten de gevangenen van Dartmouth, in hetzelfde graafschap, en zij haten het. De broeders van Buckfast daaren tegen beminden bet. Zij beminden het jaren lang, en zij zouden nog ergeren arbeid bemind hebben, wanneer zij dien verricht hadden tot Gods glorie. Er was in de heele gemeenschap maar één broeder, die iets van bouwen afwist, en deze ving in 1907 aan met het wederopbouwen der Abbey op haar oude fundamenten. Een tijd lang werkte bij alleen, maar anderen leerden ook metselen, of bekwaamden zich in timme- ren, smeden en sierwerk. Neemt men in aan merking dat de Benedictijnen alles tot het aanleggen der electrisohe geleidingen toe zelf verricht hebben, dan erkent men, dat zij ook een technisch wonder gewrocht hebben. Nooit hebben meer dan zes hunner aan den bouw der Abbey gewerkt. Wel was de gemeen schap vermeerderd met Engelschen, Duitschers, Oostenrijkers en enkele andere nationaliteiten, maar de meesten moesten werken voor het dagelijksch levensonderhoud en voor de kos ten van den bouw. Toch was reeds op 3 Aug. 1922, ondanks het feit dat de arbeid geduren- de de oorlogsjaren grootendeels stilgestaan bad, de bouw ver genoeg gevorderd, opdat kar dinaal Bourne de kerk kon inwijden. Een ge deelte van het schip, bet westelijk front en de toren moesten nog voltooid worden. Zij zijn thans voltooid, bijna 400 jaren na dat, op 25 Februari 1539, de laatste abt, Gabriel Donne, de abbey overgegeven had aan de ver tegenwoordigers van den staat. In de Middel eeuwen, eerst onder de Benedictijnen, daarna onder de cisterciensen, was zij een zetel van wetenschap en beschaving in Zuid Engeland geweest; na de hervorming duurde het niet lang, of waf niet in verval geraakt was, werd door ijverige hervormers vernield. Maar ge loof en kerk waren daarvoor reeds in Enge land verpletterd geworden door de Enghlsche katholieken van dien tijd. De ondergang der oude Buckfast Abbey was het onvermijdelijk gevolg geweest van den on dergang der kerk. Haar wedergeboorte kan bet signaal worden voor de weder-opkomst der kerk. Het wonder, dat wij, katholieken in Engeland, den Anglicanen niet hebben kun nen toonden, spreekt uit de steenen der nieuwe kloosterkerk. Het is geen wonder van arohi- teotuur, maar een wonder van geloof. Indien werkelijk het licht in het Westen gloort, dan kan het niet al te lang duren al vorens duizenden, die naar warmte smachten, zich aan zijn gloed kunnen koesteren. De heer Cor v. d. Lugt Melsert over de moeilijkheden van den too- neeldirecteur in den tegen- ivoordigen tijd. WAT WENSCHT HET PUBLIEK In een persconferentie heeft de directeur van het Rotterdamsoh Hofstadtooneel, de beer Cor van der Lugt Melsert, een en ander ver teld over zijn plannen voor het komend speel seizoen. Die plannen zijn er natuurlijk zooveel moge lijk op gericht om het schouwburgbezoek, dat tegenwoordig veel te wenschen laat( te stimu- leeren. De groote moeilijkheid, waarvoor een too- neeldirecteur telkens weer gesteld wordt, is de vraag: wat wensoht het publiek te zien; blijspelen, drama's, historische stukken 't Blijft altijd een: er naar raden, want het publiek is op dit punt ondoorgrondelijk, zei de beer v. d. Lugt. En ook de leden van het gezelschap hebben hun wenschen, ging hij voort. Ieder wil graag het beste spelen; liefst een drama: Maar blij spelen zijn ook noodig, want zonder hetgeen wel' eens minder waardeerend „amusements kunst" wordt genoemd, kan geen theater be staan. Bij hoogst enkele ernstige stukken komt het publiek in voldoende mate naar de come- die. Dan moeten we nog 3 4 dagen per week de provincie in. De schouwburgen daar zijn op stukken met groot decor niet ingericht. En om voor elk stuk naast het gewone decor ook nog een reisdeoor samen te stellen gaat ook niet. Dat wordt te duur. Zoo is de provincie voor ons een noodzakelijk kwaad. De heer v. d. Lugt meende, dat bet mogelijk zou zijn een schouwburg de geheele week door te bespelen met een betrekkelijk groot gezel schap. Wanneer hot uitgaand publiek ten min ste niet nog meer den schouwburg den rug toe keert dan thans en naar de bioscoop gaat Toch heeft hij vertrouwen, dat het tooneel naast de bioscoop zal blijven bestaan. Terwijl het tooneel levende kunst biedt, geeft de bio scoop toch eigenlijk maar „Ersatz". Het pu bliek zal op den duur gaan inzien, dat de bioscoop niet geven kan, wat 'n goede theater voorstelling geeft: het levende woord en den levenden mensoh. Bij al de moeilijkheden, welke het tooneel thans doormaakt, was hem nog één troost, zij het dan ook een schamele, de gedachte, dat het tooneel eigenlijk nooit heeft gefloreerd. Wat in goede jaren werd overgespaard, was noodig om in minder gunstige jaren de schok ken op te vangen. De hoofdzaak voor den leider van een gezel schap is de keuze der stukken. Daarbij moet hij zich afvragen, wat zou er in dit stuk'zitten en zou het publiek er belangstelling voor heb ben. En dan moet een gesubsidieerd gezel schap bovendien nog rekening houden met de verschillende stroomingen in een land als het onze. Een stuk dat in een katholiek land als bijvoorbeeld Frankrijk gaat, loopt kans in Holland door de katholieke pers afgekeurd te worden. Men weet niet altijd te voren, wat een bepaalde richting wenscht of niet wenscbt. (De heer v. d. Lugt beging hier weer eens de vergissing het schouwburg-bezoekende publiek der groote Fransche steden te vereenzelvigen met Frankrijk en dat katholiek te noemen. En wat betreft er achter te komen, hetgeen de Katholieken in ons land op tooneelgebied wenschen, of beter: niet wenschen, lijkt ons toch niet zoo moeilijk als de directeur van het Roterdamsch Hofstadtooneel bet voorstelt. Red. Een tweede moeilijkheid, aldus ging de heer v. d. Lugt voort, is het groote gezelschap, dat verscheidene tooneel-directeuren in ons 'land hebben. In het buitenland worden de artiesten vaak per stuk geëngageerd. Dan beeft men de krachten, die men momenteel niet noodig heeft, ook niet te betalen. Maar zooiets is in ons land niet mogelijk, al was het alleen reeds, omdat men bij een beperkt publiek, dat men hier heeft, een rouleerend repertoire moet hebben. Dat maakt de zaak zeer kostbaar. De meeste acteurs en actrices behoeven gemiddeld één derde van de avonden, dat zij geëngageerd zijn, niet te spelen. D4t geldt niet echter voor de jongeren, die kleinere rollen te vervuilen hebben. Maar die hebben dan ook gewoonlijk niet zoo'n zware taak. De heer v. d. Lugt zeide het standpunt in te nemen, dat de kern van het gezelschap moet blijven, maar dat de leiding er voor moet zor gen, dat er ieder jaar nieuw bloed in komt. Zoo heeft hij, gelijk gemeld, dit jaar den heer Eduard Verkade geëngageerd als regiseur en acteur. Hij hoopt hiermee te bereiken, dat de bepaalde manier van regisseeren van den heer Verkade ook in zijn gezelschap naar voren geschoven kan worden. De toegangsprijzen verlaagd. De economische moeilijkheden, die ook op het schouwburgbezoek grooen invloed hebben, deden de directie van het Rotterdamsoh Hof stadtooneel met ingang van 1 September de prijzen der couponboekjes aanmerkelijk ver lagen. Voor Rotterdam zijn de prijzen der coupon boekjes teruggebracht voor de le langen van f 31. °P f 22.20, voor het Parket van 21 op ƒ19.20, voor het Parterre van ƒ14.op 13.20. Met één coupon per plaats kan men regelmatig de voorstelingen bijwonen. De kosten voor het programma zijn verlaagd van vijf-en-twintig cents op twintig cents. Het plaatsbespreken voor de populaire voor stellingen is verminderd voor de le rangen op ƒ0.20, Parterre-Frontloge ƒ0.15 en voor Zijloge- Galerij ƒ10.10 V oor couponhouders is het plaatsbespreken geheel gratis. Tableau de la troupe. Het tableau de la troupe is als volgt samen gesteld: Dames: Annie van der Lugt Melsertvan Ees, I ie Carelsen, Mien Duymaer van Twist, Hélène Treep—Vink, Wilh. Schwab-Welman, Joekie Broedelet, Mies Versteeg, Dora Haus, Enny Heymans—Snijders, Willy Dunselman. Hélène Roelofsen, Ceesje Speenboff, Annie van Duyn, Corry Korevaer, Tony v. d. Berg, M. VerschureVersluys en Meis v. d. Haak. Heeren: Cor van der Lugt Melsert, Hermann Schwab, Eduard Verkade, Louis Gimberg, Louis van Gasteren, Anton Roemer, Johan Elsensobn, Jan van Ees, Dick van Veen, Jan van der Lin den, Ludzer Eringa, Piet Rienks, Adri van Hees, Joh. Haus, Cor Dommelsbuizen, Willem Huysmans, Jos. Liesting, Gerhard Alexander, Wim Hofstra, Anton van Zuylen Jr., Toni van Otterloo, Joh. Steenbergen, Piet Heilbron en J. v. d. Geer. Nieuwe stukken. De volgende stukken zulen voor het seizoen 19321933 worden ingestudeerd: Caramba, een Operette met hindernissen van Hunoz Seca en Perez Fernandez (reeds uitge bracht) de Kloostertuin van Gregorio en Ma rie Martinez Sierra; de mooiste oogen van de wereld van Jean Sarment; Angst van Edward Wilbraham; Intimiteiten van Noël Coward; Monte-Carlo van Ladislaus Fodor; De Duivel op aarde van Ben van Eysselsteijn; Eva 1932 van Denys Amiel; Te waar om goed te zijn, het nieuwsts stuk van G. B. Shaw; voor Zons ondergang, het nieuwste stuk van Gerhard Hauptmann; De heeren van het buis van be waring, van Paul Armont en Leopold Mar- cband; Als de ouders slapen van Anthony Klm- mins; Hollandsch binnenhuisje, Hollandsch stuk van Henrt van Wermeskerken; Vader des vaderlands, van Eduard Veterman: een stuk, van Goethe, Icn.and, van Fr. Molnar en Het Klooster van Emile Verbaeren. Z.H. Exc. Mgr. Frans Joosten, dde morgen in bet Missiebuis „Sparrendaal" te Vught door Z. Em. Kardinaal van Rossum tot bisschop zal v/orden gewijd, zal op 8 October a.s. In Genua scheep gaan naar China, wftar Z.H. Exc. zijn Missiegebied heeft in Germanicopolis, Ttatung- TENTOONSTELLING. Wij waren in de gelegenheid de tentoonstel ling te b' "iohtigen van de door schoolkinderen opgekweekte stekjes. Het ziet er keurig uit en de jury, bestaande uit tuinlieden van buiten de gemeente, heeft een moeilijke, doch aange name taak gehad. Wij kunnen een ieder aan raden, deze grooteche verzame ing te gaan be zoeken. Wij laten hier de beoordeeling volgen. Namen van inzenders zijn op de tentoonstel ling niet bekend: alles- is op nunrumer, en zoo behaalden de Eereprijzen de nummers 20 en 218. Voor eerste prijzen komen in aanmerk lag de nummers 257, 142, 190, 167, 180, 114 en 168; voor 2e prijs de nummers 132, 240, 193, 133. 1*"?. 10, 213, 60, 146, 156; derde prijs: 134, 1! 4, 72, 187, 140, 151, 166, 160; vierde prijs:' 19, 234, 241, 229, 203, 100, 48, 186, 185. 152; vijfde prijs: 113, 98, 26, 242, 90, 252, 8, 80, 104, 55; zesde prijs: 52, 89, 35, 224, 45, 51, 77. ARBEIDSBEURS I Het aantal werkzoekenden, Ingeschreven bil de Arbeidsbeurs alhier, bedroeg Zaterdag LL 2135. De laatste opgave was 2093, een ver meerdering dus van 42. AANRIJDING M. reed met zijn auto de Oosterstraat in, in de richting Oosthavenkade op het moment, dat een meit paard bespannen wagen, bestuurd door W., van de Julianabrug aankwam. M. rem de plotseling, waardoor het paaxd met zijn kop door de autoruit ging. WATERPOLO De polowedetrijd D.Z.V.—V. Z. C. eindigde in een 6—2 overwinning voor D. Z. V. HARINGAANVOER De aanvoer van haring over alle reederij- Plaatsen in Nederland bedraagt tot en met 24 Augustus 1.1. 73793 kantjes, tegen 211075 kan tjes in 1931, 201172 kantjes in 1930 en 192618 kantjes in 1929. Johnny Hicks, verslaggever van de London Echo", wreef vergenoegd in zijn handen. Hij bofte Hij was gekomen om mr. Ignatz Blenkinsop, den multl-mil'lfonnair, die juist uit Amerika was gearriveerd, te interviewen. Blenkinsop zou Johnny's eerste belangrijke slachtoffer zijn. Zijn collega's van de redactie hadden hém uitgelachen. Hadden niet twee zijner collega's, meesters in hun vak, bot gevangen Johnny echter had zich niet laten ontmoe digen en.een bediende van Blenkinsop had hem in een vertrek gelaten, met het verzoek enkele ©ogenblikken t© wachten. Toen Johnny een uur later nog zat te wach ten, begon hij zich af te vragen, of zijn col lega's misschien toch gelijk zouden krijgen. Hij wist, dat Blenkinsop in de kamér er. naast was. Opeens begon Hicks zachtjes te lachen. ,,Als de 'berg niet naar Mohamed wil komen", grinnikte bij, ,,zal Moh Plotse ling werd de deur van de andere kamer ge opend. Een lange man met grijzend haar en vermoeide oogen kwam langzaam' het vertrek binnen. Zenuwachtig sprong Johnny overeind. „Eli, goeden morgen meneer Blenkinsop", begon hij. De andere echter viel hem met een bruusk gebaar in de rede. „Meneer Blenkinsop is op het oogenblik in gesprek", zei hij norsch. Ik ben zijn secretaris. Ik moest U verzoeken een oogenblik geduld te hébben". Voor Hicks lets In het midden kon bren. gen, verdween de lange man door een andere deur. ,,Een slecht begin", mompelde Johnny',, om dien secretaris voor Blenkinsop aan te zien. De kranten hadden den mtllionnair beschreven als iemand, die altijd slordig gekleed was en die man van zooeven was onberispelijk ge kleed Plotseling ging de deur weer open en een dik beertje met een prettig, open gezicbt trad binnen. Hij was gekleed in een niet, direct nieuwe regenjas en had een eenigszins valen, slappen hoed In zijn hand. Johnny herademde. „Goeden morgen meneer Blenkinsop", zei hij opgewekt. Ik zal heel openhartig tegen U zijn. Ik kom namens de „Echo". Natuurlijk weet ik, dat u het verba zend druk hebt en daarom zal ik U niet langer dan een paar minuten ophouden." De man, die zoo juist binnengekomen was, keek Johnny Hicks doordringend aan. „Ze sturen er tegenwoordig blijkbaar Jonge broekjes op uit", zei hij sarcastisch. ,,Ik kan U twee minuten geven, geen seconde langer. "Wees dus kort Joh-nny had zijn notitie-boek al in de hand. Natuurlijk had hij zich goed voorbereid en enkele in zijn oogen belangrijke, vragen ge noteerd. „Wat denkt U van Londen vroeg bij. „Een pracht stad. New-York kan er Biet bij halen", was het korte antwoord. „En de Engelsche hotels „Konden beter ,,Hoe vindt u dat in Londen het verkeer ge regeld is", vroeg Johnny verder. „Tip-top. De Directeur van het verkeer in New-York moest hier maar eens ©en fU'dje les komen nemen." Johnny genoot. Zoo'n vlot onderhoud bad bij geen oogenblik verwacht. Blenkinsop draaide er niet om heen 1 Hij gaf duidelijke' recht, streeksche antwoorden op alle aanvragen. „Onze lezers zouden het zeer op prijs stellen", vroeg hij vrijmoedig, als u iel® zoudt willen vertellen over uw jeugd. Ik bedoel, over den tijd toen U nog geen mtllionnair was. Over uw zwoegen, de ontberingen" „Ontberingen heb ik nooit gekend. Het ls bij mij altijd van 'n leien dakje gegaan", was het totaal onverwachte antwoord. Met ongeveinsde verbazing keek Johnny op van zijn notitie-boek. „Ik weet, dat u niet van pochen houdt, meneer", zei hij, „maar de heele wereld weet toch, dat u het zoover gebracht hebt door uw on vermoeiden arbeid en door nooit uw doel uit het oog te verliezen!" „Kletspraat!" was het vlugge antwoord", Dat onvermoeid werken had er niets mee to maken. Ik heb geboft dat is alles". „Maar meneer", stamelde Johnny, „op school was u toch „Het grootste uilskuiken, dat op twee beenea rondliep", viel de ander hem haastig in de rode. „Ik had geen kop om te studeeren! En mijn onderwijzers trokken zich de haren uit het hoofd oven* mijn domheid Neen, waarde lieer, er zou niets van me terecht gekomen zijn, als niet een oude tante mij een half millioen nagelaten had! Dat was mijn kans. Zelfs uilskuikens hebben soms geluk met spe- culeereu. Ik tenminste heb mijn half millioen op die manier verviervoudigd! Denk er dus aan, jonge man, dat je Je lezerS niets op den mouw spelt van hard werken e<n ontberingen en meer van dien onzin. En nu goede dag!". Johnny keek den openhartige® millionoalf met open mond na. Toen stak hij zijn notitie boek in zijn zak en ging naar een tafeltje in den hoek, om zijn hoed te halen. Op hetzelfde oogenblik kwam de bediende, die kern binnengelaten had, de kamer binnen. „Ik denk niet, dat het nut zal hebben om nog langer te. wachten, meneer", zei hij. „Me neer Blenkinsop heeft zoo juist strict© instruc. ties gegeven dat hij vandaag verder gee® ver. slaggevers meer wenscht te ontvangen". „O, dat is prachtig hoor", laohtte Johnny vroolijk. ,,lk trof hem juist toen hij uitging en hij heeft me heel welwillend even te WOOTd gestaan. Een erg sympathies, ménsen. A<b=o- luut niet verwaand". „Pardon, meneer", viel de bediende Johnny in de rede. ,,Ik vrees, dat U zich vergist. Me neer Blenkinsop is heelemaal niet uitgegaan!" Johnny keek hem ongeloovig aan. ,,Niet uitgegaan? En die meneer dan, die juist wegging? Met de regenjas?" O, die! Dat was een verslaggever van de „Klaroen", geloof ik. Meneer Blenkinsop heeft hem te woord gestaan even ovor hij naar bed ging. U moet hem beslist gezien hebben, want hij is hier door de kamer gekomen. De eerste weken wil hij geen verslaggevers meer te woord staan". „Die lange man met dat grijze haair was dat meneer Blenkinsop?" stamelde Johnny) „Juist meneer", was het antwoord. „Meneer Blenkinsop ls nu gaan slapen want hij heeft den heelen nacht gewerkt moet u weten'. (Nadruk verboden). BERLIJN, 27 Augustus. (H.N.) Volgens een officieel bericht uit Moskou zal daar binnen kort begonnen worden met den bouw van een nieuw groot hotel voor buitenlanders. Het nieuwe hotel, dat 12 verdiepingen hoog wordt en 800 kamers zal bevatten, komt in het cen trum va.n Moskou te liggen en zal het volgend jaar In 'bedrijf genomen worden. VERLOOFD BETS VAN DALEN en GERARD SIERO Hillegersberg 28 Augustus 1932 Heerlen Geen ontvangdag. 37256 8 VERLOOFD: THEA DOMMERSHUYSEN en THEO LETSCHERT. Amsterdam, 28 Augustus 1932. Adelaarsweg 35 huis. Receptie: 23% uur Spreeuwen park 30 II. 37222 7 Heden overleed plotseling tot onze diepe droefheid onze innig geliefde Man, Vader en Be- huwdvader, de Heer ln den ouderdom van bijna 60 jaar. Berkel en Rodenrijs, 26 8 '32. Wed J. E. VAN LEEUWEN. Heinsbroek N. VAN LEEUWEN M. A. SCHINKEL, Van Leeuwen F. M. VAN LEEUWEN S. G. VAN LEEUWEN De Uitvaartdiensten zullen plaats hebben op Maandag 29 Augustus om negen uur ln de parochiekerk te Berkel, waar na begrafenis op het paro chiale kerkhof. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. 37204 MV 27 Heden overleed zacht en kalm, na een kortstondige ziekte, onze geliefde Echtge- noote en zorgzame Moeder, Dochter, Zuster en Behuwd zuster, Mevrouw voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, in den ouderdom van 34 jaren. JOSEPH PETRUS JOHANNES KONINGS TOOSJE MIESJE FRANS LOU TOINE ROOSJE OCTAVIETu MATILDJE ANTOINE LEMMENS Familie LEMMENS Familie KONINGS De Uitvaart zal plaats hebben op Maandag 29 Augustus in de Parochiekerk St. Joannes Baptist om half tien. Roosendaal, 26 Augustus 1932. BIJ AANKOOP VAN: 1 ons VERPAKTE THEE van 20 ct. 1 ons VERPAKTE THEE van26ct. 1 half pond KOFFIE van25ct. 1 half pond KOFFIE van 30 ct. 2 z.g. OUD-ZILVEREN t GEVULDE 149 ct. PRESENTEERTROMMELSj TE ZAMEN VOOR 250 ct. Ter gelegenheid van den KONINGINNEDAG zijn het op 31 AUGUSTUS den GEHEELEN DAG 11509S 17 37185 34 Heden overleed plotseling te Amsterdam, onze geliefde Broeder en Oom in den ouderdom van 72 jaren. Namens de familie LEONARD TXJSSEN. Leeuwarden, 26 Aug. 1932. 37190 11 11510S 11 Leerameublem., moquette stellen, tafels, bedstellen, divans, karpetten, vloerzeilen, dressoirs. Spotkoopjes. Simonstr. 57-55-44 b(j Schiek. R'dam 3304 2.50 per maand STENO 1 Sept. NEDERL. 1 ENGELSCH 1 HAND VERBETEREN.. 1 BOEKH HANDELSR6 FRANSCH 16 DUITSCH 21 - MA (j Dagcursus Avondcursus 3 MND. 6 MND. Boekhouden voor de Practijk 6 maanden 30.het geheel. KRUISKADE 128, TEL. 15394 Na opleiding plaatsing in goede betrekking. Vraagt prospectus. Uitsluitend gevestigd te R'dam 6067VS 40 115 iS 34 voor de INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN voor de NIEUWE CURSUSSEN, welke 1 SEPTEMBER aanvangen Speciaal opleidingen voor STENO-TYptst(E) KANTOOR OPLEIDING I Voor le<?r,lnSen met diploma CORR. STENOTYPIST(E) M.U.L.O. of H.B.S. PART. SECRETARESSE (Beperkt aantaJ deelnemers) FRANSCH DUITSCH Opleiding voor alle practükdiploma's. Dag- en avondlessen Privé- en clublessen Inlichtingen en vol- ledig prospectus gratis DA IM en zonder verplichting, 11507S 44 ENGELsch boekhouden NED. hand. corresp. BEP. CURS. NED. TAAL STENOGRAFIE a Af te halen aan het hoofdbureau van DE MAASBODE, Groote Markt 30, Rotterdam en onze verschillende bijkan toren. Groote hoeveelh. bijzondere prijzen, franco wal R dam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 8