DE FINANCIERING DER TEWERKSTELLING DE JEUGD IN SOVJET-RUSLAND. DNTZETTEND OORLOGS WAPEN. LANCASHIRE STAAKT, HEDEN RIJKSDAG. DE REVOLUTIE IN BRAZILIË, DINSDAG 30 AUGUSTUS 1932 DE DEMORALISEERENDE INVLOED VAN HET BOLSCHEW1SME I Een noodkreet van het jonge hart. 1 door Dr IWAN KOLOGRIOFF. L r OM DE WERELD TOT ONTWAPE- NING TE DWINGEN. Een grootstad zou daardoor in 24 uur geheel vernietigd kunnen worden. DE STRIJD IN MANDSJOERIJE. Nieuwe aanvallen van Chineesche vrijwilligers. DE OPSTAND IN ECUADOR. De insurgenten door regeerings- troepen omsingeld. MINISTERCRISIS IN BOLIVIA. Als gevolg van het conflict met Paraguay. TORNADO IN ARGENTINIË. IN HET NOORD-OOSTEN ALLE FABRIEKEN STOP. VROUWEN VAN WERKLOOZEN LATEN KINDEREN IN STEM PELLOKALEN ACHTER. de kulturkampf in LITAUEN. Opening der Katholieke universiteit verboden. AUTOBUS-RAMP. 18 dooden. HITLER ONTVANGT DE NAT. SOC. RIJKSDAGFRACTIE. NIEUW OFFENSIEF VAN DE REGEERINGSTROEPEN. Groote opmarsch der opstandelingen De jeugd jacht naar het geluk, en ln haar teleurstelling over het mislukken van haar moeizaam pogen zoekt zij naar een middel om dat geluk te vervangen: de alcohol. De kom somols van Leningrad werden bijeengeroepen voor een groote vergadering, speciaal belegd met het doel een onderzoek ln te stellen naar den omvang en de oorzaken van het alcoholis me. Over deze vergadering verscheen in het Russische blad „Projector" te Leningrad een verslag, waaraan wij het volgende ontleenen. „Met zijn zeventienen", zeide een jonge werkman, wonen wij op een zolderkamertje. Dit leven is onverdraaglijk. Als wij van de fabriek naar huls terugkeeren, dan krijgen we het gevoel, dat we naar de gevangenis moeten. Maar waar zullen we anders naar toe gaan? Naar het Casino? Iedereen verafschuwt het Casino, waar men ziek wordt van het gezwam der redenaars. Wij zouden kunnen lezen, maar dat doen we nooit, en zoo blijft er niets over dan het theater en de bioscoop. Ma^r meestal gaan we een uurtje zwerven met een vriendin, soms ook wel den geheelen nacht". „Wij allen", zoo zei een meisje, „zijn aan den drank verslaafd. Wijn en alcohol verzwak ken natuurlijk onze gezondheid, dat weten wij zeer goed. Maar we drinken toch! Hoe zouden we anders den tijd moeten doorbrengen? Daar Is niemandal wat ons kan schelen. De alcohol vermoordt ons, maar wij zijn schapen zonder herder. Soms wordt ik wel eens bang, als ik denk aan het leven dat wij leiden, maar dan drinken wij den angst weer weg". Een vooraanstaand lid in de komsomol-bewe. ging bekende: „Een man kan zich verzetten tegen de drankzucht en de losbandigheid, maar wij drinken altijd en leiden een liederlijk leven. En hoe jonger onze leden zijn des te meer drin ken zij. Bij iedere nachtelijke bijeenkomst, bij iedere uitbetaling van het loon zijn zij stom dronken. Kerstmis, Paschen en de revolutio. naire feesten zijn altijd aanleiding tot groote dronkemanspartijen. De alcohol bederft onze komsomols en het meest fatale is wel, dat de meisjes evenveel drinken als de jongens. Zij koopen voor elkaar alcohol en kennen geen grenzen voor haar uitspattingen". „Wij drinken uit verveling", antwoordden de meeste jongens. Honderdduizenden jonge man nen weten in Rusland niet wat ze in hun vrijen tijd zullen aanvangenen dus drinken ze uit verveling. „Zoo kan het niet blijven duren", schreef een jonge communist aan de „Komso- molskaja Prawda" (2:IV, 1929; „wij zijn doode- ll.ik vermoeid van de verveling; wanneer er geen maatregelen worden getroffen, zullen er nog verschrikkelijke dingen gebeuren. Al oijze liefde voor de komsomols hebben wij reeds lang verloren. Wat zal het einde zijn? Voor het beestige leven». dat wij thans leiden, hebben wij absoluut geen eerbied meer". •Cak!.-®en ander lid van de komsomol schreef: „De misdadigheid onder de komsomols neemt 1 onrustbarend toe. Zij Worden schaamteloos, zii meest ongelooflijke beestachtighe den. Ga des avonds eens door een arbeiders wijk, dan zult ge gruwelijke tafereelen zien. Wij weten geen raad met de losbandigheid der komsomols. Voorbijgangers worden lastig ge vallen en mishandeld zonder eenige reden- geen vrouw of meisje kan ongehinderd over straat gaan; de oudere komsomols vinden er een bijzonder genoegen in om de meisjes, di» hen met ter wille zijn vast te binden aan de lantaarnpalen. Desnoods gebruiken zij prik. keidraad om hun slachtoffers het ontkomen moeilijker te maken. De hartstocht voert de komsomols tot de -vreeselijkste misdaden. Zij leert hun een an dete manier van leven, zij jaagt hen voort zii laat hen zelfs geen rust in den slaap. Maar vooral, wanneer zij zich bewust worden van de communistische denkbeelden, worden de jon gen. leden totaal onhandelbaar. Of wel komen ze dan niet meer naar de vergaderingen, of wel ze begaan ook hier de grootste buitensporig heden". Op de bovengenoemde vergadering werd ook de kwestie der moraliteit besproken. De om etaudigheden, waaronder de komsomols leven, zijn in één woord verschrikkelijk. Wij weten dat niet alleen uit de sow jet-literatuur, maar ook uit den mond van jonge komsomols zelve. „Wij praten allen graag", zegt er een, „over het nieuwe geziuneven, het nieuwe huwelijk en de nieuwe moraal. Alles is hier nieuw maar thuis is het nog altijd de oude vuilig. held. Gij denkt misschien, dat wij de vrouwen beschouwen als kameraden of vrienden. Laat TJ niet3 wijs maken. Wij zijn verlegen de waar heid t® zeggen. Wie kan mij een enkel trouw, standvastig meisje aanwijzen? Zij zijn erger DOOR PPRPBSjl VICTOR BRIDGES /gg 60). Vertaling van F. VAN VELSEN dan wij, veel erger. En daarom moet een man ook niet trouwen, want op de standvastigheid en de liefde der vrouwen is niet te vertrouwen. De oude sexueele moraal is wel afgeschaft, maar de nieuwe is nog niet in de maak". Mevr. Smidowitch schrijft in de „Prawda" over de sexueele moraal van de communistische jeugd: „onze komsomols hebben bepaalde leer stellingen omtrent de liefde; hoe beestachtiger iemand leeft, hoe beter communist hij meent te zijn; alle leden van deze organisatie, werk lieden, studenten, jongens en meisjes beschou wen het als een ouderwe'sche dwaasheid zich zelf ook maar de minste beperking of zelfbe- heersching op te leggen". „Gij zult de heeren der wereld zijn", profe teerde ICaganowitsj, de partijsecretaris en de rechterhand van Stalin, op het congres der komsomols. Kasareff, de voorzitter van alle komsomols der vereenigde sovjet-republieken, een jongeman van 23 jaar, werd door de wierookwalmen van de vleierij zoodanig be dwelmd, dat bij de werkelijkheid in het geheel niet meer vermocht te onderscheiden. Hij zag niets meer van den honger en heit gebrek aan de allernoodzakelijkste levensbehoeften en bralde in het slot van zijn redevoering: „Met zevenmijlslaarzen gaan wij vooruit! De opbloei van onzen landbouw gaat samen met een onge kende verbetering in den stoffelijken en gees telijken welstand van het Russische volk". Leest de Russische jeugd dan niet? Zeker zij leest, maar wat? Uit de antwoorden op de vragen, die wij aan verschillende boekhandelaars gesteld hebben blijkt, dat noch Tolstoi, Dostojewski, Gorki of andere klassieken, noch de moderne proleta rische auteurs gelezen worden. De komsomol stelt niet het minste oelang in politieke, economische of natuurwetenschap pelijke literatuur. Alleen boeken, waarin sexueele kwesties worden besproken vinden nog grage koopers. De levensemstandilheden zijn van dien aard, dat geen enkel hooger ideaal de Russische jeugd nog kan bezielen. Afgezien van de ver werkelijking van het vijfjarenplan, waarvoor de stormtroepen van de komsomols door het vuur willen gaan, is er niets, dat de jeugd uit haar botte onverschilligheid kan opwekken. e pogingen die van hooger hand gedaan zijn om op dir gebied iets te bereiken, zijn op niets uitgeloopeu. En thans zijn de leidende begin selen van het communistische geloof dood, om dat zij onmachtig bleken te zijn om een oplos sing te brengen voor de problemen van het leven en het lijden. De communistische Jeugd is opgegroeid zon der onderwijs, zonder godsdienst of zedelijkheid, en gebogen onder den. zwaren last, die thans op haar schouders drukt, zoekt zij in hare wan hoop den weg, waarlangs zij kan ontkomen aan de lasten van het leven. Velen zoeken hun vergetelheid in de losban digheid, maar hortor en gemakkelijker is de zelfmoord. Als men de Russische bladen leest, staat men versteld over de lange lijst van jongelui, die door verhanging, verdrinking of vergiftiging een eind gemaakt hebben aan hun 'even. Deze slachtoffers zijn meestal niet ouder dan 20 tot 25 jaar. Niemand heeft vermoedelijk beter de communistische leerstelling uitgebeeld dan de Russische schrijver Gladkow in zijn roman „Cement". Gladkow is communist en zijn werken zijn bolschewistisch van opvatting. „Slechts één ding is van belang", zegt de held van bovengenoemd werk, „de partij en haar werk, er is geen plaats meer voor het individualisme. Wat Is liefde? Wat zijn vragen en gedachten ln onze her senen? Niets anders dan vlekken van het over wonnen verleden, die wij tot de laatste sporen toe moeten uitwisschen. Alle zieke cellen in onze hersenen moeten gedood worden. Er is in de wereld slechts één ding: „de partij" en alles tot den laatsten zenuwvezel moeten wij aan haar afstaan". Hoe deze theorie in het leven wordt toe gepast? Vraag het aan de Russische jeugd en zij zal u het antwoord geven. Wij nemen thans den roman van Bragnin „Het zout", waarin hij de komsomol en het leven van de leden dier jeugdorganisatie beschrijft. De helden van het verhaal zijn een man en een vrouw, die onlangs zijn getrouwd. Hij is. een proletariër, maar zijn vrouw niet. Hij houdt van haar en wil haar niet verlaten, en daardoor overtreedt hij dus de strenge wetten van de komsomol. Hun hu welijk wordt met een Mnd gezegend en het werk voor de partij wordt hem tot een last. Hoe ijan een man alle meetings bezoeken, als hij thuis gelukkig is? En zoo vervalt hij van kwaad tot erger. De man lijdt, omdat hij ofwel zijn vrouw öf de partij moet verlaten. Ten slotte moet hij beslissen over zijn lot. un plicht zegeviert' en voor altijd verlaat hij zijn vrouw, omdat zij niets gemeen heeft met den geest van. den komsomol en niet kan be kuipen, welke sterke banden haar echtgenoot aam de partij vinden. ,D® Ufde-,die de natuur zelfs bij de nietigste schepselen heeft ingestort, is onbekend in de 0al3 w'i hierboven reeds zagen, wordt de liefde daar vertrapt en besmeurd. Bestaat er dan misschien voor hen een hoo ger beginsel, waardoor kun wilde leven wordt NEW-YORK, 29 Augustus (H.N.) De Ameri kaansche ingenieur Barlow is van een reis naar Rusland teruggekeerd, waar hij, naar verluidt, de Russische regeering zijn uitvin- ding, een oorlogswapen van ontzettend ver- me ende werking, heeft aangeboden, om deze m staat te stellen, de wereld tot algemeene ontwapening te dwingen. r moet de vervolmaking van een vliegenden uchttorpedo betreffen, waarvan de aanvals- kracht zoo groot is, dat een stad als Berlijn daardoor in een tijd van 24 uur geheel met den grond gelijk gemaakt zou kunnen worden. De Russische regeering moet voornemens zijn, in Februari op de ontwapeningsconferen tie de aandacht op dit nieuwe wapen te vesti gen, teneinde zoodoende een druk voor de algemeene ontwapening op de conferentie te oefenen. Zij moet Barlow verzocht hebben, ook den president der Vereenigde Staten op de hoogte te brengen, teneinde ook diens mede werking te verkrijgen. PEKING, 29 Augustus. (V.D.) De Ohineesche vrijwilligers, die zeer g-oed zijn uitgerust en ook over tanks en artillerie beschikken, zijn heden in de omgeving van Moekden opnieuw met hun aanvallen begonnen. Ook bij Nanling hebben zij hun aanvallen hervat. Eerst na een hevigen strijd, waaraan pant serauto's en tanks deelnamen, slaagden de Japanners erin den aanval af te slaan. De Ja panners zouden zeventig dooden en tweehon derd gerwonden hebben, terwijl deze aantallen aan Chineesche zijde het dubbele bedragen. Ook nabij den spoorweg van Tsjintsjau naar Tsjaujang vonden gevechten plaats. Op twee plaatsen werden door de Ohlneezen de rails vernield teneinde het oprukken der Japansche panfcsert'reinen te verhinderen. Japansche vlieg tuigen bombardeerden het spoorwegstation Itsjau. NEW-YORK, 29 Augustus. (R. O.) Volgens een bericht uit Guayaquil zouden de opstandige partijgangers van Bonifaz, die door dé garni zoenstroepen van Quito Zaterdag tot president is geproclameerd, door de troepen, welke ge trouw zijn gebleven aan de oude regeering, zijn omsingeld. De -opstandelingen zouden bereid zijn tot onderhandelen. BÜENOS-AYRES, 29 Augustus (V.D.) Als gervolg van het oonflict met Paraguay zijn de Boliviaansche minister van buitenlandsche zaken Cal los en de minister van onderwijs, Obero, afgetreden. Men verwacht, dat het geheéle kabinet zal aftreden en dat president Salamanca een coalitie-regeering zal vormen. BUENOS-AIRES, 29 Augustus. (V.D.) De Argentijnsche provincie San Juan is door een hevigen wervelstorm geteisterd. Tegelijkertijd kwam ook een dichte asohregen op de om- gevïng neer. De wervelstorm zou verscheidene slachtoffers hebben gemaakt. geleid, een gemeenschappelijke gedachte, eenig idee van broederschap? Niets van dit alles. „Wij geven ons geld gaarne uit aan drank, maar wij helpen nooit iemand, die tot ellende is verval len. Wie zoo iemand zou bijstaan, maakt zich verdacht, en wij smijten met slijk naar die dwaasheden". Zoo schreef een lid van de kom somol. QJadrult verboden Betrekkelijk spoedig was hij weer terug; iijn gezicht straalde alsof hij een overwinning had behaald, die hem reuzenmoeite had ge kost. 't Is dik In orde, kondigde hij fluiste rend aan. Kom maar mee, sir, zij is juist vrij. Hij ging Tony voor, de trap op tot aan het eerste portaal, waar hij voorzichtig op de tweede deur klopte. Een geheimzinnig doende juffrouw, uit wier m-ond een paar dozijn spel- deknoppen staker, deed de deur open en on middellijk daarop klonk de vroolijk heldere stem ran Molly. Ben JU het, Tony? Ja? Kom dan maar binnen. Gevolg gevende aan de uitnoodlging be vond Tony zich het volgende oogenblik ln een klein, helder verlicht vertrek. Het boofd- meubilair bestond uit een grooten spiegel, een lange smalle toilettafel, een gemakkelij- ken leuningstoel en een niet te beschrijven Collectie van costumes, welke langs den wand aan haken hingen. Molly zat in den stoel. Zij was gekleed als eenvoudig boerinnetje; wel te verstaan een boerinnetje uit een opera oomique, wier kleó- ding bij het koelenmelken weinig practisch nut sou blijken te bezitten. O, Tony! riep zij, gelukkig, dat je geko- bent. .Vervolgens wendde zij zich tot ze. de oostumière. Je kunt wel gaa^ Jane zei Ik moet mijnheer alleen spreken Na deze wenk verliet de juffrouw met de spelden de kamer en Moldy sprong zoodra zij weg was van haar stoei op. Is er iets bijzonders gebeurd. Tony? W>eg zij met opgewonden stem. Ik weet niets behalve hetgeen ik in de kranten heb gelezien' Ik heb je tweemaal opgebeld maar Hoeveel tijd heb Je nu? vroeg Tony. - Zij keek op ren klein zilveren klokje, dat op de toilettafel stond. Ongeveer tien minuten. Dan moet ik gaan, om een lied te zingen en daarna volgtt de pauzo Ik kan je alles wat ik weet, ln tien minu ten vertellen, zei To y, als je mij niet in de rede valt. Molly trippel tit vlug naar de deur en draalde den sleutel om. Steek maar van wal, commandeerde zij. Vroeger zou het Tony totaal onmogelijk ge weest zijn, de eenigszins gecompliceerde ge beurtenissen der laatste vier en twintig uren, ln den korten tijd welke hij tot zijn beschik king had, duidelijk te verhalen. De praktijk had echter zijn talent als geselt led v er h al er aanmerkelijk ontwikkeld en zoo wist hij alles, zonder eenlg belangrijk punt over te slaan, voor haar duidelijk te maken en hield nog ruim anderhalve minuut over. Molly was een uitstekend toehooreter. Zij stond bewegingsloos bij de deur, met haar onderlip tussehen haar hagelwitte tandjes ge klemd, met gespannen aandacht te luisteren. Zelfs toen hij ophield met spreken, bleef zij no|g een oogenblik zwijgen. Dan kwam zij met een ploteelingen ruk naar hem toe en vestigde haar door opwinding flikkerende blauwe oogen strak op hem. Zichtbaar bedwong zij zlcb echter en zei toen met kalme stem; Is het je beslist volle ernst, Tony, hem te Volgen? Ga je heusch vanavond scheep naar Braxa? Ja, dat doe ik, ,zei Tony op ongewoon erastigen toon. Zooals ik je heb verteld, heb ik pas ontdekt dat ik Isabel bemin en ik zie geen ander middel, om haar terug te krijgen. En geloof je, dat dit plan eenige moge lijkheid biedt? Zij stelde de vraag zoo diep ernstig, dat elke zweem van sarcasme was buitengesloten. Zeer weinig, bekende hij eerlijk, maar per slot van rekening kan men nooit weten, hoe het loopt. Hij zweeg een oogenblik. Tot Op zekere hoogte, Molly, voegde hij er aan toe, hangt het van jou af. Plotseling hield, zij haar adem in Van mij? Tony knikte. Jij bent mijn troefkaart, zei hij optimis tisch. Je hebt Immers die gelee kende pas, welke onze vriend Peter zoo vriendelijk was je te geven en waarmede jij overal ln Livadla toegang hebt als hij koning wordt? Ja, zei Molly langzaam. Welnu, als jij dat ding op 't oogenblik niet noodig hebt, zou ik je uiterst verplicht zijn, als je het mij zoudt willen leenen. Als het maar de helft doet van hetgeen er ln staat, zou het mij drommels goed te pas komen. Er ontstond een oogenblik van stilte en toen drong het geluid van haastige voetstappen tot hen door en werd er een seconde later hard op de deur geklopt. Miss Monk, optreden, riep een schelle, doordringende stem. Molly keek ln de richting van het geluld. In orde, Charles, riep zij kalm terug; toen keerde zij zich om en keek in den spiegel. Binnen een paar minuten ben ik terug, Tony, sprak zij, terwijl zij een en ander aan baar toilet ln orde bracht. Daar staan de sigaretten en maak Je maar niet bezorgd om die pas. Dat komt in orde. Dus je wil hn mij leenen? riep Tony dankbaar. Op den drempel bleef Mollj; even staan en LONDEN, 29 Augustus. (V.D.) De staking in de katoenindustrie in Lancashire is heden be gonnen. Beide partijen houden sterk aan haar standpunt vast. In het Noord-Oosten van Lancashire, van Preston tot Skipton, is het parool overal op gevolgd en is de staking algemeen. In het Zuiden en Zuid-Oosten van Lanca shire zijn op sommige plaatsen nog fabrieken aan den gang. Gisteren 130.000 stakers. LONDEN, 29 Augustus. (R.O.) Gedurende het week-end hebben de werknemers en werk gevers in de katoenindustrie in Lancashire in de verschillende steden plaatselijke besprekin gen gevoerd. Als gevolg daarvan is een aantal spinnerijen heden als gewoonlijk aan het werk gegaan. In eenige gevallen hebben de werknemers afzonderlijke overeenkomsten gesloten, met plaatselijke werking, voor loonsverlaging en In andere gevallen hebben de werkgevers zich erbij neergelegd, dat de arbeiders hetzelfde loon behouden. De vakverbonden rekenen er evenwel op, dat 130.000 werklieden heden ln staking zullen gaan. „Geen kans, van de nieuwe uitkeering hen nog langer te voeden." BERLIJN, 29 Augustus. (V.D.) Bij de uitbe taling van den opnieuw verlaagden werkloo- zensteun aan de stempellokalen te Flensburg ontstonden eenige Incidenten. De politie moest eenige malen samenscholingen van steuntrek- kenden uiteen drijven. Later kwamen vrouwen van werkloozen met ■haar kinderen naar de stempellokalen, waar zij de kinderen binnenbrachten en achterlieten met de mededeeling, dat zij geen kans zagen, van de nieuwe uitkeering hun kinderen nog langer te voeden. In totaal bleven in een der stempellokalen twaalf kinderen achter, waar van de moeders zich snel verwijderd hadden. Acht kinderen konden in den loop van den dag aan de ouders worden teruggegeven, ter wijl de overige vier kinderen voorloopig in een kindertehuis zijn opgenomen. KOWNO, 29 Augustus (H.N.) De regeering heeft de opening van de Katholieke universi teit, welke gistere® zou plaats hebben, ver boden, naar verluidt, omdat haar geen vol doende gegevens waren verstrekt, waaruit het wetenschappelijke peil van het onderwijs, dat aan deze Inrichting gegeven zal worde®, kan blijken NEW-YORK, 29 Augustus (H.N.) Uit Ponce op Porto Rico wordt gemeld, dat een autobus, waarin gedelegeerden zaten, die zich naar het liberale congres zouden begeven, in een af grond is gevallen, waarbij 18 personen den dood vonden, terwijl nog 39 personen ernstig gewond werden. TRAGISCH GEVOLG VAN HET CALMETTE- PROCES LUBECK, 29 Augustus. (H.N.) De voorzitter van het Calmette-proces, „Amtsgerichtsrat" Wibel, die na afloop van het proces teekenen van overspanning vertoonde en daarom eeni- gen tijd in een sanatorium heeft doorgebracht, heeft zich te Hamburg het leven benomen. Rechter Wibel had het sanatorium onlangs verlaten en zou 15 September weer dienst gaan doen. BERLIJN, 29 Augustus. (H.N.) Adolf Hitler ■vertoeft op het oogenblik te Berlijn in het hotel Kaiserhof, waar hij vanmorgen de natio. naai-eocialistische rijksdagfractie ontving, om haar zijn instructies voor de in den eerstvol- genden tijd te volgen politiek te geven en de nieuwe leden door den handslag te verplichten zich naar de instructies van de leiding der partij te gedragen. keek hem ondeugend met haar heldere kijkers aan. Neen! zei ze. Ik leen 'm je niet, maar lk zal 'm zelf op reis medenemen. Wat ook de uitwerking van haar laatste woorden op Tony moge geweest zijn, zooveel is zeker, dat hij toen zij terug kwam, zich tamelijk goed had hersteld. Zij vond hem na melijk op zijn gemak achterover in den stoel zititen met een sigaret tusechen zijn lippen, oven rustig als toen zij de kamer verliet Waren die laatste woorden ernst, Molly? Kroeg hij op zij® gewone vriendelijke manier. Terwijl hij sprak stond hij op, om plaats voor haar te maken en zij maakte er aan stonds gebruik va®, want zij was een weinig bulten adem. Ja, zei ze, volkomen ernet. Als je dat papier van Péter wilt hebben, moet je mij ihedememem naar Livadia. Zij wachtte even en keek naar hem op. Zeg maar ja, Tony, voegde zij er energiek aan toe, zie je niot dat ik niet scherts? Tony, die met eerbiedige bewondering op haar neerbiikte, knikte. Ik zie, dat het ernstig gemeend is. Molly, zei hij kalm, maar het is zooiets als een don derslag uit een helderen hemel. Het zal geen aangename reis zijn, als de boel verkeerd uit valt. Molly ging op den hoek van de toilettafel zitten en stak een sigaret op. Beste Tony, ik ben maar een actrice van de opera oomique, maar daaruit volgt nog niet dat ik een idioot ben. Ik begrijp volkomen, dat wij ons in een avontuur begeven, dat zoo ge vaarlijk en hopèloo3 is als ooit een avontuur is geweest. Indien Da Freitas het ontdekt, ge loof ik, dat het twintig tegen een is, dat niemand van ons ooit zal terugkeeren. Ben je nu voldaan? vroeg zij. Ja, Je schijnt een goeden kijk op den toestand te hebben, beaamde Tony. Maar daar ia het niet minder gewaagd om, Een Oogenblik Aan de groote rede van rijkskanselier Vo® Papen ontleenen we in verband met zijn mede- deelingee over het werkloosheidprobleem nog de volgende verklaringen: Allereerst moet Duiitsohlands gebeele pro ductieapparaat ln staat gesteld worden, om aan een weder ten leven brengen van het be drijfsleven deel te nemen. Daardoor wordt te werkstellen van arbeiders in grooten omvang mogelijk. Van dit punt uit zal de poging gedaan wor den, het economisch proces in grooteren om vang tot leven to brengen. De inzet, die voor d'fci doel gedaan moet worden, moet voldoende groot gekotzen wonden. Deze inizet zal een be drag van meer dan twee milliard bedragen, be halve die sommen, dlie voor werkverschaffing e.d. zijn uitgetrokken. De gedachte, dit bedrag bijeen te brengen door middel van een gedwongen leening hebben wij afgewezen. Bedragen tot zulk een hoogte zou het Duitsch© bedrijfsleven, ook wanneer de 'betaling over een langen tijd zou worden verdeeld, niet kunnen opbrengen. In plaats daarvan zijn wij voornemens den volgenden weg te bewandelen: Er zullen voor,, deels bijzonder de productie remmende belas tingen zooals bijv. omzetbelasting, grondbelas ting etc.,, overigens zonder benadeeling van de begrootingen der landen en der gemeenten be- lastigregus worden uitgegeven, waarop in de begrooUngsjaren 1934 tot 1938 alle rijksbelas tingen met uitsluiten van douanerechten en verbruiksbelastingen kunnen worden betaald. Het zal hier gaan om een bedrag van ongeveer anderhalf milliard. Deze biljetten zullen een agio krijgen, waardoor zij dus het karakter zullen dragen van een leening aan het rijk. Op deze wijze zal het mogelijk zijn deze biljetten onmiddellijk als credietmiddelen te gebruiken. Zij zullen derhalve een grondslag vormen voor het aanvangen en uitvoeren van nieuwe of tot dusverre uitgestelde werken. Daarenboven wil de rijksregeering een be drag van nog 700 millioe® mark in belasting- regüs voor die ondernemingen ter beschikking stellen, die kunnen aantoonen, dat zij meer arbeidskrachten dan tot dusverre aan het werk hebben. Voor lederen nieuw te werk gestelde zal per jaar berekend een bedrag van 400 mark in regus gegeven worden. Wordt dit bedrag vol komen gebruikt, dat zuilen 1millioe® ar beiders te werk kunnen worden gesteld. Deze maatregelen zullen echter slechts dan het bedrijfsleven onmiddellijk op gang bren gen, wanneer het probleem ook van den kant van den arbeid wordt aangepakt. Er zal derhal ve den werkgevers tegelijkertijd een prikkel worden gegeven, om den arbeid over zoo veel mogelijk arbeiders te verdeelen. Deze prikkel zal slechts kunnen liggen op het gebied der loonen. Men zal don werkgever machtiger, om, wanneer hij meer arbeidskrachten aanstelt in zekeren, nauw omgrensden omvang welke niet onder het bestaansminimum mag liggen, onder het tariefloon te blijven. De tariefloonen zullen binnen deze grenzen met een te gTooter percentage worden verlaagd, naar mate het personeel of het aantal arbei ders groot er wordt. Het loon zal echter niet ln dezelfde mate verlaagd mogen worden als het personeel stijgt, opdat de in het bedrijf betaalde totaalloonsom niet alleen blijft behou den, maar zelfs nog gnooter wordt. Ik ben mij bewust, dat deze maatregel een deel en wel het tvor-ko ndo Aoel EboiLUwhA offers oplegt, maar deze offers worden ge bracht ten gunste vaa de huidige werklooaen en wanneer ook de enkeling een kleine schade lijdt, het totale loonbedrag wordt verhoogd en en de algemeene koopkracht dus vergroot. Op deze wijze zullen nog een belangrijk aantal werkloozen weer in het werk worden ingescha keld. De in stand houding der produotieplaatsen ligt mij bijzonder na aan het hart. Het behoor de in den tegenwoordigen tijd niet voor te ko men, dat bedrijven, die bij een verstandig reke ning houden met hun bijzonderen noodtoestand in stand kunnen worden gehouden, ondergaan ten gevolge van bindende 'bepalingen van den staat. De rijksregeering heeft den betrokkenen reeds herhaaldelijk voorgesteld voor dergelijke bijzondere toestanden uitzonderingsmogelijk heden zelf op te nemen in het tarief contract. Helaas is dit niet overal in den vereisehte® mate geschied. Ik houd het derhalve voor nood zakelijk voor deze gevallen thans op den weg van noodverordeningen hulp te brengen. Al deze maatregelen dienen slechts voor een over gangstijd. Er zal derhalve een termijn voor worden gesteld van 12 maanden. Deze maan den moeten het bedrijfsleven mogelijk maken, zich los te maken uit de verstarring en eigen economische wetten te volgen. Venn Papen heeft in een interview met een redacteur van de „Rheinisch-Westphaeliache Ztg." eenige vragen beantwoord. Vraag; Bestaat er een garantie, dat dit zakelijk en onmiddellijk uit te voeren arbeids- program der rijksregeering niet doorkruist of verwrongen zal worden door partijpolitieke eischen aan den eenen kant of verlangens van belangengroepen aan den anderen kant Antwoord: De rijksregeering is een autori taire-regeering, Zij staat volkomen vrij tegen over eischen van partij politieken aard en is volkomen onafhankelijk. Juist daarom hoopt zij het arbeidS'program in grooten omvang en afzijdig van alle afzonderlijke belangen te kun nen uitvoeren. Vraag: Is te verwachten, dat de organisa. ties van het bedrijfsleven, zoowel de werkge vers als de werknemers, in hun meerderheid uw program zullen aanvaarden en het als het hunne zullen uitvoeren Antwoord: De rijksiregeering. hoopt beslist zoowel werknemers als werkgevers op de® grondslag van dit program te kunnen vereeni- gen. De bevruchting vam het economisch pro. ces, welk de rijksregeering tracht tot stand te brengen, is zeer bijzonder in het belang wan den werknemer. Vraag: Zal het de rijksregeering niet als een onsociale houding worden aangerekend, dat zij ook den nog werk hebbenden werk nemers lasten oplegt Antwoord: Onsociaal is op het oogenblik diegene, die de arbeidsmogelijkheden vermin, dert. Volkomen juist daarentegen is het woord: Sociaal is, wie arbeid schept. Overigens blijft de grondgedachte van de tariefoontracte® en daarmede hun sociale werking 1® vollen om-, vang in stand gehouden. Vraag: Het arbeidsprogram van de rijksre geering bedoelt dus een zekere losmaking van de tarieven ten gunste van een vermindering der werkloosheid Zou het i® verband met de uitvoering van dit program niet mogelijk zij® ook de in den arbeidsetrijd tegenover elkander staande fronten losser te maken en thans gedachten te verwerkelijken, gelijk die m 1919 en 1920 aan vakvereenigingszijde een man als Legion en aan werkgeverszijde een man als Stinnes voor oogen hebben gestaan Antwoord: De rijksregeering is volstrekt ~v^»nvr»cr dat. tiid. PT rün voor ia e^vwor» non, OH deze starre fronten losser te maken. Het schijnt mij toe, dat men. door een verklei ning der tariefdistricten en door schelding van nieit bijeen hoorende beroepsgroepen werkge vers e® werknemers dichter bij elkander zou kunnen brengen. Om een coalitie in Pruisen BERLIJN, 29 Augustus (W.B.) Op het oogen blik zijn naar de pai Iementaire dienst van het Wolffbureau verneemt, de beslissende bespre kingen aan den gang tussehen de onderbande laars van bet centrum en van de nationaal- sociaiisten over het tot stand komen of mis lukken van een coalitie in Pruisen. Het re sultaat zal waarschijnlijk nog heden, of anders uiterlijk morgen (Dinsdag) bekend worden. De centrum-fractie van den Pruisisehen landdag, die hedenavond bijeenkomt en baar beraadslagingen vermoedelijk Dinsdagochtend zal voortzetten, zal zich met het resultaat der besprekingen bezighouden Terwijl men in welingelichte kringen de kans op het tot stand komen van een coalitie zeer gunstig beoordeelde, hoort men heden weer ernstlgen twijfel uitspreken, te meer daar men finaniceele moeilijkheden met het rUh vreest, wanneer er in Pruisen een coalitie zou worden gevormd, welker program in politiek opzicht niet de goedkeuring van de rijksregeering zou wegdragen. RIO DE JANEIRO, 29 Augustus. (V. D.) In verband met den gespannen toestand te Rio de Janeiro is generaal Cumha van het front in Sao Paolo teruggeroepen en arriveerde hij per vlieg tuig te Rio de Janeiro. Hij kreeg vérstrekkende volmachten voor het herstel van de rust en orde. Aan het uitgestrekte noordelijke front zijn de regeeringstroepen een nieuw offensief tegen de opstandelingen begonnen. Uit Rio de Janeiro zijn nieuwe troepen naar; het gebied van Cruzeiro vertrokken. De opstandelingen hebben een tegen-aanval gedaan en maken melding van een grooten op marsch langs do spoorlijn in do Sierra del Mantegeira. zweeg hij. Lieve hemel, Molly, 't ie dwaas- beid, neen, krankzinnig! Dat zie ik niet ln, antwoordde Molly halsstarrig. Tomy staarde baar mot een plotselinge uit drukking van hernieuwde belangstelling aan. Nu, zie je niet wat ik bedoel? Mollv gooide haar sigaret weg en schoof van de tafel, 't Is bqst mogelijk, dat wij door welke omstandigheid dan ook in staat ge steld zouden kunnen worden, daar partij van te trekken. Zij lachte bijna zenuwachtig. O. ik weet wel, dat het krankzinnig klinkt, maar weeft jij iets beters? Tony deed een paar passen naar de deur en ging toen weer terug naar de plaats waar zij stond. Allemachtig, dat is een idee, Molly! zei hij langzaam. Als wij jou daarheen konden brengen zonder dat het werd opgemerkt. Daar heb lk ook al aan gedacht viel zij hem in de rede. Ik heb er op hettooneelo nop- houdelijk aan gedacht. Zij zweeg eenige se conden. Zeg, Tony, herinner je je nog dat liedje dat ik een paar jaar geleden zong en waarmede ik in het costuum van Engelsch geestelijk optrad Hij knikte. Welnu, dat costuum heb lk nog en de bIjben nod 1 gd heden ook. Het stond mij zoo goed. dat ik er eens een wandeling mee ge maakt heb door de stad; zelfs op het strand ben ik, als geestelijke verkleed geweest en geen levende ziel heeft er lets van gemerkt Haar oude, ondeugende, tintelende blik ving dien van Tony op en opeens begreep hij haar Goede hemel, Molly! riep hij. En zou le de reis In die, Waarom niet? vroeg zij. Ik kan het zeer goed dragen, heusch, daar kan je op aan. En bovendien, er ls toch niets tegen, dat je een geestelijke aan boord hebt, niet waar? In 't geheel niet, zei Tony, absoluut niets. Hij leunde tegen den muur en begon vroo lijk te lache®. v Met glinsterende oogen blikte Molly hem aan. -Je wilt me dus meenemen, Tony? riep zij. Wederom knikte Tony. Ik zal je meenemen, Molly, antwoordde hij, al was het alleen maar, om het gezicht van Guy te zien. Opnieuw klonken er voetstappen op de gang en de stem van den booneeilkneoht echo'de:] „Eerste optreders voor de tweede akte, aani treden!" Tony hield op met lachen. Hoe moet het met je werk gaan; met da rollen tn de opera oomique? vroeg bij. Daar trek ik mij niets van aan, zei Mol« ly eenvoudig. Ik heb een goede plaatsver vang. ste en zij moeten het maar met haar doen. Zij keek vlug naar de klok. Hoor eens, Tony, WU heM>en nog pre- cies twee minuten en dan moet ik mij ver. kleed endus moet de oostumière binnenkomen en als zij er Vlij Is, kunnen wij niets bespre ken. Zeg mij dus kort en zakelijk, wat ik moet) doen. Tony dacht vlug na. Ik denk, dat het 't beste is, dat je in de auto mee gaat, zei hij. Ik zou Guy en Bugg In een auto met Jennings vooruit kunneB sturen en jou met een andere auto aan hal* afhalen. Ikz al er Guy niets van vertellen voor wij goed. en wel aan boord zijn. Waarom? vroeg Molly. Zou je denken, dat hij er iets op tegen heeft? Daar ben ik zeker van, zei Tony vrien delijk. Maar dan is het te laat om er lets aan te doen, behalve dat hij kan probeeren, je in ze© te goiem. Hü wachtte etvaa, Jte* half tien klaar süH? Molly knikte. Ik zal je niet laten wachten, ww (Wordt veryolfliA J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2