mmm U}d r*r t -r, S1*,d.: LUCHTVAART SPORT EN SPEL DE „BANGE". DINSDAG 30 AUGUSTUS 1932 radio-programma CONGRES VAN DE ONAFHANKE LIJKE SOCIALISTISCHE PARTIJ. HE EUROPEESCHE RONDVLUCHT. yiSSCHERIJ. VIRGINIE HERIOT f MARKTBERICHTEN. ontoo'etSt61' WaDDeer 36 haar VO°r bet WOENSDAG 31 AUGUSTUS. Huizen (296 M„ 1013 K. H.) Uitsluitend T. CRV-uitzending. Koninginnedag. 8.00 Schriftle zing; 8.15 Gramofoonpl.9-00 De krant op Ko ninginnedag; 9.30 NCRV-daroeskoor10.00 Zieken- dienst; 10.30 Kinderzanguur door de leerlingen van alle scholen te Katwijk aan Zee, o.l.v. J. "Volheda met medew. van de Katwjjksehe Monil- orgelclub Concordia" o.l.v. D. v. Wouw; 11.30 Gramofoonpl.; 12.15 H. Hermann (viool), T. G. v. d. Haar (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello), R. Swillens (bas), J. v. Ginkel (klarinet), mevr. R. v. d. Hors' leekrode (piano), o.a. fant. Rigo- letto2.00 Carillonbespeling door J. Vincent (Kon. Paleis Amsterdam1: 35 Concert o. d. Kerkbrink te Hilversum door NCRV-Harmonte-orkest o.l.v. P. v. d. Hurk; 5.00 Kinderuur, 6.00 Gramofoonpl.; 6.30 Zanguitvoering te Utrecht door koor van 900 zangers o.l.v. J. Ph. Caro, met medew. van de Utr. Chr. Muzielcver. ,,De Bazuin"; 7.45 Ned. Chr. Persbureau; 8.00 Concert, J. C. de Lange (orgel) en het NCRV-kleinorkest o.l.v. P. v. d. Hurk, o.a. Concerto grosso, Handel9.15 John's Accordeon duo, o.a. Streiciiholz-Wachtparade, Wehle; 9.25 "Declimatie door A. Post; 9.40 Gramofoonpl. en Vaz Dias; 10.00 Vervolg Accordeon. O.a. I. Found you, Noble; 10.10 Declamatie (vervolg); 10.20 Ver volg NCRV-kleinorkest. O.a. Aufforderung zum Tanz, Weber-Berlioz11—11.30 Gramofoonpl. Hilversum (1875 M., 160 K. H.) AVRO- uitzending, Koninginnedag. 8.00 Uit den Bosch Beiaardconcert door Toon van Balkom8.30 Aubade ter gelegenheid van den 52sten verjaardag van H. M. de Koningin voor het stadhuis te Rot- tedam, 2500 zangers, zangeressen en kinderkoor o.l.v. mevr. Grimberg-Huyser, met medew. van de Rotterdamsche Harmonie o.l.v. A. Haanstra; 6.15 Gramofoonpl.; 9.30—10 Omroeporkest, o.a. Feestouverture, Leutner; 10.15 Gramofoonpl 10.30 Omroeporkest, met medew. van Corry Kummer-Heeroma (zang), o.a. Aufforderung zum Tanz, Weber. Intermezzo D- Hans: Koninginne dag 12.30 Gramofoonpl.1-30 Orgelconcert door F. Hasselaar met medew- van W. Ravelli (bas); 2 30 Uit het Kurhaus Scheveningen: Kinderma tinee o.l.v. Henri Nolles; 3.30 Uit het Grand- Hotel Scheveningen: Jack Hollis en zyn orkest; 4.30 Draaiorgelmuziek en accórdeonspe! door „The Columbia Three"; 5.30 Kon. Mil. Kapel o.l.v Kapt. C. L. Walther Boer en gramofoonpl.7.00 W. G. de Bas; Het Wilhelmus; 7.30 Gramofoonpl.; 8.15 Uit het Kurhaus Scheveningen: Residentie orkest o.l.y, Ignaz Neumark met medew. van Nathan Milstein (viool). O.a. Piet Hein-rhapso die, Anrooy en vioolconcert op. 64 in e kl. t., Men delssohn; 9.10 Nono: Een spiritistische seance; 9.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang Bob Scholte; 10.00 Vaz Dias; 10.10 Vervolg Kovacs Lajos; 11.00 Graihofoonpl. Daventry (1554 M 193 K. H.) 10.50 Tijd sein en berichten; 12.20 Orgelspel Q. MacLean; 1.05 Gramofoonpl.1.50—2.50 Jack Martin's Hotel orkest, o.a. Suite Americana, Thurban; 3.50 Sted. Orkest Bournemouth, met medew. van E. Fisher (piano), o.a. Onvoltooide Svmphonie, Schubert; 5.05 Orgelspel N. Milne; 5.35" Kinderuur; 6.20 Be richten; 6.50 Bach's Pianomuziek door H. Hut chinson; 7.15 en 7.35 Lezingen; 7.50 Radio-Militair Orkest met medew. van T. Caballero (piano), o.a. ouv. „Obêron", Weber en Etude f k. t., Chópin' 9.00 „The White Coons Concert Party", revue o.l.v. H. S. Peper; 10.00 Berichten; 10.20 BBC- orkest o.l.v. Hely-Hutchinson. O.a. Partita in F Haydn; 11.2012.20 BBC-dansorkest o.l.v. H. Hall. P a r ij s („Radio-Paris" 1725 M„ 174 K. H 8.05, 12.50 en 7.20 Gramofoonpl.; 9.05 Concert ln D Gr. t., (plano en strijkkwintet, Mozart). Kaiundborg (1153 M„ 260 K. H.) 12.20 Concert uit het Bellevue-Strandhotel3—5 Radio- blaasorkest; 5—5.30 Gramofoonpl.; 7.20 Opera „Fidelio", ln 2 acten van Beethoven o.l.v. R. Strauss; 10.3011 Mandollneconcert o.l.v. A. Bracony. O.a. Chant d'amour, Albenlz; 1112.50 Dansm uzlek. Langenberg (473 M„ 634 K. H,) 7.25— 8.20 Concert uit Bad Salzuflen; 11.35—12 Gramo foonpl.; 12.20—1.35 Concert uit München, o.a. Concert voor piano en orkest in es gr. t„ Mosz- kowsky; 1.502.50 Concert door het Duisburger orkest o.a. opera fragmenten 5.206.35 Middag- concert; 8.20 Concert d. h. Westfaalsche Blaas- gWkest. O.a. ouv. Dichter und Bauer", Suppé en Jant. ,,Tsar und Zimmermann", Lortzing; 10.50 "Hn«-u.uMek o.l.v. Eysoldt. o me (441 M, 680 K. H.) 5.50 Vocaal en instruments.» concert; 0.05 „X Vesprl Sicilian!" opera in 3 acten van Verdi. Leiding Santarelli. Brussel (508 m:, 590 K. H.) 12.20 Max Alexys' orkest; 5.20 Dansmuziek; 6.50 Gramo foonpl.; 8.20 Vrooltjk uurtje; 9.20 Concert uit het Casino te Knocke, o.a. 3e Leonore-ouverture, Beethoven. Hierna tot 11.20 Dansmuziek. i338;® M„ 887 K. H.) 12.20 Max Alexys' Orkest; ,5.20 Concert, o.a. fant. Faust, Gounod; 6.20 en 6 aCI Gramofoonpl.8.20 Concert, o.a. Symphonie >n b, Schubert; 8.50 Fragm. uit „De wHze kater" o^„^eye2?ans; 9'20 Concert u't de Kurzaal te Ostende. Hierna tot 11.20 dansmuziek, r. e (1635 M-> 1835 K. H.) 6.35—8.20 Concert 12.20 en 2.20 Gramofoonpl. 4.505 50 Kurconcert uit Bad Pvrmont; 7.20 Uit Salzburg: Opera Fidelio", in 2 acten van L». v. Beethoven Dirigent R. Strausse 10.20 Berichten10.40—12 20 Populair concert door Josef Holzer en zh'n orkest uit Weenen. Rotterdam (gem. radio-distributie) LanSenb<?rë; 1.35 Brussei Fransch2.20 Königswusterhausen; 3.20 Ka- lundborg; 4.50 Königswusterhausen5.50 Brussel laamsch)7.20 Königswusterhausen. Programma 4: 10.35 en 12.20 Daventry 2.50 Lon- 3.50 Daventry5.35 Brussel (Fransch) 6 50 Londen R.; 10.00 Parys; 10.20 Daventry. Beginselverklaring door P- J. Schmidt. NAAR HET BOLSCHEWISME. De eerste zitting van het eerste congres der Onafhankelijke Socialistische Partij, welke Za terdag en Zondag te Amsterdam werd gehou den, heeft ondanks zich zelf, wat meer licht geworpen op de structuur van deze partij en de richting, waarin zij zich, waarschijnlijk in toenemende snelheid, zal bewegen. De president van het congres, de heer J. de Kadt, heeft in zijn openingswoord gewezen op de gevaren, die de jonge partij bedreigen. Voor de partijgenooten, aldus de Kadt, bestond het gevaar, dat zij zich zouden blijven voelen: los geslagen S. D. A. P.'ers. Voor de partij, dat zij zich hoofdzakelijk zou bezighouden met critiek op het doen en laten van - andere partijen, in- plaats van het aangeven eener eigen politiek De openingsspeech van de Kadt en de groote inleiding van Schmidt, leverden onmidddellijk het bewijs, dat dit gevaar allerminst denkbeel dig was en dat de leiders der nieuwe beweging er niet aan ontkwamen. Tenslotte valt dit niet te verwonderen in een partij, die geboren werd uit een verzet in den boezem van een andere partij. Deze nieuwe patrij moet haar bestaan rechtvaardigen met een verwijzing naar het geen andere partijen niet goed doen, niet ge noeg doen of heelemaal niet doen. Maar zélfs de leiders der Onafhankelijke So cialistische Partij kunnen zich niét ontveinzen, dat er naast en tusschen dé bestaande 'partijen geen plaats is voor een nieuwe partij van eeni- ge afmeting. De tegenstellingen verscherpen zich dermate, dat een tusschen partij van eenige beteekenis tusschen S. D. A. P. en communisme niet bestaan kan. „Niet tusschen een sociaal-democratie,- die van haar beginselen meer en meer afwijkt, en een communisme, dat op die betiteling geen spoor van recht kan doen gelden, maar inr plaats van die tioee, willen wij in de arbeiders klasse een partij vormen, die leeft en handelt volgens de communistische beginselen der re- volutionnaire sociaal-democratie", heeft dé heer de Kadt dan ook gezegd. Wanneer wij naast deze verklaring, die van den heer Schmidt leggen, welke behelsde, dat de Onafhankelijke Socialistische Partij zich wel een rem naar rechts, maar geen rem naar links heeft opgelegd, dan is het zonneklaar, dat de O. S. P. met de snelheid van een komeet terug valt op de vijfpuntige ster van het bolsche- wisme. Na de stylistlsche goed verzorgde openings rede met weinig inhoud, van den heer de Kadt, en na een enthousiast en levendig begroetings- speeohje van den Engelschman John Paton, namens de bultenlandsche gedelegeerden, die op het in elk geval opmerkenswaardige feit wees, dat het vooral de jeugd is, die de O. S. P. en den linkervleugel van de socalistische bewe- gin, in bet buitenland formeert, kwam de lang durige inleiding van den partij-secretaris, den heer P. J. Schmidt, die de voorgestelde begin selverklaring eu het strijdprogram der O. S. P. toelichtte. Deze inleiding was in haar algemeenen opzet doordrenkt van den geest van het historisch material isme. Want inplaats van een scherp omlijnde beginselverklaring op te siteilen en de maatschappelijke verhoudingen) daarvan te toetsen, ontwierp Schm-ldt een beeld van de eimlphase van het kapiUwisnie en leidde daar uit de gedragslijn af, welke da O.S.P. zal moe ten volgen. Schmidt becijferde aan de hand van statis tische gegevens hoe in ons land de import .en de export gedurende de laatste vier jaren on geveer gedaald zijn tot de helft. In het buiten land is de toestand evenzoo of nog slechter en de mogelijkheid van herstel is uiterst ge ring, aangezien de technische basis van de kapitalistische kredietpolitiek momenteel pnit- breekt. Daartegenover zou een nieuwe periode ya-n hoogconjunctuur tevens een acuut oorlogsge vaar beteekenen, omdat waar geen mogelijk heid meer zou bestaan om nieuwe markten te veroveren, men gedwongen zou worden om bestaande markten te vernietigen. De oorlog zou ln dit geval dus optreden als een crisis verschijnsel. Als het eenige middel om een dergel ijken oorlog te voorkomen beschouwde spr den burgeroorlog. Hoewel de O.S.P. zich keert tegen politieke sohijn-deimocratie, zal de partij toch uitkomen met éigen candidate® bij de verkiezingen. Op deze wijze wil zij van het parlement een socia iistische propagandatribune maken en op die wijze wil zij ook de arbeidersmassa aan het verstand brengen, dat parlementaire actie on voldoende is en moet worden aangevuld door buiten-parlementaire actie. Naar rechts heeft de O.S.P. zich een rem opgelegd, naar links echter niet. In haar be- ginselprogram neemt de O.S.P. aan, dat de bezittende klasse zich met geweld zal trach ten te handhaven en aanvaardt dan tegelijker tijd het principe dat revolutionnair geweld ge oorloofd is. Wat het strijdprogram der O.S.P. betreft, dat uiteraard van meer direct belang is, de beer Schmidt heeft duidelijk verklaard, dat er van eenig eenheidsfront met katholieken of sociaal-democraten geen sprake kan zijn. De O.S.P. is slechts bereid een eenheidsfront te vormen met de communisten, wanneer de P.ll. tenminste wil en haar tot nog toe ge voerde obstructie opgeeft. Ik ben een dierentemmer, en er was een tijd, dat ik mezelf voor dapper hield. Dag in dag uit, liet ik de gevaarlijkste beesten naar mijn zweep dansen. Ik werd in Indië aan den rand van de jungle geboren en reed toen ik 14 jaar oud was op een plifant. Later hielp ik wilde dieren vangen voor een Amerlkaansch circus, en toen hoefde ik niet veel moeite te doen, om een betrekking te krijgen in één der grootste circussen van Amerika. Wanneer we het strijdprogram bezien, dan onderscheidt het zich wezenlijk in niets van het communistisch program. Socialisatie van industrie en transport, socialisatie van bank en credietwezen, socialisatie van den grond vaststelling van een algemeen wettelijk mini- mumloon, scheiding van Kerk en Staat, „ver betering" van huwelijkswetgeving en strafstel sel, onafhankelijkheid van Indonesië em andere overzeersohe gewesten, opheffing van het bij- zonder onderwijs en volledige vrijheid van het gedrukte en gesproken woord het staat alles in het strijdprogram, dat echter door de voor- zkihtige opmerking wordt voorafgegaan dat al deze maatregelen slechts dan te verwezenlijken zijn, als de politieke macht der arbeiders in staat is, ze door beheersohing van het econo misch leven te voltrekken. Belangwekkend was- vooral wat de heer Schmidt opmerkte ten aanzien van de vak organisaties. De O.S.P. blijft een voorkeur be houden voor de moderne vakbeweging, zooals die belichaamd is in het N.V.V. De leden van de O.S.P. moeten in het N.V.V. hun kameraden revolutioneeren. Daarmee -beval Schmidt prac- tisch den cellenbouw in de moderne vakbewe ging aan. En 't eerste doel dat de O.S.P. daar mede beoogt is een revolu-tionnaire betooging op het Binnenhof te 's-Gravemhage. Hieruit blijkt dus dat het bestuur der O.S.P. voornemens is om de revolutiepoging, die het vóór de linkervleugel uit de S.D.A.P. trad aan het bestuur der S.D.A.P. had voorge steld, door te zetten. Van het resultaat van den cellenbouw in het N.V.V. door de O.S.P. zal het afhangen of deze poging gevaarlijk zal zijn of niet. Deze eerste congresdag heeft in elk geval geleerd, dat men de O.S.P. niet schouderophalend kan voorbijgaan. Meeting in het Concertgebouw te Amsterdam. Na afloop van den eersten Congresdag heeft de Onafhankelijk Socialistische partij Zater dagavond een meeting belegd in het Oonoert- gebouw te Amsterdam. Deze meeting droeg een voornamelijk pro pagandistisch karakter. Verschillende verte genwoordigers van bultenlandsche partijen, dia ongeveer hetzelfde karakter bezitten als de O.S.P., hebben het woord gevoerd. In navolging van de communistische „agit prop's" ook hierin verraadt de O.S.P. 'haar geestverwantschap met het Russische commu nisme voerden enkele jeugdige arbeiders en arbeidsters korte spreekkoortjes uit. De tweede congresdag werd geheel gevuld met discussies over het beginsel- en strijdpro gram der O.S.P. zooals dat door den heer Schmidt uiteengezet was. Veertig a vijftig sprekers namen aan het debat deel. Het con gres vereenigde zich met de groote lijnen van het voorgestelde program. Over enkele onder- deelen van ondergeschikt belang, liepen de meeningen uiteen. Nadat het bestuur de toezegging had gedaan met de gemaakte opmerkingen rekening te zul len houden en enkele voorgestelde wijzigingen van het program te zullen uitwerken, werd het program ln beginsel goedgekeurd. Gedurende den middag werd er eenlgen tijd vergaderd in comitérgencraaB De verkiezingen van het Partijbestuur en re dactiecommissie hadden heit volgende resul taat; Dageüjksch Bestuur; P. j. Schmidt, voorzitter, J. de Kadt, secretaris, K. R. van Staal en R. Slenkuis leden, terwijl de functie van penningmeester tijdelijk onvervuld blijft Hierna sluiting. Jennie Mireau was een Jonge artiste. Ze werkte aan de trapéze. Toen ze bij onzen troep kwam, bracht ze een klein kind mee. Haar eerste zorg was te voorkomen, dat iemand haar dochtertje kwaad zou doen. Er waren elf kinderen bij den troep, en het hare maakte het dozijn vol. Ik moest haar het circus laten zien, en stelde haar aan de medewerkers voor. „En wie is die grappige pian daar?" vroeg Jennie naar een opvallend grooten man wij zend. Hij droeg een zwart pak, dat hem veel te groot was, overschoenen en geen parapluie „Oh, dat is de „bange man"! lachte ik. „Hij is de boekhouder en voert de correspondentie Wij noemen hem den „Bange", omdat hij voor alles bang is." Deze man was inderdaad de schuchterste ziel die ik ooit ontmoet had. Hij was als de dood voor onweer en voor een jongen wilden hond nam hij de beenen, alsof de duivel hem op de hielen zat. Wanneer de leeuwen 's nachts on rustig waren en brulden, stond hij op en liep in zijn kamertje heen en weer. Op duizend ver schillende manieren probeerden wij hem met plagerijen er aan te wennen. Doch niets hielp Het was een zwoele Augustusnacht, toen er iets gebeurde, dat me liet zien, wat dapper heid eigenlijk is. Aan den horizon bliksemde het, en In de verte rolde de donder. Zoo'n nacht maakt men. schen en dieren zenuwachtig. De tijger gromde kwaadaardiger dan ooit, de leeuwen brulden in hun kooien. Het ergste echter was, dat Sambo, de oude reuzen-olifant, eenvoudig niet van zijn plaats was te krijgen, toen er circus- Parade was. Hij stond op zijn zware onderdanen heen en weer te wiegen, maar wilde geen poot verzetten. Ik wierp een blik op den kolossos en gaf di rect bevel: „Een dikke ketting aan iederen poot!" Een dikke ketting werd hem aan iedere poot gelegd en aan een dikken paal vast ge maakt. Om op alles voorbereid te zijn, legde de directeur een geladen geweer klaar. Wij zouden tot den volgenden morgen 8 uur wachten en dan eens kijken hoe het met Sambo stond. Tot zoo !ang lag hij veilig aan zijn kettingen. Zoo gin gen we tenslotte naar bed. .Onze wagen stond dicht bij den olifant. Niet ver van den onzen stond Jennie's wagen en nog een eindje verder huisde de „Bange" in zijn cabine. Aan slapen viel niet te denken. Het was ont zettend warm, en ik was ongerust over Sambo. Ik hoorde het rinkelen van zijn kettingen, als hij zich bewoog. Om drie uur 's morgens stond ik pp om naar hem te gaan kijken. Hij stond daar, zijn kop omlaag, heen en weer schomme lend met een kwaadaardlgen blik in zijn oogen. Iets van onbehagelijkheid sloop mij naar het hart, en, toen ik in mijn wagen terugkeer de duurde het een heelen tijd, voordat ik in sliep een zware, diepe slaap. Tijdens den nacht begon het te stortregenen. Toen het dag werd, klaarde de hemel op. De groote olifant wiegde nog heen en weer, heen en weer Trok en rukte aan de kettingen, die om zijn pooten waren. Langzaam gaven de palen mee. want het regenwater maakte den grond, waarin ze geslagen waren, week. Ik werd wakker door een schreeuw, een door dringende schreeuw. „Babette, Babette, waar ben je?" Ik trok haastig mijn broek aan en rende naar Buiten. Het was al klaarlichten dag. Gelijktij dig kwam ook Jennie uit haar wagen. „Babette!" riep ze weer. Het kind riep uit de verte terug, met een stem, als had ze veel plezier. Het geluid kwam van den kant, waar de olifant stond! Het kind zat tusschen zijn pooten te spelen, en trok aan de kettingen. En bij iederen ruk gaven de pa len meer mee! Huilend liep Jennie naar den olifant. Ik rende naar haar toe en greep haar nog net bij tijds. Ze wilde onder den olifant springen, om haar kind te redden. En dat beduidde zeker dén dood. Sambo trompette met een machtig woedend geluid! Hij rekte zich in de hoogte. Jennie pro beerde uit alle macht zich te bevrijden. Ik hield haar echter vast en riep om hulp. Babette speelde onder den olifant, net tus schen zijn achterpooten en vond het buitenge woon leuk de dikke pöoten van Sambo, die zich steeds heen en weer bewogen gade te slaan en bet rinkelen van de kettingen te hoo ren. Zoodra Sambo het kind in de gaten kreeg, zou hij het met den slurf grijpen en alles was voorhij. Dit alles speelde zich ln eenige seconden af. Sambo was nu in razende woede. .Zoodra iemand binnen het bereik van zijn slurf kwam, zou hij hem oppakken en verpletteren. In een oogenblik waren Jim en Frank bij ons. Zij hielden Jennie vast, ik rende weg, en kwam een oogenblik later terug met een ijze ren stang en poogde het kind te bereiken. Maar Sambo had de stang al te pakken, kwakte haar op den grond en slingerde het eind tegen den schouder van Frank. Hij viel bewusteloos op den grond. De wagen van den directeur werd geopend. Hij kwam hard aanloopen, het geweer in de hand. „Babette, Babette, kom hier, kom hier!" riep de moeder hullend. Het kind echter klaai- de en lachte van plezier. Daar een paal was losgeraakt. „Doe dan toch iets! schreeuwde Jennie heesch van angst.. „Iets doen!" Ik wist, dat men zich nu niet binnen het bereik van den olifant mocht zelfs kon wagen. Op dit oogenblik kwam iemand, die zelfs op dit moment een oer-grappigen indruk maakte. De „Bange", in pyama, met de parapluie in de hand. Met één blik zag hij wat er gaande was. Sambo's linker achterpoot was vrij. Nu kon hij zich ieder oogenblik losrukken en het kind verpletteren „Lafaard!" riep de „Bange" mij toe. En als de wind schoot hij onder den olifant en wierp mij het kind in de armen Sambo's slurf sloot zich om het middel van den „Bange" hief hem In de lucht en smeet hem met ontzettende kracht op den grond, te pletter. Een schot en de olifant lag dood op den grond. Dat is nu de reden, waarom ik mezelf een lafaard vind. (Nadruk verboden.) De Europeesche rondvlucht is gewonnen door den Pool Zwirko met 461 punten. Daarop volgen Post en Morsik met elk 458 punten. MOLLISON OP DEN TERUGTOCHT. Reuter seint uit St. John (Nieuw Brunswijk), dat Mollison daar gisteren is geland en later doorgevlogen naar Sydney in Nieuw Schotland. NEDERLANDSCH FAILLISSEMENTS STATISTIEK. In Je week van 22 tot en met 27 Augustus 1932 zyn in Nederland 76 faillissementen uitgesproken. _dp Qic-AOOO Oa.&ul5e „ui-** Naar Jiet Engelsch van WILLIAM GARRETT Een bekende zeilster overleden. Onze Parijsche correspondent meldt ons: Een zeer bekende zeilster mevr. Virginie Hé- riot, is op haar jacht „Aile IV" in de haven van Arcachon, na een kort lijden aan een hartaan- doening overleden. Zij was een zeer geziene figuur op alle internationale zeilwedstrijden en werd als een van de beste beoefenaars der zeil- sport beschouwd. Zij beschouwde de zeilkunst als den eerstnoodigen grondslag van alle zee vaartkunst en had daarom de Fransche marine scholen van eenige modeljachten voorzien en trok overal rond om door haar voordrachten over de zeilkunst de beoefening dier sport te bevorderen. Zij nam ook in ons land vaak aan zeilwedstrijden deel en men zal zich herinneren, dat zij bij de Olympische spelen in 1928 kam pioen werd. Verleden jaar had zij nog een groote kruisva-rt gemaakt in het Middelland- sche Zeebekken. Zich met een harer jachten te Arcachon be vindend, was zij in het midden der vorige week onwel geworden. De geneesheeren constateerden een zeer ernstige hartaandoening. Zij wilde aan boord verpleegd worden. De hulp van twee spe cialisten heeft haar niet meer mogen baten. Zij is Zondag bezweken. PRAAIRAPPORT HR. MS. ..VULCANUS". 26 Augustus. Tusschen 55 gr. 8 min. en 54 gr. 47 min. N.b. en 0 gr. 30 min. W.l. en 1 gr. 12 min, O.l. SCH. 51, 16 kantjes; SCH. 243, nihil; SCH. 75, 85 kantjes; SCH. 357, nihil; KW. 138, 14 kantjes: KW. 22, 180 kantjes; KW. 68, nihil; VL. 199, nihil; VL. 56, verkend. 27 Augustus. Op 54 gr. 57 min. N.b. en 1 gr. 27 min. O.l. SCH. 84, ICO kantjes; KW. 162, nihil. 28 Augustus. Op 54 gr. 4 min. N.b. en 0 gr. 41 min. W.l. KW. 38, 8 last; KW. 121, 8 kantjes: SCH. 302, 6 lastSCH. 161, 100 kantjesSCH. 72, 30 kantjes. DE KUSTVISSCHERIJ EN DE VISSCHERU IN HET IJSSELMEER IN JULI 1932. De Afdeeling Visscheryen van het Departement van Economische Zaken en Arbeid deelt het vol gende mede omtrent de kustvisschery en de vis schery in het IJsselmeer, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cyfers betrekking hebben op de maand Juli 1931. De weersgesteldheid was voor de uitoefening der kustvisschery over het algemeen gunstig. In het IJsselmeer was de vischgelegenheid voor het gaande want minder goed. In het niet afgesloten deel der Zuiderzee en ds Zuidhollandsche stroomen en zeegaten werd de visschery drukker, in den Dollart en de Lau werzee daarentegen minder druk uitgeoefend dan verleden Jaar Juli. Do geldelyke uitkomsten der visschery in den Dollart en de Lauwerzee, het niet afgesloten deel der Zuiderzee en het IJsselmeer en de Zuidhol landsche stroomen en zeegaten waren slechter dan ln Juli van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch bedroeg n.l. volgens voorlooplge opgave resp. in den Dollart en de Lauwerzee 538.000 (763.787) kg. en ƒ8319 24.775), in het niet afge sloten deel der Zuiderzee en het IJsselmeer 3.373.111 (4.218.330) kg. en 222.039 400.126). ln de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten 116.828 (214.334) kg. en 25.190 35.796). Uit Zeeland werden verzonden 2.963.700 2.566.300) kg. mosse len ter waarde van 51.660 63.110). Öesterver- zending vond deze maand, evenals in dezelfde maand van het vorige jaar, niet plaats. In het IJsselmeer werd de ansjovisvisschery ln de eerste helft der maand nog door een twintigtal visschers met staande netten uitgeoefend. De vangsten waren nog bevredigend, doch gaande weg werd deze visschery gestaakt. Door de vis schers, die by Andyk, Medemblik en aan de Zuld- zyde van het Kernwernderzand met kommen vischten, werden over het algemeen goede vang sten gemaakt. In de kommen langs de Frlesche kust werd in de eerste helft der maand nog goed ansjovis gevangen. De aalvisschery in het IJssel meer met dwars- en kwakkuil verliep gunstig. Daarentegen was het resultaat dezer visschery met lynen en fuiken slecht. Een gunstige uit zondering hierop maakte de fuikenvisschery langs den Wleringermeerdyk en langs de Zuidzyde vaa den afsluitdyk. De uitkomsten der aalvisschery met fuiken op de Wierwaarden ln de Waddenzee waren, evenals die met den aalkull en de peur, weinig bevredigend. Door de warmte trad weder de bekende ziekte onder de aal op. De botvis- schery met staande netten en lynen verliep on gunstig. Het resultaat dezer visschery met sleep netten en kor was tamelyk bevredigend. Door egn 20-tal vaartuigen werd, in hoofdzaak by de Zeug, op schol gekord. De vangsten waren tamelyk goed, doch de schol was klein van stuk en bracjét slechts weinig op. De uitkomsten der garnalen- visschery in het IJsselmeer waren minder gun stig. In het Marsdiep, waar de garnalenvisschery door een 30-tal zeilvisschers van Texel en Den Helder werd uitgeoefend, waren de vangsten niet groot. Meer naar buiten, waar door motorbotters van Den Helder gevischt werd, konden beters vangsten worden gemaakt 2) Ik zag, dat hij volkomen ernstig was en de zaak zag er nogal gecompliceerd uit. Ik had een zekere verantwoordelijkheid over den jon gen op mij genomen en zijn vader verwachtte zeker van mij, dat ik mijn vrijwillige voogdij serieus zou waarnemen. Indien je toch niet van plan bent mijn advies, hoe dit ook uitvalt, op te volgen, waar om dan te probeeren mij er voor te winnen vroeg ik. Omdat jou toestemming den zeker te ver wachten tegenstand van den ouden heer zal breken, antwoordde hij. En indien je het er B!et mee eens bentach, je moet het er mee ^('ns zijn. Niemand kan Monica zien, zonder van te houden. Zij i3... Haar twijfel ik niet aan, viel ik hem haas tig in de rede. Maar er zijn nog meer factoren, waarmede rekening gehouden moet worden: vln vf!' ,P°sitie en derëeHjke aardsche za- tv wmiJ Iiever eens wat van het meisje. Zij h6t je 31 verteI<J' z« ls een engel. Ongeveer drie weken geleden. Mijn ver rassing most duidelijk merkbaar geweest zijn ■want hij voegde er aan toe: Ik weet dat het ttog geen lange kennismaking is, maar toch lang genoeg voor mij om tot het t0 kQ_ o"iT' df', zi-' het eenigg m6lsje ig> waarnaar ik ooit z.ii kunnen kijken. Maar heb je haar leeren kennen? schouwburg geweest, en heb ik tweemaal met haar gedineerd en gedanst in het Savoy. Ook hebben wij twee ot driemaal tezamen theege dronken en zag ik haar gepasseërden Zater. dag op het concert. Zij woont in een flat ih Knightsbridge, maar ik heb haar daar nog ft-et opgezocht. Nog niet! riep ik sarcastisch uit. De zaak was erger dan Ik gedacht had. Het ging er op lijken, alsof de jonge Langdale in de handen was gevallen van een van die vam piers, waarvan de couranten schrijven. Hij nam mij den toon van mijn stem natuurlijk kwalijk. Kijk eens hier, Dick, zeide hij driftig, in dien je de zaak niet ernstig wilt bespreken, zeg ik geen woord meer. Het spijt mij, verontschuldigde ik mij. Ik verzeker je, Freddy, dat ik je zal helpen zoo veel als ik kan. "Weet je iets van de familie van het meisje? Daar heb je de père noble op zijn best, hoor, zeide Langdale. Haar vader en moeder zijn dood, geloof ik, en zij woont samen met haar eenigen broer, Gerard heet hij, geloof ik. Zij is dol op muziek, heeft een prachtige natuur lijke stem en daar zij er naar verlangde haar eigen onderhoud te verdienen, introduceerde haar broeder haar bij Dr. Ricardo, dien hij kende. Wat is haar broer voor een type? 'Ik heb hem nog niet ontmoet. Ik geloof echter, dat hij een kranige kerel is. Hij is iets in de city, maar ik weet niet wat. Moet er goed bij zitten, overigens, want hij heeft een gewel digen wagen. Hoe weet je dat? Zag hem voor het huis staan, toen ik Monica thuis bracht. ~7 Haar broer was toen dus waarschijnlijk mis Ben j« niet naar binnen gegaan om hem te ontmoeten? Ik had het wel gedaan, maar ik werd niet gevraagd. Monica zegt, dat hij het op. het oogenblik ontzettend druk heeft en dat hij, voordat hij met het werk, waaraan bij bezig is, klaar is. niet wil worden lastig gevallen door vreemden. Over een week zal hij gereed zijn, en dan zal ik hem öok ontmoeten. Wij zullen er eens op een Zondag gaan theedrinken Een paar andere vragen brachten mij niets verder. Het kwam er dus op neer, dat Miss Fane een engel was om te zien en te hooren, dat zij deel uitmaakte van Ricardo's koor, in Knights bridge woonde en een broer had, die een kost bare auto bezat; niet veel dus, maar ik be sefte volkomen, dat het veel erger had kun nen zijn. Je hebt heel geduldig verdragen, dat ik je een tamelijk Impertinent en vaderlijk kruis verhoor heb afgenomen, zeide ik. Echter nog één vraag. Denk_ je, dat het meisje zal toe stemmen, wanneer je haar vraagt om met je te trouwen? Ik weet het waarlijk niet, antwoordde hij. Indlên zij weigerde, zou het natuurlijk "een eind aan de zaak maken... en ook aan mij, waarschijnlijk, voegde hij er somber aan toe. ROTTERDAM. 29 Augustus. De pryzen hedefl besteed aan de Coöp. Tuinbouwveiling Rotte-dam en Omstreken G.A. waren als volgt; Holl. pl. gl. komkommers le soort 4.209.80, 2e soort 2.20 5.40, 3e soort 0.50—3.10, alles per 100 stuks; sla (Meikoning) 0.903.10 per 100 krop; spi nazie 2.30—9.50, postelein 3.306.10, snyboonen 7.1013.60. pronkboonen 23, Duitscliö prin- sessebaoonen 23.80, stokprinsesseboonen 2 80 —7.80, alles per 100 kg.peen 410 per 100 bos tomaten a 1—1.50, b 1—1.30, c 1—1.50. cc 1, alles per 100 pond. Aanvoer tomaten 254.000 pond. Je behoeft niet zoo tragisch te kijken, zei de ik hem. Dat gaat je heelemaal niet goed af, Freddy. Ik zal vanmiddag niet je meegaan, om Miss B'ane te zien. Later zal ik mijn definitieve houding bepalen, zooals de advocaten zeggen. Indien het meisje mij bevalt, zal ik voor je deen wat 11c kan, maar natuurlijk op zekere voorwaarden. Prachtig, beste kerel. Ik kan niet meer van je verlangen, zeide Langdale, terwijl hij mij enthousiast op de schouders klopte. Je hebt mij nieuwen moed en eetlust geschonken en Ik geloof, dat ik Carruthers met de schalen hoor rammelen, zoodat de lunch wel gereed zal zijn. Voordat wij echter aan tafel gingen, stond Langdale er op telefonisch een tweetal plaat sen voor het concert te bestellen. Wij moeten goed zitten, zeide hij. Gedurende den maaltijd openden zich de sluizen van zijn welsprekendheid opnieuw en bijna voortdurend spraken wij over de won derlijke Miss Fane. Eerst bij de koffie slaag de ik er in van onderwerp te veranderen en het gesprek op Drew te brengen. Hij etelde ten zeerste belang in mijn mededeelingen, voor zoover tenminste een jonge man in zijn ver liefden toestand in iets belang kan stellen, en hij sprak de hoop uit, dat er iets werkelijk sensationeels zou gebeuren, zoodat de groote detective zijn schitterende kwaliteiten zou kunnen demonstreeren. Je zult tijdelijk mijn kleedkamer moeten betrekken, verklaarde ik. Ik hoop niet dat je er bezwaar tegen hebt, maar ik moet Drew hier in huis nemen. Oh, ik vind het niets erg, zeide hij wel willend, het gebeurt niet iederen dag dat er een detective in je bed slaapt. En de kerel zal ongetwijfeld de noodige interessante verhalen weten te vertellen. Toen wij enkele minuten vóór den aanvang van het concert de Orpheus Hall bereikten, bleek de zaal vrijwel uitverkocht,, zoodat het duidelijk was, dat Dr. Ricardo er in geslaagd was de belangstelling van het groote uitgaande publiek te wekken. Het programma bleek ge varieerd en interessant. Wij zouden eerst koor zang te genieten krijgen, daarna orkestmuziek en ten slotte een of twee soli. Ik bemerkte, dat Miss Monica Fane enkele volksliedjes zou voordragen. Ik moet zeggen, dat ik haar op treden met spanning tegemoet zag. Indien de jonge Langdale werkelijk vastbesloten was het meisje te trouwen, zou ik met zijn vader een 'hartig woordje te wisselen krijgen in geval het meisje ongeschikt zou blijken te zijn. Hét koor kwam op en bezette het midden gedeelte van het podium, terwijl de orkestle den plaats namen achter de gereedstaande muzieklessenaars. Het was een heel gezelschap meisjes, de meesten nog tamelijk jong, en er waren verschillende zeer aantrekkelijke ver schijningen bij. Zij waren allen in het wit en in het haar droegen zij enkele levende bloemen, wat een alleraardigst effect gaf. Plotseling trok Langdale mij heftig aan den arm. Dat is zijderde van links eerste rij, zeide hij. Ik zocht de aangeduide persoon en zag een slank, blondharig meisje met een gelaat dat, hoewel niet direct mooi, toch uiterst aantrek kelijk was. Zij had een vriendelijk gezichtje, hoewel een beetje treurig, dacht ik, maar toen het naast haar staande meisje iets tegen haar zeide, glimlachte zij plotseling zóó zonnig, dat men de ernstige gelaatsuitdrukking terstond vergat. Zij ziet er zeer aardig uit, zeide ik een beetje stuntelig. Op hetzelfde oogenblik weerklonk een flauw applaus, toen een groote, donkere vrouw, in een costuum verschillend van dat van de meis jes en met een viool in de hand het tooneel betrad. Zij boog dankend en nam haar plaats in. Madame Ricardo, zeide Langdale. Ik beschouwde haar aandachtig en besloot, dat haar uiterlijk mij niet erg beviel. Mijn aan dacht werd inmiddels echter afgeleid door het verschijnen van Dr. Ricardo zelf. Terwijl hij op het podium naar voren trad, klaterde een hartelijk applaus uit de zaal op, waarvoor hij dankte met een serie onhandige en bijna ko mische buiginkjes, terwijl hij het auditorium allervriendelijkst toelachte. Hij had een zeer opmerkelijk uiterlijk. Boven 'n zeer hoog voor hoofd droeg hij een golvende massa grijs haar, dat bijna tot op zijn schouders afhing. Borste lige grijze wenkbrauwen en groote, donkere oogen waren de meest opmerkelijke kenteeke- nen in zijn aangenaam, glad geschoren gelaat. Ik schatte hem een man van een jaar of zes tig en kreeg den indruk van een geweldige vi taliteit, verborgen in een lichaam, dat in zijn bewegingen nog iets van de levendigheid der jeugd bewaard had. Het klimmen der jaren had hem waarschijnlijk een beetje gezet ge maakt, maar hoewel hij nauwelijks boven de middenmaat uitkwam, was zijn omvang niet opvallend. Op zijn neus rustte een ouderwet- sche bril en hij was gekleed in een lange ge- kleede jas, een lagen boord en een groote, losjes geknoopte das. Hoewel ik mij de details ervan niet meer kan herinneren, staat mij bij, dat het program ma mij zeer goed beviel. Het begon met oude Italiaansche koorwerken iets van Pales- trina denk ik en het zingen van het koor was verbluffend goed en het ontbreken van mannenstemmen stoorde geen moment. De or kestmuziek was uitsluitend voor strijkinstru menten en werd door Dr. Ricardo op een wijze geleid, die duidelijk aantoonde, welk een in vloed hij op de executanten had. Mevrouw Ri cardo speelde enkele viool-soli, de doctor zelf een paar piano-soli, beide in de perfectie en met veel gevoel voorgedragen, terwijl de rest van het programma werd aangevuld met di verse liederen. Monica Fane droeg drie volksliedjes voor. Haar stem was niet sterk maar van een ver bluffende zuiverheid en zooals zij daar, in haar kinderlijke witte kleedje voor het voetlicht stond, terwijl de laatste glasheldere toon van een oud liedje nog door de zaal klonk, was het onmogelijk aan haar bekoring te ontkomen. Langdale kneep mij krampachtig ln den arm. Is zij niet heerlijk? riep hij uit, toen het applaus 'krachtig opklonk. Ik geef toe, dat zij zingt als een engel, stemde ik toe. Ik ben bang, dat je al mijn mo gelijken tegenstand aan het ondermijnen bent. Het was een goed idee van je om mij hier naar toe te brengen. Indien zij even aangenaam is om te spreken. Je zult haar dadelijk zien, na het concert, viel hij mij in de rede. Wij gaan achter het tooneel, terstond nadat het concert ls afge- loopen. Ik heb haar verteld, dat ik je bij haar zou brengen. Drommels, is dat waar? riep ik uit. Je schijnt vastbesloten mij bij verrassing te ne men. Maar denk er om, de voogd is op zijn hoede! Terstond nadat het laatste nummer beëin digd was, voerde Langdale mij door een deur naast het tooneel, door een donkere gang en kele trapjes af naar een groote kamer, waar de meisjes hun instrumenten inpakten en zich gereed maakten voor het vertrek. Monica Fane kwam terstond naar ons toe en ik werd voor gesteld. Ondanks een lichte bedeesdheid ln haar optreden en den antieken eenvoud van haar witte kleed toonde zij zich door haar ener gie en wijze van uitdrukken toch een zeer mo dern meisje. G-oddank dat dit het laatste concert van de serie is geweest, riep zij uit. Tjonge, het is een corvee geweest, maar het was fijn. Geef mij een sigaret, een van jullie. Ik snak naar een sigaret en de maestro wil niet hebben, dat wij gedurende het concertseizoen rooken. U bedoelt Dr. Ricardo? vroeg ik, terwij! ik haar mijn koker voorhield. Ja, wij noemen hem den maestro. Die ouwe schat hoort het graag. Ik vertelde haar, hoezeer ik van haar zacjg genoten had en hoe dankbaar ik Freddy was, dat hij mij naar het concert gebracht had. Freddy is vreeselijk aardig voor mij ge weest, zeide zij openhartig. Ik heb niet veel vrienden in Londen en er was niemand om mij eens mee te nemen naar een schouwburg of om te dansen. Ik ben bang, dat ik hem zijn heele zakgeld kost. In. het geheel niet, zeide Langdale. Hoe wel mijn salaris niet vorstelijk is, was het tot dusverre ruim voldoende om je zeer geringe behoeften te bekostigen. Ik geloof er niets van, Freddy, antwoord de zij. Indien wij volgende week een avond uit gaan zal ik er op staan voor ons tweeën te betalen. Ik heb heel wat van mijn salaris kun nen sparen. Zij wendde zich weer tot mij. Wil ik U misschien aan Dr. Ricardo voorstellen? Ik zou 't heel aangenaam vinden, antwoord de ik, hij lijkt mij een Interessante persoonlijk heid toe. Zij lachte en wegsnellend naderde zij de plek, waar de doctor stond, omringd door een groepje leerlingen. Zij trok hem bij den arm en bracht hem naar ons toe. Hij greep mijn hand op een wijze, die een ongewone kracht deed vermoeden, te meer opmerkelijk omdat zijn handen en vingers uiterst smal en verzorgd waren. Ha, sir Richard, ik heb natuurlijk van U gehoord, zeide hij beleefd. Ik leef niet in zoo'n bekrompen wereldje als U misschien zoudt denken en Uw ontdekkingen hebben mij bui tengewoon geïnteresseerd. Zijn stem klonk aangenaam met een flauw spoor van een Italiaansch accent. Een nauw keuriger beschouwing van hem bevestigde mijn eerste vermoeden van een sterke en vitale per soonlijkheid; tege'ijkertüd scheen hij een ze kere welwillendheid en ondefinieerbare char- me te bezitten, welke ietwat onvereenigbaar was met die karaktertrekken. U hebt ons een schitterende uitvoering bereid, Dr. Ricardo, merkte ik op. De training van Uw koor en orkest moeten U heel wat tijd en geduld gekost hebben. Inderdaad, gaf hij toe, maar ten slotte is mijn werk dan ook met succes bekroond. Dit jaar heb ik twee en twintig meisjes, het volgend jaar misschien vijftig, mogelijk zeven tig, daarna een van de grootste muziek-gezel- schappen van de wereld. Hij zweeg even om een klein, antiek snuifdoosje uit zijn vestzak te krijgen en zich te bedienen. Jaren lang was ik een arme muziekonderwijzer zonder de noo dige fondsen om dit te wagen. Alleen dank zij uiterste spaarzaamheid, hard werken en mijn bijzondere gaven ben ik er ten slotte in ge slaagd een van mijn idealen te verwezenlijken. (Wor^t vervolgd),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 3