HET DRAMA TE PUTBROEK. LEZERS VAN ONS BLAD. GEADVERTEERDE ARTIKELEN, DINSDAG 30 AUGUSTUS 1932 STAKING IN DE SCHEEPVAART. mmm isl i .VERBODEN TOEGANG". DRONKEN MAN MET EEN REVOLVER. Een schietpartij te Groningen. De gevaarlijke schutter ingerekend. De wegen langs het Merwede- kanaal en de Wegenwet. GEHEIME ZENDER TE LEIDEN. RtTZlE TTJSSCHEN FAMILIES. bij het baden verdronken. *1 - 51 ""iS Wji|B|B Si i%IɧÉi -/V'1 r, WêËÈÊ ÉMPÉÉi VOORTGEZETTE BEHANDELING VOOR HET BOSSCHE GERECHTSHOF. De verdediger aan het woord. EEN NIEUW PORTRET VAN PRINSES JULIANA. Werk van mevrouw A. Roland Holst-de Meester. Moderne kooplieden geven door Kunne advertentiën in de dagbladen blijk, met hunne aanbiedingen de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Zij treden met hunne producten en de prijzen, welke zij er voor rekenen, openlijk op en leveren hierdoor het bewijs, aan het publiek de beslissing in daden van koop te durven overlaten. De meest geadverteerde goederen vinden den groot- sten aftrek. Zij zijn bijna altijd de beste en de goed-» koopste. Koopt dus uitsluitend \ntwoord der reeders geheel onvol doende geacht. AANMONSTERING VANDAAG AL STOPGEZET. De Bond van werkgevers in de koopvaardij heeft in zijn gisterenmiddag te Den Haag ge houden vergadering besloten, het volgend tele gram te zenden aan de Centrale van Koop- vaardij-officieren te Rotterdam en aan den Centralen Bond van Transportarbeiders, even eens te Rotterdam. „Naar aanleiding van het telegrhm van 2G Augustus van de Contact-Commissie. De on derhandelingen over den afloop van de col lectieve contracten hebben tot geen resultaat geleid, wijl u weigerde aan eenige gageverla- ging mede te werken. Door afloop van de Collectieve contracten zijn onze leden vrij zelf te handelen ten opzichte van- maatregelen, die zij noodig achten in het belang van hun be drijf. Wij zijn te allen tijde bereid geweest en nog bereid, een collectieve overeenkomst aan te gaan, mits op voorwaarden, die de bestaans mogelijkheden onzer verschillende bedrijfsgroe pen nift bij voorbaat uitsluiten". De staking geproclameerd. Van werknemerszijde deelt men ons in ver hand met dit telegram het volgende mede: Op grond van dit geheel onbevredigende ant woord der reeders, waarbij het drijven naar groote gageverlaging voorop staat, met het doel dit door middel van directe actie en in dividueel optreden der reeders te bereiken, be sloten de besturen der Centrale van Koopvaar- dij-officieren en van den Centralen Bond van Transportarbeiders, om met ingang van heden, Dinsdag 30 Augustus de aanmonstering en stop te zetten. m Dit besluit, waartoe alle organisaties reeds eerder machtiging van hunne leden hadden bekomen, is in een gisterenavond te Amster dam en Rotterdam gehouden vergadering van kapiteins en officieren nog eens met een over weldigende meerderheid bekrachtigd. De vergaderingen waren zeer druk bezocht. De Centrale Bond van Transportarbeiders heeft zich met een manifest tot de zeelieden gewend, waarin eveneens dit besluit wordt af gekondigd. Om redenen van tactisAen en or- ganisatorischen aard heeft de centrale van koopvaardij-officieren voorshands dit besluit niet van toepassing verklaard voor de schepen der stoomvaartmaatschappij Nederland en van den Rott. Lloyd, terwille van de eenheid der actie, heeft de Centrale Bond zich hierbij aangesloten. Vermeld kan nog worden, dat de secretaris der Rijksbemiddelaars gisterenmorgen bij den heer Brautigam, voorzitter der contact-oommls- eie van organisaties van werknemers der Koop vaardij, heeft geïnformeerd of inderdaad het conflict van dreigenden aard was. Toen de heer Brautigam bevestigde dat (lit het geval was, deelde genoemde secretarfs mede, dat dit voor hem aanleiding was, om zich met de Rijksbemiddelaars te verstaan. Om trent het gevolg van zijn optreden hebben de besturen der werknemers echter verder nog niets vernomen. De leiding van het conflict berust hij voor- ^ï^oemde contact-commissie. -^IjW^;AAsween Yerk^oplokaal te Rotter- aaaffn heeft de R V. O. gisterenavond mede eên vergadering gehouden onder presidium van den heer Frenay. Ook op deze vergadering is besloten tot een algemeene staking. Er is een etakingsleiding gevormd, zoowel voor de zee lieden, als de havenarbeiders en de schippers. De viering van het Groningsch feest was Za terdagnacht zonder eenig incident afgeloopen. In den vroegen morgen van Zondag echter vond een ernstige schietpartij plaats, die bijna aan twee menschen het leven heeft gekost. De 34-jarige los werkman D. I. leeft reeds gerui- men tijd gescheiden van zijn vrouw; deze heeft haar intrek genomen bij haar broer in de Kleine Ha-dcÜDgesloot te Remage. Zondagmorgen, te 7 uur werd de vrouw, die sliep op de eerste etage, voor het raam, wak ker en bemerkte dat haar man op de straat voorbij het huls liep en bedreigingen tegen haar uitte. Toen ze haar hoofd oprichtte en naar buiten keek, zag ze dat haar man een re volver op haar gericht had. Een vriend van baar man trok echter zijn arm opzij, juist toen hij vuurde. Het gevolg hiervan was, dat de ko gel niet door het venster, waarvoor de vrouw lag, maar door een ander venster naar binuen drong en in. de zoldering van het vertrek te rechtkwam. De man, die in beschonken toestand ver keerde ging hierop weg en ontmoette in de Heerenstraat 'n zekeren De J., die met de on- eenigheic] met zijn vrouw totaal niets te maken had. Hij vroeg De j. om een sigaret, onder be dreiging. dat hij hem anders een paar klappen zou toedienen. Deze reageerde daar niet op en liep door. I. nam daarop een sigaret en greep tegelijk zijn revolver, welke hij pardoes in de richting ▼an het hoofd van De J. afschoot. Deze had nog Juist tijd om te bukken, zoodat de kogel rake lings oyer hem heenvloog. L werd hierop onmiddellijk gearresteerd, ter- wyl zijn revolver in beslag werd genomen. Verzoek om verwijdering van hekken en verbodsborden. Ingevolge het bepaalde in artikel 4 van de Wegenwet, welke zooals bekend op 1 October a.s. in werking zal treden, zal een weg open. baar zijn, wanneer hij, na het tijdstip van dertig jaar voor het inwerking treden van de wei .gedurende dertig achtereenvolgende jaren voor een leder toegankelijk is geweest, of wanneer na het tijdstip van tien jaren vóór het in wer king treden van de wet gedurenden 10 achter eenvolgende jaren voor 'n lede-r toegankelijk is geweest en tevens gedurende dien tijd is onder houden door 't rijk, 'n provincie, 'n gemeente of een waterschap. Deze 'bepalingen, zoo zegt de wet verder lijden uitzondering wanneer tijdens den termijn van dertig of tien jaren gedurende een tijdvak van tenminste een jaar duidelijk ter plaatse is kenbaar gemaakt, dat de weg ,,ter bede" van een ieder toegankelijk is geweest. In verband hiermede heeft de Minister van Waterstaat aan de Rijkswaterstaatsambtenaren opgedragen om voor de wegen voor welke in derdaad niet de bedoeling heeft bestaan om ze als openbaren weg aan te merken, een kentee- ken „Eigen weg rijkswaterstaat" blijvend te plaatsen, terwijl er voorts tevens de aandacht op werd gevestigd, dat er wegen kunnen be staan, waarvoor (in verhand met het tijdstip van in werking treden van de Wegenwet) de mo. gelijkheid niet heeft bestaan, diat vóór dat tijd. tijdstip een zoodanig teeken gedurende een jaar aanwezig is geweest. Om te voorkomen, dat deze wegen gedurende de onmiddellijk daaraan voor afgaande dertig of tien achtereenvolgende ja ren voor een ieder toegankelijk zijn geweest, is tevens een sluiting van die wegen bevolen door -het aanbrengen van een kenteeken met opschrift „Verboden toegang" Rijkswaterstaat, alsmede zekerheidshalve door werkelijke af sluiting. Naa.r aanleiding van deze ministerieele be paling zijn een aantal rijkswegen o.a. langs het Merwedekanaal voor het verkeer gesloten door "hekken, terwijl er borden „Verboden toegang" hij zijn geplaatst; o.o. is de Westelijke dijk weg afgesloten bij de brug bij Zuilen en hij de Vleutensche brug en Nieuwersluls en Doener- sloot Waar nu bekend is, dat van deze wegen langs het Merwedekanaal, vooral door voer tuigen, komende uit de richting Vleuten vrij veel gebruik wordt gemaakt en het telkenmale openen en weer afsluiten van de afsluiting hin ■der voor het verkeer oplevert en het tenslotte in de 'bedoeling schijnt te liggen de daadwerke lijke (hek) sluiting in elk geval na het in werking treden van de wegen, dus na 1 October a.s. te vervangen door 'borden „Eli gen weg Rijkswaterstaat" hebben de A.N.W.B. en de K.N.A.C. zich in het belang van een vrij en vlot verkeer gewend tot den betrokken hoofd' ingenieur-direoteur rvan den Rijkswaterstaat met een verzoek een zoo mogelijk directe ver wijdering van meerbedoelde hekken en de be- treffende verkeersborden langs de onderwerpe. lijke wegen .zooveel mogelijk te willen bevor deren. Schoonzoon met een mes gestoken. Na eeft heftige woordenwisseling is het gis teravond omstreeks half elf in de Janslang- BtraM te Arnhem tot een vechtpartij gekomen tussöhen de families S. en Z. De harmonica speler Z., die het vorig jaar hij een vechtpartij een oog verloor, bracht zijn schoonzoon S. een messteek toe, terwijl een dochtertje van Z. bloedend aan het hoofd werd gewond. Beiden zijn, na voorloopig in het Centraal politie bureau verbonden te zijn naar het Stedelijk ziekenhuis overgebracht. In de Rijksbinnenhaven nabij de Velserbrug Is de 15-jarige V. bij het baden verdronken. Het lijk is later gevonden en naar de ouder lijke woning te Beverwijk overgebracht. Dit ja het vierde slachtoffer bij het baden in deze {naand in. de nabijheid van LJmuiden, Er zijn er in ons land ongeveer 300. Op 26 Juni van dit jaar hadden twee ambte naren van de radiocontrole uit Den Haag bij den heer O., radiohahdelaar aan de Hoogewoerd te Leiden in den kelder een volledigen zender In beslag genomen- Gisterenmorgen stond de heer O. voor het kantongerecht te Leiden te recht, omdat hij zonder vergunning van den Minister een installatie voor uitzenden van radioberichten aanwezig had. De heer Schenderlach, adj.-comimies bij de P.T.T. en lid van de radlocommisSie verklaar de aan den waarnemenden kantonrechter tnr. Nord Thomson dat de clandestiene zender veel storingen veroorzaakte die zelfs in Frankrijk waarneembaar waren en ook dat de ontvangers in het binnenland herhaaldelijk hinder van de zen clandestienen zender ondervónden. De heer O. had ook aan hen verklaard, dat hij onder de letters B. A. P. F. had uitgezonden. Bij de Inbeslagname ontbrak de ultzendlamp; deze lamp had de ambtenaar niet kunnen vinden. Er zijn In ons land ongeveer 300 clandestiene zenders. De amateurs gaan met hun uitzen dingen door en worden zij gesnapt, dan denken zij met een kleine boete er af te komen en ontduiken de 10 vergoeding per jaar. De heer O. heeft aan den minister een zendvergunning gevraagd en zal eerstdaags voor het examen worden opgeroepen- Nadat de andere ambtenaar, de heer Lans- horst nog eenige inlichtingen had verstrekt, nam het O. M. het woord, die het een ernstig feit noemde en tegen verdachte 40 boete of 20 dagen hechtenis eischte. De kantonrechter, die direct uitspraak deed veroordeelde den heer O. tot 25 of 2 dagen hechtenis met teruggave van het in beslag genomen zendtoestel. GOEDKOOPE TUINBOUW PRODUCTEN. Een deel naar de mestvaalt. De prijzen der tuinbouwproducten zijn in de laatste dagen, ook in het Noodden, zoo laag geworden, dat zij voor de verbouwers groote nadeelen opleveren. De prijzen zijn zelfs zoo laag, dat de plukkosten niet kunnen worden vergoed, nog minder 'de werkloonen, vrachten, ve'ilingkosten, e. d. Voor de pronkers werd Vrijdag op de veiling te Winschoten 2 cent per K.G. gemaakt, augur ken konden ternauwernood de minimumprijzen halen. Te HoogezandSappemeer was de toestand nog erger. Daar werd voor een groot gedeelte der aangevoerde producten, waaronder 4500 K.G. pronkboonen, alsmede een groote partij tomaten, komkommers en roode kool, in het geheel geen bod gedaan, zoodat deze onverkoop baar bleven. Tomaten, komkommers en roode kool ver huisden naar den mesthoop, (de pronkboonen zullen ter beschikking van de werRIoozen wor den gesteld. VLUCHTELING OPGESPOORD. Op verzoek van den Officier van Jüstitle te Alk-maar ls te Nijmegen aangehouden zekere H. die uit de psychopat'hen inrichting te Heiloo was gevlucht. De commissaris van politie te Helmond had tévens zijn aanhouding verzocht wegens oplichting. HHnunR Het nieuwe portret van H. K. H. Prinses Juliana, door mevrouw A. Roland Holst-de Meester. Het gerechtshof te 's-Hartogenboseh zette gistermorgen de behandeling van den moord- zaak te Putbroelc voort. Opnieuw was er groote belangstelling. Alvorens de verdediger het woord verkrijgt vraagt de president aan verdochten of ze nog iets te zeggen hebben. V. d. E. Sr. antwoordt ontkennend, v. d E. Jr. verklaart onschuldig te zijn en niets 'met het misdrijf te maken te hebben. Op de vraag van den president waar de Legia-patronen lagen antwoordt v. d. E. Sr „Op den schouw naast een kastje" ©n on de vraag hoe hij weet, dat de jongen ijzer onder de schoenen had: „dat heb ik gezien toen ze aan den kuil lagen, Zondagmorgen". Daarna hield mx. Paul Tripels zijn pleidooi. Pleidooi mr. Tripels. Wijzende op de na de behandeling der zaak te Roermond nog grooter geworden belang stelling van het publiek, betoogt pi. dat nie mand na de uitspraak een gevoel van bevredi ging had gekregen. Rechtstreeksche getuigen zijn er niet. Niemand heeft de doodelijke scho ten zien afvuren en het wettige bewijs is al leen door stille getuigen te leveren. Maar dan moeten deze stille getuigen ook onaanvecht baar zijn. PI. voert allereerst twee juridische bezwaren aan tegen het vonnis. De rechtbank heeft v, d. E. 8-r. veroordeeld wegens het voortgezet mis drijf van doodslag wat volgens pl. niet kam, daar alleen moord is ten laste gelegd en blij kens de behandeling ln de Tweede Kamer der art. 289 (moord), en 287 (doodslag) moord geen verzwarende doodslag is. Ten deze be roept spr. zich ook op een arrest van den Hoogen Raad van 22 Juni 1931. Zijn tweede juridisch bezwaar is, dat de Rechtbank haar vonnis niet voldoende en behoorlijk heeft ge motiveerd, wat ook de Adv. gen. heeft aan gevoeld. De wet zegt uitdrukkelijk, dat de be slissing, dat het feit door de verdachten werd begaan, moet steunen op daartoe redengevende feiten of omstandigheden, als zoodanig in het vonnis aangegeven. In het vonnis kunnen ver. dachten niet lezen, welke deze zijn en kunnen zij alleen gissen, welko redeneering do Recht bank heeft gevolgd om tot het wettig bewijs te komen. De vraag besprekende of het wettig bewijs is geleverd al dan niet, zegt pl. dat de deskun digen vanzelfsprekend hun vorig standpunt volhouden. Sterker nog handelde de Officier van Justitie te Roer-mond, want deze zeide spontaan: Dat heeft van den Elzen gedaan! Op dien indruk afgaande, heeft men niet ver der gezocht en is alles bijeengebracht om te bewijzen dat v. d. E. het gedaan heeft. Er bestond blijkbaar geen andere mogelijkheid en dat is een principieele fout geweest. De des kundigen zijn naar sprekers meening te ver gegaan, daar hunne taak alleen is wetenschap pelijke voorlichting te geven en rapporten op te maken. Hun taak is niet cm recherchewerk te verrichten. Onjuist is ook dat op advies van de deskundigen tot arrestatie wend over gegaan. Pl. protesteert verder krachtig tegen het ongehoorde feit, dat een deskundige zich vermeet in het openbaar oritiek uit te oefenen op het pleidooi van den verdediger, terwijl het hooger beroep hangende is. De deskundige Van Waegenlmgh heeft echter getoond eene juiste opvatting van zijne taak te hebben. Verder protesteert pl. tegen het feit, dat een ambte naar van het O.M. in de pers een resumé geeft en nog eens laat uitkomen dat zijn requisitoir ln overeenstemming is met de feiten. Onjuist acht hij het, dat de Adv.-Gen. bij de geheele behandeling in eersten aanleg als toehoorder aanwezig is geweest. Het principe van den hoogeren rechter ls toch, dat in hooger beroep deze onbevooroordeeld en ombevangen het nieuwe onderzoek leidt. Volgens pl. is de zaak van Roeforoeks ten on rechte in deze zaak in behandeling genomen. Wat heeft de zaak-Roebroeks te maken met de zaak-v. d. Elzen Daarvoor staan deze ver dachten toch niet terecht. Omtrent het onderzoek der lijken der drie Verslagenen stelt spr. vast dat uit de rapporten ls gebleken, dat niet uit een hinderlaag doch in het wilde weg is geschoten, dat er dus biet Van moord, maar van doodslag reden kan we zen. Een goed schutter asls v. d. E. schiet niet zoo onkundig. Spreker deelt mede, dat toen hij v. d. E. indertijd vertelde dat er 19 scho ten waren gelost, deze hem terstond zei: geef mij twee patronen en op 70 meter Bchiet ik u Heer wat u wilt. Deze schutter zou dan zoo erbarmelijk hebben geschoten! Dr. Hulst heeft gezegd, cat de lijken in den kuil moesten zijn gestampt,omdat ze zoo moei lijk uit den kuil waren te halen. Volgens pleiter was het de lijkstijfheid waardoor ze zoo vast in. den zandkuil zijn gewrongen. Kornede tot de stille getuigen, zegt pl. dat de heer van Waegeningh zich met absolute zekerheid er over uitlaat, dat de hulzen van het parabellum en het jachtgeweer van de beide v. d. E. en dat de hagelproppen, hagel korrels en kogels, gevonden in de lijken der slachtoffers, afkomstig zijn uit legiapatronen en parabellumkogels. Volgens pleiter is het echter niet uitgesloten, dat er nog een tweede of derde wapen bestaat met dezelfde afwijkin gen en eigenschappen, vooral waar de revolver een massaproduct is en haast iedereen in die streek dergelijke parabellums bezit. Maar de deskundige kan nooit aantoonen dat de wat- tenproppen, de hagelkorrels en kogels, op de lijken gevonden, afkomstig zijn uit de hulzen van legia-patronen en parabellumkogels, door de getuigen gevonden op de plaats des misdrijfs. Ook het bloed op de kleeren ls van' geen be- te-ekenis. Er ls overigens niet gebleken wiens bloed werd gevonden. Dr. Hulst constateert de doodsoorzaak door verbloeding uit- en in wendig. Waar is de bloedplas gebleven, waar het bloedspoor van den bloed-plas naar den kuil? Wat het vinden der hulzen betreft, merkt spr. op dat de bloedplekken zoo goed waren door zocht op 29 November, dat zelfs de hagelkorrels uit den gTOnd waren gevonden en op 1 Dec." haalt getuige H. Himtzen uit één bloedplek 19 heele hagelkorrels en 2 halve hagelkorrels uit het zand. Het parket was reeds op den terugweg toen een Duitsche auto het parket achterop reed en meldde, dat de heeren zouden terugkomen, daar er nog hulzen waren gevon den. „Breng mij hulzen en ik zal u zeggen wie de daders zijn" hadden de deskundigen gezegd en inderdaad er werden hulzen gebracht. Waarom zijn die hulzen niet terstond ontdekt? Kunnen deze niet door vijanden van de ver dachten er zijn neergelegd. Het door diverse getuigen gehoorde aantal schoten toedraagt 19. Het O.M. te Roermond stelde er voor rekening van deze verdachten slechts 12. Voor wiens rekening komen die schoten dan? Get. Beckers meent een persoon gezien te hebben die v. d. E, kon zijn. Hij vlucht legt 1750 M. af, kleedt zich uit en hoort onder wijl schoten. Als v. d. E. die persoon was ge weest, had hij 1300 M. af te leggen. De ver slagenen gingen om kwart over 12 uur uit hun woning en om 20 -minuten over 12 reeds klon ken de schoten. Waar blijft de voorbedachte rade, het kalm overleg? Wat de vrucht van het misdrijf ibetreft, vraagt pl. "waar het geld ls gebleven, dat de ver slagenen volgens Cath. en Maria Mertens bij zich droegen. Is een roofmoord uitgesloten? Hoeveel ongure typen slopen er op Putbroek rond! Tal van verklaringen ten nadeele van v. d. E. zijn afgelegd, maar niet door 18 karaats ge tuigen. Haast al deze getuigen hebben er be lang bij, dat hij van het fooneel verdwijnt; allen hebben een haat of wrok tegen hem. Ook de zoon staat bekend als kalm en rustig, gewoon zijn dienst naar behooren te vervullen. Al lijkt ook alles tegen de verdachten te pleiten, bij nauwkeurige, onbevangen beoordee ling is niets gezegd noch gevonden, noch be wezen wat een rechter rechtvaardigen kan het schuldig uit te spreken. Do opgeroepen getui gen hebben geen van allen kunnen zeggen, noch aantoonen, dat v.d. E. geschoten hebben. Pl. wijst ten aanzien hunner verklaringen op de enorme sfeer van vijandschap, die er heersohte tusscben de ambtenaren v. d. E, en de menschen uit de streek van Putbroek, die worden voor. gesteld ale ordelievende burgers, maar ln wer kelijkheid stroopers zijn en het was de plicht van v. d. E. tegen deze menschen op te treden. Pleiter beroept zich op verschillende getui genverklaringen, dat men den vader Zaterdag na het drama reeds in den vroegen morgen in gen gewone stemming aaaJka£ en ggn zoon naajr Roermond trok. De vader ging dienzelfden mor. gen fretteeren, zonder den zoon, de zoon ging Zondag naar zijn meisje in Maasbracht. Zonden deze twee, die dan een gruwel bedreven van zulk een omvang en zulke meesterlijke camou fleering, niet elkaar noodig hebben gehad; als onafscheidbaar moeten paraat staan bij moge lijke ontdekking. Om zeven uur 's morgens zijn zij reeds werkzaam in den gewonen levenssleur, waarbij niemand aan hen iets abnormaals heeft bemerkt. De meest geroutineerde misdadiger speelde dat niet klaar. Pleiter acht het ontkennen van den vader bij het getuigenverhoor heel begrijpelijk. Hij is een geducht, streng verbeten politieman, dag en nacht beloerd, gesard, bespot en gehoond. Pleiter meent, dat alleen wraakgevoel der moeders, der familie en der vriendensfroopers hen hier met een glimlach en de grootste vol doening deden getuigen tegen hun aartsvijand zij als wetsovertreders, als stroopers tegen den jachtopziener, die zijn politieplioht vervulde en tegen hen moest opöreden. Volgens den adv. gen. zou deze een terreur uitoefenen. Pleiter memoreert hoeveel er dien nacht aan het stnoo- pen waren. Wat blijft er dan over van de z.g, terreur? Een legio klachten over bedreigingen zijn thans geuit, maar de officier van justitie heeft nooit ook maar één klacht ontvangen, Pl. gaat daarna nog verschillende getuigen verklaringen na, ook van politiemannen, die te Roermond anders verklaarden dan voor het Hof, en wijt dilt aan animositeit De Adv.-Gen. erkent dat zijn schuldig uit sluitend gebaseerd ls op de conclusie der ge zamenlijke deskundigen. Hun verklaringen moeten dus onomstootelljk vaststaan, en de des kundige moet niet naderhand zijn verklaringen in een dusdanigen vorm gieten, waardoor de conclusie meer pasklaar wordt gemaakt voor de reconstructie van het strafbare feit. Dr. Hulst beweert dat geeu uitgangsopening en geen bloeding ln den buik van Roebroeks aan wezig was, maar hoe kon hij dat constateeren, als hij op hetzelfde moment beweert dat het niet onmogelijk ls, dat hij door den staat van ontbinding van het lijk de uitgangsopeningen van de hagelkorrels over het hoofd heeft ge zien. Waar hij niet heeft aangetoond, dat in derdaad de hagelkorrels bij een vroegere ge legenheid ln den buik zouden zijn gekomen, vervalt ook de getuigenverklaringen van de verloofde van R. die beweerde, dat R. steeds 200'n pijn in de zijde had. De Adv.-Gen. concludeert terecht, dat vrij spraak moet volgen van den verd., die met het parabellum geschoten heeft, indien niet on wrikbaar vaststaat, dat eerst met het parabel lum en pas daarna met het geweer is gescho ten, omdat de mogelijkheid bestaat, dat de kogels daaruit pas daarna het lichaam van W. Kersten hebben getroffen, d.w.z. op een oogen- blik dat K. reeds dood was. Pl. gelooft niet, dat bewezen is, in geen geval dat wetenschap pelijk vaststaat, uit het verslag van dr. Hulst, dat inderdaad gedurende het leven van den verslagene geschoten is en het Hof moet mits dien de consequenties van zijn Adv.-Gen. vol gen en den jongsten verd. zonder meer vrij spreken. De Adv.-Gen. spreekt van een genadeschot, dat afgevuurd werd terwijl de loop tegen hun rug was gedrukt, maar pl. vraagt of men het denkbaar acht dat een medisch ondeskundige een genadeschot geeft in den rug? Dit is ab soluut onlogisch, men geeft een genadeschot in het hoofd, in de hartstreek, maar nooit in den rug. Pl. mist in het requisitoir het bewijs, dat de lading in de lijken afkomstig is uit de gevonden hulzen. En zoolang dat niet vast staat kan geen veroordeeling volgen. Wat den gipsafdruk van een voetspoor be treft, acht pi. het bewijsmateriaal waardeloos. Ten aanzien van de door den Adv.-Gen. ge- nomen proef om uit te maken, dat de oude v, d. E. inderdaad met het geweer geschoten moet hebben, zegt pl. dat die proef zoo inge wikkeld was, dat zelfs vakmenscihen op de zitting niet begrepen waar het om ging. Zou dan v. d. E., die tem slotte niet als een ont wikkeld mensch kan beschouwd worden, de quintessence begrepen hebben van die proef Pl. belieft het niet te gelooven. Hij neemt als vaststaande aan, dat v. d. E. volkomen te goe der trouw geantwoord heeft, want indien hij zoo geraffineerd was, zou hij een geheel andere houding hebben aangenomen en niet zeer be zwarende omstandigheden, die hij gemakkelijk kon loochenen, hebben toegegeven. In dit licht bezien begrijpt men, dat de Adv.-Gen. slechts 12 schoten aanneemt, terwijl er absoluut vast staat, dat er 19 zijn geteld eu daarmede ver valt de waarde der zeer vernuftig uitgedachte proef. Pl. ontkent ten slotte, dat hij te Roermond heeft beweerd, dat de dader de 8 legio-patronen ter plaatse zou hebben- neergelegd. De Adv.- Gen. heeft spr. toen blijkbaar misverstaan. Aan veronderstellingen' en mogelijkheden heeft men niets; men moet met bewijzen komen en deze zijn er niet. Vreemd is en blijft het en onaannemelijk dat er geen andere personen betrokken zijn bij dit droevig ge-beuren, maar het ligt niet op den weg der verdediging an deren te beschuldigen. Verdachten kan groot onrecht geschieden door eene veroordeeling. Zij waren goede, beste politiemannen, nauwgezet en ijverig in hun dienst en zij, maar vooral vader v. d. E., heb ben zeer vele gevaren getrotseerd. Ze hadden een bestaan, dat leder oogenblik zelfbeheer- sching en onverschrokkenheid eischte. Alle dubiosa en animositeit ter zijde stellend, verwacht pl. van het Hof in de bestaande groote onzekerheid een uitspraak, die iedere gerechtelijke dwaling zal uitsluiten en mits dien concludeert hij tot vrijspraak van beide verdachten. Het pleidooi duurde ongeveer anderhalf uur. Repliek Advocaat-Generaal. In zijn repliek betoogde de advocaat-generaal, dat moord ls ten laste gelegd, doch wanneer Het Nederlandsch Kunstverbond, opgericht den 5den Mei 1922, zich ten doel stellende da beeldende kunsten, die door de slechte econo mische toestanden veel te lijden hebben, te hulp te komen door aankoop van werk van begaafde Nederlandsche kunstenaars, heeft Hare Konink lijke Hoogheid Prinses Juliana, Eerevoorzitster van het Nationaal Crisis-Comité, bereid gevon den Mevrouw A. Roland Holstde Meester in de gelegenheid te stellen Haar portret te ma ken, waarvan reproducties zouden mogen wor den verkocht ten bate van het crisiscomité en het Nederlandsch Kunstverbond. Mevrouw A. Roland Holstde Meester heeft geheel belange loos haar medewerking aan dit doel verleend, terwijl de firma Joh. Enschede Zonen te Haarlem zich bereid heeft verklaard tegen kos- tenden prijs de reproducties te vervaardigen en deze eveneens belangeloos ln den handel te brengen. De verkoop vangt aan op den verjaardag van H. M. de Koningin, 31 Augustus. Het portret, van eenigszins gestileerd karak ter, geeft de Prinses weer, gekleed in een witte robe en mantel. De achtergrond wordt gevormd door een doorkijkje in een park. de rechtbank aanneemt, dat deze niet bewezen is, houdt men over poging tot doodslag op Kersten. Daarvoor acht spr. niet noodig een subsidiaire tenlastelegging in te voegen. Tegen over het verwijt, dat spr. do zitting te Roer mond heeft bijgewoond, merkt hij op, dat het zijn plicht is geheel en al van de zaak op de hoogte te zijn. Hij ls geen partij zooals de Off. van Justitie. Van zijn recht zal spr. gebruik maken zoowel ten behoeve van schuldigverkla ring als vrijspraak. De verdediger heeft vol gens spr. niets gezegd, dat hem en het Hof zal kunnen doen twijfelen aan de schuld van ver dachten. De verdediger heeft bij spr. geen oogenblik twijfel kunnen opwekken en hij handhaaft zijn requisitoir. Dupliek van den verdediger. Pl. handhaaft zijn opmerking omtrent da tenlastelegging. De advocaat-generaal zou vra gen als officier van justitie moord, subs, dood* slag, subs, zware mishandeling den dood ten gevolge hebbend, hebben ten laste gelegd. Maar nu hij zich houden moet aan de dagvaar ding uit Roermond, verdedigt hij die natuur lijk. PI. gelooft aan de absolute eerlijkheid van den Adv.-Gen. maar toch hebben alle leden der balie zich over zijn aanwezigheid te Roermond verwonderd. Spr. blijft er verder op wijzen, dat getuigen meer dan 12 schoten hebben gehoord. Als er 19 hulzen waren gevonden, zou de Adv.- Gen. dan aan 12 schoten vasthouden. Van 8 proppen kan pl. in de sectie-rapporten niets vinden. De voorstelling, hoe verd. zouden ge handeld hebben, zijn louter fantasie. Men kan er ook andere maken waarmee de heele dag vaarding valt. Pl. blijft de mogelijkheid volhou den, dat er een derde geweest is. Hij zal dit niet onderzoeken, maar er zouden namen te noemen zijn, omdat er twijfel is. Pl. persisteert bij zijn conclusie- Nadat beiden verd. verklaard hebben onschul dig te zijn, wordt de uitspraak bepaald op 12 September a.s. ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE ADMINISTRATIE VAN EEN OPPERHOUTVESTER. Belangrijke tekorten geconstateerd, j BATAVIA, 29 Augustus. (ANETA)". Als voorloopig resultaat van het onderzoek ingesteld naar de administratie van den opper houtvester B., die vorige week bij een auto- ongeluk nabij Moentilan ernstig werd gewond, kan worden gemeld, dat belangrijke tekorten werden geconsateerd. Vermoedelijk hielden de knoeierijen, waarbij een totaal-bedrag van waarschijnlijk 50.000 is gemoeid, drie jaar aan. De heer B. droeg 12 Augustus IX bij noia- rieele acte alle bezittingen, in-clusdef meubilair en twee auto's over aan zijn chauffeur. Het be sluit waarbij de heer B. zal worden geschorst, kan worden verwacht De heer B. vertoeft nog steeds in het ziekenhuis te Moentilan. DE DREIGENDE VERHOOGING VAN INVOERRECHTEN OP HARING IN DUITSCHLAND. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en Lei'den heeft het volgende telegram gezonden aan den Minister voor Economische Zaken De dreigende verhooging van invoerrechten op haring in Duitschland zal invoer uit Neder land geheel onmogelijk maken. Het is Uwe Excellentie hekend wat dat beteekent. Zeer krachtig optreden tegen Duitschland, waarbij Nederland als een economisch geheel moet wor den beschouwd, acht de Kamer dringend nood zakelijk om deze verhooging te voorkomen. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. De „Havik" (heenreis) is gisteren uit Djask, de „Ekster" (terugreis) uit Calcutta vertrok ken beide vliegtuigen zijn te Jodhpur aan gekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 7