m NEDERL. RROEDERCONGREGATIE IN CHINA. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. KABOUTER DINSDAG 30 AUGUSTUS 1932 JAN HUS, DE OPSTANDIGE EN JAN ZISKA, DE FANATICUS. BROEDER LEONARDUS VERTELT ERVAN. Niemand kan armer beginnen. De tragiek van Tsjechenland. Van onzen H.-correspondent) JEUGDCONGRES DER DERDE ORDE TE VENLO Een dag van enthousiasme. Juvenaat St. Joseph te Bergen (L.) ORDE VAN DEN NEDERLAND SCHEN LEEUW. STAND VAN HET FRUIT EN DE WARMOEZERIJGEWASSEN COMMANDEUR. RIDDER. BROEDER. ORDE VAN ORANJE NASSAU. COMMANDEUR. RIDDER. OFFICIER. artsenconferentie tegen den OORLOG. üMiiaii! duitscb-Hervormde gemeente te Rotterdam; -9S= Broeder Leonardus ls thuis! zegt de nor- tier van het St. Aloysiusgesticht in de Eland straat te Amsterdam, terwij] hij de poort ach ter ons weer grendelt en ons voorgaat naar de Kamer van den broeder, naar wien wij ge vraagd hebben. Kamer is eigenlijk wel een heel groot woord voor het vertrekje, waarin broeder Leonardus logeert en waarvan het eenige karakteristieke de bewoner zelf is. De eerste ontmoeting met broeder Leonardus maakt een prettigen indruk. Het is als het weerzien van een ouden bekende. En eigenlijk is broeder Leonardus ook een oude bekende van ons allemaal. U moet hem kennen, ook al zoudt u nog nooit met hem gesproken hebben en al hebt u hem nooit gezien_ U moet op z'n allerminst toch wel eens iets' van hem ge hoord hebben en waarschijnlijk hebt u wel eens iets over hem gelezen in 'n héél populair boek. Dat wil heelemaal niet zeggen dat broe der Leonardus een boekenfiguur is, iemand die alleen maar in een roman en in de fantasie van een schrijver kan bestaan. Hij is niet een man uit een boek, maar Is een voorname figuur in misschien wel duizend levensgeschiedenissen van jonge menschen, die hij tot flinke kerels heeft opgevoed en waar van er maar één bekend is geworden, door dat Brusse haar heeft geboekstaafd in „Boefje". Dit is dus de broeder uit Boef je"; de broe der van „Stokershorst"_ Het werk van Brusse is nog altijd frisch en jeugdig. Boefje is intus schen opgegroeid tot een man van middel (baren leeftijd. Maar broeder Leonardus lijkt niet ouder, dan hij door Brusse beschreven ■werd; hoeveel jaar geleden is 't ook alweer? Hij heeft alles wat hij kon geven, met volle handen weggeschonken voor de jeugd die onder zijn hoede stond, maar zijn arbeid van bijna een halve eeuw heeft hem niet oud gemaakt. Er loopt 'n enkel fijn rimpeltje over z'n hoog voorhoofd en het haar van zijn slapen ver toont wat grijze spikkels. Maar overigens ziet hij er uit als 'n goede veertiger met zijn blo zende gelaatskleur, zijn vastberaden mond en z'n bruine tintelende oogen, die iemand soms zoo goedig kunnen aankijken, dat je wel met hem op goeden voet moet komen. Hij is het type van een missionaris en de 'bmnenlandsche missie is steeds zijn arbeids veld geweest. Maar nu vraagt ook het buiten landsche missiewerk zijn stoere werkkracht. Want de broederscongregatie van O. L Vrouw vau Zeven Smarten, die 'n goeie tach tig jaar geleden door een pater Jesuiet, pas toor J. Frentrop S.J. werd gesticht, voert sinds het beheer over een hospitium voor be. behoeftige lieden en weezen te Tangshan in het diocees van Z.H.E., mgr Geurts, bisschop van Yungpingfu. Sedert 't begin van dit jaar bezit de con gregatie in het plaatsje Bergen in Limburg een juvenaat, waar de jongens, die roeping ge voelen om hun intrede in de congregatie te doen en eventueel later naar de Chineesche missie te vertrekken, hun eerste opleiding ont ■vangen, waarna zij het noviciaat doormaken in het moederhuis der congregatie te Voorhout. Aan dit juvenaat, al is 't nog zoo primitief, heeft hroeder Leonardus zijn hart verpand en hij heeft den bedelstaf ter hgnd genomen om overal in 't land de daadwerkelijke belangstel ling der katholieken te wekken voor het mooie doel van de congregatie. - Kijk eens, vertelt ons broeder Leonardus, het hospitium te Tangshan is eigenlijk geen ka tholieke stichting, Het is opgericht door ver schillend0 Chineesche maatschappijen en er mag zelfs geen doelbewuste propaganda voor het katholicisme worden gemaakt Maar dat het ten slotte toch ook voor de katholieke mis sie van het hoogste belang is wanneer de lei ding van zulk een instelling berust in handen van een katholieke congregatie, spreekt van zelf. De bevolking van het hospitium is ook heel eigenaardig. De kinderen die er wonen, zijn meestal weezen. Men vindt onder hen zoowel christenen als heidenen. Het dringende beroep van Mgr. Geurts op de Congregatie van O. L. V. van Zeven Smarten, om de leiding over te nemen van dit tehuis vroeg als het ware een dubbel offer van de broeders. Zij zouden, als iedere missionaris, alle ban den die hen met het vaderland bonden moeten verbreken, maar bovendien moesten zij afzien van de directe geloofsverkondiging, en dit is Iets wat een missionaris wel het meest hard moet vallen. De congregatie begreep echter het groote belang dat hier op het spel stond en een van de eersten die vol goeden moed en idealisme den verren tocht ondernamen naar het hemel- fichie rijk was die broeder-overste Ladislaus. die de volgende maand tracht in de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout Maar dit alles zou weinig beteekenls hebben gehad, wanneer zich niet tegelijkertijd door een bijzondere genade tal van jonge menschen geroeepn hadden gevoeld voor het missiewerk id het Verre Oosten. Zóó talrijk waren deze roepingen zelfs, dat de Bisschoppelijke nijverheidsschool spoedig te klein bleek om behalve het groote aantal ge wone leerlingen, ook nog een zestigtal juve- nlsten te herbergen. Dan maar een nieuw en geheel afzonderlijk juvenaat, dat in Bergen in Limburg werd gesticht. Nu moet men allerminst denken aan een statig en kostbaar gebouw, want daarvoor was geen geld. Een boerenwoning, die toevallig leeg stond en die ruim genoeg was om een flink aantal jonge mannen te herbergen, werd het eigendom der congregatie. De juvenaten kregen gelegenheid om hun vaardigheid in verschillende ambachten over tuigend te bewijzen. Allen tezamen hebben zij een groote landbouwschuur omgebouwd tot kapel, eet- en speelzaal en leslokalen. U begrijpt met dat al, lacht broeder Leonardus, dat het geen weelde is. Dat behoeft trouwens ook niet, want dé toekomstige missio naris moet zich vroegtijdig gewennen aan een sobere levenswijze. Maar het noodzakelijke moet er toch aanwezig zijn. En wat ontbreekt er nu nog van dat nood zakelijke vragen wij geïnteresseerd. Eerlijk gezegd: alles Niemand kan armer beginnen dan wij. De inrichting van ona juvenaat biedt niet veel meer comfort dan de stal van Bethlehem, 'n blind paard zou bij ons niet veel kunnen vernielen. Maar zelfs wanneer wij het noodige krijgen, dan zijn we §r nóg niet, want het wordt lang zamerhand tijd dat onze congregatie in China overgaat tot de stichting van een postulaats huis voor de vorming van inlandsche broeders. Dat alles kost handen vol geld, ziet u, en daarom ben ik op pad gegaan om mijn geloofs- genooten om een bijdrage te vragen. En als u ze nu maar vertelt, waarvoor ik kom en welk doel ik nastreef, dan zullen er wel ge vonden worden, die graag een kleinigheid willen offeren, waar onze dappere broeder missionarissen zichzelf en geheel hun leven offeren. Wij voldoen gaarne aan dit verzoek van hroe der Leonardus, dezen dolenden ridder van de katholieke cultuur, dezen onvermoeiden bede laar voor God, die misschien ook eenmaal aan uw deur zal kloppen. Maar mocht hij u niet weten te vinden, dan is er altijd nog een feil loos middel om hem te bereiken. Daarvoor ls klein briefje, gericht aan het klooster „Mater Dolorosa", juvenaat „St. Joseph" te Bergen (Limburg) Postrekening 1 8 9 7 4 7 voldoende. 400 Meisjes-tertiarissen brengen hulde aan Maria. zijn zilveren klooster- feest viert. Vijf jaar lang vervullen de broeders daar In den vreemde nu hun moei lijke taak, welke be staat in de opvoeding en de opleiding In een of ander ambacht van vele hondenden Chi neesche jongens, zon der zich te mogen geven aan die predi king van het katho lieke geloof. Alleen door hun voorbeeld, door hun ingetogen en arbeidzaam leven, pre diken zij den heidenen de beteekenis van het C-nmteodom en deze voortdurende prediking met de daad moet wel vroeg of laat rijike Vruchten afwerpen. De kerkelijke overheid In China Is tien Zeerste met het werk der broeders Ingenomen. Met de meeste klem heeft zij de congregatie ver zocht meer krachten af te staan voor het missie-werk, en de congregatie tracht hieraan tegemoet te komen. De congregatie stichtte een juvenaat, dat aanvankelijk onder werd go- Eer 10. Broeder Overste Ladislaus Zondag waren te Venlo de volgelingen van den H. Francisons bijeen, voor 't houden van hun jaardijksch landelijk congres. Er waren ruim vierhonderd deelnemers bijeengekomen, uit alle deelen van het land, waaronder vooral de af- deelingen Maastricht, Heerlen, Weert, Oirschot en Wychen uitmuntten door het groote aantal van deelnemers. De blijde huidedag werd 's morgens begonnen met een stille H. Mis in de rectoraatskerk der paters Franciscanen aan den Maagdenberg, waar de Zee-rE-erw. Pater Prosper Theunissen, gardiaan te Venlo een predicatie hield. In het meisjespatronaat verzamelden zich daarna alle deelnemers voor 't nemen van een kleine verversching om dan met hun wappe rende vaandels in gesloten rijen op te trek ken naar de feestzaal Nationaal, waar de ver gadering werd gehouden. Na het zingen van het vaandellied, opende de zeereerd. pater Perpetuus Palant, commis saris der Derde Cirde, de vergadering met een korte inleiding, gevolgd door een welkomst woord aan alle congressisten van het bestuurs lid der afdeeling Venlo, mej. Jennen Mevr. Overnieer-Verbeek ur Roermond hield een gedegen causerie „Door levenseenvoud tot levensgeluk", waarin zij met warmte het Idealis me der tertiarissen verdedigde en een gloedvol betoog hield tot verwezenlijking van Flrancis caanschen eenvoud en blijheid. Pater Perpetuus Palant bracht op zijn ge. voelvolle wijze dank voor dit treffend getui genis van sterike propaganda. Aan de diverse af-deeiingen werd thans ge legenheid gegeven om voor de vergadering het woord te voeren, waarvan verschillende afdeelin.gen zooals Heerlen, Weert, Wijchen Alverna en Maastricht dankbaar gebruik maak.' te-n. De woordvoerster van Maastricht hield «en geestige toespraak in het dialect, die door de vergadering -met dankbaar applaus werd begroet In de bovenzaal van Casino werd de lunch sehruikt. Aan tafel h-eerschte een gezellige stemming, zoodat allen verkwikt en gesterkt zich na afloop Reisvaardig maakten voor een wandeling door de bosschen in de omgeving TOn de Boven-ste Molen, die eindigde in de Prachtige tuinen van het Urselinenklooster voon het houden van een korte samenkomst' De zeereerw. pater Gilbertus Lohuis hield hier een (rede over de Franciscaansche Opgang, Na een gezellige pic-nic in de lommerrijke tuinen werd om 6 -uiur een plechtig Lof bijge woond in de kerk der Paters Franciscanen waarna met veel hartelijke wenschen de deel nemers van elkaair afscheid namen. Om Tsjechenland en de Tsjechen te kunnen begrijpen, moet men naar Tabor gaan, naar Tabor, dat kleine, half verborgen stadje op den heuveltop in het Zuiden van Bohemen. Vooral voor ons Katholieken is Tabor de sleu tel tot een beter inzicht in het karakter van het Katholieke Tsjechische volk. De Tsjechen gelden bij ons zooveel als halve ketters en in eiken Tsjech zien we zoo'n beetje een Hussiet, een hardn-ekkjgen opstandeling tegen het kerkelijke gezag. Nog in onze dagen is de stichting van een Tsjechische nationale kerk voor ons een teeken geweest, dat het met die Tsjechen toch nog steeds niet in orde is. Deze meening is wel heel simpel, maar daar om nog niet heelemaal juist en wie naar Tabor trekt en daar een groot stuk Tsjechische ge schiedenis in steen ziet uitgehouwen, voelt een anderen maatstaf te moeten aanleggen. En het staat weldra voor hem vast, dat de Tsjechen eigenlijk in een bijzonder lastige positie ver- keeren en verkeerden. Want wellicht bij geen enkel ander vol;k zijn religie en nationaliteit plus rasbewustzijn zoo erg en zoo wanhopig door elkander vermengd geworden als juist bij de Tsjechen. In tegenstelling met de vrome Slowaken zijn vele Tsjechen met een zeker godsdienstig Rbe- ralisme doortrokken. Men zou zich echter deer lijk vergissen, indien men dit liberalisme, dat vaak in indifferentisme ontaardt, aan een on- verzadelijken lust tot ketterijen wijten zou. Er zijn andere oorzaken. In de figuur van Jan Hus, den opstandige, vinden we den merkw-aardigen Tsjechischen geest van verzet gepersonifieerd. En als in dezen tijd de herinnering en de vereering voor Jan Hus ondanks de vervlogen eeuwen nog on- geloofelijk sterk en schier aangrijpend zijn, vinden we de verklaring in het dualisme van zijn figuur en zijn strijd. Jan Hus was voor al les Tsjech, volbloed Tsjech en het zal nog moe ten worden uitgemaakt, waarvoor hij op den brandstapel gestorven is, voor zijn ketterij 0f voor zijn nationalisme, dat den machtigen Duitsohen keizer hoogst onwelgevallig was. De Tsjechen vereeren in Jan Hus nog heden ten dage den nationalen held, den man, die hun een literatuurtaal gaf, die hun nationaal bewustzijn verstevigde en in moeilijke tijden van den eigen Slavisohen aard der Tsjechen getuigde. Helaas breken in deze vereering van den na tionalen held vaak anti-papisme en anti-cleri- calisme door. Beide zijn machtig in Tsjechen land, niet in het minst door het drijven der socialisten. Hierdoor blijft Jan Hus voor ons intuissc-hen een eenigs-zins verdachte figuur, evenals de Tsjechen eigenlijk een beetje ver dachte Katholieken zijn. Tabor is de stad der Hussieten, der hard nekkige fanatici, die vermoedelijk veel verder zijn gegaan, dan Jan Hus ooit zal hebben ge wild en die in den fanaticus Zi-zka een leider hadden, voor wien geen rede bestond en die al dus over de Tsjechen een geesel heeft ontke tend, erger dan hongersnood en pest. Dit fana tisme van den leider Ziska werd gesymboli seerd in den Moedigen strijd, die tenslotte on der de Hussieten uitbrak en hen uit de ge schiedenis deed verdwijnen. Temidden van Bohemen's altijd aantrekke lijke natuur ligt Tabor in een -liefelijk Bijbel- landschap. Zijn tinnen spiegelen zich in de Jor- daan, het meertje aan de voeten van den heu vel waarop Tabor staat, en zijn zware muren zijn nu wandelwegen, waar de moeders hun kinderen van de m-ooie natuur laten genieten. Pas op het groote stadsplein begint Tabor's grootsohe geschiedenis te herleven. Dit stads plein dateert grootendeels nog uit het begin van de zestiende eeuw. Het is omzoomd door pittoreske gevelhuisjes, wordt beheersoht door een statige kerk met een verblindend blanken toren. Hier staat ook bet oude, markante raad huis, waarin nu een Hus-museum is. Merk waardige straatjes voeren naar de nieuwere gedeelten van het stadje, dat tegenwoordig niet veel meer doet dan droomen va-n het verleden. Torens en bastions probeeren tevergeefs, een indruk van krijgshaftigheid en woestheid to handhaven. Tabor en de natuur in het rond zijn te liefelijk en men zou haast geneigd zijn te gelooven, dat heel die verschrikkelijke Hus sietenooriogen, waarvan Tabor het centrum was. een nachtmerrie zijn geweest, de nacht merrie van een somberen historicus. Maar de straatjes rond het plein blijken toch te tastbare overblijfselen. De meeste hebben den vorm van een cul de sac en ze dienden ook tot vallen voor binnendringende vijanden. Tus- sc-hen de nauwe muren komden die bij massa's worden afgeslacht. Tabor werd door Jan Ziska als bolwerk der Hussieten gesticht. Hij koos deze ontoeganke- "Ike plek, waar voorheen een kasteel had ge staan en toonde ook aldus zijn merkwaardige strategische talenten, waarvoor de beste veld- heeren van zijn tijd Bich hebben moeten bul een. Tabor werd langen tijd ais onneembaar beschouwd en pas veel later slaagden de Zwe den er in, het te bezetten en het zoo te brand schatten, dat het een doode stad werd een doode stad met een wade van oude glorie en voorbije.... beruchtheid. Eens heette Tabor ,,de woonplaats van den satan en het konink rijk van Lucifer" Hier hebben de Hussieten getracht, een soort communistische samenleving te vestigen. In Tabor vooral is het vuur -begonnen te smeulen, dat later tot den brand der Hervorming is uit gelaaid. De Hussieten waren verbitterde fana tieke opstandelingen, maar het goede In hen mogen we evenwel niet vergeten. Ze vermeng den hun nationalisme en verbittering tegen harde onderdrukkers met hun religieuze over tuiging, miskenden Rome's goede bedoelingen, maar de Pauselijke legaat Aeneas Sylvius ge tuigde toch, dat een gewone Hussietenvrouw meer wist dan een Itallaansehe prins. Hun zui verende invloed op het moreel der tijden mag ook niet worden onderschat. Tabor zelf is het levende bewijs, dat die blad zijde niet geheel zwart was, al is Tabor even als Jan Hus een kreet van opstandigheid. Het is nu een vreedzaam Katholieke stadje met een paar kerken, die tot de mooiste van Bohemen behooren. Toch is Tabor tot op den huldigen dag een pelgrimsoord gebleven voor de Hus-vereerders en dat beteekent voor heel Tsjechenland, want geen enkel Katholiek Tsjech kan als goed va derlander de figuur van Jan Hus zoo maar op zijde schuiven. Daar zit iets tragisch in.' En indien wij Nederlanders ons lets van deze tra giek willen voorstellen, behoeven we slechts aan het op handen zijnde eeuwfeest van onzen Willem den Zwijger, van onzen vader des va derlands te denken. In Tabor hebben de volgelingen van Jan Hus, die verder gingen dan hun meester, het koninkrijk Gods op aarde willen vestigen.' Het is hun niet gelukt, omdat dit geen taak voor menschen is. De Hussieten waren de radica len van de vijftiende eeuw en evenals de radi calen van latere tijden hebben ze de meerder heid moeten erkennen van de sterke gematig- l lieid, van den verzoenenden geest. Van al hun Kijkje in Tabor. fanatisme, van al hun werkelijk grooten moed, van al hun toewijding en offervaardigheid, van al hun groote overwinningen is niet veel meer overgebleven dan wat namen en onder die na men is het Tabor der Hussieten de meest sym bolische.. Tabor spiegelt zich thans vreedzaam in de Jordaan en naar alle kanten spreidt zich het even vreedzame, golvende landschap uit. Eens golfden er de legers der Hussieten over heem, als ze met ongeëvenaarde bezieling ten strijde trokken en zich opmaakten, de legers van Hongarije en Duitschland te verpletteren. Dit landschap was in zijn verre verten getuige van de nederlagen der Kruisvaarders tegen de ket- tersohe Tsjechen, die den dood van Jan Hus wilden wreken en alle gehoorzaamheid wei gerden aan den Paus. Een geweldig stuk Europeesche historie heeft zich hier afgespeeld. Hier vochten Ger manen en Slaven om de hegemonie. Hier kampte een volk om zijn nationaal bestaan. En hier ging een volk tijdelijk ten onder. Heden ten dage, nu Tabor in de onafhankelijke repu bliek Tsjecho-Slowakië ligt, nu het oude Tsjechenland in oude glorie is herleefd, kun nen we het slechts betreuren, dat In een ver warden tijd de groote levensbeginselen en de groote directieven ten aanzien van geestelijk en wereldlijk gezag werden verward. En we betreuren het tevens, dat de naklanken van deze verwarring in een Katholiek land als Bo hemen nog steeds een zekere confusie kunnen stichten, dat fanatici van dezen tijd den na tionalen held Hus trachten te misbruiken in hun campagnes tegen godsdienst en Kerk. Dit is ten deele de tragiek van het huidige Tsjecho-Slowakië, dat het voorbije niet ver loochenen kan, omdat dit te diep in de volks ziel zit geworteld. Tragisch is het, dat het voor bije nog slechts enkele jaren geleden de aan leiding is geweest tot een conflict met Rome, juist over een eenzijdige, opzettelijk anti-Ka tholieke bewierooking van Jan Hus. Dit con flict is gelukkig op bevredigende wijze opge lost. En zoo zal het met alle conflicten gaan. De conflicten verdwijnen met de menschen. Het Tabor der Hussieten is een pelgrimsoord voor alle nationaal-voelende Tsjechen en er zijn geen andere maar ook een pelgrimsoord voor de Katholieken. En tachtig procent der Tsjechen liet zich bij de laatste volkstelling als Katholiek inschrijven, ten spijt van Jan Hus' opstandigheid, ten spijt van Zizka en ten spijt van Tabor. 'Het onderstaand overzicht betreffende den stand van 'het fruit en de warmoez-erijgeiwas- een op 24 Augustus is, onder medewerking der Rijkstuinlbouweonsuienten samengesteld naair gegevens, verstrekt door de correspondenten der Directie van den Landbouw. Fruit. De weersgesteldheid was gedurende den laat- sten -tijd gunstig voor -het fruit Plaatselijk zijn echter regenbuien en de ho-oge temperatuur nadeellg geweest voor den stand der vrucht- boomen. Van verschillende zijden wordt weder gewezen op het feit, dat bespoten hoornen een veel bet-eren stand vertoonen dan de onbespo. ten, van welke laatste de vruchten sterk door schurft zijn aangetast. De stand van de appelen loopt nogal uiteen. De goudreinette 'belooft een aanmerkelijk be teren oogst dan verschillende andere soorten. Gemiddeld kan de stand, evenals die van de Peren, slechts matig genoemd worden. De druiven beloven een goeden oogst. Men slaagt er steeds beter in om het spint te be- strijden. De perziken onder glas vertoonen een goe. en stand, die in de openlucht -zijn slechts ma "g. Warmoezer ij gewassen- De verschillende koolsoorten hebben van de droogte geleden. De lage cijfers voor sluitkool moeten worden toegeschreven aan het in sterke mate optre den van draaihartigheid; ook de bloemkool werd daardoor in verschillende streken aan getast. Witte kool savoyekool en bloemkool staan matig tot vrij goed, roode kool matig tot vrij slecht. Toot/uien en schorseneren vertoonen een goeden stand; de prei staat slechts vrij goed De augurken geven een goede opbrengst Bij Kon. besluit is benoemd tot commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw mr. A. Tak, procureur-generaal bij den Hoo- gen Raad der Nederlanden te 's-Gravenhage zijn benoemd: tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: De schout bij nachts C. J. E. Brute] de la Ri- vière en J. F. Osten; de gen.-majs. H. G. Winkel man, comm. IVde divisie; M. ridder van Rappard insp. artillerie; B. E. Stöver, comm. Ilde divisie, en L. W. van Hoek, gepen, kolonel titulairen rang generaal-majoor; mr. P. E. Briët, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Leiden; A. J. Loerakker, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Schoten-Haarlem: mej. J. M. J. A. Meijer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Rotterdam; dr. S. E. B. Bierema, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Usquert; H. de Liefde, lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland, te Culemborg; mr. R. M. van Dus- seldorp, lid van Gedeputeerde Staten van Zee land, te Middelburg; S. W. de Jong, lid van Ge deputeerde Staten van Friesland, te Lemmer; ir. H. van der Kaa, hoofdinspecteur van de volks gezondheid, te 's-Gravenhage; dr. N. P. van Spanje, geneesheer-directeur van het Onze Lie ve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam. tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: P. Visser, adm. Dep. v. O., K. en W., 's-Gravenhage; dr. N. van Wijk, hoogl. Rijksun.,' Leiden; dr. A. J. P. van den Broek, hoogl. Rijks univ., Utrecht; dr. B. J. H. Ovink, hoogl. Rijks- umv., Utrecht; dr. A. G. Roos, hoogl. Rijksuniv Groningen; ir. G. H. de Vries Broekman, hoogl. Tech. Hoogeschool, Delft; mr. W. C. Mees, cur. Ned. Handelshoogeschool, Rotterdam; dr. F. A. Weve, O.P., hoogl. R.K. Handelshoogeschool, Til burg; W. H. Cool, inspect, nijverheidsonderwijs, 's-Gravenhage; mevr. dr. J. S. de Jongh, wed. van mr. A. E. H. Goekoop, Harderwijk mr. L. A. Ries, admin. Depart. Financiën; P. C. Ligtenberg, dir. directe belastingen, Breda; P. K. Sjollema, dir. registr. en dom., Leeuwarden, dr. J. T. Bornwater, dir. laboratorium Depart. Financiën, Amsterdam; mr. R. Bouwman, insp. accountantsdienst, 's-Graven hage G. H. W. M. ridder Huyssen van Kattendijke, gezant te Lissabon mr. L. A. Nijpels, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden te 's-Gravenhagemr, J. L. M. Meckmann, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden te 's-Gravenhage mr. J. J. Cro- les, president van het gerechtshof te Leeuwarden; jhr. mr. C. O. M. van Nispen, president van de arrondissementsrechtbank te 's-Hertogenbosch mr. J. W. A. M. baron van Lamsweerde, officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Breda mr. Th. Heyligers, lid van de gemengde rechtbank m Egypte, te Caïrojhr. mr K J Schorer, deken der Orde van advocaten' te Utrechtdr. G. A. H. Bauduin, vicaris-generaal u3!1 bisdom Roermond en president van het Groot Seminarie te Roermond Pangeran Adipati Ario Koesoemo Joedo lid Raad v. Nederlandsch-Indië; mr. R. J M Ver- heijen, proc.-gen. bij het Hooggerechtshof; mr dr. G. G. van Buttingha Wiches, pres. Javasche Bank; P. R. W. van Gesseler Verschuir, Gouv van Jogjakarta A. H. Philips, hoofdambtenaar met buitenl. verlof, 1.1. Gouv. van Atjeh en On derhorigheden; H. E. K. Ezerman, Gouv der Oostkust van Sumatra; prof. dr. C. D. de Langen hoogleeraar Geneeskunde Hoogeschool m. verlof' L. J. Harmsen, oud-dir. v. d. Nillmaatschappij' t aV' bestuur «ver de Prot. Kerkenmr. dr. Janc Buuren, dir. der Burg. Openbare werken R. Schuursma, gen.-majoor, inspecteur der artillerie; V. L. Slors, dir. v. d. pensioenfond- sen voor de koloniale landsdienaren en locale ambtenaren; tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: dr. J. R. B. de Roos, adj.-dir. Centraal Bureau Statistiek en sec. Centrale Comm. Sta tistiek, s-Gravenhage; prof. dr. S. C. J. Olivier hoogl. Landbouwhoogeschool Wageningen; A Spanjaard, oud-indust., voorz. Com. v. Advies Cnsisinvoerwet, 's-Gravenhage; J. W. A. Beynes comm. N. V. K. Fabr. v. Rijtuigen en Spoorwa gens J. J. Beynes, Haarlem; A. Pierson, Baarn, lid bankierskantoor Pierson en Cie. Amsterdam voorz. Postraad; H. H. van Dam A.C.zn., Rotter dam, oud-direct, der N.V. Blaauwhoedenveem- Vriesseveem; C. M. H. Minderop, lid van het hoofdbestuur van het „Maria Catharina van Dooren's Vrou wengesticht van Weldadigheid", te Rotterdam: mr. J. J. (zich noemende en schrijvende Jules) Keizer, voorzitter van de Vereeniging „De Joodsche Invalide", te Amsterdam; J. F. Croocke- wit, gepensionneerd majoor-titulair van het Ned.-Ind. leger, chef van den staf der Haag- sche Burgerwacht, te 's-Gravenhage. dr. R. Brinkman, conserv. Rijksuniv. Gronin gen; ds. T. Ferwerda, cur. Vrije Univers. Am sterdam; dr. H. C. Rutgers, secr. Nederl. Chris- tenstud.-ver. Hardenbroek (gem. Driebergen)- dr. D. E. Bosselaar, reet. gemeent. gymn., Leiden; dr. H. Hulshof, dir. gemeent. hoogere burger school 5-j. c., Arnhem; J. Peper, dir. gem. han- delssch. te Amersfoort; Chr. Stapelkamp, dir. Christ. H. B. S. 5-j. c. Groningen; mej. D. H A. M. Terwindt (mère Ignace), rectrix R.-K. gymn. meisjes VenrayP. Goorts, rector bisschopp. kweekschool 's-Hertogenboschmr. H. P. van Heukelom, voorz. bestuur Instit. tot Onderwijs van blinden, Amsterdamjkvr. C. gravin van Limburg Stirum, Arnhem W. Puister, insp. la ger onderwijs inspectie Emmenmr. P. L. M. Driebeek, bestuurslid R.-K. Vakschool Meisjes* Rotterdammr. J. F. Th. van Valkenburg, secr. Vaderlandsch Fonds aanmoediging 's Lands zee- dienst, Amsterdam; dr. A. Beets, red. Woorden boek der Nederlandsche taal, Leiden1. de Bruyn, teSpiez; dr. K. Heeringa, Rijksarch. prnv Utrecht, Utrecht; J. Ed. Karsen, kunstschilder AmsterdamM. Lam jr., te Amsterdam mee r! A. van RhijnNaeff, letterkundige, Dordrecht mr. G. W. baron de Vos van Steenwijk. ge- zantschapsraad aan het gezantschap te Berlij •-> dr. A. Loudon, gezantschapsraad aan het gezant schap te Madrid J. F. Boer, referendaris aan het Departement van Buitenlandsche ZakenF. Gerth. van Wijk, consul-generaal te Tanger C A. Hellmund, consul te La Guaira mr. D. K. G. de Jong, kantonrechter-plaatsver vanger in het kanton Amsterdam J. L. Schouten predikant bij de Gereformeerde Kerk te Amster dam J. L. Brekelmans, kanunnik, deken en ple baan te 's-Hertogenbosch mr. J. Hamburger A, D.zn., voorzitter van het kerkbestuur van de Nederlandsch-Israëlietische gemeente te Utrecht- P. J. C. van Toornenburgh, voorzitter van den Voogdijraad te Alkmaar; W. G. J. de Haer geestelijk adviseur van Roomsch-Katholieke re- classeeringsvereemgingen te Arnhem; H. J. J Verhoeff, notaris te Avenhom mr. R. A. A. Fruin, lid College v. Gedelegeer den Volksraad; Raden Adipati Aria Wiransta Koesoema, lid College v. Gedelegeerden Volks raad; P. v. Werdt, chef Arbeidsinspectie Buiten gewesten; mr. B. Th. A. Westerouen van Meete- ren, thesaurier-generaal; ir. A. M. Harthoorn, tijd. waarn. insp. Gen. Thesaurie; H. A. W. Ch. de Haze Winkelman, onderdir. Dep. v. Bin'nenL Bestuur; J. C. Brinks, Ned.-Ind. hoofdambt, m. buitenl. verlof, laatstelijk res. v. Semarang; J. C. de Vos, res. ter beschikking v. d. Gouv. van West-Java; A. Oranje, Ned.-Ind. hoofdambt met buitenl. verlof, laatstelijk ass.-res. Westkust van Atjeh; Pangeran Ario Mangkoekoesoemo, luit.- kol. bij den gen. staf, adjud. in buitengew. dienst v. d. Gouv.-Gen. (het versiersel m. d. zwaarden)- Raden Adipati Ario Nitiadiningrat, regent Soe- rabaja; Anak Agoeng Ngoerah Agoeng, best. v. Gianjar; mr. A. van Gennep, wethouder der gem. Soerabaja; mgr. W. Bouma, Apost. prêfect Bang- ka Billiton en Riouw-Archipel, m. buitenl. ver lof; C. Hartogh, insp. middelb. onderwijs, m. buit. verlof; D. G. van der Pijl, gepens. Ned.-Ind. hoofdambtenaar, 1.1. insp. Westersch lager ond.; G. C. Janssen, gepens. Ned.-Ind. hoofd-ambten" laatst, insp. inlandsch ond.; F. H. V. Middelaer onderdir. Dep. v. Landb., Nijv. en Handel; R. a! Kerkhoven, hoofdadministr. onderneming Mala bar; R. Mac Gillavry, vertegenw. der Bat. Petr.- Mij, Handelszaken, te Soerabaja; ir. A. C. de Jongh, hoofd Opsporingsdienst v. d. Mijnbouw; J. J. Roeloffs Valk, hoofdambt, m. buitenl. verlof, laatst, hoofd dienst der zoutregie; E. Smith, ge wezen fungeerend voorz. voormalige Rechtstoe standcommissie; H. J. Kuiper, kol. Topografischen dienst (het versiersel m. d. zwaarden) P A Cox, maj. gen. staf (het versiersel m. d. zwaar den)E. Straatemeier, dir. Kon. Paketvaart-ivlij., m. buitenl. verlof; H. W. du Cloux, gepens. Ned.- Ind. hoofdambt., laatst, adviseur inl. volksonder» wijs; J. H. A. Nagel, gepens. Ned.-Ind. hoofd ambt. ter besch. dir. Fin.; M. J. van den Eisen, R.-K. geestelijke, Apost. pro-vicaris op Curagao; C. E. v. d. Stok, dir. Curagaosche Petroleum-Ind. Mij. v. d. Curagaosche Scheepvaart-Mij.; B. G. D. Muyt, ref. Dep. v. Kol.; W. F. Gerdes, Oosterbeek, ref. Dep. v. Kol. P. M. A. Bogaert, Maastricht, insp. vervoer Ned. Spoorwegen; dr. J. H. Jonckers Nieboer, Bilt-" hoven, chef algem. zaken Ned Spoorwegen; J. Mous, Heerlen, afdeelingschef Staatsmijnen in Limburg (bij bevordering); F. K. Wierssum, Utrecht, chef der centr. controle Ned. Spoorwe gen; J. A. Feickens, Maastricht, inspect, poste rijen; M. W. Bos, Arnhem, inspect, posterijen; K, L. J. Dekker, 's-Gravenhage, refef. Hoofdbest. Posterijen; zijn benoemd; tot broeder in de Orde van den Ned. Leeuw: J. H. de Haas, waarn. deurw. landraad te Padang; J. Nikijuluw, gepens. Landskasambt.; S. Jeekel, gew. stapelplaatsbeheerder b.h. Bosch wezen; is benoemd: tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau: V' Bodenhausen, vice-president v. d. Raad v. Nederl.-Indië; Jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, lid van Gede- puteerde Staten van Zuid-Holland, te Rijswijk; prof. dr. J. van der Hoeve, voorz. afd. natuurk.' Kon. Akademie van Wetenschappen, Leiden; zijn bevorderd t -* tot officier in de Orde van Oranje-Nassau: R. P. van Roijen, directeur gem. waterleidin gen te Amsterdam. J. H. B. Kuneman, res. v. Priangan; J. van Duyn, gepens. insp. dienst der in- en uitvoer rechten en accijnzen; L. Droogleever Fortuyn, consul-gen. der Ned. te Parijs C. J. van Paassen, predikant bij de Nederduit- sch-Hervormde gemeente te Haarlem, lid van de Algemeene Synodale Commissie en secretaris van het provinciaal kerkbestuur van Noord- Holland Op een artsenconferentie, die te Amsterdam te verband met het strijdcongres tegen den oorlog werd gehouden, werd besloten tot samen werking met artsen van alle landen om een nieuwen oorlog te voorkomen. Om dit doel te verwezenlijken moeten alle kringen der bevol king o. m. worden ingelicht over de verschrik kingen van den gasoorlog, waartegen geen ver- ediging mogelijk is en die de burgerbevolking bedreigt met algeheele vernietiging. Te Berlijn zal een centraal bureau worden opgericht, met ondersecretariaten in de verschillende landen; dat voor ons land zal gevestigd zijn in Am' sterdam. VOORZIET U VAN GOEDE HULP. HOUDT STEEDS EEN BIJ DE HAND c iii&üüüitiÜÜ zijn benoemd: tot officier in de Orde van Oranje-Nassau: de vlootaalmoezenier H. J. M. M. Alink; W. J. Hoogteyling, refer. Algem. Rekenkamer; J. A. Willinge, refr. Depart. Financiën; jhr. AE. von Billow, insp. dir. belastingen Zutphen, 1ste afd.; B. Moolenburgh, insp. dir. belastingen, in voerrechten en accijnzen Leiden; J. C. Bemer, insp. registratie en domeinen te Utrecht; S. A. Rochat, ontvanger invoerrechten Rotterdam; P. A. de Jong, ontvanger registratie en successie rechten Amsterdam; ir. J. G. Robbers, hoofd Rijksgebouwendienst; ir. J. L. M. van der Horn van den Bos, hoofd Octrooiraad 's Gravenhage; A. G. Verbeek, voorz K. v. K. en F. 's Gravenhage; dr. G. L. Voerman dir. Rijksbureau onderzoek Handelswaren 's Gra venhage; J. J. Korndörffer, adm. Rijksverzeke ringsbank, chef afd. Geldbelegging Amsterdam dr. B. R. de Bruyn, Wageningen, dir. Rijksproef station Veevoederonderzoek; C. van der Burg voorz. Raad van Arbeid Rotterdam; Jos. A. E.' M. Meyring, 's Hertogenbosch; H. van Abbe, dir. N.V. Karei I sigarenfabr. Eindhoven; W. j. R. Dreesmann, dir. N.V. Manufacturenh. van Vroom en Dreesmann Amsterdam; prof. H. A. Kaag Tilburg lid Comm. instellen onderzoek naar prijsverloop van bepaalde artikelen; K. G. Pan der, Wassenaar, lid fa. Pander en Zonen 's Gra venhage; mr. J. W. Goedbloed, Goas, secret. Chr Boeren- en Tuindersbond (bij bevordering); mr G. van Baren, burgemeester van Delft' A- H. Smulders, wethouder der gemeente Utrecht, te Utrecht; H. van Dam, president- noofdman der vrijwillige brandweer te Rotter- óate; jhr. ir. G. de Graeff, inspecteur van de volksgezondheid, te 's-Gravenhage; dr. W Stuur man, directeur van het openbaar slachthuis te Leiden; P. L. van der Harst, arts, te 's-Graven hage; F. Tijdens, arts, te Groningen; dr. J. A. van Trotsenburg, geneesheer-directeur van het Rijks-krankzinnigengesticht te Grave; A. M. J. H. R. de Steenhuysen Piters, geneesheer aan het gesticht Boldershof voor vrouwelijke R.-K. idioten te Druten; ir. H. Stokvis, te Brussel; mr, zijn benoemd: tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau; J. G. H. Vandalon, hoofdcies Dep. Financiën; H. A. C. L. Barentsen, hoofdcies Dep. Financiën; P. Schoutens, ontv. dir. belastingen Nijmegen; J A. Bijlsma, ontv. invoerrechten en accijnzen Leeuwarden; J. J. B. Laeijendecker, ontv. dir. belastingen Haarlem; C. F. Trip, ontv. successie rechten Utrecht; C. J. de Lussanet de la Sablo- nière, ontv. successierechten no. 2 's Gravenhage; L Scholten, contr. invoerrechten en accijnzen Amsterdam; ir. J. G. Tukker, Rijkspluimveeteeltcons., tevens dir. Rijksinstituut Pluimveeteelt, Beekbergen; J. A. Kasberg, techn. ambt. arbeidsinsp. 's Gra venhage; mej. J. Hingst, dir. tuinbouwschool meisjes, Stichting „Huis te Land", Rijswijtc (Z.-H.); J. C. Penning, dir. Coöp. Amhemsche Melkinrichting en Zuivelfabr. Arnhem; H. Hartlieb, bloemist Rotterdam; T. Watervis, te 's Gravenhage, dir. Centr. Accountantsdienst R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond; C. Zwager man, Rijkszuivelcons. Middelburg; M. Tops, secr. Limb. Land- en Tuinbouwbond, Roermond; dr. J- Botke, leeraar Midd. Landbouwsch. Groningen; H. A. C. Poortman, Diepenheim, voorz. Coöp. Landbouwver. „Weddehoen" en Coöp. Boeren leenbank „Kedingen"; P. M. Sneep, Dinteloord, voorz. Noordbrabantsche Mij. Landbouw; A. M. L. Nühn, dir. N.V. Tabaksindustrie v.h. Gebr. Philips, Maastricht; D. A. Slootmaekers, comm. Oosterhout; J. M. Ingen-Housz, Breda; B. J. H. C. Timmermans, schoenfabrikant, lid, fa. Tim mermans-van Turenhout, Waalwijk; A. C. van der Vliet, bankier, Zierikzee; A. Staverman, ge neesheer N.V. Kon. Mij. „De Schelde", Vlissin- gen; G. Amsing, eigenaar boekh. en drukkerij te Tholen; W. H. M. J. Smulders, lid raad van beh. der N.V. Utr. Machinefabr. o.d. Frans Smulders' Utrecht; E. Baarsma, dir. N.V. Handelsver. v.h! R. Baarsma, Zwaagwesteinde, gem. Dantumadeel' B. A. Schmidt, oudste dir. N.V. Tricotfabr. A* Schmidt Zn., Wildervank; C. H E A Bartel" Amsterdam, oudste dir. N.V. Mij. tot Expl. Hee- ren- en Kinderkleeding v.h. fa. Peek en Cloppen- burg, mr. dr. J. J. RX. Noback, Haarlem, secr. Ver. Centraal Overleg in Arbeidszaken v. Werk geversbonden en Alg. Werkgeversver.; R. Wil- °"derdir. Incassobank N.V., Amsterdam: F. Eikerbout, Leiden, voorz. Chr. Metaalbewer- kersbond in Ned., lid dag. bestuur Chr. Nat. Vak» verbond; Joh. Karei, hoofdbest. Ned. R. K Ta» baksbewerkersbond, Eindhoven; M. Wolfsbergen, alg. procuratiehouder fa. Lippmann, Rosenthal en Co., Amsterdam; <f- H. Wagenaar, predikant bij de Neder-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9