sfar-s-ï LEZERS VAN ONS BLAD. GEADVERTEERDE ARTIKELEN, ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1932 PETRUS CAN1SIUS", Het werk der Apologetische vereeniging iii 1931. HET CONFLICT IN DE SCHEEP VAART. DE STAATSLOTERIJ. Geen afschaffing maar ook geen uitbreiding NIEUWE MOEILIJKHEDEN VOOR DE TWENTSCHE TEXTIEL- INDUSTRIE. BLOEMBOLLENCULTUUR ONDER DEN DRUK DER CRISIS. De algemeene vereeniging verwerpt het voorstel-Sassenheim. GEEN GEDWONGEN TEELT BEPERKING. DOODELIJK ONGELUK. Een eiland ontdekt! 4 /SS ZWARE BRAND TE BLEISWIJK. Twee boerderijen in de asch gelegd. Kwaadwilligheid vermoedelijk de oorzaak. .VERHOOGING VAN DEN MARGARINEPRIJS. FORD MOTOR CO.. MET EEN AUTO OP STAP. Ïrf «boort- laffe streek. MILITAIRE MARSCH-OEFENINGEN BIJ HITTE. VERDRONKEN. UITVOERING CRISISVARKENSWET. 1 Moderne kooplieden geven door Hunne adverten'tiën in de dagbladen blijk, met hunne aanbiedingen de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Zij treden met hunne producten en de prijzen, welkè zij er voor rekenen, openlijk op en leveren hierdoor; het bewijs, aan het publiek de beslissing in dadeni van koop te durven overlaten. De meest geadverteerde goederen vinden den groot* sten aftrek. Zij zijn bijna altijd de beste en de goed koopste. Koopt dus uitsluitend j,Quadragesimo Anno" in verband met godsdienstig leven en geloofs- verbreiding. Woensdag is de algemeene jaarvergadering der A.V.P.C. gehouden in het „Kasteel van Antwerpen", Oude Gracht, Utrecht. Te halt 10 werd de H. Mis voor de levende en overledene leden opgedragen door den Z. E. Z. G. heer J. A. M. Prein, leeraar aan het Seminarie te Culemborg, in de kerk van O. L. Vrouw ten Hemelopneming. Om 11 uur vond de vergadering plaats van hoofdbestuur met de afgevaardigden der onderscheiden commis sies. Hier werden de verslagen behandeld, welke deze commissies hadden ingezonden, toe lichtingen gegeven en vragen beantwoord. De voorzitter wees nog bijzonder op onderlinge samenwerking. i Na de lunch begon om 2 uur de algemeene vergadering. Mgr. prof. dr. J. Hoogveld opent de verga dering met gebed en heet allen welkom. In rijn voorwoord zegt spreker, dat het geen ge woonte is, leden, die van ons zijn heengegaan, bijzonder te memoreeren; toch dient thans een uitzondering gemaakt te worden, nu het gaat cm twee treffende sterfgevallen van personen, die innig met de P.C. samengevlochten waren; vooreerst Mgr. A. C. M. Schaepman, die van het begin af lid was onzer Vereeniging, en ons zeer krachtig steunde op financieels wijze, vooral door gratis-abonnementen, maar voor namelijk Z. E. Kardinaal W. van Rossum, Be schermheer onzer Vereeniging, welke functie de overledene volstrekt niet besohouwde als een loutere eeretiteldoor zijn bemoeiing ook ontving de Vereeniging op haar zilveren jubilé het schrijven van Z. H. den Paus, terwijl hij tevens in een afzonderlijk schrijven zijn hoog achting voor ons werk uitsprak. De voorzitter verzoekt de vergadering zich te verheffen en bidt voor beiden het liturgisch gebed voor de overledenen. Het jaarverslag Blijkens het verslag van den secretaris be draagt het aantal leden thans 1460 en is het dit jaar toegenomen met 215, n.l. 6 eereleden, 1231 gewone leden en 223 bijzondere leden. Vorig jaar was dit cijfer resp. 6, 1031, 208. Voortaan kunnen ook heeren philosophen en theologen van de Groot-Seminaria als lid der vereeniging toetreden. De onderhandelingen met vijf groote stands- organisaties hebben geleid tot het oprichten van de z.g. Contact-Commissie. Aan de concrete uitvoering der plannen is nog geen gevolg ge geven. De bureaux, die aan niet-katholieken inlich tingen verschaffen aangaande de leer en gebrui ken der Kerk, zijn 14 in getal. Bij de verschil lende bureaux zijn binnengekomen, voor zoover berichten zijn toegezonden aan het Secretariaat: algemeene aanvragen 300, waarvan 191 bij het Seminarie Driebergen; bijzondere aanvragen 68; 16 personen en 3 gezinnen zijn tot de Kerk toe getreden, terwijl 18 met groote waarschijnlijk heid of zekerheid zullen overgaan; in onder richt zijn er 37 8 zijn weer tot de Kerk terug gekeerd met verschillenden wordt nog gecor respondeerd. Naar aanleiding van de uitzending der H.H. Diensten door den K. R. O. kwamen bij het Se cretariaat in het Seminarie Driebergen 175 aanvragen binnen. Ook het Esperanto moet in dienst gesteld worden van onze geloofsprediking. Niet-katho- lieken bieden gratis inlichtingen aan in de ver schillende bladen. Dit heeft P. C. bewogen eenige apologetische werken in het Esperanto te doen omzetten, terwijl Pastoor Poell te Ge- mert zich bereid verklaard beeft, als leider van dit bureau op te treden, en alle corresponden tie over godsdienstige onderwerpen te willen voeren. Tot nu Aoe kwamen 51 aanvragen bin nen. De oplaag van „Het Schild" is per 10 Juni 1932 12.000 ex. Er bestaan plannen tot verbete ring van den omslag, doch de Commissie mocht tot nog toe geen bevredigend ontwerp ontvan gen. Daarnaast werden totaal nieuw gedrukt 4.000 brochures en 217.000 blaadjes. Verkocht werden 13.373 brochures en 123.733 blaadjes. Van den tweeden druk van het Nieuwe Testament wer den verkocht 6.685 ex. Het bijbelfonds werd dit jaar door eenige groote giften gebracht op 4870,83. In studie werden genomen de brochures, uit gegeven in andere landen tot bekeering van Israël, met het doel ze aan te passen aan de mentaliteit van het Nederlandsch Jodendom en zooveel mogelijk in het bezit te komen van de namen der bekeerlingen om na te gaan of ze volharden maar ook om te zien of het bekee- ringswerk onder de Joden succes heeft. Het getal der bekeerlingen bleek grooter dan ge dacht werd, terwijl ze voor het grootste deel trouw hunne plichten vervullen. Wat de vertaling van het O. T. betreftDe Commissie kwam dit jaar eenmaal tot bespre king harer plannen en beoordeeling van haar werk bijeen. De oorspronkelijke opzet en vastge stelde methode onzer bijbelvertaliing bleken in de practijk zeer bevredigend te zijn. Toch wer den er enkele kleine wijzigingen in aangebracht, vooral met het oog op de eenheid van bewer king. Dit jaar kwamen gereed Ruth, Prediker, Esdras en een aanzienlijk gedeelte van Genesis. Het tempo der bewerking zal echter nog iets sneller moeten gaan, zoo de Commissig met haar werk gereed wil zijn op den tijd, dien we ons hadden voorgesteld. Reeds gedurende langen tijd zijn onderhande lingen gevoerd tusschen de besturen der A. V. P. C. en G. G. G., om tot een nauwer samen werking te komen. Als resultaat hiervan kan het volgende worden vermeld: Het g. q. G. treedt toe tot de A. V. p. c. als Commissie van Redactie voor de uitgaven van hoeken, brochu res en vlugschriften. Deze commissie staat dus naast de redactie van „Het Schild"> van „Apolo getisch Leven", van de Bijbeluiteave. De „Stichting" G. G. G. blijft bestaan; ^et bestuur daarvan wordt gevormd door de oommissie van uitgaven. De Commissie voor Volksuitgaven, welke nu geen reden van bestaan meer heeft, wordt ontbonden. Ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden ging het aantal abonné's van „Het Schild" sterk vooruit, n.l. met 1300, en ondanks den afval van oen groot getal, is het absolute cijfer met 428 gestegenToch is een nog grooter aantal abonné's te bereiken; daaroifa is het Hoofdbe stuur der A. V. P. C. in onderhandeling met het algemeen Propaganda-Secretariaat in Den Bosch, om een voorstel van de hoofdredactie tot intenser propaganda te bespreken, en na te gaan in hoeverre het voor practische verwezenlijking vatbaar is. Hierna volgde de bestuursverkiezing. Aftre dende leden waren prof. H. Th. Mets, die niet herkiesbaar is en W, Nieuwenhuis, die om drukke bezigheden niet meer zijn volle krach ten aan het werk kan geven, ©n zicih daarom gilet meer herkiesbaar atclt. De voorzitter stelt voor in plaats van prof. Mets prof. dr. Mulders en in plaats van Nieu wenhuis Antoon van Duinkerken of C. R. de Klerk. Uitslag: uitgebracht werden 41 geldige stemmen: Mulders 39, van Duinkerken 24, de Klerk 15 en P. Kasteel 12. Zoodat gekozen werden verklaard; prof. dr. A. Mulders en Antoon van Duinkerken. Prof. Mets werd, om dat hij secretaris is, door het H. B. als lid geassumeerd. Inleiding pater Vrijmoed. Daarna hield Pater dr. G. Vrijmoed O.F.M. moderator der R.K. S t u d eniten - V er een i ging „Sanctus Virgilius" te Delft 'een inleiding over „Quadragesimo Anno" in verband met gods dienstig leven en geloofsverbreiddng. Spr. wees met cijfers op den geweldigen afval in ver schillende landen, men houdt over een altijd kleiner, maar vuriger wordende kern, terwijl de massa onverschillig wordt. De massale ge loofsafval en de verflauwing liggen voor een deel op economisch gebied, speciaal in het feit, dat katholicisme en kapitalisme als bondge- nooten worden besohouwd: de moderne arbei der voelt zich rechteloos eu bezitloos, al heeft hij ook rechten door macht verworven e® meent, dat de Kerk hem niet steunt. Ofschoon het Evangelie, dat de Kerk pre dikt, lijnrecht staat tegenover dit kapitalisme, ziet de doomsee-mensoh slechts de praxis der katholieken en zóó geven wij werkelijk aan- leiding tot wantrouwen in de Kerk. Spr. licht de positie van den arbeider toe met velerlei voorbeelden. De glans van het beziit is een bekoring, zelfs voor onze zedelijke oordeelen, ja, zelfs In sommige uitingen van ons kerke lijk leven. De arbeider voelt zich vereenzaamd door den geest, welke ons economisch leven bezielt, en dat is de hebzucht, de wortel van alle kwaad. Spr. geeft een beeld van de libe rale volkshuishoudkunde, gebouwd op de roof dier-instincten. De Paus zegt in zijn Encycliek: „Terwijl de doode stof veredeld de werkplaats verlaat, worden de mensdhen daar naar liohaam en ziel verdorven". Daarom is noodig een apologie van de daad, ieder apologeet moet tevens sociaal hervormer en politicus worden. Spr. licht dit verder toe met teksten uit de Encycliek. Ontzaglijk groot is de verantwoording van de katholieke poli tiek - De Paus veroordeelt niet het kapitalisme in zich maar het concreet, feitelijk bestaande kapitalisme, en hij noemt bet „hardvochtig, onmeedoogend en wreed". Quadragesimo Anno is niet alleen negatief in haar afbraak, maar ook positief in haar opbouw. Wij moeten dit in onze apologie verwerken, en er is haast bij, „zonder uitstel" zegt de Paus. Spreker en voorzitter beantwoorden de vragers en na de rondvraag wordt de verga dering met gebed gesloten. Opgehouden schepen Naar wij vernemen, beeft ook de bemanning van bet stoomschip „Stad Dordrecht' van de Halcyonlijn, dat bij de Hoogovens te IJmui- den gelost had, gewegieTd opnieuw te monste. ren. Het schip behoort thuis te Rotterdam en monstert gewoonlijk aldaar. Ditmaal werd de bemanning uitgenoodigd te IJimuiden te mon steren, hetgeen werd geweigerd. Het s.is. „Lingeistroom", waarvan een ge deelte der bemanning reeds voor de volgende reis had gemonsterd, zal waarschijnlijk heden toch niet uit Amsterdam kunnen vertrekken omdat de bemanning te weinig koppen zal tellen. Voorts vernemen wij, dat de bemanning van het s.s. „Sambre" van Wm. Miiller Co, een klein scheepje, dat op Parijs vaart, geweigerd heeft voor de nieuwe reis te monsteren, zoodat de Sambre niet kan vertrekken. De bespreking met den rijksbemiddelaar. In aansluiting op hetgeen wij reeds eerder meldden omtrent die bespreking, welke gisteren middag te Den Haag was belegd met den rijksibemiddelaar mr. S. de Vries, vernemen wij nader, dat die alleen is gevoerd tusschen mir. de Vries en de vertegenwoordigers der fi-eede-rs. Wat het resultaat 'betreft, kan worden ge meld, dat de besprekingen den rijksbemidde laar aanleiding hebben gegeven om de werk nemersbonden, n.l. de conitact-oommlssiie, den Chr. Bond van Fabriefcs- en Transportarbei ders en den R.K. Bond van Transportarbei ders op to roepen tot een conferentie op hedenochtend 11 uur in het gebouw Kerk plein 3 te 's-Gravenhage. De minister van Financiën deelt zulks in antwoord op een vraag van 't Tweede Kamer lid den heer K. ter Laan, mede dat bij hem voorshands niet het voornemen bestaat over te gaan noch tot afschaffing noch tot uitbrei ding van de Staatsloterij. Het geringer debiet van particuliere onder nemingen schrijft de Minister toe aan het scherper toezicht, dat meer dan één van die ondernemingen als een verboden loterij heeft doen beschouwen. In hoeverre dit geringer debiet de conclu sie wettigt, dat thans veel geld voor buiten- landsche loten wordt besteed, kan hij, hij ge brek aan betrouwbare gegevens dienaangaan de, niet nagaan. De verhooging van invoerrechten in Britsch-Indië. Aan den minister van binnenlandsche zaken, •tijdelijk voorzitter van den ministerraad, is (het volgende telegram gezonden: Twentsche textielexportindustrie meent de aandacht van 'Uwe Excellentie te moeten ves tigen op de gisteren afgekondigde verhooging van invoerrechten in Britsoh-Indië van 311/, op 50 pet. Door deze verhooging wordt niet alleen de uitvoer naar de Britsoh-Indische markten totaal afgesneden, doch zal Japan zijn eveneens sterk bemoeilijkten export nog meer in onze koloniën dumpen. Twentsche export industrie staat voor de noodzakelijkheid van sluiting van haar bedrijven met als gevolg vergrooting van de werkloosheid biet duizen. den, wanneer niet onverwijld tot steunmaat regelen wordt overgegaan. Get.: Ten Cate Hzn. en Co. en Kon. Stoom weverij Nijverdal, Almelo, H. P. Gelderman en Zonen, Oldenzaal Kon. Weefgoederenfabriek, Hengelo, van Heek en Co. en G. J, van Heek en Zonen, Enschede, De Alg. Ver. voor Bloembollencultuur hield een buitengewone algemeene vergadering in het Krelagehuis te Haarlem speciaal ter be handeling van het voorstel der afdeellng Sas senheim tot saneering van het bloembollenvak door bestrijding van de overproductie en het tegengaan van dit kwaad in de toekomst, met daaraan verbonden een regeling tot steun in de onmiddellijke behoeften van noodlijdende kweekers. De secretaris las de motie voor van het Hol- landsch Bloembollen Genootschap, waarin adhaesie met het voorstel-Sassenheim betuigd werd. De afdeeling Haarlem verklaarde zich tegen de teeltregeling en tegen het voorstel- Er zou een commissie benoemd moeten worden die een uitgebreid onderzoek zou instellen, thans ont breekt er een basis. Spreker verzocht Sasssn- heim het voorstel voorloopig in te trekken. Westland meende, dat de Alg. Ver. niet de bevoegdheid heeft een uitspraak te doen, om dat vele kweekers buiten de vereeniging staan; in 't Westland zijn er van de 1000 slechts 80 aangesloten. Spreker wees er op, dat men wel geld" kan leenen bij de regeering, maar dat men het ook weer terug moet betalen en dan kan men beter den ouden toestand laten voortduren. Het afzetgebied moet vergroot worden. Dat is een eerste taak, en -daar moet op gestudeerd worden. Ook Hillegom heeft het voorstel verworpen. De bloembollencultuur staat er niet alleen slecht voor, er is sprake van een wereldcrisis. Daarom moet men niet te vlug met wettelijke regelingen beginnen en rechten en zelfstandig heid prijsgeven. Laat ieder in eigen vak op ruimen, wat te veel is; daar -zijn geen groote reglementen voor noodig. Voorhout juichte het plan-Sassenheim van harte toe. West-Friesland was er ook voor en achtte het principe in het belang van de cultuur, die thans ongebreideld is. Andijk verklaarde zich geheel tegen het plan; ook Oegstgeest, omdat zij er iets oneer lijks'in ziet wat de productie-beperking be treft. De afdeeling Sassenheim bewaart reeds lang angstvallig elk bolletje, om het straks te gen geld in te leveren. t Enkhuizen was huiverig voor regeerlngs- steun, ook Westerschouw, voornamelijk omdat de irissen niet hij de regeling zijn betrokken. Warmond verklaarde zich ook tegen. Het bestuur van de vereeniging „De Nar cis" heeft ook over het plan gesproken. De narcis is momenteel waardeloos. Wanneer de kweekers maar doorgaan met produceeren, komen ze er nooit bovenop. Het bestuur ver klaarde zich wel voor opruiming en steun, maar niet, zooals Sassenheim dat heeft uitgewerkt. Dan was het woord aan de afdeeling Sassen heim, ter verdediging van het voorstel. Na re- en dupliek werd het voorstel in stem ming' gebracht en met 74 tegen 230 stemmen verworpen. De voorzitter, de heer E. H. Krelage, be toogde tenslotte dat de beteekenis van de ge vallen beslissing is de duidelijke uitspraak der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, dat zij geen gedwongen teeltbeperking voor het ge heels vak wenscht, zelfs niet wanneer daaraan een steunregeling verbonden zou zijn. Nog nooit heeft het bloembollenbedrijf een teeltregeling willen aanvaarden. Ook ditmaal heeft de ervaring geleerd, dat het buitengewoon gevaarlijk is om te vertrouwen op hetgeen men omtrent de oogstvooruitzichten meent te kun nen voorspellen. In Januari dacht iedereen dat men zonder eenig bezwaar groote hoeveelheden tulpen zou kunnen opruimen en achtte niemand de hya cinthen bedreigd. En thans, na een half jaar, weten we dat er eerder van een tekort aan leverbare tulpen gesproken kan worden en dat er een teveel is aan hyacinthen. Ik acht het een gelukwensch waard, dat het bloembollenbedrijf door deze uitspraak ondub belzinnig getoond heeft, dat het geen collec tieve steunregeling wenscht, en dat het als geheel door eigen kracht de moeilijke jarea wil te hoven komen. Hieruit mag echter niet worden afgeleid, dat er in het bloembollenvak geen nood zou zijn. Er zijn noodlijdende bedrijven van kwee kers en exporteurs, en indien er een kans be staat om dezen door de moeilijke jaren heen te helpen zal niemand onzer hun die kans wil len ontnemen of misgunnen. Indien de regeering voor dat doel een ren teloos voorschot wil beschikbaar stellen en zij zou daarmede hetzelfde beginsel toepas sen, waarnaar reeds aan andere takken van tuinbouw steun werd ve-'eend dan zou dat bedrag ten goede moeten komen aan die on dernemingen welke daarvoor meenen in aan- merking te komen, maar deze zelfde onder nemingen zouden zich tot terugbetaling van de hun verleende voorschotten moeten verbin den. Aan de verleening van deze voorschotten zou een inlevering van plantgoed tot voor waarde kunnen worden gesteld en de gemeen tebesturen, die er groot belang bij hebben dat hun zwakke ingezetenen op de heen blijven, zouden althans voor een deel garant kunnen zijn voor de terugbetaling. Op die wijze zouden zoowel de kleinere kweekers, die het noodig hebben, kunnen geholpen worden, als de groote firma's, die voorstanders zUn van het plan Sassenheim. Maar hetzij een dergelijke steunregeling tot stand komt of niet de toekomst van het bloembollenbedrijf is daarvan niet afhankelijk. Die toekomst acht ik, ondanks de zeer ernstige bezwaren van het oogenblik volkomen .ver zekerd. Het feit dat dit seizoen, bij een in he vigheid sinds October. 1929 nog steeds toene mende wereldcrisis nagenoeg evenveel bloem bollen uitgevoerd kunnen worden als in de topjaren, spreekt boekdeelen. Helaas, de op brengst van dien uitvoer zal 10 k 15 millioen gulden lager zijn dan noodig is. Kon men toch eindelijk eens de handen ineenslaan tot een organisatie van den export, waardoor dat be drag aan de bollenstreek ten goede komt! Wij hebben juist nü dat bedrag zoo hoog noodig en een -prijsregeling voor den export zou den terugkeer tot de welvaart versnellen. Landarbeider van een wagen hooi gevallen. Terwijl de land-bouwer H. J. de Jong te Leeuwarden een voer hooi naar de boerderij reed, begon de hooistapel te schuiven met het gevolg dat de 57 jarige arbeider E. Bon-ma, die er -bovenop zat, kwam te vallen. Hij kwam met het hoofd op den grond terecht en over leed spoedig da-arna. i.j. 187. Vroeg in den morgen zijn Max en zijn vrienden gaan baden. Jaap is een uitstekend zwemmer, maar Petronella heeft iedere® dag opnieuw haar watervrees te overwinnen. 188. „Kom eens kijken!" roept Jaap opge wonden uit. „Er is een eiland in zee!" En waarlijk, op niet veel meer dan tien meters van het strand zien zij een klein eilandje, waar van zij zeker weten dat het er den vorigen dag nog niet was. 189. „Jongens", zegt Max ernstig, „wij moe ten dit eiland in bezit nemen in naam van da Nederlandsche regeering. Anders komt er mis schien een vreemde mogendheid, en vestigt er een garnizoen." Zelfs Petronella's watervrees wijkt voor haar vaderlandsliefde, en alle drie zwemmen ze naar het eiland. Gisterenavond om tien uur Is een felle brand uitgebroken op de boerderij van wethouder Vreugdenhil te Bleiswijk. De geweldige wind wakkerde het vuur, dat was ontstaan in een (hooiberg hevig aan en spoedig Sloegen de vlammen over op het dak van de boerderij, welke weldra geheel in lichte laaie stond. Een tweetal toijgebou-wen en twee andere hooiber gen werden eveneens aangetast. De brandweer van Bleiswijk geassisteerd door die van Berg- schenhoek en Hillegereberg bestreed de gewel dige vuurzee met vier stralen van twee motor en twee handspuiten. Zij stond echter machte loos en kon niet voorkomen, dat de 'boerderij met bijgebouwen en hooibergen totaal af brandde. Het vee werd gered. Nader kunnen wij nog het volgende melden: Om tien m'inuten over tien brak plotseling brand uit op het erf van den veehouder J. Vreugdenhil, gelegen aan den Hoekeindsche- weg te Bleiswijk, niet ver van de grens der gemeente Bergsohenhoek. De eigenaar had juist te voren bij het hek van zijn boerderij met iemand staan praten en nauw was hij binnen of van het erf sloegen de vlammen op. In allerijl spoedde de heer V. zich naar buiten en zag dat een der drie hooi bergen reeds in lichte laaie stond. Aangewakkerd door den stormwind greep het vuur bliksemsnel om zioh heen en sloegen de vlammen huizenhoog op. Het eerste werk was het vee uit de stallen in veiligheid te brengen en zelf een goed heen komen te zoeken omdat in minder dan geen tijd het rieten dak van de woning en de vee stallen vuur Kad gevat. Naast deze boerderij was nog een tweede boerderij gelegen, toebe- hoorend aan den heer M. Vreugdenhil, wethou der van 'de gemeente Bleiswijk en vader van eerstgenoemde. Het toeval wilde, dat juist de twee veld wachters der gemeente zioh op den Hoekein-d- soheweg bevonden. Dezen spoedden zich zoo snel mogelijk naar de kom der gemeente om de brandweer te doen uitrukken. Toen de motorspuit van Bleiswijk evenwel was gearriveerd, bleek dat aan tolussdhen niet viel te denken. Het woonhuis van de eene boerderij stond reeds in lichte laaie, terwijl bij de tweede boerderij door het nathouden van het voorhuis de brand eenigszins kon gestuit worden waardoor men gelegenheid kireeg den inboedel te redden. De leiding van bet blusschingstwerk was in handen van den burgemeester den heer J. Baan. Deze deelde ons mede, dat de oorzaak van den brand onbekend was maar dat hij een sterk; vermoeden had dat hier wederom kwaad- willigiheid in het spel was. Er zijn, n.l. in het laatste jaar niet minder dan 4 of 5 groote branden geweest, waarbij dergelijke vermoedens niet ongegrond waren. De politie heeft echter tot nu toe geen resul taat gehad met haar nasporingen. Behalve de motorspuit van Bleiswijk is ook die van Berg- schenhoek in werking gesteld, zoodat men met een vijftal slangen op den motor de uitbreiding van den bran kon tegengaan. De felle wind nam echter geregeld branden de bosjes hooi mee, welke honderden meters ver op daken en erven van boeren en tuinders terecht kwamen en op deze wijze een 8^0° gevaar opleverden voor een catastrophe. Me tuinslangen en emmers was men druk in e weer om overal deze beginnende branden e hlusschen. Buitendien maakte de zware rook bet ver blijf itt een groot gedeelte van het dorp moeilijk. Naar wij vernemen wordt de schade een mate door verzekering gedekt. De bewone van de twee afgebrande boerderijen hebDcn een onderkomen gevonden bij familie in wijk. Naar wij vernemen, zullen, in verhand met de verhooging van den accijns op margarine en de stijging van den prijs van de wettelijk bij te mengen natuurboter, de prijzen van mar garine eveneens een verhooging ondergaan. AGENT VAN POLITIE NEER GESLAGEN. Zijn revolver meegenomen. vanwaar schoten Jawaarsohijnlijk aan mannen wegvluchten d^ t0€r[ep het stroopen waren. Ofs een bleven richtte. Het ge. revolverschot in den g nnen, zekere lukte hem vervo^en-s m^ H. uitKaalhmdetoratte hj. op te naar zjnn^m vroeg e] s de aSf met den man vechtende was, Terwijl de» Deze 8loeg met een steen de'n ïenf op het hoofd, waardoor deze bewus teloos geraakte. Vervolgens namen de man nen den agent zijn dienstrevolver af en wier oen dit elders weg. Toen de agent bijkwam, waren de mannen verdwenen. Het gelukte de politie echter, daar het geen onbekenden van haar waren, de mannen spoedig te grijpen in Kaalheide. De agent moest zich ziek melden en wordt oogenblikkelijk nog thuis verpleegd. De daders zijn ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Maastricht en in de strafgevan genis aldaar ingesloten, CRISISBOTERMERK. De Crisis-Zuivel-Centrale deelt mede, dat voor de week van 4 tot en met 10 September de prijs voor het crisisbotermerk en voor de vervoers- vergunning wederom zal bedragen 65 cent per K.G. Loonsverlaging met 30 pet. of meer. Zooals bekend, zal de Ford Motor Co. op 7 September het bedrijf weder beginnen, nadat het drie weken heeft stilgelegen. De looneni der arbeiders zullen dan echter met 30 pet. of mee verlaagd worden. Dit besluit van Henry Ford vormt wel een scherp contrast met de leers lingen inzake loonsverhoogmg, welke hij bij net begin der crisis in 1929 verkondigde. Toen meen de hij door loonsverhoogingen de koopkracht te vergrooten en daardoor het bedrijfsleven te s - muieeren. Opsporing van twee jongelui verzocht. In een buitengewoon' Politieblad verzoekt de burgemeester van Numansdorp opsporing, aan houding en voorgeleiding van den -jar gen slager J. van der L. en den 18-jarigen ha er Deze personen zijn sinds 27 Augustus 193- spoorloos verdwenen, doch vermoedelijk heb ben zij zich begeven naar een deT havenplaatsen om aldaar te trachten aan boord van een schip te monsteren. Eerstgenoemde heeft zich schul dig gemaakt aan verduistering in dienstbetrek king, terwijl zij heiden zijn vertrokken met ^n vierwielig motorrijtuig, gemerkt H 96003, welk motorrijtuig door hen voor een avond werd gehuurd. Het vermoeden ligt voor-de hand; dat ook ten opzichte van dit motornjtuig v duistering is gepleegd en ken, wordt mede in beslag neming daarva ^Het^ signalement van den auto is als volgt: Chevrolet blauw-zwart gelakt, kap zwart en voor in den linkerhoek een scheurtje, beide voor in „„harsten, linker-voorband recliterspa banden gladgesleten, wegen- klriften name van P. Bijl, idem nummer- onder de kussens vóór in den wagen. ?e^ln auto (vóór en achter) cocosmatten met met ijzerdraad bevestigd. Drie jongens uit Leiden, onder wie zich.de 15 jarige S. bevond, hadden, zoo mei dit de Rott" met elkander een weddenschap aan. gegaan ,die hierin bestond, dat zij op hun reis Lr rijwiel van Leiden naar de Bloemenveiling te 'Boskoop, af en toe limonade zouden drin ken vermengd met stenken drank; wie niet dronken werd zou de weddenschap gewonnen hebben. Het laffe Mj deze e.g. weddenschap was, dat de (beide anderen genoemden 15-jarige alleen vermengde limonade lieten drinken, terwijl zij zelf onvermengde drenken, welk© zij ln een andere f'lesch bij zich droegen. De gevolgen bleven niet uit. Toen de jon. gen in de veiling kwam was hij ibijna bewus teloos en moest het -personeel van de veiling toeschieten, om de behulpzame hand t© bieden en den jongen, die 't erg benauwd had, helpen en verplegen. Het vermoeden is gewettigd, dat de limo nade met spiritus was vermengd. De Boskoopsche politie werd in deze zaak gemengd, die aanstonds overging tot het op maken van proces-verbaal. Algemeen was men ter veiling zeer veront waardigd over deze laffe daad. Met de weersomstandigheden wordt rekening gehouden. Naar aanleiding van door het Tweede Ka merlid den heer Schaper gevraagde inlichtin gen deelt de Minister van Defensie mede dat door de regimenten grenadiers en jagers op 11 en 12 Augustus de tweedaagsche marsch. oefening gehouden is, welke overeenkomstig de bestaande voorschriften een onderdeel moet uitmaken van het opleidingsprogramma bij alle i nf a n ter ie-reg i me n tenDeze marschoefe- ning wordt bij elk regiment tweemaal 's jaara gehouden éénmaal met de voorjaarsploeg en éénmaal met de najaarsploeg na voorafgegane systematische training volgens een in overleg met den militairen geneeskundigen dienst vastgesteld schema van geleid-tlijke opklim ming. In verband met de in den namiddag van 11 Augustus plotseling intredende tempera tuurstijging zijn de voor dien dag en voor 12 Augustus j.l. aanvankelijk voorgenomen mar. schen aanmerkelijk (bekort. Op 12 Augustus werd 'bovendien zonder bepakking gemar, Cheerd. Deze marschen kunnen, ln het opleldings programma der infanterie niet worden gemist. Zooals ook thans is geschied wordt rekening gehouden met de weersomstandigheden. UIT EEN RIJDENDEN TREIN GESPRONGEN. De schipper van Dijk uit (Delfzijl, die zich. naar zijn werk te Zoutkamp wilde hegeven, bemerkte, toen de trein het station Winsum passeerde, dat hij in een verkeerden trein ge stapt was. De man opende het portier en spreng op de spoorbaan. Met ernstige verwon dingen aan het hoofd werd hö opgenomen. Na te zijn verbonden, vertrek hij met een volgen den trein naar Zoutkamp, doch te Eenrum moest weer geneeskundige hulp voor hem wor- den ingeroepen. De dokter heeft hem vervol- gens per auto naar zijn woning te Delfzijl over" gebracht, VRACHTAUTO TEGEN EEN BOOM. 1 (De kermisexploitant R- V. uit Bergen op Zoom is met een vrachtauto, heiaden met ker- misgoederen, op den Bredaschenweg nabij den Delmerweg onder Tilburg tegen de boomen ge* botst. De auto werd totaal ineengewrongen ter wijl de bestuurder er oogenschijnlijk zonder noemenswaardig letsel afkwam. Door een even later passeerenden woonwagen van zijn ouders is de man medegenomen naar een dokter. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan over. vermoeidheid van den bestuurder. De vernield de auto is later weggesleept. j Te Ter Aar is Donderdag de 13-jarige V., toeif hij op weg was naar het land, waarop zijn van der werkte, In een sloot geraakt en verdrom, ken. LIJK AANGESPOELD. n Het lijk van mej. L. D. uit Nieuwvlieit, dia hij het baden in zee verdrenken is, is aan het strand aldaar aangespoeld en naax het dorp overgebracht. 114.000 K.G. TOMATEN VERNIETIGD. 1 Gedurende de maand Augustus zijn aan dd Coöp. Fruit- en Groentenveiling te Naaldwijk 1.853.813 k.g. tomajten aangevoerd, waarvan 114.525 k.g. tomaten als onverkoopbaar werden vernietigd. De Minister van Economische Zaken en Are •beid heeft den termijn, gedurende welken floot; hem het bedrag bedoeld in art. 6 van de Crisis- varkenswet, is bepaald op 0 cent per kilogram geslacht gewicht, verlengd tot 1 October 1932, Voorts is tot dien datum verlengd de ter. mijn gedurende welken ten behoeve van het Stabilisatiefonds bij den invoer van varkens- vleesch de door den Minister op 16 Augustus j.l. vastgestelde bedragen worden geheven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 7