mEZonDE.ru ^Q)TUKKE.n LEZERS VAN ONS BLAD. GEADVERTEERDE ARTIKELEN, WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1932 de staking in de scheep vaart. soerabaja. Nieuwe besprekingen met den Rijksbemiddelaar. Nog geen resultaat opgeleverd. w«. DE GOUYERNEUR-GENERAAL te „Ik geloof inderdaad, dat wij door het ergste heen zijn", VERSOBERING IN HET Rijks. OPVOEDINGSWEZEN. Ontslag aan alle ambtenaren van „De Kruisberg". ST. FRANCISCUS VAN ASSISJE. ZILVEREN JUBILEUM VAN DE „HANZE". De vooravond. Réunie. TARIEFSVERLAGING BIJ DE SPOOR- WEGEN. NAZORG VOOR TUBERCULOSE PATIËNTEN. pompinstallatie door ontplof fing VERNIELD. ELECTRIFICATIE DER LIJN ROTTERDAM—DORDRECHT. DE H- ROEKEN VAN HET OUDE VERBOND EEN NOODLOTTIG SCHOT. Wielrijder doodgeschoten door een marechaussee. Behandeling voor den Bosschen Krijgsraad. R. K. BLINDENBOND „ST. ODILIA' DE OPGAVE VAN DEN BOTERVOORRAAD PECHVOGEL. BROEDER PACIFICUS f. WERKGELEGENHEID DOOR CRISIS- LOTERIJ. Moderne kooplieden geven door hunne advertentiën in de dagbladen blijk, met hunne aanbiedingen de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Zij treden met hunne producten en de prijzen, welke zij er voor rekenen, openlijk op en leveren hierdoor het bewijs, aan bet publiek de beslissing in daden van koop te durven overlaten. De meest geadverteerde goederen vinden den groot» sten aftrek. Zij zijn bijna altijd de beste en de goed koopste. Koopt dus uitsluitend Naar wij vernemen heeft de gisterenmiddag door den rijksbemiddelaar mr. S. dei Vriesi Czn. gehouden bespreking met de f ken bij het conflict in het 8C*eef in het bijzonder ditmaal in ver jand met het ge beurde bij de Holland—Amerika-Lun, nog geen handhaven, dat eerst van alle beti effende maat schappijen de garantie moet gorden verkregen dat de arbeidsvoorwaarden, loonen van het afgeloopen collectief contract worden gehand haafd. Eerst dan is de ^"«missie be reid aan de oonferentietafel met de werkgevers ÏÏÏts te nemen en het consigne tot opheffing der staking te geven. De Bond van Werkgevers in de koopvaardij, die nog slechts van vijf aangesloten maatsohap- eiien toezegging heeft, dat zij bereid zijn de zes voorwaarden, in een vorige conferentie door de contactcommissie gesteld, te aanvaarden, ver langt daarentegen, dat ook de loonen een ob ject van onderhandeling dienen te zijn en dat de oontact-oommissie bereid zal zijn in prin cipe over loonsverlaging te beraadslagen. Het conflict op de „Rotterdam" Naar we vernemen, zijn de negen vreemdelin gen en de stoker R„ die gisteren door de rivier politie te Rotterdam aan boord van het s.s. „Rotterdam" zijn gearresteerd, in den loop van gisterenmiddag weer op vrije voeten gesteld. Dit sluit niet in, dat tegen hen geen strafver volging zal worden ingesteld. Een besluit dien aangaande is nog niet getroffen. De toestand te IJmuiden. Men meldt ons uit IJmuiden. Aanvankelijk was toestemming verleend, dat het Nederl. s. Stad Dordrecht, na ontlossing der lading ijzererts in de zeehaven van het hoogovembedrijf door een deel van de beman ning naar Vlaardingen zou mogen worden overgebracht, alwaar 't schip tijdelijk zou gaan opleggen. Thans is evenwel van het hoofdbe stuur een bericht ingekomen, dat daarvan niets gal komen. Nog steeds ligt 't m.s. Oud-Beijerland in be laden toestand in de Binnenhaven alhier, Naar we vernemen wordt een deel van de lading der z.-g. weektoooten, welke door de staking niet kunnen uitvaren, met voor dit doel gecharterde kleine motorbooten naar de versohillende havens verscheept. Het postvervoer Tengevolge van de zeeliedenstaking onder, vindt ook het overzeesch post- en pakketpost- vervoer belemmering. De postdienst heeft echter zooveel mogelijk maatregelen genomen om vertraging te voor komen. Voor het briefpostvervoer zijn de gevolgen minder ingrijpend dan voor het pakketpost. vervoer. Overzeesch briefpostvervoer geschiedt n.l. als regel niet dadelijk per boot van Amster dam of Rotterdam af, doch eerst voor een ge deel te per trein. Ook zijn de portokosten, on Afhankelijke van den verzen-dingsweg, steeds even hoog. Dat is niet het geval voor den pak iketpost, waarhij de vervoerkosten afhankelijk zijn van den weg dien men voar de verzending kiest. Waar de rechtstreeksche zeeweg in het alge. ineen de goedkoopste is beteekent het geblok keerd zijn van deze. de noodzakelijkheid tot verzending langs een duurderèn weg. Voor de reeds op de postkantoren aangenomen pakket, ten zullen de meerdere kosten voor rekening van den postdienst genomen worden. De verzending van brief- en pakketpost ge. echiedt thans met buitenlandsche schepen waarbij telkens van de beste verbindingen ge bruik wordt gemaakt. De meeste bezwaren on dervindt het vervoer naar Curasao en Suriname dat steeds met den rechtstreekschen zeeweg geschiedde en thans via Duitschland of Frank, rijk moet worden geleid. Voor de Vereenigde Staten heeft bet postvervoer met Amerikaan, •ohe booten plaats. De getroffen maatregelen zijn uiteraard van tüóelijken aard en moeten als regel op zoo danigen korten termijn genomen worden, dat voorafgaande bekendmaking niet mogelijk is. Men kan desverlaagd op de postkantoren na dere inlichtingen omtrent een bepaalde verzen. ding inwinnen. I SOERABAJA, 6 September (ANETA) Nadat de Gouverneur-Generaal een rondrit had gemaakt, had ten Gom een te hui ze een ont vangst plaats. Z. E. heeft in antwoord op een toespraak van den burgemeester 0.m. gezegd; „Ik geloof inderdaad dat wij door het ergste heen zijn. Voor geheel Ned-Indi© zj-jn thans noodig goede moed, 6aamhoorgiheia €n on(jer. ling hulpbetoon". Terug naar den toestand van voor 1910 Men meldt ons uit Doetinehem Naar wij vernemen is met ingang van ^anuari a.s. aan alle ambtenaren van het rijks- "Dvoedingsgeeticht „De Kruisberg" te Doetin- met uitzondering van den commies en kok, ontslag en opwachitgeldstelltóS aange Nd. ^ze maatregel houdt verband met de plan jG? der regeering, om tot versobering iu ^et j^asopvoedi-ngswezen te komen. De bedoeling U- titels van leeraar en opvoedend-ambte- af te schaffen en den leeraar vakman ^ang te geven van werkmeester en den de j r-°nderwijzer van onderwijzer, waarmede kear^esta-id van voor 1910 zal zijn terugge- 200ver daartoe gelegenheid bestaat, zul 05 wachtgeld gestelden in de nieuw te rangen, kunnen wondien herplaatst. Landelijk congres te 's-Hertogenbosch. Ta 's-Hertogenbosch heeft de Nederl. R.K. Bond van handels-, kantoor- en winkelbedien den Zondag een landelijk congres gehouden. Een zes honderd leden waren aanwezig. De voorzitter van „St. Franciscus van As- sisië, de heer Van Hamers1 veld herinnerde In zijn openingsrede er aan, dat hij er op het vorige congres op had gewezen, in welken slechten toestand de bedienden verkeerden; die toestand is nu nog verslechterd. De crisis maakt vele slachtoffers, vooral onder de kan toorbedienden en merkwaardig is, dat zij juist vallen onder hen die dertig jaar zijn en ouder. Zij worden veelal opgevolgd door jeugdige man nelijke krachten of vrouwelijke bedienden en wel tegen loonen, die te hoog zijn om van te terven, maar te laag om van te leven. Behalve dat de positie der bedienden achter, uit gaat, worden ze nog beconcurreerd door gepensionneerdende overheid gaat in deze zelfs voor. Om verbetering in dezen te krijgen is positieve arbeid noodig. Ten-slotte deelde hij mede, dat het ledental thans de zeven duizend gepasseerd is. Rector J. F. A. Bots (Amsterdam) hield ver volgens een rede over „Quadragesimo Anno". Uitvoerig besprak de inleider de centrale ge dachte van de encyeliek, waarin overhear. schend is de verzoeningsgedachte, n.l. de nieuwe ordening der maatschappij- Het herstel zal gebracht moeten worden door de bedrijfsischappen en deze door den Paus uitgesproken gedachte zal gepopulariseerd moe ten worden. Deze bed rij f sschap pen zullen heb ben te garandeeren de harmonie, den vrede en de welvaart van de samenleving, waarbij de Paus tevens heeft voorgehouden sociale rechtvaardigheid en sociale, liefde. Wanneer er niet komen meuschen van groot geloof en groote liefde is het uitgesloten, dat de maatschappij zich zal herstellen. Tenslotte betoogde rector Bots, dat In dezen tijd moet worden geholpen aan den uitbouw der vakorganisatie, welke tot gelding gebracht moet worden. In dit verband wees hij mede op de beteekenls van het tot stand komen van collectieve contracten. De tweede spreker op het congres was het Amsterdamsche gemeenteraadslid, de heer W. Steinmetz, die de economische positie van de bedienden mede in verband met de huidige crisis hesprak en betoogde, dat de gielh bediendenstand mobiel gemaakt moet worden om volledige doorvoering van de arbeidswet- 1919 te verkrijgen. Het ontwerp- bedr ij fsraden wet besprekend merkte spr. op, dat minister Verschuur daar in voor 100 pCt. de gelegenheid opent om den bediendenstand volledig te negeeren. Dit kan niet worden aanvaard. Geëisoh-t mag worden, dat de bedienden in het ontwerp worden opge nomen. De inleider protesteerde eveneens tegen het rapport-Welter, mede met het oog op de on eerlijke concurrentie, welke het afvloeien van personeel ten gevolge zal hebben. De beide redevoeringen gaven aanleiding tot eenlg debat. Daarop werd, met algemeene stemmen, de volgende motie aangenomen. De Nederl. R.K. Bond van Handels-, Kantoor, en Winkelbedienden enz. gehoord den ongun- stigen toestand, waarin de bedienden verkee- renstelt vast, dat, om hierin verbetering aan te brengen ook de bedienden allereerst hier voor de lessen hebben op te volgen, neerge legd in de genoemde encycliek; da.t met alle geoonootde middelen er naar gestreefd dient te wond om een afdoende regeling van de rechts positie te verkrijgen, waal-door de achterstand wordt ingehaald; draagt het bondsbestuur op; bij de werkgevers, hun organisaties en over- lieidacollegus pogingen in het werk te stellen, tot het afsluiten van collectieve arbeidsover eenkomsten, als eerste stap om te geraken tot een tfelwaardige rechtspositie in be-t bedrijfs leven; voorts bij de regeering aan te dringen: op het verkrijgen van gelijkwaardige erkenning van de bedienden bij de totstandkoming van de wet op de bedrijfsraden; op onmiddellijke toepassing van de Arbeidswet 1919, in het bij zonder wat betreft de regeling van den ar beidsduur en de "vaststelling van den vrijen middag voor de kantoorbedienden noodigt alle ongeorganiseerde katholieke bedienden van Nederland uit door toetreden tot den bond, dit. streven krachtig te steunen. Vervolgens diende de heer Fransen (Amster dam) een motie in, behelzende o.m. een pro test tegen het rapport-Weiter. Het bondsbe stuur zal deze motie nader overwegen en naar den uitslag van zijn onderzoek handelen. De heer A. C. de Bruyn, voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond verzekerde het con gres van de belangstelling van het verbond. Hij merkte op, dat de huidige crisis juist voor de bedienden van ontzaglijke beteekenis is. Z.i. hebben de bedienden volslagen aanspraak op deelneming jn <je bedrijfsrade-n, welke hopelijk komen. Te half zes sprak de heer Van Hamersveld een dank- en slotwoord. Vandaag herdenkt de „Hanze" In het Bis dom Haarlem het zilveren bestaansfeest. Eenige feestviering mocht daarbij niet achterwege blij ven- Toch heeft men deze, in verband met de tijdsomstandigheden, sober willen houden. Han del en industrie hebben het den laatsten tijd hard te verantwoorden gehad en al doen er zich wat lichtpunten voor, speciaal de handel drijvende middenstand bemerkt er nog niet veel van. Een grootsche herdenking van het zilveren jubileum der „Hanze" in het Haarlemsche dio cees moest dus achterwege blijven, maar on opgemerkt mocht men deze 25sten verjaardag toch niet laten. De „Hanze" Is zoo werkzaam geweest, heeft 'zooveel goeds verricht in den loop der jaren, dat het alleszins billijk is, dit jubileum te herdenken. Zoo zijn dan uit alle deelen van het Bisdom afgevaardigden der afdeelingen van de „Hanze" naar de hoofdstad getogen, om zich rond het hoofdbestuur te scharen en o.m. in tegenwoor digheid van Z. H. Exc. den Bisschop, uiting te geven aan hun vreugde over dit feest van hun mooie organisatie, die zich in den loop der jaren tot een der gezaghebbendste heeft weten op te werken en wier stem tot in alle colleges van stad en land doordringt. Zooals aan alle groote feesten ging ook aan dit feest ee.n feestelijke réunie vooraf. De afd Haarlem bood deze Dinsdagavond aan in restaurant Brinkman en velen waren daar bijeen, toen de voorzitter der Haarlemsche feestcommissie, de heer G. A. Albers, allen welkom heette en in het kort op de beteekenis van de „Hanze" wees. De heer C. J. G. Struycken, voorzitter van 't hoofdbestuur, sprak vriendelijke dankwoorden en na hem volgden nog vele sprekers. Den geheelen avond heerschte er een geani meerde stemming in de versierde zaal en al is het waar, dat de middenstand bestaat uit vele vogelen van diverse pluimage, het was hier als één groot verbroederingsfeest, door muziek, zang en film opgeluisterd. Een goed idee was het, op deze réunie de première te geven van de interessante film „De jongste Bondsdag te Leiden van onzen Katholieken jongen middenstand". Middenstand toch en jonge middenstand, ztj hooren onafscheidelijk bij elkaar- Uit de gelederen der jonge midden standers moeten straks de scharen der midden standers aangevuld worden. Het was niet vroeg in den avond, toen de deelnemers aan deze welgeslaagde samenkomst hun legerstede opzochten. Plannen in bewerking. Naar „de Telegraaf" verneemt heeft de minister iin beginsel goedgekeurd de plannen van de directie der Ned. Spoorwegen om over te gaan tot een algemeene tariefsverlaging voor het vervoer per spoor. Bij informatie te bevoegder plaatse deelde men het blad mede, dat momenteel nog niets te zeggen valt over de wijze waarop die verla ging zal geschieden en evenmin over het tijd stip waarop de in te voeren verlaging zal in gaan. De Ned. Spoorwegen beginnen thans met de uitwerking der plannen, welke aan een na dere bestudeering zullen moeten worden onder, worpen, alvorens men tot eenige definitieve maatregelen zal kunnen overgaan. Internationaal contact. Onder auspiciën van de Landelijke Vereenl- ging voor Arbeidstherapie en Nazorg ten be hoeve van Tuberculoselijders is Dinsdagochtend in hotel Terminus te den Haag een beperkte bijeenkomst gehouden van vooraanstaande per sonen uit verschillende landen op het gebied van de tuberculosebestrijding, met het doel een blijvend internationaal verband tot stand te brengen tusschen deskundigen inzake nazorg. Dr. Te Nuyl sprak een kort Inleidend woord, waarna verschillende aanwezigen aan de dis cussie deelnamen. Tenslotte werd onder voorzitterschap van sir dr Varrier-Jones een voorloopig comité gevormd waarin met hem zitting hebben de heeren Bachman, Brieger, Bronkhost, Guinard, Morelli en Te Nuyl, welk comité overleg zal plegen met het bestuur van de 8e Int. Tuberculos-e- oonferentie om tot definitieve samenstelling van een internationaal orgaan voor de nazorg voor tuberculose-patienten te geraken. Slechts eenige materieele schade. Men meldt ons uit Amsterdam; Gisterenmiddag te omstreeks half drie is tijdens een kortstondige afwezigheid van den man die de electrische pompinstallatie van een aan den Amsteldijk bij de Ceintuurbaan ge vestigde garage moest bedienen tengevolge van de hooge atmospherische spanning een ontploffing veroorzaakt. Gelukkig werd slechts eenige materieele veroorzaakt aan een muur, terwijl een aantal ruiten ia vernield, Zooals wij eenigen tijd geleden meldden, zal de spoorlijn RotterdamDordrecht binnen niet al te langentijd worden geëleotrificeerd, waarna dan de electrische treinen uit Amsterdam voor een deel naar Dordrecht zullen worden door gevoerd. De „N.R.Ct." meldt thans, dat de raad van commissarissen de directie der Ned. Spoor wegen heeft gemachtigd tot uitvoering van <3e plannen over te gaan. Het werk zal nu terstond flink ter hand worden genomen en in Mei 1934 vertrouwt men, dat het voltooid zal zijn. 196. De kapitein van het statige schip, de „Pronunciamento" van Montevideo, in de Zuid- Amerikaansohe republiek Uruguay, heeft de drie zwemmers bemerkt, en laat een reddings boot uitzetten. „Valor! Valor!" (moed!) wordt hun door1 een scheepsroeper toegebruld. 197. Daar zijn de avonturiers aan boord van de reddingsboot, en rappe en sterke handen roeien hen naar het groote schip, waar niet geringe opgewondenheid heerscht wegens dit zeldzame voorval. 198. Langs de touwladder klimmen zij aan boord, waar zij met luide toejuiohingen ont vangen worden door de bemanning en de pas sagiers. „Denk er aan dat je je behoorlijk ge draagt", waarschuwt Max Jaap nog. „Niet op de schouders van den kapitein gaan zitten!" Bij Teulings' Uitgevers Mij. 's Hertogenbosch is in voorbereiding een ongewijzigde herdruk van de Biblia Sacra Veteris Testamenti, ofwel: De Heilige Boeken van het Oude Verbond, i'n 7 deelen, royaal formaat, elk gemiddeld 700 pagina's omvattend, met den volledigen, laitljn- schen (vulgaat) en Nederlandschen tekst. De prijs zal waarschijnlijk 30 ('betaalbaar lu 12 termijnen) voor de 7 deelen in totaal bedra gen. Deze uitgave, de eenige Nederlandsche Ka tholieke Bijbel (zgn. professoren-bijbel) is reeds gedurende 20 jaren geheel uitverkocht. Voor den krijgsraad te 's Hertogenbosch stond gisteren terecht de marechaussee L. H. S. uit Thorn, die op 15 Mei te Obbicht den wiel rijder J. W. v. d. W„ die zonder licht reed, beeft doodgeschoten. Verdachte deed een uitvoerig verhaal van het gebeurde. Hij wandelde met zijn verloofde in de kom van het dorp, toen hij den wiel rijder zag rijden. Vier maal heeft hij hem ge sommeerd af te stappen, omdat hij vermoedde, dat er iets niet in orde was, daar de man zonder licht reed. De wielrijder echter voldeed niet aan zijn bevel, doch reed door. Verdachte schoot toen in de lucht en achtervolgde den man. Ten slotte moest hij echter wegens vermoeidheid deze jacht staken. Toen hij daarop weder een schot loste, keer de de vluchteling zich om en riep: „Verr..." en reed verder. Verd., die zijn browning In de rechterhand had, maar niet den vinger aan den trekker, was van plan op het rijwiel te schieten. Vermoedelijk door aanraking met den schakelaar van zijn electrische lantaarn is evenwel een schot per ongeluk afgegaan. Daardoor werd de wielrijder en niet het rijwiel getroffen, wat verd. niet bedoeld heeft. De president meende, dat verd. niet van een wapen mocht gebruik maken. De verdediger, mr. E. van Zinnlcq Bergman en verd. beroepen zich daartegenover op art. 895 der algemeene wet. De auditeur militair merkte op, dat verd. niet in dienst was, waartegenover de verdedi ger erop wijst, dat een politieman altijd in dienst is. De verloofde van verd. wist niet veel mee te deelen. De bankwerker W. Reiners, te Geleen, meent, dat verd. per ongeluk de hand aan den trek ker hield en dat daardoor het schot is afge gaan. De mijnwerker J. de Wildt, te Obbicht, ver klaarde eerst, dat verd. hem had gezegd, dat het schot „per ongeluk", daarna nader door den president ondervraagd dat het te vroeg was afgegaan. De verdediger vroeg acte van deze afwijken de verklaringen. De marechaussée L. Dussink deelde mede, dat het slachtoffer uit den neus bloedde en dat verd. had beweerd, dat er al bloeddruppels op den weg lagen vóór het doodelijke schot was gevallen, zoodat v. d. W. wel aan een neusbloeding kan zijn overleden. Wachtmeester G. Agteres erkende, dat verd. buiten dienst geen vuurwapen mocht dragen, maar hij is ook buitengewoon commies en mag als zoodanig wel altijd een browning hij zich hebben. Get. erkende voorts, dat een ma rechaussée ook buiten diensttijd moet in grijpen als het noodig Is. Volgens verklaring van den deskundige A. Bodemeyer, geweermaker bij het reg. wiel rijders, kan het schot niet zijn afgegaan, zon der aan den trekker te trekken. De and; mil. vroeg hierna uitstel der ver dere behandeling om deskundigen te hooren over de vraag of verd. in zijn functie van commies een wapen mocht dragen en over de oorzaak der neusbloeding. De krijgsraad stelde daarop de verdere be handeling uit tot 27 September. PASTOOR H. JANSEN. Naar wij vernemen, heeft de Zeereerw. H. Jansen, pastoor te Margraten, om gezondheids redenen tegen 1 October a.s. ontslag aange vraagd en gekregen. Hij zal na 1 October te Maastricht gaan wo nen. BEWAREN VAN TOMATEN. Tomaten zijn, vooral tengevolge van de bui tenlandsche Tariefmuren, thans voor een groot deel moeilijk verkoopbaar geworden. In dut verband verdient de aandacht mededeeling no- 16 van het Laboratorium voor tuinbouwplan- tenteel't te Wageningen. Deze mededeeling, welke een overdruk is uit de Mededeelingen van de Ned. Ver. voor Koeltechniek, bevat n.l- het verslag van drie jaren proefnemingen door ir. R. Mulder en ir. A. M. Sprenger met het bewaren van tomaten bij lage temperatuur. De resultaten, welke deze proeven opleverden, zijn voor betrokkenen zeer belangwekkend. INVOER VAN FIJNE ZADEN Het CentraalBureau voor de Statistiek deelt mede, dat in de maand Augustus 1932 aan fijne zaden werd ingevoerd; Maanzaad (papaverzaad) 61.913 kg.; Karwijzaad: 23.225 kg.; Kanarie zaad: 137.504 kg.; Bruin mosterdzaad: nihil; Geel mosterdzaad: 550 kg. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt hekend, in verhand met een tot haar gerichte vraag, dat de opgave van den botervoorraad, welke aan haar dient te worden gedaan, ingevolge de beschikking van den Minister van Economische Zaken en Arbeid van 5 September 1932, gepu bliceerd in de Staatscourant van dien datum, niet betrekking heeft op zoogenaamde door- gangsboter, hetgeen trouwens ook uit de koel- hulsregeltas ten blijken, 48.000 francs verloren. De koopman A. R. uit Hasselt, die per motor in gezelschap van een kennis Maas tricht passeerde op weg naar Keulen, kwam te Maastricht tot de ontdekking, dat hij een bedrag van 48.000 francs onderweg had ver loren. Aan de Belgische grens te Caherg had R. de portefeuille met inhoud nog in zijn bezit. Waarschijnlijk heeft hij bij het wegbergen der getoonde passage-bescheiden zijn porte feuille naast den zak gestoken en is ze tijdens het rijden gevallen. R. deed van zijn verlies aangifte hij de Politie te Maastricht. Het geld bestond uit briefjes van 1000 en 500 francs. Verleden jaar had R. al evenzeer pech. Toen kwam hij na terugkeer van een zaken reis tot de ontdekking dat tijdens zijn af wezigheid de bank, waarop hij zijn geld ge plaatst had, gesprongen was. Nu hij zoo'n strop wilde voorkomen, verloor bij zijn geld. Herdenking van het koperen bestaansjubileum. In den grooten foyer der St. Josephgezellen- Vereeniging aan het Stationsplein te Rotter dam heeft de R. K. Blindenbond „St. Odilia" bij gelegenheid van zijn koperen bestaans jubileum en het 10-jarig bestaan van de Rot- terdamsche afdeeling Maandag 'n feestverga- dering gehouden, onder presidium van den heer G. J. v. d. Berg, voorzitter van het hoofd bestuur. Nadat het bondslied door allen was gezon gen, heeft de voorzitter de heer G. J. v. d. Berg eraan herinnerd, hoe twaalf en een half jaar geleden de Kath. Blindenbond „St. Odilia" te Amsterdam werd opgericht. Toen werd begre pen, dat wilde men het blindenvraagstuk in een' goede richting leiden, men ook rekening had te houden met het principe. Spr. bracht dank aan degenen, die zich in den beginne er voor gespannen hebben, om de organisatie in het leven te roepen. De Bond telt thans reeds over de 350 leden. Wij zien, zoo vervolgde spr. niet alleen groeien een Minden-organisatie, maar ook een kring van vrienden.blinden, dat zijn de zienden. Een blinde is niet alleen gehol pen met geld, maar arbeid moeten zij hebben, om in hun onderhoud te kunnen voorzien. Wanneer zal, zoo vroeg spr. door den Staat worden Ingezien, dat ook het blinde kind recht heeft en tenvolle op ontwikkeling van het on derwijs. Leerplicht voor het blinde kind, met daaraan annex een goede vakopleiding, is niet alleen gewenscht maar verplichtend. Noodig is het verder, dat de blinden van de overheid krijgen een goede regeling voor een onbezorg- den ouden dag. Met elkander moet voor dit doel eendrachtig samengewerkt worden. Een zakelijk opgewekt jaarverslag werd uit gebracht. De Eerw. Frater-directeur van het R. K. Blindeninstituut van Grave, Broeder Wille- brord heeft den Bond gefeliciteerd en namens het Instituut 'n cadeau onder couvert aangebo den voor de zoo lang verlangde braille-pers. Bij de ingekomen stukken werd een schrij ven behandeld van de R. K. Staatspartij, waar in afwijzend is beschikt op het verzoek van den R. K. Blindenbond „St. Odilia" om het on volwaardigen vraagstuk in het partij-program op te nemen. De voorzitter zelde, dat de leden er nu voor hadden te zorgen, dat bij de Kies- vereenigingen al het mogelijke werk gedaan wordt, om bedoeld vraagstuk wel op het pro gram te krijgen. Mededeeling werd gedaan, dat er geen samen werking meer bestaat tusschen den R- K- Blin denbond en den Ned. Blindenbond. Het contact is verbroken, omdat de Ned. Blindenbond, bui ten de afspraak om en zelfstandig derhalve een braille-radiogids is gaan uitgeven. Voor de pauze werd tenslotte een schrijven in braille-schrift voorgelezen van het lid van den bond, den heer A. van Galen, waarin de voor den bond gelukkige tijding stond, dat ge noemd lid een geheel nieuwe methode voor brailleschrift-druk heeft uitgevonden. Door deze vinding zullen de exploitatie-kosten zeer minimaal zijn. Een en ander zal met zich brem gen, dat het nieuwe jaargang voor 193o v het Bondsorgaan in braille-schrift zal verschij nen. In de namiddagvergadering werden diverse voorstellen van de respectievelijke afdeelingen in behandeling genomen. De heer G. J. v. d Berg werd als bondsvoorzitter herkozen. Ver der werden herkozen de bondsleden de heer M. de Jong uit Maastricht en mej. R. Ligtenberg uit Winterswijk. Dank zij de goede zorgen van de Rotteidam- sche afdeeling met aan haar hoofd den geeste lijk adviseur pater R. Schoenmaeckers O. werd den congressisten een verder genoeglijke dag bereid. Ook het Uitvoerend Comité heeft daarin zijn deel gehad. De dak werd besloten met een feestavond in de St. Josephgezellenvereeniging. De heer F. H. Louman heeft op dezen avond het cadeau der afdeelingen, bestaande uit een couvert met plus minus 1300 voor de propaganda-film aan bet feestvierende bondsbestuur aangeboden. Om acht uur gistermorgen werd in de kapel van het R. K. Weeshuis aan de West Kruiska de te Rotterdam een plechtige H. Mis van dankbaarheid opgedragen. Onder dit H. Mis offer naderden zeer vele leden tot de H. Tafel.. Hierna volgde een gemeenschappelijk ontbijt in Heck's City Lunchroom, gevolgd door een rondvaart door de Rotterdamsche havens, aan geboden door het Gemeentebestuur. De dag werd besloten met een receptie in den kleinen foyer der St. Joseph's-gezellen- vereeniging. Velen hebben van deze gelegen heid gebruik gemaakt het jubileerende bonds bestuur geluk te wenschen met het bereikte resultaat. In het St. LaurentiusZi eikenbuis te Roermond is gisteren, voorzien van. de H.H. Sacramenten der stervenden, overdeden de Eerw. broeder PaciBious, in de wereld Damlinicus Bouwens, oud-algemeen overste van de Congregatie der broeders yarn den H. Jozef te Heed bij Roer mond. STAKING BIJ DE WERKVERSCHAFFING AAN DE SCHIPBEEK. Naar wij vernemen hebben gisteren verschil lende arbeiders bij de Rijkswerkverschaffing aan de Schipbeek den arbeid neergelegd. Het betreft hier te werkgestelden uit de ge meenten Apeldoorn, Wijchen, Westervoort, Dui ven, Zutphen, Arnhem, Deventer, Wageningen en Lochern in totaal 250 personen. Het overgroo'te deel der te werk gestelden is aan den arbeid gebleven. Vermoedelijk zal de minister van Binnen- landsche Zaken de stakers voor onbepaalden tijd uitsluiten. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Mijns Inziens moet dit een practisch plan zijn om zeer veel personen voor geruimen tyd werk te verschaffen. Ofschoon het niet direct de weg is om aan werk te komen, meen ik toch dat het als noodmaatregel wel is toe te passen. Er wordt georganiseerd een zeer groot en aan trekkelijk gemaakte loterij, by voorkeur in han den van den staat, waarvan het geheel ten goede komt aan de werkverschaffing, Mjjn idee is deze, alle prijzen worden geprodu ceerd door werkloozen en zwak staande bedrijven,, en bestaan b.v. uit 4 eerste klas villa's, 20 mid denstandswoningen, 40 arbeiderswoningen, 1 plel- zierjacht, 2 flinke schepen voor bedrijf, i model boerderijen, 2 vliegtuigen, 20 prima auto's, 2000 beste rijwielen, 2000 costuums naar maat, 2000 jassen en mantels naar maat, waarvoor een waardebon gegeven wordt welke elke zaak graag '"200 000 serviezen of wandborden, welke emble men bevatten betrekking hebbende op de crisis,, zóó dat deze later waarde hebben als curiositeit, 100.000 kistjes sigaren, weer een fabriekje aan Het drukwerk komt ten goede als werkver schaffing, loten-verkoop tegen kleine provisie door c UPOzietUrvoor elk wat wils, loten worden ver kocht zoo noodig ook in bet buitenland. Ik meen, dat het veel lieden werk zal geven zonder dat het den staat geld kost. De loterij kan georganiseerd worden door een rijksbureau waar niet veel omgaat. Alles wordt geproduceerd, niet gekocht. wit is bekend dat er ondanks de crisis toch ^we?^ Puadanken^rifiinheer de Redacteur, JOHAN MILTENBURG, 2de Gijsingstraat 6a, Rotterdam* Anderen bladen wordt vriendelijk verzocht Jit over te nemen. JUBILE AMSTERDAMSCHE VELD. De plechtigheden va£ Zonfog a.s. In verband met het jubilé en de plechtige oprichting der Biroederschap van eerherstel te Amsterdamsche Veld vestigen wij de aan dacht op het volgende: Bij goed weer zal Zondag de plechtige Hoog mis Coram Pontifice (in tegenwoordigheid van den Aartsbisschop i. c.) worden opgedragen te half elf huiten bij het Kruis. Amsterdamsche Veld is gelegen op circa een half uur per auto van Ooevorden, Nieuw Am sterdam en Emmen. Uit het Zuiden komt er een trein aan te Ooevorden om 10.40 en van uit het Noorden te Emmen om 9.25 en te Nieuw-Amsterdam om 10.05. Tusschen Hoogmis en Lof zullen er te Amsterdamsche Veld brood, koffie en diverse verfrisschende dranken verkrijgbaar zijn. Wat het vertrek aangaat: des namiddags ver trekt er een trein van uit Ooevorden om 16.20 naar het Zuiden en van Nieuw-Amsterdam en Emmen naar het Noorden resp. 18.08 en 18.22. Men wordt verzocht 200 mogelijk vanen mede te brengen. In aansluiting aan de gisterenavond ge geven bijzonderheden valt nog te melden, dat bij de plechtigheid, die Zondagmiddag op de vindingsplaats van het tabernakel gehouden zal worden, een toespraak zal worden gehouden door den zeereerw. heer A. W. M. van Welsem, pastoor van Maurik. KON- HOLL. LLOYD. De „Zeelandia" weer in de vaart. Naar wij vernemen zal het te Amsterdam op» gelegde ss. Zeelandia, van de Kon. HolL LloyA. ongeveer midden October weer in den dienw naar Zuid-Amerika worden opgenomen. LIJK AANGESPOELD. Het lijk van een vermisten passagier van de pleizierboot Joyce is onder 's Heer Arends- kerke aangespoeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5