*gpHy£ - -■ it EERHERSTEL TE AMSTERDAMSCHE VELD. si MGR. JANSEN OVER DE LIEFDE TOT DEN CHRISTUS EUCHARISTICUS. i i MAANDAG 12 SEPTEMBER 1932 m DE BROEDERSCHAP VAN EER HERSTEL. De viering van het koperen bestaans- feest der Parochie. '0mmm IPPlFJIH •Jm De plechtigheden DE ONTROERENDE PREDIKATIE VAN DEN AARTSBISSCHOP TE AMSTERDAMSCHE VELD. BENOEMINGEN PATERS JESUIETEN. VERKENNERS EN PRIESTER. ROEPINGEN. EEN NIEUW ONTDEKT WERK VAN FRANZ LISZT. gH AmsterdamscheVeld, 10 Sept. 1932. Amsterdamsche Veld is in feeststemming. De mulle landweg, die langs een lijnrecht veen- kanaaltje naar het kleine complex van nieuwe gebouwen voert, een landelijk kerkje, een een voudige pastorie, een stijlvol kloosterhuis van de missioneerende Zusters Franciscanessen en een school, is voor een gedeelte versierd met eeTebogen van groen en je moet de somberheid van dit veenland kennen, om de frischheid der groene bogen volkomen te kunnen waar- deeren. Voor de pastorie en voor het klooster hangt een vlag stil naar beneden in den reeds even d-uisteir enden avond. Nog kort geleden vermeldden wij, puttend uit een levendige herinnering, de geschiedenis van deze parochie in het veen. Hoe Nederland in 1925 werd opgeschrikt door een gruwelijken roof van het tabernakel, maar ook hoe een grootsche opbloei van eerherstellende gods vrucht* tot het Allerheiligste het gevolg was van deze heiligschennende daad. Om precies half zeven uur nadert de auto, •waarin Mgr, Jansen, vergezeld van zijn secre taris dr. J. A. Geerdink, is gezeten, voorafge gaan door een stoet van ruiters, die hun klenrig- opgetuigde paarden ongezadeld berijden en door een eere-escorte van versierde fietsen. De begroeting. Als de auto tot voor de kleine kerk is ge komen, waar de pastoor der parochie de Hoog- eerwaarderj deken P. J. Vèltman, pastoor A. van Welsem, kapelaan B Veltman uit Amers- ;;ï;i - Mgr. Jansen verlaat na de plechtige Hoog mis de kerk. foort alsmede mevr. de wed. Jos. F v.d. Grlendt de hr. en mevr. J. P. v.d- Grlendt, mej. v.d. Griendt en de heer H. Kuijpers, allen uit R'dam ter begroeting aanwezig zijn, wordt Mgr. door den pastoor der parochie toegesproken. Het jaar 1932 aldus deken Veltman zal in de geschiedenis van de parochie met gulden letters moeten worden aangemerkt. In dat jaar, ssoo zal het heeten, kwam Mgr. Jansen tweemaal onze parochie met Zijn hoog bezoek vereeren. Eerst om aan onze kinderen de gave des H. Geestes mede te deelen en veertien dagen later om als een goede Vader met Zijn kinderen mede te vieren het koperen bestaansfeest der parochie. Dat de parochianen, namens wie ik hier tspreek, uw komst hier op hoogen prijs stellen, moge hlijken uit deze ontvangst, maar vooral bok uit de wijze, waarop zij hun godsvrucht be teren. Namens hen allen mag ik u verzekeren, dat |wij na en alls gevolg van dit feest, met alle kracht zullen streven naar hooger godsdienstig leven. Mgr. Jansen spreekt. Nla het korte welkomstwoord van den pastoor Ider parochie, neemt mgr. Jansen het woord. „U weet, aldus de Aartsbisschop, dat Ihet mij ten zeerste verheugt, dat ik tegenwoor dig mag zijn bij deze feestviering en ik dank u voor de ontvangst en de beate voornemens, Idlie gij hebt uitgesproken. Ik danik u allen voor het welkom, dat gij mij (hiefbt bereid, voor de ruitens en fietsers en voor fle versiering. Dit alles stemt mij tot vreugde en lik weet mij gelukkig, getuige te mogen zijn van juw feeststemming. Morgen ia het de groote dag van het Heilig Baorament en ik ben blij, mee te mogen gaan Sn de processie, om in nederigheid lets te her stellen, van wat hier is misdaan." In die lucht, die zwaar hangt boven die don kere grauwheid van dit wijde land, is het onder het spreken van mgr. Jansen beginnen te lich ten. Heel ver weg rommelt een onweer, dat we! Irciel schijnt te naderen, want als de geloovigen neerknielen om van mgr. Jansen den bisschop- pel ijken zegen te ontvangen, begint een zware stortbui plotseling in groote dikke druppels tueer te vallen. En terwijl allen eeh goéd heen komen zoeken bininen de kerk, vindt mgr. Jan- Ben nog tijd om de Zusters Franciscanessen, die in haar Witte halbijt wat terzijde stonden, hartelijk te begroeten. Snel valt dan buiten de avond over de zwarte bouwsels van turven, die tot aan den einder Bijn opgesteld. conden In een algemeene vlucht deed veran deren, konden wij niet vermoeden, dat diezelfde regen vandaag de eenvoudige plechtigheden, welke de parochie te Amsterdamsche Veld zou gaan vieren, op zoo wreede wijze in de war zou sturen. De morgen zette reeds zoo grijs en somber in, de lucht hing zoo zwaar en druilig Over de wijde eenzaamheid van het lan'd en reeds spoedig zwiepte de wind de regenvlagen voort over de turfhoopen, slingerden en sloegen de groene eerebogën, waarin liefdevolle handen de in 'dit land zoo schaarsche bloemen staken, heen en weer. De regen, de steeds maar neerstortende Tegen maakte de wegen, die als lange lijnen door de zwarte turf snijden onbegaanbaar en isoleerde bet kleine oomplex gebouwen, die verrezen zijn om het eens zoo zwaar beproefde altaar, geheel van de buitenwereld. Wij vreesden reeds het ergste. Het lag in de bedoeling dat er na een door Mgr. Jansen op gedragen stille H. Mis een plechtige Hoogmis „Coram Pontifice" zou worden opgedragen aan een altaar dat was opgericht op de plek, waar men in 1925 na dagenlang zoeken het geroofde tabernakel terugvond. In den middag zou er door dit zwarte veen- land, na een plechtig Lof, eveneens in de open lucht een processie plaats hebben. Maar toen de regen steeds maar bleef stroomen, toen de wind bijna tot een storm aangroeide en over het veenland gierde, langs de ramen der pas torie huilde en de regendruppels in onafgebro ken felheid op de glazen deed kletteren, toen bleek de vrees maar al te zeer gegrond. Het was een teleurstelling; het ergste wel voor Deken Veltman en zijn parochianen, die, zooals hun voorbereidingen getuigden, zich zoo veel van dezen dag hadden voorgesteld en die zich thans gehandicapt zagen door den onberekenbaren factor van ons wispelturige klimaat. Maar des te beter kwam wel naar voren, de godvruchtige liefde der parochianen, die zich des morgens niet lieten afschrikken door het slechte weer en die des middags toen de wind als een ware storm over de onbeschutte wegen loeide, de kerk van Amsterdamsche Veld tot in de uiterste hoeken vulden. De moeizaamheid van den arbeid ln dit zwarte land heeft de menschen moedig ge maakt. Zij kennen de taaiheid van den grond en de zwaarte van den strijd om een simpel bestaan heeft de zielen gevormd 'dezer mannen en vrouwen uit het veen. Hun leven is als de wegen in dit land: een mulle zandweg, dwars door de zwarte turvenstapels. Je Ziet geen horizon, nergens, want overal is het uitzicht belemmerd 'door de donkere heu vels van turf, die gestoken is uit den grond, waarop men leeft. En wijd en zijd verspreid om de kleine lan delijke kerk, die met zijn rood dak reeds van ver 'in 'de somberheid van het landschap opvalt, wonen de menschen tusschen deze bouwsels van turf, leven zij hun moeilijk leven van iederen dag. Maar voor deze menschen was het barre weer dan ook geen hinderpaal om vandaag naar de kerk te komen, waar de Aartsbisschop zelf aanwezig was om te deelen in de vreugde, die geboren werd uit de groote beproeving, die deze kerk heeft doorstaan, toen sehennende handen het Heilige der Heiligen roofden uit do kerk. Bij 'de plechtigheden die thans wegens het weer ia de kerk plaats vonden, kwamen de men schen, loopend of fietsend, ja zelfs per autobus van verder af en steeds was de kerk gevuld met een groote schare van parochianen, die storm en regenbuien hadden getrotseerd. En dank zij den godsvruchtigen moed van de bewoners dezer streek; ja, wij durven haast zeggen, dank zij het noodweer, dat de uiterlijke plechtigheden helaas zoo jammerlijk deed mis lukken, werd het feest thans van een intimiteit, van een geestelijke beslotenheid binnen de mu ren van de kleine kerk, die door degenen, die er getuige van mochten zijn, ten volle kan worden begrepen. Thans, bij den loeienden wind om het dak van de kerk, bij do kletterende regenvlagen tegen de ramen van de kerk, werd de viering van dit koperen bestaansfeest der parochie, dit her nieuwde feest van eerherstel een vreugde als van een gezin, dat blijde is geschaard rondom den vader. De buitenwereld scheen zoo ver, scheen onbe reikbaar te liggen buiten den storm, die hier rondjoeg. En in de kerk was het veilig te zijn, in de kerk was Mgr. Jansen als een vader tusschen zijn kinderen. Hij sprak eenvoudige woorden van opbeuring en 'bezieling, ven troost en liefde, hij sprak tot de geloovigen en tot de priesters, die hier in kleinen kring rondom hem waren vergaderd, hij sprak over de hoof den heen tot de buitenwereld en tot alle men schen, maar bovenal sprak hij als iemand, die onze nooden kent, die onze harten begrijpt, die met ons is bij de zorgen van iederen dag. Het was allemaal zoo eenvoudig, de gecom pliceerdheid van het bestaan scheen weg te vallen bij dit vriendelijke en persoonlijke oon tact met den Aartsbisschop; en voor ons allen werd het een feest van wonderlijke intimiteit, van blijde godsvrucht binnen de muren van deze kerk. Zoo vierden wij dit schoone feest. Telegram deman. aan Mgr. Huur- Aain den Vicaris generaal van het Aartsbis dom Utrecht mgr. D. Huiurdsman, die eenmaal als pastoor dier moeder parochie Nieuw Schoone beek den eersten steen gelegd heeft voor de kertc van Amsterdams-cbe Veld werd het vol gend telegram gestuurd: Overtuigd vain uw medeleven met die plecihtlg- Iheden in het AmsterdamBQhe Veld, betuigen wij u ibij de blijde aankomst vam dien Aartsbisschop "ónze eerbiedige en hartelijke gevoelens van ge negenheid en bevélen ons ln uwe intentie aan. Js'amonB alle aanwezigen, deken Veltman. j Amsterdamsche Veld 11 Sept. 1932. Toen wij gisteren schreven over een plot- dinge stortbui, die de aankomst van Z. H. Mgr. J, H. G. Jansen binnen weinige se- Des morgens om -half acht uur werd de feest dag ingezet met een stille H. Mis, die werd op gedragen door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, die aan het altaar werd geassisteerd door den Zeer.Eerw. Deken P. J. Veltman, pastoor der parochie en diens broeder, kapelaan B. Velt man uit Amersfoort, waarbij Mgr. eên pre'di catie heeft gehouden, waarvan wij den tekst apart elders ln dit nummer publiceeren. Na de H. Mi3 naderde een groot aantal ge loovigen tot de H. Tafel. Had het weer in den morgen twijfel gelaten omtrent de mogelijkheid om de Plechtige Hoog mis op het open veld op te dragen, toen het uur Ondergeteeken-de, wensoht lid te worden van de Broeder schap van Eerherstel te Amsterdamsche Veld, zonder Maandbulletln en zonder Jaarboek; met Maandbulletln en zonder Jaarboek; met Maandbulletln en Jaarboek. (.doorhalen wat niet gewenscht wordt). Onderteekening: Adres: Formulier voor inschrijving in de Broe derschap van Eerherstel te Amsterdamsche Veld. Ingevuld te zenden aan deken P. J VeltmanAmsterdamsche Veld (post Nieuw Schoonebeek Tijdens de plechtige Hoogmis te Amsterdamsche Veld opgedragen door deken P. J. Veltman. Links van het altaar Mgr. Jansen. Onder de Eerherstellende H. Mie te Amster- damsch Veld heeft Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen Aartsbisschop van Utrecht de volgen de treffende predicatie gehouden „Waardig is het Lam, dait gedood is, te ont vangen eer en lofprijzing", openb. 5,12. Beminde Christenen, Wij zijn hier te zamen gekomen, om Jesus, het Lam Gods, dat geslachtofferd ie voor de zonden der wereld, eerherstel aan te bieden in Zijn H. Sacrament, dat hier door heilig schennende handen is onteerd, toen uit deze kerk door inbraak, het H. Tabernakel werd gestolen met de H. Ciborie, die het Allerheilig ste bevatte, toen het H. Tabernakel met zijn Ailerh-eiligstein inhoud werd gesleurd over de venen, opengebroken en de H.H. Hostiën ver spreid werden en met veengrond bestoven. De-ze snoode menschen zijn onbekend geble ven voor de menschen, maar niet voor het alziend oog van God. Deze' menschen wisten, dat zij inbraken, zij wisten dat zij diefstal pleegd-en, zij wis-ten, dat zij zich aan kerkroof plichtig maakten en iets roofden, wat den Katholieken bijzonder dier baar, ja heilig was, maar ten volle wis ten zij niet wat zij deden. Zij kenden niet de volle zwaarte van hun misdrijf, niet het God-onteerend, het God-grie vende de -heiligschennis. Immers Zij wtete® ndet, dat Jesus Christus, de menschgworden Zoon van God tegenwoordig was daar in dat tabernakel, in die ciborie on der de broods-gedaanten der H.H. Hostiën, om dat zij niet geloofden in de waarachtige, wer kelijke en wezenlijke tegenwoordigheid van Jesus Christus ln het Allerheiligst Sacrament, want wij durven toch niet veronderstellen, dat Katholieken zulk eene gruwelijke heilig schennis hebben durven bedrijven de-ze men schen dus wisteen niet, dat zij Christus-roovers, Christus-dragers waren. Is hun daarom d-e last al zwaarder en zwaarder geworden, evenals aan Christophorus Hébben zij daarom dien kostbaren last moeten achterlaten Of hebben zij, den grootsten schat niet kennend, de wei nige waarde aan zilver zooveel zondige inspan ning de moeite van het meenemen niet waard geacht. Wij weten het niet; wij weten niet, wat zich in dien zwarten nacht van 3 op 4 Mei 1925 hier op de venen, - waar thans het Kruis van Christus is geplant heeft afgespeeld tusschen die Christusdragers en den Christus, den verborgen God onzer altaren. Dit w-eten wij; zij hebben met hun snood werk geen tijdelijk voordeel behaaldzij zijn niet gevallen in de handen van den wereld lijken en tijdel ijken rechter en d-e Goddelijke en eeuwige Rechter heeft hen in Zijne lank moedigheid niet veroordeeld, noch gestraft. O, hadden zij die allerkostbaarste Gods-gave gekend, zij zouden die heiligschennende gru weldaad niet hebben durven bestaan Daarom bidden wij met Christus aan het Kruis: Vader, vergeef het hun, want zij wis ten niet, wat, zij deden. Maar wij, Katholiek-en, wij, die Zijne niet- gekende, maar toch aangerande, geschonden, onteerde en gesmade liefde God zij gedankt en geprezen in eeuwigheid wèl kennen, wij bieden Hem eerherstel voor deze heiligschen nis, waarvan het verhaal alleen reeds den Katholiek met ontzetting slaat en van afschuw vervult. Gods eer ia geschonden in Zijn Li-efdegehedm en die schennis van Gods eer willen, wij, dde ln Heim gelooven, op Hem hopen en Hem lief hebben in Zijn H. Sacrament, herstellen, zoo veel wij vermogen. Daarom vereenigen -wij ons met het Misoffer, waarin aan de-n betle-edigden God wordt opgedragen het Lam Gods, dat ge slachtofferd is aan het Kruis voor de zond-en der wereld en bieden wij Hem aan onze eerher stellende Communie, wanneer wij Hem lm onze harten ontvangen en onze wederliefde schen ken, omdat Hij werd onteeird. Maar, B-emIn-de Christenen, zij, die hier In de venen het H. Tabernakel, de H. Ciborie en d-e H.H. Hostiën roofden en aldus schennis pleegden aan het Allerheiligste ea niet wisten, dat zij zich vergrepen aan den Zoon Gods Zelf, staan niet alléén want aan Jes-us in Zijn H. Saorament wordt onthouden de eer die Hem toekomst Zonder dat zij het weten door allen, die niet in Hem gblooven en daarom Hem niet kennen, Hem niet eeren, niet aanbidden, ni-et aanbidden, niet liefhebben in het aambidde-lijke Geheim Zijner godmenschelijke liefde. Hier mogen wij toepassen het woord van Johannes den Dooper tot de Joden: „In uw midden staat Degeen, dien gij niet kent", maar ook het woord va-n Christus tot de Samaritaansehe vrouw: „Si scires donnm Dei". O, mochten ook zij Hem kennen, wat zouden zij Hem eeren en liefhebben, den thans nog hun onbekenden God onzer Altaren En wij bidden voor allen, die nog niet gelooven „Vader, vergeef het hun want zij weten niet, wat zij doen". En wij, die in Heem gelooven, wij dragen onze eerherstellende H. Mis en H.H. Communiën op voor allen, die nog niiet in Hem gelooven in zijn Liefdesacrament. Laten zij beginnen althans met niet te be spotten, niet te hoonen, niet te lasteren wat zij niet kennen en moge dan Gods H. Geest hen verlichten en den moed geven, om naar waar heid te verstaan: vooreerst de woorden van Christus, waarmede Hij zoo allerduidelijkst be looft te zullen geven: te eten en te drinken Zijn Vleesch en Bloed, Zich Zeilf, het Brood, dat uit den hemel is neergedaald, en d&n, de woorden op het laatste Avondmaal, waarmede Hij die belofte vervult en Zijn Lichaam en Zijn Bloed tegenwoordig stelt, te eten en te drinken geeft aan Zijne Apostelen en hun be veelt, dus ook de macht geeft, om datzelfde te doen. Maar, Beminde Christenen, wat veel erger is, er zijn onder ons, Katholieken, dus onder -ons, die wèl weten wat zij doen, schen-ners van het Allerheiligste. Immers er zijn onder de Katholieken onverschilligen, die de heilige plaats waar Jesus Christus, de Allerheiligste wordt bewaard dag en nacht, ontearen, omdat zij Hem niet, of slechts weinig bezoeken, of, als zij Hem bezoeken, zich oneerbiedig gedra gen; hie weten, dat Jesus Christus onder ons woont in onze Kerken, en Hem toevergeefs, maar hl laten wachten en wachten op hun bezoek, of, als zij bij Hem op bezoek zijn, zich misdragen door lachen en praten en ar-ger. Br zijn onder ons, Katholieken, lauwen, d-ie weten, dat Jesus Christus onder d-e H. Mis dagelijks voor de zonden de,r wereld het bloedig offer d-es Kruises op onbloedige wijze ver nieuwt volgens de profetie van Malachtas van zonsopgang tot zonsondergang, maar doen, als of dat offer niet bestaat voor hen, zich n-ieit met dat offer komen vereenigen, zich niet medeofferen, ja zelfs niet eens op die dagen, waaro-p het gebod van Christus' Kerk heit hun gobieht> of die, wanneer zij komen, het Offer onteeren door hun vrijwillige onaa.ndiac.htig- heid. Br rijn onder ons, Katholieken, tragen, die weten, dat Jesus Christus, onder de gedaan te van brood, Zich Zelf als offerspijs en boven, natuurlijk voedsel der ziel geaf-t aan den mensch in de H. Communie, en dringend ver langt naar die innige vereenigin-g van God met hen mensch, maar in ko-ela traagh-eld ver wijdend blijven van de Tafei des Heeren; ja, er zij-n zelfs heiligschenners, die het Allerheilig ste onwaardig durven nuttigen en Jesus dur ven binnenleiden in eene ziel, die Hem vijan dig is door vrijwillige groote overtreding van Gods H. Wet en zich al-dus schuldig maken aan groote heiligschennis, zich vergrijpende aan het Lichaam en Bloed des Hieeren. Beminde Christenen, Wij brengen thans eerherstel aan Jesus Chris tus in Zijn H. Sacrament voor die snoode tem pel sehenners en tem pelroovers, zeker, wij brengen eerherstel voor hen, die nog niet ge looven en daarom Hem nog niet eeren, zeker, maar wij brengen op de allereerste plaats liefdevol eerherstel aan den liefdevollen God in Zijn H. Sacrament voor al de onverschillige, lauwen, trage en heiligschennende Katholieken, dia Hein wèl kennen in Zijn Liefdegeheim, maar tóch aan Zijne Liefde in het geheel niet of niet genoeg beantwoorden, en Zijne Liefde onteeren. Voor hen allen dragon wij op Onze eerher stellende H. Mis en H.H. Communiën, maar ook ook voor onze eigen zanden, verzuim en nalatig heden jegens het Allerheiligst Sacrament. „Geloofd, aanbeden, bemind en gedankt zij ieder oogen-blik het Eucharistisch Hart van Jesus, in a-lle Tabemakeden der wereld, tot aan de voleinding der eeuwen. Amen". sen van Maria en aan de Vereeniglngen van mannen, vrouwen, jonge mannen en meisjes, die zoo trouw eerherstel brachten aan het H. Sacra ment en waaruit thans de „Broederschap van Eerherstel" is voortgekomen. Tot slot zeide Deken Veltman, mede namens zijn parochie te beloven, dat hier in het Am sterdamsche Veld de dankbaarheid voor de ver kregen weldaden getoond zou worden door trouw lidmaatschap van de Broederschap en door een krachtig werken aan een hooger godsdienstig leven. Na de H. Mis schreed Mgr. Jansen ze genend tusschen de geloovigen door. Plechtig Lof en Processie. Tegen -den middag vervloog ook de laatste hoop bij het steeds slechter worden van het weer. Inmiddels waren nog eenige geestelijken uit de omliggende plaatsen gearriveerd. Be halve Pastoor M. N. v. d. Steel-e, uit Nieuw Schoonebeek, die, geassisteerd door Paetoor Jongerius uit Klazienaveen en Pastoor A. Aukes uit BargerOosterveld als diaken en sub-dia ken, het Lof zou celebreeren, was ook Pastoor H. H. R. van Esveldt uit Nieuw-Amsterdam aangekomen, terwijl voordat -het Lof een aan vang nam de heer Norbruis, Burgemeester van Schoonebeek en de as-sisiteutie van de gene raal Overste uit Rome tezamen met de Overste uit Amsterdam van de Zusters Franciscanes sen van -de gelegenheid gebruik maakten om den Aartsbisschop te begroeten. Tijdens dit Plechtig Lof hield Pastoor A. v. Welsem een predicatie, waarin hij nogmaals na ging, hoe op de gruwelijke daad vah heilig schennis een eerherstel is gevolgd. „Het eerste eerherstel van 17 Mei 1925, al dus de gewijde redenaar, is he-t zaad geworden, waaruit de Broederschap van Eerherstel is ge groeid, die in uw eenvoudige parochiekerk haar zetel heeft. Ilt ben er zeker van, dat deze Broederschap onder het beschermheerschap van onzen be minden Aartsbisschop en onder het eere-voor- zitterachap van mgr. B. Eras zich zal uitbrei den over geheel Nederland tot eere van den in Zijn eer zoo aangetasten Christus Eucharisticus. Hier op dezen heiligen grond beloof Ik, dat wij allen hier tegenwoordig ons een voor een tot propagandisten zullen maken vian de Broe derschap van eerherstel. Trouw willen wij de Statuten onderhouden en door ons opwekkend woord en ons trekkend voorbeeld anderen daar toe trachten te brengen. Indachtig, dat onze en onzer medemenschen zielen tempels zijn, waar in God met Zijn genade woont, zullen wij hier op dezen heiligen grond nogmaals een eeuwi gen haat zweren aan de zonde, waardoor h'et tabernakel der ziel wordt aangerand om er den Heer der zielen te rooven." Pastoor v. "Welsem schetste vervolgens de droef heid, die de parochie beving toen het altaar bestolen bleek te zijn, om vervolgens aan te tooneu hoe droef het leven moet zij-n van hen, die Christus nooit in hun Tempel bij zich hebben. Ach, mocht ook voor diezen, aldus de ge wijde redenaar, d-ie andere Meimorgon aan breken, di-a h-eerlij-ke Zondag, waarop de Chris tus Eucharisticus wede-r Zijn intrek neemt on der de oude gewelven, waar nog een vage her innering van wierook hangt. Mochten ook daar weer de Sacramentshym nen ruischem langs de wand-en die nog staan te droomen van heerlijke processies, die daar eens voorbij trokken. Mocht spoedig de dag. verschijnen waarop alle Christenen weer één zijn, eendrachtig vereenigd om dat ééne en eenige middelpunt Jesus in het H. Sacrament. Kan er hier op deze plaats en heden op dezen dag wel een aangenam-er bede door ons worden ten hemel gezonden, dan het gebed, dat Jesus zelf cp-zom-d, toen. Hij zeide: ,,Va»der iik vraa;g U, diat allen één mogen zijn golijk Gij Vader en Ik" Zij dan deze onze bede heden en in de toe komst al de dagen van ons leven. En geve God, dat wij allen na hier ve-reenigd te zij-n ge weest aan het H. Eucharistisch Gastmaal eens voor eeuwig vereenigd mogen worden geven- den aan het Hemelsch Gastmaal zonder einde. Amen. Na bet Lof werd het Allerheiligste ln een plechtige processie door d-e kerk gedragen. Voorafgegaan door een s-toet van kleine witte bruidjes, die met ver-legen vingertjes bloem blaadjes strooiden en eenige wi-t-gesfluierde Zusters Franciscanessen, werd d-e Monstrans gedragen door Pastoor v. d. S-teele, waarboven de baldakijn werd gedragen. Ach-ter het Allerheiligste volgde Mgr. J. H. G. Jansen. Drie maal ging de eenvoudige, maar niettemin indrukwekkende stoet door de smalle gangen van de kerk, drie maal ging de Chris tus Eucharisticus, gedragen ln priesterlijke handen rond, langs de gel-oovigen, die weer en wind getrotseerd hadden o-m van dit mo ment getuige te zijn. Een steen onthuld. Nadat de plechtige omgang was afgeloopen, nam Deken Velt-man no-gmaals -het woord om als groote gunst van Mgr. Jansen te vragen, den gedenksteen te willen onthullen, die e rechterzijde van het altaar was aangebran ter herinnering aan het koperen beataam^^ der parochie en de stichting van de .,Br schap van Eerherstel". Nadat Mgr.' aan dit verzoek had de doek van den gedenksteen bad beklom Mgr. Jansen het hitaar 1 de laatste maal tijdens dit feest t e-lde geloovigen toe te spreken. Mgr. Jansen spreekt de ge loovigen toe. Ik wil de-zen dag niet laten Voorbijgaan, al dus zeide Mgr. ongeveer/ondcr nogmaals een kort woord tot te hebtfn Seriobt. Deze dag is een dag van dankzegging, maar tewn8 een van eerherstel. Blijde hebben wij ons in herin nering gebracht de groote genade en zegenin gen, die in l2^ Jaar over de parochie zijn uit gestort en het is mij een groote vreugde ge weest met u dit feest te mogen vieren. van de Hoogmis naderde, bleek, dat het he laas ondoenlijk zou zijn, de plechtigheid buiten te doen plaats vinden. Maar om van de feestviering toch nog iets naar bulten te doen blijk-eu, trokken de geeste lijken, waaronder mgr. Jansen, buiten om, ge kleed ln de misgewaden, naar de kerk. Voorafgegaan door misdienaars gingen de officiant en de assistenten, Deken Veltman, Pastoor A. v. Welsem uit Maurik en kap. B. Veltman, alsmede Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jan sen door de smalle paadjes van den tuin voor de pastorie naar de kerk, waar de H.H. Hande lingen een aanvang namen en het koor der pa rochie onder leiding van Pastoor H. C. Brug- geman, uit Zwartemeer de eerste gezangen van de Gregorlaan-sehe Mis inzette. De kerk was slechts eenvoudig versierd en bij het altaar stonden enkele schoone bloemen manden, die gezonden waren o.m. door de veroeni-ging „Stille Omgang", uit Amsterdam, door den Vriendenkring van het Allerheiligste Sacrament te Rotterdam, door den Bond van Eerherstel uit Rotterdam en d-oor het dagblad „De Maas-bode". Deken Veltman, die na het Evangelie een kor te predicatie hield, zeide Gode dankbaar te zijn voor de gelukkige jaren, die de parochie heeft gekend en schilderde de weldaden, die men in de afgeloopen jaren reeds had mogen ontvangen. Naast God en Maria zegde spr. dank aan den Aartsbisschop Mgr. Jansen en diens Doorluchtigen Voorganger Mgr. v. d. Wetering, voor de stichting der parochie, evenals aan den vroegeren pastoor van Schoonebeek, den huldi gen vicaris generaal van het Aartsbisdom, Mgr. D. Huurdsman. VerdeT bracht de Deken dank aan de Zuster» Franciscanessen, Mlsalonarie- Wij hebben intussohen wel het bestaansfeest der parochie herdacht, maar ver-geten, dat te vens het feest moest worden gevierd, dat De ken Veltman 12% jaar onder u is als herder. Hij heeft het niet in luister willen vieren en het is ook geen gewoonte om een dergelijk feest bij 12% jaar reeds te vieren, maar waar deze streken een missiegebied waren tellen de jaren dubbel. Gij weet, dat uw herder eenvoudig is en trouw en Ik verheug mij, dat uw schitteren de parochie aan zoo'n herder is toevertrouwd. He-t verheugt mij, dat Gij de genaden van God uit zijn handen hebt mogen ontvangen. Dit feest was een fees-t van eerherstel en het was een feest, van onzen broeder Jesus Chris tus, Dien wij door de tranen van de on-teering heen blijde naar ons zien -blikken. Door ons eerherstel zullen wij trachten goed te maken, wat anderen, wetend of onwetend misdoen en daarom ben ik er zeker van dat de Broeder schap van Eerherstel onder u zal bloeien. Deze parochie, die behalve zoo vele genaden ook deze zegening heeft ontvangen, dat gij de Zus ters Missionarissen in uw midden hebt, die heel haar leven tot een durend eerherstel heb-- ben gemaakt, zal gesteund door haar gebed en. versterving de Broederschap van Eerherstel doen bloeien. Maar niet alleen hier zal die Broederschap bloeien, maar gesteund door de katholieke pers, die voor heel Nederland van haar katholiciteit getuigde, toen zij het opnam voor de kerk, toen Christus' eer, hier was geschonden, zal de Broederschap van Eer-herstel ingang vinden door geheel het land. Daarom breng ik namens n allen een bijzon der woord van dank aan de Katholieke Pers. En nn beminde parochianen, ga ik u weer ver-laten, maar me-t de troostende gedachte, dat hier menschen wonen, die Jezus liefhebben in het H. Sacrament. Dit is een troost voor Mij en gij zult voor Mij bidden, voor Mij en voor Mijn taak, die zich verd-er uitstrekt dan deze plaats, die reikt over. mijn groot Aartsbisdom. Des avonds Is Mgr. vertrokken van Amster damsche Veld naar Zwartemeer voor een kerk- consecratie, waarna Mgr. Dinsdag met het zelfde d-oel naar Steenwijksmoer zal gaan. Bij gelegenheid van het parodh-lefeest mocht deken Veltman natuurlijk veel geilukweuschem ontvangen, waaronder wij noemen een telegram van den Bond van Eerherstel uit Rotterdam. Toén wij in den namiddag bet uitgestrekte veënlands-chap verlieten begon juist heel in de verte de donkere lucht wat te breken en niet lang daarna kwam een schuchter zonnestraal tje door de wolken kijken. D-e zon was te laat! Gedenkboek- Bij het 12%.jarig bestaan der parochie O. L. Vrouw Koningin des Vredes te Amsterdamsche Veld Is een gedenkboekje uitgegeven samenge steld door Pastoor A. v. Welsem, uit Maurik. De geheele geschiedenis van de parochie van Amsterdamsche Veld wordt l-n herinnering ge bracht, terwijl de tekst met vele foto's is ver lucht. Z. H. E. de Aartsbisschop van Utrecht heeft met ingang van heden eervol ontslag verleend aan den Zeereerw. Pater Ed. Schroder als pas toor der paroohie van den H. Aloysius te Utrecht, en in diens plaats benoemd den Zeer eerw. Pater A. van Zeelst, tot dusver kapelaan der O. L. Vrouwekerk (Elandstraat) Den Haag. OOÜDF.N kloosterjubileum. In het Pensionaat Mariakroon te Culemborg vierde Zondag de Eerw. Soer Maria Theodorica (i-n de wereld mej. van Moergestel, geboortig uit Zevenbergen) haar vijftig-jarig klooster- feest als religieuse van de Congregatie van het Ges. J. M. J. De Eerw. jubilaress-e is vanaf haar noviciaat, dus ruim 49 jaren lang, in Culemborg werk zaam geweest. VEERTIG-JARIG KLOOSTERJUBILé. Dinsdag 27 September hoopt de zeereerw. pater Venantius Leemrei®3 van de orde der Carmelieten en pastoor te Hoogeveea zijn 40-jarig professi-st®®®1" t6 vieren. jn yvainlfcrijk zijn ongeveer 25.000 katholieke padvinders- Het iis opmerkelijk, dat uit deze jénigöomgiainfaatie zoo-vele jongens aioh gaan voorbereiden op het H. Priesterschap. In de laatste jorein zijn eir 600 verkenners naar het semenanie gegiaan; uit het bisdom Parijs al-leea reeds meer dan 100. Onder leiding van Ignaz Neumark zal op 18 September a.s. in de studio v-an de A. V. R. O. een èerste uitvoering gegeven worden van een tot dusver geheel onbekend gebleven werk van Franz Liszt, hetwelk tot tiel draagt „Der blinde Sanger" (naar een ballade van Alexis Tolstoj). Mateusz Glinski, de uitgever van het W-arschauer muziektijdschrift „Mu- zyka", heeft dit werk gedurende den oorlog te Petersburg ontdekt in de archieven van den muziekhandel Bessel. Het werk was in schets aanwezig; Glinsky heeft het voltooid en geïnstrumenteerd geheel volgens de aan wijzingen van den meester. Tot dusverre werd het werk uitgevoerd o a. in Berlijn, Boedapest en Warschau. FA De gedenksteen, die rechts van het altaar is geplaatst ,en die gisteren door Z. H. Exc. Mgr. Jansen pfechdg it onthuld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10