ALGEMEEN OVERZICHT. MAANDAG 12 SEPTEMBER 193. HET FRANSCHE ANTWOORD. OP HET DEUTSCHE WAPEN- MEMORANDUM. Gisterenavond met een specialen koerier naar Berlijn gebracht. HET CONFLICT TUSSCHEN BOLIVIA EN PARAGUAY. Door verplaatsing eener rivierbed ding schept de natuur nog grooter verwarring. EEN LUCHTAANVAL OP ASUNCION? DE „OBSERVATION"-RAMP. drie afzonderlijke enquetes INGESTELD Het fort Samaclay door de Paraguanen heroverd. FAMILIEDRAMA. EEN VERLATEN EILAND KRIJGT EEN KLOOSTER. AMERIKA'S SCHULDENAARS. Onderhandelingen over een moratorium? NIEUWE KERK TE DELHI. GEEN GRATIE VOOR GORGULOFF? DE SPAANSCHE „HEILSTAAT". Toelichting van Azana. KATHOLIEKE UNIVERSITEIT IN LITAUEN. Het verbod der regeering. FABRIEKSBRAND TE MALMÉDY. Njadere bijzonderheden over de catastrofe. KREUGER'S NALATENSCHAP. Ruim een milliard schulden. AARDBEVING IN JALISCO. Eenige dorpen vernield. de SVEN HEDIN-EXPEDITIE. DE SLAPENDE CHAUFFEUR. - p,~ W?ori»ETw«K. r«.« Duitschland en de ontwapenings conferentie Duitsohland's verlangen naar gelijkgerech tigdheid op het stuk der bewapening en voor al de daaruit voortspruitende Duitsehe eisch, dat den anderen staten het bezit van dezelfde •wapenen verboden zou worden, die aan Duitsch land bij het verdrag van Versailles zijn ontzegd, hebben in breeden kring sympathie ontvangen. Ook tijdens de ontwapêningsbesprekingen van Genève. Die sympathie zal echter kwalijk kunnen blijven voortbestaan, wanneer de Duit sehe regeering inderdaad het standpunt za.l gaan innemen, waartoe zij op het oogenblik de bedoe ling schijnt te hebben: dat zij weigeren zal ver der aan eenige bijeenkomst van eenige commis sie der ontwapeningsconferentie deel te nemen zoolang niet de besprekingen tusschen Duitsch land en Frankrijk over den Duitschen gelijk- heidseisch het vooruitzicht op een bevredigende oplossing van dit vraagstuk zullen hebben ge opend. Reeds op 22 Juli liet Nadolny in zijn verkla ring, waarin hij uiteenzette, waarom de Duit sehe regeering tegen de resolutie-Benes stem men zou, een ultimatum hooren: de Duitsehe regeering zou bij de hervatting der werkzaam heden der ontwapeningsconferentie daaraan geen deel meer nemen, indien niet te voren een bevredigende opheldering over het vraagstuk der Duitsehe gelijkgerechtigdheid zou verkregen zijn. De algemeens interpretatie, die, ook in Duitsehe kringen, aan die woorden toen ge geven werd, was, dat de Duitsehe regeering Z1ch in Januari niet meer in de „algemeene commissie" zou laten vertegenwoordigen, indien °P dat tijdstip het vooruitzicht op een bevredi gende oplossing nog niet verkregen zou zijn. De Duitsehe regeering gaf dus volgens deze opvatting van het ultimatum nog zes maanden tijd (van einde Juli tot einde Januari) voor het Vinden van een bevredigende regeling. Ook die genen, die principieel ultimata en andere drei gementen bij internationale besprekingen ver- oordeelen, onthielden zich nog van een te scher pe veroordeeling van deze Duitsehe politiek, in de hoop dat het tijdsbestek van zes maanden voldoende zou zijn, om aan het Duitsehe ultima tum zijn dreigende praktische beteekenis te ont nemen. Zij koesterden daarbij vooral de hoop, dat de op 21 September weder beginnende en dan regelmatig voortgezet wordende bijeenkom sten van het bureau der ontwapeningsconferen tie een uitstekende gelegenheid tot besprekin gen over dit moeilijke vraagstuk der ontwape ningsconferentie zouden bieden. Als het in dezen tijd niet gelukken zou een overeenstem ming op dit punt te verkrijgen, zou inderdaad iedere hoop moeten opgegeven worden, dat de ontwapeningsconferentie een succesvol einde zou verkrijgen Thans is het echter bekend geworden, dat de Duitsehe regeering aan haar ultimatum een veel scherper beteekenis geeft dan nog In Juli ook haar opvatting scheen te zijn. Het ver- iuidde op het volkenbondssecretariaat dat de Duitsehe regeer in g geen vertegenwoor diger zal zenden, noch naar de op 12 September kanyangende zitting van bet technische comité der commissie voor de beperking der militaire Uitgaven langs budgetairen weg, noch zelfs naar de voor 21 September voorgenomen bijeenkomst van het bureau der ontwapeningsconferentie, indien niet tevoren de Duitsch-Fransohe be spre ingen over het gelijkheidsvraagstuk een 'oor Duitschland bevredigend verloop zullen genomen hebben Met andere woorden: de Duitsehe regeering weigert een vraagstuk, dat naar zijn aard door do Geneefsche ontwapeningsconferentie zou moeten behandeld worden, daar aan de orde te stellen en weigert aan eenige verdere Ge neefsche bespreking van ontwapeningskwes ties doel te nemen, zoolang niet buiten Genève °m tussohen twee van de conferentie deel uit makende regeeringen hieromtrent principieele overeenstemming zal zijn verkregen Dit is een gedragslijn, die hier ook door hen, die principieel sympathie voor den Duitschen ge- lijkgerechtigdheidseisch gevoelen, moot wor den veroordeeld De Duitsehe weigering, om den Duitschen eisch tot onderwerp van bespreking in het bureau der ontwapeningsconferentie te doen zijn, is des te onredelijker, omdat de Duitsehe regeering zelf zeer wel ervan op de hoogte moet zijn, dat de Duitsehe delegatie te Genève in de zes maanden, dat de eerste periode der ontwapeningsconferentie geduurd heeft, nim mer een officieel voorstel heeft ingediend, om tot een onmiddellijke behandeling van het ge- lijkgereohtigdheidsvraagstuk over te gaan. De Duitsehe gedelegeerden hebben in hun rede voeringen wel voortdurend op de groote betee kenis van dit vraagstuk voor Duitschland ge wezen, doch zij hebben daarbij steeds getoond inzicht te hebben voor de opvatting der an dere delegaties, dat het oogenblik voor een bespreking van dit vraagstuk nog niet was aangebroken. De Duitsehe delegatie heeft zich ermede tevreden gesteld, dat het punt der ge lijkgerechtigdheid een uitdrukkelijke vermel ding op het door Benes ontworpen arbeidspro- gramma der algemeene commissie der ontwa peningsconferentie verkregen heeft, zooals het Fransehe voorstel tot versterking der vredes organisatie in het belang van de algemeene veiligheid. De Duitsehe regeering heeft dus niet het recht de ontwapeningsconferentie eeniig verwijt ervan te maken, dat zij dit on derwerp in de eerste periode van haar bestaan nog niet besproken heeft. Geen enkel Duitsch voorstel in deze richting word tot dusverre de conferentie voorgelegd Iedereen weet trouwens, dat bet de politieke omstandigheden van buiten Genève zijn ge weest, die in deze eerste conferentie-periode een grondige bespreking van deze zoo belang rijke kwestie verhinderd hebben-, in Maart de bestaande onzekerheid over den afloop der verkiezingen voor den Duitschen rijkspresi dent, in April de onzekerheid over het resul taat der Fransehe en der Pruisische verkie zingen, in Mei het ontbreken van een Fransoh kabinet, in Juni en het eerste gedeelte van Juli de conferentie van Lausanne, het waren alle omstandigheden, die het werk van Genève belemmerd hebben en wier bestaan door hen, die de uitkomsten der Geneefsche ontwape- ningsibesprekingen rechtvaardig beoordeelen willen, nimmer mag worden voorbijgezien. In dien de Duitsehe regeering werkelijk het stand punt wil blijven innemen, dat zij genoeg heeft van Genève als plaats van bespreking harer gelijkgerechtigdheidseisohen, verloochent zij de houding der Duitsehe delegatie zelf gedurende het geheele eerste gedeelte der ontwapenings conferentie en miskent zij de redenen, die een Geneefsche bespreking van dit onderwerp tot dusverre onmogelijk hebben gemaakt Ondanks alle politieke omstandigheden, die den Geneefsohen ontwapeningsarbeid in het eerste halve jaar zoo bijzonder moeilijk ge maakt hadden, is de algemeene commissie op 23 Juli kunnen uiteengaan na de aanneming van een resolutie, die op verschillende punten een in Februari nog onverwaehten vooruitgang gebracht heeft en die door het aan het bureau gegeven arbeidsprogram voor de laatste maan den van dit jaar 35 beloften voor een bevredi gend verloop der tweede periode der ontwape ningsconferentie in 1933 inhield. De weigering der Duitsehe regeering, om aan verdere Geneefsche ontwapeningsbespre- kingen deel te nemen, zoolang niet het gelijkge. rechtigdheidsvraagstuk een haar bevredigende opheldering zal hebben verkregen, dreigt niet alleen de oplossing van dit vraagstuk zelf te bemoeilijken, doch ook allen moelzamen arbeid van de eerste conferentie-periode van de vruch ten te berooven, die in 1933 daarvan zouden kunnen geplukt worden PARIJS, 10 September. (V. D.). De Fransehe ministerraad is Zaterdagochtend te 10 uur on der voorzitterschap van den president der Fransehe republiek, Lebrun, bijeengekomen, nadat tevoren de minister-president Herriot een langdurig onderhoud had met den heden ochtend uit Londen teruggekeerden kabinets chef Marcel Ray. Te 12 uur was de zitting van het kabinet nog niet geëindigd, doch men meent reeds te kunnen melden, dat de geheele regeering den tekst van het antwoord aan Duitschland heeft goedgekeurd. Men twijfelt er niet aan, of de nota zal nog hedenmiddag aan den Duitschen ambassadeur te Parijs worden overhandigd. De Parijsche middagbladen noemen de be sprekingen in de kabinetszitting van heden van buitengewoon groot belang voor de verdere ontwikkeling van de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk. BERLIJN, 10 September (W.3.) Naar wij vernemen, zal minister-president Herriot in den loop van den namiddag het door den mi nisterraad eenstemmig goedgekeurde antwoord op het Duitsehe aide mémorie inzake gelijkbe rechtiging zorgvuldig doorzien en hedenavond een specialen koerier met het document naar Berlijn zenden. Zoo mogelijk zal het document morgen vroeg, op zijn laatst Maandagmorgen, aan de rijksre geering overhandigd worden. Om de rijksregeering tijd te laten, van den inhoud van het document kennis te nemen, zal de tekst ervan te Parijs eerst Maandagavond gepubliceerd worden. PARIJS, 10 September. (V. D.) In aanslui ting op den ministerraad van heden wordt het volgende officieele communiqué gepubliceerd: Minister president Herriot heeft den raad den definitie ven tekst van het antwoord aan Duitschland, dat nog in den loop van heden aan de rijksregeering zal worden toegezon den, medegedeeld. Deze tekst is door de leden der regeering unaniem goedgekeurd. Mussolini over den Duitschen eisch BERLIJN, 10 September (H.N.) De „B. B. C." publiceert een artikel van Mussolini onder den titel: „Duitschland heeft gelijk", waarin de Italiaansöhe minister-president het aan de orde stellen van de Duitsehe aanspraken voor ge lijke rechten op het gebied der militaire be wapening een der belangrijkste actueele ge beurtenissen van de internationale politiek noemt. Mussolini is van oordeel, dat Duitschland aanspraak op gelijke rechten heeft, daar een nieuwe toestand is ontstaan, toen Duitschland lid van den volkenbond is geworden. Daar door is juridisch gelijkheid reeds toegekend, zoowel voor rechten als voor plichten. BUENOS AIRES, 9 September (V.D.) Boli- viaansche troepen zijn naar het gebied van Puerto Suarez, aan de grens van Paraguay, gedirigeerd. Bij de vooruitgeschoven grens stellingen worden landingsterreinen voor mi litaire vliegtuigen ingericht. Verdere verwarring is ontstaan door het feit, dat de loop der rivier Pilcomayo, welke over groote afstanden de grens vormt tusschen Paraguay en Bolivia, zeer onlangs op een plaats ongeveer 15 K.M. naar het Zuiden it afgeweken, zoodat gebieden, welke tot nu toe Paraguay werden gerekend, thans gelegen zijn aan de zijde der rivier welke aan Bolivia toebehoort. De Boliviaansche troepen hebben dit nieuwe gebied reeds bezet en den bewoners aangezegd, dat zij zich bij Bolivia moeten aansluiten. NEW-YORK, 10 September (R. O.). De mees te overlevenden van de ramp der „Observation" zijn van meening, dat de catastrophe te wijten is aan den armzaligen toestand der ketels, welke vierentwintig jaar in gebruik waren. Drie afzonderlijke enquêtes worden ingesteld. Het is mogelijk, dat op grond van den uitslag daarvan een beschuldiging wegens moord zal worden ingediend. De kapitein der „Observation die 24 jaar oud is, bevindt zich in het ziekenhuis en is te zwaar gewond, om verhoord te kunnen worden. Zijn vader, die de veerboot bestuurde, behoort tot de slachtoffers. NEW-YORK, 10 September (R. O.). Naar ver nomen wordt, waren de ketels den 28sten April 1.1., toen een inspectie op de „Observation" ge houden werd, in orde, eveneens den 2den Juli 1.1., toen het certificaat van de veerboot opnieuw gecontroleerd werd. De bond van ijzerbewerkers heeft medege deeld, dat hij voor eigen rekening een onderzoek naar de oorzaak van de ramp heeft geopend. Het bestuur van den bond beweert, dat het schip niet zeewaardig en van te weinig man schappen voorzien was. PARIJS, 10 September (R. O.). Havas ver neemt uit Buenos Aires, dat volgens berich ten van de grens, troepen van Paraguay het fort Samaclay weer veroverd hebben. Om het fort Bouqueron woedt sedert giste renmorgen een hevige strijd. De troepen van Paraguay krijgen onafgebroken versterkingen. In Asuncion worden alle voorbereidingen ge troffen, om een luchtaanval op de stad af te weren. ASUNCION, 10 September (R. O.). Het mi nisterie van buitenlandsche zaken maakt be kend, dat de regeering van Paraguay uitsluitsel verwacht over de houding der neutralen in het conflict tusschen Bolivia en Paraguay. De regeering zal den volkenbond over de Chaco-kwestie inlichten en een aanklacht in dienen tegen Bolivia, dat de vijandelijkheden geopend heeft, zonder Paraguay den oorlog te verklaren. GENèVE, 10 September. (V. D.) De voorzit ter van den volkenbond heeft met het oog op de buitengewone verscherping van het con flict tussohen Bolivia en Paraguay den betrok ken regeeringen verzocht, binnen zoo kort mogelijken tijd den volkenbondsraad rapport uit te brengen over de maatregelen, die zij zullen nemen ter beëindiging van den den vrede in gevaar brengenden toestand. De raadspresident geeft uiting aan de hoop, dat de beide regeeringen alles zullen doen, om het conflict bij te leggen en wijst met groo- ten nadruk op de uit het volkenbondspact voortvloeiende verplichtingen. Monniken zullen den grond bebouwen en weer bewoonbaar maken. Op een afstand van veertig kilometer van de Noord-Westelijke kust van Schotland ligt het ruim drie kilometer lange en vier en een halve kilometer breede Hebriden-eiland St. Kilda. Eeuwenlang hebben taaie boeren getracht, met land,bouw en schapenteelt hier in bun karig levensonderhoud te voorzien. Zij hebben echter ten slotte den strijd moeten opgeven en zonder droefheid zijn de laatste 36 bewoners op hun verzoek door de Engelsche regeering geevacueerd. De 25-jarige katholieke graaf van Dumfries heeft het eiland gekocht en het nauwkeurig laten onderzoeken. Thans heeft hij, na ampele besprekingen, een kloosterorde bereid gevon den, te trachten op het eiland een klooster te stichten en de bebouwing van het land op zich te nemen, om daarmede de oude katholieke traditie voort te zetten van de oude bewoners. LONDEN, 10 September. (V. D.) De diplo matieke medewerker van de „Daily Tele graph meldt, dat ondanks het feit, dat tot dusver geen land een verder moratorium heeft gevraagd, de mogelijkheid geenszins is uitge sloten, dat de schuldenaars van Amerika na de presidentsverkiezingen met Amerika in on derhandeling zullen treden over een morato rium op breederen grondslag. Naar een Reuterteiegram uit Washington meldt, hebben de besprekingen tusschen den Duitschen zaakgelastigde Leitner en den mi nister van financiën Mills over een' opschor ting der 30 September a.s. vervallende Duit sehe betalingen over bezettingskosten en aan Amerikaansche burgers toegebrachte oorlogs schade nog niet tot een officieele afkondiging van een moratorium geleid. Een moeder verdrinkt zich met haar drie kinderen. BERLIJN, 9 September. (W.B.) Een 31-jarige gehuwde vrouw heeft zich met haar drie kin deren van een brug in Berlijn-Britz in het Teitow-kanaal gestort. De vier omgelukkigen konden door de bra®d- weer nog slechts als lijken geborgen worden. Op de vrouw werden drie brieven gevonden, waaruit blijkt, dat zij deze wanhoopsdaad heeft gepleegd, omdat zij zichzelf en haar kinderen reeds sinds langen tijd door haar echtgenoot bedreigd voelde. Er is een arrestatiebevel tegen den man uitgevaardigd. Ter herinnering aan de dooden van den wereldoorlog. Op het oogenblik is in NIeuw-Delhl een ka tholieke kerk in aanbouw ter herinnering aan de dooden van den wereldoorlog, meldt K'Pa uit Bombay. Indien de geldmiddelen voldoende binnen komen, waarvoor de kleine gemeente van Delhi niet alleen kan opkomen, zal het Gods huis met Kerstmis kunnen worden ingewijd- De nieuwe kerk te Delhi zal plaats biellei1 aan 600 geloovigen. In Nieuw-Delhi bevindt zich op het ooSen' blik sléchts één katholieke kerk, welke bij verordening van de regeering moet worden af gebroken. PARIJS, 10 September. (R. O.) De „Temps" wil vernomen hebben, dat de begenadigings- commissie van het ministerie van justitie het verzoek om gratie van Gorguioff heeft afge wezen. De president der republiek zal Maandag- namiddag de verdedigers van Gorguioff in audiëntie ontvangen. JIMMY NAAR DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Voor een ontspanningsreisje. NEW YORK, 10 September. (H. N.) De vroe gere burgemeester Jimmy Walker is vanmid dag met het Italiaansche stoomschip „Ponte Grande" vertrokken om voor ontspanning een reis naar de Middellandsche Zee te maken. Hij verklaarde, dat hij spoedig actief aan de verkiezingen zal deelnemen, doch tevoren een vacantietijd noodig heeft. Protest tegen de persverboden. De vereeniging van Katholieke journalisten van Frankrijk heeft een resolutie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de pers verboden, welke de Spaansebe regeering na den staatsgreep van 10 Augustus heeft afge kondigd, meldt Kipa. De katholieke journallstenorganisatle wil door haar protest de opmerkzaamheid van de openbare meening der wereld vestigen op de onduldbare pers verhoudingen in de Spaansebe republiek. MADRID, 9 September. (V.D.) De nationale vergadering heeft heden de agrarische hervor ming aangenomen met 318 tegen 19 stemmen. Verder werden de bepalingen over de bijzon dere rechten van Catalonië binnen de Spaan sebe republiek met 314 tegen 24 stemmen aan genomen. Het resultaat der stemmingen werd begroet met groot gejuich voor de republiek Spanje en Catalonië. Hierop werd de kamer verdaagd tot 1 Octo ber. Naar een V. D.-telegram uit Madrid meldt, zullen volgens de oonfiscatlewet, welke, zooals gemeld, in den nacht op Vrijdag door de cortes werd aangenomen alle landgoederen der voor malige Grandes van Spanje zonder schadeloos stelling worden onteigend. Minister-president Azana zette het stand punt der regeering uiteen en verklaarde, dat men te doen had met een revolutionnairen maatregel, die in het belang der republiek noodzakelijk was. Spanje moet geheel nieuw worden opgebouwd en het is onvermijdelijk, dat bepaalde groepen hieronder moeten lijden. Men kan daarbij slechts bedenken, aldus Azana, dat deze mensehen vroeger de republikeinen hebben laten lijden. De oppositie tegen het ontwerp was fel, doch numeriek te zwak om iets te kunnen berei ken. De in het algemeen gematigde agrarische hervorming heeft hierdoor plotseling een scherp revolutionnair karakter gekregen. Thans zullen n.l. ook de landgoederen van personen, die zich niet vijandig tegenover de republiek hebben gedragen, door den staat zonder Ver goeding worden onteigend. Men neemt aan, dat de om wentelingspoging van generaal Sanjurjo veel beeft hijgedragen tot deze verscherping der regeer!ngsmaatre gelen. MADRID, 9 September (R.O.) De oortes heb- ben de artikelen van 't statuut van Catalonië definitief goedgekeurd. Naar aanleiding van de maatregelen der Li- tausche regeering, waarbij de plechtige opening van de Katholieke universiteit werd verboden, schrijft het Katholieke blad „Rytas", dat de bewering van den minister en de regeerings- bladen als zou de Katholieke universiteit geen leerplan hebben ingediend, niet in overeenstem ming is met de feiten- ledereen die op de hoogte is van het Ker kelijk Recht weet, dat het Vaticaan nooit zijn goedkeuring gehecht heeft aan de oprichting van een dergelijke inrichting van onderwijs, als deze meest elementaire voorschriften niet wa ren vervuld. Het leerplan is uitgewerkt, de professoren zijn benoemd, zoodat met het on derwijs spoedig een aanvang kan worden ge maakt. Het Katholieke blad richt zich verder te gen de bewering van de regeeringsorganen, als zou er een afzonderlijke wet noodzakelijk zijn om een Katholieke universiteit te mogen stich ten. De Katholieken van Litauen en het Va ticaan bezitten daartoe het recht Ingevolge het concordaat, dat tusschen Litauen en het Vaticaan werd gesloten, waarbij in het alge meen werd bepaald, dat het aan de Katholie ken is toegestaan om Katholieke inrichtingen van onderwijs te stichten. mislukte KANAALTOCHT Naar een H. N.-telegram uit Londen meldt, heieft de zwemmer Charles Zimmerman n, die Donderdagmorgen om 11.25 uur aan de Engelsche kust te water was gegaan, om te probeeren het Kanaal over te zwemmen, ten gevolge van de ongunstige omstandigheden zijn poging moeten opgeven, nadait hij 18 uur te water was geweest. Hij had 48 K.M- afgelegd en was nog slechts 12 KM. van de Fransehe kust verwijderd. Zijn bedoeling was geweest heen en terug te zwemmen. LUIK, 9 September. (V.D.) De door een brand aangetaste papierfabrieken der firma Stelnbach waren langs den weg naar Eupen, midden In de stad Malmédy, gelegen. Zij be sloegen verscheidene duizenden vierkante me ters oppervlakte. Vrijdagmiddag te kwart voor één, toen het geheele fabriekspersoneel aan het werk was, is de brand ontstaan. Het vuur was uitgebro ken in één der zijgebouwen, waar een groote hoeveelheid glanspapier was opgeslagen en nam spoedig een gToote uitbreiding aan. Ondanks de krachtige bestrijding van den brand door de brandweercorpsen van Malmédy, Eupen, Verviers en Luik, sloegen de vlammen weldra naar de kantoorgebouwen over. Het duurde dan ook niet lang, of het gebouw, waarin de brand ontstaan was. stortte in onder gTOot gekraak. Dank zij de nabijheid van de Warche, be schikte de brandweer over voldoende water, hetgeen evenwel niet wegnam, dat de brand zich nog steeds meer en meer uitbreidde. Het geheele fabriekscomplex werd ernstig bedreigd en, aangezien het gelegen is in een gedeelte van de stad, waar de straten nog vrij smal zijn en gevormd worden door oude hui zen, waarvan sommige nog gedeeltelijk uit hout opgetrokken, (bestond er groote vree3 voor, dat de brand zich tot de geheele omge ving zon uitbreiden. Tijdens het blussöhlngswerk werd een brand weerman uit Malmédy, die op een ladder stond door de vlammen aan het been gewond. Hij verloor het evenwicht en viel van de ladder. In bedenkelijken toestand werd hij naar het ziekenhuis te Malmédy overgebracht. STOCKHOLM, 10 September (R.O.) Het rap port over de activa en passiva van de in staat van faillissement verklaarde nalaten schap van Ivar Kreuger werd heden gepu- k1 jtq6 schulden bedragen 1.170.606.855 kronen en de activa slechts 98.412.834 kronen. MEXICO-CITY, 10 September (V. D.). In 't Western van den Mexioaansohen staat Jalisco heeft een aardbeving aanzienlijke schade aan gericht. Eenige dorpen zijn totaal vernield. <vIIS Nieuwe vondsten in de Gobi-woestijn. BERLIJN, 10 September (H. N.). Dn Folks Bertran, die deelneemt aan de expeditie van dr. Sven Hedin in centraal Azië, meldt, dat in de woestijn van Gobi nieuwe belangrijke vondsten, dateerende uit den tijd van de Han- dynastie (ongeveer 200'jaar na Christus) zyn gedaan. O.a. is een oude vesting blootgelegd. Ook be langrijke handschriften, die nog nader bestu deerd moeten worden, werden gevonden. Daar onder bevindt zich ook een tot nu toe onbe kend schrift. v Er stonden gelukkig geen boomen. Als een chauffeur zelfs in de eindelooze woes tijn achter het stuur in slaap valt, kan er ook voor de passagiers groot gevaar ontstaan. Dat is onlangs weer gebleken toen een auto mobiel, die den dienst tusschen Damascus en Bagdad onderhoudt, hulpeloos in de woestijn bleef ronddwalen. Tusschen Roetha en Bag dad was de chauffeur door slaap overmand en de auto begon ln groote kringen in de woestijn rond te dwalen. Toen de chauffeur weer wak ker werd, moest hij constateeren, dat hij van den grooten verkeersweg was afgeweken. Na een rondzwervingstocht van acht uur verscheen de reddende engel ln de gestalte van een ka meeldrijver die den auto weer naaT den groo ten weg bracht. VICTOR BRIDGES; 60). Vertaling van F. VAN VELSEN Als u het mij toestaat zou ik gaarne de mooie zullen in de bezichtigen. Ik heb ln mijn leven nooit mooier marmer gezien. Een glimlachje van voldoening gleed over het gelaat van den gastheer- Het wordt als een niet slecht voortbreng- Ko1 van onze architectuur beschouwd, zei hij. Plet is mij een groote eer, dat het uw goed- wegdraagt. sch leicWe 11011 !n de hal en na een verent- trap dlS'ng T®rliet hij hen en ging de breede Gedur naar de bovengalerij voerde, en Jimmfl660 paar seconden bleven Tony bewondering11 en MeWen ZiCh blik had huV^i PUaren verdiept waren. Een zien, wat z« ^6a echter onmilddeI1"k do™ gedeeltelijk geTen*f3k wUden zien'.D(K>r de Paqueta met den an/*"' ff* gezien, waar zij °P l .iirvow „,0 7 en geanimeerd gesprek gewifctoeki waren, terwi-n A i»i ui-u v™ i een zwak doch dui delijk tikken beneden hen u V J <?n. hun de verzekering jraf d&t bun trouwe auto i i B 1 ot, n°g Steeds op de zelfde plaats stond, waar zij haar ha(Wen ver. laten. - Wij zouden er in kunnen springen, ais er op 't laatste oogenblik een kink in den kabel fcwaim, fluisterde Jimmy. Br zal geen kink in den kabel komen, ■ei Tony gemoedelijk. Hij slenterde rustig rond van pilaar tot pilaar keek naar het beeldhouwwerk aan den voet én beklopte sommige gedeelten alsof hij een volleerd marmerkenner was. Jimmy ver gezelde hem in nonchalante houding en blies zware wolken omhoog, welke afkomstig wa ren van een sigaret, hem door dan kasteelheer aangeboden. Zij hadden bijna de ronde gedaan en waren vlak bij de deur, toen een plotseling geluid boven hen hoorbaar werd. Zij keken omhoog en zagen twee personen de trap afkomen. De eene was Count of Saint Anna met zijn hand op de leuning, in vriendelijk gesprek, dat hij in het Engelsöh voerde. De andere Tony keek van af de plaats waar hij stond omhoog naar de tengere zwartgekleede gestal te, die met het gebedenboek In haar hand en neergeslagen oogen de trap naast hun gast heer afdaalde. De gelijkenis met Molly, zooais hij haar zooeven had gezien, was zoo verbluf fend sterk, dat een verschrikkelijke vrees voor een oogenblik zijn hart deed inkrimpen. Doch het volgende moment hoe of waar om wist hij niet bad hij de volle overtui ging, dat het Isabel was. Al zijn koelbloedig heid en zelfbeheersohing keerden als hij too- verslag terug; hij haalde verlicht adem en liep hun tegemoet. Zijne Majesteit zal u zeer dankibaar zijn, zei de Count of Saint Anna op zachten toon. Ik kan nu reeds met zekerheid zeggen, dat de vriendelijkheid en sympathie van uw Eer waarden vriend een hijzonder gunstige uit werking op de Prinses hebben gehad, 't Is of zij een ander meuech Is geworden. Daar twijfel is geenszins aan, antwoord de Tony hartelijk. Ik weet bij ondervinding, dat eenige woorden vato. mijn Eerwaarden yriend iemand opbeuren en zich gelukkiger doen voelen. Vaarwel Count, voegde hij G'r bij, mijn aller hartelijkst en. dank voor uw vriendelijke ontvangst. De Count of Saint Anna schudide alle (lrie hartelijk de hand. Het is voor mij een groot voorrecht ge weest, kennis met u gemaakt te hebben. Maar ik wil geen Vaarwel" zeggen. Ik hoop, dal het u nog eens mogelijk zal zijn hier terug te keeren, om dan voor langen tijd mijn &as- ten tè zijn. Die mogelijkheid is niet buitengesloten, antwoordde Tony, en het zal voor ons zeer groote eer zijn van uw aangeboden ®ast' vrijheid gebruik te maken. Zij begaven zich naar de inmiddels geoPen- de deuren en waren binnen enkele oogen- blikken buiten. Isabel liet geen tijd verb*1'®11 gaan. Zonder op de heeren, die naast haar liepen, te letten, stapte zij kalm in de aUto, gevolgd door Tony, die zich naast haar ne- derzette. Even kalm en deftig nam Jinartiy plaats achter het stuur, waarna majoor Fa- queta zich maast hem plaatste. De Count of Saint Anna en de officier wuifden ten af scheid, het kiezel knerste en het volgend oogenblik draaide de auto weder om hof standbeeld heen naar de poort. Toen de auto door het afsluithek gereden was, maakte zich van Tony een gevoel van zoo uitbundige blijdschap meester, dat hij al zijn wilskracht moest te hulp roepen, om zich in bedwang te houden. Zijn rechterhand om sloot de linker van Isabel omder den plaid, met zijn andere wuifde hij de soldaten, die langs den weg stonden, toe en had hij derden arm gehad, dan zou hij, indien hij naar zijn gevoel te werk gegaan was, daar- mede majoor Paqueta omhelsd, hebiben. De noodzakelijkheid van stilzwijgen al tijd eea kwelling voor Tony; pmakte den inwendigen strijd niet gemakkelijker. Een dozijn vragen verdromgen zich aan den bin nenkant van zijn lippen, doch behalve het feit dat Jimmy met een vaart reed, die iemand den adem benam, begreep hij, dat het groote dwaasheid zou zijn, indien Isabel zou gaan spreken, voor zij hun passagier kwijt waren. Dus bleef hij met inspanning van al zijn zelfbeheersching zwijgend naast haar zitten, terwijl de auto zich met steeds sneller vaart heuvel op heuvel af van het kasteed verwij- derde. Met uitzondering van eenige vertraging op de plaatsen waar zij patrouilles ^mpe"en' reed Jimmy steeds sneller voort tot zij aan de kromming kwamen, waar zij eerst met majoor Paqueta hadden^kennis gemaakt. Oogenblikkelijk sne t en ten toe doch toen zij hun majoor zagen, stel teerden het geweer. Jimmy deed de auto St<Met "©enig© woorden van tank staptePa queta uit en maakte voor alle drie de inzit tonden apart een beleefde buiging, hetgeen door hen in zooverre bun houding dit ve- oorloofde zoo sierlijk mogelijk werd beant- woord. Dan schakelde Jimmy den motor in en vloog de auto met reuzensmelheid over den waren was het Tony niet langer moge ijk. zijn zéifbeheersdhing in bedwangtehouden Hij sloeg den .plaid op, vatte Isabels hand en bracht haar zonder er op te letten of iemand het zag of niet,, van blijdschap trillend, aan zijn lippen. Met een zuchtje legde zij haar andere hand op zijn mouw. O, zeg mij todh, dat het werkelijkheid is Tony! Zeg mij toch, dat het geen droom is. Haar woorden werden bijna door den wind weggezogen, want Jimmy had de wagen op de groot»Jt mogielijkje snelheid gebraohit en zij vlogennu en sprongen over den weg. Met een blijden lach sloeg Tony zijn arm om haar heen en trok haar dicht tegen zich aan. 't Is de meest werkelijke geschiedenis, die zich ooit heeft afgespeeld, antwoordde hij. Nu hen je de mijne, Isaibeil, de mijne, de mij ne; en alle koningen in Europa zullen je met geen macht meer aan mij ontnemen. Schijnbaar voldaan over hetgeen zij kon hooren van hetgeen hij beweerde, deed Isabel geen poging om te antwoorden. Met half ge sloten oogen, leunde zij tegen zijn schouder en drukte zich hij elke sprong van de auto vaste tegen hem aan als een vermoeid, doch tevreden kind. Ergens in de stille omgeving van Braxa, verminderde Jimmy zijn vaart; ging aan den kant van den weg rijden en hield plotseling stil. Hoe maakt u het, Isabel, zei hij over zijn schouder heen. Aangenaam kennis te maken. Vervolgens wendde hij zich tot haar metgezel. Hoe denk je over den staat van zaken, Tony? Ik hen van meening dat wij er maar een overrompeling van moesten ma ken, Pardoes door de stad heen en recht apdén aanlegsteiger aan. Ik veronderstel, dat de boot wel klaar zal liggen. Tony knikte. Op Guy kan je altijd vast rekenen, zei hij. Maar hoe moet het met de auto? Wat ben je van plan daarmede te doen? Dien laat ik op de kade staan. Hij be- i hoort mij niet toBj weet jes hij is yam, de ga rage. Ik heb al mijn aartdsche bezittingen iü mijn zak. Vooruit dan maar, ziel Tony, nergens voor stoppen, hoor. Hij keerde zdoh tot Isa bel. Je bent tooh niet bang, als wij een paar, politieagenten ondersteboven irijdc^i, zei hij. 'tZou kuinnen zijn, dat zij ons tegen willen houden. O, neen, in het geheel niet, zet ze flink. Nu vooruit dan en opgepast, zei Jimmy; vriendelijk, 't Gaat er op of er onder. Hij trok zijn hoed diep over zijn voorhoofd en gaf gas, zoodat zij binnen enkele oogen- blikken een stofwolk in de stralen der mid dagzon opjoegen. Zoo vreedzaam als Braxa geschenen had, toen zij het in den vroegea morgen dooutuften, erven stil en verlaten, waa het ook nu. De zonnehitte scheen de men- schem, die er nog waren, naar de koelte dea; herbergen gedreven te hebben en behalve eea paar havelooze honden, die op een hoop af val aan het snuffelen waren, lag over alles) een diepe rustige matheid. Zij reden met een snelhedd de hoofdstraat in, welke het stof naar alle kanten deed; vliegen en zonder hoorngetoeter of ander go- luid te maken, sloegen zij den hoek om naai; de open ruimte, waar zij 'e morgens den po litieagent ontmoet hadden. Toen zij halverwe ge waren eai vlak bij den zijweg die naaf het strand voerde, werd de stilte plotseling door een luid geschreeuw verbroken. Tony, keek in de richting waarvan het geluid kwam en zijn moeite werd beloond door den aan blik van twee mannen in uniform, die van uit de schaduw der boomen hen luidschreeu wend achterna renden. fWordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9