tr VAN HET INDISCtiE LEVEN. DE STAD AAN DEN SNELLEN DüNAU. frankrijk wil vrede ADUERTEERERDE ZAXEII VREDE OP EEN ROERIG STATION. HET BRATISLAVA DER DRIE NATIES. DINSDAG 13 SEPTEMBER 1932 DE INDISCHE ONDERWIJS- BEGROOTING VERWORPEN. HET VERTREK VAN EEN EN TWINTIG MISSIONARISSEN. MISSIONARISSEN VAN HET H. HART. OUD EN NIEUW DOOREEN- GEMENGELD. gs PATERS VAN STEYL IN CHINA. politiecommandant bij het ZEILVLIEGEN VERONGELUKT. STORM BOVEN DE NOORDZEE KUST. Overstroomingen in Hamburg. S. A. LEIDER UIT HECHTENIS ONTVLUCHT. „Verstandig en neutraal denkende lieden dienden toch Frankrijks bezorgdheid te begrijpen HERRIOT EN HOOVER'S ONTWAPE NINGSVOORSTEL. DUREN HET LANGST i Een Unicum in onze staatsrechtelijke geschiedenis. Van onzen K.-correspondent) Wat in politieke kringen al lang Tan. te- Toren gevreesd werd en in deze kolommen ook reeds als mogelijk werd aangekondigd, is den 26 Aug. j.I. waarheid geworden: de Indische begrooting Tan Onderwijs is door den Volks raad verworpen. Daarmee is voor het eerst werkelijkheid ge worden, wat al herhaaldelijk tevoren dreigend was: de zoogenaamde Inlandsohe meerderheid werd door den steun van een aantal Europee- eche leden een werkelijke meerderheid, om een regeeringsToorstel, in' casu de Vde afdeeling van de Ned. Indische begroeting, van de hand te wijzen. Daarmee is een precedent geschapen, waarvoor velen, ook in den Volksraad, tot dus ver terugdeinsden: een conflict tusschen de Indische regeering en den Volksraad, dat door den wetgever zal moeten worden opge lost. Do Staten-Gemeraal zullen thans bij wet de Indische onderwijsbegrooting moeten vast stellen, volgens art 108 van de wet op de In dische Staatsregeling. Van groote beteekenis voor de waardeerins van deze Volksraadsbe- Blissing is de overweging, dat vrijwel de ge- heele Volksraad zeer weinig voelt voor het ingrijpen van den (Nederlandachen) wetgever in zulke zuiver-1ndische zaken als het budget recht. Vaak genoeg is er ook in deze brieven op gewezen, hoe gevoelig de Volksraad is voor Nederlandsche inmenging in Indische aange legenheden. Zelfs prikkelde de heer de Hoog die gevoeligheid niet zuinig bij de stemmoti- veering vlak vöör de stemming, door niet zon der scherpte te verklaren: Wanneer wij de begrooting afstemmen, geven wij onze eigen zaken uit handen; demon stneeren wij, dat wij niet in staat zijn, onze eigen boontjes te dop pen. Onder alle andere omstandigheden zou dit beroep gevolg hebben gehad bij minstens de groots meerderheid der langtenige Volksraads leden. Dezen keer faalde dat beroep. Daar moe ten wel zeer ernstige oorzaken voor aan te wijzen zijn. Voor wat heft algemeene aspect betreft, zijn wij er drie. Daar is in de eerste plaats het streven der nationalisten, om recalcitrant te zijn en met name zich te koeren tegen alles, wat „sana", d.i. voornamelijk de V.C. en het I.E.V. gaarne zien. Achter de heele affaire zat dan ook de bekwame en slimme Thamrin, die alle Inland sohe leden, met uitzondering van Apituley, Sosrohadikoesoemo en Mandagie, achter zich wist te krijgen. Dat hij hierin slaagde, wijst ons de tweede groote oorzaak aan. Herhaalde lijk heb ik er in deze brieven op gewezen, dat geen tak van bestuurszorg meer belangstelling vindt bij de Inlandsohe bevolking dan het on derwijs. Welnu, het onderwijs moest bij deze ^egrooting stervig worden aangetast terwijl jelasithig op aardolie, die naar Inlandsohe meening nooit genoeg kan worden gebruikt als bron van staatsfinanciën, door den minister van de hand werd gewezen, omdat het een „ruw middel" was de Inlandsohe leden zou den diie aantasting trachten te verhinderen zoo lang het maar eenigszins mogelijk was. De derde oorzaak, een zeer typische voor onze goeddeels op het sentiment levende ge meenschap, was de diepe rancune tegen Prof. Schrieke, den ontwerper en verdedtgeT der On derwij sbegrooting. die zoo vaak den Volksraad gefroisseerd en hem als quantitê négligeable behandeld had, iets wat de Volksraad niemand vergeeft. Wel had de Directeur van Onderwijs in zijn rede in tweeden termijn zich voelbaar en hoorbaar beijverd, alle scherpte, alle sarcas- me, alle uittarting te vermijden en was hij zelfs buitengewoon meegaand en oonciliant ge weest tegelijk tactisch en weinig fier maar dat had niet het heele verleden uitge- wischt, al werd na die rede de stemming voel baar gunstiger voor de begrooting en haar ont werper, zoodat sommigen zelfs van meening waren, dat, wanneer onmiddellijk daarna ge stemd was, de begrooting er net gekomen zou zijn. De stemming moest echter een dag uitge steld worden, om den leden gelegenheid te ge ven, hun stem nog kort te motiveeren en toen kon de kalmeering der gemoederen de Vde af deeling toch niet meer redden. Met 31 tegen 27 stemmen werd zij verworpen. Tijdens de pauze woTdt het in het Voiks- inadsgabouw ongewoon druk. Er komt buiten gewone belangstelling op de tribunes en er heerscht voelbare spanning. Voor het spreek gestoelte van de Regeeringsgemachtigden staat Prof. Schrieke in druk gesprek met hét lid Kan, de Chineesche sphynx, van wien zelfs de ingewijden nog niet weten, hoe hij stemmen zal. Dat heeft hij bij de debatten netjes twijfel achtig weten te houden, hoewel men in Depar- tements kringen hoopte op zijn „voor", welke hoop dan ook niet beschaamd werd. Overal hebben zich groepjes gevormd, zoowel van Volksraadsleden als van belangstellenden. Een dergelijke spanning en geladenheid heerscht in den doorgaans grawelijk vervelenden Volks raad hoogst zelden. Het is er nu bepaald gezel lig. Dadelijk bij de eerste gong, die bet einde der pauze aankondigt en het begin der stem- moti veeringen, nemen alle bezoekers bun plaat- Ben in. Uit gesprekken met hooge ambtenaren van Onderwijs, die hun Napoleon tot aan zijn Waterloo vergezeld hebben, is mij gebleken, dat men het ergste vreest, al heeft men nog niet alle hoop opgegeven. De Christelijke ledeD ■van Helsdingen en Notosoetarso vormen den ongewissen factor. De laatste heeft zijn hand teekenlng van het ultimatum-Wlranatakoesoe- mo teruggetrokken. Reteekent dat een bekee ring vlak voor Damascus? Maar voorzitter Meyer Ranneft Iaat met de bekende kracht, die vandaag voor het eerst geen krachtverspilling Js zijn hamer vallen. De heer Wiranatakoesoe- mo heeft zijn 5 minuten gekregen. Hij blijkt, zijn drledeelig, staatsrechte]ijk-onmogelijk ulti matum volgens hetwelk de regeerings prac tised niets minder zou moeten doen dan haar besturende en verantwoording dragende taak aan een commissie overdragen een beetje verzacht te hebben. Ook in zijn verzachten vorm echter blijft het vrijwel onaannemelijk, In zijn kern tenminste. Na de eerste 5 minuten Btaat reeds vast, dat onder den naam van „tijd voor stemmotiveering" een derde termijn van debat wordt binnengesmokkeld. De heer Fruin verklaart, dat de V.C. het zich tot strengen plicht rekent, in dezen moeilijken bezuinlgings. tijd achter de regeering te staan. Zijn fractie aal dus vóór de begrooting stemmen. Hij doet een beroep op de confessioneel® partijen, die de Ilnksche partijen niet mogen steunen in haar deeorganiseerend drijven. Aan de I.K.P.-fractie verwijt hij, dat zij tegen deze begrooting wil ■temmen uit persoonlijke grieven tegen den Directeur van Onderwijs, vanwege diens op treden Inzake zekere subsi-die-bepalingen. (De Jieer Fruin zinspeelde op het gebeurde ten aan zien van de subsidies voor de Kweekscholen te Moentilan en Ambarawa). Een fel protest van den heer Monod en een heftig scènetje tus- schen den voorzitter en den heer Fruin zijn hiervan het gevolg. De heer Fruin, voortgaan de, betoogt, dat de regeering 't den loyalen par tijen niet onmogelijk moet maken, haar te steu nen, gelijk zou kunnen gebeuren wanneer de regeering ook verder zwichtte voor allerlei eischen van links. Het rake woord hierover werd echter gesproken door den IEV-leider de Hoog, die Prof. Schrieke een ongenadige afstraffing gaf. De regeeringsgemachtigde, de krachtfiguur, de Mussolini, de onwrikbare, die den heelen Volksraad tegen zich in het harnas heeft ge jaagd door zijn hooghartig en onhandelbaar afwijzen van allerlei tegemoetkomingen en verzachtingen, onder het eene en onverander lijke motief: het kan niet, er is geen geld, diezelfde regeeringsgemachtigde heeft in zijn tweeden termijn, om zijn begrooting te red den, plotseling allerlei dingen toegezegd, die eerst niet en volstrekt nieit konden. Eerst was er geen man en geen cent, en nu vond de regeering plotseling 25.000 internaat-subsi die voor den heer Thamrin in haar vestzak! Als de heer Thamrin 50.000 gevraagd had, hij ze ook gekregen. Is dat krachtig, is dat waardig, is dat voordeelig? klonk het strie mend uit den mond van den IE.V.-leider, en hij had het grootste gelijk van de wereld. Wij aanvaarden gTaag den sterken man, die zijn onverbiddelijk non possumus spreekt, ging de heer de Hoog voort, maar wij aanvaarden geen krachtsvertoon tegenover ons, dat overgaat in slap zwichten voor linksche veriaugOiiS wan neer de regeeringsgemachtigde zijn hachje wil redden. Wij kunnen niet anders dan in deze tijdein de regeering onvoorwaardelijk steunen en zullen dus vöör stemmen, maar ik waar- schuw den regeeringsgemachtigde voor herha lingen van zijn houding in tweeden termijn. Het was onbarmhartig, maar het was ver diend, en het was van deze vrienden-zijde pijn lijker voor prof. Schrieke dan heit van vijan delijke zijde ooit had kunnen zijn. Veel minder bewonderenswaardig was het vage gescharrel van den heer van Helsdingen, dia zich bervond tusschen the devil van begroo- ting-verwerping en the deep sea van de stuwing uit zijn eigen partij. Intusschen beslisten zijn woorden over het lot der begrooting, want het stond van tevoren vast, dat de directeur van Onderwijs hem geen bevredigend antwoord ge ven kon. Die rede van prof. Sdhrieke was de laatste teleurstelling. In een veel te lange, matte, weinig krachtige repliek, die zich eigen lijk al gewonnen gaf vöör het einde, verzuimde de heer Schrieke zijn laatste kans, om zijn door de Hoog zoo geducht geraakt prestige van fieren kraohtmensch eenigszins te herstellen. Het was een teleurstellend einde, dat zoo waar wéér concessies deed, maar te weinig! Nu is het woord aan de Staten-G-eneraalIn politieke kringen hier houdt men ernstig reke ning met de mogelijkheid, dat de tegenstem mers gelijk zullen krijgen, zelfs al moest dit den heer S. de Graaf het mlnisterieele leven kosten. Men Is n.l. van meening, dat de con- fessioneele partijen in de Tweede Kamer zul len trachten, de al te rigoureus gehavende subsidies va® het bij-zonder onderwijs een beet je te herstallen, terwijl men tevens van de aanstaande Hollandsche verkiezingen een stoot in deze richting verwacht. Wij zijn hier be nieuwd Vertrek naar de Missie. Zondag had in het Missiehuis der missio narissen van het H. Hart te Tilburg de plech tige uitzending plaats van de 14 missionaris sen, wier namen hieronder worden vermeld: Nadat in den voormiddag door drie der vertrekkende- missionarissen celebrans de weleerw. Pater B. van Slobbe, assistenten de weleerw. Paters P. Vlasveld en H. Dokkers voor de leden der communiteit en de studenten der Apostolische School in de kloosterkapel een plechtige Hoogdienst was opgedragen, ving te kwart voor vier het Lof aan met de eigenlijke uitzendingsplechtigheid. Op het priesterkoor hadden in wijden kring de vertrekkende missionarissen plaats geno men, terwijl de kapelruimte geheel in beslag werd genomen door genoodigden, familie der missionarissen en vrienden van het Missiehuis. Onder hot Lof, dat gecelebreerd werd door den zeereerw. Pater W. Woudenberg, waar nemend provinciaal, met assistentie van de weleerw. Paters M. Stigter, religieus Overste van Celebes en H. Geurtjens, missionaris van Ned. N. Guinea, hield de ruim 70-jarige pater H. Peeters, oud-missionaris van de Phl- lippijnen, een van nog jeugdige missiegeest drift tintelende afsobeidspredikatie. In directe aansluiting met het Lof verrichtte de celebrant de zegening der misaiekruisen. En nadat de diaken Epistel en Evangelie uit de Mis van St. Franciscus Xaverius had voor gelezen, kondigde de loco-provinciaal het plech tig mandaat af, waardoor de missionarissen in naam der H. Kerk en der Congregatie naar de hun aangewezen missiegebieden in casu vijf verschillende werden uitgezonden. Eén voor één ontvingen zij vervolgens als symbool van hun zending het missiekruis. Bizoüder indrukwekkend was, ails altijd, het oogenblik, waarop de priesters-missionarissen van de treden van het hoogaltaar hun geza- menlijken zegen schonken aan confraters, fa milie en genoodigden. Terwijl het zangkoor der studenten een lied ten afscheid zong, verlieten de missionarissen de kapel, voorgegaan door het kruis en gevolgd door dienaars en geestelijkheid. In 7 gereedstaande auto's, door vrienden van het Missiehuis welwillend ter beschikking ge steld, had ten slotte onder blijde muziek van het studentencorps en afscheidsgewuif van de menigte de uittocht plaats naar het station. Van de uitgezonden missionarissen vertrok ken: naar het Apost. Vicariaat van Ned. Nienw- Guinea (N.O.-Indië)De zeereerw. Pater Jac. Grent uit Wervershoof, religieus Overste, en de Eerw. Pater P. Rievers uit Grubbenvorst. 30 Sept. uit Genua per m.s. ,,Marnix van St. Aldegonde" naar de Apost. Prefectuur van Celebes: De Eerw. Paters Barth. van Slobbe uit Breda en Joh. Sars uit Den Bosch. 30 Sept. uit Genua per m.s. ,,Marnix van St. Aldegonde"; naar de Apost. Prefectuur van Poerwokerto (Java): De Eerw. Paters Henri Dekkers uit Buhnik, en Corn. Brouwers uit Teteringen. 28 Oct. uit Rotterdam per s.s. ,,Kota Baroe"; naar het Apost. Vicariaat van Batavia: De Eerw. Pater Eduard Cappers uit Geldrop; naar de Missie van Surigao (Philippijnen) De Eerw. Pater P. Vlasveld uit Zoeterwoude. 29 Sept. uit Rotterdam per s.s. ,,Seroos- kerk"; naar Brazilië: De Eerw. Paters Adr. van Ier- sel uit Each, Joh. Schuur uit Zoeterwoude en Corn, van der Made uit Ginneken, en de Eerw. Broeder P. van Schoonderwalt uit Eindhoven. 14 Sept. uit Amsterdam per s.3. ,,Erfürt", Naar het veld der martelaren. Onze Parijsche correspondent schrijft: Het gare de Lyon giedt eiken Vrijdagavond, voor wat de perrons der treinen naar het Zuiden betreft, het beeld van een geanimeerd- beid, waarin de tijdgeest zich reflecteert. De treinen, die dan steeds gedoubleerd moeten worden wegens het aantal reizigers dat vóór den Zondag thuis wil zijn, moeten ook de tal. rijke passagiers voor de van Marseille ver trekkende pakketbooten vervoeren. Maar die reizigers voor zeer verre bestem mingen, vormen het kalme deel van de menig te die dooreenwoelt als een verstoorde mie renhoop. Het zijn de „gewone reizigers" die het meest geobserveerd verdienen te worden, want voor psychologische studiën Is zoo'n Etat ionsperron met een tot vertrek gereed staanden trein een merkwaardige waarne mingspost. De dominee-rende noot is het „ieder voor zich" en niet zelden „het recht van den sterkste", want daar is de mensch- beid zooals ze zich tegenwoordig haast, zon der de minste beleefdheid en in de overtuiging dat iemand's ledematen tegen alles bestand zijn. Maar dat wereldje vertoont toch weinig meer dan zijn uiterlijken kant en zijn gevoe- ligheid voor de weersgesteldheid. Afscheid- nemen is zeldzaam en het „hartroerend los scheuren" is van romantischer tijden. De te genwoordige rijtuigen leenen zich ook minder tot een laatste ernstig woord en de cosmopoli- tische bedrijvigheid leidt tot veralgemeening der gevoelsuitingen, waarvoor de „bon ton" trouwens de beslotenheid eischt Misschien dat op heel ouderen een treinvertrek nog in druk maakt. De film heeft bovendien zooda nig onze kennis van de aarde verreikt, dat geen richting zoo ver kan wijzen, of onze ver beelding is er in minder tijd dan het vertrek sein duurt En toch juist daarom werden we van avond aan 't gare de Lyon zoo ge troffen. Die krioelende stationsmenigte heeft in den regel niets hartverheffends. Zelfs niet in de zen tijd van vacantiereizen, waarin men zou veronderstellen dat het vooruitzicht van den Zuidelijken hemel het gelaat zou opklaren. Het is onthutsend zoo weinig tevreden trek ken men ziet en hoe weinig de zenuwen te genwoordig kunnen verdragen. Maar er Is zelfs geen tijd meer om dat te bemerken. Daarom hebben de duizenden vertrekken- den ook nauwelijks gezien, welk een onver getelijk schouwspel er zich zoo juist afspeel de, toen een persfotograaf een twintigtal waarlijk van geluk stralende gezichten kon „nemen". Van jonge mannen met baarden en in zwarte kleeding, wier bestemming even ge makkelijk te raden is als hun roeping. Missionnarissen vóór Mandsjoerije, voor Kanton, voor namen die de beelden oprie pen van plaatsen waar het martelaarsbloed telkens weer vloeit, en die begrfjpen doen, dat deze jonge mannen geen retourbiljet hebben genomen en maar weinig vooruitzicht hebben weer allen den vadergrond te zullen terug zien. Van alle vertrekkenden zijn zij 't dié de minst zekere reis ondernemen en 't is voor de wereld niet te begrijpen, dat juist zij de kalmen, de waarlijk verheugden zijn. En ten overvloede hebben zij nog de geringste bagage. Een en twintig „knapzakken" want groo- ter is het pakje niet, hebben we vanmiddag als symbolen aan de kapelpoort zien liggen bij de „Vreemde Missiën" van de rue du Boe. Ook het stille klooster was heden een station met de beweging van het vertrek. In de stille verzorgde tuinen, waarin de zomerbloemper- ken de rust van een kleurigen lach brachten, in de voor dezen keer ook voor de families openstaande vertrekken, in de corridors, heb ben de laatste afscheidswoorden de mensche- lijke gevoelens willen bebeerschen. Thans zijn de tribunes der schoon® kapel met de fami lies en bekenden gevuld; de vertrekkende missionarissen weten ze daar, maar zien ze niet. Geen aardsche gehechtheid zal hun gees telijke onthechting verstoren. Aan de vaderlijke affectie van hun supe rieur-generaal, mgr. de Guébriant, vertrou wen zij de hernieuwde gelofte toe en voor Jesus-Hosti® geknield offeren zij zich wellicht tot in den martelaarsdood. Is er iet® aangrijpender dan de vertrekplechtig- heid in een missiehuis? Linie van één en twintig jonge mannen in het smetloos wit van uw koorkleed, hoe eeuwen ver zet uw lijn zich voort tot in de antieke arena's en op de forums, waar de eerste martelaren vielen. De Immer-vervolgde is niet een symbool uit het verleden, ge gaat naar de streken van bloedi ge verontrusting, waar uw missie nog zoo pas weer haar martelaren zag toenemen. Van de 21 zijn er 9 voor Mandsjoerije be stemd, de overige gaan naar Indo-China en Japan. Het aantal impressionneert ons. 't Is niet het grootste, nauwelijks een „groot" ver trek. Het is maar een klein getal tegenover de velen, die uit alle christenlanden elk jaar wegtrekken. Maar de tijdsomstandigheden ma ken, dat de bestemming ons bijzonder impres sionneert en de groep bestarend, kunnen wij de vraag niet terugdringen, wie hunner tot de gulden reeks met den onvergankelijke® palmtak zullen gaan behooren. Er lag een bovennatuurlijke vrede heden middag in dat afscheid, toen aan den voet van het altaar, het gelaat naar de kapel ge keerd, de vertrekkenden de afscheidsomhel- zlng van hun broeders ontvingen. En het was een toppunt van aardschen vrede, dat rustig, dat van een blijden ernst stralende vertrek, aan dat station, waar het van staaltjes van wereldsche onrust krioelt. Over acht dagen nog zoo'® vertrek: dan voor Indo-China. (Van onzen H-correspondent.) Het water van den snellen Donau Is bij Bratislava evenmin blauw als bij Weenen of Boedapest. Der schone blaue Donau is er even groen-grauw als elders. Maar daarom spreken we van Bratislava niet als van de stad aan den schoonen blauwen Donau, op welke benaming Weenen overigens van oudsher aanspraak maakt, al was het maar alleen om Strauss' onvergankelijk meesterwerk. Bratislava is de stad aan den snellen Donau en hierdoor al merkwaardig genoeg, want als men langs de oevers van de snel vlietende rivier staat, krijgt men den optischen indruk, dat Bratislava zich als op een magisch karpet langs den horizon beweegt. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. EIMBECK, 11 September (V.D.) Tusschen Koehnse® e® Eimbeck is hede® een uit Han nover komende auto in volle vaart tegem een boom gereden. Doordat de -benzinetank explo deerde, geraakte de wage® in brand. De belde Inzittenden, de 56-jarige koopman en zijn zoon, werden zwaar gewond. Zij werden naar een ziekenhuis overgebracht, waar de zoon spoedig overleed. Tegelijk met de missionarissen voor Ned- Indië zullen 30 Sept. uit Genua vertrekken de Eerw. Zusters Frederica (v. Buel) en Angelica (V. Oers), van de Dochters van O.L. Vrouw van het H. Hart, met bestemming respect, voor N.N. Guinea en Poerwokerto. Uit Brazilië kwam, tot groote geruststelling van de familie in Holland, 't bericht, dat den daar vertoevenden missionarissen en missie zusters (in verband met de revolutie) ,,geen enkel gevaar bedreigt". Het typische ghetto in Bratislava. De stad aan den snellen Donau heeft overi gens merkwaardigheden te over. Men moet in het aan dergelijk verschijnselen inmiddels rijke Tpjecho-Slowakië werkelijk zoeken naar een bord, waar b.v. zooveel totaal verschillende bevolkingsgroepen eendrachtig naast elkander leven en op de manier als in Bratislava, dat voor den wereldoorlog bij de menschen als Presburg bekend stond. Er wonen Duitschers, Hongaren en Joden en Verder is er een sterke bevolkingsgroep van Tsjechen en Slowaken. Bratislava Is de nieuwe Tioófdstad van Slowakië, zulks wel een beetje tegen den zin der Slowaken, die hun hoofdstad graag midden in hun land hadden gezien en daartoe het oude stadje Turcansky Svaty Mar tin als het meest geschikt aanzagen, omdat dit stadje van oudsher een Slowaaksch centrum van cultuur is geweest. Nu is het wel zonderling, dat in de hoofdstad van Slowakië hoofdzakelijk Hongaren, Duit schers, Joden etc. wonen. De stad is trouwens door zijn verleden sterk Hongaarsch geworden, al was ze dan In de zestiende eeuw Slowakië's machtige hoofdstad. De Habsburgers hadden er lang hun zomerresidentie en in Presburg lieten ze zich ook kronen. In den loop der eeuwen volgde Bratislava duchtig de tendenz van zoowat alle belangrijke Bteden in Bohemen en Slowakië. Het ontving talrijke landverhuizers binnen zijn muren en het Slowaaksche element werd op den achter grond gedrongen. Duitschers en Joden werden er de nijvere en gewiekste handelsklasse, waar tegen de agrarische Slowaken niet waren opge wassen. Later werd Presburg door de Hongaren nog Uink gemagyar'iseerd en het weet tegen woordig feitelijk niet meer, wat het eigenlijk is, Duitsch of Hongaarsch. Daarom zijn de Tsjechen er op uit, het zooveel mogelijk onder hun hoede te brengen, want zoo'n onzekere grensstad is niet bepaald een stevige burcht voor hun republiek. Hun greep op Bratislava wordt vaster, naarmate hét in belangrijkheid toeneemt en dit laatste geschiedt met den dag en zelfs zichtbaar voor het bioote oog. Het huidige Bratislava is een der belangrijk ste Donauhavens en de voornaamste handels plaats van de republiek der Tsjechen en Slowa ken, een aardige, gezellige stad tevens, met tal van oude herinneringen en een bezienswaardig Ghetto. De menschen zijn er drietalig. Men hoort overal Duitsch, Hongaarsch en Tsjechisch of Slowaaksch. De offlcieele taal Is natuurlijk Tsjecho-Slowaaksch en zoo wordt men overal met het Tsjecho-Slowaaksche „ma ucta" be groet, het van de Duitschers overgenomen „ich liabe die Ehre". Desondanks wordt men er niet op aangekeken, dat men Duitsch spreekt. Het antwoord op een vraag komt spontaan en men krijgt in Bratislava daardoor een gemoedelijker gevoel dan in Praag, waar 'de stelselmatig ge voede afkeer voor het Duitsch iemand soms kriebelig maken kan. President Masaryk kwam eens naar Bratis lava, zoo wordt veTteld, en werd toen door de autoriteiten alleen in het Tsjechisch begroet. Hij moet daarover ten zeerste zijn ongenoegen te kennen hebben gegeven, omdat hij zich vol komen terecht op het standpunt stelde, dat in een stad met 'n Duitsch-Hongaarseh Joodsohe meerderheid de Tsjecho-Slowaaksche minder heid niet het recht had, haar taal op te dringen. Het heeft hem in Bratislava veel populariteit bezorgd, maar de Tsjechen zorgen er voor, dat men er blijft mokken. Tact Is nu juist niet hun voornaamste deugdZe probeeren er alle leidende functies te veroveren en keeren zich vooral tegen het Duitsche element. Tot welke onaangenaamheden dit leiden kan, kun nen enkele in Bratislava resideerende Neder- landsche Capucijnerpaters vertellen, 'die enkele jaren geleden opeens een bevel van onmiddel lijke uitwijzing op hun dak gestuurd kregen. Gelukkig kon onze gezant in Praag bemiddelend optreden, met het gunstige resultaat, dat de paters thans nog in Bratislava zitten, al zijn ze dan Germanen Het aspect van Bratislava wordt beheerscht door de ruïne van de voormalige keizerlijke residentie. Het voormalige paleis ligt op een imposanten heuveltop boven den Donau en is niet veel meer dan een geraamte. Het brandde in 1911 uit, werd niet meer gerestaureerd. Misschien had men er een voorgevoel van, dat het toch niet voor langen tijd zou zijn. In de schaduw der ruïnen heeft men een mooi ver gezicht over de groote vlakte, waarvan Bratis lava het eentram ia. In de verten schemeren de uitloop-ers van de Witte Karpathen en de uiterste Alpen, dies heet het, dat Bratislava de schakel is tusschen Karpathen en Alpen. De Donau wordt aan weerszijden Ingesloten door gioene, eindelooze velden, die verderop in de Hongaarsche poesta's overgaan. Het is hier een drielandenpunt. Bratislava immers ligt op de grens van Tsjecho-Slowakië, Oostenrijk en Hongarije. In het Westen ligt enkele uren ver Weenen. Men kan er met de tram heen. En Boedapest ligt ook niet zoo erg verwijderd, al is de afstand tusschen Bratis lava en Boedapest beduidend grooter dan die tusschen Bratislava en Weenen. De stad aan den snellen Donau symboliseert meer dan eenig andere in de republiek der Tsjechen en Slowaken het nieuwe land, den nieuwen staat, die na den wereldoorlog een onzeker bestaan begon. Zij vereenigt het oude, om niet te zeggen het oeroude, met het aller nieuwste en het dertiende eeuwsche klooster van Svaty Michala moet zich aanpassen bij den in elke Tsjecho-Slowaaksche stad dominee- renden Batabouw. Het Batapaleis getuigt in elke Tsjecho-Slowaaksche stad van den nieuwen ondernemingsgeest, 'de talrijke historische her inneringen van het glorieuze en romantische verleden. Symbolisch ook bonkt de verwoeste zomer residentie boven de woelige haven. Het verleden en het heden, in één verband gevat door de natuur rondom. De Gothische en barokke torens der kloosters en kerken contrasteeren tegen de zwarte pijpen van de booten, die naar de Zwarte Zee varen. Zoo contrasteert tevens het wrakke, maar pittoreske Ghetto tegen het grootsteedsehe park aan de overzijde van den snellen Donau, vanwaar men over den levenden stroom van het woelende, in de avondzon als zilver glinste rende water een prachtig vergezicht heeft op de stad en haar ruïne. In die ruïne zwoeren eens de Hongaarsche edelen trouw aan Maria Theresia. Met Hon gaarsch pathos riepen ze uit, dat ze hun le ven en hun bloed zouden geven voor hun ko ningin, Maria Theresia. Maar ze hielden het voor zich, dat Maria Theresia hun trouw had gekocht met de belofte, dat ze vrij zouden zijn van alle belastingen. Aldus gebeurde bet, dat in Bratislava nog gedurende de achttiende en de negentiende eeuw een gedeelte der be volking alle politieke rechten bezat en de rest het twijfelachtige privilege genoot, alle belastingen te mogen opbrengen. Tegenwoordig betaalt eenieder er wel belas ting naar verhouding, maar men is van oor deel, dat de politieke macht wel wat al te veel in de handen der Tsjechen gecentraliseerd is. Dit gelooven niet alleen de Duitschers en de Hongaren, maar ook de Slowaken. En de- Slo waaksche universiteit van Bratislava is een der vele doornen in de oogen van de® emotio- neelen Hlinka e® diens partijgenooten, om dat er bijna uitsluitend Tsjechische professo ren en docenten doceeren. De Tsjechen bewe ren, dat ze geen geschikte Slowaken vinden kunnen, de Slowaken spreken van usurpatie, het knotten van rechten en het bevoordeelen van Tsjechen. Aldus is Bratislava een waardige toegangs poort voor Slowakië, waar Hlinka sinds jaar en dag zijn sermoenen tegen Praag houdt en een oppositie aanvoert, die zich ondanks alle pogingen niet bevredigen laat. Waarom, dat zullen we zien op onze tochten door liet aan trekkelijke Slowakië, dat in m-onlg opzictit not interessantste deel van de republiek der Tsje chen en Slowaken kan worden genoemd.. Een eigen Chineesch bisdom in wording. De heilige Congregatie tot verspreiding des Geloofs (Propaganda Fide) te Rome had on langs tot Mgr. Aug. Henninighaus S.V.D., Apost. Vicaris van Yenchowfoe (Zuid-S jantoeng, China) het verzoek gericht, om een gedeelte van zijn uitgestrekt missiegebied, hetwelk on geveer 8 mlllioen heidensche bewoners telt, af te scheiden en aan Chineesche priesters over te dragen, met het doel, dit gebied binnen af- zienbaren tijd tot zelfstandig bisdom te ver heffen. Door dén bisschop werd het meest hier voor in aanmerking komende district Puoly voorgedragen, hetwelk gelegen Is ten noorden van den Gelen Stroom en grenst aan de Apost. Prefectuur Lintsing, die reeds sinds begin 1931 als zelfstandige missie door den lnlandsche® clerus wordt bestuurd. De Romeinscbe Propa ganda keurde deze indeeling goed en droeg Mgr. Henninghaus op, een delegaat voor het afgescheiden missiegebied te benoemen. On langs heeft nu Mgr. Henninghaus een Chineesch priester der S.V.D., pater Thomas Tien, tot bis schoppelijk delegaat verheven e® met het be stuur van de nieuwe missie belast- De nieuw benoemde missie-overste heeft 12 priesters onder zijn leiding, waarvan 2 Europeesche uit de Congregatie van het Goddelijk Woord. Hiermede Is de eerste schrede gezet tot de elndelüke zelfstandigheid van het Puoly-gehied. De bisschoppelijke delegatuur telt 15.000 ge. doopten, 2000 doopleerlingen en. nog ruim 1 millioen heidenen. DARMSTADT, H September (V.D.) D® 39- jarige politiecommandant Jams uit Darmstadt is heden bij het zeil vliegen te Lindenfedd in heft Odenwold verongelukt, doordart te® gevol ge van den sterke® wand, een vleugel van zijn toestel brak. Jans stortte van 150 meter omlaag op de rotsen en wa,s «P slag dood. HAMBURG, 11 September (V.D.) Hede® heeft boven ami urg en het geheele kusrtgobied een storm gewoed, gelijk men dien In lang nleft meer ee meegemaakit. Een wolkenbreuk- adh ge regen stroomde neer, zoodat verschil lende stadsdeel en gedeeltelijk overstroomd ge- raa e®. De wind bereikte een snelheid van 28 meter por seconde. Op de reede van Cuxhafen zijn talrijke sche pen van verschillende nationaliteit voor anker gegaan, om op beter weer te wachten. Per radio is bekend gemaakt, dot voor de Duitsche Nooidzeekust storm vloed ge vaar bestond. GLEIWITZ, 11 September (V.D.) De politie deelt mede, dat heden tusschen 14 en 15 uur de S.A.-ieider Rolle, die in hechtenis zat e® naar bet ziekenhuis was overgebracht in ver band met een operatie, tijdens den bezoektijd is ontvluoht. Met een luxe-auto, die geheel met nationaal-sociolisten in uniform bezet was, is hij naar een onbekend, doel verdwenen. PARIJS, 11 September. (R. O.) Reeds in de® vroegen Zondag-ochtend trokken honderddui zenden belangstellenden naar Vareddes, waar, ter viering van den 19den verjaardag van den Marne-slag een monument zou worden ont huld, dat Amerika bij deze gelegenheid Frank rijk aanbood. Het kleine stadje Meaux, het middelpunt der feestelijkheden, was met vlaggen en gu:rlan- den in de Fransche en Amerikaansche kleu ren feestelijk versierd. Om tien uur werden alle klokken geluid voor de kerkdiensten, welke plaats hadden zoowel in de katholieke kathedraal, a's in de protestantsche en Joodsche kerken. In de kathedraal werd het H. Misoffer opgedragen door den bisschop van Meaux. Na een banket, dat in het raadhuis werd gehouden, begaven de leden der regeering zich naar Vareddes, waar het geweldige Ameri kaansche monument werd onthuld. Aan beide zijden van den ongeveer 7 K.M. langen straat weg hadden duizenden menschen zich in dich te rijen opgesteld. Op het veld, rond het monument stonden sol daten opgesteld, de bajonet op het geweer. De groote generale staf was aanwezig, terwij: tal- looze leden van oudstrijdersvereenlgingen van hun belangstelling hadden blijk gegeven. Ldge, de Amerikaansche gezant, droeg in zijn rede het monument over aan het Fransche volk, als symbool eener on verbrekelijke entente en. vriendschap. Geen enkel feit, aldus de Amerikaansche ambassa deur, wekt krachtiger de sympathieën van het Amerikaansche volk dan het schouwspel van een natie, die strijdt voor de bevrijding van haar gebied na een buitenlandsche invasie. Het Amerikaansche beginsel „baas-zijn in eigen huis", kan als volgt worden omschre ven: het eergte recht van elke natie Is, veilig zijn tegen het gevaar van invasies. Het geloof in de rechtvaardigheid van dit beginsel is diep in het hart van het Ameri kaansche volk verankerd, en wanneer het ziet, dat gebieden worden overvallen, dan grijpt een edele verontwaardiging het aan, en het besluit instinctief, het overvallen volk moree- len en, indien noodig, ook materleelen steun te verleenen. Het was deze gedachte, welke ons bracht tot het besluit, den Marne-slag door een mo nument te herdenken. Het Marne-monument moet beschouwd worden als een in verren om trek lichtende vuurtoren der Fransch-Ame rikaansche entente. Moge het bijdragen tot een samenwerking der beide volken op alle stoffelijke en zedelijke gebieden; moge het alle volken vermanen, zich aan te sluiten bij het werk van den opbouw, eigen begeerigheld en hebzucht te vervangen door een nieuwe orde, die op internationaal vertrouwen, recht vaardige onderlinge betrekkingen en op vre de is gebouwd. Nadat nog veredhllleiKie andere sprekers het woord gevoerd hadden rees Herrlot op. om iIx warme "Bewöördïngéh té herinneren aan de Amerrkaansdi-Franfich© wapembroedersehap tij dens den oorlog. Thans is het plicht, aldus de Fransche mi nister-president, de In het vuur der veldslagen gesmede vriendschap te beveiligen tegen alle gevaren. Veertien jaar ma het einde van den strijd, zijn de fatale gevolgen van den oorlog nog steeds merkbaar. Des te dankbaarder moeten wij zijn jegens de Amerikaansche staatslieden, wanneer deze er naar streven door het verstand een orde te herstellen, die door het geweld was verstoord. Dit ls blijkbaar ook de bedoeling van het no bele voorstel, dat president Hoover onlangs aan de ontwapeningsconferentie heeft voorge legd. Frankrijk beeft dit voorstel met oprechte waardeering vernomen en er ernstig .over na gedacht; het onderzoekt thans, hoe het op de nuttigste wijze kan deelnemen aan zulk een opmerkelijk initiatief. gteeds heeft Frankrijk er naar gestreefd zijn vrienden te begrijpen; het heeft daarom' ook net recht, zijnerzijds gerechtigheid te verlan gen voor een Frankrijk, welks beproevingen do wereld te zeer vergeten heeft. Men wil door een zekere agitatie Frankrijk In een verkeerd daglicht stellen. Men beschul digt het oorlogszuchtig gezind te zijn. Is dat waar? Spreker wilde zich hoeden voor al te gemakkelijke protesten, maar waar kan men beter dan juist hier te Meanx herinneren aan de vreeselijke wonden en aan de schade, die slechts schijnbaar weer goed is gemaakt. De vrede is in het hart van eiken Fransch- tnan verankerd als de diepste hartstocht Die vredeshartstocht heeft Frankrijk de concessies ingegeven, waartoe het bereid bleek. Wij willen dat de vredesgedachte in Frankrijk aiom wordt gevoed. Wij zullen er ons voor hoeden door onvoorzichtige betoogingen die macht- spoken op te roepen, die men niet meer beteu gelen kan, wanneer men ze eenmaal ontketend, heeft. Het is echter niet voldoende den vrede te willen, men moet hem ooi1 bereiken. Wij staan hier aan de thans rustige en lichte oevers van de Marne, die eens in bloed gedom peld waren. Laat ons daaraan denken. Wat zou er van ons geworden zijn zonder de geniale Improvisatie van een generaal, die een schijn baar verslagen leger door zijn groote energie omzette in een beslissend instrument der over winning? En hoewel Frankrijk overal hulp en steun gevonden heefit, toch heeft de ongeluk kige Fransche burger-bevolking vier jaar lan® het martelaarschap der invasie lee<ren kennen. Verstandige en neutraal denkende lieden dienden toCh Frankrijk'» bezorgdheid te be grijpen, wanneer het van zekere gevaarlijke be toogingen hoort. Deze bezorgdheid staat niet in tegenstelling tot Frankrijk's afschuw voor een beroep op de wapenen, doch brengt uitslui tend Frankrijk's wen»ch tot uitdrukking om in vrede te leven. Deze bezorgdheid sluit echter niet uit, dat Frankrijk nog een oproep tot verzoening richt tot hen, die 'het zoo 'heftig bestreden hebben. Frankrijk wenscht, dat men den ernst zijner vredesgezindheid 'begrijpt en dat men zich daarover even vrij uitspreekt, als thans door mij geschiedt. De opbouw van den vrede zou zonder zulk een gedachten wisseling onmogelijk zijn. [Üiii iaeaEü-i-eiii Jii Inijiiii; Ihjlli!!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10