LEZERS VAN ONS BLAD. GEADVERTEERDE ARTIKELEN, PROTEST DER R. IC. ONDERWIJZERS DINSDAG 13 SEPTEMBER 1932 HET DRAMA TE PUTBROEK. MAX ZIJN VRIENDEN. W////1 nieuwe inrichting voor TEGEN HET RAPPORT-WELTER „St. Augustinus" vergadert te VGravenhage. HET VONNIS TEGEN DEN JACHT OPZIENER EN ZIJN ZOON. Waarop het Bossche Hof zijn vonnis steunde. gevangenen slaken hun boeien. GEESTESZIEKEN TE LEUR. Radicale hervormingen tot stand gebracht. HET COLLECTIEF ONTSLAG BIJ HET RIJKSOPVOEDINGSWEZEN. de commissaris der koningin IN ZEELAND. NED. MEDISCH MISSIE COMITÉ. INDISCHE POSTVLUCHTEN. Moderne kooplieden geven door kunne advertentiën in de dagbladen blijk, met hunne aanbiedingen de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Zij treden met hunne producten en de prijzen, welke zij er voor rekenen, openlijk op en leVeren hierdoor het bewijs, aan het publiek de beslissing in daden van koop te durven overlaten. De meest geadverteerde goederen vinden den groot sten aftrek. Zij zijn bijna altijd de beste en de goed koopste. Koopt dus uitsluitend In „Diligentia" te 's-Gravenhage kwam Zon dagmiddag de diocesane vereeniging van R.-K. bijzondere onderwijzers in het bisdom Haailem, „St. Augustinus" bijeen, in verband met het rapport-Welter. In zijn openingswoord protesteerde de voor- sitter, de heer H. G. de Boer tegen de liberale samenstelling der commissie-Weiter. Een tweede bezwaar is gericht tegen de eenzijdige opdracht, welke de, commissie heeft. Het slui tend maken der begrooting zal moeten komen van de landsdienaren, eventueel gemeentedie- iiaren. In het volkshuisgezin moeten alle leden de lusten en de lasten dragen. Er is maar één leuze sluitend maken van de begrooting. Uit den aard der zaak beoogt de commissie-Weiter ook de afbraak van het onderwijs, en juist het onderwijs voor den kleinen man; het volkson derwijs en het nijverheidsonderwijs. Wij zijn bereid tot offers, maar willen daarin niet al leen staan. Hierop kw^m de heer Max van Poll aan het ■woord. Rede Max van Poll. Vooreerstdat hij het rapport-Weiter be handelt en geen regeeringsvoorstellen. Aan deze eerste opmerking knoopt spr. een tweede vast, welke er nauw mee in verband staathij wilde zijn oordeel over het rapport- Welter uitspreken, op gronden ontleend aan dat rapport zelf, dus op zuiver zakelijke gron den. Een dergelijk zuiver zakelijk oordeel kan Diet préjudiceeren op een oordeel dat later in het parlement over regeeringsvoorstellen moet worden gevormd. Daarbij gelden ook andere dan zuiver zakelijke beoordeelingsnormen. De po litieke situatie ten onzent draagt er, tengevolge van de weigering der op een na sterkste poli tieke partij om de regeeringsverantwoordelijk heid mede te aanvaarden, ten zeerste toe bij, dat politieke overwegingen soms meer gewicht in de schaal leggen dan wenschelijk moet worden geacht. Het komt hier voor een parlementslid er op iaan, af te wegen, wat ernstiger is voor het al gemeen belanghet aanvaarden van zaken, die men objectief minder gewenseht acht, dan wei het aanvaarden van politieke consequen ties, waartegen evenzeer groote bedenkingen kunnen worden ingebracht. De grondslag, waarop het rapport-Welter rust, is, dat er voor Nederland slechts heil te wachten is van een herstel der vrije concurren tie op de wereldmarkt, en dat dit moet worden bereikt door algemeene salaris- en loonsverla ging. Met de voorbeelden der Engelsche en D-uitsche loonsverlagingen toonde spr. aan, dat het beoogde doel verhooging van den export, door loonsverlagingen niet wordt bereikt. De toenemende afweermaatregelen jp alle landen beletten dit. De commissie-Welter er kent dit zelf, maar meent dat deze kortzichtige tnaatfegelen „vermoedelijk" geleidelijk zullen verdwijnen. Spr. toont vervolgens aan, dat het heden daagsche economische stelsel b-pel-oos is vast- geloopen. De commissie-Weiter stelt haar hoop op hoogere productie tegen lagere prijzen, maar 6 Crisis is juist ontstaan tengevolge van een Voorden ongekende productie, welke een prijs daling zonder voorbeeld in de geschiedenis ten gevolge heeft gehad. De geheele wereld verwacht dan ook d-e op lossing der crisis niet van lager®, maar juist ■van hoogere prijzen en alle maatregelen, zoo wel door de groote wereldconcerns -door pro ductieb^peking, als door de regeeringen, ook door onze regeeping hebben prijsverhooging tot strekking. Wij bevinden ons in een vicieuzen cirkel tengevolge van de normale werking van bet huidige economische systeem en de groote grief van spr. tegen het rapport der commissie Welter is, dat het alle heil verwacht van dit systeem, dat'ons juist alle ellende heeft ver schaft. Daarmede oversch]-ee-d de commissie ook haar opdracht, daar haar alleen gevraagd werd, voorstellen te doen tot bezuiniging op de staatsuitgaven. Het komt er nu op aan de lasten rechtvaar, dig te verdeelen. Tal van bezuinigingen door de commissie Weiter kunnen zonder al te veel herwaar worden aanvaard. De verlaging der salarissen Spreker wenscht alleen een opmerking te maken over -de salarissen. Het is niet juist, dat deze in -geen geval mogen worden verlaagd, voordat nieuwe belastingen zouden zijn inge voerd. Het salarispeil moet in 'overeenstem ming zijn met het volkswelvaartpeil en het zou van groote beteekenis zijn indien een re geling, uitgaande bijvoorbeeld van den to-e. stand in 1914, gecorrigeerd overeenkomstig het rapport-Stork, kon worden getroffen, waardoor deze overeenstemming zou worden bereikt en op salarisgebied een pacificatie verwezenlijkt, Het is echter zonder voldoende gegevens op dit oogenblik nog onmogelijk te zeggen of de salarissen van het overheidspersoneel Inder daad reeds boven het gemiddelde volkswei- vaartspell uitsteken. Evenmin echter als een stijging, van het volks welvaartspeil onmiddel lijk in de salarissen van het overheidsperso neel tot uitdrukking kan worden gebracht, evenmin behoeft dit het geval te zijn bij een daling, welker blijvend karakter, aooals de feiten der laatste weken hebben uitgewezen. geenszins vaststaat. In ieder geval zal met de uiterste zorgvuldigheid moeten worden over wogen, of niet allereerst aan nieuwe belastingen moet worden gedaoht. Zijn rede besluitend, komt spr. terug op het geen hij gezegd heeft over de werking van ons economisch systeem. Alles wat men doet, om, binnen de grenzen van dit systeem, den toe stand te redden, zal onvoldoende blijken. Daar om juist is het zoo noodig, dat alle katholieken en de katholieke intellectueelen, waartoe spr. ook de onderwijzers rekent, voorop, alle krach ten inspannen om, overeenkomstig de aanwijzingen -des Pausen, tot een wijzi ging -der economische instellingen te komen, die een betere verdeeling der aardsche goe deren waarborgen. Naar spreker's inzicht is dit alleen op een overzienbare markt mogelijk Maar de uitwerking van -de Pauselijke aanwij zingen zal nog veel inspanning en nioeite kosten (applaus). Rede H. G. de Boer. Na de pauze besprak de voorzitter, de heer H. G. de Boer de onderwijsparagraaf van het rapport-Welter. Spr. liet zich leiden door twee principes vooreerst, dat, bij eventueel aan vaarde tijdelijke onaangenaamheden, het aan tal wachtgelders zoo min mogelijk blijft en verder dat de honderden, welke telkens nog worden opgeleid, eindelijk een betrekking krijgen. Spr. verzet zich tegen de uitzonde ring voor de hoogleeraren, die a priori van salarisverlaging worden uitgesloten. De com- missie-Welter wijst sluiting van een univer siteit of opheffing van universiteiten af. Spr. doet uitkomen hoe dit den liberalen geest der commissie kenteekent. Als spr. over het nijverheidsonderwijs zou willen spreken, dan moet hij constateeren, dat geen tak zoo sterk is getroffen, omdat de eeraren, per uur betaald, minder uren krij gen. Dit beteekent 1/5 van hun salaris. Wat het lager onderwijs betreft, dit vorm de in 1910 10.81 pet. der staatsuitgaven. Dat het in 1932 ruim 18 pet. vormt moet men be zien in het licht der toeneming van het aantal kinderen met 355.000 of meer dan één derde. Al verklaart spr. ziel1 tegen ongeveer alle voorstellen uit dit rapport toch acht hij be zuiniging op 't onderwijs mogelijk. Maar men moet loslaten de dwanggedachte, dat de finan- cieering alleen zuinig kan geschieden wan- rfeer dat èn van rijk èn van gemeente uitgaat. Zoo'n toestand bestaat nergens. Wanneer men de nieuwe scholen beziet kan men niet zeggen, dat er niet bezuinigd zou kunnen worden. Spr. spoorde de aanwezigen aan om ook in de plaatselijke afdeelingen een krachtige actie te voeren tegen de dreigende gevaren (applaus). Na eenige bespreking werd onder applaus instemming betuigd met de volgende motie: In zijn arrest, waarbij de heide v. d. E's door het Bossche Gerechtshof werden veroor deeld, overweegt het Hof, dat het beroepen vonnis ten aanzien van het daarbij ten laste van elk der verdachten bewezen verklaarde niet naar be-hooren met redenen is omkleed en derhalve behoort te worden vernietigd. Na de verschillende ter terechtzitting afge legde verklaringen van getuigen en deskundi gen te 'hebben nagegaan overweegt het arrest, dat de in deze bewijsmiddelen vervatte feiten en omstandigheden, opleveren evenzoo-vele reden-gevende feiten en omstandigheden, waar op steunt de beslissing van het Hof, dat door die bewijsmiddelen wettig en overtuigend is bewezen met de schuld van den eersten ver dachte daaraan, dat hij in den nacht van 27 op 28 N-ovemer 1931 omstreeks half een uur te Puthroek gemeente Echt, opzettelijk Willem Kersten, F. H. Werens en Mabhias Kersten van het leven heeft beroofd. Het Hof quali- ficeert dit als voortgezet misdrijf van dood slag. Het Hof vereenigt zich geheel met de con. clusies van den getuige-deskundige, van Wae- geningh en neemt dus ook aan dat de negen hulzen van jachtpatronen, aan dezen getuige, deskundige overgegeven door de getuigen Houterman en Paulssen, en in zijne gemelde verklaring besproken, afkomstig zijn uit het ter terechtzitting'aanwezige 2-loops jachtge weer zonder hanen, en welk geweer door den verdachte als het zijne is erkend, terwijl uit de verklaringen der gehoorde getuigen blijkt, dat al deze 9 hulzen zijn gevonden op den weg OJ//,/ 211. We moeten ons zelf bevrijden", zegt Max. Ze wringen en rukken aan de touwen, „aar vruchteloos. Daar herinnert Petrone la zich dat een der mannen een zakschaartje, waarmee hij een der touwen doorgeknipt had, op het tafeltje heeft laten liggen. 212. „Als Jaap een van zijn lange armen vrijmaakt, dan kan hij hij het schaartje", zegt Petronella. Jaap doet zijn uiterste best en ein delijk lukt het hem, ofschoon niet zonder pijn, zijn linkerarm te bevrijden. Het is nu nog maar een werk van weinige secon'den 213. de touwen waarmee hij zelf en zijn makkers gebonden zijn, door te knippen. „Nu den kapitein waarschuwen, maar voorzich tig" meent Max, doch nauwelijks heeft hij deze woorden gesproken, of een ontzettend kabaal breekt los. „De revolutie is uitgebroken!" roept Max uit. „Komt mee! Den kapitein te hulp." Te Leur wordt 14 September a.s. geopend het Maria-Paviijoen, gebouwd op het terrein van het St. Antonius-gesticht. Dit gesticht werd 14 November 1902 opgericht door de Congregatie a nes voor Allen", uit Breda en was aanvanke- Hik bestemd als „Gasthuis" voor verpleging en huisvesting van zieken en hulpbehoevenden. In den loop der jaren nam het aantal zwak- zinnigen en zenuwzieken onder de oorspronke- liike gasthuisbevolking meer en meer toe. Bo vendien bleek, dat aan een gasthuis van die „rootte in Leur niet voldoende behoefte he- van Puthroek naar Annadaal ter hoogte waar Een en ander was voor de congregatie zich aldaar blijkens de verder afgelegde ver- anieiding de bestemming van het gasthuis de- klaringen ook -bloe-dplekken op den grond en finjtief te veranderen en zich meer en meer toe onder meer ook hagelkorrels werden gevonden, jeggen op de verpleging van zwakzinnigen Het Hof acht ook bewezen dat de schoten geesteszieken, door verd. zijn gelost en heeft ten dezen in het Aanvankelijk werden ook mannelijke patien- bijzonder o.m. ook waarde toegekend aan d€ ter verpleging opgenomen. Na 1915 werden verklaring van verdachte, betrekking hebbend echter nog uitsluitend vrouwelijke patiënten op de geweren, die in dien-s woning aanwezig Opgenomen de mannelijke patiënten werden in moesten zijn. andere gestichten ondergebracht. Deze maatre- De verklaring van getuige Houterman hou. j Was noodzakelijk geworden, doordat het den-de, dat hij het ter terechtzitting aanwezige °aSthuis niet voor de verpleging van geestes- dubbenoopsjachtgeweer ten huize van eersten zieken was ingericht. Het te zamen verplegen verdachte heeft in beslag genomen. in een gebouw van geesteszieken van beider ge- s. De verklaringen van getuigen Beckers en siacht leverde daardoor technische moeilijkhe- Thevissen, waaruit -blijkt, dat een mansper- den op, die niet geheel te ondervangen waren, DE WIJ-BISSCHOP VAN KEULEN TE VELSEN-DRIEHUIS. Hartelijke ontvangst der bevolking Pontificale Hoogmis. te in Motie. De R. K. Onderwijzers-organisaties van Ne derland aangesloten bij de St. WUlibrordus- en Canisiu-sfederatie, büeen in congressen te Utrecht, 's-Gravenhage, Tilburg, Roosendaal Roermond op 11 September 1932, ter be spreking van het Rapport van de Staatscom missie voor de verlaging van de Rijksuitgaven (Commissie Wel-ter), gehoord de verschillende leiders, spreken als haar meening uit; dat door de Com-mlssie-Welter tengevolge van haar eenzijdige samenstelling ln haar rapport geen rekening is gehouden met de eischen van •de Katholieke Sociologie, waar-om -dit rapport door onze Katholieke organisaties niet kan worden aanvaard; dat het in strijd is met de verdeelende recht vaardigheid, dat de lasten in zoo groote mate gelegd worden op -de ambtenaren en onderwij zers, alsmede op de werkloozen, voordat door de Regeering in 'de Volksvertegenwoordiging in een gefundeerde uiteenzetting is aangetoond, dat alle andere middelen om 's lands finan ciën in evenwicht te houden, zijn uitgeput; dat tal van beter gesitueerden worden ont zien, terwijl het toch een eisch van rechtvaar digheid is, dat in tijden van nood, naar ver mogen wordt hijgedragen door allen; dat nog ruimschoots maatregelen zijn aan te wenden om de Staats-inkomsten te verhoo- gen; dat de verschillende aanslagen, we-lke het lager onderwijs bedreigen, zooals o-a. de op voering van het aantal leerlingen per leer kracht, het verbo-d van overtallig personeel, de invoering van minder-bevoegde leerkrachten, het peil van het onderwijs aanmerkelijk zul- len doen dalen; dat de handhaving van de door het wets ontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijs wet 1920 in uitzicht gestelde verbeteringen voor het buitengewoon lager onderwijs ge wenseht Is; dat verhooging van het aantal leerlingen, genoemd in artikel 73 van de wet op het La ger Onderwijs 1920 voor bepaalde groepen van de bevolking een beletsel zal zijn om haar be ginselen ten aanzien van het onderwijs in toe passing te brengen; besluiten deze me-eningen ter kennis te bren gen van de Regeering, de Volksvertegenwoor diging, de Commissie-Welter en de Pers. soon, gekleed zooals verdachte in den avond van 27 November 1931 gekleed was en j,n postuur en houding met dezen verdachte ge .heel overeenkomend, zich omstreeks half 13 in den avond van 27 November 1931 heeft be. vonden aan den. weg van Annadaal naar Pm. broek; d, de verklaringen der getuigen Hintzen, Voorts kreeg in 1910 door aanbouw de Inrich ting de beschikking over 4 isolatiekamers, waar door het mogelijk werd, patiënten, die te sto rend voor hun medepatiënten werden, tijdelijk af te zonderen. Een en ander was tot stand ge ltomen op aandringen en volgens adviezen van dell toenmali-gen Inspecteur van het Staatstoe- zicht op krankzinnigen, Dr. Van Deventer. Bij Meijers Thoolen, Janssen Smeets, Mertens en Konihk'Ük Besluit van 1910 werd- het St. An- Schmltz, waaruit blijkt,dat verdachte zeer touius-gestieht erkend als „aangewezen inrich- igenei-gd was op stroopers te schieten. "Wat den tweeden verdachte den zoon betreft overweegt het Hof, dat deze ter s Hofg terechtzitting heeft verklaard; dat hij in den avond van 27 N-ov. 1931 om omstreeks ongeveer half twaalf uit Pos-terholt I ls teruggekeerd in de woning waar hij met zijn v-ader v.oont op het landgoed Annadaal. dat de ter terechtzitting aanwezige, hem vertoonde, parabellum aan hem toebehoort; dat hij die destijds steeds droeg in den bin nenzak van zijn jas, ook wanneer hij niet op surveillance was; dat hij dit ook deed op 27 en 28 November 1931 en hij het in den tus- schenllggenden nacht niet vermist heeft; dat hij 't des nachts ook altijff in zijn jas liet, en dat, zoolang hij het heeft gehad, het nooit in handen van een ander is geweest dab eens, ZUSTER GABRIëL. f Te Dongen overleed In het Moederhuis der Zusters Franciscanessen in den -ouderdom van 66 jaar Soeur Gabriël, in de wereld mej. M. G. F. Oor, geboren te Ohaam. Zij was langen tijd aan het, onderwijs verbonden. Te Doornik werd Zondag de historische processie gehouden. De reliekschrijn van den H. Eleutherius in den stoet. L. HET ZILVEREN FEEST VAN DEN HAAR- LEMSCHEN R. K. MIDDENSTANDSBOND. De R. K. Middenstandsbond In het Bisdom Haarlem mocht in antwoord op de bij gelegen heid der herdenking van zijn 25-jarig bestaan verzonden telegrammen de volgende draadbe- richten ontvangen. Van H. M. de Koningin H. M. de Koningin draagt mij op den R. K. Middenstandsbond In het Bisdom Haarlem Harer Majesteits oprechten dank over te brengen voor het telegram, H. M. toegezonden ter gelegenheid herdenking 25-jarig bestaan van den Bond. De Koningin was daarvoor zeer gevoelig", w.g. Van Geen, secretaris der Ko ningin. Van Z. H. den Paus „Zijne Heiligheid aanvaardt de kinderlijke hulde van den R. K. Middenstandshond in het Bisdom Haarlem bij de viering te Haarlem van zijn 25-jarig bestaan en zendt, met vaderlijke gelukwenschen, Zijn zegen als werd afgesmeekt voor de leden en hun families", w.g. Kardinaal Pacelli. De gemeente-besturen, die hun armlastige pa tiënten in het gesticht lieten opnemen, kwamen daardoor in aanmerking voor een subsidie van de provincie, indien de patiënten bij afwezig heid van een „aangewezen inrichting" in een krankzinnigengesticht zouden moeten worden opgenomen. Vele armlastige zwakzinnigen en rustige geesteszieken konden daardoor ver pleegd worden buiten een krankzinnigenge sticht. De provincie Noord-Brabant echter heeft zich door contract verbonden haar R.-K. gees es- zleken uitsluitend In de Godshuizen te doen ver- Plegen. Vele gemeentebesturen In deze provincie za gen zich daardoor genoopt, armlastige patiën ten in een krankzinnigengesticht op te nemen, De parochie van den H. Engelmundus Velsen-Driehuis was Zaterdag en Zondag feestdos naar aanleiding van een bisschoppelijk bezoek. De wijbisschop van Keulen, Z. H. Exc. Mgr. Dr. W. Stockums was eenige dagen de gast van den pastoor der parochie, den Zeereerw. Heer J. F. van der Meer, zulks op grond van vroegere relaties, welke voornamelijk dateerden uit den oorlogstijd, toen Mgr. in Holland steun kwam zoeken voor de Duitsche Katholieken. De parochianen van Velsen-Driehuis hebben den hoogen bezoeker een feestelijke ontvangst bereid. Van den kerktoren, in den pastorietuin en van vele woningen wapperde de vaderland- sche driekleur. Mgr. dr. Stockums, die in gezelschap was van den Zeereerw. heer A. Heppekrause, deken en pastoor van Siegburg (D) arriveerde aan het station Santpoort, waar de eerste begroeting plaats vond door den gastheer en een aantal geestelijken uit de omgeving. Het gezelschap nam vervolgens in twee open landauers plaats, waarna onder klokgelui de blijde intocht in de parochie volgde. De stoet werd opgeluisterd door herauten te paard, terwijl velen zich daar bij aansloten. Langs den weg hadden zich vele belangstellenden opgesteld, die den bisschop eerbiedig begroetten. Mgr. dankte vriendelijk voor deze hartelijke ontvangst. Voor de pas torie stonden kinderen opgesteld, die Mgr. met vlaggen in de pauselijke kleuren een blijden groet toezwaaiden. In de pastorie had daarna in Intiemen kring een hartelijke nadere begroe ting plaats. Zondagmorgen celebreerde Mgr. dr. W. Stockums in de fraai versierde parochiekerk een pontificale H. Mis. Het zangkoor zong met de geloovigen de Gregordaansche misgezangen. Na het Evangelie heeft de pastoor der parochie den bisschop op hartelijke wijze toegesproken en herinnerd aan de dagen van weleer. De gewijde redenaar wenschte Mgr. van harte geluk met zijn wij ding tot het voorname bisschopsambt, dat in dien tijd Mgr. Stockums ten deel viel. Des avonds heeft de pastoor der parochie een plechtig Lof gecelebreerd. toen hij met de getuigen Thevissen en Linsse» ook gevanen waar deze verpleging zeer in een .We.h te Pesterholt was. wnai- mi sre- I W6l buiten krankzinnigengesticht mogelijk in een bosch te Posterholt was, waar hij ge tuige Thevissen toen een schot daaruit heeft laten lossen; en dat dit was op den 8sten of den 16den November 1931. Verder overweegt het H-of, dat verdachte no® heeft verklaard, dat hij uit gemeld parabellum voor het laatst heeft geschoten op 8 of 15 No- was. Ook al dient erkend te worden, dat in onze moderne krankzinmgengestich en de v Pleging en behandeling op een hooger P®u dan in menig gasthuiB, sanatorium of rusthuis het blijft te betreuren, dat de gemeentebesturen van de aanwezigheid van een „aangewezen ln- vem'ber 1931, en dat daarna uit dat parabellum richti in hun omgeving voor hun daarvoor door niemand meer is geschoten voor het oP j aanmerking komende armlastige patiënten hern in -beslag werd genomen; practisrh geen gebruik kunnen maken. dat het zich echter op de door den getui6e antal verpleegden ln deskundige van Waegenin-gh aangegeven grom Intusschen nam het a -oodat het den geheel vereenigt met de conclusie, .dat het het St. Antonius-gesticht s laatste schot uit bet parabellum 1910 niet gebouw overbevolkt geraak vrouweUike m-eer dan vijf dagen voor 1 December 1931 de ^rlchting^ongeveer ^-ouwelijke gelost; dat derhalve vaststaat, dat de verklaring van den verdachte na 8 of 15 Nov. 1931 uit meer gemeld parabellum niet meer is geschoten on waar is; en dat 'het Hof de verklaring van verdachte, dat uit het parabellum 1910 voor bet laatst zou zijn geschoten op 8 of 15 Novem- zwakzinnigen, 50 lijderessen ziekte en 60 zenuw- en zielszieken. In overleg met den inspecteur Dr. Lubber- mann besloot nu de Congregatie over te gaan tot den bouw van een nieuw paviljoen. Bovendien werd de inrichting onder deskun dige leiding geplaatst, doordat Dr. J. M. Kok ber 1931, dan ook mede -tot het bewijs laat die- Werd aangesteld als geneesheer-directeur. Een nen. Voorts overweegt het Hof, dat de in de aantal Zusters kreeg in het Maria-gestlcht te verklaringen van den tweeden verdachte ver- Noordwijkerhout gelegenheid een cursus te vatte feiten en omstandigheden, opleveren volgen in de verpleging van geesteszieken en evenzoovele redengevende feiten en omstandig' behaalde onlangs haar diploma. Het nieuwe paviljoen, dat 14 September 1932 wordt geopend, biedt plaats voor ongeveer 200 patiënten. Het is gebouwd naar ontwerp van den architect Oomen. De inrichting is modern en volgens de laatste principes inbouwwij ze van psychiatrische inrichtingen. Gestreefd is naar lucht en licht. Door frissche kleuren Is ge tracht de gestichtssfeer zooveel mogelijk te ver heden, waarop steunt de beslissing van het Hof, dat door -deze bewijsmiddelen wettig en overtuigend is bewezen, -dat de sohuld van den verdachte daaraan: dat -hij in den nacht van 27 op 28 Novem ber 1931 omstreeks half één te Puthroek, ge meente Echt, ter uitvoering van zijn voornemen om W. Kersten van het leven te berooven, op- zettalijk uit een met kogel-patronen scherp I rny'dg'n" j>e dagverblijven liggen bijna alle aan geladen parabellum drie schoten op genoemden Zuidzijde Met groote, openslaande deuren Kersten heeft gelost. krijgen de patiënten toegang tot ruime terras- Het ten laste van den tweede verdachte be- sen cn een funken tuin. wezen verklaarde behoort te worden gequaÜ- da,verblijven en slaapzalen zijn onder- ficeerd a s poging tot doodslag. h Hug verhonden door glazen openslaande deu- Wae0eninê durend contact tusschen de rpatroo-nh .helium, het voornemen van verdachte om te dooden Telegram aan den minister. Het hoofdbestuur van den Centralen Neder- landschen Ambtenaarsboud zond gisteren het volgende telegram aan den minister van Justi tie: „Hoofdbestuur C.N.A.B., vernomen hebbende, dat aan ambtenaren Rijksopvoedingsgestichten inzake beslissing aanvaarding I-ageren rang één week uitstel is verleend, dringt aan op langer uitstel, totdat Bijzondere Commissde advies heb ben kunnen uitbrengen." Nog deze week uit het ziekenhuis. De toestand van den Commissaris der Ko ningin ln Zeeland, die Vrijdagavond met zijn auto hij Roosendaal een ongeluk had, en te Roosendaal verpleegd wordt, is veel verbeterd. Zijn terugkeeT uit het ziekenhuis kan nog deze -week worden verwacht. De echtgenoote en de moeder van den commissaris maken het naar omstandigheden ook 'beter, al zal haar verblijf in het ziekenhuis wel van langeren duur moe ten zijn. I De 7de Medisch Hygiënische cursus geopend. Gisterenmorgen is op de Regentenkamer van het St. Franciscus Gasthuis aan de Schie» kade te Rotterdam de 7de Medisch Hygiënische Cursus voor Missionarissen geopend door den voorzitter van het Nederlandsch Medisch Mis sie-Comité Prof. P. Groenen, in tegenwoordig heid van bestuursleden, docenten en een 32-tal cursisten. Na we'derzijdsche begroeting heeft Prof. P. Groenen de cursisten toegesproken. Eerlijk ge- zegd, ai-dus ongeveer de voorzitter, sta ik mo menteel anders tegenover deze openingsplech tigheid dan verleden jaar, toen ik het genoe gen had den zesden cursus te openen. Wel had ik gehoord van den Medisch Hygiënlschen Cursus eu was ik ten volle overtuigd van het theoretische nut, doch nu Ik van meer nabij den zesden cursus heb mede-gemaakt, kan ik met des te grooter overtuiging de deelnemers gelukkig prijzen met hun besluit, om aan den zeven-den cursus deel te nemen. Spreker wees dan op het groote voordeel van het bijwonen van dezen cursus èn voor den missionaris zelf èn voor de arme heidenen, die aan zijn zorgen woTden toevertrouwd. Hoe dikwijls immers is de missionaris niet verstoken van elke medische hulp. Door zich thans op de hoogte te stellen van de grond beginselen der geneeskunde, zal de missiona ris niet meer als slachtoffer behoeven te val len van zijn onkunde op dit gebied, zooals he laas zoovele van zijn voorgangers. Dat het van nut is voor de bevolking, onder wie de missionaris gaat werken, behoef ik niet te zeggen. De weg naar de ziel gaat veelal door het lichaam Ook de Goddelijke Zalig maker heeft dikwijls door het lichamelijke leed te verzachten de ziel van den mensch weten te treffen. Een heerlijk weTk wordt ver- richt door hen, die eenige medische kennis hebben, waardoor zij de arme heidenen ln hun ellende kunnen helpen. Hiervan geeft het Me disch Missie-maandblad de rijkste voorbeelden. Men moet natuurlijk niet denken dat de do centen in dezen korten tijd doctoren van de cursisten kunnen maken, maar wat zij wel kun nen doen is de cursisten althans eenigszi-na medisch laten leeren denken en hun een in zicht geven in de zaken van hygiënlschen aard. In een minimum van tijd zal den cursisten een maximum van kennis worden bijgebracht. De cursus in Rotterdam, zoo vervolgde spr. kan met de buitenlandsche cursussen heusch. wel een vergelijking doorstaan. De grootst mo gelijke toewijding wordt aan den dag gelegd en de do-centen zullen hun best doen, om het doel van den cursus zoo volmaakt mogelijk na te streven. Hulde en dank bracht Prof. Groenen aan da pastoors, broeders en zusters te Rotterdam, die den cursisten zoo geheel telangeloos een on derdak voor zes weken hebben aangeboden. Groote waardeer-ing had spr. voor het werk der docenten onder wie ook niet-katholieken die zes weken lang belangeloos hun over het algemeen zeer weinig vrijen tijd beschikbaar willen stellen voor den te geven cursus. Met al het goede echter, dat zij voor hebben zouden de docenten nog niet veel kunnen he reiken, wanneer daar niet waren de instellingen als het St. Franciscus-Gasthuis, de Gemeente lijke Polikliniek voor huid- en geslachtsziek ten, het Gemeente Hulpziekenhuis, het Tropi sche ziekenhuis aan de Nieuwe Haven en he-t Instituut voor Tropische Geneeskunde te Lei den, die alle hun deuren wijd hebben openge zet, om de cursisten van dienst te kunnen zijn. Er is dus een edele wedijver in welwillend heid en naastenliefde en dus een vruchtbare bodem, waarop God's zegen zal neerdalen. Met den wensch dat de cursisten van dezen zevenden cursus de rijkste vruchten zullen plukken, verklaarde de voorzitter den cursus voor geopend. De cursus duurt van 12 September tot en met 22 October. neemt het Hof aan. zen afkomstig zijn Met den getuige-deskundige van waegenms- 1 „„„tj,llr»nii contact „v,nl- Ten. waardoor voorttturena conuici. dat de revolverpatroonhu -wa <Mvers6 a£deeltegen het parabellum, St-ers op arhorad Het bestaan- L t« dooden in Whjk toezicht is van uit het hijzonder m-ede vaststaat door de verkla ring van den getuige-deskundige Hulst, dat die schoten alleen niet doodelijk zijn geweest, om dat geen edele deelen zijn geraakt, doch twee dezer schoten desniettemin zijn toegebracht in d-e gebouw wordt na de ingeibiruik"tZnfsemh het meuwe paviljoen geheel^ gem Daar binnen afzienbaren tijd e meerdere nieuwe paviljoenen no worden, zal het allereerst traie worden ingericht. Daarin y den buikwand en in den hals, en, gelijk in het 1 der^Eerw. Zusters en het Rec-to- bij-zonder -blijkt uit de verklaring van den ge- yerder wordt een gedeelte van het huls tuige-deskundige Koenen, dat meergemeld P®' Taibellum een deugdelijk wapen was, waarmede een mensch gedood kon worden. Ten aa-nzien van 'beide verdachten overweeg het Hof., dLt van geenerlei omstandigheden s gebleken, welke de strafbaarheid der ver dachten of van een hunner zoude opheffen, bestemd voor medische doelein-den Daarin wordt ondergebracht een ruime «^er™*k- kamer, dokterskamer, laboratorium, apotheek, Rön-tgèn-installatie en kleine operatie-kamer. De overige ruimte wordt ingericht als sanate- rium-afdeeling voor 1ste en 2de klasse patien- ten terwijl er tevens gelegenheid zal zijn tot uauijjlcü u-i van ccu 1. terwijl er wvtuio verklaart elk der verdachten schuldig aan ne - behandeling van acute psycho- te zijnen laste hiervoor bewezen verklaarde en I observatie deswege strafbaar, en veroordeelt den ver dachte H. v. d. E. tot een gevangenisstraf van vijftien jaar, en den verdachte M. L. tot een gevangenisstraf van zes jaar, d. E., HUB. JANSSEN t Te Eindhoven is plotseling overleden de heer Hub. Janssen, hoofdopzichter van ge meentewerken aldaar. De „Oehoe" (thuisreis) is gisteren uit Cal- cutta vertrokken en te Jodhpur geland. De „Ito" is gisteren in Djask aangekomen. I s-en. Door het totstandkomen van het nieuwe paviljoen, de reorganisatie van het oude ge- I bouw en de radicale hervorming van medische verzorging en verpleging kan met reden gezegd worden, dat in Leur een geheel nieuwe psy chiatrische inrichting is ontstaan. In de rij der reeds bestaande katholieke inrichtingen op psychiatrisch gebied, waarvan er meerdere als model-inrichtingen gelden, zal het St. An tonius-gesticht een behoorlijke plaats kunnen I innemen, LAWAAI IN EEN KIPPENHOK. Te Hoogeweide, gem. Utrecht, hoorden gis terennacht een boer en zijn knecht een ver dachte herrie in het kippenhok. Men toog op onderzoek uit, en bij hun komst sloeg een man op de Vlucht. Beiden zetten den dief na, cn slaagden erin hem te pakken te krijgen. Onmiddellijk waarschuw-dien zij de politie doch toen deze verscheen, 'had de man weder om kans gezien te ontkomen. Een 6-tal kip. pen werd vermist. Later zijn zij in een zak op den weg dood teruggevonden. VERDRONKEN. Gisterenmiddag omstreeks half vijf geraakte te Halfweg het zesjarig zoontje van den heer Boelhouwer in de diepe sloot langs de Polanen- kade. De heer P. H. van Essen, wethouder dier gemeente, dook eenige malen naar het slacht offer en tenslotte gelukte het omstanders met een dreg het jongentje boven te halen. De levensgeesten waren echter reeds geweken. DE ZIEKTE VAN WEIL. Te Eindhoven is de ziekte van Weil gecon stateerd bij een 24-jarige jongeman, die in den Dommel gebaad had.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5