W DE DUITSCHE RIJKSDAG ONTBONDEN EEN ZITTING MET VERRASSENDE MOMENTEN VON PAPEN'S REDE. DINSDAG 13 SEPTEMBER 1932 RIJKSDAGPRESIDENT CONTRA RIJKSKANSELIER. Wie schendt de Duitsche grondwet DE HERSTEL-TAAK VOLBRACHT; DE ONTWAPENING. AMERIKAANSCHE PRESIDENTS VERKIEZINGEN DE OORLOGSSCHULDEN. Vooraanstaande Amerikanen voor vermindering. GEWELDIGE BRAND IN HET ROSENTAL. Geheel dorp door het vuur vernield. AFSCHAFFING VAN DE MEISJES- SLAVERNIJ IN CHINA. Pater Cox, de werkloozenvader candidaat gesteld. DE MANDSJOERIJSCHE REPUBLIEK. De erkenning door Japan. CHARBIN BEDREIGD. Weer twee treinen door Chineeschë benden overvallen. za heeft toch geen letsel bekomen? BERLIJN, 12 September. (W.B.) Toen rijkskanselier Von Papen hedenmiddag in den rijksdag het woord wilde voeren, weigerde rijksdag-president Goering hem dit, zeggende, dat de rijksdag tot stem ming wilde overgaan. Daarop overhandigde von Papen aan Goering het ontbindingsdecreet, dat deze evenwel weigerde aan te nemen. Iierna verliet de regeering de zaal. Nader wordt gemeld, dat de rijksdag hedenmiddag om 3 uur 49 is ontbonden, ■wegens het gevaar, dat de noodverorde ning van 4 September zou worden opge heven. Verloop der zitting. BERLIJN, 12 September. (W.B.) Voor de hedenmiddag 3 uur uitgeschreven rijkadagzit- ting waren de tribunes, ook de diplomatenloge, tot de laatste plaats bezet. De leden van het rijkskabinet waren voltal lig verschenen. Van de nationaal-socialisten hadden ditmaal slechts weinigen de partij-uniform aangetrok ken. Rijkspresident Goering, die eveneens iin bur ger verschenen was, opende precies 3 uur de zitting en deelde vervolgens de samenstelling der rijksdagcommissies mede. Afgev Torgftr (communist) diende vervol- gens het voorstel in, om als punt op de agenda te zetten de opheffing der noodverordening en het votum van wantrouwen tegen de rijksre- geering. Zou, zooals te verwaohten was, tegen dit voorstel bezwaar gemaakt worden, dan stelden do communisten voor, onmiddellijk een nieuwe zitting op heden te doen houden. Afgev. Loebe (soc. dem.) stelde voor, als tweede punt op de agenda te zetten het sociaal democratische voorstel tot opheffing der nood verordening. President Goering richtte nu tot het huls de vraag, of het communistische voorstel bezwaar ontmoette. Van geen enkele zijde werd bezwaar geopperd. Deze verrassende wending werd. met bewe ging en vroolijk'heid begroet, want daarmede zou tot onmiddellijke stemming over de nood verordening en het votum van wantrouwen besloten zijn. Afgev. dr. Prick (nat.-soc.) stelde voor, de mg een half uur te onderbreken. Dit voor stel werd met de stemmen van nationaal-socia listen en centrum aangenomen. Von Papen verschijnt. Nadat rijkspresident Goering zijn plaats weer had ingenomen, versoheen rijkskanselier Von Papen en toonde ostentatief een rood© akten- map: het kenteeken der rijksdagontbinding in vroegere jaren. De communisten maakten hierop toespelin gen in luide uitroepen. Rijksdagpresident Goering opende daarna Weer de zitting met de woorden: „Daar er tot nu geen bezwaar tegen het communistische voorstel geuit is, komen wij thans tot de hoofdelijke stemming over het Voorstel-Torgler tot opheffing der noodveror dening en over het votum van wantrouwen tegen de regeering". Rijkskanselier Von Papen hief de hand op, ten teeken, dat hij het woord verlangde. Den kanselier wordt het woord geweigerd, te2lWeSitot Goering zeide met een af- handbeweging: durendf2'!]11 r6etis tot Sjemnring overgegaan; ge- ^rïeenen'-6 stem,ming aa llc woord niet Door heid Wer<* deze verklIarin'£ met groote vroolijk- J* ®h met bewijzen van instemming begroet. H|jkskanselier Von Papen trad daarop naar 8 Presidentstafel en legde daar een document eor, blijkbaar het ontbindimgsdecreet van den "Vkspresident. Rijksdagpresident Goering schoof dit docu ment terug en verklaarde: „Wij houden thans eerst de stemming. Wij Waren reeds tot de stemming overgegaan en voor deze gehouden is, kan ik niets anders doen". de nationaal-socialisten en de linker. Onder groote beweging werd hierop do hoof delijke stemming gehouden. Do communisten riepen: s „Weg met de honger-regeerlng! De regeering vertrekt on der hoon-geroep De regeeringsleden verlieten onder hoonende toeroepen der communisten de zaal. Bij de hoofdelijke stemming gaven de Duitsch-nationalen roode „neen"-biljetten a Rijksdagpresident Goering deelde t resu taat der hoofdelijke stemming over de motie van wantrouwen en over de opheffing der nood verordening mede. 513 stemmen tegen de re geering. Afgegeven waren 550 kaarten. Vijf afgevaar digden hadden zich van stemming onthouden, 32 hadden met „neen" (dus tegen de motie van wantrouwen) en 513 met „ja gestemd (dus voor de motie van wantrouwen). De motie van wantrouwen en het voorstel tot opheffing der noodverordening werden dus aangenomen. (Stormachtige bijval van ïjna het geheele huis). Rijksdagprasldent Goering verklaarde daair- op: De afgevaardigden dr. Oberfohren en Torg- ler hebben zich aangemeld om te spreken over de agenda. Ik geef daartoe het woord thans niet. Nadat de stemming reeds begonnen was, had de rijkskanselier het woord gevraagd. Na de stemming heb ik hem volgens de grondwet het woord verleend. Tijdens de stemming was dit ni©t mogelijk. Gedurende deze stemming heeft hij mij een ontbindingsdecreet van den rijkspresident over handigd, een schrijven, dat thans, daar het mede-onderteekend is door een rijkskanselier en een regeering, die door de thans gehouden stemming als ten val gebracht zijn te betitelen, overbodig is geworden. (Stormachtige bijval bij de nationaal-socialisten). Goering verklaart de ont binding ongeldig. Da rijksdagpresident las daarna het ontbin dingsdecreet voor en verklaarde nogmaals, dat zulk een ontbindinigsdeereet niet rechtsgeldig zijn kan, als het onderteekend is door een regeering, waaraan de overweldigende meer derheid der Duitsche volksvertegenwoordiging het vertrouwen ontzegd heeft een waar achter in den Duitschen rijksdag slechts 32 afgevaar digden staan. Spr. zou den rijkspresident van dit feit me- dedeeling doen en hem verzoeken, onder deze omstandigheden zijn ontbindingsdeoreet in te trekken. Hat ontbindingsdecreet, aldus spr., komt niet verrassend. Reeds bij de ontvangst van het rijksdagpresidium heeft de Duitsch-nationale rijksdagafgevaardigde, Graef (Thüringen) aan den rijkspresident verklaard, dat zijn vrienden tegen het parlementaire regime zijn. In tegenstelling met deze verklaring wil hij, rijksdagpresident Goering volgens de grond wet verder werken en de rechten der Duitsche volksvertegenwoordiging beveiligen. (Storm achtige bijval hij de nationaal-socialisten). De rijksdagpresident stelde daarna voor mor gen een verdere zitting te houden met een agenda, die door het seniorenconvent zal wor den bepaald. Het ontbindingsdecreet. BERLIJN, 12 September. (W.B.) De tekst van het ontbindingsdecreet van den rijksdag luidt: „Op grond van artikel 25 van de rijksgrond wet ontbind ik den rijksdag, omdat er gevaar bestaat, dat de rijksdag de opheffing van mijn noodverordening van 4 September 1932 ver langt." Het decreet was gecontrasigneerd door rijks president von Hindenburg, rijkskanselier von Papen en den rijksminister van binnenlandscbe zaken, Freiherr von Gayil. Een berisping aan Goering BERLIJN, 12 September. (W.B.) Naar de parlementaire dienst van het Wolffbureau ver neemt, zal de rijksminister van binnenlandsche zaken aan den rijksdagpresident Goering een mededeeling doen toekomen, waarin hij hem opmerkzaam zal maken op zijn houding in den rijksdag, welke in strijd was zoowel met de grondwet als met het recht. BERLIJN, 12 September. (VJD.) Rijkskanse lier von Papen heeft een schrijven gezonden aan den president van den rijksdag, Goering, waarin hij constateert, dat Goering twee malen in strijd met de grondwet heeft gehandeld, door dat hij de eerste maal den rijkskanselier op diens verzoek niet het woord heeft verleend en ten tweeden male, dat hij, hoewel de rijks dag was ontbonden, nog een stemming heeft laten houden. De rijksregeering is voornemens, ingeval de rijksdag, hoewel hij ontbonden is, niettemin mocht trachten bijeen te komen deze samen komst onmogelijk te maken. Zij wil slechts die afgevaardigden toegang tot het gebouw van den rijksdag verleenen die deel uitmaken van de commissie tot handhaving van de rechten van het parlement of van de commissie van buitenlandsche zaken, aangezien slechts deze beide commissies ook in den tijd tusschen de ontbinding van den eenen rijksdag tot het bij eenkomen van den nieuwen rijksdag in functie blijven. De rijksregeering heeft den rijkspresident nog geen voorstel gedaan betreffende de vaststel ling van den datum der nieuwe verkiezingen, aangezien zij eerst de verdere ontwikkeling ge durende de volgende dagen wenscht af te wach ten. Loebe roept Ueberwa- chungscommissie" bijeen. BERLIJN, 12 September. (V.D-) Als lid van het seniorenconvent en tegelijkertijd als voor zitter van de commissie tot handhaving van de rechten van het parlement heeft de sociaal democratische afgevaardigde Loebe den volgen den brief gezonden aan den president van den rijksdag Goering: „Zeer geëerde heer president. De sociaal democratische leden van het seniorenconvent nemen niet meer deel aan de door u bijeenge roepen zitting van het seniorenconvent, aange zien het seniorenconvent mede getroffen wordt door bet ontbindingsdecreet van den Rijksdag. De kwesties van staatsrechtelijken aard welke in uw sluitingsrede zijn opgeworpen, bebooren 'thuis in de commissie voor de handhaving van de rechten van het parlement, welke commissie niet door het decreet wordt getroffen. Als voor zitter roep Ik deze commissie bijeen. Het juiste tijdstip der zitting zal ik nog heden bekend maken. Met hoogachting: Loebe". De socialisten vragen Volksbegehren. BERLIJN, 12 September. (V.D.) De S.P.D. heeft bij den rijksminister van binnenlandsche zaken de toelating gevraagd van een Volks- begehren tot opheffing van het speciaal poij. tieke deel der verordening van rijkspresident von Hindenburg d.d. 4 September. Naar van sociaal-democratische zijde wordt verklaard, moeten door de aanneming van dit Volksbegehren ,-,de loonsverlagingen" onmoge lijk worden gemaakt. De andere deelen van de noodverordening moeten niet in het Volksbe gehren worden 'betrokken, aangezien deze be palingen betreffen van de rijksbegrooting 0f financieele wetten, welke volgens de grondwet niet langs den weg van een referendum kun nen worden gewijzigd. „De rijksdag luisterde met aandacht naar Klara Zetkin, doch de re geering werd het spreken onmogelijk ge maakt." BERLIJN, 12 September. (H.N.) Rijkskan selier Von Papen heeft vanavond door de radio een toespraak tot het Duitsche volk gehouden, omdat, naar hij verklaarde de thans ontbonden rijksdag bet niet noodzakelijk heeft geacht, een verklaring van de regeering aan te hooren. Deze verklaring was op de agenda voor de rijksdagzitting aangekondigd, zeide do rijkskanselier, die vervolgens bet ge' beurde in den rijksdag naging. Volgens de grondwet, aldus de kanselier, was de voorzitter van den rijksdag verplicht, mij het woord te verleenen. Ik verzocht het een tweeden keer, doch het werd opnieuw ge weigerd. Daarop overhandigde ik het besluit tot ontbinding van den rijksdag van den rijks president, daar ik geen gelegenheid had dit voor te lezen. Met de overhandiging van het besluit Is de rijksdag volgens de bepalingen van de grond wet ontbonden. De stemmingen, die daarna plaats hadden, zijn ongrondwettelijk en on geldig. Hieruit zal het Duitsche volk zien, dat bet de regeering door de anticonstitutioneele handelwijze van den voorzitter van den rijks dag onmogelijk is gemaakt een overzicht te geven van hetgeen zij in ,de drie maanden, sedert zij baar ambt heeft aanvaard heeft verricht en het programma voor de toekomst bekend te maken. De rijksdag heeft met aandacht geluisterd naar hetgeen de communistische uit Moskou gezonden afgevaardigde Klara Zetkin heeft gezegd doch het werd de regeering onmoge lijk gemaakt, een verklaring af te leggen. Daar om heeft de rijkskanselier van de door de radio geboden gelegenheid gebruik gemaakt, om opnieuw rekenschap af te leggen van de handelingen der regeering en een verklaring te geven over het doel, dat zij zich in het belang van het geheele volk heeft gesteld. Toen de regeering drie maanden geleden aan het bewind kwam, bevond zij zich in een buitengewoon moeilijke positie. Destijds heb ik geweigerd aldus zeide von Papen, beloften te geven, ik heb gevraagd, dat men de regee ring naar haar daden zou beoordeelen. De re geering beeft gehandeld. Zij heeft niet geaar zeld de grootste vraagstukken, die sedert het einde van den oorlog opgelost moesten worden, doch waarmede nog geen begin was gemaakt, aan te vatten. Het is onmogelijk om in drie maanden tijd daden te verrichten, die reeds haar uitwerking in het leven van de natie doen gevoelen. De rijksregeering is echter vast besloten verder op den ingeslagen weg te gaan, zonder aar zelen, doch ook zonder overhaasting. Haar handelen geschiedt in het besef, dat een oud tijdperk afgesloten en een nieuw tijdperk geopend is. De regeering heeft de taak, die zij van haar voorgangster heeft overgenomen, ten uitvoeT gebracht. Het eerste gedeelte van deze taak was de afdoening van het vraagstuk der scha devergoeding. Te Lausanne is eindelijk daar. onder een streep gezet. Het stelsel van de schadevergoeding en het Youngplan zijn dood en zullen nooit meer levend worden. Het besef, dat het stelsel dar schadevergoeding de eigen lijke oorzaak van de wereldcrisis was, is ook tot de andere partijen doorgedrongen. De po litiek moest rekening houden met de econo mische wetten. De kwestie der gelijkge rechtigdheid inzake bewa pening. Verder herinnerde de rijkskanselier er aan, dat hij reeds te Lausanne voor Duitschland Uet recht aangemeld heeft, om aanspraak op gelijke rechten en plichten te maken. Deze kwestie staat thans op de agenda van de in ternationale politiek. De volledige souverei- niteit van het rijk en gelijke rechten op het gebied van de buitenlandsche politiek vormen den eenigst mogelijken grondslag voor de betrekkingen met het buitenland. Daarna besprak de rijkskanselier het ont- wapeningsvTaagstuk en wees er daarbij op, dat sommigen gezegd hebben, dat de regee ring zich bij de behandeling van dit vraag stuk op een te smallen grondslag heeft gesteld. Met nadruk verklaarde von Papen, dat de re geering op een veel broederen grondslag staat dat eenige politieke partij, n.l. op den grondslag van de ondersteuning en de goedkeuring van bet geheele Duitsche volk. Het is niet alleen bet recht doch de plicht van iedepe Duitsche regeering, om dit vraagstuk tot oplossing te brengen en daarbij in opdracht van de geheele natie te handelen. Enkele dagen geleden is de Duitsche opvatting daarover aan den Fran se hen gezant medegedeeld en deze opvat ting is thans voor de geheele wereld duide lijk geworden. Met nadruk stelde de rijkskan selier vast, dat Duitschland ontwapening wil. Niemand zal het met meer vreugde begroe ten dan het Duitsche volk, indien alle staten bun juridische en moreele verplichtingen na komen en in overeenstemming met het ver drag van Versailles ontwapenen. Duitschland ,kan echter de ontwapening slechts aanvaarden, indien deze door alle staten gelijkelijk geldt. Duitschland kan het niet verdragen, als een staat van den tweeden rang behandeld te wor den. Ieder levend wezen heeft aanspraak op veiligheid, en ook Duitsohland maakt daarop aanspraak als op een natuurlijk en door het Pact van den volkenbond bevestigd recht. Wij willen den vrede en wij keuren den wed strijd in de bewapening af. Duitschland is echter over de tot nu toe bereikte resultaten teleurgesteld. Ondanks den volkenbond, Lo carno en het Kelloggpact tracht men toch de ontwapening te ontgaan. Wat is er van het Stootsche voorstel van den president der Ver- eentgde Staten gekomen Men heeft er har telijke woorden over gesproken, doch tot aan vaarding is het niet gekomen. Wat tot nu toe te Genève is bereikt, beteekent geen ontwa pening. Het is duidelijk, dat andere staten er haar streven, 'bewapend te blijven. Zonder een oplossing van het vraagstuk der gelijke rech ten kan Duitsohland niet verder deelnemen aan de beraadslagingen. Niemand heeft het Duitsche standpunt heter kunnen verdedigen dan het hoofd van de Ita- liaansche regeering en geen betere woorden kunnen voor de verdediging van Duitschlands aanspraken worden gezegd dan die, welke Mussolini gisteren in zijn artikel heeft ge bruikt. Het Fransche antwoord is gisteren ontvan gen en wordt thans door de regeering nauw keurig bestudeerd. Do rijkskanselier wilde thans reeds verklaren, dat de inhoud van dit antwoord niet geschikt is om een oplossing te bevorderen. Over de stappen, wat verder zal geschieden, zal het kabinet in de eerstvolgen de dagen beraadslagen. De beslissing zal ge dragen worden door de overtuiging, dat de op lossing in overeenstemming moet zijn met de eer en het recht van de natie om te leven. De economische ^maatrege len. Vervolgens ging de rijkskanselier tot het economische gedeelte van zijn programma over. Hij wees er op, dat de ontzaglijke economi sche en sociale spanningen het meer dan ooit tot een plicht maken, alle nooddge maatrege len voor de stabiliseering van Europa te tref fen. Duitschland heeft daarvoor steeds offers gebracht. Het is ook thans bereid, een laatste inspanning te doen en over zijn laatste reser ves te beschikken, om dit doei te bereiken. Deze inspanning moet in Europeescken zin worden gewaardeerd. De vergiftiging van de politieke betrekkingen door onhoudbaar ge worden verdragen moet ophouden. Het einde van de schadevergoedingsverplichtingen maakt 't mogelijk, om den wederopbouw van Duitsch land ter hand te nemen. Het Duitsche volk weet thans, dat het weder voor zich zelf werkt. Toen de regeering de noodige maatregelen trof voor de handhaving van het evenwicht in de begrooting, stond haar het streven reeds duidelijk voor den geest om het economische leven weder te doen opleven door een vermin dering van de ontzaglijke uitgaven voor de werkloozen. Daarop is besloten, den economi- sohen koers te wijzigen. Het roer is omgewor pen om bet groote doel te bereiken, in den a.s. winter de werkloosheid te doen verminderen. Nog ligt de crisis over Duitschland en de ove rige wereld, doch er zijn reeds bemoedigende teekenen merkbaar, dat een verbetering op til is, of dat althans een stilstand in de crisis is ingetreden. Een groote weg zal nog moeten worden afgelegd, voordat het aan de genezen de krachten van het economische leven zal ge lukken, de oorzaken van de ziekte te doen ver dwijnen. Het oogenbli'k was echter gekomen, om de genezing te bevorderen en dit is ge schied door de publicatie van het bekende eco nomische programma van de regeering. NEW-YORK, 12 September. (V.D.) Een groot opgezette campagne voor vermindering, resp. schrapping der oorlogsschulden is in de Veroenigde Staten ingezet door de vorming van het „Committee for the Consideration of Intergovernemental Debts". Voorzitter is Alfred Sloan, president van de General Motors Company. In het bestuur heb ben voorts zitting leiders van industrie, land bouw, vakvereenigingen en politici. Een aan tal invloedrijke personen beeft een oproep ge daan aan tal van industrieelen en belangrijke figuren op economisch gebied, om zich bij de actie van het comité aan te sluiten. Professor Murray Butler verklaarde, dat Europa zonder den steun van Amerika reeds al bet mogelijke heeft gedaan voor 't herstel van zijn welvaart. De volgende stap moet dooT Amerika worden gedaan. SenatoT Borah ei sell t een verlaging of schrapping der schulden, omdat de huidige toestand de voornaamste be lemmering voor het herstel der normale inter nationale betrekkingen is. Amerika moet handelen In zijn eigen be lang, aangezien de economische crisis groote- re 'sommen gelds verslindt dan de oorlogs schulden bedroegen. De schrapping der schalden beteekent het weder ontsluiten van de wereldmarkt, stijging der prijzen, vermindering der werkloosheid en ontdooiing van de bevroren credieten. KLAGENFURT, 12 September. (R.O.) Het plaatsje Oberdörfl in het Rosental is gisteren morgen vroeg door een geweldigen brand bijna geheel vernield. Het vuur greep, aangewakkerd door een be- vigen wind, zoo snel om zich heen, dat, voordat de inwoners goed en wei gealarmeerd waren, bet geheele dorp reeds in vlammen stond. De brandweer stond vrijwel machteloos en moest de vernieling lijdelijk aanzien, omdat, behalve uit een put, nergens water te krijgen was. In totaal zijn vijftien huizen plat gebrand, terwijl slechts een enkel huis gedeeltelijk be houden is gebleven. NANKING, 12 September. (R.O.) Door het ministerie van binnenlandsche zaken is aan de nationale regeering een voorstel voorgelegd tot afschaffing van de zoogenaamde „Moeitsai", dat is het slavinnensysteem, dat eeuwenlang in China in zwang is geweest. De nieuw gevormde Amerlkaansche werkloo- zenpartij, de zoogenaamde Jobless Party, heeft op haar eerste partijbijeenkomst te St. Louis, onder daverende toejuichingen den eerwaarden pater James R. Cox. pastoor van de St- Pa- trickskerk te Pittsburgh tot 'haar candidaat voor de presidentsverkiezingen gekozen, meldt Kipa. Pater Cox, die, zooals men weet, den beken den marsch der werkloozen naar Washington beeft geleid, verklaarde, dat bij zijn candi- daat-stelling aanvaardde en dat hij zijn can- didatuur ook niet zal terugtrekken, als de gods dienstkwestie weder op het tapijt zal worden gebracht. Hij voegde hieraan toe: „Ik zal steeds nog de candidaat der weldenkende burgers zijn." Het partijprogram van pater Cox bevat 18 punten. De volgende eischen komen er o.a- op voor: economische hulpmaatregelen, hoofdzake lijk door afschaffing van het particuliere bank en rentewezen; vervanging van den gouden standaard door den zilveren; kortere weTkdag en kortere arbeidsweek: afschaffing van de prohibitie: werkloozen- en ouderdomsverzeke- ring; scherpe belasting van de groote inkomens en vermogens. Kort na de aankomst van Pater Cox te St. Louis heeft een conferentie plaats gehad, waar- van men een fusie der werkloozenpartij en libe rale partij verwachtte. Deze fusie is echter niet tot stand gekomen, daar de voorzitter der li berale partij verklaarde, dat het gevaarlijk was, zichzelf door het candidaat stellen van pater Cox „het domme struikelblok" van de godsdienstkwestie in den weg te leggen. Er bestaat dan ook alle kans, dat de gods dienstkwestie bij de presidentsverkiezingen van dit jaar, evenals dat in 1928 het geval was, een gewichtige rol zal spelen. TOKIO, 12 September (V.D.) Naar verluidt aou de Japanscihe regeering voornemens zijn, de overeenkomst waarbij de erkenning door Japan van de Mandsjoeirijscbe republiek wordt geregeld, niet éénzijdig af te kondigen, doch overeenkomstig artikel 18 van het volkenbond te doen registreeren. Het is de vraag, hoe het volkenbondssecro- tarlaat hierop zal reageeren en of geen der andere bij den volkenbond aangesloten mogend heden naar aanleiding hiervan tegen den in, houd van het verdrag zal protesteeren. LONDEN, 12 September. (H.N.) Volgens be richten uit Charbln zijn Zaterdagnacht weer twee treinen door Chineesche vrijscharen over vallen en geplunderd. Bij Sjoentjenpoe werd een trein tot ontsporing gebracht. Ongeveer 100 personen werden gedood of gewond, ter- wijl ongeveer 600 reizigers uitgeplunderd wer den. De gewonden en dooden zijn Zondagmor gen naar Charbin gebracht. Bij den tweeden treinoverval, die in de buurt van Oesjihe plaats had, werden 7 personen ge dood en 10 gewond. Kleine benden drongen ook in de voorsteden van Charibin door en kon den slechts na een verbitterd handgemeen te ruggedreven worden. INBREKERS RIJDEN POLITIE DOOD. RHEDA. 12 September (H.N.) Te Warendorf wais een Inbraak gepleegd, waarbij de inbre kers per auto ontkomen waren. De politie tele foneerde naar de omliggende gemeenten, om den auto aan to houden, die inderdaad op den straatweg naar Rheda gezien werd. De inspec teurs van politie Bökenhans en Grafhorst, die zich op den weg opgesteld hadden, sommeerden den auto stil te houden, doch deze reed een voudig op de beide politieambtenaren in met het gevolg, dat beiden zwaar gewond werden. De inspecteur Grafhorst werd ongeveer vijf tot 600 meter meegesleurd en is aan de be- komen verwondingen overleden. De auto werd Zaterdag in de gemeente Lintei gevonden. Vastgesteld kon worden, dat de daders in de afgeloopen week verscheidene inbraken hebben gepleegd, o.a. te Bad Pyr. mont, te Soest, te Lipstad en ten slotte te Waireendoirf. SCHWERIN, 11 September (V.D.) In den nacht op heden zijn in de anti lier iekazerne al hier door slechte isoleering van de lichtledding dertien paarden door den stroom getroffen en op slag gedood. VICTOR BRIDGES; Vertaling van Jf. VAN VELSEN 61). Jeluii zijit te laat, zei hij kalm. Vooruit imiaar Jimmy. Terwijl hij sprak reed de auto den weg op, die met een bocht naar het strand liep en otp hetzelfde oogenbllk ont snapte aan alle drie de inzittenden een half ^«ehopuden kreet. Dwars over den weg stond ossenkar vol geladen met zand. Er was kans om er voorbij te rijden. Eenige jters yerdjar Btomd de voermain met een hij r visschers te praten, doch zelfs al had Se^^Men helpen zou hij te ver verwijderd zijp zijn om van eetnig nut te kunnen deed het eenige, wat hem onder de vlhg jjj. omstandigheden kon redden- Zoo recbts> v,lcc>n) draaide hij zijn stuurrad naar Yah <4^ ®frdoor de auto met een korte bocht Sebl6® ntneed en in het mulle zand tot 'wend. *a schok, had Tony het portier !164 111 op het strand, voor de 0111 den hadden te draaien. P 6611 tow®61 hij koel, tijd in overvloed, ring waaP g6^ a<1igheid na, zou zijn bewe- rmde zijn. En deze omstandig- v ltT *^whet Groote verschil. Het h*". Jimmy met zoo'n pijn adem uit Vuurrad gebonkt, dat al aam was gedrukt en. hij vtooir ihet oogienbllk zoo hulpeloos was, als een mensclielijk wezen maar kan zijn. Toen Tony zag, wat er gebeurd was, sprong hij meer dan hij liep naar den anderen kant van den auto. Hij pakte hem beet em droeg hem uit het voertuig. Juist toen hij hem er buiten had, weken de bedwelmende gevolgen van den schok, maar het oponthoud hoe kart het ook moge geweest zijn was lang genoeg, om bijna noodlottig voor hen te zijn. Reeds waren de hen achtervolgende politie agenten bij de ossenkar en gaven den voer- man en de viisschers duidelijke bevelen. Niet tegenstaande zij hevig verschrikt waren, be hielden zij toch voldoende hun besef om te begrijpen, dat zij gesommeerd werden, om de wet te hulp te komen. Slechts een oogen- blik aarzelden zij en dan stapten zij. als bij onderlinge afspraak met plomp© schreden over het strand en rukten samen op hun prooi uit. De volgende minuut was waarschijnlijk de bedrIJvigste in Tony's leven. Hij liet Jimmy wdar hij was en sprong vooruit om den eer sten van zijn aanvallers tegemoet te gaan. Heit was een groote zwartgebaarde klant en bij had zicto een weinig van de anderen ver wijderd. De man vocht om zelfbehoud, doch Tony hief zijn linkerhand omhoog en gaf heim een vuistslag midden op het gelaat. De slag was zoo hevig, dat de man bewusteloos in het zand viel. Vervolgens draaide hij zich bliksemsnel om, teneinde den voerman te woord te staan. Er bestond geen kans, om zijn vorige taktiek te volgen, want de kar- reman was te dicht bij hem en het volgende ©ogenblik hadden zij elkaar omkneld en zwaai den worstelend heen en weer. Onder gewone omstandlgbedein zon het een ftajnelllj^ gejijkwaardig paair geweest zijn, maar de wanhoop van het oogenblik, scheen Tony met een wilde woede te vervullen 4ie zijn krachten bijna scheen te verdubbelen. Hij wrong zijn rechterarm vrij en drukte zü'° vuist met de kracht van een hydraulische pers in het middenrif van zijn tegenstander- Als een knipmes sloegen zijn beenen samen en viel de voerman met een gorgelend H8" luid onmachtig neer: Tony in zijn val mee- sleetpend. Deze was bijna onmiddellijk op de been, maar zijn eerste blik in het rond, toonde hem het hopelooze van den toestand. De po litieagenten hadden nu ook het gevechtster rein bereikt. Een van hen kwam met ontbloot zwaard op hiem af en gelastte hem, zich over te geven,. Zijn kameraail speelde krijg<rUe om -den auto met Isabel. Op dat oogenblik, juist toen alles verloren scheen, klonk er een hevig ,,pang" achter hem- Instinctmatig draaide Tony zich om en daar kwam als een door den hemel gezonden wre kende engel, Tijger Bugg met de vlugheid en woedde van zijn verscheurenden naamge noot aanrennen. Iets verder op den achter grond stond Guy Oliver, zonder hoed, transpi- reerend met een nog rookenden revolver ia zijn hand. Op hetzelfde oogenblik, dat Tony hem zag. klonk er wederom een schot. Hij hoorde het fluiten va-n den kogel langs hem gaan en op hetzelfde moment een vreeselijke kreet van pijn, welke bewees, dat het schot bad doel getroffen. Tony keek om zich heen en zag, dat zijn aanvaller, de politieagent, zijn zwaard Met vallen, eenige stappem terug wankelde en zijn linkerhand tegen zijn rechterschou der klemde. Zich om niets bekommerend, vloog Tony naar Isabel om haar te bevrijden. Op het hoo- r©n Tan bet revolverschot, had de man die haar wilde grijpen, plotseling zijn pogingen gestaakt en scheen met zichzelf te beraad slagen of het onder deze veranderde omstan digheden niet beter was een weinig minder ijver aan den dag te leggen. Doch voor hij het met zieih zelf eens was, had Tony zich reeds op hem geworpen. De man hief zijn armen op, om zich te verdedigen, maar een ■vuistslag links van zijn hals deed hem neer tuimelen en hij viel met zijn hoofd zoo on zacht tegen dein radiator, dat hij voor gerui- men tijd buiten gevecht gesteld was. Hijgend en niet In staat om te spreken, leunde Isalbel tegen het portier van de auto. - Zie zoo, nu is het afgeloopen, zei Tony vroolijk, terwijl hij zijn arm om haar heen sloeg en haar een kus gaf. Ik zal je naar de boot dragen, voegde bij er bij. Zij maakte, nauw hoorbaar eenige woordem van protest uitende, een zwak afwerend ge baar, maar zonder hierop acht te slaan, nam hij haar in zijn armen en droeg haar naar de kade. Het leek wel een slagveld, toen hij rond keek, maar al het gevaar was blijkbaar ge weken. Met behulp van Bugg, was Jimmy weer op de been geholpen, terwijl zijn aanval ler languit naast hem lag en voor het ver dere verloop der gebeurtenissen alle belang stelling scheen te hebben laten varen. Rechts van hem stond Guy, nog steeds met den re volver in zijn hand, op wacht, om de overige vijanden op een eerbiedigen afstand te hou den; geen vain hen scheen echter in een stem ming, om tusschenbeide te komen. Toen Tony met Isabel in zijn armen langs hem kwam, keek hij hem met bleek, bezorgd gelaat aan. hijgde hij bijna ademloos. Tony knikte hem geruststellend toe. Wij maken het beiden uitstekend; nooit zoo - welvarend geweest; hartelijk dank, Guy, zei hij. Hoe staat het met de boot? Guy haalde diiep adem. De boot ligt ginds gereed, zei hij, ter wijl hij naar het havenhoofd wees. Ga maar zoo spoedig mogelijk aan boord. Bugg en ik zullen Dale medenemen. Zonder verder© opmerking liep Tony ving lamgs het strand tusschen de twee houten pa len door, die de ingang naar den ruwen stee- nen dam aanwees. Eenige meters verder stond de kapitein van de Betty" met den vanglijn vain de sloep dn zijn hand. In den sloep zaten een paar matrozen aan de riemen. Dag kapitein! riep Tony. Ik vind het zeer vriendelijk van je, dat je zelf giekomen bent. Ik hoop niet dat je lang hebt moeten wadliten. Terwijl bij sprak, liet hij Isabel omlaag zakken, zoodat zij op baar beenen kwam te staan; daarna stak hij kapitein Simmons een hand toe, welke de zeeman hartelijk drukte. Goddank, dat u behouden is, sir Antony, riep hij met warmte. Ik zou er alles voor over gehad hebben am u een bandje te helpen, maar ik durfde de sloep niet alleen laten. Als zij den kabel doorgebakt hadden, zouden wij ver loren geweest zijn. O, wij hadden geen hulp meer noodig, zei Tony lachend. Het geheele strand ligt be zaaid met lijken. Even zweeg hij. Mag ik je aan miss Francis voorstellen, besloot hij, dit is de dame, met wie lk ga trouwen. Gedurende eenige oogenblikken staarde de kapitein Isabel In epriakelooze verbazing aanj doch toen nam hij, met dat bewonderenswaar dig aanpassingsvermogen waardoor de Kngel- sche zeeman zich on^kThH-hektt, zijn pet at" en maakte een even beleefde als stijve buiging voor haar. Aangenaam met u kennis te maken, zei hij schor. Op dat oogenbllk verscheen bij den ingang van den dam de gehavende figuur van Jim my, die tusschen Guy en Bugg kwam aan hinken. Ginds komen de anderen aan, zei Tony. Het zal beter zijn, dat wij nu maar aan boord gaan, voor er nog meer onaangenaamheden gebeuren. Hij stapte omlaag in de boot en zette aioh in het achtersteven schrap. Wil je miss Francis even helpen, kapl. tain? Met uiterste voorzichtigheid en zoo eerbie dig als of zij 'n heiligenbeeld was, nam hij Isa bel in zijn krachtige armen en liet haar in die van Tony zakken. Toen haar voeten den bodem van de sloep raakten, verscheen Guy, Bugg en Jimmy aan den steiger en onmid dellijk daarna waren zij aan boord en kropen naar hun respectieve zitplaatsen. Kapitein Simmons volgde hen met de vanglijn, Roeien! riep hij kortaf. D© twte matrozen sloegen hun riemen uit en met regelmatige, glijdende beweging dreef de sioep weg van de opwindende kusten van Divadia, in de blauwe wateren der zonver- lichte baai, (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9