AATSTE ZEETIJDINGEN B ft f TREURDAG IN CHINA. VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1932 VALSCHE MUNTERS. yALSCHE RIJKSDAALDERS MOOIER DAN ECHTE. •tf?- is* JARENLANG STEENKOLEN GESTOLEN. EEN BRUTALE ROOF. NACHTELIJKE ROOFOVERVAL ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. KOFFER MET WAARDEVOLLEN INHOUD ONTVREEMD. 15.000.- aan effecten en 25.000 R. M. zoek. Een arrestatie op het Centraal Station. ONGERUSTHEID OVER HET LOT DER „AMERICAN NURSE". DE TRIOMFEN IN DEN CHACO. Beide partijen winnen weer. DE TREINRAMP BIJ TLEMCEN. Het aantal slachtoffers. Nanking protesteert bij de mogendheden. JAPAN DREIGT MET TROEPEN ZENDING. UIT GOJDA HONDERD WERKLOOZEN 'N JAAR ARBEID WEER VARKENS TE VEEL AAN DE MARKT AANBESTEDINGEN. VISSCHERIJ. SCIIIPPERSBEURS. RIJNVAART. BINNENLANDSCHE HAVENS STOOMVAARTLIJNEN BUITENLANDSCHE HAVENS GEMENGDE BERICHTEN NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN Staan voor de Rotterdamsche Recht bank terecht De Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren ten aantal zaken betreffende valsche munterij behandeld, Deze zaken betroffen de vervaar diging van valsche rijksdaalders die door de Centrale recherche in het begin van dit jaar zijn ontdekt. Allereerst hebbein terecht gestaan, de 38- jarige kapper G. P. P. A. C., gedetineerd en diens 40-jarige vrouw J. H. S., wien ten laste wordt gelegd, dat zij in het tijdvak van 1 Ja nuari tot 1 April te zamen en In vereeniging Nederlandschê rijksdaalders hebben nagemaakt of vervalscht met het oogmerk om deze geld stukken als echt en onvervalscht uit te geven. Bovendien wordt hun ten laste gelegd, dat zij Ned. Rijksdaalders hebben uitgegeven, welke zij hebben nagemaakt of waarvan de valsck- heid hun bekend was. Verdachte C. gaf toe dat hij bezig geweest was met de vervaardiging van valsche rijks daalders. Toen de politie een Inval in zijn woning deed, was hij er mee bezig maar de fabricage had nog niet geleid tot een product, dat kon worden uitgegeven. De valsche rijks daalders die door verdachte en zijn vrouw wa ren uitgegeven had hij ontvangen van Van B. (die straks terecht moet staan.) De inspecteur van politie G. W. Vaeken ver klaarde dat de recherche in het laatst van Maart aanwijzing ontvangen had, dat door C. en Van B. valsche rijkedaalders werden ge maakt. Er is toen een inval gedaan bij C en ia diens woning vond men materiaal en ge reedschappen, die dienden voor het gieten, verkoperen en verzilveren der valsche geld stukken. Er lagen bij getuige's komst eenige geldstukken in het zilverbad. In het bezit van C. en zijn vrouw werden valsche rijksdaalders en valsche halve guldens gevonden die gereed .waren om te worden uitgegeven. De deskundige van 's Rijks munt, getuige (W. J. v. Meteren heeft een onderzoek ingesteld naar het hem ter beschikking gestelde mate riaal. Getuige geeft inlichtingen omtrent de legeeringen van het metaal. De door verdachte gevolgde methode is de meest gebruikelijke. Ge tuige kan niet met zekerheid verklaren, dat de afgewerkte valsche geldstukken afkomstig zijn uit het fabriekje van verdachte. Verdachte C. nader ondervraagd geeft toe de bedoeling gehad te hebben de door hem vervaardigde valsche rijksdaalders uit te ge- (yen indien ze goed zouden zijn geweest. Het O. M.: Maar ze zijn mooi; ze zijn zelfs Inooier dan van de munt. Do broodbezorger M. Koster die den Dinsdag na Paschen met de kappersvrouw had afge tekend, was door de kappersbediende Kloot wijk gewaarschuwd dat hij een valschen rijks daalder had ontvangen. Getuige heeft toen de (Centrale recherche gewaarschuwd. De kappersbediende L. Klootwijk had sedert eenigen tijd gemerkt dat er rare dingen in de kapperszaak gebeurde. Zijn patroon zat aan houdend te studeeren in een boekje over het galvaniseeren van metalen. Ook had getuige gemerkt, dat er valsche rijksdaalders werden (Uitgegeven, doch steeds één tegelijk. De in- zeepjongen werd herhaaldelijk om boodschap pen gezonden en dan werd hem een valsche rijksdaalder meegegeven. Getuige had nooit Jets laten blijken dat hij wat gemerkt heeft piaar op een dag heeft hij den broodbezorger gewaarschuwd, met heit verzoek de recherche Ju te lichten. De bierbottelaar G. A. Lobman had van ver dachte C. twee rijksdaalders ontvangen. Een dezer geldstukken kwam hem verdacht voor jen dat heeft hij toen dadelijk teruggegeven. (Het andere heeft hij later ook teruggebracht Een zuster en de vader van verdachte C. [Werden als getuige ft decharge gehoord. Zij (kerkjaren dat C. een goede inborst heeft, doch gemakkelijk te verleiden is. Het O. M., waargenomen door mr. Ed. H. Pchutter achtte beide ten lasteleggingen be lezen. Het wil bij de strafoplegging rekening Jiouden met de omstandigheid dat verdachten Dog nimmer veroordeeld zijn en het eischt jfegen ieder 2 jaren gevangenisstraf. De verdediger mr. A. Bluseé van Oud-Alblas rft in een uitvoerig pleidooi uiteengezet, dat niet gehandeld heeft met een misdadigen (Wil. Hij is een fantast, iemand die voor alles Warm loopt en ongelukkigerwijs is hij in panden vau slechte vrienden gevallen. Volgens (bleiter is de vervaardiging van het geld slechts jfcot een poging gebleven. Pleiter vraagt voor C. teen. korte straf en voor diens vrouw oplegging [van een voorwaardelijke straf. Uitspraak 29 September. Vervolgens heeft terecht gestaan de kan- jboorbediende W. H. J. v. Z.. gedetineerd, wien Jen laste was gelegd, dat hij valsche rijksdaal ders had uitgegeven, behulpzaam was geweest bij de vervaardiging er van door voor den ko perslager van L. slagletters te koopen en voor den kapper C. een accumulator en een volt- jmeter. Verdachte ontkende valsche rijksdaalders te (hebben uitgegeven. Hij heeft la opdracht van C. een accumulator besteld en ook heeft hij Slagletters, die C. hem gegeven had, naar van B. gebracht. Verdachte had niet geweten, waarvoor die dingen hadden moeten dienen. (Verdachte wist niet beter of van B. zou val sche sigarettenbons drukken. Daartoe waren ■verdachte en de kapper bereid geweest hem geld te leenen, opdat hij zich de benoodigde Werktuigen zou kunnen aanschaffen. Verd. geeft hij zij,n verder verhoor toe, dat hij een briefje geschreven heeft, dat in het leerboek pver het galvaniseeren van metalen ls aange troffen en dat vermoedelijk een formule is [Hoor een zilverbadADat briefje heeft hij van gegevens van Van B. overgeschreven. Een filiaalhoudster kan in verdacht© niet flen man herkennen, die haar een valschen tijksdaalder in betaling heeft gegeven. Toen |de politie indertijd bij haar is gekomen, heeft PU uit de haar getoonde portretten, dat van [Verdachte aangewezen. Twee dienstboden, met wie verdachte en de (kapper in dien tijd veel uitgeweest zijn, ver klaren, dat beiden nogal royaal waren. Zij be taalden hun verteringen dikwijls met rijks daalders. De kappersbediend© Klootwijk verklaarde, dat verdachte veel In de kapperszaak aan den Gouflschen singel kwam. Getuige heeft meer- inalen opgemerkt, dat C. verdachte even apart Piep. Dan hoorde getuige het rinkelen van geldstukken en volgens hem lijdt het geen (twijfel of verdachte bracht dan weer een pieuwen voorraad valsche rijksdaalders. De vertegenwoordiger A C. v. d. Valk ver. klaarde in de woning van van B. twee gips afdrukken te hebben gezien, die op een kachel stonden te drogen. Toen getuige bin. toenkwam haastte de vrouw van van B. zich die dingen weg te nemen. Van B. had getuige foen gezegd, dat hij medailles maakte. De kapster J. Visser weet zich van de ge heel© geschiedenis niet veel meer te heinne- ren. Zij moet er door den president aan her innerd worden dat zij verplicht is de waar heid te zeggen. Haar verklaringen zijn echter zeer twijfelachtig. De inspecteur van politie J. V. Tas heeft geconstateerd, dat de ten huize van van B. m beslaggenomen slagletters in elk geval voor 'één rijksdaalder gebruikt zijn. De meest bezwarende verklaringen voor verdachte legt echter de kapper C. af, die verklaart, dat verdachte er alles van geweten heeft en dat het de bedoeling van hen drieën geweest is valsche rijksdaalders te maken. Volgens zijn verklaringen haalde verdachte de valsche rijksdaalders bij van B., waarna zij het aantal samen deelden. Het O.M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter achtte ook in deze zaak het bewijs geleverd en het eischt© twee jaren gevange nisstraf. De verdediger, mr. P. J. J. van Gorcum concludeerde tot vrijspraak en vroeg subs, een clemente straf. Ten slotte hebben terechtgestaan de 31- jarige koperslager J. L. v. B. recidivist en gedetineerd en diens 39-jarige vrouw P. W. J. H. verdacht resp. van het vervaardigen en het uitgeven van valsche rijksdaalders. Bei den ontkennen. Van B. geeft wel toe, dat er met den kapper en den kantoorbediende over gesproken is, doch verder is het niet geko men. Hij heeft geen valsche rijksdaalders ver vaardigd en er ook geen uitgegeven. Bij de ontkentenis van de vrouw wijst de president er op, dat zij bij haar aanhouding door de politie een omstandige verklaring heeft afge legd, waarin zij niet alleen het haar ten laste gelegde feit volmondig toegeeft, doch tevens ieders rol in het valsche munterscomplot heeft aangegeven. Verdachte H. beweert, dat die verklaring haar onder pressie is afgenomen. Zij ver keerde toen in een zoo zenuwachtigen toe stand, dat zij niet wist, wat zij verklaarde. Uit het getuigenverhoor blijkt, dat de politie ten huize van van B. eenige gereedschappen in beslag genomen heeft, die naar zij vermoedt wel voor het vervaardigen van valsche rijks daalders hebben gediend, doch die dan zouden wijzen op een methode, die de politie nog niet kent. Er zijn ook chemicaliën gevonden, die voor 'de noodige koper- en zilverbaden moeten dienen en, onder den vloer verstopt, zijn twee flesschen gevonden, welker inhoud uiet is onderzocht, doch die hoogstwaarschijnlijk de samenstellende deelen van een zilverbad be vatten. Ook thans legt de vertegenwoordiger v. d. Valk zijn verklaring af omtrent de beide gips- vormen, die op een kachel stonden te drogen. Verdachte zegt hierop, dat de verklaring van dezen getuige op een wraakneming berust in verband met een oocaïne-geschiedenis. De machinist C. W. R-, die ter zake van een mikdrijf van valsche munt door de rechtbank ia veroordeeld, verklaart indertijd door ver dachte van B. te zijn overgehaald om valsche rijksdaalders te maken. Van B. heeft hem ook de kunst geleerd. Volgens hem was het noodig, dat zooveel mogelijk menschen dit ambacht leerden, want des te moeilijker werd de taak van de politie om de daders te ontdekken. Ook heeft van B., die wist dat getuige een functie bekleedde in de communistische partij, getracht daarmee pressie op hem uit te oefenen, door te zeggen, dat de kas van deze partij het geld best kon gebruiken voor de propaganda. Ook in deze zaak wordt de kapper C. gehoord, die ook thans blijft bij zijn verklaring, dat hij het maken van valsch geld van hem geleerd heeft en dat hij van van B. door bemiddeling van van Z. de valsche rijksdaalders heeft ont vangen, die bij hem in beslag zijn genomen. Het O. M. heeft ook in deze zaak het ten laste gelegde bewezen geacht. Tegen de vrouw eischte het eveneens twee jaren gevangenis straf Tegen van B., 'die reeds eerder wegens een muntmisdrijf werd veroordeeld, eischte het 6 jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. F. Eikelenboom, heeft ln een uitvoerig pleidooi uiteengezet, dat het be wijs ten aanzien van geen der beide verdachten geleverd is. Pleiter vroeg de onmiddellijke in vrijheidsstelling van van B., hetgeen door de rechtbank werd geweigerd. Uitspraken 29 September. •«A "Sir-. /.'.v J.';V M: iy'x Een ontdekking van de Vlissingsche politie. Te Vlissingen is aan het licht gekomen, dat gedurende een reeks van jaren een uitgebrei de diefstal van steenkolen heeft plaats gehad van voorraden bestemd voor de Nederlandsche loodsbooten. Deze steenkolen waren eigendom van het Staatsmijnbedrijf. Het onderzoek der politie wees uit, dat verschillende gemeente lijke havenbeambten bij deze diefstallen be trokken moeten zijn en gaf aanleiding tot aan houding van een hunner, die ter beschikking der justitie te Middelburg is gesteld. Ook een steenkolen handelaar te "Vlissingen, moet bij de zaak betrokken zijn. Een koe in de weide geslacht. Dezer dagen werd uit de weide van den vee houder Zwanenburg te Velsen een koe wegge nomen en ter plaatse geslacht, zoodat den vol genden dag slechts de overblijfselen van het geslachte beest op bet weiland werden aange troffen. De politie zat evenwel niet stil en slaagde er Inmiddels in een viertal daders al daar te arresteeren. Bij de huiszoekingen wer den restanten vleesch en beenderen, na om spitten van tuintjes en het opbreken van vloe ren verborgen gevonden. Niet minder dan acht inwoners der gemeente Velsen zouden bij de zen brutalen roof befrokken zijn. Meer arre staties zijn binnen enkele dagen te wachten, Uitspraken. De rechtbank beeft veroordeeld: PI E. de J. 32 jaar, schipper> wegens mis handeling van zijn gescheiden vrouw J. J. A. de Vuijst, wie hij met een mes ©en steek ln den rug had toegebracht, tot 6 maanden ge vangenisstraf. W. R'. 28 jaar stoker, wegens diefstal van twee jassen uit een kantoor van de firma Dikema en Chabot aan het Handelsterrein aan de Rosestraat, tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. B. v. d. S. 21 jaar chauffeur-bes teller te Schiedam wegens valschheid in geschrifte en verduistering verdachte had een door hem gevonden rijbewijs voor zichzelf behouden en den daarop voorkomenden naam weggeradeerd en daarvoor z'n eigen naam in de plaats ge- steld tot zes maanden gevangenisstraf. K. A. 33 jaar schoenmaker, gedetineerd, we gens het plegen van ontucht met Iemand be neden 16 jaar, tot 1 jaar gevangenisstraf. J. de B. 65 jaar voerman, wegens eenzelfde delict, tot 1 jaar en zes maanden gevangenis straf. A. v. G. 23 jaar, zonder beroep, te Schiedam, wegens openbare schennis der eerbaarheid, tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Een man bewusteloos geslagen. Een brutale nachtelijke roofoverval heeft hedennacht om kwart over twaalf plaatsgehad te "Weert op den rijksweg naar Eindhoven onder het gehucht Hushoven. De heer Th. Meris keer de op dit uur huiswaarts en werd door twee personen aangevallen en met een zwaren steen op het hoofd bewusteloos geslagen. Daarna beroofde men hem van zijn geld, rukn 200 gul den aan bankpapier. De gemeentepolitie wiat twee verdachte per sonen aan te houden, n.l. den pas uit den ge vangenis ontslagen C. F. en N. J. beiden uit Weert, welke laatsgenoemde door den heer Meris pertinent als één der overvallers werd herkend. Zij zullen morgen ter beschikking van den officier van justitie te Roermond wor den gesteld. Beide verdachten staan bij de po litie ongunstig bekend. De verwondingen van den heer M. zijn van dien aard, dat hij in het ziekenhuis te Weert moest worden opgenomen. Waart u er getuige van, dat de vrouw haar man mishandelde „Ja, meneer de commissaris". „En wat hebt u daarop gedaan „Ik heb direct m'n verloving afge broken", Men meldt ons uit Amsterdam: Een ingenieur uit Haarlem had in Hamburg een bedrag van ongeveer 15.000 aan effecten en 25 bankbiljetten k R.M. 1000 liggen. Om dit geld in zijn bezit te krijgen had hij een goe den kennis gevraagd het mee te nemen. Deze een 34-jarige man, wonende in de Jan Luyken- straat heeft de effecten en het geld ia twee pakken in een handkoffer gedaan. Te Osna- brii'ck zouden de vrienden elkaar dan ontmoe ten in den trein. Ze hebben elkaar daar niet gezien. Eerst in Amersfoort had de ontmoe ting plaats en daar deelde de man, die uit Hamburg kwam, mede dat hij den koffer met geld kwijt was. Hij had een verkeerd valies bij zich, zoodat het mogelijk is dat de koffers in den trein omgewisseld zijn. Waar de wisse ling had plaats gehad kon hij niet verklaren. Het zou reeds gebeurd kunnen zijn aan het station in Hamburg, maar ook zou in den trein iemand een verkeerden koffer hebben kunnen meenemen De Haariemsche ingenieur vond die verwisseling van koffers natuurlijk zeer onaan genaam en heeft de zaak bij de politie aange geven. Deze heeft gisteren den man en ook diens vrouw, van wie hij gescheiden leefde maar met wie hij toch weer samenwoont in verzekerde bewaring genomen. Deze arrestatie geschiedde op het Centraal Station, juist op het oogenbllk dat beiden naar Spa zouden gaan om daar aan de speelbank hun geluk te beproeven. Volgens verklaringen van de vrouw had zij daar een safe met een groot bedrag, dat ook met spelen was verkregen. Inmiddels heeft de commissaris mn politie van het bureau Warmoesstraat, de heer Hoo- genboom, met den substituut-officier van jus titie, mr. de Blécourt, een onderzoek ingesteld in een andere safe, die de vrouw had in een bank op de Heerengracht. In deze safe werd niets gevonden dat betrekking kon hebben op het geld van den kof ff er. Ook in de woning in de Jan Luykenstraat is niets gevonden. De verwisselde koffer is ln beslag genomen. De inbond bestond uit twee overhemden en een scheerkwast. Het onderzoek naar de afkomst van den in beslag genomen koffer en diens ia- houd wordt door de politie en justitie voortge zet De 34-jarige bewoner van de Jan Luyken straat en de 32-jarige vrouw zullen ter beschik king van de jus tie worden gesteld, respectieve lijk verdacht van verduistering en heling. De eerste is al reeds eerder verdacht geweest van minder eerlijke handelingen. Van het vliegtuig „American Nurse", dat in het begin van de week uit New-York startte voor een nonstop-vlucht naar Rome, is nog steeds geen nieuws ontvangen. Men maakt zich ten zeerste ongerust over het lot van de vliegers en de Italiaansche regeering heeft thans op dracht gegeven, dat het gelieele berggebied van de Apenijnen zorgvuldig zal worden afgezocht, aangezien de mogelijkheid nog bestaat, dat de vliegers het land hebben bereikt en zijn ge daald of verongelukt op een gëisoleerde plek in het gebergte. SANTIAGO (Chili), 15 September. (R.O.). Weer worden zoowel door Paraguay als door Bolivia successen bij den strijd in den Gran C'haco gemeld. Officieel© berichten der Bolivianen verklaren, dat zij het fort Bogado op de Paraguayanen hebben veroverd. Laatstgenoemden daarentegen melden de vernietiging van een sterke Boliviaansche troepenafdeeling. Beide legers verklaren, oorlogsmateriaal te hebben buit gemaakt. De Paraguayanen geven zelfs een specificatie van hun wapenbuit. PARIJS, 16 September. (H.N.). Volgens de laatste berichten omtrent het spoorwegongeluk bij Tlemcen is het aantal slachtoffers geringer dan op grond van de eerste berichten wer'd aangenomen. Tot gisterenavond waren 49 dooden en 221 gewonden geborgen. Men gelooft niet, dat er zich nog slachtoffers onder de puinhoopen bevinden. Van de gewonden verkeeren er 3 in levens gevaar. Volgens een nader Hava-s-telegram uit Oraai bedraagt het aantal dooden ten gevolge van het spoorwegongeluk, voor zoover de lij ken geïdentificeerd konden worden 51. Het aantal gewonden 255. Bovendien worden nog 37 personen vermist. Men vreest, dat van de vermisten niemand meer levend geborgen kan worden. Op de plek, waar de verongelukte trein ligt heeft nog een aardinstorting plaats gehad. TOKIO, 15 September. (V.D.). Aangezien de achttiende September In China, in verband met de bezetting en erkenning door Japan, van Mandsjoerije als treurdag wordt doorgebracht, vreest men in Japansche politieke kringen nieu we anti-Japansche betoogingen en ongeregeld heden. De Japansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Oesji'da, heeft de Chlneeache regee ring telegrafisch verzocht bijzondere maatrege len te willen nemen ter bescherming van de japansche onderdanen in China. In geval de Chineesche regeering niet in staat mocht zijn de noodige maatregelen te nemen, zal de Japan sche regeering den minister van oorlog ver zoeken, met oorlogschepen troepen te zenden naar Shanghai en andere havens. LONDEN, 15 September. (H.N.) Uit Nanking wordt gemeld, 'dat de Chineesche regeering ter stond na de onderteekening van het Japanseh Mandsjoerijsche protocol een protest naar Lon den, Parijs, Washington, Rome en Genève heeft gezonden. In dit protest wordt Japan beschuldigd van schending 'der souvereine en administratieve rechten van China. De Chineesche regeering verlangt, dat terstond Internationaal tegen Japan zal worden opgetreden. Voorts heeft China een nota tot de onderteeke naars van het negen-mogendheden-verdrag ge richt, waarin het optreden van Japan in Mands joerije een directe schen'ding van dit verdrag wordt genoemd. Japan stelt een eisch te Geneve, GENEVE, 16 September. (V.D.) De Japansche regeering heeft gisteren door haar permanenten vertegenwoordiger bij den volkenbond Sawada den voorzitter van den volkenbondsraad een schrijven doen toekomen, waarin wor'dt ge- eischt, dat de volkenbondsraad het onderzoek haar het rapport van 'de commissie Lytton zal uitstellen, totdat de Japansche regeering haar aanmerkingen op het verslag zal hebben gefor muleerd en een specialen vertegenwoordiger naar Genève zal hebben gezonden. De Japanscbe regeer'lng verklaart hiervoor minstens een periode yan zes weken noo'dig te hebben. Het protocol van Mandsjoe- koeo's erkenning. LONDEN, 16 September. (V.D.) In het door de Japansche ambassade te Londen gepubliceer de protocol, dat gisteren te Tsajngtsjoeng is onderteekend, wordt in de eerste plaats de er kenning door Japan van 'den staat Mandsjoekoeo uitgesproken, welke staat zich in overeenstem ming met den vrijen wil van zijn inwoners tot een zelfstandige republiek heeft gemaakt. In de eerste der beide dan volgende verdrag clausules verplicht Mandsjoekoeo zich tot de uitvoering en handhaving van alle op vroegere en nog bestaande Chineesche overeenkomsten berustende Japansche rechten in Mandsjoerije. De tweede clausule legt de samenwerking tus- schen Japan en Mandsjoerije voor de handha ving der nationale veiligheid vast en bevestigt, dat de voor de vervulling van huu taak noo dige Japansche troepen in Mandsjoerije gesta- tionneerd zullen wor'den. TOKIO, 16 September. (V.D.). De ondertee kening van het JapansehMandsjoerijsche ver drag is te Tokio op feestelijke wijze gevierd. Naar verluidt, zal Mandsjoekoeo zijn eersten diplomatieken vertegenwoordiger benoemen te Tokio. MOEKDEN, 16 September. (V.D.) In aanslui ting op de onderteekening van het Japanseh Mandsjoerijsche verdrag heeft 'de regeering van Mandsjoekoeo medegedeeld, dat China met in gang van 25 October a.s. in alle zaken betref fende het douanewezen, den handel en de scheepvaart als buitenlandsche mogendheid zal worden beschouwd. De rechten der Chineesche scheepvaart in de Mandsjoerijsche wateren en in de Mandsjoerij sche havens worden niet meer erkend. De in- en uitvoerrechten worden door Mands joerije gein'd en aan de Chineesche grens zul len douanestations worden opgericht. Naar wij vernemen heeft de Minister van Einnenlamdsche Zaken en Arbeid goedgunstig beschikt op een verzoek van B. en W. om over te gaan tot het in werkverschaffing dem pen en op dijkhoogte brengen van dien ulter waard, gelegen langs Scbielands Hoogen Zee dijk tusschem het bedrijf der Goudsche Water leiding Mij. en de opslagplaatsen van de Shell (de vroegere ijsbaan). Deze demping en ophooging, dlie geheel mat handenarbeid zal worden tot stand ge bracht, zullen gedurende 'n jaar aan honderd werkloozen gelegenheid verschaffen een boter ham te verdienen. In totaal zal een bedrag van 120.000.a 130.000 aan loonen worden uitgekeerd. Door de regeering wordt de uitvoering van dit werk met subsidie gesteund. Nachtlogies In de hokken Blijkbaar vervuld van de hoop, dat de Re geering een even soepele houding aou aan nemen als de vorige week, toen zij 1500 te veel aangevoerde slachtvarkens tegen den richtprijs kochit, hebben de veehouders wonende rond Gouda gisteren wederom zooveel krul staarten ter Goudsche markt gebracht, dat het door de Centrale Woensdag vastgestelde aan tal van 200 verre werd overschreden. Toen de markt geëindigd was stonden nog 400 stuks in de hokken. Evenals de vorige week hebben het gemeente bestuur door den wethouder van het Markt wezen, den heer c. H. Koeman®, en de voor mannen der organisaties gepoogd de Centrale tot koopen te bewegen, 'n Vertegenwoordiger der Centrale is poolshoogte komen nemen en deed bij zijn vertrek toezegging in Den Haag nader overleg te zullen plegen, doch om onge veer 6 uur kwam het bericht binnen, dat be sloten was de varkens niet af te nemen. De aanvoerders wenschten echter hun vee niet meer mede te nemen en ze besloten het op de markt te laten overnachten, in de ver wachting, dat de Regeering, die ook de var kens, welke men te Leiden had laten liggen, heeft gekocht, Vrijdagmorgen alsnog haar standpunt zou wijzigen. Burgemeester Gaarlandt heeft, naar men ons mededeelde, nog gepoogd, de veehouders te be wegen hun dieren op te laden, doch men had naar zijn verzoek geen ooren en aldus zag Gouda het ongewone gebeuren, dat de markt- hokken werden ingericht als slaapgelegenheid voor de onrustige knorrepotten. De boeren ver zorgden de dieren uitstekend en dekten z®> voordat zij ze onder de hoede vam een politie agent, een paar werklieden van den reini- gingsdienisit en eenige kooplieden achterlieten met stroo warm toe. Gisterenavond laat hebben nog verscheide ne boeren hun varkens opgeladen, doch pi.m. 200 bleven overnachtten. Hedenmorgen heeft burgemeester Gaar- iandit zich opnieuw meit de varkenscentrale in verbinding gesteld, d cfh hen werd ten ant woord gegeven, dat men er niet aan dacht, tot koopen te besluiten. De boeren verlangden nu. het door hen be taalde (miarklgèia terug. Dit wem nun eentor |op veracihillehde gromden geweigerd, ook, na dat een deputatie zich met wethouder Koe mans had verstaan. Een gedeelte der varkens werd daarop naar huis medegenomen, het andere werd aan opkoop era verkocht Rotterdam, 16 September. Namens de Kerkvoogdy der Ned. Herv. Gem. „Vreewijk" is heden aanbesteed het bouwen van een kerkge bouw met by behoor,ende pastorie en bybehoorem- de lokalen op een terrein gelegen op den hoek van de Leede en Vonder ln het Tuindorp „Vree wijk". Ingekomen 23 -biljetten. Laagste Inschrij ver F. Vlnlc Zonen te Moordreoht met 87.770. ROTTERDAM, 16 September. Heden kwamen aan de vischmarkt alhier 14 kustvaartuigen en werden van IJmuiden, Nieuwediep, Goedereede en elders 470 manden en kisten versche visch aangevoerd. De prijzen warengroote tong 60 72 midd. tong 4450, kl. tong 12®t> tarbot 1428, griet 815, haantjes 26, rog 46, middel schol 1422, kleine schol S—S, schar 24, schelvi3ch 210, kabeljauw 610, gul ƒ1—4, wyting 1—3, garnalen f 2—3, alles per mandleven-de paling 36, g®d- Pnhng 47 per kistje. ROTTERDAM, 16 September 1932. Vlet- en liohterwerk 100 ton 5, 400 ton 6, beiden per dag. Vaarwerk, voor zwaar goed. in deae atdeellng ging ter beurze zeer weinig om. p'e'werden eenige schep®*11 om giuKei bieten te vervoeren. Vrachtprijzen en voorwnctrcten ge heim. ROTTERDAM, 16 September 1932. Bovenryn. Waterstand vallend. Er was meer vraag. Ruimte was voldoende- Stemming vaster. Voor ruwe producten naar Mannheim geen noteering, hoewel de vraegprjjzen hooger zyn. Benedenryn. Waterstand vallend. Er was weinig vraag. Ruimte was voldc5n!:e: Stemming onveranderd. Ertsvracht naar Ruhrhavens geen noteering. Sleeploon volgens het 25 cents tarief. BOTTERDAM aangekomen," 15 September namiddag 3.30 MORGENEN, Fhs. v. Ommeren, Aruba, Petroleurnterrem, 0iie; 3,45 gVERRE NEK- GAA-RD, Seam, Gothenburg. Maashaven, stulcg. 4.. LINN REGIS, H. v. Krieken, King's Lynn, IJselkade, stukg.; 4.30 RAPID, N.V. W. Müller C°-sting's Lynn, St. Jobshaven, stukg.6.45 JAMAICA, Seam, Stockholm, Binnenhaven, stuk goed; 7.15 HARTLEPOOL, Vinke Co., Hartle pool, Waalhaven, ledig; 8.45 TYNEHOME, Sir Ramon de la Sota. Sunderland, 2e Katendrecht- schehaven, stukgoed. NIEUWE WATERWEG aangekomen 15 September namiddag 10.50 CHATWOOD, Newcastle; 11.- EXPRESS, Middlesbro; vertrokken 15 September namiddag 5.10 AUG. SCHULTZE, Genua; 5.45 CASTOR, Hamburg; BOSWORTH, id.; 6.20 DORIS, Stettin; SOMERSBY, Newcastle; 6.30 MALANGE, Lissa bon; 6.50 ÉBRO, slbt. met baggermolen, Guade loupe; 7.05 CITY OF PERTH, Hamburg; LISTA, Montreal; 7.40 OLGA ELISABETH, Bergen; 8.15 DANMARK, Hull; ASIA, Yokohama; LAVE ROCK, Londen. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM Londen., per Beriyn p. lOOMk. Parys p. 100 frs Brussel p.lOObelg Zwitserl.p.lOOfrs Weenenp.lOOsch Kopenh.p. lOOkr Stockh. p. lOOkr Oslo p. 100 kr. New-York per 16 Sept 15 Sept 14 Sept pariteit 8.65 8.66 H 8.67% 12.10 59.28 59.25 59.25 59*26 9.76J* 9.76 9.76 9.74 34.55 34.52 34.53J4 34.59 48.08 48.07)4 48.07H 48.— 35.— 45.— 45.— 45.15 66.67 44.50 44.50 44.60 66.671 43.55 43.60 43.75 66.677 2.49K 2.49& 2.49-& 2.48 9.45 EBAN, Middlesbro; 10.10 BROOMLANDS, Leith; 10.50 CAPITAINE LE BASTARD, Rouaan;' 11.- PALLAS (Nept.), Stettin; 11.45 DAFILA. Manchester. Wind O., flauwe koelte, helder, kalme zee. IJMUIDEN aang. 15 Sept.GATESHEAD, New castle, stukg.; NIDD, Goole, stukg.; KOEFIA,, Follonica, pyriet; AMAZONE, m.b., Demmin, n. Emmerik, tarwe; vertr, 15 Sept.PALUDINA, t., Hamburg; THESEUS (Ned.), Hamburg; IRIS, id.; ASSEL, Flymouth; COSTA RICA, Hamburg; BOSKOOP, id.; HONTESTROOM, Bristol; NEREUS, Gdynia; TEXELSTROOM, Liverpool; COTT1CA, Surina me; OUSEL, Liverpool. VLISSINGEN aang. 15 Sept.MECKLEN BURG, Harwich; MOUNT TAUROS, Antwerpen; SCHWABEN, Antwerpen, beide bunkeren; vertr. 15 Sept.PRINSES JULIANA, Harwich; JUNO, Sluiskil; gep. naar AntwerpenMELITA, Koningsber gen; DEARNE, Goole; GROIX, B.-Ayres... STIL- LESEE, Danzig; CAMBALO, Rouaan; gep. naar Gent: SKAGERRAK, t., Batoumj OSTSEE, Hamburg; BAMBURGH, Newcastle; gep. van Antwerpen; MOTOCARLINE, t., Bay- town; LESTRIS, LiverpoolCITY OF DUBLIN, DublinMALINES, Harwich DUNBAR CASTLE Rotterdam; GOLDENFELS, id.; EGYPTE, Bey routh; BONIFACE. Londen; TINTO, id.; VAC- CARES, Casablanca; ARTA, Mexico; IRENE, Londen; GOURKO, New-York; gep. van Gent: CHATEAU LAFITE, Rouaan, HELLEVOETSLUIS vertr. 15 Sept.: THEEMS,. Londen. VLAARDINGEN aang. 15 Sept.ELLEN, Ham burg; SEIRSTAD, Narvik. ZAANDAM aang. 15 Sept.LARENBERG, Ar changel, balken, Vinke Co. HOLLAND—AMERIKA LIJN. STATENDAM 18 (v.m.) V. N.-York te Rott. verw, LOCHGOIL, Rott. n. Vancouver p. 14 Dungeness, KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. THESEUS 15 van Amsterdam naar Hamburg, IRIS 15 Sept. van Amsterdam naar Hamburg. COSTA RICA 15 van Amsterdam naar Hamburg. BOSKOOP 15 van Amsterdam naar Hamburg. NEREUS 15 Sept. van Amsterdam naar Gdynia, COTTICA 15 Sept. v. Amsterdam naar Suriname, ROTTERDAMSCHE LLOYD. SEBAJAK (uitreis) 15 September te Marseille, STOO MVA ART-MI J. OCEAAN. EURYMEDON, Batavia Si. Amst. 14 v. Belawan, PERSEUS, Japan n. Rott. 13 v. Pt Swettenham, ATHELTEMPLAR, Rott. n. Soerabaja 14 op 50 myl Oost van Niton. BITTERN 14 van Rotterdam te Manchester, BRETLAND 13 van Rotterdam te Kopenhagen, BERKEL 13 September te Rio Aye by Bata. BEHAR, Rotterdam n. Calcutta 14 te Port Said, BORDE, Rotterdam n. Dublin 14 op 10 myl Z.W, van Niton. BORTHWICK 13 Sept. van Rotterdam te Leith, CITY OF ANTWERP 14 v. Roterdam te Cork. CEUTA 13 Sept. van Rotterdam te Las Palmas, COBLENZ, Rott. n. Tsingtao 15 van Belawan. CARICA MILICA Rott. n. B.-Ayres p. 14 Dungen, DANMARK, Rott. n. Baton Rouge p. 10 Bermuda, DAHOMEY, Rott. n. Freetown 11 v. Konakry, DUNLUCE CASTLE. Rotterdam n. Zuid-Afrika, 13 September van Ascension. GRUNO 14 September van Maassluis te Londen, GRUTTO 14 September van Rotterdam te Londen, GLENDUM 12 September van Rotterdam te Cork, GRANTA 13 Sept. van Rotterdam te Shields, GONDUL 12 September van Rotterdam te Malmö. „2- r>. HANS ARP 13 Sept. van Amsterdam te Penarth, a HEINA 11 September van Rotterdam te Mobile, IRWELL 14 September van Rotterdam te Hull, INO 14 September van Rotterdam te Swansea, JOHN P. PEDER.SEN 13 v. Rotterdam te Shields, JUFUKi: MARU, Rott- n. Newport p. 14 Niton, KURZESEE 14 Sept. van Amsterdam te Leith. KULMERLAND, Rott. n. Japan 14 te Pt Said, LINDISFARNE 14 van Rotterdam te Newcastle. LAKEWOOD, Rott. n. Britonferry p. 14 Prawlept, MIGUEL 12 September van Amsterdam te Barry, MAVIS 14 September van Amsterdam te Londen, MORAY FIRTH 13 van Rotterdam te Guernsey, MRAV, Rotterdam n. Livorno p. 14 Dungeness, OCEAN PRINCE 14 van Rotterdam te Shields, OSTREVENT 14 Sept. van Rotterdam te Havre. OUD-BEI.TERLAND 13 v. Leith te Grangemouth, PACUARE, Rott. n. Swansea p. 14 Land's End, PRES. FRANCQUI, Amsterdam n. Stamboul 14 op 30 miil Zuid van Niton. PELIKAAN 14 van Littlehampton te Plymouth, PRINC ANDREJ. Rott. n. B.-Avres p. 14 Dugnen, ST. NAZAIRE, Rotterdam n. St. Nazaire 14 op 50 my] Oost van Niton. SILVERLIGHT, Rotterdam n. Dublin 14 op 41 myl Oost van Niton. STANWELL, Rott. n. Dublin p. 14 Beachy Hd, ST. PHILIPSLAND 14 te Londen uitgeklaard naar Kopenhagen. SEINE 14 Sept. van Rotterdam te Boston (L.), TRINGA 14 Sept. van Amsterdam te Manchester, TALLEYRAND Rott. n. Fremantie 14 v. Pt Natal UGO BASSI 11 Sept. van Rotterdam te Venetië, USAMBARA, Rotterdam n. Beira 15 v. Pt Natal, UGO BASSI 8 van Rotterdam te Dubrovnik 2, VLEDDERVEEN 14 Sept. van Brussel te Londen. VENDOME. Vlissingen n. Gr. Bassam 12 v. Brest VENERSBORG 12 van Rotterdam te Stockholm. WAHEHE, Rotterdam n. West-Afrika 14 op 100 myl Oost van Niton. YEWFOREST 14 te Londen uttgekl. n. Vlissingen.- YANG TSE 14 van Rotterdam te Duinkerken. YAI.OU, Rotterdam n. Hongkong p. 14 Ouessant. ZEELAND 13 Sept, van Londen te Harwich, ZUIDLAND 14 te Londen uitgeklaard n. Brussel, ANKER. A a 1 e s u n d, 13 September. Het Noorsche motorschip Anker uit Ellingsoy, ovev welks uibbljjven men zich ernstig ongerust, maakt, heeft de bestemming nog niet bereikt. Men vreest dan ook dat het vaartuig met man en muis is vergaan, te meer, daar een boot is opgepikt waarop de kenteekenen van het motorschip Anker voorkomen. De bemanning bestaat uit 8 koppen. BERICHT AAN ZEEVARENDEN, NEDERLAND. Zeegat van Zierikzee. Zandkreek. Licht Wolfaartsdyk gewyzlgd. Ligging pi.m. 51 gr. 32 min. 7 sec. N.b. en 3 gr. 48 min. 4 sec. El. Het licht van Wolfaartsdyk dat heden voor de wintermaanden wederom is ontstoken, is gewijzigd in een rood-wit schitter- Iicht, elke 3 sec. één schittering van 0,2 sec. Overigens ongewyzigd. NIEUWE WATERWEG aangekomen t 16 September namiddag: 2.40 USUKUMA, Beira. Vertrokken t 16 September namiddag: 1.50 TILIA GORTHON, Leningrad; 2.20 S. N, 6, Rouaan. STOOMVAARTLIJNEN. TARAKAN Batavia n. Amsterdam 16 te Marseille TRITON 16 van Malta te Piraeus. VENUS It! van Genua te Civita Vecchla. MEROJE Fto/ Plata n Amst. via Havre p. 15 Flores. MENESTHEUS Java n. N.-York p. 14 Perlm. SAPAROEA 15 v. Singapore n. Los Angeles, VERWACHT TE ROTTERDAM. HYBERT v. N.-Orleans 15 (n.m.) v. Hamburg. SANZORZU 14 v. Civita Vecoh-ia via Huelva. FOSCOLO v. Hamburg 16 te Antwerpen. TRIANON v. Japan 12 v. Barcelona via Oran, RIO BLANCO v. Rosario (of Antw.) 14 Sept. v, B.-Ayres. LIONEL v. Rosario 16 Sept. te Montevideo. SUNDANCE v. Savannah 15 te Londen. USSUKUMA v. Beira 15 van Southampton, LEVENSAU 15 van Liverpool. CHILE 15 van Tsingtao. NYHORN v. New Westminster 13 v. Vancouver, VERWACHT TE AMSTERDAM. BIRUTA 15 van Plymouth, METHAjN 14 van Swansea,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10