ALGEMEEN OVERZICHT. het engelsch—iersch EUROPA'S SCHULDEN AAN AMERIKA. VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1932 De suggestie van den „sterken man" CONFLICT. DE OP 15 DECEMBER VERVAL LENDE TERMIJN. HET VREESELIJK OORLOGS WAPEN VAN IR. BARLOW. CONTRA-REVOLUTIE IN CHILI De toestand blijft zeer verward. Merino ontsnapt, De uitvinder zelf werd door een kille huivering bevangen. „DIADA PATRIOTICA" TE BARCELONA. DE HONGER-ELLENDE IN RUSLAND. Tegen den winter de ergste opstand verwacht. Herdenking van den vrijheidsheld Casanova. DRAlSltlA-vAuiVALKEjiBURG^S* GANDHI'S DREIGEMENT. DE MOORD OP MEISSNER. LEEUWARDEN DE VIJANDELIJKHEDEN TUSSCHEN BOLIVIA EN PARAGUAY. DE POSITIE VAN STALIN. De berichten over een complot tegengesproken OPHELDERINGEN INZAKE DAUB- j MANN'S KRIJGSGEVANGENE- AVONTUREN. e-8 wist jrel, £at ift Ju schik zoudit gJjm ea g% maar mee Guy en jbreng mij, naar ga- Toen Jakob Burckhardt in 1870 in de mu seumzaal te Bazel zijn beroemde voordrachten over „historische grootheid" hield, ging hij Uit van een merkwaardig psychologisch ver schijnsel. Burckhardt sprak van „onze bene penheid, onstandvastigheid en verstrooiing". Hij zeide, dat wij „in ons een absoluut valsch gevoel ontdekken, een behoefte aan onder danigheid en eerbiedige bewondering, een ver langen, om ons door een groot gewaanden in druk te laten bedwelmen en daarover verder te phantaseeren". Van hetzelfde verschijnsel moet worden uit gegaan, als men de houding van breede lagen van het Duitsche burgerdom tegenover het mationaal-socialisme begrijpen wil. Het burgerdom als stand, als „sociologische grootheid", maakt reeds tientallen jaren een inwendig, en sinds den wereldoorlog ook een uitwendig, ontbindingsproces door. De drie hoofdpijlers, welke het Duitsche bur gerdom nog tot in de tweede helft der negen tiende eeuw steunden, zijn reeds lang ineenge stort. De groote idee van Stein eener burger lijke autonomie is door den loop der gebeur tenissen bijkans in haar tegendeel verkeerd. De nationale gedachte is in nationalisme yeranderd en van het echte liberalisme is slechts een troebel bezinksel overgebleven. Thans zoekt het wankele en onzekere bur- gei dom naar een nieuw houvast en naar nieu wen inhoud. Zooals al wat klein en zwak is, heeft het behoefte aan een ideaal van grootheid, sterkte en zekerheid, waaraan het zich kan vastklam pt. „Grootheid is wait wij niet zijn", zeide Burckhardt in zijn reeds bovenvermelde voor drachten. Daarom moest het burgerdom bij- kans door den drang der omstandigheden wor den aangezogen door de suggestie van den sterken man" Hitler em van den „grootecnen indruk", welke de nationaal-social 1 stisc ie partij en pers steeds wisten te maken. Hierbij komt nog een tweede psychologische factor. In de „keurverwantsohappen" is de stelregel „Iedere behoefte, waarvan de werke lijke bevrediging niet mogelijk is, dwingt tot gelooven". Er zijn behoeften, op welker be vrediging zoowol de enkeling als de volken een zeker recht hebben, het recht op een menschwaardig bestaan, op achting en gelijk aanzien, de hoop op verbetering der levensom standigheden en het verlangen naar geluk en veiligheid. Het Duitsche volk nu is de feite lijke bevrediging van deze door het natuur recht gewaarborgde behoefte in zijn breedste lagen reeds meer dan tien jaar niet moge lijk. Des te vuriger is echter het „geloof" aan bovengenoemde rechten. Wie dit geloof predikt, hem vertrouwt men met een bijkans fanatieke onderwerping. Moet het dan verwondering wekken, ais het "temmenaantal van een partij, welke niets anders doet als den door het noodlot geslagen hionschen de blijde boodschap van een nieuw „rijk" in do o0ren te trommelen, van maand to' maand toeneemt. De sociologische weten- ap heeft reeds lang geleden vastgesteld, dat de overtuigingskracht van ideeën niet op ver- standsgronden maar op behoefte berust. „De leidende idee der menschen is bun eigen be lang (Ratzenhof er Het derde zwakke punt van het burgerdom tegenover het nationaal-socialisme ligt in de burgerlijke opvatting der geschiedenis. Jakob Burckhardt wijst in zijn reeds meermalen ge noemde voordrachten erop. <ja.t het dikwijls moeilijk is. „Grootheid te onderscheiden van loutere macht, welke totaal verblindt". Het Duitsche burgerdom ligt inderdaad reeds lang in den ban van de betoovermg der macht. Eerst was he^de macht van het nieuwe keizerrijk, weging, welke het DUlt®^ltssuggestie is des blind heeft. De laatste maoMssugge. te gevaarlijker, daar zij nationale, economische en sociale element des heel vereenigt. Deze macbtssugges te fataler, wijl de vroeger nog bestaand borgen tegenover de machtsidee in O®® risch denken steeds meer uitgeschakeld den. Het historisch beeld van den Dnitschen *3°°^ sneeburger is trots alle ervaringen der oo logsjaren steeds armzaliger geworden. De nis van het werkelijk bestaan en van de ver king van den Satan in de geschiedenis ging nan het godsdienstig ontwortelde burgerdom bijna geheel verloren. In een geschiedenisop vatting, welke uit het optimistische geloof aan den vooruitgang der „Aufklarung", uit het vertrouwen van Hegel in de „Verniinftigheit" van al het zijnde en uit het opheffen naar het absolutisme van de begrippen natie en staat gegroeid was, was voor dein strengen ernst yan het christelijke realisme geen plaats meer. Alleen deze valsohe geschied phi losophisclie Visie maakt het begrijpelijk, dat de breedste lagen van het Duitsche volk, tot in de rijen der verantwoordelijke leiders toe, het ware wezen van de nationaal-socialistische beweging niet kennen. Het nationale pathos en de sociale fagade dezer partij werpt een bedriegeüjken sluier over de diepste kern en de laatste psy chische drijfveeren der beweging. In werke lijkheid is het nationaal-socialisme naast het foolschewlsme de sterkste belichaming van het beginsel der machtspolitiek. Het doel yan beide bewegingen is de dicta tuur. Om dit doel te verwezenlijken, zijn alle middelen goed, zelfs de haat, zooals het hoofd orgaan der nationaal-socialistische partij nog niet zoo lang geleden schreef, de haat tegen alles, wat tegen ons is. Inderdaad vertoont de tot dusver door de nationaabsocialisten ge voerde politiek alle wezenseigenschappen van het brutaalste macbiavellisme. Krijgt ez-e partij eenmaal de macht in handen, an za men zooals thans reeds in Ruslan me huivering beleven, dat het woord van ure hardt „De macht in zich is een boosheid een der diepste geschiedphilosoplii&che f e, Voor deze harde taal der werkelijkheid heeft het door het geloof aan het derde rij t ge ïyp notiseerde burgerdom echter geen oor. is door dit geloof zoo bedwelmd ais eens het Duitsche ideolisme door de „Realpo i i© van Bismarck. De fijne menschen en" Hilty heeft eens van een bewon Bismarck Tiedemann gezegd' - „het Duitsche idealisme tot een der kracht en meedoogenloosheid geschrompeld". h Precies hetzelfde zou men thansi n ha eens van zoo hooge geestelijke i vulde Duitsche burgerdom ku SS het heeft schandelijk gecapitul ere Mobilmaohung der Primitivitat ^Omwille van Europa is bet te hopen dat het Duitsche burgerdom zich u e- werf tragische situatie waarin bet door eigen en andermans schuld verstrikt is geraa v nog tiidig genoeg kan bevrijden. Het buitenland echter, in de. eers e Plaat3 Frankrijk moet de „Selbstbestlmmung' van het Duitsche burgerdom helpen vergema,- kelij- ken. Tot dusver waren nood en vertwijfeling Hitler's beste propagandisten. Maai de sugges tieve betovering van het nieuwe Evangelie van het „derde rijk" zal terstond verminderen aoodra eeniige verlichting van de buiten- landsche politiek en econom sche druk merkbaar wordt. Europa zou bet moeten be rouwen als een vreemde mogendheid met het Duitsche fascisme zou willen experimenteeren. De Duitsche mentaliteit is zoodanig, dat de rechtsradicale dictatuur in Duitschland geen vrede maar oorlog in bet binnenland en met het buitenland beteekenen zou Nog zijn groote en, aaneengesloten doelen van het Duitsche volk tegen de rechts- en links- radicale ideeën immuun gebleven. Het inwen dige weerstandsvermogen was zooafa uit de verkiezingen Wijkt, daar het sterkst, waar een politiek goed geschoolde arbeiders-organisatie zich plaatste tegenover de radicale agitatie, of waar een levendig, met het volk verbonden godsdienstig geloof de politieke houding be paalt. Erik Reger heeft geen ongelijk, als bij het nationaal-socialisme ,,een uit den grond protestantsche beweging" noemt. De katho lieke streken hebben indertijd een besliste [meerderheid voor Hindenburg geleverd. Men zal dus uit dit feit voor de toekomstige op voeding der staatsburgers te leeren hebben. En tenslotte moet ook dit openlijk gezegd worden. Demooratie beteekent niet, dat iedere staatsburger doen en laten kan, wat hij wil. Treitsohke, die aan het politieke handelen overigens zeer reine ethische grenzen stelde, zegt in zijn „Politik"; „De verordeningen van den eigen staat zijn mij heilig". Dit moet ook voor den democratischen staat gelden. Als iemand, hetzij langs illegalen, hetzij langs legalen weg de bestaansgrondslagen van den staat ondermijnt, om op deze manier aan de macht te komen en een dictatuur te vestigen, heeft de staat niet alleen het recht maar ook den plicht tot zelfbehoud. Tegenover een nop; steeds groeiende millioe- nenparttf, welke klaarblijkelijk op het beginsel -van de zuiverste machtspolitiek is opgebouwd beteekent toleratie ontegenzeglijk capitulatie. Tegenover den negatieven, vernielenden machtswil kan alleen de positieve, behoudende ■machtswil gesteld worden. Wij weten uit uiterst bittere geschiedkundige ervaring, dat de rustige ontwikkeling van het Duitsche volk en van den Dnitschen staat steeds ween* door oonfessioneele, sociale en politieke utopieën zeer ernstig in gevaar ge bracht werd. In dezen zin kan men de Duitsche geschiedenis een tragische noemen; maar nooit bevond zich ons volk in een tragischer situatie, nooit werd het door gevaarlijken illusies be dreigd als in deze stonde. Zou voor het Duitsche burgerdom niet het woord van den groeten Spaansohen staatsfili- soof Donoso Cortes gelden; ,De mensch kan zich zelf redden, wie twijfelt daaraan? Maar de voorwaarde daartoe is, dat hij wil ©n mij komt het voor, dat hij niet wil". DUBLIN, 15 September. (V.D.) Van welinge- zij(je wordt vernomen, dat de Valera emens is, vóór zijn vertrek naar Genève J00™,woning van de volkenlxmdsvergadering w een bezoek aan Londen te brengen nogmaa king m©t den minister voor de voor een Thomas over de kwestie der Dominions, f1- land-annuïteiten.^ echter, dat de vborult- ichten^n geen enkel opzicht beter zijn dan den vorigen keeryan d0 yaiera is geble- Ulta' het te betalen bedrag aan Engeland ken, dat pQnd steriing voor de land- van twee mil speciaai fonds is gestort, annuïteiten in Q verieend aan 'degenen, dTfatrïnd bet meest te Ujdenbebben van den ^ïïnXn egneen°ovei:eenstemming is bereikt. LONDEN, 15 September (7.D.). Naar ver luidt zal'de Engelsche regeering den 15den September laten verloopen zonder gebruik te maken van de mogelijkheid tot het vragen van uitstel van betaling, welke in de Engelsch Amerikaansche schul'denovereenkomst voor zien Het bedrag van 30 millioen gulden heeft nauwelijks eenige beteekenis tegen bet op 15 December a.s. vervallende totaalbedrag van 33 millioen goud-pond, zoodat men in Engeland het niet de moeite waard vindt, gedurende de verkiezings-campagne in Amerika van de mora torium-clausule gebruik te maken. Volgens berichten uit Washington verwacht men daar, dat na de presidentsverkiezingen een verklaring over de schul'denkwestie zal worden afgelegd, waarin de Amerikaansche regeering de richtlijnen zal neerleggen, die zij bij de onderhandelingen met de landen, die de schulden hebben, denkt te volgen. Volgens bericht uit Washington heeft de Amerikaansche secretaris van de schatkist gis teren medegedeeld, dat alle landen, die schul den hebben aan Amerika en van hun recht tot uitstel van betaling voor den op 15 December as vervallenden termijn, gebruik willen ma ken de Amerikaansche regeering daarvan vóór heden, (Donderdag) -avond op de hoogte dienen te stellen. Drie Europeesclie mogendheden, n.i. Polen, Estland en Letland, hebben hiervan reeds ge bruik gemaakt en uitstel van betaling gevraagd voor een periode van twee jaren. SANTIAGO, 15 September (V.D.) Chili was eisteren vier uren lang zonder regeering. He nieuwe president, generaal Blanche trad ten gevolge van meeningsversclmllen met den op perbevelhebber der luchtstrijdkrachten Merino, gisterenochtend om tien uur reeds weer af. Tegen 2 uur des middags heeft hij zich echter laten bewegen, zijn functie te blijven bezetten. Merino had geëischt, dat in het nieuwe ka binet een afzonderlijk ministerie voor de lucht vaart zou worden gevormd. Toen dit werd ge weigerd, kwam hij in conflict met den minister van oorlog, Lajos. Het conflict liep zóó hoog, dat het ontaardde in ©en handgemeen, waarbij Merino een blauw oog opliep. - Hij begaf zich toen haar het vliegveld El Bosqe, waar hij zich barricadeerde. Toen Lajos daar arriveerde met een gewapende legermacht, bleek Merino met 70 vliegtuigen te zijn ver dwenen. De toestand is nog steeds zeer verward. Een Reuter-telegram van heden maakt mel ding van de uitbarsting eener contrarevolu- tionnaire beweging. Een ander telegram zegt, dat de gewapende macht de orde handhaaft. Een nieuw kabinet gevormd- SANTIAGO, 15 September (R.O.) Generaal Blanche heeft een nieuw kabinet gevormd, waarin Luiz Barriaga minister van buitenland- sche zaken en generaal Otera minister van oorlog is. De vliegtuigen der rebellen zijn bijna alle bij hun landing in de steden van het Noorden door de regeerings-troepen in beslag genomen. LONDEN, 15 September (H.N.) Volgens ©en bericht uit Santiago de Chili is kolonel Merino, de commandant der vliegertroepen, die met zijn aanhangers op een vliegveld door regeerings- troepen omsingeld was, ontkomen. Hij is met zijn aanhangers met behulp van de aanwezige vliegtuigen er vandoor ge' gaan. Waarheen hij de wijk genomen heeft is op het oogenblik nog onbekend. De militaire junta, die thans het bewind in handen heeft, staat onder leiding van gene raal Blanche. Deze voorloopige president heeft den voor" maligen senator Maza opdracht gegeven tot het farmearen van een kabinet. Generaal Blanche heeft een vergadering van de regimentscommandanten bijeengeroepen- teneinde hun meening te lioort1 n over de Sa" menstelling der nieuwe regeering. Het bericht dat de Amerikaansche ingenieur Barlow zijn luehttorpedo aan Rusland verkocht beeft, heeft in de geheele wereld een groote opschudding teweeg gebracht. Zijn moorddadig wapen zal in staat zijn om een gebied met een straal van 1500 K.M. totaal te vernietigen. Leslie P. Barlow, die reeds tijdens den oor log op uitnoodiging van de Britsche admirali teit naar Engeland kwam en daar de z.g. onder- zeeëers-bommen tot afweer voor vijandelijke duikbooten construeerde, beeft indertijd reeds verschillende mededeelingen over zijn „Wapens der toekomst" gedaan. Toen heeft men er geen waarde aan gehecht en thans is men er bang voof. Toen ik mijn uitvinding geheel voltooid voor me zag, heeft Barlow eens gezegd, en de uit werking er van bepeinsde werd ik door een koude huivering bevangen. Het nieuwe wapen is een combinatie van vliegtuig en bommen werper en de torpedo's bevatten 15000 een beden van een door hem samengestelde springstof en bovendien 100 K.G. explosieve gassen of brandbommen. Zij gaan onbemand de lucht in, worden uit de verte, draadloos bestuurd en ook de machi nes worden draadloos in werking gebracht, Van uit een centrale plaats kan de bestuur der draadloos en zonder- eenig gevaar den weg der machine controleeren en zelf bepalen, wan neer de explosie-schoten, gasgranaten en brand bommen hun vernietigend werk moeten ver richten. Hij kan de luebttorpedo's 1600 K.M. ver laten vliegen en deze moeten zelfs op de laatste kilometer nog reageeren op ieder bevel dat ZÜ draadloos ontvangen. Over de uitwerking van zijn helsohe machine vertelde Barlow; Een leger van 5000 man is voldoende om met behulp der machines iedere groote stad binnen 24 uur met den grond ge lijk te maken zonder dat de mogelijkheid be staat het vernietigend werk van deze machine te verhinderen. De handgrepen die daarbij ge daan moeten worden zijn zeer eenvoudig en iedereen kan de bediening in een minimum van tijd leeren. Zooals indertijd reeds gemeld, heeft Barlow verklaard, dat bij met zijn nieuwe uitvinding voor goed een einde wil maken aan den oorlog. Hij zei daarbij letterlijk: „Ik zal mijn uitvin ding aan den volkenbond bekend maken. Ik wil er geen geld mee verdienen of eer mee behalen. Het eenige wat ik zou weinsohen is dat dit wapen in de macht van den volken bond komt omdat hij er mee zouden kunnen dreigen en iedere oorlogspoging mee zou kun nen onderdrukken en zoodoende aan de wereld een blijvenden vrede verzekeren. Daarom juist beeft het bericht dat Barlow zijn uitvinding aan Rusland verkocht zou hebben een gewel dige opschudding te weeg gebracht. De uitvin der, die zoo juist uit sovjet-Rusland* is terug gekeerd, weigert Iedere verdere mededeeling 0f verklaring. DE PRINS YAN WALES LANCEERT E®N NIEUWE MODE. Toen de Garibaldisten destijds den strijd begonnen voor de eenheid van Italië droeg©11 zij een rood hemd. Thans schijnt de prins val1 Wales deze modehemdan te willen propageer©11- Bij de manoeuvres van de Engelsche yloot en luobtstrijdmachten die in de Middellanó- sohe zee gehouden werden, verscheen de Prllis geheel onverwacht aan het strand te Cann©8' gekleed in een rood hemd met open staand0 kraag en een lichtgrijze fanellen broek. Nan* wij vernemen, wemelde het den volgenden daS in Cannes van roode hemden. Ondanks de strenge censuur, welke op be richten naar het buitenland wordt uitgeoefend, is de speciale Russische correspondent van de Daily Express" erin geslaagd, de volgende bijzonderheden aan zijn blad mee te deelen over den honger-ops tand in sovjet-Rusland, waarvan wij dezer dagen in 't kort melding maakten. Door den honger gedreven, aldus de corres pondent bestormden groote troepen arbeiders te Ivanovo Voznesensk de opslagplaatsen der regeering en plunderden deze. Zoodra deze voorvallen te Moskou bekend werden werden troepen van het roode leger en van' de Russische geheime politie, de Ge- poe naar het opstandige gebied gezonden, welke er na een hevigen strijd, waarbij her haaldelijk op de menigte werd gevuurd, in slaagden de orde te herstellen In Moskou heeft men In verband hiermede getracht het tekort aan voedsel en kleeding aan te vullen door de rantsoenen, welke aan de sovjet-arbeiders worden uitgereikt, met de helft te verminderen. Niettegenstaande dezen Ingrijpenden maatregel komen geregeld ver ontrustende berichten binnen, waaruit b.ijkt, dat de collectieve landbouwbedrijven in het geheel niet in staat zijn voldoende graan tp produceeren, om Rusland van voedsel te voor zien. Het is een publiek geheim, dat de groote massa Russische arbeiders en boeren bitter ontgoocheld is iets, wat tot alles kan leiden, als de prikkel van den honger en de koude heviger worden met het naderen van den De onlusten in Ivanovo-Voznesensk worden dan ook beschouwd als het voorspel op den meesten ernstigen opstand, welken Rusland heeft gekend sinds de dagen van de bolsjewis tische revolutie. BRUSSEL, 15 September (Van onze cor respondent) Weer zijn duizenden stakers aan 't werk gegaan. De staking is thans zoo goed als geheel geëindigd hetgeen ten overvloede blijkt uit het feit, dat gendarmen, die sedert de be kende revolutionnaire beweging de mijnen be waakten, in hun respectievelijke garnizoenen zijn teruggekeerd. Naar ,B1 Mati" meldt, werd dit jaar te Bar celona de 11e September, de z.g. „diada patrio- tica" wegens de aanneming van het statuut van Catalonië door de cortes met buitenge wonen luister gevierd. De geheele dag stond in het teeken van de herdenking van den grooten Catalaanschen vrij heidsheld, Rafael Casanova, voor wiens stand beeld een grootsche huldebetooging plaats bad. Aan den voet van het standbeeld waren honder den kransen en palmtakken neergelegd. In tegenwoordigheid van alle Catalaansche cortes-afgevaardigden, delegaties van de Bas- kische provincies, Gaiicië, Valencia enz. en een ontzaglijke menigte, hield de president der Ca talaansche generaliteit, senor Francesco Macia een enthousiaste rede, waarin hij de vrijheid, welke Catalonië thans na tweehonderd en acht tien jaren van verdrukking herkregen heeft, verheerlijkte. Drie vliegtuigen cirkelden tijdens Macia s rede boven he. monument van Casanova en wierpen bloemen uit. Onder de duizenden, die aan de betooging deelnamen, bevond zich ook een eerbiedwaardige grijsaard gekleed in Cubaansche kleederdracht, die aan den voet van het standbeeld een bloemenkrans neerlegde. Corruptie op het marine-depar tement te Madrid. Naar het Maidrileensche blad „La Voz" meldt, heeft de minister van marine, senor Giral, onder de ambtearen van zijn departement een groot corruptie-schandaal ontdekt. Eenige ambtenaren van het ministerie tra den op als tusschenpersonen tusschen den minister en personen, die bepaalde wijzigingen in de organisatie der marine wenschten. Hier voor ontvingen zij groote sommen gelds, welke onder hen en een chef van het departement werden verdeeld. Senor Giral, wien een en ander ter oore is gekomen, heeft zich in verbinding gesteld met den directeur van den veiligheidsdienst, die een uitgebreid onderzoek instelt. Men verwacht, i^it verscheidene ambtenaren zullen worden gearresteerd. Kerk in brand gestoken- CORDOBA, 15 September (B.T.A.) Uit Dona Mancia wordt gemeld, diat in de kerk van Maria ten Hemelopneming brand is uitgebro ken. Men gelooft, dat de muren en altaren met benzine waren begoten. Te Bilbao heerscht groote onrust. Kwaad willigen hebben twee palen van het electrische net vernield en poogden de tranis te laten ont sporen. Een extremist werd gearresteerd. Vrees, dat hij 't inderdaad zal uitvoeren, BOMBAY, 15 September. V.D.) In leidende Hindoe-kringen vreest men dat Gandhi inder daad zijn voornemen om zich van voedsel te onthouden, tot de dood erop volgt, ten uitvoer zal brengen. De Hindoe-leider Pandit Malavya heeft een Hindoe-conferentie bijeengeroepen, die Zater. dag a.s. te Delhi bijeenkomt, om den toestand te bespreken. LONDEN, 15 September. (R.O.) In tegen stelling met het bericht, dat Gandhi bij het be gin van zijn vasten in vrijheid zou worden ge steld, wordt thans gemeld, dat men besloten heeft, hem naar een particuliere woning over te brengen, zoodra hij zijn hongerstaking be gint, terwijl men hem zal verbieden, deze wo ning te verlaten. Klaarheid in het raadsel POTSDAM, 15 September. (W.B.) In het raadsel 'betreffende den dood van den arbeider Meissner, die eergisteren in het Bornstadter Feld doodgeschoten is gevonden, begint thans klaarheid te komen. De man, die het doodelijke schot loste, een timmerman, Schneemann genaamd, heeft reeds bekend, tenminste hij en de arbeider Buchholz, die eveneens is gearresteerd, bewe ren, dat het schot door nalatigheid uit een parabellum is afgegaan. De beide gearresteerden zijn de eersten ge weest, die de politie van het vinden van Meissner in kennis stelden. Zij beweerden schoten te hebben gehoord, waarop zij naar de plek ijlden, waar het geluid vandaan kwam. Beiden werden gearresteerd, daar reeds van het begin af een zekere verdenking tegen hen bestond. Vaststaat, dait de beide verdachten met den vermoorde in een café kaart hebben gespeeld. Wat tijdens het spel tusschen hen is voor gevallen, wordt thans door de politie onder- zocht. Zij is van meening, dat tusschen de drie een politiek meenin.gsversohi 1 gerezen is. Aan de toevalligheid van het schot gelooft zij niet. Reel. 509 5 Telegram van Bolivia aan den Volkenbond. WASHINGTON, 15 September (R.O.) De neutralen hebben andermaal bij Paraguay en Bolivia erop aangedrongen, onmiddellijk de vijandelijkheden te staken en een gedemilitari seerde zóne in te stellen, doordat de beide partijen haar troepen over een afstand van 10 K.M. doen terugtrekken. De neutralen zijn bereid, een commissie naar den Chaco te zenden, om na te gaan, of deze overeenkomst wordt nagekomen. GENèVE 14 September (R.O.) De volken bondssecretaris heeft volgend telegram open baar gemaakt, dat hem door den Boliviaainschen minister van buitenlandsche zaken is toege zonden: „Ik ontving het telegram, dat gij mij op 10 dezer in opdracht van den voorzitter van den volkenbondsraad toezondt, en waarin deze de hoop uitspreekt, dat de beide bij het con flict betrokken regeeringen u met het oog op de toegenomen spanning in het Chaco-gebied, binnenkort de maatregelen zullen mededeelen, welke zij willen nemen om het gevaar te doen verdwijnen. In antwoord op dat verzoek moet ik u mede deelen, dat mijn regeering den wapenstilstand, die door de neutrale mogendheden was voorge steld, heeft aanvaard, doch dat deze ten ge volge van de onaannemelijke voorwaarden, welke Paraguay heeft gesteld mislukt Is. Bolivia beperkt zich thans tot een verdedi- digend optreden. Het heeft derhalve het sta ken der vijandelijkheden niet in zijn macht. Ik heb juist aan de neutrale mogendheden ge antwoord, dat mijn regeering zich opnieuw accoord verklaart met een wapenstilstand ten einde te trachten, een oplossing te vinden". BUENOS AIRES 15 September Volgens een bericht van het Paraguaysche ministerie van oorlog hebben de troepen van Paraguay de troepen van Bolivia een verpletterende neder laag toegebracht en 15 machinegeweren en tal rijke gewone geweren buitgemaakt. SANTIAGO (Chili). 15 September. (R.O.) Vol. gens een officieel communiqué uit La Paz wor- den sinds Dinsdagavond 10.000 man Paraquay- aansche troepen ln bedwang gehouden door een klein Boliviaansch garnizoen in het fort Boqueron, dat zich heldhaftig verdedigt De kazernes te La Paz zijn overvol met vrij willigers. Dames uit de voornaamste kringen hebben zich ter beschikking gesteld van het Roode Kruis. eb nsv Een officieeie verklaring spreekt de be™ck" te tegen, volgens welke de gepoe het bestaan van een complot tegen Stalin zou ontdekt heb ben, tengevolge waarvan 120 personen zouden «e. la landsche diplomatieke kringeu verschillende in grijpende veranderingen in de politiek der sov- jetregeering, aangezien de politiek van Stalin zelfs in den boezem van het centrale bestuur der bolsjewistische partij sterk becritiseerd W Aan het hoofd van de tegenstanders van Stalin's politiek zou de volkscommissaris vatt oorlog, Worohilof, staan. Men weet echter niet, precies welke rol deze op het oogenblik in het ^fet^deeltelijk échec van het vijfjarenplan, het ontwerp van een tweede plan van gelijken duur en het steeds toenemend gebrek aan le vensmiddelen zijn de voornaamste oorzaken van het tanen van Stalin's prestige. BERLIJN, 15 September. (W.B.) De rijks- vereeniging van vroegere krijgsgevangenen, heeft hedenmorgen een persbespreking geor. ganiseerd, om den doodgewaande» Oscar Daubmann, die na een afwezigheid van zeven tien jaar weder behouden tehuis is terugge. keerd, gelegenheid te geven, de Berlijnsche pers ophelderingen te geven betreffende de, bij het tot nog toe gevoerde, onderzoek naar de waarheid van zijn verhaal aan het licht gekomen onduidelijkheden. Aan de besprekingen nam o.a. deel kapiteir b d Bumüller, van de regimentevereenlgiuf van het 2e bataljon reserve infanterieregimentt 111, waartoe Daubmann indertijd behoorde, die o.a. verklaarde, dat in totaal ongeveer 25 punten welke in zijn verhaal zijn gevonden, welke men in twijfel trok. Stuk voor stuk zijn echter al deze duistere punten ten gunste van Daubmann opgehelderd. VICTOR BRIDGES. Vertaling van jr. VAN VELSEN 64). Ik zou heft wel denken, antwoordde Tony ^Toolijk. Laat ilk je aan Isabel voorstellen. Dit mijn neef Henry, Isabel. Ik weet vooruit ^ads, diait jelui bijzonder met elkaar zult Empathise eren. Met buitengewone inspanning klaagde Hen- er in, zijn verrassing te boven te komen, v Neemt u mij niet kwalijk, zei hij met een behoorlijke buiging voor Isabel. Tony ^""testte mij zoo plotseling, da/t ik bijna niet waft ik zei. Hij keerde zich om en zel li lady Jocelyn en Guy: Hoe komt het, dat '3 daar niets vam verteld heeft? fcfSp" Mfjj hebben het ook pos tien minuten gehoord, zei lady Jooelyn sussend. Je bi-,"1 Tony doet alles op zijn eigen origineele blikken dwaalden weer terug naar en rustten eenige oogenblikken met ^•U^sring op haar doch een glimpje vj°dht flitste er wel doorheen. *iogmaals mijn, excuus, gel, hij,, maar. heb nog niet eens het genoegen gehad, naam te mogen ve™emem Fr)ancis. Isabel, herhaalde lony. Een mooie naam vindt je nmt FranciS Is u nog familie «van sir Georg van Laurence Wee ton? vroeg hij. Isabel schudde ontkennend. Ik geloof het niet, zei ze eenvoutó in het geheel geen familie. Daft is haar voornaamste aantrekkelijkheden. Geen familie! In het geheel geen famine, riep Henry met onthutste en ongeloov'iae Neen, in het geheel niet, zei Tony v beraden, doch maak je daarover maar mie ongerust, Henry. Onze verloving gen warmst© instemming zoowel van tante J anny als van Guy. Ja, dat is in orde, zei lady Jooelyn hoo knikkend. Ik geloof dat Tony veel greater ge luk te beurt valt, dan hil verdient. En van jou ook? vroeg Henry, zich tot Guy kieerend. Guy hield zich werkelijk kranig. Als ik in de plaats van Tony wais, vert klaarde hij, zou ik de meest trotsche en ge lukkige man vain de wereld zijn. Met een gelaatsuitdrukking als van iemand, die onverwachts getorpedeerd is, liet Henry den ongelijken strijd varen. In dat geval, verklaarde hij met lichtelijk verwarde stem, kan ilk u beiden slechts mijn bpjrtelijke gelukwdnschabi aanbieden. zei Tony, j© hebt er altijd naar verlangd, dat ik zou trouwen, nietwaar? Ik Loop, vervolgde Henry en wend.de zich tot Isabel, d'at wij spoedig beter m0' elkaar kennis zullen maken. Tot mijn spÜ't kan ik miet langer blijven, want ik heb e©n belangrijke podiiitieke conferentie om half één. Dat is jammer, zei lady Jooelyn. Ik wou je juiist voorstellen, hier te blijven lunchen. t Zeer vriendelijk van u, zei Hanry. maar ik vrees, dat ik niet gemist kan warden- Hij richtte vervolgens het woord tot Tony. moeit zoo spoedig mogelijk met miss Fra®©16 bij ons komen; kan je misschien in den na middag? ik ben ©r van overtuigd, diait Laura vreeselijk verlangend zal zijn kennis met haar te maken. Daar twijfel ik oolk niet aan, zed Tony. Wij zijn wel een beetje verreisd en hebben nos veel te doen, maar als wij kunnen, zullen wij komen. In ieder geval kan je Laura al rast vertellen, dat Isabel een lief meisje Is. Hij glimlachte vriendelijk tegen zijn neef. die nog erg zenuwachtig was vanwege het schokkende nieuws, en geleidde hem, nadat hij allen aanwezigen de hand had gedrukt, de ka mer uit Tony kwam vroolijk neuriënd in de kamer terug. Ik geloof, dat Henry het goed heeft op genomen, zei hij; hij hield zich tenminste prachtig. Ja, er zit in mijn familie toch nog wel Bit. als het er og aan komt-, —Ga je er werkelijk heen, vanmiddag? vroeg Guy. Tony schudde zijn hoofd Ik geloof niet, dat wij er tijd voor zullen hebben Ik moet nog een speciale trouwvergun ning halen en dat duurt, geloof ik, nogal lang. Een speciale trouwvergunniug! mep lady Jocelyn. Ben jevan plan onmiddellijk te trou wen? Natuurlijk zijn wij dat, antwoorddeTony. Ik wil nu de kans niet meer loopen, Isabel te verliezen. Als wij eenmaal getrouwd zijn, ie zij volkomen veilig, wat er ook gebeure. Zij kunnen haar niet meer terug krijgen, zonder mij koning van Livadia te maken en ik ver onderstel, dat zelfs Congosta daarvoor zou Passen,. A J jg de verstald'igiste maatregel, tante Fanny zei Guy kaflim. Wij hebben er geduren de de' terugreis aan boord breedvoerig over beraadslaagd. Die Congosta is nog in Londen en als het toeval wilde, dat hij zoo spoedig mogelijk trouwen en onmiddellijk na de hu welijksvoltrekking met de ..Betty' zee kiezen. Congosta zal waarschijnlijk binnenkort naar Livadia'terug keeren, maar in dien tusschen- tijd is het beslliist noodig, dat zij' bulten schot blijven. Ja, dait geloof lk ook, stemde lady Joce lyn toe. Afgaande op hetgeen je mij hebt ver teld, geloof ik, dat het erg verkeerd zou zijn, als hij gedurende je wittebroodsweken steeds maag om huls soa Btestega, y^LUkwaim Zij stond van de sofa op. Je hebt mij de helft van de geschiedenis nog niet verteld. Ik moet nog verschillende dingen weten hoe je Molly zoo plotseling uit de opera comique weg kon tronen en wat er met diien goeden vriend van je is gebeurd, die je aan dien auto heeft geholpen. Hij schijnt mij een aardig, voorkomend jongmenseh, maar ik geloof, dlalt hij zijn vooruitzichten, om een goedie positie in Livadia te verwerven, tamelijk bedorven heeft. O, met Jimmy its alles in orde, zed Tony. Hij is met ons meegekomen en wij gaan een autogarage in Piccadilly beginnen. Wat Molly betreft nu, ik geloof niet, dat haar verdwij ning onaangename gevolgen zal hebben. Zij heeft geen familie, diie haar zal missen en voor de opera comique zal ik wel opdraaien. Je moet me alles nog eens haarfijn ver tellen, als ik terug kom, want ik moet nu naar beneden, om met de keukenmeid te spre ken; anders is er geen eten genoeg voor de lunch. Jelui blijft toch allemaal hier, niet waar? Ik zal tot mijn spijt niet kunnen blijven, zed Guy. Ik moet zoo spoedig mogelijk naar Hampstead, want er ie ernom veel te doen, doen, voor Tony vertrekt. Zeg Guy, als je van plan bent ons een huwelijksciaderau te geven, zou ik het liefst dien revolver hebben, waarmede je dien poll- tieageutt hebt willen doodschieten. meden, zed lady Jocelyn, terwijl zdj zijn arm nam. Het zijn een paar ondankbare kinderen en wij zullen hen maar aan hun lot overlaten. Ik wou, dat ik zoo rijk was, dat ik doen kon wat Ik wilde, zei Tony,^>en de dicht dicht was. Dan zou ik heel Long Acre koopen en er een hoogen muur omheen laten bouwen en dan zon er niemand binnen mogen, behalve wij tweeën. Hij vatte de hand, van Isabel en trok haar naar zich toe. Ik kan nergens andere aan denken, dan aan geluk, zei hij. Behalve aan Molly, antwoordde Isabel en sloeg haar bezorgden blik tot hem op. O, Tony, geloof je, dat zij daar veilig en gelukkig zal zijn? Daar ben ilk zeker van, zei hij optimitlBch. Zij kunnen het gebeurde niet ongedaan maken en binnen twee maanden zal Molly ze allen onder den duim hebben. Als er iemand niet gelukkig wordt, dan is het Da Fredtas met zijn vriend Count de Sé. Nu, dat hebben zij verdliend, zei Isabel. Zij zweeg even en haalde diep adem. Zij zal •een prachtkondmgin zijn. Zij is er even goed voor geknipt, als ik er ongeschikt voor ben. Jij bent voor iets betere bestemd, zei Tony. Hij aloeg zijn armen om baar heen en kust» haar. Ik ben zoo gelukkig, Tony, fluisterde z«. En ik! juichte hij. J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9