DE GEER AAN HET WOORD. LEZERS VAN ONS BLAD. GEADVERTEERDE ARTIKELEN. m DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1932 VRIENDEN ZIJN MILLIOENENNOTA. t MOET het zoo? VERLICHTING SOCIALE EN PEN- SIOENLASTEN VOOR HET RIJK. voor 1933 13.176.925 voor 1934 13.176.925 voor 1935 7.806.925 voor 1936 7.806.925 OPHEFFING VAN GEZONDHEIDS COMMISSIES. ONDERZOEK DOOR GED. STATEN. OPCENTEN GEMEENTE-FONDS BELASTING. Een samenzwering. INSTELLING BEDRIJFSRADEN. DE LOSSING VAN VREEMDE VISSCHERSVAARTUIGEN. LOONSVERLAGING BIJ DE arbeiderspers. BUITENGEWONE BONDSVERGADERING R. K. WERKLIEDENVERBOND. ALS COMMUNISTEN SCHREEUWEN. VRIJHEIDSBOND. j DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. J Moderne kooplieden geven door hunne advertentiën in de dagbladen blijk, met hunne aanbiedingen dé concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Zij treden met hunne producten en de prijzen, welke zij er voor rekenen, openlijk op en leveren hierdoor het bewijs, aan het publiek de beslissing in daden van koop te durven overlaten. De meest geadverteerde goederen vinden den groot" sten aftrek. Zij zijn bijna altijd de beste en de goed" koopste. Koopt dus uitsluitend De vorige jaren. Onder de opwekkende staatsstukken zal de „Nota, betreffende den toestand van s Rijks financiën, ingezonden bij brief van 20 September 1932" geen plaats verwerven. Millioenennota bergt daarvoor in haar Nauwelijks dertig bladzijden een teveel aan Weeklachten over den financieelen toestand des lands en in verband daarmee de aan kondiging van een reeks nieuwe, zij het ten deele tijdelijke lasten voor de onder veel op zichten al zoo geplaagde burgerij. De Geer juncto Weiter spreken, en een Jobeïde is vrijwel het resultaat, al mogen wij alles bijeen genomen zeggen, dat geen zwarte donkerte heerscht. Ernstig maar niet pikdonker is de minis terieels becijfering. Wat de laatste jaren betreft wij vatten gegevens en beschou wingen uiteraard voortdurend samen gaan wij bergafwaarts. Een eenvoudige becijfe ring en vergelijking leert, dat door de totaal tekorten van 1931, 1932, 1933 van resp. 146, 180 en 101 millioen alle overschotten uit 1925, 1926, 1927 en 1928 zijn opgesoupeerd en dat wij dan nog met een totaal tekort van 550 millioen gewerkt hebben. Een bagatel kan men dat naar onze meening, niet noemen, al dient er dadelijk bij gezegd, dat de ge wone dienst zeer behoorlijk is gevoerd. Het dienstjaar 1933. Hoe ls nu het perspectief van 1933? Wat den gewonen dienst betreft, worden de uitgaven begroot wij ronden gemaks halve op millioenen af op 572 millioen en de inkomsten op 518 millioen. Het nadee- lig saldo valt dus op 54 millioen. Maar, zegt de Minister, dit is slechts „een station op den weg der dekking". Het tekort is for meel, want de kapitaaldienst heeft ook een deficit (gewoonte getrouw!) van 46 millioen. Dat is dus samen 101 millioen. Dan zijn wij er nog niet, want aanvankelijk zou het to tale tekort 147-6 millioen zijn. Dit bedrag is spoedig gevonden als men bedenkt, dat er le. over 1932 een geraamd tekort was van 10.3; 2e. de middelen daalden met 68.4; 3e. daarbij nog moet worden geteld, de reeds in 1932 ter dekking gebruikte 18 millioen uit 't reservefonds. Uiteraard moest de Minister hier naar middelen ter dekking zoeken voor 1933 en maakte daarbij dankbaar gebruik van Wel ter's rapport. De middelen ter dekking. Vooreerst wordt, berekend naar de uit gaven van 1932, voor het nieuwe dienstjaar bespaard 57 miHioen. Verder brengt een salarisverlaging 14-5 millioen. Vervolgens heft de Minister aan belas tingen 36 millioen. Eindelijk haalt hij weer uit zijn reserve fonds 18 millioen. Arbeid is niet geschuwd: alleen uit de millioenennota puurden wij reeds vijf wets ontwerpen alsmede een wijziging van het Bezoldigingsbesluit. v°or een groot deel -zijn bij de besparingen ''inen van he-t rapport-Weiter gevolgd; sommige departementen zijn nog verder gedaan, maar Waterstaat zit met het af- sPoorwegtekort van maar even <6 millioen, dat een ]ee3ijke Uad is op de eele '®°'ooting en terecht de grimmige aandacht heeft yan Minister de Geer. M at de salarisverlaging betreft, zij komt materieel met het voorstel-Welter overeen, maar formeel volstrekt niet. De Minister heeft er de „giftanden" uitgetrokken door de verlaging een gedeeltelijk indirect en vooral tijdelijk karakter te geven. Het be staande verhaal op de facultatief te stellen pensioenpremie wordt van 3 op 8 pet. gebracht en de 3 pet. aftrek voor ongehuw- den wijKigt hij in een 5 pet. Met een beroep het' ^r drinsende nood der schatkist juncto :ni=tw diM Vdaalde indexcijfer" durft de Mi- °1fer van de'ambtenaren vragen en berekent, dat de t0taie verlagingen nog op z'n allerongunstigst Pct de verlaging van het indexcijfer biijven De We argu. menten lijken ons °n-aania& de verlaging is voor onze atnbi«„ wier niet te ruime budgett^eT maal niet zoo gemakkelijk aan v^-ww aanpassen, well degelijk een offer van kenis, temeer daar zij anders wa,-e opbrengst te gering ook hun deel zmjen krijgen in de nieuwe lasten, die overigens alle andere door de crisis getroffenen (en dat is wel het meerendeel der bevolking) eu hen treffen. Met plausibiele argumenten verdedigt de mister zjjn pian om 30 opcenten op rle gemeentefondsbelasting te leggen en dit aantal zal voor de hoo-gere inkomens gelei delijk tot 150 kunnen stijgen, n.l. van 30 000 «ulden af tot 150.000 gulden met 1 opcent °P elke 1000 gulden. Wie dus om een "r'jk" voorbeeld te nemen 150.000 inko men heeft, betaalt de volle 150 opcenten of wel twee en een half maal zooveel. Zulk een progressieve heffing op een progressie ve belasting is een ongekende figuur in ons belastingstelsel, maar „halen, waar het z-it", denkt de Minister, die schrijft: „wie ook thans nog over hooge inkomens te beschik ken hebben, verlceeren, wat het stoffelijke betreft men lette op de fijne restrictie: hier is een geloovig man aan 't woord in een zoo bevoorrechte positie, dat een abnor maal offer van hem kan worden gevraagd". Wie zal dit durven tegenspreken? De gewone burger is geneigd te zeggen: ik wou dat ik het had, ik zou het graag beta len, maar hij zou dan ook nog even 30 op centen op zijn vermogensbelasting (dus op de belasting van een niets opbrengend ver mogen ook) moeten opbrengen. Twee derde van deze belastingopbrengsten, resp. 16 en t millioen, gaan ia de Ilijksschatkist, die met dit bedrag haar uitgaven aan het ge meentefonds verl-aagd ziet. Daarnaast komt dan pas de bovengenoem de 36 millioen aan middelen-versterking. De Minister legt een jaar 30 opcenten op alle invoerrechten deze zijn nu 10 pct., 't wordt dus 13 pct. en op den bieraccijns. De laatste bracht in 1931 een 14 millioen op; daarnaar berekend zou de bate dan een 3% millioen kunnen zijn. Het totaal van deze twee verhoogingen raamt de Minister op 26 millioen en hij voltooit' de 36 door op 10 millioen te rekenen uit de in te voeren Weeldeverteringsbelasting, welke laatste, in tegenstelling met de andere heffingen, een blijvend karakter zal dragen, waartegen moeilijk bezwaar kan bestaan. Van „belasting verzwaring" gesproken: de Minister zegt er enkele opmerkenswaardige woorden over, waarvan de teneur is, dat de wet van „afnemende nuttigheid" bij belas tingheffing niet slechts voor den enkeling, die armer wordt, maar ook voor de armer geworden gemeenschap geldt. Dit is juist als de fiscus zulke heffingen besteedt voor luxe uitgaven; het ligt er aan, hoe men de opbrengst besteedt. Vervolgens dient in 't oog gehouden, dat het nationaal inkomen als geheel kan verminderen, maar dat er tegelijk zeer groote ongelijkheid in de particuliere inkomens kan bestaan. De toekomst. De vraag is echter" hoe komen we in de toekomst van het tekort? Of de abnormale stijging van uitgaven moet worden vermin derd, en hier denkt de Minister zelf al aan het gemeentefonds. Of er moet nog verder worden bezuinigd op alle uitgaven. Of men moet de verzwaarde belasting handhaven of en dat is de hoop van alle hausse-profe ten de economische toestand wordt beter en de belastingen zwellen weer in opbrengst. Slot-conclusie- Beziet men de Mi'llioenen-nota in haar geheel en houdt men voor oogen, wat de Regeering in de eerste plaats wil zooveel mogelijk handhaving en voor zoover direct noo-dig herstel van het financieel evenwicht dan mag gezegd worden, dat zij blijk baar getracht heeft -de I-asten met eenige gelijkmatigheid te v-erdeelen óver de gemeen schap. Aan critiek op belastingramingen wagen wij on-s niet, daar de grilligheid van het verloop der middelen den laatsten tijd spreekwoordelijk is geworden. Alleen mogen wij opmerken, dat de zooveel lagere ramin gen moeilijk aan te vallen zijn als men rondom zioh ziet. De ambtenaren hebben tenminste naast de narigheid dezen troost, dat de korting tijdelijk blijft en aan de kindertoeslagen niet wordt geraakt. Dat de Minister er blijk baar niet aan denkt de religieuze leerkrach ten in een uitzonderingspositie te brengen (deze worden als ongehuwd toch het zwaarst getroffen), en geen verkregen rechten (pen sioenen e.-d.) aantast, stemt ons dankbaar. Een ons aan het hart liggende zaak zijn de uitkeeringen ten bate der werkloo-zen. De Troonrede stelde „voortzetting der werk- loozenzorg" in uitzidbt. Maar in fine wijst de M-illioenen-n-ota op de te zware lasten voor het Leening-sfonds, die „een gevaar voor de gaafheid van 's Rijks financiën" ver oorzaken. „Onder deze omstandigheden", aldus de Minister, „is het plicht en het voor nemen der Regeering, ook ten aanzien van deze uitgaven al zoodanige maatregelen van besparing voor te bereiden als, in verband met het gedaalde indexcijfer, en z-onder de belangen, die hier behartiging verdienen uit het oog te verliezen, oirbaar zullen blijken". Wij mogen dezen zin wel zoo lezen, dat niet verder zal worden gegaan als oprui ming van misstanden en misbruiken, die gebleken zijn. Summa summarum: een Millioenennota, die ernstig is, maar gelukkig niet ingegeven door panische vrees. Zij teekent den ontwer per als een man, die met zorg regeert en met beleid zijn weg kiest. Ook wie met hem van gedachten verschilt op ondergeschikte punten, erkent den meester in regeerkunst. Deze is een zeldzame gave; die haar bezitten en in dienst der gemeenschap stellen, zooals Mimstei de Geer, verdienen behalve waar deering ook krachtigen steun. Er is woensdagavond te Rotterdam weer een socialistische stakingsleider door een nog strijdlustiger „kameraad' tegen straat geslagen. De socialistische schrijft: de Pers Het is tegenwoordig de gewoonte, dat het uitgaan van de huishoudelijke vergaderingen onzer vakbonden door een groepje heden wordt afgewacht, die er op uit zijn "1®®|a'r'd den kop in te slaan". Men schijnt dat daar de juiste methode te achten om stakingen te revolutionneeren en „radicale beginselen bij anderen ingang te doen vinden. Gisteren avond, na afloop van de vergadering in Odeon, is onze kameraad Esv-eld het slacht offer van deze verwildering geworden. Tei - wijl hij tusschen enkele bestuurders van den Centralen Bond deze vergadering verliet, is hij onverhoeds van achteren besprongen en neergeslagen. Dat de soc. dem. pers deze barbaarschhe- den veroordeelt, is begrijpelijk. Maar laat het blad bedenken, dat er slechts een gra dueel verschil bestaat tusschen de vuist slagen van onbeheerschte arbeiders tegen bestuurders en de ronkende volzinnen en scheldwoorden van penne- en woordvoerders tegen politieke tegenstanders. Dat lijkt niet zoo, maar dat is zoo. Wie het vatten kan, die vatte het, nu het nog tijd ia, ./wij—I.-i'i iwri-U.U Uiïii- UtL-a... Dekking uit de reserve van het Invaliditeitsfonds. Bedrijfsvereenigingen moeten de kosten van het College van Toezicht betalen. Een wetsontwerp is ingediend, met de strek king om te komen tot een tijdelijke verlichting van de lasten, welke krachtens de sociale ver zekeringswetgeving en de pensioenwetgeving voor burgerlijke en militaire ambtenaren thans op het Rijk drukken. Met betrekking tot de sociale verzekerings wetgeving wordt in de eerste plaats voorgesteld om gedurende de jaren 1933, 1934, 1935 en 1936 de Staatsbijdrage, als bedoeld in artikel 20 der Invaliditeitswet, waarin een bedrag van vier millioen voor administratiekosten voor de uit- voering van de in die wet geregelde verplichte invaliditeits- en ouderdomsverz-ekering is opge nomen, met dat bedrag te verminderen. Daarnevens zullen gedurende de jaren 1933, 1934, 1935 en 1936 de kosten van verzending van dienststukken betreffende de Invaliditeits wet niet ten laste van het Rijk gebracht wor den. In de derde plaats wordt voorgesteld om gedurende da jaren 1933, 1934, 1935 en 1936 eveneens de kosten van de bezoldigingen van de voorzitters van de Raden van Arbeid en de kosten van den Verzekeringsraad, tot een be drag van 342.425 gulden voor het dienstjaar 1932, niet ten laste van het Rijk te doen komen. Vorenbedoelde kositen zullen gedurende die ja ren gekweten worden uit het Invaliditeitsfonds. De gelukkige omstandigheid, dat het Inva liditeitsfonds beschikt over een reserve, welke op ruim 30 millioen gulden kan worden ge steld, maakt het mogelijk om gedurende de ja, ren 1933, 1934, 1935 en 1936 deze lastenvermee-r- dlering op te vangen door deze reserve. Als verderen tijdelijken maatregel stelt het wetsontwerp voor om de Staatsbijdrage ex art. 4 der Ouderdomswet 1919 te verminderen over de jaren 1933 en 1934 met 5.370.000 per jaar. Tenslotte is voorge-steld gedurende de jaren 1933, 1934, 1935 en 1936 de kosten van het Col lege van Toezicht ten laste van de bedrijfsver eenigingen te brengen. In totaal brengen de i-n het wetsontwerp ver vatte voorstellen betreffende de sociale verzeke ringswetgeving een lastenvermeerdering van Wat de pensioenwetgeving voor burgerlijke en militaire ambtenaren betreft, omvat het wetsontwerp een voorstel. a. tot verruiming van de mogelijkheid tot verbaal der bijdragen voor eigen pensioen; b. tot vermindering van die annuïteit, bedoeld in artikel 168a der Pensioenwet 1922, voor de jaren 1933 en 1934 bot 28.400.000. Kunnen zij zonder schade voor de volksgezondheid worden gemist De minister van Staat, minister van Bin- nenlandsebe Zaken, beeft aan Ged. Staten der onderscheidene provincies bet volgend schrij ven gericht: Enkele gemeentebesturen hebben mij als hun meening doen kennen, dat de Gezondheids commissie, bedoeld in artikel 3 onder c der Gezondheidswet, in hun gemeente niet een zoodanig belangrijke taak vervult, dat in standhouding dezer commissie noodzakelijk is. Zij hebben mij daarom de vraag gedaan of ik. in verband met de noodzakelijke versobering van den staatsdienst, bereid ben de opheffing van het instituut der Gezondheidscommissies te bevorderen. Uiteraard zal tot opheffing van het insti tuut der Gezondheidscommissies alleen behoo- ren te worden overgegaan, indien een inge steld onderzoek zou aantoonen, dat het resul taat van den arbeid der commissies de daar aan verbonden kosten niet rechtvaardigt. Ten einde de gegevens te verkrijgen om dat te kunnen beoordeelen roep ik uw medewer king in. Gaarne zal ik derhalve onder nadere motiveering vernemen, of de Gezondheids commissies in uw provincie een zoodanige taak vervullen, dat op haar behoud ook onder de tegenwoordige omstandigheden prijs moet worden gesteld, dan wal of zij zonder schade voor de volksgezondheid kunnen worden ge mist. Daarbij ware een onderscheid te maken tusschen eenerzijds de werkzaamheden, wel ke haar bij de Woningwet zijn opgedragen en wat zij overigens in het belang van de volks huisvesting doen, en anderzijds de andere werkzaamheden in het belang van de volks gezondheid. Aan de hand van het dezer dagen versohe nen werkje van den belasting-consulent P- assette te Amsterdam, hebben wij eens op gemaakt hoe de regeling der opeen ten-heffing op de gemeentefonds-belasting in de versohil- eerst6 ?emeeaten is toegepast en daarbij aller- 8 eem©enten bijeengevoegd waarin over aue inkomens een vast percentage werd gebe- ,le,' 13 bleek, dat het aantal gemeenten, werd v. i norrna-le maximum van de opcenten IimwT-, hCt Srootst Is' 273, onmid dellijk gevolgd door 106 gemeenten waar 100 opcenten worden geheven en 101 waar geen opcenten noodig zijn. De geheele telling gaf het volgende resul taat: Aantal Aantal Opcenten, gemeenten. Opcenten, gemeenten. 0 101 50—59 83 6 1 6069 76 10 19 28 70-75 37 20—29 44 80 273 30—39 27 90 6 40—49 62 100 106 Een progressieve heffing van opcenten, wordt in 34 gemeenten gevolgd, waarvan 22 tot het maximum van S0 gaan; verder va rieert het maximum-percentage van 25 tot my 235. Er heerscht groote ontevredenheid in het Apenland, want de koning heeft niet alleen Petronella tot prinses verheven, maar toen hij van zijn zoon hoorde hoe knap Max is, heeft hij dezen tot Eersten Minister benoemd. 236. De afgezette Eerste Minister spreekt het volk toe. „Apen!" roept hij uit, „Moeten wij dulden dat ons roemrijk land geregeerd wordt door een vreemdeling? Weg met den koning! Volgt mij naar het paleis!!" 237. Een menigte vastberaden apen, gewa pend met kokosnoten, en aangevoerd door den afgezetten Eersten Minister, trekt door het woud, en vele andere apen komen onderweg het geduchte leger versterken. De overheid en de arbeids verhoudingen. Het ministerieel antwoord op de bemer kingen van de Commissie van Voorbereiding. Verschenen is het verslag van de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot instelling van bedrjjfsra- den. Hieraan wordt het volgende ontleend: Enkele leden meenden zich tegen het wets ontwerp te moeten verzetten, wijl hij hen voorshands bezwaar bestond tegen elke uit breiding van Staatszorg. Sommige leden uitten hun verwondering over de omstandigheid, dat de regeering in dezen zoo zorgwekkenden tijd een ontwerp als het onderhavige heeft meenen te moeten in dienen. In zijn antwoord verklaarde de minister, dat de opvatting van eerstgenoemde leden zou lel den tot een lijdelijk toezien der regeering ook daar waar optreden geboden is. Vooral in on gekend moeilijke economische tijden als wij thans beleven, zou een overheid, die van zoo danige opvatting blijk gaf, toonen, dat zij haar taak en verantwoordelijkheid niet verstaat. Ook het standpunt van financieelen aard kan de minister niet deelen. Inderdaad is^ bezuini ging noodig. Maar daarom behoorde indiening van dit ontwerp niet achterwege te blijven. Op gemerkt moge worden, dat de uitvoering van dit ontwerp relatief geringe financieel® eischen stelt, zoowel aan de overheidskassen als aan het bedrijfsleven. Tegen de voorgestelde regeling zelf bestond bij verscheidene leden deze zeer ernstige beden king, dat hier de goede weg is verlaten welke ten aanzien van de bemoeiingen der overheid met de arbeidsverhoudingen in. het bijzonder in den laatsten tijd is ingeslagen: die van aan passing van deze -bemoeiingen aan hetgeen in de betrokken kringen leeft. Thans poogt de regeering het bedrijfsleven te vervormen. Dit streven is gedoemd te mislukken. Het kan slechts leiden tot het ontstaan van kunstma tige bouwsels, welke aan de harmonische ont wikkeling van de bedrijfsverhoudingen in den weg staan. Volgens deze leden moet de wetgever zich, wat de bedrijfsorganisatie betreft, bepeTken tot het stellen van regelen, welke eenerzijds sanc- tionneeren wat op dit gebied in het maatschap pelijk leven is ontstaan en anderzijds aam werk gevers en arbeiders de grootst mogelijke vrij heid laten ten aanzien van vorm en werking van nieuw te stichten organen. Naar aanleiding hiervan merkte de minister op, dat de bedrijfsraad niet van bovenaf wordt opgelegd, maar alleen tot stand komt in die bedrijven, waarin het organisatorisch overleg tusschen werkgevers en arbeiders voldoende is gevorderd om van een bedrijfsraad gunstige re sultaten te kunnen verwachten. Ook ten. aanzien van de samenstelling van den bedrijfsraad wordt aan de organisaties van werkgevers en arbeiders de grootst mogelijke vrijheid van beweging gelaten. Met nadruk komt de minister op tegen de voorstelling, alsof aan de bedrijtsraden geen enkele bevoegdheid van eenige beteekenis wordt toegekend, al geeft hij toe, dat de raad voor namelijk een adviseerende bevoegdheid bezit. De regeering is gaarne bereid, met de ver schillende opvattingen, welke op het gebied der bedrijfsorganisatie bestaan, zooveel mogelijk re kening te koude®. Dat dit zou moeten leiden tot het zoeken van een compromis, waarin deze verschillende opvattingen zijn weer te vinden, kan echter niet worden toegegeven. De regee ring zou daarmede haar plicht, een oplossing te vinden, welke zij zelve juist acht, voorhij- zien. Het ligt niet in de bedoeling bedrijfsraden in het leven te roepen voor bedrijven, welke slechts door één onderneming worden verte genwoordigd, zooials het Hoogovembedrijf. Verder zegt de minister zich niet te kunnen vereenigen met de zienswijze van de leden, die in de wet voorgeschreven willen zien, dat in elk bedrijf slechts één bedrijfsraad, op na tionale basis opgetrokken, bestaanbaar is. De commissie van voorbereiding acht thans de openbare beraadslaging over het ontwerp voldoende voorbereid. HET CONFLICT TUSSCHEN BIOSCOOP BOND EN FILMARCHIEF. Dc besprekingen leidden tot een voorloopig resultaat. Woensdagochtend confereerden ten kantore der Rijksfilmkeuring de besturen van den Ne. derlandsohen Bioscoopbond en van het Neder. landsch Centraal Film Archief om te komen tot verdere oplossing van hot tusschen beide organisaties bestaande geschil. Beide besturen waren den heer D. van Sta veren den voorzitter van de Neder 1. Vereeui- ging van Cultureels Films, zeer erkentelijk voor zijn krachtige en voorloopig zoo succesvolle bemiddelingspogingen. Zij hadden hem uitge- noodigd de leiding der bijeenkomst op zich te willen nemen. De besprekingen, die geruimen tijd in beslag namen, droegen een hoogst tegemoetkomend karakter en leidden tot een voorloopig resul taat dat nog in den boezem der 2 besturen nader -beschouwd zal worden. Binnen 1 maand zullen in een nieuwe conferentie definitieve beslissingen genomen worden. Als de teekenen niet volkomen bedriegen, zal binnenkort dit langdurig geschil tot het verleden beboeren. OPCENTEN OP DE GEMEENTEFONDS BELASTING EN DE VERMOGENS BELASTING OVER 1933-1934. Een opbrengst van 27 millioen. Ingediend is een wetsontwerp met bovenge meld doel, ter tijdelijke versterking van de in komsten van het gemeentefonds. Op de gemeentefondsbelasting zullen 30 op centen geheven worden. Dit aantal zal voor de hoogere inkomens geleidelijk tot 150 stijgen. De opcenten over het classificatieverschil zullen eveneens rechtstreeks ten bate van de gemeenten komen. Met hetgeen de opcenten over het clas sificatie-verschil opbrengen, zullen de gemeen ten dan haar eigen heffingen kunnen verlagen. Op de vermogensbelasting zullen 30 extra op eenten geheven worden. Deze opcenten worden geheven op de aanslagen van de binnen het Rijk wonende belastingplichtigen boven de 50 opcenten, bedoeld in art. 12 letter b der wet van 15 Juli 1929. De opbrengst van de opcenten op de gemeen- tefondsbelastinng voor het gemeentefonds wordt geraamd op 24.000.000 's jaars, die van de op aten op de vermogensbelasting 3*00.000 's jaars Te zamen alsaoo 27 millioen. Het 2/3 hiervan' zal ten goede komen aan de Rijksbe- grooting 1933. De staking te IJmuiden opgeheven. De vertegenwoordigers der buitenlandsche visschersvaartuigen te IJmuiden zijn tegemoe gekomen aan de wensehen van de vakbonden nopens de loonen en de ongevallenverzekering der viselilossers. In verband hiermede is de afgekondigde sta king opgeheven en werden de gisteren binnen gekomen Duitsche stoomtrawlers en Deensche motorkotter op de nieuwe voorwaarden gelost. Tegenover hetgeen in verscheidene bladen, ook in het onze, is naar voren gebracht, ver klaart het „Volk": Ten eerste dat bij ons geen salarisverlaging over de geheele linie is toegepast en dat uit sluitend is ingevoerd de tweede loonsverla ging, die tusschen werkgevers en werknemers contractueel is overeengekomen. Ten tweede, dat nooit of te nimmer de ver laging door ons is gemotiveerd me een - roep op de daling van de kosten van e levensonderhoud. Op 29 September a.s. zal er een wone bondsvergadering piaats hei nl>ort R. K. Werkliedenverbond tegen he Weiter, waar als sprekers zullen °Ptred6n pater dr. Beaufort, mr. van Maarseveen, mr. Kropman en ■wethouder Bek ~er. UITVOER VAN UIEN. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat men zich met aanvragen om on derzoek van uien voor uitvoer kan wenden: in Goeree en Overflakkee tot J. v. d. Meide Jzn Middelharnis; in Schouwen en Duive- land'tot C. O. J- Hendrikse, Zierikzee; in Tho- 1 st' phtiipsland tot A. P. van Damme. St Maartensdijk; In Noord- en Zuid-Beve land en Walcheren tot P. Kasse, Goes; in Wes telijk Zeeuwsch-Vlaandieren tot J. F. Beun, Aardenburg; in Oostelijk Zeeuwsc.h-Vlaande ren tot W. de Groene, Terneuzen; in Noord- holland tot C. Balder, Noord-Scharwoude Broek op Langendijk; in Groningen en Fries land tot Joh. Praktiek, Sappemeer; in Rot. ter dam tot het hijkantoor van het Uitvoer. Controle-Bureau voor Groenten, Fruit en Aard appelen, Rotterdam, Scheepmakershaven 27b.; in Venlo en omgeving tot R. v. d. Vinne, p. a. Venlosche Velling; in Roermond en omge ving tot R. Evers, p. a. Roermondsche Veiling; jn Maastricht en omgeving tot J. Timmer mans, Maastricht; in Enschede en omgeving tot M. Wijnberg, p. a. Veilingver. „Twenttoe", Enschede; in Nijmegen en omgeving tot P. Schellingerhout, p. a. Nijmeegsche Veiling; in overige plaatsen van Nederland tot het Uit- voer-Controle-Bureau voor Groenten, Fruit en Aardappelen, Javastraat 80, te 's-Gravenhage, telefoon 113477. TARWE-ORGANISATIES VOOR NOORD-HOLLAND EN ZUID HOLLAND. De richtprijs tot 10.50 verlaagd. De tarwe-organisaties in Noord- en Zuid- Holland hebben besloten, den richtprijs, welke zij oorspronkelijk hebben vastgesteld op 11 te verlagen tot 10.50. Dit besluit is genomen in. verband mot de grootte van den te verwachten oogst en den lagen wereldmarktprijs, welke voor de inlandsche tarwe is te verkrijgen. Reeds is op de geleverde partijen 50 ot. per 100 Kg, ingehouden. Deze inhouding, welke als voorloopig was be doeld tot de monsters definitief zouden zijn vastgesteld, is door bovenvermeld besluit defi nitief geworden. De aan de leden-aangeslotenen bekend ge maakte prijzen worden door dit besluit dus meij 50 ct. per 100 K.G. verlaagd. KON. NED. HOOGOVENS. Piekijzer naar Noord-Amerika. Gisteren is het Japansche ss. San Franciscai Maru in ballast van Liverpool in de hoogoven- haven te IJmuiden aangekomen om een vollai lading piekijzer met bestemming naar Philadel phia in te nemen. Het volk verknocht aan zijn Koningin. Naar wij vernemen, ontving de Koningin na thuiskomst van de opening der Staten Generaal een groot aantal telegrammen, later gevolgd door brieven uit vele deelen des lands, waarin H. M. treffende bewijzen van verknochtheid werden gegeven. Bestuur der Eerste Kamerclub. Naar wij vernemen, is het bestuur der Eer ste Kamer-club va® de liberale staatspartij den Vrijheidsbond geconstitueerd als volgt: mr. D. FV>ck, voorzitter, mr. H. Simeenge, onder-voor zitter; en de heer S. van den Bergh, secretaris. De „Duif" is gisteren te Calcutta aangeko men. 1 De „Havik" is ln Bagdad aangekomen. GENOOTSCHAP „ONZE TAAL." .f» Het Genootschap „Onze Taal" houdt Zater dag 24 September 's middags om 2 uur in he# gebouw van de Industrieele Club te Amster dam, zijn algemeene ledenve.gadering. Bij did gelegenheid zal prof. dr. Jac. van Ginneken een rede houden over „De Schat der Neder- landsche Cultuurtaal". Deze voordracht zal toegankelijk zijn ook voor niet-leden van he# Genootsohap, voor wie tot dat doel een be perkt aantal introducties kunnen worden ver krijgbaar gesteld aan den zetel van het Ge nootschap, Keizersgracht 194, Amsterdang (telefoon 42766). VEERDIENST HANSWEERT- ,1, WALZOORDEN. M Na een op de Schelde gehouden proeftoch| hebben Ged. Staten van Zeeland van de direc tie der Kon. Mij. „De Schelde" te VJissingen overgenomen het op haar werf gebouwde mo torschip „Prins Hendrik". Dit schip zal eer lang in dienst worden gesteld op de lijn Hans, weertWalsoorden. J DE KRUIK GAAT ZOOLANG TE WATER* TOT'IE Door de politie te Utrecht is een 50-jarige „dame" gearresteerd, verdacht van verduiste ring van 85 gulden, ten nadeele van da Utrechtsche ingezetenen. Zij bleek te zijn M. G. H. v. B., huisvrouw vatf A. J. E. H., die een maand geleden werd ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, wegens fles- schentrekkerij (het koopen van goederen zon der betalen) en waarbij zij wegens gebrek aaa bewijs werd vrijgesproken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5