m as MU DINSDAG 4 OCTOBER 1932 AUTO IN EEN SLOOT GEREDEN. wm 'ËÊÊM CONGRES DER DERDE ORDE VAN ST. FRANCISCUS. VROEGE SENSATIE IN DE INDISCHE BUURT TE AMSTERDAM SPOORWEGONGEVAL 0. L. VROUW VAN DEN POLDER. BRAND IN HET METEOROLOGISCH INSTITUUT. Zolderverdieping uitgebrand. Wat wetenschappelijke waarde had, is gered. TWEE PAKHUIZEN INGESTORT. Persgaslamp - ontploft. Schoenmakerij prooi der vlammen. BENOEMINGEN Drie bovenhewoonsters naar het ziekenhuis. AFSPOELING BIJ DEN AFSLUITDIJK. om verdere uitschuring vaneen wjjze te VRACHTAUTO'S OP ELKAAR GEREDEN. DE VIERING VAN LEIDENS ONTZET. HET STEENZETTERSCONFLICT. W. ERKENS t mk CRISIS-TOESLAG OP MELK. DE INDISCHE P°STVLUCHTEN. t* W«4ea. Ernstig ongeluk bij Wierden. EEN DOODE, WEE LICHT- GEWONDEN. Gistermiddag om half rijf is op don rijks- ■g Wierden-Rijssen een doodelijk ongeval ge- urd. Op dat tijdstip is de heer Gazan uit olten met zijn auto, waarin tevens zijn zes- .rig zoontje en zijn achtjarig dochtertje ge- i-ten waren, tegen een boom gebotst en ver- Igens in de langs den weg loopende sloot reden. Het ongeval is vermoedelijk ontstaan, door- it een der wielen van den wagen afliep. De Liito werd geheel versplinterd. Het inzittende meisje kwam tusschen de verblijsielen van den wagen terecht en werd zoo zwaan gewond dat het ter plaatse bij na onmiddellijk na het ongeluk overleed. De heer G. en zijn zoontje hadden slechts lichte verwondingen opgeloopen. Toch is de toestand van het jongetje, dat uit den auto in de sloot werd geslingerd, zoodanig, dat het ventje naar de ouderlijke woning moest worden ver voerd. Het knaapje was over het geheele lichaam gewond, doch, zooals gezegd, de ver wondingen waren slechts van lichten aard. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Een hevige botsing zonder persoonlijke ongelukken. Op de lijn Gouda—Schoonhoven heeft he denmorgen een spoorwegopgeval plaats ge had De trein, die om 9.46 uit Gouda was ver trokken ein. hij den Beieirscheweg nabij Stol wijk wisselen zou, is door den uit Schoonho ven komenden trein, doordat deze te ver door reed. juist op den wissel in de flank gereden. De botsing was zoo hevig, dat de eerste wagen van den trein uit Gouda voor een groot gedeelte werd vernield en de beide looomotie. ven ontspoorden. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. Personeel van het station Goudsa is onmid dellijk naar de plaats der aanrijding vertrok ken, teneinde da baan vrij te maken. Door dat de botsing op den wisseil plaats vond, is het verkeer gestremd. De dienst ondervindt stagnatie, doch man heeft hem zoo goed mvo. gelijk geregeld. De schilderij van O. L. Vrouw van den Polder, door de faDouwes uit Amster dam gerestaureerd, zal in de kerk te Middelburg worden geplaatst. Hedenmorgen erven voor 9 uur is op den ao^|r_ van het Kon. Ned. Meteorologisch te Dé Bilt brand uitgebroken. Men is in het ge- botjjv van toet instituut bezig ;met toet aan leiden' van centrale verwarming en vermoe delijk staat het uitbreken van den brand hier mede in verband. Het vuur greep zeer snel om zich heen en In den aanvang liet de brand zich zeer ern stig aanzien. Om 7.20 uur in den ochtend be gint de dienst en om 9 uur is hij op vollen gang. Toen de brand uitbrak, was er dan ook vol doende hulp, om al wat van waarde is, uit het gebouw te halem, De hoofddirecteur Prof. Dr. v. Everdingen en de onderdirecteur Dr. Can- negieter waren aanwezig en onder hun lei ding werd allee wat wetenschappelijke waar de heeft, in veiligheid gebracht. De brandweer, die assistentie had gekregen Van de brandweer te Utrecht was spoedig ter plaatse. Groote hoeveelheden water werden op het vuur, dat fel naar bulten sloeg, gewor pen. Het duurde dan ook niet lang of men was den brand meester. Tegen tien uur was bet vuur bedwongen én het gevaar voor uitbreiding geweken. De Bolderverdieping is grootendeels uitgebrand. Hier waren eendge kamertjes, waar draaidlooze ontvangtoestellen stonden voor het opnemen van weerberichten enz. Deze toestellen zijn verloren gegaan. Het gebouw zelf heeft zeer veel waterscha de gekregen. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand werden maatregelen genomen om den dienst van het K. N. M. X. te doen fuHCtionneeren. Het militaire Vliegveld te Boesterberg heeft voorloopig den draadloozen dienst van De Bilt overgenomen. Va® groot belang is, dat geen wetenschap pelijke instrumenten, aauteekeningen enz. .verloren zijn gegaan. Wat de oorzaak van den brand betreft kan nog worden medegedeeld, dat eenige monteurs ibezig waren met het lasschen vaat buizen, waarbij een steekvlam wordt gebruikt. I>it geschiedde tegen het uitdruk kei ijk ver bod in, daar tn rijksgebouwen nimmer op der. gelijke wijze taschwerk mag geschieden. Men meldt ons uit den Haag: Zaterdagavond om ruim half negen zijn in de Roode Leeuwstraat bU de Prinsegracht twee pakhuizen, welke waren gevestigd in de per ceel en 11 en 13, ingestort. Als oorzaak hiervan moet vermoedelijk beschouwd worden het springen van een pergaslamp, welke gebruikt werd voor de verlichting van een marktkraam. Er waren in dit pakhuiscomplex tal van die lampen en ander marktmateriaal opgeslagen Eenige belendende perceelen kregen door de ontploffing ernstige schade. Een brandje dat te vens was ontstaan werd met den kleinen straal door de brandweer gebiuscht; des nachts te twee uur werd weder naar deze perceelen uit gerukt om een nog smeulende massa na te bluaschen. Da gebarsten muren zijn, ter voorkoming van ongelukken, omvergehaald. Persoonlijke ongevallen hebben niet plaats gehad. Schilderij door Z. II. Exc. Mgr. J- D. J. Aengenent onthuld. De 2e October was een dag van ongekenden luister voor de Katholieken van Walcheren, in zonderheid van die van Middelburg, want na een gemis van S y, eeuw werd Zondag de Mira culeuze beeltenis weer terug gegeven aan de katholieken van Zeeland. Moeite noch kosten zijn gespaard door den pastoor der parochie, den Z.E. Heer J. Brug- geman, om Maria een kostbaar mooi altaar als troon te kunnen schenken. Dat ook Haarlems Bisschop er van overtuigd was, dat de weder opbloei van deze aloude Maria-devotie van groot belang was voor zijn Diocees, blijkt uit de on middellijk aanvaarde uitnoodiging om het schilderij zelf te onthullen. Lang was het geleden, dat in Zeelands hoofd stad een Pontificale H. Mis werd opgedragen. De Kerk was geheel met geloovigen gevuld. Onder de aanwezige geestelijken was o.m. de Z.Eerw. Heer English van het diocees Gent, die zooveel moeite gedaan heeft om het schilderij te ontdekken, In de kerk had ook plaats genomen de geheele familie Caloen, in wier kring het schilderij geweest is. 's Middags was het oogenblik gekomen, waar naar de pastoor der parochie zoo vurig verlangd had, toen Mgr. het omhulsel weg trok en de schilderij van de Lieve Vrouwe onthulde. Onmiddellijk daarop besteeg de bisschop den kansel om zijn vreugde tot de vergaderde ge loovigen te vertolken. Als tekst had Mgr. ge kozen: ..Gelukkig het volk, dat te jubelen weet", s Avonds werd het Sluitingslof gecelebreerd door den deken van Vlissingen, waaronder pas toor Th. v. Noort een heerlijke predikatie hield. De zeereerw. heer pastoor deelde nog mede, Zaterdag van Z. H. den Paus een telegram te hebben ontvangen, waarin Z. H. zijn zegen schonk aan alle aanwezigen en inzonderheid aan de familie Caloen. Het altaar, waarin het schilderij is geplaatst, is in harmonie met den Renaissancistischen bouwtrant van de parochiekerk van Middelburg, een typische „waterstaatskerk", in een moder nen barokstijl ontworpen, die voor de hoofdvor men een groote vrijheid en rijkdom toeliet, maar waarbij een namaak van oude voorbeelden werd vermedenin de vormgeving der details draagt het altaar een geheel nieuw en hedendaagsch karakter, terwijl ook de bij de uitvoering van het werk toegepaste werkwijze geheel op nieuwe technieken van dezen tijd berust. Het geheel geeft uitdrukking aan de vereering voor O. L. Vr. in haar oude, vermaarde en veel vereerde beeltenis. De altaartombe, die van don ker marmer is opgetrokken, toont op de voor zijde een allegorische tafereel van O. L. Vrouw van den Polder als beschermster van Walcheren en de Zeeuwsche wateren. De miraculeuze beel tenis, gedragen door engelen, straalt haar glans en bescherming uit over de wateren en de sche pen van Zeeland, over het Walchersche land met Middelburg en Veere, met zijn molens en boer derijen. De bronzen appliques, waarin dit ta- freel is weergegeven, vormen op het donker groen marmer een rijke en tevens rustige ver siering vol diepen zin. De hooge retabel, rustend op een onderbouw van marmer, is geheel van goudkleurig koper gemaakt en bood den makers gelegenheid den levendigen rijkdom van dit materiaal in veler lei bewerkingen en technieken te toonen. Ongetwijfeld zal dit nieuwe sieraad in de Mid- delburgsche parochiekerk nog na tal van jaren een sprekende getuigenis zijn van de vereering van Middelburg voor O. L. Vrouw en van de vreugde van Walcheren om den terugkeer van het aloude Zeeuwsche genadebeeld van Vrou wenpolder. Het altaar is ontworpen door de edelsmeden Brom en uitgevoerd in hun werkplaats te Utrecht. Gouden Jubilé der Encycliek „Auspicato" in Tilburg herdacht- Het groote district Tilburg der Franeiscaan- sche Derde Orde heeft met grooten luister het feit herdacht, dat Z. H. Paus Leo XIII vijftig jaar geleden de encycliek „Auspicato" uitvaar digde. Deze encycliek bracht het herstel der wereldlijke Derde Orde van St. Franciscus, die opnieuw een keurkorps van strijders voor de katholieke zaak opriep. Onder leiding der Paters Capucijnen hadden weldra in Tilburg en omgeving honderden ter tiarissen zich vereenigd, zoodat daar een der grootste districten van het katholieke Brabant kon worden gevormd. Dit district hield Zondag zijn congres, waar aan ook door vele Franciscaansche broeders en zusters van buiten Tilburg werd deelgeno men o.m. een zeer groote deputatie van theo loganten van het groote heminarie Haaren met den president den hoogeerw. heer A. Sweens De congresdag werd voorafgegaan door een tweetal triduums in de kerk der paters Capu cijnen, die iederen avond vol liep. Pater Pa- schalis O.C. predikte met vurig enthousiasme den Franciscaanschen kruistocht tot herstel der Christelijke maatschappij. De congresdag werd geopend met een H. Mis van dankzegging in de dekenale kerk van het H. Hart aan den Noordhoek opgedragen door den zeereerw. pater Sigismundus. Na de ze H. Mis hield de hoogeerw. heer A. Sweens, president van het groot seminarie Haaren een instructie over het onderwerp: De Tertiarissen moeten streven naar hoogere volmaaktheid en zoo trachten te leven, dat zij met St. Francis cus in volle waarheid kunnen zeggen. Mijn God en mijn AI. In den namiddag had in de zaal der R.K Militaire Vereeniging een conferentie plaats. Door den gardiaan van het Capucijnen kloos ter te Tilburg, den zeereerw. pater Valerianus. werd in deze conferentie als onderwerp be handeld: „Moeten alle leden der Derde Orde naar het woord van Z. H. Leo XIII z.g. het beeld van hun H. Stichter voor oogen houden en daaraan gelijkvormig trachten te worden" vooral de bestuursleden moeten hierin uit munten. Het bestuurslid der Derde Orde, de heer A. A. M. Hubert sprak over: De Derde Orde van St. Franciscus als het meest krachtdadige ge neesmiddel voor de tegenwoordige misstanden en derhalve voorbestemd, om de wereld terug ■te brengen van beroering tot rust en van on dergang tot redding. Om half vijf had in de kerk van het H. Hart de groote slotpleehtlgheid plaats. De hoogeerw. heer deken J. T. M. Sanders celebreerde een plechtig Lof met assistentie van de zeereerw. paters Valerianus en Sigis- mundua Door het mannen- en jongemannen- koor der Derde Orde werden op uitstekende wijze de lofgezangen gezongen en de zeereerw. pater Prof. Lr. F. Often O.P. utt Huissen hield een hooggestemde feestpredikatie. De gewijde redenaar maakte voor de overvolle kerk d beteekenls duidelijk van de woorden uit het evangelie van St. Joannes: „Mandatum novum do vobis ut diligatis invicem sicut dilexi vos." Dit gebod van Christus is het hoofdthema der encycliek Auspicato, waarin bij het stre ven naar hoogere volmaaktheid van alle Ter tiarissen wordt gevorderd, dat zij evenals hun H. Vader Franciscus niet alleen voor zich zei ven leven, maar ook het heil van anderen bevorderen. Nadat het Te Deum had geklonken en het Lof was geëindigd met de plechtige Benedictie, schonk de gardiaan der paters Capucijnen pater Valerianus krachtens bijzondere apostolische indulgentie aan allen den pauselijken zegen en daarna sprak de directeur der Derde Orde de zeereerw. pater Seraphinus O.M.C. het slot woord, waarin hij ajlen dankte, die hadden meegewerkt tot de schoone viering van het Auspicato-jubilé. GIFT VAN H M. DE KONINGIN-MOEDER. Het Nationaal Crisis-Comité deelt ons mede, dat H. M. de Koningin-Moeder wederom een belangrijke gift ter beschikking vaa het N.C.C. heeft gesteld. CHR. HIST. EERSTE KAMERFRACTIE. De Christelijk-Historische Eerste-Kamer- fraotie heeft benoemd tot haar voorzitter prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman en tot secretaris den heer J. W. J. baron de Vos van Steenwijk. Da Christelijk-Historische Tweede-Kamer fractie heeft tot haar voorzitter beoemd, den heer J. R. Snoeck Henkemans en tot secreta ris den heer H. W. Tilanus. in het bisdom Haarlem. Naar wij vernemen, is door Z.H. Exc. den bisschop van Haarlem, benoemd tot deservitor van Kwadendamme de Zeereerw. heer G. Hal- kes, rector van het ziekenhuis te Vlissingen. NAAR BETERE TIJDEN. Bij het bunkerstation te Vlissingen valt ge durende de laatste weken een belangrijke ople ving waar te nemen. Zeer veel zeeschepen ko men bunkerkolen innemen, waardoor aan vele arbeiders builten 't vaste personeel werk wordt versohaft. HET NIEUWE STOOMBONTVEER BIJ DE HEMBRUG. Onder groote belangstelling van autohouders en publiek werd Zondag onder auspiciën der Z. V. V. V. ee® bloemencorso gehouden door de Zaanstreek In verhand met de nieuwe oever verbinding aan het Noordzeekanaal. De stoet maakte indruk en bleek twee kilometer lang te zijn, gevormd door 100 wagens. De eene helft bestond uit versierde auto's, terwijl de andere helft door reclamewagens in beslag werd ge nomen. WINKELSLUITINGSWET De Ned. Bond van winkeliers in koek- ban ket, chocolade en suikerwerken heeft in een motie den minister van Economische zaken en Arbeid verzocht de rijkswinkelsluitingswet tijdelijk buiten werking te stellen en wel voor den tijdsduur der tegenwoordige buitengewone crisis, of om, wanneer dit niet mogelijk is, de 21 bijzondere in de wet bedoelde dagen, te doen aijn 21 achtereenvolgende Zondagen, aangezien de Zondagsverkoop juist de grootste bestaans- bron der meesite winkeliers. Zondagochtend werd de brandweer te Am sterdam gealarmeerd voor een brand, diedeVon Zesenstraat en omgeving in rep en roer bracht en zijn oorsprong had gevonden in het gelijk- straatsche gedeelte van perceel 56, een der oude huizen van de Indische buurt- In dit beneden gedeelte van het huis bevond zich een schoen makerij, welke gedreven wordt door den heer C. van den Berg en een compagnon. Alle ruim te werd door dit bedrijf in beslag genomen; woongelegenheid was er niet. Vaststaat echter, dat een van de beide mannen te ongeveer half vijf des morgens nog in de zaak is geweest en daar gereed staand aas heeft weggehaald, daar het plan bestond, een deel van den Zondag met visschen door te brengen. Kort na het vertrek van den bewusten persoon ontdekten omwonen den te ongeveer kwart over vijf dat er in de schoenmakerij brand was uitgebroken. Toen de naastbij zijnde brandmelder was afgetrok ken, stond de geheele ruimte reeds in lichte laaie. De vlammen grepen razend snel om zich heen; de ruiten aan den straatkant sprongen en wat niet kon uitblijven geschiedde dan ook prompt: met een doffen klap sloeg het vuur door naar het trappenhuis en klom in dit gevaarlijke trekgat snel omhoog; een oogenblik zelfs sloegen de vlammen buitenom tot boven het dak uit. Bovendien was het geheele perceel in rook ge huld. De bewoners van de eerste etage, de 57 jarige mejuffrouw J. M. Bakker en haar 46-jarige zuster G. Bakker, wan wie de oudste hulpbe hoevend is, ontwaakten door den hevigen rook, die in het vertrek binnendrong. Tot hun ont steltenis zagen zij zich den weg naar de straat door het vuur versperd en deze ontdekking de den ook de op de tweede étage wonende weduwe Engelbarts, 79 jaar oud, en haar doch ter. De hulpbehoevende juffrouw Bakker bleef daar zij weinig of niets kon uitrichten, in haar kamer liggen. Hevig overstuur van de doorstane emotie, doch bij haar volle bewustzijn werd zij daar door de brandweer weggehaald. Haar zus ter was niet zonder moeite naar den zolder ge vlucht; buren wisten haar daar uit haar be narde positie te bevrijden en via de trap van perceel 54 naar buiten te brengen. Ook de bewonsters van twee hoog hadden het vóór en tijdens het optreden van de brandweer leelij-k te kwaad gehad. De 79 Jarige juffrouw Engelbarts was, toen de toestand zich dringend liet aanzien, met haar dochter naar den zolder gegaan. Laatstgenoemde heeft daar een raam opengemaakt en is op een platje geklommen. Buren van het naastliggende huis trachtten haar via het hooger gelegen dak te bevrijden, doch zij stond er op, dat eerst haar moeder gehol pen werd. Dit is dan ook geschied en wel door twee lieden van het brandweercorps, die de oude vrouw bewusteloos bij de zoldertrap vonden liggen met brandwonden aan het hoofd. Beide mannen hebben haar naar het raam ge sleept om weer wat bij te komen, waarna zij per brancard naar beneden is gedragen, waar voor het perceel een ziekenauto van den G. G. G. D. stond te wachten om haar naar een der ziekenhuizen te vervoeren, hetgeen oqk ge schied is met de gezusters Bakker. Alleen de dochter van juffrouw Engelbarts, die op het plat was geklommen, behoefde niet te worden getransporteerd. De bewoonster van de derde etage, mejuf frouw F. Schagen, is met hulp van een der buren over den zolder en via de trap van per ceel 54 in veiligheid gebracht. Wat de aangerichte schade betreft kon worden vastgesteld dat winkel en trappenhuis geheel zijn uitgebrand; de eerste etage heeft schade gekregen door het vuur, dat buitenom is gegaan, terwijl ook op den zolder hier en daar schade is aangericht. Schoenmaker v. d. Berg heeft, naar men ons mededeelde, zijn zaak voor 5.0Q0 op beurs- polis verzekerd-. Oude vrouw overleden, De 79-jarige weduwe M. Engelbarts is Zon dagavond in het ziekenhuis overleden. Gevaar voor de Zuiderzeesluizen tijdig voorkomen. Naar „de Telegraaf" verneemt zijn bij de sluizen in den afsluitdijk van de Zuiderzee be langrijke bodembeschadigingen geconstateerd, hierin bestaande, dat zich voor die sluizen meer dan tien meter diepe uitschuringen in den zee bodem hebben gevormd. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in den zwaren stroom, die voor en aehter de sluizen ontstaat gedu rende het loozen van het overtollig IJselmeer- water door de sluizen in de Waddenzee. Gelukkig zijn deze calamiteiten nog opge merkt, voordat de fundamenten van de sluizen belangrijk aangetast zijn. Ware dit laatste het geval geweest, dan zou daarvan instorting van de sluiswerken het gevolg hebben kunnen zijn. Men is reeds begonnen met op zoo krachtig mogelijke wijze de ontstane beschadigingen te herstellen, met behulp van helmduikers en zinkstukkèn. Om een herhaling van dergelijke onheilen te voorkomen, zal het waarschijnlijk noodig geacht worden om langere leidammen bii de sluizen uit te brengen; zelfs is de nood zakelijkheid van den bouw van een derde uit wateringssluis in den afsluitdijk niet uitge- sloten Wellicht is van een en ander de reden, dat de openstelling van den afsluitdijk is uitgesteld. Bij informatie bevestigde de directie van de Zuiderzeewerken het blad, dat zich uitschurin gen hebben gevormd in den zeebodem en wel fn een strook van ongeveer honderd meter voor de kunstwerken. De kunstwei ken gens deze mededeelingen, onaangetast gebleverL Naar men verzekerde, is er geen getroffen gerustheid. Men heeft maa.treg®Jf" f komen en is daa d or ^et aanbrengen een en ander vru veel tijd zal vorderen. Wagens vernield, inzittenden ongedeerd. Zaterdagnacht heeft op dien Kortsteekteir- weg onder Alphen a. d. Rijn een ernstige aan rijding plaats gehad tusschen een vrachtauto van de Ned. IJlgoederen Mij. te den Haag en een vrachtauto van den sneldlenst Leeuwarden -Rotterdam. Eerstgenoemde vrachtauto werd aangereden door den tweeden wagen, welke, doordat de chauffeur voor enkele wielrijders moest uitwijken, geheel aan de linkerzijde van den weg terechtkwam. Beide wagens werden zwaar beschadigd, de personen welke zich in de cabines bevonden, bekwamen echter merkwaardigerwijze geeii let sel. Een jongeman, zekere D, Boot uit Aiphen a. d. Rijn, die op zijn fletg achter een der wa gens reed ,kwam er onder terecht en kreeg daarbij ernstige verwondingen aan het hoofd. Het verkeer op den weg LeidenUtrecht was door het ongeval langen tijd gestremd. De resten der wages zijn later door een kraan wagen weggesleept. PASTOOR W. DESSING- Op medisch advies is de Zeereerw. heer W DeS'Sing te Haarlem-Noord, ter verpleging op genomen In de Mariastichting te Haarlem, Volstrekte rust is voorgeschreven. JUBILEA. Zaterdag 8 October a.s. hoopt de zeereerw. heer J. H. M. Hagen, pastoor te Vaassen, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar als zoodanig werd benoemd. OP EEN ZANDBANK GELOOPEN. i Zondagavond is de provinciale boot van Vlis- èlngen, die te half acht te Neuzen moet aanko men, tusschen Boreselen en Neuzen op een zandplaat geloopen en daar tot kwart voor twaalf 's nachts blijven zitten. Om ruim 12 uur is de boot vlotgekomen en te Neuzen binnenge varen, Er waren veel passagiers aan boord, PATER BENEDICTUS OJETTI S.J. T Men schrijft ons uit Rome: Op Vrijdag 30 September, is in het genera laat der Jesuieten pater Benedictus Ojetti, con sultor van verscheidene H. Congregaties en lid van de pauselijke commissie tot interpretatie van het kanonieke recht, overleden. De overledene was te Rome zeer geëerd en stond algemeen bekend als een voortreffelijk biechtvader en zielzorger op elk gebied. In den nacht van Zaterdag op Zondag is vrij plotseling in den ouderdom van 60 jaar over leden de heer W. M. H. H. Erkens, commissaris van politie te Heerlen.' Dr. N. G. BEVERSEN- f In den ouderdom van 71 jaar is te Voorburg overleden dr. N. J. Beversen, oud-rector van het gymnasium te Leiden. De overledene was officier in de Orde van Oranje Nassau en voorzitter van de Voorburgsche Openbare Lees- „Plus en min". Evenals vorige jaren is ook gisteren de her denking van Leiden's Ontzet op feestelijke wijze gevierd. Zij begon gisterenmorgen 7 uur met een re veille van het balcon der Stads-Gehoorzaal door het Leidsch Politie Muziekgezelschap. Om 8 uur ving de uitdeelmg aan van ha ring en wittebrood in het Waag Gebouw aan 2450 personen. De firma van Nelle te Rotter dam had voor een extra tractatie gezorgd, door voor de vrouwen een pakje koffie en voor de mannen een pakje rooktabak be schikbaar te stellen. Een muziekcorps luister de de uitdeeling op. Om 8 uur werd ook in het Van der w erix- park een uitvoering gegeven van koraalmu- ziek onder leiding van den heer Leo Mens en met begeleiding van het Stedelijk Muziek corps. Hierbij werden verschillende oud-va- derlandsche liederen ten gehoore gebracht. Eenige honderden zangers en zangeressen namen aan de uitvoering deel. Om half negen werd een begin gemaakt met den zoogenaamden elf-dorpen tocht om Leiden over een afstand van 45 K.M. Onge veer 800 personen namen er aan deel. Voor afgegaan door het Klaroen- en Tambourcorps van den Vrijwilligen Landstorm begaven de deelnemers zich van den Witten Singel naar de Oegstgeesterlaan tot het Stationsplein be geleid door het Muziekcorps der Koloniale Reserve te Nijmegen en door tal van ver- eenigingen met vaandels en banieren. Voor dezen tocht waren verschillende medailles beschikbaar gesteld. Omstreeks dien tijd werd het merkbaar t druk in de straten. De treinen trams en an dere middelen van vervoer brachten onop houdelijk drommen menschen aan. Van vrij wel alle woningen wapperde de vlag. Ge armd en zingend liepen velen door de stra ten. De vroolijkheid werd nog verhoogd door de verschillende straatmuzzikanten, kunste naars, hardloopers en alle mogelijke andere straatartisten, welke op 3 October Leiden plegen te bezoeken. Op het Schuttersveld was het volop kermis en op de terreinen, die anders als veemarkt dienen, stonden nu hon derden kramen opgesteld, waarvan die met haring en gerookte paling het talrijkst ver tegenwoordigd waren. Om half tien had een groote P<»td'niven- demonstratie plaats, Op het Waag-Hoofd werden toen niet minder dan lo00 Leidsche postduiven opgelaten, alle van leden van Leidsche vereenigingen. Inmiddels werd het m de stad al drukker en drukker en de drukte bereikte haar hoog tepunt tegen één uur toen de groote optocht, welke dit jaar stond in het teeken der elec- tricitelt en daarom plus en min heette, een aanvang nam. Aan weerszijden van den weg welken de optocht volgde, hadden zich dui zenden menschen geschaard. Toen de optocht goed en wel te treBJgJj aanving, begon de regen den gebfjpU morgen was het droog geweest inj de druppels neer te vallen. Niettemin bw belangstelling van het publiek groot. van De eerste groep stelde voor de een het licht. Zonnebloemen, glinrworeriZ yer_ wagen met den Zonnegod Helios 'praal_ der een met 4 paarden bespaPnd wagen waarop Elektra zich p verschillen- het slot van deze groep wet» j tiidon de verlichtingsmiddelen uit wg? vertoond, ieder bevestigd P en pers gentje, voortgeduwd door costuum ge kleed in een bübehooren De tweede groep bra^ ad ken nis der electriciteit^att niet ontb mneeder^e groep f heel gewijd aan het 25 ^rig bestean Leldsche Electriciteits FDfwerde groeP |nalhofte zien toegepast electriciteit inpraa! eng gn verschillende muziekcorpsen maakten van den optocht deel uit. Ook^de^^lectriciteitsmensch ontbrak in optocht werd voorafgegaan door de mnziek van de Koloniale Reserve te Nijme- tfin en besloten door die van het 6de rege- m«it Veld-Artillerie te paard, jïet regenachtige weder heeft talrijken er van teruggehouden een tocht naar de Sleu telstad te maken. Door den aanhoudenden regen waren de deelnemers aan den optocht weldra doorweekt. Nadat dan ook de helft van den weg was afgelegd, oordeelde het be stuur van de 3 Octobervereeniging het raad zaam den optocht te ontbinden. De Leidenaars laten zich op 3 October niet makkelijk uit hun feestelijke stemming brengen. Deze bleef er dan ook, alleen erg getemperd. Langzamerhand werd het ook m de res taurants bijzonder druk, De talrijke vreem delingen'zochten daar een toevluchtsoord om zich aan de bekende hutspot met klapstuk te goed te doen. De Leidenaars deden dit natuurlijk bij zich thuis. Twee aanhoudingen. Men meldt ons uit den Haag: Door de politie zijn aangehouden op den Moerweg een 40-jarige steenzetter, wonende te Rijswijk en een 35-jarige los werkman, hier ter stede woonachtig, beiden verdacht van po ging tot zware mishandeling, gepleegd op een bewoner van de Vliegerstraat. Laatstgenoemde bekwam een wonde aan zijn linkerarm en is aan den Centralen Post van den geneeskundi gen dienst verbonden. Een beitel en een emmer, waarmede het misdrijf vermoedelijk is gepleegd zijn in beslag genomen. Beide verdachten zijn in verzekering gesteld. EEN OPERETTEGEZELSCHAP VOOR HET ZUIDEN. Omtrent de plannen van het dezer dagen opge richte nieuwe operette-gezelschap vernemen wij nader nog De Wiener Operettengesellschaft, onder leiding van Willi Gensch, zal in het Concertgebouw in Den Bosch geregeld operettevoorstellingen geven en tevens van Den Bosch uit schouwburgen in de Zuidelijke provincies bespelen, waardoor het Zuiden dus als het ware een eigen operette-ge zelschap krijgt. Het gezelschap, dat ruim dertig artisten telt, heeft een behoorlijk bezet koor en een orkest van dertien man grootendeels Neder- landsche musici. De muzikale leiding berust bij Edmund Günther, die verbonden is geweest aan het Reichshalletheater te Keulen. Tot de voor naamste solisten behooren Peter Rausch en Edita Klein, die o.m. verbonden waren aan het Metro poltheater te Berlijn en ook te Weenen optraden; voorts Ferdinand Mahir van het Operettenhaus te Hamburg, Willy Görg van het Opernhaus te Keulen, Agnes Achnitz, die tien jaren lang op trad in het Reichshalltheater te Keulen en een der gewaardeerde radio-artisten is, welke zich door de Westdeutsche Rundfunk doen hooren. Nog dezer dagen traden de leden van het ge zelschap op voor de microfoon van Langenberg. De operettes, welke men in den loop van het komende seizoen hoopt op te voeren, worden spe ciaal nieuw gemonteerd. Voorloopig zal het nieuwe gezelschap zich be perken met op te treden in het Zuiden en in het midden van het land. En wel in de volgende plaatsenDen Bosch, Tiel, Utrecht, Tilburg, Bre da, Roosendaal, zoo mogelijk Bergen op Zoom, Eindhoven, Helmond, Venlo, Nijmegen, Arnhem. Ook verder afgelegen plaatsen als Heerlen, Roei- ind, Maastricht zijn niet per se uitgeslo ten. Iwen zal daar dan niet één dag, maar twee of drie dagen blijven. De opzet is echter eiken dag heen en terug te gaan. Met de opvoering van de Zigeunerbaron wordt begonnen. Op 16 October zal de première van Fredenke plaats hebben. De leden van het nieuwe gezel schap Peter Rausch en Frl. Klein introduceerden deze welbekende operette in Zwitserland, in de rollen resp. van Goethe en de titelrol, en sinds dien zongen zij hun partijen 150 keer. De verdere gedachte volgorde is Rosen von Stambul. Lustige Witwe, Fledermaus; en om streeks Kerstmis Hanzel en Gretel van Humper- diRif bepaalde opvoeringen bestaat de mogelijk heid, de bezetting uit te breiden met een spe- cialen tenor; ook het orkest zou dan versterkt kunnen worden. Het streven zal zijn, gave voorstellingen te ge ven rekening houdend met de bijzondere eischen en verlangens van het Zuiden. Zondag en Maandag heeft dit gezelschap in Den Bosch de eerste voorstellingen van „De Zi geunerbaron" gegeven. Wordt het optreden van rondreizende gezelschappen zeer vaak voor het publiek een deceptie, hier was het tegenover gestelde het geval: algemeene verrassing en overgroots voldaanheid over hetgeen dit gezel schap van dertig artisten geboden heeft. In deze eerste opvoering zit een belofte voor de toe komst. Jn Den Bosch was en terecht reeds veel enthousiasme. De artisten werden herhaaldelijk teruggeroepen en Eaitha Klein kreeg -bloement: De Crisis Zuivel Centrale deelt mede, dat te rekenen vanaf 25 September 1932 tQt nader aankondiging over alle tot zuivel- 01 melkpro- due ten yerwerkte melk een wordt uit- gekeerd op basis van 2 eent Per mc'k me' een vetgehalte van 3 pet. De „Oehoe" is Bas<3ad to DJask aange komen. DUITSCJJE HARINGTRAWLERS te IJMUIDEN. Men we'-dt ons uit IJmulden: Naar we vernemen heeft de internationale TvanaP°Ttarbeidersbond aan de organisaties te smulden verzocht geen Duitsche stroomtraw- lar» te lossen wegens de staking der Duitsche zeevisachers. Aan dat verzoek zal worden vol daan, doch de twee reeds binnen zijnde sche pen zullen worden gelost. FIE CARELSEN JUBILEERT Het is dit seizoen 25 jaar geleden, dat Fie Carelsen voor het eerst de planken betrad. Plannen tot huldiging van de kunstenares zijn in voorbereiding. DE OMGEKOMEN GARNALBNVISSCHERS. Zaterdag is te Zandvoort een huiscoUeote gehouden ten bate van de betrekkingen der beide om het leven gekomen garnalenvisschers. De opbrengst was 1600. Gistermorgen omstreeks 9 uur is te IJmul den aangespoeld het Ujk van den tweeden ver ongelukten vlsscher P. Loos. TOEN v. HINDENBURG Zondag op z'n 85sten verjaardag uit de kerk kwam, drong een enthousiaste Berlijusche door de politie-af zet ting heen, om den president een ruiker aan MINISTER-PRESIDENT TOT TWEEDE KAMERLID BENOEMD. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Kamer heeft in de vacature, ontstaan liet ontslag nemen van den heer L. F- 'u lid van de Tweede Kamer benoemd veraiaaiu Jhr. mr. Oh. J. M. Buijs de Beercnbrouck te Gravenhwse, VERDUISTERING- Als verdacht van verduistering van een be drag van 700 ten nadeele van de biscuitfa briek „De Lindeboom" heeft de politie te Til burg aangehouden een vertegenwoordiger der fabriek, zekeren D. IC, wonende aldaar. De man is ter beschikking van den Offt®1 van Justitie te Breda gesteld. OP VRIJE VOETEN GESTFlD J. S., metselaar te Goes, verd^ 9tichting in een in aanbouw der Rilland-Bath, is thans rechtbank te Middelburg In vrijheid OUDE MISDAAD OPGEHELDERD. Maan da- is t0 Kerkrad® in zijn woning aan gehouden door de der «ameente-PhU* tiA Duitsctoer L- v., üie verdacht werd emde September l«30 la"»s Nieuwstraat aldaar den ongebuwden -b-jarigen arbeider Gerritsen te hebben doodgeschoten. D. heeft een beken tenis afgetegd. DIEFSTAL MET INSLUIPING. Terwijl de bewoners op bet land aan het werk waren is uit een land bouwers woning te Duider, onder de gemeente Weerselo, ontvreemd een bedrag van 110, Van deze insluiping en dief stal wordt verdacht een onbekend gebelven per soon van 40 jaar, die in de omgeving van heli hoekje» te Jtoofi ha4 aangeboden, t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6