1 WAAROM JUIST NU DE „BEKENDSTEN" ONDER ONS. m- ZATERDAG 8 OCTOBER 1932 3 i HERFST- EN WINTERKLEEDING. KUNT U MIJ OOK ZEGGEN. CORRESPONDENTIE. BIJ JULIE DE STUERS. DE R.K. KRAAMVERZORGING TE ROTTERDAM EN DE POPEU MODEPRAATJES. Actie in en voor den R. K. Vrouwenbond? Met belangstelling nam ik kennis van het ar tikel van pater Damasus in de „Maasbode" van Woensdag 28 Sept. A., dat bedoeld was als een aansporing, het openstooten van een pers pectief. En ik ben zeer dankbaar voor het feit, dat dit Katholiek reveil voor en van den Vrouwenbond door pater Damasus werd inge luid. Als vrouw en moeder zon ook ik reeds lang op middelen om den Vrouwenbond meer in de belangstelling te brengen en ik ben zoo vrij mijne gedachten over een en ander weer te geven. Het gezin is de eerste vereeniging door God gesticht, het is de vereeniging voor de vor ming van het nieuwe gezin in de toekomst. In dat gezin Is de moeder de kern, daarom mag naast de noodzakelijke actie voor de jeugd, de hoofdzakelijke leiding der moeder in het gezin niet verwaarloosd worden. Men durft weieens beweren, dat de moeders niet meer berekend zijn voor haar taak en in vele gevallen zal dit jammer genoeg ook waar zijn, maar is het dan niet hoog tijd, dat wij alles in het werk stellen om de door God aan gestelde leidster van 't gezin en van de jeugd, in alle opzichten bekwaam te maken voor haar taak? Zonder medewerking van onze moeders zal de Jeugdbeweging betrekkelijk weinig be reiken, met onze moeders als leidster komen wij er van zelf. In onze jeugdbeweging wordt geijverd voor de vorming van leidsters, maar laten wij dan toch vooral niet „de" jeugdleidster yergeten die niet door menschen werd aangezocht, maar door God zelf werd aangewezen voor die eervolle taak. Laten wij in de moeders weer opwekken de waarachtige vrouw; zij zullen dan haar moe- dertaak begrijpen en deze doen uit intuitie en uit liefde. Daarom zouden wij naast en in nauw verband met de Jeugdbeweging veel heil verwachten van een Christelijke Moedersver- eeniging die zich tot taak stelt om juist in deze moeilijke tijden onze moeders te helpen in het blijmoedig volbrengen van haar mooie zending die zij te vervullen hebben in hare gezinnen en daardoor in de maatschappij. Van deze vereeniging moesten dan lid zijn 'al onze Katholieke moeders zonder onderscheid van stand of rang, zij moeten zich één voelen in haar Christelijk moederschap.De ongehuwde vrouwen blijven in den Vrouwenbond waarin ook de meisjes uit de Jeugdbeweging worden opgenomen. Dezelfde methodiek kan gevolgd blijven als in de Jeugdbeweging, waardoor de overgang van de Jeugd naar Vrouwenbond dus minder groot is en men het clubsysteem kan doorzetten en bevorderen tot sociale werken enz. Op deze manieT heeft de Vrouwenbond dus practisch twee afdeelingen n.l. een Vrou wenbond van ongehuwden, en een Vrouwen bond van gehuwden, dus moeders. Elke afdee- ling zal dus voornamelijk een eigen richting hébben. Deze is door de Jeugdbeweging gemak kelijk Voort te zetten, doch de Moedersver- eeniging vraagt een geheel afzonderlijken opzet, waarvan ik mij het volgende had voorgesteld: Het doel van de Christelijke Moedersvereeni- ging zou dan zijn: De moeders van alle standen te begeesteren voor ons mooie moederschapsideaal, ze gods dienstig, zedelijk, maatschappelijk voor haar taak te vormen en ze in de verwezenlijking van haar taak naar best vermogen te steunen. Dit doel te bereiken door: lo. Een dieper geloofsleven aan te kweeken, want alleen in het licht van het geloof kan de moeder haar taak begrijpen, beminnen en vol brengen. Dit diepere geloofsleven kan aange kweekt worden door de speciaal godsdienstige leiding van den geestelijken directeur, door triduums, godsdienstige moeder-oefeningen, bijeenkomsten, studiekringen enz. De vorming zij in den geest van E. K. Eucharistisch-Ma- riaal. 2o. Een hoogere waardeering van het moe derschap vooral door de moeders practisch te leeren haar groote en kleine kinderen op te voeden door lessen, voordrachten en den steun van een eigen „practisch" geredigeerd maand blad „De moeder". 3o. Samenwerking met alle bestaande orga nisaties op godsdienstig en maatschappelijk ge bied, waardoor een nauwer verband al gevon den worden met het gezinsleven, bijv. Derde Orde, Congregaties, Vrouwenbond, Jeugdbewe ging, Groene Kruis, Consultatiebureaux, Bond van Groote Gezinnen, Kraamverzorging, Hulp in de Huishouding, St. Elisabethver. enz. 4o. Grondige kennis van de buishouding, door huishoudlessen, koken, naaien, aansporing tot spaarzaamheid, overleg en levenseenvoud. 5o. Bestrijding der maatschappelijke wan toestanden, die de beleving van het Ideale moe derschap in den weg staan, zooals fabrieks arbeid der gehuwde vrouw, woningnood enz. 60. Bestrijding der zedeloosheid, waardoor de moeder zich zelf en haar kinderen zedig zal kleeden. 7o. Verzet tegen de kunstmatig opgeschroef de nivelleering der beide sexen, die nadeelig is voor de samenleving. 80. Betere algemeen© sexueele voorlich ting aan de moeders in alle phasen van het huwelijk, omdat de moeder is de natuurlijke voorlichtster van het kind (moedercursussen.) 9o. Leiding tot grootere vertrouwelijkheid tusschen moeder en kind en opwekken tot be langstelling voor de opvoedkundige problemen. lOo. Een leekenapostolaat van moeder tot moeder uit te oefenen door de moeders, die er voor voelen en bekwaam genoeg zijn. Beter ge situeerden laten begrijpen, dat zij uit naasten liefde haar arme medezusters moeten helpen op godsdienstig, maatschappelijk en zoo mo gelijk op finantieel gebied. Deze „leekenapos- telen" worden tot haar taak voorbereid in ge lijke richting, waardoor in de vereeniging van Christelijke moeders een zelfde gedachtenver- spreiding mogelijk wordt. De instructies wor den geregeld aangegeven in een afzonderlijk maandblad hetgeen tevens kan dienen voor den geestelijken directeur. Organisatie vorm. De vereeniging van Christelijke moeders wordt opgericht (als deel van den Vrouwen bond of afzonderlijke Vereeniging) in elke pa rochie en bestuurd door een geestelijken direc teur, bijgestaan door actieve warmvoelende, democratische moeders van gelijk welken stand. Deze zijn tevens „de leidsters of leekenaposte- len" zorgen voor huisbezoek verspreiding der maandschriften, het collecteeren van de gerin ge contributies enz. De plaatselijke vereenigingen worden samen gebracht in de diocesane vereeniging, die onder leiding komt van een bekwaam priester, die grondig de belangen van de moeders begrijpt en de moeders een warm hart toedraagt. Be doeld priester heeft de geheel© leiding, de zorg voor 't maandblad, de instructies aan de geeste lijke directeuren en leidsters, de studie van al le problemen welke uit de bovengenoemde tien punten kunnen voortspruiten. De algemeen lei der dezer Moedersvereeniging zal zich dan ook zeker willen belasten met het geven van voor drachten, het huisgezin in het midden der Katholieke belangstelling weten te brengen en de moeders haar eeretitel weer waardig maken. Roermond. ADRI OVERMEER VAN BEEK. Naschrift. Wanneer de door mevrouw O., met echt vuur en de alleredelste motieven afgeschoten kwes tie gaat behooren tot een van de meest bran dende problemen in onze Vrouwen-organisatie, mogelijk is dan deze oplossing door de zeer velen te aanvaarden. In elk bisdom wordt ad hoe een commissie benoemd van geïnteres seerden en belangstellenden. Haar uitgebrachte rapporten worden door een landelijke com missie bestudeerd en de besluiten van deze commissie zouden dan bindend verklaard moe ten worden. Dan vermijden we veel geschrijf en wellicht onaangenaam gekijf. We bewandelen alzoo de organischen weg en er behoeft dan weer niet en dat nog wel voor vrouwen en moeders een spiksplinternieuwe landelijke organisatie worden geformeerd. Al zijn wijzelf ook geen aanbidders van al lerlei oommissies. 't voordeel zal hier zijn, dat deze kwestie de belangstelling trekt der velen. P. DAMASUS. De snit der herfst- en wint er kleedfin g ver schilt bijna niet met die van het zomerseizoen. Wel schijnen de rokken 'n ietsje langer in plaats van korter te zullen zijn en ook ten aanzien van de plaats der taille is eenige weifeling te constateeren. Want sommige toiletten met Renaissance-allures hebben een ceintuur, die vierkant of hoekig op de heup is vastgezet. Daartegenover echter staat, dat men, wat het ensemble betreft, vasthoudt aan een normale taille. Ditmaal zullen we ons uitsluitend bezig houden met de wandelkleeding. Effen stoffen nemen hiervoor nog steeds een vooraanstaande plaats in, maar er zit thans bij nagenoeg alle eenig relief in. De crêpes, ribs en korrelige wollen genres worden het meest geapprecieerd. Boven de dwarse, die gedurende den vorigen winter zeer in trek was, geeft men nu voor keur aan de schuine streep. Ook wordt veel wollen velours en in mindere mate ratinê ge dragen, en opvallend is de verschijning van harige stoffen. Het blauwe gamma, dat nog voor kort zoo geapprecieerd werd, heeft plaats moeten ma ken voor de schakeeringen in rood. De stad vraagt natuurlijk donkere tinten: corinthe, oud-bordeaux en zelfs prunelles of violets. Daarbij voegers zich kastanje-bruin, bruin, de terra en capucyn-nuances, en ook steenrood en roestbruin. De groene tinten zijn wat somber en te neutraal en daarom worden ze door de grijze beïnvloed. Roemen we tenslotte het klassieke zwart en het donkere marineblauw, dan is de lijst volledig. ..Een enkel woord slechts over de drie model len van onze plaat. Het eerste, 'n drie-kwarts ensemble, is ge maakt van myrthe groene veloutine en heeft op het lijfje 'n roestbruine crêpe garneering. Vervolgens een mantelkleed van grijze korrelige rooi, die met velours is opgewerkt en tenslotte 'n bruin lakensche mantel, waarvan de ver siering uit astrakan bestaat. r. Mevr. N. te Brussel zou gaarne weten of zij een fluweel jurkje in zeep of benzine moet wasscken, of dit gestreken kan en hoe men ribs fluweel behandelt. Antwoord: Een fluweel jurkje van goede kwaliteit kunt u het beste door 'n lauw lux of flox sopje slaan. Goed naspoelen, ophangen als het bijna droog is over een ijzer halen (de binnenzijde). Er zijn ook velvet's, die men voorzichtig aan den verkeerden kant kan op strijken. Ook 't ribsfluweel, het hangt geheel van de soort af. Wij wasschen schooljurken van ribs gewoon in koud of heel lauw flox. Linvla 1.40 de bus is ook geschikt doch veel kostbaarder. Het droogstrijken ot stoo- 'men, kunt u 't best met tweeën doen. Daarna het jurkje hoven een. warmtegevend lichaam hangen, centrale enz., pas op voor brand, dan' wordt het prachtig als nieuw opgestoomd. Mevr. L. B. te B. heeft een konijnenvelletje zelf geprepareerd en dit is mislukt. Antwoord. U zult te veel zout gebruikt heb ben, zout maakt altijd vochtig, en werkt na langen tijd nog uit. Probeer het nog eens op nieuw en leg het huidje in een looisel van 125 gr. aluin, 120 gram zout, in 2 liter kokend water, voeg er een paar gram zwavelzuur bij. Na 24 uur spant u de huid op een plankje, de haren naar onderen, iaat het buiten dro gen. Wrijf tezamen 2 lood poedersalamonica, 1 lood gebrande aluin, 6 lood gezeefde tabaks- asch en 1 drachme aloë. Bestrijk de binnen zijde der huid met terpentijnolie en leg hierop een dikke laag van genoemd poeder. Misschien kunt u het looien in zout en aluin achterwege laten en volstaan met het drogen en daarop volgende behandeling. Mevrouw J. T. T. te A. kan nu reeds cou pons linoleum koopen, die zij in 1933 gebrui ken zal. Antwoord. Wanneer de betrokken firma u garandeeren kan, dat u zulks gerust kunt doen, zou ik 't voordeel maar nemen. Dikwijls uitrollen en zien of 't niet schimmelt of te hard wordt, 't Beste is de coupons uit te leg gen en geregeld te behandelen alsof ze in ge bruik zijn. Gaat dit niet, zet ze dan op 'n koele en droge plaats niet bij verwarming of in kelder. De firma kan u daaromtrent 't beste advies geven, misschien voor n bewaren. Mep. v. R. te D. Deze dame klaagt over 'n massa houtvorm in 'n jaren lang ongebruikte tafel. Flink inspuiten met shelltox, dat den laatsten tijd met zeer veel succes wordt aan gewend en eveneens Hollandsch fabrikaat is. Versoh geschilde eikels op de plaatsen leggen lokt de beestjes naar buiten en u kunt ze ge makkelijk verwijderen, daarna inspuiten en geregeld herhalen. Punt I. Dit hangt van de plaatselijke ge woonten af in de een© plaats is de nieuwe bewoner de eerste, die 'n kaartje doet afgeven ten bewijze, dat zij op orde zijn. Men kan dit met een bezoek (met vooraf belet vragen) be antwoorden. Elders laten de oude bewoners aan weerszijden èn overburen belet vragen, zoodra men bemerkt, dat men ontvangen kan. Punt 11. De gewone burgerlijke beleefd heid kunt U in acht nemen bij eventueel geza menlijk ontmoeten. Punt III. Idem idem. Meestal heeft er 'n officieuse kennismaking plaats, welke later officieel hervat wordt. J. B. te R weet niet, wat zij op een avond receptie van een verloving zal dragen. Houdt U zelf receptie, is gekleed avondtoilet en voor de heeren semi-officieel geoorloofd. Gaat U slechts even ter receptie, dan gekleed visite-toilet en semi-officieel. Abonnee J. te R. Wanneer U nog een win termantel bezit, neem dan 'n bontjasje, kort Is mode, lang is altijd chic er zijn zooveel soor ten, dat 'n keus niet moeilijk valt, veulen lam persianer pitchianiki enz., enz. in donker bruin, zwart, enz. Voor een stoffen mantel zijn er pracht la ken- en bouc'léstoffen, groen, blauw, wijnrood, roestbruin, enz. D-onkererijs met üetit-aris. mol of zwart persianer zal U zeker flatteeren en is duurzaam. Mevrouw Julie de Stuers. Het oud-adellijk geslacht de Stuers bracht ons reeds op velerlei gebied prominenten! We hoeven maer te denken aan jhr. Victor de Stuers, den staatsman en bekenden oudheid kundige aan den gouverneur der Buitenbezit tingen van Indië en nog zooveel anderen van dien naam, die zich zoowel op staatkundig als op militair gebied wisten te onderscheiden! Maar, zoover ik kan nagaan, is Jullie de Stuers wel de eerste telg uit dit geslacht, dat zich geheel in dienst der kunst gesteld heeft. Rijst als vanzelf de vraag, vanwaar zij de begaafdheid, die haar vooral in het buitenland een eerste plaats verzekert, erfde! Laten we echter beginnen met te constatee ren, dat meerdere leden der familie de Stuers door kunstzinnigheid hebben uitgeblonken. Noemen we eens den grooten Victor, die een van zijn beide woonhuizen aan de Parkstraat geheel inrichtte voor religieuse en oude kunst en die nog heden ten dage genoemd wordt als een voorbeeld op het gebied van monumenten zorg! Hannema, de directeur van Museum Boymans is van moederszijde een de Stuers, terwijl dr. Charles de Stuers directeur is van 't museum te Amsterdam. De linie Victor de Stuers be woog zich dus hoofdzakelijk op picturaal ge bied. Hoewel de moeder van Julle een niet onver dienstelijke musicienne was, meen ik toch, dat haar méér dan gewoon kunstenaarstemperament méér te danken is aan het vele vreemde bloed, dat door de aderen stroomt, dan aan overer ving van één specialen voorvader! Van vaders zijde pur-sang Hollandsche, stam de haar moeder rechtstreeks van het Vorsten huis van S O. L.O. Zes geslachten terug huwde een jong Engelsch zeeofficier, die op expeditie was in Indië, met het tengere prinsesje, dat alles verliet om hem te volgen naar het verre en koude Noorden! Van héér de fluweelen oogen, die soms toch ook weer zoo hartstochtelijk kunnen fonkelen! Bovendien had Julle nog een Hongaarschen voorvader, terwijl ook het fransche bloed rij kelijk door haar aderen stroomt. Zelf geboren in Pasoeroean, waar haar vader suiker-industrieel was, heeft ze haar opvoe ding in Holland genoten. Toch is ze nét lang genoeg in Indië geweest om soms te hunkeren naar een omgeving van oerwouden en de jonge vnouw, die zoowel als kustenaresse als door familie-relaties de mondaine salons in binnen- en buitonland frequenteert, as in haaT hart een echt eenvoudig buitenkind! Vandaar dat ze haar vacanties nooit doorbrengt in mode-had plaatsen, doch liefst dagenlang met rugzak en spijkerschoenen de bergen intrekt. Al héél jong zat de liefde voor de muziek erin! Al was er natuurlijk nog geen sprake van zanglessen, waardoor de stem voor goed bedor ven zou zijn! Het heeft maar weinig gescheeld, of Julie zou pianiste geworden zijn, want nog echt op den „wonderkind-leeftijd" oogstte ze al bui tengewonen bijval!, Het toeval, hier in den vorm van een kennis, de moeder van den be roemden cellist Hans Kindier, maakte haar omgeving attent op de wondermooie meisjes stem! Het was in den tijd, dat ze als H.B.S.-meisje bij een familie in huis was en ze herinnert zich nog opperbest, hoe ze alleen door zingen me vrouw kon verteederen om een uurtje langer op te mogen blijven! Na haar H.B.S.-tijd keerde ze terug naar In dië, waar ze dood-prozaïsch voor onderwijzeres moest studeeren! Julie's ziel haakte echter zóó naar zingen dat het levendige, gezonde kind begon te kwijnen en tenslotte op dokters ad vies van school genomen werd. Daar vooral in dien tijd Berlijn sterk favo riet was voor zangopleiding, ging ze in Duitsch- land studeeren. Na haar terugkeer in Indië kreeg ze direct een engagement aan de Itallaansche Opera en maakte verschillende concert-tournees. Met haar weeke, warme alt, die de rijke hoog te heeft van een mezzo-sopraan, waren de CaT- men, Amneris ln Aïda en Soeroeki in Butter fly haar glansrollen. Indië bleek echter niet te deugen voor de jonge zangeres, wier gezond heid ondermijnd werd door malaria tropica. Daar de oorlog juist uitgebroken was, kon ze niet langs den gewonen weg naar het moe derland en nam de route over China, Japan en Californië. Toen ze in Amerika kwam, hield de duikbooten-oorlog haar vast! Toch hoefde ze niet al te ihard te treuren over de goede engagementen en lessen, die ze in Indië had achtergelaten, want al gauw had ze verschil lende concerten en dn 1917 kwam ze aan de „Star-Opera" te New York. „Daink de stommiteit van den Duitschen directeur en vroegeren Wagner-vertolker Gor- Titz is het er soms wel eens warm toegegaan! Toen de Duitschers de „Luisitania" tot zinken gebracht hadden en door héél Amerika een huivering van verontwaardiging voeT, was hij zoo schaamteloos om de Duitsche vlag uit te steken! 's Avonds gooide het publiek de totaal on schuldige artlsten met rotte eieren en vruch ten, sneed de autobanden kapot, blokkeerde het theater en ex- kwam zóó'n „hetze" tegen ons, dat we wel konden inpakken. Het werken werd op het einde van den oor log al maar onpleizieriger. De Amerikanen werden steeds fanatieker en eischten b.v., dat ieder concert of uitvoering zou beginnen met bun geliefde: „Stars and Stripes". Ik herin ner me, dat de bekende - dirigent Garl Muck, die zijn symfonie-concert niet wilde aanvangen met die prul-muziek voor een jaar als „staats gevaarlijk" geïnterneerd werd! Een andere hebbelijkheid was om bij het be gin van de voorstelling de Amerikaansche vlag binnen te dragen. Yam de medewerkenden werd dan verwacht, dat ze zouden opstaan en een saluut brengen waarbij ze dan een of anderen eed van trouw moesten mompelen! De eerste maal verging het me bijna als Muck! Toen ze allemaal opstonden, snapte ik niet direct wat er ging gebeuren, zoodat Ik veel te laat kwam! Tegen bet salueeren van de vlag had ik niets, maar die eed van trouw werd me te machtig en van schrik zonk ik te rug op mijn stoel! Toen ik vanuit de zaal een gesis: „German spy hoorde, schrok ik zóó, dat ik ineens weer omhoog veerde! Ongeloof lijk zooveel reprimandes als dit onschuldig in cident me gekost heeft! Een paar avonden later zag ik me gedwon gen me toe te takelen als „Marianne" en mijn concert te beginnen met het nationale volks lied. Net zoo goed als Frieda Hempel, die in de Metropolitan Opera de fransche vlag moest kussen en er zich mee omwikkelen! Ze waren bepaald weerzinwekkend in hun vergedreven chauvinisme!" „U voelt er waarschijnlijk niet veel voor om weer naar Amerika te gaan? „Dat zou heelemaal afhangen van de con dities waarop! Over het algemeen betaalt Amerika veel beter dan Europa, ofschoon de artist van den anderen kant ook weer gedoemd is tot allerlei overdreven uitgaven. Grandioose ontvangsten voor de pers, groote feesten, over dreven luxe aan kleeren! Alles reclame. Zoo als de weg naar Amerika heelemaal over „re clame" gaat! Heb je goede recensies in groote Europeesche bladen, dan kun je er zeker van zijn, dat een Amerikaansche firma komt met aanbod voor een groote pers-campagne in Amerika! !De honderden Amerikaansche bladen brengen dan druppelsgewijs de successen onder oogen van hum lezers, zoodat op een goeden dag het belang stelling gaat voelen! Dan komt de impresario op de proppen! En reken dan nog maar op een goede 20.000 dollar vóór je op het concertpo dium staat! Een andere manier om er te komen is via de Vrouwen-clubs! Maar dat maakt je verder onmogelijk voor de groote concerten. Vorig jaar werden mij van die zijde tien avonden a 700 dollar gegarandeerd! Een mooi sommetje, maar wat blijft er van over, als je eerst een reis eer ste klas moet betalen, een fabelachtig dure garderobe en daarbij' nog de kans verspeelt om nog ooit een goede tournéé in het land van den dollar te krijgen. Ben je er eenmaal„in", dan blijft het handen met geld kosten om te maken, dat je niet ver geten wordt! Momenteel is er in Amerika een duidelijk merkbare dumping. Horrowitz, die ook aan den overkant van den oceaan zoo'n fabelachtig succes had, wordt op het oogenblik niet gevraagd, omdat hij te veel vraagt! Ze doen liet nu maar met Iturbi, die toch altijd een stuk goedkooper is!" Mevrouw de Stuers, die vooral in Dmitscli- land zeer veel zong, is ernstig gedupeerd door de scherpe arbeidsbepalingen. Vorig jaar werd er opeens een noodver ordening uiitgevaalrdlgd iwaarbij de burge meesters verlof kregen om contracten met bui tenlanders die moeilijkheden opleverden, kalm weg te annuleeren. Momenteel overwegen ze zelfs een maatregel, waarbij alleen die kunste naars toegelaten worden, die niet door een Duitscher te vervangen zijn! Van een groote tournée zal dit jaar dus wel niet veel komen! Hoewel ik me op het standpunt stel, dat „Kunst" internationaal moet zijn, vraag ik me toch wel eens af, of het geen tijd wordt, dat Holland zijn eigen' kifnstenaars ook eens in be scherming neemt! Wij hebben toch waarachtig genoeg sterren van eerst© grootte.' Neemt eens een Willem Andriessen, Theo v. d. Pas, Jan Damen, Sam Swaap, Max Aro'blo de Castro, Jo Vincent en van Tulder. Onder de dirigenten schijnt een strooming te komen om zoowel het Hollandsche werk als den eigen solist een kans te geven. Natuurlijk stond een praatje over radio ook op het program! „Ik heb al dikwijls opgemerkt, dat de radio niet altijd de stemmen zuiver weergeeft! Zoo wordt een glanslooze stem, mits behoorlijk op boventonen afgestemd, soms heel mooi, ter wijl het menigmaal voorkomt, dat een warme, donkere stem bij onjuiste weergave eentonig en dik wordt! In verschillende groote buiten- landsche studio's wordt intusschen alles go- daan om het geluid zoo zuiver mogelijk te doen overkómen. Over het algemeen ben ik niet zoo dol op het zingen voor de radio, want meestal is de ruimte te klein om te kunnen geven, wat je graag zou willen! Hoewel ik heel graag op concerten zing ben ik toch altijd het gelukkigst als ik een nieuw werk onderhanden heb! Niets is heerlijker dan dat uitrafelen en je onderdom pelen in dat werk; worstelen het heelemaal machtig te worden! Heb je het technisch onder de knie, dan maar een tijdje laten bezinken om het geestelijk rijp te laten worden! Hoe geheel anders men in het buitenland en meer speciaal in Duitschland tegenover de kun- fenaars staat blijkt wel uit het volgend aan doenlijk verhaal. „Je voelt je nooit lang alleen, want vqn links en rechts stroomen de uitnoodigingen voor muzikale soirées, teas e.a. Jarenlang was een belangrijk centrum van kunst 't huls van professor Quiidde, den bekeuden pacifist en Nobelprijs-winnaar! Alles wat benoemd was in de voor-oorlogdagen rekende het zich tot een eer in dit huis ontvangen te worden. Een aan beveling van de door ©n door muzikale mevrouw Quidde was zelfs voor Mengelberg een reden om iemand te engageren Door den eorlog tot groote armoede vervallen, kunnen deze kunstbeschermers maar geen af stand doen van hun maandelijksehe „soirée de galat" Mevrouw recipieert als van ouds in het patriciërs-huis, waarvan bijna alle kamers verhuurd zijn aan vreemden. In haar versle ten en ond-modische avondjapon troont ze als een vorstin in de muzieksalon, waarin de twee prachtige vleugels en kasten vol met parti turen en handschriften van beroemde meesters spreken van vergane grootheid! Liever zouden ze sterven van honger dan zich te ontdoen van deze waardevolle souvenirs! Zóó arm zijn ze, dat hun vrienden zich beijveren om op delicate wijze het hunne bij te dragen voor het intsand- houden van deze bijeenkomsten. Zoo komt de thee altijd uit Engeland terwijl Holland voor de koekjes zorgt. Een ander bekend middelpunt voor kunst was het huis van mevrouw von Bülow! Haar huis concerten, waarvan de opbrengst diende tot steun van oude kunstenaars, waren altijd druk bezocht door een elite publiek" En zoo vertelde Julle de Stuers nog eindeloos veel over haar reizen, haar asplrati 1. haar lievelingscomponisten! Maar strenge contingenteering dwingt me om het. verdere heel egoïstisch voor mezelf te houden. Den Haag, October 1932. C. V. Moeder, TJw pas gedoopt kindje is de lieveling Gods. Daarom verdient het uw beste zorg. lo. Kom spoedig even met uw kleintje, al is het kern gezond, naar het R. K. Consultatie bureau voor Zuigelingen, Goudschesingel 203t Maandag 23 uur. Kinderziekten worden door deze contróle voorkomen; 2o. Voed zelf uw kindje Geen fleschvoe- ding zonder uitdrukkelijk voorschrift van den geneesheer Een fopspeen is altijd verkeerd s°- Luchtverversching en droge luiers zijn meer waard aan een schommelende wieg met een zwaar gordijn er om heen. Alle raad en hulp wordt u gratis verstrekt. Heeft u wel eens met aandacht zoo'n popel, 'n ras-eohte popelende popel bestudeerd Altijd wuivend, wenkend; als duizende kinder handjes draaien de eigenaardig gevormde blaadjes, keeren, wenden om en om en altijd weer. Dezer dagen, toen bovenstaande aankondi ging ons bereikte, en dicht mij m'n venster 'n popel zoo rusteloos te popelen stond, moest ik ze wel met elkander vergelijken. Onze R. K. Kraamiverzorging, die als de populier nooit rust, altijd iets nieuws wêet te bedenken. Een „Perpetuum mobile" in heur dienende liefde voor Moeder en Kind. Haar laatste trouvaille Is het te openen. Consultatiebureau voor zuigelingen. De geheele aankondiging spreekt voor zich. Wij zijn er trotsch op te vermelden, dat de eerste R. K. Kinderarts te dezer stede, dr. H' Schaaf, het geheel onder zijn leiding zal nemen. En dat alles pro Deo Hoe kan dat in deze tijden, zonder subsidie, zonder eenige baten te eischen Dé, doet de Liefde, waarvan zij allen, die min of meer met deze instelling verbonden zijn -v een verbijsterende kwantiteit bezitten. Onder de ons toegezonden circulaire staat:' binnenkort hopen wij hier ter stede en in de omliggende dorpen eveneens bureaux te openen. Misschien wel een reizend bureau, dacht ondergeteekende. En op een voorzichtig ge stelde vraag kregen wij ten antwoord: dat ook dit ideaal niet op louter fantasie behoeft te 'berusten. De verpleegsters en kraamverzorgsters' dezer instoUlns gaan rtoor gannc-ho land, Q&QjT werk is niet absoluut plaatselijk. En is alles mogelijk. Twijfelt li nog aan de Juistheid onzer ver gelijking met den popel En popelen wij niét allen om mede te hel- pan deze idealen tot werkelijkheid te brengen? Rotterdammers, en gij allen in den lande, die zoo vaak de zegeningen dezer R. K. Kraam- verzoTging hebt mogen ondervinden, blijft gij onbewogen, waar do hooge popel der Christe lijke Charitas ®n wuift en draait en wringt in een haast eindelooze beweging Stad van ®°r8en en strijd, het is uw hoop, uw welvaart, uw geluk, uw behoud: de zorg voor bet welzijn van moeder en kind. Het brandpunt van uwe charitatieve belang- stelims moge heden zijn: Het R. K. Consultatie bureau voor zuigelingen, Goudschesingel 203, telefoon 12012. Giro-nummer 6 8 9 0 0. HELLENEN, P a r ij s, 4 October 1932. De wollen petites-robes mogen zich bij het begin van liet nieuwe seizoen en het naderen van de koude dagen in een bijzondere belang stelling verheugen. Ze zijn dan ook buitenge woon practisch, kunnen hij allerlei gelegenhe den dienst doen en la ten zich gemakkelijk onder een mantel dra gen. Daar komt nog bij. dat de groote keuze in stoffen allerlei aardige en interessante combi naties toelaat. Voor effen stoffen komt de uitgebreide sor teering in aanmerking van de crêpes. Met de ze stoffen, creponnée, cloqués, boursoufflés, enz. kan men vaak zelfs een heel elegant effect bereiken. Men versiert ze graag een broderie vap witte angora-wol, of «n®1 e®a gameer]'ng van matte zij, eveneen® wit. Onde,r rïs fantasie- stof*®11 "alt te wijzen op de schotsche, die het dessin en de kleu ren vóór hebben, op de ruiten in één tint en de pleds de poules in verschillende dikte. D© meer discrete stoffen genieten echter meer en moer de voorkeur, vooral in de ge dekte grijsachtige tinten tot het marengo-grijs toe. Het hiernaast weergegeven model geeft een aardige fantasie weer in deze grijize tint: een haast onzichtbaar ruitje van zwart en wit. De petite robe is aardig afgewerkt met een plastron, met knoopen, een rechten petitcoi van wit lamswol en een wit ceintuur van daim. De mouwen geven aan het model een karak teristiek cachet; zij zijn gebold op een hooge manchet. De rok is versierd met twee sierlijke découpes. Een aardig hoedje van vilt, van wit en zwart gecombineerd, voltooit het ge heel,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6