I JA, JUIST NU! ALEXANDRA FEODOROWNA. HANDWERKRUBRIEK. DE VROUW EN DE POLITIEK. KUNT U MIJ OOK ZEGGEN. MODEPRAATJES. ZATERDAG 15 OCTOBER 1932 'tl lit ACTIE IN EN VOOR DEN R. K. VROUWENBOND. RECTIFICATIE. Zet Uw sympathie voor De Maas bode om irt een daad. Vergeet niet te zorgen voor UW nieuiven abonné. 8. Bankjes in het Vondelpark. DE LAATSTE KEIZERIN VAN RUSLAND. CORRESPONDENTIE. EEN GOEDE GEDACHTE VOOR ELKEN DAG. iM „We dr-ongen aan op een Katholiek reveil voor en van den R. K. Vrouwenbond, om re denen, die nu bijzonder knellen", zoo schreef pater Damasus aan 't slot van zijn artikel In de „Maasbode" van Woensdag 28 Sept. Ja, juist nu 'n reorganisatie. Als immers straks de zoo geheel anders „psychisch juister" georiënteerde jonge vrouwen uit de R. K. Meisjeebeweging over m<tóten gaan uit haar Jeugdbeweging in den R. TC. Vrouwenbond, en zij zich misschien iaf zullen keeren van een organisatie, die zoo geheel in strijd is met de eischen van onzen democratischen tijd. dan ligt een der groote oorzaken daarin, dat de meeste vrouwen, schoon ze lid zijn, zich er „niet thuis"' in voelen. Neen, niet in het afzonderlijk georganiseerd zijn van gehuwde en ongehuwde vrouwen zoekt ondergeteekende de oplossing van het vraag stuk: hoe krijgen we meer activiteit in onzen R.K. Vrouwenbond. Ik heb hier naast me liggen de brochure van pater Damasus „De toekomstige moeders". „Elke goede en doeltreffende opleiding van een meisje moet leiden naar het lichamelijke of geestelijke moederschap". En t is juist dat geestelijk moederschap, dat ook de moeder van het gezin doet optreden naar buiten, naar dat sociale werk bij uitne mendheid, de verzorging van het kind zoowel psychisch als physiscB, van het meisje en „last not least" van de moeder in haar gezin. 't Is datzelfde geestelijk moederschap, iedere ■ware vrouw ingeboren, een stuk van haarzelf: dienende liefde, dat is het diepe wezen van d vrouw, 't Is juist deze dienende liefde, die onze Roomsche vrouwenbeweging zal doen bereiken haar doel: de opheffing van de vrouw vooral naar geest en hart: zij zal de ongehuw de vrouw doen samenwerken mèt de moeder uit het gezin, dus één arbeidsterrein, één or ganisatie. Op dit terrein, waar vele punten verzorging eischen, zullen zij, die de zorg voor een ge zin niet hebben, haar overvloedigen tijd dienst baar kunnen maken, daar zal ook de ongehuw de vrouw hare ware vrouwelijkheid uit kunnen leven op 'n terrein, dat zij samen zal betreden met de moeder van een gezin, die haar tot steun kan zijn bij een misschien moeilijker inkomen in huiselijke omstandigheden. Zij, zij kan in het sociale werk bij uitstek geven, wat de moeder op de allereerste plaats aan haar gezin moet geven, anders blijft zij op hare beurt niet meer: de moeder d.i. 't middelpunt van haar gezin. "k Zeg niet, dat de getrouwde vrouw mis schien beter geschikt is voor bepaald sociaal werk, maar toch een samenwerken van ge huwde en ongehuwde vrouw, dunkt mij, voor ,,eeji goed slagen van de actie voor den Vrou wenbond allereerst noodzakelijk. Deze samen- jerking is 't best verzekerd in één vereeni- ging, in één bestuur. Daar is op dezen grond slag eenvoudig geen splitsing mogelijk, het werk der beide categoreën is één. Bij de invoering van het zeer wenschelijke clubsysteem in den R. K. Vrouwenbond heeft een club van gehuwde vrouwen voor eiken stand allereerst haar bestaansrecht. Onder een club verstaan we toch enkele menschen, in milieu, die zich bij elkaar „thuis" voelen. Maar ik meen de oorzaak van het niet op gaan der vrouwen in den R. K. Vrouwenbond op een heel andere wijze te moeten verklarën. Over het algemeen staat de massa altijd zeer critisch tegenover „de bestuursters" en de heiligste bedoelingen worden dikwijls aange voeld als een commando van de meerderen aan de minderen. Dit zou mijn voorstel zijn: laten afgevaar digden uit de vrouwelijke standsorganisaties zitting nemen in het bestuur van den R. K. Vrouwenbond, late zoo lederen stand zijn ver- trouwensafgevaardigde hebben; het feit ligt er nu eenmaal, dat men slechts bij hooge uit zondering eigen belangen „safe" voelt, als (menschen van niet eigen etand ze vertegen woordigen. "We zouden aldus een bestuur (plaatselijk of parochieell-kunnen samenstellen: b.v. twee uit de vrouwelijke werkliedenvereeniging, twee uit den middenstand, twee uit de boerinnenorgani- satie, twee uit de hoogere standen gehuwd of ongehuwd desnoods van ieder één). Laat dan de vergadering van alle vrouwen, van alle standen vereenigd b.v. drie personen kiezen, die ik zou willen noemen: een commis sie van samenwerking. Een dezer drie zou presidente, één secretaresse en één penning- meesteresse zijn van den algemeenen R. k. Vrouwenbond. We krijgen dus, dat iedere etand voor zich bet initiatief kan nemen voor cursussen, spreekbeurten enz. Deze geven echter kennis aan wat ik noemde de commissie van samen werking. Andere standen willen misschien ook van de tdee's dezer afdeeling profiteeren; des- gewenscht kan ér dan. 'n vergadering belegd worden van 't heele bestuur der algemeene R. K. Vrouwenorganisatie. En, al zijn dan de be sluiten misschien hetzelfde als wanneer ze onder de tegenwoordige samenstelling der be sturen geschieden,.... de massa zal toch meer voldaan zijn; laat, zooals pater Damasus wil, desnoods een commissie benoemd worden van goedwillende dames, die de verschillende ziens wijzen kunnen toetsen, maar laat deze in ieder geval trachten den democratischen geest over te nemen, die ons zoo gezond tegenwaait uit onze meer moderne georiënteerde jeugdorgani satie, die wel een geheel vormt, maar waar iedere psyche geëerbiedigd wordt. Men zal opmerken, dat op vele plaatsen een dergelijke oriëntatie bestaat: 'n afvaardi ging van bestuursleden der bestaande stands organisaties van vróuwen naar het bestuur van den R. K. Vrouwenbond. (Dat is mogelijk, ten minste zeker volgens de statuten van den R. K. Vrouwenbond van het bisdom 's Bosch, al lerwaarschijnlijkst dus ook wel voor de andere bisdommen.) Maar mij is ook bekend, dat men zich daar wel eens een „aanhangsel" voelt, terecht of ten onrechte, dat zelfs bij 'n vacature geen plaatsen worden aangevuld, omdat men daar niet als „stroopop" wil zitten. Nog eens ik laat in 't midden, of er eenige grond van waarheid in deze opvatting zit, maar dat is iets, wat zeker is, als iedere stand voor zich de belangen van zijn vrouwen en oudere meisjes verzorgt, dan zullen wij toch zeker 'n groot vertrouwen in haar afgevaardigden stellen. De commissie van drie zal de schakel zijn tussichen de afgevaardigden der verschillende standsbesturendie mèt bovengenoemde drie hèt bestuur vormen. Het is te begrijpen, dat deze vooral menschen moeten zijn met ruimen blik door hun qualiteiten aangewezen leidsters; geschoold in theorie en praktijk. „De" leidsters, die volgens pater Damasus klaar moeten staan, om het meisje komende uit de groote verbanden: K. J. V. en Graal onder te brengen, over te hevelen in het groote verband, den R. K. Vrouwenbond, maar op prof. Frencken's manier van Bouvigne gegroe peerd in standen, onderverdeeld in clubs. Bij 'n dergelijke reorganisatie van den R. K. Vrouwenbond zou, dunkt me, met Gods hulp onze R. K. Vrouwenbond meer activiteit kun nen ontwikkelen en o.a. 't groote vertrouwen vooral in de plaatselijke leiding herleven. Ik schreef deze regels neer uit het intense verlangen, dat 't leeken-apostolaat onder en door onze Roomsche vrouwen in „haar bond" met een nieuw vuur tot heil der Kerk en van onze maatschappij zal ontbranden. J. J. M. SWEENS. Udenhout, October 1932. e laatste keizerin van Rusland Van bevriende zijde werd ons gewezen op eene fout geslopen in ons bericht over de R.K. Kraamverzorging te Rotterdam. Wij noemden daarin de verpleegsters dit moest zijn: „kraamverzorgsters en bakers" Wij vertrouwen hiermede onze slip of the pen tot ieders bevrediging hersteld te hebben. HELLENEN. De gesprekken, die wij vroeger en nu te hooren krijgen, verschillen zoo hemelsbreed van elkaar, dat ik, een van de vele banken die het Vondelpark bevolken, niet kan nalaten eens eenige afgeluisterde gesprekken weer te geven. Vroeger „Of u er nog bij kunt Nou, dat Is te zeg gen (dikke Oma schuift een eindje op zij) „Ja, hier is nog wel een plekje. Bent u moe van 't rijden Ma neemt zoontje uit den wagen. „Ach ja, zoo eens even rusten. Ga maar een beetje spelen vent Oma: „Hoe oud is uw jongen M^a: „Twee jaar bijna", Oma: „Net zoo oud zoowat als mijn klein kind. Maar dat is een jongenzoo flink en bij-de-hand En een leuke suuit Ma: ,,Mijn jongen Oma: „Mijn kleinkind is buitengewoon. Liep al prachtig met een jaar. Zit nooit meer in den wagen. Heeft wat kromme beenen uw zoontje hè Ma: „Kromme beenen Oma: „Zeker rachitis gehad. Mijn kleinkind heeft beenen als kaarsen Ma: „Zoo krom zijn ze niet. Hij stond erg vroeg, daarom zijn ze misschien een ietsje krom. Maar Engelsche ziekte heeft hij nooit gehad". Oma: ,,'s Avonds in een badje met zout- waten doen. Uitstekend middel tegen Engel sche ziekte, moet u zéker doen Ma: „Maar 't kind. hééft geen Engelsche ziekte Oma: „Toch maar doenMijn kleinkind zegt al van alles. Uw zoontje ook Met ander half jaar zei hij al alles". Ma: (schamper): „Een schrander kind, dat kleinkind van uKom Janneman, we gaan weer verder". (Stijve knik tegen Oma). Oma: (tot dame naast haar)„Loopt slecht hè, dat kind. Mijn kleinkind...." (Enz. enz). Een anderen keer: „Hier hebben we een praohtbank, kinderen!" Drie moedertjes ploffen neer. Drie wagens worden naar de zon gekeerd. Drie babies wor den toegelachen. „Kijk Elske eens leuk spelen met mijn jo-jo". „Een dot hè 2" „Wimpje is zoowaar toch ingedut!" „Is jouw Annemieke nu niet zes maanden? Ze heeft al twee tandjes hè „Och, kijk Elske toch eens lachen. Dag Elzekind Dag ElzevrouwHoe oud wordt Elske „Zegt ze dat al ,,0 ja Hoe oud wordt Elske Hè toe, hoe oud wordt Elske dan Ze zegt het toch heusch „Ja, Wim zegt het ook. En hoe de hanen kraaien en hoe de koetjes loeien, doet Wim allemaal „Schattig worden ze op dien leeftijd hè". „Eet Wim al met de pot mee ,,Ja, Elske ook. Is Wim al zindelijk „Nee, Els ook niet". „O zeg, moet je hooren" (Enz., enz., tot in het oneindige!) Zoo waren de gesprekken vroeger. Maar nu luiden ze: „Slechte beurs, hè meneer „Wat een tijden, hè meneer „Heb jij al een baan „Heb je werk „Kijk, daar komt een kinderwagenWa/t doet die nou In 't Vondelpark De bankjes zitten vol met werklooze, praten de, alsmaar pratende mannen. Er wordt ge- Vloekt en geraasd en getierd, en de arme, ver moeide moeders kunnen slechts met veel moeite een plaatsje bemachtigen, 't Is saai voor ons, banken We hebben veel liever ge zellige, vroolijke moedertjes op onzen houten schoot Wij zullen dit jaar weer eenige aardige werkjes geven voor Sint Nicolaas en we begin nen er al vroeg mee, zoodat er ruimschoots de tijd is, om ze te kunnen maken. Voor St. Nicolaas. Tegenwoordig gebruikt men dikwijls twee, soms meer kleuren wol in één handwerk, het zij haak- of brei wei k. En deze kluwens raken onder het breien of haken zoo gemakkelijk in de war. Om dit nu te voorkomen geven we allereerst een aardige doos om onze verschillende klu wens wol in te doen. Hiervoor nemen we een oude doos, b.v. een schoenen- of zeepdoos, en verdeelt deze in drieën. Tusschen de drie vakjes maakt men twee tusschen schotjes en aan de voorkant van de doos, maakt men in elk vakje in het midden een mooi rond gaatje om de wol door te halen. Nu beplakt men de heele doos met kleurige creonne of papier en onze wol-doos is klaar. De „Avondpost" driestart De candidaten-lijsten, der vrijzinnig-democra ten brengen deze zekerheid dat de fractie in de Tweede Kamer voortaan slechts één vrouw in haar -midden zal tellen. Thans heeft zij er twee, maar mevr. Van Itallie-van Embden wenscht geen nieuwe can- didatuur. Heeft men in haar plaats een andere vrouw gesteld Neen. Candidaat, voor haar zetel, is geiworden (wij gaan hierbij uit van de gedachte, dat de alge meene vergadering de lijeten zal goedkeuren) de heer Jan Sohilthuis, te 's-Gravenhage. Mochten de vrijzinnig-democraten een zetel winnen, dan valt deze toe aan den heer D. Kooiman, te Furmerend. Wel staan er nog en kele vrouwen op de groeps-lijsten, maar ze zijn kansloos. Trouwens met het plaatsen van. wen op de lijsten zijn de vrijzinnig-democraten uitermate schriel geweest. Niet alleen, dat de zetel van mevr. van Itallie door een man zal worden ingenomen, maar onder de 47 candi- daten, die (na de 3 vaste plaatsen) op de lijs ten voorkomen, zijn niet meer dan 3 vrouwen. Klagen wij over deze dingen? In geenen deele. Zij stemmen ons tot voldoening. Want zij bewijzen de juistheid van het standpunt, altijd door ons ingenomen, dat men van de politieke vrouw over het algemeen bitter wei nig moet hebben. Wanneer in een democrati sche partij, die altijd hoog van den toren heeft geblazen over het recht der vrouw, en de vrij- I. De bekende Fransche historicus Maurice Pa- léologue, die mede in de laatsto jaren van het czarisme ambassadeur van Frankrijk in Pe tersburg was, heeft nu, aan de hand van zijn eigen ervaring en vele onuitgegeven officieele documenten een volledig levensbeeld trachten te schetsen van de beklagenswaardige en deer niswekkende figuur van Alexandra Feodo- rowna, de laatste keizerin van Rusland. Alexandra Feodorowna werd 6 Juni 1872 ge boren als dochter van Ludwig IV, regeerend groot-hertog van Hessen en van groot-hertogin Alice, die zelf een dochter was van koningin Victoria van Engeland. Op zesjarigen leeftijd verloor het jonge kind haar moeder en vertrok daarna naar Enge land, waar haar grootmoeder, koningin Victo ria zelf haar opvoeding wilde verzorgen. Op 22-jarigen leeftijd verloofde zich de Duit- sche prinses, die door opvoeding een echte En gelsche was geworden, met den Russischen troonopvolger, Nicolaas, zoon van Alexander III. 'tWas een verloving uit zuivere weder- zijdsche liefde van twee edele, elkaar oprecht genegen zijnde jonge menschen, buiten elke ge wone politieke berekening om. Het jonge vor stelijke paar zag voorloopig nog een onbekom merde toekomst voor zich, de vader, czaar Alex ander, nog geen vijftig jaar, stond nog in de volle kracht en bloei van zijn leven. Maar amper een paar maanden verloofd, werd het jonge paar, gelukkig in zijn eerste steeds groeiende liefde opgeschrikt door den onverwachten dood van czaar Alexander, die op den lsten November 1894 na een kortstondige maar hevige ziekte overleed. De gebeurtenissen volgden nu voor de jonge prinses in een snel verloop. Alice, zooals zij hij haar geboorte gedoopt was, ging als de a.s. keizerin van Rusland of ficieel tot de Russische orthodoxe kerk over en zij kreeg daarbij den naam van Alexandra Feodorowna. Nog aan het einde van dezelfde maand zou zij ook in het huwelijk treden met den gelief den man, die opeens de alleenheerscher over 150 millioen Russen was geworden. Hof en volk hadden nog weinig gelegenheid gevonden om de keuze van den jongen troonopvolger te leeren waardeeren. Na de pompeuze huwelijks- en kroningsfees ten, welke te midden van een Byzantijnsche en Aziatische pracht en praal werden gevierd, kwam de jonge keizerin tot de teleurstellende ontdekking, dat zij, zoowel aan het hof als in het openbaar meer ontzag dan sympathie in boezemde. Het Russische volk iu zijn graag gekweekt bijgeloof, meende dat huwelijken, zoo spoedig na een begrafenis gesloten, niet anders dan ongeluk konden brouwen. De sympathie voor de jonge vrouw werd er al niet grooter op, toen Alexandra Feodorowna de eerste vier huwelijksjaren ook slechts doch ters het leven schonk, terwijl het volk, zooals gewoonlijk, met ongeduld op een mannelijken troonopvolger wachtte. De jonge vorstin leed zelf niet weinig onder de kennelijke ongunst van haar onderdanen, en in haar toch al overdreven aanleg voor het bovennatuurlijke verdubbelde zij voor zich zelve alle mogelijke regelen der Russische devotie, als gebeden, boetplegingen en pelgrimsvaarten om den hemel de geboorte van een mannelijken telg af te smeeken. Zelfs zocht zij, in overdre ven ijver om haar gemalin en volk aangenaam te zijn, den weg naar haar bijzonder aangepre zen wonderdoeners, ln de hoop in deze richting van hen eenige raadgeving, voorspelling of aan wijzing te ontvangen. Een eerste stap op den gevaarlijken weg, die later deze overgevoelige en voor hysterie zoo ontvankelijke vrouw tot haar eigen verderf on der den fatalen invloed van den avonturier Ras- poetin zou brengen. Begin 1904 brak de ongelukkige Russisch- Japansche oorlog uit, die Rusland niet anders dan teleurstelling, vernedering en ongeluk bracht. Door zwakheid en kwade raadgeving had de, het toch zoo goed bedoelende,- czaar Nicolaas zich laten verleiden tot een noodlottig avontuur. De groeiende ontevredenheid van het volk richtte zich allereerst tegen den zwakken czaar en de dynastie der Romanows. Midden in dit rampjaar, tien jaar na haar huwelijk en troonsbestijging, schonk Alexandra Feodorowna haar gemaal en haar volk einde lijk een troonopvolger. De langverwachte blijde gebeurtenis dempte een oogenblik de groeiende ontevredenheid en deed het nationale gevoe len weer oplaaien. Maar deze opleving duurde niet lang. Op het einde van dit jaar 1904 moest Rusland een ver nederenden vrede sluiten. Alom in den lande barstten, revolutionnaire betoogingen los, op roer, samenzweringen, aanslagen waren aan de orde van den dag. In den herfst van 1906 na men deze woelingen zulk een ernstigen omvang aan, dat heel het eeuwenoude gebouw vau het czarisme dreigde ineen te storten, making der vrouw, en den gezegenden polltie- ken invloed der vrouw, zich het verschijnsel voordoet dat, bij het bedanken van een. vrouwe lijk parlements-lid, de officieele partij-instan tie haar zetel door een man laat Innemen, en onder de 47 ovèrige candidaten slechts aan 3 dames een (kanslooze) plaats geeft, dan behoeft dit feit geen enkel commentaar meer. Het artikel „vrouwen in de politiek" is niet erg gewild. Bij de mannen niet. En bij de vrouwen zélf niet. Gelukkig. Mevr. 8. v. H. II. Brief ontvangen. Punt één wordt de volgende week beantwoord. Met punt 2 ben ik doende, gaat niet gemakkelijk. Geloof de veronderstelling juist is, doch incog nito blijft. Zal U na gewonnen inlichtingen schrijven. Mevr. E. de B. V. Vraag I: Een wit vachtje kunt U het best reinigen door er flinke ver warmde zemelen, of meel in te wrijven, telkens vernieuwen, tot 't meel schoon blijft. Flink uitkloppen aan de achterzijde en zoo mogelijk met een specialen kam uithalen. Eén lux of flox-sopje gaat ook, doch is veel bewerkelijker. U moet 't vachtje dan opspan nen tot het droog is. Daarna behandelen als na de meelkuur. Punt II. Probeert U eens de vlekken met een in salmiak-splritus gedoopt watje te be handelen. Lukt dit niet, laat uw schilder of glazenmaker-er even naar zien. HUISMOEDER. Gebreide directoire. Mevrouw J. te R. vraagt een patroon voor een gebreide directoire met aansluitende pij pen (zonder elastiek.) Het beste doet u een papieren patroon te knippen zooals figuur 1 aangeeft. Het linker deel van dit patroon ls het halve voorpand; het rechter deel het halve achter pand van de directoire. Men begint te breien aan den onderkant van de pijp. Mij zet ongeveer 120 steken op; en breit twee steken rechts, twee steken ave rechts tot men een rand heeft van ongeveer 6 c.M. Daarna breidt men telkens één toer rechts, één toer averechts. Men meerdert nu aan beide kanten volgens het model, tot men aan a is; dan breidt men een stuk rechts en averechts zonder te meerderen tot b. Daarna kant men aan de eene kant van het werk tel kens eenige steken af, zooals het model aan geeft, -tot men aan c is. Dan Is de helft van de dir-ectolr-e klaar. Ver- votgens ïyreidt men de andere helft; en dan: Het kruis: Men begint aan den onderkant met 3 steken en meerdert aan beide kanten tot het midden, waarna men weer mindert om met 3 steken te eindigen. Nu naait men eerst de twee korte naden (a—b) aan eikaar; dan de twee lange naden (ac), daarna naait men de pijpen gedeel telijk dicht en ten slotte naait men er het kruis in. Aan den bovenkant van de directoire maakt men een zoom van ongeveer 1 c.M. en rijgt hierdoor een elastiek. TANTE TOET. Czaar Nicolaas II zag zich gedwongen zijn volk het recht toe te staan een nationale ver tegenwoordiging, de eerste Rijksdoema, te kie zen. De macht van dit college was streng be perkt en omschreven, zij droeg voornamelijk een bijna uitsluitend consultatief karakter. Maar meer dan de czaar zelf zag Alexandra Feodorowna, gedreven door de onbegrensde liefde voor haar gemaal, en niet minder ook voor haar jongen zoon, in deze nieuwe instel ling een aanranding van de autocratische macht van het czarisme, aan welks heiligheid evenmin als aan die van het orthodoxe Rus sische geloof mocht gerept worden. Czaar Nico laas had deze historische autocratie uit de handen van zijn voorvaderen ontvangen, hij moest haar weer ongerept overdragen op zijn eigen zoon. Maar de zwakke Nicolaas korv niet meer tegen de opdringende gebeurtenis sen op. Meer nog dan in haar bewuste autocraten, hart zou Alexandra Feodorowna, straks getrof fen worden in haar moederhart. Dat hart ging uit naar den zoo vurig afgebeden zoon, dien zij als met een dagelijksche vereering omring de. En deze zoon, dit kind, op wien heel de hoop en toekomst was gebouwd, vertoonde vreemde ziekteverschijnselen, waarover de ge- neesheeren geen preciese diagnose dorsten stellen. Maar het moederoog zag het eerst, zuiver en juist, gewaarschuwd ook door een oude en schrikkelijke familietraditie. De kroonprins Alexis leed aan de geheimzinnige bloedziekte, die ln een familie erfelijk soms een geslacht overslaat, maar gewoonlijk op de mannelijke telgen overgaat. De dokters trachtten de czarina hoop en moed in te spreken, maar de onrust bleef knagen aan haar hart, en niet weinig ook de stille wroeging, dat het atavisme van haar ge slacht haar persoonlijk; verantwoordelijk st®1" de voor de schrikkelijke kwaal, waarmede baal jonge zoon werd bezocht. 't Is deze zekere wetenschap, die binnen kor ten tijd een volledige verandering brengt in het diepste wezen van de beproefde moe ei en keizerin. Een zeer gecompliceerd zenuw lijden begint zich in haar te openbaren. r oo- wel haar karakter als haar uiterlijk wor en er door aangetast. Zij is nog een mooie vrouw van vijf en dertig jaren, hoog en slank, maar haar gelaat krijgt Iets hards, met beurtelings plotselinge bleekheid of hoog roode kleur, haar oogen hebben een vreemden glans, haar blik wordt star en somber, zij kan den mond dicht knijpen en haar wenkbrauwen peinzend samen trekken. Een onoverwinnelijke vermoeidheid kan haar plotseling komen overvallen. Elke officieele plechtigheid of openbare ceremonie schrikt haar te voren af. 't Liefst is zij ver weg van Petersburg en het Hof, op een stil, eenzaam buitenverblijf of paleis. Jto czaar gaat er gemakkelijk gieg acaoard. niet alleen, omdat hij een diep medelijden met haar heeft, maar ook omdat zijn eigen smaak en natuurlijke bedeesdheid zelve bij voorkeur uitgaan naar een stil, teruggetrokken, huise lijk leven. Meer dan ooit wijdt zich Alexandra Fe^~ row na uitsluitend aan haar echtgenoot en ui- deren, besteedt zij agelijks vele en lange 111 eu aan ernstige lectuur, godvruchtig0 ovelwe gingen, en vurig gebed Maar dit vaa we- reld afgezonderde bijna rigortó"80^ lev0n maakte de keizerin, gegeven 400 aar ge ëxalteerd zenuwlijden, op den duul z"u ont vankelijk voor invloeden van w<m 61 10 Per soonlijkheden, die onder voorwending van troost en bijstand haar tra°bttente naderen. Onder dezen heeft de wondernjke e-n gevaar lijke avonturier, de beruchte bedelmonnik Ras poetin een fatale rol gesPee' Jaren lang was deze man door heel Rusland gedoold als een soort boe epre,(hker en wonder doener, en de legendaire aam van zijn deug den en daden SinS a s een échtend aureool zijn fascineerende P0rs°onlijkheid vooruit. De geslepen avonturier wist zioh in alle kringen binnen te dring011' iedereen moest in die dagen Raspoetin ge®ien en Sehoord hebben. Hij werd geprezen als de man ^°ds, als de uitverkorene des Heeren. Ook binnen de omgeving va.n den keizer en de keizerin weid over Raspoetin gesproken en een van da 10°Sste hofbeambten waagde het op een keer den Wonderlijken bedelmonnik, en (juasi-pro^dt bij de keizerlijke majesteiten te introduceeren. „Gedenkwaardige 6n noodlottige datum ln de geschiedenis van Rusland", schrijft Paléologue, „want i] al de ernstige gevaren, die het kei zerrijk leeds bedreigden, zou men van nu af de czaar en czarina bezig zien met eigen han den den ondergang te graven van de czaristi- sche maoht". Reeds bij de eerste ontmoeting wist Raspoe tin een grooten indruk te maken op het czaren- paar Juist jn dle dagen jee<j de kroonprins Alex weer in ernstige mate aan zijn hopelooze kwaal. De geneesheeren wisten niet wat te doen. En in haar radeloosheid dacht de ge kwelde moeder hulp en uitkomst te vinden, hetzij door gebed, hetzij door een wonder, bij den als van God gezonden Raspoetin. De monnik schreed dan naar de sponde van den lijdenden knaap, hief zijn armen biddend omhoog. Plotseling hield hij op met bidden, en met eon hooghartige verzekerdheid stapte hij het vertrek uit. En 't gebeurde, dat ook de crisis bij den jongen tot staan kwam. Bij toeval. Maar de keizerin was meer dan ooit overtuigd, dat de eenvoudige Siberische mon nik door Gods gunst beschikte over boven natuurlijke gaven. PATER HYACINTH HERMANS. Zondag j.I. is in de beantwoording van het verzoek van mevr. R. te R. een fout geslopen. „Semi officieel" moest officieel zijn. Wij plaat sen deze rectificatie om vergissingen bij an deren eveneens te voorkomen. De dame, die onder letter B. H. een staaltje beeft gezonden, kunnen wij alleen adviseeren dit niet zelf te verven, daar het waarschijnlijk kunstzijde is. Is er gelatine in aanwezig, dan smelt dit en de zijde krimpt. Geeft aan de in richting den aard der vlek op, dan houdt men daarmede rekening bij het verven. Wanneer er eenmaal mot in het bont is, kunt U dit mogelijk redden door eulaniseeren, het nieuwe, absoluut feillooze middel tegen mot. Recept van een zalmschotel zult U de vol gende week vinden. I Mej. H. L. O. klaagt over de herhaalde aan wezigheid van kleine, witte wurmpjes, met d-onkere kopjes, welke het pluche van de meu belen opsmullen. Wij geven deze dame den raad de meubelen herhaaldelijk en degelijk te kloppen, daarna be spuiten met een onzer Hollandsche preparaten, Sheii-tox, dat uitnemende diensten jjewijst. Regelmatig behandelen .totdat geen enkel diertje zich meer vertoont. Mevrouw J. T. T. te A. kan nu reeds cou pons linoleum koopen, die zij in 1933 gebrui ken zal. Antwoord. Wanneer de betrokken firma n garandeeren kan, dat u zulks gerust kunt doen, zou ik 't voordeel maar nemen. Dikwijls uitrollen en zien of 't niet schimmelt of te hard wordt, 't Beste is de coupons uit te leg gen en geregeld te .behandelen alsof ze ln ge bruik zijn. Gaat dit niet, zet ze dan op koele en droge plaats niet bij verwarming o£ in kelder. De firma kan u daaromtrent 't beste advies geven, misschien voor u bewaren. Mep. v. R. te D. Deze dame klaagt over 'n massa hout vorm in 'n jaren lang ongebruikte tafel. Flink inspuiten met shelltox, dat den laatsten tijd met zeer veel succes wordt aan gewend en eveneens Hollandsch fabrikaat is. Versch geschilde eikels op de plaatsen leggen lokt de beestjes naar buiten en u kunt ze ge makkelijk verwijderen, daarna inspuiten en geregeld herhalen. HUISMOEDER. Ayfc- .e rol Parf e, 12 Octobe' Capes, ooiiets en pelerines vormen d voornaamste onderdeelen van onze wint tels van dit seizoen. En niet alleen vai wintermantels! Eigelljk spelen zijn een bij ons toilet den heelen dag door, van 's morgens tot 's avonds. Des morgens slaat men tegenwoordig over de ehemise- de-nult graag een (kloir.o harmoniee- rende cape, van voren kruiselings sluitend, heen. Men beeft zelfs heel mo-oie kanten pe lerines voor dit doel.. En 's avonds ziet men de avond toiletten weder met dezelfde de tails afgewerkt. Met enkele soe pele, kortharige bontsoorten maakt men op den win termantel gaarne petits collets, die eenigermate her inneren aan de mode van het einde der laatste eeuw, maar die toch een zeer modernen indruk maken. Som- mise vau die collets zijn heel kort en loopen nauwelijks tot de schouders, andere omvatten h0 schouders en sommige hebben«zelfs het mo del van een pelerine, of cape. Men kan intusschen het cape of pelerine effect in den stof van den mantel zelf, in plaats van het bont, aan laten brengen. In. andere gevallen blijven collets en pele rines los van den mantel, d^e daardoor ook twee aspecten krijgen kan, wat geen gering voordeel is. Men kan bijv. een mantel van eenvoudige coupe dragen met een kleinen col van bont of stof, en men kan er een bijpassen de pelerine bijdragen, korter of langer en meer of min gegarneerd met hetzelfde bont. Het aspect van het model is natuurlijk geheel ver schillend. Een mooi model wintermantel is hierboven weergegeven. Hij is getailleerd uit roodaehtig- kastanje wollen stof en gegarneerd met een sjaal-col van caracul in dezelfde tint. Onder dien col kan men een pelerine schuiven, die het geheel verrassend completeert, en die heel sierlijk met hetzelfde bont is afgezet. Maandag. De wereld is een worden en verworden het hart vindt niets vasts, zich meê te omgorden toch altoos hunk-rend naar het raste goed. H. R. H. Dinsdag. Er zijn drie wijzen, waarop de mensch een waarheid weten kan; voorgevoel; klaar doch krachteloos voelen; en levend voelen dat ter zelfder tijd reeds daadkracht is. D. C. Woensdag. Zij die gelooven: dat zij eenmaal lief had den hadden in werkelijkheid nooit lief. C. B. Donderdag. God is goed. Hij draagt een sluier van hemel en aarde voor Zijn Gelaat. Zoo worden uit liefde raadsels verborgen gebonden. Vrijdag. Wat een hart moet treffen nvoet uitgaan van het kart»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6