de storm over ons land. EEN KERKELIJKE FINANCIERINGS RAAD. WOENSDAG 19 OCTOBER 1932 t de a. J. c. ZLJN VRIENDEN. MAX BORSTBEELD VAN H.M. DE KONINGIN. In het aula-gebouw der R. K. Universiteit. BEGROOTING VAN CURACAO. Door de Kroon niet goedgekeurd. PASTOOR HENRI DONDERS. NED. UITVOER NAAR FRANKRIJK BOOMKWEEKERIJ-PRODVCTEN BLOEMBOLLEN EN KAS PLANTEN. Een indrukwekkende plechtigheid. HUIZENHOOGE STORTZEE N. m R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. TOEZICHT OP VREEMDELINGEN DE VOORGENOMEN HEFFING OP BENZINE. De noodklok luidt van talrijke Katholieke kerktorens. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft dezer dagen officieel opge richt het Liefdewerk voor de arme paro chies in zijn diocees. („Opgericht" is niet ge~ heel juist. Een Liefdewerk voor arme paro chies bestond in het diocees Haarlem reeas geruimen tijd. Het bestaande zal vermoede lijk belangrijk gereorganiseerd en uitg worden. Red.) ]e^et, is deze gebeurtenis, welke mij 6® ♦o t biedt een gedachte naa brengen, die zich mijns inziens erdere gedetailleerde ontwikkeling kan aansluiten aan het Bisschoppelijk stie len, daartoe krachtig moet bijdrage Waarom komen wij in onze voorbeeldige Katholieke organisatie niet tot ee bjken Financierings Raad, liever vooig Nederland, dan voor ieder diocees a e. - bjk, omdat zijn breedere grondslag e c oel- matigheid en geldelijke resultaten aes ^e gunstiger zal beïnvloeden? Er kan veel economischer gearbeid wor den! Er moet, zooals Sint Donatus als onderlinge brandwaarborg maatschappij be staat, een lichaam gecreëerd kunnen wor den, dat daarheen de gelden van geloofsge- Hooten weet te dirigeeren, waar Z1J meest Productief kunnen worden aangewend. En dit zonder de financieele zelfstandigheid van ieder kerkbestuur aan te tasten, de terugbetaling in gevaar te brengen. Als de eene pastoor van zijn parochianen vaak ongevraagd in hun totaalcijfer belangrijke bedragen onder zich krijgt en daarover hechts een minimale rente kan vergoeden, orndat deze hem niet van noode zijn, is ter Zfilfder tijd het andere kerkbestuur verplicht tegen veel hoogere rente gelden op te nemen, een rentemarge, welke voor de Katholieke Kerk in haar geheel verloren gaat. Een dergelijk instituut moet door een yoortdurend contact met alle kerkbesturen te den lande geheel op de hoogte zijn van den financieelen toestand van elk afzonder lik en daardoor een grootere samenwerking kunnen bevorderen, waar thans ieder op 2teh zelf arbeidt en zoodoende tal van kleine teeningen worden uitgegeven met hare eigen groote kosten. Minder leeningen doch dan van grooteren omvang, desnoods tot dergelijke bedragen dat zij officieel ter beurze verhandeld kunnen worden, zal door een belangrijke besparing het geheel ten goede komen. Als b.v. dezer dagen een destructordistrict Purmerend een geldlee- ning sluit, zijn daarvoor een dertigtal ge meenten uit de omgeving aansprakelijk, waarom zijn dergelijke rechtsfiguren voor onze kerken niet mogelijk? Toen ten vorigen jare de rente °P e kapitaalmarkt tot 4 procent daalde, KerK"f sturen 4% leeningen tegen koersen van «mstreeks 98 konden afsluiten en geluk kig ook afgesloten hebben, Lebben daarvan voordeel weten te trekken door hun schulden op vijf procen. en meest veel hoogere rentebasis te converteeren Gebrek aan een controleerend en voorlich tend instituut, dat de wisseling der tijden voor zijn leden weet te benutten Een toeziende functie zal het verder uit den aard der zaak uitoefenen, als geldelijke behoeften door openbare uitgiften gedekt moeten worden. Ofschoon ik althans wan neer het binnenlandsche leeningen betreft niet geloof aan buitensporigheden, zal ieder kerkbestuur, wanneer het steeds pro- ipositie's van emissiehuizen aan dit instituut 'moet voorleggen, bij een goedkeuring de stellige overtuiging hebben, dat deze zich aansluiten aan de op dat tijdstip algemeen geldende voorwaarden. In dezen gedachte gang meen ik, dat ook tal van kloosterorden gaarne haar kennis en voorlichting bij haar financieele operatie's zullen inroepen. Ik wil nog verder gaan en tot de dwingen de bepaling komen, dat voortaan alle bin nenlandsche parochiale of daarmede gelijk te stellen leeningen alleen onder trustverband gesloten worden en dat daarbij dit insti tuut steeds als trustee zal moeten fungee- ren. Waar in het gewone emissiebedrijf door de opgedane ervaringen uit de huidige jurisprudentie de laatste jaren feitelijk geen openbare leerungen meer buiten trustver band worden aangegaan tenzij ten laste yjj publiekrechtelijke lichamen is het ^begrijpelijk, dat de kWkbesturen den larderen weg blyven kiezen. officieel kerkelijk trustkantoor zal het test but not least zijn waardevolle *®rtrouWensdiensten kunnen bewijzen bij de tetgiften van buit.enlandsche kerkelijke lee- tengen en tegemoet komen aan een lang ge- oelde behoefte, waar obligatiehouders zich teans veelal in hun rechtspositie onvoldoen- e beschermd weten doordat het emissiehuis de trustee nauw aan elkaar gelieerd zijn, de laatste meestentijds een creatie is van rf eerste- Aan deze onafhankelijke positie ver1n7=ierh geIdnemer, emittent en geldge- paren welk» ,groote deskundigheid kunnen in de' toekomt thans noode missen en zal dat in DroawH Vefmeden kunnen worden, Gat in prospect! zekerheden en waarborgen worden genoemd, weC^n werkelijkheid biet bestaan, ja wier onwaarschijnlijkheid men b« eenige diepere kennis van rechts verhoudingen m het kerkelijk leven reeds aanstonds moet aanvoelen. Deze te goeder trouw gegeven doch uit onwetendheid voort spruitende valsche voorstellingen hebben aan het kerkelijk crediet in de laatste jaren veel afbreuk gedaan. De vermelding, dat als trustee bij een leening dit instituut zal op treden, moet voor inschrijvers een volkomen geruststelling vormen. „1 r»rju men de verschillende functies, der kunnlnb^°eften dit uitwijzen, nog Ver ken aan het kan men b.v. den- werken welke in ^otraliseeren van bouw- sturen worden uitg»derland voor kerkbe- zich een in de bouww®rd> waardoor men teerde organisatie kan tchld goed ge°rien- Eeerend of anderszins kan S'en' die advi" Maar de kosten Deze kun^fen' enz- teerd blijven en overigens gema^" geredu- streden worden door kleine bijdragen ^e" Parochies al naar gelang haar draag^r d®r Tenslotte geloof ik zelfs, dat een batig saldo verkregen zal worden uit de jaariyj^ terugkeerende remuneratie, welke men als trustkantoor ontvangt en die met onbe langrijk kan zijn bij zulk een groot aantal leeningen. Wat de samenstelling van een dergelijken Raad aangaat, zal de te aanvaarden werk kring zelf uitwijzen, welke soort deskundi gen vertegenwoordiging behoeven. Minder gewenscht lijkt me, dat daarin zitting nemen personen, welke direct of indirect aan eenige katholieke bankinstelling of firma Verbonden zijn. Het strikt vertrouwelijke en onpartijdige karakter, dat hier geheel moet Voorzitten en ™aaroP vaak een beroep ge daan zal moet;p Ji?J'deri' de absoluut zelf standige men dient in te ne men, staat mun inziens een andere opvat-' ting in den weg. Het is ee"die ik hier geef, louter een grondgedachte gegroeid uit lang durige observatie; hiertegen, ik weet dit van tevoren, zullen heel wat bezwaren te berde gebracht worden; toch leg ik ze in goed vertrouwen velen ter aandachtige overwe ging voor. Persoonlijk draag ik de overtui- ging, dat men den nood van een tijd, die zelfs tot de oprichting van een Liefdewerk voor onze arme parochies dwingt, sterk zal kunnen lenigen door daarnaast aan een eco nomischer financiering mede te werken. FELIX WESTERWOUDT. In het begin dezer maand heeft de sociaal democratische Arbeiders Jeugd Centrale te Amsterdam vergaderd en de heer Koos Vor- rink heeft daar o.a. de weigering der Ged. Staten van Limburg om subsidie te ver- leenen, besproken. Men herinnert zich hoe bij de interpella tie-Drop in de Tweede Kamer de Limburg- sche gedeputeerde Jos. Maenen er op wees, hoe het partij-politieke karakter van deze organisatie zóó overheerschte, dat men haar, zooals hij dat origineel uitdrukte, gerust kon aanduiden als een vooroefeningeninsti tuut der S.D.A.P. Dat Maenen goed gezien heeft, blijkt nu duidelijk uit de rede van voorzitter Vorrink, want het verslag in de „Vooruit" van 3 October j.l. meldt: Terugkomende op de royementen der O. S. P.-ers, blijft spreker op het standpunt staan, dat iemand al is hij overigens een nog zoo goed kameraad die lid is van een tegenover de S.D.A.P. vijandig staande organisatie, in de A.J.C. niet thuis hoort. Wij eischen van onze leden, dat zij vertrouwen schenken in de socia listische arbeidersbeweging, en dit vertrou wen loyaal en met warmte op anderen over brengen. En als ware dit nog niet voldoende, nam het congres zonder discussie de volgende motie aan: „Het congres is van oordeel, dat uit de ver- „rxei cottBica j c. met de moderne arbeidersbeweging, zooals die belichaamd is in de S D A.P. en het N.V.V. logisch volgt; dat le het lidmaatschap van een andere politie ke partij dan de S.D.A.P.; 2e het lidmaatschap van een andere vakor ganisatie, dan een bij het N.V.V. aangesloten vakbond; onvereenigbaar zijn met het lidmaatschap van de A. J. C.". y Hiermee staat het partij-politieke karak ter der A.J.C. muurvast. Wil men ze toch subsidieeren, men ga z'n gang. Maar als zij steun uit openbare kassen zou krijgen, kunnen de jeugdvereenigingen van Katholieken, anti's, c.h.'s, vrijheidsbonders, v.d.'s misschien zijn er nog meer ook rechten doen gelden op overheidssteun. DANKBETUIGING VAN H. M. DE KONINGIN. De Senaat der R. K. Universiteit heeft Maan dag het volgende telegram gezonden aan H. M. de Koningin. Heden op den 9en dies natalis van de R K. Universiteit Nijmegen wordt in de hal van het aula-gebouw aan het borstbeeld van Uwe Ma jesteit uitgevoerd naar het ontwerp van den heer August Falise een eereplaats geschonken als een blijvend symbool van eerbied voor de persoon van Uwe Majesteit en van trouwe aan hankelijkheid aan het Koninklijk Huis. Voor den senaat der R. K. Universiteit.. TITUS BRANDSMA, O.Carm., Rector Magnificus. VAN DER GRINTEN. Secr. van den Senaat. Hierop werd gisteren het volgend telegram van H. M. terug ontvangen: Prof. Brandsma, Nijmegen. H. M. de Koningin waardeert zeer het tele gram, H. M. tfoor den senaat der R. K. Univer siteit toegezonden op den stichtingsdag der Universiteit bij de onthulling van haar borst beeld in de hal van het aula-gebouw. De Koningin is zeer gevoelig voor de daarbij uitgesproken woorden van verknochtheid, w.g. VAN GEEN, Part. Secretaris der Koningin. Bij ,je Tweede Kamer is een missive inge komen van den Minister van Koloniën hou dende mededeeling dat H. M. de Koningin de or den gouverneur van Curagao voorloopig vastgestelde Curagaosche begrooting voor 1933, zooals deze door den Kolonialen Raad Is aan genomen, niet goedkeurt. Eerlang mag een wetsvoorstel tot vaststelling van die begrooting worden tegemoet gezien. Pastoor Henri Donders, oud-pastoor van Schijndel en bondsadviseur van Sint Raphael, de katholieke vereeniging.van Spoor- en Tram personeel, thans rector van het Mgr. Mutsaers- oord te Venlo, die sinds eenige weken ernstig ziek is, is Maandag wegens verergering van zijn toestand voorzien van de laatste H.H. Sa cramenten. er-nstige kwaal, waaraan pastoor Donders varigncle is> is de laatste dagen zoo zeer in om- 0Peratie?egenomen' dat de Seneesheeren een mgrijpen niet meer mogelijk achten pATER 3 SERVAES. t In het St. Jozcf-ziekenh hij wegens ongeneeslijke Kerkrade, waar verbleef, is overleden pater'j% geruimen tijd Congregatie der Montfortanen.' ervaes> van de OUDHEIDKUNDIGE VONDST. Bij venlo is in de omgeving van het St. Anna- Karielletie een zwaard gevonden uit de brons periode,'dat, minstens 3000 jaar oud is. Het is bestemd voor de oudheidkundige kamer te Venlo. i i Ingestelde commissies. Bij beschikking van den Minister van Econo mische Zaken en Arbeid is thans ingesteld een commissie voor den uitvoer naar Frankrijk van boomkweekerij producten. Voorzitter dezer com missie is de heer mr. W. F. Wery, te 's-Graven- hage. Voorts zijn tot leden benoemd de heeren mr. J. H. J. Schmidt, 's-Gravenhage, H. van Gelderen, P. Koster, D. Veerman, allen te Bos koop. Het bedrag ter bestrijding van de kosten aan het afgeven der certificaten voor den uitvoer dezer producten verbonden, is vastgesteld op 50 cent per 100 K.G. bruto, met een minimum van 1. Voorts is door den minister ingesteld een commissie voor den uitvoer naar Frankrijk van bloembollen. Voorzitter dezer commissie is de heer mr. M. van Toulon van der Kooy, te Haar lem. Tot leden zijn benoemd de heeren; P. Rij- nierse, Overveen C. J. van Tiel, HillegomR. van Til, Hillegom en Th. H. M. van Waveren, Bennebroek. Het bedrag ter bestrijding van de kosten, aan het afgeven der certificaten verbonden, is vast gesteld op 0,20 per 100 K.G. bruto, met een mi nimum van ƒ0,50 per certificaat. Tenslotte is door den Minister ingesteld een commissie voor den uitvoer naar Frankrijk van kasplanten. Tot voorzitter is benoemd de heer J. C. Mensing, te Aalsmeer. Leden der commissie zijn de heeren D. Admiraal, 's-Gravenhage G. Noort, Katwijk aan Zee en P. Vis, Waterin gen. Het bedrag, ter bestrijding van de kosten aan het afgeven der certificaten verbonden, is vastgesteld op 1 cent per K.G. bruto, met een minimum van 50 cent per certificaat. DE TARIEFSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Ongeveer 15 pCt. Naar het „Leidsch Dagblad" verneemt zal de verlaging van de tarieven der algemeene Noor der-, Zuidergroep- en traject-abonnementskaar ten, w.o. ook de scholierkaarten, reeds met Ja nuari ingaan. De verlaging zal ongeveer 15 bedragen. De verlaging der andere plaatsbewijzen, w.o ook de eendaagsché retourkaarten, zal ongeveer in Maart plaats hebben. HET TEKORT BIJ DE SPOORWEGEN. Railvervoer of motorverkeer In onze courant van 13 October j.l. heb ben onze lezers kunnen kennis nemen van de critiek der redactie van het orgaan „Spoor- en Tramwegen" op de voornemens van de regee ring ten aanzien van het tekort bij de spoor- en tramwegen. Dat deze critiek hoogst eenzijdig zou zijn was te voorzien: „Chacun prèche pour sa paroise" en men weet nu eenmaal dat de directie onzer spoorwegen, ten aanzien van de oorzaken van het tekort, zich blind staart op één enkel punt: de concurrentie, die haar door autobussen en vrachtauto's wordt aangedaan. En men weet tevens, dat zij het geschikte middel om aan deze concurrentie het hoofd te bieden niet zoekt In een economische aanpas sing van het railvervoer aan de gewijzigde tijds omstandigheden, maar louter in een extra-be lasting van het motorverkeer, tot schade van allen, die van dit verkeer gebruik maken en tot wellicht onherstelbaar nadeel van vele dui zenden plattelanders die op autobus en vracht auto als eenig beschikbaar vervoermiddel zijn aangewezen. Zij vergeet daarbij, dat het nog nooit en ner gens gelukt is den voortgang der techniek te stuiten door de reactionaire methode van be lemmering of vertraging der practische toe- spasing van mechanische verbeteringen of nieuwe uitvindingen. Altijd en overal heeft de nieuwe mechaniek ,op den duur de oude verdrongen. Het lijdt geen twijfel, of wij zijn thans getuigen van een om wenteling op verkeersgebied. De sneller, soe peler, handiger en geriefelijker benzine-motor wint het, voorloopig in het buurtverkeer, op den duur wellicht ook in het grootverkeer, van het tragere, stuggere en aan ijzeren baan ge bonden stoomtuig. De onafwijsbare economische conclusie, die uit dit onloochenbaar feit te trekken velt, is niet ver te zoeken. Men ontlaste de spoor- en tramwegen van de verplichting tot exploitatie der onrendabele lijn- vakken, waarover zij zich herhaaldelijk hebben beklaagd, en drage haar op aan de autobus en den vrachtauto, waarbij uiteraard gewaakt dient te worden, dat het publiek ten volle van de economischer exploitatiewijze profijt trekt, en dat, zoowel door strenge keuring der vervoer- middelen, als door de noodige sociale maatre- gelen in het belang van het personeel, de veilig heid der reizigers en de billijkheid tegenover de werknemers afdoende worden gewaarborgd Willen de spoor- en tramwegen zelf het mo torverkeer ter hand nemen, zooals reeds in ver schillende deelen van het land gebeurt, dan lijkt het ons billijk, dat zij de voorkeur genieten bij de concessie-verleening. En achten zij de concessie niet loonend, dan verleene men haar aan particuliere gegadigden, die naar de ervaring leert, zelfs de meest „doode lijntjes" (Meyel-Deurne!) niet versmaden. Maar men zoeke de oplossing niet in het kunstmatig handhaven van verouderde trans portmiddelen, zooals de stoomtramwegen, die met den dag erger bij hun tijd ten achter ge- rskcn. Want het publiek is er niet voor het rail vervoer, noch voor het motorverkeer, maar de openbare diensten zijn er voor het publiek. Als de regeering dit grondbeginsel goed voor oogen houdt, dan is een juiste oplossing van het verkeersprobleem verzekerd. R. L. DE NEDERLANDSCHE SCHEEPVAART- MIJ. CINDER PANAMEESCHE VLAG. Het algemeen bestuur der Vereeniging van Nederl. gezagvoerders en stuurlieden ter koop vaardij heeft, naar het ons bericht, in zijn ver gadering van 15 dezer den heer H. Fleurbaay als lid dier vereeniging geroyeerd. Dit royement vond zijn aanleiding in de om standigheid, dat de heer Fleurbaay een schip nog wel onder Panameesche vlag in de vaart gaat brengen, waarop aan de officieren gages zullen worden betaald, ver beneden de Nederl. standaardgages. Het voornoemde bestuur was van oordeel, dat het niet op den weg van een lid der vereeniging ligt op een dergelijke wijze te trachten de toch al zoo sterk gereduceerde gages der scheepsofficieren nog verder te druk ken. Daar de directe oorzaak van het voorloopig geschorste conflict in de scheepvaart juist be stond in de poging van een Ned. reeder om van de Nederlandsche vlag weg te vluchten, wenschte het bestuur voornoemd duidelijk te doen blij ken. dat het zulke pogingen onder alle omstan digheden afkeurt. RADIO-KWESTIE. Na tweemaal een vonnis is deze zaak gecas seerd te hebben, heeft de Hooge Raad thans verworpen een cassatieberoep van J. G. H. v. Hi' voorzitter der eerste Nederl. algemeene vervow1Silervlnken-vereeniging te Veur, die de bevopuri»^,eg.en? ket zonder machtiging van seinen iif autoriteiten doorgeven van radio- Haag een v~ Jaak het Gerechtshof In Den sprak. ver°ordeeling tot 50 ct. boete uit- 301. Twee deftige heeren, Max en Monsieur Frangois, treden het statige gebouw der honden club binnen. „Ze zullen je wel bijzonder ver welkomen, Max", zegt Monsieur Frangois. „De club is er trotsch op je onder haar leden te tellen". 302. Als Max de groote clubzaal binnenkomt, verheffen alle leden zich van hun zetels. Een oorverdoovend geblaf stijgt op; aan de hulde betuigingen wil schier geen eind komen. „Leve de Ridder van de Kokosnoot!" davert het door de zaal. Dan wordt opnieuw de deur geopend.... 303. Twee leden, een reusachtig been torsend, treden binnen. Doodsche stilte valt plotseling in. „Mijnheer Max, hooggeacht medelid", zegt Mis ter Bull, de president der Club, „door uw roem rijke daden hebt gij luister bijgezet aan den naam hond. De club biedt u een olifantenbeen Drukte op den Strandweg te Scheveningen Het is usance, dat bij stormweer menig Ha genaar naar Scheveningen gaat om daar het vechten van wind en. zee gade te slaan. Een drukte als gisterenmiddag hebben wij echter nog niet gezien. Bij de buitenhaven, waar de over de hoof den slaande zeeën altijd het meest trekken was het zwart van de menscken. Wandelaars, lieden per fiets, motor en auto stonden hier lang te kijken naar de kokende branding en naar de huizenhooge stortzeeën, die overkwa men. Fel sloeg het zoute water tegen den muur bü het havenkantoor en wie binnen de lijn der hoofden kwam kon van een nat pak verzekerd zijn. Enkele waaghalzen liepen op het muurtje aan den buitenkant der hoofden een eind zeewaarts. De zee was buitengewoon hoog en vormde den horizon tot een wilde onrustige lijn. Tus- schen den vuurtoren en de buitenhaven sloeg de zee met kracht tegen den strandmuur en spatte vèr de boulevard over. En de rechtge aarde Hollander glimlacht als zoo'n zeetje over hem heen kwam. Een bruinvisch had het tegen de woedende elementen moeten afleg gen en lag dood tegen den muur. Benoorden den vuurtoren bleef nog eenig strand over, waardoor het zand bij vlagen over den weg woei. Hoe wind en zee te keer zijn gegaan bleek wel uit de diepe gleuf, welke onder aan den muur in het zand was gewaaid en gespoeld. Benoorden de Pier, die tal van bezoekers telde, waren werkloozen in een rij aan het zoeken of de zee misschien enkele van de tal rijke dezen zomer verloren voorwerpen bloot legde of teruggaf. Een partijtje wrakhout de monstreerde ter plaatse waar enkele maanden geleden het luxe badstrand was, hoe iets aanspoelt en welk een geweldige trek er in de zee zit. Aan het einde van den Strandweg kwam het water weer aan den muur en in de richting Wassenaarsche Slag stond het tot den duinvoet. Onder de vele bezoekers liet de jeugd zich niet onbetuigd. Twintig minuten na vieren hoog water; dan uit school naar zee. Bij de Pier had de wind destijds een hooge zand- bult gemaakt. Niets móóier dan deze om met de zee krijgertje te spelen. Dat levert af en toe wel eens natte beenen, maar daar heb je gen last van voordat je thuiskomt. De visschersjeugd zocht haar element in de binnenhaven, waar het water door het plan kier heen sloeg en nu en dan over de kade spoelde. Er lagen alleen enkele kustvaartuig jes, de grootere schepen waren in de tweede binnenhaven. Bij denhavendienst te Scheveningen waren gisteren geen berichten van avenij van de Scheveningsche visschersvloot binnengekomen, nagenoeg alle 100 motorloggers bevinden zich op Me Noordzee in de omgeving van de Schot- sche of Engelsche kust ter haringvisscherij. In dien ook daar de wind uit het Noord-Westen waait, dan zullen deze schepen betrekkelijk weinig hinder van den storm hebben; wel kan deze storm moeilijkheden veroorzaken aan e.v. op de thuisreis zijnde visschersvaartuigen, doch zooals bekend, daaromtrent waren geen be richten binnengekomen, die tot onrust aanlei ding kunnen geven. Ook in de stad was de storm nog goed merkbaar. Door het vallen van een zwaren boomtak, tengevolge van den storm, op de bovenleiding van lijn 8 naar Scheveningen tus- schen Promenade en Timorstnaat, werd gister middag het tramverkeer op den Schevenlng- scheweg gestoord. De wagens van genoemde lijn werden tijdens de herstellngswerkzaam heden geleid over de lijnen 14, 10 en 1. Ook de reparatie van de bovenleiding op de route van lijn 7 bij het Haagsche Bosch vorderde des middags nog eenigen tijd. Op lijn 10 (Wal deck Pynmontkade) is in den loop van den ochtend het tramverkeer hersteld. Een slachtoffer van den storm van gisteren in de Residentie Te Groningen. Van een perceel in de Groote Rozenstraat te Groningen is het dak ingewaaid. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Verschil lende boomen zijn ten prooi van den storm gevallen terwijl verschillende reclameborden van hun hengsels werden losgerukt. Was van de Maas. Men meldt ons uit Roermond 18 dezer: Te Roermond is de Maas 't laatste etmaal 20 c.M. gewassen. Een deel der stadsweide en de werken aan de nieuwe haven zijn onderge- loopen. Windhoos boven Jubbega. Gisterenmiddag heeft boven Jubbega een windhoos gewoed, die in deze omgeving zeer veel schade heeft aangericht. Bij het tuinbouw bedrijf aldaar sneuvelde een zeer groot aantal ruiten van de broeikassen, terwijl bij verschil lende woningen de ruiten eveneens werden ingedrukt en bovendien bij een dezer huizen de muur aan den achterkant geheel werd weg gerukt. Tal van boomen werden ontworteld, terwijl op den weg JubbegaGorredijk van vele boomen de kruinen afknapten, welke tien tallen meters verder op den weg en in het land terecht kwamen. Een brug voor de wo ning van den heer Schotanus werd opgeno men en een heel eind verder weer neerge- smakt. De heer Stoelwinder, die zich aldaar op den weg bevond, werd met zijn rijwiel op genomen en een eind verder weer neergewor pen. Gelukkig bekwam bij slechts zeer gering letsel. De windhoos zette zich in Oostelijke richting voort. Postboot niet uitgevaren. Men meldt one uit Vlieland: Wegens storm is de postmotorboot niet uit gevaren. Post en passagiers voor Vlieland gingen door naar Terschelling. Hoos boven Westerlee. Het dorpje Westerlee bij Winschoten is gie terenavond door een windhoos geteisterd. Eenige daken onder meer dat van de boerderij van den heer Horlings, en dat van de woning van mevr. Lieftingb, werden op den weg ge slingerd. Langs den weg naar Medum zijn een aantal palen van bet eleetrische net uit den grond gerukt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In nood verkeerend schip behouden binnengebracht. Men meldt ons uit Bruinisse: Gistermiddag is het zeilschip „Lena", schipper Braver, aan boord waarvan zich drie personen bevonden, ter hoogte van de bocht van St. Jacob, door den storm aan lager wal geraakt. Het bergings vaartuig „Trio" van de firma Hoogenboezem en van der Tak heeft het in nood verkeerende schip, waarvan de zeilen gescheurd waren, behonden de Dintel opgesleept. Viering van het derde lustrum. Nijmegen is de bakermat van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen, waar deze bond nu vijftien jaar geleden werd opgericht door wij len den heer Matthij Jansen. Dit derde lustrum werd te Nijmegen tegelijk met het 15-jarig bestaan der Nijmeegsche af- deeling feestelijk gevierd. In de groote zaal der Vereeniging werd een druk bezochte feestbijeenkomst gehouden wel ke werd ingeleid door den Nijmeegschen voor zitter den heer C. J. van Beek. Door den geestelijken adviseur den zeereerw. pater L. Klüken O.F.M. werd vervolgens het nieuwe vaandel naar ontwerp van den heer Charles Estourgie gewijd. De algemeene bondsvoorzitter de heer J. W. F. van Meegeren uit Venlo sprak een alge- meenen gelukwensch uit, waarbij hij 'n indruk wekkende rede hield op het Roomsche Moeder schap. Zoowel van de zijde der geestelijke als bur gerlijke overheid werd sympathieke belang stelling getoond. De feestrede werd gehouden door den zeereerw. pater Borromaeus de Gree- ve O.F.M. die een peroratie hield op het ideaal van het Christelijke Huwelijk. De vergadering werd opgeluisterd door het muziekensemble van het Canisius-college. MGR. F. J. VAN VREE. Als directeur van Katwijk. In de laatste aflevering van de „Bijdragen" voor de geschiedenis van het bisdom Haarlem brengt Pater F. van Hoeck S.J. een interessante en zeer welkome publicatie over Mgr. van Vree als directeur van Katwijk. Terecht zegt pater van Hoeck, dat elke aanvulling, die de verdere uitbeelding van deze markante figuur mogelijk maakt, zeer gewenscht is. Ook is deze publica tie van belang voor de geschiedenis van een onderwijs-instituut, waar volgens Van Vree „voor een groot gedeelte het toekomstig lot van de Kerk in Nederland" lag. Vele gegevens uit den bundel brieven en aanteekeningen, die pater van Hoeck in handen kreeg, geschreven tusschen de jaren 1830 en 1843, zijn ook teeke nend voor de Jesuieten-vrees, waaraan het vrije Nederland in hooge mSte lijdende was. Ook op de merkwaardige, altijd ook ietwat eigenaardige figuur van den stichter van Kat wijk, Mgr. van Wijckerslooth, valt hier eenig licht. Het bij de wet gevorderd curatorium van Katwijk bestond bij de stichting uit De Pe- licky de Lichtenvelde, Directeur-Generaal van R.K. Eeredienst; den niet onverdienstelijken maar roerigen, ook wel eens ooit wat intri geerenden secretaris van het departement van Eeredienst, den Bosschenaar mr. Charles van der Horst; staatsraad Borret en den burgemees ter van Delft, mr. H. van Berckel (toen eigenlijk nog zonder „HOOGTIJDAGEN" VAN DE S. D. A. P. V.A.R.A.-uitzending op 8 November De „N. R. Ct." is in een in haar blad van gisterenavond .verschenen artikel „alleronaange naamst getroffen" door het bericht, dat de A.V.R.O. op 8 November, wanneer S.D.A.P. en N.V.V. in den Haag gaan betoogen tegen „de reactie, de commissie-Weiter en de regeering", zendtijd moet afstaan aan de X.A.R.A., daar dit omroep-instituut een deel van dezen dag tot „hoogtijdag" heeft geproclameerd voor de socialistische arbeidersbeweging. Wij hebben te bevoegder plaatse naar de juistheid van deze mededeeling geïnformeerd. Daarbij is ons gebleken, dat voor het leedwezen van onzen liberalen collega vooralsnog geen reden bestaat, daar wel een desbetreffend ver zoek van de V.A.R.A. bij den Radioraad is binnengekomen, maar deze hierover nog niets heeft beslist. Bovendien moet na het nog uit te brengen advies van den Radioraad de minister van Waterstaat nog de eindbeslissing nemen. Dat deze daarbij ook rekening zal houden met het eigenaardig karakter van dezen geïmproviseer- den hoogtijdag en denken aan het oude Neder landsche spreekwoord, waarin van te groote goedheid sprake is, daarvan zijn wfj overtuigd. Alleen het feit echter, dat een betooging tegen regeeringsvoorstellen is gericht, mag de beslis sing van den minister naar onze meening niet beïnvloeden. Wel dient terdege rekening ge houden met aard en omstandigheden van ieder bijzonder geval. Onmiddellijke inschrijving in het bevolkingsregister acht regee ring ongewenscht. Bij de inschrijving van vreemdelingen in het bevolkingsregister hier te lande, wordt mo menteel in de onderscheidene gemeenten naar verschillenden maatstaf gehandeld. In sommige gemeenten gaat aan <!e inschrij ving van vreemdelingen, komende uit het bui tenland, een uitgebreid onderzoek vooraf. Na ontvangst van een verklaring van den ambte naar, belast met de uitvoering van de vreem delingenwet, dat hun toelating geen bezwaar ontmoet, wordt soms nog eerst overgegaan tot inschrijving .in het verblijfregister. In andera gemeenten daarentegen worden vreemdelin gen, die uit het buitenland komen, op eersta aanmelding ingeschreven in het bevolkings register. Deze handelwijze heeft den minister van Binnenlandsche Zaken aanleiding gegeven, over deze kwestie een circulaire te zenden aan de gemeentebesturen. Een overhaaste inschrijving in het bevol kingsregister zoo zegt hij daarin o.m., lijkt mij, behalve uit een oogpunt van wering of uitlei ding ook uit administratieve overwegingen af- te keuren. In vele gevallen vertrekken de vreemdelingen na korten tijd weder naar het buitenland en verzuimen van hun vertrek aan gifte te doen. Zij blijven dan langdurig ten onrechte in het bevolkingsregister ingeschre ven terwijl overigens hun inschrijving vaak geen eigenlijk administratief belang had. Voorts mag niet uit het oog worden verlo ren, dat de eenmaal in het bevolkingsregister eener gemeente ingeschreven vreemdeling bij vertrek naar een andere gemeente aldaar in het bevolkingsregister wordt ingeschreven op grond van het getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats. Een verklaring van den ambtenaar, belast met de uitvoering van de vreemdelingenwet is daarvoor niet meer vereischt. Hoewel dit laatste geen invloed heeft op de vraag of de vreemdeling, na zijn verhuizing hier te lande, feitelijk toegelaten kan blijven, kan het toch aanleiding zijn, dat in de nieuwe woonplaats minder aandacht aan de persoon wordt besteed dan wel wenschelijk is. Ik ben van meening, dat het bijzonderlijk in deze abnormale tijden noodig is bij de inschrij ving van vreemdelingen die hun laatste woon plaats buiten Nederland hadden, in het bevol kingsregister, de noodige omzichtigheid te be trachten. Teneinde zooveel mogelijk eenheid te ver krijgen in de wijze van handelen moge ik u uitnoodigen de uit het buitenland komende vreemdelingen niet onmiddellijk in te schrij ven in het bevolkingsregister, doch hem eerst eenigen tijd op te nemen in het verblijfregister, De N.V. Bataafsche Import Maatschappij, verkoopkantoor van „Koninklijke Shell" produc ten, gevestigd te 's Gravenhage heeft aan den minister van Financien een adres gezonden, waarin ze zeer ernstige bedenkingen oppert te gen het ontwerp van wet „tot tijdelijke heffing van opcenten op alle invoerrechten en op den accijns op bier, alsmede herziening van het ta rief" (ingediend bij Koninklijke Boodschap van 17 September 1932) benevens tegen de wijzi gingen, voorgesteld bij Nota van 28 Sept. 1932. Adr. herinnert aan de zeer stellige mededee ling van de Regeering dat, zoo de benzineprijs niet aanzienlijk zou dalen, geen verdere heffin gen op benzine zouden worden gelegd. Nog niet voldoende wordt begrepen volgens adr., dat benzine niet alleen niet meer een luxe artikel is doch hoe langer hoe meer onmisbaar is geworden voor handel en nijverheid. Door de terugwerkende kracht is volgens adr. tot op het oogenblik dat.het wetsontwerp in het Staatsblad zal zijn verschenen of definitief zal zijn verworpen voor den handel een tijdperk van onzekerheid geschapen dat verlammend werkt en tot de grootste onbillijkheid aanlei ding geeft. Adr. is, niet minder dan welke goede Neder lander ook, doordrongen van den nood der Schatkist en van de groote zorgen die de minis ter in verband hiermede moet hebben. Doch zij vertrouwt dat bij nadere overweging de minis ter met haar van meening zal zijn, dat deze nood en deze zorgen toch nooit kunnen worden verminderd door gedurende eenige maanden een chaos in den handel te scheppen en dat zij ook nimmer zouden kunnen uitwisschen 't on recht dat men dien handel zou aandoen indien het voorstel van 28 September j.l. wet zou wor den. Dringend geeft adr. den minister daarom in overweging, de lasten die op benzine drukken niet te verhoogen en mocht dit, onverhoopt, toch geschieden, in geen geval aan zulk eena wet terugwerkende kracht te doen verkenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5