BEDRIJFSRADENWET IN DE TWEEDE KAMER. EEN ONDERHOUD MET PATER DR. LIJDSMAN C.ss„R. nGEZOnDETUc^ ^OTUKKEn WOENSDAG 19 OCTOBER 1932 DE OPPOSITIE VAN Mr. KORTENHORST. n A - mm r« wmmm AANRIJDING TE UTRECHT AAN EEN GROOT GEVAAR ONTSNAPT DE INDRUK VAN HET OVERLIJDEN VAN Z.EM. KARD. VAN ROSSUM TE ROME. DE 20CK000-STE. HYGIENE IN ZWEMBADEN. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. JUFFROUW BON OPNIEUW VEROOR DEELD. KRANKZINNIGE VROUW VERBRAND KIND IN BRAND GERAAKT. De pauselijke Encycliek geciteerd WAT NOG MERKWAARDIG IS Zonder twijfel was de rede van mr. Korten horst, die op de tribune o.a. de belangstelling genoot van de heeren Hellebrekers en van Spaendonck bet beluisteren waard, al zal pa ter d Cassianus Hentzen, O.F.M., die ook aan wezig wa3, wel eenige bezwaren hebben gehad tegen wat men de kern van het lange, critische betoog kon noemen. Men weet, dat de Katholieke Werkgeversver- ceniging, waarin de heer Kortenhorst een voor aanstaande plaats bekleedt, als hoofdbezwaar tegen het ontwerp-Versebuur heeft, dat dit per manente overheidsorganen instelt, terwijl de katholieke werkgevers blijvende bedrijfsorga- ven wensehen Zij hebben tegenover het ont- werp-Verschunr een eigen ontwerp gesteld men kan dat terugvinden in de amendementen. Kortenhorst dat uitgaat van de gedachte, dat de bedrijfsorganisatie zal moeten groeien uit het overleg tusschen de vereenigingen van werkgevers en arbeiders en dat de taak der overheid daarbij niet moet zijn om zelf de orga nen in het leven te roepen, maar om deze vrij willig tot stand gekomen organen te erkennen, nadat zij eerst zoowel door de Eedrijfs-organi- satie-wet als door andere wetten de oprichting van die bedrijfsorganen krachtig heeft bevor- derd. De werkgevers vreezen n.l., dat de wet- Verschuur te veel van bovenaf zal regelen !n- etede van te laten groeien van onderen af. Nu is deze vrees zeker niet te wekken door het wetsontwerp, want art. 2 bepaalt immers, dat „in elk bedrijf, waarin de omstandigheden daartoe aanleiding geven, een bedrijfsraad wordt ingesteld". Dit beteekent dus zeker, dat zij niet zoo zonder meer opgelegd zullen wor den. Bovendien bepaalt art. 8 nog, dat de Re geering zulk een bedrijfsraad niet in kan stel len, zonder dat zij eerst een speciale commissie heeft gehoord. Mr. Kortenhorst graaft echter veel dieper. Met eenige verbazing hebben wij hem heden middag een omschrijving van de „maatschappij" hooren geven, waarbij deze naast „staat" en „kerk" werd geplaatst. En het eurieuse was, dat de katholieke afgevaardigde heel ondeugend zei, dat de socialisten, die geen dualisme tus schen staat en maatschappij wilden aanvaar, den, eigenlijk de oude orthodoxe liberalen wa ren Waaruit dan weer de conclusie werd ge trokken, dat de dualistische opvatting, gelijk mr. Kortenhorst haar uiteenzette, de juiste zou zijn. Het wil ons echter voorkomen, dat deze rede neering onaanvaardbaar is. De „maatschappij' is geen ding naast den „staat": zij is, zooals prof. von Hertling in zijn Recht, Staat en Maat schappij zeer goed definieert, „de som der le venskringen in den staat, over welks grenzen zij wellicht heengrijpen." Von Hertling voegt daarbij, dat het juist de politieke leuze der li beralen was, dat deze maatschappij practlsch het heele volksleven op zichzelf zou moeten staan. Daartegenover propageerde het socialis me de idee, om de maatschappij aan den staat to onderwerpen. Dit noemde de katholieke rechtsgeleerde „verkeerde uitersten". En hij do ceerde aldus: „De staat behoort zich niet in de plaats der maatschappij te stellen, gelijk het socialisme wil, want dat ware de dood van alle vrijheidsleven. Hij mag zich echter ook niet on verschillig van de maatschappij afwenden en den In haar werkenden krachten vrij spel laten want dat lijdt onvermijdelijk tot eenzijdige ont wikkeling". De staat heeft de taak „als verte genwoordiger van het algemeen belang, rege lend en richtend in het gewirwar van naast en door elkaar loopende stroomingen op te tre den." Von Hertling wist ook wel, dat „regels, die zonder meer op elk geval toepasselijk zou den zijn," zich niet laten geven. „De politiek", zoo schreef hij, „is geen wetenschap, veeleer een kunst." En merkwaardig is wel, dat deze staatsman-wijsgeer, wien niemand van revolu. tionnaire bevliegingen zal verdenken, over be middelingsorganen sprekend, zegt: „Waren alle ondernemers door den goeden geest bezield, wa ren zij zich van hun plichten jegens de arbei ders in vollen omvang bewust, waren zij in 't bizonder van de gedachten doordrongen, dat de klasse-bewuste arbeider van onzen tijd geen ge nadegaven wil waarvoor hij dankbaar zou moe ten zijn, maar de erkenning vordert daarvan, dat ln hem tegenover den ondernemer een ge lijkgerechtigde factor van 't productieleven staat -dan zou de staat groote terughoudendheid in acht kunnen nemen." Wij gelooven, dat hiermede antwoord is ge geven op de (als men dit gewichtige woord wil gebruiken) principieele bezwaren van mr. Kortenhorst. Henri Hermans heeft daar trouwens ook op gewezen, toen hij de merkwaardige woorden van lord Cecil en Carton de Wiart aanhaalde en niet het minst toen hij herinnerde aan eigen ervaring, jaren geleden in het Zuiden van ons land. opgedaan met verschillende werkgevers. Ook op de pnactische bezwaren van twee soor ten bedrijfsraden, die nu in de amendementen- Kortenhorst worden gevraagd, wezen zoowel Hermans als Kupers en prof. Slotemaker de „Blinde" van Wim Schumacher, op de tentoonstelling van „Arti" te Amsterdam gekroond met de gouden medalje van fi. M. de Koningin. Bruine. Deze c.h. afgevaardigde wees er ook op, dat er geen strijd bestond tusschen het c.h.- program en de aanvaarding van het door Mi nister Verschuur verdedigde stelsel. Met alle respect voor prof. v. d. Grinten, die overigens ook op practlsclie gronden niets moet hebben van tweeërlei soort raden, meenen wij met prof Slotemaker en dr. C. Beekenkamp, op de gronden door hem in zijn dissertatie (blz. 125 —126) ontwikkeld, dat de gemaakte tegenstel ling tusschen de raden, welke mr. Korten horst wil en die mr. Verschuur wenscht „ietwat geforceerd is. De Minister noemde de tegen stelling „gekunsteld en onhoudbaar" en de anti- rev. jurist zegt: „Het Is een kwestie van accent. Principieel verschil kan ik niet ontdek ken". De heeren Kortenhorst, Kupers en Hermans hebben zich voor hun opvatting van de be drijfsraden alle drie beroepen op de encycliek Quadragesimo Anno. Het is niet zoo gemakke- lijk vooral als uit verschillende vertalingen geciteerd wordt zoo maar direct de pas sages te controleeren, maar het schijnt ons toe, dat Hermans gelijk heeft als hij meent, dat dé encycliek met haar „beroepsstanden" wat anders bedoelt dan mr. Kortenhorst erin leest. Dat Hermans zijn oude idee der ondernemings raden zoo maar niet loslaat en op dit punt de sociaal-democraten nadert, was te verwach ten. Maar hij wees er terecht op, dat de ver» gelijking met Duitschland niet opging. Ook de verordenende bevoegdheid is vanzelfsprekend een van de stille wensehen van den katholieken afgevaardigde. Deze werd trouwens in principe ook niet afgewezen door prof. Slotemaker. Zij werd wel krachtig verdedigd door Kupers, den voorzitter van het socialistisch N.V.V., die zich voor de gelijkberechtiging der arbeiders o.a. beriep op prof. Raaymakers S.J. Zijn beroep op Quadragesimo Anno scheen ons voor dit punt niet ter zake en evenmin dat op Kuyper, want Kuyper heeft ongetwijfeld ook aan andere or ganen gedacht. Trouwens indien van deze verordenende be voegdheid waarover onder de sociaal-demo craten zelf ook meeningsverschil bestaat direct zóóveel te verwachten ware, zouden de heeren v. d. Bergh en Kupers toch geen amen dementen hebben ingediend, waarvan dit effect onmogelijk direct en zeker niet in vollen om vang te wachten is. Zij hebben, hun zeer voor zichtige amendementen Indienend, blijkbaar ook begrepen, dat alles zijn tijd moest hebben en men de raden niet opeens kon overladen. Als dat zoo is, kan men het standpunt billijken van hen die zeggen: laat ons nu eerst de wer king van het gebodene afwachten en aan de arbeiders niet iets geven, wat in werklijkheid niets is, al kan men het socialistisch desidera tum principieel niet onbelangrijk achten. De arbeidsvoorwaarden wil de heer Kupers niet in den bedrijfsraad besproken hebben, om dat dit „de rustige sfeer" in deze lichamen zou verstoren. Dat is wei een wonderlijk argument in socialistischen mond evenals de vrees, dat een meerderheid door een vertegenwoordigen de minderheid zou kunnen worden overstemd in de raden. Dit laatste argifment is vooral zoo raar, omdat de heer Kupers een amendement indiende, dat wil voorschrijven, dat in be paalde gevallen een besluit slechts tot stand kan komen, niet als de meerderheid van den raad vóór is, maar de meerderheid van de arbeiders- en werkgeversgroepen. Dat is juist de introductie van den meest frisschen klassen strijd in de bedrijfsraden! De heer Kupers heeft ook nog eens de ver tegenwoordiging der consumenten in de be drijfsraden verdedigd. Henri Hermans die te recht met een beroep op „Q. A." welke immers beëindiging van den klassenstrijd wil, de uit schakeling der arbeidsvoorwaardenregeling had verworpen, staat met den Minister op het stand punt, dat de consumenten niet ingeschakeld moeten worden en hij volgde op dit punt den gedaebtengang van wijlen Mgr. Nolens. Trouwens, of de heeren v.d. Bergh en Ku pers wel orthodox genoeg zijn in de socialisti sche leer, zelfs met hun consumenten-amende menten, valt nog zeer te betwijfelen als men kennis neemt van de protesteerende bij loge H. welke de heeren prof. Bonger en dr. Wibaut voegden bij het officieele S.D.A.P.-rapport over „Nieuwe Organen" dat zjj niet wilden onder teekenen Wij moeten nog vermelden dat de c.h. heer Bakker, die ook voor consumenten-vertegen woordigers pleitte een deel der amendementen- Kortenhorst ontoelaatbaar achtte. Staatsrechte lijk schijnt dit o.i. juist. Maar de practijk is in de laatste jaren erg ruim geweest. 's Heeren Kupers meening, dat het idee van mr. Kortenhorst om de uitvoering der Invali diteitswet te decentraliseeren, niet voor ver werkelijking vatbaar is, lijkt deskundigen voor geen twijfel vatbaar. De algemeene beschouwingen duren voort. Knaapje levensgevaarlijk gewond. Bij den Vleutenschen Weg te Utrecht is giste ren een ongeveer zes-jarig knaapje, dat plotse ling den weg overstak, door een personenauto aangereden en levensgevaarlijk gewond. Den bestuurder treft geen schuld. an twee ondeugende bengels van Noord-Scharwoudc. De bewoners van den 5000 H.A. grooten pol der het Gèestmer-Ambacht zijn aan een groot gevaar ontsnapt. Twee jongens van 8 en 11 jaar uit Noord Scharwoude hadden bij den hoogen waterstand in de ringvaart, een gleuf gegraven van 80 c. M. diepte over de kruin van den Oosterdijk die de ringvaart van den polder scheidt. Toen het werk tot op ruim een meter na voltooid was, werd het opgemerkt door den sluiswachter Barten, die met behulp van enkele anderen de gleuf met aarde heeft gedicht, waar door overstrooming voorkomen werd. INBRAAK IN EEN KIOSK TE OOSTERBEEK. De rechtbank heeft uitspraak gedaan' in de zaak betreffende de inbraak, welke in Juni j.l. gepleegd werd in een kiosk, staande aan den Utrechtschen Weg onder Oosterbeek, waar een groote hoeveelheid sigaren, sigaretten, choco lade enz. werd weggenomen. De verdachte, de 55-jarige kleermaker B. N. J. de R., uit Amsterdam, een oude bekende der justitie werd veroordeeld tot 1 jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis. Qt elKh we* anderhalf jaar, zonder aftrek, TT?——- f HET ZWELLEN ONZER RIVIEREN. Door den hoogen stand van de Maas zijn de nieuwe havenwerken te Wanssum geheel onder water geloopen. De kipkarren konden nog op den kant worden gezet. Belangstelling van den H. Vader voor de activiteit van de Katholieke pers. Woensdag hadden we het voorrecht om te Wittem (L.) een onderhoud te hebben met den Zeereerw. zeergel. pater dr. B, Lijdsman C.ss.R., secretaris van wijlen Z.Em. W. H. Kardinaal van Rossum. Via Lourdes en Lisieux was Z.Eerw. Zaterdagavond uit de Eeuwige Stad in het vaderland teruggekeerd. Van het korte oponthoud in het Wittemsche klooster hebben we gebruik gemaakt om pater Lijdsman een en ander te vragen over zijn reis naar Rome, waarheen hij nog vóór de begrafenis van den kardinaal was vertrokken. Onze lezers zullen zich berinneren, hoe pater Lijdsman Donderdag voor de begrafenis een telegram kreeg van het Pauselijk Staats secretariaat, waarin zijn onmiddellijke over komst naar Rome werd bevolen. Z.Eerw. is aaustonds vertrokken, reisde dag en nacht door en kwam Zaterdagmorgen 3 Sep. tember in Rome aan. Zijn aanwezigheid in Rome werd gevvenscht voor twee zaken. Vooreerst de opening van Yivt testament van den kardinaal en vervolgens de regeling van de begrafenis. Zaterdagmorgen om 10 uur had in het Paleis der Propaganda de opening van de verzegelde vertrekken van den kardinaal plaats. Daarbij waren aanwezig mgr. Ottaviani, subsituut van het Staatssecretariaat, mgr. Salotti, secretaris van de Congregatie der Propaganda Fide, de hoogeerw. pater Murray, generaal der Redemp toristen, eenige leden van het personeel der Propaganda en pater Lijdsman. Het testament werd overgebracht naar het Vaticaan en daar door mgr. Salotti geopend en voorgelezen. Zoo. als bekend, heeft de kardinaal gewenscht, dat het testament niet gepubliceerd zou worden, behoudens enkele algemeene bepalingen. Wat de plaats betreft, waar de kardinaal begraven zou worden, bad Z. Eminentie aan pater Lijdsman gevraagd om in Wittem be graven te worden. Toen de kardinaal in den nacht van Zondag op Maandag was voorzien van de H.H. Sacra, menten der Stervenden, en pater Lijdsman aan Z.Em., omdat hij het einde zag naderen, vroeg, waar Z.Em., als het einde zou gekomen zijn, begraven wenschte te worden, had de kardi naal te verstaan gegeven, dat hij in Wittem begraven wenschte te worden. Daarvan heeft pater Lijdsman ook een schriftelijke verkla ring afgelegd. Was kardinaal van Rossum in Rome gestorven, dan was het stoffelijk over schot in bet graf van de Propaganda bijgezet. De indruk te Rome. Welke was de indruk van het overlijden van kardinaal van Rossum te Rome? zoo vroe gen we. In Vaticaansehe kringen, aldus de secre taris, heeft het overlijden een diepen indruk gemaakt. Op heel bijzondere wijze is na den dood van Z.Em. gebleken, in welk een boog aanzien hij te Rome stond en welk een be wondering men bad voor zijn werk als Prefect van de Propaganda, daar het missiewerk onder zijn Prefectschap tot zulk een geweldigen bloei is gekomen, een bloei, zooals het in geen tijden gekend heeft. Men bewonderde zijn enorme werkkracht, zijn onverdroten en onverwoest- baren ijver, zijn doorzettingsvermogen, zijn geheel bovennatuurlijk leven, de oprechtheid van zijn nobel karakter, die nooit zich zelf zocht, maar die zich volkomen heeft gegeven in den dienst der H. Kerk, zonder ooit zijn eigen eer te zoeken. Op bijzondere wijze kwam dit o.a. tot uit drukking in den brief, dien Z.Em. kardinaal Gasparri, oud-pauselijk staatssecretaris, aan den H. Vader schreef, waarin deze zijn deel neming betuigde in het groote verlies, dat de H. Kerk had getroffen. Audiëntie bij den Paus. Op Vrijdag 9 September had pater Lijdsman een langdurige particuliere audiëntie bij Z. H. den Paus. Z. H was vol belangstelling voor de laatste levensdagen, bet afsterven en de uit vaart van den overleden Kerkvorst. Pater Lijdsman moest alles uitvoerig vertellen en verhaalde allereerst van het prachtig geslaag. de EucharieUstlsch Congres te Kopenhagen, waar de kardinaal meer dan een uur het Allerheiligste gedragen had in de plechtige Sacramentsprocessie. Sinds de reformatie was dat de eerste maal geweest, dat in een der Scandinavische landen het H. Sacrament in openbare processie langs de straten was ge dragen. Pater Lijdsman moest verder alle bijzonder heden verhalen oveT de Bisschopswijding van Mgr. Joosten. daags voor den dood van den kardinaal, over zijn laatste H. Mis op zijn sterfdag, over zijn sterfbed: hoe de Kardinaal alle liturgische gebeden had mede gebeden, bos WJ den woasch te teuM had gegeven 94) in Wittem begraven te worden en hoe hij ge heel gelaten en overgegeven aan Gods H. Wil was gestorven. De H. Vader was zeer ontroerd en zeide tot pater Lijdsman: Eoce quomodo moritur justus (Aldus sterft de rechtvaardige). Met groote aandacht luisterde de H. Vader naar het verslag van de grootsche begrafenis te Maastricht, waarbij heel Nederland verte genwoordigd was. De Paus betuigde zijn vol ledige instemming met de wijze, waarop alles geregeld was. Met ontroering las de Paus tij dens de audiëntie nog een afschrift van bet testament van den Kardinaal. Pauselijke ivaardeering voor journalistieke activiteit. Pater Lijdsman gewaagde tijdens de audiën tie ook van de uitvoerige berichten, die in de Katholieke bladen van Nederland over het overlijden van den Kardinaal waren gegeven. Met name vertelde de secretaris, hoe het door de „Limburger Koerier" te Maastricht vervaar digde cliché van het sterfbed van den kardi naal eerst naar Venlo was gebracht, daarna per extra-vliegmachine naar Rotterdam en nog dienzelfden avond in „De Maasbode" was opgenomen. De H. Vader, die een groote be langstelling koestert voor de Katholieke pers, vond dit zoo interessant, dat pater Lijdsman nog eens een tweede maal moest vertellen, boe het precies ln zijn werk was gegaan. De Paus drukte zijn levendige voldoe n.inc uit over dit «taaltje van journalistieke activiteit der beide bladen. fVie wordt opvolger van Kardinaal van Rossum Op onze vraag, of er al gekend was, wie kar dinaal van Rossum als Prefect van de Congre gatie der Propaganda zal opvolgen, antwoord de pater Lijdsman, dat daaromtrent niets met zekerheid te zeggen is. Alle daarover ver spreide geruchten berusten op vermoedens, 't Is natuurlijk mogelijk, dat de een of ander goed geraden heeft, wanneer men ln aanmerking neemt, dat er reeds tal van namen zijn ge noemd. Maar de Paus en dat is de eenige, die iets weet heeft daaromtrent nog geen enkele mededeeling gedaan. De H. Vader is in zulke aangelegenheden zeer gesloten en zegt niets, zoolang Hij den tijd daartoe niet geko men acht. We zullen geduldig moeten afwach ten, wat de Paus beslist. Op de terugreis naar Nederland bezocht pa ter Lijdsman ook nog Lisieux en het Carme- litessenklooeter aldaar, waar de kleine H. The- resiia, de patrones van het geheele Missiewerk begraven is, om aan de Zusters, waaronder een drietal zusters van de Kleine Tlieresia, een herinnering aan den kardinaal te overhan digen. In verband daarmede vertelde de pater nog een interessante bijzonderheid. Twee jaar geleden reisde hij ln gezelschap van den kar dinaal van Parijs naar Lisieux. Mgr. Guébriant, generaal-overste van de „Missions Etrangêres", vroeg aan Z.Em. om op het graf der H The- resia eens goed te bidden voor de bevrijding van een jeugdig missionaris, die door Chlnee- sche bandieten was gevangen genomen en voor wien reeds hooge losprijzen waren aangebo den, echter tevergeefs. Aan het verzoek werd voldaan en toen da kardinaal eenige dagen la ter te Parija terugkeerde kwam mgr. Gué briant beiden op bet station tegemoet met een telegram, waarin gemeld stond, dat de rnissio- narisomverwacht om 'n onverklaarbare reden door de bandieten zonder meer was vrij ge laten. Pater Lijdsman benoemd tot Lector in het Kerkelijk recht. Op onze vraag, over zijn toekomstig werk, deelde pater Lijdsman mede, dat üjne over sten hem hadden aangewezen om wederom, evenals voor zijn secretariaat bij den Kardi naal, in het Groot Seminarie der Redemptoris ten te Wittem de lessen te geven in het Jus Canonicum. Tevens zal hij dan het derde deel voltooien van zijn „Introduotio" op het Ker kelijk Recht. Rekeninghouder bij den postchèqne- en girodienst. Naar wij vernemen, is thans bij den Post cheque- en Girodienst de 200.000ste rekening houder ingeschreven. Het is een bewoner van Heemstede, die het gironummer 202855 heeft verkregen. Zooals men begrijpt, vallen door overlijden of andeie oorzaken wel een aantal nummers "uit, die met direct door andere rekeninghouders worden overgenomen: vandaar dat men met de num. mering al ver over de 200.000 is. Het nummer 200.000 zelf is onlangs toegekend aan de Rijks postspaarbank, nadat deze bij de wet haar zelf standigheid als rechtspersoon had verworven. KINDERVERLAMMING. In het gezin van den heer D„ wonende in de Luifeistraat te Roermond, is een geval van ppeooBtateerd, De ziekte van Weil. Maandagavond kwam de Gezondheidscommis sie van Amsterdam in °I>enbare vergadering bijeen in het American Hotel. De voorzitter, de heer Van Itallie, herdacht het overleden lid van de gezondheidscommis sie, den heer Ouendag. De directeur van den G.G. en G.D. dr. Heyer- mans deed hierop eenige mededeelingen om trent het hygiënisch toezicht op de zwembaden. Spr. begon met het een en ander mede te deelen, over de ziekte van Weil, die in den afge- loopen zomer eenige malen is voorgekomen. Reeds in 1745 kwamen epidemieën voor van koorts en geelzucht en in vele oorlogen, o.a. in den laatsten wereldoorlog treffen we ze aan. In 1886 beschreef Weil het ziektebeeld, zooals wij dat kennen. De verspreider van de ziekte kiemen is de wilde rat, een groot deel der vol wassen ratten is besmet. Via de huid komen de ziekteverwekkers In ons lichaam. Gevaar lijk voor infectie is het natte zwempak aan te houden en daarna in de zon te gaan liggen. In waterrijke gebieden kan de ziekte lang blij ven hangen. De strijd tegen de ratten is het beste voorbehoedmiddel tegen de ziekte; bij het zwemmen dient men er zich voor te hoeden water in den mond te krijgen. Van 3 Januari 8 October kwamen 185 gevallen van de Weil- sche ziekte voor, waarvan 63 in Rotterdam, 39 in Dordrecht, 12 in Amsterdam en 5 in Utrecht. Komende tot de eischen, waaraan een zwem inrichting moet voldoen, zeide spr. o.m. dat helaas geen toezicht bij den bouw van een zweminrichting bestaat, Elke zweminrichting behoort regelmatig onder deskundig toezicht en inspectie te staan van een hygiënist. Wet telijke bouwvoorschriften zijn dringend nood zakelijk. Spr. vroeg zich at, of rle Amsterdam- scll« gezonrttaeid'SCOTnTniHsle niet lus*. inBtVbwxt is om de 'Kat de bel aan "te binden. Spr. somde tenslotte op, aan welke eischen een goede zweminrichting moet voldoen. De heer D. van Vugfct, directeur der bad- en zweminrichtingen deed hierop nog eens mede deelingen over da waterverversching in de ge meentelijke zwembaden. Het honderdate postvliegtuig. Donderdagmorgen 20 October a.s. zal de hon derdste K. L. M.-postvlucht van Amsterdam naar Batavia aanvangen. Het vliegtuig, dat vertrekken zal. is de „Ha vik" de bemanning bestaat uit de herren G. M. H. Frijns, Th. W. v. Weyrother P- B. Blok en G. v. Zadelhoff, die resp. als eerste bestuurder, tweede bestuurder, werktuigkundige en radio telegrafist de reis zullen maken. De post voor het vliegtuig moet uiterlijk heden Woensdagavond te Amsterdam zijn. De „Oehoe" is in Djask en de „Pelikaan" ïs in Jodhpur aangekomen. AANSLAG OP EEN AGENT VAN POLITIE. Dronken kok in bewaring gesteld. Men meldt ons uit Den In bewaring is gesteld de 3l'la"g® V™ V" die, toen hij Maandagavond wc^ns o enbare dron kenschap was aangehouden ®veraebracte -t bureau Prinsestraat werd overgebracht, zich plotseling losrukte, een ™es trok en daarmede onder den uitroep: „ik5 f6, ?e stak naar een agent van politie- Gelukkigerwijs raakte het mes den gummistok, de <pnt bij zich droeg en wel zoodanig, dat de punt van het mes geheel krom boog- 1 ™es, een koksmes, is in beslag genomen- Tei»en den man, die in verze kering is gesteld, is Proces-verbaal wegens po ging tot doodslag °P een politieambtenaar op gemaakt. Voor de Amsterdamsche rechtbank hebben terecht gestaan een colportrice en haar assistent, die anti-katholieke brochures te koop aan boden- Door den kantonrechter waren zij wegens ordeverstoring ieder tot 10 boete veroordeeld. Het O. M. had bevestiging van het vonnis van den kantonrechter gerequireerd. In een tweede zaak tegen de colportrice alleen die zich ook in dit geval te verantwoorden had wegens ordeverstoring, eischte de Officier een boete van 25. De rechtbank, gisteren vonnis wijzend, veroor deelden de beide verdachten tot 'n geldboete van 10 en de colportrice bovendien tot 25 boete. De vonnissen van den kantonrechter werden hiermee bevestigd. -E (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). OPEN BRIEF. Aan Hunne Excellenties de Ministers van Financiën en Onderwijs te- Den Haag. Excellenties, Kennende uw groote bereidwilligheid om aan dacht te schenken aan alle ideeën welke in 't midden van ons volk leven in betrekking tot 't noodzakelijk evenwicht in 's lands financiën en er van overtuigd dat deze bereidwilligheid er met minder om zal zijn, omdat niet een organi satie, doch slechts een enkel persoon ze u voor legt, wendt ondergeteekende zich tot u met 't volgende: Als voornaamste middelen om tot bezuiniging op verschillende diensten te geraken, treden naar voren: personesibeperking en salarisverlaging. Teneinde 't laatste middel niet te ingrijpend te maken, is het noodig tot het eerste over te gaan. Naar meening van ondergeteekende zijn wjj daarmee op den verkeerden weg. Als er iets is, Excellenties, waaraan ook Ne derland geen behoefte heeft, is het vermeerde ring van 't aantal werkloozen over de heele linie. Vooreerst vormt 't groeiend leger van men- schen zonder vasten arbeid, een gevaar voor staat en maatschappij. Voorts worden duizenden aan allen arbeid ontwend, voor zij er nog aan gewend zijn. En tenslotte, daar men niemand van honger kan en mèg laten omkomen, moeten toch ook weer deze werkloozen en wachtgelders, nadat hun wachtgeldtermijn verstreken is, door de gemeenschap onderhouden worden. Zou het daarom, Excellenties, niet oneindig beter zijn, indien tot grondslag werd genomen: den beschikbaren arbeid of ook het beschikbare geld voor dien bepaalden arbeid verdeeld? Een kaasfabrikant, die met 20 knechts werkte moest er wegens verminderden omzet 4 ontslaan. De overigen boden nu aan, 20 pet. van hun loon te laten vallen, indien hun kameraads daardoor in dienst konden blijven. Dit schoon v.b. van solidariteit en sociaal ge voel verduidelijkt de bedoeling van onderge teekende voldoend, wanneer hij met aandrang verzoekt: Geen ontslag, geen opwachtgeld-stel- ling, waardoor het getal werkloozen, die zonder tegenprestatie moeten worden onderhouden en bovendien de arbeidsmarkt bederven, bovenma tig toeneemt, maar inplaats daarvan verdere salarisverlaging voor salarissen boven een be paald minimum. Bij een dergelijken maatregel offeren allen ln den nood van 't land iets ter wille van elkander, de takken van dienst en met name het onderwijs, worden intact gelaten. Dat ondergeteekende voor dit dringend schrij ven den vorm heeft gekozen van Open brief, vindt, Excellenties, zijn motiveering hierin, dat hij op deze wijze, ook hoopt te bereiken hen, die over betrokken kwesties mede beslissen en hen, wien ze in de eerste plaats aangaan. De meeste ambtenaren en onderwijzers staan priori antipathiek tegenover elke salarisverla ging, maar indien zij gesteld worden voor de keuze: opheffing van scholen, vergrooting der klassen, dus verslechtering van 't onderwijs, absolute versperring tot 'n betrekking voor de jonge leerkrachten door de geëischte herplaat sing van wachtgelders enz. eenerzijds en eenige meerdere salariskorting anderzijds, dan is het de vaste overtuiging van ondergeteekende, dat de meerderheid kiezen zal voor 't laatste. Het tegendeel veronderstellen, dus aan' te nemen 't bestaan van e$n egoïstische en onso ciale mentaliteit tegenover collega's en onderwijs beide, waagt schrijver dezes niet- Gaarne wilde ik Uwen Excellenties, daarom verzoeken ernstig te overwegen, of het niet mo gelijk zou zijn, door een verdergaande salaris- Wr»rtin« verschillende! maatregelen, wel Kil thanS FpeClSat *t onderwijs rtreiwn vnrf m -nemen w velen, jonge en oudere leerkrachten, dreigen te treffen in hun bestaan, onuitgevoerd te laten. Met verschuldigdeu eerbied van Uwe Excel lenties de onderdanige dienaar, M. J- LEENDERTSE. Hoofd eener school. Oosthulzen, 12 October 1032. Door zoon en schoonzoon vast gebonden en opgesloten. TOELOENG AGOENG, 18 October (ARET A) In een afgebrande Inlandsche woning werd het lijk van een Inlandsche vrouw aangetrof fen. Bij het in,gé|plde onderzoek is gebleken <Iat deze vrouw krankzinnig was en daarom door familieleden was gebonden en opgeslo ten. Een zoon en een schoonzoon van het slachtoffer zijn in verband hiermede aange houden. Te Spaarnwoude geraakten Maandagmiddag tengevolge van het in aanraking komen met een gloeiende kachel de kleeren van de 7-jarige Jo hanna B. in brand. Onmiddellijk schoten huis- genooten toe en wisten het kind de brandende kleeren van het lichaam te rukken. De arme kleine had echter reeds ernstige brandwonden bekomen, zoodat voor haar leven wordt ge vreesd. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE DOOR GEMEENTE-ONTVANGER. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad mr. Wijnveldt, concludeerde Maandag tot ver werping van het cassatieberoep van H. v. 't W., gewezen ontvanger der gemeente 's-Heeren- boek (Zeeland), die wegens valschheid in ge schrifte in hooger beroep door het Haagsche Gerechtshof is veroordeeld tot 1 jaar gevan genisstraf. Arrest 24 October. ZIJN KOSTBAAS BESTOLEN- De 40-jarige tuinman H. J. van D, die j.l. Woensdag door den Haagschen politierechter wegens oplichting tot drie maanden gevangenis straf is veroordeeld, stond heden opnieuw te recht wegens diefstal van geld en verschillende voorwerpen ten nadeele van zijn gewezen kost baas. Verdachte, die het feit bekende, zeide uitstel van de behandeling te willen verzoeken ten einde de gelegenheid te hebben om aan zijn verdediger de reden van zijn daad nader uiteen te zetten. De president meende, dat, daar ver dachte bekende, er geen aanleiding voor uitstel was. Eisch IV2 .iaal' gevangenisstraf, door te brengen io een bijzondere strafgevangenis November Ms De Ilofkirche in Dresden, die dringend gfrettaurcerd moet worden*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6