IN DE BANLIEU VAN BOEDAPEST. HP SCHIJN EN WEZEN IN DE PARLEMENTAIRE I de progressieve VERHOUDINGEN. 1 SHAW WBmÊÊÊM MISSIONARISSEN DER GROOT-STAD. DONDERDAG 20 OCTOBER 1932 r|,nr.' ilb$ CARITAS-CENTRALEN. DE TWEE MOGENDHEDEN- CONFERENTIE TE LONDEN. EEN KEERPUNT IN GESCHIEDENIS. DE BEDRIEGELIJKE CIJFERS. DE VRAAG DER NIEUWE MEERDERHEID. HET INTERNATIONAAL POOLJAAR. DR. SCHAEFFER OVER DE RAMP DER WERKLOOSHEID. De sociale maatregelen rijksregeering. der E PTSS-fHW -"mm bét is dé aigemeene opinie dat het bewind van dit eerste ministerie zijn einde nadert van een zakenkabinet. Nog vóór de behandeling der begrooting zal Her riot zijn keuze moeten doen, met welke meer. derheid hij zal regeeren. Zijn partij alleen, verreweg de sterkste van de kamer, is zelfs met de radikale zusterpartijen vereenigd, niet in staat alleen het bewind te voeren. Zij moet haar meerderheid voltooien met een aanzien lijke hulp van links of van rechts. MAAR OVERIGENS ALTIJD ANTI. Van onzen correspondent.) sonen" en „vereefllglngen".'lüe fiïTlffiSgr DE SOCIALE UITKEERINGEN IN DUITSCHLAND. 4 4 F"-"" m Van een bijzonderen correspondent Voor den oorlog bedroeg de bevolkingsdicht heid van Hongarije 64.6 per vierkanten kilo meter. Sinds echter na het sluiten van den vrede de schaarsch bevolkte gebieden van Hongarije werden afgenomen en de ambtena ren in grooten getale naar Centraal-Hongarije vluchtten, is de bevolkingsdichtheid van het tegenwoordige Hongarije gestegen van 64.6 op 86. De gevolgen van deze plotselinge bevolkings toename deden zich in het economische en sociale leven heel sterk gevoelen, ofschoon er nog geen gevaar bestond voor overbevolking. In Hongarije immers was er voor iedereen brood, zelfs bij een middelmatigen oogst is er nog een belangrijk overschot aanwezig, zoo- dat er altijd graan kan worden uitgevoerd Bovendien heeft Hongarije steeds ieder jaar behalve dit jaar dan een zeer goeden oogst gehad. En desondanks heerscht er in Hongarije een noodtoestand. Niet alleen in de hoofdstad van het rijk, maar ook op het platte land. Het aantal werkloozen neemt ziender- oogen toe. Daar er in Hongarije geen werkloozensteun bestaat zijn de werkloozen aan het gevaar bloot gesteld, dat ze zoowel in sociaal als zedelijk, godsdienstig opzicht gedoemd zijn om het leger der proletariërs te vermeerderen. Doordat de kleinindustrie noodlijdend is, is het aantal hongerlijders in de laatste jaren dusdanig toegenomen, dat er ook rond Boedapest een „banlieu" ontstaan is, die echter nog heel veel verschilt van de „banlieu" zooals die door Pierre Lhande is beschreven. In de „banlieu' van Boedapest gaat het in de eerste plaats om het dagelijksch brood, en om een slecht half-menschwaardig bestaan van meer dan 200.000 personen. Want in deze „banlieu" wo nen meer dan 200.000 menschen in een soort krotwoningen, in barakken die uit den oorlog zijn overgebleven, in kermistenten enz., en in de twintigste eeuw leven daar duizenden en tienduizenden menschen een leven, dat de grootste bespotting is van de uitvindingen der moderne techniek. De journalist Balthasar Elekes heeft onlangs onder den titel „Christus, Brood!.'" een om vangrijk werk uitgegeven, waarin hij een be schrijving geeft van het physielce en moreele leven in deze banlieu. Wat men in dit boek van Elekes te zien en te lezen krijgt, is zoo ontzettend gruwzaam, dat de beschrijvingen van Pierre Lhande daardoor verre in de scha duw worden gesteld. In het voorwoord schrijft de auteur: „De 200.000 zielen, die door de ellende uit de schittering der hoofdstad in grooten getale naar den buitenkant van de rijksresidentie zijn verdreven, staan daar aan allerlei beproevingen blootAls iemand honger lijdt en zijn geest laat dwalen, wordt hij gemakkelijk een beest. Al deze 200.000 menschen lijden honger en fantaseeren over dien goeden ouden tijd, toen Hongarije nog en rijk was. Maar omdat Hongarije te genwoordig heel arm is, worden hun fantasie, beelden tot schijngestalten, die vandaag of mor. gW%ls zware onweerswolkan zullen losbar- stéfa. Maar ons mag het niet onverschillig zijn of deze hongerlijders brood krijgen of niet; of de kinderen dezer verschoppelingen der maatschappij zonder kerk of godsdienst wor den grootgebracht; of zij in den geest van het Evangelie worden opgevoed; of zieken en stervenden als dieren langzaam sterven of dat zij gesterkt door de laatste H.H. Sacramenten de groote poort der Eeuwigheid binnentreden. Jaren geleden stond een jonge priester Adolf Farda voor den kardinaal-primaat dr. Johann Csernoeh. Ik ben om den zegen van Uwe Hoogwaar, dige Excellentie gekomen, sprak hij. Wilt ge misschien gaan verhuizen, vroeg de ,Vorst-Primaat. Ja, Eminentie, was het antwoord, en wel naar den rand van de hoofdstad. De bisschop dacht even na en vroeg toen: En hoe wil je dat aanpakken Met een kerk te bouwen, Eminentie, luidde het korte antwoord. De grijze opperpriester bleef lang in diep gepeins verzonken: maar dan werd zijn gezicht stralend helder en hij antwoordde: Mijn zoon, ge zijt mijn missionaris. Wij hebben geen geld, maar we bezitten een geloof, dat bergen kan verzetten. Ga heen, en doe zooals de missiona rissen, die eerst het terrein verkennen en dan een geschikte plaats uitzoeken om een kerk te bouwen. De zegen van den Allerhoogste moge u op deze ontdekkingsreis vergezellen. De jonge priester zwierf enkele weken rond langs de randen van de stad en ongeveer een jaar later stond er midden tusschen de barak ken en keeten een aardig kerkje, waarvan thans reeds zeven jaar een weldadige sfeer en een onbeschrijflijke zegen uitstralen. Dit kerkje werd het middelpunt van een zedelijk- godsdienstigen opbloei voor de heele omgeving, hetgeen wel blijkt uit de volgende cijfers. In het jaar 1925 werden daar 7000 H. Communies uitgedeeld: in de volgende jaren steeg dit aantal respectievelijk tot 7500, 9000, 11000, 13000 en in het afgeloopen jaar.zelfs tot 24000. Ook voor de overige parochies aan den rand der stad zijn dergelijke cijfers aan te wijzen. „Het kleine Woud" is een kolonie van pro letariërs in de buurt van het station. Er wonen daar 7000 zielen in onbeschrijfelijke ellende, zooals vroeger de holbewoners en de nomaden. De jonge Jesuietenpater Tornoys is in deze kolonie een graag geziene gast. lederen dag opnieuw doorkruist hij de kolonie, en klopt aan van deur tot deur, en voor iedereen heeft hij een goed en vriendelijk woord. Ik vraag aan een «trbeider, zoo schrijft Elekies, wat denk je van dien priester? Hij is een heele nette man, antwoordt de proletariërs, die in deze processie meegingen en uit volle borst vrome liederen zongen. Toen ze bij de kerk kwamen, sprak Pater Tornoys hen toe: „Gij zijt mijn liefste kinderen". Dit tooneel was zoo ontroerend dat de aan wezigen de tranen in de oogen kregen. Enkele weken geleden stierf de jonge kape laan Aladar Lofal die ook uit eigen beweging een proletariersparochie gesticht had. Hij was niet bestand tegen de ontberingen van dit harde leven en na enkele jaren had hij zich een doo- delijke ziekte op den hals gehaald. Zijn begrafenis is een demonstratie gewor den zooals Boedapest nog nooit gezien heeft, en dat wil wat zeggen, want men is hier op dit gebied nog al verwend. In den begrafenis stoet giagen duizenden en duizenden in lom- pen-gekleede proletariërs mee. Toen de kist in het graf werd neergelaten, ging er een snik kend schreien door de menigte. De menschen jammerden: „Hij was voor ons een vader". Bij de begrafenis waren ook 65 priesters tegen woordig, een bewijs, hoe ook de geestelijkheid het werk van deze missionarissen waardeert. De jonge priesters, die echt-so^ia] voelen en die doordrongen zijn van een Christelijke offervaardigheid, hebben in de laatste jaren ontzaglijk veel werk verzet. Zij hebben den opmarsch van het socialisme in de achterbuurten en in de randgebieden van de groote steden tot stilstand gebracht. Wat de staat en de maatschappij in het ver leden verzuimden, hebben zij tbaps ingehaald. De geest van den grooten socialen bisschop Prohaszka is over hen vaardig geworden. Toen het communisme in 1919 bevel gaf om de kerkelijke goederen in Hongarije in beslag te nemen, werden de kerkbesturen gesticht, die uitsluitend uit leeken bestaan en die de zede lijke en cultureels hulptroepen vormen der pa rochies. Behalve deze zedelijk-godsdienstige taak, hebben zij ook den plicht op zich geno men om voor het levensonderhoud van de geestelijken te zorgen. Toen de kerkbesturen zich tijdens de com- munstische overheersching wisten te handha ven, werden zij na den val van het sovjetbe wind in stand gehouden en zelfs nog uitge breid. Het was buitengewoon goed gezien ge weest om de leeken in het bestuursapparaat der Kerk te betrekken. Toen bij het begin van den nieuwen Christelijken koers in Hongarije een nieuwe geest ontstond, waren het juist de kerkbesturen, die dezen geest op zuiver kerke- lijk-godsdienstigen grondslag rente lieten op- bnengen. In de laatste tien jaar wérden alleen in Boedapest 12 nieuwe parochies ge sticht en 15 nieuwe kerken gebouwd, terwijl 25 openbare kapellen werden opgericht, zoo- da de 570.000 katholieken van Boedapest op het oogenblik beschikken over 43 parochie kerken en 32 openbare kapellen. Toen de nood over het land kwam, en door pastoor Mihdlowies de Caritas-actie werd in geluid, werden 43 kerkbesturen in een filiaal van de Canitas-centrale veranderd. De kerkbe sturen die ook reeds eerder het zwaatepunt van hun actie velegd hadden naar de kolonies der proletariërs, stelden zich van toen af aan geheel in dienst om den nood te helpen lenigen. De omvang van hun succesvol werk blijkt wel uit het feit, dat zij in dit jaar alleen reeds 400.000 Pengö onder de armen hebben verdeeld, afgezien nog van de aalmoezen die in nature, werden gegeven. Als men daarbij nog in aan merking neemt, dat de kerkbesturen er2 bijna overal nog in geslaagd zijn om naast het'pa rochie-huis ook nog een inrichting Wóór de cultureeie vorming der jeugd te stichten, dan zal men begrijpen, dat de kerk daardoor in enkele jaren tijd weer voor duizenden, die voor Kerk en godsdienst verloren waren, in het middelpunt der moreele, godsdenstige, cultu reels en charitatieve belangstelling- is komen staan. De „Christelijke richting" die overingens zoo geprezen wordt, heeft zich echter op politiek gebied nog niet weten te handhaven: in de laatste dnie, vier jaar was die koers niet altijd Christelijk. Als niet politieke cultuurbeweging heeft zij toch in het publieke leven van Hon garije diepe sporen nagelaten. En dan waren het op de eerste plaats de katholieke intellec- tueelen en de jongere geestelijken, die de dra gers werden van de nieuwe gedachte. De geschiedschrijver zal het in de jongere katholieke generatie nog eens weten te wiar- deeren, dat zij juist in de moeilijkste tijden, toen de sociale nood het hoogst gestegen was, niet alleen de katholieke gedachte gered heeft, maar haar ook ten zegepraal heeft gevoerd. (.NADRUK VERBODEN.) Van onzen correspondent Londen, October 1932. „Besprekingen hadden heden en gisteren op 10, Downingstreet, plaats tusschen MacDonald, Herriot en sir John Simon over het Britsche voorstel tot het houden eener bijeenkomst, waaraan zij met Italië en Duitschland zouden deelnemen ten einde de te Genève -gerezen moei Ujkheid uit den weg te ruimen. „De Fransche en Britsche ministers kwa men overeen dat de bijeenkomst bestaan zou uit de vier genoemde mogendheden (niet waar er zijn vijf mogendheden genoemd: MacDonald, Herriot, sir John Simon, Italië en Duitsch land) en dat de beste plaats voor zulk een bij eenkomst Genève zou zijn, „De Britsche regeering heeft de instemming gezocht van de twee andere bij dit voorstel betrokken regeeringen. Deze bijeenkomst zou een onofficieel en preliminair karakter dragen Haar d-oel zou zijn middelen te beramen en voor te stellen, waardoor het gemeenschappe lijke werk der ontwapeningsconferentie (hoe kan een enkelvoudig lichaam iets gemeenschap pelijks hebben?) binnen den volkenbond op doeltreffende wijze zou kunnen worden her vat". Big Ben luidde 1 uur 15, toen dit officieele communiqué de wereld ingeslingerd werd. Men onderschatte de beteekenis hiervan niet Er is te Londen gehouden een twee-mogend- heden conferentie. De deelnemende mogendhe den zijn het' eens geworden over de noodzake lijkheid een vier-mogendheden conferentie bij een te roepen, welke middelen zal beramen en voorstellen, die kunnen leiden tot de hervat ting op doeltreffende wijze eener veel-mogend- heden conferentie. Slaagt de vier-mogendheden conferentie niet, dan moet helaas gevreesd worden dat de re sultaten der vroeger gehouden 5, 7%, 9, 143^ en 22 mogendheden-confer|enties, bestaande uit 3, 8 9/32 en 11 mogendheden-pacts, hun praktische waarde verliezen zullen, dat de be- wapenings-wedijver opnieuw een aanvang zal nemen en dat Europa herschapen zal worden in een gewapend kamp Vandaar dat het slagen'der twee-mogendhe- den conferentie te Londen als een keerpunt in de na-oorlogsche wereldgeschiedenis mag wor den beschouwd. In diplomatieke kringen ver schilt men nog van meening over de vraag of dit keerpunt van even groote beteekenis zal blijken te zijn als dat van de vonige week (welk? er waren de vorige week, als ik mij goed herinner, drie keerpunten in de wereldgeschie denis), maar men ontkent niet dat in ieder geval een stap gedaan is in de goede richting. Sommige beoordeelaars merken op, dat de overgang van een twee-mogendheden- tot een vier mogendheden-conferentie misschien wat al te schielijk is, en dat het voorzichtiger ge weest zou zijn eerst een drie-mogendheden con ferentie te beleggen." Beweerd Wordt dat Her riot eveneens de meening toegedaan was, dat men niet zóó maar in eens vier mogendheden bijeen moest roepen. Hij zou voorgesteld hebben het aantal cónféreerende deljjk met halve mogendheden uit te breiden? ejL ten dien einde een alphabetische lijst van Frankrijks bondgenooten ter beschikking van de tweemogendheden-conferentie gesteld heb ben. MacDonald evenwel meende dat indien niet met bekwamen spoed gehandeld werd de be- wapeningswedijver opnieuw een aanvang zou nemen en dat Europa herschapen zou worden in een gewapend kamp. Vandaar dat het slagen der twee-mogend- heden conferentie te Londen als een keerpunt in de na-oorlogsche wereldgeschiedenis mag worden beschouwd. Van onzen correspondent BERLIJN, 19 October (W.B.) In „het uur der rijksregeering" heeft de rijksminister van arbeid, dr. Schaeffer, hedenavond over alle Duitsche zenders een rede gehouden over de nieuwe verordening tot aapvulling van sociale maatregelen. De rijksregeering, zeide dr. Schaeffer, zal al het mogelijke doen om door de uitvoering van openbare werken, vooral echter door een oproep aan de industrie van steunontvangers ioonon^vangers te maken. Zij laat zich van dit doel dlfet afbrengen door valsche critici en valsche profeten, noch door den geest van af braak. Met genoegdoening stelt zij vast, dat het keerpunt in de crisis steeds meer ook een wending in de geesten schijnt te brengen. Gelukt het werk der rijksregeering, aldus dr. Schaeffer, dan kan men op een verdere ver mindering der werkloosheid en een verdere uit breiding van het aantal arbeiders rekenen. Hier mede alleen kan echter nog niet de massa arbeider. Hij is een veel grootere socialist dan I armoede overwonnen worden, waaronder de te- wij. Hij heeft voor iedereen een vriendelijk genwoordige tijd zoo zwaar gebukt gaat. Mil- woond. Laatst vertelde hij ons dat we hem gerust ons vertrouwen konden schenken, want dat hij een even groot proletariër was als wij. Hij schaamt zich niet om ons een hand te geven. Hij vertrekt geen spier van z'n gezicht, als hij ons in onze krotwoningen komt opzoe ken. Laatst was hij in mijn hut: hij ging naast mij op de houten brits zitten en bleef langen tijd met me zitten praten over de moeilijke tijden die we beleven. Ik durf gerust beweren dat deze Jesuiet net zoo'n groote proletariër is als wijbij ons houdt iedereen veel van hem". Wat stille arbeid van dezen pater uit werkt, bleek onlangs nog bij de groote Sacra mentsprocessie. Bij honderden trokken deze hongerlijders en in lompen gekleede prole tariërs uit ,,Het kleine Woud" naar het Jesuie- tenkerkje om de grcote processie mee te ma ken. Voorop liepen twee manen, die een doek met opschrift droegen: „Verlosser van de pro letariërs uit het Kleine Woud, ontferm U tonxer!" Het was een onafzienbare lange stoet lioenen werkloozen zullen nog eenmaal aan de vermoeienissen van een winterveldtocht bloot gesteld worden met hun millioenen vrouwen en kinderen. Tegenover den winter van nood zal daarom een winter van hulpverleening moe ten komen te staan. Ten allen tijde heeft de werkdadige liefde ongeëvenaarde krachten ge vonden en ongekende resultaten bereikt. Daarom helpe wie helpen kan. TEGENSTANDERS VAN GRONDWETS WIJZIGING IN DUITSCHLAND DRESDEN, 19 October (H.N.) De Saksische landdag heeft een sociaal-democratische motie aangenomen, waarin de regeering wordt ver zocht, tegen de constitutioneele plannen van de rijksregeering te protesteeren en in den rijksraad tegen eventueele voorstellen tot wij ziging van de grondwet te stemmen. Het aerologisch station te Reykjavik. Dr. H. J. Cannegieter meldt ons: In het laatst der vorige week werden de resultaten ontvangen van de waarnemingen van de vliegers der Luchtvaartafdeeling te Reykjavik gedurende de maand September. De uitkomsten mogen hoogst bevredigend genoemd worden. Op 25 van de 30 dagen der maand werden in totaal 31 hoogtevluchten ge maakt tot een gemiddelde hoogte van 5523 M. Twee opstijgingen bleven beneden 5000 M., drie gingen tot boven 6000 M. Hoewel het in de bedoeling lag tot 15 October regelmatig twee maal daags waarnemingsvluchten te doen, werd dit slechts op zes dagen gedaan. Op de overige dagen werden als het weer het toeliet oriënteeringsvlucliten over de omgeving ge maakt, om het omliggend terrein nader te ver kennen, met het oog op eventueele noodlan dingen. Wat betreft de temperatuurmetingen werden op 1000 M. hoogte steeds temperaturen gevon den om het vriespunt. De hoogste temperatuur in dit niveau was 5 gr. 6, de laagste 4 gr. 5. Uit de metingen blijkt, dat de gemiddelde atmosfeertemperatuur van September te Reyk javik gelijk was aan die welke van December tot Maart in ons klimaat heerscht. Op vijf dagen werden geen waarnemingen gedaan, op vier daarvan wegens slecht weer. Op 30 Augustus werd de eerste loodsballomvaarneming gedaan. Deze werd gevolgd door een mooie serie wind metingen in de periode van mooi weer in de dagen tusschen 2 en -8 September. Helaas ver toonde zich op dezen dag den laatste waar op ondergeteekende te Reykjavik vertoefde een defect aan het instrument, waarmede de ballons gevolgd worden. Op 16, 17, 18 en 19 hadden weer mooie windwaarnemingen plaats, daarna moest het instrument in reparatie ge geven worden en aankde zorgen van den in strumentmaker van het Meteorologisch Instituut te Reykjavik worden toevertrouwd. Het waarnemingsjournaal maakt verder mel ding van de driemaaldaagsche waarnemingen van den wölkentrek. Over de wijze om de IJslandsche waarne mingen dagelijks in de Europeesche weerbe richten te doen opnemen, wordt nog onder handeld. Daar het zendstation van Reykjavik te zwak is om op grooten afstand gehoord te kunnen worden en de kosten van dagelij ksche verzending per kabel naar Londen, ter opname in de Engelsche weerberichten, voorshands te hoog zijn, is het voorstel gedaan de aerologi- sche waarnemingen in den middag draadloos via Janmayen naar Tromsö in Noorwegen ovêr te seinen. Van Tromsö kunen ze per draad naar Oslo worden doorgeseind. De Noor- sche meteorologische dienst heeft zich wel willend bereid verklaard ze alsdan in zijn weer bericht van 6.55 uur op te nemen, zoodat de waarnemingen van het middaguur te Reykjavik laat in den middag overal kunnen worden op genomen. Wanneer de dagen weer gaan lengen en de morgenopstijging op IJsland weer om streeks 6 uur plaatselijke tijd kan plaats vin den (7.20 u. Amsterd. tijd) zullen de waarne mingen in een weerbericht van 10.55 uur (Amsterd. tijd) van Reykjavik worden opge nomen en vroeg in den middag via Noorwegen aan de Europeesche diensten worden bekend gemaakt. Parijs. 14 October 1932. Toen in Mei j.l. de stembus had gesproken, werd onmiddellijk de leider der radikalen, Her. riot, als de overwinnaar aangewezen. Dat hem het bewind moest ten deel vallen, werd niet be twist. Hij vormde zijn ministerie zelfs buiten de socialisten om en ook dat ontmoette geen critiek. Het scheen, dat de oude radikaal-socia- listische partij zich weer op het punt bevond, na de stembusoverwinning van 1924 ingeno men. Niet alleen was de weg naar het bewind geopend, de mogelijkheid zich te handhaven scheen gunstiger nog dan in 1924. Of men zijn naam uitsprak of niet, het was het kartel, dat een beslissende zegepraal mocht binnen halen. Het kartel had geen gunstige reputatie ge. laten en is waarschijnlijk voor de meerderheid in den lande een schrikbeeld gebleven. Waar om dan wekte de linksche stembusoverwinning zoo weinig ontsteltenis en werd de nederlaag door de gematigde partijen zoo zonder ernstige verontrusting aanvaard en dacht niemand aan een herhaling van het verloop van 1924 Een voudig omdat men meer aandacht schonk aan de .werkelijke stroomingen in het kiezerscorps dan aan den formeelen uitslag. Het kiezerscorps had bij den eersten stem busgang gesproken. Groote verplaatsingen wa ren toen uitgebleven, al werden belangrijke wijzigingen in het tellingsresultaat voorzien De conclusie, dat geen belangrijke wijzigingen in de Fransche politiek te wachten waren, niet in de buitenlandsche, niet in de binnenland- sche, was onaanvechtbaar. Ongetwijfeld moest de uitslag der herstemming buitenstaanders den indruk geven, dat men zich in het oor deel over de eerste stemming vergist had. Men oordeelt, dat het slechts het resultaat is wat telt, en dat resultaat was een verpletterende nederlaag voor de oude meerderheid, een zeld zaam omvangrijke overwinning voor de oude oppositie. Op grond van dat resultaat kon een straf kartelbewind worden gevreesd. Die vrees werd niet gewekt en de feiten zijn de juistheid van een kalme opvatting van het verkiezingsresultaat komen bevestigen. Dat ten aanzien van de Fransche buitenlandsche politiek de verwachtingen van hen, die een koerswijziging verhoopten, zijn teleurgesteld, is genoegzaam gebleken. En we laten voor het oogenblik de vraag rusten, waarom zulks geen verwondering kan baren. Op 't oogenblik wordt de parlementaire terugkeer voorbereid en binnen enkele weken zal het parlement voor de noodzakelijkheid worden geplaatst den koers voor de binnenlandsehe politiek vast te stellen, en men mag reeds aannemen, dat die niet overeenkomstig die van 1924, niet over eenkomstig den schijn van de stembusover winning zal zijn. Althans niet op den duur. Het eerste kabinet na de verkiezingen heeft mogendheden gelei aéllteraï besc-houwd geheel het karakter De hulp wan links, dus van de socialisten, beteekent het kartel en het is zeer aanvecht baar te beweren, dat de uitspraak der kiezers ten gunste van het bartel is geweest. Er is zelfs alle reden de linksche overwinning te wijten aan bet feit, dat men het kiezerscorps heeft weten te overtuigen van lief feit, dat de toestand geen kartelbewind toelaat. De hulp van rechts kan niet anders betee- kenen, en de socialisten zien het aldus in, als een zoogenaamde nationalistische regeering wat een zeer oneigenlijke term is een bewind, dat linksche tintjes heeft en anti-Tar- dieu lijkt, maar in werkelijkheid de politiek van Tardieu volgt. En misschien wel den naam van de een of andere concentratie zal dragen, alhoewel alle partijen het er over eens zijn, dat die zoogenaamde concentratie een on ding is. Welken naam men het definitief ministerie ook zal geven, of wie het leiden zal, men voelt, dat het gedragen zal worden door de eischen van het oogenblik naar de onvermijdelijke be hartiging van het nationaal belang. En mits dien een weg zal volgen, die reeds door de vorige „nationale regeeringen" werd bewan deld. En slechts zulk een regeering zal over eenkomstig de uitspraak van bet kiezerscorps zijn. Het is natuurlijk mogelijk, dat als straks het kabinet-Herriot wordt neergeworpen, het politieke spel verschillende pogingen onder neemt om de crisis op te lossen en daarbij ook een kartelkabinet zal beproeven. Maar er is niemand, die zülk een kabinet voor iets an ders dan een kortstondige proef zal houden. Frankrijk staat voor eeu dwingende sanee- rirtgsnoodzakelijkheid en- die saaeering kan niet ondernomen worden da.n door een regee ring die de nationale krachten verzamelt. De werkelijke verkiezingsuitslag is eerst langzamerhand bekend geworden. Het is het onmiddellijk resultaat, dat telt en de conside raties, die tot een verklaring van de bewe gingen in het kiezercorps voeren, lijken in het gezicht van het brutale resultaat op napleiten. DJaar nu die werkelijke verhoudingen, dus niet langer de schijn maar het wezen, op de poli tieke verhoudingen haar stempel gaan zetten, nu kan men zich er over verheugen, dat ein delijk de ware cijferverhoudingen naar het licht zijn gehaald. En men constateert zelfs met eenige verrassing hoe precair een overwin ning kan zijn, die niettemin groot verdient genoemd. Die cijferanalyse is dezer dagen gepubliceerd en men staart reeds direct op het verrassend resultaat, dat de partijen haar posities hebben behouden. Om in zoo'n geval toch tot zulk een enorme meerderheidsverplaatsing te lieb- ben geleid, moet er dus een factor zijn ge weest buiten den ijver der kiezers, die de ver schuiving heeft veroorzaakt. Die factor is het kiesstelsel geweest en niemand kan daardoor verrast zijn. Het is niet voor niets, dat de overwinnaars van thans zich zoo verzet heb ben tegen een wijziging van het kiesstelsel om het eerlijker den wil van het kiezerscorps te doen reflecteeren. Wij geven hieronder de resultaten der Be cijferingen met liet resultaat bij het vigeerend stelsel en het resultaat dat een evenredige vertegenwoordiging zou hebben opgeleverd. Reeds uit dit staatje blijkt hoe geheel an ders de uitslag zou zijn geweest als zij de vrucht zou zijn geweest van een eerlijke con sultatie. Maar zelfs dat voor de nieuwe meer- derheid zoo ongunstig beeld blijft nog ver van de werkelijkheid af, daar bij een evenredig heidsstelsel niet de linksche coalities mogelijk zouden zijn geweest, die zeer ten voordeele van de linksche overwinning hebben gewerkt. Om reeds een enkel voorbeeld te noemen. Ontzag lijk veel stemmen zijn voor de oude meerder heid verloren gegaan, doordat in tal van arron dissementen de niet-kartellistische stemmen naar een zoogenaamd gematigden redikaal gin gen om een socialist tegen te houden door de begunstiging van een radikaal. De geslagen meerderheid heeft zulke begunstigingen ner gens gekend. Maar zelfs de effectieve kiezersuitspraak tot basis nemend, moet erkend, dat het stelsel 23 zetels aan de tegenwoordige oppositie ontfut seld heeft en aan de tegenwoordige meerder heid 61 zetels heeft cadeau gedaan. In dat ge val was er wel een zeer sterke communistische fractie gevtfest, doch deze zou juist de wig hebben gedreven tusschen radikalen en socia listen en de radikalen zouden zeker niet de leiding van het gouvernement hebben kunnen nemen, anders dan in compromis met de recli- terkamerheft. De dus schijnbaar zoo sterke overwinning van liet radikalisme berust al heel weinig op den kiezerswensch en het is nog duidelijker, dat Herriot met die werkelijkheid moet reke ning houden als men ziet, dat de oude meer derheid die met 4.505.126 stemmen achter zich in 1928 aan het bewind was gekomen, bij de jongste verkiezingen slechts 124.409 stemmen achteruit is gegaan. Een veel kleiner aantal stemmen dan zij aan de radikalen schonk om socialisten tegen te houden. Republikein-socia- listen, radikalen en socialisten, dus de tegen woordige meerderheid, die in 1928 3.872.784 stemmen achter zich hadden, vonden er dezen keer 4.319.551, dus een groei van 446.767 stem men, doch die winst is vooral verkregen door het stemmenverlies der communisten (267.313) en de 104.000 nieuwe kiezers, de jonge gene ratie, die het meest door de crisis Is getrof. fenn en dientengevolge in groote meerderheid anti-gouvernementeel heeft gestemd. Ontegenzeggelijk heeft de crisis met haar enorm werkloozenleger ten gunste van de linkerzijde gewerkt, maar het gunstige resul taat voor links is op doorslaggevende mate be vorderd door de wijziging in de taktiek der communisten, die dezen keer bij de herstem mingen zijn opgekomen voor links, terwijl zij zich vroeger onthielden. Men moet dus wel constateeren, dat de posi tie der oude meerderheidspartijen niet meer aangeta&t is dan de crisisverschijnselen de-den Wnriofdm eiTzSk^fnet ïif fliè mate, dèt if omslaan van de kamer er het gevolg van had moeten zijn. Bovendien is het aantal onthou dingen nog altijd /boven de 16 pCt. gebleven, zoodat bijna 2 millioen kiezers niet gestemd hebben en men weet, waar helaas waar het gros der niet-stemmers zit. Men kan het aan. tal „principieele thuisblijvers" wel op 6 pCt. stellen. En wanneer men nu bedenkt, dat de reusachtige meerderheid van thans met haar 4.319.551 stemmen achter zich niet eens het cijfer beeft gehaald der oppositie, die 4.380.117 stemmen baalde, dus altijd nog 60.000 stem men meer, dan begrijpt men wel, dat een kleine kentering in het kiezerscorps, bijv. door bet ophouden der crisisinvloeden, voldoende kanzijn om het stelsel ten gunste van de oppositie te doen werken. Wij meenen, dat het de heer Marin was die indertijd de kamer eens waarschuwde voor het feit, dat het stel sel de kamer doemde tot de alternatie van linksche en rechtsehe stembusoverwinningen. LONDEN, 13 October 1932. De openbare discussies over de „Outline" - of „Schets der „Knowledge" of „Kennis" voor „jongens en meisjes en hun ouders" duren - voort en bezorgen het boek een reclame die het waarschijnlijk niet waard zou zijn, zelfs wanneer er op zijn tendenzen niets viel af te dingen. Ik moet erkennen het werk niet gelezen te hebben; ik heb slechts de gewraakte passages nagelezen en verder het boek zeer vluchtig doorbladerd. Dit is voldoende. Eén druppel Pruisisch zuur in een glas zuiver water maakt heel de vloeistof tot doodelijk vergif. Overigens behoeft men een boek zelfs niet - ingezien te hebben 'om over zijn moreele strek- king te oordeelen. Dat eerbiedwaardige man nen, zooals de Anglikaansche aartsbisschop van York, het afkeuren, is niet voldoende, ten- zij zij, gelijk onze eigen geestelijke overlieden, met onaantastbaar gezag bekleed zijn. Maar men kan de moreele strekking van een boek met onfeilbare nauwkeurigheid beoordeelen. wanneer men weet, door wie bet aangeprezen wordt. De „Outline" is in een brief aan de pers verdedigd geworden door de „Federation of Progressive Persons and Societies" den „Bond van vooruitstrevende personen en ver- eenigingem". Dit is voldoende. Het boek deugt niet..., ongelezen! De eerste onderteekenaar i3 mr. Bernard Shaw. Dit is meer dan voldoende. Bernard Shaw is de eerste letterkunstenaar van onzen tijd. Goed. Voltaire was de eerste letterkun- stenaar van zijn tijd. Dit wil niet zeggen, dat - Voltaire een autoriteit was on het èebied vap moraal. Maar Voltaire was ten minste tot het eind van zijn leven datgene wat men „vooruitstre vend" noemt, ook al streefde hij vooruit in de verkeerde richting. Dit kan zelfs van Bernard Shaw niet getuigd worden. Deze is in zijn vooruitstrevendheid hopeloos verouderd. Wat hij vooruitstrevend noemt is doorgaans een of andere richting of ideaal, waarvoor een generatie geleden al dan niet met succes propaganda gevoerd werd. Dit is het gebrek van grijsaards, die te lang jong blijven. Zij gaan niet mee met hun tijd. Shaw is 76; hij blijft altijd en eeuwig 50, en de wereld heeft voor hem 26 jaren vrijwel stilgestaan. In het begin onzer eeuw gold het als „voor- uitstrevend" ongeloovig ©n anti-kerkelijk te zijn. Het gold als vooruitstrevend te beweren dat de kerk haar roeping, indien zij er ooit een gehad bad, jammerlijk had misgeloopen. Het Fenianisme in Engeland, de toen reeds ver- loopende dageraad-beweging in Nederland, waren de toevluchten voor al degenen, die niet vernuftig genoeg waren om op eigen houtje vooruitstrevend te zijn. Men kreeg zijn vooruitstrevendheid kant en klaar geleverd, met een soort insigne erbij, opdat niemand zou denken dat men een imbé- cilo was. Men droeg een bepaald model hoed, das, boord en baard ten bewijze dat men voor uitstrevend was. Van dat pedante burgermannetes-gedoe is de Federation of Progressive Persons and Societies een aanspoelsel. Zij bestaat" IItf npi*. De hoofdpunten van de aanvulling9" verordening. BERLIJN, IS October. (V.D.) De bem"&rtjk. ste punten van de verordening van (len rijks, minister van arbeid tot aanvulling vfl° socia's uitkeeringen, die Woensdag 19 October worden gepubliceerd, zijn de volgende:. f X. De uitkeeringen der wejil»°sheidsverzl- kering worden verhoogd met gemiddeld twee Mark. 2. In de ziekte- en personeelsverzekering worden toeslagen, die door de verordening van 14 Juni waren verboden, weel »;oegelaten. 3. Ia de ongevall^nverze wordt de toeslag van TA die eveneens Was verboden door de verordening van uni, voor toekom stige verzekeringen weer toegelaten. Verder worden een'£e '-"hnische bijzonder heden geregeld. ONTEVREDEN GRIEKEN VALLEN HUN CONSUL AAN. ANTWERPeN' 19 0ct°ber (V. D.). Een groep van 20 Grieken lk-e t Woensdagmiddag een be zoek gebracht aan liet Grieksche consulaat te Antwerpen- waren ontevreden, omdat zij geen voldoen ng ïadden bekomen. Zij drongen de bureaulo ta en binnen en slingerden alles wat binnen lan «reik kwam in het rond. De consu de heer Nicolaides, werd door een paar projec ie en getroffen en tamelijk ernstig aan het too d gekwetst, zoodat geneeskundige hu,P ro0€st ^orclen ingeroepen. Hedenavond is een razzja gehouden in het haven .wai ïeiteneinde de ontvluchte daders op te sporen. Partijen Conservatieven JXemocr.-republik. Onafhankelijken Volksdemocraten Onafhankelijke radicalen Radicaal-socialisten Republik-socialisten Socialistische communisten Communisten Verspreide stemmen Aantal Evenredige stemmen 82.859 Zetels 5 vertegenwoordiging F, 1.233.360 76 81 4- 5 499.286 28 32 309.336 16 20 1.299.936 72 82 +10 955.990 62 60 2 1.836.991 157 115 - 42 515.176 37 33 4 1.964,384 129 122 7 78.472 11 5 6 796.630 12 50 +38 4.112 9.579.482 605 leden) van geen kerk of van geen noemens-;. waardige kerk deel uitmaken. De leden 'èe-. seffen niet, dat zij het recht missen het Chris: tendom, waartoe zij niet behooren zijn „zwak heid" te verwijten. Want die „zwakheid", de onmacht zich met succes op te werpen als ver dediger vau de ware Christelijke beginselen, is dan het gevolg van de desertie van honderd duizenden „vooruitstrevenden". Wie deser teert, geeft het recht van critiek prijs. „Velen, die niet beseffen, hoe ver de kerken achtergebleven i z'in bij de denkbeelden der ontwikkelden, zijn welicht onder den indruk gekomen van dit „excommunicatie-vonnis" (van den aartsbisschop van York en zijn medë- onderteekenaars), wordt in den brief gezegd. „Wij wenschen dus te verklaren dat, naar onze meening, bet boek van de grootste waarde is, daar het inlichtingen geeft omtrent weten schap- beschaving en kunst op aantrekkelijke en eenvoudige wijze, en zonder de gebruike lijke leugens en ontduikingen". „De gebruikelijke leugens en ontduikingen". D.w.z. datgene wat in den tijd toen mr. Shaw nog werkelijk 50 was, in strijd was met zekere thans hopeloos verouderde vooruitstrevend heden. «Geen jong persoon", heet het verder, „kan vooral de tweede sectie (betreffende de „be schaving") die in het bijzonder aangevallen is, lezen, zonder een beter wereldburger te wor den". „Wereldburger" Is een woord waarmee mr. 'Shaw iederen Engelschman aanduidt, die een geweldigen hekel heeft aan zijn eigen land, die (evenals' inr. Shaw) van 1914 tot 1919 en daarna een bijzondere voorliefde had voor Duitschland, en bovendien een groote ver eering koestert voor het sovjet-regiem, voor zoover het de Engelsche samenleving poogt te ondermijnen. „De grond tot den aanval is, dat in deze sectie geen aandacht geschonken wordt aan de rol door het Christendom gespeeld In de beschaving", vervolgen de schrijvers, „dat de naam van Christus niet genoemd wordt, en dat de mogelijkheid wordt geopperd dat het ge zin niet onder alle omstandigheden de beste om geving is voor het kind". De eerste beschuldiging noemen de schrij vers grootendeels een travestie van den erger lijken inhoud van het boek. „Ma-ar", zeggen zij, „het blijft toch waar, dat de goedkeurlg welke het Christendom gelijk bet in onzen tijd ge leerd wordt (welk Christendom? Het Katho lieke? het Methodistische? het AnglicaanSChe? Corr.) hecht aan oorlog en aan eigendom, het vervreemdt van elk levend contact niet de leer van Christus...." Plomp en brutaal. Shaw en zUn geestverwan ten, die het Christendom VPl werpen, en van het Christendom niets afweten, werpen zieh op tot autoriteiten in de leer. Vln Christus. Dat de Christelijke kerken anti-Chrisf zijn, is een bewering zoo oud als Ik t Christendom. Dat alle mogelijke atheïsten de eigenlijke volgelim gen van Christus zijn, is jeta flat men aan honderden bittertafels kan hooren beweren. De „Outline" wordt aanbevplen en warm ver dedigd door mr. Shaw. Men behoeft haar dus niet te lezen om ervan overtuigd te zijn, dat zij verwerpelijk is. DRANKVERBOD TIJDENS DE RIJKSDAG- VERKIEZINGEN BERLIJN, 19 October (V.D.) Evenals bij vo rige verkiezingen zal ook op 6 November a.s. tijdens de rijksdagverkiezingen het schenken van brandewijn en daarmee gelijk staande al coholische dranken in Duitschland verbodea zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2