INTERN. CONGRES VAN R.K. WERKGEVERS. m mm DE AARTSBISSCHOP EN DE NOOD TO0Dr^"~°P DER BOEREN. mm SSI inl ill DONDERDAG 20 OCTOBER 1932 MINISTER VERSCHUUR OVER DE WERELDCRISIS. Een groote daad van solidariteit kan slechts de oplossing brengen. DE VERHOUDING TÜSSCHEN WERK- GEVERS EN WERKNEMERS. WÊÊi NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. ,r^ jjllflp i I I mm mm m 1 fwllllSiswra ANGST VOOR STRAF WERD HEM NOODLOTTIG. - MET DE KLEEREN TUSSCHEN EëN MOTOR. PAARDEN op hol. DE MOORD OP AGENT BAAS. In vrijheidstelling van den verdachte geweigerd. MOORDAANSLAG IN DE RUSTEN BURGERSTRAAT TE 'S-HAGE ZEDENMISDRIJF. Zenuwarts ingesloten. EEN DOODELIJKE AANRIJDING MARKTBERICHTEN. Minister V er schuur Op 17 en 18 October kwamen onder presi dium van den heer P. J. Spoorenberg te 's-Gra venhage de vertegenwoordigers bijeen van de b'i de Conférences Internationales des Associa tions Patronales Catholiques aangesloten orga nisaties ter bespreking van de door de ver schillende aangesloten vereenigingen ingedien de rapporten over de economische crisis als mede over de verhouding tusschen werkgevers en werknemers in de betrokken landen. Vertegenwoordigd waren: Frankrijk België, Duitschland, Oostenrijk, Tsjecho-Slowaklje en Nederland." Nadat op 17 October een bestuursvergade ring der Internationale op het bureau der A.U.K.W.V. was gehouden, had des avonds in het hotel „des Vieux Doelen" een maaltijd plaats Waarbij als eeregasten aanzaten de minis ters van Economische Zaken en Arbeid en van Defensie, alsmede de chef van de werkgevers- afdeeling aan het Bureau International der Tra vail. Na een hartelijk begroetingswoord van den corzitter sprak de minister van Economische '.aken en Arbeid, mr. Verschuur, aan dezen .isch de volgende rede uit Rede minister Verschuur. Mijne Heeren, Het is met groote vreugde, dat ik mij heden- vond tot u richt om uitdrukking te geven aan r ijn gevoelens van sympathie met het doel, dat ij nastreeft in deze bijeenkomst en met de be ginselen welke gij huldigt en naar wel ke gij U richt. Het doel dat gij U ge steld hebt, is de samenwerking, zoo in geestelijk, sociaal als econo misch opzicht. Uw beginselen zijn die van de natuurlijke en christelijke wet, zooals deze zijn vervat in de tradi- tioneele leer der katholieke kerk: sociale recht vaardigheid en sociale naastenlief de in hun natio nale en internatio nale toepassing. Inderdaad, de huidige wereld heeft meer dan ooit behoefte van zulk een doel en aan zulke beginselen. Thans doet zich het oude individualistische devies; „een ieder voor zich" weer opnieuw hooren. Alleen het is heden het devies van de collectiviteiten, van de groepen, van de sta ten. De opvatting, dat de uitdrukking, een ieder voor zich, in dezen nieuwen zin genomen, een der voornaamste oorzaken zoowel als een der teurigste gevolgen van de wereldcrisis, welke wij doom^ken, vormt, schijnt niet overdréven. Dit doet zich bijzonder gevoelen van interna tionaal standpunt. Bfèer en meer is de wereld een économische eenheid geworden, wat in de eerste plaats ver oorzaakt is door wetenschappelijke ontdekkin gen, door mechanische uitvindingen en ook door de commercieele organisatie, welke er uit voort gevloeid is. De vergemakkelijking en de steeds verder gaande vervolmaking der verbindingen heeft de strekking om de verschillen, welke tusschen de diverse regionen, vanuit een oorsprong van so ciale organisatie, bestaan, te doen verdwijnen. Het levensniveau gaat meer en meer over de geheele wereld in de richting van uniformiteit. De nieuwe uitvindingen zijn snel door de we reld aangenomen en overal worden de voort brengselen daarvan gevraagd. De specialisatie van de industrieele productie heeft een enor- nien internationalen handel in delfstoffen, grondstoffen en voedingswaren in het leven geroepen en tegelijkerftjd heeft hij een tegen- overgestelden stroom veroorzaakt van vervaar digde producten. Inderdaad, een onweerstaan bare druk wordt uitgeoefend in de richting van een economische internationale samenwer king. Men staat tegenwoordig minder voor een te genstelling tusschen de economische krachten welke het internationalisme voorstaan en po litieke, sociale of intellectueele krachten, wel ke het nationale wezen trach{en te handhaven, dan wel voor een tegenstelling tusschen de verschillende opvattingen van het maatschap pelijk leven en van den vooruitgang. Niet alle economische krachten bevorderen de interna tionale ontwikkeling. Er bestaan ook stroomin gen welke deze ontwikkeling tegenwerken. Maar, de philosOphie der wereld-eenheid en haar politieke en maatschappelijke uitingen, stelt zich hoe langer hoe meer tegenover de opvatting dat elke natie en elke beschaving op haar zelf kan staan. De groote vraagstukken van de handelspoli tiek, nationaal en internationaal hebben hun wortels diep in de werkelijkheden, niet alleen in die der economische gebeurtenissen, maar ook in die der sociale philosophieën. Wellicht om die reden is de beweging ten gunste van den algemeenen vrijhandel zoo spoedig vast- geloopen. En om diezelfde reden ziet men de besluiteloosheid van de handelspolitiek na den oorlog. De economisten zijn ongetwijfeld één van op vatting in het betreuren van den huidigen om vang van het protectionisme. De verstopping van den internationalen ruilhandel verscherpt De jonge violist Yehudi Menuhin, die binnenkort weder ons land bezoekt en met 't Concertgebouw- orkest zal optreden. het gebrek aan evenwicht tusschen productie en consumptie en verlengt de crisis. Maar tegelijkertijd moet worden erkend, dat deze beperkingen de gevolgen zijn van de des organisatie, welke voortkomt uit een indivi dualisme dat uitgaat van het valsche beginsel, dat de vrije en teugellooze concurrentie de eenige regulateur van het economisch leven moet zijn. Zeker, de egoiste reacties van zelfbehoud kun nen het algemeene kwaad slechts verergeren: niettemin wordt elk van deze, uit nationaal oogpunt, als onvermijdelijk geoordeeld. Laten wij ons echter te dezen aanzien de vergelijking herinneren welke door den heer Antonelli naar voren is gebracht tusschen de volken, strijdende tegen elkaar in deze ver schrikkelijke crisis, en den schipbreukeling, die zeer goed weet dat hij slechts door een groote daad van solidariteit van allen gered kan worden. In afwachting daarvan echter denkt hij er slechts aan, zich te ontlasten van hen. die wanhopig en uitgeput zich trachten vast te klemmen aan hem. „De verantwoorde lijkheid voor de schipbreuk rust niet op hem, die het langst blijft leven doch op allen." Het is deze groote daad van solidariteit, waar op de wereld wacht niet alleen op internationaal terrein doch ook op sociaal gebied, waar het gaat om de verhouding tusschen patroons en werkgevers. Ook hier doen zich onder invloed van de crisis scherpe tegenstellingen van belangen voor, welke in betere tijden veel van haar intensiteit verliezen. Ook hier is het gevaar vrij groot, dat de oplossing van het raadsel gevon den zal worden in het: ieder voor zich. Hier eveneens kan slechts een groote daad van soli dariteit de oplossing van het probleem brengen. Hier zie ik een groote taak voor de. werkge vers-organisaties, welke gij vertegenwoordigt, zoowel als voor iederen katholieken patroon individueel. Dat deze conferentie zoo eindigde de Mi nister iets moge bijdragen tot deze idee dat zij haar arbeid moge voortzetten, door verwijde ring van conflicten, tot de sociale organisatie en pacificatie en tot het herstel van de christelijke maatschappelijke orde. Verhouding tot Duitschland. Na zijn rede in het Fransch te hebben uitge sproken richtte de Minister zich nog in het bij zonder tot de Duitsche vertegenwoordigers, tegen wie hij zeide, dat men bij ons groote be wondering heeft voor het uithoudingsvermogen en de intelligentie, waarmee de beste zonen van het Duitsche volk trachten de moeilijkheden van hun land te overwinnen. Elke verbetering in den economisch bedreigden toestand zal hier met vreugde begroet worden, maar maatregelen, waarvan men verbetering hoopt, kunnen nooit succes hebben wanneer men daarbij de grondge dachte van de internationale solidariteit uit het oog verliest. Het congres. Op Dinsdagochtend werd te half tien het con gres geopend en werden in de eerste plaats aan de orde gesteld de rapporten over de ver houding, die volgens de beginselen van „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno" moet be staan tusschen werkgevers en werknemers, ter wijl de middagzitting gewijd was aan de behan deling der rapporten over de gevolgen, die de economische crisis voor de volkswelvaart en het bedrijfsleven in de verschillende landen heeft. Aan het einder der zitting werd de volgende resolutie aangenomen. Resolutie „De navolgende organisaties: voor Duitschland: Handels- und Industrie- Beirate der Deutschen Zentrumspartei, voor België: Alg. Chr. Verbond van Werkge vers; Union d'Action Sociale Chrétienne; voor Frankrijk: Confédération frangaise de professions commerciales industrielle et libérale; voor Nederland: Algemeene R.K. Werkgevers- vereeniging; deel uitmakende van de Conférences Inter nationales des Associations Patronales Catholi ques, hebben in hun 3de congres, dat op 17 en 18 October te 's-Gravenhage is gehouden, waar bij ook de katholieke werkgevers van Oostenrijk en Tsjecho Slowakije waren vertegenwoordigd, de volgende conclusies aangenomen: na kennis genomen te hebben van den huidi gen stand der verhoudingen tusschen werkge vers en werknemers in de betrokken landen; overwegende, dat werkgevers en werknemers in hetzelfde bedrijf in feite samenwerken, waar zoowel hun belang als hun {dicht medebrengt, om te arbeiden ten bate van het algemeen wel zijn van hun bedrijf; zijn zü van oordeel; dat de katholieke patroons tot plicht hebben de toenadering en de samenwerking te bevor deren, teneinde de staking en uitsluiting zooveel mogelijk te voorkomen; dat de vak-organisaties zoowel van werkge vers als van werknemers voor dit doel noodza kelijk is, aangezien een geregeld overleg tus schen werkgevers en werknemers alleen op deze wijze mogelijk is; dat de ontwikkeling van dit overleg ertoe leidt, om in het algemeen het collectief contract, afgesloten tusschen daarvoor in aanmerking ko mende partoons- en arbeiders-organisaties, te beschouwen als de normale vorm, om de alge meene arbeidsvoorwaarden te regelen; dat hieruit logisch volgt, dat aart de samen werking tusschen patroons en arbeiders een blijvend karakter worde gegeven, en dat het voor dit doel zeer wenschelijk is, dat zich ge leidelijk ook paritetisch samengestelde commis sies vormen, die ten doel hebben zich bezig te houden met het opsporen van de oorzaken van arbeidsconflicten, dezelve zooveel mogelijk te voorkomen, door het zoeken van oplossingen, die de belangen der betrokken partijen zooveel mo gelijk bijeen brengen: teneinde dit te bereiken, spreken zij de wen- schelijkheid uit, dat in elk bedrijf, zoo vaak de omstandigheden zulks eischen, landelijke of gewestelijke bijeenkomsten plaats vinden, waar in gemeenschappelijk de middelen kunnen wor den besproken, om de gevolgen van de econo mische crisis te verzachten en de vooruitzich ten van het bedrijf te verbeteren door gezamen- t vv3n §?c'achten te wisselen over alle vraag stukken, die voor een goede organisatie van den arbeid van belang zijn; het congres is overtuigd, door uiting te geven, aan deze beginselen en deze gedachten, geheel in overeenstemming te zijn met de inzichten, de laatste jaren steeds sterker door den Heiligen Stoel verkondigd." Bovendien nam het congres een resolutie aan, waarin de wenscnelijkheid wordt uitgesproken, dat de conventies van Genève met betrekking tot den nacht-arbeid van vrouwen en kinderen, alsmede met betrekking tot den minimum-leef tijd waarop jeugdige personen in de industrieele bedrijven mogen worden toegelaten, zullen wor den geratificeerd door alle landen, die dit tot nu toe niet deden. Querido door Henri Barbusse herdacht. Het komt niet vaak voor, dat in de „Nouv. Littéraires", dat toch voor een Fransch week blad nogal aardig internationaal georiënteerd is, van Nederlandsche schrijvers en hun werk ge wag wordt gemaakt. Het jongste nummer is in dat opzicht een uitzondering. Op e'en opvallend goede plaats (een geheele kolom met portret op de voorpagina, verderop nog vervolgd) wordt Israël Querido herdacht, met een sympa thiek, zij het niet feilloos artikel van Henri Barbusse. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat de „Oehoe" op de thuisreis Woensdag te Rut- bah is geland. De „Pelikaan" is gisteren uit Jodhpur ver trokken en te Calcutta aangekomen. I-:!': KOKENDEKOLKENDE GOLVEN beukten tijdens dem storm de [Pier te Scheveningen, waar men een Imposant spel dier ontketende natuurkrachten kon zien. Op de te Deventer gehouden jaar vergadering van den Aartsdiocesa- nen Boeren- en Tuindershond, heeft Z. H. Exc. Aartsbisschop, Mgr. Jan sen een rede gehouden, welke wij hier om haar bijzonder gewicht in extenso laten volgen. De aanleiding van mijn komst en mijn spre ken in uw midden is het derde lustrum van het bestaan van uwen Bond, maar meer nog de be hoefte van Uw Vader in Christus, om Zijne Kin deren, die in grooten nood verkeeren toe te spreken een opwekkend, vermanend en bemoe digend woord. Heb ik in Utrecht met woord en met daad gepredikt den „Kruistocht der helpende liefde" voor de door werkloosheid en crisis verarm den, door allen op te wekken tot liefde, maar vooral tot sociale rechtvaardigheid, dan wil ik hier datzelfde doen tot u, die vertegenwoor digt een der standen, die zeker niet het minst geslagen is en "gebukt gaat onder den druk der tijden. De rechtvaardigheid moet weer met de lief de den grondslag vormen, waarop de maat schappij wordt opgetrokken. Daden van recht vaardigheid en daden van liefde moeten de ge zondheid teruggeven aan de doodzieke maat schappij. Terugkeer naar de sociale rechtvaar digheid en de sociale liefde, terugkeer naar den geest van het christendom geeft „het herstel der maatschappelijke orde". Hiervoor staat borg het woord van Pius XI. Deze twee groote christelijke gedachten, rechtvaardigheid en liefde, moeten in daden worden omgezet. Zeker, het heeft zijn gevaar korte zinspreu ken uit de H. Schrift en uit de Encyclieken als pakkende opschriften en leuzen in den „Kruis tocht der helpende liefde" stil welsprekend voor oogen te houden, omdat enkele dier zinsneden uit het verband van den samenhang gelicht ge vaar loopen verkeerd te worden verstaan, maar het heeft toch zijn nut ook de eischen van so ciale rechtvaardigheid duidelijk naar buiten uit te dragen, opdat het niet den schijn krijge, alsof wij de liefde zouden willen prediken ten koste der sociale rechtvaardigheid; maar men zij voorzichtig in de keuze en vooral in de af korting, want geen enkele leuze mag aan de christelijke waarheid te kort doen, wil zij niet tegen het Christendom propageeren. De „Kruistocht der helpende liefde" wil op wekken tot daden van sociale rechtvaardigheid en liefde. En die daden moeten gesteld worden door allen, door overheden en onderdanen, door lei ders en door die geleid worden, door die in macht gesteld zijn en de aan hen onderworpe nen, door den werkgever en den werknemer, door den landheer en door den pachter, door den boer en tuinder, bloemkweeker en veen baas en door den bloemist-, tuin-, land- qn veenarbeider. Immers sociale rechtvaardigheid en sociale liefde regelen de verhoudingen on derling en wederzijds. Op u allen derhalve rust de plicht, de recht vaardigheid en de liefde te beoefenen in uwe contracten van koop en verkoop van have en land en vee, van verhuren en huren, verpach ten en pachten, van hypotheek-stelling en -op zegging, borg en onderpand stellen of aanvaar den van inkoop en verkoop van grondstoffen en voortbrengselen, van arbeid en loon en in alle onderlinge verhoudingen, waarin God u dage lijks plaatst in het maatschappelijk leven. Gij hebt rechtvaardig en billijk contracten te slui ten, ze rechtvaardig na te leven, ze in liefde en naar billijkheid toe te passen, te wijzigen of te verzachten, wederzijds rekening houdende met vóór- en nageschiedenissen van individu en gezin, met alle in vóór- of nadeel gewijzigde tijdsomstandigheden en met niet te voorziene gebeurtenissen zooals zij in deze crisis zich herhaaldelijk voordoen. Gij moogt uwe belangen in den lande verdedigen, mits gij den wettigen en wettelijken weg van Kerk en Staat bewan delt, maar in deze ernstige tijden, meer nog dan ooit, is het dure plicht van alle vóórmannen, bestuurders, leiders, woordvoerders in pers en vergaderzalen hunne volle verantwoordelijk heid te gevoelen en uitgaande van de belan gen, die uw stand betreffen, moet ge tegelij kertijd toch steeds de belangen van geheel het volk, de algemeene belangen in het oog hou den. Gij moet toch steeds tegelijkertijd de ern stige zorg voor het algemeen welzijn voorop stellen, vóór uw standpunt te bepalen, uit te spreken en te verdedigen betreffende voorge stelde of te nemen maatregelen der regeering en bij uw dringend beroep op de regeering en volksvertegenwoordiging moogt gij uw onbe vangen oordeel vormen en uiten in zakelijke nooit in persoonlijke kritiek, maar bij dat al steeds de wet en het gezag hoog houden en eer biedigen. Daarom mogen eenige pen- en woordvoer ders vooraf zich wel beter beraden, vóór zij hunne artikelen en hunne redevoeringen opstel len en wèl mogen zij zich omgorden niet slechts met de kardinale deugd van sterkte, maar ook met die van voorzichtigheid en matigheid, en zich te voren afvragen, of zij wel berekend en genoeg geschoold zijn voor hun taak, of zij geen valsche opvattingen verkondigen, of zij geen verwachtingen wekken, die nooit of al thans in de naaste toekomst nog niet kunnen verwezenlijkt worden, of zij er niet op uit zijn vooral toch het oor van hunne luisteraars te streelen en een al te gemakkelijk hoera, bravo en applaus inoogsten van menschen, die, ge prikkeld door een al te conservatieven geest van sommigen, maar al te gaarne het oor lee- nen aan te ver vooruitstrevende phrasen; of zij niet de hoofden verhitten en de gemoederen opwinden en het zoo hoog noodig evenwicht verbreken in deze ure, waarbp het noodig is heilzame en uitvoerbare beslissingen ter verbe tering der maatschappij voor te bereiden, aan te nemen en uit te voeren. Welke indrukken zij gemaakt hebben op hun gehoor, kunnen zij o.a. afleiden uit het gebruik, dat er gemaakt wordt van sommige van hunne zinsneden in bladen en op vergaderingen van geheel uiteenloopende richting, als die, welke zü verklaren aan te hangen, Zulke menschen stichten onheil in onze ge lederen, hoe gevierd zij ook als redenaar mogen zijn en hoe fijn hun pen ook zij besneden. In de eenheid blijvende moet gij gezonde en sterke actie voeren, ook van uwe standsgroepen uit. mits uwe actie gericht blijve op het algemeen welzijn om niet bewust of onbewust in klassenstrijd te vervallen, maar geen agita tie, die aanspoort tot uittreden en voorspiegelt maatregelen die onuitvoerbaar of nog niet door te voeren zijn, al zouden die maatregelen op zich zelf goed en wenschelijk zijn in de toe komst, want die te veel willen', zijn de vijanden van het bereikbare. Weest actief en toch ge duldig. Gij moet eensgezind blijven, niet in kop pig, star vasthouden aan verouderde, conser vatieve verhoudingen, noch in te vurig tempo streven naar nog ontijdige maatregelen, maar één in frisch meegaand zoeken en ernstig en stoer trachten naar verwezenlijking van de in onzen tijd hoog noodige verbeteringen op so ciaal economisch gebied in oprecht en openlijk terugkeeren tot de leer van het Evangelie, één als broeders in Christus. Met één slag en stoot den ouden maatschappe- lijken burcht vernieuwen, welke door een lange reeks van daden tegen de sociale rechtvaardig heid en liefde is ondergraven, ontwricht, afge brokkeld en ontredderd, vermag geen mensch. Goed doordachte en helder uitgewerkte plan nen van herstel moeten op kosten van vele per soonlijke offers dien burcht weer opbouwen door volhardende, gestadig herhaalde daden van het individu, het gezin, van de vereenigingen en van den Staat en die allen weer in eendrach tig, onderling verband in den geest van het Christendom. En daarom, bij elk streven naar rechtmatige verbetering van onrechtmatige toestanden zegt het vertrouwen niet op aan hen, die bij het bevorderen van het belang van individu en stand en gemeenschap met rijp beraad tegelijk het geheel overzien en het algemeen welzijn beoogen. Blijft trouw aan uwe beproefde leiders, blijft trouw en laat u niet begoochelen door men schen, die van den oogehblikkelijken noodtoe stand gebruik maken, om zelf een rol te spelen ten koste van het algemeen belang. Blijft eensgezind en trouw volgens de vijf tienjarige traditie van Uwen Bond. Stelt vertrouwen in God en in allen, die Hem vertegenwoordigen. Na 15 jaren telt thans de R. K. Bond van Boe ren en Tuinders 13.000 leden in 194 afdeelingen. De voorzitter van den Christelijken Bond heeft onmiddellijk nu 15 jaren geleden toen het verlangen van mijn Doorluchtigen Voorganger Mgr. Henricus van de Wetering bekend gemaakt werd, de Katholieke Boeren en Tuinders Ka tholiek georganiseerd, en die Voorzitter was Lodewijk Franciscus Joseph Maria Baron van Voorst tot Voorst. Deze stap, die kostte, dat organisatiewerk, dat moeilijk was, is en blijft zijne grootste glo rie, waarin met hem deelen, allen, die met hem overgingen naar den R. K. Bond, want hierdoor hebben zij niet met woorden alleen, maar met eene koene, ridderlijke mannendaad getoond, hun kinderlijke onderworpenheid aan het hoog ste Kerkelijk gezag. De Katholieke Bond van Boeren en Tuinders beoogde de godsdienstige, zedelijke, maatschap pelijke en stoffelijke belangen zijner leden te bevorderen op de soliede basis der christelijke beginselen. Aan de vijftienjarige krachtige leiding en on vermoeide, belanglooze werkzaamheid van den Voorzitter, Baron van Voorst tot Voorst, heeft uw Bond voor een goed deel zijn behaalde successen te danken en ook de R.K. Federatie van Boeren en Tuinders in Nederland weet ha ren Vice-Voorzitter erkentelijken dank, afge zien nog van de eervolle politieke rol die Ba ron van Voorst tot Voorst in den landé speelt. Het is om al die redenen dat de Aartsdio cesane R.K. Bond van Boeren en Tuinders Ons heeft verzocht aan Z. H. den Paus een verzoek schrift in te dienen, om als erkenning en be looning voor al zijne verdiensten te willen ver- leenen aan zijnen hooggeschatten Voorzitter de Ridderorde van Commandeur van den Heiligen Gregorius den Groote, waaraan ik uit dank baarheid voor al zijn arbeid en verdiensten voor het Aartsbisdom en voor Katholiek Ne derland als Aartsbisschop eigenhandig met vreugde heb willen voldoen. Alleen rest ons nog te wachten op hetgeen zonder twijfel van Rome zal afkomen in het begin of de helft van de volgende maand, zoo als ons uit goede bron is verzekerd. Bij voor baat mogen wij daarom nu reeds den Voorzitter Baron van Voorst tot Voorst van harte geluk- wenschen en in hem z ij n Bond, mogen wij te recht zeggen, van z ij n Boeren én Tuinders in het Aartsbisdom. VERDUISTERING VAN 7000 GULDEN. Dinsdag werd voor de Almelosche Rechtbank voortgezet de zaak tegen H. Kr. verzekerings agent en communistisch lid van den raad te Lonneker, die verdacht wordt in het tijdvak van Mei 1929 tot Maart 1932 te Lonneker zich weder rechtelijk toegeëigend te hebben een bedrag van circa 7000, welke gelden verdachte onder zich had als bode-administrateur van het ziekenfonds van den arts Oldeboom te Glanerbrug. M Na het getuigenverhoor persisteerde het O. i - bü den eisch van 9 maanden gevangenissti a met aftrek van preventief. De verdediger mr. de Jong van Amster ar vroeg vrijspraak. Uitspraak Dinsdag 1 November. VERDUISTERING DOOR EEN ADVOCAAT. Het Haagsche Gerechtshof heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen den 38-jarigen mr. E. P, M. die door de rechtbank terzake van verduiste- ring was veroordeeld tot 9 maanden gevangenis straf welk vonnis bij arrest van het Hof bij ver stek is bevestigd en tegen welk arrest mr. M. in verzet is gekomen. Het Hof heeft thans het verstek-arrest vernie tigd en, opnieuw rechtdoende, verdachte veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf. Tegen den koopman vrijspraak geëischt. Op 24 November 1920 had op den Muider- straatweg in de nabijheid van het stadje Mui den een zeer ernstig auto-ongeluk plaats, waar bij de monteur Giesen het leven verloor. De koopman B. I., wonende te Bussum reed op genoemden datum op den Rijksstraatweg in de richting Naarden met zijn auto. Naast hem zat de monteur G. Op een gegeven oogenblik wilde I. een meeligger passeeren. Hierbij kwam hij in botsing met een auto uit tegenover gestelde richting. De schok was zoo hevig, dat de auto van den heer I. in brand vloog. Van alle kanten daagde hulp op. I werd zwaar ge wond uit den auto getrokken. Zijn passagier had zeer zware brandwonden gekregen en kort na het tragisch ongeluk overleed hij. Ook de Bussumsche koopman was er aanvankelijk slecht aan toe, langen tijd moest hij worden verpleegd in de Majella-stichting. De inzittenden van den anderen auto waren slechts licht gewond. Toen de Bussumsche koopman hersteld was, had hij zich voor de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam te verantwoorden wegens ver oorzaken van dood door schuld. Verdachte beriep er zich op, dat hij door benzinedampen vergiftigd was, zijn tank bleek n.l. lek te zijn. Een groot aantal getuigen werd gehoord en een tweetal deskundigen a décharge waren het er over eens, dat het ongeluk was veroorzaakt door benzinedampvergiftiging. De Officier van Justitie echter vorderde een hechtenisstraf van zes weken. De rechtbank sprak den koopman vrij. Het O. M. ging in hooger beroep en na een uitvoerig getuigen- en deskundigenverhoor door het Amsterdamsch Hof eischte de Procureur-Generaal Mr. Van Haringxma thoe Slooten bevestiging van het vonnis (vrijspraak). Op 29 September j.l. wees het Hof interlocu toir vonnis, waarbij bepaald werd, dat nog twee f5TÏܧf!r arena en fë wtïrdëft teïiottrd. Dinsdag had dit getuigenverhoor plaats. De garagehouder Handgraaf verklaarde, dat verd. herhaaldelijk zijn benzinetank had laten herstellen, een afdoend herstel was echter niet mogelijk. Get. had verd. den raad gegeven zich tot het hoofdkantoor te Rotterdam te wenden. Verd. had dit twee dagen vóór het ongeluk schriftelijk gedaan. Het origineel van den brief was aan het Hof opgezonden. De monteur Boer had enkele dagen vóór het ongeluk de tank voorloopig hersteld met schel lak. Getuige F. Oosterbaan, garagehouder te Bus sum zeide, dat de eerste getuige bij hem was geweest om over het repareeren van de tank te praten. Get. had ook wel eens last van ben zinedampen gehad. Verdachte bleef bij zijn reeds afgelegde ver klaringen. Hij had echter niet geweten, dat benzinedamp enzoo gevaarlijk zijn. De Procureur-Generaal persisteerde bij zijn eisch (vrijspraak); hoewel hij niet overtuigd is, dat het ongeluk aan benzinedampvergiftiging is toe te schrijven achtte hij hier te veel dubia aanwezig om een veroordeeling te vragen. De verdediger mr. W. A. Hoek uit Schiedam persisteerde bij zijn raeds op 15 September ge houden pleidooi, waarin hij vrijspraak bepleit te. Spr. noemde nog enkele recente voorbeel den van benzinedampvergiftiging. Arrest 31 October. Rondgeslingerd en aan de gevolgen overleden. Do 31-jarige werkman Arie V. teZeienber. gen geraakte bij het dorschen me - t niachine met zijn kleeren tusschen den 01 De on gelukkige werd eenige ee 10nd ge slingerd en in deerniswekkend n toestand op genomen. Op last van den onthopen geneesheer werd hij naar het Ziekenhuis te nrecla overgebracht, alwaar hij gisternacht aan de bekomen ver wondingen is oveide e ij laat een vrouw en 4 nog jeugd is® kindei ea na_ Een paard brak den nek. Te Aagtekerke zijn twee paarden gespannen voor een wagen en bestuurd door den zoon van den landbouwer N. V. op hol geslagen, waarbij de wagen eerst met een stilstaanden auto in aanraking kwam en toen tegen een huis aan reed. van dit huis werd een hoekraam vernield. Een der paarden moest direct worden afge maakt, daar het dier den nek had gebroken. De wagen was totaal stuk. Persoonlijke onge lukken kwamen er niet bij voor. DOOD DOOR SCHULD. Voor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch stond Dinsdag terecht de cadet-sergeant van de Kon. Mil. Academie P. F. D. M., die op de Leidsche Vaart te Haarlem hoogst roekeloos en onverant woordelijk met een vaart van 90 K.M. met zijn auto zou gereden hebben, tengevolge waarvan mej. J. Fronhoffs, die per rijwiel passeerde, werd gegrepen en gedood Bekl. heeft reeds meermalen wegens woest rijden terecht gestaan. Hij ont" kende echter schuld en verklaarde dat 't gebeul de het gevolg was van de houding van het meis je. De Adv. Mil. eischte 5 maanden hechtenis en ontzegging van het rijbewijs voor den tijd van 12 maanden. Mr. F. van Löben Seis te Haarlem pleitte vrij- spraak subs, voorw. veroordeeling. jüVfe werd bepaald op 25 October* De oorzaak van den brand te Alphen aan den Rijn. Omtrent de oorzaak van den noodlottigen brand in de Toussaintstraat te Alphen a/d Rijn waarbij twee jeugdige kinderen om het leven kwamen, tastte men aanvankelijk in het duis ter. Uit de verklaringen van de geredde kin deren blijkt thans, naar „het Volk" meldt dat het verbrande 4-jarige jongetje met lucifers het tafelkleed in brand had gestoken. Blijkbaar uit angst voor straf is hij toen in een hoek van de kelderkast gekropen. Deze angst is zijn dood geworden. Terwijl zijn zusje en twee broertjes naar de keuken- cjnur vluchtten, hield de vrees het 4-jarig kliaapje in zijn hoekje gevangen. De drie kin deren van 2, 3 en 5 jaar, door den verstikken- den rook bijna geheel bedwelmd, sleepten zich naar de keuken, waar men hen vond. Het kleintje in de wieg hadden zij echter ver geten Op li,et moment, dat de redders binnendron gen, was het waarschijnlijk toch reeds te laat voor het kind in de wieg. De brandweer heeft n.l. verklaard, dat de haard van den brand zich nabij de wieg bevond. De vlammen hebben zich vermoedelijk van het tafelkleed aan de wieg medegedeeld, zoodat het kleine wicht reeds gestikt moet zijn. Het jongetje in de kast was nog te redden geweest, als hij te voorschijn was gekomen of om hulp had geroepen. Thans vond men zijn lijkje geheel verkoold onder puin en blusch- water met het doosje lucifers nog krampachtig m het handje geklemd Het Haagsche Gerechtshof heeft afwijzend be schikt op het beroep, ingesteld door mr. J. F. B. Rutgers, namens den gearresteerden J. van B., tegen de beschikking van de Rechtbank van 4 October j.l., waarbij diens gevangenhouding was bevolen terzake van den gepleegden moord aanslag op den agent Baas op 20 September 1.1.' Verdacht^ veroordeeld tot twee gevangenisstraf. Op 11 Juli werd in een perceel in de Rusten burgerstraat een moordaanslag gepleegd op een juffrouw door een 53-jarigen wasscherijhouder, die met een revolver de juffrouw in den arm schoot en daarop trachtte zelfmoord te plegen. De man stond voor de rechtbank terecht wegens poging tot moord subs, poging tot doodslag. Conform den eisch van den Officier van Jus titie werd de man gisteren wegens poging tot moord veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf. Gedurende de zitting was verd. die nog voort gegaan was het meisjes lastig te vallen, gevan gen genomen. In het Huis van Bewaring te 's-Hage is, naar het Haagsch Correspondentiebureau meldt, ingesloten de Haagsche zenuwarts J- Ph. T., als verdacht, schuldig te zijn aan het zedenmisdrijf, strafbaar gesteld bij art. 248 bis, wetboek van Strafrecht. Dit misdrijf zou door hem bij her haling zijn gepleegd in de omgeving van de resi dentie, o.a. te Warmond. De chauffeur L- K., die als bestuurder van een vracht-auto op14 Jan- Ll. in de Newtonstraat te 's-Gravenhage 'n 'onEen, die 'n handwagen voort duwde, zoodanig aanreed, dat deze aan de gevol gen is overleden, is door de Haagsche Rechtbank vrijgespr°kfn' Het Hof te den Haag heeft thans dit vonnis bevestigd. jIET ONGELUK TE VALICENSWAARD Betreffende het ongeval te Valkanswaard, waarbij de motorrijder B. om het even kwam, vernemen wij nader, dat B. nimmer en zeker niet bij het motorrijden drank gebruikte. Het ongeluk is alleen toe te schrijven aan verblin ding door een tegenligger, waardoor B. den voor m stilstaanden rijder niet kon zien met het reeds gemelde noodlottig gevolg. B. was een zeer oppassend man, gehuwd, maar kinderloos. ROTTERDAM, 19 October. De prijzenheden besteed aan de Cobp. Tuinbouwveiling Rotterdam en Omstreken, G.A. waren als volgt: Sla 2.60— 4.60, andijvie 1.30—2.30 per 100 stuks, spinazie 15—22 ct., kassnijboonen 25—29 ct., spruiten 9—14 ct. per kg., peen 58.40 per 100 bos, tomaten A 7.70—13.80, B 7.50—12.90, C 6.30—12.10, CC 3.80—6.20 per 100 pond, postelein 8.10—12.50. pronk boon en 6.9011.70 per 100 kg. Aanvoer tomaten 21.000 pond. (Bloemenveiling). Hadley 2.305.50, butterfly 1.50—3, Columbia 1.20-3.20, E. G. Hill 1.30 —5.70, kilham 3—5, rose hill 1.40—4.10, aug. noack 1.60—3.90, rosalandia 1.40—4.10, chdy- santhen grootbloemig 615, troflchrysanthên 927, dahlia's 0.501.30, anjers 12.70, arsp. plumosa 623. BOTTERDAM, 19 October. (Veilingsver. Vrye Aardbeienveiling Charlois). Spruiten le soort 1216, 2e soort 69, kassnijboonen 20—25, Uien 2.803.10, gele savoye kool 1.903.80, roode kool 24.80, witte kool 1.602.10, kroten 1.703.90, peen 2.103.20, maagdeperen soort 17—21, 2e soort 1016, wijnperen ie soort 1621, 2e soort 10—11, sterappels f -y per 100 kg., bloemkool le soort 10-20 2e soort f 4.80—10, 3e soort 1.80—2.90. groene savoye kool 4.208.20, sla 1.10—2.40. Cnln. «ooi 3_ 3.40 per 300 stuks, boerekool 1" Per kist., kroten 1.30—2.10, prei 1.10—z fP? n f 4.30— 6.30, selderfl 30—80 ct., knolselderij j radijs 1-1.20. rammenas 2.10-2 90 Per 100 bos. RODENRIJS, 19 October. Coöp. groentenvel- savoye kool' f3..r<??d1® ^oo1 1'1.90—3.80, witte kool 1.20—320, andijvie le soort 1—1.50, 2e soort 40—60 ct per 100 ®tojj"prlnsesseboonen 19 -34, stam vriose^boonenj 29_3a Dudt8che boo- nen ƒ27, pronk'bo >nen 6.20—12.90 snyboonen ƒ30 -33, spinazie 1^-20/dO postelein /29.30-11.30, tomaten A B 7.20—18.60, C 7.80 —18.80 per 100 Kg. peen ƒ2—5.40, kroten ƒ1 per 100 bos, a'avellen 25—45 ct. per kist, druiven 12 —13 per 100 pond radys 80 ct. per 100 bos, uien ƒ3.40—5-20 per 100 kg. RODENRIJS, 19 October. Coöp. groenten- en bloemenveilbg Ver, Berkel en Rodenrys G A. rozen dame edith helen 2—7.25 mrs hoover 1.90 —L10 rosalandia 1.35—3.50, aug. noack 1.45— lu cliff 1/30—2.85 per 100 stuks chry- sant3e\e<3ward Page 1017 ct., miss edith cavell 10—10 ct., rose day 915 ct. mont blanc 614 ct., puiling 713 ct., rayonanthen 613 ct. blanco du poitou 5—9 ct. granfordia 9 ct. per stuk, diver een tros chrysantken 13—44 ct., cyclamen (afgesn) 613 ct., usda 6—10 ct. per bos, dahlia's ƒ0.60— 1.60 per 100 stuks, cyclamen 31—00 ct., begonia 28 38 ct., cacteeën 9—29 ct. primula 511 ct. pe« got,, .calla's ï—m «h jÉ*-'*s9Uh

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6