7T I If Kunst en Kinderen in het Limburgsche Asselt BIJ RECTOR PINCKERS A yr Oude en nieuwe schoonheid, Deze wandschildering op de zachte savonnière steen in vlak gesneden even in zachte kleur aangezette figuren gehouden, doet in haar styleering even denken aan een fries rondom een Egyptische vaas of tempelversiering. Maar hoe innig vroom expressief en kin derlijk zuiver primitief is het geheel ge dacht. Wie het zuivere kind bemint en kent, zal niet zonder ontroering opzien naar de schoo- ne, aantrekkelijke figuratie van deze niet- katholieke kunstenares, die misschien alleen in de uitbeelding van het glorieuze Christus kind liet merken, dat dit haar gewone krachten te boven ging. Zoowel de archeoloog dr. Jan Sassen O.P. als de moderne dichter Pater Molenaar, hebben dit buitengewone kunstwerk van mevrouw Willebeek Lemair in opgetogen woorden naar waarde gehuldigd. In 1922 is ook op advies van den zelfden dr. Jan Sassen, den geestdriftigen Limbur ger en ijveraar voor „Heemschut" onder het priesterkoor een nieuwe crypte gebouwd. Deze crypte bestaat uit drie deelen, twee nauwe portalen, waarvan in het eene een zeer origineele kerstkribbe is opgesteld en in het midden een grootere, vierkante ruim te, waar in het midden tegen den wand een altaar met breeden altaarsteen is opgericht. Maar het voornaamste van deze crypte is dat zij in heel haar omvang, ruimte en por talen samen is gedecoreerd door een wand schildering van grootsche en epische con ceptie, neergeschreven door de machtige kunstenaarshand van Joep Nicolas. „Morte Fortior" heet het thema, dat Joep Nicolas hier zoo aangrijpend heeft verbeeld. In het eene portaal de voorstelling van den wereldling, verslaafd aan het goud, vleesch en wijn, die een onzaligen dood tegemoet gaat. In het andere portaal de voorstelling van den gelukkigen naar God verlangenden Sint Franciscus, die naar den zaligen dood over gaat. In het midden, in de eigenlijke crypte, de schoone verbeelding van dep zielentocht naar Christus, met de monumentale figuren van Adam en Eva, den ouden levenswijzen Patriarch, Maria en Sint Jozef, en den trouwhartigen, sterken Sint Petrus. Als wij weer boven komen, zien wij boven het zoo typisch ommuurde kerkhof neer op het lage dal waar tusschen de spichtige, spokige zwarte peppelstammen de grimmige grauwe najaars-Maas op nieuwe, verrader lijke plannen broeit. En toch wie zou zelfs dit trouwelooze water willen missen in dit zeldzaam prachtige landschap, waaruit zich het oude hooge kerkje verheft als een burcht van betrouwen. Men had ons verleden week gelaten naar Hasselt, Asselt, of naar Overasselt kunnen voeren, blindelings als onze weg ging door den slierenden, zwiependen regen, die alle uitzicht uit coupé en wagen volko men belemmerde. 't Was niet direct een uitgelezen dag, die een tocht naar aesthetica en natuurschoon ten doel had. Maar optimistisch gezien had deze wilde najaarsdag misschien toch wel de juiste sfeer om op bezoek te gaan bij een historisch heiligdom, dat de eeuwen door zooveel van weer en wind en water te lijden heeft gehad, dat het nu nog de dagelijksche zorg uitmaakt van den cfficieelen Waterstaat. De reis was toch naar het. kleine Asselt fn Limburg aan de Maas, en men speurde er al den waterwolf, men rook er al den watersnood, die tot de vaste beproevingen behoort v?n dit mooie land. .De auto remde, als een douche waschte de regen ons gezicht, om de wielen van den wagen verplaste een holle weg in smalle snelvlietende beekjes. Als uit een gracht klommen wij tegen een hoogen walkant op, een huisdeur ging ongevraagd open en een vriendelijke stem heette ons hartelijk welkom in het natte Limburgsche Asselt. Voor ons stond Rector Pinckers, de zorg zame herder van de katholieke gemeente Asselt, een gemeente zoo klein, dat al is ze nog zoo roemruchtig in het verleden, ze in het heden nog niet de eer is waardig ge keurd om in aanmerking te komen voor een eigen pastoraat. Rector Pinckers, die leeft en werkt voor zyn beroemde en vereerde kerkje van As- Hef kerkje van Asselt op den hoogen terp aan de Maas; rechtsde bevolking van Asselt bij het vieren van het Meifeest. Naar aanleiding van een onlangs verschenen rapport van Rijkswater staat en in verband daarmee van een eerstdaags te verschijnen plan, namens de Rijkscommissie voor Monumentenzorg voor een nieuwe eventueele restauratie van het oud ste Nederlandsche kerkje te Asselt, zijn wij dezer dagen nog eens naar Limburg getrokken. Ter plaatse 'lebben wij ons op de hoogte kunnen stellen van een mogelijk gevaar, dat bij de voorgenomen plannen het kostbare, historische kerkje, juist als zeldzaam monument, zou kunnen bedreigen en ook misschien onherstelbaar zou kunnen schaden. Het folkloristisch museum met het gesneden kruis van mevr. Joep Nicolas tegenover het kerkje. t /w>ei£t rsoeiiMANo HET ASSELTER KERKJE, OUD EN NIEUW. Een kerkcomplex als om onder een stolp te zetten. De regen striemt er onbarmhartig over heen, het late najaarsgroèn, dat het bouwsel zoo schilderachtig omlijst rilt en huivert ifi den stormigen wind. Het herfstseizoen is ons bezoek niet gunstig, maar onze eerste indruk is toch, hoe architectonisch fraai dit kerkje ook is, allereerst en voornamelijk door zijn ongemeene ligging en entourage doet 't ons aan als een zeldzaam monument. Als zoodanig hebben de menschen van Asselt het dagelijks leeren waardeeren, als zoodanig is 't begrijpelijk dat de Asselte- naren het voor alles willen behouden. Op zijn beurt en als voortzetting van een Ro- meinsche nederzetting, die hier ter plaatse moet gestaan hebben, domineert het kerkje, hoe bescheiden in omvang ook, als een oude burcht de oevers der Maas. Het speelsch silhouette erende kerkje wordt gedragen door een hooge terp door verweerde en begroeide muren omringd. Binnen deze wallen een idyllisch droomend kerkhofje, des zomers door veelkleurige rozen, alsmaar rozen overwoekerd, maar waar nu in den natten herfstdag de rustige graven nog worden overhuifd door het nog ongerepte loover der pluimige treurwilgen, waarover zacht de regen als schreiende tranen neerdrupt. Hardsteenen trappen, een latere restau ratie, vormen den opgang naar de kerk, waar vijf oude geknotte wilgen als stille wachters staan. 't Zou werkelijk een misdaad zijn deze prachtige lijfgarde, die in haar wezen de onderscheiding draagt van niet te tellen jaren trouwen dienst voor altijd congé te geven. In den verbronsden walmuur, waarin veelkleurig kruid en groen tot een natuur lijk voegsel zijn geworden tusschen den verweerden steen, een kleine nis met de beeltenis van de Madonna van Asselt. Hoog tegen den toren op klimt als een beschermend tapijt de dichte ampelopsis. Als wij het kerkje binnengaan, zien wij boven den ingang een nis met het kleine beeld van den H. Dionysius, den Areopagiet, Patroon der kerk. Binnen verliezen zich oud en nieuw in elkaar. Tallooze malen gerestaureerd, ver bouwd en vergroot, heeft de groote Lim burgsche bouwmeester dr. P. Cuypers 't in zijn laatste levensjaar nog eenmaal mogen omscheppen tot een wonderschoon harmo nisch geheel, en Rector Pinckers mag met een heilige toewijding, heel het interieur getuigt 't, deze traditie voortzetten. En hij aarzelt niet ook den adem van den nieuwen tijd door het oude historische hei ligdom te laten spelen. Getuigen de gloed- rijke, op oude traditie geïnspireerde stijl volle vensterschilderingen van den modernen Limburgschen glazenier Joep Nicolas. Aan weerszijden van het ingetogen en toch zoo imponeerende priesterkoor zijn twee nieuwe open kapellen aangebouwd, waarvan de eene een stijlvolle sacristie vormt, en de andere een wonderlijke aan trekkelijke kinderkapel is geworden, zoo recht op haar plaats in dit gezegende oord, waar de kinderen een eigen lijfwacht vor men van het Asselter oude kerkje. Boven deze beide kapellen, van buiten uit bereikbaar, zijn achter een sierlijk trifo- rium tribunes gebouwd, aan de Evangelie zijde, bestemd voor het zangkoor, en aan de Epistelzijde als bidplaats voor de grafelijke familie van het Kasteel Hillenraad. In de kinderkapel wordt het oog verrast door een buitengewoon aantrekkelijke wandschildering, Uitgevoerd door de be kende kinderkunstenares, mejuffrouw Wil- beek Lemair, thans mevrouw van Tuyl van Serooskerke, van de Rotterdamsehe kunst zinnige familie Willebeek Lemair, die zich zooveel voor de restauratie van het Asselter kerkje heeft geïnteresseerd. KUNST EN KINDEREN. Asselt en de kinderen. Wonderlijke dingen weet Rector Pinckers ons van de kinderen van Asselt te verhalen, wonderlijke dingen van zijn kinderen te laten zien. Toen wij de kerk binnentraden vertelde Rector Pinckers, dat 't jammer was, dat hij om het slechte en natte weer de zinrijke, kleurige loopers en altaarkleeden had moe ten laten opnemen, altegader precieus naaldwerk van zijn kinderen van Asselt. Men had weieens de vrees uitgesproken, dat de stemming van het oude kerkgebouw zou geschaad worden door eventueele plannen voor polychromie. Geen nood. Rector Pinckers heeft er wat anders op gevonden, dank zij den kunstzin der Asselter kinderen. Kom op hoogfeest- en rouwdagen in het oude Asselter kerkje, en heel het eerbied waardige kapelletje is langs wanden en muren, van het priesterkoor tot het voor portaal, gestoffeerd met de kleurigste en meest symboliekrijke gobelins, allemaal werk van de meisjes van Asselt. Als de kerk in den loop der jaren moest worden gerestaureerd of verbouwd, waren 't de meisjes en jongens van Asselt, die op land en langs de wegen naarstig de veldkeien zochten en kwamen aandragen, die het oude bouwwerk zijn locale karakter moesten doen handhaven. Wij zeiden 't reeds, toen we voor 't eerst en verruiming noodig heeft, wil alles wat hier verzameld is meer tot zijn waarde en recht komen. i De Rectér wijst met trots naar zijn ver zameling speer- en pijlspitsen, steenen mes sen en beitels uit de vroegste tijden, allé- maal hier ter plaatse gevonden. Zoo ook de zeldzame collectie urnen uit het Gallo-Ro- meinsche en Karolingsche tijdperk. Een pracht serie oude kruiken en kannen, fles- schen en drinkschalen. Oude munten uit alle tijdperken. Huisraad en keukengerei. Een buitengewoon interessante verzame ling koffiekannen. Als de firma van Nelle ooit eens voor haar reclame een historisch boekje wil uitgeven over de koffiekan in den loop der eeuwen, ik geloof dat zij ter blustreering van het geval nergens beter terecht zou kunnen komen dan bij het As selter museum van Rector Pinckers. De verslaggever van „het Volk" die ver leden week in deze streken op speur was naar verborgen wapendepots, waarmee Graaf Wolff Metternich annex zou zijn, heeft zich leelijk in 't ootje laten nemen. Ze zijn er in grooten getale in het oud heidkundig museum van Rector Pinckers, geweren en pistolen, van het vuursteenge weer en vóórlader tot het jachtgeweer en het revolver geweer. Maar er zal wel nooit meer mee gescho ten worden, als alleen misschien een bok van den specialen verslaggever van het roode „Volk". Onder storm en wind in het reeds donker avondlijk uur namen wij dankbaar voof dezen leerzamen dag afscheid van Rector Pinckers en het interessante Asselt, die bei den wij voor 't eerst ontmoetten, maar wij gingen heen met het vaste voornemen nog eens terug te keeren op een stralenden zo merdag. Als Asselt zijn beroemde processia viert of zijn interessante landspelen geef; Muurschilderingen van mej. H. Willebeek i LeMair in de kinderkapel te Asselt. P. HYACINTH HERMANS. Benedende kinderen van Asselt bewerken de gobelins van de kerk; boven: ha£ trapje: niet Mqdonnanis a>an den voet van het kerkje. Interieur van het in 1916 door D r. Cuypers gerestaureerde kerkje.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2