DE GRAAL HERDENKT DE HEILIGE VROUWEN. Een Meisjesgezicht WOENSDAG 26 OCTOBER 1932 MAX EN ZIJN VRIENDEN. LICHTSTOETEN OP DEN VOOR AVOND VAN ALLERHEILIGEN. Een „Stille Omgang" voor vrouwen. TE ROTTERDAM TE SCHIEDAM. AFSLUITDIJK NOORD-HOLLAND- FRIESLAND. Openstelling tegen het voorjaar te verwachten. DE AUTOBUS- EN SPOORWEG. VERBINDING. STEUN AAN DE BINNENVAART. TARWESTEUNWET. MGR. SCHIOPPA HERSTELD. Spoedige terugkeer naar 's-Gravenhage. MGR. ERAS. DEKEN J. JANSEN. uitvoering zuiderzeesteunwet voortzetting Zuiderzee- werken gevraagd. BEGRAFENIS PASTOOR H. DONDERS. Rede J. Hellemons. ['.r:v. -m Fido's oprecht berouw. de invoer van bacon en ham IN ENGELAND. VERSCHE GROENTEN NAAR FRANKRIJK. IN- EN DOORVOER VAN GROENTEN IN FRANKRIJK. OORMERKEN VAN VARKENS. invoerrecht op vleesch. teüi van Liefde te Biisg&lc. HET CONFLICT AAN DE WEST- LANDSCHE VEILINGEN. Staking van kooplieden. HET ZIEKENFONDSWEZEN. Een resolutie van het R. K. Werk liedenverbond. VERVROEGD PENSIOEN BIJ DE SPOORWEGEN. BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN. TEGEN CUMULATIE, Zoo langzamerhand zijn de plannen van „de Graal" om den vooravond van Allerheiligen toet een lichtstoet te vieren, meer algemeen be kend geworden en is het zeker dienstig, hier een en ander te schrijven over de bedoeling Van dezen tocht, vooral daar er dit jaar weer een belangrijke uitbreiding komt in deze tot traditie wordende Allerheiligenviering. Waar „De Graal" op de eerste en voornaam ste plaats een godsdienstige beweging is, ligt het natuurlijk ook in haar bedoeling om de feesten van het kerkelijk jaar zoo veel moge lijk door hare leden te doen beleven. Een mensch bestaat nu eenmaal uit ziel en lichaam, en het is aan de Katholieke Kerk diep-eigen, dat zij hare kinderen ook met ziel en lichaam God laat dienen en verheerlijken, door hun uiterlijke houding en voorkomen met hun innerlijke gevoelens in overeenstemming te brengen. Dat herkent men overal in de Liturgie dier- zelfde kerk en verder in het geheele katholieke cultuurleven. Voor niemand is de behoefte aan overeen stemming tusschen het innerlijke en uiterlijke zoo groot als voor de jonge vrouw, en als Be weging voor onze katholieke opgroeiende meis jes heeft „De Graal" dus ook geen vrees en afkeer voor uiterlijkheden. En zoo wil zij dan ook de feesten der Katholieke Kerk door leden en buitenstaanders beter doen beleven door ze ook naar buiten te vieren. Op den avond vóór Allerheiligen zal er.daar- om weer een stoet Graalleden langs singels en dachten der steden trekken, die iedier een ge beurde lampioen met zich mee voeren, waar- ln de naam van een Heilige Vrouw geschreven staat. Dittoaal geen zingende, lachende meisjes stoet, maar een groepje jonge vrouwen, die stil bidden voorwaarts trekken en daarbij een van Gods iieVe Heiligen aanroepen. Men bedenke daarbij hoe deze Heiligen er niet op de eerste plaats zijn, om voor ons gun sten te verkrijgen of onheilen af te wenden, maar dat zij op haar tocht door 't donkere aardsche leven voor de menschen een licht zijn geweest, dat hen wees naar het Eeuwige Leven, »aar God. Dat zij voor ons een voorbeeld geweest zijn, flat wij moeten navolgen, wanneer wij als zij het einddoel van ons leven willen bereiken. Ook wijzelven moeten in ons leven een lichtje zijn, dat aan God eer geeft en de ™®n" schen gelukkig maakt. Dat wil De ®raa ..f*" ook- geen vroom verlangen laten, doch meuier- daad nastreven. In de voorbereidende weken moe e alleen alle maatregelen S®tro e, het uiterlijk aanzicht van de^en tocht zoo mo01 mogelijk te maken, - want mooi zal het zijn -, maar moeten ook vooral levens der. Heili gen bestudeerd en overwogen worden, en moet er naar gestreefd worden hun leven, zij het dan ook met onze poovere krachten op een heelen afstand na te leven. En zoo moet deze heele tocht een mooi ge bed worden tot de feestvierende Heiligen Gods, die de wereld en hun eigen menschelijke zwak heden overwonnen hebben. Hun voorbeeld en hun voorspraak zullen kracht geven aan het 'even. aan onze Graalleden en alle belangstel lende toeschouwers. Geen „spel", maar werkelijkheid moet deze tocht voor de deelneemsters zijn. Ieder Graalhuis een lichtstoet. Zooals wij reeds opmerkten, zal de Aller- heiligentocht dit jaar weer eenige belangrijke veranderingen ondergaan. Op de eerste plaats zal er in de groo e ste den, Amsterdam en Rotterdam, niet een enkele stoet van 'n tweeduizend Graalleden gefor meerd worden, met eenzelfde uitgangspunt, route en punt van ontbinding. Dit zou bij het toenemend aantal Graalleden al te veel tijd en ruimte vragen. Het is feite lijk een onmogelijkheid geworden. Maar er zal* vanuit elk der afzonderlijke Graalhuizen een stoet van lichtdragende Graal leden gevormd worden, die elk een andere parochiekerk als uitgangspunt zullen hebben en elk een andere route zullen kiezen. Hier en daar zal een zeer sterk bevolkt Graalhuis zelfs hare leden over twee parochie kerken verdeelen. Men ziet, het gaat er heen, dat in de toekomst elke parochiekerk op den vooravond van Allerheiligen een stoet van stil- biddende lichtdragende jonge vrouwen zal uit zenden, om licht te brengen in de bekommerde harten van velen, die in dezen duisteren tijd hunkeren naar een lichtstraal van Gods ge nade, en zoo zal dit kerkelijk feest steeds meer worden tot „een vreugde voor heel het volk Maar nog een tweede groote verandering, beter gezegd uitbreiding zal er plaats hebben. Ook de gehuwde vrouwen worden verwacht. Bij haar eigen ledental van jonge meisjes zal de Graal dit jaar ook alle gehuwde vrou wen, alle katholieke moeders uitnoodigen om met haar het feest van Allerheiligen e vie ren. om met haar de levens der hei ge vrou wen te overwegen en met behu p van haar groote voorgangsters de wereld te wijzen naar God. In een stilte, die het stadsrumoer overwint, zullen alle katholieke vrouwen, jongere en oudere samen, voor het eerst haar groote "„Stille ommegang voor vrouwen houden. Het verlangen van vele onzer Katholieke vrouwen om ook eens een „Stille Ommegang" te kunnen houden, kan nu tot werkelijkheid worden in den Allerheiliken^cht- Zoo zal het een gezamenlijke stille lofzang worden van alle katholieke vrouwen, ter eere van de vele groote heilige vrouwen, die ons zijn voorgegaan. Het zal een rustig gebaar van vertrouwen zijn tevens, dat onze groote voorgangsters ons helpen zullen, om ieder in eigen kring en ook gezamelijk naar buiten de wereld te bren gen bij God. Als op Allerheiligen heel veel katholieke vrouwen spontaan met een kinderlijk geloof en een brandende liefde zich opnieuw aan deze taak, zoowel in eigen gezin als daarbuiten toe zullen wijden, zal deze gebeurtenis ontwijfel- baar een genadenrijke uitwerking hebben. God zal helpen De routes voor Rotterdam zijn: Van het club huis Mathenesserlaan: Beukelsdijk Lof om 8 uur; Virulystraat; Burgemeester Meineszlaan; 2e Middellandstraat oversteken; Heemraadsin- f! y-7;-; *°!!tGn, brug over; Heemraadsingel O.Z. 2e Middellandstraat overstekenGraaf Flo- risstraat; Henegouwerplein; Henegouwerlaan; s Giavendijkwal; Schietbaanlaan; Claes de Vrieslaan, Mathenesserlaan; Elisabethskerk sluiting pl.m. 10 uur. Van het clubhuis Schiekade: Lof in de kerk aan de Veurstraat om 8 uur; Veurstraat; Berg- singel W.Z.; Noordsingel W.Z. Teilingerstraat; Schiekade O.Z.Heulbrug; Walenburgerweg; Spoorsingel W.Z.; Proveniersingel N.Z.; slui ting in de Rozenkranskerk om pl.m. half 10 uur. Van het clubhuis Hillevliet: Lof in de kerk aan de Prins Hendriklaan (Noorder Eiland) om half 8; Prins Hendriklaan; Sleephellingstraat; Maaskade W.Z.Corn. Trompstr.Burgemees ter Hofmanplein oversteken; Leliestraat; Prins Hendrikkade W.Z.Koninginnebrug; Stieltjes plein; Nassaukade; Oranjeboomstraat; Spoor weg over; Rosestraat; Putschelaan; Christiaan de Wetstraat; Afrikaanderplein. Sluiting pl.m. half 10 uur. Van het clubhuis Lange Haven Schiedam: Lof in de kerk aan de Nieuwe Haven om half 8 uur; Nieuwe Haven; Korte Haven; Lange Haven; Rotterdamschedijk; Broersvest; Boter- straat; OoievaarssteegSchie; Lange Haven. Sluiting pl.m. half 10 uur in de kerk aan de Lange Haven. Van verschillende kanten is in de ,aatste dagen belangstelling aan den dag gelegd VQor de ingebruikneming van rten afsluitdijk Noord-Holland-Friesland. Wij vernemen daaromtrent, dat hoewel de Weg over den dijk zelf voor het verkeer vrijwe, „<t irpl Gems»© maand»r> kunnen geschieden, en wel omdat de aanslui_ tingswegen bij Wieringen c.a. en m Friesian(1 nog niet klaar zijn om 't te verwachten drukke autoverkeer over den dijk op te vangen. Tegen het aanstaande voorjaar zal men ec er in elk geval op deze openstelling kunnen enen. A utobusverhindingen. Wat de concessies voor autobusdiensten be treft, er zijn een aantal aanvragen, waaronder een van de A. t. o. en diverse van particulier Ondernemers, bij de colleges van Gedep. StatA Van Noord Holland en Friesland in behande ling. Tot nu toe is nog geen enkele concessie nan eenige transportonderneming voor een autobusdienst over den dijk verleend. Aanleg van een spoorweg. Wat den voorgenomen aanleg van een spoor lijn over den afsluitdijk betreft, deze aanleg - waarop met de constructie van den dijk gerekend - zal stellig 8 a 10 milUoen gulden kosten en het is niet te verwachten, daG de Ned. Spoorwegen in de tegenwooi omstandigheden dergelijke sommen zu schikbar hebben voor dit doel. Vooi a spoorwegaansluiting tot stand kom ier stellig nog wel eenige jaren mee heenga Intusschen wordt voortgegaan met den aa, koop van gronden in de gedeelten van Nooi Holland en Friesland, voor de aansluiting van den toekomstigen spoorweg over den dijk be- noodigd. Wetsvoorstel bij den Raad van State. Naar wij vernemen is het wetsvoorstel tot regeling van de bevrachting in de binnenvaart jn handen van den Raad van De teel (beperking. Door den heer Braat wordt aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid gevraagd waarom de landbouwers, die in 1933 meer dan 1/3 deel van hun bouwland met tarwe betelen, van alle leveringen aan de tarwe-organisatie uit gesloten worden, dus ook voor die hoeveelheid, die op 1/8 deel van die oppervlakte groeien zal en voorts welke de economische of andere be weegredenen zijn om den landbouw zoodanige strenge handen aan te leggen, terwijl voor het broodgraan hier te lande toch 75 van het quantum onnoodig en ten nadeele van onzen landbouw In het buitenland gekocht moet wor den, tevens wat nog noodig is voor veevoeder. Verder vraagt hij, of er dwingende maatre gelen in deze zijn genomen en zoo ja, welke -— voor de drooggelegde Zuiderzeegronden en tenslotte, of Z. Exc. bereid is deze strenge be palingen te herroepen, of zoo te wijzigen, dat het leveren van het 1/3 deel mogelijk blijft. De Pauselijke Internuntius bij het Neder- landsche Hof, Z.Exc. Mgr. Lorenzo Schioppa, die, gelijk men weet, sinds eenige maanden tot herstel van zijn gezondheid in Italië ver toeft, is, naar men ons uit Rome seint, thans vrijwel geheel genezen. Mgr. Schioppa zal Zaterdag a.s. uit Rome vertrekken om zich weder naar 's-Gravenhage te begeven. Men seint ons uit Rome: Mgr. dr. B. J. Eras, procurator van het Nederlandsch Episcopaat, en rector van het Nederlandsch College alhier, is in verband met den aanvang van het nieuwe studiejaar heden weder in de Eeuwige Stad aangekomen. Naar wij vernemen is de hoogeerw. heer J. Jansen, deken van Zoeterwoude, plotseling ongesteld geworden. Zijneerw. is in het zie kenhuis te Schiedam opgenomen om rust te nemen. Kamerleden bij den minister. Naar de „Stand." verneemt, heeft in den loop Her vorige week een deputatie uit de A.R.- ^amerclub een onderhoud gehad met den Mi nister van Waterstaat, om hem te spreken over toikele ernstige bezwaren, die zich voordoen de uitvoering van de Zuiderzee-Steunwet. e Minister bleek niet ongevoelig voor de op- m®rkinsen, die in verband hiermede ge- hij Wei'den. De indruk werd verkregen, dat g>eu was, aan bepaalde grieven zooveel Jk: tegemoet te komen. Den Ha ^aterclaK gehouden vergadering ln van Te rif" Van den Bondsraad van den Bond iri bische Ambtenaren in Overheids- en het vrait-Jeyheids<lienst' ter behandeling van werd por, der Productieve werkverruiming rior Twppfï aailgenomen, waarin den leden u»vnrrJpro 6 ,?ainer wordt verzocht te willen n de begaven voor het Wegen fonds niet zullen worden verminderd en dat de ui v oei mg der Zuiderzeewerken niet zal worden stopgezet en ten spoedigste een aan vang zal worden gemaakt met de inpoldering ym N.O. j>qlda& Reeds om half tien gisterochtend begon de groote St. Martinuskerk te Venlo zich langzaam te vullen met geloovigen en met de duizende leden van St. Raphael, die met hun vaandels gekomen waren om de laatste eer aan den dier baren bondsadviseur te bewijzen. Toen om 10 uur de plechtige uitvaartdienst begon was de kerk zoodanig met menschen ge vuld, dat er nauwelijks een doorkomen aan was. In het middenpad der kerk en in de zijbeuken stonden de talrijke vaandels in lange rijen op gesteld. In de koorbanken en voor het priester koor hadden de familieleden, de talrijke schare geestelijken, voornamelijk uit het Bossche dio cees, de hoofdbestuursleden van St. Raphael en de zusters van het „Mgr. Mutsaersoord plaats genomen. Onder de talrijke aanwezigen in de kerk merkten wij o.a. op twee broers en een zuster van den overledene, B. Mutsaers uit Capelle broeder van wijlen Mgr. Mutsaers, de familie Mutsaers uit Tilburg, de familie Bolsius uit Schijndel, Mgr. Of. Poels, burgemeester mr. B. Berger uit Venlo met wethouders en meerdere raadsleden, burgemeester Janssens uit Schijndel met eenige leden van den raad, eenige paters Norbertijnen van de abdij van Heeswijk, de aal moezeniers van sociale werken, J. Steegmans uit Maastricht, Linssen uit Weert, Hoen ur Roermond en K. Roncken uit Venlo. Toespraak van Deken van Oppen. Voor den aanvang van de H. Mis hield deken J. van- Oppem vainaf d'e treden van heit hoogal taar een korte toespraak. Spr. herdacht den algemeen beminden overleden pastoor Donders, die geheel zijn leven lang in opgeruimden en blijen geest zijn Heer en Meester had gediend. „Geloofd zij Jesus Christus" was zijn parool. Het was de laatste pennestreek, die zijn liand schreef, toen hij kort voor zijn dood zelf nog den tekst van zijn bidprentje opmaakte. Het was ook zijn laatste woord, dat hij op zijn sterfbed sprak. Tot slot richtte de Zeereerw. heer deken een aansporing tot de mannen van St. Raphael om den dierbaren overledene in hun gebeden te blijven gedenken, zooals pastoor Donders steeds zooveel voor de leden zijner dierbare vereeni- ging St.'Raphael gebeden had. Hierna begon de plechtige H. Mis, welke werd opgedragen door den zeereerw. heer J. van Oppen met assistentie van de eerw. heeren A. Delsing en P. J. Lucassen, terwijl de eerw. heer H. Hanraets als presbyter-assistens fungeerde. Aan een zij-altaar droeg de eerw. heer aal moezenier IC Roncken, speciale vriend van den overledene een H. Mis op. De begraenis- Na afloop der H.H. Diensten stelde de ge weldige stoet van bijna 4000 St. Raphaelman- nen, voorafgegaan door twee muziekvereni gingen, zich op en terwijl de treurmuziek zich door de zonnige herfstlucht verspreidde, trok de stoet naar den berg van het „Mgr. Mut- saers-oord" op de Groote Heide. Evenals Maan dagavond was het nu ook weer langs den weg dien de stoet volgde, zwart van menschen, die in eerbiedige stilte de plechtige begrafenis gadesloegen. Langs het breede voorplein van het herstel lingsoord trok de stoet door het groote wan delpark naar het nieuwe kerkhof. Hier werd het gedolven graf gezegend, waarna het stof felijk overschot van pastoor Donders aan den schoot der aarde werd toevertrouwd. De ZeerEerw. heer Deken bad voor de ziele- rust van den overledene, waarna de bondsvoor zitter van St. Raphael de heer J. Hellemons een grafrede uitsprak. Spreker bracht zijn grooten dank namens St. Raphael voor alles, dat door pastoor Donders voor dein bond had gedaan. Hij ging na, hoe pas toor Donders vanaf de oprichting de stuwende en werkende kracht in den bond was -geweest en door de stichting van „Het Rechte Spoor", waarvan hij de redactie voerde zijn spoorwegmannen heeft weten "op te voeden tot overtuigende kerels die hun H. Geloof voor zich durven uitdragen; als ruste loos strijder voor recht en waarheid heeft hij pionnierswerk verricht, ook door de stichting van het „Mgr. Mutsaersoord" dat tenslotte zijn werk en het resultaat van zijn actie is geweest. Met Mgr. Mutsaers zal zijn goede, trouwe vriend pastoor Donders een groote voorspreker zijn van de stoffelijke een geestelijke belangen van St. Raphael. Een der broeders van den overledene dankte namens de familie voor de bewezen eer. TWEEDE KAMERVACATURE-GUIT. Mevr. Steenhoff-Smulders benoemd verklaard. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een mis sive, waarin wordt medegedeeld, dat de heer W. Steinmetz te Amsterdam zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer in de vacature-Guit niet heeft aanvaard. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft thans in de vacature-Guit tot lid der Tweede Kamer benoemd verklaard mevr. A. Steenhoff-Smulders te Baarn. Te verwachten is dat deze zal bedanken om gezondheidsredenen. Dan is aan de beurt om benoemd verklaard te worden mr. C. P. M. Romme te Amsterdam j 319. Men behoeft maar op de uitdruk king van Max' gej^at te letten om te be seffen, dat het standje, hetwelk hij den vreemden hond geeft, die door Dr. Lancet uit de kachelpijp verlost is, niet bepaald malsch mag heeten. „Petronella", zegt hij, is een dame; zij is zelfs een prinses, en je verdient eigenlijk een strenge straf, omdat je haar achterna gezeten hebt." 320. „Maar voor ditmaal", vervolgt Max, „wil ik je schandelijk gedrag nog door de vingers zien. Je bent al gestraft geworden door den angst, die je in de kachelpijp uit gestaan hebt. Eigenlijk had je er den ge- heelen dag in moeten blijven. Maar ik zie dat je berouw hebt. Hoe heet je?" „Fido, mijnheer," snikt de hond. 321. „"Welnu, Fido, vraag dan of prinses Petronella je vergeven wil." Fido loopt met berouwvolle oogen op Petronella toe en de goedhartige poes opent direct haar voor- pooten. Terwijl Max, zeer voldaan over zijn eigen optreden, zich verwijdert, omhelzen Petronella en Fido elkaar ten teeken van verzoening. Voorstellen tot beperking. Men seint ons uit Londen d.d. 25 dezer: De commissie ter bevordering van de varkens teelt zal vandaag haar rapport over den invoer en contingenteering publiceeren, waarin voor gesteld wordt om met ingang van 1 Juli 1933 den geheelen invoer van bacon en ham te be perken tot het gemiddelde van de jaren 1925 —1930 n.l. 10.670^)00 cwt per jaar. De com missie stelt geen invoerrecht op deze artikelen voor, doch heeft haar aandacht uitsluitend aan contingenteering gewijd, daar Engeland in de behoeften aan versch varkensvleesch zelf kan voorzien, doch slechts in der behoeften aan "bacon en ham. Uitvoercommissie en certificaten. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bepaald dat voor den uitvoer van versche groenten naar Frankrijk met ingang van 26 October a.s. certificaten zullen worden afgegeven en met het uitgeven daarvan belast mr. L. Niemöller te 's Gravenhage. Verder is het in het K. B. tot regeling van den uitvoer naar Frankrijk bedoelde tijdvak voor versche groenten bepaald op dat van 15 October 1931 tot 15 Maart 1932. In de commissie voor den uitvoer van ver sche groenten naar Frankrijk heeft de minister benoemd tot voorzitter ir. J. M. Riemens te 's Gravenhage en tot leden C. Minnaar te Krui- ningen, mr. L. Niemöller te 's Gravenhage, P. Slot A. J. Zn. te Broek op Langendijk, F. V. Valstar te Den Haag, C. Wagenaar Kzn. te Broek of Langendijk en C. Zwaan te Rotter dam. Ten slotte is bepaald, dat het bedrag ter bestrijding van de kosten,aan het afgeven der certificaten verbonden, zal bedragen 5 cent per 100 K.G. met een minimum van 0.50 per certificaat. Reuter seint ons uit Parijs d.d. 25 dejer Een officieel besluit is verschenen, vcngens hetwelk op grond van wederkeerigheid de invoer en doorvoer van versche groenten, ge kweekt en afkomstig uit Nederland wordt toe gestaan tusschen 15 Oct. 1932 en 15 Maart 1933. Bij Kon. besluit is bepaald, dat op 24 October 1932 in werking is getreden de bepaling, dat geslachte varkens niet mogen worden voorzien van merken als bedoeld in art. 70 van de Veewet en in art. 16 van de Vleeschkeurings- wet 1919, indien zij niet zijn voorzien van een oormerk, overeenkomstig de bepalingen, krach tens art. 13 onder a der Crisisvarkenswet 1932 vastgesteld. Voorts treedt met dien datum ln werking de bepaling, dat het in voorraad houden, afle veren, vervoeren of doen vervoeren van var kens, zwaarder dan een door den minister te bepalen levend gewicht, slechts is toegestaan, indien zij voorzien zijn van een door hem vast te stellen oormerk. De minister van Financiën brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat de commissie van deskundigen voor de vaststelling van de Prijscourant ter berekening van het invoer recht op versch en gekoeld vleesch in hare ver gadering van 24 dezer bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: rund- en kalfs- vleesch, versch of gekoeld, 100 kg. 50, paar- devleesch, versch of gekoeld, 100 kg. 35. Gedurende de maand November 1932. zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoelde vleeschsoorten bedragen: 20 pet. van de aldus vastgestelde waarde voor het rund- en kalfsvleesch, zijnde 10 per 100 kg. bruto; 12% pet. van de waarde, voor het paard e- vleesch vastgesteld, zijnde 4,37% per 100 kg. bruto. BACONVARKENS-SLACHTINGEN EN -UITVOER. De directie van den landbouw deelt mede, dat de wekelijksche cijfers omtrent het aan tal baconvarkens-slachtingen en den uitvoer van bacon, welke tot dusverre golden van Don derdag tot Woensdag en eiken Zaterdag kon den worden bekend gemaakt, thans gedurende elke kalenderweek zullen worden verzameld, zoodat in het vervolg deze cijfers eiken Dins dag bekend gemaakt kunnen worden. Gedurende de dagen 1722 October werden voor baconbereiding geslacht 31.514 varkens en uitgevoerd 29.653. In de periode van 612 October bedroegen deze cijfers 27.748 (geslacht) en van 1015 October 32.441 (uitgevoerd.) De totale invoer van bacon ln Groot-Brit- tannië beliep in de week van 1015 October 289.079 (228.660) cwts. ZILVEREN KLOOSTERFEEST. Op 27 October hoopt de Eerw. Zuster Lau- rentia Maria (in de wereld mej. Catharina Ver- plancke uit Leiden), haar vijf en twintig-jarig kloosterfeest te vieren in de orde van de Zus- Maandagavond is er zooals in 't kort ge meld een conflict uitgebroken over de veilin gen in het Westland over de betaling van het eenmalige fust, waarin de tomaten en druiven ter veiling worden aangevoerd. Thans moeten de kooplieden voor de 15 pondskist 15 cent en voor de 8 pondskist 10 cent betalen en zij willen deze prijzen voorloopig teruggebracht zien tot resp. 10 en 5 centen, teneinde na verdere onderhandelingen te komen tot een regeling, waarbij het fust bij den koopprijs der producten zal zijn inbegrepen. De bond Westland besloot echter de oude fustprijzen te handhaven. Aan de veiling te Woutersweg werd door een vertegenwoordiger der kooplieden de kwestie der fustprijzen besproken. Hierna weigerden de aanwezige kooplieden te koopen. De aan gevoerde productie moesten onverkocht blijven staan. Aan de veiling te 's GraKenzande had de verkoop een rumoerig verloop, terwijl verschil lende handelaren niet kochten. De prijzen, die hier werden besteed, waren goed. Op de Naaldwijksche veiling heeft eveneens een vertegenwoordiger der kooplieden de kwes tie besproken, waarop de veilingvoorzitter hem van antwoord diende. Daarna geschiedde de verkoop der producten geregeld. In Poeldijk werd aanvankelijk gestaakt, doch in den loop van den morgen werd er weer ge kocht, zij het tegen lagere prijzen dan ge woonlijk. Te Monster heeft de veiling een normaal verloop gehad. Deze staking is niet door de koopliedenor ganisaties gelast, doch wordt gevoerd door de leden individueel. Als gevolg van de wilde staking der koop lieden zijn aangevoerde druiven blijven staan. Daar dit product aan spoedig bederf onderhe vig is, moeten maatregelen getroffen worden om het tijdig van de hand te doen. Sommige veilingsbesturen hebben nu, naar wij verne men, besloten, zoolang de handel de druiven op de veilingen niet koopt, zelf te trachten ze in het binnenland te verkoopea en naar het buitenland te exporteeren. Gisterenavond had te 's-Gravenhage een zeer druk bezochte vergadering plaats van aangeslotenen bij de Centrale van Vereeni- gingen voor de Aardappel-, Groenten- en Fruithandel, in welke bijeenkomst uitvoerig van gedachten werd gewisseld over het Maan dag j.l. ontstane geschil op de veilingen in het Westland inzake de betaling van het z.g. een malig' fust. De handelaars, zoowel binnenland- sche groothandelaars als exporteurs waren eenstemmig van oordeel, dat dit fust zich zelf betaalt door den hoogeren prijs dien de daarin verpakte producten ter veiling opbrengen, zoo dat het onbillijk werd geacht, dat dit fust nog eens extra wordt berekend, zelfs voor een hooger prijs dan de aanschaffingskosten. Met algemeens stemmen werd besloten om voor de laatste maal aan den Bond Westland ver strekkende voorstellen te doen teneinde tot een bevredigende oplossing van het hangende geschil te komen en binnenkort opnieuw te vergaderen teneinde het antwoord van den Bond Westland te vernemen. ALGEMEEN ONDERSTEUNINGSFONDS VOOR TOONKUNSTENAARS. Men verzoekt ons het volgende te willen melden: De actie tot verkoop van loten ten bate van het A. O. V. T. is in vollen gang. De hoofdcommissie, die te Amsterdam ze telt, heeft zich de medewerking verzekerd van toonkunstenaars in de voornaamste plaatsen van ons land. Zij beschikt op deze wijze over bijna 100 correspondenten. Deze correspondenten hebben in de plaats hunner inwoning de actie voor het* A. O. V. T. ter hand genomen. In de groote steden zijn comité's van musici en niet-musici gevormd. Te Utrecht en te 's-Hertogenbosch hebben dë Commissarissen der Koningin aldaar woonach tig zich bereid verklaard het eere-voorzitter- schap te aanvaarden. In vele andere gemeenten als Rotterdam, Utrecht, Arnhem, Amersfoort, Den Bosch, Eindhoven, Deventer, Zeist treden de burgemeesters als voorzitter der comité's op. Tal van vooraanstaande persoonlijkheden ook buiten de muziekwereld, zijn tot de comité's toegetreden. De hoofdcommissie liet een reclameprent ver vaardigen door den bekenden teekenaar J. Sjollema en het komt ons voor, dat deze zeer gelukkig geslaagd is. Een omwolkte G-sleutel in blauw en zwart is het symbool van den nood onder de toonkunstenaars. Waar de actie zoo krachtig aangepakt wordt over het geheele land en waar de prijzenlijst niet minder dan 1000 prijzen bevat, waaronder buitengewoon waardevolle, daar laat het zich aanzien, dat de 25.000 loten A één gulden spoe dig verkocht zullen zijn. Zooals bekend mag worden verondersteld ls het A. O. V. T. een zelfstandige stichting, die eiken Nederlandschen toonkunstenaar, afge scheiden van eenig lidmaatschap, zoo noodig en na grondig onderzoek, steun wil verleenen. De Federatie van Nederlandsche Toonkun- stenaars-Vereenigingen riep deze sticking in het leven. In dit verband dient gewaarschuwd te wor den tegen verwarring met het fonds tot on dersteuning van behoeftige musici. Het secretariaat is gevestigd: Prinsengracht 708, Amsterdam C. Men kan loten bekomen door storting op gpstrekening 162670 ten, name van het A.O.V/T, verliest nimmer zijn frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men voor de verzorging van het gelaat ,,Zü"-Crême gebruikt. In prijzen van 203045 en 75 cent. Reel. 6307—5 7 Het R. K. Werkliedenverbond en de Bond van R. K. Ziekenfondsen in Nederland heb. ben' na-ar aanleiding van bemiddelingspogingen en voorstellen van den Directeur-Generaal voor de Volksgezondheid tot bevordering eener betere samenwerking op het gebied van het Ziekenfondswezen de situatie op dit terrein besproken en stelden vast: 1. dat de Katholieke Arbeidersbeweging, die, krachtens haar beginselprogram overal, waar arbeidersbelangen te behartigen zijn, het recht opvordert zelf te beoordeel en of zij de belawgbelhartigdng rechtstreeks ter hand zal nemen daa wel deze aan andere organisa ties zal overlaten., oip het terrein van het Zie. kenfondswezen eigen fondsen behoort te heb, ben: 2. dat deze fondsen, gezien de eischen der moraal met betrekking tot de uitoefening van de geneeskunde, katholiek moeten zijn; 3. dat voor een behoorlijke fuuetionneering krachtige fondsen zijn en alle katholieke ar, beiders gelegenheid moeten hebben toe te tre den; 4. dat daarom met kracht moet worden ge streefd naar gecentraliseerde diocesane fond-, sen; 5. dat deze fondsen, met handhaving van eigen zelfstandigheid, waar mogelijk, ook met andere fondsen ten aanzien van bepaalde pun ten kunnen samenwerken; 6. dat de Bond van R. K. Ziekenfondsen streeft naar goede somewerking met de deel. nemers, waarmee de belangen der leden zoo, wel als die van de deelnemers gebaat zijn; 7. dat de Bond, indien de organisaties der deelnemers het recht tot het stichten en in standhouden V3jj katholieke arbeiderszieken- fandsen erkennen en beTeid zijn met die fond sen contracten af te sluiten, de aangesloten diocesane ziekenfondsen zal adviseeren eea vertegenwoordiging der deelnemers in hunne besturen op te nemen; 8. dat de zeggenschap der deelnemers ln de besturen zich evenwel slechts kam. uitstrek ken tot technische en financieele aangelegen heden, niet echter tot die kwesties, waarbij ook de katholieke moraal in het geding komt, ln welke kwesties slechts adiviseeTende be voegdheid kan worden toegestaan. Besluit deze resolutie te brengen ter ken nis van den Directeur-Generaal der Volksge. zondheid bovengenoemd, van de Mij. tot Be vordering der Geneeskunst, van de Katholie ke Arts e n veree n ig ing en den Alg. Raad tot Bevordering van het Ziekenfondsweizen. Personeel boven zestig jaar uit den dienst Naar het Leidsch Dagblad verneemt, zal binnenkort bij de Nederlandsche Spoorwegen al het personeel, dat den leeftijd van 60 jaar bereikt heeft, gepensionneerd worden. Tenge volge van dezen maatregel zal een groote afvloeiing van (ouder) personeel plaats hebben. Van de 600 hoofdgeleiders en arbeider-rem- mers, die overcompleet zijn, zullen 200 man bij den treindienst ingedeeld worden de andere 400 man zullen bij weg en werken te werk worden gesteld. Personeel uit Esschen naar Roosendaal Het administratief personeel der Ned. Spoor wegen, dat dienst doet op het station te Es schen (België) en uit dien hoofde ook te Es schen en omgeving woonachtig is, zal, naar wij vernemen, ingaande 1 December a.s. naar Roosendaal overgeplaatst worden, teneinde de werkzaamheden, welke tot dusver te Esschen geschiedden, te Roosendaal te verrichten. Wedden boven pensioen. BUITENZORG, 25 October. (ANETA) Bij Gouvernementsbesluit is bepaald dat de wedden van landsdienaren boven hun pensioen of gagementen niet meer kunnen bedragen dan de maximum-wedde, verbonden aan het door hen bekleede ambt, verAinderd met dat pen sioen of gagement. UIT DEN OORLOG VAN ZEVENTIG- De landbouwer L. in de buurtschap Mande» veen, onder de gemeente Tubbergen, wilde ee» kuil graven om zijn winterprovisie aardappels in te kuilen, toen hij met zijn spade op een ijzeren voorwerp stuitte. Het bleek een ten deele verteerde ijzeren plaat te zijn, waaronder zich een grootendeels vermolmd JvjUflF AisUe> waarin zich ruim 2000 scherp patronen (be vonden, waarschijnlijk uit den Oorlog van 187®» De kogels ?ün og last der gqUUo

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5