HET RIJK VOL GLORIE DE ALLERHEILIG EN TOCHTEN VAN DE GRAAL. psIp Dr. johan wagenaar. Vier menschenlevens verloren V DINSDAG 1 NOVEMBER 19S2 HET WATER WAST. MGR. TH. VAN ROOSMALEN. In ons land aangekomen. VARA-HOOGTIJDAG VIA LEUVEN? TE ROTTERDAM. RADIO-UITZENDINGEN DER VRIJDENKERS. TE DELFT. HET RESIDENTIE-ORKEST. Incidenten op de Haagsche concerten. DOORBRAAK VAN DEN ZEGENDIJK WORDT GEVREESD. UITVOER BOTER EN VLEESCH NAAR BELGIE EN LUXEMBURG. HET VERSCIIE KADETJE. DR. VAN ANROOY BEKLAAGT ZICH. DE AFSLUITDIJK DER VOORMALIGE ZUIDERZEE. DE NATTE MOESSON BEGONNEN. Een gelukwensch bij zijn 70sten verjaardag. IN INTIEMEN KRING. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. "its HÉ MAANDSCHRIFT „ROEPING". „Vidi turbam magnam, guam dinumerare nemo poterat „Ik zag een groote menigte, die niemand kon tellen Als het kleine kind dadelijk na dei ge ^oorte naar de doopvont gebracht sPreekt de priester het aan met den naam Van een heilige. En later zal de Bisschop dat wéér doen, als de jongen en het meisje tot het dienend en strijdend ridderschap Christi worden gevormd. De kerk zelf heeft haar patroon, ramen en muren staan vol heiligen. Heiligen waken ever iedere stad en iedere streek en ieder land. Vereenigingen en gilden hebben hun heilige beschermers, ambten en beroepen verden door een heilige gewijd. Koene reizigers gaven den naam van een heilige aan verre gebieden. Voor alle nooden en kwalen des levens is een heilige als toe vlucht gesteld, onverschillig of het gaat om het lijden der menschen, om de verschrik kingen der natuurverschijnselen, om mis gewas of de ziekten van het vee. Zoo is heel onze aardsche pelgrimstocht door de heiligen begeleid en tot in het laatste uur is ons rog een patrones gegeven tegen den ramp spoed van een haastigen en onvoorzienen dood. Zoo is het geweest, zoo is het nog, zoo wil bet de Kerk altijd. De heiligen zullen met ons zijn en wij met hen. We zullen onze schamele menschelijkheid opheffen aan hun triomf; hun machtige waakzaamheid moet ons beschermen in de duizend gevaren naar lichaam en ziel; hun voorspraak aanvullen vat ons gebed ontbeert aan kracht en vurig- teid. De Kerk wil het zoo. Bij ieder morgen offer laat zii eerst priester en volk ook aan de heiligen schuld belijden, en voor en na het ontzaglijk oogenblik van de trans- substantiate vereenigt zij zich met de heili gen, ze noemend bij name. lederen dag van het liturgisch jaar viert zij haar heiligen en Wekt zy ons tot vereering op; teeder be schermt zij de vrome gebruiken van de Volksdevotie als het om de heiligen gaat. En eens in het jaar viert zij het hoogfeest van sllen samen en zingt zij den lof van het onmetelijk rijk der Geteekenden. Zien moeten wij het, zien, hoe ook de luister sterfelijke oogen verblindt. De negen korenEngelen, Aartsengelen, Tronen en Heerschappijen, Vorstendommen en Mach ten, Krachten der Hemelen, Cherubijnen en Serafijnen, heel den hofstoet van God den Z. H. PAUB PIUS. XI bij de opening der Vati- caansdbe Pinalkotheek. Op den voorgrond Kar. dinaal Frühwirth. zondere beschermers over het menschelijk leven te waken hebben, maar ook als zoo danig aanspraak mogen maken op bijzon dere vereering. Zoo grijpen de schakels van dezen keten ineen, zoo bevestigt zich over en weer de band van genade, die ons in Christus met den Vader bindt. Zoo is al in dit leven een voorsmaak geschonken van het jubelend samenzijn, dat de Kerk in heilig ongeduld haar kinderen voor oogen voert en in klank en kleur genieten laat „O, hoe vol glorie is het rijk....' Heer. Dan de uitverkorenen van Israël, Fatriarchen en Profeten en heilige Wetge leerden. Eindelijk de Apostelen, alle Marte laren van Christus, heilige Belijders, Maag den des Heeren, Kluizenaars der eenzaam heid, uit alle stammen en volkeren en talen. In een zee van licht wuiven de palmen der overwinning, gloeit het rood van ge offerd bloed en smetteloos straalt het wit Van ongerepte onschuld. Hier werden folter Werktuigen tot eereteekenen, ketenen zijn sieraden geworden, de distels der woestijn zijn aan het bloeien gegaan en de scheld woorden van smaad en vervolging verkeer den in een zoete melodie. En verzonken in de beschouwing van dit hemelsch visioen loeptdeKerk in vervoering uit: „O, hoe vol glorie is het rijk, waarin zich met Christus alle Heiligen verheugen, en in witte ge waden gekleed, het Lam volgen overal waar het gaat". Dit is wat de heiligen ons te zeggen heb ben, altijd en heden meer dan ooit: het Lam volgen. Het Lam volgen in de verlaten heid, in de duizend nooden van het leven, in het moedig offer zonder klacht. Zij waren eenmaal als wfj, menschen klein en bang, temidden van gevaren en onzekerheid, on bekend met den dag van morgen en niet wetend wat een donkere toekomst voor de wereld verborgen hield. Maar zij waren als wij: niet alleen. Hun aanwezigheid is ook voor ons een teeken van genade, door God geschonken, in Christus verdiend en stroo- tnend door heel het mystieke lichaam van zijn Kerk. Vraagloos hebben zij op die ge nade vertrouwd, heldhaftig beantwoord aan de goddelijke inspraken en zichzelf offerend aan Christus gelijk gemaakt. Dat is hun eenige en eindelooze roem en tot vreugde roept de Kerk ons op, thans op dit gemeen schappelijk feest van hun heerlijke uit verkiezing, Maar wat blijft ons van dit vervoerend visioen van den jubeldag, straks in de einde looze reeks Van kleine plichten en be kommernissen? Hit: voorbeeld en voor spraak. En hierin treedt de volle menschelijkheid der heiligen ons troostend tegemoet, behept zij ook met alle ^genheden van een ge vallen natuur. Het blijft het tekort van veel goedbedoelde hagiografie, dat zjj dit al te schroomvallig heeft erkend in een bange lijke voorzichtigheid tegenover het leven. Het is daardoor dat haar gestalten zijn ver- ij ld en de eindelooze verscheidenheid van het persoonlijk karakter te zeer verloren hebben. En juist hierm gaat hun voorbeeld zoo rechfstreeks en menschelijk spreken: in de opvliegendheid die werd getemd, in de genotzucht die werd uitgeroeid, in het onge duld dat werd bedwongen, in het lichaam dat Werd stilgemaakt, in den hoogmoed die ver nederd werd, in den angst, die in held haftigheid verkeerde, in het ik dat zich vreugdevol in het Al verloor. En deze lange en steile weg naar de heiligheid werd afge legd in alle omstandighe(jen des ieVens, in rijkdom en armoede, in macht en dienst baarheid, in de kloosters, in het huisgezin en in volle eenzaamheid, in een bestaan vol zeldzame daden en uitzonderlijke teekenen, maar ook in een verscholen hoekje, onop gemerkt, in nauwgezette getrouwheid aan kleinen dagelij kschen plicht. Ieder bestaan, in iederen,tijd en op iedere plek van den aardbol heeft zijn kans tot de universeele grootheid, die de heiligheid is. En deze over- groote rijkdom van in den vollen zin voor beeldige levens houdt de Kerk ons voor, opdat we ons dit altoos bewust zouden zijn. Voorbeeld en voorspraak. Hoe vreemd, dat aan het aanroepen der heiligen ooit aanstoot genomen wordtHet js waar, dat de volksdevotie op dit punt wel eens tot excessen geleid heeft, maar hoe menschelijk en vanzelfsprekend is ook deze band van de gemeenschap der heiligen. Het zoeken van hulp en bemiddeling is een behoefte van de menschelijke natuur en, zooals alles, weet de Kerk ook deze neiging van ons wezen te leiden, te benutten en heilzaam te maken voor het leven der ziel. Zij geeft ons de heiligen als middelaars en voorsprekers bij God, zij deelt ze kwistig toit, patronen en patronessen, die als b&- Men meldt ons uit Amsterdam: Zondagmiddag is Mgr. Th. v. Roosmalen C.s.s.R. Apostolisch Vicaris van Suriname met het s.s. „Stuyvesant" van Suriname te Am sterdam aangekomen. Aanstonds werd naar de pastorie der Re demptoristen, Keizersgracht 218 gereden, waar Mgr. door de communiteit werd verwelkomd. Het bezoek houdt verband met de viering van het tweede eeuwfeest van de Congregatie der Redemptoristen, dat van 9 November 1932 tot 9 November 1933 wordt gevierd. Gistermorgen heeft Mgr. in de kerk van O. L. Vrouw een stille H. Mis opgedragen. Tegen 4 uur gistermiddag is Mgr. naar „de Sionsberg", het klein seminarie der Redempto risten te Nijmegen, vertrokken. Het verblijf van Mgr. in Nederland zal min stens een half jaar duren. Een fier beleden God's overtuiging is het geworden, gisteravond, toen „de Graal" onze katholieke meisjesbeweging erop uittrok om met waardigheid en heilig enthousiasme een inzet te geven van het feest van Allerheiligen, dat wij heden in de kerkelijke 1 iturgic her denken. Wars van elke propagandistische ten- denz is de avond van gisteren geweest, een feest van kleur en vorm, een lichtende stoet, welke een innerlijke kracht demonstreerde van een waar beleden geloof in de gemeenschap der Heiligen. Met velen stonden ze langs den weg de Rot terdammers, om de honderden Graalmeisjes in haar kleurrijke kleederdracht te zien voorbij trekken. „Allerheiligen" en in de stilte des harten trok men door Rotterdam's wijdsche straten. De stilte des harten werd slechts al leen onderbroken door het regelmatig gestap en het geknetter der fakkels, afgewisseld door het zachte schijnsel der lampions, waarmede de innerlijke kracht werd gedemonstreerd eigen aan de fine fleur onzer katholieke meisjes jeugdbeweging. Vanuit het Graalhuis aan de Mathenesserlaan trok de kleurige en fleurige stoet naar de kerk van den H. Willibrordus, waar een devote hulde werd 'gebracht aan het Sanctissimum. Na deze toewijding aan den Christus-Eueharisticus trok men door de donkerte van den avond langs de zwarte en sombere huizen-nederzetting, om met allen eenvoud te getuigen van wat er leeft in jeugdige meisjesharten. In tegenstelling met het vorig jaar werd de stoet gesloten door de moeders van onze katho lieke meisjes-jeugd om des te meer te onder- streepen, dat dit lichtend avond-festijn niet is bedoeld als een propaganda, maar als een al- gemeene inzet van een kerkelijk feest. Even over negen zette de stoet zich in be weging om langs Beukelsdijk, Burg. Meinesz- plein, Burg. Meineszlaau, Heemraadsingel, Beu kelsdijk,. Henegouwerplein, 's Gravendijkwal, Schietbaanlaan, Heemraadsingel Mathenesser laan, te belanden in de kerk van de H. Elisa beth, waar de stille hulde aan de zegenvierende Kerk in een spreekkoor haar einde vond. Ook in het Noorden van onze stad werd een lichtende hulde gebracht aan God's lieve Hei ligen. Daar kwamen de Graalleden tezamen in de kerk aan den Bergsingel, om na een hulde aan den Christus-Koning in devotelijken eenvoud en waren offerzin, als levende guir landes van licht zich te slingeren langs den Bergweg, Noordsingel, Teilingerstraat, Schie- kade, Heulbrug, Walenburgerweg, Spoorsingel, Provenierssingel, waar in de kerk van O. L. Vrouw na een opwekkend woord van den pas toor der parochie, de Allerheiligen-inzet werd besloten. Het heerlijk initiatief van een vorig jaar ondervond een machtige reprise, welke onge- Oerstroomingsgevaar tusschen Holten en Bathmen. Mededeeling van den voorzitter der Vara. De voorzitter van de V. A. R. A. heeft, vol gens de „N. R. Ct." voor de microfoon het vol gende medegedeeld naar aanleiding van de ge weigerde aanvrage tot ruiling van de zend uren op 8 November: „De V. A. R. A. heeft zijn protest bij den minister ingediend. Mocht de minister zijn be slissing handhaven., dan zullen we technische hulpmiddelen te baat nemen om het Neder- landscbe volk toch te laten hooren wat er in Den Haag gezegd wordt." De voorzitter van de V. A. R. A. doelt hier blijkbaar op een uitzending van Leuven (België) uit. Op Dinsdag 8 November heeft namelijk de Soc. Arb. Radio Omroep-Vereeni ging in België de beschikking over den Vlaamschen zender te Leuven. Hiervoor heeft de V. A. R- A. echter een telefoonlijn noodig van Den Haag (waar de S.-D. protestbetooging gehouden wordt) naar Leuven. Deze lijn die ressorteert onder den minister van Waterstaat zou zij van het rijk moeten huren twijfeld hij de duizenden een indruk heeft na gelaten welke niet gemakkelijk kan worden uitgewischt In (le Zuidcrstad. Ook de Zuiderstad had dit jaar voor het eerst haar Graalmanifestatie, die treffend slaagde. De inzet van den tocht vormde hier een plechtig Dof in de O. L. Vrouw van Lourdes- kerk op het Noordereiland, welke zeer dicht met geloovigen uit alle deelen van den Linker Maasoever was bezet. Kapelaan Sondaal hield onder het Lof een enthousiaste predicatie naar aanleiding van de tekstwoorden „Omne quod manifestatur lumen est" over de Helden-Hei ligen en de noodzakelijkheid van hun navolging, vooral door liefde en daad. Dan maakte de stoet van ongeveer 300 Graal leden en een 50-tal moeders zich gereed om uit te trekken. Het was zeer druk op de Prins Hendriklaan van de honderden belangstellenden. Er beersch- te aanvankelijk nog wat rumoer, maar weldra maakten de 350 vrouwen en meisjes in het licht van flambouwen en fakkels, stil voorttrekkend met langzamen pas dwars door wat nog aan stadsdrukte heerschte, zulk een indruk, dat de geruchten verstomden en in wijden kring rond om een weldadige rustige sfeer kwam te han gen. De menigte langs de wegen der genomen route was lang niet algemeen doordrongen van de beteekenis van dezen avond, maar eerbied dwongen de manifestanten terdege en te recht af. De Delftsche Graal heeft op den vooravond van Allerheiligen een Stillen Omgang gehou den van de St. Hippolytuskerk op de Voor straat naar de H. Sacramentskerk. Om half S trokken de Graalmeisjes van het St. Aioysiuspatrouaat naar de St. Hippolytus kerk aan de Voorstraat, waar kapelaan Bijl het Lof deed en een korte toespraak hield. Dat het initiatief bij de geloovigen met enthousias me werd begroet, bleek uit het overvolle kerk gebouw. Na afloop van de godsdienstoefening, liepen de Graalleden, ieder met een lampion, terwijl de leidsters een flambouw droegen, langs een grooten omweg en onder groote belangstelling van het Delftsche publiek naar de H. Sacra mentskerk in de Simonstraat, waar de licht- stoet met een spreekkoor en enkele gezangen werd besloten. Zeer vele vrouwen hadden zich met lampions bij den liichtstoet aangesloten. Gelijkertijd had Delft bezoek van de Haag- sche Graal, die een plechtig Lof in de St. Jo zefkerk aan den Burgwal bijwoonde, en den Iichtstoet maakte naar de kerk van de H. Nico- laas en Gezellen aan de Raamstraat. Onze correspondent te Deventer meldt: Het ziet er verre van rooskleurig uit in de omstreken van Holten en Bathmen. Brak Za terdag niet groot geweld een gat in den dam tusschen het Ilolterbroek en de nieuwe Schip beekbedding, thans dreigt het gevaar, dat ook de z.g.n. werkput aan de Wippertstuw onder water gezet zal worden. De damwanden zijn dermate week geworden, dat zij eenigen druk van beteekenis niet meer zullen kunnen door staan. De rijksstraatweg onder Dijkerhoek be hoort ook reeds tot de bedreigde punten. Bij het station Dijkerhoek is de toegangsweg reeds overstroomd. Gisterenmiddag hebben we ons nog eens op de hoogte gesteld van den toestand rondom Bathmen. Het ziet er daar somber en trooste loos uit, vooral de bewoners van de buurtschap Loo hebben het hard te verantwoorden. School en winkels zijn hier al volmaakt geïso leerd. Angstvallig wordt de zegendijfc bewaakt. Indien deze dijk geen weerstand aan het op stuwende water kan bieden zal zeker een hon derdtal woningen in het water worden gezet. In het Holterbroek zal men naar alle waar schijnlijkheid een twintigtal boerderijen moe ten ontruimen. Het werkloozenkamp bij de Schoolderbrug is totaal onbewoonbaar. De IJssei te Deventer begint ook al kuren te vertoonen. Hoewel de toestand nog verre van onrustbarend is heeft de rivier toch reeds de oeverweilanden onder water gezet. Ook een deel der Bolwerksweide is ondergeloopen. Hoog water tusschen A'dam en Utrecht. Reizende van Amsterdam naar Utrecht, staat men versteld van het hooge water aan weerszijden van den spoordijk. Heele stukken van de weilanden staan volkomen onter wa ter en alleen de hier en daar boven komende grassprietjes toonen aan, dat het verdronken land is. Op de kleinere stukken bouwgrond is het water tusschen de kooien komen staan en ergens stapt een man met groote waterlaar zen aan over zijn natte landje om de veldpio- ducten in veiligheid te brengen. Het ziet er nog al schrikwekkend uit hier en daar en derhalve hebben wij enkele inlich tingen gevraagd hij de ir. A. A. Mussert, hoofd ingenieur van den Prov. Waterstaat te Utrecht die ons, welwillend als altijd, van dienst was. De zaak is, dat de ondergeloopen landen be- hooren tot den Amsterdamschen boezem, wel ke moet afwateren op het Noordzeekanaal. Daar dit evenwel niet door kanalen, maar door gewoon spuien geschiedt is men afhan kelijk van een bepaalde waterhoogte van het Noordzeekanaal. En daar deze op het oogen blik zeer hoog staat door den aanhoudenden Westenwind is het onmogelijk het water af te voeren. Voor de streken om Utrecht staat het er heel anders voor. Doordat de Zuiderzee thans is afgesloten, is het water van de Vecht op een volkomen normale hoogte, zoodat de afwate ring daarop, ook zonder bemaling, gewoon kan plaats vinden. Al is het water hooger dan anders, gevaar of last%is er niet van te duchten. Protest der Kath. Radiohonden. Namens de diocesane Kath. Radiobonden werd tot den Minister van Waterstaat het vol gend verzoek gericht: Roermond, 28 October 1932, Aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat 's Gravenhage. Namens de leden van de vijf dioéesane Ka tholieke Radiobonden der Bisdommen Utrecht, Haarlem, Breda, Den Bosch en Roermond pro testeeren ondergeteekenden bij uwe Excel lentie tegen de uitzendingen van den Vrijden kers-Radio-Omroep waardoor Katholieken zich beleedigd achten in hun diepste gevoelens. Zij geven Uwe excellentie beleefd in overwe ging maatregelen te willen nemen, waardoor dergelijke uitzendingen in de toekomst worden voorkomen. 't Welk doende, in opdracht van de besturen der vijf Diocesane Bonden, De Katholieke Radiohond in het Bisdom Roermond De voorzitter H. SCHMIDT. De Secretaris, H. STEEGMANS. Certificaten van oorsprong niet meer noodig. De minister van Economische Zaken en Ar beid heeft bepaald, dat met ingang van 1 No vember 1932 geen certificaten van oorsprong meer zullen benoodigd zijn voor den uitvoer naar België en Luxemburg van: boter, rund- vleesch en levende runderen, varkensvleesch en levende varkens. Nog geen beslissing. De I loo ge Raad deed gister bij vervroeging uitspraak in de zaak van J. F. S., directeur van hotel Suisse te Amsterdam, die in de hotel keuken s ochtends vroeg brood hadden ge bakken en dit vóór 10 uur had afgeleverd aan de gasten. In hooger beroep was de heer S. door de Amsterdamsche rechtbank ontslagen van rechts vervolging, tegen welk vonnis de officier van Justitie in cassatie ging. Op grond van onvoldoende motiveering heeft de Hooge Raad dit vonnis vernietigd en de zaak verwezen naar liet Gerechtshof te Amstei- dam. Hiermede is dus nog geen principieele be slissing ln deze zaak verkregen, A Het noodweer de oorzaak- Betreffende het auto-ongeluk bij Ilpendam kan nog het volgende worden medegedeeld: De heer J. Smit was Zaterdag met zijn nieuwe Nash naar Beemster gereden om met zijn familie zijn schoonouders te bezoeken en keerde Zondagmiddag naar Rotterdam terug. Ter plaatse was hij zeer goed bekend en dat een kalm autorijder als de heer Smit daar zóó verongelukte kan alleen worden toegeschreven aan het noodweer, den gevaarlijken toestand van den asfaltweg en de nog gevaarlijker bocht, waar reeds zooveel ongelukken plaats hadden. Juist het feit. dat de heer Smit als een be zadigd automobilist bekend stond, heeft groote ontroering gewekt onder de vele vrienden, die hij met zijn auto-zaak had verworven. Menige onervaren automobilist heeft een aanmaning tot voorzichtigheid van hem meegekregen. Zon dag 23 dezer had hij zijn veertigsten verjaar dag gevierd. Het vierde slachtoffer de heer P. Hellung- man was een zwager van den heer Smit. Kranig optreden van pas- seerende hengelaars. Van andere zijde vernemen wij nog: Het ongeluk werd opgemerkt door den land bouwer J. de Ruijter en diens huisgenooten, wier woning ter plaatse gelegen is en voorts door een juist passeerenden ^vrachtauto met hengelaars uit Amsterdam. Doordat de lichten van den auto onder water waren blijven bran den kon men onmiddellijk vaststellen waar de auto lag. Drie van de Amsterdamsche visschers gingen onmiddellijk gekleed te water en heb ben pogingen in het werk gesteld om de por tieren te openen, echter zonder resultaat. Het water is ter plaatse zeer diep en men kon niets beginnen zonder doeltreffend materiaal. De omstanders moesten het dus aanzien, dat de slachtoffers in hun bijzijn verdronken. Zoo spoedig als mogelijk was heeft men red dingsmateriaal uit Purmerend laten aanruk ken, dat zeer spoedig tegelijk met den zieken wagen arriveerde. Met man en macht toog men toen aan het werk onder leiding -van een voorman-arbeider, die bij de hengelaars was. Eerst om half zeven gelukte het den wagen op het droge te brengen en konden de inmid dels gearriveerde doktoren Meijer, van der Werf en Rijpma uit Purmerend en een dokter uit Ilpendam slechts den dood bij de vier slachtoffers constateeren. Op last van den burgemeester van Ilpendam, den heer A. Peereboom, werden de lijken naar het ziekenhuis in Purmerend gevoerd, waar ook de identiteit kon worden vastgesteld. Het is niet met zekerheid te zeggen, wie den wagen reed. Een gevaarlijke bocht. Dit vreeselijke auto-ongeluk zet wel de kroon op de serie ongevallen, welke bij de Vurige Staart in den loop van den laatsten tijd heb ben plaats gehad. Op 30 Juli was dr. E. uit Hoogkarspel nog het slachtoffer, toen hij met zijn wagen in volle vaart tegen de boomen hotste en met zijn echtgenoote ernstig gewond in het ziekenhuis te Purmerend moest worden opgenomen. Eerst dezer dagen is dr. E. naai zijn huis vervoerd kunnen worden. Nadien hebben er wederom ongevallen plaats gehad, zij het dan zondèr persoonlijke offers te vra gen. De weg is ter plaatse een betrekkelijk smalle asfaltweg met aan weerszijden boomen. De bocht, welke de weg daar vormt, is scherper dan waarop men rekent terwijl de scherpte bovendien grooter schijnt te zijn dan waarop men bij het asfalteeren eveneens schijnbaar gerekend heeft. Men moet heel voorzichtig rijden andera slipt mem heel gauw, getuige het groot aantal ongelukken dat daar den laatsten tijd heeft plaats gehad. Beide concerten, dat van Zaterdagavond, ge geven door het Concertgebouworkest uit Am sterdam onder leiding van Dr. Willem Mengel berg, en het tweede middagconcert van het Residentieorkest onder leiding van Dr. Peter van Anrooy, werden gekenmerkt- door inciden ten. Het eerste op Zaterdagavond was van vrij tragischen aard. Een der eerste violisten werd onder het spelen van het derde deel der vierde symphonie van Mahler onwel, bezwijmde en moest worden weggedragen. Het orkest speelde evenwel door. Wij vernamen intusschen, dat de ongesteldheid van den violist van voorbijgaan- den aard is geweest, zoodat hij later in den avond weer naar Amsterdam kon worden ge bracht. Van meer penibelen aard was het incident dat aan het middagconcert van het Residentie orkest voorafging. Dr. van Anrooy heeft een toespraak gehouden die i-uim een half uur in beslag nam. Eerst wees hij op den financieel labielen toestand van het Residentieorkest (waarover men dezer dagen het communiqué kon lezen) en riep de daadwerkelijke belangstelling en medewerking in van het publiek en van de pers, om het in stituut in stand te kunnen houden. Aan die medewerking van de pers knoopte Dr. van Anrooy een lange heftige philippica vast tegenover de Haagsche bladen vooral. Hij schroomde niet, man en paard te noemen en viel vooral uit tegen de critici van „Het Vader- land" De Avondpost" (wiens naam hij zelfs in het geding bracht) en van „De Residentie- b°Wij' behoeven uiteraard geen partij te kiezen in deze kwestie, maar het publiek deed zulks wel vooral toen Dr. van Anrooy openlijk het voornemen te kennnen gaf, lieter vandaag dan morgen zijn post te zullen verlaten, indien hij zou moeten aannemen, dat de meerderheid van het publiek op de hand van die critici was. Het orkest stond als één man overeind, het over- groote deel van het publiek applaudisseerde zeer nadrukkelijk. Dr. van Anrooy zeide, dat hij deze adhaesie niet had willen uitlokken! Men begrijpt, dat dit muisje nog wel een staart zal hebben. Wervelwinden en hun gevolgen. BATAVIA, 31 October. (ANETA.) Verschillende berichten toonen aan, dat de natte moeson is begonnen. Uit Buitenzorg wordt een spoorstremming gemeld als gevolg van omgewaaide hoornen. Uit Solo wordt be richt dat een wervelwind in het Wonogirische tot gevolg had dat 12 tabaksloodsen van de onderneming Temoeloes van de Landbouw Maatschappij Temoeloes zijn omgewaaid. In de dessa Neromke zijn 7, in Mantjasan 7, Doe- ren 32, Bintahan 3 en in Gedangan 7 woningen omgewaaid. Tevens Werden 30 bouws tabaks- aahplant van de onderneming Temoeloes ver nield. Zes personen werden gewond. Zondag is een tabaksloods van deze onderneming, welke door den bliksem werd getroffen, afgebrand, Vandaag verheugt zich héél de Nederland- sche muzikale familie! De „pater familias n. is z'n één en zeventigste levensjaar ingetreden. En al hangen nu niet alom de vlaggen uit, er is toch vreugde bij allen wien de muziek in Nederland ter harte gaat. Aan deze Noor derstranden pleegt men alléén de vlag te doen wapperen op de sche pen, wat een trotseh symbool is; verder hij verjaardagen van leden van 't koninklijk huis, wat passend is; en ove rigens bij eerbetoon van fiets-, boks-, spring-, hardloopende-, goochel- toerende-, en chanson neerende lieden, wat kindsch aandoet Wagenaar's feest dus. Dr. Joh- Wagenaar is een intieme herden king, en het geeft in ieder geval voldoening te w-eten, dat Ieder lid der Nederlandsche mu zikale gemeenschap met dezen naam even ver trouwd is, als met de namen van vorstelijke personen. Maar velen kennen méér dan den naam: ouden Utrechtenaren staat nog levendig het Bach-spel op het groote orgel der Domkerk van den jongen Waéenaar voor den geest; ieder Hagenaar kent Wagenaar, als directeur van het Koninklijk Conservatorium; de vak man kent hem als de meester van een jongere componisten-generatie w.o. Pijper, Goudoever. Voormolen e.a.; en de leek kent tenminste zijn bekendste werken bij naam. Indien een componist in dit land op z'n zeventigste jaar over zóóveel geloofsbrieven beschikt, dan is er wel reden tot blijdschap. Dit wordt overduidelijk als men b.v. de plaats vergelijkt, die de genius Diepenbroek bij zijn dood in de Nederlandsche gemeenschap innam: als men aanschouwt hoeveel vernedering door nièt-kennen, welk een negatie door afwezigheid van iedere officleele erkenning, hij heel zijn leven door heeft moeten ondervinden dan eerst blijkt, dat de positie van den eere-doctor der Utrechtsche Universiteit, den componist Wagenaar, een bevoorrechte mag genoemd worden. Maar als wij op dezen dag den deken van het Nederlandsche componistengilde een wensch mogen doen toekomen dan is het deze, dat d8 Nederlandsche muziekgemeenschap niet alleen zijn werken bij name: in de toekomst moge kennen, maar bij de muziek zelf. Want een componist leeft eerst dan in het volk, in een nationale eenheid, hij is eerst dan een deel dier eenheid zelf, als zijn muziek het levend bezit er van is. Het werkelijke bezit van den geest ls geen kennis van namen en jaartallen; de geest is geen cataloguskamer, maar een vuurhaard die alleen door het wezen der dingen zelf in casu: muziek kan branden. Niet de veel weterij beschaaft, maar wel de innerlijke be leving! Indien men den gemiddelden concertbezoe- ker eens de vraag zou voorhouden, die Wage naar zelf eens een critikaster stelde: „Laat mij maar eens het hoofdthema uit mijn Cyrano- ouverture hooren", dan zou eerst blijken hoe weinigen zelfs onder de „vak-studee- renden" men 'eenig bewustzijn der muziek van eigen bodem zou mogen toekennen; want kennis van muziek staat niet in drukletters, ook zelfs niet in notenbeelden, maar in klan ken, in voor den geest levend geluid. De Waterloo/.itig. Naar aanleiding van berichten omtrent den toestand van den afsluitdijk der voormalige Zuiderzee, waarin men scheuren zou hebben gezien, hebben wij ons tot den directeur-gene raal der Zuiderzeewerken gewend en nadere inlichtingen verzocht De directeur-generaal verklaarde, dat ei hem van scheuren in de sluizen niets bekend is. Wel heeft hij, dadelijk na de bedoelde publi catie, 'n onderzoek ter plaatse doen instellen en de resultaten daarvan had hij nog niet ver nomen. Maar hij verklaarde met grooten na druk dat er geen enkel gevaar te duchten was met betrekking tot den betonbouw der sluizen. Wat voorts de waterloozing betreft deelde ir. de Blocq van Kuffeler mede, dat in de hul digen regenval er natuurlijk overlast van water is, dit is een toestand, welke steeds in het na jaar optreedt, doch dit jaar in buitengewonen omvang aanwezig is. Van de zijde der Zuiderzeewerken wordt al het mogelijke gedaan om tegemoet te komen aan dezen water-overlast. Er is opdracht ge geven met de grootst mogelijke capaciteit te spuien en de directeur-generaal heeft giste ren opdracht gegeven, in het belang der water loozing, enkele werkzaamheden aan de slui zen voorloopig stop te zetten, ,.,t jmgQfc, i De „KwarteF op Schiphol Het vliegtuig de „Kwartel" dat Zondag morgen om 7.55 uur uit Leipzig was vertrok ken kwam om 10.50 uur op Schiphol aan. De bemanning van het toestel bestond uit de heeren: Geysendorffer, eerste bestuurder v. d. Feyst, tweede bestuurder, Bruinestein mecanicien en van Straten, marconist. Aan boord van het vliegtuig bevond zich bovendien nog één passagier n.l. de heer F. A. Smits uit Enschede, welke de reis van Medau af mee maakte. De „Snip" is Zondag in Bagdad aangekomen De ".Pelikaan" is Zondag op de thuisreis in Calcutta geland. De „Pelikaan" (thuisreis) is gisteren te Jodhpur aangekomen. Blijkens mededeelingeu van de Indische Post administratie heeft het retourvliegtuig „Peli kaan" 195 K.G. post aan boord, bestemd voor Nederland, benevens één postpakket met een gewicht van 1 K.G. 150 gram. De „Snip" is van Bagdad te Djask aangeko men. Het heeft geen zin Wagenaar's werk nog» maals te karakteriseerendaar is reeds zoo veel over geschreven en men heeft er zooveel over gelezen, dat men nu niets anders dan de klanken uit zijn werken zelf, zou.willen hoo» ren. Al rondblikkend wat er in den lande aan herdenkingen plaats vindt, kan men zeggen dat er gegeven de tijdsomstandigheden en de nuchterheid der lieve landgenooten een ongewone eer aan Wagenaar wordt bewezen. Geen enkel behoorlijk orkestdirigent, of bil steekt zich Cyrano's panache op den hoed en poogt er op eigen manier goeden sier mee te maken. Ook de pers in dag-, week-, maandbladen, huldigt hem in beeld en geschrift; maar het feestgedruisch zal in ieder geval tot de intimi teit van onze eigen Nederlandsche muzikale familié moeten beperkt blijven, want zóóver is de muziekcultuur in ons land nog niet ge vorderd, dat overheidsorganen voor de ver breiding of „uitzending" (in dubbele beteeke nis) van geestescreaties in den vreemde zorg draagt; zelfs niet ten opzichte van iemand die, onder allen, het meest en voortdurend in con tact staat tot de officleele instanties in de Residentie! Noch op 't Ministerie van Buitenlandsche Zaken, noch op dat van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, noch op de overigens goed- geoutilleerde buitenlandsche consulaten, wordt ooit een dergelijk initiatief ondernomen. Wel heeft men daar adviseurs, experts, en consu- lenten die met den export van landbouwpro ducten zich dagelijks onledig houden; maar zóóver is het besef nog niet gerijpt om een realiteit als een koe te erkennen, dat de eer en de standing van een land beter gediend is met de verbreiding in de wereld van geestes producten, dan die van landbouw of veeteelt.; Welk een voornaam gebaar b.v. had de Ne derlandsche regeering niet dezer dagen in het buitenland kunnen maken, en hoe had het Nederlandsch volk zelf niet uiting aan haar nationaal bewustzijn kunnen geven, nu e 300 jaar geleden is dat een der meest rePre" sentatieve schilders der Nederlandsche school en stellig één der meest karakteristieke artis- ten der Europeesche kunstgeschiedenis, bijna achteloos wordt voorbijgegaan. Hoe 't ook zij: de componist Joh. Wagenaar wordt thans „in zijn eigen land geeerd ondanks alles, houdt deze paradox een welge- meenden gelukwensch in. MARIUS MONNIKENDAM. Naar wij uit Den Hpag vernemen, ls dé heer dr. J. Wagenaar, directeur van het Ivon. Conservatorium voor Muziek heden, den da* van zijn 70en verjaardag, uitstedig. Er bestaat echter gelegenheid hem op Zon- dagmiddag 6 November in het Conservatorium- gebouw Korte Beestenmarkt 7, te complimen» teeren. i JOH. II ER BB CU LEB is heden 40 jaar bij het Concertgebouw Uitbreiding van de redactie. Naar wij vernemen is er met den nieuwen, elfden jaargang van het maandschrift „Roe ping" eenige ■wijziging gekomen in de redactie. Toegetreden zijn Louis de Bourbon en pater R. S. van Santé O.P. Het tijdschrift zal ook een nieuwe typogra- fische verzorging ondergaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5