nGEzonDE.ru QTUKKEH HM DINSDAG NOVEMBER 1932 1 - OCTOBER'S REGENRECORD. BEPERKING DER BAWAPENINGEN. Meer dan 2\ millioen liter per hectare. NORMALE HOEVEELHEID BIJNA VIERMAAL OVERTROFFEN. SOCIALE ZONDAG. HET RAADSEL VAN DE REDDING. DE CELEBES-MISSIE. Meer samenwerking tusschen de standsorganisaties. DR. W. B. HUDDLESTON SLATER. NEDERLANDSCHE MOTORSCHOENER GESTRAND "A De Filiaal-Inrichting van het K. N. M. I. te Rotterdam meldt ons: Reeds voor het einde der maand liet het zich banzien, dat October 1932 een zeer bijzondere plaats zou innemen met betrekking tot de hoe veelheid neerslag, welke in ons land in den loop van vele jaren in één maand werd waar genomen. Daarom werden uit de jaarboeken van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut eenige cij fers gelicht, die een indruk geven van de bui tengewone hoeveelheid regen, welke over Ne derland en speciaal Rotterdam in October werd uitgegoten. De cijfers gelden voor een tijdvak van 40 jaren, te beginnen met 1893. Werkelijk bleek 1932 een nieuw record te geven met 265.3 m.M. Het best kan men zich een beeld vormen van de beteekenis van dit getal, door te beden ken, dat 1 m.M. regen overeenkomt met 10.000 1. op een hectare, zoodat elke h.a. in October 2.65 millioen liter hemelwater opving. Polder besturen en waterschappen (denk aan peil IJselmeer) zullen zich October 1932 blijvend herinneren. Of spreekt het wellicht beter tot den Rotterdammer, dat het s.s. „Mark van da N. V. Houtvaart tot over haar merk zou lig gen, geladen met deze hoeveelheid regenwater Hier tegenover staat, dat in October 1908 te Rotterdam 5.7 m.M. regen viel. Hecht men waarde aan'een gemiddeld cijfer voor den regenval in October, dan zou dit over de laatste 40 Jaren 72.3 m.M. zijn. Het waargenomen maximum steekt wel verre uit boven de tot nu toe geregistreerde hoeveel heden in de maand October. 1917 met 177.7 m.M. komt er het dichtst bij, doch wordt nog overtroffen door Aug. 1912 met 187.8 m.M. In dit verband kunnen ook nog worden ge noemd de uitersten van den totalen neerslag over een vol jaar. Rotterdam had in 1895 331.5 m.M. in 1930 974.3 m.M. Amsterdamsche cijfers- De Filiaal-Inrichting van het K. N. M. I. te Amsterdam meldt ons omtrent de daar ge dane waarnemingen het volgende: In den Hortus Botanicus is in de afgeloopen maand 253 m.M. regen afgetapt, een hoeveel heid die nooit in October sinds in 1909 de waarnemingen zijn begonnen is bereikt; het dichtst er bij komt October 1917 met 197 m.M. Ook in geen enkele andere maand is dit be drag bereikt of overtroffen; Augustus 1912 was de natste maand in al die jaren met 200 m.M. De natste maanden zijn Augustus en Oc tober met een gemiddelde van 86 en 87 m.M.; de droogste Februari, Maart en April met 42, 45 en 49 m.M. Aan de Filiaal-Inrichting, waar de waarne mingen in 1887 zijn begonnen, is in totaal 227 m.M. afgetapt. Door de opstelling van den regenmeter op het dak, tusschen de torens, wordt hier steeds minder afgetapt dan van gunstiger opgestelde instrumenten. De groot ste hoeveelheid hier in eenig jaar bewerkt, was 171 m.M. in Augustus 1912. October 1932 steekt dus vèr boven de andere maanden uit. 'Het algemeene vooruitzicht van het weder Is nog niet erg hoopvol. Witboek van de Nederlandsclie delegatie naar Genève. Verschenen is een Wetboek, dat het Verslag inhoudt van de Nederlandsclie delegatie nopens de eerste zitting der Conferentie tot verminde ring en beperking der bewapeningen, gehouden te Genève 2 Februari23 Juli 1932, overgelegd door den minister van buitenlandsche zaken aan de beide Kamers der Staten-Generaal. Het Wetboek telt 41 pagina's en bevat de vol gende afdeelingen Samenstelling van de Ne- derlandsche delegatie Inleiding en algemeen overzicht Hoofdstuk I. De algemeene beschouwingen. Hoofdstuk II. Het instellen van speciale com missies en hare werkzaamheden tot het Paasch- reces Landmachtcommissie, Marine-commissie, lucht vaartcommissie, budgetaire commissie, politieke commissie. Hoofdstuk III. Het Paaschreces en de verga deringen der Algemeene Commissie tot en met de resolutie van 22 April. Hoofdstuk IV A. Behandeling der opdracht, voortkomende uit de resolutie van 12 April door de technische commissies en door het Co mité ter bestudeering van het vraagstuk der chemische en*bacteriologische wapenen Land- T - ,V.^: LlIcllllbLUc cü DaCLeriOlOglSCIlc W8P"IlcIl utiuu i n j machtcommissie, Marinecommissie, Luchtvaart- STUK TECHNIEK. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de oude spoorbrug, die te o erdam over ï«.8r!olo"'l.=h" de Schle ligt. vervangen door een nieuwe. Link,, de oude brug wordt door zware bobken langzaam van de fundamenten (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). HET HUIS „IN BETHLEHEM". commissie, Comité ter bestudeering vraagstuk der chemische en wapenen Hoofdstuk IV B. Werkzaamheden van het Co mité tot onderzoek nopens de berekening der effectieven Voortzetting en einde der werk zaamheden in de Marine- en de Luchtvaartcom missie Hoofdstuk V. De onderhandsche besprekin gen; het voorstel Hoover; de eindresolutie; Do cumenten ter griffie van de beide Kamers der Staten-Generaal nedergelegd Bijlagen I. Rede, door den minister van bui tenlandsche zaken gehouden d.d. 15 Februari 1932 (algemeene beschouwingen) II. Conf. D. 108 (Nederlandsche Memoranda) III. Conf. D./C. A./48 (Nederlandsch memorandum ten aanzien van reglementeering der burgerlucht vaart) IV. Eindresolutie; V. Rede van den I Het huis jn Bethlehem", waarvan de rijke heer Rutgers naar aanleiding van de eindreso- en smaakvolle gevel Gorcum's hoofdstraat reeds lutie gehouden in de Algemeene Commissie op drie en een halve eeuw versiert, verkeert in Tnli 1932 nood. De vereeniging „Oud Gorcum die dit zz jun xja zeldzaam staal van burgerlijke renaissance bouwkunst indertijd voor slooping heeft be waard en in zijn ouden luister heeft hersteld, beschikt niet meer over voldoende middelen het aan hare zorgen toevertrouwde pand naar behooren te onderhouden. De reeds getroffen bezuinigingen hebben niet kunnen voorkomen, dat de vereeniging zich dit jaar ziet geplaatst voor een tekort. Vereenigingen die de godsdienstige .of ma terieele belangen harer leden dienen, hebben Op de vragen van den heer Kampsehöer be- I 0Rgetwijfeld niet in die mate als de onze, te treffende bevordering van den uitvoer van lijden gehad van ledenverlies, tuinbouwproducten door middel van een ge- Wij zien ons thans genoodzaakt een dringend organiseerden internationalen goederenruil, beroep te doen op allen die prijs stellen op het organiseerueu uiwu ongerept voortbestaan van dit monument van heeft minister Verschuur geantwoord, dat 1 kunstzin onzer voorouders. Wanneer het actie dient gesteund te worden, mits bij deze ong mocht gelukken, door dit ingezonden stuk actie aan verschillende eischen wordt voldaan, een klein aantal belangstellenden, en vooral met name, dat de te verkrijgen meer-uitvoer oud-inwoners onzer stad, te bewegen lid of be niet ten koste van andere ondernemingen hier gunstiger te worden van „Oud Gorcumdan te lande geschiedt, dus zuiver het karakter van z«n wij uit den nood. _Wy hopen,dat inlezen additioneelen export draagt. IlgL, VCI VailgCll UUUl o - geheven. Rechts: onder stortregens en stormvlagen wordt de nieuwe brug op de oude pijlers neerge a en. NONNEN ALS FILM-OPERATRICES. De „Echo de Paris" bevat een bericht van Charles Pichon over de opname van een film, die in de missiegebieden van Afrika door de Witte Zusters zelf op den gevoeligen band is vastgelegd. Het betreft hier een belangrijk filmwerk van 4000 M. Het terrein, waar de verschillende opnamen werden gedaan, is 13 maal zoo groot als Frankrijk en brengt den cultureelen arbeid der Zusters in beeld voor de zwarte vrouwen in ziekenhuis, school en huisgezin. UITVOER VAN TUINBOUW PRODUCTEN. Georganiseerde internationale goederen- ruil. UIT ROTTERDAM Men schrijft ons uit Venlo: Er moet zoo'n beetje romantiek, zoo'n vleugje sensatie, zoo'n „Stük vom Himmel" bijkomen om den mensch het leven tot in zijn vingertop pen te doen prikkelen. De koud-nuchtere dingen van het leven van den alledaagschen dag vervelen zoo gauw door hun eeuwig-hetzelfde rhythme, zoo onuitstaan baar gelijkmatig, zonder intervallen en zonder licht-huppelende cadans. Dan gevoelt de mensch zich alsof hij veer tien dagen lang op één en dezelfde broodkorst aan het kauwen is., tot plotseling ais versche kadetjes, de brokken sensatie uit den hemel op hem neervallen. Smokkelaffaires, wapendepots, grensromantiekbrand, met eene heldhaftige en emotioneele reddingals een roomtaart werden deze gebeurtenissen aan het snoepende xnenschdom opgediend. Toen dreigde het kostelijk gebak te misluk ken, omdat de koekebakkers het met elkaar niet eens waren omtrent., den brand! Gebrand had het, en flink ook in de autogarage. De sporen ervan bleven nog dagenlang zichtbaar en daarover was ieder het met zichzelf en met een ander hartroerend eens. De kwestie school in de redding der kinderen uit het brandende huis. Dat allen gered waren, stond Goddank, onomstootelijk vast, doch wie was de kloeke, de moedige redster? Het Duitsche dienstmeisje? Op den avond van den brand was zij het, die geheel overstuur zijnde, door tal van menschen werd gefeliciteerd en gecomplimenteerd met haar kranig en dapper werk, de kinderen, die in gevaar verkeerden,""uit het raam te werpen. 's Anderdaags was het de 9-jarige Bennie, aan wie lof efi lauweren werden toegeworpen, omdat zij het geweest was, die haar zusjes en haar vriendinnetje van een wissen dood had gered. Eén der koekebakkers bakte een letter banket in versvorm te harer eere en tot gar neering van de taart, verschenen foto's met stippellijnen die den sprong der geredde kinde ren tot een acrobatische toer poogden te maken. „Dicbtnng und Wahrheit" speelden een fan tastisch spel rondom dezen sensationeele red ding, en verwarde geruchten gaven een prik kelenden bijsmaak aan het overigens zoo sma kelijk geval. Toen kwam als een wijze rechter de politie, na vier dagen van onvermoeid onderzoek, met een officieel rapport Niet de dienstmeid, maar Benny had de kin deren gered, zoo gewaagde in officieeie taal dit vredebrengend document En om allen schijn hierover weg te nemen, hield het rapport de ontstellende maar definitieve mededeeüng in, dat de dienstmeid in het geheel niet thuis is geweest tijdens den brand. De vrede onder de%oekebakkers is hersteld. De taart is afgebakkenHet menschdom smulle aan deze kostelijke spijs. tijd van materieelen nood een ideëel belang als dat onzer vereeniging. niet volkomen mis- Mede omdat dit laatste slechts van een een- kend zaj worden en dat de toevloed van nieu- traal punt uit beoordeeld kan worden, is de we ieden en begunstigers onze verwachtingen zal overtreffen. Men kan lid zijn der vereeniging tegen een minimum-contributie van 2.50 per jaar. Be gunstiger wordt men bij een bijdrage van ten minste 1.per jaar. Het Bestuur, Dr. M. A. VAN ANDEL, voorz. H. VAN HOOGDALEN, secr.- penningm., Gasthuisstraat, Gorinchem. Th. A. BEAUSAR. H. A. VAN GOCH. A. M. BROUWER. A. H. KLOKKE. K. E. VAN GRIETHUIJSEN. minister van meening, dat het beter ware, dat deze actie gecentraliseerd geschiedde en onder toezicht van de overheid. Of een practische uitwerking mogelijk zal zijn, hangt met name af van de plannen, welke van particuliere zijde worden uitgewerkt. De minister meent te weten, dat deze plannen zich reeds in de richting van centralisatie be wegen. HOND VAN 3.75 GESTOLEN. Schadevergoeding van 150 gevraagd. Voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank heeft een jeugdig bloemist H. S., uit Hilversum terecht gestaan terzake van diefstal van een hond, subs, verduistering en dood maken van een hond. Verdachte bekende dit. Hij had den hond naar zich toegelokt, meeger nomen en daarna verdronken. Hij was in edn baloorige stemming en daarom had hij het ge daan; een andere verklaring kon hij er niet voor geven. Uit het getuigenverhoor bleek, dat ae ver dachte, die ook eens zijn eigen hond zonder bepaalde redenen heeft gedood, een zonderling persoon is, die zich meermalen op vreemde wijze uitte. De eigenaar van den hond kan van het ge- r* rmuan Vor. Uit een dankschrijven van Mgr. Panis aan de helpers van de Celebes-missie geven we de volgende bijzonderheden over deze missie. De Celebes-missie schrijft Mgr. Panis gaat overigens zoo mooi vooruit. Volgens de pas door mij opgemaakte Statis tieken telt de Missie thans 20.600 Katholieken. In het laatste jaar Juli 1931 tot Juli 1932 werden er 1842 menschen gedoopt: een hoog cijfer, dat we de vorige jaren nog nooit beurde, al evenmin een verklaring geven. Ver- bereikten. De helft dezer doopelingen ongeveer dachte leende den hond, speelde er dikwijls mee Deze getuige diende een schadevergoeding van f 150.in; de hond had weliswaar 3.75 ge kost was „niet direct" van een bepaald ras maar er was geadverteerd toen de hond zoek was, getuige's dochtertje was zie den, toen zij van den dood van den hond ver zijn bekeerlingen. Het aantal devotiecommunies nam in één jaar tijds met bijna 60.000 toe, en die toename zou nog grooter zijn, indien al onze Katholie ken in de gelegenheid waren dikwijls te com- municeeren. Doch slechts op vier van de tien nam, enz. Op een vraag van den verdediger, hoofdstaties, die deze Missie telt. is er eiken waarom deze getuige niet met de door ver- dag gelegenheld tot Mishooren en communi- daehte aangeboden, excuses genoegen nam en dezen jongeman, eigenlijk om een bedrag van 3.75 ongelukkig wilde maken, antwoordde ae eigenaar, van het dier, dat hij en zijn vrouw zich na rijpe en diepe overweging door die excuses niet bevredigd achtten. Andere getuigen verklaarden nog, dat de ver PROV.-OVERSTE MISSIONARISSEN VAN HET H. HART. Met ingang van 30 October werd tot Provin ciaal-Overste der Nederlandsche Provincie van de Congregatie der Missionarissen van het H Hart benoemd de H.E. Pater Adr. Broeken, uit Tilburg, gedurende de laatste twaalf jaren Ge- neraal-Overste der Congregatie en reeds vroeger (van 1910 tot 1920) hoofd der Nederlandsche Provincie. BROEDER J. VAN LANCEE S.J. f In den ouderdom van 74 jaren is Zondag In het St. Canisius college te Nijmegen onver dacht overleden de Eerw. Broeder J. van Lan- £®§S.J, i u, ceeren, op de andere hoofdstaties is de mis sionaris dikwijls afwezig, dewijl hij nog tal rijke bijstaties te bedienen heeft; één missiona ris met tien of meer bijstaties, die door hem bediend moeten worden, is hier heel gewoon. Van alle kanten vraagt men mij om meer feiten uit den tijd van zijn opvoeding in een gesticht en uit zijn latere jeugd werden daarbij als voorbeeld aangehaald. De Officier pn Justitie mr. Reilingh oordeel de, dat na deze getuigenverklaringen niet di rect een einde aan de zaak kon worden ge maakt. Toen de zaak uit de instructie kwam, had spr. al een psychiatrisch onderzoek willen doen instellen. Verdachte stond toen aan het hoofd van een kleine kweekerij en om hem niet te schaden heeft spr. toen daarvan afgezien. Doch thans. lju hij niet meer bloemist is en bij een schilder werkzaam is, is de gelegen heid om een psychiatrisch onderzoek in te stel len gunstiger. Mr. Reilingh verzocht daarom de rechtbank het onderzoek te schorsen en een onderzoek naar verdachte's geestvermogens te gelasten evenwel zoo, dat verdachte daarvoor niet in het Huis van Bewaring behoeft te ver toeven. De verdediger mr. W. A. Moxei sloot zich hierbij aan. De rechtbank schorste daarop de verdere be handeling der zaak om over veertien dagen, naar redelijker wijze verwacht kan worden, interlo cutoir vonnis te wijzen. Eergisteren, op den feestdag van- Christus Ko ning, was door de groep sociale organisaties van het comité „Katholiek Rotterdam" weder om een sociale Zondag georganiseerd, waarop als inleider optrad de bekende sociale advi seur uit Amsterdam, Rector J. F. A. Bots met het onderwerp „Wat wil de Paus, wanneer hij spreekt over de nieuwe ordening". In zijn openingswoord, verwelkomde de voor zitter, de heer G. W. Jansen, den voorzitter van het comité „Katholiek Rotterdam", dr. C. M. Kleipool en wees er op, dat deze bijeen komst was belegd om te komen tot een hech tere samenwerking van de verschillende standsorganisaties in onze stad. Inleiding rector Bots. dachte steeds een vreemde jongen is geweest; catechisten, die de geloovigen .godsdiensten- „en jjgj.j.jgjjt geven kunnen en de godsdienstoefe ningen leiden b$ afwezigheid van den priester. Maar voor eiken catechist, dien ik een 400 per jaar beschikbaar te hebben, en dat is gau wer gezegd dan binnengehaald. Het klein seminarie der Missie te Woloan, in de Mina- hassa, telt thans 36 seminaristen en we zien den tijd al naderen, dat de gebouwen hiervoor te klein worden. 5856 kinderen bezoeken de verschillende scholen der Missie, waarvan er 25 zijn zonder eenige subsidie. Ik wil maar zeggen, dat ik mijn geld nog voor aifdere doel einden besteden kan dan voor door natuur rampen verwoeste gebouwen.... EEN TENDENTIEUS BERICHT. Vorige week meldden wij, dat nabij Houten op de spoorlijn het vermorzeld lijk was gevon den van H. P. de K. uit Tilburg. Aan de N. Tilb. Crt. ontleenden wij in een volgende editie de vermoedelijke toedracht dezer treurige zaak waarhij gesproken werd van een vechtpartij tus schen een vader en zijn twee zoons in den trein, Jadien is echter gebleken, dat er geen sprake kan zijn van een ruzie onder de leden der familie de K. Door een noodlottig toeval moet het slachtoffer uit den coupé zijn gevallen, waarop door zijn hevig geschrokken vader en broer terstond aan de noodrem is getrokken. Het tendentieuse bericht over dit droevig on geval was voor de eerzame familie de K. dubbel pijnlijk en op bovenstaande rechtzetting stellen wij prijs. Vrijdagmorgen is het slachtoffer H. P. de K. onder groote deelneming vooral van ziju vakorganisatie St. Raphael te Tilburg be graven. Voor ons is de gemeenschapsgedachte een geloofspunt. Gemeenschapszin is de godsdien stige roeping van ons Katholieken. Hij is geen relikwie uit de middeleeuwen, is geen apoca lyptisch toekomstbeeld. Waar wij de Katho lieke Kerk in de geschiedenis zien verschijnen, daar zien wij de christelijke naastenliefde op treden. De veertiende eeuw heeft wel het prachtigst dat katholiek gemeenschapsideaal verwezenlijkt gezien. Onze eeuw haalt daar niet Ijjj. Onze eeuw met al zijn vooruitgang haalt daar niet bij. Het is, zooals een Japansch schrijver opmerkte, achter hef glanzend mas ker van het heden ligt zooveel bitterheid en hardheid. De samenleving ligt verscheurd. De naastenliefde is verdwenen en de toestand is op dit punt zoo beangstigend, dat de Paus in zijn „Q-A." dit als het gevaar voor den onder gang noemt. Het zwaartepunt der christelijke actie ligt in de naastenliefde. Het lot der we reld zal afhangen of wij christenen meer kun nen beminnen, dan de mannen der revolutie haten. De praktijk der naastenliefde zit vast en is ontstaan met het Christendom. De heidensche cultuur zocht het zwaartepunt van de cultuur buiten den mensch, het christendom kwam het in den mensch zoeken. Christus heeft ons in elk mensch een broeder doen zien. In de christelijke maatschappij-ordening bleef daar om geen Plaats meer voor de slavernij. Dit is de beteekenis, als wij zeggen: het Christen dom heeft de slavernij afgeschaft. In de mid deleeuwen, ondanks al zijn fouten, heeft men dat Christelijk-maatschappelijk gemeenschaps ideaal weten te henaderen. Na eeuwen van ontkerstening der samen leving staan wij thans voor een heidensche maatschappij. Laten we ons daaromtrent niets wijs maken. Steeds sterker wordt de gelijke nis tusschen onzen tijd en het oude heiden dom. Onmeedoogen, hard en wreed is de men- sc.helijke geest door het materialisme gewor den. Omdat de verhouding met God is bedor ven, is de verhouding van mensch tot mensch verstoord. Wij, katholieken, laten ons te veel1 int een verdedigende positie drijven tendom en niet het heidendom, het brute ma terialisme, de oorzaak zou zijn van de tegen woordige ontreddering. Redding kan alleen komen van een herstel van God op aarde. Er zijn socialisten, die al openlijk uitspreken, dat het materialisme de vloek van het socialisme is. We zuchten allen onder de tyrannic van den mammon, maar die tyrannie is onbestaan baar als zij niet haar basis vindt in onze har ten. In ons moeten wij den geest dooden, welke van het leven wil halen, wat ervan te halen valt. Kortom de geest van de onthechting is het eerste en noodzakelijke middel tot herstel. Het tweede middel, dat de Paus noemt, is de ordening. De Paus verwijt de maatschappij, dat er klassen zijn, want de klassen zijn gegroeid uit tegenstellingen. Feit is, dat er sterke te genstellingen zijn, vooral op de arbeidsmarkt, waar de arbeid tegen zijn natuur in tot koop waar wordt gemaakt. Daarom verwijst de Paus naar de bedrijfschappen, waarmede hier in Nederland een Katholiek bewindsman nu een aanvang heeft gemaakt. Ten derde moeten wij streven naar toena dering en naar elkander verstaan. Achter zoo veel haat schuilt de liefde. Het geloof in den klassenstrijd is bij vele socialisten verdwenen en ook het geloof in het geweld begint overal te wijken. Het beroep op het geweten komt hoe langer hoe meer op den voorgrond. Meer en meer wordt de kracht gezocht in de zede lijke menschenwaarde. Als de sfeer voor toenadering rijp is buiten ons, hoe veel meer zullen wij deze eeuw dan aandurven en zullen wij alles moetep doen om tot samenwerking te komen." Het sociaal den ken en voelen moet sterker worden. De triomf moet beginnen in onze harten. ij, katholie ken, hebben zooveel middelen daaitoe. In kleine kringen moeten wij daarmede beginnen, dan breidt zich dit gestadig uit. Wanneer zien ar beiders en patroons elkaar? Is het niet alleen bij kwesties, waarover strijd dreigt? Waarom zoeken wij niet door allerlei middelen elkaar te verstaan en te, begrijpen, dan zuilen ook daar, waar anders de strijd dreigt ,de broe derlijkheid en menschelijkheid het winnen. Op deze inleiding volgde nog een uitvoerige gedachten wissel ing. Evenals bij de vorige sociale Zondagen ging aan de vergadering een H. Mis met algemeene H. Communie vooraf, welke werd opgedragen door den algem. adviseur van Rotterdam, Rec tor C. Mol De belangstelling was ook ditmaal wederom zeer groot uit alle kringen. Wij zouden echter bij het bestuur er sterk op willen aandringen, dat de blj-eenkomst spoediger wordt beëindigd. Anders vreezen wij, dat er langzamerhand door velen tegen op zal worden gezien om deze bij eenkomsten bij te wonen. KOENRAAD MENKE. f Zaterdag is aan de gevolgen van een beroerte te \rnhem overleden, de heer Koenraad Men- ke. voorzitter van den Nederiandscken bond van leeraren en leeraressen bij het nijverheids onderwijs te Utrecht. Woudenberg, H. van der Griendt en L. Lutz. Als^j voorzitter van dit comité richtte de heer Wou denberg een woord van gelukwensch tot den jubilaris en bood hem als feestgeschenk eeu handgeknoopt Smyrna-tapijt aan voor 's dok ters studeerkamer. Dit cadeau ging vergezeld van een album met de namen van de schenkers. Een kleiner bijbehoorend kleed in dezelfde uit voering werd geschonken door het personeel der firma Jamin, waar dr. Huddleston Slater controleerend geneesheer is. Aan mevr. Hudd leston Slater werden bloemen aangeboden. Van de hierna volgende algemeene receptie werd een zeer druk gebruik gemaakt. Te half 5 verscheen een talrijk comité, sa mengesteld uit de vertegenwoordigers van een groot aantal organisaties en instellingen. De voorzitter van dit comité, dr. L. van Romunde, nam het eerst het woord om als vriend en voorzitter van de Katholieke Artsen- Vereeniging in een hartelijke toespraak den jubilaris te huldigen, op de eerste plaats als een excellent huisarts, maar mede om zijn arbeid op katholiek sociaal terrein, waaraan een groot deel van den vrijen tijd is opgeofferd geworden. Zijn verdiensten in dit opzicht liggen voor namelijk op journalistiek gebied. Het twaalf jaar geleden begonnen R.K. Artsenblad heeft hij weten op te werken tot een gedegen Maind- blad, dat door de meeste katholieke artsen en zeer vele geestelijken wordt gelezen. Bij dezen arbeid heeft dr. Huddleston Slater zich immer een eerlijk man betoond, die steeds voor de katholieke beginselen op de bres heeft gestaan. Namens de samenwerkende organisaties bood dr. van Romunde vervolgens een geschenk onder couvert als huldeblijk aan. Hierna sprak dr. A. Wubbe, voorzitter van den Raad van Redactie van het R.K. Artsen blad, die hem huldigde als collega-arts, als hoofdredacteur van het R.K. Artsenblad en als mensch. Hij huldigde den Jubilaris bijzonder lijk als een man, die naar het woord van De Genestet, het mannen-woord „neen" durft te zeggen, ook al kost hem dit de genegenheid van de massa. Namens de Vereeniging van Fabrikanten van Geneesmiddelen op wetenschappelijken grond slag sprak vervolgens de heer M. J. Leewen- stein. De samenwerking met u heeft het be wijs geleverd, aldus spr., dat het in het alge meen belang nuttig en zelfs onontbeerlijk is. wanneer industrie en wetenschap voeling hou den met elkaar en te zamen overleg plegen om trent de wijze, waarop sociale, wetenschappe lijke en commercieele belangen kunnen worden vereenigd. De presidente van de R.K. Kraamverzorging, mevr. Stevensde Bay heeft vervolgens na mens haar vereeniging haftelijke woorden van dank gesproken voor de vele nuttige adviezen van Dr. Huddleston Slater, die dr. van Rooy als adviseur van de vereeniging opvolgde, bij diens benoeming tot professor. Dankbaar moet de vereeniging hem zijn voor zijn belangeloozen steun bij de opleidingscursussen. Prof. F. van der Loo, officiaal van het Aarts bisdom en geestelijk adviseur van de R.K. Artsenvereeniging dankte den jubilaris voor al het goede, dat deze voor de katholieke zaak heeft gedaan. Wij hebben, zoo zeide spr., wel eens den degen gekruist, maar onze vriend schap heeft er nimmer door geleden. Spr. hoop te nog jaren even prettig en eerlijk met hem te mogen samenwerken. Voor zijn algemeenen arbeid op katholiek cultureel terrein kwam pater P. van den Tem pel O.P. voorzitter van de R.K. Volksuniver siteit een woord van gelukwensch spreken, dia nog In het bijzonder herdacht zijn vele bemoei- ingen voor de Katholieke •Volksuniversitêit. Vervolgens sprak de "heer s. sonrnAn, voor- zitter van het college van Regenten van het Israëlietisch Ziekenhuis, die de hoop uitsprak, dat men nog vele jaren van zijn voorlichting zou mogen genieten. De voorzitter van de Ver. „St. Jozef de heer Beekmans. kwam een woorf 1d«nk en ge- lukwenschen spreken d® 6000 leden van zijn vereeniging en d ln„ Ip den loop der jaren na medisch*dp°r hem waren uitgezonden. Spr. bood een nieuwen instrumen- ten-koffer aan. Tenslotte sprak uit dezen kring de heer L. Tom n hem huldlg meer in Let bijzonder seneesheer-inimer v0' ^rniiddeSflMee!ing Rotterdam van de Ne- riondscbe Maatschappij' tot bevordering der nVoeskuB'10 kwai»en vervolgens gelukwen- f de heeren dr. G. H. Moll van Charante schen mro. en dr. Viering van zijn zilveren artsjubileum. Gisteren heeft dr. W. B. Huddleston Slater zijn zilveren artsjubileum gevierd. Al vroeg den morgen kwamen de eerste bloemstukke^ zijn woonhuis aan de Mathenesserlaan een g telijk aanzien schenken, tegen den mlcld''.g^(,n dit aantal tot een respectabel getal £0Sooten en was oto geheele parterre in een ë1 wintertuin herschapen. ctiillen- Onder deze bloemstukken waren ^®ten. Aan de zeer origineele en geestige von1 ^et even. cadeaux van allerlei aard ontbrak tele_ min, terwijl een vloed van schrift® om(je. grafische gelukwenschen binnen® g heeft het Ook aan persoonlijke belangste ft}et den sympathieken jubilaris deze broken. „ers®heen te zijnen Des middags te half twee Jt}enten; bestaande j AMarx. De eerste hiervan hield een. patliiek speechje, waarin hij wees op het S^i-eUde zich ook hier weer voordoet, llCtv j,0t meeste werk wordt verzet door hen, die da meest bezet leven hebben. het huize een comité uit de EUck—Seeuwen 'evr; „;,garn en de heeren g' mevr. H. Vismans—Anne*.» uit de dames mevr. J- Voor al deze hartelijke en vriendelijke en ^aardeerende toespraken heeft dr. Huddleston glater ten slotte een woord van dank gespro ken. Uit alles had hem voor alles de vriend schap en genegenheid gesproken, welke hem zeker niet onberoerd hebben gelaten. Integen deel. Deze dag zal hem de kracht geven om op den Ingeslagen weg voort te gaan. In het bijzonder zegde hij allen nog hartelijken dank voor het feestgeschenk. Allen kwamen hierna den jubilaris en mevr, Huddleston Slater de hand drukken. Behalve de reeds genoemden waren van da R. K. Art&envereeniging nog aanwezig dr. L. Veeger, inspecteur van de Volksgezondheid, dr. A. van Balen. dr. J. Bloemen en dr. E. Her- mans. We merkten verder ook op prof. P. Groe nen, namens het informatiebureau der R. K. Artsenvereeniging en dr. H. Stein, Rector van het R.K. Lyceum te Utrecht. Ook talrijke geestelijken kwamen In den loop van den dag hun gelukwenschen aanbieden. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Het Centraal stembureau heeft benoemd tot lid der Prov. Staten van Zuid-Holland in plaats van den heer C. v. Muiswinkel, die heeft bedankt mr. J. A. de Wilde te 's-Gravenhage. De bemanning gered. Men seint ons uit Kopenhagen d.d. 31 Oct.: Op Kristlansö bij Bornholm is in den afge loopen nacht de Nederlandsche motorschoener „Spes" gestrand. De uit vier personen bestaande bemanning, w.o. de vrouw van den kapitein werd door de wacht van den vuurtoren op Kristiansö met yacht van den vuurtoren pg Kristansp met VOOR DE VERHUIZING. Deze foto geelt de situatie der oude en nieuwe I ruggen over de Schie te Rotterdam VOOR DE J. brug J,echts). pE de glaat, der tffldsl«M_

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6