II GODSLASTERINGSWET IN DE EERSTE KAMER DONDERDAG 3 NOVEMBER Ï932 T T~ PROF. LOHMAN VERDEDIGT HET ONTWERP. EEN JUFFROUW ONDER DE VERF. BIETENSTEUN GERUCHTMAKENDE NAAI- MACHINE ZWENDEL TE LEIDEN JONGETJE OVERREDEN. MOTOR TEGEN EEN BOOM. ZWENDEL IN DUITSCHE OBLIGATIES? NOTARIS VOOR DE RECHTBANK GEDAAGD Verdachte blijft ondanks nasporingen zoek. EEN BOEK „VAN" EN VOOR DE JONGE GENERATIE De anthithese weer springlevend POLITIEK EN THEOLOGIE Niet alleen de Kamer maar ook heel de pers tribune geboeid houden door een rede, over een onderwerp, dat hij terecht „volkomen dood- gepraat en doodgeschreven" noemde, dit kuns- stuk heeft gisteren prof. de Savornin Lohman volbracht, toen hij in een werkelijk schitte rend betoog het zoogenaamde godslasterings- ontwerp verdedigde ln 's lands eerste verga derzaal. Met den gloed van een geloóvig christen maar ook met al de wapenen, die een wel ge schoold juridisch brein hem verschaffen, heeft de Utrechtsche hoogleeraar het wetsontwerp verdedigd in een rede zóó goed als wij over het onderwerp niet hebben gehoord en met een vuur, dat zelfs bij den temperamentvollen Lohman zeldzaam mag heeten. Was de hoog leeraar geprikkeld door het voor een jurist wel buitengewoon primitieve betoog, dat mr. Hendels vlak vóór hem had geleverd? Zeker is, dat de christelijk-historische afgevaardigde geen stuk heel liet van mr. Mendels' rede en dat hij al diens interrupties opving en raak beantwoordde. Bon sang ne peut mentir en alhoewel de Savornin Lohman geen behoefte had aan theo logische bespiegelingen en niet ter zake doen de uitingen des gevoels, heeft hij toch sober verklaard, dat voor hem God de bron van alle recht is, dat onze Staat geen état athée is en dat hij er niet aan dacht de geloofsovertuigin gen van ons volk straffeloos te laten krenken door de Aziaten, die nu een vijfjarenplan tegen den godsdienst op hun program hebben staan en Wier actie wel degelijk stelselmatig is en door hun aanhangers hier met systematiek wordt gevoerd. Juist daarom aanvaardde Lohman de nu voorgestelde wet. Zij is inderdaad gelegen heidswetgeving, maar zij is wel degelijk in abstracto te rechtvaardigen in een staatsbestel als het onze iets wat ziin vrijz. dem. collega prof. Kranenburg loochende omdat de gods lastering inderdaad een species is van het genus inbreuk maken op de openbare orde en omdat de „weerzinwekkende geschriften", die aanleiding gaven tot het optreden der regee ring deze qualificaties leverde prof. Kranen burg van dien aard zijn, dat concreet ingrij pen van den strafwetgever gerechtvaardigd is, ondanks technische moeilijkheden of proces sueels bezwaren, welke worden opgeroepen. Ook mr. Heerkens Thijssen verdedigde in een kort maar helder betoog het ontwerp. Het ontwerp, dat zich op politioneel standpunt stelt, brengt geen nieuws: wie andermans godsdienstige gevoelens opzettelijk in het open baar krenkt, stelt de openbare orde in gevaar en deze wet doet niets anders dan zulk optre den onder strafbedreiging verbieden. Beide sprekers antwoordden op prof. Kranen burg, die het ontwerp bestreed, maar op waar dige wijze tegemoet trad, dat naar hun mee ting hij (of zij) die de strafbare daad stelt, zelf niet behoeft te geloovèn: niet de smalen de godslastering als zoodanig is immers het constitutief bestanddeel van de strafbare daad, dqch heel het wetsontwerp is opgetrokken op het krenken van andermans godsdienstige ge voelens omtrent God. En of de beleedigde nu Katholiek of Israëliet, trinitariër of unitariër is, doet niets terzake. Niet „de" godslastering wordt strafbaar gesteld: zij strekt zich immers veel wijder uit dan het wetsontwerp bedoelt. Dit stelt het misdrijf niet in de sfeer van het heilige dat doet/de oppositie voortdurend maar treft de krenking. En consequent was Lohman dan ook, toen hij zei, juist daarom als christ'elijk-historicus uit heeler hart vóór te kunnen stemmen, wijl hij juist tegen strafbaar stelling „als zoodanig bezwaren zou hebben moeten maken van wege zijn opvatting der godsdienstvrijheid. Dat geen spitsvondigheden noodig zullen zijn, noch dubieuse gevallen zul len worden gedagvaard en dus onverkwikke lijke tooneelen zullen plaats hebben, iets wat prof. Kranenburg vooral vreesde, maar dat ons met het oog op het voorgestelde weinig angst inboezemt, daarvoor kan 't O.M. waken, werd terloops opgemerkt door de anti-rev. mr. de Veer, die het ontwerp ook verdedigde. Boven dien is er nog altijd een president met bevoegd heden tegen verdachten en verdedigers. De heer Mendels had een zeer slechten dag: hij liet zijn luisteraars van de eene verbazing in de andere vallen en de gansch niet aristo cratische maar wel professorale afstraffing: „de heer Mendels kent het wetsontwerp niet en de memorie van toelichting niet", was ver diend. Voortdurend redeneerde deze marxist alsof godslastering als zoodanig strafbaar werd gesteld. Hij scheen, wat nu gebeurt, niet wijd verspreid genoeg te vinden om strafrechtelijk op te treden. Want hoe lang had 't niet geduurd eer de wet-Aalberse een eind probeer de te maken aan de oneerlijke concurrentie? Het is juist de vraag, of het jonge katholieke Kamerlid zijns ondanks niet te laat met zijn initiatief voorstel kwam. Voor den heer Mendels is Nederland geen état athée, maar een leekenstaat. De afgevaar digde bleek over den inhoud van beide begrip pen een private meening te hebben. Volgens hem is het argument, dat de eed in ons staats recht bestaat heelemaal geen reden om te zeg gen, dat Nederland God erkent, want men mag den eed immers ook niet afleggen. Maar bestaat daarom de eed niet? En is heel ons recht ér niet van doortrokken? De heer Men dels moest de rede eens nalezen, welke Mod derman in 1880 in de Tweede Kamer hield. Dat zou de heer Koster ook moetèn doen: bei de begrepen dan allicht, hoe Lohman niets paradoxaals beweerde, toen hij zei, dat ook een liberaal de godslastering strafbaar zou kun nen stellen. Een sterk staal van mr. Mendels' kennis was zeker, dat hij de voorstelling van God als Per soon identificeerde met een anthropomorfische voorstelling 1 En dan kregen wij nog een staal tje Bijbel-exegese. De Staten-vertaling (die in dit geval nu juist een van litterair-critisch standpunt beschouwde onjuiste lezing geeft) ci teerend; herinnerde de soc-dem. afgevaardigde aan de passage in St. Lucas (9, 52 v.v.) waar de Goddelijke Meester Zijn leerlingen berispt, die vunr wilden vragen uit den hemel om de Sa maritanen te verdelgen. En daaruit trok de soc.-dem. spreker heel dapper dè conclusie, dat de christenen, die krenkende Godslastering strafbaar stellen, hun Meester toch maar slecht volgen. Helaas voor onzen geïmproviseerden nieuw- testamenticus, die blijkbaar den Bijbel al even slordig leest als hem onwelgevallige wetsont werpen, de tekst zou waren wij op talmud sche spitsvondigheden belust misschien eer der vóór het wetsontwerp kunnen pleiten. Want zooals de geleerde commentator Lagrange op merkt, Jesus veroordeelt in principe heelemaal niet de verontwaardiging der leerlingen, maar wel een verontwaardiging, waarbij het wraak instinct zich mengt met den Ijver voor het recht. De Heer passeert hier een land van Sa maritanen, die zich niet tegen Hem persoonlijk keeren. Maar de Joden, die dit laatste wèl doen worden door Christus Zelf wel degelijk met straf bedreigd. Wat de Evangelie-plaats echter rechtstreeks met het voorgestelde wets ontwerp te maken heeft, is ons volkomen duis ter. Wij raakten onwillekeurig in de theologie, maar dat komt door de oppositie zelf, die voort durend deze richting indrijft. Ten onrechte, maar het is nu eenmaal zoo. En Lohman's voor spelling de wet zal rechts tegen links wor den aangenomen zal in vervulling gaan, al vindt ir. Koster dat een schande. Vreemd zei de heer Mendels tijdens Loh man's rede niet per interruptie, dat de heele rechterzijde „uit elkaar" lag Er schijnen dan toch telkens weer van die onderwerpen te zijn, die de dikwijls dood verklaarde antithese op eens springlevend doet worden. Ze raken altijd weer het godsdienstig terrein en, of 't zoo we zen moet, De Bruyn en Serrarens zijn 't dan heelemaal eens met De Savornin Lohman en Van Citters, terwijl Wibaut en Mendels op stap gaan met Koster en Fock. Troelstra zag toch diep, toen hij in December 1904 in de Tweede Kamer verklaarde „Een li berale Regeering zal hier in het vervolg steeds moeten steunen voor een belangrijk deel op de sociaal-democraten." Hij wist wat wereldbe schouwing beteekent in de politiek. Ook wie geen politieke munt uit dit wetsontwerp wil slaan en op dat standpunt staan ook wij, omdat het tegenovergestelde ons inderdaad on heilig lijkt kan aan dezen gedachtengang toch niet ontkomen als hij het gehoorde rustig overweegt. rajfcg £V':'-5 Utrecht zeehaven. Met motorschip Apollinaris III, dat in het M er wede-kanaal met een lading anthraciet van over-zee arr iveerde. Naar men ons mededeelt is er tengevolge van den grooten bietenoogst per H.A. een ongewenschte handel in garantie van den regeeringssteun voor het telen van suikerbie ten ontstaan. De commissie inzake steun aan de suikerbie tenteelt, heeft nu een waarschuwing gepubli ceerd tegen dezen handel, die bij vele land bouwers terecht een zeer onaangenamen indruk maakt. De commissie deelt in deze publicatie mede, den minister van Economische Zaken en Arbeid te zullen advlseeren in een even- tueele steunregeling van het jaar 1933 de be paling op te nemen, dat zij van wie blijkt, dat zij in 1932 handel in garantie hebben gedreven, van den steun voor 1933 zullen worden uit gesloten. Het is te hopen, dat deze maatregel der Com missie het gewenschte effect zal hebben, de telers hun kalmte zullen bewaren en niet door een paniekstemming den bovenbedoelden mis- plaatsten handel te hunnen nadeele zullen be vorderen. INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT De Minister van Defensie deelt mede dat voor de vraag, of te Antwerpen en Luik woon achtige jongelieden voor Inschrijving voor den dienstplicht ln aanmerking komen, bij de be rekening van den afstand, bedoeld in de artt. 6 en 7 der Dienstplichtwet, behoort te wor den genomen, de afstand naar hemelsbreedte tussehen de twee het minst van elkaar ver wijderde punten van de Belgische of Dultsche gemeentegrens en de Nederlandsche grens. Aangezien mij gebleken is, dat de afstand van de het dichtst bij de Nederlandsche grens gelegen punten van de gemeenten Antwerpen en Luik minder dan 15 km. hemelsbreed be draagt, moeten de Nederlanders, die in ge noemde gemeenten woonplaats hebben, voor den dienstplicht worden ingeschreven, zoo zij ook overigens ingevolge de artt. 6 en 7 der Dienstplichtwet voor die inschrijving in aan merking komen. Deze wijze van berekening van den afstand tot de Nederlandsche grens geldt ook voor de afstandberekening met betrekking tot de vrij stelling van herhalingsoefeningen, vermeld in art. 12, onder b. van het Dienstplichtbesluit. STORMSCHADE IN WILLEMSTAD. De brug in tweeën gebroken. WILLEMSTAD, 2 November (ANETA). Als gevolg van het passeeren van een mati gen orkaan ten N. van Curacao stond vannacht een sterke Zuidenwind op de havenmonding, hetgeen gepaard ging met hevige regens. Alhoewel de brug was opengedraaid, is deze toch in twee stukken gebroken, waardoor het brugverkeer waarschijnlijk voor veertien dagen zal zijn gestremd. Verder is weinig schade aan gericht. De pier van Bonaire is beschadigd. Op Aruba werd geen schade aangericht. BELANGRIJKE VERDUISTERING. SOEKABOEMI. 2 November. (ANETA). De wedana van Soekaradja is verdwenen zonder orde op zijn zaken te stellen. Zijn ad ministratie wordt thans onderzocht. Voors hands is een tekort geconstateerd van 4000. Mgr, Mangers met Mgr. Snoeys (links) en mgr. Irgens (rechts) bij zijn aankomst I te Oslo, LIJK OPGEHAALD. Uit het Spaarne, nabij de Veerpolderstraat te Haarlem i3 Woensdag het lijk opgehaald van den 78-jarigen J. A. J. uit Haarlem, die sinds een tiental dagen vermist werd. De oude man was bijziende, zoodat aan een ongeluk wordt gedacht. sen Loop niet onder een ladder door. Die dingen gebeuren anders alleen maar in films en dan vindt iedereen het grappig. Denk maar eens hoe leuk het is als iemand een pot met verf op zijn hoofd heeft gekregen en dan met zijn vingers zijn oogen schoonveegt. Er dient evenwel bij verteld, dat iedereen hevig teleurgesteld was, toen de juffrouw, aan wie dit geval te Utrecht overkwam, den humor niet snapte en kwaad werd. Die opvoedende waarde van de film is dus ook maar weer larie. De zaak is, dat er ergens een schilder van een ladder viel en nog juist op een zonne scherm kon springen. Zijn verfpot schoot even wel ook naar beneden en goot den inhoud net over het hoofd van een juffrouw, die onder de ladder doorliep. Tóen de schilder door het zonnescherm op den beganen grond was aangekomen, kon hij zich met de geverfde dame gaan bemoeien. Volgens de film had de juffrouw nu den schilder in een gracht moeten gooien, waarna de schilder de juffrouw weer Ach, het was geen film en dies werden ze het eens over de onkosten van stoomen van den mantel. Dat was alles. Sommige menschen weten eenvoudig niet wat leuk ls. Op slag gedood. Aan den Frieschen Straatweg te Groningen, nabij den spoorwegovergang, is gisterenmiddag het 8-jarig zoontje van den heer Roelsema on der een met bieten geladen vrachtauto geraakt. Het kind werd op slag gedood. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. Bij het oversteken van den weg. Woensdagmiddag omstreeks drie uur is in de Wilhelminastraat te Haarlem, nabij het Wilsonsplein, de 5-jarige P. L., die plotseling de straat overstak door een luxe-auto, bestuurd door A. IC, uit Haarlem overreden. In het zie kenhuis is de kleine aan de bekomen verwon dingen overleden. Den autobestuurder treit geen schuld. Woensdagmiddag is op den Handweg te Bo venkerk zekere S. uit Zwammerdam vermoe delijk tengevolge van de gladheid van den weg met zijn motor komen te slippen en tegen een boom terecht gekomen. De man bekwam een ernstige schedelfractuur en werd na ter plaatse verbonden te zijn naar de Luthersche zieken- inrichting te Amsterdam overgebracht. BETONVLOER NAAR BENEDEN GESTORT. Gisterenmiddag schoot in de Helmerstraat te Maastricht bij een nieuwbouw een betonvloer naar beneden. De 26-jarige opperman A. M. geraakte onder de neerstortende puinstukken en werd met ern stige inwendige kneuzingen naar Calvarien- berg overgebracht. BEIDE BEENEN GEBROKEN. Nabij Zwanenburg in de Haarlemmermeer is Woensdagmiddag, bij het bieten rijden, de land bouwersknecht C. de G., uit Haarlemmerliede van den bok van den wagen gevallen, waarbij beide wielen hem over de beenen gingen. Een ontboden geneesheer constateerde, dat beide beenen op verschillende plaatsen gebroken waren. BRANDSTICHTING. De Rotterdamsche rechtbank heeft den 29-ja- rigen metaalbewerker C. G. te Krimpen a. d. IJssel veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf wegens brandstichting door schuld, ge pleegd in een hooischelf onder Stolwijk. Door het O. M. bij de rechtbank was tegen G. wegens opzettelijke brandstichting, drie jaar gevangenisstraf geëischt. Het Haagsche Hof bevestigde thans het vonnis der Rechtbank. GEEN MEINEED. P. G. van den B. en A. van den K., zijn door de Rotterdamsche rechtbank ter zake van mein eed in een strafzaak, ieder veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Bedde verdachten werden gisteren door het Haagsche Gerechtshof vrijgesproken. OPLICHTING. De gewezen beheerder van het filiaal eener bankinstelling te 's Gravenhage is door de Haagsche rechtbank ter zake van oplichting veroordeeld tot I jaar en zes maanden gevan genisstraf. Deze straf werd gisteren door het Haagsche Hof verminderd tot negen maanden. VERMIST MEISJE TERECHT Maandagavond laat is in de ouderlijke wo ning te Kerkrade teruggekeerd het 18-jarige meisje N. V., dat sinds vorige week Maandag vermist werd. Het meisje was te voet via Aken naar Keulen geloopen en ls daar Zaterdag aan gekomen. Daar heeft ze zich gemeld bij den Nederlandschen consul, die haar reisgeld heeft verstrekt tot het grensstation Herzogenrath. ONGENOODE GASTEN Te Beek onder Princenhage is ingebroken in het huis van J. R„ tijdens afwezigheid der bewoners. De inbrekers verschaften zich toe gang door een ruit te verbrijzelen en door zochten alles zeer grondig tot zelfs het bedde- goed. Een bedrag van ongeveer 70.wordt vermist. Advocaat-generaal Mr. Brants vraagt terugwijzing der zaak naar de instructie. Men herinnert zich hoe ten vorigen jare de Sleutelstad in beroering werd gebraccht door het aan het licht komen van een zwendel op groote schaal in naaimachines, ten nadeele van een Zweedsche Maatschappij de „Husqvarna* welke hier te lande in eenige groote -steden filialen heeft. Uit een door de Leidsche recherche ingesteld onderzoek was komen vast te staan, dat de naaimachines bij tientallen waren afgeleverd volgens het huurkoopsysteem aan personen, die niet alleen niet credietwaardig waren, doch die daarenboven door vertegenwoordigers der Maat schappij waren aangezet om telkens opnieuw hetzij onder eigen, hetzij onder anderer naam huurkoopcontracten te teekenen, waarbij zij zich verbonden om de koopwaarde van deze machi nes, welke ongeveer 200 bedroeg in kleine termijnen ad 1 per week of ongeveer te voldoen. Door deze agenten werd dan tevens bij de aflevering der machines aan de „klanten" een adres opgegeven, alwaar zij de in huurkoop afgeleverde machines voor 50 weer van de hand konden doen. Zoo kon het gebeuren, dat een oud moedertje uit 'n onaanzienlijke buurt in het bezit kwam van een half dozijn Husqvarna nuAimachines die in de origineele fabrieksverpakking den dag na de aflevering wederom werden weggehaald door een naaimachinehandelaar. Zooals tijdens de behandeling in eerste in stantie voor de rechtbank te 's Gravenhage door den officier van justitie jhr. mr. van Asch van Wijclc werd opgemerkt, had deze een zeer groot aantal personen, die zich op deze wijze aar. oplichting hadden schuldig gemaakt voor het gerecht kunnen dagen. Het O.M. had er de voorkeur aangegeven slechts de raddraaiers in deze kwestie voor te brengen in den persoon van een 44-jarigen ex-reiziger en een gewezen naai machinehandelaar, die tenslotte bij vonnis van voormelde rechtbank tot gevangenisstraffen van resp. 1 jaar en 6 maanden en 1 jaar werden veroordeeld. Bij de behandeling in hooger beroep voor het Haagsch Gerechtshof waren door het O. M. de zelfde getuigen als voor de rechtbank gehoord, gedagvaard. Jhr. Mr. Von Weiier, vice-president, leidde de zitting, raadsheeren waren mr. Warren en mr. Bijnen. De advocaat-generaal, mr. Brants, nam het O. M. waar, terwijl als verdedigers voor de ver dachten, die meenden te zwaar te zijn gestraft, waar anderen ook schuldig waren, optraden mr, Bodenhausen uit Den Haag en mr. Nord Thom son, uit Leiden. Onder de gehoorde getuigen was ook de ge- wezen-chef van het filiaal Leiden der Mij. Hus qvarna J. S„ die alvorens hij zijn verklarin gen aflegde, door den president op het gewicht van den eed en op de gevolgen van meineed werd gewezen, met het oog op de rol door hem in deze zaak gespeeld, en zooals de president te kennen gaf een beetje verdacht was, om het maar eens zacht uit te drukken, voegde hij er aan toe. Het was speciaal deze getuige die door mr. Bodenhausen scherp werd ondervraagd en wiens verklaringen herhaaldelijk door den advocaat- generaal aan de hand van de feiten uit het dos sier werden bestreden. Mr. Bodenhausen deed ook, met verlof van het Hof een 5-tal gewezen vertegenwoordigers (colporteurs) van het Leidsche filiaal hooren, wier verklaringen lijnrecht in strijd waren met die van getuige S. Mr. Bodenhausen constateerde o.a., dat zoo deze getuige barheid sprak, drie van de getui gen a décharge zich aan opzettelijken meineed zouden hebben schuldig gemaakt. Een en ander was voor den adv.-gen. Mr. Brants, aanleiding om na het uitvoerig getui genverhoor het Hof te verzoeken de zaak in haar geheel terug te verwijzen naar de instruc tie, daar 't Z.E.A. noodzakelijk voorkwam, een grondig onderzoek te doen instellen naar de ge dragingen van alle daarbij betrokken personen, en voorts om de ter sprake gebrachte meineed kwestie te doen onderzoeken. Mr. Bodenhausen zeide daarop, dat hij met betrekking tot dit laatste verklarenderwijze had gesproken en het niet noodig vond, dat van een en ander proces verbaal zou worden opgemaakt, waarop de adv.-gen. te kennen gaf in deze rich ting geen verdere stappen te zullen doen. Zoowel mr. Bodenhausen als mr. Nord Thom son, drongen er alsnog op aan, dat een recias- seeringsrapport omtrent hun cliënte, zou wor den ingewonnen, doch de adv.-gen., die ondanks herhaalde daartoe door hem gedane pogingen van den tweeden verdachte geen positieve be kentenis van schuld kon loskrijgen (wel zeide deze, dat hij achteraf schuld inzag) meende ten aanzien van hem daartoe geen aanleiding te kunnen vinden. Na eenigen tijd in raadskamer te hebben vertoefd, deelde de president mede, dat het Hof de behandeling dezer zaak schorste en haar terugverwees naar den rechter-com- missaris, teneinde een geheel nieuw onderdoe in deze in te stellen. KON. NED. POLITIEHONDEN VEREENIGING. De Kon. Ned. Politiehonden Vereeniging vierde op 1 November haar 25-jarig bestaan. Zij werd in 1907 opgericht onder den naam van Nederlandsche Politiehonden Vereeniging en verwierf in 1912 het praedicaat „Konink- iijk". Gedurende haar bestaan kende de vereeni ging rond 1200 certificaten toe. Zij telt thans provinciale afdeelfngen en ruim 1600 leden. Ter gelegenheid van het jubileum geeft de vereeniging een feestnummer uit van haar orgaan „De politiehond". In dit extra-nummer wordt de ontwikkeling van de politiehonden- dressuur in Nederland in beknoptea vorm Eenige maanden geleden werd te Amsterdam een notaris gearresteerd; hij werd er van ver dacht o.a. een aantal valsche ambt-eedige ver klaringen inzake een effecten-transactie to hebben afgelegd. Hij legaliseerde n.l. een verklaring d.d. 18 Febr. 1927 van een weduwe en een desbetref fende verklaring d.d. 18 Maart 1927 van een inmiddels gefailleerden bankier, als zou de overleden echtgenoot van de weduwe op 3 Dec. 1919 gekocht hebben voor M. 298.000 aan- deelen Keulsche stadsleening. Deze verklaringen hadden ten doel, dat bezit te doen erkennen als „oud bezit" in den geest van de Duitsche wet van 16 Juni 1925, dus als bezit, verkregen vóór 1 Juli 1920. Bij „oud bezit" kreeg de houder n.l. „Ablösungsleihe mit Auslosungsrechten" tot een bedrag van 2% pCt. van het ingeleverde nominale bedrag, welke „Anleihe" aflosbaar was binnen 30 jaar door uitloting met het vijfvoudige van het no minaal bedrag, vermeerderd met 5 pet. rente voor elk jaar, dat de stukken niet afgelost waren. Ingeval van „nieuw bezit" ontving de houder echter niet rentedragende stukken, groot 2!4 pCt. van liet ingeleverde nominale bedrag, welke stukken eerst aflosbaar zijn, na dat Duitschland aan zijn verplichtingen inzake de herstelbetalingen zal hebben voldaan. De „Ablösungsanleihe mit Auslosungsrechten" heeft een beurswaarde van 46 pCt. met het vijfvoudige nominale bedrag, die zonder „Auslosungsrecht" slechts van 4 pCt. van het nominale bedrag. De bankbediende, die in dienst was bij de nu failleerde bankiersfirma Roozen Co, heeft reeds eenige maanden geleden in verband met dezen zwendel in Duitsche gemeente-obligaties, terecht gestaan wegens valschheid in geschrif te. Hij werd toen veroordeeld tot een gevan genisstraf van acht maanden. Tijdens deze zit ting heeft de Officier van Justitie mr. Van Dullemen gezegd, dat hij ook d®n bankier en den notaris graag tegelijkertijd in het ver dachtenbankje had gezien. „De bankier is echter naar het buitenland gevlucht en de notaris weet door allerlei rechtsmiddelen zijn zaak steeds uitgesteld te krijgen", zoo zeide de Officier toen, „maar hij kan er op rekenen, dat zijn tijd oolc aanbreekt". De notaris dien de naar aanleiding van dit gedeelte van het requisitoir zelfs een klacht tegen den Offi cier in. De verdachte zoek! Gisteren zou voor de rechtbank de Amster- damsche notaris terecht staan, verdacht van valschheid in geschrifte. Toen de -zitting zou beginnen, bleek, dat de notaris, die kort na zijn arrestatie tegen borgstelling in vrijheid werd gesteld, niet was verschenen. De Officier van Justitie mr. Van Dulleman begon met te zeggen, dat verd. wel een held is in het vin den van spitsvondigheden, doch niet om zich ter zitting te verdedigen. De Officier vorderde op grond van het nieuwe artikel 272 Strafvor dering de medebrenging van verd. te gelasten. Na in raadkamer te zijn geweest besloot de rechtbank hiertoe. De zitting werd een uur geschorst om den notaris met den sterken arm ter zitting te doen verschijnen. De belangstelling voor deze zaak is zeer groot, de publieke tribune is tot in de uiterste hoeken gevuld en ook de balie is goed verte genwoordigd. Óe spanning stijgt, naarmate het later wordt en noch de uitgestuurde agen ten noch de notaris verscheen. Tegen twaalf uur is de rechtbank nog steeds in raadkamer en de voorspelling van den Officier, dat de ver dachte binnen het uur ter zitting zou zijn ge bracht was niet bewaarheid. De wildste ge ruchten deden, naarmate het later werd de ronde. Zoo werd verteld, dat een ander, die sprekend op den notaris leek, was aangehou den. Hij w'iwst zich echter te legitiimeeren en mocht zijn wandeling door Amsterdam vervol gen. Uit gesprekken in de .wandelgangen" bleek ons, dat de notaris sedert Dinsdag door rechercheurs werd geschaduwd, toen n.l. liep het gerucht reeds, dat verd. niet ter zitting zou verschijnen. Dinsdagmiddag maakte hij, met een paar rechercheurs op de hielen een wandeling door de stad en naar het IJ-bosch. Ook Woensdagmorgen werd zijn woning door twee rechercheurs, vanaf den overkant van de gracht bewaakt. Toen het bevel tot medebren ging was afgegeven, bleek de notaris "le thuis; in weerwil van de bewaking was he hem gelukt ongezien uit te gaan. Alle politieposten werden onmiddelitm ge waarschuwd., doch tot kwart over twaa uas het succes nog nihil. In groepjes staan c e m" sterdamsche advocaten bijeen en besP1® n het geval, de rechtbank vertoeft s s 'h raadkamer De geruchten over den niet verschenen no taris werden steeds romantischer: „hij ZOu wel over de grenzen zijn getrokken ^en de jus titie zou het nakijken hebben Van andere zijde werd weer aangevoerd: „hij zal naar Diemen züD Diemen le vert niet uit, maar er wordt een ultimatum naar die buurgemeente veizonden". Er waren er, di® c e °®sing dichter bij huis zochten: „b'i ,ie,e„ ®etl rijksdaalder in het kringlijntje om >(- S. gestort en wacht tot dat geld is ven-den. Met deze etl eHjke veronderstellingen kortten getuig^ en oalie den tijd. Eindelijk precies te een uur kwam de recht bank weer bi""en.' Deurwaarder, is je verdachte verschenen?" aldus de P^ent. Deurwaarder Harshagen: „Neen meneer de president, nog steeds niet". pres. mr. HuySjnga; pan zullen we de zit ting schorsen tot drie uur vanmiddag en de rechtbank gelast opnieuw de medebrenging van verdachte. Aldus eindigde deze bewogen ochtendzitting zonder verdachte. De notaris blijft onvindbaar. Te drie uur is de belangstelling weer zeer groot, de publieke tribune is tot op de laatste P'aats bezet. Te kwart over drie is verdachte nog steeds Piet gevonden. Enkele dagen geleden heeft hij nog een bezwaarschrift aan de rechtbank in gediend, waarin hij president mr. Huysinga wraakt, omdat deze zou hebben toegelaten, dat de officier van justitie in een verwante zaak die eenige maanden geleden werd behandeld en waarin verdachte getuige was voor hem, verdachte onaangename en beleedigende dingen zeide. Voorts deelde verdachte aan de recht bank mede, dat hij strijdensmoe is en niet meer van zins zich te verdedigen, Ook voerde ver dachte in dit bezwaarschrift nog aan, dat de dagvaarding tegen hem werd uitgebracht, zon der dat de sluiting van de instructie in kracht van gewijsde was gegaan. Te kwart voor vier kwam de rechtbank weer binnen en deelde mede, dat verdachte niet was ««Kpcheneo. De rgahthanlr stelt er échter grjis I „Nul komma nul", Roman van eert Nederlandschen jongen door C. P, M. Hazelzet. Bij al zijn bescheidenheid is deze schrijver niet van allen reclamezin ontbloot. Want hij heeft bij zijn pas kersversch verschenen boek een prospectus laten drukken, dat wel in staat is om de aandacht te trekken. „Waarom een Nederlandsche Jongen in Italië fascist werd", een boek voor eiken Nederlan der, die dezen tijd begrijpt. Zij, die stoutmoe dige daden stellen, worden ook door de jeugd verafgood, vooral als die jeugd om zich weinig anders ziet dan inertie, dadenloosheid, behoud zucht en vrees voor het nieuwe". Daarom leest dit boek „Nul komma Nul", ro man van een Nederlandschen jongen. Om U maar dadelijk voor te lichten, lezer, dit „Nul komma Nul" wil zeggen en beduiden, aat 't bij ons thuis óók niet alles is. Hazelzet is geen literator, hij is en blijft een kundig en boeiend journalist, hij schrijft wat hij noemt een roman, maar hij is geen roman cier, maar dit laatste kan hij misschien nog worden, want dit boek .ziet er uit, dat 't nog vervolgen krijgt en dan tot een werkelijken roman kan uitgroeien, wat ons verheugen zal. Janie heeft op de H. B. S. een communisti- schen leeraar, een onmogelijken paedagoog, die met zijn leerlingen op school discussieert over de verkiezingen en zich hatelijk uitlaat over den achterstand van cultuur bij de Katholieken. Eigenlijk had de man wel gelijk, denkt Janie achteraf, want alle dichters en schrijvers, die hij kende en met graagte las waren ook zeker niet katholiek, als Adama van Scheltema, Her man Gorter, Henriette Roland Holst. De brave Guido Gezelle wordt door dezen representant der jonge generatie maar alweer naar zijn vergeten hoekje gedrongen. „Een mensch heeft lucht noodig!" zoo staat Dostojewski's woord als uitbundig motto boven Hazelzet's boek. Janie hield niet van benauwde luchtjes en armeluisvertrekken en binnen kamertjes. Lucht happen doet Janie anders genoeg. Eert groot deel van dit boek wordt dan ook inge nomen door beschrijvingen van vaar- en boot tochten. Janie West haalt echt zij hart op in het leven aan boord. Dit is toch wat anders dan het muffe leven in een provinciestad in het kleinburgerlijk Holland met al zijn sleur en conventie. Hij vermeldt zelfs, hoe laat precies de hofmeester met koffie en bouillon met kaak jes rondkwam. Dat vindt hij blijkbaar nog zeer interessant en niet kleinburgerlijk van visie. Janie ziet da conventie, de doodgewone dagelijksche gebeur tenissen aan boord als een nieuwe levensopen baring. Hij ziet nu opeens anders dan thuis en lrt het vaderland, waar toch 's morgens tegen elven ook gewoonlijk de koffie met koekjes wordt geserveerd ,,'t Viel hem op", de auteur van de jonge generatie erkent 't zelf, „dat hij in deze om geving anders begon te denken, alles veel o- mantischer ging zien. Thuis zou hij officieren hoogstens het odium van sabelsleeper en be roepsmoordenaar hebben toegekend. Maar hier onbegrijpelijk, zonder een bewuste vooralgaan- de verandering in zijn denken, waardeerde hij de dingen heel anders". Als Janie te Napels aankomst, dan gaat 't ook hem, zooals 't ook vroeger ons allen verging bij de aankomst in een vreemd land of een onbekende stad. „Janie keek uit naar zijn bullen. Het scheen oppassen te zijn, al hadden die kakelende kerels dan allemaal een nummer op hun buik. „Wie van die wachtenden op den wal zou naar hem uitki'ken? Zou men hem herkennen? Als ze elkander nu maar niet misten. Dat ZOU vervelend zijn in zoo'n vreemde «tod. niet alleen vervelend, maar eigenlijk ellendig". Zoo piekerde Janie, die ons een hemelbestor mer en een wereldhervormer moet zijn. Maar 't is waar ook, Janie was maar een doodgewone jongen. Maar stop! zijn wij als recensent van oudere generatie niet bezig al te pietepeuterig op de kleintjes te letten en op alle tegenkomende slakjes zout te leggen? Maar komt dit misschien juist niet, omdat er te weinig compositie is in dit boek, dat de auteur zelf zich teveel laat gaan in allerlei details en bijkomstigheden, die het geheel van den opzet schaden? Hazelzet de j°nSf is teveel journalisttiek camera-man, hij mist de kunst van montage, hij heeft nog niet. den moed om te juister tijd de schaar te zetten in de uitbundige reeks van zijn beelden en opnamen. En toch ondanks de herhaalde inzinkingen, die zijp. conceptie voelbaar drukken, hebben wij heel zijn mm met oprechte belangstelling in een stuk aan door het projectie-apparaat van onze aandacht gedraaid. En als wij dan aan de schrik niet, 't is maar „par manère de dire" aan de 23e acte komen, begint onze belangstelling, onze aandacht weer aanmerkelijk te klimmen. aar komt opeens een heel andere operateur aan 't roer, met goed begrepen tempo en raak gevoeld thythme. De nachtelijke opmarsch der fascisten naar Rome, de honderdduizenden die uit alle stre ken van Italië op Rome samentrekken, dat is knap, boeiend, suggestief geschreven. Wij marcheeren mee het Janie en zijn vrien den. Reportage? Goed, maar dan reportage ge heven in de sfeer van kunst en literatuur. Hier is Hazelzet op z'n best. Hier is Hazelzet geen Janie meer. Janie is fascist geworden. Natuurlijk hoe kan 't ook anders bij zooveel élan, zooveel bruisend leven, en dat onder Italiaansche lucht, op klassieken bodem. Bij den Tiber ontwaarde hij een koepel, die niets anders kon zijn dan die van de Sint Pieter te Rome. „Een nauwe straat voerde er recht heen. Zijn hart begon te kloppen, zooals den nacht te vo ren, en de ontroering welde hem naar de keel. Ginds in die leege school, tussehen zijn kame raden van enkele uren had hij iets weggewor pen, maar hier doemde Iets nieuws voor hem op, even waardevol, waardevoller. Hier stond hij niet als een vreemdeling. Dat kruis boven op de knoepel electrtiseerde hem, net ais de wapperende vlaggen. Hij had nu niet het ge voel, er toch eigenlijk niet bij te nooren, en de zekerheid, dat hij het zijn heele leven trouw kon blijven, er voor leven kon, werken en des noods vechten. „Voor den eersten keer ver van hu s ont waarde hij iets volkomen vertrouwds, iets van thuis, iets, waaraan hij zich volkomen en zon der reserve overgeven kon. „En de groote kolonnaden sloten zich als moederlijke armen om hem heen Hier voelen wij Hazelzet, hier voelen wij ons allen terug, wij, Katholieken, ouderen en jonge ren, met onze „deux patries", het kleine, vaak verkleineerde Holland, en ons „Roma aeterna", „Roma patiens, quia aeterna". En wij zijn blij en dankbaar dit boek gelezen te hebben, onze verwachtingen gaan uit naar Cees Hazelzet van de toekomst, en wij worden toch weer nieuwsgierig, wat er ook van Janie nog worden zal. P. H. H. op de zaak in tegenwoordigheid van verdachte te behandelen. Derhalve wordt de zaak geschorst tot Maan dagmorgen te negen uur. Het bevel tot mede brenging zal opnieuw worden uitgevaardigd. Gisteravond laat wist de politie nog nie^ waar de verdwenen notaris zich ophield.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6