KINDERBEPERKING EN MODERNE WETENSCHAP. Z. H. DE PAUS OVER DE EENHEID DER NEDERLANDSCHE KATHOLIEKEN. tfraai VRIJDAG 3 NOVEMBER 1932 MAX EN ZIJN VRIENDEN. feWinte gaat nog verder: t GROOTE LEUZEN. afgesproken werk? tensionneering bij de SPOORWEGEN. H. M DE KONINGIN-MOEDER. Beperking van audiënties. DE BEZUINIGINGSMAATREGELEN EN DE VOLKSGEZONDHEID. adres aan de tweede kamer. De diefstal ontdekt. MGR. AENGENENT IN AUDIËNTIE. DE ST. LIDVINAFEESTEN. Pauselijke hulde aan de Katholieke Pers. Z. H. informeert naar de richting van de Kerkelijke Kunst. ONZE VERSTANDHOUDING MET HET BUITENLAND. HET NEDERLANDSCH VERKEERS BUREAU TE NEW-YORK. Wordt zijn bestaan bedreigd? GOEDERENRUIL MET DUITSCHLAND WILLEM NIEUWENHUIS. 1 NATIONAAL CRISIS-COMITE. Meermalen reeds hebben we in dit a gewezen op het ontstellend gebrek aan wetenschappelijk inzicht bij de mo e™c zedenhervormers en huwelijkshei vorm Met een onvervaardheid en bruta 1 ei in den regel met genoemd ge re.v gaan sporen zij aan tot onna^ur v&- welddadig mgrupen vooral in de werkingTn^r'voortplantingsorganen. Velen werKingen minst de voormannen van den Neo-Malthusiaanschen bond, nemen daarbij heel gewichtig den schijn aan, alsof hun streven door de moderne wetenschap wordt gerechtvaardigd en zij de voorvech ters zijn van de uitspraken der menschelijke rede. Het publiek wordt door die luid ruchtige beweringen overbluft en op een dwaalspoor gebracht. Steunend op het geloof, zullen lang niet allen zich laten verleiden om de voorschrif ten der Christelijke zedeleer te overtreden en Gods wetten blijven eerbiedigen, maar zij krijgen toch den indruk, alsof zij daarmee een groot deel van het natuurlijke levens geluk ten offer brengen. Daarom is het nuttig, dat er voortdurend op gewezen wordt, dat de tegenstanders der Christelijke zede- leer door de moderne geneeskundige weten schap heelemaal niet worden gesteund of in het gelijk gesteld. Dat zij integendeel met de uitspraken van die wetenschap lijnrecht in strijd zijn. Als er met woord en geschrift mannen optreden, die vakkundig zijn en ernstige studie hebben gemaakt steunend op een ondervinding van tientallen jaren, Katho lieken maar ook andersdenkenden en onge- loovigen, dan hoort men geheel andere uit spraken dan de propagandisten der geboorte beperking verkondigen. In de wereld der geneeskundigen is men het er over eens, dat de overtredingen der Christelijke moraal, met name vrucht-afdrijving (ook abortus medicinalis)neo-malthusianisme en allerlei andere praktijken, die moedwillige geboor tebeperking ten doel hebben, de oorzaak zijn van heel veel ellende in het leven der men- schen. De vooraanstaande mannen in de ge neeskundige wetenschap zijn er van over tuigd, dat al deze praktijken gemakkelijk in 't menschelijk organisme storingen te weeg brengen, die schadelijk zijn voor de licha melijke gezondheid en ook dikwijls voor het zenuwgestel en het daarvan afhankelijke zieleleven der menschen. Meer dan het pu bliek vermoedt, hebben geboortebeperkende praktijken de lichamelijke gezondheid soms onmiddellijk, soms na verloop van tijd ten gronde gericht; bij velen zijn zenuwstorin gen, afkeer van het echtelijk verkeer of an dere ziekelijke verschijnselen te weeg ge bracht. Heel wat menschengeluk, menige goede samenleving zijn op die manier ver woest en niet weinigen die zich aan elkaar verbonden met de bedoeling elkaar gelukkig te maken, hebben elkanders levensgeluk vernietigd, misleid door de bedriegelijke leerstellingen van de geboortebeperkings- propaganda. De Katholieke Kerk heeft nooit opgehou den de menschen te doordringen van de waarhmd, dat zij Gods wetten niet kunnen overtreden zonder ten slotte zich zelf onge lukkig te maken. Want Gods wetj is niet ge maakt in het belang van God, maar in het belang van ons, menschen. Toch is het goed, dat onze katholieke menschen, vooral de meer ontwikkelden, ook voor de afzonder lijke wetten Gods leeren inzien, waarom zij gegeven zijn en waarom dit of dat verboden is door God om wille van ons menschen. Hoe meer wij ook in zake zedeleer onze natuur lijke rede gebruiken, hoe beter wij begrij pen, waarom dit geboden en dat verboden is, des te sterker zullen wij staan in onzen ijver en liefde voor de zedewet en des te beter zullen wij de zedeleer kunnen verdedigen ,hen' die zich valschelijk op de men schelijke rede beroepen. Het is niet gemakkelijk de gegevens der moderne wetenschap over de geboortebeper king zoo te behandelen, dat ook niet-vak- kundigen net kunnen lezen en begrijpen Verhandelingen, die dit bereiken, zijn zeld zaam. Daarom willen we hier de aandacht vestigen op een in brochure-vorm uitgege ven redevoering van Dr. R. Schockaert vrouwenspecialist en professor aan de uni versiteit te Leuven, getiteld: „De gevaren van vruchtafdrijving en Neo-Malthusianisme voor het vrouwelijk organisme Wie op een voudige, heldere en zaakkundige manier wil ingelicht worden over de vraag, hoe de mo derne medische wetenschap oordeelt over de geboortebeperking, leze deze brochure. 1). Het is niet de bedoeling, dit boekje hier te bespreken. Omdat echter het praatje, dat de Katholieke Kerk in haar leer over abortus Provocatus het kind bevoordeelt boven de moeder en gezondheid en leven van de moe der niet ontziet, ondanks voortdurende weer legging, zoo moeilijk uit de wereld te hel pen is en ook goedmeenende menschen er telkens weer mee komen aandragen, geven we enkele regels uit de brochure hier weer: Nog niet lang geleden waren de zoogenaam de wetenschappphjke aanwijzingen tot genees kundige afdrijving zoo talrijk, dat 't moeilijk was een juiste grens te trekken tusschen een misdadigen en een geneeskundieen abortus. Zij waren dikwijls zeer wiuekf i2 naarge lang ieders persoonlijke meeniZ Daarbii kwam, dat de geneesheer lg' uitiok kon laten leiden in zijn besl£* schen en klachten van de zwang^evmuwof de verlangens van haar omgeving en ook door medelijden met benarde toestanden De katholieke Kerk daarentegen heejt lti1d de vruchtafdrijving als °ngeoor]00jd schouwd. Prof. De Snoo, van Utrecht, dle d geneeskundigen abortus in noodgeval ais de'ijk geoorloofd toelaat, voegt er bij, dal wel ingezien, de houding der Katholieke Kerk °ver het algemeen voor de samenleving, Waarj ®chijnlijk de beste is. Hij zegt, dat hij slechts driemaal de geneeskundige vruchtafdrijving heeft bewerkt en dat hij de overtuiging heeft, door wn 2ieke te hebben verloren, die hij kn.L et verwekken van abortus zou hebben Kunnen redclen^ „Het staat vast, dat door de groote uitbiei- het aanta' zoogenaamde medische indicaties voor het afbreken der zwanger schap de medici, die absoluut afwijzend er tegenover staan, veel minder vrouwen verlie zen dan collega's,, die wel medische indicaties erkennen. De directe sterfte tengevolge van miskraam is, zeker bij een dergelijke uitbrei ding, veel grooter dan de sterfte tengevolge der nadeelen door de zwangerschap veroor- zaakt. Prof. Güsserow, groot vrouwensrts en vor- loskundige te Berlijn, heeft mij ongeveer 30 jaar geleden verklaard, dat hij gedurende zijn 40-jarige praktijk nooit zijn toevlucht heeft f moeten nemen tot geneeskundige afdrijving wegens onbedwingbare zwangerschapsbrakin- gen." Zoo wordt dus de leer der Katholieke Kerk door de wetenschap, en door de men schelijke rede in het gelijk gesteld. Voorko men, dat er wel eens iemand sterft tenge volge van zwangerschap, is onmogelijk; maar als de wetten van God en de Kerk worden onderhouden, als het „Gij zult niet dooden als hooge zedelijke gedragslijn wordt er kend, dan wordt het aantal slachtoffers zoo klein mogelijk gehouden. De ontwikkeling der wetenschap heeft den geneesheer van de verkeerd opgevatte leuze; „Eerst de moeder en dan het kind", weer teruggevoerd tot de leuze, die de uitdrukking is der eeuwenoude zedenleer; „niet alleen de moeder, maar ook het kind". Wie beider leven eerbiedigt, han delt tot welzijn der menschheid, want hij handelt overeenkomstig de wet van den zorgzamen Vader in den Hémel, die de ver houdingen van „moeder en kind' gemaakt heeft als een der schoonste sieraden Zijner schepping. Dr. L. B. N ij m e g e n (Albertinum) 1) „De gevaren van vruchtafdrijving en neo- malthusianisme voor het vrouwelijk organisme" door dr. R. Schockaert. Geloofsverdediging, Antwerpen 0.35). De heer Noordhoff, bestuurslid van het socialistisch N.V.V., is °P een conSres van socialistische arbeiders te Madrid geweest. Dat de man in enkele dagen al precies weet, dat alle bederf is te wijten aan de vorige regeering en alle g°eds te janken aan de republiek, die er nauwelijks eén jaar is, spreekt van zelf- Hij vertelt echter in de „Vooruit van 26 October j.l., dat de leden der socialistische organisatie weinig geschoold zijn en allerlei overdreven eischen stellen. Ik heb den indruk gekregen, dat een groot deel der vakbeweging zich vergaapt aan groote leuzen en ik heb niet de verwachting, dat de socialistische ministers pleizierig zullen kijken wanneer zij straks deze wissels ter honoree ring krijgen. Tusschen eischen stellen en eischen doorvoeren bestaat een groot verschil De kracht der arbeidersbeweging in Spanje zal moeten blijken, wanneer een groot deel der vakbeweging straks met de op het con- ëies gestelde eischen in de practijk komt. Een wijs woord, dat ook buiten Spanje dienst kan doen Dr. Arthur Wauters, de hoofdredacteur van het voonnaamste orgaan der Belgische sociaal-democraten, schreef een propaganda- brochure voor de Vlaamsche boeren. De „Vooruit" van 1 Nov. vat de gedachte van den partijgenoot, uit Belgie aldus samen: „De katholieken zullen in dezen verkie zingsstrijd pogen de boeren van het socialis me af te honden. Zij zullen weer trachten een cairicatuur van het socialisme te maken. Zij zullen spreken van het godslasterende socialisme, diat den godsdienst uit de huizen van de boeren baint." Als om te bewijzen, dat die Katholieken dan wel degelijk gelijk zouden hebben, spuit dezelfde „Vooruit" in het zelfde nummer maar op een andere bladzijde deze fraaiig heid: „Exploiteert Kardinaal Verdier'„Hel en Hemel"? In vragenden vorm wordt hier dus gesug gereerd als- exploiteerde een lid van het H. College verdachte kroegen. Deze insinuatie is ontleend aan de fel arati- Katholieke „Oeuvre". Niet tegen den godsdienst? Maar intusschen Wij hebben in ons parlement de vertooning beleefd, dat de twee communisten, die de ope ningsplechtigheid der Kamers bijwoonden, na 't voorlezen der Troonrede, begonnen te schreeu wen. Het blijkt nu, dat iets dergelijks zich in het Bulgaarsohe parlement heeft voorgedaan. De Partijgenoot en van de hoeren die Visser en Wijnkoop begonnen te Sofia te schreeuwen vlak vóór de koning met ihet uitspreken de<r Troon rede begon. Voor ons staat vast, dat het hier afgesproken werk is, in dezen zin, dat e©u soort order va,n Moskou deze vertooningen heeft gelast. Wij weten niet, wat de Aziaten het volgend jaar in hun hoofd zulten halen en aan hun Nederland sche vertegenwoordigers zu,llen geliaisten. De autoriteiten eöliter zouden tegen dien tijd eens kunnen informeemi en wellich/t maatregelen treffen. y Geruchten gedeeltelijk juist. Binnen enkele dagen zal, naar „De Volks krant" verneemt, worden meegedeeld, dat het treinpersoneel der Nederlandsche Spoorwegen op 60-jarigen leeftijd op pensioen zal worden Besteld; voor het locomotief-personeel is deze 'eeftijd reeds gesteld op 57 jaren. Dij het eind van dit jaar zal zeker het spoor wegpersoneel met 1500 zijn verminderd, waar- hu? 1000 extra zijn gepensionneerd, 150 voort ^''e aanstelling niet zagen hernieuwd en op normalen leeftijd gepensionneerd en op -wachtgeld gesteld zullen zijn. 'j';?01 "latie bleek ons, dat deze berichten 001 Partieele bezuinigingen bij het goederenvervoer komt er personee? vrij. dat inderdaad vervroegd met pensioen gaat. Dit is eventueel geen algemeene maatregel, maar komt slechts daarvoor, waar het door vermin dering der werkzaamheden noodzakelijk wordt en men het beter acht dezen maatregel toe te passen, dan anderen, jongere personen, op wachtgeld ta stellen. De hofdames en de waarnemend grootmees ter van H.M. de Koningin-Moeder maken be kend, dat H.M. zich gedurende het wintersei zoen, bij het verleenen van audiënties zal moe ten beperken en in deze omstandigheden niet verwacht, dat aanvragen om eerbiedige op wachting aan H.M. te mogen maken, zullen worden ingediend. In stede hiervan kunnen dames en heeren zich inschrijven in het daarvoor bestemde boek ten paleize Voorhout te 's-Gravenhage. Waarschuwend woord van de Alg. Ned. Vereen, voor Sociale geneeskunde. De algemeene Nederlandsche vereeniging voor sociale geneeskunde, heeft aan de Tweede Ka mer een adres gezonden, waarin adr. mededeelt, dat genoemde vereen, in een buitengewone ver gadering, die 1 October j.l. te Utrecht is gehou den en een besloten karakter had, de vraag heeft behandeld, welken invloed de te verwach ten bezuinigingsmaatregelen van het Rijk, de Provinciën en ie gemeenten waarschijnlijk zul len hebben op de sociaal-geneeskundige ver zorging en op de volksgezondheid van ons land in de naaste toekomst. Deze vraag is eerst door een vijftal uitge- noodigde geneesheeren van verschillende zijden beschouwd en beantwoord. In de daarop ge volgde gedachtenwisseling der leden is voldoen de gebleken, dat de geneeskundigen, die wegens den aard van hun bijzonderen werkkring den gunstigen invloed van de verbeterde genees kundige verzorging van het sociaal-hygiënisch werk in Nederland gedurende de laatste jaren kunnen beoordeelen, zich ernstig bezorgd maken dat verschillende bezuinigingen meer afbreuk zullen blijken te doen aan de volksgezondheid dus aan de volkskracht dan kan verant woord worden om geldelijke overwegingen, hoe dringend die thans ook zijn. Wanneer men de stelling aanvaardt, dat het behartigen van de volksgezondheid door de overheid geen weelde is, maar in de toekomst zijn rente oplevert, omdat voor de gemeenschap belangrijke sommen kunnen worden bespaard, dan is het vooral in de tegenwoordige omstan digheden, waaronder de volkskracht lijdt, de taak van de overheid om alle middelen aan te wenden, waardoor de«e kracht kan worden ver groot. Het aantal sociaal-zwakken is toegeno men. De maatregelen om dezen op de been te houden, moeten eerder versterkt dan verzwakt worden. Van particulieren, die dikwijls zijn voorgegaan in het organiseeren van sociaal-ge neeskundig werk en die bij de uitvoering daar van ook nu nog in belangrijke mate financieel en daadwerkelijk behulpzaam zijn, is thans niet te verwachten, dat zij tekorten zullen bijpassen wanneer de overheid zich terugtrekt. Te min der zullen zij dat doen, wanneer het Rijk, dat langen tijd grootendeels gesteund heeft op het particulier initiatief, het voorbeeld mocht ge. ven aan de Provinciën en Gemeenten om gel delijke bijdragen te verminderen, welke de laat- ste jaren reeds tot het uiterste waren beperkt, gelijk de controle der Inspecties van de Volks gezondheid aantoont. Het overheidssubsidie vormt bovendien in zeer vele gevallen een be langrijk hulpmiddel bij het streven naar een doeltreffende organisatie. Ook het „afschuiven" door het Rijk van een maal, zij het ook niet wettelijk, aangegane verplichtingen op gemeenten en andere licha men zou niet bevorderlijk zijn voor de stabili teit van sociaal werk, dat op onderlinge/samen. werking berust, zooals de tuberculose-bestrij- ding. De misstanden, die in het bijzonder ten plattelande nog bestaan tengevolge van de leemten in de uitvoering der Armenwet ten aanzien van de geneeskundige verzorging zul len zich dan tevens te ernstiger doen gevoelen Wel acht ook de Vereeniging het mogelijk bezuinigingen ten opzichte van de diensten aan te brengen, waarbij naar grootere samenwer king, rationalisatie en vereenvoudiging zou kunnen worden gestreefd. Zij beveelt een ern stige studie van deze mogelijkheid ten zeerste aan, opdat reeds in de naaste toekomst daar van nut kan getfokken worden. Toch het bijzonder het volgende niet mt maS m i -t net oost ver loren worden. 5 De reeds verkregen resultaten der malaria bestrijding dreigen te worden vernietied De plaatselijke en daarmede gelijkgestelde vereenigingen tot bestrijding van(Ttubercm lose, die de adviezen der leiders van de c™. sultatiebureaux moeten uitvoeren ,„n den verlamd in haar actie. D' ZUl,en Wor" De jonge, sedert 1927 snel groeiende tak der kinderhygiéne zou zoodanig worden besnoeid, dat de ontwikkeling stil zal staan Wanneer men ziet, hoeveel geid er iaarliiks bespaard wordt als resultaat der krachttee be strijding der trachoomziekte en Van het be smettelijke hoofdzeer (favus) te Amsterdam, dan moge dat voorbeeld van economische ge zondheidszorg aansporen, ook de meest doel matige behandeling van lijders aan open tu berculose en de praeventieve gezondheidszorg voor zwakke kinderen niet te verwaarloozen, terwijl er in dat opzicht nog steeds een te kort was aan verzorging in koloniehuizen Er dreigt afbraak inplaats van opbouw te zullen plaats hebben, zooals bij de bestrijding der geslachtsziekten, hoewel die opbouw dooi de Hoofdinspectie der Volksgezondheid als zeer wenschelijk in uitzicht was gesteld. En wat af braak beteekent, leeren de berichten uit het naburige Duitschland, dat verder gevorderd was op sociaal-hygiënisch gebied dan Nederland. Het is de Algemeeife Nederlandsche Vereeni ging voor Sociale Geneeskunde niet mogelijk met wiskundige zekerheid of zelfs waarschijn lijkheid aan te toonen, welk effect bijv. zal hebben de voorgestelde jcermindering van de kosten, die geraamd zijn voor het tegengaan der verspreiding van besmettelijke ziekten, in de Wet op de Besmettelijke Ziekten bedoeld, om dat epidemiologische voorspellingen, zooals bijv. voor de frequentie der kinderverlamming, on zeker zijn. Maar wel meent de Vereeniging, dat er voor optimisme daaromtrent geen reden be staat. Integendeel, de algemeene verarming is voor de volkshygiëne niet bevorderlijk, ondanks de betere begrippen der gezondheidsleer, die in de laatste jaren ingang hebben gevonden. De algemeene Nederlandsche vereeniging is van meening, dat zij aan de volksvertegenwoor diging haar waarschuwende stem moet doen hooren, om de hooge waarde van de maatschcap- pelijke gezondheidszorg voor de geheele natie niet te onderschatten. Een samenvattend verslag van de bedoelde vergadering is als toelichting bij dit adres ge voegd. 343. Wij weten reeds dat de Orde van de Kokosnoot gestolen is, maar Max ver moedt niets. Hij begeeft zich 344naar zijn slaapkamer, opent het kastje boven zijn bed, en 345staart als door den bliksem ge troffen in de ledige ruimte. Men seint ons uit Bome d.d. 3 dezer: Heden werd Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen genent, Bisschop van Haarlem, die Woens dagavond, zooals we reeds meldden, kort voor middernacht te Rome aankwam, ver gezeld van zijn secretaris den zeereerw. heer Th. Pichot en den Hoogeerw. Plebaan L. Westerwoudt, door Z. H. den Paus in par ticuliere audiëntie ontvangen. In zijn onderhoud met Mgr. Aengenent sprak Z. H. de Paus met grooten lof over de Nederlandsche Katholieken en hun organi saties op allerlei gebied. Z. H. hoopte, dat ook op politiek gebied de eenheid bewaard zou blijven. Die een heid, zoo beklemtoonde Z. H., moet bewaard blijven „avant tout, après tout, surtout et a tout prix (vóór alles, na alles, boven alles en -ten koste veun alles)". Voor die eenheid, zoo vervolgde Z. H., moet men ook offers van eigen meening en inzicht brengen en zijn particuliere belangen daaraan ondergeschikt laten zijn. Mgr. Aengenent bood daarna aan den Paus een jaargang aa.n van het St. Liduina-tijd- •schrift, waarvan Z. JI- met groote belang stelling kennis nam. De Heilige Vader prees de voorbereiding der feesten te Schiedam en hoopte, dat de vereering der Heilige daar door steeds meer en meer mocht toenemen. Z. II. deelde Mgr. nog mede, dat hij ook het werk van Huysmans over de H. Liduina had gelezen. Tenslotte informeerde de Paus naar de richting der kerkelijke kunst in Nederland en vroeg, of in ons land de traditioneel e lijn der Kerk gevolgd werd, zooals de Paus dat absoluut wenschte. Mgr. Aengenent stelde hierop aan Z. H. voor plebaan Westerwoudt en 'secretaris Pichot. Aan het einde der audiëntie gaf Z. H. de Paus Zijn zegen voor personen, onderne mingen, allerlei organisaties, jeugdvereeni- ging en vooral voor de Seminaries. Hieraan voegde de Heilige Vader toe een woord van bijzonderen lof voor het zeer voortreffelijk werk van „de Maasbode" en andere Katholieke bladen. Genomen maatregelen uit zelfbehoud. De opmerking dat de regeering op eco nomisch gebied in dezen zoo zorgvollen tijd ffiet naar een welberaamd algemeen plan handelt, doch slechts van moeilijkheid tot moeilijkheid en van incident tot incident maatregelen treft, kan, zoo antwoordt de regeering in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op de a'gem. beschouwingen van hoofdstuk I der i'ijkbegrooting 1933, zij niet als verwijt aanvaar den. Het volgen van een vast schema zou tot verstarring hebben geleid en bij de groote ver rassingen en gebeurtenissen die de regeering niet in de hand heeft, tot verwarring aanlei ding hebben gegeven. Op handelspolitiek-gebied streeft de regeering zooveel mogelijk naar een goede verstandhou ding met het buitenland en zij is gaarne be reid de noodige offers te brengen. Harerzijds mag zij bij het buitenland een open oog verwachten voor de groote moeilijk heden waarin zoovele onzer bedrijfstakken door anderer toedoen verkeeren. In bepaalde geval len. is het onvermijdelijk, dat uit zelfbehoud eenige maatregel wordt genomen. Toen bijv. het Deensche vleesch, waarvoor men elders geen afzet meer kon vinden ondanks een poging om den export te regelen, tegen af- braakprijzen het land overstelpte in een tijd, dat het aanbod van binnenlandsch slachtvee op onze markt van grooten omvang was kon eenige beperking niet uitblijven, doch werd de geest van Oslo niït verloochend. AUTO IN EEN SLOOT GEVONDEN. Te Bellingwolde is gisteren hij de Lange- brug een luxe-auto omgekeerd in een sloot ge vonden. Personen werden er niet bij aange troffen. Het Nederlandsch Verkeersbureau te New- York, dat in stand wordt gehouden door de Ne derlandsche Spoorwegen, de Alg. Ned. Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer en de Neder- landsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel, wordt eenigszins bedreigd, doordat het de Ne- derlandsch-Amerikaansche Kamer van Koop handel niet langer mogelijk is, dit bureau te subsidieeren. In verband daarmede heeft de afdeeling „Ver keer" van de Nederlandsch-Amerikaansche Ka mer van Koophandel Donderdagmiddag te Am sterdam een vergadering belegd, waarop de heer G. H. Ravelli, chef van de afdeeling Verkeer te New-York enkele mededeelingen heeft ge daan omtrent de werkzaamheden van het bu reau, gedurende het afgeloopen jaar. Uit de cijfers, die de heer Ravelli noemde, bleek, dat het verkeersbureau alle krachten inspant, om het toeristenverkeer naar Nederland aan te moedigen. Daarom zou het te betreuren zijn. wanneer het bureau zijn werk zou moeten sta ken, temeer, omdat er nog slechts een betrek kelijk gering bedrag noodig is, n.l. 2000 dollars per jaar. Deze mededeelingen werden aangevuld door den heer P. J. Six, secretaris der Kamer, die verslag uitbracht van den financieelen toestand, waarin de afdeeling Verkeer zich bevindt. De voorzitter, Baron Krayenhoff, deed een dringend beroep op de aanwezigen, om door vrijwillige bijdragen dit bedrag bijeen te bren gen, opdat de nuttige propaganda voor Neder land in de Vereenigde Staten niet behoeft te worden stopgezet. Na afloop van de vergadering werd een filmpje over Amsterdam vertoond, dat even eens als propagandamateriaal in Amerika ge bruikt zal worden. GERTRUDE BINDERNAGEL f Naar het W.B. dt. gisteren uit Berlijn meldt, is de opera-zangeres Gertrude Bindernagel, die, zooals men weet, verleden week het slachtoffer werd van een revolverschot van haar echtge noot, den bankier Hinze, Donderdagnamiddag in het ziekenhuis aan de gevolgen harer ver wonding overleden. Concentratie van in- en uitvoer. Te Amsterdam is in het Parkhotel een ver gadering gehouden, uitgeschreven door een voorloopig comité uit de pharmaceutlsche branche. De vergadering stond onder leiding van den heer M. J. Lewenstein en vond haar oorzaak in de moeilijkheden welke ondervonden worden bij den goederenhandel met Duitsch land. De voorzitter constateerde, dat tot deze vergadering uitgenoodigd zijn alle Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland en de kopstukken uit handel en industrie in het ge heele land, waarvan zeer velen aanwezig zijn, terwijl een groot aantal adhaesie-betuigingen zond. In zijn inleidend woord wees de voorzitter op de ontwrichting der handelsverbindingen Nederland-Duitschland, om daarna te komen tot de bekende Duitsche scherpe bepalingen betreffende deviezen. Vervolgens zette hij uiteen de bedoeling van deze bijeenkomst, n.l. om met elkaar van gedachten te wisselen over de moge lijkheid van een „clearing", hierin bestaande, dat de koopers van Duitsche goederen zich vereenigen tot een verband, om door samen voeging van hun orders een sterke macht te vormen, en hierdoor op vriendschappelijke wijze, in samenwerking met hun Duitsche le veranciers, te verkrijgen, dat voor een zeker nader overeen te komen percentage van hun orders, tegenorders in Nederland geplaatst worden. De waarde van de tegenorders in gul dens zou dan door de Nederlandsche koopers, door bemiddeling van een op te richten ven nootschap, aan de Nederlandsche exporteurs vergoed worden. Verder releveerde de voorzitter de pogingen, welke door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland te Leiden in het werk gesteld worden, om langs geordende banen de goede verstandhouding met Duitschland te handhaven, en welke hierop neerkomen, dat orders naar Duitschland gegeven worden onder het beding van een tegenlevering van goederen van Hollandschen oorsprong, waarvan betaling mag volgen met deviezen huiten de contingen- teering om. De voorzitter beschouwde echter deze pogingen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden als van een te localen aard, om voor onzen export in zijn geheel iets te beteekenen. Na deze inleiding van den voorzitter volgde een geanimeerde discussie, waarbij door be voegde personen mededeelingen werden gedaan, welke een geheel anderen kijk gaven op de actie van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland te Leiden. Er heeft nl. onder hare leiding Maandag j.l. aldaar een vergadering plaats gevonden met vrijwel alle Kamers van Koophandel en Fa brieken in Nederland, in welke vergadering het denkbeeld van een centralisatie naar voren gebracht werd. Dit denkbeeld werd door alle daar aanwezigen toegejuicht en besloten werd een comité van voorbereiding te benoemen om dit idee verder uit te werken en ten spoedigste opzettelijk voor dit doel een vergadering te beleggen. Deze mededeeling werd door alle, op de te Amsterdam gehouden vergadering, aanwezigen met de grootste instemming begroet en na eenige gedachtenwisseling werd onder alge- meenen bijval hesloten zich bij de actie van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden aan te sluiten. ZILVEREN PROFESSIEFEEST. De Eerw. Zuster Majella (in de wereld mej. G. M. Jonker), van de Zusters Urselinen te Bergen (N.H.) viert 5 November a.s. haar zil veren professiefeest. Zuster Majella is onder-directrice van de kweekschool te Bergen en tevens leerares. ZUSTER MARIE GERTRUDA f In het klooster der Eerw. Zusters Ursulinen te Roermond is overleden, 68 jaar oud, de eerw. Zuster Marie Gertrude, in de wereld mej. Johanna Gertrudis Geragts. Voor de huldiging van Willem Nieuwenhuis bij zijn zilveren jubileum op 15 dezer heeft zich een eerecomité gevormd, waarin de volgends heeren zitting namen: Mr. T. J. Verschuur, minister van Economi sche Zaken en Arbeid, C. W. H. Baard, direc teur Stedelijk Museum, Amsterdam, Ed. Brom, letterkundige, A. C. de Bruyn, voorzitter R. K. Werkliedenverbond, A. van Duinkerken, let- voorzitter Katholiek Amsterdam, Paul Huf, tooneelspeler, H. Kuijpers, dir. N. V. de Cou rant De Maasbode, Pieter van der Meer dai Walcheren, letterkundige, mr. C. P. M. Rom- me, voorzitter R. K. Raadsfractie Amsterdam, H. Tersteeg, voorzitter Amsterdamsche Pers, J. Vesters, voorzitter Ned. R. K. Journa listenvereniging, H. G. M. v. d. Vijver, pres, comm. N. V. de Courant De Maasbode, Henls Wiegersma, schilder en dr. Witlox, hoofredac- teur van De Maasbode. Een uitvoerend comité heeft de volgend^ circulaire verspreid: „De bekende katholieke letterkundige eni journalist, Willem Nieuwenhuis, zal op 15 November zijn zilveren feest vieren, als redac teur van het dagblad „De Maasbode." In de afgeloopen 25 jaar, heeft deze intiatief- rijke en levendige katholieke Amsterdammer; een mooie rol gespeeld in het openbare katho lieke leven van ons vaderland. Niet alleen naitf hij talloozen voor zich in, door zijn altijd gees tige publicaties in boek en blad, (wij herinne ren aan zijn „Amsterdamsche schetsen", zijn „Vroede Vaderen van het Prinsenhof", zijn leidende tooneelcritieken, zijn bundels „Een Brokkenhuis" en „Verkenningen") maar ook als redenaar en als voorstander eener gezon de maatschappij-hervorming heeft Willenf Nieuwenhuis velen aan zich verplicht. Wij hadden ons dan ook voorgesteld, dat ei; naast de erkentelijkheid, die de directie en re dactie van de Maasbode, ongetwijfeld zal be wijzen aan haren verdienstelijken redacteur, plaats zou zijn voor een meer algemeene hul diging waartoe ieder, vriend of bewonderaar; van den heer Nieuwenhuis, kan bijdragen. Helaas, laat de gezondheidstoestand van ded verdienstelijken feesteling niet toe, dat op 15. November, een plechtige huldiging wordt ge organiseerd. Niettemin wilden wij den heer Nieuwenhuis een blijk van dankbaarheid doen toekomen. Wij meenen te weten, dat een geschenk onder couvert hem het meest welkom zou zijn en wij twijfelen niet, of U zult daarmede gaarne in stemmen. OO Giften voor dit doel, kunnen per postwissel worden gezonden of gegireerd aan den pen ningmeester van de Huldigings-commissie, den heer Willem F. G. O. Reinders, N.Z. Voorburg, wal 326—328, Amsterdam, Gem. Giro R. 974. Liefst voor 10 November e.k. Teneinde den Jubilaris een aartige herin nering aan zijn feest te laten behouden, wil len wij hem een album aanbieden, met de hand- teekeningen dergenen, die mede deze huldi ging hebben mogelijk gemaakt, weshalve wij U verzoeken Uwe handtekening af te staai^ op bijgaand formulier. Het Uitvoerend Comité: Mr. G. KROPMAN, Weth. v. A'dam, Voorz, PIERRE CUYPERS, Architect, Secr, Vondelstraat 19, Amsterdam, WILLEM F. G. O. REINDERS, Penningm."1 Gedurende October een verblijdende stijging van inkomsten. Het secretariaat van het Nationaal Crisis Comité deelt mede: Nadat in de maanden Augustus en September het totaal der ingekomen giften ongeveer con stant was gebleven (per maand ca. 39.000) is gedurende de maand October een verblijdende stijging verkregen, welke ongetwijfeld mag toe geschreven worden aan de op 1 October door den voorzitter gehouden radio-rede. In totaal werd gedurende de maand October ontvangen 67.518.11, hetgeen met de vorige ontvangsten een totaal generaal maakt van 1.101.291.54. In dit bedrag zijn begrepen enkele groote giften, n.l. 5000 van een bekende confectie-firma; een gift van 1000 en twee van 500, benevens een gift van 2.165 van de Nederlandsche vereeni ging van Huisvrouwen. Over dezelfde maand werd uitgekeerd: A» steun: ƒ29.352.57. B-steun (aanvullende steun aan werkloozen)] 87.897.92. Moeilijkheden bij het lossen der schepen o,(in de overstroomde Ivode te Roermondf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5