UJTBlADEri ED TIJDSCHRIFTEil ZATERDAG 5 NOVEMBER 1932 STEUN AAN DEN TUINBOUW. De indiening van het wetsontwerp met instemming begroet. Eenige desiderata van de Tweede Kamer. DE LOONSVERLAGING VAN NIJVERDAL. DE HANDHAVING VAN ORDE EN GEZAG. Geen eisch aan de arbeiders loons verlaging te aanvaarden. DRAMA TE BATAVIA. Ned. dame door huisjongen vermoord. DE WEG OVER DEN AFSLUITDIJK Voor alle verkeer gesloten. BUREN-VEETE. OPIUMSMOKKELEN. VERMETELE SMOKKELAAR^ FAMILIEDRAMA TE HEERLEN, EEN MET EEN BIJL LEVENS GEVAARLIJK GEWOND. DUITSCHE SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN. IJZEREN BALK NAAR BENEDEN GESTORT. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het Wetsontwerp tot "wijziging en verhooging van het tiende hoofd stuk der Kijksbegrooting van 1932 (uitkeerin- gen ten behoeve van verbouwen van fruit en warmoezerijgewassen.) Vrijwel algemeen werd de indiening van dit wetsontwerp toegejuicht. Vrij algemeen vond het waardeering, dat dit ontwerp terugwerkende kracht heeft door uit- keeringen over het geheele jaar 1932 mogelijk te maken; daardoor worden de bezwaren van het lange aarzelen der regeering voor een groot deel opgeheven. Met den algemeenen opzet van het plan der regeering: vergoeding van het verschil tus- schen den prijs, dien het product aan de vei ling heeft opgebracht en een richtprijs, kon men zich in hoofdzaak vereenigen. Van verschillende zijden werd de meening uitgesproken, dat de voorgestelde steunmaat regel beslist onvoldoende zal zijn. Neemt men het advies van de commissieLovink als grondslag, dan zou men tot een totaal van ongeveer 20 millioen gulden moeten komen. Verscheidene leden waren van meening, dat de tuinbouw met het verleenen van dlrecten regeeringssteun alleen niet voldoende gehol pen zal kunnen worden. Er zullen ook andere voorzieningen getroffen moeten worden. Bepleit werd wijziging van de Crisispachtwet In dien zin, dat de toepassing der wet ook voor tuingrond (zoowel voor grove als fijne cultu res en ook voor kassen) buiten twijfel gesteld en de continuatie der pacht verzekerd wordt. De toestand der tuinders, die een eigen be drijf hebben en die zwaar in de schulden zijn geraakt, eischt verder de aandacht. Van hun moeilijkheden wordt misbruik gemaakt, door dat getracht wordt voor een gering bedrag hun eigendommen over te nemen. Het zijn niet alleen de hypotheekschulden, zoo werd voorts besproken, die de tuinbouwers in moeilijkheden brengen. Zij beschikken ook niet meer over de middelen om de noodige be- drijfsuitgaven voor kunstmest en arbeidsloonen te doen. De voorgestelde regeeringssteun zal bij verre na niet toereikend zijn om deze moei lijkheden op te heffen. Hier dreigt dus ver- waarloozing van den cultuurgrond en het is een landsbelang dit te voorkomen. Ten slotte werd opnieuw de aandacht geves tigd op den invoer van buitenlandsche groen ten, fruit, aardappelen en andere land- en tuin bouwproducten. Door verscheidene leden werden maatregelen gevraagd om te voorkomen, dat de toch al zeer lage loonen der arbeiders in de bedrijven, die nu gesteund zullen worden, nog zullen worden verlaagd. Bij sommige leden had het teleurstelling gewekt, dat niet tevens maatregelen zijn voor gesteld ten behoeve van de boomkweekers, die eveneens in zeer moeilijke omstandigheden verkeeren. Ook vragen enkele leden, waarom geheel andere groepen der bevolking, die in nood ver keeren, bijv. de binnenschippers, niet gesteund worden. Verscheidene leden wezen er op, dat het noodzakelijk zal zijn in het plan van uitvoe ring een afzonderlijke regeling ten behoeve van de kleine tuinders, die niet aangesloten zijn bij een veiling, op te nemen. Dat de geheele steunregeling over de veiling loopt, achtten sommige leden niet gewenscht; dit beteekent h.i. een dwang om op de veilin gen te verkoopen. Voorts werd aangedrongen op een voorzie ning voor de Jonge tuinbouwers, die in de basis jaren nog niet of niet gedurende alle 3 jaren tuinbouwproducten aan de veiling brachten. Tegen de bepaling, dat slechts uitkeeringen zullen geschieden aan personen, die in den tuinbouw hun hoofdberoep vinden, hadden eenige leden bezwaar. Zij zouden willen spreken van bona-fide tuinbouwers om te voorkomen, dat personen, die een gemengd akker- en tuin bouwbedrijf hebben, buiten deze regeling val- Het regeeringstelegram slechts van administratieve beteekenis. „Uitvechten van meeningsverschillen op straat zal niet worden gedoogd Wat het handhaven van het gezag en het - verzekeren der openbare orde betreft, zegt de Regeering in haar Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, betreffende hoofdstuk I, stemt de regeering in met de meening, dat zij, zoo de locale autoriteiten zich niet doordrongen voelen van haar plicht de openbare orde en veiligheid te handhaven, de noodzakelijke maat regelen dient te nemen. ,.Zoo noodig na wets wijziging" zegt het voorloopig verslag. Ook dit wordt beaamd. Al is het in dit geval geen wetswijziging, de wijziging in de steun regeling voor zooveel de regeling van één of meer malen stempelen door werkloozen be treft, kan hier als voorbeeld worden aange haald. Naar aanleiding van het denkbeeld „wets wijzigingen" zij echter er op gewezen dat de preventieve werking van zoodanige voorschrif ten niet mag worden onderschat. De regeering toch beseft ten volle, dat de huidige algemee- ne toestand waarvoor de verantwoordelijkheid noch aan de regeering, noch aan het Neder- landsche volk kan worden toegeschreven, en die door beide slechts kan worden betreurd, de neiging wakker roept, en, voorzoover reeds aanwezig, versterkt, om zich te uiten en in het openbaar blijk te geven van hetgeen de gemoederen beroert. Tegen deze neiging tot uiten kan niet met voorschriften worden opgetreden, ook niet door een stelselmatige afwijzende houding ten op zichte van de uitingen. Slechts wanneer de uitingen zijn of dreigen te zijn een aantasting van het wettiggezag of een verstoring van de openbare orde, is het de plicht der overheid, in te grijpen. Het uitvechten van meeningsverschillen op straat zal, indien dit ten koste van de open bare orde zou moeten geschieden, dan ook nim mer worden gedoogd. Evenmin de inmenging von groepen of personen, die zich geroepen achten, de politie ongevraagd bij te staan, of 'zelfs haar taak geheel of gedeeltelijk over te nemen. Het in toenemende mate zich voordoend ver schijnsel, dat aanhangers van bepaalde staat kundige opvattingen zich in uniform steken, verdient toch naar het oordeel der regeering de aandacht. Zij overweegt of te dezen een doel treffende voorziening mogelijk is. Met instem ming de regeering, kennis van de meening der led n die in een onrechtmatig optreden van fa-n bi»r ie lande niet minder gevaar zien. ri. n "'n vn «ocfalisten en communisten. Ook dl reling i= van m -i ',7t e" tegemoetkomendheid tegenover lien, die, uit welk motief ook, de openbare orde willen ver storen, misplaast zou zijn. Op de vragen van den heer Amelink In ver band met een op-18 October van Overheidswege aan het gemeentebestuur van Hellendoorn ge zonden telegram betreffende uitsluiting van steunverleening en werkverschaffing ten aan zien van arbeiders der Koninklijke Stoomwe verij, die weigeren loonsverlaging te aanvaar den, heeft Minister Ruys de Beerenbrotfck ge antwoord, dat het telegram bedoelde een herin nering aan de steunregeling (art. 17d en f). Daar het mitsdien geen principieels, louter een administratieve beteekenis had, is het buiten voorkennis van den ondergeteekende door den secretaris-generaal van diens Departement af gedaan en onderteekend. De verkorte vorm, waarin een telegram pleegt te worden gesteld, brengt het gevaar mede, dat er een andere bedoeling in wordt gelezen dan bij het stellen voorzit. Zoo in het onderhavige geval. Het telegram is opgevat, alsof de bedoeling zou zijn geweest zich in te laten met een concreej loonconflict in het par ticuliere bedrijf. Niets is minder juist. Het telegram had slechts tot doel de werknemers in hun eigen belang te doen wijzen op de ge volgen, welke zouden intreden, indien het loonconflict er toe zou leiden, dat het werk in de fabriek geen voortgang zou kunnen hebben. Nu deze bedoeling blijkt te zijn mis verstaan, moet de ondergeteekende het betreu ren, dat het telegram niet in meer klaren vorm de bedoeling tot uitdrukking bracht. Het telegram had niet tot doel den arbei ders den eisch te stellen, een loonsverlaging te aanvaarden; dezen bleven vrij, desgewenscht het werk te staken. Voor dit laatste geval be oogde het telegram hun op het hart te binden, te bedenken, dat zij in dat geval volgens de steunregeling geen steun zouden ontvangen. De vraag kan rijzen, of het telegram op het geschikte oogenblik is gezonden. Het antwoord hangt af van de vraag, wat zou gebeurd zijn, indien het telegram niet verzonden ware. Achteraf gezien dan, nu de rapporten, die den secretaris-generaal ter beschikking stonden en waarop hij moest steunen, zijn aangevuld met vollediger kennis van den feitelijken toestand, moet worden toegegeven, dat het juiste oogen blik van een telegram als het onderhavige nog niet gekomen was. BATAVIA, 4 November. (ANETA). Mevr. Rijkhof, echtgenoote van een ambte naar van den P. T. T.-dienst, werd hedenmiddag door haar echtgenoot dood in de keuken aan getroffen. Vermoedelijk is zij door een huis jongen vermoord. Toen de heer Rijkhof thuiskwam, vond hij het geheele huis gesloten. Overal trof hij bloed sporen aan, welke tenslotte leidden naar de keuken, die eveneens gesloten was. De heer Rijkhof trapte de deur open en vond zijn echt genoote met een snede van 40 centimeter in de buik dood. Het nader onderzoek leverde de praktische zekerheid op dat de huisjongen dezen moord heeft gepleegd. Hij is voortvluchtig. Een mes en de leege beurs van de vermoorde dame wer den gevonden. De Directeur-Generaal der Zuiderzeewerken maakt bekend, dlat met ingang van heden 5 November de weg over den afsluitdijk tijdelijk voor alle verkeer anders dan ten be hoeve van de uitvoering van de werken wordt afgesloten, zoodat ook aan hen, die zich de ge bruikelijke vergoeding ten bate van het Crisis comité zouden willen getroosten, voorloopig geen toegang kan worden verleend. ONEERLIJKE POLDERONTVANGER. Voor de rechtbank te Middelburg is Vrijdag behandeld de zaak tegen den 67-jarigen H. J. v. d. O., ontvanger-griffier van verschillende polders en wonende te Terneuzen, wien ten laste was gelegd, dat hij in totaal 17.300; toe- behoorende aan de waterschappen of polders, heeft verduisterd. Na het hooren der getuigen vorderde de of ficier van justitie tegen verdachte een gevange nisstraf van één jaar. De verdediger, mr. C. Tichelman, uit Terneu zen, bepleitte een voorwaardelijke veroordeeling en becritiseerde scherp het gebrekkige toezicht van de polderbesturen en van Ged. Staten en de Provinciale ambtenaren. BRANDSTICHTING DOOR EEN VELDWACHTER. Door den advocaat/mr. H. H. Roobol te Arn hem is ter Griffie van het Gerechtshof aldaar namens den verdachte cassatie aangeteekend tegen het arrest van dat Hof, waarbij de chef veldwachter G. J. A. te Zetten, wegens brand stichting werd veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf. DOOR DOLLE KOE AANGEVALLEN Toen de heer W. te Terwolde zijn vee uit de weide had gehaald en hiermede huiswaarts keerde, schrok een der koeien en stoof plot seling op de vrouw van W. af. Het razende dier bewerkte d evrouw met de horens, waar door het slachtoffer ernstig werd gewond. Het beest is later neergeschoten. INBRAKEN TE NIJMEGEN Naar wij vernemen, zijn door de recherche te Amsterdam twee mannen aangehouden, die verdacht werden van de inbraken in den nacht van Allerheiligen in twee fabrieken te Nij megen gepleegd. De twee arrestanten zijn overgebracht naar Nijmegen. Bij hun verhoor heeft een hunner, zekere B. uit Doorn, bekend bij de inbraken betrok ken te zijn. Hij is daarop in verzekerde bewa ring gesteld. De ander is op vrije voeten gelaten. Twee Nijmeegsche medeplichtigen van B. zijn nu nog voortvluchtig. De gestolen goederen zijn volgens B's ver klaringen in een bosch in de omgeving van Nijmegen verstopt. a WIVIl PER KANO OVER DE NOORDZEE. Volgens een te IJmuiden ontvangen bericht is Frau Müller met haar kano Hamburg, langs de Belgische en Fransche kust Inmiddels te Calais aangekomen. Zoodra een gunstige ge legenheid zich voordoet, zal Frau Müller van daar naar Dover het Kanaal oversteken. RUSSISCH PARADIJS De loco-sovjetgezanten in de Tweede Kamer verkondigen voortdurend, dat de toestand in Rusland zoo niet volmaakt, dan toch het vol maakte nabij is. Maar de zeer deskundige Russische mede werker van het „Alg. Handelsblad" die zoo pas een reis maakte door Stalin's gebied, schrijft Vrijdagavond Inderdaad overal waar men in Europeesch Rusland komt demonstreert de boerenbevol king haar armoede: hetzij men toevalliger wijze afstapt aan een station aan den Wolga, of men brengt een bezoek aan de boeren- markt te Charkof, in de Oekraiiene. of te Moskou, overal hetzelfde beeld: velen bren gen niet zelden hun laatste, lang en zuinig bewaarde armzalige kleedingstukken of een stuk beddegoed ter markt ter verkrijging van wat luttel geld, waarvoor zij wat levens middelen kunnen koopen ter rekking van het poovere bestaan;, anderen trachten een met veel moeite in de coöperatieve winkels verkregen stuk katoenen stof, een hemd, een pantalon, een paar kindersokjes, een tafel kleedje, patronen voor een winterjas te gelde te maken om aldus te voorzien in hun be hoefte aan de karige levensmiddelen, die tegen gepeperde prijzen op de markt ver schijnen. Het komt voor dat als een boer met een zak meel naar de markt trekt, honder den hem volgen om hem wat van zijn voor raad te kunnen afkoopen. De bolsjewisten spreken niet gaarne over hun agrarische politiek, d.w.z. over hun mis slagen en tegenslagen. Bij gesprekken met bolsjewistische ambtenaren en vakvereeni- gingsbestuurders komt men spoedig tot de gevolgtrekking, dat de tijd aan de bespre king yan hun agrarische politiek besteed, verloren tijd is. Zij releveeren slechts wat de bolsjewistische literatuur opdischt, het geen niet anders is dan het theoretische re cept. Het contact met den boer zelf is Jn- tructiever, dat ook het scherpste toezicht van de vertegenwoordigers der Sovjet-regee ring met hun uitgebreid net van militair en politietoezicht niet zou kunnen verhinderen, ook al zouden zij dat willen: de boer trekt thans als opgejaagd wild vaak eenvoudig op zoek naar brood door het heele land, en neemt zijn ervaring als 'een bittere herinne ring met zich mede, die hij overdraagt op wie hem ernaar vraagt. *- Overal dezelfde ervaring: er heeft zich in de afgeloopen paar jaren door het geheele land een verbitterde strijd afgespeeld, waar in aan beide kanten, zoowel aan dien der boeren als aan dien der communisten, veel offers aan menschenlevens zijn geëischt. WOORDEN EN DADEN De Gelderlander driestart: In Zaandam loonsverlaging. De Burgemeester is er socialist, de meer derheid van den Raad behoort tot de S.D.A.P. Eén communist, die stemde tegen. Een lid van de O.S.P., ook tegen. Maar voor 't overige, alle sociaal-democra ten voor. In Zaandam. Waar zij de meerder heid vormen. In alle gemeenten, waar zij de minderheid uitmaken, stemmen ze tegen. Die communist en het lid van de O.S.P. daar in Zaandam deden net, wat de socialisten in* andere ge meenten doen: zij vragen naar niets, stem men tegen. Zij kunnen zich deze weelde ver oorloven, omdat ze in de oppositie zijn. Maar als zij de meerderheid vormen, ver antwoordelijkheid dragen, de eindjes touw aan elkaar moeten knoopen, dan zijn ze niet beter of slechter dan anderen. THEORETISCHE ARMOEDE Uit een artikel van Hilda VerweyJonker in de „Sociaal-Democraat": De theoretiese armoede van de soclaal-de- mokratie is de eerste hinderpaal voor intel- lektueele jongeren, die van ganser harte tot de partij toe zouden willen treden. De dage- likse politiek vormt de tweede. Deze brengt grievender teleurstellingen en groter veront rusting omdat dag aan dag haar tekortko mingen tot uiting komen: een intellektueel ook al is hij sinds jaren goed socialist schrikt telkens van de benepen kleinburge- likheid en de Telegraafachtige bombast van de „Arbeiderspers", Het is veel van wat de V.A.R.A. uitzendt, in hooge mate onsympa thiek. Hij moet zich elke week ergeren aan schijnheilige recensies van sensatiefilms, hij mist smartelik elke poging van de strijden- dé arbeidersklasse om zich te ontworstelen aan de dekadente burgerlike kuituur. GEDREVEN LEIDERS Wij lezen in de „Vrijzinnig-Democraat": De sociaal-democraten gaan op 8 November een groote meeting op Houtrust in den Haag beleggen en zullen daaraan, wanneer de bur gemeester de vereischte toestemming zal ge ven, een straatbetooging verbinden. De actie van de communisten en O.S.P.'ers is dus op dit punt met een volledig succes bekroond. Nog geen jaar geleden heeft de heer Albarda zich in het weekblad „De Sociaal-Democraat" tegen een dergelijken eisch van de toen nog tot zijn partij behoorende links-socialisten met hand en tand verzet. Terecht wees hij op het zeer groote gevaar, dat in dezen tijd in straatbetoogingen is gelegen. Op den duur heeft de leiding der S.D.AP. echter blijkbaar niet over de kracht beschikt, om aan dien drang weerstand te bieden. Men kan het com munisten en O.S.P.ers niet euvel duiden, dat zij thans Juichen. De verontwaardiging der S.D.A.P. over hun triomfkreten wekte eenig leedvermaak, daar de sociaal-democraten zelf nooit anders hebben beweerd, dat dat alles wat de „burgerlijke partijen" aan democra tische politiek hebben gedaan, een gevolg van hun aandrang was. Zij worden thans door hun vroegere linksche vrienden met gelijke munt betaald. Blijkbaar zijn de vrienden niet voor niets zooveel jaren in de S.D.A.P. zelf ter school gegaan. VERZORGING EN VERNIEUWING Uit een artikel van het Kamerlid Kuiper in de „Volkskrant": Wie even de moeite neemt de historie der R. K. Staatspartij te onderzoeken, ziet duidelijk afgeteekend een aanhoudend stre ven naar verjonging en vernieuwing. Gaan we niet verder terug dan een halve eeuw, dan is dat streven niet alleen verper. soonlijkt in overleden banierdragers als Schaepman en Nolens, maar ook onder de le venden zijn er aan te wijzen, die er niet weinig toe hebben bijgedragen, dat de Staats partij haar taak bleef vervullen zooals de loop der wereldverhoudingen dit in afwisse lende vormen eischt. Daar mogen dan ook in de huidige moei lijke omstandigheden, zoo vol van massale zedelijke en materieele ellende, een bijzondere deining en stuwing opkomen, dit is slechts een bevestiging der historie, die telkens bij de nadering der Kamerverkiezing dezelfde ver schijnselen heeft gekend. Wie zich herinnert wat aan de verkiezin gen van 1918, 1922, 1925 en 1929 vooraf ging, behoeft er zich volstrekt niet over te ver bazen dat hetzelfde verschijnsel zich thans herhaalt, en dat speciaal de crisisellende daaraan een eenigszins scherpen inhoud geeft. Dit is de natuurlijkste zaak van de wereld, want we hebben hier te doen met den weer slag van de crisis op de politiek van het oogenblik. Als het anders was zou 't erger zijn, want dit zou bewijzen dat de thans door economi sche factoren in beroering zijnde volksziel niet meer binnen de R.K. Staatspartij leeft. Aan de worsteling tegen de crisisgevolgen ontkomt men nergens, en als dit in de Staats partij anders zou zijn, dan was 't mis. Dat ware het ergste wat haar overkomen kon. Dat thans niet te klagen is over den dood in den pot, maar integendeel een frisch en sprankelend leven merkbaar is, begroeten wij liever als bevestiging van de stabiele gezondheid der R. K. Staatspartij. DE RADIO-BELASTING De Kath. Radio Gids vlatft de door minister de Geer aan de orde gestelde radio-belasting bijzonder onsympathiek. Meer nog: het voorstel heeft ons ten zeer ste verbaasd. Zijn er dan werkelijk nog ontwikkelde menschen, die denken, dat de radio voorna melijk als amusementsfactor in het tegen woordig maatschappelijk- en gezinsleven kan beschouwd worden, terwijl toch zoo duidelijk de ontwikkeling van den omroep en de poli tieke geschiedenis der laatste jaren het te gendeel bewezen heeft. Wij moeten veronderstellen) dat de minis ter geen luisteraar is of behoort tot degenen, die de radio nog steeds een „Spielerei" ach ten, hoogstens geschikt, om het dagelijksch sleurleven wat op te vroolijken. De minister dient echter toch te weten vóór hij met zijn handen grijpt naar een welkom belastingobject, dat de radio een groote cultuurfactor is geworden, het groote middel om de massa te bereiken, het instru ment, dat door de staatslieden gebruikt wordt om tot het volk te spreken, het nieu we apostolaat om het evangelie te verkondi gen aan millioenen, die in onze ongéloovige samenleving van de Blijde Boodschap niet gehoord hebben. HU zal toch wel weten, dat zijn eigen geloofsgenooten en de katholieken geheel hun godsdienstig leven en cultuur uitzenden, dat de professoren onzer univer siteiten voor de microfoon spreken, de radio de school is geworden voor den ongeletterde om zich te ontwikkelen op allerlei gebied. En kan dan een radiotoestel, dat al die ont wikkelende en beschavende invloeden in het huisgezin brengt, tot een weelde-instrument gerekend worden, dat de staat belast als een biljart of een motorboot? Zullen wij nu in Nederland dat betreu renswaardige verschijnsel gaan krijgen, dat een zieke of ongelukkige, die aan zijn leger stede of huiskamer gebonden is, belasting zal moeten betalen als hij naar een preek hoort, of luistert naar een troostend woord van zijn priester of leeraar? Maar in het buitenland wordt toch ook belasting betaald? Zeker, maar daar zorgt de staat voor' de geheele uitzending en bekostigt ze. Hier be kostigt de omroep alles, de staat niets. Maar bovendien plukt de staat van de omroepen per jaar eenige honderdduizenden voor het gebruik der telefoonlijnen en nog eenige tienduizenden guldens voor de licenties aan de zenders. Als nu de minister zijn zin krijgt zal de staat nu nog eens dezelfde menschen uitpompen, die reeds geheel hun eigen om roep bekostigen, 't Is toch wel heel erg. Wij hopen dan ook, dat, zou de heer de Geer niet op zijn voornemen terugkomen, er van ons luisterend volk een krachtig verzet uit moge gaan tegen deze belasting. Wij wachten nog af, doch waarschuwen nu reeds allen, die belang hebben bij dezen voorgeno men maatregel, om het verloop dezer zaak niet uit het oog te verliezen. BLIJVENDE WERKVERRUIMING De a. r. „Standaard'' schrijft: Verloren gegane markten worden zoo goed als nimmer geheel herwonnen. Met name eene steeds meer noodzakelijk schij nende reconstructie van onze bodemcultuur dreigt de arbeidsgelegenheid op het platte land blijvend te verminderen. Ook sommige industrieën vertoonen dit toekomstbeeld. Het zou ons niet verwonderen, indien we ten slotte, ook na normale opleving, een 100 150.000 werkloozen zouden overhouden. En wat dan? Moet men daarmee dan maar genoegen nemen? Moet men dan maar blijvend een 75 millioen per jaar aan werkloozensteun uit geven? Of moet men trachten werken te gaan uitvoeren, die nieuwe en blijvende ar beidsgelegenheid scheppen? Het antwoord kan toch niet twijfelachtig zijn. De laatste weg is de beste, de noodza kelijke. Tot die categorie van werkzaamheden be- hooren al zulke werken, die, na het gereed komen, een bevolking blijvend vasthouden en gelgenheid tot arbeid verschaffen. We denken dan in de eerste plaats aan de Inpoldering van het IJsselmeer. Eenmaal in gepolderd, kan men daar op den duur een bevolking van een half millioen verwach ten, waarvan eên klein derde deel bij den ar beid in breeden zin genomen betrokken wordt. Op kleinere schaal zijn er andere werken van dien aard. En al gelukt het nu niet om daardoor de geheele werkloosheid te overwinnen, ze kan toch misschien wel zoover worden teruggedrongen, dat ze op houdt een geesel voor ons volk te zijn. Daarom stellen we werkverschaffing, die blijvende werkverruiming biedt, op den voorgrond. Wegens ernstige mishandeling zware straf geëischt. Voor de rechtbank te Breda had zich te ver antwoorden een 20-jarig arbeider uit Rucphen, thans gedetineerd, beschuldigd van het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel door mid del van een slachtersmes aan mej. J. G. v. d. B. aldaar. In den avond van 16 September was J. G. v. d. B. bezig met haar kinderen naar bed te brengen, toen een steen door de ruiten naar binnen vloog. Ze vermoedde, dat dit het werk was van verdachte, die naast haar woont en vreesde, dat dit rultengooien den ganschen avond zou duren. Ze wilde zich toen met haar. kinderen naar de marechausseekazerne bege ven en nam voor alle zekerheid een riek mede. Buiten gekomen, werd haar de riek door verdachte uit de handen gerukt; ze werd tegen den grond geworpen en zeer ernstig mishandeld. Uit het getuigenverhoor bleek onder meer, dat tusschen haar en de familie van verdachte een veete heerscht. De president der rechtbank merkte op, dat verdachte zooveel lee'3 Aver de familie v. d. B. brengt uit wraak, '-lt deze een ernstige mishandeling, gepleegi- door verdachte op een dochtertje van mej. v. d. B., heeft aangegeven. De officier van justitie, mr. E. baron Speijart van Woerden, zegt in zijn requisitoir, at mej. v. d. B. zich door de houding van verdachte op een permanente verdediging heeft moe en n- richten: om zich te kunnen verweren tegen aanvallen van de zijde van bek aag e, gaa ze nooit zonder riek uit; ze leeft voortdurend in vrees voor represailles. Spreker achtte po ging tot doodslag niet aanwezig, wel zware mishandeling en eischte een gevangenisstraf van vier jaar. De verdediger, mr. P. Heemskerk te Prineen- hage, achtte het toebrengen van zwaar licha melijk letsel niet bewezen en de getuigen verklaringen onbetrouwbaar. Ten slotte heeft niemand gezien, dat verdachte gestoken heeft; waarom hij vrijspraak vroeg. Uitspraak over 14 dagen. Daarna stonden terecht de 18-jarige zuster en de 16-jarige broer van den arbeider, be schuldigd van medeplichtigheid. Het O.M. eischte tegen het meisje 1" boete, te ver vangen door een hechtenisstraf van 10 dagen en tegen den jongen 10, subs, twee weken tuchtschool. Een groote partij aangehouden. Door de douane te Semarang is een groote voorraad opium ontdekt, welke verborgen was in de wanden van twee kisten met sedep malem. De kisten waren aangevoerd met het s.s. Tjinegara van de J.C.J.L. en bestemd voor een zekeren Tan Bouw Ngie te Semarang. Zij waren in Araoy aan boord van het schip ge laten. De aandacht van de douane werd op de kisten gevestigd door het feit, dat het deksel met scharnieren bevestigd was, een uitzonderlijke wijze van verpakking voor goederen als sedep malem. De verificateur kreeg opdracht de kisten nauwkeurig in het oog te houden en bij het inklaren werden door hem op de buitenwan den der kisten nabij de reten van de planken bruine vlekken ontdekt, die wel eenigszins op ruwe opium geleken. Ook de geur van opium was aanwezig. Een en ander was oorzaak, dat een plank van een der kisten werd verwijderd. Toen bleek hoe het begeerde genotmiddel verborgen was. In de planken die de zijwanden van de kisten vormden, waren rijen gaten geboord, waarin kokertjes van zink zaten, iets langer dan een asperinebuisje. Ieder kokertje bleek ongeveer een thail opium te bevatten. De uiteinden van de kokertjes waren van buitenaf niet zichtbaar daar de gaten dwars in de planken wa ren opgehoord en de planken op gewone wijze naast elkaar gespijkerd waren. De ver binding tusschen de planken was versterkt door spieën van bamboe, die eveneens onzicht baar van buitenaf tusschen de zijkanten der planken waren aangebracht. De kisten waren bestemd voor een zekeren Tan Bouw Ngie, een Chinees, die wel in Semarang een pied terre heeft, doch feitelijk elders thuis hoort. Nadat de smokkelwaar ontdekt was, werd Tan onmiddellijk gearresteerd. Volgens het Alg. Hbld. is het niet uitgesloten dat Tan Bouw Ngie tot een kongsie behoort, die in Midden-Java talrijke vertakkingen heeft en zich behalve met opiumsmokkelen met den handel in (Chineesche) slavinnen bezig houdt Het aantal buisjes, dat in de kisten verborS®" was, bedroeg 616, bevattende ruw geschat, 4 thail opium. Deze hoeveelheid vertegenwoord' een waarde van 10.000. Smokkel-auto in razende vaart door drie cordons douanebeatnbte°" ^en meldt ons uit Herzogef£®^e]aarg Donderdagavond hebben ,aten zjen vermetel staaltje van hun flu "P de z.g. Berrenberg te Herzog«°rath' Ne- derlandsche grens. welhekoua„ Een bij de douanebeamb Krens auto kwam van de Nederlands door brak in razende vaart h on van douanebeambten, die an licht- kogels het volgende cordon waarschuwden. Hoewel dit tweede C01 tkelaars oAi°^ei1 aUt° opende, wisten de sm^kelaars ook hler door. heen te breken, en 25 A derde cor- don, vanwaar de,atoen <qonr ^clloten werden nagezonden. Eers t snijke»- anP den wes legde planken met PJ alle vier de ban den vernield ^den. kwam (le auto tot stil. stand, nadat de 1eept nog geprobeerd had op de velSea jden- De inzittenden sto ven naar alle kanten uiteen en siechts een 22-iarige smokke aar kon gearresteerd worden. In den auto vond men 250 K.G. koffie. GROOTE GARAGE-BRAND. Vier auto's vernield. Vrijdagmorgen ontstond brand in de groote auto-garage der expediteurs-firma Gebr. Ver hagen, e mteloord. De brand greep zoo snel 0m zich heen, dat een drietal vrachtauto's en een luxe auto direct mede vlam vatten en in hot vuur verloren gingen. Geholpen mede door een gunstigen wind, was men na een uur den brand meester en kon het woonhuis, dat evenwel veel waterschade beliep, behouden blijven. De totale schade wordt op 30.000 geraamd. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. De „Snip" is op de uitreis gister te Medan aangekomen. De „Havik vertrok heden uit Batavia en landde te Medan. De „Ijsvogel" (uitreis) vertrok uit Rome en landde te Athene. De „Pelikaan" (thuisreis) vertrok uit Cairo en landde eveneens te Athene. DIAMANTEN KLOOSTERFEEST. De eerw. mère Frangoise viert a.s. Zondag in het Ursulinenklooster te Grubbenvorst haar diamanten kloosterjubileum. Noodlottige twist tusschen twee broers. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft zich te Heerlen een familiedrama afgespeeld aan de Kasteellaan ten huize van den gehuw den mijnwerker K. v. d. H. Tot voor eenigen tijd, woonde bij dezen zijn ongehuwde broer in. Deze was werkloos geworden en mede door andere omstandigheden was hem door zijn ouderen broer de toegang tot zijn woning ont zegd. Niettegenstaande dit verbod drong deze 's nachts meermalen stil de woning binnen om zich op een zolderkamer schuil te houden Eenigen tijd geleden zag de ongehuwde broer W. reeds een proces-verbaal tegen zich opmaken wegens huisvredebreuk. In den genoemden nacht toen IC v. d. H. op de mijn werkzaam was, drong zijn broeder W. weer de woning binnen. De vrouw en kinderen vluchtten het huis uit, omdat W. dreigde, dat er iets gebeuren ging. Vrouw en kinderen be gaven zich naar in de nabijheid wonende fa milie. Van hier waarschuwde men den man op de mijn, die zich dadelijk naar zijn woning be gaf. Daar vond hij zijn broer te bed op de zol derkamer. Naast het bed stond een bijl. Toen W. zijn ouderen broer zag, sprong hij uit het bed en wilde hem met een broodmes te lijf. K. greep de bijl, ving de steek op, gaf W. die met het mes woest bleef toesteken, een slag op den arm. Toen W. nogmaals probeerde K. een steek toe te brengen sloeg deze W. met de bijl op het hoofd. Badend in zijn bloed zakte W. in elkaar. Hij had zware wonden aan voorhoofd, kin en achterhoofd. K. meende, dat hij zijn broer gedood had, vluchtte weg, ging naar de mijn, haalde daar zijn loon, bracht dit bij zijn vrouw en meldde zich daar na bij de politie. Onmiddellijk stelde de recherche een onder- zoek in. Men vond den gewonde in levensge vaarlijken toestand. Dr. Dahmen, die dadelijk ontboden werd, achtte opname in het zieken huis noodzakelijk, alwaar operatief moest worden ingegrepen. Nadat tegen K. proces-verhaal was opge maakt werd hij op vrije voeten gesteld. De toestand van W. is zeer slecht. BOTSING TUSSCHEN AUTO'S. Twee auto's, een Nederlandsche en een Duit- sche, reden op de NIeuwstraat te Kerkrade in snelle vaart tegen elkaar. De inzittenden van den Duitschen auto, een echtpaar uit Setterich, werd zwaar gewond. Beide auto's bekwamen veel averij. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK? Voor de rechtbank te Amsterdam had zich een 54-jarige landbouwer uit Mijdrecht te ver antwoorden, verdacht van bedriegeUjke bank breuk. Volgens de dagvaarding zou de man op 16 December 1921 te Uithoorn, opzettelijk, ter wijl hij op fiat tijdstip wist, dat zijn faillisse ment niet BBeer kon worden voorkomen, ter bedriegelijte» verkorting van de rechten van zijn schuldeischers, aan zijn zwager R. zijn ge heele hebben en houden hebben verkocht voor 5899. Verdachte was ®8®0, so^u'dig aan R. en kreeg 99 contant uitbetaald. Op 10 Februari l93" werd de man door de Amsterdamsche rech bank failliet verklaard; het bleek den curator toen, dat verd. niets meer bezat. D® z]vager' a's getuige gehoord, zeide niet te aeDben geweten, dat verd. in moeilijkheden za bij had geweigerd die goe deren af te geJen aan den curator mr. S. B. de Leeuu' en deze stelde een strafklacht in. De OtTer van Justitie achtte het tenlaste gelegd0 "wezen en requireerde tegen verd. acht maanden gevangenisstraf. Jjr. B. van Gelderen wees er in zijn pleidooi op, dat zijn cliënt het faillissement niet kon voorzien, daar dit is aangevraagd door den derden hypotheekhouder, die door onderpand gedekt was. °°k van bedriegelijke verkorting van de Ai fn der schuldeischers is volgens pl. niets gebleken. Verd. hoopte slechts zijn bedrijf te unnen voortzetten en daardoor zijn credl- euren verder te kunnen afbetalen. Verd. heeft ere tijden gekend; voor drie jaar had hij de boerderij voor 64.000 kunnen verkoopen. Had de derde hypotheekhouder gewacht, dan zouden de crediteuren de volle 100 pet. beb- ben gekregen. De verdediger wees er op, dat de Officier heeft te bewijzen, dat verd. de cre diteuren bedriegelijk wilde benadeelen; onvol doende is, dat zij objectief benadeeld zijn. Verd. moet het hebben gewild. Daar dit bewijs in geen enkel opzicht Is geleverd, vroeg mr. Van Gelderen vrijspraak. TIMMERFABRIEK AFGEBRAND. Te Leiden is gisterenavond door onbekende oorzaak brand ontstaan in de timmerfabriek der fa. Gebrs. S. aan den Romburgerweg aldaar. Een loods, waarin een zestal machines was ondergebracht en een gebouw, dat dienst deed als kantoor en bergplaats brandden tot den grond toe af. Een leege loods bleef behouden. De schade aan de gebouwen, eigendom van de N.V. Maatsch. Bezit te 's-Gravenhage, geraamd op 10.000, wordt door verzekering gedekt. Of de schade aan machines en materiaal, ruim 12.000 door verzekering wordt gedekt, is niet bekend. Nederlandsche rijksambtenaren deden een prachtige vangst, met de aan hou mg van een vrachtauto,, die vol Duitscbe margarine zat. Da ambtenaren hadden een paar banden van den auto stuk geschoten. De bestuurder had zich in de cabine beveiligd door het aanbrengen van looden platen. Drie arbeiders gewond. Toen gisteren, even voorbij den spoorwegover gang, aan de Kerklaan, te Groningen, eeniga arbeiders bezig waren voor een in aanbouw zijnde schuur een ijzeren dakspant op te take len, brak het touw. De ijzeren balk stortte naar beneden en trof drie arbeiders, die allen vrij ernstig werden gewond. Een hunner, zekere A., beliep een zoodanige kneuzing aan den rug, dat hij naar het ziekenhuis moest worden ver voerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10