nQEZOHDE.ru ZEETIJDINGEN ^©TUKKEN flDUERTEEÜEEDt ZAXEIt MAANDAG 7 NOVEMBER 1932 „FAKKELGANG", KAÏN en artem. Film in „De Uitkijk". DE FILM „KENTERING". EEN WOORD VAN CRITIEK. DUREN HET LANGST ïikü* M tof fèt' HET CONFLICT IN DE WASCH- INDUSTRIE TWEE BEJAARDE VROUWEN GEDOOD. UIT DE HAARLEMSCHE GEVANGE NIS ONTVLUCHT. DE BROEDERTWIST TE HEERLEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. KLEINE OORZAKEN. E?1 MOORDAANSLAG OP ZIJN KOST- JUFFROUW. AUTOBUS GEKANTELD. MOTOR TEGEN AUTO GEBOTST. PORTUGEESCHE VISSCHERSBOOT GEZONKEN. GROOTE BRAND OP EEN MARINE- VLIEGTUIG WERF BIJ PARIJS. ROOFOVERVAL. MARKTBERICHTEN. VISSCHERIJ. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. BINNENLANDSCHE HAVENS STOOMVAARTLIJNEN BUITENLANDSCHE HAVENS gemengde berichten nagekomen zeetijdingen De eerste film van „Visie". Men schrijft ons uit Amsterdam: De Nederlandsche Filmassociatie „Visie", dezen zomer opgericht door de heeren de Haas en Ab. Keyzer, is met haar eerste product, de voor de Nederlandsche drankbestrijding ver vaardigde film ..Fakkelgang" voor den dag ge komen. En zij maakt er een uitstekend figuur mee. Het is een documentaire film, die volgens het gewone proces van documentairen-met-een- strekking, verloopt. Zij zal dus door haar in houd niemand meer kunnen verrassen van des te meer belang wordt daarom haar zeggings kracht en de wijze, waarop zij tot den toe schouwer spreekt. Nu hebben wij voor het laatste meer bewon dering, dan voor het eerste. In haar midde len, haar symbolen, de wijze, waarop zij ge dachten, associaties wekt, in haar fotografie, haar montage, getuigt zij van een steh-k gevoe lig talent. De film werkt met zeer eenvoudige motieven, die direct tot de verbeelding spre ken, omdat zij met scherpe intuitie voor de dramatische mogelijkheden uit het volle leven gegrepen zijn. Rake momenten treft zij in de uitbeelding van de drankellende. Zij geeft daarin typen van de straat en enkele kroegscènes, die kleine speel-scènes van groote dramatische kracht worden, met uitstekend levend materiaal, dat met groote zekerheid behandeld is. Een zelfde dramatische werking treffen wij later weer aan in de optochten, waar de camera een breed uitwijkend gezichtsveld kiest, waar vlaggen en stoeten van menschen overheen golven. Haar symboliek geeft blijk van vindingrijk heid en vernuft. Het fakkelvlam-symbool, dat de deelen inleidt is een sprekend motief, het spinneweb over het beeld in de kroegscènes is ook een aardige inval, maar zij is wat al te oppervlakkig. Trouwens er is op dit gebied meer in deze film, dat niet zeer overtuigend werkt. De flesschen op de kast, die eraf wan kelen onder den stap der drankvrije jeugdbon den, naar ons wordt gesuggereerd het op zich zelf goede gevechtstooneel in de kroeg, onvol doende voorbereid, niet genoegzaam psycholo gisch verantwoord, het zijn enkele teekenen, die erop wijzen, dat deze film niet zeer diep doordacht, niet diep doorleefd is. Men ziet ook herhaaldelijk een symboliekerig trucje weerkeeren, als de drank, die den liefhebbers langs den mond loopt. En men voelt daarbij, dat de makers er zelf niets van geloofd heb ben. Een geroutineerde jeneverdrinker ver morst niet zooveel en lieden van de standing, waarin bachanalen worden gevierd met cham pagne, drinken fatsoenlijker. Heel dit cham pagne-festijn is traag en mat en zoo zijn er meerdere gedeelten, waarin de film door goed- koope overdrijving haar tekort aan innerlijke houding toont en daardoor aan zeggingskracht inboet. Het is dan ook niet maar toevallig, dat de verworvenheden van de drankbestrijding niet het grootste en sterkste deel van de film uit maken. Nu is er natuurlijk op dit gebied niet zoo heel veel te visualiseeren, omdat de door geheelonthouding beoogde omkeer ten goede zich in de eerste plaats in het innerlijke leven der menschen afspeelt. Doch waar deze zich afspiegelt in het gezinsleven, daar had „Visie" zich niet tevreden mogen stellen met dit zoete tafereeltje van den van eigen braafheid door- deesemden drankvrijen huisvader, die in zijn bloemig achtertuintje wordt opgewacht door vrouw en kind. Men schrijft ons uit Amsterdam: Men zal deze film van P. Petrow Bytow ver moedelijk kunnen beschouwen als een voor beeld van de Russische filmproductie, die voor het binnenland bestemd is. Zij is in hoo- ge mate primitief, waarschijnlijk heeft zij er al heel wat jaren opzitten. Wanneer men haar gaat zien uit belangstelling voor de Russische filmproductie, die als regel alleen haar mees terwerken exporteert, dan is zij interessant. Ontroeren zal zij wel niemand meer met haar sentimenteele pathetiek, haar spel, dat aan de eerste tijden van de film herinnert, haar ge rekte actie en haar erbij gesleepte moraal. Reeds in den reus Artem steekt een goed deel romantische drakerigheid. Hij is de gewel denaar van het dorp, wat Bytow .ons demon streert door hem eenvoudig ieder mensch, dat hem voor de voeten komt, uit den weg te la ten slaan. Artem verovert een vrouw, doch zij slaagt er niet in hem te overreden met haar het dorp te verlaten om het leven op het land opnieuw te beginnen. De vischhandelaar, haar man, ziet wel kans om Artem uit het dorp te krijgen. Hij huurt een gezelschap moordenaars, die Artem als hij dronken uit de kroeg komt buiten westen slaan en in de Wolga werpen. Kaïn echter, de Jood, de verstootene redt hem en verpleegt hem in zijn huis. Als Artem weer beter is verschijnt hij nog eenmaal in de kroeg om zijn vijanden uit het raam te smijten. Doch wanneer er reeds een in de goot ligt, roept Kaïn Artem tot zichzelf en Artem trekt er met Kaïn tusschen uit de lokkende natuur tegemoet. De moraal van het geval: de machine zal den mensch voor nood en armoede behoeden. Plet klinkt ongelooflijk, maar het is waar. Even waar als dat Bytow totaal onmachtig is geweest om de tendens ook maar op een eenigs- zins aannemelijke manier in zijn drama te verwerken, trouwens heel de compositie van de film wordt door onnoodig lange en uiterst tra ge scènes uit elkaar getrokken. Talent kan men Bytow evenwel niet ont zeggen. Zijn observatie van typen, zijn teeke- ning van de sfeer van dit dorp als een mod derpoel is in het begin van de film zeer het aanzien waard. Later treft eigenlijk maar één bedoeling: de vechtpartijen met de grootst mo gelijke wreedheid weer te geven en dit te doen met middelen, die zoo grof mogelijk speculee- ren op de sentimenten van het publiek, waar voor deze film bestemd is. Dat publiek is het onze niet. Voor ons zijn die effecten hoogstens lachwekkend. Om deze redenen zullen volwas senen van deze film gebn schade ondervinden. „Wat, eten jullie nog menschen hier?" „Ja, maar het gaat hier beschaafd: w« eten met vork en mes". Geen dramatisch conflict, geen stralend ideaal en daardoor geen spanning. Na het vele, dat over de film „Kentering' gezegd werd om in opzet en uitvoering het overwegend vele goede te prijzen, mag hier ook nog wel een enkel woord van serieuze critiek volgen. Het is ontleend aan een artikel van Jan Béerends in „Bouwen" en het is wel in staat om een indruk te geven van de problemen, die met dergelijk werk aan de orde komen. De schrijver begint met erop te wijzen, dat het arbeidersgezin uit den aanvang van de film in gunstige condities, en eerder in stijlvollen eenvoud dan in werkelijke armoede leeft. „Deze beelden die in een traag tempo voor bijglijden, zijn prachtig van sfeer en van toon en geven een zuiver filmisch genot, maar men vraagt zich toch met verbazing af of het werkelijk deze menschen zijn, waarover Leo de 13de in heilige verontwaardiging schreef dat zij verkeeren in een „diep-ellendigen en menschonwaardigen toestand, weerloos over geleverd aan de hardheid 'en ongebreidelde hebzucht der bezitters" dat zij dreigen onder te gaan in „den diepsten, lichaamlijken en geestelijken nood". Vertegenwoordigt deze krachtige arbeider, deze onverminkte moeder vertegenwoordigen deze gezonde, levenslus tige kinderen, het door zorgen en ellende af gestompte proletariaat der 19e eeuw? Dat de makers van deze film ons een gezin toonen waar de adel van het christendom, waar kracht .en levensstijl behouden bleef, en dat zij de baanbrekers der katholieke arbeiders beweging laten voortkomen uit déze gezin nen is én sociaal én artistiek, verantwoord doch slechts indien naast deze ongeschonde- nen, het leger der verminkten was gebeeld, de door overmatigen arbeid en ellende ver bitterde, veelal aan den drank verslaafde soms verdierlijkte werkers, der door gezins zorgen en fabrieksarbeid afgebeulde, ver- slonste vrouwen, der door ondervoeding, ver- waarloozing en kinderexploitatie vreugde- looze, ziekelijke en gedegenereerde kinderen of tenminste iets dat deze ellende, dit mensch onwaardige doet vermoeden. Doch dit ge schiedt niet en zoo voelen wij van den aan vang af: hier wordt het leed, hier wordt de nood niet diep genoeg gepeild. Dit begin laat daarom ook geen glorieuzen opgang naar den nieuwen tijd toe. Wij kunnen meelijden en meeleven met een uit den nood zich oprich tend volk, een heroïsch om zijn rechten wor stelend proletariaat, doch in deze film gaat alles op rolletjes. Zoodra de Encycliek Rerum- Novarum verschijnt, wordt deze niet slechts plichtsgetrouw van de kansels afgelezen, maar alom zien wij de predikers met gloed van overtuiging en inzet van heel hun per soonlijkheid de rechten der arbeiders verde digen. Van de geloovigen, zien wij slechts de koppen der aandachtig en hoopvol luisteren den. Geen onwillige parochiaan wordt ont dekt, hoewel de camera hem en zijn consor ten zeker op een der voorste banken had kunnen aantreffen. Dat soort knielt gewoonlijk niet op de garn mele bankjes achter de pilaren. Wel wordt ons de werkgever getoond, die het organisa- tierecht bestrijdt, maar welk een mak, be leefd burgertje is deze man, die netjes opstaat uit zijn stoel wanneer zijn arbeiders binnen komen. Als deze arbeiders zich dan tóch or- ganiseeren, merken "wij van zijn verzet (ont slag, loonsverlaging) niets. Vergeleken bij de toestanden welke in het verweer „Om waar heid en recht" nog in 1927 werden gesigna leerd, (en het zal er sinds dien wel niet beter op geworden zijn), was de toestand veertig jaar geleden nog niet zoo slecht. Wij zijn er blijkbaar niet op vooruit gegaan. Het ontbreken van een ernstig conflict (men krijgt het gevoel als moesten de makers de solidariteit door dik en dun verdedigen) ont neemt de film alle dramatische spanning." Voor het tweede deel heeft de schrijver dan veel lof, maar aan het slot ontwikkelt hij op nieuw bezwaren: „Het laatste gedeelte van de film geeft den terugslag weer welken Wij momenteel door maken. Nog is het kapitaal oppermachtig en wordt de gunstige beursnoteering gekozen boven het lief en leed van een mensch. De scène van de Beurs, waar de koersen om hoog gedreven worden, gemonteerd met weer gaven van een loopenden band, waaraan ar beiders werken, is filmisch uitstekend. Maar de beeldenreeks van de beursmenschen, die in panische schrik vluchten voor de gestalte van den voorzitter van het R.-K. Werklieden verbond, is in deze stille en sobere film lach wekkend. Een dergelijke scène is aanvaard baar met een legendarische of bijna legen darische figuur. Dit zou mogelijk zijn met Lenin, niet eéns met Stalin, dus ook niet met A. C. de Bruyn. Wat wij in deze film zoo hevig missen is de groote idee, het stralende ideaal. Waar voor vechten deze arbeiders Voor het bezit van een volkstuintje, voor het aangemeten Pak, voor den bazarrommel, waarmede zij hun eertijds zoo blanke kamertjes hebben be vuild Wij meenen, dat de strijd gaat om het heilige doel, de wereld in Christus te herstellen. Doch waar blijkt dit in deze film? Waar voelen wij de siddering van het groote, het heroïsche, dat ons tegenblinkt uit een gelaat, dat ons duidelijk wordt uit een offer, dat wij ervaren in een ondergang, die zich voltrekt, dat wij vermoeden in een verblinden den toekomstdroom, die even zichtbaar wordt Wij vinden het niet. Wij bezien deze film en genieten van de filmisch schoone fragmenten, van de goede vlakvullingen,"Van een juiste montage, maar geen moment er varen wij het gevoel van bevrijding, het ge voel boven ons zelf uit te stijgen, opgenomen te worden door de groote, stralende gedachte, die grooter is dan wij. In de „Brand aan de Wolga" heb ik een om haar overtuiging ge marteld meisje zien glimlachen als een hei lige. De vreugde, te lijden voor een ideaal, heb ik in „Kentering" niet gevonden. Wij mogen de schuld hiervan niet zonder meer schuiven op scenarioschrijver en ci neast, mogelijk bood het gegeven, bood het materiaal de kans niet tot deze hooge vlucht; het is dan te meer betreurenswaardig." Ook deze schrijver erkent ten slotte, dat „Kentering" een zeer belangrijke inzet blijft tot de eigen, Nederlandsche katholieke filmkunst. Nog niet opgelost Het door den Rijksbemiddelaar prof. mr. A. C. Josiephus Jitta gedane voorstel inzake het conflict in de Waschiinduistrie te Gouda is Za terdag en Zondag, zoowel in de kringen der werkgevers als in die der werknemers, breed voerig besproken. De werkgevers besloten aan vankelijk het in z'n geheel te aanvaarden, de werknemers echter deelden den bemiddelaar telegrafisch mede, bereid te zijn, het ultimatum een week op te schorten, onder voorwaarde, diat 't le punt betreffende het niet-uitkeeren van loon weg-ens verzuimuren bij bedrijfsslapte ten hoogste van 4 uren per week en 100 uren per jaar, door de werkgevers zou worden terug, genomen. Indien dit geschiedde, zouden zij in overweging nemen, of op den grondslag van boekenonderzoek naar de beteekenig van den loonfaotnr en op de basis van een scheidsge recht eventueel met eenige loonsverlaging, waarvan de grens echter aanmerkelijk beneden 10 pet. zal moeten liggen genoegen kan ge nomen worden. De werkgevers waren van oordeel, dat hier door het bemiddelingsvoorstel op losse schroe ven zou komen te staan. Zij deden den werk nemers weten, dat zij bereid waren, opniieuw te onderhandelen over punt 1, mits echter het 2e punt zonder meer door hen werd aan vaard. Dit hadden de werknemers geweigerd. Gister had de Rijksbemiddelaar, moeilijk heden vreezend, in den loop van den dag ge adviseerd, het punt betreffende de verzuimuren terug te nemen en punt 2 te aanvaarden, dat inhoudt: dat de scheidsrechter zal hebben te beslissen, of de loonen in de nieuwe C.A.O. met ten hoogste 10 pet. of minder moeteu worden verlaagd en dat deze zich daarbij door een rijksaccoutant, die een boekonderzoek zal instellen, zal doen voorlichten. De werkgevers besloten punt 1 in te trekken ondier voorwaarde, dat 't 2e punt zou worden aanvaard, zooale het door den Rijksbemiddelaar is geredigeerd. Prof. Jitta heeft zich daarop weder met de werknemersorganisaties in verbinding gesteld Hedenmorgen vroeg ontvingen de werkge vers van de or ga n i st id e id e r s de tijding, dat ook het vrouwelijk personeel de mannen stonden voorloopig buiten 't conflict aan 't werk zouden gaan. Echter zijn slechts bij één wae- scherij allen, en bij een andere een 5-tal in de werkplaats verschenen, omdat gebleken is, dat bij de organisaties een misverstand is ontstaan over de onderhandelingen die gisteren hebben plaats gehad. Er zijn nadien opnieuw met den bemiddelaar besprekingen gevoerd, over de resultaten waar van op 't oogenblik dat wij dit bericht seinden, nog niets bekend was. De vluchteling onvindbaar. Hedennacht om 3 uur werd in de gevangenis te Haarlem geconstateerd, dat een gevangene, zekere Frits Bohlke, wegens diefstal tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, waarvan hij reeds 18 maanden had gezeten, was ontvlucht. De man had kans gezien de tralies van een ven tilatorkoker, uitkomende in zijn cel te ver buigen, en daardoor naar buiten te vluchten. Over een muur van de gevangenis aan den Apetorenweg is bij daarna, slechts gekleed in een hemd en met een dunne deken bij zich, in vrijheid gekomen. De I-Iaarlemsche politie stelde onmiddellijk met een groot aantal rechercheurs en agenten en een politiehond een uitgebreid onderzoek in, dat echter zonder resultaat bleef. Een der agenten zag op de basculebrug van den Haarlemmermeerspoorweg over de Amsterdam- sche trekvaart een witachtige gedaante, die zich verwijderde, toen de agent hem aanriep, waarop de agent een schot uit zijn revolver loste. De agent zag hem daarna langs de spoor baan HaarlemAmsterdam wegvluchten, waar op hij nog een keer in die richting geschoten heeft. In den omtrek is een nauwkeurig on derzoek ingesteld, echter zonder resultaat. Het signalement van den vluchteling luidt: Frits Bohlke geboren te München 19 Maart 1907 van beroep bankwerker; hij geeft ook op genaamd te zijn Frits Eister geboren te Ber lijn. Hij is lang 1.76 m„ mager, middelblond haar, oogen met groenachtige tint, glad ge zicht, hoog voorhoofd met rimpels, lidteekens op het eerste lid van den middelvinger en den duim van de linkerhand, op de polsgewrich ten en aan de rechterzijde van het gelaat. Hij spreekt met Duitsch accent. De Commissaris van politie te Haarlem verzoekt zijn opsporing en voorgeleiding. Het slachtoffer overleden. Het slachtoffer W. v, d. H. van den broe dertwist in de Kasteellaan te Heerlen, dat door een ouderen broer uit zelfverdediging was neer geslagen met een bijl, is aan de bekomen ver wondingen in het H. Jozefziekenhuis overleden. Op verzoek der Justitie is de oudere broeder aangehouden. Man overreden en gedood. Gisterenavond half zeven is op den on- bewaakten overweg nabij Farmsum de 35-jarige J. de Boer uit Borgsweer door de uit "Win schoten naar Delfzijl rijdende tram overreden. De man, die per rijwiel den overweg passeerde, heeft vermoedelijk de tram niet zien aankomen Ernstige vechtpartij te Jubbega. Zaterdagavond heeft te Jubbega een zeer ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij een zekere H„ den heer Klijnsma, aldaar, een diepe messteek in den rug toebracht. De onmiddellijk te hulp geroepen geneesheer constateerde een zeer ernstige verwonding, waarbij een der lon- is geraakt. De toestand van het slachtoffer niet vervoerd mag worden, is levensgevaar gen dat lijk. De dader, de 28-jarige H„ is door de politie aangehouden en naar Heerenveen overgebracht. De aanleiding tot dit drama moet gezocht worden in een verschil van meening omtrent het recht van toegang tot een weg, welke langs de woning van H. loopt. Ernstig tramongeluk te de Steeg. Zondagavond heeft op den Rijksstraatweg te de Steeg een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aa ntwee bejaarde vrouwen uit de Steeg het leven heeft gekost. Ter hoogte van het gemeentehuis te de Steeg maakt de weg een scherpe bocht, waardoor de beide vrouwen, die zich op de trambaan be vonden, niet bemerkten, dat uit de richting Velp een motortrein der V.T.M. naderde. Toen de tram in de bocht was, zag de tram bestuurder op 50 M. afstand de beide vrouwen op de rails. Hij remde uit alle macht, doch door de gladheid van de rails gleed de tram nog een eindweegs door. In plaats van op den weg te springen, tracht ten de beide vrouwen, door zich tegen de langs over den weg staande haag te drukken, zich in veiligheid te stellen. De ruimte tusschen de haag en de tram was zoo gering, dat de beide vrouwen door de treeplank werden gegrepen en door de tram werden overreden. Zwaar ge wond werden beide vrouwen naar het zieken huis te Velp overgebracht, waar ze in den af- geloopen nacht zijn overleden. De identiteit kon nog niet worden vastge steld. Door den Commissaris van politie te Velp is hedenmorgen in gezelschap van den Officier van Justitie mr. baron Speyert van Woerden een nader onderzoek ingesteld, waarbij is ko men vast te staan, dat den bestuurder geen schuld treft. De man zich zelf levensgevaarlijk gewond. Zondagmorgen heeft de 20-jarige Th. L. in zijn kosthuis aan de Akerstraat te Hoensbroek getracht zijn kostjuffrouw mej. S. te dooden. Hij heeft met een revolver op haar geschoten, maar haar niet levensgevaarlijk geraakt. De man heeft daarop het wapen op zich zelf ge richt en is in zorgwekkenden toestand in het ziekenhuis te Heerlen opgenomen. Inzittenden kregen slechts lichte verwondingen. Tengevolge van het breken van het voorwiel van een autobus waarmee voetballers Zondag naar Nieuwe Schans werden vervoerd is deze bus gekanteld en zeer gehavend op den Lange- weg bij Nieuwe Schans blijven liggen. Eenige voetballers kregen lichte verwondingen. De motorrijder overleden. Gisteravond kwart over 9 reed de heer J. P. Grim uit Koedijk op den Kennemerstraatweg ter hoogte van Ter Coulster te Heilo op een onverlichte motorfiets, toen hij tegen een uit de richting Haarlem komenden vrachtauto op botste. De man was op slag dood. Per zieken auto werd het lijk naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De vrachtauto kon door de opgeloopen schade niet verder. OM AAN WERKLOOZENU1TKEERING TE KOMEN- Zekere H„ kastelein te Weert en werkloos arbeider, kon geen werkloozenuitkeering krij gen, omdat hij dit jaar niet eene zekere periode was werkzaam geweest. Hij nam toen een der cafébezoekers, die on der den invloed van drank verkeerde, zekeren R., in den arm en liet hem een verklaring tee kenen, dat hij bij hem een zekere periode had gearbeid. De politie kwam van een en ander op de hoogte en verbaliseerde beiden wegens valschheid in geschrifte. Tien personen verdronken. LISSABON, 7 November (R.O.) Een vis- schersboot werd bij Kaap Mondego door een andere boot zoo heftig geramd, dat zij onmid dellijk zonk. Van de uit 25 leden bestaande bemanning zijn er tien verdronken. OSLO, 7 November (R.O.) Volgens een be richt van het Oslosche blad „Morgenposten" zijn dertien leden van de bemanning van de aan de kust van Finnmark gestrande Engel- sche visschersboot „Golden Deeps" verdron ken. De kapitein en de drie passagiers werden gered. PARIJS, 5 November. (V. D.). Op de ma- rinevliegtuigwerf te St. Denis bij Parijs is een hevige brand uitgebroken, waardoor in minder dan geen tijd vijf opslagloodsen werden ver woest. Groote voorraden materiaal gingen ver loren. De schade bedraagt ongeveer 10.000.000 frs. De brandweer moest zich bepalen tot bet beschermen van de omliggende werkplaatsen. SMOKKELEN AAN DE GRENS DUISBURG, 5 November. (W.B.) Twee doua ne-beambten te Duisburg slaagden er £1S el0rl in na beschieting een verdachten Nederland- schen vrachtauto tot stilstand te brengen, e bestuurder van den auto wist te ontkomen, n den wagen bevonden zich 22 centenaars abak en 65.000 sigaretten. GOERLITZ, 5 November (V-D Drie mannen hebben een looper van den Vrijwilligen Arbeids dienst op den weg van Goerlitz naar Moys over vallen en van 2200 R.M. beroofd. Naar Wolff seint is een der daders gearresteerd; het geroof de geld is reeds terecht. GANDHI DREIGT WEER MET VASTEN. Naar Reuter uit Bombay seint, heeft Gandhi verklaard, dat hij opnieuw te vasten zou be ginnen indien de kaste-Hindoes het accoord van Poona met de paria's niet stipt ten uit voer brengen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). STEUN AAN DEN MIDDENSTAND. Zoowel boeren als arbeiders ontvangen crisis- steun, maar daar is slechts één groep van per sonen die hoegenaamd geen crisissteun ontvan gen, en dat zijn de middenstanders, vooral de klein-middenstander, die het 't hardst van allen noodig heeft; hem wordt geen steun verleend. Onder die kleine middenstanders bedoel ik vooral de vakmenschen die patroon zijn, en voorheen met één of twee knechts moesten wer ken en die nu reeds zelfs voor zichzelf geen werk voldoende hebben. Ik ken vakmenschen, zooals timmerlieden, schoenmakers, kleermakers, op de plattelands dorpen, die in een heel jaar slechts een paar maanden zoo af en toe werk hebben en die totaal van eiken steun uitgesloten zijn en die ook niet kunnen genieten van een werkloozen- kas, omdat men als patroon (dus feitelijk werk gever) geen steun kan genieten, zooals een arbeider. Men kan wel lid worden van een bond. zooals de Hanze is voor de middenstanders, maar steun kan men niet ontvangen. Zou daar nu eens geen verandering in ge bracht kunnen worden, dat, indien men lid is als middenstander van zijn bond, men ook steun kan ontvangen, iu ëeval van werkloosheid? Wordt het niet hoog tijd, dat onze regeering ook eens aan deze groep van menschen gaat denken of moet de middenstander maar heele- maal ten gronde gaan? Als men weet wat er in den loop der jaien reeds door den middenstander op allerlei gebied van vooruitgang is gedaan, dan heeft, dunkt me, ook wel degelijk de middenstander recht op een menschwaardig bestaan. EEN INWONER UIT ZUID-BEVELAND. ROTTERDAM, 7 November. Aangevoerd: 984 schapen of lamemren, 1902 varkens, 514 vette runderen, 233 vette kalveren. De prijzen waren als volgt: koeien le kw. 5o 63 ct., 2e kw. 39 47 c.t, 3e kw.28—39 ct., kalveren le kw. 115—130 ct., 2e kw. 72—96 ct., 3e kw. 52~72 ct., alles per kg. slachtgewicht, schapen 714; varkens le kw. 2930 ct., 2e kw. 2528 ct., 3e kw. 2225 ct. per kg. levend gew. Runderen. Aanvoer ongeveer geljjik aan de vo rige week. Handel tamelijk en prijshoudend. Kal veren Aanvoer iets minder dan vorige week. Handel vlug en duurder. Schapen waren ruimer aangevoerd met redelijken handel. VarkensAan. voer als vorige week. Handel tameljjk tegen over het algemeen zelfde prijzen. Zouters geen aan voer. ROTTERDAM 7 November. Heden werden aan de vischmarkt alhier van IJmuiden 320 manden en kisten en van Noorwegen 250 kisten versche visch aangevoerd. De prijyzen. waren voor: middel tarbot 2028, kleine 8—14, kabeljauw 410, middel schelvisch 612, kleine 25, leng 6 12, koolvisch 24, vleet 25, makreel 58, groote gul 47 kleine 23, kreeften 2025, garnalen 810, 'per mand, heilbot (groot) 12 25, id. kleine 2—4 per stuk. ROTTERDAM, 7 November 1932. Vlet- en liohterwerk. Er werd zeer weinig ge daan. Vaarwerk naar het binnenland werd heden ter beurze zeer weinig afgegeven. 70 tons (3 partijen) naar Geldermalsen 1.80 per last, 80 ton zw. hout n. Bergen op Zoom 105. Vracht naar den Boven-R\jn: 900 tons zuivel- erts 52% ct. per last, ÏOO ton per dag te lossen. ROTTERDAM, 7 November 1932. Waterstand vallend. Er was weinig vraag. B o v e n it) n: Waterstand vallend. Er was matige vraag. Ruimte was voldoende. Stemming onveranderd. Voor ruwe producten betaalde men ca. 55, 65 en 75 ets resp. naar Mannheim, Karlsruhe en Straatsburg. Beneden ryn Waterstand vallend. Er was weinig vraa4>: Ruimte was voldoende. Stemming onveranderd. Ertsvracht naar Ruhrhavens met 4 losdageo 25 ct. met 8 losdagen 35 ct. per Sleeploon volgens het 32i/3 ets. ta.net. RUHRORT, 7 November 1932. VRACHTEN. Van de Rjin-Ruhrhavens naai Rotterdam 0.55—0.60 Mk., Antwerpen en Gent 1.— Mk., Brussel 1.40 Mk., Luik 1.70 Mk. Van de Rijn—Ruhrhavens naar Mainz en Mann heim 0.60 Mk. T Van de havens van het Ryn-Hernekanaal naai Antwerpen en Gent 1.15 Mk., Brussel 1.55 Mk„ Luik 1.90 Mk. st Sleeploon van de Ryn-Ruhrhavens na» MR Goar 0.54 Mk„ Malnz 0.80 Mk„ Mannheim 0.9" ROTTERDAM aangekomen- 5 November namiddag: 4.15 LEIESTEN, Phs. v- 0sv™?\Con='anS Petroleumterrein, olie5- st 7 Wm H; k Ier Co Kina's Lvnn. fat' J°Bshaven, stukg 0 45 GOWER N V stIS5?ey/^r' Honfleur, Waal haven S^Wig^'^ GScmeh?S°Rl°' ^mbe7?K Zoon B -Avres, SC"lehaven, stukg-. 7.4„ FLORA,' Wamb'ersie Zoon, Bremen, Maashaven Nz., stukg. NIEUWE aangekomen. 9 4n°OIRCa Newcastle"; 9.50 EVAGORAS, Am sterdam bunkert Vlaardingen; 10.- CASTOR t„ Tsmnrno; 1010 VULKAN m„ Treport naar Duitschland; 11.10 TAMWORtH' Newcastle. Vertrokken. 5 November namiddag: 2 45 LANRICK, Leith; 3.— LIBERTY GLO, qavannah; GOOTE Cardiff: 3.10 LINDISFAR- nE, Newcastle; tynEHOME, Sunderland; 3.30 oEROUS, Havre- ROSE, Newcastle; MINA E. TRICOGLU, RioJan.4.— STAD HAARLEM, gervola; ÉGERIA Koningsbergen; INDIA, Hamburg; EMSLAND. EmdenSKAANE, Im- mingham; CITY OF BARCELONA, Antwerpen; ARGO, HelsingforsGONDUL, Malmö; 4.10 KURT HARTWIG SIEMERS, Hamburg; 4.40 DARTFORD Newcastle; YARMOUTH TRA DER, Yarmouth; 5.10 ESCAUT, Parijs5.45 TCZEW, Gdynia; JULIUS RUTGERS. Kiel; POELDIEP, Lynn; 6.10 GAUSS. Bremen; WINSTON SAL'EM, New-Orleans; MARK, Mal- mö; 6.25 MENES, Batavia; CARELIA, Abö: EXPORT, Londen; 6.35 MEREL, Londen; 7.10 VULCAN Danzig; DAMSTERDIJK, Vancou ver- 7.40 MACCLESFIELD, Grimsby; BATAVIER VII Middlesbro; 8.— BERNISSE, Hamburg; 8.40 RAPID Lynn; JERVAULX ABBEY, Hull; BA TAVIER IV, LondenCHORZOW, Gdrvnia; ACHILLES, Vigo; 9.15 HENDERIKA, Londen; HALLAND, Hamburg; SKOGVIK, Leningrad' 9.25 ARGUS no., Londen; ARY SCHEFFER, 10.20 SHERINGHAM, Harwich11.20 VIENNA, Harwich; ASPERITY, Liverpool. Wind W„ flauwe koelte, kalme zee, bewolkt. IJMUIDEN aangekomen. 5 November. SPURT, Archangel, hout; ORNEFJELL, Mesane, hout; EWATITI, Boston (Line), kolen. Vertrokken 5 November. GUDRUN, Grimsby; ASTARTE, Bremen; ALTONA, Hamburg; ROELFIENA, Antwerpen; GATESHEAD, New castle; PASCHOLL, Kopenhagen; VENEZUELA, Hamburg; RIJNSTROOM, Leith; OISE, Farys; EVAGORAS, Vlaardingen; MONTFBRLAND, Hamburg; BERENICE, Hamburg; FLANDRIA (Zw.), Gothenburg; ROEK, Londen; NIDD, Goole; VECHTSTROOM, Hull; HONTESTROOM, Londen. VLISSINGEN, 5 November. Aangekomen. MECKLENBURG, Harwich; LIDO, Londen, bunkert. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM Londen.per Berlijn p.lOO Mk. Parijs p. 100 frs. Brusselp.lOObelg Zwitserl.p.lOOfrs Weenen p.lOOsch Kopenh. p. lOOkr Stockh. p. lOOkr Oslo p. 100 kr. New-York per 7 Nov. 5 Nov. 8.22 H 8.20 58.97 58.97 9.769* 9.769* 34.60 34.61 47.929* 47.929* 42.90 43.45 41.95 2.489* 42.85 43.40 41.80 2.48-fr 4 Nov. 8.18 59.009* 9.769* 34.61 47.939* 42.70 43.20 41.70 2.48^ pariteit 12.10 59.20 9.74 34.59 48.— 35.— 66.67 66.671 66.677 2.48 Vertrokken. PRINSES JULIANA, Harwich; PLANET, Bremen; DUNAFF HEAD, Newcastle. Gep. naar AntwerpenHAW ARDEN CASTLE, Boston (L.); WAHTENFELS, Bombay; FRANS. Zeebrugge; AUSEKLIS, Libau; BEAVERBRAE. Montreal; LIBERTY GLO, Rotterdam; CITY OF BARCELONA, Rotterdam; LIDSO, Londen. Gep. naar Brussel: HERNODIA, Kemi. Gep. van AntwerpenSIGRUN, Middelfart; MATIANA, Hull; CITY OF LEEDS, Grimsby; BLYTH, Goole- SAPHIR, Ostende; LIMBURG, Shoreham; WYTHEVILLE, Boston; HARELDA, Rotterdam. Gep. van Brussel: WESTLAAN, Portsmouth. Gep. van Gent: FARFIELD, Rotterdam; CRICHTOUN, Leith: LETCHWORTH, Imming- ham; OTTO, Hull; SLOGA. Schotland; LEN- NUK, Zeebrugge; CHARLES, Goole- NORMAN- DIA, Gothenburg; SHEAP BROOK, Z.-Shields; GWENTLAND, Newport (Mon). Gep. van Terneuzen: FALCON, Londen. ZAANDAM aangekomen. 4 November. RAUNA, Kemi, hout, Sydzes Co.HEINRICH GRAM- MERSTORFF,Falmouth, ledig, Abeca. DELFZIJL aangekomen. 3 November. MADO, Stienstra, Londen, cement; VIOT, Dekker, Rib- nitz, hout; WALTER L. M. RUSS, Uleabor, gez. hout, A. van Dijk. 4 November. HELENA, Pronk, Leer, ledig; PRO PATRIA, Bosnia, Sunderborg, gerst. Vertrokken. 3 November. DOLLARD, Dekker, Londen; PRUDENTIA, Muller, Berlyn. 4 Noveniber. BALTIC, Pekelder, Aarhuus; °UD BEYERLAND, Pieksma, Dublin; BRIAR- THORN, Dublin; DAGMAR, Yxpila. liOLLAND-AMERIKA LIJN. VEENDAM Rotterdam n. N.-York 5 (1 n.m.) v, Boulogne. MEISSONIER N. Westminster n. Rott. 3 to Sea ttle. DAMSTERDIJK 5 v. Rotterdam n. Vancouver, HALCYONLIJN. STAD HAARLEM 5 v. Vlaardingen n. Servola. STAD VLAARDINGEN Wabana n. Rotterdam 4 (11.22 v.m.) 250 myl W. van Land's End, HOLLAND-OOST-AZIE LIJN. SEROOSKERK (uitr.) 4 te Iloilo. JAVA-NEW-YORK LIJN. SIMALOER 3 v. Philadelphia te Jacksonville. SEMBILAN N.-York n. Java 3 van Penang. KOTA RADJA Batavia n. N.-York 3 te Singap. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN. TJINEGARA Hongk. n. Macassar 4 v. Manilla. TJISAROEA 4 van Shanghai naar Dairen. TJISALAK 3 van aBtavia naar Macassar. JAVA-MAURITIUS-AFRIKA LIJN. HOUTMAN 4 van aBtavia te Kaapstad. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ACHILLES 5 van Rotterdam naar Vigo. ORION Amsterdam n. Pto Rico 4 (2.19 n.m.) 60 myl Z.O. van Land's End. VENEZUELA 5 v. Amsterdam naar Hamburg. BERENICE 5 van Amsterdam naar Hamburg. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. MONTFERLAND 5 v. Amsterdam n. Hamburg. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN. BINTANG Calc. n. Vancouver 4 te Belawan. BENGALEN Vancouver n. Calc. 3 te Batavia. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE (thuisr.) 4 van Singapore. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ATREUS Batavia «tl. Amsterdam 5 te Suez. AJAX Japan n. Rotterdam 5 van Port Said. EURYBATES L'pool n. Batavia 4 van Padang, AGILITY 3 van Zwyndrecht tfe nranték. AUCTORITAS 1 van Rotterdam te Civ. Vecchla-i ASIA 4 van Rotterdam te Manilla. AMSTERDAM, t., Amst. n. Constantza, p. 4 Ouessant. ALDEBARAN Rott. n. Australië p. 31 Dakar. ATLAS MARU Rott. n. Japan 3 (5.24 n.m.) 120 mijl 0. van Land's End. AUG. BLUME t van Rotterdam te Gdynia.. ALA Rott. n. N.-York p- 4 Dungeness.' ALSTER 4 v. Rotterdam te Hamburg. BITTERN Rott. n. L'pool p. 4 Dungeness. BUIZERD, Bosma, Rott. n. Falmouth p. 4 Dungeness. BOEKELO Rott. n. Kaskó p. 5 (v.m.) Holtenau, CIESZYN 1 van Rotterdam te Gdynia. CAROLINE 3 van Rotterdam te Limerick. CITY OP' KHARTOUM Rotterdam n. Mauritius 4 van Hamburg. DALIBOR 29 van Rotterdam te Gdynia. EUPHORBJA- Rott. n. Swansea p. 4 Lizard. ERETZA MARU Rott. n. Genua 3 (8.20 n.m.) 50 myl Z-O. van Niton. FORSHULT 4 V. Amsterdam te Immingham. FORT LAMY Rott. n. W.-Afrika 4 te Havre. jlERANGER Rott. n. Vanc. 31 v. L. Angeles. HINDANGER Rott. n. Panama 4 (8.20 v.m.) 60 myl Z.w. van Niton. JOLLY HUGH 3 v. Dordrecht te St. Malo. LAHN Rott. n. Japan 4 te Shanghai. MANORA Rott. n. Italië 4 (12.23 n.m.) op 50 myl O. van Niton. MAIN Rott. n. Brisbane p. 30 Dakar. MEDOC 3 van Rotterdam te Boulogne. MEXICANO 3 v. Rott. te Gothenburg. MALACHITZ 3 v. Rotterdam te Galway. MAININKI 30 van Amsterdam te Gdynia. MONITOR 31 van Rotterdam te Gdynia. MADURA Rott. n. Beira 5 te Port Said. NOORDSTER m., de Jonge, 4 v. Hamburg n. NEELTJE m., Dekker, 4 v, Hamb. n. Holtenau. N ANTES 4 van Rotterdam te Dakar. PALMA Zwyndrecht n. Parys 4 te P.ouaan- RUBICONE 30 van Rotte, dam te Palermo. STANISLAS 3 van Rotterdam te Leith. STANISLAS 3 v. Rotterdam te Leith. TIJUCA 4 van Rotterdam te Shanghai. TRIER Rott. n. Japan 4 (12.41 n.m.) op 30 mijl O. van Niton. TUDOR Rott. n. Brisbane p. 3 Dakar. TAMARA Rott. n. Japan p. 3 Perim. TASMANIC 3 v. Rott. te Liverpool. TSURUGA MARU Rott. n. Osaka 4 v. Singapore TRINGA Amst. n. L'pool p. 4 Dungeness. TRIER Rott. n. Japan p. 4 Dungeness. VOLLRATH THAM 30 v. Rotterdam te Narvik. WANOONI Rott. n. Beira 4 v. Southampton. ZEEMEEUW, 4 v. Londen n. Fakse. ZAAN 28 van Abö te Bjorneborg. ZEELAND 1 van Yarmouth te Abbeville. MOUNT ELYKON. Amsterdam, 5 November. Het van Amsterdam naar Antwerpen bestemde Panameesche s. Mount Elykon is nabij Buitenhuizen vastgemaakt met defect stuurgerei. CLIO. Kaap Haltien, 22 October. Bij het vertrek van Port de Paix heeft het Nederl. s. Clio gedurende vier uur aan den grond geze ten, doch het is met eigen middelen weer vlot- gekomen en heeft de reis voortgezet. (s. Clio vertrok 26 Oct. van Puerto Plata naar Amsterdam. Red.) DOLLARD. D e 1 f s 4 November. Het motorschip Dollard, kapt. Dekker, dat hier met defectén motor binnenliep heeft de schade her steld en heden de reis voortgezet naar Londen. BUITENLANDSCHE HAVENS. GABRIEL GUIST HAU 4 v. Rott. te Nantes. GRAZIELLA Rott.. n. Stockholm 5 v. Cuxhaven, GANTER 4 van Kotka n. Bremen. GALILEA 4 van Hamburg te Samsun. GEDANIA 7 van Tampico te Harburg. GELLIVARE 2 v- Nordenham te Vesteras. GAETA Rott.n n. Stamboul p. 5 Gibraltar. GEN. OSORIO 7 van Rotterdam te Hbg. verw. HESIONE Ldn. n. Beira 4 van E. London. HERANGER 4 van Rotterdam te Vancouver. HERTA E. FRITZEN 4 v. Emden n. Stettin. HIDE MARU 4 v. Haiphong te Bordeaux. HAMBURG 4 van Hamburg te New-York. HANSA 5 van Houston te Hamburg. GEMENGDE BERICHTEN. TEXELSTROOM. Londen, 7 Nov. Het Nederl. s. „Texelstroom", van Manchester naar Amsterdam, is te Plymouth binnengeloopen. Het schip maakt water in ruim no. 2 en het heeft reeds een hoogte bereikt van zeven voet. Ongetwijfeld zal dan ook een deel van de lading beschadigd zijn. Het schip zal in 't droogdok ge plaatst worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 12