TWEEDE KAMER OVER DE RIJKSBEG ROOTING. ars* nsr4^ N r.T'r,™- TIJDELIJKE HEFFING VAN OPCENTEN OP DE INVOERRECHTEN. m VRIJDAG 11 NOVEMBER 1932 EXCELSIOR, ALLELUJA, VOORUIT. ■eidloï A J droevig. AALBERSE EN COLIJN SPREKEN. WIJZIGING WINKELSLUITINGS WET. T1 Colijn Jaap en de katjes, DE RELLETJES OP 20 SEPTEMBER ZEG HET MET EEN VUILNIS EMMER. NOTA VAN WIJZIGINGEN INGE DIEND. HAAGSCHE WINKELSLUITING EN DE FIRMA JAMIN. fi Tien jaren geleden kwam tot stand het schappij-órdening van zeer gro0^ kan nis zou blijken te zijn, luidend. "D mde aan andere dan in de Grondwe en„ lichamen verordenende bevoeg Tot heden kwam stand. Aan wie de schuld Aan^ moeten gever Allerminst. De l1 kan de ver- eerst worden gevormd. an gegeyen di, naliet ^«^SSev^™: ging, gedaan doQr den wetgever KÏhVen aïunt de instellingen zouden worden in het leven geN°ogPepas geleden, tien jaar later, is de uitnoodiging herhaald o juister zal herhaald zijn, ditmaal door den gewonen wetgever, indien, het«®e" nu een oogen- blik aannemen, het Bedrijfsraden-ontwerp tot wet zal z«n verheven. Zal er dan iets gebeuren mag stellig worden gevraagd. In verschillende kringen is de aanneming door de Tweede Kamer van het Bedrijfs raden-ontwerp met groot enthousiasme ont vangen, volkomen begrijpelijk; telegrammen zijn den Minister toegezonden en wij voegen gaarne de onze bij die zoozeer verdiende gelukwenschen. Vergeten worde echter bij dat alles niet, dat in navolging van den Grondwetgever, thans de gewone wetgever niet meer heeft gedaan, en ook niet meer doen kon, dan het scheppen der mogelijkheid. Of, wat njogelijk Werd gemaakt, ook zal worden verwezen lijkt, hangt af van de maatschappij, en van haar alleen. Hiervoor mogen, voor zooverre ze het nog niet zijn, de leiders op sociaal gebied, zich wel diep bewust worden. Er wordt in steeds meer gevallen ver wezen naar den Staat, den Staat en nog eens den Staat. Daarmede maakt men het zich zeer gemakkelijk; immers, wijl men die Staat niet is, is men er dus zelf af. Hier ech ter is het nu overduidelijk, dat het beroep °P den Staat niet opgaat. Grondwetgever en wetgever hebben vrij wel alle voorwaarden geschapen, waaronder de Bedrijfsraden tot ontwikkeling zullen kunnen komen, het hangt nu van de maatschappij slechts af, of het werkelijk ge beuren zal. De leiders op sociaal gebied, zul len ongetwijfeld eer er in stellen nu ook het bewijs te leveren ,dat hun krachtig beroep op den wetgever, om zoodra mogelijk de in deze noodig geachte voorzieningen tot stan te brengen, steunde op de vaste ovei uiging, dat, eenmaal de wet er zijnde, het un ge lukken zou binnen korten tij e voor e maatschappij zegenrijke instellingen even eens tot stand te brengen. Hierop te wijzen lijkt ons met geheel over bodig, gelet op de bejegening, die de uitnoo diging van den Grondwetgever moest onder vinden, waaraan we boven herinnerden. Tóen het Grondwetsartikel was tot stand gekomen, voorschrijvende de financieele ge üjkstelling, kwam onverwijld de wet tot uit werking daarvan, en, die er zijnde, toonde Aanstonds de maatschappij zich gereedde Uitvoering ervan op zich te nemen, voor zoo- Ver die van haar werd gevraagd. De Kinderwetten, wat de uitvoering be seft in hoofdzaak zich wendend tot het par ticulier initiatief, vonden aanstonds bij hare inwerkingtreding de maatschappelijke orga nen met name van Katholieke en van Protestantsch-Christelijke zijde bereid en in staat die taak op zich te nemen. Welnu, zoo mag ook thans van de maat schappij worden gevraagd, dat zij haar plicht en zich onverwijld ga zetten tot ÏSline h6ngen der taak' waarvan de ver- e^aakt m h (°r de Overheid mogelijk is gemaakt, m het belang van den bedrijfs- Wellicht zal men vragen, wat dit alles te maken heeft met het opschrift van dit ar tikel. Wie geregeld kennis neemt van de Zilve ren Trompet, weet, dat, onder die opwek kende leuze de Graalmeisjes haar werk ver richten. Welnu, steeds treft het ons, dat de Graal- leidsters, behalve het steeds vóór alles noo- dige gebed, zoo uitnemend de kunst verstaan van praten, schrijven, enDOEN Velen echter, belaas!I komèn in onzen örukken, sensationeelen tijd aan het derde niet toe; het blijft bij praten en schrijven. Laat ons hopen, dat 01*fe s°ciale leiders voor wie, wanneer straks het Bedrijfsraden ontwerp Wet zal zijn geworden, een zoo schoone taak is weggelegd, zich dan boven staande Graal-woorden mogen herinneren en tot de hunne maken, opdat er daden wor den gesteld, zoodat er spoedig goede resul taten mogen worden gezien van de tot stand gekomen wet, iets wat Minister Verschuur ongetwijfeld nog heel wat meer voldoening zal schenken dan de nu ontvangen geluk wenschen. A. VAN WIJNBERGEN. moeihTkdKerkelijke Overheid zich van den domn^ï de R- K. Volkspartij zich Op een zoo komst liet de heer Fep cht belegde bljeen luid van- het verslag Ax D°nders zich, naar volgt uit over de jo* de N. Tilb. Crt, als dezen uit het Vaticaan Verno^ermaning ten Tenslotte besprak de heer Don boodschap van den Paus aan bi^h" "og de nent, dat hij hoopte, dat de eenheidAenJe" tholieke politiek zou bewaard blijvennde Ka ker geloofde echter wel, dat de Pa£ Spre eenzijdig is ingelicht. Komt er een verbod n Rome voor het bestaan der Volkspartij, da leggen wij ons neer, doch dat verbod komt er niet! Hier raakt men toch wel in eig bedenke lijk gezelschap: Het dringend vermaan van Christus' Stedehouder afgewezen met het vanouds beruchte beroep op een beter inge lichte(Overheid. Kan het droeviger? NAAR DE MISSIE. Met de „Anversville" vertrok vanuit Ant werpen naar de Congo-mlssie de zeereerw. pa ter Servatius Joseph Palmans, te Maastricht S#a de Orde der Norbertijnen te Postel W eer een initiatief-voorstel- Het was de middag van C. A., maar onze politieke leiders verstaan de psychologie der regie niet zoo goed als de bekende manufactu- riers de beteekenis der reclame doorschouwen. Anders zouden de heeren Colijn en Aa berse niet vlak na elkaar gesproken hebben, hetgeen vermoeiend is, zoowel voor de Kamer a s voor de journalisten. Ge lukkig is dr. Colijn een zeer heldere spreker: hij heeft de verdeelende syste matiek, welke domi nees kenmerkt. Zoo zijn z'n redevoerin gen wel doorzichtig als glas, maar niet temin zwaar genoeg van toon en inhoud. Indien professor Aalberse niet de kunst verstond van zijn redevoeringen een buitengewoon belangwekkend col lege te maken, waar- in ernst en kortswijl elkaar afwisselen dan ware het luisteren en verwerken van twee zulke groote oraties wel een heel groote n- spanning. Drie uur aan één stuk alle attentie wijden aan een menigte uitloopende vmagstuk- _.ppri kleinigheid. Waarmee ken, is nu eenmaal geen wii maar zeggen willen, dat als de aanvoerders der fracties de ét tninores tusschenrollen laten .chönlijk ook)"JJttWnet telde men naar Colijn s woord eeuwen terug moet gaan om er zoo een te vinden. Zal over het financieel beleid voor de anti- rev. fractie nog mr. de Wilde spreken, namens de katholieke groep is deze 'lesPreking ditmaal sober en verdienstelijk door den heer Fles- kens verricht. Een omzetbelasting is vrijwel de eenige heffing, welke genade vindt in de oogen van dezen afgevaardigde, die een couponbelas- ting niet zoo onschuldig acht en in een tabaks belasting aan de bron een groot gevaar zag. Het deed ons genoegen, dat de heer Fleskens opkwam tegen de ook o.i. veel te veel generali- seerende disqualificaties welke in het rapport- Weiter over het financieel beheer der gemeen ten is gestreken en van harte hopen wij. dat de krachtige woorden, waarmee hij steun be pleitte voor het in zeer exceptioneele positie verkeerende Eindhoven, bij de Regeering een gunstig oor vermogen te vinden. De commissieWelter had overigens lof te iucasseeren van de heeren Colijn en Aalberse. Dat zij in zulk een korten tijd werkelijk respec tabel werk heeft verricht, erkende de katho lieke leider volmondig, maar hij voegde er duidelijk bij. dat een minder eenzijdige samen stelling der commissie hem welkom ware ge weest. Prof. Aalberse ziet nog geen oplossing der economische crisis en Colijn is 't daarmee eens. De laatste ontwaart een heele verandering der wereldstructuur en ifi verband daarmee her haalde hij zijn vroegere voorspellingen over het afglijden naar een lager stabilisatievlak, dat vooral in vermindering van export zijn oorzaak vindt. Ook prof. Aalberse ziet de hoofd zaak der crisis in de kunstmatige belemme ringen, welke aan handel en verkeer in den weg worden gelegd. Heeft de katholieke leider verleden jaar gewaarschuwd tegen de dwaling der koopkrachttheorie en herhaald, dat loons- verhooging, welke niet gebaseerd is op meer loonende productie doodeenvoudig een vorm van inflatie is, hij heeft er nu bij gezegd, dat de loonsverlagings-simplisten er evengoed naast zijn, om meer dan één reden, waarvan de voornaamste wel is. dat het kunstje van loonsverlaging vanzelfsprekend niet verborgen blijft, overal wordt toegepast en dan gesteld al, dat ze zonder fouten ware weer denzelf den toestand schept. De financieele situatie staat geteekend door het simpele feit, dat er 150 millioen tekort is en door de waarheid, dat blindemannetje spelen hier verderfelijk zou zijn. Colijn zag nog groo- ter gaten in het verschiet, maar over diens cijfers willen wij eerst den minister wel eens hooren. In elk geval vond prof. Aalberse de Mjllioenennota, zooals ze er is, al erg genoeg en hij sprak de hoop uit, dat de Kamer zich niet zou laten leiden door vrees als beginsel der wijsheid. Zij behoeft dit te minder te doen omdat de door haar gevoerde politiek in het verleden niet roekeloos is geweest. Dit heb ben de liberale werkgevers wel durven schrij ven in hun adres aan de Kamer, maar alleen de lezing van het rapportWeiter, aldus te recht prof. Aalberse, bewijst juist, hoe moeilijk er in de staatshuishouding iets te vinden is, waarop redelijk en zonder groot nadeel toe te brengen, te bezuinigen valt. In dit verband heeft de woordvoerder der grootste fractie vijf voorname dingen aange raakt. Vooreerst prefereerde hij salarisverlaging boven ontslag van ambtenaren, want een vroe gere bezuinigingsperiode had hem geleerd, hoe vreeselijk het laatste is. Vervolgens heeft hij er op gewezen, dat het gepraat la Braat over cumulatie demagogie is en dat zelfs een abso luut verbod heel weinig zou beteekenen (Colijn wil geen dwang op locale organen: als er op dit punt bezuinigd kan worden, moeten die organen dit zelf doen.) Wat het Rijk nog aanzienlijk zou kunnen bezuinigen sinds de in 1922 en 1925 getroffen bepalingen, is ons een raadsel: wel meenen wij, dat gemeenten op het stuk van pensioen- verleening zuiniger kunnen zijn. Wat de nieuwe belastingen betreft, van so ciaal-fiscale monopolies moet prof. Aalberse niets hebben en hij drong er op aan bij even- tueele afschaffing dezer tijdelijke lasten ook de billijkheid en de draagkracht in het oog te bouden. Eveneens was het zijn wensch, dat niet alle subsidies met hetzelfde percentage 2°uden worden verminderd. Te'i slotte heeft de katholieke leider inzake antreUsieu-sensalarissen den heer Albar(ia van wasWrt°rd gediend op een wijze, die zoo raak tie 'in h mej' Groeneweg al direct per interrup- zal aan a S8Weer kwam. Maar alle gespartel prof. Aalbeer8r°btrien V,"! helPen' T' staan, dan zei mej. Groeneweg, die in dit op- zicht ook haar vroegere sLÉidpunt verlaten gepast bij zoogenaamd inwonend rijksperso neel. Maar dat heeft niets met elkaar te ma ken. Religieuse leerkrachten krijgen toch geen kost en inwoning van rijkswege 1 Wees Colijn op het ontzettend probleem der werkloosheid, dat een achtste deel van onze be volking rechtstreeks teistert en drong hij aan op werkverruiming met name op voortzetting der Zuicferzee-inpoldering, die duizenden blij vend aan werk helpt, terwijl hij daarnaast bij den steun aan den landbouw rekening wilde zien gehouden met mogelijke exportbeperking, Aalberse zag op heel dit terrein den toestand donker in. Deze oud-Minister van Arbeid, die meer dan wie ook in Nederland de zwaarte van de taak beseft, welke op mr. Verschuur drukt, bracht kort maar krachtig zijn hulde aan dezen be windsman. Wilde hij met Colijn werkverrui ming werkverschaffing acht Aalberse soms nóg demoraliseerender dan werkloozensteun en verkorting van den arbeidsduur met behoud van loon onmogelijk hij wilde tevens de in groote zorg verkeerende landarbeiders bijzon der bij de regeering aanbevelen, de schippers niet hulpeloos laten en maatregelen genomen zien om den middenstand te helpen bij crediet- moeilijkheden en, waar noodig, de huishuren doen dalen. Ook steunmogelijkheden voor de industrie overwoog de heer Aalberse en, j had dr. Colijn al gewezen op de absolute nood zaak er met kracht naar te streven alle han delsbelemmeringen uit den weg te ruimen, de waarschuwing van den katholieken leider aan Buitenlandsche Zaken, dat het gesol met den voorlichtingsdienst moest eindigen, was dezen keer zóó scherp, dat zij niet misverstaan is kunnen worden door Minister Beelaerts. De leider der anti-rev. fractie, die deze noodhulp''-regeering zoo lang mogelijk wil steunen, heeft te kennen gegeven, dat hij har telijk verlangde naar een parlementair kabinet. Nog duidelijker en beslister drukte prof. Aal berse zich uit. Een regeeringscrisis nu, betee- kent nieuwe verkiezingen, maar bijna zeker geen beter samengestelde Kamer. Toch wil de katholieke partij een parlementair kabinet. Zij is zich bewust, dat zij het niet voor het zeg gen heeft, want zij vormt slechts een derde der Kamer. Maar zij wil de verantwoordelijkheid dragen. Het liefst met de partijen der rechter zijde, die het in groote beginselen met ons eens zijn. Dit laatste bleek wel ongezocht uit de rede van Colijn, waar deze terecht wees op de moreele zijde van de crisis en de geestelijke en zedelijke anarchie Het hoek van de Wi- bauts! die over de wereld golft. Maar noo dig is ook, aldus prof. Aalberse, dat men het parlementaire stelsel soepel en niet star toe past. M.a.w. men moet, samen regeerend, ook weten wat men aan elkaar heeft. Kan dat niet in rechtsche coalitie, dan zou over een an dere basis voor een coalitie-kabinet moeten worden gedacht. Wij zagen Albarda den vinger opsteken naar een zijner collega's, maar er gleed een verlegen lach over zijn gezicht, toen de katholieke leider liet volgen: „Ook met de sociaal-democraten?" en daarop alleen dit veel beteekenend antwoord gaf: „le silence aussi est une opinion". De zuinige lach van ir. Al barda had beteekenis en ook het klopje, dat Lou de Visser op den schouder gaf van den voor prof. Aalberse zittenden mr. Marchant, die wel zal begrepen hebben, dat er nu zeker geen kans meer is op een kabinetscrisis 364. Als tante Anastasia ziet dat haar neide lievelingen in een hoogen boom klim men, valt zij van schrik in zwijm. Petro- nella vangt nog juist haar tante in de armen op. „Snel, Max, water!" roept zij en Max komt met een melkkannetje uit de. keuken aanrennen, en werpt den inhoud over tante Anastasia heen. 365. Ondertusschen is Jaap, handig als een aap in den boom geklommen. Weldra heeft hij Bet en Bert bereikt. „Weest maar niet bang voor oom Jaap," zegt hij goedig. „Hij zal je heusch geen kwaad doen." 366. Hij pakt de beide poesje's beet, klimt weer omlaag en beneden ontvangt tante Ana stasia hem met tranen van dankbaarheid en van melk. „Het spijt mij, mijnheer Jaap, dat ik eerst zoo onvriendelijk was. Gij zijt een edele aap." Wets-voorstel-mr. Boon. Het Tweede Kamerlid Boon heeft een wets voorstel ingediend tot wijziging van de eerste zes artikelen van de winkelsluitingswet. In de Memorie van Toelichting wordt erop gewezen, dat indertijd groote groepen van be langhebbenden, zooals de Kon. Ned. Midden standsbond en den R.K. Middenstandsbond ver zocht hebben om uitstel van de inwerking treding der wet uit hoofde van de ontwrichting der bedrijven. Thans blijkt, welke groote bezwa ren aan de invoering verbonden zijn. Het wetsvoorstel geeft groote uitbreiding van de gelegenheid de winkels open te houden in 't bijzonder van banket- en chocolade-, visch- en fruitwinkels, benevens voor slijterijen, terwijl tegemoet gekomen wordt aan het bezwaar van Joodsche winkeliers, dat ze slechts onvoldoende compensatie hebben gekregen. Voorts wordt aan de gemeentebesturen groo- tere vrijheid van handelen toegekend. Wij vree zen, dat de afgevaardigde weer te veel vraagt. Men vergeet, dat de wet van 29 November 1930 behan deld werd, toen de crisis er al lang was en pas een jaar daarna in werking is getreden. De Regeering heeft in haar M.- v. A. reeds ge schreven, dat zich in enkele groepen winkels moeilijkheden voordoen, welke onderzocht wor den en zij heeft er bij verklaard: „Indien het resultaat van het onderzoek daartoe aanleiding geeft, zal een wetswijziging of een wijziging in de practijk der uitvoering worden bevor derd". De Minister, die deze belofte deed op 3 Nov. j.l. mag geacht worden te doen wat hij toezegt. Daarom lijkt ons de proeve-Boon vol strekt onnoodig en eer na- dan voordeelig voor het bedrijf, welks behoeften de Regeering zelf immers veel beter kan overzien dan een Ka merlid. Wij vernamen trouwens, dat er heden nieuwe voorstellen van Min. de Geer zouden Bij .wijze van protest tegen het optreden der politie. Gister stond voor de Haagsche rechtbank te recht de 33-jarige bakker W. J. van C. uit Amsterdam, thans gedetineerd wegens poging tot zware mishandeling. Bij dagvaarding was hem ten laste gelegd dat hij op 20 September j.l. met een vuilnisemmer geworpen of gesla gen heeft naar den inspecteur van politie G. Hauken en naar de agenten van politie A. G. Coster en Ch. Vlaardingerbroek. Door het O.M. waargenomen door mr. Hoek stra waren 5 getuigen gedagvaard. De journalist A. M., zeide op genoemden da tum in de Meezenstraat bij een charge door de politie een motorrijder met zijspan te hebben gezien, bemand met voornoemde politie-beamb- ten. Er werd toen uit de demonstranten groep geroepen: „slaat ze neer". Getuige zag toen dat verdachte een aschemmer greep en bij den rand vasthield en deze daarop slingerde in de richting van de drie rijdende politiemannen. Mr .van 't Hoff Stolk stelde getuige de vraag of hij ook menschen had zien verwonden door de politie. Get. zeide 2 dames te hebben zien vallen. Er werd veel kabaal gemaakt en men riep: „moor denaars!" Wel heeft get. even later gezien dat eenige personen gewond waren. Verdachte zeide. dat hij een verwonde naar het Militair Hospitaal had gebracht. Terugko mend zag hij de politie over het trottoir rij dend naar twee vrouwen slaan. Uit veront waardiging wierp hij daarna met den emmer om op die manier protest tegen het optreden der politie uit te brengen. Meerdere getuigen verklaarden eveneens, dat zij den verdachte met de emmer naar de politie hebben zien werpen. Het O.M. betoogde dat de verdachte door het werpen met den emmer in de richting van de politie, de bedoeling had die ambtenaren te raken. Uit de wijze waarop volgens de getui genverklaringen gegooid is, blijkt ook die be doeling. Volgens verdachte heeft hij uit protest tegen het optreden der politie gehandeld; vol gens spr. een zonderlinge manier van protes teeren. Verdachte is reeds 5 maal veroordeeld, waar van de laatste 3 maal wegens wederspannig- heid. Het feit is zeer ernstig, alhoewel ge lukkig niemand geraakt is. Spr. vroeg schuldigverklaring en veroordee ling van verdachte tot acht maanden gevan genisstraf. Mr. van 't Hoff Stolk uit Amsterdam betoog de dat de handeling van verd. een reflex-be weging van het optreden der politie is geweest. Van eenig opzet is niets komen vast te staan. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Vonnis 24 November a.s. zijn. winterfilmrondreis „NEDER- LANDSCH FABRIKAAT" De eerste voorstellingen. De winterreis met films over de Nederland- sche industrie is 1 November aangevangen en de belangstelling hiervoor blijkt, zoowel van de zijde van het publiek, als van fabrikanten buitengewoon groot. Het aantal deelnemers is thans zoo groot, dat geen nieuwe films meer aan het. programma toegevoegd kunnen wor den, aangezien het dan te uitgebreid zou wor den. De muziek, de toespraken, opgenomen op gramofoonplaten, en de verloting dragen er niet weinig toe bij, eiken avond tot een waar succes te maken. De eerste voorstelling werd gegeven in Bode graven voor een stampvolle zaal, ter gelegen heid van de opening van de Nederlandsch Fa- brikaatpropagandaweek aldaar. De tweede voorstelling, op 3 November, ging te Naaldwijk in het Veilingsgebouw. Het aantal toeschou wers was hier op ongeveer 2000 te schatten. Telkens beloonde een krachtig applaus den operateur. Vrijdag j.l. vond de derde ^ertooning plaats in Steenbergen, ook al weer ter gelegenheid van een Nederlandsch Fabrikaat-winkelweek. Ook hier een volle zaal. Als regel wordt de film driemaal per week vertoond, teneinde de voorstellingen in elke gemeente afzonderlijk zoo goed mogelijk voor te kunnen bereiden. De firma Jamin van rechts vervolging ontslagen. Uitspraak van (le Haagsche rechtbank. De Rechtbank te 's Gravenhage deed gisteren uitspraak in de zaak tegen den fabrikant den heer P. H. L. Jamin te Rotterdam, die in appèl was gekomen van een vounis van «len kantonrechter aldaar waarhij hij wegens over treding van de verordening op de winkelslui ting is veroordeeld tot een gulden boete. Verdachte had n.l. op Zondag 19 Juni den winkel in perceel Vlamingstraat buiten den vastgestelden tijd opengehouden. Door verdachte's raadsman, mr. R. H. M. Hoogeweegen was geconcludeerd tot vernieti ging van het vonnis a quo op grond dat de Haagsche gemeenteraad zich op den stoel van den Rijkswetgever had geplaatst, hetgeen niet geoorloofd is. De Rechtbank overwoog o.m. in het vonnis, dat art. 9 der winkelsluitingswet aan den ge meenteraad de bevoegdheid verleent om onder goedkeuring van de Kroon afwijkingen van bepalingen dier wet vast te stellen indien „bij zondere omstandigheden" zulke afwijkingen gewenscht maken. De afwijking die de gemeenteraad in art. 3 der verordening op de winkelsluiting heeft vastgesteld welke afwijking gegrond is op de bijzondere omstandigheid, dat er in de gemeen te 's-Gravenhage bedrijven zijn, met talrijke over de geheele stad verspreide filialen, achtte de rechtbank niet voldoende gemotiveerd om dat blijkens de geschiedenis van art. 4 der wet onder de daar genoemde bijzondere om standigheden moeten worden verstaan, omstan digheden welke door haar aard aan een alge meen geldende regeling der winkelsluiting bij de wet. in den weg staan. Menigvuldigheid van winkelfilialen in een gemeente is nu volgens het oordeel der recht bank geen zoodanige bijzondere omstandigheid, immers zulks is een gestadig voorkomend, overal gelijkvormig verschijnsel, waarin de wetgever, desgewenscht door een algemeen geldige 'wetsbepaling zeer wel had kunnen voorzien. De rechtbank achte derhalve art. 3 der Haag sche Winkelsluitingsverordening strijdig met de winkelsluitingswet, en dus niet vei bindend. Mitsdien in hooger beroep rechtdoende ver nietigde zij het door den kantonrechter in deze zaak op 16 Aug. j.l. gewezen vonnis, verklaarde het door verdachte gepleegde niet strafbaar en ontsloeg hem van alle rechtsvervolging. Opcenten alleen toepasselijk op goederen welke hier te lande niet ivorden voortgebracht. 20 OPCENTEN OP DEN SUIKER ACCIJNS. De Minister van Financiën heeft een Nota van Wijzigingen gezonden betreffende het wets ontwerp tot Tijdelijke heffing van opcenten op alle invoerrechten en op den accijns op hier, alsmede herziening van het tarief. Het verdrag van Ouchy. Blijkens de toelichting wordt door deze Nota van Wijziging tegemoet gekomen aan het be zwaar, dat tegen het ontwerp rees in verband met het verdrag van Ouchy. Met het oog op dit Verdrag was aanvankelijk in het ontwerp opgenomen artikel 2 bepalende, dat na de in werkingtreding van het verdrag de opcenten voor de contracteerende en alsnog toetredende staten zouden vervallen. Hiertegen werd be denking geopperd, omdat de niet-toetredende staten, met wie wij een meestbegunstigings- tractaat hebben, zich misschien wel zouden neerleggen bij den kleinen voorsprong, die door het Verslag aan de contracteerende Staten ge geven werd, maar niet bij den veel grooteien voorsprong, welken het wegvallen der opcen ten opleverde. De regeering verklaarde zich bereid aan deze bedenking tegemoet te komen door na de in werkingtreding de opcenten voor alle landen te doen vervallen. Alsnu rees het bezwaar, dat dan de inwer kingtreding zou kunnen worden belemmerd niet van buitenlandsche maar van binnenlandsche zijde, hetzij uit handelspolitiek, hetzij uit fiscaal motief. De Regeering heeft zich daar om heraden een stap verder te gaan en de opcenten uitsluitend*toepasselijk te verkloten op goederen, welke hier te lande niet wot den voortgebracht. Verhooging van rechten voor zoodanige goederen is in het protocol op de artikelen 1 en 2 van het Verdrag van Ouchy vóór en na de inwerkingtreding van dit Ver drag onbeperkt toegelaten, zoodat na deze wij ziging van artikel la, artikel 2 van het wets ontwerp kan vervallen. De invoerrechten op deze goederen zijn econo misch niet anders dan accijnzen en staan dan ook op één lijn met b.v. den wijnaccijns. Daar de opcenten op den bieraccijns in art. 1 b ge handhaafd worden is in art. la naast de goe deren, die hier te lande niet geproduceerd wor den mede gehandhaafd geworden het bier. De 20 opcenten op den suikeraccijns waren, zooals bekend is, reeds opgenomen in de Lee- ningwet 1914 en werden geheven van dat jaar af tot 1 Februari 1930 ten bate van het Lee- ningfonds, d.w.z. ter financiering van de rente en aflossing van de crisisleeningen. Zij zullen nu gedurende één jaar hersteld worden ten bate van den gewonen dienst. Daarnaast wor den sinds 1 April 1932 tien opcenten geheven ter gedeeltelijke dekking van den aan de bie tenbouwers verleenden steun. Deze tien op< centen komen ten goede van het Leeningfonds, waaruit die steun betaald wordt. De Regeering is van meening, dat waar eert dergelijke middelenversterking nu eenmaal noodzakelijk is, de voorgenomen aanvulling van artikel lb, hoewel onaangenaam, onder de hui dige omstandigheden, in verband met de tei verwachten opbrengst, de minst schadelijke is. Tarief voor suikerhoudend de goederen. De heffing van opcenten op den suikerao cijns brengt mede, dat het tarief van Invoer, rechten voor suikerhoudende goederen op het voetspoor van artikel 2 der wet van 19 Maart 1932 tijdelijk dienovereenkomstig wordt ver< hoogd. Hiertoe strekt het nieuwe artikel 2. j Navordering op suiker* voorraden. Tevens dient aan deze opcentenheffing over eenkomstig het systeem neergelegd in de arti kelen 3 tot 8 en 19 van de wet van 19 Maart 1932 een navordering verbonden te worden van opcenten voor de hier te lande hij den ingang dezer heffing in het vrije verkeer aanwezige suikervoorraden, waar deze voorraden zoowel van binnenlandschen als van buitenlandschen oorsprong kunnen zijn, kan deze navordering niet op den voet van art. 6 van het wetsontwerp geschieden. Een en ander wordt geregeld dooij artikel 3a van het ontwerp. Met ingang van 1 Jan, 1933, Al deze bepalingen zijn dus overgenomen uit de bestaande wetgeving en door de ervaring doeltreffend gebleken. Nu de behandeling van het wetsontwerp vertraging heeft ondervonden, is het gewenscht den datum van inwerking treding op 1 Januari a.s. te stellen. Hiermede houden de voorgedragen wijzigingen van dq artikelen 7 en 8 verhand. heeft, l«tfl over de korting, welke wordt toe- Rozenburg", ARTS J. F. PLET f Op 75-jarigen leeftijd is gisteren te 's Gra- venhage overleden de zenuwarts J. F. Plet, oud- directeur van het krankzinnigengesticht „Oud R. L. SWAAB Op 51-jarigem leeftijd is gisteren te 's Hage overleden de heer L. Swaab, oud-luite nant-kolonel b. d. der genie in Ned. Indië, hoofdingenieur bij den Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland, Artikel la. Het gewijzigd artikel la. luidt als volgt. Tot en met 31 December 1933 woiden ge lieven: 30 opcenten op de invoerrechten voor de goederen, vallende onder de hierna ver melde posten van het tarief, behoorende bij de Tariefwet. 1924, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 1» Maart 1932: post 10—14, doch al leen ten aanzien van het specifieke recht; 23, doch alleen ten aanzien van stereoseopen microscopen en vergrootglazen van allerlei aard, ook draadsellers en leesglazen, telesco pen. binocles, verrekijkers, museumkijkers en dergelijke kijkers; 25 46 90, onder deel IV, letter a, 96, onderdeel I, met uit zondering van benzol en andere teeroliën, 99, onderdeel I. 102, ouderdeel I, 109120, onderdeel X, 126—127—130, doch alleen ten aanzien van horloges en chronometers, zoo mede de voor een en ander gebezigde kasten en mouvementen of binnenwerken; 136, onder deel I letter a, en onderdeel II letter a, een en ander uitsluitend ten aanzien van zalm en sardines, zoogenaamde pilchards daaronder be grepen; 136, onderdeel II; 139 onderdeel I, 3 tot en met 8, met uitzondering van peren druiven, hazelnoten en walnoten; 139, on derdeel I. 10, uitsluitend ten aanzien van meng sels, welke geheel of gedeeltelijk bestaan uit de vruchten, welke volgens onderdeel I, 3 tot en met 8, zijn belast en hiervóór niet zijn uit gezonderd; 139, onderdeel II, uitsluitend ten aanzien van vruchten, welke volgens onder deel I, 3 tot en met 8 en 10 bis zijn belast en hiervoor niet zijn uitgezonderd; 146 onder deel I. Opgemerkt wordt, dat in post 96 mede de benzine begrepen is, die voor 98 a 99 pet. uit het buitenland komt, terwijl het restant 1 a 2 pet van het verbruik hier te lande slechts als bijproduct van de aspaltfabricage wordt voortgebracht. Bescherming is hier uit gesloten, te meer, door het bijzondere invoer recht ook voor de binnenlandsche productie geldt en dus als een zuivere accijns werkt. De opbrengst. De opbrengst van het nieuwe artikel la, voor zoover voor den gewonen dienst bestemd, wordt geraamd op ongeveer 10.5 millioen. Daar naast komt dan de opbrengst van de opcenten op Zuidvruchten, welke ten bate van het Lee ningfonds strekt en op 5 ton wordt geraamd. De suikeraccijns. Teneinde de aanvankelijk geraamde op brengst van het wetsontwerp te benaderen, wordt tegelijkertijd een wijziging voorgesteld van artikel 1 b. Naast 30 opcenten op den bier accijns zullen geheven worden 20 opcenten op den suikeraccijns. De opbrengst hiervan wordt eveneens geschat op 10.5 millioen. De geza menlijke opbrengst voor den gewonen dienst zal derhalve zijn 21 millioen. DE NOOD DER SCHIPPERS. Gilt van H. M. de Koningin. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningiif een bedrag van duizend gulden ter beschik king gesteld van het Comité voor directe steun- verleening aan schippersgezinnen. K. J. V. IN HET AARTSBISDOM, 1 i Inwijding en opening van de centrale, Naar wij vernemen zal de officieele inwij ding en opening van de K. J. -centrale voor het Aartsbisdom, Maliehaan 16 te Utrecht, plaats hebben op Donderdag 24 November a.s. den sterfdag van Margaretha Sinclair. Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen zal des middags om half vier de plechtigheid verrichten. In verband met deze opening zal op Zater dag 26 November een feestavond worden ge- gegeven in het gebouw voor K. en W. te Utrecht, waar alle K. J. V.-afdeelingen in het aarts bisdom vertegenwoordigd zullen zijn, wegens de eerste diocesane hoofdgroepleidstersdagen, die op 26 en 27 November daar ter stede wor den gehouden. RADIONACHTVORSTBERICHTEN. 1 De uitzending van de radiotelefonische nacht vorstverwachtingen van het Koninklijk Neder landsch Meteorologisch Instituut te De Bilt ig tot het volgende voorjaar gestaakt, De Duitsche schrijver Cerhnrt Hnuptmnnsii die 15 November a-s. 7ü jaar wordfa

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5