- - II f T - Amerika's President fffsgo MAANDAG 14 NOVEMBER 1932 VEREEN. VAN R. K- GEMEENTE RAADSLEDEN. Demonstratie van de Delftsche Politie-brandweer. WILLEM VAN ORANJE-HERDENKING HET BEHEER VAN WATERSTAAT MINISTER REYMER'S BELEID BESPROKEN. CODETELEGRAMMEN. GARANTIE-UITKEERING VOOR SUIKERBIETEN. Critiek en verdediging. "-.V - V BELASTING VOOR INDISCHE GEPENSIONNEERDEN. POSTBEZUINIGINGEN ONDER DE LOUPE. ERNSTIGE CRITIEK IN DE TWEEDE KAMER. EXAMINATOR OF EXAMINANDUS? IraÉf: R. K. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. De Vereeniging van R. K. Gemeenteraads leden voor de Rtjkskieskringen Dordrecht en R'd'am heeft Zaterdagmiddag te Delft haar eenigszins verlate najaarsvergadering gehou den. Aan deze vergadering ging vooraf eene de monstratie van de Delftsche Politie-Brandweer onder persoonlijke leiding van den heer K. van der Zee, commissaris van Politie aldaar. Nadat de loco-burgemeester, wethouder Van der Zijp, mede-lid der vereeniging, in het oefen- lokaal van het Bureau van Politie, gelegen aan het Oude Delft, het gezelschap had verwelkomd, gaf Commissaris Van der Zee allereerst een korte theoretische uiteenzetting van de inrich ting en het werksysteem van de politie-brand weer, welke van 1925 dateert. Deze nieuwe taak heeft slechts een uitbreiding met 4 man noodig gemaakt. Ondanks de uitbreiding der gemeente en het feit, dat bovendien nog de eerste.hulp dienst aan de politie werd opgedragen, be hoefde nadien het corps niet te worden ver groot. Het personeel vervult zijn taak met groote ambitie, er heerscht een uitstekende geest en de politie-brandweer heeft getoond volkomen voor haar taak te zijn berekend. In zooverre deze lof dadelijk aan de prak tijk kon worden getoetst, heeft de daarop Vol gende demonstratie op de binnenplaats van de politie-kazerne het gezelschap doen zien, welke uitstekend geschoolde brandweerlieden de Delftscbe politie bezit. Tegen het steenen- oefengebouw werden alerlei reddingsoefe ningen gehouden. Het was een interessant schouwspel geknipt voor een film de vlugge geveltoeristen bezig te zien, sportief, onverschrokken en met stramme discipline. Ten slotte werd alarm gemaakt en binnen de minuut reden de motorspuit en de ladderwagen uit, om, na te zijn teruggekeerd, nog eenige natte oefeningen te houden. Met een hartelijk woord van dank voor de interessante demonstratie en een compliment voor de getoonde prestaties, namen de voorzit ter van de vereeniging, de Rotterdamsche wet houder F. Nivard en de anderen, w.o. Burge meester Stulemeijer van Schiedam en Burge meester van Gent uit Schipluiden, afscheid van den Commissaris. Bijeenkomst in St. Ursula. In het gebouw „St. Ursula''' aan den Nieuwen Langendijk, werd hierna nog een huishoudelijke ledenvergadering gehouden, welke door voor zitter Nivard werd geopend met een woord van dank aan de Delftsche Kath. Raadsfractie voor de hoffelijke ontvangst. Na het voorlezen van de notulen door den secretaris-penningmeester, den heer J. J. Hen driks, volgden eenige mededeelingen, o.a. dat ook Jhr. Von Fisenne, lid van Gedep. Staten, als buitengewoon lid tot de vereeniging was toegetreden. Volgde dan eene bespreking, gewijd aan „De Gemeenteraad'1, het orgaan van de Federatie van Bonden en Centrales van R. K. Gemeen teraadsleden. Na eene uiteenzetting door den voorzitter, ontvouwde een viertal leden hun standpunt Hierbij bleek, dat men algemeen het groote nut van een dergelijk orgaan inziet, doch dat voor een te hooge contributie moet worden gewaakt, omdat deze anders velen, hoe ongaarne ook, buiten de vereeniging zou bren gen. Aangedrongen werd, dat ieder zijn invloed zal aanwenden om zooveel mogelijk abonné's te werven. Speciaal dat de gemeentebesturen een abonnement op het orgaan zullen nemen. Voor de eigenlijke wintervergadering werd als in te leiden onderwerp gekozen de volks huisvesting, meer in het bijzonder in verband met het in eigendom verkrijgen van woningen en grond door landarbeiders en in verband met de kwestie van event, huurverlaging voor de met Regeeringssteun en. gem. garantie ge bouwde woningen. Bij de rondvraag werd door den heer Zomer dijk waardeering uitgesproken voor hetgeen door de vereeniging was gedaan op het gebied van de werkloozenzorg in de plattelandsge meenten. Dit initiatief heeft tot gelukkige re sultaten geleid. Andere streken van het land, bijzonderlijk Brabant, kunnen daaraan een voorbeeld nemen. Burgemeester Stulemeijer bracht ter sprake een schrapping van een bepaling in een door de Regeering voorgestelde herziening van de Kieswet. Volgens deze bepaling hadden de onderteekenaars van 'n candidaat-lijst persoon lijk moeten verschijnen. Spr. betreurde het, dat deze bepaling weer is ingetrokken, mede op advies van de Staatspartij en zou gaarne zien, dat in kwesties als deze voortaan eerst het advies van deze vereeniging werd ingeroepen. De heer Hendriks wees op den grooten ach terstand, welke op het gebied van organisatie van R. K. Gemeenteraadsleden nog beslaat in de Zuidelijke provincies. Verbetering in die positie zou ook aan de kracht van de R. K. Staatspartij in die provincies ten goede komen. Na de verschillende sprekers te hebben be antwoord, sloot de voorzitter hierna de verga dering. Gebrandschilderde ramen voor de nieuwe kerk te Delft. Ofschoon het Uitvoerend Comité voor de viering van het vierde eeuwfeest van de ge boorte van prins Willem I van Oranje, in verband met de tijdsomstandigheden geen be roep heeft gedaan op de vrijgevigheid ran het Nederlandsche volk, is de belangstelling in deze herdenking toch zóó groot gebleken, dat de spontaan ingekomen giften uit Nederland. Oost- en West-Indië en van enkele landgenoo- ten in het buitenland het comité in staat stel len een groot gedeelte van zijn programma uit te voeren, zij het op veel bescheidener schaal dan oorspronkelijk in het voornemen lag en zonder eenig feestbetoon. Zoo zullen drie wellicht vier gebrand schilderde ramen in het koor worden aange bracht. De uitvoering van dit werk staat on der leiding van den kunstschilder W. A. van Konijnenburg en geschiedt door de heeren Jaap Gidding en George Rueter. De herdenkingsplechtigheid te Amsterdam. De officieele herdenkingsplechtigheid zal plaats hebben op den geboortedatum van den prins, 24 April 1933, in het Concertgebouw te Amsterdam. De minister van Staat, dr. H Colijn, zal bij die gelegenheid de gedachtenis rede uitspreken, terwijl ook de eerevoorzitter van het comité, de minister van Staat jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, tijdelijk voorzitter van den Raad van Ministers, het woord zal voeren. Medewerking zal worden verleend door het Concertgebouw-orkest, wellicht ook door het Toonkunstkoor, onder leiding van dr. Wil lem Mengelberg. Een kleurenplaat voor de schooljeugd Verder zal het comité in staat zijn een plaat in kleurendruk (het portret van den prins naar de schilderij van Key, dat zich in het Mauritshuis bevindt) het licht te doen zien. waarvan vier k vijfhonderdduizend exempla ren onder de schooljeugd ook in Oost- en West- Indië, zullen worden verspreid. Van een tentoonstelling op de uitgebreide schaal, die aanvankelijk in de bedoeling lag, moest worden afgezien. Intusschen is de hoofddirecteur van het Rijksmuseum voorne mens ter gelegenheid van de herdenking, als pendant van de bestaande afdeeling „Neder land ter Zee", een nieuwe afdeeling „Neder land te Land" in het Museum te openen, die uit den aard der zaak een historisch karakter dragen zal. Verschillende publicaties. Met den financieelen steun van het comité zullen voorts de volgende publicaties het licht zien: Onuitgegeven brieven van den prins, loo pend tot het jaar 1561, welke uitgave wordt verzorgd door dr. N. Japikse, directeur van het Koninklijk Huisarchief, en met toestem ming van de koningin in de publicaties van dat archief zal verschijnen; een biographie van de hand van prof. dr. A. A. van Schelven; een officieel Gedenkboek, waarin verschillende ar tikelen van historici zullen worden opgeno men en met goedvinden van de koningin een aantal zich in het huisarchief bevindende do cumenten zullen worden gereproduceerd. On der de bijdragen zal zich ook een door den heer H. J. P. van Alfen bewerkte chronologische staat bevinden van alle data, die in het leven van den prins van belang zijn. Eindelijk zal onder de auspiciën van het comité nog een jubileums-medaille worden ge slagen door de Koninklijke fabriek Begeer en zal een jongensboek „Het leven van prins Willem van Oranje'' verschijnen van de hand van den heer J. Stamperius. Beschikbaarstelling van voorschotten. In antwoord op de desbetreffende vragen van den heer Braat, deelt minister Verschuur mede, dat het hem bekend is, dat de suikerbieten- fabrieken zóó weinig voor de eerste betaling van geleverde suikerbieten aan de boeren geven (ten hoogste 5 gulden per 1000 K.G. netto) dat daarvan de arbeidsloonen en transportkosten niet betaald kunnen worden, terwijl de boeren wegens financieele verarming die kosten moei lijk kunnen blijven voorschieten. Genoemde lage prijs vindt zijn oorzaak in den huidigen zeer lagen suikerprijs. Tot een maximum van 8.25 per 1000 K.G. garantiebieten zullen van Rijkswege uitkeeringen plaats hebben ten be hoeve van de verbouwers van suikerbieten, oogst 1932, waartoe bij de wet van 11 Maart 1932 (Staatsblad no. 80) tot vaststelling van hoofd stuk V der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1932 de benoodigde gelden werden gevoteerd. To*, het doen van die uitkeeringen zou eerst kunnen worden overgegaan na afloop van de campagne, wanneer uit de boekhouding der fabrieken de vereischte gegevens blijken. Daar om zullen onder de noodige waarborgen (bank garantie) voorschotten op die uitkeeringen wor den verstrekt tot een maximum van 100 pet. van het per 1000 K.G. garantiebieten beschik bare bedrag. Dezer dagen zullen de eerste voor schotten beschikbaar worden gesteld, terwijl begin December een tweede voorschot zal wor den uitgekeerd. In het midden van het volgend jaar zal de eindafrekening kunnen plaats heb ben. Intusschen heeft de heer Kersten den minis ter weer gevraagd of Z. Exc. spoedig kan mededeelen of de toegezegde vergoeding over geheel de opbrengst van het aantal H.A., dat voor bezaaiing was toegestaan, zal worden uit betaald. Afschaffing van categorie A. een heilloose beslissing geacht. Een van de belangrijkste punten, die aan de orde zijn gesteld op de Conferentie van de Union Télégraphique Internationale, welke se dert het begin van September te Madrid wordt gehouden, is de regeling van de codetelegram men. Volgens de tegenwoordige regeling bestaan twee categoriën van code-telegrammen naast elkaar: telegrammen van 10 letters (categorie A) en telegrammen van 5 letters (categorie B) Doordat de prijs van telegrammen van cate gorie B. twee-derde bedraagt van den prijs van telegrammen van de categorie A, bedient de handel zich voor het grootste gedeelte, en voor al ten aanzien van langere telegrammen, van de categorie A. Op de conferentie te Madrid zijn door de tele- graafadministraties van verschillende landen van het begin af aan pogingen aangewend om tot afschaffing te geraken van de categorie A; als compensatie zou daarmede gepaard gaan een verlaging van den prijs voor telegrammen van de categorie B; doch zelfs de meest aanneme lijke voorstellen in deze richting (Nederlandsch Indië en België) zouden nog altijd een ver hooging met zich mede brengen voor korte te- légrammen van 6 tot 20 procent boven de bestaande tarieven. De Internationale Kamer van Koophandel, welke met raadgevende stem op de conferentie te Madrid vertegenwoordigd is, heeft zich met kracht van argumenten tegen deze voor d.m handel in de huidige tijdsomstandigheden uiterst bezwarende wijziging verzet. Ook de Nederlandsche organisatie voor de Internationale Kamer van Koophandel hesft in een schrijven van 6 October j.L een beroep gedaan op den directeur-generaal der Neder landsche Posterijen, Telegrafie en Telefonie, ten einde de Nederlandsche delegatie te Madrid op dracht te geven om voorstellen, welke zouden kunnen leiden tot het afschaffen van de cate gorie A. der codetelegrammen te verwerpen. Desondanks is op de volledige zitting van 10 dezer met 24 tegen 18 stemmen tot afschaf fing van de codetelegrammen der categorie A. besloten. Daarbij heeft ook de Delegatie van de Nederlandsche Regeering gemeend, voor de afschaffing te moeten stemmen. In verband hiermede heeft de Nederland sche organisatie voor de Internationale Ka mer van Koophandel zich nogmaals tot den Directeur-Generaal der Nederlandsche Poste- rijën, Telegrafie en Telefonie gericht met het verzoek, alsnog instructies te geven aan de Nederlandsche delegatie te Madrid, teneinde de genomen beslissing ongedaan te maken. Voor het geval dit op onoverkomelijke bezwa ren mocht stuiten, dringt zij er op aan, het voorstel van de Nederlandsch-Indische Regee ring te steunen, opdat de verhooging van de kosten voor de telegramgebruikers althans tot een minimum beperkt blijft. Aan het Voorloopig Verslag over het Hoofd stuk IX (Waterstaat) der Rijksbegrooting voor 1933 wordt het volgende ontleend: Beleid van den Minister. Verscheidene leden waren van oordeel, dat, nu het laatste jaar van deze parlementaire periode werd ingegaan en het beleid van dezen Minister was te overzien, in het algemeen niet geroemd mocht worden op een vlotte en voort varende behandeling van zaken op het Departe ment. In dit verband werd o.a. genoemd het steeds maar uitblijven van een antwoord over de kwestie van de Strooppot en aan de Vissehers- vereenigingen, betrokken bij de Zuiderzee-steun- wet. Men hoort deze klachten ook telkens van velen, die met het Departement in correspon dentie treden. Voorts blijft ook de radio-kwestie, zoolang deze bewindsman aan /.et bestuur is, een lijdens geschiedenis, zonder dat van afdoend ingrijpen sprake is. De grootste grief echter koesterden deze leden tegen het door den Minister gevolgd beleid in< zake het vraagstuk van het vervoer en het verkeer. Tegenover deze bezwaren tegen het persoon lijk beleid van den Minister wenschten verschei den andere leden op te merken, dat geen voort varendheid viel te ontkennen in de manier waarop de Minister oplossing had gegeven aan de geschillen, die omtrent de plaats aan een aantal groote rivier-overgangen bestonden. Te dien aanzien heeft de Minister getoond te kun nen doortasten, als zulks noodig is. Wat de overige feiten betreft, welke den Minister als tekortkomingen worden aangerekend, wenschten deze leden nog op te merken, dat deze proble men dan ook van buitengemeen moeilijken aard zijn en dat deze niet dan na langdurig en rijp beraad zijn op te lossen. V erkeersaangele genheden. Verscheidene leden drongen nogmaals met klem aan op de instelling van een goede ver keerspolitie. Door sommige leden werden strengere be palingen geëischt ten aanzien van motor rijwielen. Zij achtten dit zeer gevaarlijken voer tuigen op den openbaren weg. Het houden b.v. van wedstrijden op den openbaren weg, zoo als deze maar al te veel voorkomen, moest categorisch verboden worden. W aterstaatswetgeving. Vele leden betoogden, dat een wijziging van de waterstaatswetgeving dringend noodig is, ten einde de hooge kosten van dijkverdediging, af watering en doorgaande verkeerswegen niet alleen te doen drukken op de eigenaars van cultuurgronden, doch ook op alle dorpen, steden, spoorwegen, kortom op alles, wat door over strooming of gebrek aan afwatering en com municatiemiddelen zou kunnen worden be nadeeld. W erkverschaffing. Van een krachtige poging tot bestrijding der werkloosheid door middel van op ruimer schaal uitvoering geven aan openbare werken, die toch vroeg of laat zullen worden tot stand gebracht, blijkt uit deze begrooting niet. Deze leden achtten een besnoeiing van uitgaven op den kapitaaldienst van 64 millioen tot 34 millioen, gezien het uiterst nuttige doel, hetwelk die uit gave van gelden beoogt, wel erg groot. Meer dan ooit is er thans behoefte aan nor-, male werkgelegenheid; thans kunnen, naar ver scheidene leden opmerkten, openbare werken tegen lage aannemingssommen worden uitge geven. Scheepvaart. Gevraagd werd of de regeering reeds maat regelen heeft overwogen om te komen tot ver laging van de scheepvaartlasten in den vorm van haven-, brug-, sluis- en vaargelden, en of thans door de regeering geen goedkeuring meer wordt gehecht aan door provincie-, gemeente en waterschapsbesturen nieuw in te stellen en (of) te verhoogen heffingen. Sommige leden juichten het toe, dat de Nieuwe Waterweg in het vak bij Poortershaven verbe terd zal worden. Zij achtten het echter een groot bezwaar, dat de gemeente Rotterdam 1/3 van de kosten moet bijdragen, nu tal van andere steden als Schiedam, Vlaardingen en Dordrecht van dezen waterweg profiteeren. Zij oordeelden, dat de wet van 2 Januari 1917 noodzakelijk ge wijzigd moet worden, zóó, dat het aandeel van Rotterdam in de kosten verminderd zou worden. Luchtvaart- Verscheidene leden juichten het toe, dat krach tige steun wordt geboden om de luchtvaart natio naal en meer speciaal de luchtvaart op Indië tot ontwikkeling te brengen. Andere leden daarentegen zagen met bezorgd heid de ontwikkeling van ons vliegwezen tege moet, hetwelk hoe langer hoe grooter lasten op den Staat gaat leggen. Inkrimping van het aan tal diensten achtten deze leden een gebiedende noodzakelijkheid. Vele leden spraken er hun ergernis over uit, dat extra treinen beschikbaar zijn gesteld voor demonstranten, die een dreigende houding aan nemen tegen de regeering. Enkele leden vroegen, waarom bij de spoorwe gen loonsverlaging van blijvenden aard zal wor den ingevoerd, die ook den pensioengrondslag ongunstig beïnvloedt, terwijl voor het Rijksper soneel tijdelijke maatregelen worden ingevoerd, die de pensioenregeling onaangetast laten. Spoortvegaangelegenheden. Enkele leden hadden met instemming verno men, dat de regeering, de gemeente Rotterdam en de spoorwegen inzake het spoorwegvraagstuk te Rotterdam tot overeenstemming waren geko men. Zij waren van oordeel, dat do uitvoering nu met kracht ter hand dient te worden geno men. Vervolgens drongen deze leden aan op overleg tusschen de regeering en de gemeente Rotterdam m zake den aanleg van goede wegen naar het station Rotterdam-Zuid. Enkele leden vroegen voorts, of het wel aan ging, dat de Staat nog steeds een dividendga rantie van 4 pet. verleent. Zij achtten het totaal onjuist, dat een bedrijf, hetwelk verliezen lijdt, doorgaat met winst aan de aandeelhouders uit te keeren. p "V HAVEN VAN STELLENDAM. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen voor de bestaande regeling, waarbij de provincie zich belast met het onderhoud van de haven van Stellendam, opnieuw voor 3 jaren te verlengen. Van Januari tot Mei dubbel geheven? Mejuffrouw Westerman heeft aan den minis ter van Financiën de vraag voorgelegd, of Z. Exc. niet van oordeel is, dat het onbillijk zou zijn, indien In Nederland wonende perso nen, die inkomen genieten uit een der voor de Nederlandsch-Indische landsdienaren en locale ambtenaren ingestelde pensioen- en weduwen- en weezenfondsen, na in werking treding op 1 Januari 1933 in Nederlandsch-Indië der her ziene ordonnantie op de Inkomstenbelasting, die bedoelde inkomsten zal treffen, daarover voor het tijdvak 1 Januari—1 Mei 1933 dubbel belasting zouden moeten betalen. Als de minis ter het daarmede eens zou zijn, dan vraagt zij of ingevolge het bepaalde bij artikel 99 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914 aan vorenbe doelde voor het belastingjaar 19321933 aan- geslagenen alsnog ontheffing zal worden ver leend van aanslag ter zake van de bovenbedoel de inkomsten, over een tijdvak van 4 maanden en of de minister, indien hij van oordeel zou zijn, dat zulk een ontheffing niet kan worden toe gestaan, dan voornemens is door een wijziging der genoemde belastingwet of op andere wijze de voormelde onbillijkheid te voorkomen? fa ■v,-'4" En zijn Hollandsche eigenschappen Pariahs op hun Zondags. Voor het mens chwaardig bestaan dezer ongelukkigen wordt in Indië een felle strijd gestreden. Inkrimping van bestellingen. De telefoonnetten der groote steden. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Posterijenbegrooting voor 1933 wordt ontleend, dat verscheidene leden de uit komsten van het P. T. T.-bedrijf wel wat al te somber achtten voorgesteld, hetgeen elk jaar het geval blijkt te zijn. Gezien de jaarlijksche winsten en de jaarlijksche reserveering waren deze leden van meening, dat een al te groote versobering van het bedrijf" ten koste van het opheffen van' posttreinen, het inkrimpen van bestellingen, het omzetten van postkantoren, kortom ten koste van een aantasting van de doelmatigheid van het geheele bedrijf, zeer moest worden vermeden. Zij konden zich dan ook allerminst vereeni gen met het ten aanzien van dit bedrijf gevoer de beleid, om een gedeelte van het personeel te ontslaan en tegelijk een bedrag van 2 mil lioen uit de te maken winst te reserveeren voor de schatkist. Zij stelden de vraag of niet allereerst de reserves in een of anderen vorm zouden kunnen worden aangesproken, alvorens over te gaan tot de voorgestelde drastische bezuinigingen. Andere leden waren het hiermede niet eens. Zij wezen er op, dat er wellicht tijden zullen komen, dat het beschikken over goede reserves van het allergrootste belang is. Verscheidene leden betreurden het, dat het aantal postverzendingen per trein is ingekrom pen en vrijwel in het geheele land het aantal briefpostbestellingen met één is verminderd. Deze leden meenden, dat de beperking in de functionneering van den postdienst juist oor zaak kan worden van een verdere daling van inkomsten, welke opnieuw tot inkrimping van den dienst en vermindering van inkomsten zou voeren. Aangedrongen werd op de opheffing van den portvrijdom van gemeentebesturen en andere officieele lichamen, aan wie dit voorrecht is toegekend en tevens op een meer loonende bezorging der dagbladen. Verscheidene leden meenden bezwaar te moe ten maken tegen de voorgestelde opheffing van bepaalde kantoren en hulpkantoren. Vooral voor het platteland achtten zij zulks zeer onge- wenscht. De vraag werd gesteld, of de minister niet van meening was, dat binnen niet al te langen tijd overgegaan zou moeten worden tot naasting der gemeentelijke telefonen van Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. Deze leden waren van meening, dat niet ontkend kan worden, dat dit een voordeel voor het Staatstelefoon- bedrijf zou beteekenen. Verscheidene leden achtten de groote finan cieele offers, welke de vliegdienst op Indië eischt, niet verantwoord. Het aantal passagiers dat op deze lijn vliegt, is niet noemenswaard, terwijl de handel een zeer matig gebruik maakt van de postvluchten. Andere leden kwamen hier met kracht tegen op en noemden het een eerezaak voor Neder land dezen dienst te handhaven. Radioktvesties. Verscheidene leden konden geen bewondering koesteren voor het beleid van den minister inzake de radiokwestie. Zij zouden op dit gebied gaarne een daad van den minister zien, vooral ten aanzien van het zendtijdbeslult. Wanneer, zoo vroegen zij, komt er eens een afdoende regeling op dit terrein voor de kleine omroepvereenigingen Zij achtten den toestand, zooals hij thans be staat, niet billijk. Andere leden, die zich bij de wenschelijkheid van een zendtijdherziening aansloten, bepleit ten een langeren zendtijd voor de A. V. R. O. en zouden tevens gaarne zien, dat in het alge meen de uitzending meer dan tot dusver dienst baar wordt gemaakt aan het bevorderen van de saamhoorigheid van ons volk. Zij zouden tevens van den minister willen vernemen, waar om hij nog steeds geen beslissing heeft geno men op het verzoek van de A. V. R. O. om een eigen zender te mogen bouwen. Met kracht kwamen verscheidene leden op tegen de h. 1. weinig breede manier, waarop de Radio-contrÖlecommissie zich van haar taak De beslissingen van dit college gelijkeu dikwijls meer op een geheel willekeurig ingrij pen ten aanzien van de censuur dan op een waken voor de openbare orde en goede zeden. Reeds 2% jaar geleden heeft de minister toe gezegd, een beroepsinstantie in het leven te zullen roepen, doch tot nu toe is het bij deze toezegging gebleven. Postcheque en girodienst. Eenige leden drongen wederom aan op de invoering van een matige rente van de saldi der rekeninghouders bij den postchèque- en girodienst. OCTROOIPROCESSEN TEGEN JAPANSCHE LAMPEN. De President van de Amsterdamsche Recht bank heeft de firma J. A. P. te Amsterdam, in kort geding veroordeeld op te houden met het verhandelen van electrische gloeilampen, welke inbreuk maken op de Nederlandsche octrooien 1654 en 9269, respectievelijk toebe- hoorende aan de Patent Treuhand Gesell- schaft te Berlijn en de N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken te Eindhoven. De inbreuk makende lampen bleken van Japansche her komst. Een soortgelijke beslissing nam ook de Pre sident van de Rotterdamsche Rechtbank tegen twee groote grossiers van Japansche lampen. Ook deze lampen bleken op de octrooien 9269 en 1654 Inbreuk te maken. CRITIEK OP RECHTBANKEN EN VOOGDIJRADEN. Ministerieel antwoord aan de Tweede Kamer. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de Justitiebegrooting wordt nog het volgende ontleend in verband met de pas sage „Critiek op rechtbanken en voorgdijraden". Hieromtrent zegt de minister, dat onder dit hoofd in de eerste plaats twee gevallen worden samengevat, waaruit zou moeten blijken, dat „Roomsch recht heeft getriomfeerd over ons burgerlijk recht". Het eerste dezer gevallen betreft een nlet- vervolging. Over deze quaestie heeft de minister reeds zijn meening kenbaar gemaakt in zijn antwoord op de vragen van den heer Peere boom, waarbij hij heeft medegedeeld, dat de kennisneming van het dossier der zaak hem geen aanwijzing heeft opgeleverd, dat bij de genomen beschikkingen niet met de in dezen uiteraard volstrekt vereischte objectiviteit is gehandeld. Het tweede der beide aangevoerde gevallen, dat betreffende een weigering van herstel in de voogdij, hangt nog voor den rechter. Van de beslissingvan de rechtbank is hooger beroep ingesteld bij het gerechtshof. De minister deelt de door andere leden geuite zienswijze, dat, zoolang er geen beslissing in hoogste ressort is, beter niet worde getreden in een gedachtenwts- seling over de vraag, welke rol bij quaesties nopens herstel in de ouderlijke macht of voogdij de godsdienstige opvoeding van de kinderen speelt. Voorkomen, dat gevallen als waarop de vra gen van de heeren van der Heide en Peereboom betrekking hadden, zich in de toekomst ook elders kunnen voordoen, gelijk enkele leden van den minister vroegen, zou een practisch niet wel uitvoerbare bemoeienis zijnerzijds met de geheele gestie van alle voogdijraden tot in alle onderdeelen eischen. Intusschen schijnt zulks ook niet noodig, omdat de minister de meening deelt van de leden, die er op wezen, dat van een dergelijk onjuist optreden van andere voogdij raden of zelfs van een kans daarop, niet is ge bleken. Loticiso. Voor wat betreft het gebeurde bij de N.V. Lotisico, is een onderzoek loopende. Het resul taat daarvan zal moeten uitwijzen of voor straf rechtelijk optreden of ook maatregelen van an deren aard aanleiding bestaat. In verband met min of meer bedekte insinuaties, die in dit ver band zijn geuit en tot de reeds in het openbaar gestelde vraag hebben geleid, of de goede naam van den ambtenaarsstand hier niet in het ge ding is, wil de minister echter niet naldten uit te spreken, wat hij reeds thans kan verklaren, dat n.l. aan die insinuaties elke grond ontbreekt. Opheffing gevangenissen. Afgezien van de buitendienststelling van ge vangenissen, waartoe de opheffing van recht banken zal kunnen leiden," ligt het vooralsnog niet in de bedoeling andere strafgevangenissen dan die te Utrecht op te heffen. Wie is verantwoordelijk bij de proeven van bekwaamheid tot het behalen van het rijbewijs? De rechtbank te Leeuwarden heeft, z°° 1®z®!1 we in het „Nwsbl. v. h. N.", de vraag behandeld, wie de verantwoordelijke persoon i3> wanneer iemand proeven van bekwaamheid aDegt om een rijbewijs te krijgen: de examiDator of de examinandus. De kantonrechter te Harling6" had den exa minator voor een overtreding van de Motor- en Rijwielwet een boete opgelegd- De officier was het daarmede eens en vorderde bevestiging van het vonnis. Het O. M. was van oordeel, dat de examinator de verantwo°rdelijl{e persoon is, omdat art. 80 zegt, dat de seexqtnineerde rijdt onder toezicht en onder leiding ya n(jen exami nator. De gemachtigde, ®r- Sc^ölvinclc uit Amster dam, kwam tot de conclusie, ,jaj ,je ieerling strafbaar is. Als een ver°ordeeling volgde, zou het centrale lichaam, dat rijbewijzen uitreikt, gedoemd zijn, werk te staken. Bovendien is de examinator bij de wet aangesteld en indien hij een fout maakt, doet hij dat in zijn ambts bezigheid. Koning Albert legt een krans op het graf van den onbekenden soldaat bij de wa penstilstandsherdenking. NOG IETS MERKWAARDIGS IN DE STATEN Waarschijnlijk in het jaar 1644 zette Klaes Maertensen van Roosevelt in Nieuw Nederland voet aan wal. Zijn naam zou waarschijnlijk in den loop der tijden verloren zijn gegaan, in dien zijn nakomelingen van hem niet in bij zondere mate enkele rasechte Hollandsche eigen schappen hadden meegekregen. Klaes Maertensen was een echte Hollander en naar men zegt, zelfs een Amsterdammer. Misschien had hij wat Kennemer of Friesch bloed in de aderen. Anders is het niet te ver klaren, dat zijn nakomelingen in hooge mate de deugd bleken te bezitten, die lofwaardige volharding wordt genoemd, als er resultaten mee worden geboekt. In andere gevallen heet ze koppigheid. Naast vasthoudend, toonden alle Roosevelts zich gemoedelijke menschen. hetgeen aan Am sterdam herinnert en voorts hadden ze altijd een open oog voor de stille macht van het geld, wat echt Hollandsch is. Door deze drie eigenschappen is Franklin D. Roosevelt, de nieuwe president van de Veree- nigde Staten, een waar succes geworden. Als er ooit sprake kan zijn van beloonde hardnek kigheid dan ls dit het geval met Franklin De lano Roosevelt. (Het Delano heeft hij van zijn moeder, die zoo heette en van Hugenootschen oorsprong was). Maar bovenal is Franklin D. gemoedelijk, wel dadig gemoedelijk. De weldadige gemoedelijk heid is niet te verwarren met de steeds wat triviale Amerikaansehe jovialiteit. Door zijn gemoedelijkheid iets heel bijzonders in een Amerikaanschen aristocraat verwierf hij zich van jongs af aan de algemeene sympathie en .hij had er misschien nog meer voordeel van dan van zijn hardnekkigheid (lees lofwaardige volharding). Verder is daar zijn inzicht in de stille macht van het geld. Hiermede heeft hij zich in de politiek baan gebroken. Niet dank zij zijn hooge idealen of door zijn wereldbestormende ideeën. Hij nam al vroeger zijn grooten oom Teddy tot voorbeeld en heeft in werkelijkheid diens loopbaan in diverse onderdeelen gevolgd. Dus het sprak van zelf, dat hij in de politiek ging. Trouwens, hij was rijk (zijn moeder was een rijke erfgename) en behoefde zich om het dage- lijksche brood niet te bekommeren. Maar er waren niet veel kansen, om In de politiek te komen. Toevalig gaf men hem eens een hopelooze candidatuur tegenover een po pulair republikeinsch tegenstander. Roosevelt werd candidaat gesteld, omdat niemand anders wildé. Hij liet toen zien, wat er in hem stak. Op het platteland opgevoed, had hij de platte landers goed leeren kennen en hij zag direct hoe hij aanhangers zou kunnen werven. Er heerschte in dien tijd een bittere strijd om appelvaten. De boeren leverden de appelen uit hun boomgaarden in vaten, maar de een mat met grootere of kleinere maten dan de andere. En aldus was er herhaaldelijk geredekavel tus schen producenten en consumenten. Roosevelt nam de appelkwestie tot inzet van zijn verkiezingsstrijd. Hij beloofde den boeren, dat hij een wetsontwerp zou indienen, waarbij de maat van de vaten werd vastgesteld, die maar klein ZOU zijn. De boeren zouden dus aan. het langste eind trekken, want in kleine vaten gingen minder appelen en vaten waren de al- :'Kl1 gemeen gebruikte maat. De boeren, ofschoon verstokte republikeinen, stemden allemaal voor Roosevelt. Het was echt Amerikaansch, maar Roosevelt hield woord en wist zijn wetsontwerp er door te sleepen. Hij was van huis uit een moederskindje. Eenige zoon werd hij danig vertroeteld. Maar hij was flink en sterk, deed veel aan sport en ontkwam aldus aan de laSen, die zijn moeder hem legde. Deze gat ^em overigens een schit terende opvoeding. Ze !let hem Fransch, Duitsch en Italiaansch leeren en herhaaldelijk nam ze hem mee op reizen naar Europa. Roosevelt her innert zich menig fietstochtje in de omstreken van Parijs gemaakt en aldiis zal Franklin De lano een der weinig Amerikaansehe presidenten zijn, die ooit met Europa in nader contact zijn geweest- Gemoedelijk, zakelijk en vasthoudend, ver loochent ook deze Roosevelt zijn thans intus schen verre Hollandsche afkomst niet. Het zou eigenlijk nonsens zijn, veel ophef over die verre Hollandsche afkomst te maken, indien de Roose velts alleen Stonden. Maar merkwaardig genoeg wijst Amerika nog ettelijke Hollandsche families aan, die een Plaats van beteekenis innemen, zulks in tegen stelling bijv. met de origineele Amerikaansehe families als die van "Washington, Adams, Monroe Jefferson etc. die of zijn uitgestorven, of niet meer op den voorgrond treden. In de Vander- hilts, de Roosevelts (een neef van den nieuwen president is gouverneur van de Philippijnen en ook een heel ambitieus iemand), de Van Swe- ringens, de Stevens etc. bezitten de oude Hol landsche kolonisten moderne nazaten, waarop ze trotsch kunnen zijn. De Hollandsche immi granten zijn trouw gebleven aan het ras en ze strekken het waarlijk niet tot schande. Ook in den Amerikaanschen vrijheidsoorlog speelden de Hollanders hun rol en namen als van Van Rensselaer, Van Schaick, Van Nes en Schuyler kregen er een goeden klank in. Tenslotte mogen we niet vergeten, dat in de eerste helft van de vorige eeuw de Vereenigde Staten nog een flinken president hebben gehad in Martin van Buren, die zelfs nog Hollandsch sprak en in zijn politieke loopbaan typisch Hol landsche kwaliteiten ten toon spreidde. Waarlijk, we hebben Nieuw Amsterdam niet vergeefs gesticht. Dat we dit indertijd met de Engelschen voor Suriname ruilden is eigenlijk niet zoo erg als we bedenken, dat de laatsten New York kwijt zijn en een Roosevelt weer president is van de Vereenigde Staten.... De najaars-centrale raadsvergadering. De najaarsvergadering van den Centralen Raad van den R.K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem zal, zooals gemeld, plaats vinden op Woensdag 16 November a.s. te Den Haag, in Gebouw „Amicitia", Westeinde. Er is een voorstel van het hoofdbestuur, waarbij dit aan den entralen Raad machtiging vraagt om zoo mogelijk in 1933 mede te wer ken tot concentratie van Hanzebureaux. Er komen verschillende belangrijke voorstellen ter tafel. De vergadering wordt voorafgegaan door een H. Mis in de Theresiakerk, Westeinde, opge dragen door den Geestelijk Adviseur der af deeling Den Haag, Rector L. Brink, terwijl des avonds door de afdeeling Den Haag aan de afgevaardigden een feestelijk samenzijn wordt aangeboden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10