ST. ALBERTUS DE GROOTE. 1 I ONZE PRIJSsPUZZLE „P. C. HOOFT" IN VLAMMcN OPGEGAAN Vreeselijk loeiden de v.ammen MAANDAG 14 NOVEMBER 1932 APOSTEL VAN DEN VREDE. EUCHARISTISCH SECRETARIAAT OP BRAKKENSTEIN t TEGENSTELLING. DE HERVORMINGSHERDENKING VAN DE N. C. R. V. t NIET MISVERSTAAN! KARDINAAL FRUEHWIRTH- Viert 30 November a.s. zijn zilveren bisschopsjubilé. WILLEM NIEUWENHUIS. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. VRIJWILLIGE ARBEIDSDIENST. De oplossing van puzzle No. 20 is: HORIZONTAAL 1. Noodschot, 3. Tweestrijd, 5. Voorschot, 7. Vogelkoor, 9. Ontwarren, 10. Verachten, 12. Delta, 14. Landerijen, 15. Narcissus, 16. Poort, 18. Andantino, 19. Mandoline, 20. Fluit, 21. Neger. VERTICAAL1. Netto, 2. Toren, 3. Takel, 4. Duwen, 5. Varen, 6. Thans, 7. Villa, 8. Radio, 10. Visum, 11. Noode, 12. Doodstraf, 13. Addernest, 14. Prikkelen, 17. Tegenover. Als winnaars werden door het lot aangewezen P. F. J. Westra, Nauw 9, Leeuwarden; H. Biermans, Schermlaan 44, Rotterdam; H. J. Op den Akker, Ridder van Catsweg 36, Gouda; L. F. Asperslagh, Berkenb. Blok- straat 18, Scheveningen. Hieronder prijspuzzle No. 22 een driehoekspuzzle. Basis historische held van Barneveld. Links opgaande zijde sappige vrucht. Rechts neergaande zijde deugd van een waar edelman. lste Rij: medeklinker; 2de rij: Grieksch voorwoord (meest in samen stellingen); 3de rij: herkauwer; 4de rij: voorwerp om mee te schrijven; 5de rij: omslag; 6de rij: kleine vogel; 7de rij: krulversiersel; 8ste rij: een scheld- en eerenaam voor het Katholicisme. Oplossing tot en met 18 November aan Puzzle-redacteur (oplossing 22) Bureau van dit Blad, bij voorkeur per briefkaart zonder verdere mede- deelingen. Onder de goede oplossers worden vier bedragen verloot van 2.50. Prijswinnaar moet abonné zijn. Men gelieve den naam op te geven, waarop het abonnement loopt. DRAMA AAN BOORD, J MOORDAANSLAG TE A'DAM. DE ROOFOVERVAL IN RESSEN-BEMMEL. STROOPERS PER AUTO. KINDJE VERBRAND. AUTOMATEN DIEVEN. Albertus de Croote. Den 16den December is het een jaar gele den, dat onze roemrijk regeerende Paus Pius XI door een plechtig decreet den H. Alber tus op de lijst der Heiligen plaatste en e- vens uitriep tot Leeraar der Kerk, zo° a zijn sterfdag den 15den November vo°r e eersten keer door de geheele H. Ker R tig zal worden herdacht. Nu ligt het niet in onze bedoeling naar aanleiding van dit feest de aandacht te vestigen op Albertus' verdien sten als universeel ge leerde, als theoloog, wijsgeer of exegeet of °P zijn roep als den grootsten natuurkundi" ge van zijn tijd, waar door hij terecht >;,het wonder zijner eeuw'en «de schitterendste a Wijsgeeren der geheele Christenheid" werd ge noemd: „een lichtende lamp die het 't lichaam der geheele Kerk met haar vruchtbaarheid verlicht als de morgen ster". Maar eerder wil len wij Albertus' ver diensten belichten als Apostel van den vrede, vooral nu in onze da gen het woord van den Psalmist over het woe- St. len der volkeren weer een bittere en harde Werkelijkheid is geworden. Want ook Al bertus' tijd was vervuld van hevigen en langdurigen strijd, van tweedracht en bur gertwisten. Hij zag den val van het fiere Keizersgeslacht der Hohenstaufen, den strijd tusschen Paus en Keizer, den burger oorlog in Italië en Duitschland, de Halve Maan in het bezit der H.H. Plaatsen, den Muzelman in Spanje en den invloed van Frankrijk op het Pausdom, inzet van het pauselijk verblijf in Avignon en het daar uit gevolgde schisma. Misschien mag ook hem een oogenblik de angst voor het nade rend einde der wereld hebben bekropen, gelijk eens een St. Augustinus en St. Hie ronymes bil den inval der barbaren. Mis schien dacht ook hij een oogenblik aan den ondergang van Europa, een gedachte die ook nu nog verschillende kringen beheerscht en telkens weer opkomen zal als benauwen de tijden de menschheid bedreigen. Maar Albertus kende ook het woord van Sallus- tius: „Een rijk wordt licht door die midde len in stand gehouden, waarmede het in den aanvang werd gesticht". Als een vol bloed Middeleeuwer was al zün hoop geves tigd op de kracht van het Christendom, wist hij zichzelf en ook zijn tijdgenooten, vervuld van de Godsgedachte, van n levenwekkend Godsvertrouwen, zoodat zijn geheele vredes werk op God steunde en op de Goddelijke dingen. Met dit rotsvast vertrouwen op de Voorzienigheid, bewerkte hij te Keulen den vrede tusschen Bisschop en volk; streed hij op de Kerkvergadering van Lyon voor de keuze van Rudolf van Habsburg; was hij de vredesengel op zijn tochten door Duitsch land in dienst van den Paus; trad hij op als scheidsrechter tusschen de Duitsche vorsten. Het behoud van den vrede was ook naar zijn opvatting de eerste taak van den Staat en van de Maatschappij. Vandaar zijn ja renlange bemoeiingen om den strijd tus schen families, steden en vorsten te beslech ten. Hij is een vijand van het geweld, ook van het onverbiddelijk toegepaste recht. Hij wil recht verbonden met liefde; hij wil so ciale schikking en socialen vrede en strijdt ook voor dien vrede met zijn geheele gezag, dat hij door zijn heiligheid en levenservaring Verworven had. Met al zijn krachten wil hij het openbare leven met de vredesbeginselen en de leer der Kerk doordringen. De vrede in den Staat en in de Maatschappij, de vrede van Christus in het rijk van Christus, is zijn hooge doel, is zijn levenswerk. Zoo was Al bertus in den waren zin van het woord een Man, een Apostel van den vrede, van den socialen en politieken vrede, en is geroepen ook om in dezen tijd de patroon en 't voor beeld te zün van onze Katholieke vredes- actie. tt ^as daarom niet zonder reden dat Z. tt. ae PaUs in zijn decreet St. Albertus' ver diensten voor den vrede bijzonder naar vo ren bracht. „Want Albertus is immers zulk een Heilige, zegt de Paus, dat onze tijd, die vurig naar vrede zoekt en zich van de uit vindingen der wetenschap wonderen belooft met gretige oogen tot zijn voordeel naar Zijn voorbeeld kan opzien. Want ofschoon alle volkeren heden vurig naar vrede ver langen, zijn zij het allerminst eens over de meest geschikte wijze en weg om hem te verkrijgen; ja zelfs verwaarloozen zij de grondslagen zelf van den waren vrede, na melijk de rechtvaardigheid en de liefde." En dan spoort de Paus de Katholieke we- reld aan om haar toevlucht te nemen tot den nieuwen Heilige: „Laten daarom allen met vertrouwen opzien naar den H. Albertus den Groote. Want hij hing met heel zijn hart den glorierijken God aan, Die waarlijk geen God van verdeeldheid, maar van vre de is, en wel van dien vrede, die elk begrip te boven gaand, hart en verstand der geloo- vigen bewaart. Deze Albertus, die in zijn leven ijverig gewerkt heeft met gelukkigen uitslag om tusschen steden en vorsten, vol keren en particuliere personen vrede te stichten, toont zich aan ons als een volmaakt voorbeeld van een vredebrenger met het gezag dat hij bezat om de harten te verzoe nen, en dat voortkwam uit den roem van zijn kennis en heiligheid, tezamen met zijn zoo groote persoonlijke waardigheid, die veredeld was door 't heilig merkteeken van het Priesterschap. Waarlijk gaf hij in zich zelf een levend beeld van Christus den Verlosser, Die in de H.H. Boeken wordt be groet als de Vorst des vredes." Op deze Pauselijke gedachte meenden wij de aandacht te mogen vestigen, nu 't feest van den nieuwen leeraar der Kerk door de geheele Kerk wordt herdacht. De persoon lijkheid van den H. Albertus moge ons een «terke steun zijn in onze dagen, een lichtend voorbeeld ook van een zuiver Godsgeloof en een diep vertrouwen in de onverwoest bare kracht van het Christendom bij het werk voor den vrede. Dr. Wibaut schrijft in de socialistische bladen een jeremiade over wat hij noemt „de ramp van Ottawa" en besluit zijn som bere overpeinzingen aldus: Er zou reden zijn tot triestheid indien wij onze hoop niet konden blijven vestigen op de socialistische arbeidersbeweging. Haar orga nisaties S.A.I. en I.V.V. moeten de internatio nale samenwerking stellen m plaats van nationalisme. Bijna tegelijk vestigt George Lansbury, leider der Engelsche Arbeiderspartij, in de „Times" de aandacht op de noodzaak, de drie-en-een-half millioen werkloozen te hel pen. Stelt deze arbeidersleider nog hoop op socialistische internationale of dito vakver- eening Integendeel. Hij schrijft: Is er geen religieuse leider in ons land, die in naam van den stichter van ons geloof een kruistocht leiden wil tegen dit door menschen gestichte kwaad? Ik wil mijn deel bijdragen als lid van het Lagerhuis, en ook als burger wil ik mij aansluiten bij iederen leider eener kerkelijke groep, die een veldtocht niet slechts voor de liefdadigheid maar voor de gerechtig heid voeren wil. De tegenstelling is treffend. Zij teekent beter dan welke uiteenzetting ook het ver schil in mentaliteit tusschen de Engelsche Arbeiderspartij en de Nederlandsche S. D A. P. Plechtige inwijding van een nieuw gebouw. Tien jaar geleden werd in bescheiden vorm in het. klooster der Eerw. Paters van het Allerheiligste Sacrament op Brakkenstein te Nijmegen een Eucharistisch Secretariaat inge richt onder leiding van den Zeereerw. Pater Schelstraete. Van hier uit ging de weldadige actie voor de Eucharistische beweging in Ne derland en ontplooide zich de progaganda voor de Eucharistische jeugdbeweging vooral voor den Euch. Kruistocht. Hier ontstond ook de ont wikkeling van de devotie voor de Altijddurende Aanbidding. Sinds eenigen tijd is het Secreta riaat nu ondergebracht in een speciaal ge bouw, dat is opgericht in den tuin van het Klooster Brakkenstein. Dit secretariaat, waar aan tevens verbonden is een veelzijdige Eucha- ristiechet bibliotheek werd Zaterdag plechtig in gewijd door Mgr. A. Sweens, President van het Groot Seminarie van het Bisdom Den Bosch. Bij deze plechtigheid was tegenwoordig de volledige leiding van het Eucharistisch Secre tariaat. De verhooging van den toelatingsleeftijd begint reeds haar gevolgen te doen gevoelen. De bijzondere bewaarscholen komen in de knel. Dr. Verhoeven wees er in 't jongste Jaar boek op, dat wettelijke voorziening nu niet langer mag uitblijven. En hü deed een op lossing aan de hand: de gemeenten, die vrij willig openbare bewaarscholen ten laste van de algemeene kas in stand houden, moeten verplicht worden, ook de bijzondere bewaar scholen naar denzclfdon maatstaf als de openbare te bekostigen. Het is duidelijk, dat deze oplossing het Rijk niets kost. En ook, dat zij den velen ge meenten, die geen openbare bewaarscholen hebben, hoegenaamd geen nieuwe lasten op legt Zij vergt alleen, dat de weinige gemeen ten, die wel openbare bewaarscholen heb ben, de bijzondere daarbij niet achterstellen. Het wil ons voorkomen, dat De Standaard de oplossing van Dr. Verhoeven niet juist heeft weergegeven. En dat er nu een legende dreigt te ontstaan, die de kosten voor de ge meenten veel te hoog voorstelt. Drie dingen zal men goed in 't oog moeten houden. Vooreerst, dat er geen leerplicht bestaat voor 't bewaarschoolonderwijs. Vervolgens, dat de gemeenten absoluut niet verplicht zijn, er openbare bewaarscholen op na te houden. En ten slotte, dat het aantal ge meenten met openbaar bewaarschoolonder wijs feitelijk klein is. Alleen de laatste wil Dr. Verhoeven tot financieele gelijkstelling verplichten. Alle overige laat hij vrij, als tot nu toe. Het leek ons wenschelijk, daar even de aandacht op te vestigen. Dr. Irving Langmuir, de winnaar van den Nobelprijs voor Chemie 1932. Naar Kipa uit Rome verneemt, zal kardinaal Eruehwirth den 30sten November a.s. zijn zil veren bisschopsjubilé vieren. z- H. Piug x benoemde hem, toen nog ge neraal van de orde der Dominicanen, den 31- sten October 1907 tot nuntius te München. elhH0sten November daaropvolgend ont ving bi] ,lit d0 handen van den toenmaiigen kardinaal-staatssecretaris Merry del Val de bisschopswijding. Wegens de buitengewone verdiensten, welke lrth zich °P zijn belangrijken post creëerde Paus Benedic- van Q DeoptriT kardinaal in het consistorie InlW I®"61 1915- 1927 Kar,0^frd hi* groot-poenltentiarius en in gewichtig arnt!f 2?r H' Roorasche Kerk, welk geboren werd, is hans He h AUg' 1845 Kardinaal Ehrle 1, e oudste der kardinalen Kaidinaai Eiirle is twee maanden jonger. Z. H. EXC. MGR. DE CLEENE. Naar de „Annalen van Scheut" melden, is het ontslag als Apostolisch Vicaris van Leo- poldville dat Z. H. Exe, Mgr. de Cleane om ge zondheidsredenen in Rome beeft aangevraagd, verleend. Het werd hem gegeven in een schrijven, waarin de H. Stoel-aan Monseigneur diepen dank betuigde voor zijn lastig maar zoo moe dig verricht 40-jarig missiewerk. Een afkeuring, maar de straf ingetrokken. Na een jaar heeft de Minister van Water staat thans eindelijk een beslissing genomen in de bekende kwestie van de Hervormings herdenking door de N.C.R.V. De „Omroepgids" bericht er het volgende over: „Even voor het afdrukken van ons blad ontvangt de N.C.R.V. de beslissing van den Minister van Waterstaat inzake de afbreking van onze Hervormings-herdenking op 31 Oc tober van het vorig jaar. Zooals bekend, werd onze vereeniging we gens die uitzending door de Algemeen Pro gram Commissie voor den tijd van zes weken (drie maal) uitgesloten van de verzorging van het algemeen programma. De minister geeft geen beslissing over onze vraag, of de commissie volgens de des betreffende bepalingen het recht had, onze uitzending af te breken. Wij ontkennen dat recht. De minister keurt af, dat we met de uitzending een aanvang maakten, doch zal zich, gezien de omstandigheden, van het op leggen van sancties onthouden, zoodat de op gelegde „straf" is ingetrokken. Ten slotte oordeelt de minister, dat eene Hervormings herdenking als zoodanig niet valt buiten het kader van het algemeen programma". HERDENKING VAN DEN GEBOORTEDAG VAN PRINS WILLEM VAN ORANJE. Men deelt ons mede: Bij de voorbereiding van de herdenking van den geboortedag van Prins Willem van Oranje te 's-Gravenhage is voeling gekregen met Eduard Veterman, die een nieuw tooneelwerlc heeft geschreven: „Vader des Vaderlands". Het Vereenigd Rotterdamsch Hofstad-Tooneel heeft het opvoeringsrecht van het stuk ver worven, met de bedoeling, dat ook het tooneel zijn aandeel zal hebben bij de plechtigheden, welke in den lande worden voorbereid. Jlet Haagsch Comité voor de herdenking van den 400sten geboortedag van Willem van Oranje van oordeel, dat de opvoering van een dergelijk tooneelwerk een waardig onderdeel zal kunnen Zijn van de komende feestelijkheden, heeft met den heer Van der Lugt Melsert een regeling getroffen met den opzet dat de eerste opvoe ring van het tooneelwerk een officieel karak ter zal krijgen en de reeks van algemeene her denkingen zal openen. Tevens is, naar wij vernemen, in beginsel be sloten, het stuk „Vader des Vaderlands" als volksuitvoering eenige keeren te doen opvoeren. PATER H. JANSEN C ss.R. t Te Roermond Is In het klooster der Paters Redemptoristen, Kapel in 't Zand, overleden de Weleerw. Pater H. Jansen. De overledene werd geboren in 1864 en in 1890 priester gewijd De viering van zijn zilveren jubileum als redacteur van „De Maasbode". Het zilveren feest van Willem Nieuwenhuis als redacteur van „De Maasbode" kan wegens de nu reeds langdurige ziekte van den jubila ris (waarin gelukkig aanmerkelijke beter schap geconstateerd kon worden)), niet anders dan op zeer beperkte schaal en in zeer intie- men kring worden herdacht. Door vriendelijke tegemoetkoming van de bestuurders van het Maria-Paviljoen te Amsterdam, waar de pa tiënt verpleegd wordt, zal het toch mogelijk zijn hem op den jubeldag, Dinsdag a.s. 15 No vember, een bescheiden hulde te brengen. Deze huldiging van de zijde van het daartoe ge vormde comité en van de zijde van de N.V. de courant „De Maasbode" zal des morgens plaats hebben in de conversatiezaal van het Maria-Paviljoen. Volgens den wensch van den behandelenden geneesheer is de duur daarvan sterk beperkt, evenals de kleine kring van genoodigden, die erbij toegelaten kunnen wor den. In den namiddag zijn de gewone bezoekuren in bet Maria-Paviljoen van twee uur tot half vier. Met het oog op den toestand van den patiënt verdienen echter schriftelijke en event, telegrafische gelukwenschen de voor keur. Ook zal er .gelegenheid zijn in een feli citatie-register te teekenen. Dr. W. G. Mengelberg naar Napels. Het San Carlo Theater te Napels heeft zijn piogramma van opera's en concerten voor het a.s. seizoen bekend gemaakt. Er zullen 24 opera's worden uitgevoerd waar van noviteiten; als gastdirigenten worden o.a. Respighi, Mascagni en Richard Strauss ge noemd, allen in verband met eigen werken. De 6 concerten, welke dit. seizoen worden ge geven, staan onder leiding van de Italianen Vit- torio Gui en Vitale en van de buitenlanders dr. Mengelberg, Furthwangler en Strauss. WERKLOOZENKAS GEZAGVOERDERS EN STUURLIEDEN TER KOOPVAARDIJ. Door den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken is, krachtens het werk loosheidsbesluit 1917, goedgekeurd het reglement voor de werkloozenkas van de vereeniging van Ned. Gezagvoerders en Stuurlieden ter koop vaardij te Amsterdam, terwijl is bepaald, dat het subsidie ten behoeve van deze kas zal in gaan op 1 Januari 1933. Zaterdagmiddag is te Den Haag eeoi bijeen komst gehouden van belangstellenden van al lerlei richting, teneinde het vraagstuk van den vrijwilligen arbeidsdienst, welke hier te lande in oprichting is, te bespreken. Het kleine werk comité, daartoe gevormd, had ook dezulken uitgenoodigd, van wie verwacht kon worden dat zij bezwaren te berde zouden kunnen bren gen. Niet in het minst daardoor had een geani meerde gedachtenwisseling plaats. Verschillende vooraanstaande instellingen en personen hadden blijken van belangstelling en bewijzen van Instemming toegezonden. Als resultaat der besprekingen kan worden vastgesteld, dat het voorloopige werkcomité zich met de verdere uitwerking en bestudee ring van het vraagstuk zal bezig houden en aan het aanvankelijke voornemen, om zich met de daarvoor in aanmerking komende lichamen en instellingen, welke zich bezig houden met het bezorgen van de belangen van jeugdige werkloozen in verbinding te stellen, reeds spoe dig gevolg zal geven. Een tweede bijeenkomst zal nog worden bij een geroepen vooral om ook de vele andere be langstellenden in de gelegenheid te kunnen stellen, zich persoonlijk met het comité te ver staan. Bedoeling is dat dit werkcomité zal worden uitgebreid tot een orgaan, hetwelk tot stich ting van een vrijwilligen arbeidsdienst in Ne derland zal overgaan. Het adres van het werk comité blijft gevestigd Haviklaan 20 te 's Gra- venhage. HERHAALDELIJK HADDEN ONT PLOFFINGEN PLAATS AMSTERDAM, 14 November. Hedennacht can ongeveer half één is brand uitgeoroken aan boord van het motorschip „P. C. Ha. ft" van de Stoomvaart Maatschappij Nederland, liggende aan de Sumatra-kade. Het eerst werd het vuur gezien aan het sloependek. Aange wakkerd door den feilen wind joegen de vlam men in m/indier dian geen tijd naar een der dekken. Onmiddellijk werd de brandweer gealar meerd. Bij »haar komist werd zij evenwel ge- waarschuwe, dat zij voorzichtig moest zijn met aan hoord gaan, omdat het schip nog gedeeltelijk onder tolauwgas za,t. De Genees kundige Dienst was n.i. den gtjaeelen dag bezig geweekt het schip t« ontratten.. Het vuur kon zoodoende alleen worden be streden ran buitenaf emi van het 'bovenste dek. Hoog schoten de vlammen boven het hoogliggende achlip uit. Door de eerste en tweede klasse-hutten loeide spoedig een vuur zee. Men deelde ons mede, dat daar het vuur moest zijn ontstaan. Om ihlf twee stond ook het middenschip in lichterlaaie. Met brullend geweld sloegen de woe6te vlammen dreigend naar de hooge kranen, die langs de kade staan. Een van de stuur- kooien viel brandend neer met een hevigen slag. Tegen twee uur schenen de oliebunkers vuur te beibben gevat. Deze bunkers bevatten ■cmgpveer 1000 ton stookolie. Ben lywartier later had het vuur het achterdek reeds be reikt. Om kwart voor drie stond het middenschip in lichterlaaie. Geweldige hoeveelheden waiter werden lp het vuur geslingerd, met hot ge volg, dat de vlammen minder fel uitsloegen over de bovendekken inwendig woedde het vuur met onverminderde kfacht voort en vrat zich langzaam maar gestadig voort naar het achterschip. Van tijd tot tijd weerklonk een doiffe knal, waarschijnlijk door het sprin gen van koolmiurfleschen of flessehen samen geperste lucht. Eet:» emijü oogenblik heeft men nog, .in overleg niet den op het terrein verschenen directeur van de Mij. Nederland, den heer Delprat, overwogen het schip van den wal te verhalen, docfh, aangezien diit ongeveer een half uur in toeslag zou nemen en men gedu rende dien tijd geen water in de vlammen kon werpen, heeft men dit voornemen weer laten varen. Pet aantal slangen, dat uiitgejegd werd, was niet te tellen. Tusschen half drie en drie uur volgden de doffe knallen elkaar sneller op. Telkens ex plodeerden de olietanks en voortdurend laai de het vuur weer in lievigheid op. Te ruim drie uur bereikte de brand zijn hoogtepunt. Toen kreeg het vuur een zooda nige uitbreiding, dai «I» commandant van de brandweer opdracht gaf, dat alle zi-dh op het schip bevindende brandweerlieden zich moes ten verwijderen. Om half 4 had de brand zulk een omvang gekregen, dat het groote, mooie schip vól kernen verwoest zou worden. Tegen vier uur waren vier sleepbooten van de Getor. Goedkoop aan de „P. C. Hooft" vast gemaakt. Toen de trossen, dia de „P, C. Hooft" met den wel verbonden, waren gekapt, be- gonen de sleepbooten te trekken en kwam het schip van den wal los om zijn laatste reis te ondernemen. Op hetzelfde oogenblik hiel den de tallooze spuiten op water te geven en staakte de brandweer haar hopelooze taak. Het was een verschrikkelijk, maar grootsch schouwspel toen het vlammende gevaarte zich van den wal losmaakte. Het vuur had het spel gewonnen en een laaiende gloed steeg opnieuw uit het middenschip op terwijl de wind de vlammen voortjoeg naar het nog bij na onaangetaste achterdek. Hel weerkaartsten de schepen en huizen aan de beide Y-oevers den vuurgloed. Het vuur was meester van het geheele schip. Snel teerden de sloepen dan ook weg. De davids 'bogen om en sissend en spattend stortte van tijd tot tijd een branden de sloep omlaag in het water, waar het vuur spoedig gedoofd was. De achtermast begon sterk naar stuurboord over te hellen maar wend klaarblijkelijk door de trossen en ka bels vastgehouden. Bij de oompasboeien ma noeuvreerden de sleepbooten het brandende schip zuidelijk van de vaargeul en op bevel ran den heer van der Poll lieten de drie op varenden de anlkers vallen. Het was toen on geveer kwart over vijf, de drijvende motor- spuit van de Amsiberdamsche brandweer „de Jason" en de „Jan van der Heyden" waren voortdurend in de nabijheid van het schip gebleven^ Nabij de compastooeian lagen een aantal aken en tjalken op stroom voor anker. Eenige van deze schepen zouden echter door het overwaaien van vonken ernstig gevaar kunnen loopen en dus achtte de heer van der Poll het geraden die schippers te waarschu wen een andere ligplaats te nemen. Met be hulp van de sleepbooten die hun taak bij de „P. C. Hooft" hadden volbraoha werd een vijftal booten naar een veiliger ligplaats in de nabijheid gesleept. Aan boord van de „P. C. Hooft" woedde het vuur onvreminderd vort. Hoewel de „Jason" en „Jan van der Heyden" in de nabijheid Weven zag men het nuittelooze van een nieuwen en thans onge- lijken strijd met de vlammen in en dus bleef men werkloos het grootsche schouwspel gade slaan. De vrees dat de olietanks zouden wor den aangetast en dat daardoor de brandende olie over het water zou worden verspreid, werd gelukkig niet verwezenlijkt. Te half zes vanmorgen loeiden de vlammen, aangewak kerd door den stevige bries naar alle kanten van het schip, dat voor de Amsterdammers van de De Ruyte-rkade niet zichtbaar was. Slechts zag men boven de gebouwen en schepen van de Handelskade een rosse vuurgloed zich afteekenen tegen de lichter wordende hemel. OmtrentVen brand kan nader worden mede gedeeld, dat het schip hedenmiddag om 12 uur nog steeds brandde. De directie van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" beschouwt het schip ais verloren De oorzaak van den brand is onbekemd. Naar de directie van de stoomvaatmaatechap- pij „Nederland" ons mededeelt, zal zoo spoedig mogelijk in de dagbladen worden bekend ge maakt of en zoo ja, op welke wijze in de af vaart van de ,,P. C. Hooft" op 23 November «ua zal worden voor zien, waarvan da* aan de Een militair en twee matrozen levens gevaarlijk gewond. SAMARINDA, 12 November (ANETAf Gisteren heeft zich aan boord van de „Van Swoll" van de K. P. M. een drama afgespeeld. Een walkoelie verwondde den Europeeschen militair Gudde levensgevaarlijk, terwijl de vierde stuurman van de „Van Swoll" licht-, een matroos levensgevaarlijk en een matroos doodelijk werd gewond. De dader werd gepakt. De oorzaak van dit drama is gelegen in het verbod voor koelies om aan boord te komen, welk verbod verband hield met een diefstal aan boord van de „Van Swoll". passagiers en agenten nog afzonderlijk mede- deeling zal warden gedaan. Verder vernemen wij van de directie dat het schip voor ruim 7 millioen gulden was ver zekerd, waarvan 80 pet, bij Engelsche en Ne. derlamcLsche assuradeuren en 20 pot. voor eigen risico. Zijn meisje in den rug gestoken. In den afgeloopen nacht, omstreeks half twee is op den hoek van de Ben Viljoenstraat en het Afrikaanderplein te Amsterdam een moordaanslag gepleegd. Op dat tijdstip bracht een 20-jairige jonge man zijn even oude verloofde mej. D. naar huls. Zij waren dien avond op bezoek geweest bij bekenden, waar zij van 7 tot 12 uur zijn geiweest. Voor de woning van het meisje haalde de jongeman plotseling een groot mes te voor schijn, waarmede hij het meisje in den mg stak. Door den G. G. N. G. D. is de gewonde naat; het Isr. Ziekenhuis vervoerd. De dader heeft zich bij de politie aangege ven. De dader nog voortvluchtig. Naar den dader ran den roofoverval op vrouw van D. te Resaen-Bemmel, wordt nog eteeds door de politie te Nijmegen jacht ge maakt. Vrijdag heeft de politie den jongeman op de Melen gezeten, maar kon er niet in sla gen 'hem te pakken. Nahr wij vernamen is de dader G. de K. een zwerver. Men vermoedt dat de K. over de grens is getrokken, vermoedelijk met het voornemen dieper Duitschland in te gaan. Verbaliseerend veldwachter van de treeplank gevallen. Vrijdagavond reed de 51-jarige rijksveld wachter Bouwman uit Rozendaal bij Arnhem mede op de treeplank van een auto, die hij in verhand met een jachtovertr.eding in beslag genomen had en naar het politiebureau te Velp moest overbrengen. Op den hoek van den Hoogen weg en de Piet Heinlaan te Velp nam de bestuurder van den auto plotseling de bocht zeer scherp, zoo dat Bouwman viel en een zeer zware hersen schudding bekwam. Hij is naar het zieken huis te Velp overgebracht. De auto die .was doorgereden, werd te Arn hem in een garage terug gevonden en in be slag genomen. Twee heeren uit Arnhem en een jongedame uit Velp die in den wagen zaten werden gearresteerd. Na verhoor wer den de jongedame en een van de twee heeren vrijgelaten. De toestand van het slachtoffer was gisteren nog vrij ernstig. Tragische bijzonderheid. Het vier-jarig dochtertje van den heer R. bad het ongeluk een kuip kokende zeepsop over het lichaam te krijgen. Met zeer ernstige brandwonden werd de kleine opgenomen, zoo dat voor het leven wordt gevreesd. Als tragisehe bijzonderheid meldt de „Bos sche Crt.", dat denzelfden dag in hetzelfde gezin een tienjarig dochtertje na een lang durige ziekte overleed. Die tevens valsche munters waren. Vrijdagnacht zijn door de Groningsche politie op heeterdaad betrapt een tweetal personen, een 25-jarig schoenmaker en een 24-jarige machine bankwerker, die met behulp van valsche mun ten sigaretten en andere waren uit automaten stalen. Diverse goederen zijn in beslag genomen. In hun werkplaats werden de hulpmiddelen ter vervaardiging van de valsche ifiunten aange troffen en in beslag genomen. DE TERREUR IN DE BOUWVAKKEN TE AMSTERDAM Federatie bindt in. In vervolg op de gepubliceerde motie, welke de Samenwerkende Patroonsvereenigingen in de Bouwbedrijven te Amsterdam ter gecom bineerde ledenvergadering dato 18 October j.l. hebben aangenomen als verweer tegen de gesignaleerde terreur, geven zij kennis van het feit, dat sedert 24 October d.a.v. de werk zaamheden op het betreffende bouwwerk zijn hervat. Het bestuur der samenwerkende patroons vereenigingen heeft nadien van de landelijke federatie, afd. Amsterdam, de uitdrukkelijke verklaring gevorderd, dat deze organisatie de werkbelemmering in het algemeen en in het bijzonder den eisch tot werkbezetting (zonder aanstelling door den patroon) in de toekomst niet zal stellen of toelaten. Deze verklaring heeft voorgenoemde federatie afgelegd en schriftelijk bevestigd. Redenen waarom de S.P.V. het verbod tot aanneming van federatief georganiseerde werknemers hebben opgeheven. Bovendien hebben zij den leden dringend verzocht, eventueele nieuwe onregelmatig heden onmiddellijk aan het secretariaat om standig te melden, inclusief namen en daden van personen, die daarbij direct of indirect de leiding hebben. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT Belastingambtenaren te Groningen hebben in samenwerking met de recherche een inval ge daan In een perceel aan den Hoorderhaven aldaar, op vermoeden dat daar frauduleus alco hol werd gemaakt. Op den zolder van het per ceel ontdekte men een volledige installatie, ter» wfjl tevens twee personen, die zich bezig hiel den met de „fabricage" werden aangehouden,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5