ALGEMEEN OVERZICHT. SANTA CRUZ' LOT. het tweede eeuwfeest van naar zijn vrienden. DE GODSDIENSTSTRIJD IN MEXICO. MAANDAG 14 NOVEMBER 1932 DE FEESTEN TER EERE VAN ST. ALBERTUS MAGNUS IN BELGIE. UITSTEL VAN BETALING AAN EUROPA? HOOVER ZAL MET ROOSEVELT CONFEREEREN. GENEVE IN ROUW. DE BRAND IN HET KINDERTEHUIS BIJ ZUERICII. DUBLIN IN OPWINDING. „Wij willen De \alera koning maken" Het aantal slachtoffers niet te controleeren. WASHINGTON. Het dankgebed der katholieken. Alcala Zamora naar Mexico. DE GRUWEL VAN DEN VOLGEN DEN OORLOG. Baldivin over het „gevaar uit de lucht DE AARDE EISCHT HAAR TOL. Tot nog toe 25 lijken uit de Ashton-mijn geborgen. WIGAN, 12 November. (R.O.) Naar nader wordt gemeld, vond de ontploffing in de mijn van Ashton in Makerfield hedennacht om drie uur plaats. De nachtploeg van honderdvier man was in haar geheel beneden In de mijn aan het werk. Hedenmorgen om half acht waren nog minstens vijf-en-twlntig man be neden in de mijn. EEN OPZIENBAREND DOCUMENT. DE SCHISMATIEKE KERK IN MEXICO. 6>- (Wordt vervolidij Contact met Washington. Nauwelijks is het verkiezingsvuur Jn de Vereenigde Staten gedoofd, is daardoor de zoo lang begeerde stabiliteit ingetreden, of de Europeesche schuldenaren van Amerika ma- ken zich op om de beruchte schulden kwestie op de agenda der groote wereldvraagstukken te plaatsen. De geallieerden, de hondgenooten van de Vereenigde Staten in den grooten oorlog, heb ben er inderdaad geen gras over laten groeien. Zoodra vaststond, dat Roosevelt Hoover zou opvolgen hebben zij zich met nota's tot Was hington gewend, met de mededeeling, dat zij, met het oog op den critieken financieelen toe stand en de meer dan slechte positie van de schatkist, de vervallende termijnen eigenlijk niet kunnen betalen, en dat zij daarom om welwillende overweging hunner „bemerkin gen" vragen. Engeland is er het eerst bij geweest. Reeds Woensdag, den dag na de verkiezingen, heeft het een nota tot de Amerikaansche regeering gericht over de betaling van de 27 y2 millioen pond sterling (volgens den koers van den dag), welke krachtens het verdrag van 1923 op 15 December a.s. aan de Amerikaansche schatkist moeten worden overgedragen. Donderdag entameerde de Fransche gezant te Washington diplomatieke besprekingen over dezelfde kwestie. Op denzelfden vervaldag zou Frankrijk volgens het accoord van 1926 39.261.000 dollar aan de Vereenigde Staten moeten betalen. Tegelijkertijd werd van Washington uit me degedeeld, dat Griekenland en Hongarije had den doen weten, dat zij niet in staat waren de, overigens tamelijk kleine schuldbedragen naar Amerika over te maken, wijl daardoor hun va luta in nog grooter gevaar van inflatie zouden geraakt zijnen algemeen verwacht men, dat dit voorbeeld veel navolging zal vinden. Engeland heeft het bovenvermelde initiatief genomen en daarvan aan de overige betrok ken mogendheden mededeeling gedaan wijl het van oordeel is, dat zoowel door de econo mische crisis en haar gevolgen, als door de verdragen van Lausanne een geheel nieuwe situatie is geschapen, welke ook door de Ver eenigde Staten niet over het hoofd mag wor den gezien. Engeland heeft echter niet gewei gerd het vervallende bedrag te betalen; het heeft slechts om uitstel van betaling gevraagd, om een verlenging van het bestaande morato rium dus, in afwachting van een herziening van het Engelsch-Amerikaansch consolidatie- verdrag van 1923. Naar Reuter uit Washington meldt, is de Fransche nota van hetzelfde karakter als de Engelsche. In werkelijkheid staan de zaken voor Parijs echter ietwat anders dan voor Londen. Want bij de ratificatie van het Fransch-Amerikaansche accoord is, van Fran sche zijde ten minste, het absolute voorbehoud gemaakt, dat de schuldenbetaling aan Amerika afhankelijk was van het binnenkomen der Duitsche herstelbetalingen. Wel is deze clau sule door Amerika nooit aanvaard, maar ze is toch ook nooit uitdrukkelijk gewraakt, zoodat Parijs zich op dit stilzwijgen kan beroepen om zijn desiderata meer kracht bij te zetten. Daar. volgens de laatste berichten, ook Ita lië zich reeds formeel bij de stappen van En geland en Frankrijk heeft aangesloten, is van Europeesche zijde zonder dat strikt geno men van een Europeesch front gesproken kan worden alles gedaan om de schuldenkwestie voor goed aan het rollen te brengen, en is het wachten nu op het standpunt, dat Amerika zal Innemen. Daaromtrent echter bestaat nog allei minst volkomen eenstemmigheid. Als president Hoo ver, die tot 3 Maart aan het bewind blijft, en zijn staatssecretaris Stimson in deze aangele genheid nog iets willen ondernemen, dan zul len zij in elk geval sterk met de opvattingen in de a.s. regeeringskringen der dejnociaten rekening moeten houden, doch in Engeland meent men veeleer, dat de zaak tot 4 Maart van het volgend jaar een voorloopige oplossing zal krijgen, door een verlenging n.l. van het bestaande moratorium, terwijl eers a s Roo sevelt het presidentieel ambt aanvaard heeft, de definitieve herziening der onuitvoerbaar geworden overeenkomsten actueel zal worden. Er gaan echter ook in Amerika stemmen op om de zaak zoo spoedig mogelijk tot een goed einde te brengen. Men beseft aan beide zijden van den Oceaan, dat het grootste gevaar voor de wereldeconomie juist is de bestendiging van de onzekerheid omtrent de te betalen bedragen en de betaling zelf gelegeu is- Volgens de „Daily Tel." zou de Engelsche nota er zelfs vooral den nadruk op lessen, dat ook de Ame rikaansche handel door een °vei racht van zulke geweldige sommen uit Europa allerern stigst zou benadeeld worden, en dat het daar om mede, wellicht zelfs met het minst, in het belang van Amerika zou zijn, om klaarheid in het schuldenvraagstuk te brengen. De democratische partij als zoodanig heeft zich in haar verkiezingsprogram tegen een eenvoudige schrapping der Europeesche schub den uitgesproken, maar tevens ten gunste van een herziening. Welke modaliteit voor deze revisie zal gevonden worden, is op het oogen- blik nog niet duidelijk, doch men verwacht, dat Roosevelt, teruggrÜPende op het stelsel dat eenigen tijd geleden door Al Smith gepropa geerd werd, verband zal leggen tusschen schulden en tarieven, tusschen schulddel ging en handel met de Vereenigde Staten, en wel door middel van een soort weder- keerigheidsverdra In Amerika zelf zal, vooral van de echte aan hangers der Monroe-leer, een scherpe oppositie tegen elke welwillendheid jegens Europa los komen, en de senatoren Reed en Robinson heb ben reeds aangekondigd, dat zij zich met hand en tand zelfs tegen een vermindering der be dragen zullen verzetten. Maar Roosevelt is juist door zijn overweldigende meerderheid een dictator geworden, die elk verzet kan breken. LONDEN, 12 November (H.N.) Volgens een bericht uit Washington heeft de Amerikaan sche regeering officieel bekend gemaakt, dat na de Engelsche nota ook een Fiansclie nota overhandigd is, om uitstel van betaling voor den op 15 December vervallenden termijn voor de betaling der oorlogsschulden te verzoeken Ook de Italiaansche gezant te Washington had gisteren een onderhoud met staatssecre taris Stimson over een uitstel van de betaling van Italië op 15 December. Te Washington verwacht men, dat Donder dag a.s. een onderhoud tusschen Hoover en Roosevelt over het vraagstuk der oorlogsschul den zal plaats hebben. Gisterenmiddag is Malvy, de voorzitter der financieele commissie van de Fransche kamer, te Londen aangekomen, wat men, evenals de reis van den oud-minister van financiën Flan- din in verband met de besprekingen over het vraagstuk der oorlogsschulden brengt. In tegenstelling met de Fransche bladen, die de oude opvatting verdedigen, dat de oorlogs schade,, niet Bescheiden kunnen worden van soheCh£devergoeding, verklaart de New-York- hoëgeubmf ,Post"" dat het efnige' op liike verheit) erelkt kan worden' een tijde lijke verlichting Van de betalingen is. HOUDT DEN GOEDEN KOERS PLAATST REGELMATIG UW kaboutertjei De slachtoffers der incidenten ter aarde besteld. GENEVE, 12 November. (R.O.) Onder ge weldige belangstelling der bevolking vond hedenmorgen de begrafenis plaats van de slachtoffers der incidenten van Woensdag. In den loop van den morgen is het op ver schillende plaatsen der stad tot kleinere ma nifestaties gekomen, welke echter spoedig door de politie werden onderdrukt. Het geheele verkeer werd tijdens de begra fenis ten teeken van rouw gedurende vijftien minuten stopgezet. Wegens de afkondiging van de algemeene staking in Genève werd met toestemming van den bondsraad tot handhaving van de rust en orde het sedert gisteren gereed gehouden re giment Walliser troepen naar Genève ge transporteerd. De bondsraad heeft in verband hiermede in zijn zitting van vandaag vastgesteld, dat de voorwaarden voor een interventie in den zin van artikel 10 der bondsgrondwet vervuld zijn. Het volkenbondsgebouw was vandaag het voorwerp van een bijzondere bewaking. Mi- traillmises en troepen waren geposteerd bij de omligSende gebouwen. Ook de commissie der ontwapeningsconfe rentie werkte hedenmorgen onder de bescher ming der mitrailleuses. LONDEN, 12 November (R.O.) Bij een ont ploffing in de mijn van Ashton in Makerfield (gemeente Wigan) zijn drie mijnwerkers ge dood. Men vreest, dat er nog meer slachtoffers Een nader V. D.-telegram spreekt reeds van elf dooden. Een keur van sprekers. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Bij de voortzetting der feestelijkheden ter eere van den heiligen Albertus-Magnus, werd in het Akademiënpaleis te Brussel, onder voor zitterschap van den pauselijken nuntius, mgr. Micara, een vredeszitting gehouden. Eerw. pater Quévit O.P. opende de zitting met een toespraak waarin hij de beteekeuis der aan St. Albertus-Magnus gewijde dagen, onderlijnde. Om redenen van politieken aard had de mi nister van Financiën, Jaspar, die moest spre ken over de „noodzakelijkheid van meer recht vaardigheid en solidariteit in de internationale betrekkingen", hiervan afgezien en hield in zijn plaats de heer Goffinet van de Albertus Magnus-vereeniging, een rede over de moreele gesteltenis van den vrede. Spr. wilde bewijzen, dat al is de materieele gesteltenis van den vrede thans beter verze kerd dan in de Middeleeuwen, de eenheid van geest niet meer bestaat, daar niet genoeg naar de leer van de Kerk geluisterd wordt. Onder luid applaus stelde hij voor, dat de intellec- tueelen over geheel de wereld als taak zouden opvatten, de eenheid door den triomf van het katholicisme te herstellen. Zaterdag had in het Academiën paleis een tweede zitting plaats, gewijd aan de weten schap in het werk van St. Albertus Magnus, ditmaal gepresideerd door den rector-magnifi- cus van de Leuvensche hoogeschool, mgr. La- deuze. Als eerste spreker trad hier op de Eerw. pater Sertillanges, lid van het Institut de rance, over het vraagstuk: Kan men geleerde en ka tholiek zijn? Spr. behandelde om te beginnen de „natuurlijke en de bovennatuurlijke revela ties". Wij beschouwen het samengaan van deze twee revelaties als zeer logisch, zeide hij, mede uit de overweging, dat het bovennatuurlijke door het natuurlijke, en het geloof door de wetenschap kunnen gevolgd worden. M.a.w. er een voortzetting van kunnen zijn. Dit samen gaan werd in St. Albertus-Magnus volledig be reikt, doch de kerk ziet in hem eerst een theoloog en dan pas een natuurvorscher. Concludeerend zeide pater Sertillanges: Er bestaat niet de minste hinderpaal tusschen het geloof en de wetenschap, op voorwaarde even- wel dat de theologen zich niet te vei- op het gebied van "de profane wetenschap begeven, zooals dat in de kwestie met Galilei is gebeurd en dat zijnerzijds de geleerde de wetenschap niet van haar eigen essentie vervreemdt, niet door haar in het kader der godgeleerdheid te willen plaatsen. Er moet voorzichtigheid zijn, en geen hoogmoed. Men moet probeeren om <je geesten te begrijpen en niet om ze te verwar ren. In de domeinen van de wetenschap en van het geloof, moet men breed van opvatting verzoenend en stoutmoedig optreden. De eerw. pater Braun O.P. van het theolo gisch college te Leuven, sprak vervolgens over; De wetenschap en het geloof volgens den Bij. bel", in feite over de grenzen die het geloof trekt rond het werk van den chtristelijken zoeker. Hij liad zich ten doel gesteld om te bewijzen dat er geen tegenstrijdigheid tusschen den Bijbel en de wetenschap bestaat. Prof. Kaisin van de Leuvensche hoogeschool sloot de rij van sprekers met in zijn kwaliteit van geoloog een rede te houden over „de he- dendaagsche wetenschap ten aanzien van <je positieve gegevens van het geloof". BAZEL, 12 November. (V.D.) De verdenkins bestaat, dat de ontzettende brand in het kin dertehuis Biihl aan het meer van Zürich *s aangestoken. Een 42-jarig psychopaath, die verblijf hield in het zelfde gebouw en die reeds meermalen was weggeloopen, is sedert den nacht van den brand spoorloos verdwenen. Hij was dikwijls zeer opgewonden. Weinige uren voor den brand hadden de bestuurders nog een gesprekmet hem. waarin zij hem ouder het oog brachten, dat zijn gedrag zou leiden tot overplaatsing naar Koeniggfelden. Daar op dreigde de man. dat hij met de bestuurders nog „een appeltje te schillen" had. Hij begaf zich naar bed. waarna men hem niet meer heeft gezien. Zijn aanhouding is bevolen. DUBLIN, 12 November (V.D.) Gisteravond moest te Dublin de geheele politie en de bur gerwacht gealarmeerd worden, aangezien de anti-Engelsche betoogers ter gelegenheid van de herdenking van den wapenstilstand een steeds dreigender karakter aannamen. Geuniformde afdeelingen van het republi- keinsche leger trokken door de straten en riepen o.a.„Wij willen de Valera tot koning van Ierland maken". De manifestanten droegen borden met de woorden „Boycot Engelsche goederen". Herhaaldelijk moest de politie met den gum mistok optreden en verscheidene personen werden gearresteerd. Pas tegen midernacht kon de rust worden hersteld. Tijdens de onlusten stond het geheele verkeer stil. CAMAGUEY, 12 November.. (R.O.) Thans begint men eenigszins een overzicht te krijgen van de verwoesting, welke door den spring vloed op het eiland is aangericht. De stad Santa Cruz is zoo volledig vernield, dat zij wellicht nooit meer herbouwd zal worden. Het juiste aantal slachtoffers van den vloed zal wel nooit vast te stellen zijn, daar een groot aantal onbekende slachtoffers door de watermassa mee terug In zee is gesleurd. De ramp door een eenvou dig visscher voorzien. HAVANA, 12 November. (V.D.) Het aantal dooden, dat de stormvloed heeft geëischt, wordt thans geschat op 2700. De schade, welke in Santa Cruz is aange richt, beloopt volgens voorloopige schatting 12 millioen gulden. In Santa Cruz zijn soldaten gedetacheerd, die bevel hebben ontvangen, terstond op iederen plunderaar te vuren. De militaire bevelhebber van de stad maakt melding van een sensationeele voorspelling van de catastrophe, waardoor het hem moge lijk werd honderden menschen te redden. Een visscher was midden in den nacht de woning van den bevelhebber binnengestormd met de woorden: „Kijk naar de zee en den hemel en u zult zien, dat geheel Santa Cruz zal worden overstroomd". De bevelhebber deed daarop alles, wat in zijn macht was, om de bewoners tot hun plicht te brengen, waarbij hij meermalen zelfs met de wapenen moest dreigen. De viering van de slotfeesten van den twee- honderdsten verjaardag van Washington's ge boorte valt samen met de jaarlijksche „Thank- givings-day", die in alle deelen van de Ver eenigde Staten plechtig gevierd wordt. De verschillende kerken hebben voor dien dag een speciaal gebed voorgeschreven. Voor de katholieken werd dit gebed samengesteld door Peter Guilday, professor in de kerkge schiedenis aan de katholieke universiteit van Washington. Het luidt als volgt: Almachtige eeuwige God, van Wiens troon iedere goede en volmaakte gave komt, wij zegenen Uw geheiligden naam op dezen dag voor de weldaden, die Gij ons land en ons volk be wezen hebt. Wij danken U heden in het bizon- der voor de vrijheid, gerechtigheid en gelijk heid, die anderhalve eeuw geleden verworven werden onder de leiding van George Washing ton, die door zijn loopbaan als burger, soldaat en eerste president der republiek ons leerde aan de steunpilaren van iedere goede regeering, den godsdienst en de zedelijkheid, vast te hou den. Wij smeeken U, vader van alle genadegaven, onze eenige hulp In deze tijden van nood, ver leen ons dè genade, steeds de voetstappen van Washington te volgen in oprechtheid en inte griteit van leven, in geduld en volharding in de tijden van droefenis en ellende, trouw aan het Amerikaansche idealisme en door een kinder lijke belijdenis van het geloof aan Uwe godde lijke Voorzienigheid. Wij bidden U, God van macht, wijsheid en gerechtigheid, door Wiens gezag recht gespro ken wordt, wetten worden uitgevaardigd en vonnissen geveld, sta met uw heiligen geest van raad en sterkte den president van ons land bij alsmede de gouverneurs van onze staten, de leden der wetgevende vergaderingen en van het congres, alle rechters, magistraten en andere ambtenaren. Naar de Spaansche bladen melden, beeft de President der republiek, Alcala Zamora on langs van den Mexicaanschen gezant te Madrid een uitnoodiging ontvangen, om een officieel bezoek te brengen aan Mexico. Minister-president Azana deelde Donderdag na afloop van een zitting van den minister raad mede, dat de uitnoodiging door den minis terraad Is' aanvaard en dat de Spaansche re- geering over de uitnoodiging tenzeerste vol daan is, daar zij een bewijs Is van de vriend schap, welke beide landen vereenigt. TERECHTSTELLING VAN EEN GENERAAL. PESHAWAR, 12 November. (R.O.) Generaal Ghoelam Nabikhan, die minister was onder de regeering van koning Amanoellah en een voor aanstaande figuur in de jongste geschiedenis van zijn land, is, naar de correspondent van de „Khybermail" uit Kaboel meldt, vandaag terechtgesteld. De reden van zijn terechtstelling was op het oogenblik van het verzenden van het bericht nog niet bekend. Generaal Nabikhan was in 1928 Afghaansch gezant te Moskou. LONDEN, 11 November (V.D.) Vandaag heefc Baldwin in een zeer bezet lagerhuis het woord gevoerd over de voorgestelde afschaffing der militiare luchtvaart. Tot aan den laatsten oorlog aan toe waren de burgers eigenlijk nog gevrijwaard voor de ergste oorlogsgruwelen. Zij hadden zoo nu en dan met den honger te kampen, zij verloren hun zoons en bloedverwanten, maar in een vol genden oorlog zullen zij bovendien gekweld worden door een voortdurenden angst, den angst niet alléén gedood te zullen worden, doch wat voor een man nog erger is, te moeten zien, dat vrouw en kinderen uit de luchi worden gedood. In een komenden oorlog kan iedere stad. welke binnen het bereik van een vliegveld is, vijf minuten na het begin der vijandelijkheden worden gebombardeerd op een wijze, welke In den laatsten oorlog onbegrijpelijk leek; het zal er om gaan, wiens moreel bet vlugste door in leidende bombardementen zal zijn geschaad. De „man in the street" doet er wel aan, zich te realiseeren, dat er geen macht ter aarde is, welke hem tegen een bombardement kan be schermen. Hoe het volk ook zal protesteerén. de bommenwerper gaat zijn gang. Neem de een of andere stad op dit eiland (Engeland) of op het vasteland en ga na, op welke wijze de stad en haar voorsteden in staat van verdediging kunnen worden gebracht. De lucht moet in sectoren worden gesplitst. Vlieg tuigen kunnen op 2000 voet en misschien nog hooger zijn. Nu kan langs mathematischen weg worden berekend, dat sectoren van tientallen tot honderden kubieke mijlen moeten worden verdedigd. Stel voor 100 kubieke mijl lucht en bereken, hoeveel vliegtoestellen noodig zullen zijn, om den vijand geen kans te geven door te breken. Er Is geen enkele deskundige in geheel Europa die zal zeggen, dat een effec tieve verdediging mogelijk is. De eenige verdediging is de aanval. Dat be- teekent, dat eerst meer burgers, meer vrouwen en kinderen elders gedood moeten worden, wil men bereiken, dat de eigen verwanten voor den vijand gespaard blijven. De luchtstrijdkrachten staan nog pas in het begin. De mogelijkheden zijn onberekenbaar. Ik ben er stellig van overtuigd, dat, indien het mogelijk is, de luchtstrijdkrachten moeten worden verboden. Maar indien zij verboden zijn, blijven er de machtige bommenwerpers. Het moet derhalve mogelijk zijn, de burgerlijke luchtvaart te controleeren. Zonder twijfel zal Duitschland, al heeft dit land ook geen luchtstrijdkrachten, deelnemen aan alle besprekingen, die in dit opzicht moch ten worden gehouden. Aan het slot van zijn redevoering zeide Bald win: In feite moet dit probleem door de jon geren worden beslist. Zij zullen deze bloedige wijze van oorlogvoeren moeten bestrijden tot het einde. De beslissing ligt in hun handen. Laat hen bedenken, dat zij verantwoordelijk zijn voor de verschrikkingen, die bij een even- tueelen oorlog op aarde zullen neerkomen. Vier man ziju naar bet hospitaal te "Wigan overgebracht, lijdende aan de gevolgen van gasvergiftiging en min of meer ernstige kwetsuren. Terstond zijn een aantal reddingsbrigades, voorzien van zuurstofapparaten in de mijn af gedaald. In den loop van den nacht zijn vier-en-twin- tig lijken teruggevonden. Sommige ervan wa ren onherkenbaar verbrand. De reddingsmanschappen zijn erin geslaagd, eenige gewonden uit de mijn te redden. Een groote menigte bloedverwanten van de mannen, die zich bij de ontploffing in de mijn bevonden, verzamelde zich rond de hoofd schacht De politie heeft hierop het terrein rond de schacht afgezet. Een aantal mijnautoriteiten en drie ver tegenwoordigers van het mijntrareau zijn in de mijn afgedaald, om een onderzoek naar de mogelijke oorzaak der ramp in te stellen. De reddingspogingen op gegeven. WIGAN, 12 November. (V.D.) Men heeft hier vandaag koortsachtige pogingen gedaan, om de vier mijnwerkers, die nog vermist werden na het ongeluk in de mijn, te redden. De reddingspogingen leverden echter geen resultaat op, zoodat de hoop vrijwel is opge geven. Het aantal dooden is hiermede waarschijnlijk gestegen tot acht-en-twintig. Zooals bekend, verscheen er kort na de uit vaardiging van de pauselijke encycliek „Acerba Animi" in de Italiaansche bladen een open brief van den Mexicaanschen gezant bij het Quirinaal, waarin beweerd werd, dat de Mexicaansche wetten „geenerlei inmenging beteekenen in de godsdienstige en persoonlijke overtuigingen De „Osservatore Romano" publiceert thans naar aanleiding van dezen brief een belangrijk document, waardoor de antigodsdienstige Hetze der Mexicaansche autoriteiten voor de zooveel- ste maal onomstootelijk bewezen wordt. Het betreft hier een reeks instructies, welke den 31sten Maart van dit jaar door de alge meene directie van de scholen van den staat Vera Cruz aan de onderwijzers der lagere scho len gegeven werden. Voor de actie in de scholen, waarvan het eenige doel is den leerlingen een materialisti sche wereldbeschouwing te geven, zoodat alle geloof wordt uitgeroeid, zoo vangt het docu ment aan, achten wij het nuttig, de volgende directieven te geven. Voor het eerste jaar: „de bijgeloovige ge bruiken en godsdienstige dogma's die aan de kinderen van dien leeftijd geleerd worden, be stridden". Voor het tweede jaar: „wijzen op het anti- hygiënische van bepaalde godsdienstige prak tijken, zooals het gebruik van wijwater en de relikwievereering". Verder „den leerlingen dui delijk maken, dat zij geen geld moeten geven voor kaarsen, aalmoezen voor kerken en stipen dia, daar die uitsluitend ten bate komen van de geestelijken". Voor het derde jaar: „erop wijzen, boe de ver schillende godsdiensten menschen vormen zon der eigen initiatief, die alles verwachten van de godheid, en hoe daarentegen personen zonder godsdienstige vooroordeelen actief en energiek zijn en in staat om alle moeilijkheden te hoven te komen". Voor het vierde jaar: „Bij de bestudeei ing van den vorm der aarde en van haar bewegin gen de valschheid der relatieve dogma's duide lijk aantoonen en aan de leerlingen duidelijk maken, dat om een zedelijk leven te leiden, geenerlei godsdienst vereischt wordt". Voor het vijfde jaar: in de geschiedenislessen o a aantoonen, hoezeer de priesters den voor uitgang van Amerika hebben geschaad Voor het zesde jaar: „Door middel van de kennis van de algemeene wetten, die de natuur regelen, en de studie van het planetaire stelsel, van de vorming der aarde (theorie van Laplace) en van het ontstaan van den mensch (theorie van Darwin), den leerling een hiatenalistische levensopvatting inprenten. Bijgevolg moet ook worden aangetoond de oorsprong van de ont wikkeling der godsdiensten, hoe namelijk alle gebaseerd zijn op het onbekende en langzamer- hand verdwijnen met den vooruitgang van de wetenschap. Onnoodig te zeggen, dat den leer ling, wanneer hij tot rijperen leeftijd is geko men, een uitvoerig overzicht moet^ gegeven worden van de Russische revolutie. De onderwijzers moeten hun leerlingen uit eenzetten „hoe de godsdienstige dogma's zijn vernietigd en de priesterklasse is onderdrukt, ten etnde te komen tot de vestiging van een regiem, waarin de proletarische rechtvaardig heid heerscht". Het document is onderteekend door Jalapa Enriquez en den algemeenen directeur van t onderwijs in Vera Cruz, Gabriël Lucio. In de door de Mexicaansche regeering ge steunde schismatieke kerk heerscht op 't oogen blik een hittere strijd om het patriarchaat. Iedereen voelt zich tot het ambt van patriarch gTaTaTio Lopez, die zich bisschop noemde en in de plaats gekomen was van den met de Kerk verzoend gestorven patriarch Jose Joa quin Ferez, kreeg zoo'n afkeer van de oneenig- heid onder zijn geloofsgenooten, dat hu zijn ambt neerlegde en naar de Vereenigde Staten trok, om daar een nieuwe Mexicaansche schis matieke kerk te stichten. Een zekere Lopez Sierra, de zgn. wijbisschop, riep daarop een concilie hijeen voor de ver kiezing van een patriarch. Toen echter u - lekte, dat zijn eenig streven was, zelf P - triarch te worden, verschenen de overige sch matieke geestelijken niet op het concilie. Tot de candidaten voor het patriarchaat be hoort ook een .jongeman van negentien Jaar. Een afgewezen candidaat, de „priester José Laurencio Reinoso, is naar Dallas in den Am 2- rikaanschen staat Texas vertrokken, om daar een kerk te stichten. Daarentegen is Elias Montoya, die zich als geestelijk opperhoofd der Mexi-aansche schismatieke kerk in de ver eenigde Staten beschouwt, dezer dagen spoor loos uit zijn woning in San Antonio (Texas) verdwenen. Duidelijker gezegd, zij zijn bezeten zij zijn de el'actitoffers van 'n soort waanzin. Je weet toch, dat er menschen zijn, die voor zich zelf gelooven, dat zij de eenige bezitters zijn van de oopie van een of ander zeldzaam voor werp bij voorbeeld? Zulke menschen, als zij over bet bestaan hooren via® een andere co- pie, zullefi het geld els water laten vloeden om het te krijgen alleen maar om de twee. de copie In het vuur te werpen, zoodra deze hun eigendom is. Nu, Godenhamrs theorie is, dat een dergelijke dwaasheid de oorzaak is van al d«e diefstallen - waarschijnlijk is het een of andere Amerikaansche verzame laar. dis deze zeldzame, waardevolle voor wierpen wil bezitten en d'*e zick daaltoe bedient Tan agenten. En Js denkt, dat mevrouw X een van hen i«? Seraye trok de schouders op. Wat zal ik je zeggen? zei hij. Ik ben ze ker van de verdwijning van het kruis 1 weet positief, dat zij bij Godeubiaim was, toen zijn kelk werd gestolen. En.,., enfin, ik zal doordringen tot den bodem van dit geheim op welke manier dan ook. De politie wil ik er niet ln halen en ook wil ik geen gebruik maken van de diensten van particulier-detec tives. Ik zou graag willen, dat jij me b'.elp Als alles achter de rug is, dan kun je er een van Je geheimzinnige verhalen om heen spin nen. k Paoke, die intuascliea zjja eetlust voldoe- ning had geschonken, stak een cigarette op. Klinkt niet onaardig, zei hij- Maar wat wil je dat ik doe? Dit, antwoordde Scraye. Dit om te be ginnen. Morgen zal het de laatste dag zijn, dat mevrouw X. van de gastvrijheid op Scraye gebruik maakt. Morgen vroeg vertrekt zij naar de stad met den trein va.n 10.3 uit Bry Chester; om 11-52 arriveert zij aan het Victo ria-Station. Om een zekere en persoon lijke reden zou ik willen, dat zij gevolgd werd en dat haar doen en laten de rest van dien morgen werd geobserveerd laten wij zeg gen tot zij naar baar eigen huis gaat, dat zooals ik geto'f de Wilton Orescent is. Jou wilde ik die observatie opdragen. Je verlangt va-n mij, dat ik baar zal schaduwen? Of dat je bet laat doen door iemand, die te vertrouwen is, ontwoordde Scraeye. Als je hot zelf zoudt kiuinnen doen, dan was het nog beter. Ik dacht zie je dat je ingenieuze geest een bepaald© methode zou volgen, die alles in veiligen liaven bracht. Zij kent je niet; ten minste, dat donken en.... Ik zal het in orde maken mot hulp, Zei Packe nadenkend. Ik geloof, dat Ik een uitweg zie. Miaiar nog eens ik zal hulp noodig heben. En de man, die mij daarbij van dienst kan zijn, is beneden Jimmie Ti ickett. Kijk eens aam Scraye vind je goed, dat ik Triokett van ali'es op die hoogte breng? ik ben er van overtuigd, dat bij uit alle macht zal helpen. Hij is te vertrouwen? Ik sta voor hem in met mijn leven. Daarenboven Is bij practisch en zakelijk. Dam.zei Scraye, vraag hem dan zich bij ons te voegen. HOOFDSTUK. He achtervolging. Jimimle Trickett werd tot een conferentie uitgemotodigd. Aandachtig luisterde hij naar bet verhaal van den markies van Scraye; een vastbesloten trek lag over zijn gelaat. Toen liem alles verteld was, keerde hij zicli met een zakelijk knikje tot Packe. Dat zullen we in orde maken, Packe, zei hij. Tenminste, als je mee speelt. Wat ben je van plan, dimmie? vroeg Packe. Iets heel eenvoudigs, antwoordde Triickett. Je zegt, dat die dame morgenoch tend om 11.52 aan Victoria arriveert? Prach tig! Om 11.45 wandel jij, Packe, Victoria bin nen en giaat naar bet perron, waar de trein utt Brychester stopt. Daar gekomen, bekijk je kalim de auto's en taxi's, die op den rijweg staan. Ouder de auto's zul je een eleganten, donkerbruinen wagen zien staan; een chauf feur in donker olijf-groen achter het stuur rad. Die chauffeur ben ik, en, als ikje zien zal, dan rijd ik den wagen in je richting. J® geeft mij een wenk, en meng je dan onder het volk op het perron. Als de trein binnen loopt, zoek je onopgemerkt je dame en slaat haar kalm gade om te zien, ln welke auto zij stapt. Dan stap jij in de mijne en vertelt door de spreekbuis zooveel, dat ik in staat ben den wagen te volgen. Daarnia kun je het aan mij overlaten om de rest te doen. En dat zaïl ik volbrengen op een wijze, die je voldoening zal schenken. Packe keek naar S-craye, diie goedkeurend met zijn hand wenkte. Goed. zei Scraye. Dat zou excellent zijn. Ben je er zeker van, het zoo in orde te kunnen maken, Jiimimie? vroeg Packe. Kun je zoo'n auto en het livrei machtig worden? Absoluut zeker, antwoordde Triokett. Doe jij jou deel en ik zal het mijne doen. Veronderstel eens, dat zij naar verschil lende plaatsen rijdt? merkte Packe op. Wat zal jij doen, terwijl zij de visite aflegt? Ik zeg je nog eens: laat het aan mij over, herhaalde Triokett. Ik heb zoo'n spelletje nog' eens gespeeld, voor den grap, en ik zal het tot een goed einde brengenNadat jij mij je prooi hebt aangewezen, ga je veilig in mijn auto zitten; doe dan wat ik je zal zeggen en ale>s komt im ordie. Maar.vervolgde hij, zich tot den markieis wendend, afs uw veron derstelling juist is en zij heeft heit diing in derdaad wegigemocnen, verwacht u dan werke lijk, dat zij het bij zich zal draigen? Wat zou zij er anders mee moeten doen? vroeg Scraye, een beetje verrast. Triokett lachte. Ik zet een millioen tegen een, dat zij het nu al kwijt is! zei hij. Zij zou wel dwaas zijn, als zij daar niet voor gezorgd had. Enfin we zullen zien. Packe, we moeten terug gaan. Ik moet vanavond met iemand gaan diineeren. Packe keerde zich tot Scraye, terwijl zij al len opstonden. En daarna? zei hij. Wat doen we daar na? Ik bedoel wat we morgen doen of niet doen? Ik zal het je zeggen, antwoordde Scraye. Mijn gasten verlaten mij morgenochtend. In den namiddag zal ik naar de stad komen. Aangezien ik maar voor een dag of twee kom, zal ik bij Ritz logeeren Komen jullie beiden daar dan morgenavond om acht uur bij me di- neeren, en dan kunnen jullie me vertellen wat er gebeurd is en we zullen dan met een over verdere dingen spreken Packe en Trickett verlieten het hotel, stap ten in de auto en reden erven ongemerkt Bry chester uit als zij er binnen gekomen waren. Zij hadden al eenige mijlen afgelegd voor Trickett wat zei. Dus dat is wat je noeimt een mysterie, is 't niet, P-acke? vroeg hij. En een van de goede soort, antwoordde Packe. Wat zeg je er anders van? Geval van goed uiit-gevoerden diefstal, antwoordde Trickett. Wat me verwondert, is de onnoozelheid van een kerel als die Scraye Het idee alleen ai, dat zij dat ding overal bij zich zal hebben, nadat zij het weg genomen heeft! Peh! Wat denk je, dat zij vanmorgen in Brychester kwam doen? Naar de kathedraal kijken? Daar geloof ik niets van. Packe, ik durf met je wedden om een nieuwen hoed, dat het eerste wat zij morgen zal doen is: rij den naar nee, ik zal het niet zeggen ik zal het op een stukje papier schrijven en het je dan geven; nadat zij de eerste boodschap heeft volbracht mag jij het openen en dan zullen we zien of ik gelijk heb. Jij benit bijna geschikt vo r den detective- dienst, Jimmie, zei Packe. Maar.... het is een weddenschap, en, natuurlijk verlies je het. Wacht tot morgenmiddag, antwoordde Triokett koel. Apropos, nu we het over onzen taak van morgen hebben, sohieten mij juist twee belangrijke zaken te binnen. De eerst? is: steek geld in je zak, en de andere: vergeet niet, dat ik je chauffeur ben. Den volgenden morgen wandelde Packe op het peiTon heen en weer, terwijl hij Trickett s tweeden raad nog eens herhaalde. Hij slenterde langs de taxi's en auto's, die op den trein wachtten, en twijfelde er eigenlijk aan of hij blij moest zijn of niet, dat er zooveel waren Het zou, dacht hij, erg moeilijk voor Trickett zijn, om den wagen, .waannee mevrouw Wy- thenshawe zou weg rijden, met succes te vol gen. Opeens za.g (hij het nog jeugdige gelaat van Triokett, en gelukkig, dat hij zich direct kon bedwingen, anders zou hij het uitgescha terd hebben van het lachen. Want daad stond de mooiste en meest comfortabele auto en ach ter het stuurrad zat Jimmie Trickett zelf, in een livrei van prima coupe, opgesierd met gouden biezen en tressen. Jimmie «tsat kalm cie krant te Lezen. Opeens zag hij ook Packe en met een ondeugende flikkering in zijn oogen groette hij bijna plechtig door zijn ge schoeide hand naar de platte pet te brengen. Packe. zich tot het uiterste inspannend, om zijn lachen te onderdrukken, knikte arge loos en zette zijn wandeling over het peirom voort. Een oogenblik later stormde de trein een expres, die van Zuidwest Engeland kwam en tusschen Brychester en Londen niet stopte binnen. Het was een lange, druk bezette trein dien morgen en Packe had liet niet moeilijk om de uitstappende passagiers op te nemen zonder zelf de aandacht te trek ken. Hij was zoo gaan staan, dat iedereen, 0<e den trein verliet, hem moest passeer en. Hij zag kolonel Durham met zijn vrouw; een moment later zag hij mevrouw Wythenshawe. diie door een juffrouw werd opgewacht. Op het midden van het perron stonden zij even stil; mevrouw gaf waarschijnlijk haar in structies aan de bediende, die zich daarna di rect omkeerde en in de richting van de baga gewagen verdween. Het volgende orgenblilc was mevrouw Wythensihawe in een taxi ge stapt, die niet ver van Tricke-tit's wagen gesta tioneerd stond, en Packe, die zag dat de weg voor een oogenblik versperd werd door ver schillende auto's liep op den zijne toe. Trickett stapte uit en opende de deur; hij groette op een buitengewoon hoffelijke wijze.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9