Ti-ra i DE STEUNYERLEENING AAN DEN TUINBOUW. WOENSDAG 16 NO BKR 1932 Mond- en klauwzeerkwestie Overtreding van de Veewet? ,Veearts voor het Amsterdamsch Hof I .- i DE JUWEELENDIEFSTAL BIJ DR. IR- PHILIPS. Invrijheidstelling van de drie gearresteerden bevolen AUTO IN DRENTSCHE HOOFDVAART AUTO IN DE WEES PERTREKVAART DIEFSTAL UIT EEN WOONWAGEN. FILMKWESTIE. VERIJDELDE INBRAAK. DIEFSTAL EN MEINEED. TRAMBOTSING. DE BELEMMERINGEN IN HET INTERN. HANDELSVERKEER. HET BEDRAG DER STEUN- VERLEENING. Ministerieel antwoord op de opwer pingen der Tweede Kamer. X x x. xxixxx1'- ■<-,m x X CREDIETVERLEENING HARING- DRIJFNETVISSCHERIJ. Financiering voor haring opslag. Wetsontwerp bij de Kamer ingediend. DIRK WITTE t De Vierde Kamer van de Rechtbank te Am sterdam veroordeelde op 5 April j.l. den vee arts H. ter B. op grond van art. 82 der vee wet tot 100 boete subs. 10 dagen hechtenis, wegens „opzettelijk vee in verdachten toestand brengen". Verd. zou in Augustus 1930 zeven koelen hebben laten brengen naar den quarantaine stal van de hofstede „Oud Bussum". Deze koeien waren niet lijdende aan mond- en klauwzeer, zij waren drachtig en daarom was het naar de meening van den veearts beter, deze drachtige koeien nu mond- en klauwzeer te doen krijgen. De ziekte verloopt sneller bij droogstaande koeien, in de twee plaats gaat mond- en klauwzeer bij melkgevende koeien met allerlei andere ziekten gepaard. Om te voorkomen, dat hij in strijd zou komen met art. 82 der Veewet, kreeg hij een verkla ring van den Inspecteur van den Veeartsenij kundigen dienst. Later werd de veearts toch vervolgd, de kantonrechter te Hilversum had verd. veroordeeld tot 10 boete, de rechtbank zooals gezegd, tot 100. In cassatie werd de zaak conform, de con clusie van den advocaat-generaal, verwezen naar het Hof te Amsterdam. Maandag diende de zaak voor het Gerechts hof. De veearts gaf de ten laste1 gelegde feiten toe, doch beriep er zich op, dat hij had gehan deld in het belang van het vee. Bovendien was hij in het bezit van een dispensatie vol gens art. 24 der veewet. Als koeien vervoerd werden, vroeg de veearts telefonisch vergun ning aan den inspecteur en kreeg, als deze verkregen was, van den burgemeester hiertoe opgesteld bewijs. Pres:: „Dit bewijsje wordt in het Gooi dus beschouwd als een dispensatie volgens art. 24?" Verd.: „Ja". Pres.: „Het heeft er anders niet veel van, maar ik wil graag aannemen, dat het in de practijk als zoodanig wordt gebruikt. De veearts geeft toe, dat de formuleering van het briefje niet gelukkig is. De districts-inspecteur van den veeartsenij- kundigen dienst, verklaart, dat het in het be lang van den eigenaar is, als de koe de ziekte eenmaal heeft gehad. Daarna geeft de koe goede melk, het is dus een economisch-parti- culier belang. In hoeverre het belang van den veestapel er mee gemoeid is, acht get. twijfelachtig, daar het volgens hem onzeker is, of de ziekte bij een droge koe een milder verloop heeft, dan als ze melk geeft. Dit is in ieder geval ver schillend. Pres.: „Dat Is een nieuw standpunt. Ik dacht dat het hier wel degelijk een belang ten aan zien van de ziektebestrijding gold De President mr. van Binsbergen betoogt nogmaals, dat in het briefje nergens gerept wordt van toestemming van den districts-in specteur. Formeel is dus de zaak niet in orde. De inspecteur concludeert, dat een algemeen belang bij de zaak niet is betrokken, hoewel het belang van den veestapel er zich ook niet tegen verzet. Als er echter weinig ziekte in de omgeving is, kan de maatregel van alge meen belang zijn. Een Larensche veehouder heeft eens mond en klauwzeer onder zijn koeien gehad. De bur gemeester van Laren gaf hem toestemming, gezond vee uit de weide naar zijn stal te ver voeren, waar zich ziek vee bevond. Op telegra fisch verzoek aan het departement kreeg hij het volgende antwoord. „Art. 82 is in het door u gestelde geval niet van toepassing". Prof. J. Wester, veterinair hoogleeraar te "Utrecht, werd als deskundige gehoord. De ver dediger mr. Muller Massis vroeg hem zijn opinie over het verweer van verdachte. Prof. Wester merkt op, dat in het algemeen droogstaande koeien meer weerstandsvermo gen tegen vele ziekten toonen. De gezondheid der dieren is hier meer bevorderd dan bena deeld. Het is ook beter, dat de dieren op stal staan, dan in de weide loopen. Ook in de Staatscommissie tot bestrijding van mond- en klauwzeer heeft spr. het nut van opzettelijke besmetting bepleit, daar deze de ziekte snel ler kan doen verloopen. De regeering heeft bij het opstellen van art. 82 dat standpunt niet gedeeld. De oud-inspecteur van Leeuwen verklaarde eveneens, dat jonge en droogstaande dieren de ziekte op veel eenvoudiger wijze doormaken. Spr. deelt het standpunt van den veearts. De heer Floris Vos, directeur van de model boerderij „Oud-Bussum" verklaart, dat de vee arts bevoegd was bevelen aan het lagere per soneel te geven. De procureur-generaal mr. Bauduin is over tuigd, dat verd. gehandeld heeft in het belang van „Oud-Bussum's" veestapel doch niet in dat van den algemeenen veestapel, wat verd. zeer terecht ook voor den Hoogen Raad niet heeft aangevoerd. Daarbij kwam hij in strijd met artikel 82. Wij hebben de wet, zooals die nu eenmaal is, tod te passen. Het is spr. niet mo gen gelukken, een grond tot strafuitsluiting te vinden, hoewel de Hooge Raad blijkbaar op ontslag van rechtsvervolging aanstuurt. Ge hoord de verklaring van de deskundigen vraagt spr. de minimum geldboete van 50 cent subs. 1 dag. Prof Wester herstelt een misverstand, de door hem genoemde commissie wilde een betere be strijding van mond- en klauwzeer zoeken, doch het lag niet ln de bedoeling haar voorstellen tot wetsontwerp te verhefffen. De verdediger mr. Muller Massis stelt voorop, dat art. 82 dus niet een opzettelijke reactie is geweest op het voorstel der Staatscommissie. PI. heeft altijd gemeend, dat als een medicus iets op grond van zijn wetenschap noodzakelijk acht, hij niet strafbaar is. De Hooge Raad is met deze zienswijze meegegaan. De deskundigen hebben bevestigd dat de opvatting van verd. wetenschappelijk juist is. Principieel moet deze verdachte vrij uitgaan. Het departement inter- pelleert blijkens het telegram art. 82 op dezelfde wijze: het is hier niet van toepassing. Aan de materieels eischen vau art. 42 is voldaan. Vol gens pl. kan hier slechts vrijspraak volgen, anders zou ontslag van rechtsvervolging moeten .volgen op grond van medische indicatie. Pl. laakt het optreden van den veldwachter, die in den quarantainestal is binnengedrongen om proces-verbaal op te maken, daar mond- en klauwzeer, zoo geweldig besmettelijk is. De veldwachter had rekening moeten houden met het feit, dat het hier een medisch bevel gold. Na re- en dupliek werd de uitspraak op 25 Nov. bepaald. i§»§ OP VRIJE VOETEN. De mijnwerker J. E. v. d. H„ die in zijn woning te Heerlen zijn ongehuwden broer, die met een rues öp hem afkwam, met ^cii u„. doodsloeg en daarom werd ingesloten in het huis van bewaring te Maastricht, is Maandag £oor de rechtbank op vrije voeten gesteld. ONDER DEN ROMP. Over de heele lengte is de „P. C. Hooft" afgebladderd. Niet dan met groot© voorzichtigheid kan men de gloeiend© wanden naderen. Men mei dit ons uit Den Haag: Men zal zich herinneren, dat op Zondag middag 24 Juli j.l. tijdens afwezigheid van de bewoners werd ingebroken ten huize van dr. ir. G. L. A. Philips, in het flatgebouw aan de Von Hogenhoucklaan, en dat te diens nadeele een groot aantal juweelen en andere kost baarheden, w.o. een zak, inhoudende 1000 gou den Engelsche ponden, tot een totale waarde van ongeveer twee ton, werden gestolen. Als verdachten werden gearresteerd en later in het Huis van Bewaring ingesloten drie Oos tenrijkers, L. D. (een vroegere huisknecht). A. M. en H., terwijl men onlangs te Berlijn een vierde verdachte, zekeren D„ zich noe mende Freiherr von Lukarch enz. meende te hebben gevonden, eveneens 'n Oostenrijker, wiens uitlevering inmiddels werd verzocht. Intusschen bleef de buit zoek en de ver dachten ontkenden, iets met de inbraak of den diefstal te maken te hebben. Wij vernemen thans, dat de Haagsche recht bank de invrijheidstelling van de eerstgenoem de drie personen heeft bevolen, aangezien het vooronderzoek geen voldoende aanwijzingen voor hun gevangenhouding heeft opgeleverd. Deze drie personen zijn gisteren ter beschik king van den vreemdelingendienst hier ter stede gesteld, die hen vermoedelijk over de grens zal zetten. De aanvraag om uitlevering van den vier den verdachte komt hiermede te vervallen. Als verdediger in deze zaak was opgetre den mr. E. F. Moresco, alhier. Goed afgeloopen_ Dinsdagavond reed de heer Prummel, uit Veendam, met zijn auto tengevolge van den dikken mist bij de Witte Wijk te Smilde in de Drentsche Hoofdvaart. De heer Prummel wist zich zelf? te redden. De auto werd ernstig beschadigd en door een uit Assen ontboden kraanwagen op bet droge gebracht. Bestuurder verdronken. Men meldit ons uit Amsterdam: De concierge van een fabriek aan de Duiven- drechtsche kade tussehen de Kruislaan en de Duivenidrechitsche brug hoorde gisteren nacht omstreeks twee uur het hevig remmen van een auto en vervolgens een plons. De man spoedde zich naar buiten, waar hij constateerde, dat een auto bijna geheel onder het water van de Weespertrekvaart was ver dwenen. Onmiddellijk a'armeerde hij de brand weer; toen deze ter plaatse kwam, waren reeds eenige agenten met een roeiboot met het on derzoek bezig. Een der brandwachts is hierna op den auto geklommen, die op zijn kant bleek te liggen; onder water tastende voelde hij door de gebroken ruit een arm. Met gezamenlijke hulp werd daarop het lichaam van een naar schatting 50-jarig persoon uit den auto ge trokken en op den wal gebracht. Het bleek, dat er zich niet meer personen, in den wagen bevonden. Het personeel van den G.G. en G.D. is onder leiding van een dokter geruimen tijd bezig geweest te trachten de levensgeesten bij het slachtoffer op te wekken; deze pogingen zijn echter vruchteloos gebleven. Volgens een kaar tje, dat de verdronkene in den zak had. was hij de heer D. H. W.. directeur van de N.V. De Nederlandsche Mijnhouthandel, kantoor houdende aan het Damrak. Het rijbewijs, dat gevonden is. wees uit, dat de heer W. te Bus sum woonde. Het lijk is per auto naar het Binnengasthuis vervoerd. De auto is door den reddingswagen van de brandweer op het droge gebracht. Ge constateerd is, dat de wagen uit de richting Amsterdam kwam. De heer W. was dus ver moedelijk op weg naar zijn woonplaats. Later is gebleken, dat het slachtoffer is de bekende zanger van het levenslied, Dirk Witte. Twee en een half jaar geëischt. De adv.-gen. bij het gerechtshof te 's-Herto- genbosch eischte 2jaar gevangenisstraf tegen den kermisreiziger J. P. wegens diefstal van 650 uit de woning van A. Bertens te Berkel-Enschot. De door den verdediger, mr. P. Arts te Tilburg, die vrijspraak pleitte, ge vraagde onmiddellijke invrijheidstelling van verd. werd geweigerd. Coupures verboden. In een theater te Hilversum draaide In April van dit jaar een drieweeksche seriefilm, ge titeld: „De reis om de wereld in 18 dagen". De film trok de eerste week weinig publiek en de bioscoopondernemer besloot de volgende twee afdeelingen in één week af te draaien en dit door coupures mogelijk te maken. Tegen den bioscoophouder werd door den voorzitter der plaatselijke bioscoopcommissie proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van artikel 42b van het bioscoopbesluit, waarbij het verboden is een film te vertoonen In een andere samen stelling, dan waarin zij door de centrale com missie ter vertooning is toegelaten. De kantonrechter te Hilversum veroordeelde den bioscoophouder tot 0.50 boete. In hooger beroep eischte de officier van jus titie bij de Amsterdamsche rechtbank 25. boete. De rechtbank Dinsdag vonnis wijzend, bevestigde het vonnis van den kantonrechter. Gevangenbewaarder door uitbreker gestoken. De rechtbank te Arnhem deed Dinsdag uit spraak in de zaak tegen den 39-jarlgen koopman H. W. F. geboren te Denekamp, thans gedeti neerd, die de vorige week beeft terecht ge staan, terzake dat hij op 19 Juni 1932 als ge detineerde in de strafgevangenis te Arnhem den gevangenbewaarder W. K. met bet oogmerk hem van het leven te berooven, althans hem zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, met een scherp voorwerp een steek in den rug en een in den buik heeft toegebracht. Dit feit werd gepleegd bij een poging tot ontvluchting, die door den gevangenbewaarder werd verijdeld. Conform den eiscb van het O.M. werd verd. veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met zijn ter beschikking stellen van de regeering, zoodra hij zijn straf zal hebben uitgezeten. Meisje tot inbraak aangezet. De rechtbank te Arnhem deed Dinsdag uit spraak in de zaak tegen den schoenmaker T. A. H. S. te Arnhem, die terecht heeft gestaan terzake dat hij de 23-jarige naaister J. H. v. d. B. te Arnhem zou hebben aangezet uit het huis van de weduwe H. te Ede een geldkistje met inhoud te stelen. De rechtbank veroordeelde S. tot 1 jaar ge vangenisstraf; de eiscb was anderhalf jaar. De 23-jarige naaister, bovengenoemd, die er van verdacht werd tijdens de behandeling van de zaak tegen S. als getuige een meineed te hebben afgelegd, werd vrijgesproken van het haar ten laste gelegde op formeele gronden. Inzake den diefstal van het geldkistje ge lastte de rechtbank heropening van het onder zoek ten einde een reclaSseeringsrapport te doen uitbrengen. De verdere behandeling van deze zaak werd bepaald op 6 December. Geen persoonlijke ongelukken. De tram, welke te ongeveer half 1 van Leeu warden te Drachten moet aankomen, kwam gisteren tussehen de halten Opeinde en Nijtap in botsing met een stoomwals, welke ter plaat se wordt gebruikt voor het verbeteren van den weg. Tengevolge van den dichten mist had de machinist de wals te laat ontdekt. Wel remde hij uit alle macht, doch een botsing was niet meer te voorkomen. De wals werd in tweeen gereden, een deel kwam in de sloot naast den weg terecht. Door den schok ontspoorden de locomotief en twee personenwagens. Wonder boven wonder werd geen der inzittende passa giers gewond. Het verkeer ondervond van een en ander groote stagnatie. De passagiers wer den per bus naar Opeinde vervoerd, en van daar konden zij met een andere tram de reis voortzetten. DE RAZENDE DOOD. Toen op den 28 Juli j.l. een auto en de elec- trische tram gelijktijdig den Wintrakerberg onder Munstergeleen beklommen, poogde de H. H. V., aannemer te Limbricht, met zijn auto beide vorige voertuigen te passeeren, toen juist een motorrijder met duo-zitter den berg af kwam. De motor botste tegen den wagen van H. H. V. en tengevolge van den schok werd de duo-zitter onder de tram geslingerd en door deze overreden en gedood. H. H. V. werd Maandag door de rechtbank te Maastricht tot een maand hechtenis ver oordeeld. DOODELIJKE AANRIJDING. Het Amsterdamsch Gerechtshof heeft Dins dag interlocutoir vonnis gewezen in de zaak tegen een 22-jarigen hakker uit Velsen, die op de Meervlietstraat aldaar het knaapje P. had aangereden, waardoor dit kort na het ongeluk overleed. De rechtbank te Haarlem had den man ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. In hooger beroep had de Procureur-Generaal bevestiging van het vonnis gevorderd. Op 13 December zal bet onderzoek, dat naar 's Hofs oordeel niet volledig was, worden hervat. Hoofdinspecteur Staal en Ir. Scheurholts Dig gelaar zullen dan worden gehoord. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp betreffende uit- (ceerlngen ten behoeve van verbouwers v. fruit en warmoezerijgewassen wordt ontleend: Dat de slechte toestand in den tuinbouw een gevolg zou zijn van de belemmeringen in het internationale handelsverkeer, kan de Mi- nistér thans, nu de resultaten van bet hoog seizoen van dit jaar bekend zijn, niet zonder een kantteekening beamen. Immers, de uitvoer- statistiek der voornaamste tuinbouwproducten toont aan dat de geëxporteerde hoeveelheid ge durende de maanden Januari tot en met Augustus van dit jaar die gedurende hetzelfde tijdperk van 1931 heeft overtroffen, de gelde lijke opbrengst verminderde echter met 13 millioen. Anderzijds is als zeker aan te nemen, dat een verbetering van het internationale han delsverkeer de geldelijke opbrengst der geëx porteerde tuinbouwproducten zal kunnen doen vermeerderen. Streven naar genoemde verbe tering Is dan ook het krachtige motief geweest, dat de regeering haar volle medewerking aan den arbeid van Ouchy heeft doen geven. Tegelijkertijd verzet zij zich tegen pogingen om aen toestand nog meer ongunstig te maken. Haar houding inzake de Duitsche voornemenb tot contingenteering van land- en tuinbouw producten legt hiervan een klare getuigenis af. Het gevaar, dat zou kunnen voortvloeien uit dat onderdeel der regeling, volgens hetwelk bij de vaststelling der richtprijzen rekening zal worden gehouden met plaatselijke omstandig heden, terwijl bij de berekening van de werke lijke opbrengst, de plaatselijke omstandigheden geheel zullen worden uitgeschakeld, behoeft mieit te worden gevreesd. Dat met het verleenen van steun op deze wijze niet kan worden voortgegaan, maar andere wegen dienen te worden ingeslagen, is een stel ling welke van wijderen omvang is dan het on derhavige ontwerp. Dat echter voor een steun verlening ten behoeve van den tuinbouw voor het jaar 1932, hetwelk reeds voor het grootste deel tot het verleden behoort, slechts de voor gedragen regeling aannemelijk is, is In de Memorie van Toelichting uitdrukkelijk uiteen gezet. Beperking der productie, inkrimping van de glascultuur konden niet in overweging worden genomen, waar men hier voor een voltooid oogstjaar stond. Wat eventueel voor de naaste toekomst zal moeten worden gedaan, maakt thans een onderwerp van onderzoek op korten termijn uit. Van verschillende zijden Is verder de meening uitgesproken, dat de voorgestelde steunmaat regel beslist onvoldoende zal zijn. Ter staving li iervan beroept men zich op het bedrag van 20 millioen, dat in het rapport der commissie- Lovink genoemd wordt. Dit bedrag mag echter niet als maatstaf worden aangelegd, daar de berekening ervan uit factoren is opgebouwd, welke bij de vaststelling van het rijkssteunplan niet zonder meer konden worden gehanteerd. Immers het bedrag der commissie-Lovink is berekend op volledige vergoeding der productie kosten en met inachtneming van een loonfactor, waaraan de destijds in het tuinbouwbedrijf gel dende loonstandaard was ten grondslag 'gelegd, waarvoor toen nog loonen van 20 en hooger golden. Bovendien stelde de commypie zich bij haar becijfering in op de allerongunstigste om standigheden, welke zich zouden kunnen voor doen. Haar bedrag is dan ook een schatting, waarboven de werkelijk benoodigde som onder geen omstandigheden zou kunnen stijgen. Toen dan ook bij het ontwerpen van dit steun- plan door den minister een raming moest wor den gemaakt, bleef deze begrijpelijkerwijze aan merkelijk beneden die der commissie. Scherpe berekening van -liet te hoog gestelde produc tiekosten en de geldelijke opbrengst der ge- importeerde tuinbouwproducten, waarbij reke ning werd gehouden met het prijsverloop tus sehen 1 Augustus 1.1. en het gereed komen van het onderhavig ontwerp en met vermoedens om trent het verdere verloop der prijzen tot 1 Janu ari 1933, deed een uitkomst verkrijgen, welke ongeveer een vierde deel van die der commissie bedroeg. Dat tenslotte het bedrag op 5 millioen gefixeerd is, vond overigens zijn gereeden grond in den zeker in dezen tijd gerechtvaardigden eisch, dat d.e schatkist behoed worde voor ri sico's, welke voor haar uit deze steunregeling zouden kunnen voortvloeien. Van een plan, dat door het Centraal Bureau der Veilingen ln samenwerking met de overige land- en tuinbouworganisaties zou zijn ontwor pen, draagt de minister geen kennis. Het is hem zelfs gebleken, dat bedoeld plan nooit tot stand is gekomen. Het advies van den handel is niet ingewon nen. Hiertoe werd volstrekt geen behoefte ge voeld immers het betreft hier een toeslagstel sel, dat buiten de sfeer van den handel ligt. Of inderdaad voor den tuinbouw ook andere voor zieningen zullen moeten worden getroffen dan directe Rijkssteun, maakt thans een onderwerp van dit onderzoek uit. De stap, welke door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland is gezet in de richting van een oplossing van het vraagstuk der vernieti ging van tuinbouwproducten, heeft bij den mi nister geen enkel bezwaar ontmoet. Als aanvul lende regeling was het provinciaal plan hem zelfs welkom. Ten aanzien van de hypotheekschulden der z.g. eigen-tuinders wordt opgemerkt, dat dit ontwerp, wet geworden, juist de positie van de kleine tuinders zal verlichten. Het vraagstuk der hypotheekschulden, het welk thans door een menigte van ongewisse fac toren wordt beheerscht, is overigens bij den Minister in onderzoek. Mede gezien het snel- wisselend beeld van den heerschenden toestand, is het hem ondoenlijk daarover thans een ge vestigd oordeel te geven. Steunplan voor boomkweekers. Een steunplan ten behoeve der boomkweekers is in vergevorderden staat van voorbereiding met bekwamen spoed zal indiening van het des betreffend ontwerp worden bevorderd. Ook is een maatregel ten behoeve van de binnenschippers in voorbereidinghier zijn echter groote hindernissen te overwinnen, welke het vinden van het gëeigende middel bemoeilij ken. Het plan van uitvoering. Wat het plan van uitvoering betreft, heeft nadere overweging den minister doen besluiten de bepaling van punt 1 onder b niet te handha ven, omdat zij in de practijk zal blijken slechts in uiterst zeldzame gevallen tot toepassing te komen. Het bezwaar, dat tuinders, die niet bij een veiling zijn aangesloten, doch hun product rechtstreeks aan één of meer handelaren leve ren, niet onder deze steunverleening zullen val len, zal in de practijk niet ernstig blijken te zijn. Behalve de In de Memorie van Toelichting ge noemde tuinbouwproducten bghoudt de minis ter zich voor, zoo noodig ook rodere minder be langrijke tuinbouwproducten onder de garan tieproducten op te nemen. Op dit punt kan hij echter thans nog geen definitieve toezegging doen. Het voorschrift, volgens hetwelk alle op de veilingen onverkoopbaar gebleken producten niet voor garantie in aanmerking komen, is een noodzakelijk moment van deze steunverleening, te meer, daar zij met terugwerkende kracht ls toegerust. Overleg met de verschillende organisaties be treffende de samenstelling van de commissie van advies, zal inderdaad geschieden. Het ligt in de bedoeling van den minister in die com missie, behalve de veilingorganlsat'es, ook an dere tuinbouworganisaties te doen vertegen woordigen. EEN GELUKTE ONTSNAPPING. Een dorp dronken gevoerd om een arrestant te kunnen vrijlaten. Een eierhandelaar te Nijmegen, die geregeld zaken in Duitschland doet, heeft een hache lijk avontuur beleefd, waaruit hij echter op sensationeele wijze door zijn vrienden gered werd. De man was niet voldoende bekend met de in Duitschland uitgevaardigde deviezenver- ordening en had zich daardoor onwetend schul dig gemaakt, waarvoor hij door de Duitsche douane gezocht werd. Toen hij des avonds met zijn auto uit Duitschland naar Nijmegen te rugkeerde, werd hij te Wijier aangehouden en naar het arrestantenlokaal aldaar overge bracht, in afwachting van zijn overbrenging naar de gevangenis te Kleef. De chauffeur mocht met den auto naar Nijmegen gaan en bracht de jobstijding aan de familie van den eierhandelaar over. Een aantal vrienden van den arrestant beraamde oogenblikkelijk plan nen om den man te ontzetten. Men toog naar Wijier en in een café, in de onmiddellijke nabijheid van het arrestant®" lokaal werd een „reuzenfuif" aangeruistè waarbij de Nijmegenaars zich van de e zijde deden kennen. De Duitsche bez° aantal het café, benevens de kastelein en e®"eerd en douanebeambten werden royaal getrartier. de feeststemming steeg met bet kWa erbr' Toen het Duitsch-Nederlandsch^.^ g] ringsfeest het hoogtepunt hadi een der Nijmegenaars weg en de r het arrestantenlokaal, waarvan «roten en deuren met breekwerktajg»te be- D, deuren niet zoodra zag de eierh- loopen D eg vrij of hij zette het op ee ctkte hii i melden, over sloten en akkers WJf1™ het Neder- landsch grondgebied' ito gereed stond, die den ^'Took h f N,jmegen wSschJTorPS-f^^f-^d flater Berst den volgenden morgen ontdekte men in Wijier, wat het eigenlijke aoei van de komst van de NÜineBenaars Was geweest en de vreug de in het dorp over de gelukte ontsnapping is algemeen' #||S jfittlil? yf 1 XX X "'X V\VS Sr - KERKDIEF VEROORDEELD, De rechtbank te Maastricht veroordeelde j.l. Maandag M. J.. D„ die in de R. K. kerk te Breust-Eijsden inbrak, tot 6 maanden gevan genisstraf. RISICO VAN HOOGER BEROEP. De arbeiders A. v. H. en A. v. Z. te Etten en Leur, die te Breda veroordeeld waren tot resp. 6 en 10 maanden gevangenisstraf wegens in braak en diefstal, werden door het Bossche Hof veroordeeld tot 1 Jaar gevangenisstraf. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp In gediend tot wijziging van hoofdstuk X (oud hoofdstuk V) der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1932 (credietverleening ten behoeve van de haringdrijfnetvisscherij). Aan de memorie van toelichting wordt ont leend, dat ook de haringdrijfnetvisscherij tot de zwaar door de crisis getroffen bedrijven be hoort, vooral als gevolg van deviezenregelingen, contingenteeringen, valutaconcurrentie, verhoo ging van douanetarieven en dergelijke maat regelen van het buitenland. In het vorig seizoen werden, mede door de sterk gedaalde haringprijzen, in het reederij- bedrijf reeds groote verliezen geleden. De op brengst van de vangst 1932 was tot het na jaar gering. Wel waren de prijzen bevredigend, doch de vangst was slechts een derde van nor maal, zoodat een goede besomming per vaar tuig in werkelijkheid nauwelijks rendeerend was als gevolg van de lange reis, gemaakt om die besomming te bereiken. De verbooging van de invoerrechten door den grootsten afnemer en de terughouding van de zijde van den han del daarna hebben den export op het ongun stigste moment ernstig getroffen, nl. toen rui mere vangsten waren te verwachten. Daardoor ontstond het gevaar van een prijsval van zoo danige afmetingen, dat de reeders niet in staat zouden zijn, de haringvisscherij met hun toch reeds ingekrompen vloot voort te zetten. Voor de najaarsvisscherij was een behoorlijke vloot uitgerust. Werd nabij den aanvang van dsze periode de prijs verre van loonend, dan zou een groot deel der schepen niet opnieuw kun nen worden uitgerust en zou het bedrijf groo- tendeels gestaakt moeten worden voor de ge- heele verdere periode. Dit gevaar kan slechts worden voorkomen, indien de haringreeders in de gelegenheid worden gesteld, den aanvoer, voor zoover deze niet onmiddellijk tegen loo- nende prijzen kan worden verkocht, tijdelijk op te slaan. Deze opslag ls noodzakelijk om de pe riode van tijdelijke afzetmoeilijkheden te over bruggen en een meer bij de speciale marktver houdingen aangepasten verkoop mogelijk te maken, zoodat afbraakprijzen naar redelijke verwachting zullen worden voorkomen. Het be drijfskapitaal, voor dezen maatregel noodig, ontbreekt den reeders echter ten gevolge van de geleden verliezen. Daarom is in overleg met belanghebbenden een regeling ontworpen, welke het den reeders mogelijk zal maken, voor eigen risico haring tijdelijk uit de markt te nemen. Volgens deze regeling zal de reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij optreden als centrale .organisatie, die den reeders op de partijen haring, welke uit de markt genomen worden, voorschot verleent, waarvoor de opge slagen haring aan haar ter zekerheidstelling in eigendom wordt overgedragen. Rente dragend crediet van ten hoogste 2% millioen. Om de reedersvereeniging in staat te stel len, dezen opslag te financieren, zal te haren behoeve door het Rijk een rentedragend cre diet worden geopend van ten hoogste 2Yz millioen, hetgeen baar naar gebleken be li netto bij gedeelten ter beschikking zal worden ge steld. Het Rijk zal daarbij toezicht houden op de gestie der reedersvereeniging, waarbij 'n het bijzonder gelet zal worden op den verkoop van die baring op het daartoe geschiktste tijd stip. Voorsbands zal het voldoende zijn, deze re geling te beperken tot de vangst 1932, waar van de aangevoerde partüen onder normale om standigheden voor den aanvang van de vangst 1933 geruimd zulief .zi]n' De reedersvereeniging neemt voor het haar verleende crediet de volle risico op zich- Het aan de reeders individueel op elke opgehouden partij te verleenen voorschot bedraagt niet meer dan 85 Pct- der factuurwaarde. Tevens zal de minister van Economische Zaken en Arbe'd een instructie betreffende de uitvoe ring van tle regeling vaststellen. Kwaliteit en prijs der uit de markt te nemen haring. Het crediet wordt alleen verleend ter finan ciering van haring van goede kwaliteit, ge schikt om te worden opgeslagen en bewaard, en ander ter beoordeeling van beëedigde deskundigen, door de reedersvereeniging aan te lijzen, onder goedkeuring van den met de zaken der visscherij belasten minister. De grensprijzen, belleden welke de goedge keurde haring uit de markt genomen en aan de reedersvereeniging afgestaan wordt, worden eiken Vrijdag voor de volgende week vastge steld door een commissie, bestaande uit ree ders en handelaren, door de reedersvereeniging onder goedkeuring van den minister te benoe men en met den chef der afdeeling visscherijen als voorzitter. Bij de vaststelling van de prijzen, beneden welke de haring uit de markt genomen wordt, wordt rekening gehouden met de aanvoeren, den wereldharingprijs en in het bijzonder met de vraag en de prijzen in de landen, waarheen onze haringexport gericht is. Deze commissie adviseert tevens het bestuur der reedersver eeniging ten aanzie" van de prijzen, waarvoor de opgeslagen partijen van de hand kunnen worden gedaan. Te A'dam ls gisternacht door 'n auto-ongeluk om het leven gekomen de heer Dirk Witte, de vooral in vroeger jaren zeer populaire dichter en zanger van levensliedjes. De heer Witte, die in den houthandel werk zaam was, bezat een groot talent voor het maken en ook voordragen van vroolljlce en ernstige echt Hollandsche liederen, die dan ook hun weg onder een zeer talrijk publiek vonden. Vooral in de mobilisatie-jaren heeft de heer Witte tallooze gemobiliseerden met zijn ver tolking van het levenslied aan zich verplicht. „Aspirine" was er wel het bekendste van. HET AUTO-ONGELUK OP DEN RIJKS STRAATWEG Mevrouw Nollee overleden. Gisterochtend ls i/n het RoomBCh.-Ka.thol I eke ziekenhuis aan het Westeinde te 's Hage op 32- auto-ongeluk Donderdag j.l. te Wassenaar be komen verwondingen overleden mevr. M. Mol les te 's Hage. De toestand van de overige slachtoffers van dit ongeval is naar omstandigheden bevredi gend. GEDOOFDE OOGEN. De uitgebrande patrijspoorten in de wanden van de ,,P. C. Hooft". Op bet dek hangen de uit hun evenwicht gemaakte masten. SMOKKELARIJ. Aan de Belgische grens nabij Hunsel wer den door de rijksambtenaren 150 K.G. suiker en 6 doozen margarine, alsmede drie rijwie len, waarmee deze smokkelwaar vervoerd werd, in beslag genomen. De smokkelaars wisten te ontkomen. J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10