ssïï'ijs: rr ,*s,*"a- RIJKSBEGROOTING IN DE TWEEDE KAMER. m WOENSDAG 16 NOVEMBER 1932 ZILVEREN JUBILEUM VAN WILLEM NIEUWENHUIS. Groote belangstelling van Katholiek Nederland. Huldiging in het Maria-Paviljoen. Beste WiUemnVrgankelijke verdienst®n- van uw nriest^V het is de inmge overtuising Heer wel heel pboofclredacteur, dat Onze Lieve mmmmmmmm R. K. UNIVERSITEIT. ambtsaanvaarding lector DR. B. E. VIDOS. NEDERLANDSCH FABRIKAAT BIJ WONINGBOUW MET RUKSSTEUN. KNOEIERIJEN MET HUIS- SLACHTINGEN GEEN CONTINGENTEERING VAN APPELEN, PEREN EN DRUIVEN. Tegem ds politie^verordening. Wfn DE CR^ISPACHTWET EN DE TUINBOUW. Beslissing van den Hoogen Raad. DE WET GELDT ENKEL VOOR DEN LANDBOUW. buitengewone oproeping van DIENSTPLICHTIGEN. DE WAALBRUG TE NIJMEGEN. kon. ned. hoogovens. MINISTERS RUYS EN DE GEER SPREKEN. Voortzetting van de Zuiderzee werken. NEDERLANDSCHE BANK. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. 3 In intiemen kring en met groote hartelijk- hekl is gistermorgen in Amsterdam het zil veren journalistenjubileum van Willem Nieu wenhuis gevierd. Wegens de ziekte van den jubilaris moest de viering wel beperkt blijven tot het Maria-Paviljoen, waar hij wordt ver pleegd. Des morgens om negen uur droeg de Zeer- Eerw. Heer F. Filbry, pastoor der parochie van O.L. Vrouw Koningin des Vredes, een H. Mis tot intentie van den jubilaris op in de kapel van het ziekenhuis. In den kring zijner familieleden woonde Willem Nieuwenhuis deze P echtigheid bij. Daarna werd onze jubileeren' de collega ontvangen in een van de zalen van het ziekenhuis, waar de Eerw. Zusters voor haar altijd vriendelijken en opgewekten patiënt een cantate zongen. Om elf uur had in de conversatiekamer op de eerste verdieping de huldiging van den ju bilaris plaats. Tal van bloemstukken gaven dit vertrek een feestelijk aanzien. Onder deze bloemstukken bevonden zich manden van de directie van de Maasbode, van de redactie en van het technisch personeel van de Maasbode en van de Ned. R.K. Journalistenvereeniging. Behalve de naaste familieleden. de moeder, de zusters en broers van den jubi aus en natuur lijk ook Willem Nieuwenhuis zelf, die op zijn bed hierheen getransporteerd was, bevonden zich hier de Zeereerw. Zeergel. Heer Dr. J. Witlox, hoofdredacteur van de Maasbode, mr. G Kropman wethouder van Amsterdam en voorzitter van het huldigingscomité, mr. A, Hendrix, voorzitter van de vereeniging „Ka tholiek Amsterdam", mr. Goseling. voorzitter van de R.K. Staatspartij, mr. C. P. M. Romme voorzitter van de R.K. Raadsfractie van Am sterdam, A. C. de Bruijn, voorzitter van het R K. werkliedenverbond, E. Brom, voorzitter van de „Violiers", W. Baart, directeur van het Stedelijk Museum, C. de Klerk, hoofdredac teur van „De Tijd", Pierre Cuypers, secretaris van het huldigingscomité, de heeren Reinders Paul Huf en Anton v. Duinkerken, J, C Berger secretaris van den Ned. R.K. Bond van Bouw- patroons, de Zeereerw. Pater F. Dickmann O.P. F- Wahlen, Joh. Meijerink, chef van de Am Bterdamsche redactie van de Maasbode en G W Aw0?' Chef Van de admin'stratie van het Amsterdamsche bureau van de Maasbode. A s eerste spr. voerde het woord Dr. J. Wit lox, die als volgt sprak: Toespraak dr. Witlox. Beste Willem> mnlet 'S 01 een eer en een voorrecht u te gelukwenschen namens het bestuur van e Courant en zeer speciaal ook uit naam van onzen directeur, die helaas door dringende om standigheden verhinderd is hier aanwezig te zijn. Gij zult volkomen begrijpen, hoezeer dè.t hem spijt, en ik begrijp even volkomen, hoeveel leed het u moet doen hèm thans niet hier te zien. Een der publieke gelukwenschen, die reeds een maand vóór uw jubileum als redacteur van de „Maasbode" tot u werd gericht, begon met de eenigszins ondeugende opmerking, dat hei. moeilijk was uit te maken aan welke van r]p betrokken partijen in die vijf lustra 10°gste eischeu zouden zijn gesteld van zelf- bverwinuftg! Nu behoef ik mijn verbeeldingsvermogen niet heit alleruiterste te spannen, om me a'thans eenigermate te kunnen voorstellen, dat er in die vijfentwintig jaren zich wel eens een enkele maal een oogenblik kan hebben voor gedaan, waarop eenig verschil van inzicht te voorschijn sprong. Maar dat het ooit, ook slechts in één moment, in den grond der zaak aan wederzijdsche waardeering zou hebben ont broken, kan ik mij niet voorstellen. Wij waardeeren u om uw heerlijk, ongemeen rijk geschakeerd journalistiek talent, en om de groote toewijding, de onbaatzuchtigheid, de nobele en reine bedoeling, waarmede gij dit talent hebt ontplooid. Voor u was de journalistiek een roeping, een apostolaat met als fundament en drijvende kracht het woord van St. Paulus: Charitas Christi urget nos, de liefde van Christus dringt ons. Gij hebt u aan uw taak gegeven, gedreven door de liefde tot Christus en tot heel de tob bende wereld, die gij in uw wijd en warm hart besloten hieldt. Va^n daarom moogt gij thans na vijf ]ustra spiree™ en' door de zuiverste intenties gein- dat Gods6®, arbeid de zekerheid in u dragen, heeft geri,!?®11 op dat werk in de ruimste mate vergaard va.,?" dat SÜ 11 een rijken schat hebt Het effect van °Ver u tevreden moet zijn. i«fr hprpkn Iburnalistjeken arbeid is moei- J f*Pn nen' misschien ook, moeilijk te overschatten. Natuurlijk, veel van hetgeen wij schrijven valt op de rots of tusschen de doornen en, laten wij het nederig bekennen: het een en ander van hetgeen wij presteeren verdient wellicht ook niet beter. Maar zeer zeker vindt ook een groot deel van het zaad, dat wij uit strooien over een zoo ruim veld, een vrucht baren en dankbaren bodem, in allerlei hoeken en gaatjes, waarin het wijd verspreide jour nalistieke woord doordringt, zelfs zonder wij er zelf eenig vermoeden van hebben. En als het daarheen wordt gevoerd, gedragen door de eenvoudige, oprechte, goede intentie, dan neemt het ook zonder twijfel met zich den zegen van Hem, die den wasdom geven moet. Dit alles mag u heden op uw jubileum dank baar en gelukkig stemmen en het zal zeker in u en in ons allen nog krachtiger doen op laaien den haast hartstochtelijken wensch, dat gij wederom spoedig geheel uw heerlijk talent in dienst zult kunnen stellen van de verheven taak, waaraan gij reeds met zooveel succes een zoo groot en zoo mooi stuk van uw leven hebt gegeven. Beste Wiilem, ik eindig met een woord van herhaalden diep gevoelden dank voor al het geen gij voor de „Maasbode" waart en voor alles wat gij voor haar deedt en met den in- nigen wensch van al uw collega's en van uw. tienduizenden lezers, dat wij wederom spoedig en voile zullen mogen genieten van al de gaven va>a uw dijks persoonlijkheid. n thans heb ik het genoegen, als stoffelijk ewijs van onze waardeering en dankbaarheid, u namens de „Maasbode" dit cadeau onder couvert te overhandigen. Toespraak mr. Kropman Daarna was het woord aan Mr. G. Kropman, voorzitter van het huldigingscomité, die Willem Nieuwenhuis volgenderwijs toesprak- Toen een paar weken geleden bekend werd, dat ju den 15 den November 25 jaar journalist zou zijn. zun een stuk of wat van je vrienden bij elkaar gekomen om te beraadslagen wat *e in dit geval voor je zouden kunnen 'doan E>t jyas niet alleen omdat je 25 jaar aan de >*s a I f. Een deel der puinen van de vijf huizen, die te Vlissingen in vlammen opgingen. Maasbode was, maar omdat je ook buiten de Maasbode veel voor het katholieke leven in Amsterdam en Nederland beteekent. Naast de Maasbode wilden we jou huldigen als den man, dien duizenden kennen en waardeeren als een leider op sociaal, cultureel en politiek gebied, ja op elk katholiek gebied. Die beteekenis te schetsen is niet zoo heel eenvoudig. Waarom grijpen tienduizenden telkens weer naar de Maasbode, waarin ze jou tooneelcritieken, je schetsen van het Prinsenhof en je beschouwin gen over Amsterdam hopen te vinden. Waarom vraagt men je in vergaderingen van werklie den, studenten en apologeten om als spreker op te treden? Dat is alleen daaruit te verkla ren, dat je een zeer groote ambitie hebt, name lijk deze: goed te zijn voor andere menschen, groote liefde, een tikje ironie en een tikje wee moed. Je geeft steeds met volle hand van de rijk gaven, die je bezit, gaven van een groot verstand en een warm gemoed. Veel dankbaar heid zijn we je voor dit alles verschuldigd. Je bent genoemd een jongere, zelfs en terecht, de leider van de jongeren en dat is niet ten on rechte, want je bent jé tijd 25 jaar vooruit en je zult je tijd ook altijd 25 jaar vooruit blijven. Duizenden zijn dankbaar voor alles, wat je voor hen hebt gedaan en die duizenden hopen op recht, dat je spoedig je taak weer zult kunnen opvatten. Spr. bood daarop een geschenk onder couvert aan, vergezeld van een album, waarin de na men staan opgeteekend van degenen, die aan dit huldeblijk hebben bijgedragen. Daarop was het woord aan den heer L. A. P. M. van den Broeke, vertegenwoordiger van de Ned. R. K. Journalistenvereeniging. Deze spreker huldigde Willem Nieuwenhuis als den beste van zijn collega's. De heer Jan Nieuwenhuis deed vervolgens voorlezing van de ingekomen telegrammen, waaronder het volgende van Z. Exc. Minister Verschuur Wij eeren den verslaggever, den recensent, den politicus, den hekelaar, den schepper van Roomsche sfeer, den bezieler, den kunstenaar. Wij hopen op Uw volledige gezondheid en vele jaren. Wij verwachten nog veel van U. De jubilaris dankt Tenslotte was het woord aan den jubilaris zelf, die een kort maar wel voor zijn persoon typeerend speechje hield. Het is voor mij in den betrekkelijk korten tijd, aldus de heer Nieuwenhuis, dien de dokter ®ij laat, niet mogelijk om U alles te zeggen wat ik op het hart heb. Zoo lieel erg is dat njet, want ik schrijf er nog wel eens een artikel over. Op de eerste plaats wil ik vandaag toch, nadat de Maasbode mij haar dank heeft betuigd op mijn beurt de Maasbode bedanken voor het feit, dat de Maasbode mij gedurende 25 jaren in staat heeft gesteld den arbeid te verrichten, dien jullie nogal aardig schijnt te vinden. Het spijt me, dat de directeur van De Maas bode niet persoonlijk aanwezig kan zijn, want ik heb voor hem een zeer persoonlijke bood schap en dr. Witlox wil hem die zeer persoon lijke boodschap, die ik trouwens toch in het openbaar gezegd zou hebben, wel .overbrengen en dat moet zijn, den directeur zeggen, dat ik nog 25 jaar blijf en dan zullen we wel verder zien. Maar in die 25 jaren blijf ik ook, wat ik tot nog toe geweest ben. ik meen nog altoos dat er aan een krant een zekere wrijving moet bestaan tusschen de commercieele en ideëele leiding. Er moet tusschen die twee een soort gewapende vrede of liever nog een guerilla bestaan, die geen van beide partijen moet win nen, want dan is het mis. En ik mag het van daag wel zeggen: 25 jaar lang heb ik in di? guerilla meegestreden en ijj ben vast van plan om het te blijven doen, öp de tweede plaats moet ik dank brengen aan bet comité. Het doet mij veel pleizier, dat mijn vriend mr. Kropman daarvan het voorzitterschap heeft aanvaard en dat ben ik vooral, omdat hij een van de lei ders is van de katholieke politiek, die in Am sterdam wordt gevoerd. Waaruit die politiek Precies bestaat kan ik niet zeggen, maar ik weet waar zij haar grondslag vindt. Wij leven in een stad met een groote massa en wil men de behoeften van die massa begrijpen, dan moe ten wij ons wenden tot het Evangelie van de wonderbare broodvermenigvuldiging. Het won derlijke is wei, in dit Evangelie, dat Christus niet alleen spijzigde met vijf brooden maar ook met twee visschen. Dat bewijst, dat Chris tus zich bij bet geven niet beperkt tot het strikt noodige maar overvloedig weet mee te deelen van de gaven Gods. Wij zijn dankbaar, wanneer er een wet op de Godslastering komt, maar vergeten wij niet, dat God ook wordt ge lasterd, wanneer millioenen te kort komen, ter wijl er overvloed van goederen bestaat. Dat is het voornaamste punt van de Amsterdamsche katholieke politiek en daarom ben ik blij daar van verschillende vertegenwoordigers hier te zien dp^en s'otte dankte spreker op geestige wijze Zust /"'handelenden geneesheer en de Eerw. nitnmvf' jie ,lom gedurende maanden op een de ziekenkimo r Nieuwenhuis naar de ziekenkamer terug, terwijl de genoodigden nog eemgen tijd bijeen bleven uut"suen Na de officieele huldiging van Willem Nieuwenhuis, ter gelegenheid van zijn zilveren ubileum hebben noig zeer vele vriendien van den jubilaris en talrijke vooraanstaande personen uit Katholiek Nederland van hun belangstelling doen blijken. Sommigen, waaronder prof. dr. van Rooy kwamen den jubileerenden journalist hun gelukwenschen aanbieden onder de gewone be zoekuren en teeksnden het felicitatieregister, dat ia het ziekenhuis was neergelegd. De wees- ten hebben wegens de ziekte van den jubilaris schriftelijk of telegrafisch van hun belangstel ling doen blijken. Van den directeur van de Maasbode mocht de jubilaris in den ochtend het volgende tele gram ontvangen: „Geheel deelend in de viering van uw heerlijk jubileum en overwegende al de jaren van uw rusteloozen en toegewijden arbeid, welke mij met groot respect vervullen, bied ik u mijn allerhartelijkste gelukwenschen aan, betreuren de dat ik u op dezen dag niet persoonlijk de hand kan komen drukken. Naast een spoedig en volledig herstel Gods ruimsten zegen voor de toekomst." Onder de ingekomen gelukwenschen bevon den zich verder telegrammen onder meer van Z. Exc. Minister mr. dr. L. Deckers en ver schillende katholieke professoren o.a. van prof. dr. Al. Slijpen, van enkele katholieke Tweede Kamerleden, raadsleden, van collega's van den jubilaris o.a. van de redactie van „Het Volk"; van talrijke katholieke organisaties o.m. van de R.K. Studentenvereniging „St. Thomas Aquinas", R.K. Volksbond, alsmede een zeer waardeerend schrijven van den heer Ed. Boek man, wethouder van Onderwijs en Iiunstza.cen te Amsterdam. De hoogeerw. heer dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam was reeds enkele dagen vroeger den jubilaris komen gelukwenschen. Zeer vele vrienden van Willem Nieuwenhuis gaven door het zenden van bloemen, fruitmanden en andere geschenken blijken van hun warme sympathie. Bijzonder zal door hem wel op prijs gesteld zijn het geschenk van de Amsterdamsche raadsver- slaggevers en overzichtschrijvers, bestaande uit enkele boekwerken o.m. Geschiedenis der Am sterdamsche burgemeesters door J. Balbian Ver ster. Nadat de jubilaris de' vermoeienissen van den dag met groote opgewektheid bad doorstaan, was hij op zijn ziekenkamer, te midden van een uitgezochte bloemenweelde en van geschen ken, die hem op zoo sprekende wijze getuigden van de warme en hartelijke sympathie en de hoogachting, die men hem alom toedraagt. In de aula der R.K. Universiteit te Nijmegen aanvaardde gisterenmiddag de nieuw-benoemde lector in het Italiaansch en Spaansch, dr. B. E. Vidos zijn ambt met een rede (in de Ita- liaansche taal) over de „Expansie van de Ita- liaansche taal". Spr. liad dit thema tot onderwerp zijner openbare les gekozen, omdat de Hollandsche- Romaansche school van prof. Salverda de Grave zich sedert langen tijd en met groot succes met de leer der bastaard woorden heeft bezig gehouden. Aan het slot van zijn voordracht bedankte spr. curatoren en professoren voor zijn benoe ming tot lector aan de R.K. Universiteit en verklaarde hij zich de verantwoordelijkheid van zijn ambt bewust te zijn bij de invoering zijner Nederlandsche studenten in de Italiaansche en Spaansche taal en literatuur. De rede werd bijgewoond door den Rector Magnificus en vele professoren der R.K. Uni versiteit, door mr. C. Prinzen, secretaris van het .Curatorium, door een afvaardiging van den Senaat van het Nijm. Stud. Corps en vele stu denten en belangstellenden. Na afloop had er een drukbezochte receptie plaats in de ontvangzaal van het aulagebouw. Nieuwe bepaling in de bestekken. In een circulaire aan de gemeentebesturen wijst de Minister van Binnenlandsche Zaken erop, dat in de meeste Rijksbestekken, o.a. in die welke uitgaan van den Rijksgebouwendienst de volgende bepaling is opgenomen: De aannemer is verplicht, de directie in ken nis te stellen van het voornemen tot toepassing van bouwmaterialen of constructiedeelen, welke van buitenlandschen oorsprong zijn De directie is bevoegd om van de toe te passen materialen of constructiedeelen een be wijs van oorsprong te eischen Indien naar het oordeel van de directie be doelde materia en of constructiedeelen in even goede kwaliteit en tegen niet hoogeren prijs door bmnenlandsch fabrikaat kunnen worden vervangen, dan is de aannemer daartoe ver- plicnt. -, ketbelan? van de werkgelegenheid bij e ei an sche industrie komt het den Mi nister wenschelijk voor, dat een dergelijke bepa- vniLn r °Pgenomea in de bestekken, li8!" ke ??uwp'aniien worden uitgevoerd, verleent' 'fin mJevolge de woningwet steun leleit'en 7°?™ «"woerd met door de gemeenten verstrekt kapitaal, dan wel met kapitaal, waarvoor de gemeente zich garant heeft verklaard. 6 Met aandrang roept de Minister de medewer king der gemeentebesturen i„ 0m te bevorderen dat een dergeUjke bepaling steeds in bedoelde bestekken wordt opgenomen en dat er toezicht op worde gehouden, dat zij ook wordt toege- past. Naar aanleiding van het bericht uit Zwolle over knoeierijen met de aanvragen voor het verkrijgen van vrijstelling van accijnsbetaling ingevolge de ci isis-varkenswet voor huisslach tingen deelt men ons van de zijde van de ge westelijke varkenscentrale in Overijssel mede. dat door de justitie een onderzoek wordt in gesteld naar de juistheid van de opgaven van eenige landbouwers, die ervan worden ver dacht een te laag inkomen te hebben opgege ven bij de aanvrage, welke zij hebben Inge diend bij de gewestelijke centrale. Het is onjuist, dat er bij deze gevallen een bestuurslid van de gewestelijke centrale zou' zijn betrokken. Wel zijn er twee leden eener plaatselijke commissie bij. Van één dezer is al onmiddellijk komen vast te staan, dat zijn opgave wel juist is geweest. Het spreekt vanzelf dat het dringend is ge- wenscht, dat tegen onjuiste aangiften streng wordt opgetreden. De varkenscentrale te Zwolle wijst de aan vragers nadrukkelijk op hun verantwoordelijk heid voor het invullen der lijsten en zal niet nalaten tegen hen, die zich aan onjuiste opga ven schuldig maken, strenge maatregelen te nemen, afgezien nog van do veroordeeling door den rechter, die hen in de eerste plaats te wachten staat. Naar wij vernemen, zal thans niet verder worden overgegaan tot contingenteering van den invoer van appelen en peren (resp. post no. 181 en 182 van de handelsstatistiek) en druiven (post no. 185 van d6 handelsstatis- tiekj. 373. Na een uurtje gewandeld te heb- ien, zegt Jaap: „Komt, jongens, nu gaan we wat spelen. Zie je dien hoogen boom? Kijken wie het eerst boven is!" En ze be ginnen te klimmen naar hartelust, maar Jaap klimt langzaam, want hij wil het de poesjes laten winnen. 374. Daar klinkt een stem van beneden^ „Zeg, juffrouw, wilt u wel ereis direct uit dien boom komen! Bij artikel 312 van de politie-verordening is het aan juffrouwen streng verboden in de boomen van het park te klimmen". Maar Jaap steekt zijn tong uit tegen den parkwachter 375. „Wacht eens!" roept deze dreigend. „Ik kom je eruit halen. Heb je ooit van je leven zoo'n brutaal mensch gezien! Steek je tong maar niet uit! Je bent zoo al leelijk genoeg!" En de parkwachter begint den boom in te klimmen. Door den procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden werd van dien Raad de cassatie in het belang der wet gevorderd van een beschikking van de Kamer van Crisis- Pachtzaken te Rotterdam, waarbij was beslist dat pachtovereenkomsten betreffende tuinbouw- gronden niet worden beheerscht door de Crisis- Pachtwet 1932. Thans heeft de Hooge Raad de gevraagde cassatie geweigerd, waardoor dus thans vast staat, dat de tuinbouw niet van de gunstige bepalingen der genoemde wet kan profiteeren en dat deze enkel voor den landbouw geldt. Vrijstelling voor Burgerwachters. In de Legerorders wordt opgenomen een mi nisterieele beschikking, waarbij is bepaald, dat in geval van buitengewone oproeping van dienstplichtigen wegens buitengewone omstan digheden anders dan oorlog en oorlogsgevaar zonder verdere machtiging voorloopig van op komst zijn vrijgesteld de volgende tot een bur gerwacht toegetreden categorieën van reserve- personeel en dienstplichtigen der landmacht: a. zij, die behooren tot het reservepersoneel beneden den rang van sergeant (wachtmeester) b. gewone dienstplichtigen, zonder rang, die een officiersfunctie bij de burgerwacht ver vullen. Voor burgerwachten van groote gemeenten kan in bijzondere gevallen eveneens tijdelijke vrijstelling worden verleend aan reserve-offi cieren en vaandrigs (kornets), die een officiers functie bij die burgerwacht bekleeden. Verzoe ken daartoe moeten door de commandanten der burgerwachten door tusschenkomst der betrok ken burgemeesters onder omschrijving der redenen en onder vermelding van het (vredes)- korps, waartoe bedoeld personeel behoort en waarbij het in registratie is tot den minister van Defensie worden gericht. De vóór 7 November j.l. verleende vnjstellin gen van opkomst op grond van dienst bij bur gerwachten worden ingetrokken. Opdracht aan Werkspoor. Naar de „Gld." verneemt, zal de bouw van het bovengedeelte van de Waalbrug te Nijme gen niet worden aanbesteed, maar zal dat werk worden opgedragen aan Werkspoor, te Amsterdam, welke spoedig een begin zal ma ken met de vervaardiging van de onderdeelen der brug. De aanbesteding van de brugpijlers en den opbouw van de landhoofden, welk werk op ƒ1,300.000 begroot is, zal tegen het einde dezer maand te Den Haag plaats hebben. KWAJONGENSSTREEK. Voor het najaar te dartele arbeiders wierpen Maandag den 46-jarigen aardewerker J. S. over de omheining van de hulpbrug op de afbraak der St. Servatiusbrug te Maastricht. S. kwam al zeer ongelukkig terecht en kreeg een ga pende hoofdwonde en raakte bewusteloos. De man moest worden opgenomen in het zieken huis Calvariënberg. De politie heeft de zaak in handen. IJzerverscheping naar N.-Amerika. Naar we vernemen zal het Japansche s. Ho- fuku Maru (5800 br. reg. tons), eind dezer week in de zeehaven van het hoogovenbedrijf te IJmuiden eene volle lading piekijzer met be stemming naar eene Noord-Amerikaansche ha ven innemen. In dit jaar werden reeds negen ■dergelijke ladingen van de hoogovens naar Amerika verscheept. De hoeveelheid van deze ladingen bedroeg ongeveer 60.000 tons. BACONSLACHTINGEN EN -UITVOER De directie van den Landbouw deelt mede, dat gedurende de dagen 7-12 November zijn ge slacht voor baeonbereiding 33.905 (voorafgaands 7 dagen 32.728) varkens, terwijl werd uitgevoerd bacon, afkomstig van 31.151 (33.421) varkens. In Denemarken werden gedurende de dagen 3-9 November geslacht 119.709 (118.021) stuks en uitgevoerd 130.198 (132.002). De totale invoer van bacon in Groot Brittan- nië bedroeg in de week 31 October5 November 233.744 (217.444) cwts. NEDERLANDSCH-BELGISCH UITLEVERINGSVERDRAG. Op 1 November 1932 heeft op het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, te 's-Gravenhage, de onderteekening plaats gehad van een ver drag, strekkende tot uitbreiding van het Neder- landsch-Belgisch uitleveringsverdrag dd. 31 Mei 1889 en van de aanvullende verdragen tot den Belgischen Congo en het mandaatgebied van Ruanda-Urundi. STAKING BIJ DE WERKVERSCHAFFING. In verband met de in de gemeente Bergh uitgebroken staking bij de werkverschaffing vernemen we, dat tegen gisteren een audiën tie bij den minister was aangevraagd Intusschen heeft het gemeentebestuur van Bergh direct een telegram van den minister ontvangen, dat alle stakers zijn ontslagen en tot nader order van allen steun, behalve in p&ira «iin uitgesloten, TE VEEL OF TE WEINIG BEZUINIGD? „Ons platte land houdt niet van hooge boomen", zei Minister Ruys. toen hij zich keer de tegen den roep om den sterken man en terecht opmerkte, dat ons volk niet naar dicta tuur neigt en zich ook niet zoo gemakkelijk daarin zou schikken als velen wel stil denken. Ruys is 't tegendeel van een dictator, al heeft hij een tienjarig premierschap achter den rug en daarmee alle records geslagen in ons land en, mogen we pater Muckermann gelooven, dan heeft hij ook in 't buitenland goeden naam verworven als rustig regent. Dat deze man er in slaagt om in zulk een moeilijken tijd als wij nu beleven niet slechts zijn ministerie bijeen te houden, maar gedurende zijn lange begrootingsrede ook nog een lach te tooveren op de gezichten van luisterende afgevaardigden, toont heel zijn positie. Er is géén minister, die in de Kamer meer mag doen en daarvan minder gebruik maakt. Minister Ruys zou dikwijls veel scher per en rhetorischer kunnen zijn en soms wenschten we dat ook wel maar dan be merkt men den veel agressieveren de Geer be luisterend toch weer, hoe goed het is, dat naast dien razend knappen Donner, dien alom- vattenden Verschuur en dien buitengewoon be kwamen de Geer een premier staat, die 't wat meer gemoedelijk doet en dan ook telkens zoo veel te gemakkelijker als summus pontifex kan fungeeren. Ruys is 't levende bewijs, dat Nederland maar liever niét zulke erge „sterke" mannen ziet en. hoort men zijn toezeggingen, dan wordt het ook duidelijk, hoe er over en weer gepraat moet zijn om nog met zulke beloften voor de Kamer te komen. O, alles wat gevraagd werd, zal niet in ver vulling gaan. Maar voor Eindhoven, welks financieele moeilijkheden de heer Fleskens heeft uiteengezet, opende de verklaring van Minister Ruys toch eenig perspectief. Ook van de schippers zal de allerergste nood worden ge weerd, al is de regeering dan niet in staat de motie-Duymaer van Twist over te nemen, zoo als zij evenmin kan voldoen aan den wensch om toeslag op plattelandsloonen te geven. De neer Loerakker keek verheugd, toen de Minis ter op prof. Aalberse's vraag, toch heel bizon- dere aandacht beloofde voor de werklooze plat telandarbeiders. Kan de Regeering al niet met mathematische zekerheid toezeggen, niet aan de werkloozenuitkeeringen te zullen raken het zou ook gewoon boerenbedrog zijn als zij het tegenovergestelde deed, nu wij hier met een 300.000 werkloozen te doen hebben zij belooft althans het mogelijke te doen en zij verdient hulde voor de in de Troonrede beloof de zorg, waarmee zij vooral trachten wil de ontwikkelingscursussen te bevorderen voor de werkloozen en daarbij de tot dusver gestelde leeftijdsgrens van 24 jaar laat vallen. Van bizondere beteekenis, in verband met het werkloosheidsprobleem, was naast het plan om den bruggenbouw te bevorderen, ook de toezegging, dat voortgegaan zal worden met de Zuiderzeewerken en met prof. ,\alberse is de Regeering het blijkbaar eens, dat de loons verlaging ook „wedden op één paard" kan be- teekenen. Dat de regeering zoo noodig zal overgaan tot een uniform-verbod, had Minis ter Donner alreeds meegedeeld in de memorie van antwoord op zijn begrooting en dat Minis ter Ruys er wel voor zal zorgen, dat de orde gehandhaafd blijft, ook al gebruikt hij daar bij geen von Papensche manieren, daarvoor staan de gebeurtenissen in de Novembermaand tien jaren geleden, borg. Dat de premier al het mogelijke deed om het hoofdstuk over de gemeentefinanciën in t rapport-Weiter te verzachten en zich ook uitsloofde om de Nijverdalsche kwestie te ver klaren, zullen wij maar toeschrijven aan een gevoel van ridderlijkheid om ambtenaren-blun ders te dekken. Een Minister mag dat doen, want, zooals Jhr. Ruys terecht opmerkte, de Nederlandsche ambtenaren zijn over 't algemeen toegewijd en correct. Maar wij blijven van meening, dat de heer Van Doorninck met zijn geschrijf het ge- meentecrediet geen dienst heeft bewezen en dat de secretaris-generaal van binnenlandsche zaken evenmin prudent handelde als de heer Haeke van Arbeid, die nauwelijks directeur-ge neraal geworden, een allerzonderlingst inter view afstond Alle respect voor de ambtenaren, maar zij dienen geen aanleiding te geven tot het, door Minister Ruys met kracht teruggewe zen vermoeden, als maakten zij zelf de poli tiek. Trouwens en hier komen wij al aan de rede van Minister de Geer, die gistermiddag eveneens het woord voerde de kanselier van de Schatkist had ook al eigenmachtig ambte- narenqjjtreden tegen gemeentebesturen te ver dedigen en het wilde ons voorkomen, dat deze apologie gezien het gebeurde met Nijmegen ook niet te best slaagde. Evenmin trou wens als wij het eens waren met den Minis ter inzake Eindhoven. Deze stad is een der vele, of liever dér overgroote meerderheid van gemeenten, welke zeer voorzichtig gefinan cierd heeft, maar die in geheel uitzonderlijke omstandigheden verkeert, niet door overheids bemoeiing En wij hopen, dat zij geholpen zal worden. Overigens heeft Minister De Geer, die ook hulde bracht aan den heer Weiter, maar daar om nog niet de zeer eenzijdige samenstelling der commissie heeft verklaard, zijn financieel beleid knap en met de originaliteit, die henï kenmerkt, verdedigd. Hij speelde op allerhan- digste wijze de critici tegen elkaar uit. De heer Knottenbelt, die al een nederlaag gele den had, doordat de Kamer, na bestrijding door prof. Aalberse, niet van een nieuw on derzoek over de opcenten wilde weten en zijn desbetreffende motie links tegen rechts ver wierp, kwam er daarbij het slechtst van al len af. Er is te weinig bezuinigd, zeiden de heeren van den Vrijheidsbond, maar de Minister wees er op, dat het juist de Vrijheidsbond was, dia slag op slag bezuinigingsvoorstellen bestreed. Er is te veel bezuinigd, meenden vooral de sociaal-democraten, maar de heer Albarda, die hierover vooral geklaagd had, zal moeten ant woorden op een ministerieel verweer, dat lo gisch en sterk was en dat in zachteren, maar niet minder beslisten norm De Wilde's klacht herhaalde, dat ir. Albarda eigenlijk de dupe is van de politieke positie, waarin hij verkeert en die hem nu eenmaal moet doen opponeeren te gen bezuinigingsmaatregelen, ofschoon hij zelf den hoogst ernstigen toestand, waarin wij ver- keeren, toegeeft. De belasting wordt te erg verzwaard, zei één groep, maar de Minister wees er op, dat zijn opcenten op de fondsbelasting een tijdelijk noodoffer beteekenen en dat zij, die nu bang zijn voor belastingvluchtelingen, hem in 1917 in den steek lieten, toen hij deze patriotten wilde vasthouden voor den fiscus. Dat hij de belasting nog meer had moeten verzwaren redeneering, die vooral uit den radicaal-linkschen hoek kwam vond de Mi nister ook eeD onverdiend verwijt. Wie b.v. zegt „slechts 10 millioen uit de vermogens belasting en 200 millioen aan indirecte lasten'* vergeet het aanvullend karakter van de eer ste heffing, zooaals de verdedigers van de hef fing ineens over 't hoofd zien, hoe onbillijk zulk een heffing op zich werken kan tegen over menschen, die geen enkel inkomen meer hebben en van hun vermogen (niet altijd Croe- 6us-ach.tiig) moeten leven. Tenslotte vermel den wij nog, dat de Minister van de door den heer Fleskens verdedigde omzetbelasting niet zooveel verwacht als deze afgevaardigde, en dat blijkbaar alle suggesties welke gedaan zijn om meer geld in 't laatje te krijgen, zijn aan dacht hebben. Ook al denkt de Minister dan niet aan verhooging van de successiebelasting of aan ontzilvering van onze munten, waar mr. Trip tegen is, met het oog op de a.s. wereld conferentie, belastingverhooging blijft moge lijk. „Men moet nooit nooit zeggen" zei Jhr. Ruys en degenen, die tabaksbelasting vreesden hebben alreeds hun requesten gestuurd Minister De Geer ziet geen reden voor opti misme in de naaste toekomst, al erkent hij, dat 't mee kan vallen. In elk geval wenscht hij geen defaitisme of desperadopolitiek, maar op timisme om nu 't evenwicht te bewaren en bij den opgang weer „fit" te zijn. Dit is een hou ding, welke eenerzijds geen starre eigengereid heid verraadt, maar rekening houdt met an- derers inzicht en die toch ook te denken geeft aan menschen, die al weer de zon der vollg hausse zien stralen. Verdere contractie der biljetten- circulatie. Een nog onbewegelijke geldmarkt, waar de koersen van bankers-call, voor particulier dis conto en voor prolongatie zich nu reeds sedert een reeks van maanden handhaven op een ni- veau van respectievelijk 14Vi 1 en 1 Pct- was reeds tevoren in staat, ons een inzicht te geven in den bankstaat over de afgeloopen week. In werkelijkheid vertoont deze dan ook niet veel verandering. De in vorige bankstaten tot uitdrukking gekomen tendens openbaart zich ook in de balans over de afgeloopen week. De binnenlandsche credietgeving onderging slechts weinig verandering. De rentelooze saldi van an deren bewegen zich nog onveranderd in stijgen den lijn. En, de billetten-circulatie vertoonde dientengevolge een vermindering met circa 13 millioen gulden. Voor een bedrag van twee millioen guldens is deze vermindering echter een gevolg van de afgifte van gouden tientjes tot een overeen komstig bedrag. De eerste keer sedert een reeks van maanden, was de Bank dus blijkbaar in staat een bescheiden bedrag van haar over- tolligen goudvoorraad af te staan. BinnenlandscK gebruik zal naar men mag veronderstellen hier toe aanleiding hebben gegeven; voor export van goud zorgt, voor zooverre daartoe de mo gelijkheid bestaat, de vrije markt voorloopig nog wel. Donderdag 17 November a.s. vertrekt het K.L.M. vliegtuig de „Kwartel" van Amsterdam' naar Batavia. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaart uit de heeren W. M. C. A. Beekman, L. A. Brug man, J. M. H. Grosfeld en P. Pronk, die resp. als eerste bestuurder, tweede bestuurder, werk tuigkundige en radiotelegrafist de reis znllert maken. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk he den Woensdagavond te Amsterdam zijn. De Ibis thuisreis is in Djask aangekomen. De „Oehoe" (heenreis) bleef gisteren in£ Athene wegens de slechte weersomstandighe den. MEISJE DOOR EEN AUTO AANGEREDEN- Dinsdagmiddag is op den Rijksstraatweg Arn- hem-Nijmegen onder Eist het zevenjarig doch tertje van den heer H. bij het oversteken van den weg door een auto aangereden. Den chauf feur, die geremd had. treft geen schuld. Dg toestand van het meisje is ernstig. Per brancarct is zij naar huis vervoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5