MGR AENGENENT BIJ Z. H. DEN PAUS RIJKSBEGROOTING IN TWEEDE KAMER. DE DONDERDAG 17 NOVEMBER 1932 „QUADRAGESIMO ANNO' IN LICHTBEELDEN. NEDERLAND'S KATHOLIEKEN EN DE POLITIEKE EENHEID. IN MEMORIAM MGR. H. v. d. WETERING, l)e kerkelijke kunst. R. K. HERSTELLINGSOORD VOOR LONGLIJDERS. R. K. LAND- ËFTÏÏÏNBOUWERS IN HET BISDOM HAARLEM. deken h. kool. HET TRIBUNE-PROCES. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Mislukt© poging tot ontvluchting. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. DE REPLIEKEN. E. BERDENIS VAN BERLEKOM t TWEEDE KAMER. CONTINGENTEERING VAN VLEESCH MEER BEZUINIGING OP HET DEPART VAN KOLONIËN. Niet lang na het verschijnen van de Encycliek Q- A- hebben Z. H..E. Ka^m Pilfj aartsbisschop van Weenen, en nex heelè eDiscopaat van Oostenrijk, zich gewend tot den H. Vader met een schrijven, waarin zij uitdrukking hebben gegeven aan hun groote vreugde en dankbaarheid vooi tótedaai allergewichtigst tnisch document, en waarin ZU tevens ae hoop hebben uitgesproken, dat deze omzend brief groote gevolgen zou mogen teweeg brengen. Namens den H. Vader heeft de Staats secretaris, Kardinaal Pacelli, daaiop een antwoord gezonden, waarin o.a. deze zin snede voorkomt: „Juist datgene, wat gij allen zoo stellig verwacht van den omzendbrief, dat juist was het doel, dat den H. Vader bij het opstellen van de encycliek voor oogen stond, n.l. dat omtrent alle beginselpunten van het maatschappelijk viaagstuk klaar heid en eenheid zouden heerschen onder de kinderen van de Katholieke Kerk, en dat zoo de krachten zouden vrijkomen voor een aaneengesloten en doelbewusten practischen socialen arbeid". De katholieken hebben inderdaad in de ontredderde en vertwijfelende wereld van tegenwoordig een allergewichtigste en drin gende zending te vervullen. Het is ontwijfel baar zeker, dat alleen op den grondslag van de christelijke beginselen de samenleving opnieuw aan haar doel zal kunnen beant woorden, algemeene welvaart kan worden verzekerd, orde en vrede in de m blijvend kunnen worden gevestigd. Op de katholieken drukt dan ook de zeer ernstige plicht, zich te verdiepen in de concrete toepassing van die beginselen op dezen tijd, die beginselen voor te houden an de in het duister tastende menschheid, en zonder zich te verliezen in ontzenuwende disputen, met allen, die de taal van de ge zonde rede nog verstaan, aan de doorvoering van die beginselen onverwijld en krachtig te werken. Dank zij de encycliek W- a., die weer meer vasten grond onder de voeten heeft gegeven, kan die plicht glansrijk worden vervuld. Het is bijgevolg van het grootste belang deze encycliek te doen kennen en begrijpen. Hoe krachtiger en rusteloozer de pogingen zijn, die in het werk worden gesteld om de gedachten van Q. A. tot gemeengoed te maken van zooveel mogelijk allen, des te meer zal de pas worden afgesneden aan dwaling en misleiding, aan de voortwoeke- ring van haat en vertwijfeling, des te sterker o0k zal de drang worden naar sociale en economische reconstructie in den geest, als door de encycliek is geprojecteerd. Door deze overwegingen gedreven, heeft y,et oud-lid der Tweede Kamer, de heer /V. B- Michielsen, voorzitter van den Baad van Arbeid te Breda, het idee opgevat, de leeringen en vermaningen van Q. A. in beeld te brengen, en zoo de voordrachten over de encyliek voor de massa bevattelijker en meer afwisselend te m^ken. De heer Michielsen is in zijn opzet voor treffelijk geslaagd. Door een honderdtal lichtbeelden, deels portretten, deels pakken de Voorstellingen, met bij behoorenden tekst, weet hij gedurende een tweetal uren oog en oor te boeien en zonder in details af te dalen, toch een algemeen idee te geven van hetgeen de encycliek wil en afwijst. Op één aanvulling m den tekst zou ik willen aandringen: ik meen n.l., dat de hoor ders de leeringen gemakkelijker in zich zullen opnemen, dat deze hun beter zullen bijblijven en dat het „Gesamtbildvan de encycliek, dat zich bij de hoorders vormt, aan scherpte zal winnen, wannr f in bet be gin van den tekst de algemeene opzet van de encycliek duidelijk naar voren wordt gebracht, en wanneer dan tijdens het ver loop van de voordracht de overgang van het eene onderdeel naar het andere telkens wordt benadrukt. Het verdient zeker ook aan beveling den algemeenen opzet van de encycliek schematisch op het doek te projec teeren. Dat de heer Michielsen in zijn opzet zoo gelukkig is geslaagd, dankt hij ongetwjjfeid voor een zeer aanzienlijk gedeelte ook aan de kunstzinnige en bekwame teekenares, waarop hij voor zijn beelden beslag heeft kunnen leggen. Het moet voor mej\ Rjet Aalberse een bij uitstek aangename taak zijn geweest, haar vaardige hand jn dienst te kunnen stellen van een materie, waarmee het leven van een persoon, die haar zeer nabij is, zoo geheel en al is vergroeid. Moge katholiek Nederland dit teekentalent, ver honden aan zoo'n klinkenden naam, volledig weten te benutten. Tenslotte uit ik den wensch, dat de heer Michielsen een weg wete te vinden om zjjn voordracht met lichtbeelden op niet al te kostbare wijze in den handel te brengen. De propagandistische doeleinden, die hem v00r den geest hebben gestaan, zullen daarbij zeer zijn gebaat. KOENRAADT, Hoeven. Pontificale Requiem. Gisterenmorgen heeft Z. H. Exc. Mgr. J. H, G Jansen in de kathedrale kerk aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht met assistentie van de Hoogeerw. heeren mgr. Th. Huurdeman, Vic, Gen. v. 't Aartsbisdom, Pres. H. J. Koopmans en J. G. van Schaik een pontificale Requiemmis gecelebreerd voor de zielerust van v ijlen Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht. In de kanunnikenbank hadden plaats geno men de Hoogeerw. heeren L. A. F. X. Fock, de ken van Amersfoort, R. J. A. Janssen, Eere kanunnik, G. G. Eek wielens, deken van Zwolle en de officiaal de zeereerw. lieer F. A. H. v. d. Loo. Vrijwel alle dekens, waren bij de plechtig heid tegenwoordig. Men schrijft ons uit Rome: Het Pauselijk Nederlandsch College op den Aventljn heeft dezer dagen weer de eer, bis schoppelijke gasten binneu zijn nog gloed nieuwe muren te herbergen, n.l. den bisschop van Haarlem, die reeds meer dan een week te Rome verblijft, en den bisschop van Roermond, die eenige dagen geleden is aangekomen. Men vertelt, dat reeds Paus Leo XIII, toen hij een aanzienlijke som gelds voor de stich ting van een Nederlandsch College ter be schikking stelde, den wensch te kennen gaf, dat het College ook den Nederlandschen bis schoppen bij bun bezoeken aan Rome tot ver blijf zou kunnen strekken. De appartementen, die nu steeds voor de doorluchtige gasten ge reed staan, schijnen een uitvoering \an dien wensch te zijn en vormen als he ware een uiterlijk teeken van de nauwe banden, die de Nederlandsche kerkelijke hicrarc e en met haar geheel het Nederlandsche katholicisme, aan den Heiligen Stoel te R°m,e verbinden. De bezoeken der Nederlandsche bisschoppen beperken zich niet tot bet vijfjaarlijksche bezoek ,.ad limina", dat door het kanonieke wetboek voor alle Europeescbe bisschoppen voor andere werelddeelen 's de ,errnijn tien jaar wordt voorgeschreven; doch dit be houdt uiteraard zijn hijzonder officieel belang. Een reis naar Rome is ln de;n tesenwoor- dlgen tijd geen groote onderneming meer, nu nauwelijks dertig uren sneltrein den afstand overwinnen. Maar de geregelde persoonlijke betrekkingen tusschen de bisschoppen der over de wereld verbreide Kerk- en den Paus van Rome datee ren niet van de uitvinding der moderne ver keersmiddelen. Reeds in de oudheid en even zeer in de middeleeuwen, riepen de pausen regelmatig de bisschoppen van nabije en verre diocesen tot zich, of togen dezen uit eigen beweging naar Rome, om de graven van Petrus Paulus te bezoeken en den bisschop van Rome te raadplegen over de kerkelijke pro blemen van hun land of van zijn gezag de machtiging en opdracht tot een bijzondere zending te erlangen. Zoo riep b.v. reeds Leo de Groote (410161) de Siciliaansche bis schoppen jaarlijks ter beraadslaging naar Rome. Voor verder afwonenden golden langere termijnen, die in den loop der geschiedenis herhaaldelijk werden gewijzigd. De tegenwoor dige regeling van den Codex gaat in hoofdzaken terug op de voorschriften, die door Paus Six- tus V in 1585 werden vastgesteld. Het bezoek der bisschoppen „ad limina apostolorum" omvat van ouds drie punten. Ten eerste betreedt de bisschoppelijke pelgrim de „limina" d.i. den drempel van de graven der beide grootste apostelefi Petrus en Paulus in de basilieken, die hun zijn toegewijd; ten tweede brengt hij aan de Congregatie van het H. Concilie een schriftelijk verslag over den godsdienstlgen staat van zijn diocees; het der de punt is een persoonlijk bezoek aan den Heiligen Vader. Over de audiëntie van Haarlem's Bisschop bij den Paus, verbonden aau het bezoek „ad limina", dat Z. H. Exc. Mgr- Aengenent nu voor de eerste maal heeft gebracht, hebben wij reeds ln het. kort een en ander vermeld. Wegens het belang van die ambtelijke audiëntie, dat niet alleen uit de hierboven aangeduide be- teekenis der vijfjaarlijksche bezoeken voort vloeit, maar ook reeds bleek uit de gepubli ceerde korte weergave van den inhoud der pau selijke woorden, achtten wij echter een uitvoe riger bericht niet overbodig. Wij vonden Z. H. Exc., na een korte afwezigheid in Rome terug gekeerd, welwillend bereid, ons de gevraagde meer uitvoerige mededeelingen te geven. De Heilige Vader, aldus ongeveer Mgr. Aen genent, was vol lof voor het Nederlandsche Ka tholicisme. Den bloei van het katholieke leven in Nederland schreef Hij o.a. toe aan de prach tige organisaties en aan de bewonderenswaar dige Katholieke pers; de Paus noemde met name de Maasbode en De Tijd. Politieke organisatie. Van de politieke organisatie sprekend, zei de Paus, dat de eenheid op dit gebied een bezit is, dat „avant tout, après tout, suitout et tout prix" dient behouden te worden. Voor die eenheid moet men ook bereid zijn, belang rijke offers te brengen, offers van persoonlijke meeningen en van persoonlijke belangen, om dat immers de hoogere belangen, dat zijn die van den godsdienst, steeds moeten vóórgaan; deze zullen altijd schade lijden bij een vei bre king van de politieke eenheid, terwijl zij alleen volkomen veilig zijn, zoolang de katholieken hun staatkundige eenheid bewaren. Overvloe dige ervaringen in het buitenland zijn ddar, om dit te bewijzen. Kerkelijke kunst. Uit eigen beweging begon de Heilige Vader daarop te spreken over de kerkelijke kunst, vragend, of deze zich in Nederland blijft be wegen in de lijnen der kerkelijke traditie, zoo als het kanonieke wetboek dat wil. De Paus vroeg, of de bisschop kennis had genomen van Zijn toespraak bij de inwijding der pinacotheek en verheugde zich te hooren, dat de Nederland sche pers hierover uitvoerig had bericht. Deze zaak ging den Heiligen Vader zeer ter harte; terwijl het goede In de nieuwe kunst aanvaard mag worden, sprak Hij zich scherp uit tegen sommige abominabele excessen van een zekere moderniteit, die geheel in strijd zijn met de kerkelijke opvatting van de kunst- De Paus sprak dan ook de hoop uit, dat Zijn bezoeker als bisschop zich er zorg voor zou geven, dat die traditie der Kerk in dit opzicht gehandhaafd blijft. Mgr. Aengenent kon ant woorden, dat dit het geval is en dat er in Haarlem, zooals in elk Nederlandsch diocees, een liturgische commissie bestaat, aan wier goedkeuring alle voor de versiering der kerken bestemde voorwerpen zijn onderworpen en die dus een waarborg vormt voor de handhaving der kerkelijke traditie. De Paus sprak Zijn te vredenheid daarover uit en tegelijk Zijn wensch dat deze commissies zullen blijven werken in den door Hem aangegeven zin. In deze actueele kwestie, die reeds tot le vendige beschouwingen aanleiding heeft ge geven en zooeven ook door de Conferentie der Duitsche bisschoppen te Fulda is behandeld, grepen wij de gelegenheid aan, om naar de meening van Haarlems bisschop over den stand der kerkelijke kunst in Nederland te vragen. Ook in Nederland, meende Z.H. Excel lentie, staan tegenover een conservatieve ich- ting, die in liturgisch opzicht volkomen aan de tradities getrouw blijft, eenige moderne excessen, die daarvan grovelijk afwijken. Maar tusschen deze beide beweegt zich een breede middenrichting van moderne kunst, die er, zooal niet immer, toch meestal op bedacht is aan de eischen en aan den geest der liturgie te beantwoorden. Deze werken moeten op zich zelf beoordeeld worden en kunnen, zoo zij aan den geest der Kerk beantwoorden, gaarne wor den aanvaard. Tenslotte vermeldde Mgr. Aengenent, dat de Paus met. belangstelling gesproken had over het a.s. eeuwfeest der H. Lidwina van Schie dam, wier leven Hij in de beschrijving van Huysmans zei gelezen te hebben, en Zijn bij zonderen zegen gaf voor de jeugdorganisaties van het bisdom. Z.H. Excellentie wees met nadruk op liet groote belang van 's Pausen woorden over de politieke eenheid en toonde zich zeer voldaan over zijn Romeinsch verblijf, waaruit hij, o.a. zijn aanwezigheid bij de opening van het stu diejaar der Gregoriana en bij het Requiem voor kardinaal v. Rossum in de Sixtijnsche kapel releveerde, waarover wij reeds vroeger hebben bericht. Uitbreiding van Dekkerswald. Naar wij vernemen heeft de raad van bestuur van de Vereeniging Roomscli-Katholieke Her stellingsoorden voor Longlijders en Zwakke Kinderen besloten tot uitbreiding van het R. K. Sanatorium „Dekkerswald" te Groesbeek voor lijders aan longtubereulose. Ofschoon de Veieeniging op groote lasten zit, door het onlangs geopende Sanatorium „Helio- mare" te Wijk aan Zee, mag „Dekkerswald" niets onthouden worden om aan de spits van de sanatoria te blijven. Het bestuur heeft daarom besloten een nieu we Röntgenkamer te bouwen en de nieuwste toestellen daarvoor aau te schaffen, alsmede tot het bouwen van een operatiekamer. Door toetreding als lid of op andere wijze stelt men de vereeniging in staat in beide richtingen een vierhonderdtal patiënten te vei- plegen en hen genezen in den familiekring te doen terugkeeren. Het secretariaat is gevestigd Oosterpark 63, Amsterdam O. Postgiro Nr. 170910. De algemeene vergadering te Haarlem- De jaarlijksche algemeene vergadering van den R.K. diocesanen Land- en Tuinbouwbond, organisatie van alle katholieke Boeren en U'inders in het bisdom Haarlem wordt dit Jaar gehouden op 28 November a.s. des v.tn. halt ij uur jn het St. Bavo-gebouw, Smede- straat, Haarlem. W5ór de algemeene vergadering wordt om a,f tien een stille H. Mis opgedragen in de ^erk aan de Jansstraat te Haarlem, door den geastelijk-adviseur, rector J. P. J. Kok. 15 agenda bevat niet minder dan de be- spf®Mng van ruim honderd voorstellen. belooft een uiterst belangrijke verga- derin g te worden. Naar we vernemen is in den toestand van den Zeereerw. heer H. M. Kool, deken en pas toor te Eist, een gunstige wending gekomen. Z.Eerw. is sinds meerdere dagen herstellende en thans wordt volledig herstel verwacht. KAMERVACATURE GUIT. Naar „De Tijd" verneemt, heeft mevr. A. A. StecnhoffSmuldei s, die in de vacature- Guit tot lid der Tweede Kamer was benoemd, deze benoeming niet aangenomen. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN, d In r,<le dinsdag gehouden vergadering van 1 ei^ ersoneelrdad der Nederlandsche Spoor wegen -sverd de situatie inzake de loonsverla- gi voorstellen van het spoorwegpersoneel, on s aan door de besprekingen met de directie °Pr ovember j.l., onder het oog gezien. Resioten werd op Dinsdag 29 November a.s. m den Dierentuin te Den Haag een demonstra tief congres van afdeelingsafgevaardigden van alle hij den Personeelraad aangesloten bonden te beleggen, waarop een drietal inleiders den toestand van het spoorwegbedrijf en van het daaraan werkzame personeel, zal belichten. Twee ministers wederom gedagvaard. Naar wij reeds meldden wordt op 8 Decem ber te Amsterdam in hooger beroep de straf zaak behandeld tegen den directeur en twee medewerkers van bet dagblad „De Tribune". Men zal zich herinneren, dat in eerste in stantie de verdediging, gevoerd door mrs. S. de Jong en P. van 't Hoff Stolk in een der za ken, de buitenlandsche politiek der regeering betreffende, als getuigen gedagvaard had de ministers Beelaerts van Blokland en S. de Graaf, Toen de ministers niet waren versche nen weigerde de rechtbank een nieuwen dag te bepalen voor behandeling van de zaak on danks het beroep van de verdediging op artikel 282 Wetboek van Strafvordering. Bij de behandeling in hooger beroep zijn beide ministers thans opnieuw gedagvaard, terwijl wij vernemen, dat de verdediging zich ook nog per brief tot beide ministers heeft ge wend, waarin zij te kennen heeft gegeven, dat zij de dagvaarding onmiddellijk deed uitgaan, toen de datum van behandeling bekend was, teneinde het den ministers mogelijk te maken, hun ambtsbezigheden zóó in te richten, dat het Hof geen anderen dag behoeft aan te wijzen wegens hun niet verschijnen. De „Ibis" (thuisreis) is gisteren te Bagdad aangekomen. De „Oehoe" Is in Cairo aangekomen. 376. Terwijl de parkwachter het niet zon der moeite tot aan den eersten tak brengt, laat Jaap zich, met de twee katjes in zijn armen, handig neer. 377. Hij legt Bet en Bert in den wagen, en de parkwachter, die niet zoo vlug weer naar beneden kan komen, blaast op zijn fluitje. 378. Van alle kanten komen parkwachters aangesneld. Zij lijken allen erg veel op el kaar. Dat doen parkwachters altijd- Jaap Is omsingeld. Er Is geen ontkomen aan. Financiëele zorgen en samenwerkende partijen De heer David Wijnkoop zal wel weer een goede beurt hebben gemaakt in Moskou s oogen. Is hij niet een keer of vier tot de orde geroepen en tenslotte tot zwijgen gedoemd door den Voorzitter omdat hij de Kroon, „t hoogste ornament der bourgeoisiezal dit wel te Moskou heeten, in 't debat betrok? „De Kroon" zou aan dr. Colijn hebben laten weten, dat hij zich te matigen had, want dat er niets van Kamerontbinding kon komen. Colijn stak lachend beide armen omhoog en sprak later van „onbegrensde fantasie", waaraan hij geen woord wijdde, maar innocente zielen, die niet weten, hoe voor den heer Wijnkoop „niets te dol is", zullen diens verhaaltje wel gelooven. Zonderen wij den heer Fleskens uit, die nog eens de aandacht op de noodlijdende gemeen ten vestigde en wijzen wij op den heer Snoeck Henkemans, die de Regeering warm verdedig de aan welke dr. Colijn ook dank bracht voor haar inschikkelijkheid inzake de Zuiderzee werken, dan bleven er gisteren vooral maar 2 replieken over, welke de aandacht verdienen. Was mr. Marchant het eens met Aalberse's politieke richtlijnen, wij hebben onzerzijds geen bezwaar de meeste denkbeelden van den vj-jjz dem leider te onderschrijven. Wat deze over'de cumulatie-kwestie zei, is ook ons stand punt en dat van dr. Colijn. De kiezers moeten niet meer belemmerd worden, dan noodig is. Br is met deze kwestie, zooals ook jhr. de Geer heeft opgemerkt, een schandelijke demagogie gedreven, waartegen de verdediger van ons parlementaire stelsel pal moeten staan. Zeker is 't mogelijk, dat uitwassen worden voorkomen, doch die dienen de kiezers en de partijen zelf af te snijden. Als de kiezers dulden, dat een man als mr. Marchant tegelijk Kamerlid en Wethouder is, dan is dat hun zaak. Als zij den heer Vliegen als gepensionneerd oud-wethouder herkiezen, is dat hun goed recht. En het Is vlakweg onrecht om met voorbijgaan van de omstandigheden, waarin zoo' nman. 'n bepaald ambt aanvaardde, hem zijn verdiend pensioen te betwisten. Wij moeten op dit punt voorzichtig zijn met beweringen k la Braat. Deze heer meent b.v. dat rijksbemiddelaars wel een sala ris van 70.000 en meer" kunnen halen. Dat is do zuiverste fantasie, al slaat zij dan ook op hlz, 292 der „Handelingen" 1) Maar werkelijkheid is, dat b.v. de jongste katholieke afgevaardigde, die nu non-activi- teitstractement krijgt, er geld bij zal moeten leggen, zooals een eenvoudige berekening be wijst aan iemand, die even nadenkt. Dat de fractie der S.D.A.P., in opdracht van het Congres nu met een motie komt, is begrij pelijk, wanneer wij kennis nemen van de narig heden, welke zich nu weer bij de Kamer-candi- daturén in deze partij voordoen, maar het is onbegrijpelijk als men zich herinnert, hoe juist deze fractie niets van haar schadeloos stelling wil laten vallen en zoowel in wetten als congresbesluiten aan „verkregen rechten" vasthoudt. Trouwens, de houding welke de S.D.A.P. aan neemt tegen haar wethouders en raadsleden, is. zooals mr. Marchant, aantoonde ook onbestaan baar met het parlementaire stelsel en men ver haast zich, dat de roode fractie zelf niet be grijpt, hoe zij door haar optreden de samen werking met andere fracties uitsluit. Hoe kan men samenwerken met een partij, wier wet houder te Enschedé bijv. doodbedaard zegt: „Ik ben voor loonsverlaging van het gemeenteper- soneel, maar ik mag er niet voorstemmen vanwege de partij"? Ir. Albarda heeft getracht het standpunt van die partij te verdedigen met al het oratorisch talent, waarover hij beschikt. Maar een rustig luisteraar kan de' leider der S.D.A.P. niet over tuigd hebben. Als hij bijvoorbeeld zegt: Ons werd op den laatsten Dinsdag de microfoon ge weigerd alléén omdat onze betooging tegen de regeering ging, dan is dat onvolledig en on juist. Hij moet er bij zeggen, dat de „Vara" juist van deze regeering haar zendtijd kreeg en daarin voldoende kan opponeeren, maar dat de regeering er niet aan mee wilde' werken nog extra tijd af te staan aan de S.D.A.P. om Te Middelburg is gisternacht op 69-jarigen leeftijd overleden de heer E. Berdenis van Berlekom, gepensionneerd kolonel-titulair der mariniers. ,-vVv DE ZILVEREN JOURNALIST EN LETTERKUNDIGE WILLEM NIEUWENHUIS tijdens de hulde In intiemen kring in het Ma.ria-Paviljoen. Links dr. J. Witlox, hoofdredacteur van ^De Maasbode"» daarnaast mr. C. Krop mam, wethouder yaa Amsterdam. haar, ln de moeilijkste omstandigheden te be strijden. Is de S.D.A.P., waar zij regeert soms zoo mateloos gul tegenover de oppositie? Ir. Albarda erkende, dat er een dualisme lag in zijn financiëele beschouwingen, die eener- zijds uitgaan van een te verwachten hausse voor het kapitalisme en anderzijds voortdurend het „geloof" in 't komende socialisme aan wakkeren. Maar deze tegenstelling, aldus de heer Albarda, ls geen tegenspraak. Begrijpen we hem goed, dan wil de soc. dem. leider zeg gen: Ondanks de crisissen zal het kapitalisme zich weer herstellen, maar tenslotte zal dit stelsel, mede dank zij den arbeiders, die niet murw gemaakt zijn, eens overgaan in de so cialistische maatschappij. Of deze beschouwing nu orthodox-marxistisch is, laten wij daar, even als de vraag of een socialistische maatschappij geen crisissen zal kennen. Waar het op aan komt is, dat de heer Albarda zijn zienswijze voortdurend aandient als een „geloof". Voor menschen die zoo beslist religieuze dogma's af wijzen, is dit al vreemd, daar met name het katholiek geloof althans redegronden kent, welke het aan o-bjectief onderzoek voorlegt. Het socialistisch „geloof" echter schijnt slechts één bewijs te hebben: de slechtheid van het ka pitalisme. Maar intusschen wordt op herstel van dit kapitalisme gerekend als essentieele voorwaarde ter vervulling van eigen idealen. Voor dit herstel wenschen de heeren echter nipts te doen: daar moet de „kapitalistische" klasse voor zorgen. En zij mag dit nog niet eens doen op haar eigen wijze, maar moet heel pre cies de socialistische recepten toepassen bij het genezingsproces. Is dat nu niet een beetje te veel gevraagd? Is het ook niet ietwat gewaagd het voor te stellen alsof de soc.-dem. bestuurders overal zoo voorbeeldig gefinancierd hebben? Is het zoo rooskleurig te Kopenhagen, te Berlijn of te Weenen, waar zoo pas de soc.-dem. wethou der van financien, Breitner zoogenaamd we gens gezondheidsredenen zijn ontslag nam? En is Oostenrijk, dank zij Volkenbondstusscheu- komst niet gered door wijlen Mgr. Seipel? Am sterdam kan den toets der critiek doorstaan, zei lr. Albarda en hij wees op de laatste wel geslaagde leening. Nu zullen wij niet zeggen, dat Amsterdam schandelijk gefinancierd is. Hebben de liberale professoren Wibaut geen eere-doctor gemaakt en kwamen de bankiers niet op zijn afscheidsfeest? Maar men moet dan toch niet vergeten er bij te zeggen, tegen welk een koers de laatste Amsterdamsche lee ning werd uitgegeven, evenmin verzwijgen, dat er te Amsterdam toch wel onvoorzichtigheden zijn begaan en niet verhelen, dat de partij van den heer Albarda het in de hoofdstad het ook niet alleen te zeggen heeft. Ook de financieele landspolitick, zooals de heer Albarda haar zou willen voeren, kan men toch maar niet zoo aanvaarden. Mag men voor een heffing ineens de situatie in 1914 en nu vergelijken? Kan men, zelfs afgezien van de financieele offers voor individuen, in verhand met den rentestandaard en los van belasting- vlucht een couponbelasting zoo onschuldig noe men? Is leen en voor aflossing van schuld zoo ongevaarlijk en mag men het voorstellen alsof vroegere extra-aflossingen (die nu toch ook het budget verlichten) eigenlijk wel zoo ongeveer een reservefonds zijn? Wij hegrijpen, dat men op deze zaken een an dere visie kan hebben, maar hoe de heer Al barda die kan hebben, nademaal hij verleden week zelf zóó pessimistisch over de naaste toe komst sprak, is ons toch niet duidelijk. Als men zegt: „Niemand onzer zal ontken nen, dat de crisis voor den Staat en de ge meenten groote financieele moeilijkheden heeft meegebracht en dat die moeilijkheden In de eerstkomende jaren nog grooter zullen worden dan ze nu zijn", ja, als men erkent: „Wij we ten niet, wat ons op economisch gebied nog te wachten staat. De optimisten zijn niet tal rijk meer. Misschien komen nog grootere eco nomische catastrophes" en dit alles zeide de heer Albarda ln zijn rede op 9 Nov. jl„ dan komen zijn overige financieele denkbeelden toch in een vreemd licht te staan, vooral daar hij inflatie of staatsbankroet beslist afwijst. De soc.-dem. leider heeft ook het woord ge richt tot prof. Aalberse, Hij stelde het voor als of de Katholieke fractie wel geneigd was tot samenwerking met den Vrijheidsbond en vroeg, wijzend op Duitschland, waar het Centrum met de Nazi's had onderhandeld, wat de Katholieke arbeiders daarvan wel zouden zeggen. Wil de heer Albarda eens zeggen, waarom de soc.-dem. in Duitschland niet samen wilden werken met Briining? Zou hij er ook rekening mee willen houden ln welke positie het Cen trum nn in Duitschland verkeert en hoeveel Joden er den vóórlaatsten keer op het Centrum hebben gestemd, dat toen immers, naar men in de bladen kan lezen, bij rabbinaal schrijven in de synagoges werd aanbevolen? Waar heeft prof. Aalberse echter gezegd, dat de Katholieken bereid waren met de liberalen samen te werken? Wij hebben dat niet in zijn verklaring, die een weerslag was op mr. Mar- chant's eerste rede, kunnen ontdekken. Maar als de Katholieke arbeiders toch wat zien wil len, laten zij dan hun oogen richten naar Ant werpen- Daar sluiten de sociaal-democraten een anti-kerkelijk verbond met de liberalen en ver laten de Katholieken zoo verraderlijk, dat zelfs een Huysmans er zich diep voor schaamt. Dat is nu pas een waarschuwende les Als ir. Albarda tenslotte zoo verontwaardigd is over het feit, dat de Minister van Defensie meent dat militairen ook geoefend dienen te worden voor 't geval, dat hun assistentie bij binnenlandsche woelingen wordt gevraagd, zou het dan geen aanbeveling verdienen eens te overwegen wat zoo pas te Genève is gebeurd, waar juist mede door de ongeoefendheid van jonge recruten de relletjes van communisten en Steunverleening tuinbouw. De Tweede Kamer heeft z.h.s. besloten, aan de lijst der tegen a.s. Vrijdag aan de orde te stellen onderwerpen toe te voegen de wets» ontwerpen inzake oprichting der N.V. „Haven van Vlissingen" c.a. tot regeling van den uit voer van pootaardappelen en dat betreffende uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van fruit en warmoezerij-gewassen. Van grooter contingent is geen sprake. In de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag over het wetsontwerp tot rege ling van den invoer van versch of gekoeld rund- en kalfsvleesch, merkte de minister op, dat de hoeveelheid versch vleesch, welke on der het vigeerende systeem wordt toegela» ten, vergeleken bij de binnenlandsche vleesch- voo'rziening, geen overwegenden invloed op de bepaling van de prijzen kan hebben. Van het toestaan van een grooter contin gent kan evenmin sprake zijn. Het verlof van den gouverneur van Suriname. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over Hoofdstuk XI (Departe ment van Koloniën). Verscheidene leden meenden, dat op de kos ten van het Departement aanmerkelijk meer zou kunnen worden bezuinigd. In het bijzonder betoogden sommige leden wederom, dat de bezetting van het Technisch Bureau, vooral wat de hoofdambtenaren betreft, te groot moet worden geacht. Verscheidene leden herinnerden aan de in den Volksraad aangenomen motie-van Mook c.s„ waarin de Volksraad als zijn oordeel uit spreekt: lo. dat het Commissariaat voor Indi sche Zaken uiterlijk in 1934 in een Agentschap van Nederlandsch-Indië behoort te worden om gezet, en 2o. dat bij de organisatie van dat agentschap het beginsel behoort te gelden, dat slechts de kosten der onder het directe gezag der Indische regeering in Nederland uit te voe ren taak ten laste der Indische begrooting wor den gebracht. Verscheidene leden zouden gaarne worden ingelicht omtrent het oordeel der Regeering in zake de voorstellen van de commissie-Welter met betrekking tot de uitgaven ten behoeve van. de gebiedsdeelen in West-Indië. Eenige leden vestigden er de aandacht op, dat de Gouverneur van Suriname thans reeds voor de tweede maal met verlof hier te lande Is. De vraag werd gesteld, welke redenen van Staatsbelang tot dit tweede verlof hebben ge noopt- een per MOEILIJKHEDEN BIJ DE WERK VERSCHAFFING TE BEVERWIJK De moeilijkheden, welke zich vanaf den aan vang bij de gemeentelijke werkverschaffing te' Beverwijk hebben voorgedaan, zijn nog altijd niet tot een bevredigende oplossing gekomen. De door de gemeentelijke arbeidsbeurs opgeroepen ploegen arbeiders hebben het werk, dat onder toezicht en leiding van de Ned. Heide Maat schappij wordt uitgevoerd, neergelegd, omdat het volgens de werklieden gegarandeerde uurloon van 38 ets. niet werd uitbetaald, doch zoogenaamd accoordloon van 85 cent kubieke meter verwerkten grond. Tegen dit accoord bleek het den ar beiders niet mogelijk een gemiddeld uurloon van 38 ct. te bereiken. Ondanks 11e daartoe door B. en W. bij den Minister aangewende pogingen kon in het accoordloon geen wijziging worden verkregen. De stakende' arbeiders wer den uitgesloten en ontvingen geen steun, be houdens zoo noodig in natura. De arbeidsbeurs wees steeds nieuwe ploegen aan, doch even zoovele malen werd het werk neergelegd. B. en W. ondernamen nog dezer dagen een poging om de uitsluiting opgeheven te krijgen. Het college richtte daartoe een circulaire tot de stakers en deelde daarin mede, dat opheffing der uitsluiting slechts mogelijk zou zijn. indien zij een verklaring zouden onderteekenen, dat zij bereid waren den arbeid tegen een accoord loon van 85 ct per Hub. M. te hervatten. De plaatselijke vakcentrales namen deze aangele genheid in behandeling e.n deelden B. en W. mede, dat de betrokken arbeiders de verlangde verklaring zouden onderteekenen, onder voor waarde, dat na een of twee weken het accoord loon zou worden herzien, indien dat noodzake lijk zou blijken. Tegen de verwachting in heb ben alle stakers geweigerd de verlangde ver klaring te onderteekenen, zoodat de arbeid niet hervat is, terwijl het geschil evenmin nader tot de oplossing is gekomen. HOBBE SMITH 70 JAAR. Op 7 December e.k. wordt de bekende schil der Hobbe Smith 70 jaar. De kunsthandel Th. Vlas te Amsterdam, Rokin 68, houdt een tentoonstelling van zu schilderijen en aquarellen, welke S'steren g - opend werd en tot den datum va jaardag duren zal. socialisten zulk een droevig einde ha<lden? En wil Albarda dan eens mededeelen, wat het door hem gepropageerde politieleger eigenlijk te doen zou hebben? 1) Vermoedelijk staat hier een drukfout en heeft de heer Braat gezegd 7000 en meer. Dit cijfer is ook geheel onjuist. Rijksbemiddelaars hebben geen salaris. Zij ontvangen vergoeding per conflict en bet totaal beloopt zelden 2000 per jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5